PST- MACBETH BIOSCOOP „T.A.V.E.N.U." Heden en volgende avonden als Hoofdnummer: DE OORLOG. PLAATSELIJK MEOWS. Te Alkmaar slaagde voor het einddiploma Hoogere Handelsschool, de heer A. J. Witsenburg, alhier. 2da Gemeente concert te geven door do Muziekvereenlglng „Wlnnubst". Op Maandag 9 Juli 1917 van 8 tot 9l/s uur op 't Dijkje (Westplein). Directeur Jb. ter Hall. PROGRAMMA; X. Eq Campagne Marsch M. J. H. Kessele. 2. Ouverture La Perveuché Marly. 8. La Suitaoe Favorlite Valse Frangoia. 4. Fantasie s/d. Opera Teil EosBlnl. 6. Rouoouleurs Polka pour deux Piston Bonlanges. Du heeren Dol en Schenkels. 6. Ouverture de Concert Schouten. 7. HommecontreHommeMarsch Knegtel. Maandag 25 Juni gaf „Winnubst" ook een concert op het Dijkje. Zfi die waren gekomen om te luisteren zijn bedrogen uitgekomen. De bende jongens en meisjes, maakten, als gewoonlijk, zooveel herrie en lawaai, dat bet niet mogelijk was een noot van de muziek op te vangen. Nu „Winnubst" Maandag weder een concert geeft, doen wij een beroep op het publiek, om eenig toezicht te houden, ieder in zijn omgeving. Collecte voor veenbrand. Door tusscneukomet vau M-j. C. van der Erjk te Julianadorp is nog binnengekomen voor de slachtoffers van de veenbrand f 92 45 ingezameld in Julianadorp en Koegras. Hierbij is inbegrepen een collecte op deD feestavond van .Klein Begin" ten bedrage van f18 25. Volkszang. De wegens hei üet ongunstige weer uitgestelde Yolkszangavond aan het strand te Huisduinen, zal thans plaats hebben Donderdag 12 Juli. De muziek vereniging „Winnubst" zal daar hare medewerking verleenen. Aanvang 8 uur. Adras gemeentewerklieden. De afd. Helder 'van den Ned. R.K. Bond van personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres waarin verzocht wordt, den toeslag op het loon om te zetten in loonsverhooging van f 8.— per week en den kindertoeslag te hand- Voorts zeggen adressanten dat zfi, gezien de practljk, èa van loonregeling èa van indeeling der werklieden in vaklieden en niet-vaklieden, gaarne zouden zien dat de werklieden werden geraDgschikt in drie groepen, n.l. A, B en C dat in verband daarmee het gowenscht is, dat het minimum loon van groep A (oiet vaklieden) wordt gesteld op f 14 per waek, voor B ('aklieder-) op f 16 en voor C echntache vakmeDscberop f 18 per we«-k en dat na be spreking m-t de hoofden der bedrijven de wenscbeyfcbeid is gebleken, om naast de gangbare periodieke loons verhoogiDgen eeD Ijver en bekwaam heidaloon iD te voeren. Eea uitvoerige memorie van toa- lictuiug zet de gronden voor dit verzn^b- n BINNENLAND Mr. Troelstra. Mr. Troeistra n-efi zich gisteroch tend w»-der naar Stockholm hegeven. Vluchtende stoomtrawlere. Men molde uit IJinuideu: Binnengekomen stoomtrawlers rap porteeren, dat andere visschera vaar tuigen, ongeveer een vijftiental, welke bij het vuurschip Terschellingerbank het bedrijf uitoefenden, moesten vluch ten omdat de vaargeul door Brit3che mynenleggers met mijnen werd on veilig gemaakt. Zfi kwamen daarom meer zuidwaarts om bij de Haaks verder te visschen. Verschillende stoomtrawlers moeten door de mijnen reeds een deel van hun vischtuig verloren hebben. Oe gevaarlijke z6ne. Men seint uit Botterdam: Wij vernemen, dat uit regeerings- kringen alhier berichten zijn ontvan gen, waaruit blijkt, dat voorloopig niet kan worden gerekend op een herstel van de dusgenaamde vrije vaargeul. De vaargeul In de Noordzee. (Officieel). Ten vervolge op de bekendmaking van 3 dezer deelt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mede, dat Harer Majesteiis gezant te Londen opnieuw bij de Britsche regeering stappen heeft gedaan naar aanleiding van de jongste uitbreiding der gevaarlijke zóne, waardoor de veilige vaargeul voor de Nederland- sche scheepvaart zou komen te vervallen. In opdracht der regeering heeft de gezant gevraagd om uiterst spoedig antwoord nopens definitieve bedoeliDg der Britsche regeering. Hij beeft doen uitkomen, dat hier te lande niet wordt geloofd, dat de maatregel opzettelijk tegen Nederland is gericht, doch dat men niet inziet, welk militair belaDg met de bewuste uitbreiding gediend is, en dat de levensbelangen van Nederland met den maatregel gemoeid zijn. Blijkens op 6 dezer ontvangen bericht heeft de Britsche staatssecre taris geantwoord met de nadrukkelijke verzekering, dat de bewuste maatregel in geenerlei opzicht opzettelijk was gericht tegen Nederland, aan hetwelk de Britsche regeering juist de grootste achting toedraagt, maar uitsluitend was ingegeven door militaire beweeg redenen, welke