PE OORLOG. mÏÏLtift fe-jSïSÖ Laatste berichten. Vin het Westelijk frent. Berlijn, 11 Juli. In bet duinvak, dat door het marine-korps wordt be zet gehouden, hebben giBteren afdee- liDgen mariniers, na voorbereiding de verdedigingsatelling tusschen de kust en Lombaertzüde, die door de Fran schen zeer sterk waren aangelegd en kortelings door de Engelschen waren overgenomen, bestormd. De vijand is over den IJzer ge worpen. Ruim 1250 gevangenen, o.w. 27 officieren, zün ingeleverd. De Engelsche verliezen in de Btreek tusschen de zee en de rivier zijn zeer hoog. De buit is nog niet geteld. Londen, 11 Juli. Na een zeer hevige beschieting van 24 uur heeft de vij and gisteravond een vastberaden aanval gedaan op onze stellingen aan het front bij Nieuwpoort. Tengevolge van het geconcentreerde vuur des vljands W9rden onze verdedigingswer ken in het duinvak door de vernieling van de bruggen over de IJBer ge- isoleerd. Zoodoende wist de vijand onze stellingen op een front van 1400 M. breedte en tot een diepte van 600 M. binnen te dringen en nabij de zee den rechteroever van de User te bereiken. Bij Lombaertzyde is de vijand, na tijdelijk enkele onzer voorste stel lingen te hebben bezet, naar zfjn eigen linies teruggedreven. Parijs, 11 Juli. Op den linkeroever van de Maas is de vuurstrljd in het vak van hoogte 804 zeer hevig gebleven. In Woevre hebben de Duitschera een aanval gedaan op onze stellingen ten noorden van FJirey; zij zijn na een verwoed gevecht uit een schans gedeelte, waarin zij voet had weten te kragen, geheel teruggedreven. Van het Oostelijk tront. St. Petersburg, 10 Juli. Ten Z. van Brzezany hevige vuurgevechten. In de richting van Doiina hebben d6 troepen van generaal Kornilof gister hun offensief in de streek ten W. van Stanislau voortgezet. De Duit schera en Oostenrijkers boden krach tigen weerstand en deden verbitter de tegenaanvallen. De hardnekkigste en bloedigste gevechten speelden zich af aan de wegen naar Halicz in de streek van de dorpen Hoetzoeaka, Patsikow en Palvecze. In de straten van laatstgenoemd dorp z(jn gevech ten van man tegen man geleverd, die eindigde met de volslagen nederlaag van den vijand. Tegen den avond bereikten onze troepen de rivier Lukovica. Nadat wij de dorpen Victorow, Maidam, Hoezoeska en Patzikow hebben bezet trekt de vijand naar de rivier Lom- nica terug. Gisteren hebben wij meer dan 1000 Dnitschers en Oostenrijkers gevangen genomen, 3 veldkanonnen, veel schansmortieren, machinegeweren en een groote hoeveelheid technisch materiaal en krijgstuig buitgemaakt. Wy hebben in de twee dagen van ons offensief ten westen van Stanislau de vijandelijke stellingen over een breedte van 20 werst en tot een diepte van 4 tot 10 werst ingedrukt. St. Petersburg, 11 Juli. Halicz is door de Russen genomen. De bezet ting had plaats na een hardnekkig gevecht. Er zijn ruim 80 kanonnen genomen en een overeenkomstig aantal gevangenen. Da vervolging das vljands wordt voortgezet. Londen, 11 Juli. Generaal Tsjremlsof heeft Halicz genomen, ls daarna verder naar het westen opgerukt en heeft den linkeroever van de Lomnica bereikt. De Russen hebben eveneens hun front tusschen Bohorodczany Solotwina (beide aan de Bistrica) vooruitgeschoven en in één gevecbts- dag meer dan 2000 gevangenen gemaakt en 80 kanonnen vermeesterd. Later zyn wfj de Lomnica overge stoken en hebben de dorpen Bludniki en Babtu genomen. Sedert Zondag hebben wü in de gevechten in de richting van Dolina meer dan 10.000 gevangenen gemaakt, 80 kanonnen en een groot aantal Bchansmortieren en machinegeweren bemachtigd. Weenen, 11 Juli. Uit het oorlogs- perskwartier wordt gemeld, dat in de buurt van Stanislau gisteren de slag voortduurde. De Russen brachten sinds vroeg in den ochtend Bteeds nieuwe troepenmassa's in het vuur op een betrekkelijk smal frontge deelte. De troepen der bondgenooten sloegen met bewonderenswaardige hardnek kigheid alle aanvallen af, tot het aan de vijandelijke overmacht gelukte op één plaats het front in te drukken. Een kranige tegenaanval van onze troepen dwong de Russen, hun verder opdringen te staken. Tegen den avond werden de troepen der bondgenooten volgens het plan teruggetrokken tot achter den benedenloop van de Lukawlca beek. Deze frontverandering werd, zonder dat de vijand daar iets tegen deed, volbracht. Weenen, 11 Juli. In deKarpathen duurt de verlevendigde gevechtsactie voort. Ten zuiden van den Dnjesir zijn de bewegingen van de verbonden troepen zonder stoornis van de zijde des vljands voltrokken. Van