HELDERSCHECOURANT No. 4803 DINSDAG 17 JULI 1917 45e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. de oorlog. Da legerberichten van 14 en IE Juli. Van het W e s t e 1 y k front. Het Franache communiqué van 14 Juli meldt dat in Champagne een over?al van de Duiteche stellingen werd uitgevoerd, die met succes be toond werd. Bij Couvry werd een vijandelijken aanval afgeslagen. 'Volgons de mededeeling van Zondag middag ondernamen de Duitschers Zaterdagavond ten W. van Cerny een krachtigen aanval die door trommel vuur werd voorafgegaan. Den gehee- len nacht, door duurde het gevecht, waarbij de Duitschers erin slaagden 800 M. loopgraaf van de eerste linie te bezetten. Niettegenstaande hunnen versterkingen konden zij geen groo- tere terreinwinst behalen. Iq Champagne ondernamen de Franschen Zaterdag na een voorbe reiding door de artillerie een bijzon der krachtigen aanval op twee pun ten van do Duitsche stellingen. Ten Noorden van de Mont Hant en op de Noordoostelijke hellingen van den Têton hebben de Franache soldaten, over een breedte van ongeveer 800 M. en een diepte van 300 M. een machtig versterkt loopgraven-net der Duitschers veroverd. Tegenaanvallen der Duitschers volgden elkaar ge durende een deel van den nacht aan houdend op, maar mislukten alle. De door de Franachen veroverde stellingen zijn in hun geheel gehand haafd. Het aantal gevangenen, dat door de Franschen in den loop van deze operatie gemaakt is, bedraagt 360, onder wie negen officieren. Op den linker Maas-oever ten Wes ten van den Mort Homme sloegen de Franschen een aanval der Duit schers af. Van het Engelsche front wordt dd. 14 Juli gemeld, dat de Duitschers ten Z. van Lombardzijde tot den aanval overgingen doch afgeslagen werden. Verder maken de Engelsche be richten melding van overvallen en luchtgevechten. Gebeurtenissen van belang hadden niet plaats. Het Duitsche l6gerbericht van Zater dag maakt daarentegen melding van aanvallen der Engelschen bij Lom- bardzijde, die evenwel mislukten. Ten N. van Reims vermeesterden de Duitschers eenige stukken loop graaf en wisten deze tegen herhaalde tegenaanvallen te behouden. Ook ten Z.W. van SommeaPys werden vij andelijke aanvallen afgeslagen. In de mededeeling van 15 Juli wordt gezegd, dat het artillerievuur in Vlaanderen groote uitbreiding onderging en ook des nachts voort duurde. Ook bij Lens en op beide oevers van de Scarpe was dit het geval. Engelsche afdeelingen die bij Gravelles, ten O. van Croisilles en bij Bullecourt aanvielen, werden teruggeslagen. Aan den Chemin des Dames werden bij Courte^on belangrijke Fransche stellingen genomen. Stormenderhand vermeesterden de Duitschers hier zeven Fransche stellingen over een breedte van vijftienhonderd meter en een diepte van driehonderd meter. De vijand bood verbitterden tegenstand, zoodat tot hardnekkige gevechten van man tegen man kwam. Het dóel van den aanval word-overal bereikt 6n ondanks drie krachtige tegenaan vallen behouden. De verliezen der Franschen zijn zwaar. Tot dusver zijn meer dan 350 gevangenen geteld. Da aanzienlijke buit is nog niet opge maakt. In West-Champagne is Zaterdag avond om negen uur na een hevig vuur, dat vier dagen duurde, de aanval der Franschen van ten Zuiden van Nauroy tot ten Zuid Oosten van Moronvilliers begonnen. De aanval werd grootendeels afgeslagen. Aan den Mont Haut en den Pöhl- berg drong de vijand na het afslaan van den eersten aanval bij een her nieuwden aanval op enkele punten, waarom des .morgens nog gestreden werd, in onze stellingen door. Ook op den linker Maas oever d6den de Franechen na trommelvuur een aanval op hoogte 304. Op geen enkele plaats gelukte het den vijand de Duitsche loopgraven te bereiken. Yan het O o s t e 1 k front. Naar dd. 14 Juli van Russische zijde wordt gemeld, vielen de Duit schers in de richting van Wladimir Walinsk, ten Z.O. van Misseline, de Russische stollingen aan. Door het aanvoeren van reserves wisten dezen den ouden toestand evenwel te hand haven. In den loop van den 12den Juli namen de gevechten aan de Lomnitza voortgang en breidden zich uit. Dicht bjj de uitmonding van de Lomnitza gingen de Russen de rivier over en maakten zij zicb op den linker oever meester van hoogten aan de linie Dn jeatrRoekasj o veeBlon dniki. Na verwoede gevechten werd de vijand eveneens verdreven van de hoogten ten Noordoosten van