Kapok Matrassen. Springveeren Matrassen. Bedden. Slaapkamer- Ameublement. 2-pers. houten Ledikant f 8.50. „Het Lijfblad der sociaaldemocraten". Blijkens eene uitlating, die de beer Biersteker zich in de vergadering van gisterenavond tegenover de Held. Crt. veroorloofde, wordt ons blad door dezen heer aangezien als „bijna het lijfblad der sociaaldemocraten". (Zie het verslag van de lezing Oud in dit nummer). Be heer Biersteker meende deze conclusie te moeten trekken uit het feit, dat de heer Michels, de leider der s. d. a. p., wel eens artikelen hierin schrijft, waar in dan natuurlijk zijne tendenzen te voorschijn komen. Deze beschuldiging ia onjuist en onbillijk, - de heer Biersteker weet d i t, zoo goed als ieder ander. Her haaldelijk hebben wfj in ons blad medegedeeld, dat wij niets liever zouden willen dan ook van andere partijen en groepen meeningsultingen op te nemen, omdat wij eenzijdigheid willen mijden en ons blad juist in politiek opzicht neutraal willen hou den. lederen dag weer opnieuw zien wij uit naar artikelen van den heer Biersteker of een zijner politieke vrienden, die daarin nu eens hun standpunt uiteenzetten, maar iederen dag we6r verzuchten wij „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen Helaasde heeren Biersteker en de zijnen zwijgen; alleen de heer Michels gaat voort met zijn welver sneden pen in ons blad te schrijven: moeten wij, cmdat de anderen zwijgen, nu ook aan dezen heer don toegang tot onze kolommen weigeren? Zou de heer Biersteker dat in gemoede wenachen? En laat deze heer eens ernstig de vraag beantwoorden, of niot hij en de zijnen zelf, in hun in activiteit, in de kaart spelen der zoo gevreesde sociaal-democraten, inplaats van bus daarvan een verwet te maken. En het antwoord op die vraag zal bevestigend moeten zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen slaagde voor derden officier groote stoomvaart, de heer J. KampmetJer, alhier. Boor de Roomsch Katholieke en Christelijk Historische Klesver- eenigingen is besloten de kiezers van rechts bij de aanstaande herstem mingen voor den gemeenteraad vrij te laten. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorloopig macbinistendiploma de heer H. J. M. Stadtman, alhier. Volkszang. De volkszangavond aan het strand is thans vastgesteld op Donderdag avond. Aanvang 8 uur. Opsaluehtfeast Haldar's Balang. In eene advertentie in dit nummer worden belangstellenden opgeroepen tot eene vergadering in de voorzaal van „Casino", in welke vergadering zal worden besproken de opzet en inrichting van een openluchtfeest. De kas van het plaatselijk steun comité heeft dringend versterking noodig en, waar men voor een paar jaar kwam met een fancy-fair, daar meende men thans ter afwisseling, eens een openluchtfeest te moeten organiseeren. Belangstellende ver- eenigingen en particulieren worden nu opgeroepen hieraan mede te werke.n. De militaire en burgerlijke autoritei ten hebben bereids hunne medewer king toegezegd, terwijl als terrein wordt bestemd het voetbalveld van H.F.C. aan den Bolweg. De plannen zijn grootsch, laat ieder die wil en kan dus medewerken ze te verwezenlijken. Da Csntrals Keuken. De secretaris van het Kon. Nat. Steuncomité bezocht dezer dagen de keuken in dè Oostslootstraat. Naar wij vernemen, toonde deze heer zich alleszins voldaan over de inrichting. Hoewel het gebouwtje van buiten tamelijk onoogelijk toont, viel het inwendige, zoowel wat de inrichting betreft als de zindelijkheid, den be- zoeker erg mede, en toonde hij zich, ook wat de kwaliteit van het eten betreft, hoogelfjk ingenomen met de inrichting. Sprekende over de hangende kwes tie, deelde hij mede, dat van de be- Btaande tekorten hoogstwaarschijnlijk 8/4 door het Kon. Nat. Steuncomité zal worden vergoed. Het aandeel voor de gemeente zal dan slechts 'n f 850.— bedragen. Men weet, dat deze tekorten tot op heden op f8400.— zijn ge raamd. Wat de subsidieering betreft, daarvan is alleen sprake bij een tijdelijk bedrijf. Zoodra de nieuwe keuken een permanent karakter zou krijgen, houdt alle ondersteuning van de zijde van het Steuncomité op. Wat een bedrijf met stoomketels betreft, oordeelde men dit voor eene plaats als den Helder te groot en ook te kostbaar. Het voor en tegen hiervan is genoegzaam, ook in ons blad, besproken, zoodat wij daarover verder kunnen zwijgen. Het is echter merkwaardig, dat in de Raadsver gadering niemand de mogelijkheid te berde beeft gebracht van e6ne ge deeltelijke vergoeding door het Steun comité ook van de tekorten, tot nog toe ontstaan. Men praatte over de uitgave van f5000.