HELDERSCHECOURANT No. 4798 DONDERDAG S JULI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit dan Omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 8 Juli. Tot da verrassende dingen van den .nieuwen tijd" behoort ook het ver anderen van 't karakter eener Troon rede. Die, waarmee H. M. de Koningin op den 28en Junij.1. de Buitengewone Zitting der Staten Generaal opende, heeft zich onderscheiden door h6t beknopte, streng-zakelijke van toon en inhoud. Het „pompeuse", banale, dat men in dergelijke staatsstukken in het verleden meende te ontdekken, - 't was hier afwezig. De mede- deeling, dat onze verhouding tot de buitenlandsche mogendheden .gun stig" is zeker thans geen .holle frase" I... Het beroep op de blijvende offervaardigheid des volks dringend noodig. Het woord van dank aan land en zeemacht volkomen verdiend. De „passus" over de verhouding tusschen Moederland en Insulinde zeer sympathiek. De vermaning, dat het gevaar van in den wereldbrand te worden getrokken, ons nog steeds bedreigt, met de waarheid volkomen in overeenstemming. Aldus is de Troonrede een ernstig woord, ge sproken door het Hoofd van een Staat tot de Vertegenwoordiging. Volkomen in overeenstemming met den diepen ernst van deze benarde stormtijden. En de in haar geheel herkozen Kamers zijn weer aan den arbeid getogen. Nadat uestor De Savornin Lohman bij ontstentenis van den heer Lieftinck, wiens terugkeer in de Kamer allen hopen .m de optimisten onder de CvtJ^sa'avértrouwen - een pittig welkomst-redetje had uitge- sprokon. Waarin hij eventjes kwam protesteeren tegen de bewering der Ataglsten, dat het kiezersvolk voor de herziening der mandaten van de honderd der Tweede Kamer „over rompeld" zouden zijn geworden. In hoever na het Koninklijk woord van 28 Juni, waarbij de Koningin van Hare ingenomenheid met den Revisie arbeid blijk gaf, -zij nogsteeds iets blijven verwachten van een volks- petitionement, van de Kroon vragend de ontwerpen tot Grondwetsherzie ning niet. te bekrachtigen het ia nog onbekend. Laten wij voor het prestige der heeren tegenover Jan Publiek hopen, dat het plan „après coup" zal zijn prijsgegeven. De Senaat rust tot 17 Juli a. s. De hooge vergadering waa te on voltallig - deelde generaal Van Voorst mté - om nu de belangrijke ont werpen, aan de orde moetende komen, in behandeling te nemen. Van de kranke senatoren was prof. Wolijer zelfs niet in staat, bet ontvangst- bewijs der mededeeliog van zijn her kiezing te teekenen. En dr. Kuyper is voor geruimen tijd tot herstel naar het buitenland vertrokken. De heer Laan kan „in den eersten tijd" niet verschijnen wegens ongesteldheid. Voltallig zal de Senaat dus voorshands niet zijn. Tot de jeugdigaten, de krachtigsten behoort de 70-jarige J. Th. Cremer, op zjjn prachtig land goed „Duin- en Kr'uidberg" den 80en Juni j.1. op zoo hartelijke wijze ge huldigd. De Tweede Kamer gebleven onder de vaste, voortreffelijke leiding van mr. Fock, die met 88 van de 90 stemmen aan de Kroon ter her benoeming werd aanbevolen (een blijk van vertrouwen en sympathie, zooals men zelfs de beste praesides, die het Lagerhuis ooit bezat, betreft, niet licht zal vin den 1) is aan den arbeid getogen. In tijdsomstandigheden, die niet wettigen, weliswaar, angBt voor on middellijk-dreigend gevaar. De tege moetkomende houding van Duitsch- land inzake de getorpedeerde schepen is en blijft een beduidende diploma tieke zege voor minister Loudon. Maar vervolgens is gekomen het afsluiten der Noordzee door een lijn, getrokken uit do kust van Noord-Jutland bij Hamsted, in de richting vanAberdeen. 't Versperren van de tot nu toe veilige vaargeul, die voor Nederland de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben. Het Haagsche Plein een „zeer ernstig vertoog" deed richten tot de Britsche regeering. In scheepvaart-kringen voedde men nogal hoop, dat 't .zoo'n vaart niet zou loopen". En daar het stilleggen van onze vloot inderdaad nu 'juist niet in het belang der geallieerden zou zijn, daar bovendien ruw egoïsme thans allen en alles beheerscht, mocht men wellicht dat optimisme ditmaal niet „al te roos kleurig" achten 1?... ieder in billijkheid en objectief oordeel moeten toegeven) te danken aan zijn bemiddeling. Ook op minister Posthuma is van toepassing, dat bij het „onmogelijke" niet kan bereiken, 't Kan wezen, dat by de