COUVET prima Bleekpoeder. B. H. BALM Ie kwaliteit PALING, CIGARETTEN VA Tijdgeestbriejfes P. GROEN ZOON Effecten Coupons Rekening-Courant fncasseeringen Assurantiën Haarwerken B8AN0ST0FFENN00D. THEE is de GOEDKOOPSTE DRANK. PUBLIEKE VERKOOPHUI 1 Salon-Ameublement I Salon-Ameublement 10 a 10 Cents VAN NELLE'S GEBROKEN THEE." K. AC KEMA. ROOKT weder verkrijgbaar. Verkrijgbaar bij A. TEN KLOOSTER, Alle haarwerken DIJKSHOORN Zuidstraat 75. eiken-, berken beukenhout. en Boerekoolplanten „VAN NELLE'S" GEBROKEN Thee trekt veel beter af dan BLAD- thee Vraagt uwen Winkelier vrjn Cliënten. systeem, maar van de aföèntile. voor 2T ™ker allen uit de Couranten tp7innen m' w vernomen hebben wat er den 8 Met y-aatit nlVd mijn zaak gepasseerd is. nt. Mocht U hiervan last ondervonden hebben, dan bied ik U mijn veront schuldiging aan, doch hoop tevens dat het geen aanleiding voor U mag zijn mijn zaak te wantrouwen. Wat de reden is dat er aldus tegen mij opge treden wordt zal ik voorloopig niet uit een zetten, doch binnenkort komt er een boekje uit hetwelk door de Tand Technische Vereeniging onder hetpu bliek gebracht wordt. Hierin wordt zoo duidelijk mogelijk uiteen gi hoe de toestand der Tand Ttchnikers thans gesteld is. Niemand make zich voorloopig ongerust wat garantie enz. betreft, daar alles weer in orde komt Mijn spreekuren blijven gewoon door gaan, doch uitsluitend voor kunsttan dentrekken van tanden of elke andere operatieve arbeid, wordt voorloopig niet meer gedaan, doch vrij zeker duurt dit niet langer dan 1 of 2 weken. Cliënten welke getrokken of operatief behandeld moeten worden kunnen zich nu reeds opgeven, deze krijgen dan bericht en worden het eerst geholpen. In ieder geval vertrouwt TJ op mij en laat U niet afschrikken door dat vele couranten geschrijf. Hiermede hoop ik het publiek ge rust gesteld te hebben en besluit met dankzegging voor het in mij gestelde vertrouwen. Hoogachtend, (wegens vertrek). te NIEUWEDIEP (HELDER), zal od WOENSDAG 11 JUL11917, yoorm. 10 uur, in de Schouwburgzial „CASINO", aan den Kanaalweg aldaar, in het openbaar verkoopan: (bouquet), (rood pluche), bestaande uit: canapé, 2 crapauds, 4 stoelen, tafel, buffet en thsekast, alsmede1 hulskamer-amaublemsnt met leer bekleed. VOORTS: eiken- en notenhouten buffet, mahoniehouten salonfeavtje, eikenhouten spiegelkast, ledikanten, bedden, eikenhouten spiegels en schil derijen, kristal-, glas- en aardewerk, keukengereedschappen en al hetgeen verder ten verkoop zal worden aan geboden. Ta bezichtigen daags te voren, van 2-4 uur. p.a. A. LAAN, Spoorstraat 118, blijft ook deze week melzljn uit elgsn rookerlj. Dagelijks versche aenvoer. Speciaal adres voor OVERHEMDEN n OVERHEMDEN met piqué borst f 3.00, prima kwaliteit. Beter dan elk ander merk In dien prijs met Coupon voor Kunstgravure. ook van uitgevallen haar, worden tegen de meeat concurreerende prijzen op ons Atelier vervairdlgd door gediplomeerd Kapper, Voorziet U van brandhout. Aangeboden wordt prima kurkdroog INBEZONDEN. belofte niet gebonden zal achten. Maanden geleden hebben wij reeds aanbevolen, de proef maar te staken, omdat het „uiefs gedaan" was. Als men het geliefhebber tcch maar heeft voortgezet, ia het heel gemakkelijk, dit te verhalen op de gemeentekas. Maar logisch is dat toch niet. Want hier mag door alle belastingbetalers de onafwijsbare eisch gesteld worden, dat niet meer geld aan de gemeente kas gevraagd mag worden, dan bij een verstandig beleid noodig zou zijn