—, waaronder begrepen zijn de tekorten op het bedrijf tot 16 September en de inevntaris der huidige keuken, doch in werkelijkheid is er op het oogenblik sprake van een tekort van f8400.—waarvan de gemeente eventueel het aandeel van f850.- te betalen zou krijgen, en dan tevens de beschikking heeft over den aanwezigen inventaris. Met Sha kespeare zouden wij kunnen zeggen „veel leven om niets"! Da Vrijzinnigen In „Casino". Maandagavond had de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Helder" een ver gadering belegd, die om het mooie weer in den tuin van „Casino" gehouden werd. De heer W. de Boer, voorzitter der Kiesvereeniging, opende met eou woord van welkom en de mededeeling dat behalve de heeren Grunwald, de Geus en Biersteker, candidaten voor den gemeenteraad, ook het woord zou voeren de h6er Oud, ons Kamerlid, over de algemeene politiek der vrij zinnig democraten. Eerste spreker was de heer D. Grunwald, die sedert 1903, met een tusschenpauze van een jaar in 1909/10 zitting hebbende in den Raad, de kiezers op de hoogt9 wil stellen met betgeen hij heeft gedaan, meer speciaal over die dingen, die zyn aandacht trokken als koopman. Het had al dadelijk spr.'s aandacht getrokken, dat voor de gemeente werken en bedrijven bier geen speciale commissies bestonden, die hij in het belang der gemeente noodig achtte om B. en W. terzijde te staan. Her haaldelijk wees hij op die leemte, tot het instituut tot Btand kwam. Gemeentebedrijven zijn als teere planten, die goed moeten verzorgd worden, maar die dan toch ook winsten afwerpen. Groote afschrij vingen daarop zijn wel goed, maar aan den anderen kant waren die winsten ook oorzaak, dat minder gemeentebelasting noodig was. Zonder die winsten zouden verschillende verbeteringen zijn uitgebleven. De wethouders zijn thans ieder met een taak belast en kunnen zich daar speciaal inwerken. Het onderwijs, een voorwerp van de voortdurende zorg der overheid, had steeds spr. liefde, omdat goed onderwijs een waarborg en s'eun is in den strijd om het bestaan in de maatschappij. Leeren is leven en kennis is macht luidt de spreuk. Spr. voelde al veel voor de R. H. B. S. toen hij nog geen lid van den raad was en ijverde er voor. Spr. zag de noodzakelijkheid van goed ambachtsonderwijs voor onze gemeente in en heeft steeds voor subsidieering geijverd tot die verkregen werd. De soc. dem. stellen de zaken steeds partijdig voor. Zoo o.a. de heer Michels in de H. Ct. van 30 Juni, die daarin onvoorzichtige uitdrukkingen ge bruikt die spr. citeert en becritiseert. Vooral dat uitgespeeld wordt, dat een particuliere vereeniging die school oprichtte en nog in stand houdt. Spr. zegt met alle eerbied voor de kundigheid der raadsleden, dat een speciaal bestuur beter op de hoogte van zaken kan zijn. Het paiticulier initiatief gaat meestal voor en wordt dan gesteund van overheidswege. Dat is een goede weg. Zou een raads commissie het beter kennen? Spr. weerspreekt dat de zaken niet ernstig zouden worden behandeld door het particulier bestuur. Men wil nu met de voorstellen omtrent de Ambachts school de raad niet overrompelen. Over de plannen zijn de inspecteurs geboord. Dat zijn deskundigen. Maar de soc. dem. willen aflest eter weten. Spr. wfjst erop, dat voor de Burger avondschool meer plaats noodig is en die kan gevonden worden in het huidige gebouw der Ambachtschool dat nu al gastvrijheid verleent. Met f14000 rente kan de gemeente geen school zetten. Met verhoogde subsidie door spr. voorgestaan krijgen we een betere Burgeravondschool en een betere Ambachtsschool benevens een Zeevaartschool. Spr. was steeds voor verbetering van het onderwijs en voor goede salarieering der onderwijzers. Hij hoopt dat in dezen moeilijken tijd de kiezers de voorkeur zullen geven aan de mannen zijner partij, oude en beproefde leden. Daartoe wekt hij hem op. De tweede spreker, de beer de Geus is niet een bewonderaar van het op treden van de candidaten voor de kiezers omdat hij meent, dat wie leest op de hoogte kan zyn van wat zy deden. De eigenaardige verhouding in onze gemeente maakt het echter gewenscht dat de candidaten eens zeggen hoe zij over verschillende zaken denken. Er wordt door anderen gehengeld naar stemmen van lieden die niet van hun party zyn. Spr. wil daarom uiteenzetten bet groote ver schil tusscben de beginselen der soc. dem. en die der vryzinnigen. Spr. kreeg juist in handen „Het laatste woord van de S.D.A.P." In „Holland's Noorden" stond dat er een afspraak was (voor de keuken) tusschen de S.D.A.P. en de rechtschen. Het biljet spreekt dit tegen. Maar 't is spr. verzekerd door een