beoogden aan vijande lijke strijdkrachten den toegang naar Britsche wateren af te sluiten. Hij meende, dat men zich in Nederland een overdreven voorstelling maakte van de gevolgen van den maatregel voor de Nederlandsche scheepvaart, die immers over andere toegangs wegen beschikt dan de dusver gevolgde veilige vaargeul. Tot het leggen van mijnen zal in de eerste dagen nog niet worden overgegaan. De Nederlandsche regeering heeft geantwoord, dat ten gevolge van den verscherpten duikbootoorlog de voor ziening in de behoeften van het Nederlandsche volk langs den weg van het Kanaal onmogelijk is, en dat de weg door de Nederlandsche, DuitBche en Deensche territoriale wateren evenmin kan worden gevolgd, daar de neutrale scheepvaart langs de Duitsche Noordzeekust verboden ia, en bovendien de weg door de Nederlandsche territoriale wateren langs de noordelijke eilanden niet kan worden gebezigd, omdat het vaar water op verschillende plaatsen buiten de territoriale wateren ligt en derhalve in het Britsche mijnenveld valt. Zij sprak het vertrouwen uit, dat de Britsche regeeriDg zich van een en ander rekenschap gegeven heb bende, den voorgenomen maatregel aan een nieuwe overweging zou onderwerpen. MIJnan. In de maana Juni zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 7 mijnen, waarvan 4 van Engelschen en 3 van Duitachen oorsprong. In het geheel zijn sedert het begiD van den oorlog aangetroffen 2106 mijnen, aldus onderverdeeld1485 van Engelschen, 65 van Pranschen 269 van Duitschen en 887 van onbe kenden oorsprong. Hat militair hospitaal ta Soarabaja. Naar aanleiding van een bezoek dat de Gouverneur Generaal van Ne- derlandsch Indie bracht aan het mi litair hospitaal te Soerabaja telegra- pbeerde de Landvoogd dat deze zie kecinrichtiDg tbans in alle opzichten aan de daaraan te stellen eischen voldoet. Gemsantsraidsverklizlng ta Amatardam. Alle aftredenden zij u gister herkozen. De heer Wijnkoop (S.D.P.) verkreeg in de negen districten in totaal 5822 stemmen. In district II verkreeg W. H. Vliegen 912 en Wijnkoop 609 sLemmen. Inderdaad een merkwaar dige verhouding □ultscho deserteurs. Van ambtelijk® Duitsche zijde wordt ons medegedeeld, dat den gedurende den oorlog gedeaerteerden Duitschers afgezien van heD, die naar den vijand overliepen gelegenheid tot terugkeer en verzoening wordt ge geven. Ingeval zfi terugkeeren, wordt hun na beëindiging der gerechtelijke procédure, waarbij van het opleggen van voorloopige hechtenis principieel wordt afgezien, strafopschorting met het vooruitzicht op gratie toegezegd, indien zij zich in den verderen loop van den oorlog door hun gedrag zulk een gratie waardig toonen. Er wordt echter vereischt, dat zij onverwijld, uiterlijk echter op 15 Juli a.s., terug keeren en zich bfi het eerst te bereiken grensstation voor den dienst aanmel deD. Hfi, die deze slechts e en maal zich biedende gelegenheid, om weder alB Duitscher te kunnen gelden laat voorbijgaan, heeft op. eene algemeele latere kwijtschelding* van straf niet ie rekenen, integendeel zal bij zijne nationaliteit komen te verliezen. Alle Duitsche Consulaten in Nederland verstrekken nadere inlichtingen. Noodlottig* brand. Ta Opbemert >s gistermiddag afge brand de boerderij van Gebr. van L. De ODgeveer 72 jarige, alleen thuis zijnde zuster, kwam bfi de pogine tot redding van twee veulens, mede in de vlammen om. Ook zijn afg^, brand de in de nabijheid staaDde boer derijen van de Wed. L. A. de B. en V. Moord. Maandagmorgeu neeft de politie te Dordrecht drijvende gevonden in de Merwede het schip „De Twee Gebroe ders", dat geheel verlaten was. Bij onderzoek kwam aan het licht dat diefstal aan boord gepleegd was en dat oen kastje was opengebroken, De 66 jarige schipper G. Vos en de 15-jarige schippersknecht P. V. wer den beiden vermist. Onmiddellijk stel de politie een onderzoekin en werd te Rotterdam de schippersknecht aange houden. Dazo werd naar Papendrecht overgebracht. Bfi de politie bekende de knecht den diefstal te hebben ge pleegd en den schipper te hebben vermoord. Bij het dreggen werd het lijk van den schipper opgehaald op de plaats waar het Bchip aanvanke lijk lag. Het lijk was gewikkeld in een zeil, terwijl de beenen en armen door touwen waren omwonden. Het hoofd van den ongelukkige was verbrijzeld, vermoedelijk door een graanschop, die later in beslag werd genomen. Aan het lijk was een touw bevestigd waaraan een anker van ongeveer 80 K.G. gewicht was bevestigd, Da moord te Paterswolde. Onder leiding van den heer Van Ledden Hulsebosch