H 219 296 896 244 i.Hej der iQg Bij{y1 ledan vin dan Semaantaraad, ps gehouden op 18 JulTl917. EERSTE KIESDISTRICT. Aantal kiezers 1716. Uitgebracht 850. Van onwaarde 28. Twee vacatures. Uitgebracht op de Heeren: W. Biersteker (Vrflz.) 481 P. ds Beu* (Vrtjz.)420 C. Heljblok (S.D.A.P.). 312 B. Zondervan (3. O. A. P.), aftr.359 Qskozen de Heeren: W. Biersteker en P. de Beus. TWEEDE KIESDISTRICT. Aantal kiezers 1201. Uitgebracht 676. Van onwaarde 20. Drie vacatures. Uitgebracht op de Heeren: D. de Beer (S. D. A. P.). P. de Beus (Vrtjz.), aftr. D. H. Brunwald (Vrtjz.), aftr. J. J. Schoeffelenbsrger (S.D.A.P.) B. de Ven (Vrtjz.), aftr. B. Zondervan (3. D. A. P.) Qekozen de Heeren: P. da Beus, 0. H. Brunwald en B. do Ven. DERDE KIESDISTRICT. Aantal kiezers le Stemdistrict 1772. 2e Stemdistrict (Koegras) 211. Totaal 1988. Uitgebracht 799. Van onwaarde 19. Twee vacatures. Uitgebracht tSaÊag op de Heeren: |- W. Biersteker (Vrtjz.), aftr. 876 63 439 E. J. Bok (Vrtjz.), aftr. 390 57 447 J. Borkert (S.D.A.P.). .884 82 416 D. Schreuder (S.D.A.P.). 889 2( Qekozen de Heeren: W. Biersteker en E. i. Bok. De Raad wasvóór de verkiezingen- samengesteld uit 11 vrijzinnigen, 1 wild-vrt}zinnige,2anti revolutionairen, 1 christeltjk historische, 2 roomsch katholieken en 4 sociaal-democraten. Thans is de samenstelling 12 vrij zinnigen, 1 wild-vrijzinnige, 2 anti revolutionairen, 1 chrlsteltjk-hlstori- sche, 2 roomsch katholieken en sociaal- democraten. V*n het Westelijk front. Berlijn, 18 Juli. Het artilleriege vecht waB aan de kust zwaar. Van de IJzer tot aan de Leie is het, ver geleken bij de vorige dagen aan merkelijk toegenomen. Tot het aanbreken van het donker vielen de Engelachen ten Noorden van den straatweg Atrecht—Kamerijk aan. Z(j werden, behalve op een smalle doorbraakplaats ten Westen van het Bois du-Vert teruggeworpen. Op den linker Maasoever werd den geheelen dag gevochten. Na een zware artillerievoorbereiding van drie uur vielen de Pranschen over een breedte van 5 K.M. van Avocourt tot het terrein ten westen van den Mort- Homme aan. Aan de zuidoostelijke hoek van het bosch van Malancourt- Eanea drongen zij na verbitterde ge vechten binnen in de door ons onlangs veroverde loopgraven. Overigens wer den zij teruggeworpen. In den des avonds opnieuw onder nomen stormloop trachtte de vijand zijn terreinwinst te vergrooten. Die aanval mislukte echter met zware verliezen. Ven het Wettelijk front. Parijs, 18 Juli. Op den linkeroever van de Maas hebben Duitschers her haaldelijk tegenaanvallen gedaan tegen de stellingen van het bosch van Avocourt tot de westelijke hellingen van hoogte 804, die wij gisteren heb ben genomen. Al die pogingen verijdeld. Een aanslag van dea vijand tegen de Schans van Galonne is geheel mislukt. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 18 Juli. Ten zuiden van Novici had de vijand na hevige vuurvoorbereiding in een verwoeden aanval een hoogte bezet. Onze troepen trokken langzaam terug op de linie aan de BeresDica. Een uur later viel de vijand opnieuw van den kant van Novlca onze troepen aan, doch onze ruiterij wierp in een schitterenden tegenaanval den vijand terug en her overde de verloren hoogte. Berlijn, 11 Juli. De westelijke oever van de Lomnica tusschen Kalusz en Babin is geheel van vijanden gezui verd. Alleen in het dorp Babin houdt zich nog een zwakke Russische in fanterie afdeeliug staande. Berlijn, 18 Juli. Verhoogde gevechts actie heerschte bij Rigaevenals ten oosten van Dunaburg en Smorgon. In het voorterrein van de Karpathen namen in gemeenschappelijken aanval de Beiersche en Kroatische troepen de door de Russen taai verdedigde hoogten. Oostelijk van Nowitza sloegen wij in de veroverde stellingen Rus sische tegenaanvallen af. Ook op andere plaatsen van de Lomnica linie werden de Russen ln plaatselijke gevechten teruggedrongen Weenen, 18 Juli. Uit het oorlogs- perskwartler werd Dinsdagavond ge meld, dat er in Oost Galiciö bij Nowica 'en Landestreu nog meer veld ia gewonnen. Ein luchtgevecht. Berlijn, 18 Juli. Gisteravond tegen 9 uur is aan het front in Vlaanderen een groote slag in de lucht geleverd, waaraan aan weerszijden ongeveer 50 vliegtuigen deelnamen. De onzen hebben daarin elf vijandelijke toe stellen neergeschoten en bovendien een kabelballon geveld. Onze batte rijen hebben 4 ballons tot landen gedwongen. Het Engelsche bericht dat blijkbaar op deze luchtgevechten betrekking heeft, meldt dat 6 Duitscbe vlieg tuigen werden neergeschoten en 4 Engelsche vermist worden. Di duikboot- in mljnoorlog. Berlijn, 