TELEFOONGIDS Scheerartikelen Hans Holbein Heeren- en Kinder- stroohoeden. Spoorstraat 60-62. de beste 4 cents Sigaar. ipstraat 27. Ad verte ntiën 244 214 207 50 172 32 8 263 50 191 228 96 74 241 83 249 78 288 156 21 201 204 105 264 141 262 194 37 187 260 153 200 82 SCHETSEN Btt KTOBani KLEINE ADVERTENTIËN Sigarenmagazijn welke nè 10 uur des 'e mor gens op den dag van uitgifte der Courant worden bezorgd, blijven tot het volgend num mer liggen. Een grootofcoHectia voorradig bij: Goederen kunnen Zaterdags niet op zicht gegeven worden. Iilil.ll. G. ADRIAANSE, 19Q „l 1AA Agent voor Hypotheekbanken. I w 0T ITT Malton VAN ALPHEN, Oljkstraat 34. Conflseur Patissier. P. BANDSMA, Zwaanstraat. Brandstoffenhandel. W. BIERENBROODSPOT, Spoorstr. 87/80. Manufacturen, Heerenmode-artikelen. G. DE BOER Jr., Koningstraat 29. Boekdrukker. A. C0LT0F, Binnenhaven 1. Mantels, Bedden, Confectie, Kinderwagens. H. L. ELTE, Koningstraat. Luxe Brood- en Banketbakkerij. T. C. BOVERS, Kanaalweg. Stoffeerder!] en Behangerij, Verhuizingen I. 8RUNWALD, Kanaalw., Keizerstr. - n Dames-Confeetie en Manufacturen- dl) Magazijn ,De Zon" A. J. H. VAN HAAREN, Keizerstraat. Spekslagerij, Fijne Vleeschwaren. „HELDERSCHE COURANT". Koningstraat 29. M. L. HEIJLI8ENBERB, Spoorstraat. Gasgloei-artikelen, aanleg v. Gas- en Waterl. P. M. HEIJLI8ENBER8, Spoorstraat 81. Handel in Rijwielen en Onderdoelion. W. HEIJMAN, Hoofdgracht. Banketbakkerij. 8ebrs. H008ERDUIJN, Middenstraat. Glas- en Verfwaren. Stoom-Melklnrlohtlng „J0N8 HOLLAND" Weatgracht 31. P. B. KAMPMEIJER, Hoofdgracht. In Wijnen en Gedistilleerd. iiiii.ii. C. KIESEWETTER, K.n.alw.g 174. Behangorij, Stoffeerder!), Verhuizingen. A. TEN KLOOSTER, Ass. Apoth., v/h. De Bie—Biersteker, Keizerstraat 93, Drogerijen, .Chemicaliën, Verplegings-Artikelen. Firma P. J. LAFEBER, Zuidstraat. Rijwielhandel, Smederij. 8. JOH. VAN DER LEE, Spoorstraat 106. Wijnen, Gedistilleerd, Amstel Bieren. R. Tb. LUIJCKX. Weststraat 61, Helder. M BERNH. MEIJER, Kansalwag 97. Manufacturen-Magazijn „DE STER". BERNH. MEIJER, Spoorstraat 46? Manufacturen-Magazijn „DE STER". P.SCHA8EN, Oostsl.str. of 2a Vroonatr. 98. Bier- en Brandstoffenhandel. H. SCHOL Jr., Brsawatarstraat. Banketbakker. „SEMPERFLORENS", HELDER. Bloemenmagazijn Koningstraat 13, Hslderschs Vleaschhal, Spoorstraat. (Babra. SLIKKER). Firma A. J. SCHAAP, Keizerstraat. Rijwielen en Automobielen. J. W. THIJSSEN, Spoorstraat. Stalhouderij en Sleeperjj. Hotol Café-Restaurant „DE TOELAST". Spoorstraat. C. TROOST, Spoorstraat. Hoeden en Petten. G. VIS, Kanaalweg. Banketbakker. Firma J. VAN WILLIBEN, Weststraat. Huishoudelijke Artikelen, GalanteriSn, Firma H. WITSENBURB, HoofdgraoM. Luxe Brood- en Banketbakkerij. Keizerstraat 40. In soorten. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Heller, Gelet op art. 55, 5de zinsnede der Kieswet, Maakt bekend, dat op Woensdag 18 Juli e.k., van dea morgens 8 tot des namiddags 5 uur, de herstemming zal plaats hebben ter verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad in het Eerste Kiesdistrict, 3 leden in het Tweede Kiesdistrict en 2 leden in bet Derde Kiesdistrict, welke heretemmlog meet geschieden voor de volgends c&ndidaten Eerste Kiesdistrict: BIERSTEKER, W. GEUS DE, P. HEIJ8L0K. C. ZONDERVAN, B. Tweede Kiesdistrict: BEER DE, D. GEUS DE. P. GRUNWALD, D. H. SCBOEFFELKNBERGKR, J. J. VEN DE G. ZONDERVAN, B, Derde Kiesdistrict: BIERSTEKER, W. BOK. E J. B3RKERT J SCSREUDER D. Tevens wordt herinnerd, dat ?.rt. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt als volgt „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende a&n eaue krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiesing deelneemt, wordt gestraft met gevang-:nisstr&f van ten hoogste een jaar". Helder, den 6 Juli 1917. De Burgemeester voornoemd. W. HOUWING. „Simpele historie". Groote dilettant. Bij de laatste winter-uitvoering van de'dilettanten-tooneelclub „D. O. H." (Door Oefening Hooger) was geweest een journalist, een echte, een „bona flde" persman. Hij moest kritiek leveren over de praestatién van de dames en heeren. En in het blad, waar dezeer-jeug- dlge criticus aan verbonden was, had een stukje geprijkt,' waarin o.a. te lezen stond, over de zoo verdienste lijke uitvoering, dat „onder de wer kelijk begaafde dilettanten zich ook onderscheidde door zijn onmiskenbare „vis comica" de heer Joban K. V. Er waren nog een stuk of wat initialen genoemd. Maar zooals ik zei ook die van den heer Joban K. V. En op den avond, toen het blad met deze „kritiek" verscheen, zat Joban K. V. en een jong meisje met mooie, blauwe kinderoogen hand in hand in een buiten-cafeetje. Zij las de „kritiek". En hij vroeg haar wat ze daar nu wel van-zei. Marietje vond 't heel mooi. En merkte ook wel, hoe haar kalmte hem irriteerde. Hij wenschte, dat zijn ontluikend genie werd geprezen, gehuldigd. Weet-je, zei Johan K. V. opeens, haar handje loslatend en naar een cigarette grijpend, weet-je, het tooneel is mijn toekomst. Daar oogst ik lau weren Johan K. V. las veel kranten merkt men daar is goud te ver dienen. Wat is die ellende van je dood-ploeteren voor een schijntje 's Winters een pels, een auto, een chauffeur, och, jij snapt niks van die dingen Ze zweeg. Hij smookte geweldig. Maar na vijf minuten werd hü on gerust. Marietje zat te schreien. De tranen drupten uit haar mooie, blauwe kin deroogen. Johan K. V. maakte haar bang. Pa zou 't nooit goedvinden, snikte zij 't uit. En moe heeft gezegd, dat ze mij nog liever als verpleegster met het leger zou zien meegaan dan mij te laten trouwen met een man, die aan het-tooneel is! Marietje begon nog erger te schreien. En de beroemde, in de kritiek over de jongste praestatie van „D.O.H." gehuldigde dilettant werd er toch door verteederd. Hij sloeg, in stil buitën- café een arm om Marietj es schouders. En vertelde haar van de glorie, die hem zeker wachtte. Ze luisterde naar hem. Eu wou zoo graag gelooven. Maar de practi- sche zin van burgerdochter, haar in geboren, overwon. 't Klonk alles te mooi. - Nou, zei Johan K. V. eindelijk - dan zal ik je het bewijs leveren, Voila. Het bewijs. Beter kan ik toch niet zeggen, wel? Verbaasd, verheugd, toch nog t wijfe lend, angstig bedroefd - dat alles was er in te lezen zageu de mooie blauwe kinderoogen naar hen op. „Ja" riep de beroemde Johan K. V. uit, een nieuwe cigarette grijpend en in vuur brengend het bewijs. Ik dacht, Rie, dat je me geloofde als 'kNeen, ga nu niet weer huilen. Zoo meen 'k 't niet. Maar toen hij een kus op haar wang wilde