MELDERSCHE COURANT DE OORLOG. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Wat te doen No. 4805 ZATERDAG 21 JULI 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). M**n Zon w»Ur Juli op: ondor: op: ond«r. T.m.:njn. Zondig 22 m. 8.46 a. 9.65 6.6 9.6 10.46 11.16 Maandag 28 0.64 10.10 6.7 9.6 11.16 11.46 Dinsdag 24 „11.2 „10.84 6.8 9.8 11.46 0.16 Woensd. 25 a. 0.10 „10.88 6.10 9.2 0.16 0.60 Dondsrd. 26 120 10 66 6.11 9.- 0.60 1.- Vrijdag 27 2.34 11.19 6.18 869 1.26 1.80 Zaterdag 28 8-48 11.60 6.14 8.68 2.10 2.26 De legerberichten van 19 Juli: Van het Westelijk front. Het Duitsche bericht van Donder dag maakt melding van een aanval van Hesaische troepen ten Z. W. van St. Quentin, waarbij zij erin slaagden een Fransche hoogtestelling ter breed te van 1 K.M. te vermeesteren. Een groot aantal gevangenen en machine geweren vielen in handen der aan vallers. De Franschen ondernamen verschsidene tegenaanvallen, doch werden steeds teruggeslagen. Ia Champagne moeBten de Fran schen bjj den Mont Haut een deel van bet gewonnen terrein ontruimen, tengevolge van het sterke artillerie vuur der Duitschers. Ook aan de Maas verloren zij weder eenig terrein en wel in het bosch van Avocourt, waar de Duitschers de voor eenige dagen verloren stelling heroverden. Volgens het Fransche communiqué kregen de Duitschers vasten voet op h6t heuveltje van den Meulin sous touts Vents, 'ten Z. van St. Quentin) doch werden zij door een tegenaanval weder uit het grootste deel der ver overde stelling verdreven. De aanval in het bosch van Avocourt werd vol gens dit bericht afgeslagen. Verder ondernamen de Duitschers aanvallen tegen de Fransche stellingen bij Panthéon, ten Z.O. van Sapigneul en by Douaumont, die echter alle afgeslagen werden. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat de posten by Moncby le Preux die cp II Juli moesten worden ont ruimd, heroverd werden. Overigens geen gebeurtenissen van belang. Van het O o a t e 1 y k front. De Duitsche en Oostenrijksche be richten maken melding van krachtige aanvallen der Russen, die ten doel hadden het b(j Kalusz verloren terrein te hernemen. Zij werden met zware verliezen terug geworpen. Ten N. van Halicz ia de actie der Russische artillerie levendiger. Ook ten Z. van Dunaburg en Smorgon hield de be drijvigheid aan. Een bericht van Russische zijde geeft aan dat het dorp Novica op nieuw bezet, doch wegens groote verliezen ook weer ontruimd werd. Dinsdag namen de Russen hier 228 man gevangen. Van het Italiaansch-Oosten- rijkache front. Naar een Italiaansch bericht van 18 Juli aangeeft, werd, in verband met het offensief der Russen krach- tigen druk op den vijand uitgeoefend. Ia den nacht van 5 op 6 Juli, op 10 en 15 Juli werden een reeks aan vallen op de Oostenrijksche stellingen gedaan, vergezeld van krachtige ar tillerie beschieting. In deze gevechten werden 800 man gevangen genomen. Bovendien wonnen de Italianen ter rein, o. a. ten Z.W. van Versie, waar over een breedte van 500 M. het front 150 M. naar voren gebracht werd. Aan den weg van Jamiana naar Selo strekten de vorderingen zich uit over 200 M. by een breedte van 600 M. Het communiqué van den 19en meldt dat de Oostenrijkers zonder succes tegenaanvallen ondernamen om de verloren terreinstrook te her- Ingezonden mededeollng. Men moet wel erkennen dat in vele gevallen, 't zij uit zorgloosheid,'t zij uit onwetendheid, wij geen party trekken van waarschuwingen die ons worden gegeven wanneer een onaan genaam voorval ons bedreigt. Hoe- velen bijvoorbeeld, worden door ziekte aangetast omdat zij sommige, oogen- schijniyk onbeteekenende ongesteld heden verwaarloosd hadden, terwyi die toch stellige teekenen waren van een stoornis in het organisme. lodien gy ons gelooven wilt, leg dan niet, wat uzelf betreft, zulk een nalatigheid aan den dag. Behandel niet met geringschatting lichte onge steldheden, ala hoofdpynen, maag pijnen, gevoel van afmatting, die u overvallen en u dan verlaten, om u vervolgens opnieuw heviger aan te pakken. Die ongesteldheden, die on gemakken hebben een oorzaak die zetelt in de verzwakking der twee elementen van ons lichaamaeven- wicht, dat is te zeggen van bet bloed en van het zenuwstelsel: weikever- zwakking zelve tot oorsprong heeft bovenmatige inspanning, buitenspo righeden, geestesschokken, en ook guurheid van het weer en seizoena- wisselingen. Past op dat die verzwak king van het