aardappelen-distributie meer- oordeelkundig had kunnen worden terade-gegaaD, dan 't geval was. Maar de wilde woede, waarmee men de nieuwe aardvrucht eiachte, weigerend langer zich met rijst te vergenoegen, gaf toch weinig bi ijk van het besef, met welke moeilijkheden de Overheid in deze tijden heeft te worstelen. Waartegenover-staat, dat men wel licht meer rekening had behooren te houden met de waarde, die de aard appel heeft voor den vaderlandschen discb, zeker van den „kleinen man". Terwijl de prijzen van nieuwe groen ten e. d. nu een hoogte hebben bereikt, die ze brengt buiten de macht van beurzen, nog heel wat meer-gevuld dan die van het allerkleinste kali berDe bureaucratie is nu een maal een log raderwerk, dat telkens moet gesmeerd worden, wil 't niet ook den geduldigste wervelziek maken van ergernis. Dat ia en blijft zelfs in deze dagen gelijk 't altijd het geval was. Soms bijvoorbeeld na „gepeperde" telegrammen van burgervaders, wier jobsgeduld uitge put raakte schiet men even uit den dommel op. 't Vormt met velerlei andere dingen- van den dag, - prachtige stof voor Kamer-interpellatiën. De aardappelen opstootjes, de jong ste mijnwerkersstakingmisschien zelfs ook dingen, met de Stockholm- sche conferentie in verband staande, waarover mr. Troelatra zijn meening te Amsterdam in het, openbaar zou ontvouwd hebben, had ziekte 't thans niet beletover dit alles en nog wat zal misschien de meening der „groene tafel" worden gevraagd. Beweerd is ook, dat omtrent de Indische defensie (in verband met het bestellen van duikbooten bij ,De Schelde") zoo spoedig mogelijk eene principieele beslissing zal worden uitgelokt. Ter wijl dan de ontwerpen Revisie eerst eind September in tweeden termijn zouden worden in behandeling ge nomen. De Kamers zullen thans in de „neutrale zóne" blij veu. Maar of zelfs de forsche hand van een praeses Fock dit in de praktijk zal vermogen door te voerendat is nu een der groota vragen Vóórdat dit Lagerhuis plaats gaat maken voor de Kamer, door A. K., E. V. en P. V. K., met S.-P. te vor men, zal er nog menig „warm kwartiertje" worden doorleefd in de voormalige danszaal van stadhouder Willem V. Men lette maar op Mb. Ahtonio. DE OORLOG. Ds legerberichtan van 2 en 3 Juli. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Engelsche legerbericht van 2 Juli maakt melding van tegenaan vallen der Duitachers waardoor ten W. van Lens, de vooruit geschoven afdeelingen een weinig moesten terug trekken. Een vijandelijke aanval ten Z. van den Cojeul werd afgeslagen. Ook de Fransche communiqués maken melding van Duitsche tegen aanvallen, en wel ter weerszijden van den weg Ailles Paissy, waar zij de verloren schansen trachten te her nemen. De gevechten, dieden gehee- len nacht van Maandag op Dinsdag voortduurden, eindigden met een nederlaag der Duitscheru. In het Duitsche legerbericht van 8 Juli wordt medegedeeld, dat de Franschen tevergeefs pogingen deden om de b|j la Bovelle, op den linker- Maasoever, verloren schansen te her nemen. Ook ten Z.O. van Cerny werd een aanval van den vijand afgeslagen. De Franschen leden hier zware ver liezen. Een Duitsch bericht van 2 Juli maakt nog meldiDg van een bescbie ting van Yperen met geschut van het zwaarBte kaliber, aangezien nauw keurig bekend was dat er zich groote Engelsche reserves bevonden. Talrijke ontploffingen en branden in de stad werden waargenomen. Verder deelt dit bericht mede, dat van 28 tot 80 Juni 15 officieren en 853 man gevangen genomen werden. 12 machinegeweren, 6 mijn werpers, drie loopgraafmortieren en een aantal snel vuurgeweren vielen in deze dagen in handen der Duitachers. Doch naarmate de generale men- schen-slachting langer duurt, wordt de oeconomische positie der neutralen steeds hachelijker. De noodzakelijk heid om te waken tegen een kolen- nood in den winter 1917—'18, nog vóól erger dan die, waarmee wij in het koude seizoen, dat achter ons ligt, te worstelen hadden, noodzaakte tot maatregelen, welke o.a. hebben berokkend de „aardappelen relletjes". "Welke te Amsterdam het karakter van opstootjes, schier oproer kregen, zoodat er in den avond van 2 Juli bloedige tafereelen iu de hoofdstad weiden afgespeeld. Dat de kritiek, hierbij in plaat en schrift pp minister Posthuma uitgeoefend, steeds billijk is: ik zou 't niet gaarne onderschrij ven 1 Integendeel. In zulke omstandig