drukken in de veilige stilte van buiten café, voelde hij toch duide lijk, dat er weer tranen drupten uit de blauwe oogen. Tweeduizendriep ze in groote verbazing nog niet kunnend ge looven en toch ook zoo bang, dat haar ongeloof hem ergeren, prikkelen zou, uit tweeduizend 1 - Ja, ja, riep hij eer meer dan minder. Je kent den grooten Piet Haver toch wel? Ze knikte. Maar 't was flauwtjes. Ze durfde niet bekennen, dat Piet Haver z'n naam haar slechts zeer vaag voor den geest stond. Hij verduidelijkte. Piet Haver was nog jong - zeker. Maar een van de tooneelartisten, die een schitterende toekomst hebben. Een genie Vast verbonden bij O, zij dacht zeker weer, dat hij over dreef? Een oogenblikje Hij haalde een krant voor den dag. Daar stond 't. Een van je grootste, beste, eerste bladen, hè Geen kleinigheid. Wacht eventjes. Juist. Daar had ie 't. Et voila Of zij maar eens lezen wou Do jeugdige Haver overtrof in dit rolletje zichzelf. Hij was werke lijk verdienstelijk. Had zij 't gelezen Nou, zulk een man, door een van je allerbeste critici gehuldigd, wilde hem Johan K. V. - De Indische Weermacht en de vooratellen Merens, gespiegeld door J. B. van Heutsz Jr. - Haarlem, J. A. Boom. Prij3 50 cent.. De brocbuie is eeue weerlegging san een in druk versohanen rede van den res. overste Gen. staf D. Mertns, over „Da Indische weermacht en de voorstellen - van der Wefiden", in afl. V van jg. 19161917 van het or gaan der Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap gepubliceerd. De heer van Heutsz weerlegt bedoel de brocburo uitvoerig en concludeert op weicig waardeerecde wijze „Aan den heer Merens geven wij' den raad om het wél of niet oplos sen van het staande leger maar ver der te laten afnangen van het lot. 3ij kan dat bijvoorbeeld op zijn knoo pen natellen met ja, neen, ja, neen enz. Waar de brochure van den beer Merens zin voor zin, ja, woord voor woord, te weerleggen is en men niet pagina onder de oogen kan ki ij- zonder dat het oog direct valt op zotheden, welke iemand een ge noeglijken avond kunnen bezorgen, willen wij ons verder liever bezig houden met het door hem voorge stane milUiestelsel." Ook hierover i3 de schr. niet org best te spreken. Hij geeft den heer Merens iu overweging. door vlijtige studie te trachten een beeld van strategie te krijgen, en noemt zijne denkbeelden „warhoofdig". VERKIEZING van leden voor don Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente HELDER; Gelet op art. 98 der Kieswet; Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 4 Juli j.1. gebou den stemming tot verkiezing van 2 leden voor den Gemeenteraad in het ie Kiesdistrict; 3 leden voor den Gemeenteraad io het 2e Kiesdistrict 2 leden voor den Gemeenteraad m het Be Kiesdistrict ter gewoner plaatse in deze gemeente ia aangeplakt, en voor oen ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Helder, don 5 Juli 1917. NIEUWE UITGAVEN. Huis/fijt zonder onkosten, knopte handleiding door C. Pricc.e. Uitgave „De militaire Veldpost", Purmerend. Pi ijs f 0.15, bij ge tallen gcetkcoper. De sinds de mobilisatie zoozeer bekende knutselaar C. Prince, die voor de soldaten zooveel gedaan heeft om hen te helpen den tfld tekorten, heeft in verschillende artikelen in het blad „De Militaire Veldpost" een