geweestom met een variant op mijn- hoer v. Oorachot'a stuk te eindige. Met vriendelijken dank blijf ik Hoogachtend, A. W. Michelb. Helder, 7 Juli '17. Sohoone brand. Koopt GEEN Dennenhout. Brieven onder No. 772, aan Bureau van dit blad. lage, middelhooge en hooge. Preiplanten, Reuzen van Carentan, Brabantsche en Leidsche winter Krop- slaplanten en Asterplan. ten verkrijgbaar. Kweekerij „Rozenlust" v. Galenstraat 72-74. Theedrinken is NIET duur wanneer U VOORDEELIGE Thee gebruikt. VOORDEELIGE Thee is VAN NELLE'SGEBROKENTHEE si (grove thee) en ze is vlugger gezet doordien het kokende water er veel beter indringt. Ze is daardoor GEURIGER en VOORDEELIGER in het gebruik. De Centrale Keuken. Geachts Redactie. Om nu te voorkomen, dat zich legenden vormen, moet ik den heer v. Oorschot c.8., die maar steeds be weren, dat de sociaal democraten een moderne inrichting preforeereD, om haar óók in normale tijden te doen bestaan, om zoodoende oen stuk van hun socialistisch ideaal te verwerke lijken, toch pertinent antwoorden, dat zy onjuist zijn, en dat zulke onzin alleen bij die heeren kan op komen, omdat zij van de eischen, die wij aan oen socialistische maat schappij stellen, geen flauw idee hebben, nbch ooit getracht hebbeD, er iets meer van te begrijpen, dan thans het geval blijkt to zijn. Als wij niets beters in onze maat schappij zouden kunnen verkrijgen, dan een „soephalery", zooala ten slotte de modernste centrale keuken blijft, dan was het niet. waard, daar offers voor te brengen. Als wij de verspilling van tijd en arbeid, die de t :genwoordige voedsel bereiding per gezin te zien geeft, zullen opheffen, zal dat alleen kunnen door niet alleen gemeenschappelijke keukens, maar ook gemeenschappe lijke eetgelegenheden te scheppen. Heel iets anders dus, dan een centrale keuken, gesticht in d6ze tijden, ooit zou kunnen wordeu. I1) Noen, wat oen modern bedrijf voor beeft, dat is zijn lage exploitatie- cijfer, want ook do heer v. Oorschot staart zich wéér blind op het kapitaal, dat er voor geleend moet wordeD. Dat zou bij ons voorstol f 50.000 zijn geweest en by dat van B. en W. zeg f 11.000. Het is zeer de vraag of 't daarvoor klaar komt trouwens. De exploitatie van die kapitalen, daar hebben wy meö te maken. Stel nu, dat de leenicg tegen 47en over 3 jaar loopt, dan is dit oer jaar iu ons geval f2250 f2500=* f 4750 of f 91 per week; by het plan van B. en W. f 495 f 650 f 1045 of f 20 per week, verschil f 70 per week. Maar di£ verschil, zeggsn wij, wordt in een modern ingericht bedrijf zeker goed gemaakt aan minder arbeidsloon etc. Het is dus zeer misleidend, de goógemeente maar steeds die halve ton voor den neus te draaien en de raadsleden, (waaronder overigens óók van andere richting), die oen modern bedrijf prefereerden, als verkwisters van gemeentegeld voor te stellen. Indien de commissie der bestaande keuken zoo actief ware geweest, eens te vertelleü, wat hun bedryf kost, dan hadden wy vergeiykingen kunnen maken. Dat kan nu niet. Maar af gaande, op wat we vernemen, zal de nu aangenomen inrichting in exploitatie veel duurder komen dan wanneer we een behoorlijke inrichting zouden gaan maken, Intusachen, de verantwoording biyve voor de Raadsmeerderheid. Het is voor hen te hopen, dat zij niet hebben misgetast. De zaak is deze, dat, indien deze keuken inderdaad voor de geheels bevolking zou hebben moeten dienen, zij wel modern zou zyn ingericht. Men hoopt (o.i. ten onrechte) er echter in de kringen der