18 Juli. In het Kanaal zijn weer 28.000 br. reg. ton schepen vernietigd. Uit dB Veraenlgde Staten. Uit New York wordt gemeld, dat het eerste Amerikaansche contingent, dat volgens ministerieel besluit 1 Sapt. onder de wapens wordt geroepen 687.000 man bedraagt. Bij de betreffende bepaling wordt tevens aangeduid, hoeveel man iedere staat hiervoor moet leveren. Het uitkiezen bij loting van bet eerste contingent van 600.000 man uit de tien millioen ingeschrevenen begint deze week. De revolutie In Rusland. Te St. Petersburg hebben weder anarchistische betoogingen plaats ge- bad. Naar dd. 18 Juli vandaar wordt gemeld, arriveerden in den avond van den 17en met het passagiersschip „Kotlin" en een flotille sleepbooten vele duizenden zeelieden, soldaten, arbeiders en arbeidsters van Kroonstad te Petrograd. Woensdagmorgen werden banieren, met opschriften tegen de iegeering, door zeelieden door de stad gedragen. Ook de banier van de anarchistenclub te Kroonstad werd medegevoerd. Zij droeg het opschrift„Weg met het gezag I Lang leve de commune 1" Aan den hoek van Newakij Prospect en de Pradow3jastraat werd, evenals vorigen nacht, bij wijze van provocatie geschoten. Onmiddellijk daarop werd in het wilde mitrail- leusevuur afgegeven. Een algemeens paniek ontstond. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Later werd ook geschoten in Liteny-Prospect. Het volk vluchtte naar de binnenplaatsen en de achter trappen der huizen. Os vrsdasmotle In dan Dultichan Rijksdag. Berlijn, 18 Juli. Volgens het „Berl. Tageblatt" heeft de commissie uit de meerderheidspartijen uit den Rijksdag eenstemmig besloten de vredesmotie in te dienen. Bij een voorafgaande stemming hebben de socialisten eenstemmig, de vooruitstrevenden mét op twee na algemeene stemmen, zich vóór het door de motie Inge nomen standpunt verklaard. Een aanzienlijke meerderheid is er dus in den Rijksdag aan de motie verzekerd. De „Lokal Anzeiger" neemt aan, dat slechts tweehonderd en twintig Rijksdagafgevaardigden in de ver gadering voor de motie zullen stemmen. Brand ta Dronthalm. De „Times" verneemt uit Kristiania, dat een brand te Drontheim op Zondag avond drie havenhoofden met een menigte opgeslagen suiker, voeder, mais en hout heeft vernield. De ge- heele schade kan nauwelijks minder zijn dan drie millioen pond aterling. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Zaaland". Hr. Ms. „Zeeland" is op Bonaire aangekomen. Het lag in de bedoeling van den commandant, 18 Juli te Cura^ao aan te komen. Da llohtschapan. Omtrent de lichtschepen welke in de vrije vaargeul ligger en die blijkens vroegere berichten naar binnen zouden worden gesleept, vernemen w(j, dat deze voorloopig blijven liggen. De gewone aflossing der bemanning heeft Vrijdag plaats. Admlnlatrataur dar flaatabrlak an Watarlalding. De voordracht ter benoeming van een administrateur der Gemeente- Gasfabriek en Waterleiding luidt 1. A. C. de Koster, Commies late klasse by de H.IJ.S. M. alhier. 2. G. Buuraink, Boekhouder der Ge meente-Gasfabriek te Enschedé. Onze plaatsgenoot do heer A. C. Metzelaar, behaalde te den Haag het diploma voor le officier groote stoom vaart. Opanluchtfaaatan Stauncomité. Blijkens eene advertentie in de plaatselijke bladen was door de be sturen van de vereeniging „Helder'a Belang" en het plaatselijk Steun comité eene vergadering uitgeschre ven teneinde te komen tot definitieve plannen inzake eene feestweek tot sty ving der kas van het Steuncomité. Een aantal particulieren en afge vaardigden van verschillende vereeni- gingen waren in de voorzaal van Casino aanwezig gisterenavond. Ver tegenwoordigd waren de besturen van „Winnubst", „Helder'a Harmonie kapel", „Toonkunst", „Sportver. H.B.S.", Gymn. en Excerc. ver. „Pro Patria", „Helder'a Mannenkoor", Gymn. ver. „Oefening KweektKunst", „H.F.O.", Tooneelver. „Tavenu", Zangvereeniging „Morgenrood", be nevens, als gezegd, vele particulieren. De heer De Ven heette namens het Steuncomité en Held. Belang de aan wezigen welkom en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Toen in 1915 de fancyfair gehouden werd voor het zelfde doel, nl. stijving der kas van het plaatselijk Steuncomité, werd een batig saldo ontvangen, waarmede het Steuncomité zich tot nog toe heeft kunnen redden. Echter begint thans de bodem der schatkist voor den dag te komen en nu kwamen eenige leden van Helder's Belang op het denkbeeld eenige feestelijkheden te organiseeren om opnieuw wat geld te krijgen. Het denkbeeld viel aanstonds bij het Steuncomité in goede aaide, en apr. brengt hulde