het Itallaansch- Oostanrljkiche gevechtsterrein. Weenen, 11 Juli. Aan de Isoozo wakkert het vijandelijk geschutvuur hier en daar aan. Rome, 11 Juli. Op de Kar st hebben wij een heuvel ten westen van Solo bezet en ter verdediging ingericht. In Trentino groote artiller.e-actie. Luchtaanval op Konstantlnopel. Konstantinopel, 10 Juli. In den nacht, voorafgaande aan den lOden Juli, zijn twee vijandelijke vliegers over Konstantinopel heen gevlogen. Zij hebben op eenige plaatsen bommen geworpen, die onbete akenende schade aanrichtten. Londen, 11 Juli De Eogelsche ad miraliteit deelt medeIn de oostelijke Middellandsche Zee heeft de marine- vliegdienst Maandagavond met succes de Turksch-Duitsche vloot, die bij Konstantinopel lag, aangevallen. Toen de plaats van de Goeben, die omringd was door oorlogsschepen en een duik boot, bepaald was, deden de vliegers van een hoogte van 800 voet een aanval en troffen terstond de Goeben en andere schepen in haar nabijheid. Een groote ontploffing en tal van branden ontstonden aan boord. De vliegers deden ook een aanval op en troffen het departement van oorlog. De vijand bleek geheel verrastgeen afweer geschut opende het vuur vóór dat de bommen geworpen waren. De vliegers keerden veilig terug. De duikboot- un mijnoorlog Berlijn, 11 Juli. Ali reBultaat van ons optreden den laatsteu tijd, in do noordelijke wateren, zijn 24.600 br, reg. t. in den grond geboord. De verliezen aen vllegmeehlnes in Juni. De Times" zegt in een commentaar op de officieele Duitsche mededeeliDg omtrent de luchtgevechten in Juni tzie le pag.): De Duitsche maandcijfers zijn even oDjuist als gewoonlijk. In de afge loopen maand zijn alleen aan het Belgische front 131 Duitsche vlieg tuigen vernield en 99 andere buiten het bereik der linies tot dalen gedwongen. De FranBchen namen 45 vijandelijke machines voor hun rekening en de Belgen vier. Dit brengt het totaal op 279 in plaats van op 68, het getal, dat door de Duitschers wordt toegegeven. Het is minder gemakkelijk de be weringen van den vijand ten opzichte van de neergeschoten vliegtuigen der geallieerden te weerleggen, daar de Franschen geen opgave van hun verliezen doen. Daar echter het aantal Britsche machines, dat door Haig als verloren wordt opgegeven, 78 bedraagt en de hevigste gevechten zich aan het Britsche front hebben afgespeeld, is het duideljjk, dat het Duitsche cijfer van 220 buitensporig hoog is. De politieke toestand In Dultschland. In aansluiting op den Kroonraad van Dinsdag, heeft de Keizer gisteren met den Rijkskanselier urenlang ge sproken over de hangende vraag stukken en hun oplossing. Op bevel van den Keizer kwam hed6n de Kroonprins naai; Berlijn om met zijn vader te spreken over de beslissing, dis deze denkt te nemen. Dit wfjBt er op, dat belang rijke besluiten zijn te verwachten, In parlementaire kringen rekende men, dat Woensdag de toestand zou opklaren. De vertraging is daardoor ontstaan, dat de keizer zich do beslissiDg voor behield tot hij met den kroonprins een onderhoud zou hebben gehad. Hij heeft de meening geuit, dat de door Rijksds gmeerderheid gewenschte regeeringsvorm zoo diep ingrijpt in het Bgrondwettelijk leven", dat de ge volgen ver over zijn eigen regeerings- Ujd heenreiken en beraadslaging met den troonopvolger dientengevolge geboden was.- Deze opvatting is juist gebleken. In het onderhoud met dén Kroonprins heeft de Koning van Pruisen aan den president van het Staatsiui aisterie het volgende schrijven geriGht: Ter aanvulling van mijn decreet van 7 April bepaal ik, dat een wets ontwerp betreffende wijziging van het kiesrecht voor het (Pruisische) Huis van afgevaardigden opgemaakt, en zoo tijdig ingediend moet worden, dat de eerstkomende verkiezingen volgens hot gelijke kiesrecht gehouden kun nen worden. De commissie uit de partijen van den Rijksdag heeft Dinsdagmiddag de beraadslaging ten einde gebracht over den tekst van het gemeen- schappelijk besluit over den vrede, dat by den Rijksdag ingediend 2al worden. Op verlangen van de nationaal liberale leden van de commissie werd aan hun partij nog eenmaal gelegen heid gegeven, ten aanzien van het besluit een beslissing te nemen. Deze beslissing is nog niet genomen, (Aanvankelijk was door hen besloten, de voorstellen van Erzberger niet te steunen. Thans evenwel is de moge lijkheid weder geopend, dat zij zich nog bij de linkerzijde zullen aan sluiten.) De conservatieve en Alduitsche bladen teekenen ten scherpste verzet aan tegen de verdaging van hot krediet ontwerp