heden is nu eenmaal steeds het zoeken naar een „zondebok". En men vergat al te spoedig en zag voorbij, dat de heer Posthuma die evengoed als wij allen z'n fouten en tekortkomingen heeft toch meer dan eens blijk gaf van veel beleid, steeds van on verdroten ijver en toewijding. Het eindigen van de Rotterdamsche boot werkers-staking, het tot oplossing komen van de „strike" te Heerlen: het is voor een aanzienlijk deel (zal Verscheiden Russische troepen- deelen hobben groote verliezen ge ledenj in het bizonder onder de offi cieren. Ia het geheel zijn dus den eersten Juli 173 officieren en ruim 10.000 soldaten gevangen genomen, terwijl 7 kanonnen en 7 machinegeweren werden genomen. Volgens een in Engeland opgevan gen draadloos Russisch Btafbericht, van 8 Juli, werd het offensief voort gezet. In de richting van Zloczow werden vorderingen gemaakt en 6800 man gevangen genomen. 21 kanonnen 16 machinegeweren en een aantal raijnwerpers werden vermeesterd. Ook ten O. van Brzezany zetten de Russen hunne aanvallen voort. Hier werden 63 officieren en 2200 man gevangen genomen. In totaal werden dus op 2 Juli reeds 8500 man gevangen genomen. Ook de Duitsche berichten melden het voortzetten van den strijd. Naar van deze zijde wordt medegedeeld, mislukte een aanval der Russen aan den spoorweg KowelLuck. Verder naar het zuiden duurde de slag in Oost-Galicië voort, „waarbij de Russen er in slaagden, do doorbraak plaat sen die zij op 1 Juli hadden gemaakt, te verbroeden. Toegesnelde reserves slaagden er evenwel in de Russische afdeelingen tot staan te brongeD. Maandagmiddag werden nieuwe vij andelijke aanvallen bij Koniucby tot staan gebracht. Het avond bericht meldt dat de Russen by Brzezany opnieuw tot den aanval overgingen, doch dat deze met zware verliezen voor den vijand tot staan werden gebracht. Ook de Oostenrijbsche legerberich- ten erkennen den ondervonden tegen slag. Volgens aan deze berichten toegevoegde beschouwingen, vallen de Russen over een frontbreedte van 50 K.M. aan. Niet minder dan 20 divisies werden hiervoor bijeenge bracht. De eene aanvalsgolf volgde op de andere. Verschillende stellingen die eerst door deze overmachtige Russische afdeelingen werden ver overd, kwamen later door tegenaan vallen van DuitBchers, Oostenrijkers en Turken weder in handen der Cen traler!. In het communiqué van 3 dezer wordt verder de opmerking gemaakt, dat de taaie energie, waarmede de Russen buu offensief voortzetten, het vermoeden wettigt, dat deze aanvallen der Russen door meerdere zullen worden gevolgd. Volgens een bericht uit St. Peters burg, hadden de laatste dagen aan het Riga front levendige artillerie gevechten plaats. De Duitachers zouden in de Golf van Riga een grooten aanval ter zee voorbereiden. Verschillende divisies worden van andere fronten aangevoerd. De be richten omtrent deze voornemens zijn afkomstig van overloopeis. Vol gens hen verwachtte men in het hoofdkwartier te Mattau binnenkort de komst van veldmaarschalk Von Hindenburg en van Ludendorf, die de toebereidselen voor den grooten, aanval op het Riga front, die in het begin van dezen maand nog zou plaats hebben, in oogenschouw te nemen. Van het Oostenrjjksch-Ita- 1 i a a n s c h e front. Een Oostenrijksche mededeeling van den 3den Juli meldt, dat by Gastagnevizza een vooruitgeschoven vijandelijke stelling werd vermeesterd. 2 officieren en 270 man werden ge vangen genomen en 2 machine geweren buitgemaakt. Volgens de Italiaauscbe berichten echter is de toestand onveranderd. litaire rechtbank zijn veroordeeld wegens nader genoemde vergrijpen, hun straf wil kwijtschelden. Onder e vergrijpen worden o.a. geDoemd Hoogverraad, Majesteitsschennis of beleediging van de leden van het Keizerlijke Huis, verstoring der open bare orde, opstand, oproer, geweld dadig optreden tegen een door de regeering ter behandeling van open bare aangelegenheden bijeengeroepen vergadering, tegen de rechtbank of andere overheid. Van deze gratieering zullen echter uitgesloten zijn alle personen, die zich door de vlucht naar het buitenland aan een vervolging onttrokken heb ben, naar den vijand oveigeloopen of by het uitbreken vaii den oorlog niet in de monarchie teruggekeerd zyn. Tegeiyk met de straf stel ik buiten werking de uithoofde van de wette lijke voorschriftep, tengevolge van de veroordeeling ingetreden ongeschikt