COURANT Een gelukkig buitenkansje. No. 4808 "^p, die b*- n.R* ZATERDAG 28 JULI 1917 46e JAARGANG Op- en ondergang vin Zon on Maan on tijd vin hoogwitir (Tsxel). (Zomertijd). Hun Zon w«Ur Juli op: onder: op: onder: Zondeg 29 a. 6.0 m. 12.53 6.17 8.66 810 8.86 Uaandag 80 6.6 1.- 5.19 8.51 1.20 1.60 Dinsdag 81 7.0 n 1.29 6.21 8.12 6.15. 6.20 Aug. Wocnad. 1 a. 7.11 2.12 6.28 8.60 8.66 7.80 Donderd. 2 812 1.6 6.26 8.18 8.0 8.80 Yljjdag 8 8J8 6 36 6.26 8.16 8 60 9.20 Zaterdag 1 369 7.8 6.27 8Al 9.86 10.10 oe week; 24 Juli. Op de kentering van Juli tot Au gustus 1917, terwijl we gereed staan bet vierde oorlogsjaar in te gaan, wordt 'ter ook voor het arme Patria niet vroolyker op. De oud minister Colyn heeft zich laten inter viewen door eon buitenlandach jour nalist; zijn herstel van de flets tui meling ia dus op goeden weg gelukkig; en wat de mededirecteur der „Ko- ninklyke" over de „Vredes-vooruit- zichten" als z(jn gevoelen heeft doen kennen, is verre van opwekkend 't. Is nu een uitputtings oorlog gewor den, het mesdoen van Amerika maakt hot aspect op een spoedigen vrede uiterst troebel. Wy hebben ons voor te bereiden op een vierden oorlogs winter. En 'czou beat 1919,^«oo niet nog later, kunnen worden, vooren- aleer de vrede op aarde terug zal keeren, dan misschien nog door den nood, door honger en ellende gebracht De a?onden gaan reeds lengen. De Regeering blyft, hoorde men ter wille van landbouw- en spoorweg belangen het eind van den zomer- tyd '17 op 15 September stellen. De periode tot October kan er niet by. Op 23 Juli kwam de gelukkig on- gegtoud gebleken mare, dat de aan voer van kolen uit Duitschland „voorloopig" zou zyn stopgezet. Te- geiyk met den loop van extra treinen vandaar en daarheen. Temeer ontstellend was deze booze .canard", wyi de eiachen van den kolennood reeds maatregelen in ver band met het kunstlicht noodig maakten, voor meDig bedrijf, vooral van den .kleinen-man", om van particulieren nu maar ganschelljk te zwijgen in hoogo mate drukkend. Op dienzelfden 28 Juli kwam de booze, zelfs ontroerende tijding, dat by Hoek van Holland het Nederland- Bche s.s. „Gelderland" door Duitache watervliegtuigen is aangevallen en vervolgens naar Zeebrugge werd op gebracht. Terwijl onmiddellijk ook nog de zeer ernstige vraag aau de orde kwam, of in dit geval evenzeer onze souverelnlteit, de territoriale rechten van ons land geschonden werden als bij den aanval op Duit- Beha vrachtschapen door Engelsche torpedobooten by Bergen, nabij onze Noord Hollandsche kust, op 20 Juli j.1. welke gebeurtenis een zeer achet- pe nota deed richten, op last van minister Loudon, tot de Engelacbe Regeering. Welk proteBt voorafging aan den eisch, ons van Duitache zijde Ingezonden mededeellng. Alle dagen wordt h6t aangetoond dat iu de ziekten die hun oorsprong in een verarming van het bloed hebben, evenals in de zenuwziekten, de Pink' Pillen genezen, zelfs wanneer de zieke op geene genezing van eenig middel meer hoopte. Heden kunnen wij een nieuw voorbeeld geven van de krachtige werking der Pink Pillen in oen geval van bloedarmoede, ver- ergeid door ernstige storingen van hev zenuwstelsel en der natuurlijke functiön. „Sedert, twee jaren, schrijft ons Mevr. Bride, 10, rue St. Polycarpe, Lyon, was ik aangetast door een zeer ernstige bloedarmoede, die mij tot een staat van uiterste zwakte had gebracht en die storingen had veroor zaakt, waarover ik my zeer ongerust maakte. Ik was zoover dat ik geen eetlust meer had en niet meer slapen kon. Bovendien had ik hevige pijnen in het hoofd en in de piaag, en de minste inspanning bracht mij buiten adem. Alle behandelingen die ik had gevolgd, hadden mij geen de minste verlichting gebracht, en ik beken dat ik wanhoopte ooit te zullen herstellen, toen eon vriendin my de Pink Pillen aanraadde, waarvan zljzelve de wel dadige uitwerking had ondervonden. Ik schafte mij eenige doosjes aan en tot myn groote verwondering nam ik spoedig'een gevoelige verbetering waar. Na verloop van weinig tijd verdwenen mijne maag- en hoofd pijnen. Ik heb nu een uitmuntende eetlust en een rustige slaap weerge vonden, en myne krachten zyn geheel terug gekomen. Ik sta u toe nltjn brief