HELDERSCHECOURANT No. 4806 DINSDAG 24 JULI 1917 46e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad la opganomant 1. Ingezonden. 2. Feuilleton, enz. Da legerberichten van 20, 21 en 22 Juli. Van het W e a t e 1 ij k front. Het Parijsche communiqué van 20 Juli meldt dat in de buurt van Mou- lln-au-Vent eenige verloren loopgra ven werden hernomen. In den nacht van 20 op 21 Juli was het op ver schillende punten van het front zeer onrustig. Ten N. van Braye-en-Laon- nols en In de streek van Lerny, Hurtebisse en Craonne trachtten de Duitschers meermalen tot den aan val over te gaan. ZQ werden echter steeds terug geworpen. By Lerny gelukte het den vijand tweemaal vasten voet te krijgen in de voorste Fransche loopgraaf. Tegenaanvallen herstelden evenwel den ouden toe stand. Volgens het middagcommuni qué van Zondag, ondernamen de Buitschera tusschen Hurtebisse en het plateau des Casemattes, in de streek van Craonne, hevige aanval len, die door sterke artillerie-voorbe reiding werden voorafgegaan. De aanvallers werden echter terug ge- Blagen, voor zij de Fransche stellin gen bereikt hadden. Ook verder naar het O. werd een krachtige aanval afgeslagen. In de streek van den Maasoever werden zeer hevige artillerie gevech ten geleverd. Ten N. van Bezonvaux werden de Fransche stellingen op 2 punten door de DultscherB aangetast, en kreeg de vijand vasten voet in eenige stukken loopgraaf. Door krach tige aanvallen werden zij weer terug geworpen. Aan het. Ëngelsche front hadden geen belangrijkegebeurtenissen plaats. Ten Z. van Monchy le Preuse brach ten do Engelschen hun front een weinig vooruit. Het Duitsche legerbericht van den 2ien Juli daarentegen zegt, dat in Artois de aanvallen der Engelschen voortduurden, maar evenals in de voorafgaande dagen, alle tot misluk king werden gebracht. Betreffende de gevechten op den Chemin des Dames maakt het bericht alleen melding van een overval waar bij 100 Franschen gevangen genomen werden. Ook de mededeeling van den 22en meldt geen gebeurtenissen van be lang. Van het Oostiyk front. Het met kracht ondernomen tegen offensief der Centralen heeft de Rus sen reeds weer uit het grootste deel van bet door hen veroverde gebied teruggedreven en dreigt ze zelfs met verder achteruit te werpen. Het Duitsche legerbericht van den 21en Juli meldde reeds dat de troe pen over een frontbreedte van 40 K.M. den straatweg Zloczow Tarnapol overschreden. Ten N. van Brzeny heroverden de Oostenrijkers de op 1 Juli verloren stellingen. Aanvallen der Russen ten N. van de Dnjestr mislukten. Ten Z. van de rivier werden zy op Babin teruggeworpen. De Russische hoofd stelling bij Nowica werd bestormd en genomen. Een avondbericht van denzelfden datum gaf aan dat de Duitschers zich voor Tarnopol bevonden. Over 40 K.M. breedte werd het Russisch front door broken. Het aantal gevangenen steeg tot 6000. 10 kanonnen werden buit gemaakt. Bij Novica duurden de ge vechten met groote verbittering voort. Steeds werden hier nieuwe reserves door de Russen ia het vuur gebracht. Het legerbericht van Zondag meldt De door de legergroep van Böhm- Ermolli op 19 Juli begonnen tegen aanval in Oost Galicié heeft zich tot een groot succes voor de Duitsche en verbonden legers ontwikkeld. Het voornaamste deel van het 11e Russche leger is verslagen. De streek ten Westen van Tarnopol en de spoorweg Brzezany—Tarnopol is op verscheidene punten bereikt. Bij Brzezany begint thans ook het 7e Russische leger onder den sterker wordenden druk op de flank te wijken. Het aantal gevangenen, alsmede de buit is groot. BU de legergroep van Woyrsch neemt de Noordelijke vleugel deel aan de bij de legergroep van EIchhorn beginnende gevechten. Tusschen Kre- wo en Smorgon (ten Zuidoosten van Wilna) vielen de Russen na een dagen lange, hevige artillerie-actie Zaterdag avond met groote troepenmachten aan. Hun aanval mislukte. Zondag morgen z(jn hier nieuwe gevechten ontbrand. De Russische berichten geven toe, dat de Russen moesten wijken. In een bericht van 20 Juli wordt zelfs medegedeeld, dat de tegenslag ge weten moet worden van de uitwer king der Maximalistische woelingen, die maakten dat de soldaten vergader den en discussieerden in plaats van de gegeven bevelen uit te voeren. Dit bad o.a. plaats in de streek van Brody. Ten O. van Brzezany vermeester den de Duitschers de Ie linie der Russen. Ten Z. van deze plaats werden de aanvallen der centralen