en kondigen aan, dat de conservatieve partij daar tegenop zal komen. In de Rijkadagzitting van gisteren werd evenwel door Spahn (Centrum) voorgesteld de buiten en binnenland- sche politiek, en het wetsontwerp tot het verleenen van een nieuw oorlogs- crediet, van de agenda af te voeren. Westarp (conservatief) stelde daar entegen voor het kredietontwerp te behandelen, opdat niet de indruk wor de gevestigd, dat de goedkeuring daarvan afhankelijk wordt gemaakt van eenigerlei voorwaarden. Haase (onafhankelijk soc. dem.) merkte op: Wij zijn tegen hetcrediet en hechten er dus geen waarde aan hoe over deze voorstellen wordt sloten. Scheidemann (soc. dem.) zeideWü z(jn niet gewoon welke middelen ook toe te staan en later er over te re dekavelen of dat juist was of niet, maar er ons tevoren over uit te spre ken, waarop Westarp antwoordde Het is oorlog en daarom dienen de middelen zonder onderzoek te worden toegestaan, in dit geval dient dat nog heden te geschieden wegens den in druk in het buitenland. Payer (vrijzinnig) schaarde zich aan de zijde van Spahn. Hij verklaarde: Het betreft hier slechts een uitstel van twee dagen. Het kredietontwerp hangt samen met politieke vraag stukken, waarover de hoofdcommissie nog geen rapport heeft ingediend. Martin (Duitsche groep) zeide den samenhang van het krediet met politieke vraagstukken niet te kunnen erkennen. Daarop werd het voorstel Westarp verworpen (vóór stemden de rechter zijde, eenige nationaal liberalen en onafhankelijke socialisten) en het voorstel Spahn (tot uitstel) aange nomen. De Rijkskanselier treedt af. Een bericht uit Berlijn meldt verder dat de Rijkskanselier zjjn ontslag heeft aangeboder, en met hem de overige leden van het Pruisische ataatsministerie. De keizer heeft nog geen beslissing Wat den Rijkskanselier tot het in dienen van zijn ontslag bewogen heeft, is nog niet bekend. Men zou kunnen meenen, dat hy op deze wijze den keizer het nemen van een besluit heeft willen vergemakkelijken. De Beiersche minister president, graaf Hertling, is Woensdag door den koning van Beieren in een langdurige audiéntie ontvangen. H(j vertrekt '8 avonds naar Berlijn. (Zie verder laatste berichten.) Over de viaag of da Rijkskanselier al dan niet zal aanblijven is nog geen beslissing genomen. De „Vorw&rts" kenschetst de houding der partijen als volgt: De „fortscbrittliche Voikspartei" 42 zetels (links liberaal) is, of was ten minste tot j.1. Dinsdag, den rijks kanselier goed gezind. Hier werkt echter de invloed van de „Vossische Zeitung" in zijn nadeel. Ook de afgev. Hekseher behoort tot zijne tegen standers. Het Centrum (90 zetels) is ge deeltelik tegen den rijkskanselier; een ander deel houdt zich aan bet parool„Niet omverwerpen c-n niet steunen." De nationaal-liberalen, 48 zetels, zijn zonder uitzondering, zij het ook om verschillende redenen, besliste tegenstanders van den rijkskanselier. Zoowel annexionisten alsagnhangers van een vrede door overeenkomst, veroordeeien zij scherp z(jn buiten en bionenlanische politiek." De conservatieven (45 zetels), zijn zonder uitzondering tegen den rijks kanselier. Zij zijn, zooals van zelf spreekt, ook tegenstanders van de ontwikkeling van den toestand naar links, welke zich schijnt te voltrek ken, maar gunnen bovendien den rijkskanselier uit oude vijandschap gaarne de moeilijkheden waarmede hü te kampen heeft en zullen zeker geen poging doen om hem te redden. Welk- standpunt de soc. d6m. (110 zetels, waarvan er 25 80 door de minderheid zijn bezet) innemen wordt niet gemeld. 9 Naar de „Voiwarts" mededeelt, werd tusschen de vier meerderheids partijen in den Rijksdag, do soc.- democraten, liberalen, nationaal-libe ralen en centrum besprekingen om trent samenwerking gevoerd. Komt de fusie van deze 4 partijen tot stand, dan zou de meerderheid waarop eene naar links strevende regesring zou kunnen steunen, 285 steramen tellen, waartegenover de oppositie slechts op ongeveer 80 kan rekenen, terwijl de Polen enz. (beschikkende over 88 zetels) zich zeker tegenover de conservatieven zullen stallen. De toestand In Chlnn. De „Morning Post" verneemt dd. 9 Juni uit Peking, dat het edict van den troonsafstand van den Keizer wel is opgesteld, doch nog niet is afgekondigd. Peking is thans geheel door de republikeinen ings3lot9n, die ook het spoorwegstation bezet heb ben. Het vechten is echter gestaakt. De keizerlijken hebben gevraagd om onderhandelingen aan te knoo pen. Volgens hun opperbevelhebber zjjn z(j verraden door leden van da militaire