antirev. gemeente raadslid. Spr. gaat dus verschillende uitingen op het strooibiljet na en wijst er op dat wat de Centrale Keuken betreft er geen voorstel ge daan is door de commissie. WJj moe ten klaar zyn als het noodig is. Dat kan met het plan van B. en W. en daarvoor zyn geen 50000 gulden noo dig. De keuken is tydelyk en daarin verschilt men met de S.D.A.P. Er wordt 6chter door de aoc. dem. thans gespeculeerd op den eigenaardigen toestand waarin wy ons bevinden. Spr. gaat aan de hand der gem. be grootingen na hoe het leven der ge meente veel duurder geworden is. Hy is ook voor goede bezoldiging der werklieden maar wil ook gelet hebben op bekwaamheid: dat is een gezond stelsel. Be soc. dem. zoeken gewoonly k alles uit wat de vryzinnigen nalieten of deden wat zij niet hadden moeten doen. Dat hebban zy nu eens niet gedaan van de vryzinnigen maar als Duys de groote waschiyst ge maakt van wat zy deden. Spr. gaat achtereenvolgens de punten van dat strooibiljet-waschlljst na, critiseerend en scherp in het licht stellend hoe de s.d. ook allerlei futiliteiten uitbui ten en voorstellen als hadden zy alleen alle goeds gedaan. Spr. wydt. uit over de houding der vryzinoigen inzake woningbouw. De gemeente steunt het particulier initiatief on steunt d9 Bouwvereenigingen. Spr. kan zich niet verklaren hoe de recht schen met de socialisten meegaan inzake gemeenteiyke woningbouw. In verband met aanwas gemeente acht spr. dit ook niet goed. Hij geeft cijfers om te doen zien dat die aanwas ook veroorzaakt is door de mobili satie en niet zoo abnormaal zal biyven naar hy meent. De Soc. dem. stellen het voor alsof de Vryz. alle vooruitgang tegenhou den. 't Is juist het tegendeel, zegt spr. maar door halve waarheden on toespelingen in het biljet doen zy het zoo voorkomen. Verdachtmakeml noemt spr. wat gezegd vvordt omtrent de winkelsluiting. Als Michels waar schuwt voorzichtig te zyn zegt spr. dat mochten de soc. dem. wel eens tegen zich zelf zeggen. Spr. gaat dan aan de hand van het vrijzinnig-de mocratisch gemeentepropram na hoe de vrijzinnigen hier steeds in die richting, langs die lynen werkten. Zy willen geen bovenmatige lasten, werken niet voor één klasse, maar voor het heele volk met lasten die het kan dragen. Spr. is bereid dit met cyfers te staven. De derde spreker de heer Biersteker wyst er op dat de vrijzinnigen slechts kunnen rekenen op 11 stemmen. Als daar een af gaat zijn ze in de min derheid. Spr. wil nagaan wat de vrij zinnigen kunnen en willen. De vrij zinnigen wiilen werken langs lynen van gelydelykheid en staan niet op het enghartige standpunt der sociaal democraten, die voorstellen alsof zij alleen en alles doen voor de arbeiders. Spr. party vraagt niet naar rijk of arm, zy wil geïyke rechten voor beiden. Zy wil menschen met eigen oordeel in den Raad. Laat de party genooten van de Vonk maar eens zelf handelen naar de recepten, die daar in staan. Men toetse voorts de candidaten die voorgesteld worden ook eens aan het verledens. De vryzinnige candidaten hebben in den Raad ge toond, iets te kunnen tot stand bren gen. Kiest gij de afgetredenden, zegt spr., dan weet ge, wat ze kunnen, wat ze gedaan hebben. Ze hielden tegen de doorvosring van de exclusieve politiek als men die iu het twijfelachtig belang van enkelen die wilde volgen. In de Held. Crt.,, men zou kunnen zeggen byna, het ïyfblad der soc. dem., althans van den leider, schryft een der candidaten „dat in de centrale keuken zal kannen gezorgd worden voor deel dsr bevolking van Helder, dat za! dan zijn dat deel door Bier steker vertegenwoordigd". Zoo licht men voor, zegt spreker. Juist de vrijzinnigen hebben gezorgd voor de rechtspositie, de pensioenre geling en de loonregeling der gemeen tewerklieden in overleg met de vak verenigingen, zij gingen verder dan deze vroegen. V. d. Tempel en v. Hiute stelden voor 60 cent psr week om de 2 jaar te verhoogen, de Yermale- dyde vryzinnigon brachten dat op f 1.— per week om de 2 jaar. Ver stegen zelf vond die regeling uitste kend. Nu zegt men dat de vryzinnigen de goede regeling tegenhouden voor hen die in gemeentedienst zijn. De Vonk zegt dat zfj het W6l doen voor de heeren. Daartegen protesteert spr., zy doen ook voor de minderen. De soc. dem. stellen het zóó voor alsof alles wat er stand komt, gekomen is door hen. Als er iets niet komt hebben de vryzinnigen de schuld, 't Ia de zelfde taktiek als by de kamer verkiezingen. De statistiek van Michels in de Heldersche Caurant, De Vonk in Het Volk over de verkiezicgscljfera is niet eeriyk. Spr. heeft ook e9as gecyferd, en komt hy op tegen het loflic-d der socialisten omtrent het stijgen hunner stemmen cijfers. Men heeft daarin 1916 vergeten: in 1915 hadden de s.d. in het le diatr iet 197 van de 991 stemmen is 20 pet in 1916 gemiddeld 418 van de 1028 is 40 pet; in 1917 gemiddeld 231 van de 891 is 26 pet. De voorstelling der cyfers is mis leidend. De vryzinnigen hadden in 1915 37s/4 pet, (31 pet zeggen de socialisten) in 1916 86.2 pet, in 1917 41 pet. Het. groote stemmencyfer in 1916 komt, doordat toen de kiezers meenden, dat van rood heil te verwachten was in deze benarde tyden. Nu biyktdat de s.d. de heelmeesters niet kunnen zyn. 