uit Amsterdam, is men, naar de „Tel." meldt, begon nen met een nieuw onderzoek inzake den moord te Paterswolde. Met behulp van een sterken eiectro magneet is in het water nabij de plek waar het lijk is gevonden gezocht naar voor werpen, die in verband met het onder zoek van belang zijn. De relletjes te Amsterdam. Het was gisteren in d® stad overal rustig. Ia de omgeving van den Haarlemmerdijk en Vinkenstraat groepten de vrouwen hier en daar te zamen om de gebeurtenissen van den vorigen avond te bespreken. Maar overal bleef het zeer kalm. Nog een doode. Van de gewonden is gisterennacht nog, eenige uren na de operatie, overleden de 18-jarige Hendrika Sturm. Dit geval vooral is tragisch. Het meisje zat thuis in baar woning aan de Brouwersgracht, toen zij ge troffen werd. De kogel trof haar in de buik. Hetzelfde schot wondde ook haar verloofde, een hospitaalsoldaat. Vrijdagavond is het vrij rustig gebleven. Alleen was net noodig de menigte op het Haarlemmerplein te verstrooien, hetgeen heel kalm ging. Bitooglngen In Oen Haag. De door het Revol. Soc. Comité gistermiddag op touw gezette be tooging bracht esn paar honderd betoogers en meer kijkers op de been. Omstreeks 1 uur werd het Binnenhof ontruimd, zonder dat er wanordelijkheden voorvielen. Groepen betoogers, onder wie vrouwen, trok ken daarna, socialistische liederen zingend®, door de straten. Eereden en ander® politie waakten tegen orde verstoring. Be politie maatregelen, in verband met de betooging genomen, bestonden in het gereed houden van een bataljon cavalerie en infanterie in de Oranje kazerne en voorts van bereden politie en gewone, ook geheime politie agenten, terwfil de hoofdcommissaris van politie met zfin staf zijn hoofd kwartier had opgeslagen in het bureau aan de Riviervischmarkt. Ingezonden mededoellng. Treurspel In 4 bedrijven, naar W. Shakespeare. Verder uitgebreid programma. Alles met duidelijke explicatie van den heer BOELENS. Grimmen tijd bleef het in net centrum der stad rumoerig. Telkens vormden zich groepjes van betoogers, welke door de politie werden ver spreid. Eerst tegen 4 uur was ds rust in de straten teruggekeerd en bon d» Dolitio inrukken. Os legerberichten van 4 en 5 Juli. Van het Westelijk front. Volgens hetFraoscbe communiqué van 4 Juli hebben de Duitschers by hunne aanvallen ten O. van Cerny geen succes behaald. Alle stellingen werden door de Franschen behouden en zelfs slaagden zij erin den Duitschers een vooruit springende linie ten O. van Cerny afhandig te maken. Ten Z W. van hoogte 304 werden 8 achtereenvolgende aanvallen der Duitschers afgeslagen. De artillerie- strijd houdt hier aan. Naar de Engelsche mededeelingen aangeven werd ten Z.W. van Holle- beke het front over een breedte van 600 M. eenigszina vooruit gebracht. Verder ondernamen de Engelsehen verschillende overvallen, die met succes werden bekroond. In de Duitsche legerberichten wordt gezegd, dat de terreinwinst ten O. van Cerny, den Franschen aanleiding gaf tot het doen van verscheidene tegenaanvallen, die echter zonder succes bleven. Ia het geheel hebbeü de Franschen daar nu reeds 15 maal vruchteloos aangevallen. Van het Oostelijk front. Een Russisch stafbericht geeft nog eens een opgave van het totaal aan tal gevangenen gemaakt in de ge vechten van Zondag en Maandag j l. Dit bedroeg 18000 man en 800 offl eieren. Buit gemaakt werden 29 ka nonnen en 12 machinegeweren. Ten Z. van Brzezary werden aanvallen der Duitschers afgeslagen. Het bericht van 4 Juli meldt de vermeestering van 91 macbinege weren bfi het dorp Godow.- Tegenaanvallen de Duitschers, o. a. bij Brzezany, Lipnica, Dolna en Miec- cyszczow werden afgeslagen. Overigens hadden geen belangrijke gebeurtenissen plaats. Volgens de Duitsche legerberichten werdea de Russen op de hoogten van Brzezany uit een trechterstelling ge worpen, die zfi by hunnen jongsten aanval hadden bezet. Van dit front vak wordt evenwel weder hevige artillerie gevechten gemeld, zoodat binnenkort weer aanvallen te wachten z(jn. Van het ItaliaanschOosteu- r ij k s c h e front wordt uit Weenen gemeld, dat een sterke linie voorde stelling van Koslanjeiwo, die door de Italianen met groote moeite iu gereedheid werd gebracht,stormender hand door de Oostenrijkers werd ge nomen. 2 officieren en 270 man, be nevens 2 machinegeweren vielen in hun handen. Tegenaanvallen van de Italianen werden afgeslagen. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat een door sterk artillerie vuur voorbereide aanval ten Z. van Castagnevizza afgeslagen werd. In Armenië hebben d9 Russen Pendjivin genomen. Op de heuvels ten W. en ten Z. van de stad bieden de Turken hardnekkigen tegenstand. Van het Westelijk front. Parijs, 6 Juli. De artilloriestrijd is bij tijden levendig geweest tus- schen Maas en Aisne. Drie aanvals- pogingen op kleine Fransche posten in die streek zijn door ons vuur mis lukt. In Champagne hebben wij aanvals- pogingen der Duitschers ten W. van den Cornilet en ten Z.W. van Ta- hure afgeslagen. Parijs, 6 Juli. Van 15 April tot 30 Juni hebben de Fransche en Britsche troepen aan bet westelijke froDt 63 222 gevangenen gemaakt, waaronder 1278 officieren. Het materieel dat gedurende dezelfde periode is buitgemaakt,om vat 609 zware stukken veldgeschut, 508 loopgraafkanonnen en 1818 ma chinegeweren. Van het Oostelijk front. St. Peteraburg, 5 Juli. Ten Oosten van Brzezany heeft de vijand onze posten achteruitgedrongen, maar bfi werd door atillerievuur terugge worpen. Ten Oosten van Lipnica Dol ma heeft de vijand na artillerievoor bereiding tweemaal onzo stellingen aaDgevallen, maar bij werd telken male teruggeslagen. Weenen, 6 Juli. Ten Zuiden van het Casinu-dal zijn aanvalstroepen door ons vuur verstrooid. In het Galicische gevechtsvak iB het vijandelijke geschutvuur gister middag en vanochtend weer toege nomen. Ten Westen van Zborow hebben wij heden een aanval afge slagen. Berlijn, 6 Juli. In Oost-Galiciö is de slag vandaag opnieuw ontbrand. Massale stormloopen de Russen zijn tusschen Zborow en Koniuchy, als mede bij Brzezany onder de zwaarste verliezen voor den vijand ineengezakt. St. Petersburg, 6 Juli. In de rich ting van Zloczow levendige werk zaamheid van de artillerie over en weer. In de streek ten Noordwesten van Ribniki bij Dzikelaüy hebben een reeks korte, maar heftige botsiDgen tusschen onze troepen en die van den tegeustaader plaats gehad. De vijande lijke artillerie heeft ten Oo9ten van Lipnica Dolna onze stellingen krachtig beschoten. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Rome, 6 Juli. Ia den nacht, voor afgaande aan den vijfden Juli, hebben ouze afdeelingen door een verrassen den aanval eenige vijandelijke posten opgeruimd en gevangenen gemaakt. Niettegenstaande er onverwijld hevige tegenaanvallen werden ondernomen, werd de bezetting gehandhaafd. In den volgenden nacht trachtte de vijand opnieuw het verloren torreiu te her winnen, maar weggemaaid door ons verapen iagsvuur en het, vuur van onze machinegeweren moest bij wan ordelijk terug trekken, waarbij hij nog meer gevangenen in onze handen liet. Aantal dooden aan Dultscha zijde. Parijs, 6 Juli. Naar uit documen ten is gebleken, kan volgens het Fransche Algemeene Hoofdkwartier het aantal dooden van het Duitsche ltger sedert het begin van den oor log tot in Maart 1917 op tenminste 1,600,000 man geschat worden. De duikboot- en mijnoorlog. Van Duitsche zijde wotdc gemeld, dat in de Atlautischen Oceaan en in de Golf van Biscaje 5 stoomschepen en 4 zeiscbepen tot zinken werden gebracht, w.o. een met munitie gela den stoomschip van 7196 ton, dat direct nadat het getroffen werd, in de lucht vloog. Berlijn, 5 Juli. Onze duikbooten hebben in den Atlantiscben Oceaan en in de Noordzee weer achttien stoomschepen en zeilschepen in den grond geboord mitsgaders drie vla- achersvaartuigen, tezamen met een inhoud van 63 600 ton. Een bericht uit Kopenhagen meldt het tot zinken brengen van een Deensche schoener en een Zweedsch stoomschip, beide op Weg naar Enge land. Een Deenscb stoomschip op weg van Engeland naar Frankifik liep op een mijn en zonk. Van alle schepen werden de be manningen gered. In de Zwarte Zee is een Russische torpedoboot van een oud type op een mlju geloopen en gezonken. I Een duikboot getorpedeerd. Volgen eeu Duitscfie mtdedeeling van 5 Juli heeft een duikboot in de Middellandsche Z6e, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse von Heimburg, den 19an Juni bij de kust van Tunis een groote Fransche duikboot, die begeleid werd door een torpedoboot vernieler, metten torpedo vernield. Hiermee beeft von Heimburg zyo derfie vijandelijke duikboot vernield. Engelsche mijnveger gezonken. Londen, 6 Juli. Eau Eugelsch mijn- veger is don 4ön dezer in de Middelland sche Zee op een mijn geloopen en gezon ken. Tien der bemanning worden vermist; zij zjjn vermoedelijk door de ontploffing gedood. Uit Engeland. Het Eogelscha Lagerhuis heeft Woensdag bij de behandeling van het wetsontwerp nopeDs de kiesrecht- hervorming met 201 tegen 169 stemmen het voorstel om evenredige