party,, die steun hadden toegezegd voor de restauratie van de dynastie, doch die daarna legers op de been brachten om hem aan te vallen. Verder verzekert hij, dat hy de hoofdstad niet zal vorlaten, tenzij een vergelijk wordt getroffen. Thans tracht bij de bemiddeling te verkrij gen van de Japansche legatie. Volgens de te Washington ontvan gen berichten is de poging om de Mantjoe dynastie te herstellen mis lukt, en is de democratische republiek in China hersteld, onder leiding van Feng Koeo Sjang, die als president optreedt. Via Londen wordt nog gemeld, dat de monarchisten zich hals over kop door de vlucht aan de hun wachtende straf onttrekken. De republikeinsche troepen hebben Peking omsingeld, maar zyn niet voornemens de stad binnen te trekken, in het vertrouwen dat de gendarmerie de orde zal weten te bewaren. De gezanten der vreemde mogendheden trachten de onder werping der nog te Peking aanwezige keizerlijken te verkrijgen zonder ver der bloedvergieten. Tsjang Hsoen is naar 't schy'Dt wel bereid zich over te geven, indien hem behoud van lyf en goed verzekerd wordt. De monar chistische ministers van fiaanciön en oorlog trachtten uit Peking te ont snappen, maar werden te Fengtaiin hechtenis genomen. J. Janse, F. J. Kerstiens, J. D. Mahieu, F. Q. S. Philipso, D. J. Rappard, P. Redeke, G. J. C. te Roller, A. F. Rusting, J. Sevenhuyseu Mzn., J. M. van der Sterr, F. de Vries, D. J. A. Westerveld, J. H. Zeeman. Herexamen 4, niet bevorderd 6. Bevorderd van II naar klase III J. E. Basie, M. H. C. Franken, W. G. "Golateyn, A. Govers, A. Haak, E. Janzen, M. Keyser, M. H. Koleter, J. R. van Mansum, A. C. van der Meer, C. J. Meyers, J. Munter, H. L. G. Ouwerkerk, G. M. v. d. Plaat, F. C. H. Schlahmilcb, A. Spruit, S. Spruit, J. Staal, A. F. Torió, C. P. B. Vis Dieperink, W. A. Zwaan. Herexamen 6,' niet bevorderd 3. Bevorderd van III Daar IV C. L. M. v. d. Bilt, J. C. Brems, T. R. Deelder, P. Duinker, A. J. Fray, L. J. Io 't Veld, J. K. Leijen, W. H. Oudemans, F. A. Oosterhout, A. B. Orelio, W. Poortmau, J. A. Fray, W. A. Naudin ten Cate, C. Gail, W. J. Rabder, J. E- Redeke, E. J. G. te Roller, J. E. Tisaot v. Patot, G. J. TjalBma, B. W. Vinke, J. van Wet- tum, C. H. Wyt, V. de Wit, W. D. Zegel. T. W. Zijp. C. L- Zwaan. Herexamen 0, niet bevorderd 8. Van klasse IV naar V J. C. Basie, M. J. HftQe, T. Kamp, H. L. van der Lee, C, Riemers, A, C. Zwaan. Herexamen 2. Niet bevorderd 6. Leerlingen voor enkele lessen. Bevorderd n. klasse III: G. Slikker. Ba IV :G.J. Koster en S. Govers. V: A.C.Wiericga. Voor 4 leerlingen is het examen nog niet. afgeloop6ü. Db heer Oud In den Helder. Onze afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer Mr. P. J. Oud zal Maandag, 16 Julia.s. in onze gemeente vertoeven. Voor hen, die den heer Oud wenschen te spreken, bestaat dien dag gelegenheid vanaf 's middags half twee tot vyf uur en namiddags van zes tot acht uur. Ten huize van den heer D. H. Grunwald, Kanaalweg 70 ligt Vrijdag a.s. van 10—2 en van 6-8 uur, alsmede op. Maandag a.s. van 10 uur een lijst ter inschrijving voor degenen, die een bespreking met den heer Oud wenschen. Gisteravond zün ue sleepbooten „Simscn", „Hercules", .Theems" eü .Amsterdam" van hier vertrokken, om de lichtschepen .Doggeraoank- Nooid", .Doggerabank Zuid", en ,Ter- schellingerbank" binnen te halen. Huurcommissie-wef. Het Bestuur der Held. Verhuur- dera verdediging „Simenwerking" zal Vrijdag en Saterdag zitting houden in de achterzaal van café .De Pool" tot höt geven van inlichtingen om trent da huurcommiasie wet. Voor bijzonderheden verwijzen wijnaarde advertentie in dit nummer. Mllitairi Geheel-Onthoudere-club, Op Maandag 9 Juli j.1. is op initia tief van de Militaire Geheel-Onthou- ders-club te deu Helder een-gecombi neerde vergadering 7an de verschil lende drankbestrijders organisaties alhier gehouden. Vertegenwoordigd waren buiten genoemde Club de besturen van: de Volksbond tegen Drankmisbruik, de Algeaieene Neder landsche Geheelonthouders Bond, de Nederlandscho Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dran ken, de Jongelieden Geheelonthouders Bond, de Internationale Orde van Neutrale Goede Tempelieren, het Leger des Heils en het Drankweer- comité van den Helder. Doel dezer vergadering was om te komen tot het houden vaneenAuti- Alcoholtentoonstelling. Alle vertegen woordigers zegden namens hunne organisatie medewerking toe en er werd oen uitvoerend comité benoemd, bestaande uit één bestuurslid van elke organisatie. Tot Eerevoorzitter