't Ia onjuist dat de groei der s.d. komt ten koste der vrijzinnigen. Het ontevreden deel in onze gemeente heeft zich gowend. tot de sociaal democraten. 'tKomt nu tot de ontdekking dat van daar ook geen heil te verwachten is. 't Biykt trouwens overal in] do praktyk, als ze maar gezet worden aehter do groene tafel, in de distributie- bureaux, dan blykt dat zy ook rokoning moeten bouden met de omstandig heden. Opbieden kunnen zij en doen dat naar 't voorschrift van Bebel. Do vryzinnigen hebben een ver leden dat genoemd kan worden. Spr. protesteert tegen het feit dat de s. d. beginnen met persoonlijke verdachtmakingen. Hij meende dat de dagen van Extra Tijding voorby waren. Spr. haalt aan het Raads overzicht in De Vonk van 14 Julij waarin gesproken wordt van „Bier stekers familierelaties met dat ding" (de keuken). Dat noemt spr. pamflet achtig. Nooit of nimmer heeft spr. eigen belang gezocht; integendeel, en wat spr. in de bestaande keuken deed, deed bij in 't belang der heele burgerij. Als de Vonk zóó doorgaat zal het haar en de party gaan als met d6n man die hier vroeger is opgetreden. Met vaste overtuiging durft spr. de vrijzinnige candidaten aanbevelen omdat zy de vaste richting aangeven die zy uitwillen. Debat. Alsnu wordt gelegenheid gegeven tot debat. De beer Audenaarde heeft bezwaar tegen 't optreden de3 heeren Bier steker in 2ake het verhuren der huizen van Tuindorp. Niet ieder kan toch een huis krijgen naar zyn inkomen zooals de heer B. wil. Het tweede bezwaar is dat Tuindorp steeds in slechte positie is. Als er wat uitgedeeld wordt kry'gen zy daar niets. Spr. vraagt of de bewoners van Tuindorp zullen behandeld wor den als de andere menschen. Dan zou spr. die in Amsterdam werkte voor de R. K. Kiesvereeniging by herstemming bier de vrijzinnigen stemmen de socialisten beloven V6el maar laten het doen aan anderen. De heer Biersteker antwoordt dat hy nooit de huizen van Tuindorp bedoelde, wel die van den Polderweg waarin menschen wonen met grooter inkomen dan voor wie die huizen bestemd zyn. Wat distributie betreft, is hy voor gelyke behandeling van allen. Daarom protesteerde spr. ook tegen de gaaregeling die niet juist was. Den heer C. Adriaanse doet het leed dat door onderlinge verdeeldheid de rechtschen nu zyn uitgevallen. Hy is voor meer evenredige verdeeling der zetels. Jarenlang is de politieke stryd hier vertroebeld. Be vrijzinnigen ver geten by het opnoemen van hun daden het aandeel der minderheden. Hy verdedigt voorts de houding tegen het voorstel Grunwald inzake ambachtschool De liberalen, van cou rantengeschrijf sprekend mogen ook wel eens kyken naar Holland's Noor den, het blad geredigeerd door de hb. de Geus en do Boer dat ook dingen zegt op do wyze van Extra Tyding. Verder komt hij op tegen de cyfers van den heer de Geus in zake wo ningbouw en wyst er op dat de min derheden, hier de socialen en de kerkelijken, elkaar steeds opzoeken. JareDlang zijn de rechtschen van alle college's enz. uitgesloten. Spr. erkent de capaciteiten der vryzinnige heeren hier, doch wenscht de liberale meer derheid een stuk te verkleinen. De heer BierstekerEn dan rood stemmen 1 De heer Adriaanse: Neen, m. d. Voorzitter, wy staan er buiten, omdat wy eeriyk volgens overeenkomst hebben gesteund voor de verkiezing vaa den heer Oud. Spr. protesteert tegen het schunnigs dat daarover stond in Hollands Noorden. Da heeren Grunwald, de Geus en Biersteker repliceeren uitvoerig tegen over den heer Adriaanse en verde digen de houding der vryzinnigen en verwyten hem te zyn een pleitbe zorger voor de sociaal-democraten. 