vertegenwoordiging in te voeren, ver worpen. In het Engelsche Hoogerhuis is weer eens de uitvoer van levensmid delen enz. uit Engeland naar Neder land en Denemarken, en uit die landen naar DuitschlaDd, ter sprake gekomen. Hieromtrent werden door Lord Portsmouth uitvoerige opgaven gevraagd. Lord Milner antwoordde hierop dat by deze moeilijk kon geven, daar vele cijfers hieromtrent in vertrouwen waren medegedeeld. Verder deelde hij mede, dat, wat ook het geval in 1915 of in het be gin van 1916 moge zijn geweest, nu al in vele maanden niet de minste uitvoer van levensmiddelen of mest uit Engeland naar Nederland of Deneraarken plaats heeft. Wat de invoer uit Nederland en Denemarken betreft, is de toestand niet volkomen bevredigend maar by is verreweg beter dan in 1915 Des tljds waren de groote Duitsche inkoop organisaties in Nederland en Dene marken met goed gevolg aan het werk, maar iu den loop van 1916 is dat grootehjks verminderd. Sedert half 1916 is er op dit punt groote en nog steeds toenemende verbetering te bespeuren. Wat den uitvoer vau levensmidde len naar Duitscbland betreft, dealde Lord Milner mede, dat deze niet door rechtstreekscbe middelen gestuit kon worden. Hiertoa dient o. a. de ba perking van den invoer, die in vollen omvang wordt toegepast en nog sterker zal worden door de interventie der Verenigde Staten. De uitvoer van producten van het land kon 9lecbt belemmerd worden. Hoogstens kan de Engelsche Regee ring hieromtrent overeenkomsten sluiten. Lord Milner wees er echter op, dat de omvang van dezen uitvoer niet zeer groot is. Zelfs als zij morgen ■ophielden zeide hij zou dat voor Duitschland niet zooveel verschil maken als gewoonlijk wordt aange nomen het zou Duitschland lang niet in dezelfde mate in het nauw brengen als het stuiten van den her-uitvoer door onzijdige Staten, van goederen die van overzee komen. Uit de Vereenlgde Staten. Naar d.d. 5 Juli uit Washington wordt gemeld, is het departement van Oorlog gereed gekomen met een wetsontwerp, strekköade tot onmid- dellljken bouw van 22.625 vliegtuigen. Er wordt voor dat doel een krediet aangevraagd van 639 000.000 dollarg. Ook de aanbouw van duikboot jagers wordt krachtig voortgezet, nu de protftocht van de eerste standaard boot goed is uitgevallen. Honderden van deze vaartuigen staan thans op stapel. Di toestand In China. Naar de „Morning Post" d.d. Dins dag uit Tientsin verneemt, is de Chineesche president Maandagnacht uit de gevangenschap ontsnapt en heeft hij schuilplaats gezocht in de Japansche legatie. De voormalige minister president Toean-sji joei is naar Machang ver trokken, waar groote troepenmachten zijn saamgetrokken en nog steeds nieuwe troepen uit het zuiden aan komen, die hl) wil aanvoeren ter verdrljviug van de Mantsjoes. Tsoakoen, de militaiie gouverneur van de provincie Sji-li, heeft zoo beweerd wordt een ultimatum gezonden aan Sjangsoen. Iadien dat het geval is zijn de dagen der monarchie reeds geteld. Toeantsji juei heeft het minister- presidentschap in Sjangtoeng aan vaard en een proclamatie afgekondigd waarin hij het herstel van de Mantsjoe- dyoastie wraakt. Uit Sjanghai verneemt de Morning Post, dat buiten Peking de monarchie nog Diet erkend is. Uit Tientsin wordt d.d. 6 Juli aan de Morning Post gemeld, dat het herstelde Mantsjoebewind weldra weer schijnt te zullen ineenstorten. Men verwacht, dat Toean Tsjijoej, de nieuwe premier, tegen middernacht 20.000 man tusschen Peking en Tient sin zal hebben geconcentreerd. Sterke strijdkrachten rukken van het zuiden op langs den Hankow-spoorweg. In het geheel trekken 50.000 man uit verschillende richtingen naar Peking op, waar Tajang Hsoen slechts over een drieduizend man beschikt. Toean Tsjljoej zond heden een ultimatum aan de troepen van Tsjang Haoen waarin hij milde behandeling belooft, indien ze de wapenen neerleggen. Velen verwachten, dat de troepen Tsjang Haoen in den steek zullen laten. Vijftien provinciën steunen nu Toean Tsjijoej, die het ambt van opperbevelhebber der strafexpeditie aanvaardde. Uit SbaDghai werd d.d. 5 Juli ge meld, dat de spoorweg by Langf-aug opgebroken werd door de troepen van T»jang-Hsoen. De vreemde troepen, voor de verdediging der legaties, heb ben de verbinding hersteld. Toeang tsjoe rukt nu op Daar den Tientsin—Pockou-spoorweg; hfi is veettig mijlen ten zuiden vau Tientsin met acht divisies, gereed naar Peking op te rukken. Feitelijk staat Tsjang-Hsoen alleen. Zelfs zyn vroegere aanhangers staan nu tegenover hem. De correspondent van de „Daily Mail" seint, dat