bloed en van de zenuwen, door te verergeren, niet erger storin gen te weeg brengt, waarvan gy u daarna niet dan met heel veel moeite kunt verlossen. Gelukkig hebt gy, om die bedreiging af te wenden, een zeer eenvoudig; middel, daarin bestaande dat gy, zoodra gy u onwel gevoelt of, beter nog, by iedere seizoenswisseling, een kuur doet met de Pink Pillen, welker herstellende en versterkende werking aan uw bloed zyn vermin derde kracht en zuiverheid zal weer geven, uwe zenuwen zal verstalen en al uwe lichaamsfuncties krachtig zal opwekken. Gy zult dan, als door een t oo verslag, ongesteldheden en afmat ting zien verdwynen en uwe volle dige gezondheid terug krygen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Volgens een bericht uit Lugano aan het Berl. Tagebl. zouden de Italianen een nieuw offensief willen ondernemen om den Russischen aanval te steunen. In Mesopotamiö zyn de En- gelschen weder een weinig vooruit gekomen. Op 12 Juli leverden zy een gevecht tegen de Turken in de rich ting van Ramadich, aan de Eufraat, en sloegen den vijand met zware verliezen terug. By de achtervolging zyn de Engelschen 12 myl stroom opwaarts opgeschoten. Groote hitte verhinderde evenwel een voortzetting van den opmarsch. De duikboot- en mljnoorlog. Van Duitsche zyöe wordt gemeld, dat door een duikboot in het Kanaal drie stoom- en twee zeilschepen tot zinken werden gebracht. Hieronder waren twee bewapende en geladen Engelsche vrachtschepen en een En gelsche schoener. Volgens een bericht uit Kopenhagen is het Deensche s.s. „Ceres" op weg van Engeland naar IJsland, in den grond geboord. Drie opvarenden kwamen daarby om. Het Noorsche s.s. „Belzar" en de schoener „Lai" van dezelfde nationaliteit werden eveneens tot zinken gebracht. Hier door stygt het aantal gedurende den oorlog verloren gegane Noorsche schepen tot 506. Da „Vanguard." De .Vanguard", de Engelsche dread- nought, die Maandagavond 9 Juli, terwyl ze op een ongenoemde plaats voor anker lag, in de lucht is gevlogen, is het vierde oorlogschip, dat de Engel sche vloot tydeus den oorlog door een ontplofflag zonder oorzaak van buiten heeft verloren. Be drie vorige gevallen van een ontploffing, die aan een inwendige oorzaak werd toegeschreven, zyn die van het linieschip „Bulwark," den gepantserden kruiser „Natal" en de „Princess Irene" van de hulpvloot. Italië heeft door brand aan boord, gevolgd door een ontploffiing, twee linieschepen verloren, de „Benedetto Brin" en da „Leonardo da Vinei", de laatste een dreadnoughtRusland een dreadnought, de Imperatritsa Maria". Van de bemanning van de .Vangu ard," die aan boord was, zyn 1 officier en twee minderen gered, maar de officier is aan zyn wonden bezweken. Aan wal waren 24 officieren en 71 minderen, zoodat er van de ongeveer 800 koppen, die haar bemanning uit maakten, nog 95 in het leven zyn. Di rivolutla In Rusland. De voorloopige regeering in Rusland heeft heel wat te stellen met de maximalistische woelingen. Hetgeen gedurende de laatste dagen te St. Petersburg is voorgevallen had veel weg van de gebeurtenissen tydens de revolutie. Gebruik makende van de crisis, ontstaan door het aftreden van eenige ministers van de .kadetten"-party, wegens verschil van meening met de socialistische ministers over de Oekraïne, hebben de aanhangers van Lenin bstoogingen op touw gezet, tegen de voorloopige regeering. Na aankomst te St. Petersburg van de ontevreden militaire afdeelingen uit Kroonstadt, Oraniénbaum en Peterhof sloten eenige regimenten uit St. Petersburg zich by de beweging aan. Het eerste machinegeweer-regi ment en eenige afdeelingen van de Paflofsky jagers en het 180ste regiment trokken door de straten met een heele verzameling van banieren, met opschriften als: „weg met den oorlog! Weg met Kerensbyl Weg met de voorloopige regeering 1 Alle macht aan den Raad der Arbeiders en Soldaten afgevaardigden. By hen voegden zich anarchisten, die ook banieren droegen. Op een van die vaandels las men: „Weg met den bloeddorstigen Kerensky I" Later sloten zich groote optochten werk lieden by hen aan, gewapende en ongewapende. Het liep niet zonder ongelukkige voorvallen af. De heele herrie was plotseling losgebarsten, zoodra het aftreden van de kadetten ministers algemeen be kend was geworden. Men greep die gebeurtenis aan als een bewya van de zwakheid van de regeering. Het eerste teeken, dat er onlusten waren, was het