aan Helder's Belang voor de pogingendoor haar aangewend om het Steuncomité te helpen. De heer Biersteker, als voorzitter van Helders Belang, die de verdere leiding heeft der vergadering, zal omtrent hetgeen men zich voorstelde te doennl. het houden van een openluchtfeest, een en ander mededeelen. De heer Biersteker, hierna het woord krijgende, zegt, dat het drin gend noodig was de kas van het Steuncomité vóór den komenden winter te versterken. Zóóala thans de toestand is, kan man den winter niet ingaan, daar men immers niet weet wat er gebeuren kan. Echter meende men dat er iets anders moest ge beuren dan twee jaar geleden toen een fancyfair was georganiseerd. Voor den toen verkregen steun is het comité dankbaaren het ia overtuigd dat ook nu veler medewerking zal worden verkregen, daar de steun van verschillende plaatselijke vereenigln- gen noodig is. De bedoelipg dan is een open- luchtfeestweek te organiseeren. Voor terrein heeft men de beschikking gekregen over het voetbalveld van H.F.C. en waarschijnlijk ook nog het land daarvoor. Aan de eigenaars der terreinen en aan het bestuur van H.F.C. brengt spr. dank voor hun bereidwilligheid. Het bestuur heeft zich bereids in verbinding gesteld met de burgerlijke en militaire auto riteiten, die hunne medewerking toe zegden. Om met een eenigszins con creet plan te kunnen komen waren deze voorafgaande stappen noodig. De bedoeling is verschillende op voeringen te houden. Muziek-, too- neel-, zang-, voetbal misschien zelfs vliegdemonstraties, kortom, men wil een en ander zoo aantrekke lijk mogelijk maken. Het is na tuurlijk moeielijk om precies alles te omschrijvendit zal van do mede werking der verschillende vereeni- gingen afhangen, en zal later wor den bekend gemaakt. Vooral van muziekvereenigingen zal een schier dagelijkscbe medewerking worden gevraagd. De feestweek zal gehouden worden waarschijnlijk van 5 tot 9 September of eene week later. Dit hangt van verschillende omstandig heden af. Het doet Bpr. genoegen zoovele vereenigingen vertegenwoordigd te zien. Spr. zou gaarne van haar ver tegenwoordigers vernemen of zy in beginsel tot medewerking bereid zijn. De heer Nljpels zegt, dat ten op zichte van het Steuncomité nog wel misverstand bestaat. Men denkt wel eens, dat wjj voldoenden steun krijgen van het Kon. Nat. Steuncomité en dat het plaatselijk gsen geld meer noodig h6eft. De waarheid is, dat wij voor een deel zeer zeker uit den Haag worden ge holpen, doch overigens op eigen mid delen zijn aangewezen. Verschillende vragen worden ge steld. De heer Letschert (H.F.C.) merkt op, dat het voetbalterrein al leen wel wat klein ia, indien even tueel de onderhandelingen over het voor-terrein mislukken en dat hot eigenlijke voetbalveld niet of zoo min mogelijk mag worden gebruikt. Da heer Biersteker antwoordt, dat hiermede rekening gehouden wordt, en dat men op het voetbalveld de Vereenigingen zal doen optreden, ter wijl de ruimte er omheen gereser veerd wordt voor het publiek. Verschillende VereenigiDgen maken bezwaar tegen middag-uitvoeringen, omdat dan de leden niet kunnen. Hierop antwoordt de heer Bier steker, dat de bedoeling is een Com mité te vormen uit de besturen van Helder's Belang en het Steuncomité, welke voeling zullen houden met de verschillende Vereenigingen. De heer Kokelaar vestigt de aan dacht op de te houden sportd6mon straties. Misschien kan men de mi litaire autoriteiten wel overhalen ze op dit terrein tegen entrée te doen houden. Het Bestuur ia hierover al in on derhandeling. De bedoeling is van de hier aanwezige vereenigingen een antwoord op de vraag óf ze mede willen werken, en een vertegenwoor diger willen benoemen, die dan zit ting heefc in 't comité. De tijd van voorbereiding m3g niet te kort z(jn hot i3 dus zaak dit spoedig te regelen. Besloten wordt dat vóór 1 Augus tus iedere vereeniging schriftelijk omtrent hare medewerking zal be richten en tevens een vertegenwoor diger zal aanwijzen om de besprokin gen Wj te wonen. De heer Delgorge merkt ten op zichte van „Toonkunst" op, dat uitteraard de tijd om iets ln te stu- deeren te kort is. De heer Moolj echter stelde voor iemand, op muzikaal gebied bekend, uit te noodigen een gelegenheids zangvereenigiDg te vor men. Dat wil dus zeggen, die ver schillende dames en heeren uitnoodigt tot medewerking en met hen een en ander Instudeert. Men zou dit dan b.v. met Tavenu kunnen combineeren. Den heer Ph. B. Polak(Dykje) wil eene combinatie van zang, dans en tooneel. Het \b beter, waar bier de nood nijpt, eventueele geschillen tusschen