afgeslagen. Ten W. van Halicz werd het dorp Bludwiki door de Russen ontruimd en door den vijand bezet. Een poging om het dorp te hernemen, mislukte. Hoe het met de Russische legers gesteld is, blijkt wel uit het com muniqué van den 22sten Juli. Hierin wordt o.a. gezegdTen Zuidwesten van Dwinsk ontwikkelde de vijand een zeer hevig artillerievuur. In de streek van Zloczof breidde de vfjand zyn bres in ons front uit en zette den 20sten -Juli z(jn offensief in de richting van Tarnopol voort. Onze troepen gaven over het algemeen geen blijk van de noodige stand vastigheid en gehoorzaamden hier en daar zelfs niet aan de bevelen van de chefs. Zij bleven terugtrekken en handhaafden zich aan het einde van den dag op de linie Reniof-Griadky - Pokropiwna- Wydoebof. Aan de Lomnitza, in de streek van Nowica (ten Zuiden van Kaluczj ging de vijand verscheidene malen tot het offensief over, maar werd telkens teruggeslagen, behalve ten Noord oosten van dit dorp, waar hij er In slaagde een vaD de versterkte hoogten te nemen. Aan het Roemeensche front, inde streek van de Rymnik-mondlng, deed de vijand een aanval, maar hij werd teruggeslagen door tegenaan vallen van de Roemeensche troepen, die de oorspronkelijke linie herstelden. Yanhet Italiaansch-Oosten- r y k a c h e front. Volgens het Italiaansche commu niqué ondernamen de Oostenrijkers in den nacht van 21 Juli met sterke strydkrachten een aanval op de vooruitgeschoven Italiaansche post b(j Malga Val Pra (Maso), doch werden teruggeslagen. Overigens slechts artillerie- en patrouillegevechten. Luchtaanval op Harwlch. Naar uit Londen wordt gemeld, naderden Zondagmorgen 20 vyande- ïyke vliegmachines Felixtowe en Harwich. Er werden bommen gewor pen, doch het hevige vuur van het afweergeschut noodzaakte de vyanden tot een haastigen aftocht, waarby ze werden vervolgd door vliegers, die met hen in een hevig gevecht ge raakten. Het was mistig en de waar neming derhalve zeer moeilijk. Voor zoover bekend zya 8 personen gedood en 26 gewond. Da duikboot- on mijnoorlog. Naar van Duitsche zyde wordt gemeld, werd in de Middellandsche Zee 80,000 ton bruto scheepsruimte vernietigd. Een bericht uit Beriyn maakt nog melding van een samenkomst van den keizer met den Rijkskanselier, de gevolmachtigden uit den Bondsraad, leden van het Pruisische staats- mlnisterie, ryksminlsters, voorzitters van den Rijksdag en de voornaamste leiders van de Ryksdagparty'en ten huize van Helfferich, Rykaminister van Blnnenlanösche Zaken. Naar uit zeer goede bron wordt medegedeeld, liep gesprek vooral over de boven alle verwachting gunstige, Engeland een zeker verderf brengende, ontwik keling van den duikbootoorlog. De „Vossische Ztg." zegt, dat dit de eerste maal is, dat de keizer samen is gekomen met sociaal demokratische afgevaardigden als officieele vertegen woordigers der sociaal-democratische party. Da onafhahkeiyke socialisten waren niet vertegenwoordigd. Rode von Lloyd Qoorge. Ter gelegenheid van den Belgischen Onafbankeiykheidsdag hield de Ëngel sche premier te Londen eene belang rijke rede. Naar aanleiding van de rede des nieuwen rijkskanseliers gaf hy eene uiteenzetting van den toe stand. Hy zeide o.a.: Wy zyn hier heden bijeengekomen om het jaarfeest te vieren der onaf- hankeiykheid van het land, dat zoo onvergeteiyke diensten heeft bewezen aan de onafhankelijkheid van Europa. De wereld zal nooit vergeten welke diensten Belgis bewezen heeft aan de Internationale rechten. De helft van alle groote veldslagen van Europa zyn gedurende de laatste eeuwen op uwen bodem geleverd. Belgis ls de poort tusschen de cen trale mogendheden en het Westeo. Het neutraliteitsverdrag was een der grondslagen van het volkenrecht in Europa. Belgis was de poort wachter van Europa's vryheid, en het heeft trouw en eerlijk zyn post bekleed. Haar antwoord op het Duitsche ultimatum was verheven en is op verheven wyze gehandhaafd. Belgis verwierp de voorstellen van den moordenaar, die zei: „Doet uw deuren open, opdat ik .uw buurman overvallen kan", en daarom zal het voor altyd een verheven plaats in de wereldgeschiedenis innemen. Hun woede hebben zij drie jaar lang botgevierd op Belgisten slotte zal het grooter zyn dan het ooit is geweest. Drie jaar, zelfs jaren van ontzettende smart, is geen lang tijdperk in het leven eener natie en de bovrydlng van Belgis zal zeker komen. Maar wanneer bevryding komt, moet zy volkomen