welgestelden nog altyd op, dat 't ding voor hen niet noodig is, en dan is voor de arbeiders een elfduizend gulden aan stichtirgskosten hen eigeniyk al te veel. Ook daarom ia het niet te hopen, voor de raadsmeerderheid, dat onze pesaimistische verwachting in den komenden winter, die echter door niet weinigen gedeeld wordt, be waarheid wordt. Het interessantste van des heeren Oorschots opstel vonden wy echtc-r zijn pertinente bewering, dat B. en W. aan de bestaande keuken hebben toegezegd, dat een eventueel tekort door de gemeente zou worden gedekt. Want B. en W. hebben in openbaren Raad op 6 Juli pertinent ontkend, dat zoodanige belofte bestond. De heer v. Oorschot zal echter wiedes genoeg zyn, om te begrijpen, dat de Raad zich door zulk een welk, en ik herhaal het, op de f ;oedkoopate manier, ons eeu gebouw, rus een gelegenheid verscbaf-e, om ingericht te worden, voor centrale keuken. Ik gun den heer O. zyn meer dere capaciteiten, betreffende het inrichten eener keukeD, maar hoewel (7 Overigens ia dit bedryf natuurlyk uitermate leerzaam, vooral voor ons, die toch in gemeenschapa-iniichtingen een historische noodwendigheid zien. Maar daarom doen odzo tegenstandera juist alles, om de inrichtingen zoo slecht mogeiyk te maken. Dan is er meer kans op mislukking on dus stof tot propaganda Geachte Redactio 1 Burger Schoeffelenberger, heeft goed gevonden en bestaan, om ook eens te schrijven over een gemeenteiyke centrale keuken. (Held. Crt. van 5 Juli j.1.) Deze ultra-deskundige, bekend in binnen- en buitenland, zal my en alle andere opposanten, zoo achryft hij, eventjes vlug moros leeren en wel wat andera voorleggen. LuisterHy plakt eenige lokalen aan de gemeenteschool aan de Viach- markt, gebruikt dóze voor keuken, en als de beuken niet meer noodig is maakt men er maar weer school lokalen van. Kosten niet te benauwd k 85 duizend gulden. Klaar ia Kees 11 (Hoe of deze sociaal-democraat dit met zyn principes kan overeen brengen is mij niet recht duideiyk). Maar o waai! Ia de laatste raads vergadering wordt van dit schoone plan geen nota genomen en zelfs zijn partygacgers in den raad bikken er geen letter over. Als leek op dit terrein past my het zwijgen. De heer A. C. van Oorschot, als meer deskundige, heeft den heer S. al onder handen ge nomen in Uw blad van j.1. Zaterdag en myns inziens voldoende. Nu ontzag ik allerminst S. het recht om zyn gedachte in de courant weer te geven in deze kwestieik mag zoo iets wei, maar wel ontzeg ik S. het recht om iets van my to schry ven waar ik absoluut part noch deel aan heb en wat ook niet door mij is gezegd of geschreven. Hy poogt te doen voorkomen of door my geschermd is als zou de keuken f 100.000 kosten, Dit is nu totaal gelogen en noem dit „gemeene laster", dezen volksman of arbeidersvriend onwaardig. Nu kan ik best tegen een stootje, G. R., maar ik laat my niet in het publiek in myn schoenen schuiven wat door my niet is geschreven of gezegd en in geen enkel geval door bovengenoemden S. Ik heb in myn artikel over de keuken alleen geciteerd wat de heer Biersteker heeft gezegd over principes, niets meer, niets minder, en dit gezegde van den heer Bi6rBteker was naar mijne meening precies op zyn plaats. De wton haringwaar S. over schrijft zou ik hem willen aanraden op te zenden naar zyn kennissen in Zuid-Afrika; waarschijnlijk wachten deze nog op een hartige beet!!, want oude liefde roest niet, Schoef felenberger U dankend voor de afgestane plaatsruimte. Achtend, W. R. Zits. Den