verschillende zang vereeni gingen op den achtergrond te houden en samen te werken. De Voorzitter stelt voor den Bur gemeester en Vice admiraal uit te noodigen het eere voorzitterschap te aanvaarden, waarmede onder applaus de vergadering accoord gaat. Heel spoedig na 1 Augustus zal het dan gevormde algemeene comité verga deren om tot definitieve plannen te komen. De heer Ter Hall bespreekt de mo gelijkheid van een muziek-festival op Zondag. Dat zal wel veel vereenigin gen van buiten trekken, die dezen zomer niet naar een concours zijn geweest. De heer Letschert wil ook de ker kelijke autoriteiten aanzoeken in het comité zitting te nemen. De heer Buiskool antwoordt, dat deze bereids in het steuncomité zitting hebben. De heer Biersteker zegt, dat er natuurlijk altijd gevoeligheden blijven. Zoo zyn er velen, die bezwaren maken tegen den Zondag, hoewel velen niet anders dan op dien dag medewerking zouden kunnen geven. Het comité vraagt niet naar richting of geloof, alleen naar steun. Het wil alle ge zindten in zich opnemen, en stelt zich b.v. voor de drie staten leden Michels, Bok en Grfinwald uit -te noodigen zitting in het bestuur te nemen. Ais zich dan nog enkele heeren met het bestuur assumeeren bereiken wij de gansche burgerij. De heer Nijpels merkt op, dat een festival, zooals de heer Ter Hall zich dat voorstelt mit goed opgezet, van wijdere strekking is dan den Helder alleen. Het zal publiek van buiten trekken en bevordert dus ook het vreemdelingenverkeer. Verschillende besprekingen worden nog gevoerd. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten in den geest als is voorgestelddat nl. elke vertegenwoordigde vereeniging zich vóór 1 Augustus zal uitspreken over deelname, met een plan zal komen en eventueel eene begrooting van hare onkosten zal geven. Zy zal zich hiertoe schrifteiyk wen den tot den secretaris van Helder's Belang, den heer G. Kroeb, Laan 10. De voorzitter sluit, onder dank zegging voor de opkomst hierna de vergadering, wekt allen op het feest te doen slagen opdat een geest van offervaardigheid kome, die de kas van hst Steuncomité ter goede komt. Waar, in zyn slotwoord, de Voor zitter in 't byzonder een beroep deed op de pers om de burgery op te wek ken deel te nemen, daar willen wy onzerzijds niet eindigen zonder ons van dezen plicht te kwyten. Wy herinneren eraan, dat weldra spoediger dan men er erg in heeft, de vierde oorlogswinter voor de deur staat. Wat ons in dien winter te wachten staat, niemand onzer, die het gelukkig 1 ook maar bij benadering weet. Maar afgezien van den kolennood, die zich zeer zeker by ryk en arm zal doen gevoelen, en dien wy met wiskundige juistheid kunnen voorspellen, - zal er ont zettend veel nood te lenigen zijn. Het leven is, de laatste jaren, meer dan 100% duurder geworden, velen moeten zich eenvoudige luxe ont zeggen, en weten niettemin nog niet rond te koraeu. Van den winter zal een en ander meer Dypen dan ooit. Welnu, het Steuncomité, dat, vooral in den eersten oorlogswinter zooveel nuttig werk deed, doet een beroep op de offervaardigheid der in gezetenen. Het maakt de offervaardig heid zoo aangenaam en pleizierig mogelijk, maar het mag r-u ook rede lykerwys verwachten, dat ieder naar beste krachten, medehelpt. Mochten er dus nog vereenigingen of particulieren zyn, die hiertoe willen by dragen, zy geven zich tot uiteriyk 1 Aug. a.s. op aan den heer Kroeb. Door aller medewerking kau veel nood geleDigd worden. Klisrmaksrs- ea Naaiataraaotla. Men schrijfc ons: Reeds geruimen tijd bestond alhier eene afdeeling van den Bond in de Kledingindustrie, welke tot nu toe uitsluitend bestond uit naaisters. Na voorbereiding door het hoofd bestuur van genoemden bond werd in twee vergaderingen van 11 en 17 Juli j.1. aan deze vakgroep naaisters een afdeeling kleermakers toegevoegd. Voorloopig traden 12 leden too, en het laat zich aanzien, dat dit aantal spoedig nog za! worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling der jonge vereeniging, met behulp van het hoofdbestuur, eene krachtige propa ganda te voeren, opdat ook te Den Helder eene verbetering van den toestand der kleermakers tot stand komt, evenals dat in de laatste jaren in onderscheidene plaatsen van het land geschiedde. Hoogstwaarschynlijk zal in dezen worden samengewerkt met de ling Den Helder van dea R.K. Naaisters ea Kleermakersbond. Ook aan de verdere organisatie der naaisters zal de noodige aandacht worden geschonken, om ook ten op zichte daarvan verbeteringen doorge voerd te krijgen. CONCERT te geven door „Helder's Harmonie kapel", dir. G. H. J. v. d. Bo_ op Zaterdag 21 Juli, 'a avonds van 8 tot 9J uur, Prins Hendrikplantsoen by 't Station. PROGRAMMA: 1. Marcüe Militaire. L. Langlola. 