Kalusz en uit de dorpen Stoudaj-anka en Podgorki op den linker oever van de Lomnitza. Daarbij werden vier zware kanonnen buitgemaakt. Ten Zuidwesten van Kalusz, aan hot front Candestreu—Loziany Kras- na, werden de rivierovergangen door de Russen bezet. In den loop van het gevecht op 11 Juli namen wij 10 officieren en 850 soldaten gevangen. Er werden 5 zware kanonnen en 10 machine geweren vermeesterd. Een later bericht meldt dat de Duitschers bij Kalusz twee tegenaan vallen ondernamen, die beide afgesla gen werden. De Russen daarentegen gingen ten Z. van deze plaats opnieuw vooruit en vermeesterden het dorp Novitza. Volgens een mededeeling van Rus sische zijde, zijn de centrale legers van Trostiansky, Botbmer en Böhm Ermolli door de troepen van generaal Korniloff gescheiden. De Russen zetten het offensief in de richting van Lem- berg voort en achtervolgen het leger van Trostiansky, dat naar de Kar- pathen terugtrekt. Volgens de Duitsche en Oosten- ryksche berichten hadden geen be langrijke gevechten plaats. Alleen ten N. van Kalusz werden verscheidene aanvallen der Russen afgeslagen. Van de overige gevechtsterreinen worden geen belangrijke gebeurte nissen gemeld. Os duikboot- en mijnoorlog. Naar het offlcieele Duitsche bericht aangeeft, werden in de Noordzee 6 stoomschepen, 2 zeilschepen en 7 vis- schersvaartuigen in den grond ge boord. Een ander bericht meldt dat in Atlantischen Oceaan 21.000 ton aan scheepsruimte werd vernietigd. Engelsch transportschip getorpedeerd. Naar de Engelsche admiraliteit mededeelt, ia het Britsche transport schip Armadale (615B ton van de Australind Steam Sh. Co. te Londen) met een klein aantal troepen aan boord, den 27en Juni in den Atlan tischen Oceaan getorpedeerd en ge zonken. Zes soldaten, een passagier en vier leden der bemanning worden vermist. Do politieke crisis lo Duiischlaod. In tegenstelling met de berichten die het vermoeden uitspraken dat de keizer von Bethmann Hollweg zou willen handhaven, wordt nu uit Berlfjn gemeld, dat de ontslagaan vrage van den Rijkskanselier is aan vaard. Een Bpeciale editie van den „Reichsanzeigar" deelde mede, dat het ontslag werd verleend, met toeken ning van de ster van groot comman deur van de huisorde van Hohenzollern en dat dr. Michaölis benoemd is tot rijkskanselier, president van het staatsministerie en minister van buitenlandsche zaken. ZU bevatte verder een eigenhandig schrijven van den koning aan den aftredenden rijkskanselier, waarin wordt gezegd„Met een bezwaard gemoed heb ik besloten uw verzoek om ontheven te worden uit, uw ambten bij een heden onderteekend besluit ingewilligd. Acht volle jaren hebt gfj de zoo groote verantwoordelijkheid mede brengende hoogste functies in den rijks- en staatsdienst met uitstekende trouw waargenomen en uw uitstekende kracht en persoonlijkheid met succes in dienst gesteld van keizer en rijk, koning en vaderland. Juist in den moeilljksten tijd, die ooit op de Duitsche landen en volken heeft gedrukt en waarin besluiten van beslissende beteekenis voor het bestaan en de toekomst van het vaderland moesten worden genomen, hebt gij mU onvermoeid mot raad en daad terzijde gestaan. Het ia my een behoefte des harten] u voor al uwe trouwe diensten mijn innigen dank te betuigen." Hoe het verloop van den crisis precies is geweest, valt nog niet te zeggen. Da plotselinge verandering in de houding der partijen tegenover de Rijkskanselier, is mogelijk het gevolg van het standpunt door von Bethmann ingenomen tegenover de eischen van parlementariseering van de Regeering in Duitschland. De hervorming van het kiesrecht in Pruisen had reeds de vijandschap der conservatieven verscherpt. In hun verzet tegen den Rijkskansel ier werden zij nu gesteund door een deel der centrumpartij, voornamelijk de Bei- ersche leden hiervan, die krachtig stelling namen tegen de parlemen tariseering. Daarhlj kwam nog de houding van den Kanselier tegenover de vredes- wenschen van den Rijksdag. Volgens de Vorwarts heeft de meer derheid van den Duitschen Rijksdag bestaande uit de fracties van het centrum, van de vooruitstrevende volkspartij, van de Elzas-Lotharingers, van een deel der Duitsche fractie en enkele leden van andere groepen, (en de soc. democraten?) zich ver- eenlgd met het volgende vredespro- gram, dat zfj den Rijksdag ter aan neming zal aanbieden: .Evenals op den 