Helder, 8 Juli '17. Misgeschoten I Mynheer de Redacteur 1 Mag ik den heer Van Oorschot, ia uw courant van een antwoonl dienen En dan begin ik, met hetgeen, waar b.g. heer in zyn stuk mede eindigde. Ik heb niet de eer, den heer O. te kennen, maar afgaande op 't geen hi. in 't laatst van zyn stuk zegt, is h( een specialiteit in keukens, want zeg hy, ik heb er vele gezien en beheerd, om niet te kunnen begrypen, hoe een school zonder meer, een ongeschikt gebouw is, voor een modern keuken bedrijf. Alleen deze zinsnede bewijst, dat noch de heer O, en laat ik er direct bijvoegen noch de beer Bier steker (daarover straks) een jota hebben begrepen van myn ingezonden stuk, ofen dat ia het natuurlyk, niet willen begrypen. Nergens toch vindt gij in myn stuk ciitiek myner- zyds, op de inrichting, alleen opperde ik uit economisch oogpunt een plan, FEUILLETON. DE GEVANGENE VAN ZENDA. 87). Toen de trein vertrok, drukten we elkaar nogmaals de hand zonder iets te zeggen en nu hadden beiden en inderdaad van tSapt leek het heel vreemd hun hoofden ontbloot en bleven zoo staan tot de trein my aan hun gezicht onttrok, zoodat men dacht dat het een of andere grootheid was, die voor z'n pleizier reisde, welke het kleine station verliet. In werkeiybheid was 't slechts Rudolf Rasaendyll, een Eogelsch gentleman, jongere zoon van goeden huize, maar iemand zonder rijkdom, hoogen rang of positie. Als ze alles geweten had den, zouden ze W6l verwonderd hebben gekeken. Want, wie lk dan ook zijn moge, ik was drie maanden koning geweest, hetgeen, al ia 't niet om trotsch op te zyn, toch in elk geval niet iedereen te beurt valt. Ik zou daar heel wat meer over nage dacht hebben, had nog niet steeds vanaf de torens van Zenda, die wy nu ver achter ons lieten, in myn ooren en myn hart de kreet eener vrouw, die ik zelf lief had, weer klonken «Rudolf, Rudolf 1" Hè, 't ls of ik 't nu nog hoor I HOOFDSTUK XXII. Heden, verleden... en toekomst? De bijzonderheden van myn terug keer kunnen slechts weinig belang inboezemen. Ik ging rechtdoor naar Tyrol, en bracht er een rustige maand door, byna altyd liggende, daar zich een hevige koorts openbaarde ik was daar het slachtoffer van een groote reactie, die my zoo zwak maakte als een pasgeboren kind. Zoo spoedig ik in myn hotel was, zond ik een schynbaar onverschillige briefkaart naar myn broeder, waarbij ik mijn goede gezondheid en aanstaande thuis komst meldde. Deze zou dienen om het onderzoek naar myn verblijf, waarmee de Prefect van Politie te Strelsau zich nog immer bezig hield, te vergemakkelijken. Ik liet myn baard en snor weer staan; 'en daar myn haar tamelijk snel groeit, waren beide weer tamelijk flink, hoewel niet over matig, toen ik weer in Parys terug kwam en myn vriendGeorgeFeatherly ging opzoeken. Myn onderhoud met hem was zeer merkwaardig om het aantal ongewilde, maar noodzakelijke onwaarheden, die ik verteldeik lachte hem onbarmhartig uit, toen hy my mededeelde zich in het hoofd gezet te hebben, dat ik Madame de Mauban naar Strelsau achterna gereisd was. Deze dame, zoo bleek my, was in Parys terug, maar leefde nu in groote afzonderingiets wat die babbel kous gemakkelijk kon verklaren, ken de dan de geheele wereld het verhaal van het verraad en den dood van Hertog Michael niet Niettemin gaf George aan Bertram Bertrand den raad, goeden moed te houden, „want," zei hy losjesweg, „een levende dichter is beter dan een doode. prins." Toen keerde hij zich tot my en