aanhouden van een trein op op den Finschen spoorweg door een groep soldaten met machine-geweren aan een station even buiten St. Peters burg. Daarop begon men te St. Petersburg met het aanhouden van auto's. Be muiters deden dit zoo degeiyk, dat zy zoo goed als alle regeeringsauto's en ook de auto's van het vroegere hof, die door de ministers gebruikt worden, in bezit namen. De menigte op het Nevsky-prospect werd ongerust, toen zy vele kleine samen scholingen gewaar werd, en daarna verschenen auto's met machine-ge weren en soldaten op de spatschermen, zooals in de dagen van de revolutie. Gepantserde auto's volgden daarop. De menigte werd zeer zenuwachtig, maar verstrooide zich niet, Groepen soldaten verschenen ook. Verschillen de fabrieken hadden het werk al gestaakt. Het eerste machinegeweer regiment en andere soldaten waren op het Newaky prospekt, toen ongeveer hal verwege die straat schoten knalden. Er volgde een algemeene schietparty en botsing. De muiters vuurden op elkaar. In de paniek kwamen ook vele vrouwen onder den voet, maar het aantal gewonden was betrekkelyk klein. Het schieten hield nu een oogenblik op, maar daarna hoorde men weer eenige losse Bchoten en eindeiyk een geregeld vuur van machine-geweren in de auto's en ook van geweren op de brug by het Britsche gezantschap. De kozakken hielden de menigte die naar het mid den van de stad trok, tegen. Ook daar werd geschoten. Biykens een officieel communiqué hebben troepen en gewapende arbei ders een poging gedaati, om minister Tseretelli te arresteeren en maakten zy zich meester van den minister van landbouw Tsjernof, die pas werd toe gelatea, toen de maximalist Trotski daarop in een redevoering bad aan gedrongen. Tezelfder tyd werd het Taurische paleis, waarin deze gebeur tenissen zich afspeelden, door een dichte menigte omringd. De menschen massa was uiterst opgewonden en poogde het paleis binnen te dringen. Een later bericht uit St. Petersburg meldt, dat de minister president Prins Lwof, in overleg met den militairen gouverneur krachtige maatregelen nam om de ongeregeldheden te onder drukken. Met dat doel liet de regeering uit den omtrek der hoofdstad ver scheiden militaire afdeelingen komen, en stuurde zoodra zy waren aan gekomen een deel ervan naar het Taurische Paleis, waar de menigte den Raad van Arbeiders en Soldaten en den Raad der Boeren o.w. zich eenige ministers bevonden - bele gerde. Op weg daarheen werden die troepen, welke artillerie by zich had den, onder kruisvuur van geweren en machinegeweren genomen en leden zy tamelijk aanzieniyke verliezen. De artillerie loste toen een salvo, en forceerde onmiddellyk een doortocht, terwyl de menigte werd verstrooid. Ook in de Ertelystraat, en later op het LeteiDy-prospect, vond een zeer levendige beschieting met geweren plaats. De gewapende menigte tracht te zich meester te maken van het militaire inlichtingenbureau op de Vosnesensky-kade, maar dat werd door de troepen verhinderd. Dankzy den door de regeering genomen maat regelen, werd de opstand onderdrukt en tegen middernacht werd het weer zoowat rustig op straat, waar de regeeringstroepen de automobielen en de gewapende troepen ontwapen den. Volgens een bericht uit St. Peters- burg van de „Daily News" echter, zullen de eischen der maximalisten onvervuld biyven. Naar Prins Lwof althans verklaarde, zal, evenals tot dusver, in het kabinet het evenwicht tusschen de vertegenwoordigers van de verschillende richtingen bewaard blyven. Dit besluit is goedgekeurd door de uitvoerende comité's der Raden van Arbeiders- en Soldaten- gedelegeerden en van de Boeren. De „Pravda" (het blad van Lenin) publiceert een verklaring, ocdertee- kend door 6 comité's, waarin wordt verklaard, dat het oogmerk der demonstratie is bereikt en dat verdere onlusten ongewenscht zyn. Zoodoende schynen beide partyen aanspraak te maken op de over winning. Volgens den correspondent van de Daily News" echter, beseffen de ultra's, dat zy den steun van de soldaten niet zouden hebben, wanneer zy den Raad der A.- en S.