te publiceeren, hopende dat zy den moed zal geven aan hen die wanhopen." - De Pink Pillen geven altijd merk waardige resultaten aan hem die ze regelmatig ,en met volharding ge bruikt. Men moet geen verbetering van enkele pillen verwachten, of de volkomen genezing van een enkel doosje; onmiddellijk werkende mid delen bestaan niet. Men moet de behandeling geheel en zonder onderbreking volgen. Op die voorwaarde zullen de Pink Pillen u genezen. Opbouwend en versterkend, zljn deze pillen bijzonder werkzaam tegen de bloedarmoede, de bleekzucht der jonge melajes, de neurasthenie, verlies van de eetlust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 ner doos, en f9.— per zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken by Alb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. gesteld om „eclatante satisfactie" te vorderen. Dat zyn alle gebeurtenissen, wel in staat om ook den niet-alarmis- tisch aangelegden man in sombere stemming te brengen. Ten opzichte van het tydelyk weer open-stellen van een stuk vaargeul in de Noord zee had Mr. Loudon een mooi diplo matiek succes behaald. Thans komen weer deze onweerswolken aandrijven, de vraag weer op den voorgrond schuivend, of wij dan toch in den dollen maalstroom, io den titanischen wereldstrijd zullen worden betrokken. Want wel komen herhaaldelijk - gelijk onjanga nog by de erkenning, door Engeland, van schuld aan het met bommen bestrooien van ons Zierikzee, met aanbieding van schade vergoeding de betuigingen van diep en dieper leedwezen. Maar zij worden gevolgd, op den voet, door steeds ernstiger daden van willekeur en verkrachting van het volkenrecht te onzen nadeele, beurtelings door de machtige oorlogvoerenden. Onze oeconomischetoestand wordt al ernstiger. Aan het eind der agenda, door de Tweede Kamer nog af te werken voordat zij op Augustus recèa kan gaan, is geplaatst de Distributie motie (de zeer lange) der h.b. Van den Tempel c. s. waarmee de ver gadering van hoofdbesturen der Vak bonden, Zondag j.1. te Amsterdam irgaderend, bun sympathie betuigde. Inmiddels blijft kan men niet itwisten - onze Regeering diligent. Er wordt boter ingeslagen voor den komenden winter. Het rundvleesch zal worden gedistribueerd, wat voor de goedkoopere soorten een détail- prijsverlaging van 40 pet. zal ton jevolge hebben. Een ontwerp tot jeperkiog van Zondags-en nachtarbeid voor bakkers en regeling van den arbeidsduur der gezellen heeft het Lagerhuis bereikt. Maatregelen in verband met do veevoedering, ook en vooral door den slechten jongsten hooioogst noodig ge worden, zijn van Landbouw uitgegaan. Verschillende commissiön hebben op 23 Juli - in afwachting van hét komend Kamer debat over de groote kwestie der levensmiddeleu voor ziening met minister Posthuma geconfereerd. Maar dat alles neemt niet weg, dat zéér-grauwe, onheilspellende on wöjrswolken aan den gezichtseinder blijven hangen. Een comité uit do spinners in de Twentache streek - weet men aal den tocht naar Engeland wagen om te trachten den maatregel verzacht te krijgen, waar door s/s van den toevoer werd uit geschakeld. En de belangen van Ame- rikaansche Export naar Nederland heefc minister Posthuma ertoe ge bracht om een commissie naar hot land van Uncle Sam af te vaardi gen. Naar gelang de groote worate- irg heviger wordt, komen de arme kleinere neutralen al meer „in bet gedrang". En inderdaad, men be hoeft geen pessimist te zyü, in deze dagen, om met angstige gevoelens te denken aan wat, ook uit oecono miach oogpunt, nog aan beproevingen van allerlei aard over het oude Pa tria zou kunnen komen. Inmiddels doet de parlementaire Binnenhof welsprekendheid en breed aprakigheid zich duchtig gelden. Aan het eind der Parlementa-weeb, die op Vrijdag 20 Juli besloot, wees presi dent Fock er zoo in 't voorbijgaan op, dat „de Regeering nog iets anders nu te doen heeft dan ter Kamerzit ting aanwezig te zy'Q." De Eerste Kamer bracht den 17en Juli j.1. nog wat stagnatie, stremming teweeg, door te volgen het advies De Vos van Steenwljk en alle ont werpen, laatstelijk door de sinds ontbonden Tweede Kamer baar toe gezonden, als vervallen te beschouwen. Gelijk zij dat Lagerhuis van vóór de