heid om bepaalde rechten, posities of bevoegdheden t,e verklagen, zoo mede verlies van het kiesrecht en de verkiesbaarheid voor openbare-licha men. Het besluit, tot gratieverlening heeft vooral beteekenis in verband met het groot aantal afgevaardigden, Tsjechen en Slaven vooral, die wegens een van bovengenoemde misdrijven veroordeeld werden. Toen het keizer- iyk besluit dan ook bekend werd, wekte het in parlementaire kringen het grootste opzien. In de justitieele commissie betuigde de voorzitter den keizer den diepsten dank der com missie voor zün daad van genade. Charlls Chaplln ala soldaat. Tot de bekende personen die, ten gevolge van het jongste bevel der Sngelacbe regeering, dat alle manne- ïyke Engelsche onderdanen van 18 tot 45 jaar, die in de Vereenigde Staten verbiyf houden, onder de wa- jenen roept, in militairen dienst zul- en gaan, behoort ook Charlie Chaplin, „de man die b9ide halfronden laat lachen". Misschien zullen de militaire auto riteiten hem om die reden vrystellen. Men kan zich moeilijk Charlie Chaplin in khaki vooratellen, maar toch zou hy, te oordeelen naar zyne gymnas tische prestaties, iets beters dan een ,chocolade-soldaat" worden. Van het O o s t e-1 k front. Het offensief der Russen, dat voor eenige dagen in een Engelsch bericht werd aangekondigd is spoediger dan men verwachtte, losgekomen. Naar het Russische legerbericht van 2 Juli aangeeft, werden na een artillerievoorbereiding die twee dagen aanhield, de Oostenryksch-Duitsche stellingen by Koniuchy aangevallen. Na een heet gevecht hebben de Russen zich meester gemaakt van drie linies loopgraven en van het versterkte dorp Koniucby zelf. Zp vorderden hier tot aan de beek Koniucha, ten Zuiden van het dorp. In den loop van den stryd van den eersten Juli werden naar totnogtoe geteld, 164 officieren en 8300 soldaten gevangen gemaakt. Voorts namen zy 7 kanonnen en 7 machinegeweren. De gevangenen biyven toeBtroomen. Ten Zuidoosten van Brzezany werden de stellingen des vyands aangevallen en, na een hardnekkig gevecht, op sommige plaatsen ver meesterd. De Duitachers en de Turken ondernamen tegenaanvallen waarby de steunpunten van de eene hand in de andere overgingen. In den loop van den eersten Juli werden hier 9 officieren en 1700 Duitschers, Oostenrijkers en Turken gevangen genomen. Van het gevechtsterrein in Arme- n i 6 wordt van Russische zyde ge meld, dat de Turken in den Kaukasus op Pendsjurin teruggedreven werden, Bij de voortzetting van de vervolgiDg werd het dorp Eagidsj en het front Kalamirawan, ten Z.O. van het meer Deribar, bezet. De duikboot- en mljnoorlog Naar het officieele Duitsche bericht aangeeft, werden in het Noordelyk deel van het versperde gebied een aantal stoomschepen, te zamen me tende 26.700 toD, in den grond geboord. Een Qrieksche torpedoboot- jager gezonken. De torpedoboot jager „Daxa", een Grieksch schip met een Fransch ótat- major en equipage aaü boord, is 28 Juni in de Middellandsche Zee ge zonken tengevolge van een ontplof fing. Het schip bevond zich op 100 M. afstand van den koopvaarder, welken het begeleidde. 29 personen, w.o. vele officieren, worden vermist. Het oorlogsdoel der entente. In antwoord op een vraag omtrent de voorgestelde conferentie over de oorlogsoogmerken der geallieerden heeft Cecil Dinsdag in het Engelsche Lagerhuis gezegd De Russische regeering stelt een conferentie van de geallieerde mogendheden voor om eventueele vredesvoorwaarden te be spreken. De Engelsche regeering is met haar bondgenooten hieromtrent in onderhandeling. Politieks amnestie In Oostenrijk. In een schryven aan den Oosten- rykseben minister-president deelt Keizer Karei mede, dat hij de per sonen, die door de Burgerlijke of mi- BUITENLANO. Het keizerrijk te China hersteld. Berichten uit Shanghai melden, dat in China de dynastie weder hersteld Het bericht van het herstel van Hoean Toeng op den troon kwam een donderslag uit heldere lucht. Betrouwbare berichten uit Peking zeggen dat hot herstel van deMant- sjo8dynastie op touw.gezet is door Sjangsoen, den monarchist Kanjoewei en Sjang-sjoe sjoeng, voormalig eerste minister. Het keizeriyk bevelschrift werd Zondagochtend uitgegeven. De monarchisten hadden een onder houd met Lyoon Hoeng, den presi dent, wien zy aanspoorden om af te treden. Hy weigerde echter en ver klaarde liever te zullen sterven. De