zijn. Frankryk, Engeland, Europa zyn het aan de wereldbeschaving, zyn het aan Belgis verschuldigd, dat zyne bevryding, als het uur gekomen zal zyn, volkomen zy. Maar wat staat die bevryding nu nog In den weg? Er is een nieuwe kanselier gekomen in Duitschland. De Jonkera hebben den vorigen in de snippermand geworpen. Hy en zyn „vodje papier" liggen daarin naast elkander. Het zal niet lang meer duren, of het geheele Jonkerdom zal erby liggen. Over diens rede sprekend, noemde hij haar handig en vol phraseser kwamen phrases in voor, bestemd voor hen, die ernstig den vrede wenschen; ook phrases over „het verzekeren van Duitschland's gren zen", die de militaire machthebbers zullen begrypen. Dat is de phrase, op grond waarvan Elzas Lotharingen werd geannexeerd; de phrase, die sinds 1914 Europa met bloed heeft doorweekt, om de annexatie van Belgis en Koerland goed te praten. Er waren phrases voor mannen van democratiscben geest, maar ook andere. Geen der partyen zou het recht tot regeeren krygen. Het is eene redevoering van een man, die afwacht hoe de militaire toestand wordt. Laat men zich dit voor oogen stellen. Het is een redevoering, die veel verbeterd kan worden door eene ver betering van den militairen toestand en zoo 'de Duitschers in het westen winnen, zoo zy het Russische leger in het Oosten verslaan, zoo hunne vrienden, de Turken, de Engelschen uit MesopotamiS verdry ven, zoo de onderzeeSrs nog meer schepen in den grond boren, dan beteekent die rede naar myne meening annexatie naar alle zijden en een militaire autocratie, die vaster dan ooit in het zadel zit. Maar zoo de Duitschers Integendeel in het westen teruggedreven en in het oosten verslagen mochten worden, en zoo hunne vrienden, de Turken, Bagdad niet herwinnen kunnen en de onderzeeSrs-campagne mislukt zal zyn, dan wordt de redevoering zeer goed. Wy moeten dus allen samen werken om er een „goede" redevoering van te maken. Het ls zelfs mogelyk dat zy uitstekend wordt. Laat ons den kanselier helpen, laat ons den nieuwen kanselier onze hulp ver- leenen om de rede tot iets werkeiyk voortreffeiyka te maken. Maar voor het oogenblik beteekent zy, dat de militaire party heeft ge wonnen. Ik wil in een anderen vorm de verklaring, die ik reeds vroeger heb afgelegd, nogmaals afleggen. „Het staat volkomen aan het Duitsche volk, den regeeringsvorm te kiezen, die het den beste dunkt; maar onze zaak is het te bepalen met welke soort regeering wy vrede willen sluiten. De democratie vindt niet den waarborg voor den vrede, dien zij wenscht.. En als die in Duitschland niet vinden mocht zya, dan moeten wy ons andere waarborgen daarvoor in plaats ver schaffen. De rede van den Duitschen kanselier bewyst naar myn oordeel, dat zq die in Duitschland de zaken leiden, voor het oogenblik nog den oorlog willen voortzetten. Er is in die rede geen hoop voor Belgié. Dit land wordt er zelfs niet in genoemd. De bewoordingen, waarin de rede vervat ls, maken haar tot een bedrei ging voor Belgis. Op grond daarvan, wordt de grens bevestigd, werden Metz en Straatsburg genomen en zullen ook Luik en het bestuur in Antwerpen vermeesterd kunnen worden. Dit is geen aangenaam of gunstig voorteeken voor Belgis, maar vloeit slechts voort uit de noodzake lijkheid om Duitschlands economische belangen te verzekeren. Het beteekent dat zelfs zoo zy Belgis teruggeven, die teruggave tot een schande zal gemaakt worden. Het is het vaste besluit der ge allieerden, dat Belgis moet hersteld worden als een vrij, onafhankelijk land. Belgis moet een volk, en geen protectoraat worden. Wij willen niet een Belgis, dat door het Duitsche zwaard uiteen geslagen is. De scepter moet Belgisch zijn, het zwaard moet Belgisch zyn, de scheede moet Bel gisch en de ziel moet Belgisch zyn. Ik heb Michaelis' redevoering ge lezen, omdat dat mijn plicht is. Ik heb die twee-, driemaal gelezen, zoekend naar Iets dat ons hoop kon geven op bet einde van dezen bloedi- gen stryd en ik vind er slechts een schyn-onafhankeiykheid voor Belgis, een schyn democratie voor Duitsch land en een schyn vrede voor Europa in. Ea ik zeg, dat Europa niet millloenen dappere zonen heeft opge offerd, om op den door hun bloed gewyden grond een heiligdom voor den schijn op te richten. Hq beproefc zyn volk aan te wak keren en te bemoedigen door het te bedwelmen met illusies en Duitsch land zal tot. de ontdekking komeD, dat de nieuwe hoop die het koestert evenzeer eene