ontbinding (naar de opvatting van 1853, door mrs. Van Reenen en Van der Linden Sr. verdedigd) „dood" hebben verklaard. Van welk votum zooals mr. V. d. Feltz zei, de vraag blyft, of het 't prestige, gezag van den Senaat zal versterken 't Zal slechts vertraging, beslommering berokkenen, Terwijl de ontwerpen-Limburg en -Marchaut („juspromovendi" voor het einddiplo ma H.B S. voor de geneeskundige en natuurkundige vakkeö, alsmede ver hooging der minima jaarwedden van de onderwijzers) herleefd zijn. De Indische Leening der 50 millioen ging er by de Tweede Kamer „sans tambour ni trdmpette", zonder slag of stoot, door. Maar over het ontwerp Export- Centrale ontspon zich een debat, der mate uitgebreid, dat praeses Fock met avondzitting begon te dreigen. En de vraag, of hier een naam- looze vennootschap onder Rijkscon trole moet komen tot centraliseer in g van in- en export dan wel of de Regeering bier 't heft in handen moet houden, zij scheen ten nadeele van het regeerings-ontwerp te zullen beslist worden totdat op Vrijdag middag j.1. minister Treub het woord vroeg, by verrassing incidenteel, om met kracht te protesteeren tegen den inderdaad verwoeden aanval, door mr. Patyn np het ontwerp gedaan. Dat er gecentraliseerd moet worden, dat de Regeering moet waken tegen het onttrekken aan de volksbehoeften van wat voor de volksvoeding on misbaar is, men is't in de Kamer daarover eens „van Dresaelhuya tot Patyn". De gcoote vraag is en biyft geiyk gezegd een naamlooze vennootschap of de Regeering zelve En in de eerste debatweek waren (met uitzondering van mr. Dressel- huys) alle sprekers tegen het ont werp, maar de flnancieele specialiteit der Unie liberalen, de heer Patyn ging zóóver om schoon hy dan natuurlijk de bedoelingen der Regee ring verklaarde, geen oogenblik te verdenken te gewagen van „rad voor de oogen draaien", boerenbedrog en zoo meer, van praktijken, die een particulier; ze in toepassing willende brengen, „van de Beurs zouden doen kyken", e.z.m. Hierop nu heeft de zser-geharnaste bewindsman, genaamd mr. Treub, den heer Patyn even van repliek ge diend. Er tegen opkomend, dat deze by het publiek den indruk vestigde, hoe hier werkeiyk onsolide advie zen van officieel karakter zouden worden gegeven. En men mag, van volkomen onpartydig standpunt veilig ge ^tuigen, dat de rede Treub de kaDsen van het ontwerp Export-Centrale zeer beduidend deden stijgen. Terwijl 't de vraag is niet door een leek uit te maken of het gezag als financier van mr. Patyn ODgerept totdusver uit den kamp is gekomen Moge tenslotte het besef, dat zoo wel Regeering als opposanten geleid worden, enkel en alleen, door de liefde voor 'slands belang (die ook, zooals mr. Fock in zyn rede ter hul diging van Lieflinck'a nagedachtenis, richisnoer was van het leven des overleden nestors) tot verbroedering leiden. Want zoo ooit, flan hebben wy nu noodig de eendracht, waarvan onze voorouders zeiden, dat doör haar res parvae crescunt", ook de kleineren, zwakkeren zich kunnen doen gelden, in kracht en invloed toenemen Mr. Antonio. De legerberlchten van 25 en 26 Juli. Van het W e b t e 1 ij k front. In Vlaanderen duurt de artillerie slag nog steeds voort. Zonder ophou den wordt het roffel vuur doorgezet, 's Nachts verflauwt het slechts weinig, om overdag met de grootste hevig heid vervolgd te worden. De Engel- schen ondernamen volgens het Duitache legerbericht van den 253ten verscheidene verkeunings-aanvallen, doch hadden geen succes. De Duitschera daarentegen verover den by Monchy een belangryk ver sterkt punt, hetgeen de Engelschen driemaal trachtten te hernemen. Alle pogingen waren echter tevergeefsch. Verder naar het zuiden, in de streek van Aillea bestormden deDuitschers de Frausche stellingen over een breedte van 1800 M. en een diepte van 400 M. Ten N.W. van Hurtebisse verlogen de Franschen door een ver rassenden aanval bebeerschende ge deelten van den bergrug. Ook in Champagne bevochten de Duitachera eenige voorde9len, n.1. by den Hochberg, waar zy de rest van het op 14 Juli verloren gebied her namen. Overal ondernamen-de Fran schen vinnige; doch vruchtelooze tegenaanvallen. In het geheel namen de Duitschera 46 officieren