gezanten der geallieerden be sloten een afwachtende houding aan te nemen. Ongetwyfeld zijn de lagere volks klassen en ook de groote meerderheid der ambtenaren zeer ingenomen met het herstel der dynastie. De Z.W. provincies hebben luide protesten aangeheven. Alle oude officieele titels en namen van de regeeringsdepartementen zyn hersteld. De toestand ia zoo vreedzaam mo gelijk, ofschoon een deel der bevol king zenuwachtig is. De draken-vlag is op bevel der politie in degehe3le stad uitgestoken. De toestand In Spanje. Volgens berichten van den bija deren correspondent van de „Daily Mail" te Barcelona, die onlangs te Madrid was, is de algemeene indruk aldaar, dat het gevoel van onrust de voorbode ia van onlusteD, zoo niet van revolutie vroeg of laat. Eukele autoriteiten verwachten den opstand in Augustus als de oproerige krachten voldoende georganiseerd zyn; anderen meenen dat elk oogenblik een uit barsting ban bomen. Aan kloosters zyn wapenen verschaft ter bescher ming. De correspondent zegt, dat zyn indruk deze is, dat de toestand kritiek is. Onlusten In Illinois. Naar uit New-York wordt gemeld, braken in East-St. Louis onlusten uit toen er ter vervanging van blanke stakers, te East St. Louis in Illinois, negers uit de Zuidelyke Staten waren aangevoerd. Een politieagent werd door de negers gedood. De menigte doodde twee negers en trachtte de militie haar geweren af te nemen om de negers aan te vallen. Een ander bericht meldt, dat onder de negers, die gewapend waren, muiterij uitbrak. Vyftien negers zyn door de blanke bevolking gedood, terwyi zij uit de brandende huizen vluchtten. De schade wordt op onge veer drie millioen dollars begroot. Een aantal negers en zes blanken liggen in een hospitaal. De politie is den toestand thans meester. Drie honderd blanken werden gearresteerd, BINNENLAND. De gevaarlijke zflns. (Officieel). Ten vervolge op ae be kendmaking van 30 Juni betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaariyk verklaarde zóne in de Noordzee, deelt het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat de Britsche staatssecretaris van bui tenlandsche zaken aan onzen gezant te Londen heeft toegezegd, zich on middellijk met de admiraliteit in verbinding te zullen stellen naar aanleiding van door de Nederlandache regeering gemaakte opmerkingen, Dinsdagmiddag had een buitenge wone ministerraad plaats, waarin, naar het Haagsche Correspondente- bureau meent te weten, o. m. de uitbreiding van de gevaarlijke zóne in de Noordzee een onderwerp van behandeling zou uitmaken. Onveilig gebied en de „mljnenknipper". Men zendt aan het Hbl. in verband met den laatsten maatregel van Engeland de volgende gegevens om trent de proefneming te Rotterdam met den mljnenknipper van den schout bij-nacht Goedhart. Den 26sten Mei heeft met het stoomschip „Batavier IV" een proef tocht plaats gehad te Rotterdam met mijnenknipper van den schout bij-nacht Goedhart. De opgave was, dat het schip zou aanstoomen op een zeker aantal verankerde (nagemaakte) mijnenhet toestel zou de anker kettingen of kabelB pl.m, 5 M. onder water en pl.m. 8 M. vóór den boeg op zijde duwen tot 5 M. aan bakboord of stuurboord naast het schip. Op dat punt aangekomen, werden de kabels of kettingen geknipt, zoodat de mynen vrij van het schip op pl.m. 5 M. afstand kwamen bovendry ven en naar achteren dreven. Men kan ze dan tevens voor volgende schepen on- schadelyk maken door er op te schieten. Telkens na het knippen van een myn is het toestel onmiddellijk auto matisch gereed een volgende myn onschadeiyk te maken. In Rotterdam werden alle mynén op deze wijze verwyderd. Dit zou eveneens geschied zyn indien er honderden mynen ge legen hadden in de koersiyn van het schip, en zonder eenig toezicht of medewerking van de bemanning van het schip. Het toestel is thans versterkt en verbeterd en bestaat, naar men ons mededeelt, uit een gemakbelyk weg te bergen en op te hyscben stalen verlenging vóór aan het schip, die 6 M. onder water komt en met kabels aan op zij van het schip uitstekende boomen verbonden is. De kettingen der mynen giyden langs de kabels en worden automatisch afgeknipt. Onze scheepvaart. Met een volle lading maïs keerde het stoomschip „Drechterland" van den Kon. Holl. Lloyd, van Buenos- Aires, waarbeen het 20 Dec. van het vorig jaar van Amsterdam vertrok, Maandag te