illusie is als de vorigen, die vervlogen zyn, de illusie nl. dat de moeiiykhoden nog slechts zes weken zou duren, die verdwenen is; de illusie, dat de blokkade zou nutte loos gemaakt worden door het openen van den weg naar Bagdad. Volgens hem zouden de duikbooten Engeland klein moeten krygen. Het spyt my hem te moeten désillusio- neeren al dadoiyk by den aanvang zyner carrière. Geleidèiyk maar zeker vermeerdert onze scheepsbouw en nemen onze verliezen ter zee af. De lange dagen deden onze moeilijkheden op zee stqgen, maar we hebben onze verliezen weten te verkleinen. In Juli gingen niet half zooveel schepen verloren als in April. En dit jaar worden viermaal zooveel schepen gebouwd als het vorige. De laatste twee maanden van dit aar zullen wij evenveel schepen klaar krijgen als in het geheele vorige jaar en het volgende zullen wy zesmaal zooveel schepen in de vaart krygen als het vorige jaar. Wy zyn een langzaam volk, wy pakken niet gauw aan, maar we zyn tamelijk moeiiyk te slaan als we beginnen en naar myn meening hebben de Duitschers ons verstand, onze nyverheid en onze vastberadenheid onderschat. Lloyd George sprak omtrent de voedselvoorziening van Engeland, dat deze voor 1917/18 reeds verzekerd ls, indien een redeiyke zuinigheid wordt betracht. Er worden toebereid selen gemaakt voor een landbouw- program, dat den voorraad voor 1918 zal waarborgen, zelfs indien de ver liezen door duikbooten toenemen. Op het Ëngelsche volk is nog geen beroep gedaan om ontberingen te verduren, die te vergelijken zijn met die, welke het Duitsche volk nu bijna twee jaar heeft verduurd en meenden de Duitschers werkeiyk, dat het Ën gelsche volk minder in staat zou zyn zich offers te getroosten voor zyne vrye instellingen? Wy houden die offervaardigheid in reserve voor het geval de oogst van 1918 mocht mis lukken. Ik wensch niet, dat zy er zich eenige illusies over maken, dat zy Engeland er toe zullen krygen, zich uit den stryd terug te trekken, voor overal In de wereld de vryheid her steld ia. Betreffende de Ver. Staten zullen de Duitschers dezelfde vergissing ma ken als zy nopens Engeland hebben gedaan. En jegens ons hebben ze hun vergissing thans ontdekt. Ik voorspel dat het niet lang zal duren of Michaelis indien hy tyd van leven heeft, zal tot een andere mee ning komen en een andere rede gaan houden. Daarop wachten we en daar voor vechten we. Nu Duitschland in het oosten niet meer heeft de groote corrupte auto cratie, is de stryd een worsteling ge worden tusschen twee duideiyk om- ïynde groepen. De eene ia een demo cratische groep van vrye menschen, de andere een groep van volken, be stuurd door eau militaire autocratie Duitschland, Oostenryk, Turkye en koning Ferdinand van Bulgarije vor men een mooie genootschap. De overtuiging dat de soldaten der geallieerden vechten voor het volken recht en de rechtvaardigheid In heel de wereld, geeft hun het hart en den moed om door te vechten tot het einde. Ruiland. Aan de onlusten te St. Petersburg, is thans een einde gekomen. Veel hebben hiertoe by gedragen de ont hullingen betreffende de werkzaam heid van Lenin en andere leiders der maximalisten als Duitsche agenten. Ia verband hiermede zondKerensky het volgende telegram naar Reval, Helsingfors en andere havens: „Thans is vastgesteld, dat de on lusten te St. Peteraburg onder mede werking van agenten der Duitsche regeering op touw zyn gezet." „De onlusten zyn nu geheel onder drukt. Men gaat voort met het ar resteeren van hun leiders en van hen die zich met het bloed hunner broe ders hebben bezoedeld en zich mis dadig jegens het vaderland hebben gedragen." „Ook matrozen die hun burgeriyke en militaire plichten verzaakt hebben zyn gearresteerd." „Ik doe een beroep op alle ware zonen van de demokratie, zich om de voorloopige regeering en de demo kratische organisaties van het geheele Rusland te scharen, teneinde het vadorland en de revolutie te bevei ligen tegen den buitenlandscben vijand en zyn bondgenooten in het binnen land." Lenin, die gevangen gezet was, heeft weten te ontsnappen en heeft vermoedelijk te Kroonstadfc zyn toe vlucht gezocht. Nu de onlusten achter den rug zyn, heeft zich een nieuwe moeiiyktaeid voorgedaan. Prins Lwof, de minister president heeft n.1. zjn ontslag ge nomen. De reden hiervan was, dat hy het program, door de socialistische ministers voorgestaan, vooral het gedeelte betreffende Agrasische poli tiek, niet