-G. recht streeks aanvielen. De Raad heeft de demonstraties met lijdeiyk verzet beantwoord. Intusschen is aan den dag gekomen, datLsnin een agent van den Duitschen generalen staf is. Dit wordt althans gezegd in een brief van den chef van den staf van den Russischen opper bevelhebber. Het was aan den dag gekomen door de bekentenis van een luitenant, dat Lenin naar het front van het 6e leger was vertrokken om vrede met Duitschland te bewerken. Ook zou het zyn taak geweest de voorloopige regeering in de oog'en van het volk te compromitteeren. Het geld, dat hy hiervoor kreeg, ontving hy via de Duitsche legatie te Stock holm. Een leider der maximalisten, zekere Kosciesky, zou de hoofdagent van (feze beweging zyn. Da Duitsche Rijksdag. De nieuwe Rykakanselier, dr. Micha- elis, heeft Donderdag in den Rijksdag zyn eerste redevoering gehouden. "WJj ontleenen er het volgende aan Na te hebben opgemerkt, dat het beter ware geweest de scherpe kritiek op zyn voorganger achterwege te hebben gelaten, zette hy het bekende Duitsche standpunt, dat Duitschland tot den oorlog gedwongen werd, uit een, en betoogde hoe von Bethmann Hollweg tot het uiterste „geworsteld heeft" voor den vrede. Hy wees het verwyt van de hand, dat de duik bootenoorlog in stryd zou zyn met het volken- en menacheiyk recht. Engeland heeft ons dat wapen inde hand gedrukt. Door de deelname van Amerika moest Duitschland het laatste middel toepassen teneinde den oorlog te bekorten. De duikbootoorlog ver klaarde de kanselier verder, presteert hetgeen ervan werd gehoopt, zelfs nog meer. Yalsche berichten, die uit de geheime zittingen tot het publiek doordrongen, veroorzaakten een tyd lang een zeker gevoel van teleur stelling. Dat staat vermoedeiyk in verband met het feit, dat voorbarige profeten de verwachting hebben uit sproken, dat de oorlog tengevolge van den duikbootenoorlog op een be paalden tyd teneinde zoude zyn. Zy hebben aan het vaderland daarmede geen dienst bewezen. Ik constateer, dat de duikbooten oorlog in de vernietiging van de vyandeiyke vrachtruimte datgene verricht wat ervan werd verwacht. Hy benadeelt Engeland's staathuis houding en is oorlogvoerend van maand tot maand in stygende mate, zoodat de behoefte naar vrede niet lang meer zal kunnen worden tegen gewerkt. De militaire toestand. De mededeelingen over den mili tairen toestand van de zyde van bet opperbevel zyn zeer goed. In het westen zyn de groote voorjaarsoffen sieven van de Engelschen en Fran schen mislukt. De tegenaanvallen van onze legers bewijzen hun onge broken kracht, hun beter kunnen. (Levendige toej.). In het Oosten kwam tengevolge van de bicnenlandsche woelingen in Rusland de aanval van het vyandeiyke millioenenleger niet tot uitvoering. Er trad een betrekke lyke rust in. Eerst nadat oDjuiste berichten van de bondgenooten der Russen, de soldaten in Rusland op nieuw hadden opgehitst, kwam het tot het thans ondernomen offensief. Het doel was Lemberg en de olie bronnen by Drohobysk, om onzen duikbootoorlog te schaden. Broessilof bereikte met zyn onverschilligheid van ontzagiyke offers slechts geringe voordeelen. Nadat de kanselier een overzicht gaf over de krygsverrichtingen en den toestand van leger en vloot, en nog eens weer gezegd had, dat Duitschland den oorlog niet gewild had, kwam hy te spreken over de doeleinden en de vredesvoorstellen. Alleen om gewelddadige verove ringen te maken, willen wy den oorlog geen dag langer voeren, wanneer een eervolle vrede te verkrygen is, (hoort by de soc. dem.). Waarvoor wy in de eerste plaats echter behooren te zorgen ia, dat wy vrede sluiten, als een volk dat zich met succes er doorheen heeft geslagen. De doeleinden. De tegenwoordige generatie en de komende geslachten zullen dezen tyd van oorlogsbeproeving als een tyd van buitengewone energie en zelfopoffering van ons volk en onze legers in eeuwenlange lichtende herinnering houden (toejuichingen). Een volk van nog geen 70 millioen, dat zich zijde aan zyde met zyn trouwe bondge nooten tegen een groote overmacht van volkenmassa's met de wapens in de hand voor de grenzen van zyn land weet te handhaven, heeft zich onoverwinneiyk betoond. Daaruit leid ik de doeleinden af: In de eerste plaats is het gebied van het vaderland onaantastbaar. Met een vyand, die ryksgebied eischt, kunnen wy niet onderhandelen. Als wij vrede sluiten, moeten wy in de eerste plaats bereiken, dat de grenzen van het Duitsche ryk voor altyd be veiligd zyn. (Levendige toej.). Wij moeten langs den weg van besprekin gen (toej. by linkerzijde en centrum) en compromissen de levensvoorwaar den van het Duitsche ryk op het vasteland en over de zee waarborgen. De vrede moet den grondslag van de biyvende verzoening der volken vormen (lev. toej.); hy moet, zooals dit