werd benoemd de afgevaardigde van den Volksbond tegen Drankmisbruik, de weledel gestrenge heer Braam. Vast staat nu dat de tentoonstelling gehouden wordt, waarschijnlijk in de maand Augustus. Ons feuilleton. In ons volgend nummer beginnen wy een nieuw, oorspronkelijk feuille ton, .Brigitte", roman van Marie Hoeffelman. Wy hopen, dat het aan trekkelijke, sympathieke verhaal onze lezeressen moge boeien 1 PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de Universiteit te Amster dam is Dinsdag bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, OüzeafgevaardigdederTweödeKamer, de heer P. J. Oud. Te 's-Gravenhage slaagden voor het voorloopig machinisten-diploma de heeren C. J. Klik, J. Hoes en' C. A. Liethoff, alhier. Bij het deze week te 's Graven- hage gehouden examen slaagden Yoor le officier groote Stoomvaart de heer G. J. Dilg en voor 29 officier groote Stoomvaart de heer P. A. Henkes, alhier. Uitslag overgangsexamen R. H.B.S. Bevorderd van klasse I naar H. D. G. Avenarius, G. H. R. Bakker, M. A. E. van Bergen v. d. Grijp, M. Boon, J. Bouma, J. Bregman, N. GalJ, J. v. d. Graaf, G. I. C. de Haes, J, F. Harders, A. A. Hillebrand, C. H. Hoonhout, B. G. A. Mahieu, M. R.Gall, BINNENLAND. Da vaargeul. Reuter verneemt, in verband met de gedachten wisseling, die er thans plaats heeft tusschen de Engelsche en de Nederlandsche! regoeriug ten aanzien van het nieuwe mijnveld in de Noordzee, dat de Nederlandsche regeering reeds volkomen ervan onder richt was, dat deze maatregel van de Engelsche regeering uitsluitend geboden was door militaire overwe gingen en in geen geval bedoeld is tegen de oeconomische belangen van Nederland. Tevens wordt het Nederlandsche volk eraan herinnerd, dat er geen overeenkomst bestaat tusschen de maatregelen van Eugeland en die genomen door Duitschland, welk land het gebruik van de zeeën ontzegt aan de noutrale scheepvaart. Het verschil tusschen de maatregelen door beide landen genomen is duidelijk. Duitsch land treedt alle wetten met de voeten door de niets ontziende vernietiging van schepen over een groot gedeelte van den Oceaan. Engeland daaren tegen signaleert plichtmatig enkele streken als gevaarlijk. Het zou meer verklaarbaar zijn, wanneer Nederland by Duitschland zóu proteateeren tegen zijn onwettig optreden, dan bü Engeland. Tjalk opgebracht. De Nederlandsche zeetjalk „Roel- fina", van Rotterdam naar Duinker ken varende, welk vaartuig 3 Juli van VJissingen is vertrokken iü ijl da Noordzee door een Duitsche duik boot aangp,houden en naar Zeebrugge opgebracht. Da scheepvaart. Vertegenwoordigers van de Stoom vaart-maatschappij Nederland en van den Rotterdamschen Lloyd, benevens vertegenwoordigers van de Kamera van Kooophandel te Amsterdam en te Rotterdam zullen heden met den lüdelijken voorzitter van den mini sterraad, minister Cort van der Lin den, een conferentie hebben in het departement van bianenlandsche za ken, naar aanleiding van de belem meringen, welke de vaart naar Ne derlandsch Indië ondervindt. Trawler vermist. Men maakt zich te IJmuiden on gerust ove- den stoomtreiler Albert Cornelis IJM 272, van de Visscherü Maatschappij De Eif Provinciën, die Donderdag 28 Juni vau IJmuiden naar de visscherü is vertrokken, be hoorende tot de eerste ploegen der uitvarende treilers, en tot heden niet is teruggekeerd. Men het ft de Aibert Cornelis het laatst gezien Donderdag 6 Juli, visschende om de Noord, doch sedert dien niets meer van schip of bemanning gehoord, behalve dat enkele dekgoederen, berkend als af komstig van de Albert Cornelis, door een anderen treiler zün opgevischt en te IJmuiden zün aangebracht. Men vreest, dat de treiler op een mün geloopen en met man en muls gebleven is. De heer Schaper burgemeester? Naar uit 'a Gravenhage aan het „Nbld. van Emm6n" wordt bericht, wordt in leidende kringen als toe komstig burgemeester van Emmen genoemd do heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer. goedkoops biggen. Ee; gisteren werd op de markt te Steenwijk een toom biggen van 9 stuks voor f 1, dus ruim een dub beltje per Btuk verkocht. Oorzaak: gebrek aan voeder. Uitvoer van groene erwten, Aan den minister vau Landbouw i3 door den heer Edo Pimmen, als secretaris van de Centrale Commissie uit de arbeidersbeweging voor de Levensmiddelenvoorzisning het vol gend schrijven gericht: Van onze plaatselijke levensmidde- loncommissie te Noordwolde' gewordt ons het bericht, dat in het Oldambt op dit oogenblik uitgestrekte velden met groene erwten worden geplukt, te