2. Ouverture Th al la. N. A. Bouwman, dir. Kon. MU. Kapel. 3. Le Carnaval de Venlae, Arban. Fantaleie Brlllante pour Cornet Piston, voor te dragen door Luc. v. d. Bogaerde. Souvenir de Oamptne, L. A. Schouten. Fantalslo. 6. Allah Akbar, A. Haagman. Patrouille Oriëntale. 6. Marle Tudor, Ouverture. A. Lamotte. "7. Ebrezza d'Amore, 8uito de Valses. E. Wealy. 8. Quadrille Populaire. Jac. Koning. B. Heldersche JongensI G. H. J. v. d. Bogaerde. Marseh. BINNENLAND. Da aanval op de Dultsohe koopvaardijschepen. (Officieel). Het departement van marine deelt het volgende mede: Vroeg in den morgen van 16 Juli verkenden de kustwachtposten zeven vrachtschepen van onbekende natio naliteit in Noordelijke richting door de territoriale wateren varende; uit later afgenomen verhooren bleken dit Duitsche koopvaarders te zyn geweest. Te 6 u. 15 werden door een der kustwachtposten een twintigtal vreemde oorlogsschepen gezien, welke ten 6 u. 50 ter hoogte van Petten gekomen en gedeeltelyk bin nen de territoriale wateren zynde, deze koopvaarders begonnen te be schieten. Vier der vrachtschepen, die nog steeds binnen de territoriale wateren waren, stopten; dezo werden door de oorlogsschepen, welke van Brit- sche nationaliteit bleken te zyn, te plm. 8 uur weggevoerd. Twee der koopvaarders stoomden recht den wal in en werden, ook toen zij aan den grond raakten, beschoten. Verschei dene projectielen vielen op het land. Een andere koopvaarder ankerde by het onderzoekingsvaartuig aan den ingang van het SchulpeDgat. Toen het onderzoekingsvaartuig 18 Eogelsche jagers verkende, lichtte dit het anker en plaatste zich tusschen het koopvaardyschip en de jagers; deze stoomden daarna in Zuideiyke richting weg. Zoodra ten 6 u. 52 te den Helder bericht werd ontvangen datBritsche torpedojagers binnen de territoriale grenzen naar vrachtschepen toestuur den, werden Hr. Ms. „Kortenaer" en 4 torpsdobooten daarheen gezondeD, welke ten 8 u. 26 ter plaatse aan kwamen twee andere booten kregen order by Texel en het Sehulpengat te biyven kruisen, twee tusschen Vlieland en Texel en twee by het op Zondag j.1. gestrande Duitsche vaartuig. Het staal vast, dat de aanval plaats had binnen de territoriale wateren. Engalsehe persstemmen. De „Daily Cbron." noemt de ver meestering van de vier Duitsche koopvaarders in de Noordzee een flink stuk werk, waarmee de vloot kan worden gelukgewenscht. Het zal, zegt het blad, wellicht enkelen verbazen te vernemen, dat nog zooveel Duit sche schepen op zee zyn met gewone handelsladingen, maar het is nauwe- lyks mogelijk alle Duitsche verkeer tusschen de Nederlandsche Rynmon- ding en de Deensche havens te be letten, daar de schepen, die tusschen die havens varen, vrijwel den ge heelen weg kunnen afleggen binnen de neutrale territoriale wateren of in zicht van d8 zwaar verdedigde strook der Duitsche kust. Iotusschen is het wensc'nelyk, dit verkeer zooveel mo geiyk te beletten en hot gebeurde van Maandag is biervan een welkom teekeD. De „Times zegt: De vermeestering der Duitsche handelsschepen toont, dat de nieuwe maatregelen, ten einde het toenemende verkeer tusschen de Nederlandsche en Duitsche havens te beletten, effectief zyn. Verder is hier het bewy's geleverd van de waak zaamheid en activiteit der Britscbe >atrouilles. De uitbreiding van de Britsche gevaarzóne, die ongeveer drie weken geleden is aangekondigd, blijkbaar een maatregel, noodig tengevolge van het verkeer tusschen zekere Nederlandsche havens en de maritieme bases van noordeiyk Duitschland. Het blad wijst er dan op, dat de verlegging van de gevaarzóne tot vlak langs het territoriaal gebied, de schepen noodzaakte om, of zich geheel te houden aan de territoriale wateren wat met het oog op de ondiepten en zandbanken aan de Nederlandsche kust niet zonder ge vaar was, of te varen door hetrvermoedeiyk met mijnen bezaaide gebied van de BriUche gevaarzóne. Wat thans schljat te zijn gebeurd is, dat de zos door onze patrouilles opgepikte schepen de betrekkelyke veiligheid van de Nederlandsche territoriale wateren hadden verlaten en voeren door de gevaarzone, waar rdeu aangehouden. Er is ver klaard, dat enkele projectielen door Britsche schepen afgevuurd in Nederland zyn terechtgekomen, maar dat bewyat niets, omdat de schoots afstand van de kanounen van onze schepen veel grooter is dan de afstand waarop de territoriale wateren zich van de