en ander over zijn arbeid meegedeeld. De redactie heeft ze verzameld en a3n den heer G. C. A. Fabius gevraagd een voorwoord ervoor te schrijven. En zoo ia een handig boekske ont staan, dat beknopt en bevattelijk de verschillende artikelen, door het „atelier Prince" vervaardigd, schrijft. De heer Prince, naar hij zelf getuigt, zat er wel een beetje mee iu de verlegenheid, want schrijven is zijn fort niet, maar het kwam toch voor mekaar. Van de eenvou digsfca schaakfiguren af tot aan de „auto" van prinses Juliana - de poppen-auto wel te verstaan toe. Het werk van den heer Prince is genoegzaam bekend geworden in ezen mobilisatietijdhet is oi looflijk, wat deze heer mt een oud afgekloven soepbeeotje, dat ze'fs Azor heeft versmaad, weet te halen. En wij bevelen dit geschrifija aan bij allen, die iets voelen voor dit soort huisvlijt, omdat zij er veel uit zullen leeren. Wil men de boekjes ver spreiden, de uitgever is bereid u bij getalleD, rabat op den prijs van 15 cent toet es taan. Eene Oplossing van het Onder wijs-vraagstuk, door H. C. van Oappelle, Directeur der le 3.B.S. 5j. c. te Rotterdam. Rotterdam 1917, W. L J. Brusse'a Uit- geyersmaatsohappij. Prijs 60 ct. De schrijver ontwikkelt een negen cal stellingen, waarvan de doorvoering kan leiden tot een algeheelo hervor ming van ons onderwijs stelsel, waar aan, niepiand zal liet betwigten, grqote fouten kleven. Hij koïüt iot de volgende conclusies: 1. het FraDSCh moet van de lagere school verdwijnen 2 de lagere school moet een 6 jarige cursus zijn3. de tijd, die door af schaffing van Fransch vrij komt, worde aan andere (met name ge noemde) vakken besteed; 4. tusschen het tijdperk van den enkelen klasse onderwijzer en dat van vakleeraroü moet een periode zijn, waarin al de leerlingen onderwijs ontvangen van een drie of viertal onderwijzers of leeraren, die elk een groep van vakken onderwijzen 4- tot het lfje jaar moet het onderwijs voor ragenoeg alle leer lingen, voor wie de lagere school geen eind onderwijs is, gelijk zijn6. met het. 16e jaar moet ook eerst de belang rflke wijziging in aard en aantal der te bestudeeren vakken intreden7. tot het löe jaar mpet de school zijn ingericht als thans, met haar dwang middelen tot studie, repetities en rapporten, daarboven moeten da leer üngen langzamerhand wat vijjbeid krijgen, zoodat de lesSen meer het karakter van voordrachten krijgen 8 en 9. de propaedeutische studie aan de hoogescholen moet worden over gebracht naar de scholen voor voorbo reid-md onderwijs. Deze denkbeelden heeft de schr. ia zfln betoog nader ontwikkeld. Uitter- aard behoort een ap- of depreciatie ervan meer jn een vakblad thuis dan in een blad als hot onze, redenen, waarom wij met bovenstaande weer gave van den inhoud volstaan. UIT DEN OMTREK. Texel, 6 Juli. Naar de markt te Leiden werden gisteren van hier verscheept 672 lammeren en 257 schapen. In het geheel zijn deze week naar elders uitgevoerd 1666 lammeren, i" schapen, 57 koeien, 25 kalveren, 4 paarden en 1 varken. Door 10 gamalenviaschers is 't be drijf hervat. Zij kunnen werkzaam blijven door de gekookte garnalen te leveren h 10 ct. per K.G. Reeds op den ter sten dag werden 800 K G. garnalen gevangen. Deze garnalen worden in vaten gezouteD, om verder naar Duitscbland