't Was intusscben by half twaalf geworden waarom de heer Oud nog slechts een kort woord kau spreken over de principes der vryzinnigen en over de houding als de anti-revolu tionnairen nu aannemen, die bang zyn dat hun standje door eigen schuld verloopt. Spr. hoopt dat de vryzinnigen ern stig zullen werken om de beproefde mannen die thans als vryzinnigen zitting hebben en die varen in vaste richting te behouden en hen a.s. Woensdag af te vaardigen. Daarna wordt de vergaderipg gesloten. Brandstoffen voorziening. In het nummer van heden is afgedrukt de door de Ryks kolen distributie gemaakte rantsoeneering van brandstoffen voor den a.s. winter. Die rantsoeneering is voor inonigeen in geenen deele voldoendeeen boeveelheid steenkool, dat zijn dan kachelkolen, ant.hraciet en eierbri ketten) van 10 H.L. is absoluut onvoldoende voor een huis met ééo atookgelegenheid, terwijl voor 2 haardsteden 12 H.L. verstrekt wordt. Het merkwaardigste uit deze rege ling is wel de volgende zin Men vergete verder niet, dat voor de rantsoenen noodige hoeveelheden, ook niet ten deele, by de brandstoffen- commissie in voorraad zyn, maar dat de brandstof voor het grootste deel nog in Limburg moet worden gedolven en uit' het buitenland moet worden ingevoerd. De heele regeling bestaat dus slechts op papier; er is niet een korreltje steenkool van de hoeveelheid, die verstrekt wordt, voorhanden 1 Wat er dan ook praktisch van terecht zal komen, dienen wij in gemoede kalm af te wachten dat het er echter van den winter spannen zal is wel zeker, en te woDachen is hét, dat we een zachten winter krygen, anders is het leed niotr te overzien. In dit verband mag er de aandacht wel eens op worden gevestigd, dat de MiDister dezer dagen, op hem in de Kamer gedane vragen, verklaard heeft voor hout geone rantsoeneering to zullen invoeren, en te zullen op letten, dat het vellen van boomen- de perken van het toelaatbare niet te buiten gaat. Daar er veel wordt gemopperd over deze, naar veler oordeel onbillyke bevoorrechting van de meer gegoeden boven de econo misch zwakkeren, is het biliyk de zaak ook eens te bezien van uit het standpunt des Ministers. Het beschik bare brandhout is te weinig om te rantsoeneeren, aldus redeneerde de Minister, en nu meende Z.E. dat de meor-gegoeden maar zooveel mogelyk hout moesten inslaan, des temeer steenkolen blijvenervoor de rantaoeneering over. En 's Ministers „aandacht biyft 6r op gevestigd, dat de greDzen (redeiyke grenzen inzake het vellen van hout) niet worden overschreden". Wil men weten hoe de Haagsche correspon dent van het „Alg. Hdbl." hierover deDkt? Anders een man, dia mon niet van revolutionairigheid kan verdenken O groote boachgod Pan 1 O alle panneD, boschnimfon en satyrsl Neder land dreuot van den byslag. De Beul van Holtland waart overal rond. Maar de Miuister vindt, dat het nog al „rodeiyk" gaat. Dat de grenzen van het geoorloofde „niet wordon over schreden." Immers, andera zou hij ingrijpen. En tot nu toe deed hy dat niet. Het schijnt wel en och, het ware vergeeflijk in een Minister, die zóó ontzaglijk veel aan zyn hoofd heeft dat Z.E. denkt: Dat beetjabrand hout, maakt men déérom zoo'n drukte? Doch het gaat ni6t alléén om den omvang van het hakken schoon ook daarom doch vooral ook om de wijze waarop er gesloopt wordt. Die is juist het tegendeel van „rede iyk"ze is volkomen redeloos. Ze geschiedt zonder eenige rede, zonder eenig overleg over wat het langst bewaard moet blyven en wat b6t 6erst moet vallen. Niet zonder reden... maar de eenige reden isgeld 1 Men koopt en verkoopt, zonder eenig aanzien des booms. Of alleen met het aaDzien dat de houtkooper er voor heeft. Evenwel, zoo geheel in ordeschlint toch ook de Minister nu eindelijk dit wilde gehak niet meer te vinden. „Binnenkort" zal hy een noodwet in dienen. Nu, als die noodwet dezer dagen by de Tweede Kamer inkomt en dan als spoedwet wordt behandeld, is er nog wat te redden. Maar anders wordt het October voor zoo'n wet in behandeling komt. En intusscben gaan de Hout Hunnen nog drie maanden hun gang. Met hun „redeiyke" ontbossching van Nederland. Intusscben bet is moeielijk een zaak juist te be- of veroordeéien. Want als er werkefljk in den komen den winter gebrek, absoluut gebrek aan brandstof zal komen te heerschen, ja, dan is die ontboBSchiDg van ons land tenslotte een vraagstuk van zelfbehoud. En dat de rijken dan weder in betere condities zyn dan de armen, ach, dat is immers een verhaal, dat zoo oud is als de wereld zelve Met dat al is zuinigheid tot het alleruiterste geboden. 