Winschoten worden geveild en behoudens een klein kwantum wor den uitgevoerd naar Duitschland; Daze erwten zün geen doperwten, doch groene erwten die men niet laat rij pen, en die aldus aan do voorraad vorming vpor eigen laad worden onttrokken. Beleefd verzoek ik U mü te willen berichten of voor dezen uitvoer door U verlof is gegeven en driDg in het tegenovergestelde geval bü U aan op bet nemen van zoodanige maatregelen dat de pluk en uitvoer der erwten onmiddellijk worden gestaakt en o mogelijk gemaakt. (.Hot Volk".) De draadversperring. Men schrijft aan de „'s-H. C."Van zes Belgische mannen, die zich over de electrische grensafsluiting wilden begeven, zyn onder de gemeente Om- mei drie in aanraking met den draad gekomen en op slag gedood. Keraensteeltjes. De Duitsche fabrikanten, die in de Betuwe kersen opkochten en deze daar in vaten deden inmaken, stellen zeer prys op do medezending van de kersensteeltjes. Manden vol gedroogde stelen gaan thans de grenzen over, naar men zegt m6t de bedoeling in de plaats te treden van thee. Smokkelaar gedood. Dinsdagnacht drongen een drietal kommiezen een herberg onder West- dorpe binnen, Er zaten tien mannen rond een tafel, waarop een brandende kaars, welke onmiadellük werd uit geblazen. Een der kommiezen, in het donker aangegrepen, loste ter ver dediging een revolverschot, waardoor 06n der mannen, 6en bekend smokke laar uit Asaenede, doodeiyk werd ge troffen. Da relletjes te Amsterdam- Esn bewoonster dor Marnixstraat is gisteren by de politie komen me- dedeelen, dat haar zwager verleden week Donderdag op den Haarlem merdijk door een schotwond in het hoofd en in de zyde is gewond sedert te Noordwijk ia overleden. Diefstal ten nadeele der Engelsche regeering. Namens de Engelsche regeering is gisteren door de directie der .General Transport Navigation Company" bü de politie aangifte gedaan, dat te haren nadeele by de relletjes verleden week Maandag zijn gestolen 868 zak ken en 706 manden met aardappelen. LANGS DEN WEG. A De oorlogskaarten. Als deze courant verschünt, hebben onze oorlogskaarten, die, welhaast drie jaar lang, den voorbijgangers in de Koningstraat op de hoogte hielden van den stand aan de fronten, het afgelegd. Weer en wind hebben ze gotrotaeerd,geen woedende wester storm noch een striemende regen was in staat ze te doen bezwijkenpal hielden ze stand aan den voorgevel van ons perceel. Slechts het zuidelük front had bet al eerder opgegeven; na een geweldigen najaarsstorm word de toestand van dien aard, dat wy bet beter vonden haar buiten gebiuik te stelten. Thans zijn ook de andere wegge nomen; de warme dagen van Juni, thans gevolgd door de koude en vooral natte Juli maand, vergden te veel van h9t uithoudingsvermogen van de reeds erg verweerde en wrakkig geworden geraamten, en bovendien was de inkt ook erg verkleurd en de teekening niet meer duidelük. 't Zal vreemd zijn, die eerste dagen in de Koningstraat; zoo Z6er waren we gewend, reeds van verre de groote witte borden te zien, dat hun ver dwijnen een leegte laat. Maar afgezien neg van hun slechten toestand, had den de aua.iap; in de afgeloopen jaren, vrijwel haar piiciu gedsgn. Veranderingen van beteekems kwa men niet meer in de fronten, en de dagen, dat de voorbügangers üverig de situatie bestudeerden, waren ook al lang voorbij. Vcoral in het begin van don oorlog was de belangstelling zeer groot en stond het den gebeelen dag zwart van de menschen. Maar toen viel er ook wat op te teekenen herhaaldelük moesten wy de vlag getjes versteken. Geleidelijk is dat verminderd en thans geheel opge houden het publicatiebord slechts dient van tijd tot rijd nog e8ns voor berichten, maar zoo belangrijk en wonderlijk als die van den eersten rijd zijn ze niet meer. Onze geest heeft zich aan den oorlogstoestand aangepast, we zyn blasé geworden en het moet nu al iets héél verschrik kelijks zijn, wil bet indruk op ons maken. Niet zonder weemoed intusschen deden wü afstand van onze kaarteD. Zij zijn, in de verloopen drie jiren, met onze zaak min of meer een geheel geworden; ze waren er onafscheide- lük van, behoorden er bij„Maar zooals we zonder veel sentimentaliteit af stand doen van alles wat veroudert, uit den rijd raakt, zoo ook moest hier, het overbodige en onbruikbare worden weggenomen. In alle beschei denheid gezegd gelooven wij wel, dat het gemis der kaarten door de Heldersche bevolking zal worden ge voeld. Moge deze gebeurtenis een symbool zün voor den nabyen vrede I Dat is de beste zegewensch, dien wij onzen afgedankten kaarten kunnen mede- Keuken-afval als Veevoeder. 