4en Augustus 1914 geldt voor het Duitsche volk ook op den drempel van het vierde oorlogs jaar het woord van de troonredö: „Ons drijft geen veroveringszucht!" Ter verdediging van zijn vrijheid en zelfstandigheid, voor de ongereptheid van zijn territoriaal bezit heeft Duitsch land de wapens gegrepen. De Rijksdag streeft naar een vrede door overleg en van blijvende ver zoening der volken. Met zulk een vrede zfjn gebiedsverwerving door dwang en politieke, economische of financieele onderdrukking onvereenig- baar. De Rijksdag wijst ook alle plannen af, die uit z(jn op een economische afsluiting en het wakker houden van vijandschap tusschen de volken. De vrijheid der zee moet gewaarborgd worden. Slechts de economische vre de zal den bodem bereiden voor een vriendschappelijk samenleven van de volken. De Rijksdag zal in het leven roe pen van internationale rechtsorgani satie krachtig bevorderen. Zoolang echter de vijandelijke re geeringen in zulk een vrede niet treden, zoolang zij Duitschland en zijn bondgenooten met verovering en on derdrukking bedreigen zal het Duitsche volk als één man vereend staan, on wrikbaar volhouden en strijden tot zfin recht en dat van zijn bondge nooten op leven en ontwikkeling verzekerd is. In zijn eenheid is het Duitsche volk onoverwinbaar. De Rijksdag weet zich in deze verklaring één met de mannen, die in heldhaftigen strijd het vaderland beschermen. Hun is de onverganke lijke dank van het geheele volk ver zekerd. Het Berl. Tageblatt merkt op, dat von Bethmann heengaat op het oogen- blik bij zich bereid heeft verklaard, de door een rijksdagmeerderheid voorgestelde verklaring over een vrede zonder annexaties aan te nemen. Tegen een dergelijke verklaring trek ken thans nog allen, die annexaties verlangen, te velde. Indien zegt het blad verder hy thans valt in den orkaan, die ontketend is door de pan germanisten, de conservatieven en de groot-in- dustrieelen, dan zou in de geheele wereld de indruk gevestigd worden, dat hij is gevallen, tengevolge van zijn te groote liefde voor den vrede en zijn tegenstand tegen de annexio- nisten. Als overwinnaars zouden dan zij uit het strijdpërk schijnen te komen, die een vrede door overeen stemming verwerpen en de partijen, die vijandig staan tegenover alle hervormingen. Ook zou dan het op treden van den kroonprins op een wijze kunnen worden uitgelegd, die ongeschikt is, de mogelijkheid van vrede te vermeerderen. Zonder twijfel zou in het buitenland de opvatting heerscben, dat de" kroonpricsenparty Bethmann Hollweg ten val heeft gebracht. Ia deze omstandigheden heen zou zijn gaan, meer dan zijn aan blijven, een hinderpaal kunnen zyn voor den vrede. „Dit ia echter niet in ieder geval zoo. Indien Bethmann-Hollweg, naar het thans den schijn heeft, terugdeinst voor een ingrijpende daad en op zij wegen tracht uit te wijken, dan zou hy niet vallen," omdat hy de teekenen des tyds al te goed, maar wel omdat hy ze niet begry'pt, ofschoon hy er van spreekt. Ook in het buitenland zal men dit spoedig begrijpen en men zal toegevon, dat hij moest vertrek ken, niet omdat hy te veel wilde geven, maar omdat hy te weinig gaf. Welken koers zal Michaölis, de nieuwe kanselier volgen E9n vriend van de reactionaire partijen is hij nooit geweest. De correspondent van het Hbl. ter Berlijn, haalt ten be wijze hiervan zijn houding als Prui sisch staatssecretaris voor de volks voeding aan. Kort na zyn optreden toch liet hy den officieölen vertegen woordiger van de Pruisische Jonker party, den minister van landbouw von Scborlemer, in het Pruisische Huis van Afgevaardigden merken, dat hy het durfde aanbinden tegen de mach- tigsten in den staat. Hij zeide toen onge veer„Wie mij dwarsboomt in myn plannen, zal mijn vuist te voelen krygen". Ontegenzeggeiyk heeft hy door de gedwongen huiszoekingen by de producenten op het platteland, met soldaten en gendarmen, laten merken, dat hy zyn woord gestand wilde doen. Men mag dan ook veronderstellen, dat zyn benoeming tot rijkskanselier bij conservatieven en al-Duitschers niet met algemeene instemming be groet zal worden. Zij houden alleen van krachtige mannen, wanneer deze hun principes zyn toegedaan. Ten slotte geeft de corr. als zijn meening te kennen, dat d9 benoeming van Michaölis toegejuicht kan worden door een ieder, die het heil van Duitschland en de kans op vrede verwacht