en ruim 1100 man gevangen. Htt bericht van den 26ateu meldt dat van 1-25 Juli meer' dan 6000 man en 150 officieren geyangen go nomen werden, en geeft' verder aan dat in Vlaanderen de artilleriestryd voortduurde. Het Frausche communiqué van den 26aten Juli meldt dat da Duitschera sinds Woensdagavond op het front tusschen Hurtebise en la Bo-/ellö on stuimige aanvallen ondernamen, waarbij zy erin slaagden, ten koste van buitensporige verliezen esnige stukken der eerste Fransche linie te Aanvallen by den Hoogenberg in Champagne mislukten. Benoorden Auberive gingen de Fransche oenigs- zins vooruit. Van Engelsche zyde wordt het ter rein verlies bij Monchy lePreuxtoe gegeven. De vooruitgeschoven posten moesten hier ongeveer 225 M. terug trekken. Overigens geeu gebeurtenissen van belang. Van het Oostelijk front- De tuchteloosheid en het gebrek aan discipline in het Russische leger bezorgt den Duitschera het eene voor deel na het andere. Dit blijkt ten duideiyksto uit de Russische commu- niqué's waariu onverbloemd mede- deeling der feiten wordt gedaan. Naar het bericht van 25 Juli aan geeft, moesten de Russen by Krewo het veroverde gebied ontruimen ten gevolgb van de zware artillerie be schieting. Over de bezetting van Tarnopol door de Centrale meldt het bericht, dat de troepen die deze stad moesten verdigen, op eigen houtje, en zonder noodzaak terugtrokken. In het vak Brezovica Mikulince werd de overgang V3n de Sereth geforceerd en het Rus sische leger op de linie Smykovce- Trembowla teruggedrongen. Ten O. van Smykovce werd door Russische afdeelingen hardnekkigen tegenstand geboden. Tusschen de Sereth en de Strypa zetten de Duit schera hun offensief voort. Troepen, die ten N.O. van Romanofka ope reerden, trokken uit eigen beweging terug. Dinsdagavond echter hand haafden zy zich op de linie Trem bowla-Romanofka-Petlikovce. Ten W. van de Strypa doorbraken de Duitschera het Russische front en moesten de aangevallenen wyken tot ten Z. van Jezierzany. Ten Z. van den Dnjestr tot de Karpathen zetten de Russen hunne terugtocht voort. Het Duitache legerbericht van Juli geeft aan dat de Centralen nog verder vooruitgingen. De hoogten ten N.O. van Tarnopol werden ge nomen. Verder naar het Z. namen zy de plaatsen Buczacz, Tlumacz, Oltynia en Delatyn. Door den druk ten N. van den Dnjestr en ten Z. van den Tartaren-pas moesten de Russen ook op het Karpathen-front wyken en terugtrekken in de richting van Czernowitz. Een aanval der Centralen op Woensdag verdreef de Russen van de Baba-Ludowa hoogte Zelfs meldt het avondbericht dat de terugtocht aan dit front zich uit strekte tot aan Kirli Baba. In een overzicht van de laatste gerechten wordt van Duitache zyde medegedeeld, dat de centralen tus schon Tarnopol en Trembowla, ten O. van de Sereth, 10 K.M. naar het Zuiden en Z.O. zyn doorgedrongen. Zö bereikten de linie Laskowce- Buczacz - Koropice - Oltynia - Dela tyn—Mikuliczyn, waardoor zy een aanzieniyke bekorting-van het front front kregen. Op het geheele 250 K.M. lange front zyn zy tot een gemiddelde diepte van 60 K.M. voorwaarts gerukt. Langzamerhand begint het er op te fijken dat de Russen geheel Galicié de Boekowina zullen ontruimen. Aan het Roemeensche front neemt de bedryvigheid toe. VolgeDS een Russisch communiqué van don 25sten werden vyandelyke aanvallen in de streok van Oitos afgeslagen. Ten Noorden van de Putna namen de Russen verschillende stellingen en maakten zy vorderingen op het front Geurille - Valoczcesy. Op do overige gevechtsterreinen geen gebeurtenissen van belang. Uit Rusland. Di tosstand In het leger. Met krachtige hand tracht generaal Kornilof, de opperbevelhebber aan het Z.W. deel van het Russische front, het bederf onder de troepen tegen te gaan. Dat hy hierbij niet voor uiterste igelen terugdeinst, bewyst een bericht van den correspondent van de Morning Post te St. Petersburg. Naar deze mededeelt werd aan* het front de doodstraf hersteld. Een heele divisie van het elfde leger, bestaande uit politiseeronóe uniformdragers, werd in de pan gehakt door de eigen artillerie, die begearig was zich te wreken op de verraderlijke schelmen voor de belèedigingen die alle loyale