onmiddeliyk wenschte uit te voeren. Hy beschouwde dit als een inbreuk op de rechten der con- stitueerende vergadering. In zyn plaats is Kerensky tot mi nisterpresident benoemd. Deze be houdt tevens de portefeuille van oor log. Ook eenige andere ministers, o.a. Tsjingaref, min. van Financien, en Perevejeref, min. van Justitie, traden af. In verband biermede is Taeretelli tot minister van Binnen- landsche Zaken benoemd (bij blijft tevens minister van posterijen en telegrafie) en is Nekrassof voorloopig belast met de portefeuille van Justi tie. Volgens een bericht uit Stockholm is inplaats van prins Sjakowsky gravin Padin in het Russische kabi net als minister voor socialen arbeid (openbare hulp verleening) opgenomen. De gravin die vijftig jaar oud is en als zeer weldadig bekend staat, was vroeger afdeelingschef aan het zelfde ministerie. Naar hetHbl.uitLausanne verneemt, heeft de Oekraïne bare autonomie verkregen, op voorwaarde dat zy afstand doet van hare eischen betref fende een eigen leger. Deze voor waarde is bedongen geworden door de geallieerden, welke het huidige oogenblik niet gunstig oordeelden voor het aanbrengen van wyzigingen in de 'Russische legerorganisatie, welke de bestaande verwarring slechts zouden kunnen vergrooten. In Kieff, Poltava en andere centra der nationale beweging is de vreugde groot. Talryke volksmenigten bewe gen zich in de hoofdstad langs piel-, nen en straten. De vrouwen hebben hunne antieke, kleurige, nationale feestgewaden uit de kisten te voor- scbyn gehaald en aangetrokken, en de mannen verschynen in deze smoor- heete dagen op straat in den rijke pelsdracht hunner Zaporoghische voorvaders uit den tyd, toen de Oekraïena nog vry was. Te midden van het geestdriftig volk zingen groepen zangers de schoo- ne, oude, lang strengverboden, schier vergeten liederen. En een ieder vraagt zynen buurman af, wat uit deze dingen toch worden moet. BINNENLAND. hebben aangevallen en die, naar thans biykt, buiten zyn koers was geraakt. De Britsche staatssecretaris voor buitenlandsche zaken verzocht Hr. Ms. gezant aan de Nederlandsche re geering het ernstig leedwezen der Britsche regeering over deze betreu renswaardige vergissing over te brengen, met de verzekering, dat alle mogelyke voorzorgsmaatregelen steeds z]jn en zullen worden genomen om soortgelyke gebeurtenissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich bereid om een schadevergoeding te betalen, die in overeenstemming met de Nederlandsche regeering zal worden wordt den minister de bevoegdheid gegeven met het oog op de plaataeiyke belangen of gewoonten in bepaalde gemeenten of gedeelten van gemeen ten daarvoor detydruimte van8tot4 of van 9 tot 5 uur in de plaats te stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. De bommen op Zlerikzee. (Officieel.) Het ministerie van bui tenlandsche zaken bericht het vol- De Britsche regeering heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan Hr. Ms. gezantschap te Londen medege deeld, dat de Britsche admiraliteit zich verplicht gevoelt de juistheid te erkennen van het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van de op Zierikzee geworpen bommen. Zy erkent, dat deze zyn geworpen door een Britschen vlieger, die meende boven het door de Duitsche troepen be zette gedeelte van Belgis te zijn. Deze vlieger was een van de twee, die volgens het eerste antwoord der Britsche regeering Zeebrugge zouden De N. Rott. Ct. teekent hierbij aan Het is niet noodig, aan dit bericht onzerzyds veel toe te vnegen. De Britsche admiraliteit erkent nu ruiter- ïyk haar schuld voor het gebeurde te Zierikzee, nadat zy die eerst op grond van een nauwkeurig onderzoek van zich af had geworpen. Ieder weet, hoe moeiiyk zoo'n frontsver andering voor gewone menschenkin- deren is voor admiraliteiten zal zy zeker niet gemakkeiyker zyn. De Britsche regeering heeft hieraan be tuiging van 6rnatig leedwezen vast geknoopt en zich bereid verklaard, schadevergoeding te betalen. Hier mede kan deze betreurenswaardige vergissing, die helaas ook drie menschenlevens heeft gekost, voor zooveel ons land aangaat, gesloten worden verklaard. Maar wy mogen toch ééne alge- meene opmerking hierby voegen. In het vorig communiqué der Britsche regeering over deze zaak, werd de schuld voor het over Zierikzee ge brachte onheil onverbloemd op de Duitsche oorlogvoering geworpen. Ons gaat dat in zooverre niet aan, dat de