van een democratiseering van de Duitsche politiek. De ontvangst, die de nieuwe kan selier in de Duitsche pers krijgt, doet echter eerder vermoeden dat de op lossing niet een stap naar links, doch een naar rechts beteekent. Iq dit verband zou ook het aftreden van staatssecretaris Zimmerman die nooit erg gezien was bij de rechtsche partijen zyn te verklarep. Zoo zegt de „Deutsche Tagesztg", dat zy volkomen onbevangen tegen over den-nieuwen rijkskanselier staat en het blad begroet in hem een man van groote kennis en bekwaamheden met krachtigen wil, die herhaaldelijk moeiiyke vraagstukken met goed resultaat heeft opgelost. De „Lokal Anzeiger" schryffc: De nieuwe kanselier dankt het vertrou wen dat in hem gesteld wordt, aan de energie en de scherpziendheid die hy getoond heeft bij zyne pogingen om het Duitsche volk tot „volhouden" onder alle omstandigheden en in niet al te drukkenden vorm in staat te stellen. Zoo het hem gelukken mocht voor het Duitsche volk een leider te zyn, die gewoon ia te overwinnen en wilskracht bezit, dan zal het Duit sche volk, dat naar een doelbewusten stuurman en leider snakte, hem gaar ne volgen". Het is nu maar de vraag of uit hetgeen de Lokal Anz. mededeelt geconcludeert mag worden, dat het standpunt van Michaölis ook zal zijn om onder alle omstandigheden „vol te houden". Dit althans zou weinig strooken met de inzichten van de meerderheid in den Ryksdag. Het „Berliner Tage- blatt" zegt dan ook: Het is thans de plicht van den Ryksdag, den kanse lier te vragen, hoe hy zyn programma van vereeniging wil uitvoeren. Men heeft de volksvertegenwoordiging niet naar hare meening gevraagd. Thans is het voor de volksvertegenwoordi ging zelve zaak, hem die vraag te stellen en er met de onmisbare vastberadenheid voor te zorgen, dat zijn antwoord met den eisch der meerderheid en met de groote eischen des tyds overeenkomen. De „Vorwarts heeft reeds het een en ander gezegd over de eischen die aan een nieuwen kanselier moesten worden gesteld, vóórdat bekend was wie benoemd zou worden. Het blad formuleerde deze eischen als volgt Duitschland moest een kanselier hebben, die met vastberadenheid kan handelen in het belang van het volk die het bewys leveren kaD, dat het koningschap der Hohenzollern het Duitsche volk niet verhindert het grootste volk ter wereld te zyndie de Pruisische kiesrechtboodachap uit voert en den Duitschen Ryksdag als een beslissenden factor in de Rijks politiek erkentdie niet langer aan- biyft dan het vertrouwen van het volk duurt. En geen kanselier is mogelijk, die de vredespolitiek van den Ryksdag niet voorstaat! Intusschen is over de wyze waarop Michaölis zyn taak|denkt te vervullen nog niets bekend geworden. Met be langstelling mag men van hem een verklaring dienaangaande tegemoet zien. De revolutie In Rutland. Volgens een bericht uit St. Peters- brug begint het. verzet tegen de sepa- ratistiven beweging in de Oekraine een beslist karakter aan te nemen. In de provincie Podoliö vooral is men st9rk tegen afscheiding gekant. Voor namelijk komt het verzet van de zyde der Klein-Russen. Intusschen heeft de Landdag te Helsingfors de binnenlandache on af hankeiykheid van Finland afgekon digd, terwyi het op militair en diplomatiek gebied een met Rusland blijft. Hierover zal beraadslaagd worden tusschen vertegenwoordigers van den Finschen Landdag en de voorloopige regeering. Deze laatste wil wel aan Finland een groote zelfstandigheid verleenen, doch meent, dat alleen de constitueerendo vergadering hierover een oordeel zal vellen. De Conferentie te Stockholm. Naar het Volk meldt, is de heer Vliegen Vrydagavond uit Stockholm teruggekeerd. Na eenige mededeelingen over de besprekingen, zeide de heer Vliegen, dat uit het overleg van de Russische delegatie met het Nederlandsch-Skan- dinaviach comité de volgende agenda is voortgekomen voor een internatio nale socialistische vredesconferentie. 1. De wereldoorlog en de Inter nationale. 2. Het vredesprogram der Inter nationale. 