IJmuiden terug. Naar Java staken dien dag de vrachtbooten .Sumatra" en „Lombok" van de My. Nederland van IJmuiden in zee. De „Amstelland". Yan den gezagvoerder van het s.s. Amstelland" van den Kon. Holl. Lloyd is bericht ontvangen, dat hy, nadat zyn schip was getorpedeerd, met de geheeie bemanning veilig in Eogeland is aar gekomen. Het uitvaren der stoomtrawlers. Ondanks het feit dat de mole3t- verzekering van kracht blyffc, hadden de atoomtrawlreeders te IJmuiden niet veel lust hunne schepen uit te zenden. Daarom vertrok er Maandag slechts één trawler uit de haven. Dinsdagmorgen daarentegen ver trokken er 18 stoomtrawlers naar de visscherij. De loggors, die hoofdzabeiyk in het gezicht van de kust visschen, gingen Maandag tot een getal van 47 naar zee. Dinsdag vertrokken nog 56 zeillog- gers en beugschepen uit de haven, In de haven van IJmuiden is een flesch gevonden, waarin een papiertje met het opschrift dat de Btoomtrawler „Julie Streiff" op een myn geloopen was en de bemanning in een sloep ronddreef. Aangezien genoemde traw ler eerst Vrydag ter visschery vertrok wordt getwijfeld aan de waarheid der mededeeling. Legerhervormfng In Ned.-lndië. Bij Koninkiyk Besluit van 3 Juli 1917 no. 27 is den gepensionneerden luitenant-generaal-titulair van het Nederlandsch-Indische leger C. H. van Rietschoten opgedragen zich op een nader door den Minister van Koloniën vast te stellen datum Nederlandsch Indië te begeven, i einde den Gouverneur Generaal per soonlijk voor te lichten aangaande de bedoelingen der Regeering met betrekking tot de hervorming van het leger in Nederlandsch-Indië, in zonderheid nopens de invoering van den verplichten krijgsdienst, en zich verder ter beschikking te stellen van den Landvoogd, die gemachtigd wordt hem onder toekenning van den titel van regeerings-commissaris, onder zijne rechtatreeksehe bevelen, desgo- raden, opdrachten te verstrekken in verband met de voorbereiding van die hervorming. Onlusten op Andonora. Batavia, 27 Juni. Op de noordkust van het eiland Andonora (afd. Flores) "J ongeregeldheden voorgekomen. Drie kampongs zyn onwillig heeren diensten te verrichten en in opstand gekomen. Da benteng zal vandaag worden bestormd. Tot nog toe werd slechts gepatrouilleerd, waarby één inlandscb fusilier werd gedood en één gewond. (Hbl.) Over de grens gekomen. Maandagmorgen ia te Winterswyk een Roemeensche vlieger-officier aan gekomen. Deze, van beroep ingenieur en zoon van een senator, waa in October van het vorig jaar gevaDgen genomen en naar het kamp naby Hermannstadt gevoerd. Na 3 maan den tyds zag hy kans te ontvluchten en zette koers naar ons land. Hy moest echter een zwerftocht van 5 maanden maken alvorens hy zyn doel bereikte. Tweemaal werd hy zelfs gearresteerd, éénmaal in de nabijheid van Keulen en voor. eenige dagen in het grensplaatBje Burlo, waar vandaan by naar het cachot te I ZIET DE UITVERKOOP I ADVERTENTIE VAN j COLT O F, Kanaalweg, I I In dit blad van Zaterdag I Borken gebracht werd. Ook toen gelukte bet hem uit te breken. Dienzelfden dag werd hy naar het quarantaine station te Didam over gebracht. Maandagmiddag kwam te Zevonaar aan een Duitsch deserteur in uniform. De relletjes te Amsterdam. De aardappeirelletjes te Amsterdam waren Dinsdag nog lang niet be zworen. De politie, geholpen door de militairen, slaagde erin op het Katten burgereiland de baas te biyven. Alle toegangen waren afgezet, des nachts was het volmaakt rustig. Een com missaris van politie, die In deCzaar Peterstraat midden in 6en troep furiënde vrouwen terecht kwam, had het hard te verantwoorden. Zyn hoed werd hem van het hoofd afgeslagen, jas en ambtapenning weggerukt. Tot dat een vrouw hem voor den dokter aanzag, die naar de gewonden kwam zien. Op die wyze is hy kunnen ont snappen. In den nacht zyn twee bataljons infanterie, tezamen 20.00 man, van Haarlem naar Amsterdam gekomen. Zy werden gedirigeerd op de Groentenmarkt. Om 6 uur des morgens was de Groentenmarkt nog rustig. Er kwa men twee achuitenvol aardappels minder dan was aangekondigd wegens een geschil tusschen aan- en ver voerders; ze zouden echter om negen uur per spoor komen. Eën tweetal zolderschuiten ging onder politie-en militairgeleide naar de plaats van bestemming zonder eenige moleBt. De afzeitiDg der groentenmarkt bleef gehandhaafd ook na afloop van de markt. In de Plantage