leering, 'die uit dit geval voor de oorlogvoerenden, welke elkaar toch gaarne als ridderiyke tegenstanders moeten willen beschouwen, valt te putten, wel door hen zei ven zal worden getrokken. Nu ons land echter juist dezer dagen opnieuw in een incident betrokken ia, mogen wy bi6r te lande er uit begrypen, dat wy met de vriendelijke en onvriendeiyke uitla tingen, die van uit de oorlogvoerende landen daaromtrent tot ons over waaien, voorzichtig moeten zijn, en ons daardoor niet van streek moeten laten brengen. Al dergeiykeincidenten worden door de oorlogvoerenden graag gebezigd, om stemming te maken tegen elkaar. Laten wy daartegenover onzen nuchteren, kalmen, Holland- schen aard behouden. Vliegtuig geland. Zondagmorgen ls te Axel een Engelsch vliegtuig gedaald. De vlie gers waren boven Belgis genoodzaakt een noodlanding te doen. Zij wierpen patronen en wapens uit vóór ze daal den en kwamen neer op de Axelsche vlakte, meenende in Belgis te zyn. Zy staken daarna hun vliegtuig in brand. Zy waren in bun schik, toen zy vernamen in Nederland te zyn. Zy gaven hun eerewoord en zyn onder geleide naar het interneeringskamp vertrokken. Vllegdlemt. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het Kamerlid de heer Sibenga Mulder eeni ge vragen tot den minister van oorlog gericht, strekkende om te lnformeeren of er, wegens de gevaren aan den militairen vliegdlenst verbonden, geen aanleiding bestaat speciale pensioen bepalingen in het leven te roepen voor militaire vliegeniers. Da geïnterneerde mijnwerkers. Uit Heerlen meldt men aan „Het Volk" Elfers, de voorzitter van den Ned. Mynwerkersbond, kreeg Zaterdag van minister Posthuma de mededeeling, dat de terugkeer van de Belgische geïnterneerden met den minister van oorlog geregeld is. Arbeidsregeling voor bekkers- gezellen. Ingediend is een wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nacht arbeid in broodbakkeryen en van den arbeidsduur van bakkersgezellen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend De Minister acht, nu ondanks het voortduren der buitengewone om standigheden op byna elk gebied de gewone parlementaire arbeid weder is ter hand genomen, uitstel van een regeling, welke ten doel heeft voor duizenden personen in den lande een aan redelijke eischen voldoende ar beidsregeling te treffen,; niet langer gerechtvaardigd. Afdoende verbetering in den toe stand, met name afschaffing van den voortdurenden nachtarbeid, kan geiyk de ervaring leert niet van het particulier initiatief worden ver wacht. Het verlangen van het publiek naar versch brood in de ochtenduren is over het algemeen zóó sterk, dat onderlinge afspraken van patroons om 's nachts niet te bakken gewoonlijk geen stand kunnen houden, doordat enkele bakkers ter plaatse zich aan de afspraak onttrekken of bakkers uit aangrenzende gemeenten in de vraag naar versch brood komen voor zien. De concurrentie van bakkers uit omliggende plaatsen staat dikwyls ook aan ingrypen bij wege van ge meenteverordening ra den weg. Een en ander in aanmerking genomen, kan de plicht van den rykswetgever om tusschenbelde te komen, niet worden ontkend. De memorie geeft eene uiteenzetting van het onderwerp Talma (waarna de huidige regeling in hoofdzaak is ontworpen). In afwyking daarvan wordt volgens het huidige ontwerp de arbeid in de bakkeryen niet eerder dan 6 uur aangevangen. In overeen stemming daarmede bepaalt het ont werp den werkeiyken nacht onder normale omstandigheden op een tyd- ruimte gelegen tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends, maar Helder's Qemengd Koor. Bovenstaand koor, onder leiding van den heer F. van der Mey, gaf Zaterdagavond ln den tuin vau Casi no een concert, waarby het orkest la Tzigano" directeur de heer Joh. Pala, medewerking verleende. Het was een prettig, ofschoon wat koel zitje in den grooten, fraaien tuin. Het orkest gaf, na een opeDings- marsch van Emile Spencer, een fraaie Faust potpouri, waarby het zich deed kennen als een geschoold, mu zikaal ensemble, van prima krachten. Dit kwam ln het nummer van Paul Lincke, de wals operette, later op den avond nog eens weer uit. Hierby oogstte ook de heer Polane met zyn xylophon solo verdiend applaus. Helder's Gemengd Koor zong vóór de pauze een viertal liederen, die troffen door de wyze van uitvoering en de zuiverheid van den zang. De directeur wist de rhythmiek zeer goed tot baar recht te doen komen, hetgeen vooral