3. De middelen om dit program te verwezeniyken. Met innige voldoening kon Vliegen de resultaten van de besprekingen mededeelen. Het socialistische vredes werk,'dat tot aan de Russische revo lutie tot mislukking gedoemd scheen, heeft door en uit die rbvolutie levens kracht gekregen en belooft thans voor heel Europa van onberekenbaren zegen te worden. De Nederlandache delegatie, die allen twyfel, allen hoon en allen laster heeft getart, ziet het vertrouwen waarmee zij haar taak heeft aange vat, door de feiten bevestigd. Vol moed kunnen wy den verderen loop der dingen afwachten. De moeifijk- heden blijven ontzaglijk, maar het beginsel der socialistische solidariteit zal ze te boven komen. De toeetend In Chine. Naar dd. 12 Juli uit Peking wordt gemeld, begon de aanval der republi keinen des morgens te half vyf. Hy werd geopend met een hevig kanon en goweervuur. 10 soldaten en 30 burgera werden tydens de gevechten gedood. De materieele schade is ge ring. Er werd niet geplunderd. Sjang HuDg, de aanvoerder der keizerlijke troepen vluchtte des mor gens te 11 uur in de Nederlandache legatie. De oorlogskosten. De „Daily News" schryft: De oor log kost ons thans 7.200.000 per dag Dat beteekent 300 000 per uur, 50.000 per minuut en 833 13 sh. 4d. p&r seconde. Ruw berekend beta len wy duizend pond sterling voor lx/g seconde. BINNENLAND. Onze scheepvaart. Een wolfföerichj; uit Berlijn meldt Een Reuterbericht deelde mede, dat de Nederlandache Regeering er van in kennis wordt gesteld, dat de maatregelen, door Engeland genomen betreffende de uitbreiding van het versperde gebied (waardoor zooals men weet de Hollandsche scheepvaart zoo goed als geheel van het wereld verkeer werd afgesneden), uitsluitend uit militair oogpunt geboden waren en niet tegen het belang van Ne derland waren gericht. Het Reuter bericht zegt verder, dat tegelijkertijd het Hollandsche volk er aan wordt herinnerd, dat tusschen de Engelsche en de Duitsche maatregelen ter zee geen overeenkomst bestaat. Duitsch land zou aan de neutrale scheepvaart het gebruik der zee verbieden en het geheele volkerenrecht schenden doordat het het grootste deel der op den Oceaan varende schepen tot zin ken bracht, terwyi Engeland plicht matig het bekend maakt, dat eenige wateren gevaariyk zyn. Het zou dus verklaarbaar zyn, als Holland by Duitschland tegen diens onrechtmatig optreden protesteerde, inplaats van by Engeland. Van bevoegde zyde wordt hierover het volgende verklaard. Evenals EDgeland plichtmatig be kend maakte, dat eenige wateren ge vaarlijk zyn, verklaarde ook de Duit sche Regeering plichtmatig op 31 Januari 1917 dat eenige wateren, met name die welke de kusten der in aanmerking komende Entente Staten bespoelen, gevaarlijk waren en dus gemeden moesten worden. Waar in dit geval de kustwateren ophouden en waar de Oceaan begint, is een vraag, die alleen door het mi litaire belang kan worden beslist. De Engelsche en de Duitsche ver klaringen inzake het versperde ge bied komen dus, wat haar militaire doel betreff, niet slechts overeen maar zyn ook identiek. Tusschen beide bestaat intusschen dit groote verschil, dat van Duitsche zyde uitsluitend het zeeverkeer tus schen de Neutralen en onze tegen standera is gestremd, doch dat tus schen de Neutralen onderling vry gelaten wordt, terwyi van Engel sche zijde de afsluiting der Neu tralen vanelkaar even „iücksichtlos" wordt doorgevoerd als die der tegen standera. Op dit fundamenteels verschil kan niet met genoeg nadruk worden ge wezen, evenals op het feit, dat het begrip afgesloten gebied in dezen oorlog van Engeland uitgaat en in November 1914 voor den eersten keer is toegepast. Wie de bezwaren van Holland dus gelden, mag zeker gerust worden overgelaten aan het gezonde oordeel van de Neutralen zelf. De invloed van de nieuwe ver sperring doet zich reeds geducht ge voelen. In de week van 7 tot 14 Juli zijn van IJmuiden slechts 3 stoom schepen vertrokken, n.1. 2 Neder landache en 1 Engelsch. Er kwamen nog 9 schepen binnen, n.1. 6 Neder landache en 3 Engelsche. Volgens een bericht vanhetHaag- sche Correspondentie-Bureau, is het bericht omtrent het binnenhalen der lichtschepen eenigszins voorbarig. Naar althans van betrouwbare zyde wordt medegedeeld, ia omtrent het binnenhalen nog niets vastgesteld. De sleepbooten zijn alleen daarheen jezonden, om zoodra het noodzakelijk >lykt, de lichtschepen te kunnen binnenhalen. Een verklaring van onzen gezant te Washington. De Londensche correspondent van de N. R. Cfc. seint: De „Times" verneemt, dd. 13 dezer uit New York, dat de Nederlandsche gezant te Washington aan een ver slaggever van de „New York Sun" heeft gezegd, dat Nederland aan de Entente schepen ten gebruike zou kunnen