'tZal or span nen straks! De gas-ranteoeneerlng. Wij moeten een onduidelijkheid herstellen, die in ons vorig -stukje is geelopeu. Wft schreven„aan kook- gas ver bruikers, die tot en met 24 M3. kregen, wordt de beschikking gegeven over 29 Ms." Dit is in zoover ODjuist, dat dit do meening zou vestigen, als zou ook de minimum rantaoeneering worden uitgebreid tot 29 Ms. Bedoeld was aan hen. die de beschikking hadden over een rantsoen kookgas tot en met 24 M8., eene verhooging van 5 M*. te geven. Zij dus, die 19 M3. kookgas hadden, mogen thans 24 M1. gebruiken, die 22 M*. hadden, 27 M8. en 24 M3., 29 M1. In een gedeelte onzer oplaag en ook in de advertentie der gascommissie stond dit goed. Overigens verdient de gas com missie, inzonderheid de heer Hoen- kamp, die zich zeer veel moeite voor de zaak heeft gegeven, alle hulde voor haar werk, waardoor het mo gelijk werd, dat onze gemeente af doende en snel geholpen werd. In Baarn loopt het met de gasle vering al spaak. Men kon daar vry wel onbeperkt gebruiken in den jongsten Raad echter deelde de Voorzitter mede, dat van het Rykskolendistri butiebureau bericht was ingekomen, dat over de maand Juli 35.000 kub. Meter gas minder mocht worden ge bruikt dan aangevraagd was. Dit b8teekende oeu noodzakeiyke besparing van 35 percent. Hy had nog getracht daarin verandering te brengen, doch het was hem niet ge lukt. Men had hem vanwege dit buroau in overweging gegeven, na te gaan, hoeveel gas er in elk gezin noodig was. Spr. wist voorloopig niet wat te dosn, daar hetgeen in do 13 dagen van Juli, die men reeds gehad heefr, te weinig werd bespaard, nu boven dien moest worden ingehaald in de resteerende dagen van Juli, zoodat van nu af aan dubbel aan gas moest worden bezuinigd. Men is nu genood zaakt zooveel gas te besparen als maar eenigszms mogelyk is, en dit alles beteekent voor velen bijna ab soluut geen gasgebruik, ook niet om te koken, wil men aan het einde'der maand de voorgeschreven hoeveelheid bespaard hebben. In Leeuwarden werd in eene spoed- eischende Raadsvergadering eveneens de kwestie behandeld. De Voorzitter deelde naar aanleiding van de mede deeling van den directeur van het Rijkskolendistributiebuteau inzake de voorraden gaskolen mee, dat de in de gemeente geldende verordening op de rantsoeneering vau gas beslist onvol doende het gebruik van gas beperkt. Voor Juli toch geeft deze voor eiken aangeslotene *>oor licht- en kookgas recht op 44 MJ. gas. Dit cyfer moot voor die maand teruggebracht wordon op 82 M3. Na breedvoerige discussie werd de betrekkelpke verordening aldus ge wijzigd. BINNENLAND. Een beschieting van Duitsche Koop vaardijschepen op onze kust. In den nacht van Zondag op Maan dag vertrokken van Rotterdam de Duitsche stoomschepen Al va, Bri zig, Lavinia, Heinz Blumberg, Rei- nate Leonhardt, Pellnorm, Marie Hom, Ariadne, Wilhelm Olsnec en Karaten Russ in convooi naar Scandinavië. De Brizig en de Heinz Blumberg waren bestemd voor Stock holm en geladen met kolen. Ter hoogte van Bergen aan Zee is dit convooi aangevallen door een aantal Engelsche torpedejagers, welke in korten tyd een groote verwoesting aanrichtten. Het geheele convooi werd uiteengeslagen enkele schepen werden aan den grond gezet, eon paar buitgemaakt, een in brand ge schóten, terwyl nog andere zonken. In den loop van den morgen bereik ten, ons hieromtrent een aantal tele grammen. Uit Egmond aan Zee werd geseind Hedenmorgen omstreeks half zeven werd hier een hevig schieten gehoord. Onmiddeliyk togen wij naar het strand en zagen door een kijker, dat op on geveer 4 myl van de kust negen Engelsche oorlogsschepen zich in zee bevonden, die een hevig vuur geopend hadden op eenige Duitsche koopvaar ders, die recht op de Nederlandache kust voeren. Wij zagen een van deze schepen onmiddeliyk in de diepte verdwynon. Drie Duitsche schepen, waarvan een in brand staat, bevinden zich op ongeveer 2 K.M. afstand van Bergen aan Zee, terwyi tusschen Bergen aan Zee en Petten twee Duitsche schepen gestrand zyn. De Duitsche schepen waren alle uit Rot terdam in convooi vertrokken met bestemming voor Denemarken. De Engelsche oorlogsschepen, welke dui delijk konden worden waargenomen, waren de S 67 en S 83 Onmiddeliyk na het treffen werden reddingsbooten uitgezonden uit Egmond om assisten tie te verleenen. In een d6zer booten bevond zich onder meer de burge meester van Egmond. Een groot aan tal van dè equipage werd gered, wy kunnen niet met zekerheid zeggen of inderdaad allen die zich op de Duitsche schepen bevonden, gered zijn. Onder de geredden bevindt zich een gewonds. Een later bericht melddeBij Kam perduin is gestrand het Duitsche stoomschip Reinate Leonhardt. Het schip is verlaten. Op by het havenkantoor albier ontvangen berichten vertrok naar de pla2ts der stranding het stoomschip Noordsvaarder" teneinde van de „Texel", die zich in de nabyheid bovond, eenige schipbreukelingen af te halen, welke op een der booten thuishoorden. De „Titan" was inmid dels naar Zandvoort vertrokken, eveneens om assistentie te verleenen by de