in Palme's-Eenvoud en in de bekende melodie van Prae- torius uitkwam. De byzondere schoon heid van dit laatste (bekend onder de woorden „Es Ist ein Reis ent- sprungen") kwam prachtig tot haar recht. Na de pauze eene voortzetting van het programma, afgewisseld o.a. door een carrillon-solo van den heer Polane. Tot slot bal. Door de afdeeling Helder van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Siytera is het volgende adres aan den Raad ge zonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Siyters, gevestigd te Amsterdam, goedgekeurd by Koninklyk Besluit, dat adressante zich genoopt gevoelt, op het gevaar af van als lastig te worden aangezien, zich opnieuw tot Uw Raad te wenden met het verzoek, een andere regeling te willen treffen ten opzichte van de verlichting van koffiehuizen en dergeiyke inrichtingen door gas; dat adressante zich niet opnieuw tot Uw Raad zou hebben gewend, indien zich geen nieuwe beweegreden had voorgedaan en zy zelve in het tegenovergestelde geval zulk een adres onbehoorlijk zou achten-, dat na het jongste votum van Uw Raad door de Commissie voor de Gasdistributie aan alle koffiehuis- houders een kwantum gas is opge geven, dat niet mag worden over schreden dat het daarby toch weinig ter zake doet, op welke uren dit kwantum wordt gebruikt en alzoo een regeling der sluiting van koffiehuizen en derge- lijke inrichtingen niet meer noodig is uit een oogpunt van gasverbruik dat onder deze omstandigheden adressante opnieuw tot Uw Raad durft te -komen met het eerbiedige verzoek, den buitengewonen sluitinga- maatregei van koffiehuizen te willen opheffen en den normalen toestand hieromtrent wederom te' herstellen wat vooral noodig is, nu voortdurend de lasten, waarop de exploitanten dozer inrichtingen zitten, zwaarder worden, terwyi hun bedryf veel minder win3t geeft: lo. door de voortdurend stygende inkoopspryzen 2o. door de oprichting van steeds luxueuser wordende Militaire Tehui zen; 3o. door de koopkracht van het publiek. Helder, 18 Juli 1917. 't Welk doende, Namens de Vereen, bovengenoemd, J. Bubger, Voorzitter. E Woud, Secretaris. Salaris-herziening voor hit per soneel der Zeemacht. Door Iiót salaris-comité uit de or ganisaties van Marinepersoneel, ge vormd uit den Algemeenen Bond van Onderofficieren der Koninkl. Marine en het korps Mariniers, den Bord van actief dienende onderofficier machine dry vers en Btokers „Voorwaarts", den Bond van Korporaals der Kon. Marine en den Bond van minder Marine personeel, gevestigd te Helder, Hoofdgracht 67 - 58. vertegenwoor digende in totaal 4887 leden, is aan den Minister van Financien een adres gezonden, waarin wordt verzocht, evenals voor de burgerlijke Ryks ambtenaren en beambten, ook voor het personeel der Zeemacht eene salaris-herziening aan de orde te stel len en voor dat doel wel eene Com missie te willen benoemen, waarin tevens vertegenwoordigers van het Comité ln zullen kunnen zitting nemen. In de uitvoerige memorie van toe lichting wordt het volgende gezegd „Het benoemen van eene Commissie tot herziening, c. q. verbetering der salarissen van het burgeriyk Rijks personeel, is door adressant met in genomenheid begroet, omdat het daarin ziet een stap in de goede richting om juist hen tegemoet te komeD, wier bezoldiging, in algemee nen zin, ongunstig afsteekt by de bezoldiging in de particuliere maat schappij". Verder wordt medegedeeld, dat ver wacht werd, dat een dergelijke com missie ook voor herziening der sol dijen van het personeel der Koninkl. Marine beneden-den rang van officier zou zyn benoemd geworden. „Toen dit echter niet plaats vond, wekte dit groote teleurstelling, daar toch alle schepelingen gerekend mo gen worden te behooren tot die groep Staatsdienaren, die met een gering inkomen een zorgeiyken tyd door maken. Vanvelen hunner, en vooral van hen, die beneden den rang van onderofficier dienen, is honger het parool van den dag". Opgemerkt wordt verder, dat de in 1918 in werking getreden nieuwe soldy wet weldra, naast onmiskenbare verbeteringen, voor velen zulke groote loemten bleek te bevatten, dat ter wille van de rechtvaardigheid, eene principieele herziening der wet, waar aan een grondig onderzoek dient vooraf te gaan, alleszins gewettigd is. Verder wordt gewezen op de atyging in prijs van allerlei levensbehoeften. INGEZONDEN. De Chrleten Demokreten en de Rechtiche Coalitie besturen. Door het bestuur der CnrlsUra