beschikbaar Btelien in ruil voor een begunstigde behandeling van de zyde van Amerika in zake voedingsmiddelen. Distributie van huisbrandkolen en turf. Vaststelling van rantsoenen. De door de Brandstoffen-commissies volgens het distributiestelsel voor brandstoffen verzamelde gegevens zijn thans door de Ryks-Kolendistributie verwerkt; het resultaat is als volgt: Groep A. (Particuliere personen) omvat: Ia. klasse I: woningen met 1 haard stede klasse nwoningen met 2 haard steden klasse Ha: woningen met2haard steden met kookgas; klasse IIIwoningen met 3 haard steden klasse IVwoningen met 4 haard steden klasse Vwoningen met 5 haard steden klasse VI: woningen met 6 haard steden klasse VII: woningen met 7 en meer haardsteden klasse VIIIwoningen met centrale verwarming. Groep B. (groote magazynen, wia- kels, particuliere kantoren). Voor Groep C (Openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden) ziekenhuizen, rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid of algemeen nut, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, hötels en restaurants) en D. (Ge bouwen voor publieke vermakelijk heden) is als behoefte opgegeven in totaal 360,000 ton" Groep A. Basis voor de vaststelling" van de rantsoenen is de hoeveelheid, welke klasse I (de woningen met 1 haardstede)gedurende het stookseizoen (1 October-1 April) by een normalen winter en by een tot het uiterste doorgevoerde zuinigheid behoeven. Daze hoeveelheid wordt bepaald op 10 H.L. steenkool, (onder steenkool te verstaan kachelkolen, anthraclet en eierbriketten). Klasse Ia ontvangt dezelfde hoeveel heid, terwyi klasse I tot 1 October nog zoo noodig tot een maximum van 2 H.L. kan ontvangen (dit echter niet in mindering van rantsoen vol gens brandstoffenkaart). Uitgaande van het feit, dat klassen 11 en Ha als regel niet meer dan één kachel zullen stoken, ontvangen klassen II en Ha zeer weinig meer dan klassen I en Ia. De rantsoenen worden als volgt: klasse 110 H.L. (event. 7Óór 1 Oct. 2 H.L. toeslag) klasse Ia: 10 H.L.; klasse II: 12 H.L. (event. vóór 1 Oct. 2 H.L. toeslag); klasse Ha12 HJL klasse III22 H.L. klasse IV80 H.L. klasse V36 H.L. klasse VI42 H.L. klasse VII: 48 H.L. Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I, Ia, II en Ha geen kolen ontvangen vóór 1 October, maar door de Brandstoffen-commissies voor haar de noodige kolen worden gereser veerd. Deze worden dan geregeld vanaf 1 October a.s. by kleine hoeveel heden verstrekt. Voor de klassen Ia en Ha wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht. Wel by de klassen III en hooger en wel voor het tijdvak 1 Mei—1 October per maand 1 H.L., dus in totaal 5 H.L. steenkolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III17 H.L., voor klasse IV25 H.L. enz. De distributie van gas voor ver- i warming gedurende het stookseizoen (1 Oct, -1 April) vormt een onderdeel van de brandstoffendistributievoor het gebruik van een gaskachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 H.L. afgetrokken. Getracht zal worden aan de klas sen III en hooger vóór 1 October a.s. een deel van het rantsoen te ver strekkenechter eerst nadat door de Brandstoffen commissies voor klassen I, Ia, II en Ha een evenredig deel van de winterbehoefte is gereser veerd. Voor klasse VHI (centrale verwar ming) wordt het rantsoen bepaald op de helft van het verbruik gedurende het vorige stookseizoen. Groep B, G en D. Voor deze groepen dienen de rantsoenen te worden be paald op 75 pet. van de voor het stookseizoen 1917/18 opgegeven be hoefte. In de eerBte plaats dient thans door de Brandstoffencommissie te worden voortgegaan om aan groep C een gedeelte van haar rantsoen te ver strekken, daarna aan de groepen B en D. Met bovenstaande regelen tot leid draad moeten thans de Brandstoffen- commissies onmiddeliyk voor Iedere persoon of instelling, beboorend tot één der vier groepen, de brandstoffen- kaart het rantsoen vermeldend uitscbryven. Iedere Brandstoffencommissie kan alsdan overzien, welke hoeveelheid zy tot 1 April a.s. noodig heeft en de Ryks Kolendistributle zal dan het mogelyke om deze hoeveelheden te doen leveren. Inmiddels wordt tot het uiterste doorgevoerde zuinigheid dringend aanbevolende voor de klassen UI en hooger thans vastgestelde rant soenen staan alleen wat het minimum van 12 H.L. betreft, vast; immers eerst zal voor het minimum