Dok- en Middenlaan zaten om 11 uur nog venters en groentenhandelaars uren en uren te wachten op twintig wagons aardappelen, uit de Rietlanden en een trein met aardappelen, die in Zaandam wegeDS de relletjes was opgehouden. Deze aardappelen werden om 1 uur gedistribueerd. Op Kattenburg bleef het tamefijk kalm. Tegen half twaalf legden de bootwerkers aan de Rietlanden het werk neer uit sympathie met de beweging der vrouwen en begaven zy zich naar het stadhuis om met den burgemeester te spreken. Een depu tatie van zeven man werd by den burgemeester toegelaten en zette "uiteen, dat de betooging bedoelde de verkryging van een betere voeding, niet op papier, maar in werkelykheid. De burgemeester verzekerde, dat het gemeentebestuur zyn plicht zou doen, maar ten krachtigste zou waken tegen ordeverstoring. Het Marktwezen had gezegd, dat de distributie goeden voortgang had en dus was er voor relletjes geene aanleiding meer. Na het resultaat van de conferentie vernomen te hebben, droop de menigte, die inmiddels was aange groeid, langzamerhand af. By de stakende bootwerkers hadden zich aangesloten bouwvakarbeiders, die in de Lairessestraat werkten, en arbei ders van de Maatschappy „Nederland" en de Kon. Holl. Lloyd zouden zich, naar verteld werd, er by aansluiten. Zy allen zouden des middags een openlucht-meeting houden op het terrein aan den overkant van het IJ. Inmiddels was echter door den hoofdcommissaris van politie, den heer Roest van Limburg, bepaald, dat voor deze meeting geen vergun ning zou worden verleend, torwyi by onwil om befcoogingen na te laten, met kracht zou worden opgetreden. Achtereenvolgens staakten in den loop van den morgen alle bootwerkers en havenarbeiders, zoodat de haven geheel verlaten ligt. Tegen drie uur trokken er enkele naar den overkant van het IJ, waar één hunner het woord voerde en zei, dat de burge meester er eigeniyk óók weinig aan uoen kon, en dat men naar Den Haag moest om indruk te maken op de regeering. De betoogera gingen daarop kalm weer naar huis. Op de Hoogte Kadyk deden vrou wen een aanval op een vleeschwagen ze hadden groote messen by zicben haalden o.a. een half varken van de kar af, waar zy groote stukken van af sneden. Vóórdat politie opdaagde was het varken verdeeld. De vrouwen die niets hadden gekregen probeerden nu in de buurt een kippenpakhuis te plunderen, maar door hevig verzet van tien daar aanwezige knechts en spoedige politiebulp mislukte dit. Den geheelen middag was het op de „ei landen" rustig, maar tegen den avond plunderden eenige opgeschoten jon gens een pakhuis, en, geholpen door ouderen, slaagden zy erin binnen te komen. AlleB wat zich erin bevond, kistjes m6t «ygen, chocoladetabletten suiker, styfael, werd meegenomen. De straat zag wit van de gebroken en vertrapte styfael. In de kleine Wit- tenburgeratraat werd een kruideniers winkel geplunderd. Men sloeg de ruiten in en haalde den winkel een voudig leeg. Jongens binnen in den winkel aan het werk, wierpen de vrouwen suiker, tot zelfs flesschen slaolie toe, die ze in haar schort op vingen. Een half uur lang duurde de plundery on gestoord voort. Toen k wam de politie en sloeg er met de blanke sabel ongenadig op los. 15 personen moesten worden verbonden, velen ver keerden naar een der doktoren zeide onder invloed van sterken drank; Ook op Rapenburg werd een schoenwinkel geplunderd, finaal leeg gehaald. Het „Handelsblad" beklaagt zich over de houding der politie. De hoofd commissaris stelde zich op dit stand punt, dat elke ordeiyke uiting van den volkswil niet moet worden tegengegaan, maar integendeel moer. worden bevorderd, uit opvoedkundig oogpunt. Nu echter wanordelijkheden zyn voorgevallen, zal de politie geen betoogingen meer dulden. Het blad critiseert nu de houding dor politie, die van hot eene uiterste in het audere is gevallen. Want Dinsdagavond was bet met de lankmoedige houding der politie afgeloopen. Een detachement politieagenten, gewapend met den revolver, trok de stiaat op, gevolgd door een afdeeling infanterie. Deze veegden al schietende de Czaar Peter straat leeg; als razenden vluchtten de menschen naar alle kanten. Ook cafés drong men binnen en m6t opgeheven! revolvers dwong men de bezoekers heen te gaau. De meeste agenten schoten in de lucht, maar toch werd in de Oostenburger Achter straat een 40 jarige vrouw zwaar