't Ziet er met de voedselvoorziening voor het vee- voornamelijk wat be treft de varkens- treurig uit. Lazen wij niet dezer dagen van een land bouwer, die zün pasgeboren biggetjes moest verdrinken bij gebrek aan krachtvoer? Voor wie weet hoe een toom biggen de glorie en de trots is van den boer; hoe men h.v. in Gel derland, als men eene boerderij be- zicbttgt, u het eerst brengt naar de „deel" (de schuur) waar in hun hok ken dit knorrende en eeuwig hoDgerige goedje dooreen krioelt -- voor wie dit weet is het duidelijk, dat dit ver drinken van joDge varkens, omdat men er geen voedsel voor heeft, een wanhoopsdaad is. Eo wat moet er, zoodoende, van onzen veestapel terecht komen. De dieren hebben krachtvoer noodigom op hare beurt hun jongen te kunnen voeden. Ea het voer ontbreekt. Wij hoordeu van iemand, die een prach tige collecte kippen heeft, Brahma poutra's, Wyandottea, pracht beesten. In gewone omstandigheden krügen die maïs of rijst. Thans lag er voor hen eensuikerbiet en daar pikten ze maar af en toe een stukje uit. 't Was zielig, en het einde is straks een algeheele opruiming. Een paar weken lang kippensoep voor den eigenaar, on daD is 't gedaan, en weer zyn er zooveel kippen minder. Dat kan, dat mag zoo niet blij ven. Maar ala de nood rljat, ia ateeds de redding nabij. In Duitschland, waar het al lang nood is, heeft "men re^ds middelen gevonden om dien te leni gen men geeft den varkens hét keukenafval, dat anders weggegooid wordt. Nu h66ft de Urgentieraad een rond schrijven gericht aan de plaatselijke raden, waarin, evenals dat in Duitsch land in sommige plaatsen het geval is, aangeraden wordt het keukenafval te bewaren en te bestemmen voor varkensvoer. Dat afval, bestaande uit reatantje3 eten, wordt, voor zoover hond of kat het niet eet, gemeenlijk weggegooid in de vuilnisbak. Hoe zeer dit nog de moeite waard is, moge getuigen het feit, dat het nog 10% is van wat op de vuilnisbelt terecht komt, De plaatselijke urgentieraad nu wil, op initiatief van het Hoofdcomité, dit keukenafval doen verzamelen. Hy vraagt daartoe de medewerking van iedere huisvrouw; laat zy dus niet langer eten, dat weggegooid wordt, in de vuilnisbak werpen, maar het afzonderlijk houden. De Gemeen- tereiniging neemt maatregelen om dat te doen afhalen in aparte wagens. Zü, die geen gelegenheid hebben het te bergen, hetzij dat zij g6en tweede vuilnisemmer hebben of een andere, goede emmer niet gaarne opofferen, kunnen van den directeur der Ge meentereiniging een blik krügen om het in te doen. Dat eten wordt apart afgehaald en verwerkt. Daartoe zal de verbrandingsoven der Gemeente reiniging worden dienstbaar gemaakt. Midden in dien oven wordt een groo te tank ingericht, die de resten eten verwerkt tot uitstekend varkensvoer, hetzü dcor ze te vermaten tot been der- of vischmeel, of ze te drogen of te koken. Het spreekt vanzelf, dat hier geens- z'ns de bedoeling voorzit om de men schen die gewoon zijn schillen en anderen afval af te halen, hun ver dienste te ontnemen. Maar het zün juist die resten, zooals soepbeenderen, vischgraten, bedorven eten, afval van groenten enz., die op deze wyze kunnen worden gebruikt. Het hier ter stede bestaande Yrouweicomité nu is bezig de ge meente jn wijken te verdoelen. Het zal daaifcoe bü ieder inwoner vragen of bü Ijenegen is zyn keukenafval beschikbar te stelten. Van de adres sen worden lijsten aangeleerd en, zooala we zeiten, komt de gemeente reiniging een en ander afhalej. Wij wekken de huismoeders e-nstig op tot medewerking in deze ^lang rijke, en voor onze eigen vredsel- voorziening zoo urgente zpak. Want het aldus verkregen varkenshoeder wordt bestemd voor doorde geneente zelf aangekochte biggen. Ze zlj&thans goedkoop te krügen, en, nar wij vernemen, zün er een aantal èor de gemeente aangekocht, die voq den a. s. winter zullen worden vetgmest. Op de terreinen van de gen?ente- reiniging zulten hokken wor^n in gericht voor de bee:. te gooien, afzonderl) Men handelt daarmede ML'g"a£ dl Er"*' mede om de donkere moe,eitue tijden, die gaan komee, 5;;. to vollichten! 