Tajang Hsoen, de noodlottige dwaling inziende van het herstel van den jongen keizer, nu dreigt Peking te verwoesten, het Mantsjoe- paleis in brand te steken en dan den keizer mee naar Mongolië te nemen. Toean wordt als redder van hot land begroet. Tajang Hsoen heefteen aantal voorname lieden te Peking ter dood doen brengen. Peking, 6 Juli. De toestand wordt ernstig. De treinen zijn de laatste dagen overvuld met Chineezen die naar Tientsin vluchten. De verbre king van de verkeersverbindingen veroorzaakt een paniek. De vreemde hotels zyn met vluchtelingen gevuld. Van Tientsin uit tracht een kleine versterkingaafdeeling van Amerika nen en Japanners naar Peking te komeD, maar vermoedelijk zal ze bfi Langfang worden opgehouden. Hier bevinden zich 5000 man van Tejang- soen en waarschijnlijk nog andere keizerlijke troepen, die willen trach ten de 20,000 man der republikein- sche voorhoede tegen te houden. Duizend man troepen van Tsangsoen en 3000 keizerlijken hebben stelling genomen aan den spoorweg Peking Naokow, op ongeveer 6K.M. van Peking, ten einde weerstand te bie den aan een leger van 10,000 man onder bevel van Tsaokoen, den gou verneur van Tsjili. Men vreest dat de toestand ernstig zal worden als de keizerlijke troepen de nederlaag lijden en verplicht zyn Peking te ontruimen, omdat de hoofdstad dan waarschijnlijk geplunderd zal worden. Een te Londen ontvangen tele gram meldt, dat een voorloopige regeering is ingesteld te Nanking. Een gevecht met deserteur*. Pary's, 6 Juli. Gisteren had te Pautin by Parijs een ernstige kloppartij plaats tusschen de politie en een aantal deserteurs, die met revolvers op de politie schoten. Een agent werd ge dood, drie gendarmes en vier politie agenten gewond. Het geluid van de schoten lokte een talrijke menigte, die de deserteurs trachtte te lynchen. Slechts met de grootste moeite konden ze in veiligheid gebracht worden. 70.000 klokken voor de smeltkroes. De firma Frans Schilling Zoon, hofklokkebgieterfi te Apolda (Hanno- ver), heeft thans circa 70.000 kerk klokken ontvaDgen voor de smelt kroes, welke specie daarna moet dionen voor den aanmaak van oorlogs materiaal. Dubbele Iljn-Noord-Holland. De nieuwe dienstregeling 1 Juli 1917 der Spoorwegen heeft weder eens getoond, hoe onhoudbaar bet enkel spoor is op de lijn door Noord- N. Holland, al is dat nu reeds tientallen van jaren iri dier voege behouden. Zondags, zoo tegen den raiddag, stoomt te Den Helder de eerBte trein binnen, juist als vóór pl.m. 80 jaar te HaarUm de eerste locomotief in Nederland. Wel meldt de „officieele Reisgids der Nederlandsche Spoor wegen, Dienst 1 Juli 1917", dat dit rééds om 10.80 't geval moet zijn maar men weet het, „de spoorweg maatschappijen nemen geen verant woordelijkheid op zich voor de ge volgen van eventueele onjuistheden". Den vorigen winter mocht door groote welwillendheid en ijver van den Iospecteur van Vervoer te Alk maar de genoemde ochtendtrein naar het Noorden Zondags wezenlijk vry geregeld loopeo, den eersten dag der nieuwe regeling werd het uur van aankomst te Den Helder alweer tus scben 11 en 12 uur. En nu is bet niet om over een ongerief van een te laten trein in het publiek te Bchrljven (zooals soms ook gebeurt) dat thans uw kostbare plaatsruimte wordt gevraagd, maar om eens met nadruk te wijzen op het groote euvel, dat daar achter ataat. 't Is niet voor 't eerst, dat dit ter sprake komt, maar Scbagen en Den Helder moesten toch eigenlijk niet rusten, aleer zfi daarin het ryk verbetering hadden afgebedeld! Wat toch is het geval? Het is een staats lijn hier in N.-Holland, schoon geöxploiteerd door de H.IJ.S M., en een „heel ouderwetsche beweging", naar iemand met de roode pet het wel wat oneerbiedig zei. Zoo vindt men nog steeds de oude stations, terwyl overal elders men tot vernieuwing bomt. Maar het enkel spoor is het ergstezoolang dat blijft, wordt het nooit goed met ons ver keer. Ia een trein uit het Zuiden een kwartier te laat, men kan niet pas- seeren op het aangewezen station, en het wordt direct een half uur of drie kwartier, enz. Maar waarom nu daarop gewezen? Opdat misschien, al is het wel reeds laat na de verloopen drie jaar, het rijk door prikkeling van belangheb benden in N.-Holland toch ook het eigenbelang ter band mocht nemen, met name In dat der eenige oorlogs haven Den Helder! Is bet eigenlijk geen schande, dat daar duizenden mannen deze driejaar stilliggentot nietsdoen of althans tameiljke verveliDg gedoemd, n' en déplaiBe de pogingen om ze zoo goed mogelijk bezig te houdenterwyl er nu zoo'n vreedzaam werk (tevens voor 't ministerie van oorlog volko men te verantwoorden) steeds nog maar achterwege blijft? 