in uw resolutie is verklaard, voorkomen, dat de volken nog langer vyandeiyk tegenover elkander blyven staan door economische versperringen, en ons ervoor beveiligen, dat het gewapend verbond der vijanden tot een economischen strydbond wordt. Deze doeleinden vallen te bereiken binnen het kader van uwe resolutie, zooals ik ze opvat. (Hier ontbreekt een gedeelte.) Over de binnenlandsche quaesties sprekend, zeide de kanselier op het zelfde standpunt te staan als in de keizeriyke boodschap uitgedrukt is, dat er nl. nauwere voeling komt tusschen partyen en regeering. Ik acht het tevens wenscheiyk de betrekking van vertrouwen tusschen parlement en regeering te versterken doordat tot leidende ambten mannen werden benoemd, die behalve datzy persoonlijk daarvoor geschikt zijn, ook het volle vertrouwen van de groote partyen der volksvertegen woordiging genieten (toej.) Hierop diende Fehrenbach (Centr.) namens Centrum, vrijzinnigen en soc. dem. de bekende resolutie in, en verklaarde o.a- dat de militaire po sitie van het land elke verkeerde uitlegging uitsluit. Westarp (cons.) heette namens zyn fractie den nieuwen kanselier welkom en betreurde de resolutie, die in het buitenland biykbaar strekt om den oorlogsmoed der vyanden te verster ken. Door redevoeringen en resoluties over den vrede, door zedelyke aan maningen aan zekere vyanden, zooals wy die heden hebben gehoord komen wy geen Btap nader tot den vrede. De beslissing ligt op een ander veld. tydens den duurder onderhandelingen door onze regeering te Beriyn te voeren, de vaargeul woer opengesteld. Bit kon te gemakkeiyker geschieden, daar de Engelsche marine nog niet tot het leggen van mynen in het door Duitschland veilig verklaarde gebied was overgegaan. De beschieting der Duitsche schepen. (Officieel.) Het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken deelt het volgende mede: De Nederlandsche regeering heeft door tusscbenkomst van Hr. Ms. ge zant te Londen aan de Britsche re geering mededeeling gedaan van het optreden van Britsche oorlogsschepen op 16 Juli 1.1. tegenover Duitsche koopvaardyschepen, die zich in de Nederlandsche territoriale wateren bevonden en zy heeft den gezant op gedragen, de regeering te wyzen op den ernst van het voorgevallene, waar- by een onmiskenbare schending van da Nederlandsche souvereiniteit en neutraliteit heeft plaats gehad. De gezant had tevens in opdracht het vertrouwen uit te spreken, dat de Britsche regeering volledige ge noegdoening voor het gebeurde zal verschaffen overeenkomstig het vol kenrecht en in het bijzonder art. 3 van het verdrag nopens de rechten en verplichtingen der onzydige .mo gendheden in geval van zeeoorlog. Aardappelen. Door den Minister van Landbouw is bepaald dat de aflevering endaar- mede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Dit verbod geldt, niet voor die soorten, welke uitsluitend als vroege aardap pelen in den handel komen en voor aardappelen gedekt door een vervoer- bewys van de Commissie van Toezicht op de Aardappelen vereen iging. In bezit genomen of te nemen gewassen. De Minister van Landbouw maakt bekend dat door hem in bezit genomen is of zal genomen worden op het tijdstip, waarop het oogsten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrengst van de navolgende gewassen van den oogst 1917wintertarwe, zomertarwe, Bpelt, winterrogge, zomerrogge, win- tergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit, veldboonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche groene, gele en grauwe erwten (alle soorten), alle andere boonen en kana riezaaddat in elke provincie een regeerings commissaris voor de Ryks- graanverzameling belast ia met de inbezitneming en inzameling van genoemde producten dathy belanghebbenden met nadruk er op wyst, dat het verbruik of de aflevering van deze producten aan andere personen dan bedoelden re geerings commissaris voor hen de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zy zich blootstellen aan strafrechtelyke vervolging. („St.-Ct.") PLAATSELIJK NIEUWS. - Onze plaatsgenoot, de heer J. F. Pala, behaalde te 's Gravenhage, het diploma voor viool onderwyzer L.O. op de in het ontwerp besluit genoemde bedragen zyn gebaseerd, doet een voorloopige berekening vinden, dat de buitengewone bydrage, die verleend zal moeten worden, rond f 6400.— per jaar zou kunnen bedragen, waar van dan pl. m. f 4800.- voor rekening van het Ryk en pl. m. f1600.