te worden gezonden. Er zal dit jaar vermoedelijk veel minder zeegras zijn dan in gewone jaren. Naar beweerd wordt, heeft ook 't zeegras evenveel behoefte aan i egen als 't weidegras. Ook schijnt de strenge vorst van dit voorjaar groote schade in de wierwaarden te hebben aan gericht. Met de verzending der door de regeering opgevorderde wol, is giste ren begonnen. Naar schatting zal de af te leveren wol ongeveer 200.000 K.G. bedragen. Bij het peilen langs de kust, is onlangs gebleken, dat 't voorden dijk van Oudescbild heel wat dieper was geworden. Ter beveiling van den zeedijk, hebben nu vanwege't Rijks waterstaat steenstortingen plaats aan den dfikvoet. Wierlngen. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk van Ooaterland, Stroe en den Oever is tot lid van 't kiescollege aldaar gekozen de heer C. C. Kool te Oud-Gest. Voor het betrekken wam consenten tot zeegras maaleu voor de zeegras exploitatie Gemeente Wieringen is bijzonder weinig animo. Ter secre tarie zijn slechts 85 consenten afge geven. Dit is echter zeer jammer daar in .den laataten tijd de handel zeer goed was ea nu er weinig of niets gemaaid zal worden, 't artikel weldra uitverkocht zal zijn. Daar 't gemaaide zeegras een artikel is dat altijd gevraagd word, ware het ons inziens goed geweest dat de gemeente de prijs voor de maaiers met M.— f 1.50 per 100 kilo. had verhoogd, aangezien 't vervoeren van 't groene goedje van de havens naar landerijen eu slooten ter verdere bereiding meer. wagen vracht koek Het tegenwoordige loon is, wil men goed zwart bereid gras winnen te laag en daar .da kas der zeegras exploitatie ruim. voorzien is bad de gemeenteraad .dunkt ons met 't loon eens flink voor den dag moeten komen, of 't ware nog beter geweest, dat. de voorzitter, burge meester Raereboom dat in de ver gaderingen van B. en W. en den raad had ter tafel gebracht. Geld verzoet den arbeid ook hier, Julianadorp. Dinsdag- 3 Juli j.1. vergaderde do Vereeniging „Koegras' Belang" ten huize v^iï Bijvoet. Dó voorzitter opende de vergade ring, waarna de notulen werden ge- lezeu en goedgekeurd, Uit het'jaarverslag bleek, dat het verzoek om een vroedvrouw aan te stellen is ingewilligd. Verder zullen er een paar lantaarns worden bijge plaatst en zal de school weg verbeterd worden. Volgt rekening en verantwoording. De ontvangsten zijn f264 5,2, de uit gaven f 117.52, alzoo een batig saldo van f147. -de rekening en beschei den waren nagezien door S. Kuiper, G- Ruitenberg en .J. de Graaf1 en in de beste orde bevonden. Medegedeeld werd, dat de financiën met f 25. waren vooruitgegaan. Hierop volgde bestuursverkiezing. De aftredende heeren J. v. d. Veer, S. Biersteker Jr. en A. de Heer werden allen herkozen, wat hi?n sal worden medegedeeld. In de vacature, ont span door bedanken van A. Qrln, werd gekozen S. Kuiper. Van het (3erfleeafceiaestuur was een schrijven- ingekomen om een-lid voor de economische commissie te benoe men. Na langdurige discussie' werd besloten daartoe over te gaan: en werd gekozen J. Koss8t. Rondvraag0. v. d. Rijk wilde heel graag*de pompte Julianadorp weer in orde zien, déze is geregeld raankee- rend, waar vooral de jeugd veei kwaad aan doet door er ste enen in te gooien (is nu reecja gemaft). Gok de toren klok staat