vroeg „Wat hebt ge met uw snor ge daan „Om de waarheid te zeggen," ant woordde ik, een slim gezicht trek kende, „een mensch heeft nu en dan reden om zijn uiteriyk te veranderen. Maar nu is dat niet meer noodig." „Wat? Dan had ik dus de plank niet zoo ver mis? Als het dus de mooie Antoinette niet was, dan was er een andere jonge dame „Er is immer een jonge dame," zei ik sentimenteel. Maar George was niet tevreden, voordat hy van mij een absoluut gefingeerde liefdeshistorie vernomen had, die my al dien tyd in de nede rige Tyroolsche landen opgehouden had. Als tegemoetkoming voor dit verzinsel, onthaalde George my, op het verhaal, zoogenaamd, van den waren gang der zaken in Ruritanie, de complotten en tegen-complotten. Volgens zyn meening, gaf hij met een beteekenisvollen blik te kennen, was er van Zwarten Michael meer te zeggen dan het publiek wisten hy dacht, dat de geheimzinnige ge vangene van Zenda, omtrent wien verschillende artikelen in dagbladen enz. verschenen waren, in het geheel geen man was; en dat jaloezie tus- achen den koning en zyn broeder om de gunst dier denkbeeldige vrouw de eigenlyke oorzaken van hun twist was. „Misschien was het Mevrouw de Mauban zelf," merkte ik op. „Neen," zei George beslist. „An toinette de Mauban was jaloersch op haar en verried daarom den hertog aan den koning. En ten bewyzevan wat ik zeghet is algemeen bekend, dat Prinses Flavia nu uitermate koel is tegenover den koning, nadat zij hem zeer genegen geweest is." By dit punt veranderde ik het gesprek, en ontkwam ik aan George's geïnspireerde aanduidingen. Maar ais diplomaten andere zaken niet beter te weten kunnen komen dan deze aangelegenheid, schynen zy my niet meer dan iet of wat kostbare luxe dingen toe. Toen ik in Parijs was, schreef ik aan Antoinette, hoewel ik niet trachtte haar op te zoeken. Ik ontving direct een zeer hartelijk aDtwoord, waarbij zy my verzekerde, dat 'skonings edelmoedigheid en vriendelijkheid, en niet minder haar herinnering aan my, haar geweten tot absolute ge heimhouding dwong. Zy gaf als haar voornemen te kennen op het land te willen gaan wonen, en zich zelf ge heel van de wereld te willen terug trekken. Of zy hare voornemensten uitvoer bracht,0 weet ik niet, maar daar ik haar tot op heden niet meer ontmoet heb, noch iets van haar ge hoord heb, is het wel waarschyniyk, dat zij het deed. Geen twijfel of zij was grooteiyks gehecht aan den Her tog van Strelsau: en haar gedrag ten tyde van zyn dood bewees, dat de kennis van 'a maDS werkeiyk karak ter niet genoeg was, om haar gene genheid voor hem uit haar hart te rukken. Ik had nog een strijd te itryden een stryd, ik voorzag het, die ernstig zou zijn en voor my in een besliste nederlaag zou eindigen. Was ik niet uit Tyrol terug gekomen zonder eenige studie gemaakt te hebben van zyn bewoners, bestuurin richtingen, fauna, flora of andere zaken? Had ik myn tyd niet op myn gewone frivole wijze verknoeid? Als zoodanig zou zich myn uitstapje, dat moest ik erkennen, aan myn schoonzuster voordoen; en tegen een vonnis op zulk eene klaar- blljkeiykheid gegrondvest, had ik geen verweer. Men ban dus wel veronder stellen, dat ik my In Park-Lane schaapachtig beschaamd aandiende. Over het geheel was de ontvangst niet zoo alarmeerend als Ik vreesde. Het bleek, dat ik juist gedaan had, niet wat Roza wenschte, maar wat bijna even goed waswat zy voorzegd had. Zy had verklaard, dat ik geen aanteekeningen zou maken, geen onderzoekingen zou instellen, geen