troepen, in het byzonder de artillerie, stilzwygend maandenlang moesten verduren. Het is bekend, zoo zegt decorres pondent verder, dat nooit te voren ln dezen oorlog Rusland een zoo ont- zagiyk leger te velde bracht als aan dat front. Nooit te voren was eenig Rus sisch leger zoo rijkelijk voorzien van technische hulpmiddelen, Britsche en Fransche kanonnen en kanonniers, vliegmachines eu vliegers. Britsche gepantserde auto's waren gevoegd by ongeëvenaarde technische sterkte der Russen zelf. De artillerie was in zoo bewonderenswaardige natuurlyke en aangelegde stellingen opgesteld, dat ze het ideaal naderden. Wat de kanonnen van het elfde leger betreft, verneem ik bijzonderheden, die haast ongelooflyk zyn. Het schynt dat do infanterie de eigen kauonniers neei\ schoot om paarden te krygen. Ook worden soms deze paarden zelf neer geschoten "by den terugtocht en deze daad van paniek of verraad was oor zaak dat feitelijk alle artillerie van het e'fde leger in vijandeiyke handen viel. Er is ook ge9n hoop om de ar tillerie en bestaande hulpmiddelen van de 7e en 8ste legers te redden. Eao heldere plaats in het relaas van schandelyke dét&cle ia de dap perheid van de Britsche gepantserde auto afdeeling, dis in vele gevallen moest biyven dooistryden om den vijand tegen te houdeD, toen de Rus sen hun stollingen opgaven. Een Levóe en matse. Volgens een bericht uit St. Peters burg van da „Petit Parisien heeft VereDsky de iniyving by het leger van alle manneiyke Russen van 18 tot 46 jaar, zonder aanzien van rang of positie, bevolen. Ook de leden van het voormalig keizeriyk huis moeten als gewoon soldaat worden ingelijfd. Een moordaanslag op Kerefrsky. Volgens uit Finland te Kopenhagen ontvangen berichteD, werd toen Kerensky in een auto door St. Peters- burg reed, een bom naar zijn rytuig geworpen, die wel ontplofte doch zonder Kereoaky te deren. Een aan tal voorbijgangers werd érnstig ge kwetst. De toesnellende troepen zetten dadelyk een aantal huizen af on namen talrijke personen in hechtenis. Wie de dader van den aanslag is, kon niet worden uitgemaakt. Staking to Moskou. Volgens te Stockholm uit Haparanda ontvangen berichten,staken teMoikou 60.000 metaalbewerkers. Deze staking breidt zich ook tot andere ny verheids- takken uit. De Balkan-conferentie. Woensdagmorgen heeft de te Parijs bijeengekomen conferentie van staats lieden der op de Balkan strydende Entene landen, een begin met bare werkzaamheden gemaakt. De Franscheminister president Ribat wees er in zyn openingsrede op, dat de toetreding van Griekenland tot do Entente wyzigingen in den militairen toestand had gebracht. De taak van de conferentie is den nieu wen staat van zaken,te onderzoeken, en te bestadeeren hoe het leger in het Oosten zal worden samengesteld. Een regeling van het Balkan vraag stuk zal waarschyniyk op de eerst volgende groote conferentie der ge allieerden aan de orde komen. Een vredesdebat In het Engelsche Lagerhuis. Het Eagelsche Lagerhuis behandel de Donderdag een amendement Ram- say Macdonald en Trevelyan op de „Consolidated Fund Bill", waarin werd verklaard, dat de in den Duitschen Ryksdag aangenomen vredesresolutie beginselen huldigt, die Eageland steeds heeft voorge- staand. Asquith wees er met nadruk op, dat de geallieerden een groep vrye naties zyn, die voor vryheid stryden en dat een vrede zonder vryheid niet waard zou zyn dat ze gesloten wordt. Bonar Law stelde in het licht, dat de resolutie van den Duitschen Ryks dag geen waarde heeft, omdat de Ryksdag geen macht bezit. Omtrent den toestand in Rusland zeide hy, dat het daar gebeurde weliswaar groote verandering heeft gebracht, maar dat Rusland volgens zyn meening, zyn laatste woord in dezen oorlog nog niet gesproken heeft. Alle naties, die by den stryd betrok ken zyn, zijn weliswaar door den slag verbluft, maar men bedenke wel, dat de hulpbronnen van Groot- Britacnie en zijn bondgenooten vol doende zyn om het absoluut zeker te maken, dat zy, wanneer zy niet den moed laten zinken, de resultaten zullen bereiken, voor welke zy den oorlog zyn aangegaan. „De doeleinden in een oorlog als deze moeten zich wijzigen, zoo ver volgde Bonar Law, „onze doeleinden zijn