strandiDg aldaar van een Duit sche boot. Deze behoorde niet tot het bovengenoemde convooi, doch was in den nacht van Zaterdag op Zondag op eigen gelegenheid zeewaarts ver trokken. Hieromtrent wordt het volgende gemeld De Duitsche vrachtboot „Magdalena Blumenthal", uit Rotterdam vertrok ken, is Zaterdagnacht vier uur by Zandvoort gestrand. Uit IJmuiden vertrokken drie sleepbooten ter as sistentie, doch twee keerden terug. De vrachtboot beproefde met eigen kracht vry te komen, maar dit gelukte niet. De boot zit hoog op 6en bank. Het is de vierde bank in dezelfde bocht, waar indertyd de „Alva" strandde, maar wat noordeiyker. Een sleepboot blijft langszy van de ge strande boot liggen. De Duitsche boot loopt vooreerst geen gevaar, hoewel de hooge zeeén soms over het schip heenslaan. Er heet grove cokes van het vaartuig te zijn aangespoeld. Met don kyker zou men meenen hout als deklast te ontwaren. De „Blumen thal" had als bestemming de Oostzee. Op het bericht, dat de „Noords- vaarder" met Duitsche schipbreuke lingen de haven binnenkwam, begaven wy ons derwaarts. Te omstreeks half drie kwam het vaartuigje, een vroe gere trawler, binnen, waarna zich de 15 schipbreukelingen, onder welke twee vrouwen, aau boord begaven van het Wachtschip. Na het gebruikelijke verhoor te hebben ondergaan, ver spreidden zy zich door de stad. Wij hadden de gelegenheid eenige hunner te spreken, en, ofschoon zy aanvan kelijk niet veel loslieten, slaagden wij er toch in eenige bizonderheden omtrent de gebeurtenissen te weten te komen. Tusschen zes uur k half zeven werd door Engelsche torpedojagers het sein gegeven de boot te verlateD. De bemanning begaf zich in allerijl in de sloepen en roeide naar de in de nabijheid liggende „Texel". De „Heiuz Blumberg" werd driemaal beschoten, zonder dat een der schoten een treffer was. Alles ging echter zóó vlug iu zijn werk, dat de be manning niet precies weet wat er mot hun schip gebeurde. De een zeiöe, dat het gezonken was, een ander wist te vertellen, dat het op Neder- landsche gebied voor anker werd gelegd door de Engelschen1). Algemeen beweerde men echter, dat de beschie ting en de achtervolging binnen het Nederlandsche territoriale gebied plaats had. Hiermede klopt ook de bowering van eenige inwoners uit den Helder, welke op hun motorrijwiel naar Bergen aan Zee waren gegaan, en wisten te vertellen, dat de kogels in de duinen naby Egmond en Petten waren terechtgekomen. De hier aangebrachte bemanning waren P. Paulsen, kapitein, R. Fre dericha, Ie officier, S. Stiegmann, bootsman, Lindenberger, Wittenborg en Ludwig, resp. le, 2e en 3e macbi nisfc, de matrozen Nechlo en Campbell, de lichtmatrozen Jurgens6n en Wurmb, de stokers Friedebold en Marx, benevens Fride en DoraDöreng, kokin en stewardess, en een Rotter- damscbe loods, z.g. „landkenner". Zy zyn hedenmorgen 7.28naar Rotterdam vertrokken. De Ariadne was in het schulpengat gevlucht en is vaDdaar om de Noord vertrokkeneen ander schip, ver- moedelyk de Marie Hom, wiat over de gronden te ontkomen. Het Handelsblad weet te vertellen van twee booten, die beschoten wer den en op bet strand gezet. Een ooggetuige, de beer Zeiler, directeur van het bad-hótel „Nassau-Bergen", deelde hieromtrent het volgende aan bet blad mede Vanmorgen omstreeks balf zeven werd ik gewekt door een hevig schieten. Ik ging naar buiten en zag een schip op het strand zitten, on geveer twee K,M. ten noorden van Bergon eD, naar myn schatting, 4 k 500 meter uit de kust. Een eind verder zag ik een tweede boot, die eveneens gestrand was. Een aantal groote torpedojagers, vermoedelijk Britache (ik telde er veertien), was in de nabijheid en beschoot de sche pen. Na een poosje zag ik het groot ste deel dezer oorlogsschepen in noordelijke richting verdwynen. Twee torpedojagers bleven achter en scho ten het schip, dat ik het eerst had waargenomen, in brand. Zy bleven doorschieten, terwyl da opvarenden zich reeds in de boot hadden bege ven, waarmee zy naar Bergen aan Zee kwamen. Naar ik hoorde, was één der inzittenden gewond. Het schieten moet reeds om half zes begonnen zyn. Naar mijn mee ning waren de Eogelsche oorlogs vaartuigen ongetwijfeld binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Verschillende granaten zyn in de omgeving van Bergen neergekomen, echter, voor zoover ik weet, zonder parsooniyke ongelukken te veroor zaken. Eén granaat kwam neer op het Russenduin by den Franschman, een boerderij halverwege Bergen aan Zee en Bergen-Binnen. Een ervan kwam terecht in den tuin van een landhuis in de buurt vau den Fransch man. Zelfs is een granaat in de