5 KINDERZIELEN door LEBP Gbuxwald. Honger schrijnt kinderen weenen, wyl voedsel hun ontbreekt. Mannen en vrouwen, armoedig on ellendig, grissen en graaien, in zakken puilende van aardvruchtenzü willeu stillen het geschrei. Haat en nüd, moord, diefstal en doodslag, geweld en hartstocht vieren brallend ea brullend een voor de menschheid vernietigend hoogtij. Schoten knallen, landsbroeders vellen hunne landsbroeders. Joden, Christenen en Mohamme danen reutelen en stenen stervend hun laatste gebed tot den Schepper hunner ziel Geen lichtpunt glanst in den einde loos droeven nacht der menschheid. Hé toe, mag ik op de flets gaan zitte en wil u mo dan naar de school van juffrouw Metzelaar rije Twee guitige, onschuldige kinderoogen straalden hem tegen en een leuk vriendelijk kinderkopje werd vragend opgeheven, hem onttrekkend aan het gepeins, waarin hij verzonken was. De school van juffrouw Metzelaar! deze woorden van hst kind voeren de gedachten van den man terug, vele vele Jaren, naar den tyd, toen ook hij nog was een kind, gaande naar diezelfde school. Toen was het nog vre dig en vriendelük in zün zieleleven en kende hy niet, was hij onbewust van den ellendigen strijd, van die alles beheerschende ,lutte pour la vie." En een hevig verlangen, om nog eens, na zoovele jaren, die school te bezoeken, maakte zich van hem meester Want alleen achterwaarts blikkend ziet hij een helder glanzend licht „het licht der kinderjaren." En de man neemt het kind bij de band en leidt het naar de school Voor de deur van bet gebouwtje staat ter ontvangst de eeuwig jeugdige, eeuwig hetzelfde gezicht, houdende juffrouw Metzelaar. Zooals zü nu het kind begroet, heeft zij het eens den man gedaan, „Blyf tiet buiten staan" aldus noodt gü hem, misschien wilt u ook nog eens kijken want u is hier niet vreumd I" Een ontroering waarvan by zich geen rekenschap kan geven over meestert den man, wanneer hjj het groote lokaal binnentreedt. DuideMjU staan zü weer voor hem, die dagen zijner jeugd en in gedackto ziet hy zich weer spelend in deze ruimte, blüde en zonder zoi-g, doorlevend uren vol vroolükheid en bij voelt, zich een oogenblik ver vande wijdo, woelige, wonderlijke wereld. Daar binnen in die twee lokalen zitten de kinderen, allerliefste kleine jongens on meiöjes, veitrouwelük byeen. Wat weten zij van Kattenburg, wat van hongeroptochten Hoe vreemd is de menschelüke ziel 1 Gebeurtenissen die men als volwas sene doorleeft zün zelden blijvend en vervagen spoedig, geen indruk achterlatend, maar de beelden uit het verre verleden der prille jeugd, zjj doemen plots weer op en verschijnen voor ons op een ongerept, onbe- smeurd doek, met scherp omlijnde lüst. Arm en ryk, zün zü hiertezaam, die kinderen, zü kennen geen standsverschil, zü zyn, als zusjes en broertjes in één groot gezin en juf frouw Metzelaar maakt geen onder scheid. Stil staart de man voor zich heen. Hy heeft het glanzende lichtje in het menscheiyk leven nogmaals aan schouwd „De reine kinderziel". Zoo lang slechts de menschen, als kin* deren, vredig-vriendelyk te zamen zitten, blüft het geluk hen omglanzen, bennen zü het lage niet, doch wanneer zij tot wasdom gekomen zün, dan zijn z|j maar al te vlug vergeten de school van juffrouw Metzelaar, dan herinne ren zü zich niet meer dat lokaal, waarin zy alten gelyk waren, want dan gebeurt het helaas maar al te dikwüls, dat do hoogergeplaatste, den verongelukte op den levens- oceaan koud en cynisch toevoegt: met jou heb ik niets te maken, jou leven gaat mü niet aan, ik heb jou ncoit gekend. O, gü kinderen, onschuldige wicht jes, die nu zit op de banken bij juf frouw Metzelaar, moge steeds de gelukszon in later leven u bestralen, mogen rijden, dood en verderf, ellende en kommer, donkerte en som berheid van de wereld verdwynen, mogen in uwe dagen geen ontmensch te menschen meer gevonden worden en de sombere rijden van oorlog on Kattenburg voor immer tot het verleden bebooren. Berlün, 12 Juli. Het Berliner Tage- blatt meldt, dat de Beiersche minister president, graaf von Hertling, de aanneming van het ambt van rijks kanselier, met het oog op zü u 74-jarigen leeftijd en zün zwakke gezondheid, na eene audiëntie bü den Beierschen koning, van de hand heeft gewezen. De gasdistributie Wü vernemen, dat het bezoek, door den voorzitter en den secretaris van de Brandstoffen-Commissie alhier gebracht aan het Rükskolenbureau in den Haag geleid heeft tot een vry gunstig resultaat inzake de meerdere verstrekking van gaskolen aan de gasfabriek alhier. Wü vertrouwen, dat wy binnenkort in de gelegenheid zullen worden ge steld, het juiste resultaat te vermelden. UIT DEN OMTREK. TmmI. 11 Juli. In sómmige laaggelegen landen alhier heeft men veenlagen ontdekt. Enkele personen zün er op uitgegaan om daar turf te steken dio, naar beweerd wordt, een goede huisbrand zal opleveren

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2