ae- mokiaten werd in dato 12 Juli 1.1. het onderstaand achryven ontvangen, waarop door deze het daaronder ge steld antwoord is verzonden., Den Helder, 12 Ju» 1917. Aan het bestuur der Christen Demokratische Kies vei eeniging, voorzitter de heer J. H. Staalman, te Helder. Myne Heeren. Als gevolg van het door uwe kies- verteniglng op 8 Juli j.1. verspreide strooibiljet, waarin onze besturen o.l. ten onrechte in het openbaar beschul digd en geblameerd werden, noodigen wy uw bestuur uit tot een bespreking dienaangaande, waarin wy u gaarne gelegenheid geven het in bovenver meld strooibiljet ten opzichte onzer leiders geschrevene aan te toonen. Onzerzyds zullen wy zooveel mo- geiyk zorg dragen dat dezelfde be- Btuurderen tegenwoordig zyn als op den bewusten avond van het conflict. Uwerzyds geschiedt zulks ook, des- gewenscht aangevuld met een of twee uwer leiders. De datum dezer by een komst laten wy aan u ter keuze, liefst voor de aanstaande gemeenteraadsherstem mingen, doch uiterlijk voor 20 Juli e.k. Het groote belang dat in deze voor de rechtsche groepen te Helder op hGt spel staat, zal zeker voor u aanleiding onB voorstel te aanvaarden, het zal ons daarom aangenaam zyn spoe dig uw antwoord te ontvangen. Mocht uw antwoord echter niet voor of op bovenvermelden datum ln ons bez:t zyn, dan zullen wij zulks be schouwen als een weigering van ons voorstel, waardoor intusschen de be schuldiging aan het adres onzer be sturen gericht ln eon voor de kiezers gemakkeiyk te begrypen daglicht worden geplaatst. Namens de besturen der Antl-Rev.-, Roomsch. Kat,b.- en Cbrist. Hist. Kiesverenigingen te Helder. Ant*. E. van Griethuhssh, Secretaris. Helder, 19 Juli 1917. Aan de Besturen der Ant. Rav., Roomsch Katholieke en Chr.- Hist. Kiesver. to Helder. Myne Heeren. Hoewel (gezien het herstemmings- advies, by welks onderteekening .alweflr hoogst zonderling" bet Be stuur der Ant. rev. Kiesver. ontbreekt) by ons twyfel ryst of van eene combinatie uwer Besturen, alsnog sprake ls, wenschen wy korteiyks te beantwoorden uw schryven van 12 Juli, waarvan inhoud en toon ons intusschen niet in overeenstemming scbynen met den zeer gerlngen in vloed, waarover uw Besturen van Diet minder dan t partyen, zoowel blykens den uitslag der Kamer als der Raads verkiezing beschikken. Met name geldt dit den Ant. revol. en Chr.-Eiet. Besturen. Immers toch wanneer wy aan namen dat by de stemming op 4 Juli, toen sleehtB de helft der kiezers op kwam, ook niet meer dan de helft der hior wegbiyvende 760 Roomsch- Kath., dus 875 kiezers hebben ge- Btemd, dan doet ons de uitkomst zien, dat de A, B. en Chr.-Hist. in 8 dis trlcten te zamen niet meer dan 42 stemmen uitbrachten op den Roomsch- Kath. Deze verkreeg 417 stemmen in totaal, terwyi de helft van het geheele aantal R. Katholieken 876 ia. Per party en per district beschikkeh de Besturen der Ant. rev. en der Chr.- Eist. (de stemmen der Bestuursleden meegerekend) alzoo ook over 7 kie zers. Door dezen uitslag is voor de zooveelste maal bevestigd onze be wering, doch ditmaal al zeer over tuigend, dat de R.Kath. party te dezer plaatse wordt misbruikt om de Ant. rev. en Chr. Eist. Besturen die geen kiezers achter zich hebben, te dekken en dezen een invloed te ver zekeren, waarop zy, blykens de her haalde uitspraak der kiezers, geenerlei recht hebben. Het heeft derhalve een ernBtig punt onzer besprekingen uitgemaakt of wy alsnog met eene zóó misleidend samengestelde combinatie In discussie zouden treden. Eenstemmig was het besluit dat van eene conferentie met U, als Be sturen geen sprake zou zyn, aange zien wij, geleerd door de ervaring, zoo min als uw kiezers, U het ver trouwen schenken, noodig om tot het gewenschte doel te komen. Uw combinatie behoorde o.i. na deD uitslag der stemming geoordoeld door Uw kiezers, fatsoenshalve af te treden. Inmiddels erkennende dat het be lang der rechtsche kiezers niet alleen, doch zeer zeker en in niet mindere mate het algemeen belang, inderdaad vordert, dat hoe eer hoe beter aan- deze misleiding een einde komt, af wyzend, met de meeste beslistheid, elke pretentie uwerzyds, om aan ons voor te schryven de wyze waarop wij van onze uitspraken en gedrags- ïyn rekenschap zouden hebben te ge ven, ons voorbehoudend alle recht en bevoegdheid daarvan deD kiezers nadere toelichting te verstrekken, hetzy in schriftuur dan wel in open-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1