l) Latere mededeelingen zeggen dat de Engelschen het op sleeptouw namen. Sparrelaan te Bergen-Binnen neer gevallen. De Duitsche schepen waren, naar ik hoorde, op weg van Rotterdam naai- Denemarken. Te ongeveer negen uur verdwenen alle Britsche torpedojagers (de ove rige hadden zich weer by de eerste twee gevoegd) in zuidwestelijke rich ting. Kort daarop verschenen een Hollandsche kruiser en twee Hol- landsche torpedobooten. Ik heb nog twee andere schepen gezien, die in zuidclyke richting voeren en geö3corteerd werden door torpodobooton. Ik weet natuuriyk niet,of dit Hollandacba schepen waren dan wel Duitsche,die dooi de Engelschen werden opgebracht. De beide schepen zyn de „Lavinia", 1049 ton bruto, van de reedery A. Kir sten te Hamburg, en de „Heidel - berg", 1661 ton bruto, van de stoom- vaartmy. „Argo" te Bremen. Uit Schoorl meldt men aan het blad, dat by Kamperduin twee der Duitsche vrachtschepen in den grond zyn geboord. De kogels vlogen hier links en rechts over de duinen. O. a. kwam er een terecht op het erf van een yaker. „De Telegraaf' geeft de volgende lezing van het gebeurde; Volg9ns informatie zouden in het geheel uit Rotterdam vertrokken zyn 17 Duitsche vrachtschepen, te weten „Pollux", „Ludwig", „Meklenburg",. „Heinrich Hom", „MagdalenaBlumen- thal", „Hollandia", Jessica", „Pennet." „Wilhelm", „Oelssner", Carsten Russ" „Ariadne", „Marie Hom", „PaulWorn" „Heinrich Blumberg", „Krietzig", „Renate Leonard" en de „Lavinia". Van deze 17 schepen vertrokken er Zaterdag- op Zondagnacht vi6r in convooi, waarvan de „Magdalena Blu menthal" bij Zandvoort strandde en de drie andere zeer waarschijnlijk de plaats van bestemming hebben be reikt. Een tweede convooi, bestaande uit 10 schepen, vertrok Zondagavond van Rotterdam. Van dit convooi is het stoomschip „Alpha" om nog onbe kende redenen teruggekeerd naar den Hoèk van Holland. De overige 9 sche- - pen van dit convooi zijn waarscbyniyk ten prooi gevallen aan de Eogelsche strijdmacht. Volgens zeer betrouwbare berichten zou de Engelsche strijdmacht, die het convooi by Bergen verraste, be staan hebben uit 19 A 20 Eogelsche torpedobooten en jagers. Volgens deze berichten zouden 4 schepen van het convooi in den grond geboord zijn, 8 schepen gestrand, waarvan 2 in brand geschoten en 2 schepen buitgemaakt zyn. Nadere berichten ontbreken nog. Het ia nog volstrekt niet zeker en ook nog niet uitgemaakt, dat het con vooi werd aangevallen of achtervolgd in het territoriale gebied. Een onder zoek daarnaar wordt van Den Helder uit door de marine autoriteiten in gesteld. Te Bergen aan Zee waren duizenden samengestroomd in de hoop iets bij zonders te zullen waarnemen. Naar wy echter van ooggetuigen vernamen was de afstand daarvoor te groot. De speciale verslaggever van „De Telegraaf" meldt iiieromtrent uit Bergen aan Zee, dd. 16 Juli': Vanmorgen te 6 uur bevond zich hier een Engelsche vloot van volgens sommigen 16, volgons anderen 20 schepen voor de kust. Zij voeren in een lange lyn in Noordelijke richting. Personen,die op het strand wandelden, konden met verrekykers waarnemen, dat het Engelsche oorlogsschepen waren, die o.a. de volgende nummers droegen: F. 83, F. 87, F. 77, F. 67, F. 68 en F. 51, terwyl sommigen ook een F. 85 meenen te hebben waargenomen. Dit kan echter ook de F. 88 zyn geweest. Deze schepen hebben twee salvo's met een tusschen- poos van slechts eenige minuten af gegeven op de twee Duitsche vracht schepen uit Hamburg, die hierlangs de kust voeren en by de achtervolging strandden. Het blad deelt een en ander mede omtrent het terechtkomen der Engel sche granateno.a. een in de Eeuwige Laan bij de Kerklaan, bezoekers van Bergen-Binnen wel bekend, een ander in de Sparrelaan. Zelfs sloeg er een nabjj Schoorl in den dijk der tramlijn Alkmaar-Schagen, en werden in een weiland twee koeien gedood. Een ooggetuige verhaalt: „Vanmorgen om kwart over zes werd ik wakker door het gebuldor van geschut. Er vloog een kogel met schelfluitond geluid langs myn raam. Ik begaf my onmiddeliyk naar het strand en zag het indrukwekkende schouwspel van een Engelsche vloot, die op eenige K.M. afstand uit de kust lag. Op naar schatting 600 M. afstand van de kust lagen twee Duitsche vrachtschepen uit Hamburg: de „Lavinia" en de „Renaute Leonardt". Er was biykbaar door de Engelsche schepen op deze Duitsche booten ge vuurd, want de „Lavinia" stond in brand. Op dit oogenblik was het echter stil. PlotseliDg maakten zich evenwel twee oorlogsschepen, die de Engelsche vlag voerden, uit de laDge lyn van KANAALWEG.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2