- voor rekening van de gemeente zou komen. Zooals uwe vergadering bekend kan zijn, wordt deze buitengewone bijdrage door het Ryk slechts voor beperkten tyd verleend; wat daarna geschieden zal, is onmogeiyk te voorspellen; echter mag worden aangenomen, dat het Rijk zich er dan niet aan zal onttrekken om een deel der lasten te dragen, die van woningbouw in deze buitengewone tyden het gevolg moeten zyn. De bedoelde bydrage zal geringer kunnen worden, le. wanneer de huren op een zoo danig bedrag kunnen worden bepaald, dat hetexploitatietekort kleiner wordt, dan by bovenbedoelde berekening is aangenomen 2e. indien groote ondernemingen, die belang hebben by den woning bouw in deze gemeente, een bydrage zouden geven ter vermindering van het tekort. Het is de bedoeling van den Mini ster van Binnenlandsche Zaken, dat in voorkomende gevallen getracht wordt, dergeiyke bydragen te verkry gen. In het onderhavige geval zal het o.i. wenscheiyk zyn, dat het Be stuur der Vereeniging zich daarvoor in de eerste plaats wendt tot het departement van Marine in verband met de omstandigheid, dat voor onder dit departement ressorteerend perso neel, steeds behoefte aan woningen bestaat. De ontworpen verordening besluit: le. onder voorbehoud, dat geiyke voorschotten door het Ryk verleend worden en onder handhaving overi gens van dat besluit, het voorschot, iy zyn besluit van 28 September 1916 toegekend aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder", ten be hoeve van den bouw voor 92 wonin gen aan den Erakkeveldweg, nader vast te stellen op: f 34093,- voor den aankoop enz. van den grond; f 251526,45 voor den eigeniyken bouw, of zooveel meer of minder, als zal blyken benoodigd te zyn; 2e. te bepalen, dat 't voorschot, groot f 34093.— moet worden afgelost in 75; het voorschot, groot f 251626.45, in 50 annuïteiten, waarvan de grootte dezelfde zal zyn als van die, welke de gemeente te dezer zake aan het Ryk moeten betalen; enz. BINNENLAND. De vrije vaargeul. Naar het Haagsche Corr. Bureau verneemt, is het verbod van uitvaren van schepen die door de z.g. vrye vaargeul moeten varen, opgeheven voor de schepen bestemd voor Noor wegen, Zweden en Denemarken. Naar de „Tel." meldt, is de her opening van de veilige doorvaart in de Noordzee een concessie, die wy in de eerste plaats aan het diploma tiek beleid van minister Loudon te danken hebben. In zyn vertoog aan de Engelache regeering deed onze minister van Buitenlandsche Zaken uitkomen, dat, zelfs in geval het Duitsche gouver nement op verzoek van onze regee ring bereid was de vaargeul onmid dellyk te verleggen, het een tyd- ruimte van verscheidene weken zou vorderen, alvorens alle duikbootkapi teins van deze verlegging in kennis konden worden gesteld. In dien tus- schentyd zou ten gevolge van den Engelschen maatregel ons geheel trans atlantisch scheepvaartverkeer stilliggen, wat op den economischen toestand van ons land een niet te overzienen invloed zou uitoefenen. Men heeft te Londen de juistheid van dit argument erkend en daarom Woningbouw. Nu de Raad zich vereenigd heeft met het prae-advies van B. en W. op het voorstel-De Zwart c.s., nopens den bouw van „noodwoningen", wordt ter vaststelling aangeboden een ont werp besluit tot verhooging van het aan de Vereeniging van Volkshuis vesting, Helder" toegekende voorschot voor den bouw van 92 woningen aan den Brakkeveldweg. Ter toelichting daarvan merken B. en W. het volgende op: Waar het maken van nauwkeurige begrootingen in den tegen woordigen tyd buitengesloten is, meenen wy, dat het nergens toe dient iD het ontwerp-besluiteen maximum-bedrag vast te leggen. Wordt tot voortzetting van den bouw besloten, dan moet deze ook, indien eenigszins mogelijk, ten einde worden gebracht. Het op het Bestuur der Vereeniging uit te oefenen toe zicht moet de noodige waarborgen geven, dat geen niet te verantwoor den dingen geschieden, maar overi gens wordt met het besluit om den bouw voort te zetten, o. i. tevens aanvaard, dat de daarvoor benoodlgde gelden zullen worden beschikbaar ge steld, ook indien mocht blijken, dat bet thans noembaar bedrag over schreden zou worden. De „voorwaarden en bepalingen" door ons College vastgesteld, zyn over het algemeen opgemaakt in de onder stelling, dat de werken, waarop zy betrekking hadden, zouden worden aanbesteed. Het is intusschen ons voornemen thans die bepalingen met het