neutrale kuBt uitstrekken. Het was beslist noodig dat aan dat verkeer een einde kwam en bij hun pogingen om dit te bewerkstelligen zullen onze zeeofficieren ongetwijfeld den steun on de instemming van hun landslieden hebben. Duitsche persstemmen. Da „Berliner Lokalanzeiger" her innert aan de vernieling van de „Oreaden" in de Chineesche wateren aan de achtervolging van stoomsche pen in Noorsch gebiedaan het in den grond boren van andere stoom schepen in het Zweedsche gebied alles door Britsche oorlogsbodems. Maar wat bij Bergen geschied is, noemt het blad „een slag in het ge zicht van Nederland en een waar schuwing voor datgene, wat de kleine Staten van hun beschermer te ver wachten zullen hebben, die voor zyn vloot alleen dit bevel kent, dat aan de „Dresden" werd voorgehouden „Ik heb bevel u te vernietigen, het andere mogen de diplomaten nader hand regelen 1" De „Germania" wyst op de over- groote meerderheid, die de Engelachen gesteld hebben tegenover de Duitsche stoomschepen en meent, dat de aan val gemakkeiyk wat uitgesteld had kunnen worden, tot de quaestie van de schending van de Nederlandsche territoriale grens buiten sprake kon blyven. Het blad weet slechts één antwoord„dat het de Engelschen in het geheel niet om buit te doeu was, maar om het schenden van de Ne derlandsche souvereiniteitsrechten. Een andere opvatting is niet goed mogelijk, indien men in aanmerking neemt, hoe ongegeneerd de Engelschen de Nederlandsche kust hebben be schoten. Het is waarlyk hun schuld niet geweest, dat de granaten geen aenschenlevens hebben gekost." De „Yossische Zeitung" acht de nieuwste inbreuk door Engeland op de rechten der neutralen zoo kras, dat men op alles verder voorbereid moet zyn. „Toont Nederland thans geen ruggegraat te bezitten en toont de Nederlandsche regeering thans niet, dat het de Koningin ernst is met baar verklaringen in de troonrede, die van een verdediging der rechten van Nederland tot eiken prijs spreekt, dan gaat Nederland onherroepeiyk zyn noodlot tegemoet." De vrije vaargeul. Het „Hbld." verneemt uit Den Haag, dat de Eugelsche regeering de ge- wyzigde bepaling omtrent de nieuwe gevaarlijke Britsche zóne voorloopig in zooverre opïchort, dat de vaart door de z.g. vrye vaargeul mogelyk blijft. Er zyn verdere onderhandelingen gaande met de oorlog voerende mogend heden omtrent een definitieve regeling van een vrye vaart voor Nederlandsche schepen. De „Telegraaf' kan naar aanleiding van dit bericht mededeelen, dat van een definitief herstel van de vrye vaargeul nog niet gesproken kan worden. Het betreft hier een voor- wa&rdeiyke concessie van Engelsche zyde, welke van tydelljk karakter is. Onderhandelingen over een vrye vaar geul voor de Nederlandscne scheep vaart worden momenteel te Berlijn voortgezet. D» bommen op Ziarlkzae. Naar het Haagsch Corr. bureau meldt, heeft de Britsche regeering haar verantwoordeiykheid voor het werpen van bommen op Zierikzee in den nacht van 29 op 30 April erkend. Duitschland an onze viescherevloot. Naar d6 berichtgever van het Hbl. te LJmuiden verneemt, is de Duitsche commissie, welke op last van de Duitsche regeering de achadevorde ringen voor het torpedeeren en op brengeu der Nederlandsche visachers- vaartuigen moet onderzoeken en vast stellen, in Den Haag aangekomen. Nadarlander ter doad veroordeeld. In de maand April is de sleepboot kapitein H. van de sleepboot Cor te Dordrecht, te Gent door de Duitsche overheid gevangen geno men onder verdenking van het over brengen van brieven. Langen tijd is niets van bem vernomen en thans is bericht ontvangen, dat hy door den 'krygaraad te Gent veroordeeld is tot 8 jaar gevangenisstraf en tot de doodstraf. Er worden nu stappen gedaan om gratie voor hem te krijgen. Militlollohtlng 1914. (Officieel). Van de militielichting 1914 zullen de dienstplichtige kor poraals en manschappen, behoorends tot de voorjaarsploeg der onbereden korpsen, uitgezonderd de pantsorfort- artillerie, de torpedisten en de genie, op 17 Augustus a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. Wan neer de onderofficieren van de lichting 1911 en volgende lichtingen der onbereden korpsen met zoodanig verlof zullen kunnen vertrekken, is nog niet vastgesteld. Het laat zich aanzien, dat voor de lichting 1911 het vertrek der onder officieren niet later zal plaats hebben dan half September e.k. Duur bouwen. Dat bet niet meer mogelyk is voor den bouw van huizen enz. een be- hoorUjke begrooting te maken, blykt b.v. uit een te Leiden gehouden aan besteding voor de woningbouw ver eeniging „Eensgezindheid" van het bouwen van 98 enkele woningen, 8 benedenwoningen en 12 boven woningen op een terrein aan den Zysingel aldaar. Yan de zes in- schryvers was de laagste G. Vree man te Aalten voor f 422.766; de begrooting was f 285.000 en voor normalen tijd berekend f 219 000. Da electriacha gramafalultlng. Naar van de grens aan de Tel. wordt gemeld, heeft men op de Pop pelache heide de. ïyken gevonden van Belgische vrouw en haar kind, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan den doodeiyken draad het leven hebben verloren. Sedert Augustus 1916 heeft de electrische afsluiting hier in de omstreken der Brabantsche heide reeds meer dan 150 slachtoffers gemaakt. Te St. Kruis zijn 6 Duitsche aol- dateu erin geslaagd over den draad te komen. SmokktUn. Nymegen, 18 Juli. Gistermorgen werd by aankomst van den trein uit Amsterdam ten 10.19 alhier, door de douanen by visitatie ontdekt, dat in de wandkussens van een rytuig 2e kl. verborgen waren 24 blokjes tin we gende 35 K.G. om naar Duitschland te worden gesmokkeld. Het tin werd in beslag genomen en tegen de conducteurs der H.IJ.S.M. die op den trein dienst deden werd procesverbaal opgemaakt. Hieruit moet dus worden opgemaakt, dat de conducteurs betrokken waren by deze poging tot smokkelen. Taruggaksard. Zekere A. K., te Tiel, die na 11 maanden gemobiliseerd te zyu weest, naar Duitschland deserteerde, is wegens den voedselneod weder naar ons land teruggekeerd. Toch verdiende de man de vorige week nog 97 mark. Disfatal. Zes weken geleden werd aan het station Weesperpoort te Amsterdam een trommel met f1400 ontvreemd. Maandag werd deze trommel, die nog een weinig geld inhield, in het Zeister bosch gevonden. In verband met een en. ander ia een jongmensch, W., van het plaatskaartenbureau aan het Weesperpoortstation, als verdacht by den diefstal betrokken te zyn, gearresteerd. Inbrsksr vsrdronkan? Zondagnacht werd onraad ontdekt op het dak van een huis aan de Ach terhaven te Rotterdam. Politie-agen- ten, die de omgeving afgezet hadden, zagen 'n man wegloopen en trachtten hem door revolverschoten tot staan te brengen. Waarschönlyk is die man in de Buizenwaal naby den Waaldyk te water gesprongen en verdronken, althans de agenten hebben een plons in bet water gehoord en verder nie mand meer gezien. Ter plaatse is daarna zonder resultaat gedregd. gouden en zilveren voorwerpen bracht f63.364 op tegen f 48 880 in het vorig jiar. Uit het statistiek recht kwam f254.127 binnen, dit is ongeveer 1 ton meer dan in de voorafgaande maand en 7 mille meer dan in Fe bruari van dit jaar, toen de boogate tot nog toe geboekte opbrengst be reikt werd. De opbrengst van de domeinen bleef by die in 1916 ten achter; toen kwam f207.681 in tegen f163.010 in de afgeloopen maand. De loodsgelden vertoonen, verge leken by de vorige maand, eenige atyging. Bedroeg de opbrengst in Mei f 38104, thans was deze f 49.194. De cyfers der invoerrechten geven eveneens een droevig beeld van de ontwrichting van onzen handel. De opbrengst bedroeg f 846.821, tegen f 1.419.882 in Juni 1916. Behalve uit de gewone middelen kwam uit de belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden als oorlogswinst- en verdedigings belastingen nog f 19.856.121 binnen en uit de Opcenten, ten bate van het Leeningsfonds 1914" f 4.082.911.69. ïn de voorafgaande maand bedroegen i baten resp. f 13 583.603 en f 4.064.850. In totaal werd 07er de eerste 6 maanden ontvangen f 113 582 545, waarmede %9 van de raming met f 16.974.644 wordt overtroffen. Alleen de inkomstenbelasting bracht in deze 6 maanden f 29.129.925 op, waar tegenover 4/u van de raming f 16.400 bedraagt. De opbrengsten van de buitenge wone belastingen en de Opcenten voor het leeningsfonds bedroegen in 3 6 maanden resp. f 60.589.408 66 en f 18.767.460.06. Gemeenteraad. De Raad der gemeente vergadert op Dinsdag 24 Juli 1917, ter be handeling o.a. van de volgende onder werpen Dt Rljksmlddtltn. Blijkens den verschenen maandstaat is de opbrengst der Rykamiddelen over de maand Juni weder gunstig geweest. Uit de gewone middelen kwam f23.416,053 binnen, d.i.ruim 4.000.000 meer dan in Juni 1916, Voor een groot deel is deze ver meerdering afkomstig van de op brengst van de Inkomstenbelasting, waarvan de bate, f5.754.630 ruim f 3.600.000 meer bedraagt dan in Juni 1916. Zy blijft evenwel ruim 5 ton ten achter by Mei 1917, toen een record opbrengst verkregen werd. Het ruime vloeien van dit middel zal wel voornameiyk zyn toe te schryven aan navordering van vroeger te weinig betaalde belasting, in verband