rant soen van ieder en de vooorziening van do groepen B, C en D worden gezorgd. Men vergete verder niet, dat voor de rantsoenen noodige hoeveel heden, ook niet ten deele, bij de brandstoffencommissie in voorraad zyn, maar dat de brandstof voor het grootste deel nog in Limburg moet worden gedolven en uit het buiten land moet. worden ingevoerd. Verhooging van de rantsoenen van klassen III en hooger is uitgesloten. Zy zyn gebaseerd op de tegenwoordige productie uit Limburg ad 225,000 tot 250,000 ton per maand en den aan voer uit Duitschland van ca. 850.000 ton per maand. Om deze hoeveel heden te kunnen verstrekken, dient de Industrie zich thans niet alleen tot het uiterste te beperken, maar zal wellicht een of andere tak van industrie gedeelteiyk moeten worden stopgezet. Wel ligt hot in het voor nemen, deze rantsoenen ook dan nog te handhaven, ten nadeele van de industrie, indien hetzy productie in eigen land mocht teruggaan of Invoer mocht verminderen. Ten slotte zy opgemerkt, dat de bovenstaande rantsoenen de normaal rantsoenen zyn voor alle brandstoffen- commissies. In zeer bizondere gevallen kan een brandstoffencommissie ten platfeelande, indien harerzyds kan worden aangetoond, dat aldaar ook in normale tydea wegens afwezigheid van brandhout en gas uitsluitend kolen en turf verbruikt worden, aan de Ryks Kolendistributie een gemoti veerd voorstel doen om alsnog een geringe verhooging van het minimum rantsoen toe te staan, terwyi aan den anderen kant de brandstoffen commissie van die plaatseD, waar in normale tyden, omdat men brandhout gebruikt, met een geringer kwantum kolen of turf wordt volstaan, verplicht zijn brandatoffenkaarten uit te sctary- ven met evenredig langere rantsoenen. By de aflevering der rantsoenen ia aan te nemen, dat 1 H.L. steenkool In stookwaarde geiyk staat met l1/» H.L. cokes, of circa 800 stuks bruin kolenbrikettenmet turf is niet een vaste maatstaf voor vergeiyking te treffen. In de plaats van 1 H.L. steen kool kunnen in het algemeen 850— 400 turven verstrekt worden. De Ryks Kolendisttibutie hoopt voorts nog in staat te zijo, voor aan- maakturf geringe hoeveelheden ter beschikking te stellen. Da rundvleeschdlstrlbutie. Het .N. v. d. D." meldt, dat in verband met de schaarste aan vee voeder, ongeveer 500.000 stuks rund vee zullen worden opgeruimd. Een belangryk deel zal levend worden uitgevoerd en een ander deel geslacht worden ten einde het vleesch te dis tribueeren ter vervanging van het varkensvleesch. Het vee zal zoowel naar de geallieerden als naar de cen- tralen gaan. Komen er geen belem meringen dan zal de uitvoer in Augustus aanvangen. Opslag van Boter. Naar men van bevoegde zyde aan het Haagsche Corr. Bureau mededeelt, zullen van Regeer in gswege groote hoeveelheden boter worden opgesla gen tervoorziening van de binnenland- sche behoefte in den a.s. winter. Het verbod voor handelaren en producenten om boter op te slaan zal evenwel niet worden ingetrokken. Da Duitsche kolenschepen. Uit Rotterdam wordt aan de „Tel.' gemeld, dat de gezagvoerders der te Rotterdam liggende Duitsche kolen schepen, nog steeds op orders wach ten. Na het gebeurde met de „We3t- falia", waarvan het byna zeker is dat deze getorpedeerd werd, is men huiverig geworden om te vertrekken. Na de verscherpte maatregelen van Engeland hebben bovendien de assu rantie-maatschappijen geweigerd lan ger het risico te dragen. Sinds dien tijd zyn dan ook geen schepen meer binnengekomen. Zy durven evenmin van Delfzijl naar R'dam vertrekken, daar zy dan by Terschelling buiten de territoriale wateren moeten varen, waar het mynen- en torpedogevaar van dien aard is, dat men het er niet op wil wagen. Thans zou worden overwogen de 30 stoomschepen, die nog in de Rotterdamsche haven zyn, eenvoudig op te leggen en de bemanningen over land naar Duitschland terug te zenden. Naar het schynt zijn toch nog een aantal van deze schepen, uitgegaan. Een daarvan de „Magdalena Blumenthal" Zaterdagavond van Rotterdam vertrokken liep Zondagmiddag by Zandvoort op het strand. Onmiddel lijk vertrokken uit IJmuiden sleep booten ter assistentie. Ook de „Titan" vertrok van hier naar de stranding plaats. De andere schepen hadden ter hoogte van Petten een ontmoeting met Eogelsche oorlogsschepen, waarby biykbaar geen een den dans kon ontspringen. (Voor nadere bijzonder heden omtrent dit treffen zie men pag. 2). Da Centrale Keuken te Rotterdam. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft het Comité der Centrale Keuken te Rotterdam besloten, de distributie van voedzame, warme spys met ingang van 22 dezer voorloopig te staken. Zoodra in de keuken wederom voedsel kan worden bereid, dat zicb aan het verbruik aanpast, zal het comité zyn werkzaamheden wederom opnemen. Vermoedelijk zal dit inde eerste dagen van October het geval zijn. Burgemeesters op de zwarte lijst. De Haagsche Post deed dezer dagen de mededeeling, dat een „zwarte lyst" wordt aangelegd van burgemeesters, die verregaand nalatig zijn in zake de uitvoering der distributie wet enz. De bedoeling zou zyn hen niet op nieuw te benoemen. Maar wat te denken zoo schryft men onB uit Zeeland, van de herbe noeming dezer dagen van den burge meester van Philippine, wier indertijd met zjjn zoon tydefijk het verbiyf in Zeeland is ontzegd, wegens betrokken zyn bij den smokkelhandel. PLAATSELIJK NIEUWS. Bsgrafsnls Duitschen vliegenier. Gisterenmiddag werd het dooi den botter „Held. 21" alhier aango- brachte lijk van den Duitschen korpo raal vliegenier, Jonker Rapid Steinua Hoaenknop, M.LA. 868, met militaire eer ter aarde besteld. Reeds bij bet marine-hospitaal wa ren voor één uur n.m. talrijke be langstellenden aanwezig. Precies te één uur zette de ïykstoet zloh in beweging, uitgeleide gedaan door den officier van administratie le kl. ad ministrateur van het marine hospitaal den heer P. M. Schreuders. De lijk stoet werd voorafgegaan door een detachement mariniers enmatrozeD, onder bevel van een luitenant ter zee der marine-reserve. In het volg- rijtuig waren gezeten de vertegen woordigers van het kaiserllch Gene ral Konsulat te Amsterdam en van de „Deutsche Flotten vereiD." aldaar. Ook op het kerkhof bevonden zich talryke nieuwsgierigen en belangstel lenden. Nadat de lijkkist op de baar was geplaatst, werd door het vuur peloton een salvo afgegeven. Lang zaam werd het lyk van den gevallen krygsman naar de geopende groeve gedragen. Nadat de lijkkist in de groeve was neergelaten, waarby eenige salvo's werden afgegeven, sprak de vertegen woordiger van bet Consultaat eenige woorden, waarby hy den gevallene namens de Duitsche rogeering dank zegde voor de aan dat ryk fcewez9n diensten. Spreker noemde het een troost, dat deze jonge man gesneuveld was voor Keizer en Vaderland. In gelijken geest sprak de vertegenwoor diger der Deutsche Flottenverein. Spr. vertrouwde dat de gesneuvelde zijn uitersten best gedaan hadt, om zyn land te dienen. Door de beide vertegenwoordigers werd een krans op get graf gelegd. Ten slotte dankte de luitenant der Kon. Marine Reserve, namens de Koninkiyke Marine, alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Prov. Staten van Noord-Holland. In antwoord op de nota van Ged, Staten heeft de Permanente Waters noodcommissie uit de Staten een rapport uitgebracht, dat komt tot de volgende conclusies lo. in de aan de ramp voorafgaande periode kon inderdaad worden aange nomen, dat getoetst aan de ervaring en aan de toen algemeen gangbare opvattingen de toestand der zee weringen een voldoende veiligheid waarborgde 2o. in aanmerking genomen die zelfde gangbare opvattingen was het verklaarbaar, dat het algemeen toe zicht en de genomen voorzorgsmaat regelen voldoende werden geacht: 8o. tydens de ramp zyn verschil lende waterschapsbestuurders onge twijfeld te kort geschoten in plichts betrachting en in het geven van techniche en organisatorische leiding. Daar echter in de nota geen be paalde gevallen worden omschreven, kan de commissie, wat dit laatste punt betreft, niet meer dan dez9n algemeenen indruk uitspreken. Of schoon erkennende, dat verzachtende omstandigheden kunnen worden aan gevoerd, acht zy toch het oordeel van Gedeputeerde Staten wol wat. zeer vergoelijkend. Zy vertrouwt echter, dat door dit college alles zal worden gedaan, wat in zyn vermogen is om de vervanging van de zoozeer onge schikt gebleken bestuurders te helpen bevorderen. De commissie nam voorts met instemming kennis van de verschil- maatregelen, welke Gedeputeerde Staten, by het volgen van deD nieuwen koers, reeds hebben genomen en ziet ook die, welke voor de naaste toekomst in de nota worden aange- I kondigd, met belangstelling tegemoet.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1