oog op de uitvoering van het werk in eigen beheer te herzien. Waar het thans zoo moeilijk is in de bestekken zeer nauwkeurige materiaalaanduidingen op te nemen en deze dan ook werkeiyk te handhaven, is het o. i. wenscheiyk de waarborgen voor deugdeiyk werk niet in de eerste plaats in minutieuss bestek bepalingen te zoeken. Wy stel len ons in verband hiermede voor het daarheen te leiden, dat, by belang- ryke materiaal aankoopen en andere gewichtige beslissingen omtrent de uitvoering van den bouw, door den architect der Vereeniging en den Gemeente-Bouwmeester in onderling overleg en samenwerking gehandeld wordt. Daardoor zal meer bereikt worden dan door de Vereeniging te binden aan een stel stroeve bepalin gen, welker onverkorte handhaving niet mogeiyk is. Omtrent het juiste bedrag van het geldeiyk offer, dat ten behoeve van de uitvoering van dezen bouw gebracht zal moeten worden, kunnen, geiyk vanzelf spreekt, nog geen definitieve cyfers worden verschaft. Uitgaande van een vanwege het Bestuur overgelegde begrooting, waar tegen de wet verklaar ba ir. Spr. zal er vóór stemmen en deelt niet de juri dische bezwaren tegen de Naaml. Vennootschap. SPORT. TWEEDE KAMER. In de vergadering van 19 Juli werden algemeene beschouwingen jehouden over het wetsontwerp ïoudende bizondere bepalingen, ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland (export centrale.) DeheerDe Wykerslooth(r.k.) komt op tegen de agitatie tegen dit wetsontwerp. Oorlogswinst mag zeer zeker de ataat niet maken, maar wel mag het aandeel in de oorlogswinst verhoogd worden, daar de nood thans nypender is dan toen de oorlogswinst belasting werd ingevoerd. En er is speciale aanleiding met de exporteurs beginnen, daar door hun bedryf de goederen in ons land schaarscher worden. Van belasting i* voor spr. bier geen sprake. Wy verbinden aan de vergunning tot uitvoer eenvoudig enkele voorwaarden. Het nieuwe stel sel zal den landbouwer voordeel brem gen. Er zal voortaan meer rekening kunilen worden gehouden met de Bchrale uitkomsten van sommige takken van landbouwbedryf. De Ex port Centrale, die aanvoer van voer en meststoffen zal kunnen bedingen, is juist in 't belang van den land bouwer. Spr. meent echter, dat de opbrengst niet zeer groot zal zyn, en dat de goedkeuring der stichting niet aan de Staten-Generaal had moeten wor den overgelaten. Spr. ontwikkelt thans een drietal bezwaren tegen de stem ming over dit wetsontwerp. Het krimpt ten onrechte de bevoegdheid der regeering in ten nadeele der regeeringamacht door de nauwkeurige omschryving van de bevoegdheden der Export Centrale, waardoor de regeering deze niet zal mogen uit breiden buiten die werkingssfeer. De prijsbepaling blijft bulten de macht der Centrale. Beter ware in- en uit voer in éóne hand te brengen. Ook maakt spr. bezwaar tegen den vorm eener naamiooze vennootschap, waar aan regeermacht zal worden opge dragen. De heer P a t y n (ui) daarentegen kan zyn stem aan het wetsontwerp niet geven. Hij heeft onoverkomeiyke bezwaren. Het geeft de regeering geen enkele nieuwe bevoegdheid. En de exporteurs hebben geen enkelen reöelen waarborg' tegen willekeur der regeering. Spr. weerlegt de argumenten van de regeering ten opzichte van een n. v., en komt ook ook op tegen het onderbrengen van buitenlandach credietpapier door de Centrale. Het stelBel moet uitloopen op boerenbedrog, zooals spr. uitvoerig uiteenzet. De heer van Vuuren (r.k) spreekt van een tweeslachtig wezen, een amphibie, waarvan hy niet weet hoe het werkt. Belanghebbenden, met uitzondering van de kamer van koop handel te Amsterdam, wenschen een centraal regeeringsbureau. De Re geering acht het beneden hare waar digheid om op zoo willekeurige wyze den handel aan kettingen te onder werpen als door deze Export Centrale zal geschieden. Allerlei monopolies worden in 't leven geroepen, die de burgery benadeelen. Hy is ook hui verig vóór te stemmen. De heer Dresselhuys v.1.) Voetbal. Jaarvergadering van dan N. V. B. Deze vergadering werd Zondagj.1. te Utrecht gehouden. Betreffende de competitie-indeeling voor het Westelijk district werden de volgende belangrijke besluiten genomen. De le klasse A zal bestaan uit 12 elubs (Hercules, no. laatst dezer klasse, blyft n.1. gehandhaafd, gaat dus niet over naar de le klasse B. Nog is geplaatst Ajax, de kampioen der 2e klasse. Dit als erkenning voor het schitterend seizoen, dat deze