in het onderlyf gewond. Een 10 jarige jongen kreeg een zware sabelhouw. Een kwartier later klonk hoefgetrap- )el van een escadron cavalerie. Maar ;oen was er niemand meer in de straten. Er werden des avonds alom ver gaderingen gehoudenop enkele, waar Kits, Lansink en Wijnkoop spraken, werd het besluit genomen om als protest 24 uur te staken, - op andere durfde men de consequentie hiervan niet aan. De b6toogers vormden een dichte menigte, die nu trachtte een optocht te formeeren, doch de bereden politie wist met telkens herhaalde charges schoon baan te houden. Omstreeks negen uur werd het in de buurt van de Groentenmarkt weder rumoerig. Het waren zooals steeds opgeschoten kwajongens, die bet sein gaven. De maBsa groeide meer en meer aan, de politie kon het niet af en requireerde soldaten. Nog week de menigte niet, na herhaalde som meeringen, na eenige salvo's in de lucht, zelfs niet nadat in de menigte geschoten was. Heel langzaam gelukte het de menschen achteruit te dringen, terwyi de steenen om de hoofden der soldaten vlogen. De lantaarns waren stukgegooid of uitgedraaid, zoodat het donker was, en na lang tobben men trachtte zoo min mogeiyk slacht offers te maken - gelukte het om de meiigte achteruit te dringen en de Groentenmarkt af te zetten. Er zyn, voor zoover bekend, by deze gelegen heid vier dooden gevalleD, en een groot aantal gewonden. Dinsdagnacht om twee uur waren in het Wilhelminagaathuis opgeno men een doode en vier gewonden, waarvan een zoo ernstig, dat de dood spoedig verwacht werd. Deze allen waren jongs jongens. In het Binnengasthuis waren opgenomen 2 dooden eri 4 gewonden, onder welke laatste een vrouw. Een eomité van bekende Amster dammers, mevrouw Tellegen—Fock, Prof. J. A. van Hamel, Mr. J. A. van Sonsbeeck, Mr. P. L. M. van Ogtrop, Mr. J. Kalff Jr., H. P. Maas Geesteranus en A. B. van Holkeraa, heeft in een oproep aan de stad- genooten verzocht om, teneinde tege moet te komen aan de aardappel tekorten, voor eene week afstand te willen doen van hun rantsoen. Daar door zal de rantsoeneering wat kun nen worden verruimd, en met eene week ia er voldoenden aanvoer. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbestedingen. Ten Raadhuize werd Dinsdagmiddag aanbesteed Het buitenverf werk aan Gemeen tegebouwen en andere werken te Helder. Ingeschreven werd doorGebr. de Boer, ad f 1431A. van Pelt f 1480 Gebr. Heogerduin f 1476; S. Sehel- linger, f 1389J. Freeke f 1375 C. Kramer f 1093. b. Het plaatsen, schoonhouden, weg nemen en onderhouden der kachels enz. in de verschillende Gemeente gebouwen. Ingekomen was 1 inschrijvingsbiljet van den heer J. Kiljan, die verklaart volgens de gestelde voorwaarden niet te kunnen inschry ven, wegens gebrek aan plaatyzer. Wel verbindt hy zich tot weghalen, bewaren en plaatsen van kachels, enz. voor een bedrag van f 600. Jammerlijke gevolgen. Jaren geleden heeft de gemeente aan den Parallelweg twee rijen jonge boomen geplant. Het was aan vankeiyk een sukkelparty. Nu en dau ging er eentje dood of waren er een paar die het maar miserabel slecht deden. Doch men had geduld, erg veel ge duld en zy werden steeds en steeds weer door anderen vervangen. Toen het eindelijk zoowat allemaal goede zelfstandige boomen waren, met zorg, met moeite verkregen, stond het te voorzien dat allen in den toekomst een mooi geheel zouden vormen een bekooriyke menigte van flinke stammen, rijk aan takken en weel derig met groen gebladert getooid en van wier schaduw de vele wande laars en niet minder de bewoners daar zouden profiteeren. Doch zie - langs den weg was een sloot, zoo'n leeiyk modderig ding uit den tyd toen ons stadje nog een groote nul was, d.w.z. een streek met veel land en veel plassen en betrekkelyk weinig hulzen. Die sloot nu moest droog gemaakt worden en het tefrrein van de H. IJ. S. M., zou door een yzeren hek worden afge sloten. Aldus is dan ook geschied. De sloot is gedempt en het hek staat er. Maar in-dezen stand van zaken kwam een noodlottige gebeurtenis, want by het droog maken is bet water niet behooriyk afgeleid en alles wat er in huisde is maar kort en zakeiyk en vlug, begraven, zoo dat de bodem thans veel kwaad doet aan de wortels der boomen, die zicht baar langzaam maar zeker aangetast worden en helaas aan de gevolgen moeten sterven.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1