echter in hoofdzaak nog dezelfde als toen Asquith zyn rede hield in Guild Hall. Duitschland begon eerst over vrede te spreken, toen het scheen te ver liezen en het beste middel om te verkrygen, dat hetgeen in de resolutie van den Ryksdag is uitgesproken, verwezenlijkt wordt, is te toonen, dat wij van plan zijn door te gaan tot ons doel is bereikt. D8 motie Macdonald werd verwor pen met 148 tegen 19 stemmen. Uitvoeren van Nederland naar Engeland. Io het Engelsche Lagerhuis vestigde de afgevaardigde kolonel Burn de aandacht van de regeering op de mededeeling, dat Nederland in het jaar 1916 slechts 22,932 ton levens middelen naar Engeland had uitge voerd. Lord Robert Cecil antwoordde Ik ben Burn zeer dankbaar, dat by myn aandacht op deze cyfers heeft gevestigd. Da volgende cyfers zyn ontleend aan Nederlandsche offlcieele statistieken met uitzondering echter van de cyfers voor spek en gecon denseerde melk, die in de totalen zijn begrepen en die aan de Engelsche douane opgaven zyn ontleend, daar de artikelen in de Nederlandsche stati stieken niet afzonderlijk opgegeven zyn. Van de plantaardige producten zijn alleen de aardappelen medege- rekend 1916. Van Januari tot Juni 99,722 metrieke ton, V-an Juli tot December 120,280 metrieke ton, zijnde in het geheel 220,002 metr. ton, dus ongeveer 10 maal het genoemde getal. Bij dit totaal waren 130.116 ton Nederlandsche margarine. Groote staking té Mexico. New-Tork, 25 Juli. Vyftien duizend mannen, in dienst op de olievelden van Tampico, hebben de staking af gekondigd. binnenland. Tot zinken gebracht. Te Hollevoetsluis zyn aangebracht door een visscherman drie man van zeetjalk „Spes Mea", tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot 8 myl van de Noordhinder. D8 schoener „Janna", Dinsdag van Maassluis naar Havre vertrokken, ia Woensdagmorgen door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De be manning werd na 9 uur geroeid te hebben door de loodsboot opgepikt en te Hoek van Holland geland. Vliegongeluk. Donderdag viel luitenant Schimmel van 70 meter hoogte op het vlieg terrein te Soesterberg. Hy beeft drie ribben gebroken, een groote knie- wond en vleeschwonden in het aan gezicht. Hy zou weldra naar Indiö vertrekken. Eeu korporaal-waarnemer ia licht gekwetst. Verhooging tabakiprljs. Naar wy vernemen, zal de prys van tabak binnenkort weer met 26 cent per pond worden verhoogd. (N. A. Ct.) Hout als koolanvoar. Men .schrijft aan de „Rott." Weer wat nieuws, en nietswaardig, zoo denkt misschien menigeen by het lezen van dit opschrift. Doch wees niet al te vlug met uw oordeel, mijn lezer. Wat ik wil aanbevelen is niet nieuw, maar oud, en-dat het nietswaardig zou zyn kan ik by ondervinding tegenspreken. Vóór vyf tig jaren werd in de Alblasserwaard veei hout aan de koeion gevoederd. De fijne rysjea van de kuolstoven en wilgen worden door het vee graag gegeten, en als het vee er wat aan gewend is, dan knabbelen zy niet alleen de fljee rijsjes op, maar stokjes van de dikte van een pink vermalen zy tusschen de kiezen. Nu is er veel wilgenhout in ons land. Ik heb het oog op de uitgestrektheid land dat met grienthout bezet isdat kan een massa veevoeder voor den winter opleveren. Men móet beginnen met eerst de fijnere takjes te geven en dan als laatste voer, zoodat ze den ganschen dag den tyd hebben om ze op te knabbelen. Gaandeweg nemen ze de dikkere houtjes. En hoe vaart het vee er by Dat kan ik by ondervinding van jaren zeggen, en dan heb ik er maar één woord voor: uitmuntend. Het bespaart aanmerkeiyk veel hooi en het vee wordt er wel niet vet van integendeel, zy worden wat „houterig" maar perfect gezond en... sterk. Dat komt ook uit in de kalveren die zy werpenkleine, ma gere, gezonde, sterke kalveren krygt men van koeien die veel hout gegeten hebben tydens de dracht. Wie omtrent een en ander nog in twijfel mocht ver keeren, die infor- meere maar bij de oude boeren in de Alblasserwaard. Het is door den invoer van krachtvoer uit het buiten land in onbruik geraakt. Daarom maak ik er opmerkzaam op. Het kan, ala al het griendhout er voor gebruikt wordt, een groote hool- uitwinning geven. Conoontratla bakkaribadrljf. Woensdagavond heeft