met de oorlogswinstbelasting. Hierdoor toch heeft men een beteren kyk gekregen op de werkeiyke inkomens van velen. De overige directe belastingen brachten ongeveer evenveel in de schatkist als in het vorig jaar. De Vermogensbelasting bracht ongeveer 40 mille meer op, waartegenover een achteruitgang der personeele belasting staat van ongeveer 80 mille. De suikeraccyns bracht f2.584.481 op tegen f3.266.444 in Juni 1916, alzoo 681.963 mtnd.r; de wynaccyns met 6en opbrengst van f 354 000, gaf f 54.000 meer dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. Daarentegen brachten de accynsen op gedistilleerd, bieren en azynen minder op. De accyns op bieren en azynen bracht f64.861 meer op, die op het geslacht daarentegen ruim f88.000 minder. Voor het eerst is sedert maanden een daling in de opbrengst van dit middel te constateeren. Voor dien werd steeds een sterke styging waargenomen. De zegel- en registratierechten wierpen evenals de vorige maanden weder hoogere baten af dan in de overeenkomstige maand ln 1916. Deze vermeerderingen bedragen resp. f518.137 en f18.803. Daarentegen gaven de hypotheekrechten een ver mindering in opbrengst van f 86.896. Een zeer groote styging geeft de opbrengst van successierechten te zien. Deze bedroeg f2.158.360 tegen f934.548 in Juni 1916. Deze ver meerdering iste danken aan het openvallen van meer belangryke boedels en de verhooging van het percentage. Be belasting op den waarborg van Notulen. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Vaststelling 4e Cohier plaatae- lyke Directe belasting naar het inkomeD, Dienst '17. Verhooging subsidie Ambacht school. Woningbouw. Aankoop grond. Reclames. 8alarlsrsgsllng Gam. ambtenaren. Door de heeren B. Zondervan c. s. is het volgend voorstel by den Raad ingediend $Door den Raad worde een Com missie benoemd, welke tot taak heeft een geheele nieuwesalarisregeling voor te bereiden voor alle Ambte naren en Werklieden dezer gemeente een en ander in nader overleg met derespectievelykeVakvereenigingen". Vroedvrouw to Koograa. Voor de betrekking van vroedvrouw te Koegras heeft zich slechts eene sollicitante aangemeld, die later bare sollicitatie heeft ingetrokken. B. en W. meenen, dat de oorzaak hiervan zal moeten gezocht worden in de omstandigheid, dat de jaarwedde, welke voldoende is voor in het Btads- deel der gemeente gevestigde vroed vrouwen, te laag wordt geacht voor den polder met zyn betrekkeiyk weinig talrijke, verspreid wonende, bevolking. Uit overgelegde gegevens biykt, dat elders op bet platteland eene vroedvrouw wel kan rekenen op een jaariyksch inkomen van f 700 uit haar gemeentelijke jaarwedde en de opbrengst harer particuliere praktyk te zamen. Zy' stellen derhalve den Raad voor hen te machtigen, een herhaalde op roeping van sollicitanten te doen en daarin op te nemen, dat aan de le benoemen titularisse door de ge meente een jaariyksch inkomen van ten minste f700 gewaarborgd wordt. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 17 Juli. Aardappelen voor 't buitenland f 13.— per 100 K.G.Aardappelen, kleine, voor 't buitenland f 6.50 per 100 K.G. Aardappelen voor 't binnenland f 8.70 k f 6.80 per 100 K.G.; Aardappelen, kleine, voor 't binnenland f 5.40 k f 4.10 per 100 K.G.Slaboonen f 18. - k f 14.75 per 100 K.G.Wortelen voor 't buitenland f 10.60 per 100 bos; Wortelen voor 't binnenland f 4.40 k f 2.40 per 100 bosGroote boonen voor 't buitenland f 8.50 per 100 K.G.Groote boonen voor 't binnenland f 8.50 k f 1.70 per 100 K.G. Teitl, 18 Juli. Naar de markt te Leiden en andere in Noord-Holland gelegen markt plaatsen, werden in 't begin der week uitgevoerd 882 lammeren, 96 schapen, 24 koeien, 27 kalveren, 1 paard en 10 varkens. De slechte uitkomsten voor het boerenbedryf, zyn oorzaak dat ook de veldarbeiders dit jaar beduidend minder verdienen dan te voren. Werd verleden jaar voor maaiers en hooiers per dag f5.- loon betaald, thans gaat men zelden hooger dan f2.50|a f 3.-. Te de Waal zakte gisteren, met groot geraas, de zolder van een boerenwoning in. Er was biykbaar 'n te zware last op geborgen. Even te voren nog vertoefden de vrouw des buizes met baar kinderen op de plek waar de massa neerkwam. Ge lukkig werden nu geen personen getroffen, doch de materieele schade is niet gering. De nieuwe weg is thaus voltooid. Het werkspoor wordt thans wegge ruimd. De stoomwals is reeds weer naar elders ingescheept. Het tydstip der openstelling van den nieuwen weg is naby, doch nog niet met zekerheid bekend.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2