't Vorig jaar heeft men tenminste nog een „verzetje" gehad, (als't niet te oneerbiedig klinkt) in nuttigen arbeid voor den Anna Paulo wna-polder bij de overstrooming. Zou men nu niet (bet kan toch nog wel een vierde of vijfde oorlogswinter worden) ten deze de kostbare arbeidskrachten, in Den Helder opgehoopt, rendabel kun nen maken voor een goed monument van dezen oorlogstijd? - Of, vreest men misschien het verkeer van Den Helder naar het.Zuiden te verbeteren, omdat men mogelijk een vijand het te gemakkelijk zou maken, gelijk in de bekende geschiedenis de lafhartige reiziger door een onveilige streek een pistool weigerde, zeggende: „Men nam licht Immers 't ding mij af, en schoot m' er zelf mee dood" Nu weet ik wel, dat de militairen niet maar zóó daartoe aan 't werk kunnen gesteldDat heeft zelfs bfi den grooten watersnood nog heel wat pennefi en tongen en rijksdaalders in beweging gebracht I Maar hier is toch ook een noodstand, een zeer noodige zaak; en al kunnen leeken nooit goed oordeelen over „militaire noodzakelijkheid*, het kon wel eens bltjken, wanneer gemeenten en provincie (zij heeft toch ook een budget pas weer van een 18 k 19 miliioenl) mee hare stemmen ver hieven, en de helpende hand boden, dat het rijk en de militaire nood zakelijkheid ook bereid bleken I Wat geven nu een paar extra treinen op Zaterdag om de heeren militairen hun Zondags verlof mogelijk te maken, wanneer inderdaad plotseling, snel, en voortdurend verkeer noodig is? Het is bekend, dat de Duitsche troepen een 33 K.M. spoorweg achter het front wel in enkele dagen leggen zouden de onze het in jaren niet kunnen? O, ik west wel, zulk een Hjn is niet geacheveerd, en hier is meer noodig, dan de rails op de dwars liggers; er zijn bruggen enz. Maar: de spoorbrug by Alkmaar isook enkel spooren die by Koegras kon ook zoo blijven; en de andere kleine bruggen zfin alle reeds tientallen jaren geleden op dubbel spoor ge bouwd I Eu de spoordijk door den Anna Paulownapolder moge hoog en kostbaar zijn: het is pas gebleken dat die zijn prijs wel waard is, en heuBch nog wel wat versterking velen kan bovendienterwfil toch grootendeels over het traject van enkel spoor de grond op volle breedte steeds op verdubbeling wacht 1 Maar ik ben geen ingenieur I Slechts, volslagen leek op dit gebied, belanghebbende door herhaald gebruik van deze lfin. Mocht dan mfin zwakke stem (ik boop niet te vrijpostig) weerklank vinden in onze vruchtbare Noord—N. Hollandsche landouwen, al verwacht men natuurlfik eerder ver- klinking als die „eens roependen in de woestfinl" 'N SCHAGER. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrfidag 6 Juli. Behandeld worden de interpellaties van de heeren Rutgers en Van den Tempel in zake de aardappelenuit voor politiek van de regeering en de houding der regeeriDg op het stuk van de voor ziening vau de bevolking van levens middelen, mede in verband met de ongeregeldheden in Amsterdam. De heer R u t g e r a (a.r.) acht het wenschelfik, dat de regeering in de gelegenheid wordt gesteld, nauw keurig mede te deelen, hoe de vork in den steel zit; daarom richt hfi tot haar eenige vragen. De heer Van den Tempel (S. D. A. P.) wenscht na te gaan, wie verantwoordelijk zfin voor het gebeurde in de laatste weken. De arbeidersbevolking van Amsterdam wfiat alle verantwoordelijkheid voor de onlusten af. De grond voor de ontevredenheid is zijns inziens ge legen in de houding van regeering en volksvertegenwoordiging. Spreker oefent uitvoerig critiekop de wfize, waarop met de aardappelen is gehandeld. De opheffing van de rantsoeneeriDg van aardappelenacht hfi een principieels fout, Spreker meent, dat het geheele regeeringsbeleid te wenschen laat, eu vraagt, of met de toegestane 80 millioen het laatste woord van de regeering gesproken is. Minister Posthuma deelt mede, dat omtrent den uitvoer van oude aardappelen geen bepalingen golden,' en dat van nieuwe aard appelen 25 pet. naar hst Oosten moest worden uitgevoerd en bijgevolg ook 25 pet. naar het Westen. Grond daar voor is kolenvoorziening. Spr. geeft toe, dat een fout was, oude aardappelen te verschepen in tegenwoordigheid van het publiek. Het was echter slechts 7W K.G. per Nederlander. De distributie van vroege aardappelen is onmogelijk, omdat ze geen stapelproduct zfin. Dat er een tekort aan aardappelen zou komen, is voorzien, doch waB niet te voorkomen, omdat