de wethouder uit Rotterdam, de heer H. Stule- meyer, ten stadhuize vergaderd met de beBturen der verschillende bakkera- patroons-organisaties, ten einde met het oog op de kolenschaarschte de bakkers te wy zen op de wenachely kheid van bedrfifaconcentratie In dezen zin, dat verschillende bakkerijen tydelyk in elkander zullen worden opgelost. De besturen zijn van het nut en de noodzakeiykheid daarvan overtuigd en hebben toegezegd een regeling in dezen zin te ontwerpen. Aingoteekende brief geledigd. Te's-G.avenaage is vanwege de Reederavereeniging voor de Neder landsche Haring visschery op 14 Juli 1917, des namiddags omstreeks 4 uur, aan het adres van Nygh en Van Ditmar, Uitgevers Maatschappy, ge vestigd te Rotterdam,'verzonden een brief met aangegeven waarde, be vattende o.a.» 1 bankbiljet van f800; 1 id. van flOO; 6 id. van f60; 2id. van f 40; 3 id. van f26. Deze brief la door den geadres seerde in ongeschonden staat ont vangen en bleek niet te bevattende bovenvermelde bankbiljetten. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat deze bankbiljetten te 's-Gravenhage vóór de verzending zyn gestolen. Moord. Donderdagmiddag heeft ln perceel lste Sweeliackstraat 14 te Amsterdam eeD Nederlandsch deserteur eenige revolverschoten gelost op een 22 ja rige vrouw, nadat hy eerst een korte woordenwisseling met haar had ge had. Het meisje was onmiddeliyk dood. De man trachtte daarop zichzelf te dooden, hy bracht zich eenigè ernstige verwondingen toe. Hy heeft een schot in het hoofd en een inde hartstreek. Naar de „Tel." meldt, heeft men hier te doen met slachtoffers van wat men het „lichte" leven noemt. De vermoorde vrouw was een bekend type onder het „uitgaande" publiek. Zy was op een eigenaardige manier met haar moordenaar in aanraking gekomen. Deze, zoon van een café houder uit de Noordeiyke provincies, was eenige maanden geleden, in het bezit gekomen van een erfenis, groot ongeveer f2500. Hy had zich bfijk baar voorgenomen dit geld er op een besliste manier door te brengen en plaatste een advertentie, waarin hy een „dame" vroeg, om gezellig eenige weken mede aan het strand door te brengen. Op die advertentie reflec teerde de verslagene en zoo kwamen beiden met elkander in aanraking. Al spoedig werd het erfdeel duchtig aangesproken. De jongeman gaf zfin meisje allerlei kostbare cadeaux doch het was duideiyk dat het haar alleen om het geld te doen was. Toen.hy dan ook door zyn kapitaaltje heen was, veranderde zij van houding te genover hem. Een en ander bracht den jongeman in zeer overprikkelden toestand. De verslagens wist eenigaztns met welke plannen de jongeman rondliep en had zich uitgelaten, dat, wanneer hy zich dood wilde schieten, hy dit maar ergens anders moest doen. Het was hem duidelijk geworden, dat het meisje van hem af wilde, nu er geen geld meer was, en haar prikkelende houding schynt hem ten slotte tot den moord gedreven te hebben. ingezonden. i Helder 27 Juli 1917. rotaria der Chr. jniging, te Helder. Mynheer, Uw schrijven dato 19 Juli kwam in handen van onze besturen. Reeds dadeiyk valt uit die correspondentie op te maken dat de kans om tot eenl(L vergeiyk te komen, blijkens de op^ vatting en uiteenzetting die Uw bo- stuur over ons voorstel geeft, wel wat gering is. Intus3chen is het belang der recht- sche groepen dat wy voor oogen hebben oorzaak, dat wij U nogmaals verzoeken onomwonden ons eerste eerste schrijven met ja of neen te. willen beantwoorden. Onzerzyds weigeren wy een open bare vergadering te houden* op een wyze zooals Uw bestuur dat voor stelt. Afgezien van het nadeel dat daarin schuilt voor welke groep der rechtsche partijen dan ook doordat buitenstaanders zich met recht op dit twistpartytje kunnen vergasten, kan een zoodanige politiek* vergade ring nimmer tot eenig practlsch re sultaat leiden. Als wy het onderling met een be trekkelijk klein bestuur al niet eens kunnen worden, wat mag dan worden verwacht van een openbare vergade ring met bezoekers die 't geval niet kunnen beoordeelen? Een goede gang van zaken is, dat eerst de bestuurderen met elkaar confereeren, dezelfde bestuurderen waartuasehen het conflict Is ontstaan, om daarna indien gewenscht, de