geregeld stil, dat wilde hij, en ook de ónderen, gaarne weer an ders zien. De Voorzitter doelde hieromtrent mede, dat uit een onderzoek is ge bleken, dat de toren niet dicht is, waardoor het uurwerk geregeld nat regent. Bovendien heeft het Kerk bestuur voor bet onderhoud te zorgen. J. Blauwboer wilde, dat het kanaal plan wat vlugger behandeld werd, doch hierop zal voorloopig niet ge adresseerd worden. F. de Beurs wil het huishoudelijk reglement veranderd zien, om in plaats van één twee algemeene vergaderingen te houden, hetgeen door een ieder werd goedgekeurd, Aldus besloten. P. Bregman gaf den wensch te kennen, dat er in den drink waternood .voorzien werd. Hiertoe zullen pogin gen gedaan worden. L. Tigchelaar wilde, dat hier weer, evenals vroeger, het inenten kosteloos zal geschieden, daar nu voor een kind fl.50 en voor twee f2.50 betaald moet worden. Dit zal aan het Ge meentebestuur gevraagd worden. Ook sprak hij over een gezin in Koegras, waar de man tuberculoos is, en waar men van giften en gaven van goede menscbeu moet loven. Spr. vroeg om die ook eenigszins te steunen, hetgeen zal gebeuren. Hierna sluiting. Twijfelde ze nog? Ja...? Weer schoten er angattranen in de lieve, zachte, blauwe kinderoogen. Goed,—zei hij, haarkussend voor zij weer ging schreien, want (laat ik dit erbij voegen) Johan K. V. was veel b8ter dan hij zich voordeed goed, je zult met den beroemden, genialen acteur Piet Haver kennis maken Zoo zou 't gaan. De groote man was met een con frère gekomen op de plaats, waar ze elkaar zouden ontmoeten. „Kijk 's," had Piet Haver gezegd tot dilettant, „je weet dat ik uit pure, waarachtige vriendschap voor jou handel, hè Mijn confrère Doelens is degeen, die bij ons feitelijk de lakens uitdeelt. Als je dien goed te vriend hebt, dan ben je kant en klaar. Geef me nou 's even gauw twee riksen, dat ik mijn eer als gastheer kan ophouden. Ik zeg 't enkel en alleen in jouw belang. Niet langer dan een uur geleden heb ik honderd pop gegeven voor een collega, die naar buiten moet. Eeuwig goeie kerel T. b. c. patiönt, zie-jeJa, man, ik kan nu eenmaal geen ellende zien zonder te helpen. Tot het laatste duitje heb ik uitgegeven. Over drie dagen krijg ik voorschot van den baasDriehonderd pophè Dan wil ik jou wel 'weer helpen NatuurlijkJe krijgt nou zestig pop van me, alles en alles bij elkaar. Nou laten we zeggen, dat we dan deelen Dan geef ik Jou weer honderd-vijftig. „Zou dat werkelijk gaan," vroeg beroemd-wordende dilettant schuch ter. „Als 'k 'tje toch zeg," riep beroeps- artist verontwaardigd uit. „Twijfel je soms aan mijn woorden?" Dilettant werd vuurrood van schrik en schaamte. De twee riksen verhuisden. En zij gingen naar Rie, het meisje met de trouwe, blauwe kinderoogen. En de invloedrijke Doelens was gearriveerd.Nam„air" van voornamen sinjeur, die zijn machtigen invloed gaat wegschenken. Sprak over den directeur als van „m'n ouden vriend Jaap". Toen Johan de dilettant even weg was, vroeg de schuchtere Rie met hoogroode kleur: „Zoudt u werkelijk denken, dat hij een traktement van tweeduizend gulden kan bereiken?" De machtig invloedrijke trok zijn wenkbrauwen zeer-hoog op. „Talent heeft uw aanstaande zeker," zei hij, „en verder hangt 't geheel van hem af. Ik wil u gaarne mijn