materiaal zou verzamelen. Myn broeder, daarentegen, was zwak ge noeg geweest om te beweren dat ik nu eindeiyk eens een werkelijk ernstig werker was geworden. Toen ik dus met leege handen terug keerde, was Rosa zoodanig ingenomen zooals ik zeg, dezen heer niet ten, met hare overwinning op Burlesdon. dat zy mij tameiyk met rust liet, en het meerendeel harer verwyten over mijn falen er toe liet dienen, om onze vrienden over myn doen en laten in te lichten. „Wy hebben er heel wat tyd aan gegeven om jou te vinden," zei zij. „Dat heb ik gehoord," zei ik. „De helft onzer ambassadeurs zyn naar my op zoek geweest.GeorgeFeatherly vertelde het my. Maar waart gy zoo bezorgd? Ik kan toch wel voor my zelf zorgen." „Oh, dat was het niet," antwoordde zy gepikeerd. „Maar ik zou iets over Sir Jacob Borrodale vertellen. Je weet, dat hem een gezantscbapspost is opgedragen, ten minste, hy zal dit binnen een maand krijgenhy deelde ons mee te hopen, dat gy met hem mee zoudt gaan." „Waar gaat hy heen?" „Hy zal Lord Topham in Strelsau opvolgen," zei zy. „Gy kunt geen betere plaats treffen, vlak by Parys." „Strelsauhm," zei ik, myn broeder aanziende. „Oh. Dat komt er niet op aan!" zei Rosa ongeduldig. „Wilt ge gaan of niet?" „Ik weet niet of ik er wel idee in heb." „Ge zljt om wanhopig te worden." „En ik geloof niet, dat ik naar Strelsau gaan ban. Zou het wel ge past zyn Rosa lief?" „Óch niemand denkt meer aan die oude geschiedenis." (Slot volgt.) JHRH gun ik hem no£ niet direct de meerdere kennis, tot het stichten van het gebouw daarvoor en juist dit was myn hoofdpuDt. Verder is het plaatsen van een vraagteeben, door mij, daar waar ik zeg, de bestaande beuben over t9 nemen enz., aanleiding geweest voor des hoeren O.'s sceptisch stuk. Ook zegt de heer O., ik had wel mogen zwygeD, wat betieft de noodzakelijkheid der Centrale keuken, want, dat het grootste deel van het Ned. volk dat wel weet, enz. enz. Ja, heer O., dat weet het grootste deel juist, maar 't is zoo jammer, dat die noodzakelijkheid juist grootendeels, door de burgerpartyen in elke plaats waar ze te berde komt, verwaarloosd wordt en dat weet het grootste deel van het Ned. volk helaas nog niet. 't Is in elke stad en dorp van ons land, de drang van de S.D.A.P. jeweest, tot oprichting van centrale reukens, zondernevenbedoelingen en wordt er telkens door baar opge- wezen, niet over te gaan tot het stichten van prutsdingen. Verder zegt de heer O., dat van S.D.A.P. zyde, gestreefd wordt naar het op richten van permanente volkskeu kens. Terecht 1 Maar gy leest zulks niet in mijn stuk en weet niet of ik daarin momenteel met myn partij- genooten ban verschillen. Een S.D.A.P.er is nu eenmaal g6en nalooper, althans ik wensch het niet te zijn en kan daarom op een of ander punt, (misschien verkeerdelijk) een ander gezichtspunt hebben. Weer verder zegt de heer 0. dat door de S.D. van een volkszaak, die ab soluut buiten de politiek staat, een politieke zaak optimaforma wordt gemaakt2 X misgeschoten geachte heer O. Een volkszaak is voor eeu S.D.A.P.er de moraal van zyn politiek optreden en wanneer zulks in gedrar.g komt door een politiek optima fortna van burgerzyde, 't geen in onzen Ge meenteraad aanhoudend is geschied, dan is zy de party, die zulks zal trachten ie verhinderen. 