op het ryp worden van aardappelen moest worden gewacht. Alles is echter gedaan om het te kort te compenseeren door het be schikbaar stellen van ander voedsel. De vooruitzichten ten aanzien van de aardappelvoorziening zfin best. Om dezen tfid echter is er altfid tekort, en zoolang de crisis zal duren, zullen wfi omstreeks dezen tfid steeds het aardappelvraagstuk krijgen.. Maat regelen konden niet genomen worden, men moest wachten tot de vrucht rfip was. Voor Amsterdam zfin de vooruitzichten omtrent de aardappel- voorziening best. En verleden jaar is meer dan de helft der aardappelon hel land uit gegaan. Tegen a.s. Dins dag is de voorziening van aardappelen voldoende en de prfis zal nog wel lager worden. Van den winteroogst der aardappelen is niets het land uit gegaan. Boter en kaas wel, maar van een onvoldoende voorziening is niets gemerkt. Thans zal niet 2 millioen, maar 71/» millioen kaas worden ge- teserveerd voor den winter en de koelruimten voor boter zijn uitge breid. Omtrent stapel- en vatgroenten zfin geen klachten vernomen. Er waren zelfa duizenden vaten zuurkool over. Talrijke gemeenten annuleeren thans de aanvragen om peulvruchten, wat ook niet wyst op gebrek. Van de varkens is niets uitgegaan, tenzfi er voldoende gezorgd was voor distributie. Iu Mei had de Mmister varkens over, en heeft die laten inzouten. Bat varkensvleesch moet echter voor 7 September zfin opgegeten, omdat de inzouters slechts tot dien datum de risico dragen. Daarna moet üet worden uitgevoexd. Melk is niet uitgevoerd. Brood ia er niet. De Minister zal heel tevreden zijn als hij 't tot het volgend jaar kan brengen met het brood. De voorraad broodgiaan is tnans echter grooter dan ooit. Rijst uit Birma zou worden aangevoerd, maar nu aan den anderen kant de sloot wordt dichtgegooid, kan deze nier ook ni6t komen. Van al deze voedingsmiddelen is niets uitgegaan. Beschikbaarstelling tot prfizen die rekening houden met de draagkracht der arbeiders, is een moeilijke limiet, maar de Minister herinnert de Kamer teraan, dat 't hem moeite heeft ge kost, hier de 80 millioen los te praten, en flat hfi het eerste half jiar on geveer 39 millioen daarvan heeft uitgegeven. Zegt de interpellant „Laat de Minister nu komen met een suppletoire begrooting", dan ant woordt de Minister: „Laat nu de Kamer eens komen met een initia tief-voorstel". Het eerste halfjaar al thans meende de Minister, flat een suppletoirs begrooting niet noodig was. Kleeding en schoeisel voor het minder draagkrachtig deel der bevol king valt niet onder de Distributie- wet, maar onder het Kou. Nat. Steun comité. De Minister is bereid, voor wat de kleeding betreft, deze zaak weder by het Steuncomité aanhangig te maken. Distributie vau schoeisel is uiterst moeilfikalleen de distribu tie van zoolleer van Rykswege zou reeds 40 millioen kosten. De Minister heeft daarvoor een andere distribu tieregeling voorbereid. Het zal nog 6 weken duren eer de zoolleerindus trie begint. De Minister herhaalt ten slotte „Voor mfi is de 80 millioen niet een limiet. Als ik meen, dat de omstan digheden dit noodig maken, zal ik daartoe overgaan." De Minister van binnen- landsche zaken kan niet aan stonds op de vragen van den heer Rutgers antwoorden, doch zegt een onderzoek hieromtrent toe. Zeker hielden de ongeregeldheden verband met aardappelenvoorziening, doch spoedig ontaarden ze in plunderingen, die er niets mee te maken hadden. Tot ernstiger ingrfipen bestond voor alsnog geen aanleidiDg. De Minister is overtuigd dat er met gematigdheid en overleg is opgetreden. De heer Rutgers zegt in zijn repliek o.a., dat het te Amsterdam gevolgde stelsel om optochten enz. zoo lang mogelyk toe te staan, wel eens ter toetsing mag komen. Door verschillende leden wordt gerepliceerd. De heer Van den Tempel be toogt, dat zeer zeker moet woröoïi overgegaan tot rantsoeneeriDg van schoeisel en kleeding. De heer Kos- t e r zou willen, dat de regeering de burgerfi waarschuwde als er tekorten kwamen. De heer Van Hamel spreekt waardeerende woorden ovev het optreden der Amstexdamsche politie. Alsde regoering geen verande ring brengt in haar levensmiddelen- politiek, staat zfi telkens voor deze moeilijkheden. Tenslotte dient de heer Van den Tempel eene motie in strekkend om eventueel het toegestane crediet van 80 millioen voor de rantsoeneering uit te breiden. CORRESPONDENTIE, F. de B. Gfi moet. §ene klacht indienen bfi het bestuur van H.F.C. Een ingezonden stuk is niet de weg.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 6