protectie beloven. Ik heb werkelijk sympathie voor den jongen. Zij bedankte hem. En toen Johan K. V. terug kwam, zag hij dadelijk dat zij voor de zaak gewonnen was. Beschermer en beroemde acteur vertrokken betrekkelijk gauw. Ze hadden 't zoo druk. Zelfs opmerkelijk snel waren ze weg. Johan K. V. en kleine blonde Rie zaten nog lang te praten over de vraag hoe zij pa'safkeér vah tooneel- menschen zouden verwinnen. „Nou-ja," riep dilettant, „als ik miju Anna Paulowna. Donderdagavond, 5 Juli, vergaderde de afd. Anna Paulowna van de Holl. Maatsch. van Landbouw in Veerburg. Tegenwoordig 28 ledeu. De voorzitter, de heer J. A. Waiboer, opent d9 vergadering, de secretaris, de heer N. Raap, leest de notulen, die onver anderd worden goedgekeurd. Voor zitter deelt medelo. Van 't hoofd bestuur is de madedeeling ontvangen dat in 't eerstvolgende landbouw weekblad een stuk geplaatst wordt over landbouwboekhouding en ver zoekt daarvoor propaganda te maken. 2o. Ontvangen is een werkje, hande lende over herkomst en gebruik vau stikstof meststoffen. De heer Raap wijst op de belangrijkheid van dit werkje en leest er enkele gedeelten van voor. Op verzcek, zal de heer Raap in eene volgende vergadering hierover eene inleiding houden. Da secretaris lee,at de brief voor, die hfl geschreven heeft aan 't hoofdbestuur inzake de hocivoorziening, vanwege het watersnoodfonds. Antwoord ia nog niet ontvangen. Hierop volgt bespreking vrij zaaizaad. De minister heeft vastge steld, dat de handelaars voor gecon troleerd zaaizaad 50 boven de minimumprijs mogen vragen sn «oor reserve-zaad 25 De minimumprijs ia f 14.40. Voorgelezen wordeu een drietal brieven, waarin tegen deze prijzen wordt geprotesteerd. De af- deelingen Haarlemmermeer en Hout rijk en Polaneu achten respectievelijk 25ü/0 en 10% voldoende en vragen medewerking aan de afdeeling Anna Paulowna om de prijzen zoodanig vastgesteld te krijgen. Na uitvoerige discussie wordt besloten, medewer king le verleenen. Hierna komt ia bespreking: regeling van 't vetleer der bieten en kool, per spoor of por tram. Bij de verschillende landbouwers is cjcor den secretaris reeds opgave gevraagd, doch die is niet afdoende beantwoord. Wanneer er zoo nauw keurig csogelfik opgegeven kan wor den hoeveel K.G. voeren bieten en kool men wenscht te vervoeren en op welken tijd, dan kan er voor da noodig# wagons gezorgd' worden. Nogmaals zullen da opgaven gevraagd worden. De heer Pateer zegt dat dit een zeer goede maatregel ia, omdat alle kool, in den4Rolder verbouwd, over de veiling, te Anna Paulowna, verkocht moot worden. Dit kan ook op monsters en onder toezicht inge laden. Bij de rondvraag wordt op voorstel van den heer D. Stammes besloten aan 't Polderbestuur te ver zoeken de laadplaatsen op 't einde der wegen te verbeteren en die te Van Ewijcksluis ruim te maken, Do heer Konijn zegt d^t men op de landerijen, langs de'Zijperdijk gelegen, zeer V6el last heeft van houtduiven, die in de Kooi in de Zpe nestelen. Het stelt voor c(en kooiker te verzou ken de nesten te verwijdereu. Aller\ voor. Hierna sluiting. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan school I mejuffr. A. Komen te Anna Paulowna. Schagen. Uitslag der stemming voor 4 leden van den gemeenteraad ep 6 Juli. Uitgebracht 286 st. *F. v. d. Kamp 242, J. Koster 259, G. Rempt 99, J. Schoorl 203. Alzoo herkozen de aftr. leden, allen V. D. De heer Rempt was gesteld door de S. D. A. P. Benoemd tot kantoorbediende 2e klasse aan het postkantoor te Schagen de heer J. P. Roep, aldaar. De schapenbouders onder Schagen hebben veel last van een paar ver wilderde honden. Gistermorgen werd weden m eên schaap verscheurd iu de welde gevonden. Nieuwe Nledorp, Herkozen J. Stammes en D. v. d. Stok. Het derde aftredend lid D. Kuilman, wethouder, ia met 108 st. gevallen tegen A. Visser 124 st. Barslngerhorn, Gekozen C. Smit Gz., Vrijz. voorschot en mijn contract van 1500 gulden maar heblaat dat maar aan mij over." Hij gevoelde, ze was gewonnen. Toen zouden ze gaan. En Rie zocht naar haar tascbje met twee gulden en waarin ook postwissel van Moe, die zfl moest incasseeren. Maar het was weg. Beursje pas gekocht was verdwenen. Maar t'allerlamste van de zaak was wel de postwissel van 14 gulden. Zij zocht overal in de melksalon. Niets werd gevonden. Het was een vreemd geval. Bij het naar .huis gaan werd heel weinig gesproken. Joh. K. V. de be gaafde dilettant en kleine Rie met de zachte blauweoogen, dachten ieder over de zonderlinge zaak. Maar zij durfde elkaar niet be kennen wat in hen omging Voor de Rechtbank was verschenen een verloopen sujet, dat een blauwen Maandag aan een tooneelgezelschap verbonden was geweest. Hij had ge stolen een damestaschje, daaruit ge haald een postwissel, geöndosseerd aan een dochter van de geadresseerde, en een „kennisje", vriendinnetje van hem, gébruikt om de veertien gulden te incasseeren. De truc zou wonderwel gelukt zijn, als de Ambtenaar ten Postkantore de kleine Rie met de vriendelijk zachte, blauwe oogen die op-vasten tijd voor moeder postwisseltje kwam in casseeren niet gekend had. Nu was de truc mislukt. Vloog vriendinnetje erin. En ook vriendje. De vriend bleek te zijn de invloed (GEVRAAGD, TE KOOP, TE HUUR ENZ.) VAN 1 TOT 4 REGELS 30 CENT, IEDERE REGEL MEER 10 CENT, WORDEN ALLEEN TEGEN VOORUITBETALING GEPLAATST. rijke beschermer van dilettant Joh. K. V., wiens meisje haar tascb op zoo zonderlinge wijze kwijt was ge raakt. En de complice, handlanger van beschermer, was de acteur, die di lettant zou „pousseeren", tot cele- briteit maken, nadat hij een „paar duizend gulden gage" had gemaakt. De ex-beroepsacteur was weg. Spoorloos verdwenen. Maar tegen den machtigen bescher mer werd door het O.M. gevangenis straf van zes maanden geeischt. De kleine, blonde Rie en de groote Joh. K. V. liepen gearmd, zwijgend uit het Paleis van Justitie, waar de zaak der valschheid in geschrifte enz. was behandeld. Ja, zei het meisje, naar hem opziend. Nou zei hü beschaamd en haar blik ontwijkend. Zeg, Jan zei ze van dat lasebje is wel jammer. Maar toch ben ik zoo blij En zij kneep in z'n arm. In den arm van den jongen, die rustig en welgemoed zijn werk als kantoorbediende ging vervolgen. Ge nezen, voor-goed, van artistiekerige idealen. Hij antwoordde niet. Maar als ze niet in de drukke volte van de stad waren geweest ik wed dat hij evenals toen in 't veraf gelegen buitencafé een ku8 op haar zuivere roode lippen zou hebben gedrukt. MaItbe Cobbeau.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 8