'tGaat in onzen Raad niet, wat zegt hot voor stel, maar van wie komt het, en o wee 1 als het van de rooien komt, dan zyn het niet zooals Staalman zegt, salonpolitlebers, maar volksver- waarloosers. Nog even verder zegt de heer O.: „Goedmoedig adviseert de heer S. tot het overnemen van de bestaande keuken," enz. eDz. Ja en toch was ik toen ik dit neerschreef, niet zoo goedmoedig gestemd, want. ik las even daarvoor, van het Am- sterdimsch aardappelenoproer, waar- by slachtoffers vielen en angstig als ik ben, my bevreesd maakte, voor een navolging overal elders en ook misschien wel in ons gemoedeiyk Heldertje. Vandaar myn goedmoedig heid. Maar in ernst mynheer 0., 't geldt hier een volksbelang en dan 'deins ik niet terug voor een uitgave van 4 a f 5000 meer of minder, 't Is een schande, driewerf schande, 97» kolom onzer H. C. vol te zien staan, over de inrichting der op te richten centrale beuken, welke 9V» kolom weergeeft, wat in onzen Raad daar over W6rd geboomd, om door een 4 f5000 bezuiniging, weer een mis lukte keuken te krijgen. De weg is voor een economische centrale keu ken, een centrale warmwateraanleg met zyn noodlge geleidingen naai de kookketels. Die er van de burger zyde nog wat "van diende te weten, zweeg ook nog in onzen Raad daar over." En waar leest gy toch in vre desnaam mynheer O., dat ik het beheer der bestaande keuken aanval Myn geheele stuk is niets anders dan een voorstel, dus voor verbetering vatbaar. Ook staat er niet dat ik ze wensch te brengen in een als school te bouwen inrichting. Gy (en mynheer Biersteker weei) schieten beide mis. Ik stelde voor de school op de Visch- markt uit te breiden, om den bouw en daar gaat het om, goedkooper te te maken, want zeg ik er by, mocht ook deze moderne keuken een mis lukking zyn, die verbouwing, kan benut worden, voor eventueele school- vergrooting. Hieruit hadt ge meteen kunnen begrypen, myn minder directe overtuiging voor een permanente volkskeuken. En de geachte Redacteur vergunne my, daar waar de heer Biersteker in zijn Raadspeech niet nalaat, ook myn stuk eenigszini te critiseeren, dezen heer even te mogen antwoorden. Waar blijft hier de ernst? vraagt spreker. Weet de inzender dan niet, enz., enz., enz. Spr. (dus de heer B.) wil niet spelen met de financiën, maar is zich bewust van de belangrijkheid. Amen I Hoort, de ernst van iemand, die in onze Raadszaal durft zeggen, wy die meer doen dan Amsterdam, als wy 7e der bevolking maar voorzien van eten, welk V« deel is dat mynheer Biersteker? Hoofdgrachtbewoners of Bassingracht Hoort ge het, overige Va deel, gy kunt in naam van den democraat Biersteker, zien hoe gy het maakt, maar voor eten zorgen.... past hy. Dat is je ware democratie Zijn financieel beleid. En nu begin ik in telegramstijl. 17, ton voteeren voor een niet helpende verbetering v/h. Heldersche banaal (hiervoor zet men 8 Centrale keukens), Commissaris van politie en Gemeente ontvanger, hun tractemen- ten te helpen verhoogen met een bedrag, waar een werkman een heel jaar voor werkt (waar ook myn party- genooten voorstemden hetgeen ik niet biliyken kan) en als het de salarissen van onderwyzera betreft, ambtenaren, meer onmisbaar dan b. g. heeren, dan is er geen geld voor. Laat ik eindigen met een ander voorste],aangaande deCentr ale keukeD Bouwt haar, achter de Poststeeg, loopt het mis, verkoopt ze voor afbraak, geiyk indertyd de houten hulpschool, die f7000 kostte en f2000 voor af braak opbracht en gij behartigt de be- langeD, vooral financieel, onzer Ge meente. Dat is je ware kyk op ge meentelijke zaken I Met dank. Achtend, J. J. sohoeffelbnbirgeb.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4