Amsterdamsche club achter den rug beeft. Met 7 stemmen tegen werd dit voorstel aangenomen). De le klasse B zal bestaan uit 11 clubs, en wel de nos. 1, 2 en 3 der vier 2eklaBse afdeelingen. (Ajax viel hier af. omdat deze naar afd. A verhuisd is). De oorspronkeiyke be doelicg was om alleen de nos. 1 en 2 te doen promoveeren en één der nos. 3. Laatstgenoemden door het spelen van een geheele competitie. Deze is ook gespeeld en wees 't Gooi als no. 1 aan. Op voorstel echter van den heer Musly werden ook de anderen - D.V.S., S.V.V. en A.F.C. - in de le klasse geplaatst. De nieuwe le kiassers zyn: 1. De Spartaan, 2. V.V.A., 3. Amstel, 4. A.F.C. (allen uit Amsterdam), 5. 't Gooi (Hilversum), 6. Concordia (Delft), 7. R.F.C., 8. D.V.S. (beide uit Rotter dam), 9. S.V.V., 10. Hermes (beide uit Schiedam) en 11. Dordrecht. Tot op heden had Amsterdam één le klasser (Blauw-Wit). Nu is men er 6 ryk! Binnen 2 jaar zal afd. A van 12 op 10 en afd. B van 11 op 10 ver- eeniglngen teruggebracht worden. De heer MuBly, afgevaardigde van D.V.S., had één o.i. een gegrond bezwaar tegen het verplaatsen van Ajax en Hercules naar de le klasse A. Hy beweerde n.1., dat het brengen van Ajax als gumt in afd. A, op afd. B een stempel van minder waardigheid zou drukken. Waarom Hercules en Ajax eerst niet in afd. B geplaatst, om het spelpeil van deze efdeeling te verbeteren? Voorts zijn de promotie- en degra- datiewedstryden afgeschaft. Voortaan zullen nummer laatst van een hoogere klas en nummer één van een lagere zonder spelen van plaats verwisselen. Dit besluit werd met groote meerder heid genomen. Verschillende le klas sera stemden spontaan voor de af schaffing. Van de WeBtelyke clubs waren het H.V.V., Sparta, Haarlem en Blauw-Wit. Door de promotie van de nos. 3 der vier 2e klasse afdeelingen naar de le klasse B, kwam er ruimte open in de 2e klasse. Op voorstel van het bondsbestuurslid Van Bel worden deze plaatsen ingenomen door de nos. 2 der acht 3e klasse afdeelingen, waaronder ook dus H.F.C. is, zooals we Donderdag j.1. in dit blad hebben kunnen lezen. Een on verwacht buitenkansje dus voor onze roodwitten, wat ze wel niet vermoed zullen hebben. Hopen we nu ook, dat H.F.C. het a.s. seizoen een goed figuur moge slaan in de hoogere regionen, en zich haar promotie waardig zal weten te betoonen. Ook Schoten is één van de gelukkigen. In onze provincie bezitten we nu 9 le kiassers waarvan 6 in Am sterdam en 18 2e kiassers waarvan 5 in Amsterdam en 8 in Haarlem. Of de voetbalsport in Nd.-Holland ook met reuzenschreden vooruitge gaan isHet is nog niet -zoovele Jaren geleden, dat Nd.-Holland boven het IJ ongeveer 5 i 6 clubs had, aangesloten by den N.V.B. En het verschil nuom dan nog niet te spreken van de provinciale bonden, als de N.H.V.Bde Amsterdamsche V.B., de Amsterdamsche Volksvoet balbond en de Haarlemscbo V.B., die allen in grooten bloei mogen verheugen. De 'beslissingswedstrijd tusschen H.F.C. II en E.V.C., om het kampioen schap van den Nd.-Holl. V.B. zal niet gespeeld worden. Ingezonden mededeeling. als de kwaal zich vertoont De Natuur geeft een duidelyke waarschuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde Is. Geef by waarschuwingen van nierzwakte door een pyniyke rug, onzuiver bloed of verstoorde urineloozing, onmiddellyk hulp aan de nieren. Een nieraandoening is gevaariyk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatische pynen, nier- gruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foater's Rugpyn Nieren Pillen zyn onovertrefbaar voor nier- en blaas- kwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wy kwade gewoonten, die de nieren verzwakken, zooals het eten van te veel vleescb, overwerking, zorgeD, het gebruik van sterke dran ken, en buitensporigheden, moeten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de vergiften uit de nieren spoelen. Dit zyn eenvoudige voorzorgen van de Natuur, die met behulp van Foater's Pillen spoedig baat geven. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foater's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zyn 1 den Helder verkrygb. by Alb. ten J I, Klooster, Keizeratr. 93. Toezending constateert, dat alles wat hier voor-1 geschiedt franco na ontv. v. post- gesteld wordt al drie jaar lang ge- wissel /1.76 p. doos of f 10.— p. schiedde. Niettemin ia het bezwaar i zes doozen. (88)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1