zaak in openbare vergadering te bespreken. Ook al in het. belang van beide partyen zullen wy in het openbaar niet de door U genoemde verkiezings- cijfers bespreken, alleen willen wy er U op wyzen dat ge cyfers gevende van de laatste gemeenteraadsverkie zingen, in dat zelfde verband ook die cyfers eens moet nagaan uit tyden dat Uw kiesvereenlging nog met de onze samenging. Uw bestuur komt dan bovendien voor het wel ietwat moeiiyk geval te staan, dat langen tyd in coalitie is geleefd met leiders die vólgens Uw strooibiljet orgeriyk, ongeschikt en onbetrouwbaar zyn. Zeer eigenaardig ïykt ons de hou ding van Uw voorzitter J. H. Staalman. Immers zyn ontac tisch optreden in de bewuste bestuurs vergadering was oorzaak van het con flict, terwfll nu de heer A. P. Staal man die toch met het geval niets te maken had, heeft, moeten overkomen, om de zaak verder op te knappen. Ziet Uw voorzitter daar zelf geen kans voor? Onzerzyds bestaat er echter geen bezwaar dat Uw heer A. P. Staalman onderlinge bestuursvergadering by woont. Gaarne geven wy hem alle gelegenheid ln die byeenkomst het zyoe over de zaak te zeggen. Met nadruk willen wy er nogmaals op wyzen, dat wij geen andere be doelingen hebben, dan Uw bestuur in de gelegenheid te stellen de bo schuldigingen aan het adres van onze leiders geuit, aan te toonen. Is die quaestie tot klaarheid gebracht, dan beptaat er onzerzyds geen bezwaar te bespreken de wijze waarop over eenstemming in het belang der recht- ache groepen kan wofden verkregen. Duldeiyker kunnen wy het U niet zeggen. Wilt ge perse een andere wending aan de zaak geven, wilt ge 'fc zoo uitleggen dat wy zyn politiekers met het vooropgezette doel rechtsche be langen en beginselen opzettelyk scheef voor te stellen welnu daar valt onzerzyds toch niet tegen op te roeien. We bekennen 't eerlyk, dan leggen we 't af, niet alleen in het openbaar maar ook in besloten kring. Omdat Uw bestuur ons en Uw schryven in de Heldersche Courant van 24 Juli openbaar maakte, nood zaakt U ons ook deze corespondentle door middel van dat zelfde blad ter kenuisse van het publiek te brengen. Uw defloitlef antwoord zieu wy alBnog voor 31 dezer tegemcat. Namens de bestuurderen der A. R., R. K. en C. H. Klesvereenlgingen te Helder. J. VISSER. 8oheeffeleeberger contra Zlts. Wy ontvingen van den heer Zits een ingezonden stuk ala antwoord op 'sheeren Schoeffelenberger's laatste schryven. Bedoeld stuk, vol persoon- ïyke insinuaties en verdachtmakin gen, kunnen wy niet opnemen. Toen wy den heer Schoeffelenberger des- tyds toezegden zyn verweer te zullen opnemen, geschiedde dat omdat hy de aangevallen party was. Daar deze stryd echter hoe langer hoe meer ont aardt ln een persooniykescheldpary, wenschen wy onze kolommen daar voor niet langer disponibel testellen. Wy geven hieronder verkort/het zakeiyke uit 'sheeren Zlts' betoog weer; den heer Sch. en eventueel ook den heer Krijnen, zullen wy nog gelegenheid gpven voor een verweer, doch sluiten verder de discussies. De heer Zits zegt allereerst, dat hy nooit gezegd heeft dat de centrale keuken een ton zou kosten, en vraagt, waarom de heer Sch. niet met zyn keukenplan by den Raad is gekomen als dat zoo erg goed was, inplaata van het aan den vooravond eenor raadsvergadering in een ingezonden stuk ter sprake te brengen. Dat is tegen het gemeentebelang. Verder toont de heer Ztta uitvoerig aan, dat Werkl. Ver. „De Eendracht" wel degeiyk koninklijk is goedgekeurd (Kon. Besl. van 16 Juli 1906) en geeft hy de namen der bestuursleden om te bewyzen, dat hy zelf niet in zich vereenigt al de hem door den heer Sch. toegeschreven functies. Tenslotte deelt de heer Zits nog mede, dat hy jaren geleden candidaat zou worden gesteld voor den Raad, doch op den dag der candidaatatelling de ïyst met 28 handleekeningen niet deed Inlegeren. Degeen die belast was met de inzameling der handteekenin- gen, ontving voor dezen arbeid van den heer Zits f6.-. Van wat in „de Vonk" heeft gestaan wordt door den heer Sch., ingevolge rechtskundig advies, geen nota genomen, voor de Weeainrlchting Huisduinen is direct noch indirect iets door hem onder- nomen. (Red. Held, Crt.). Ingezonden mededeellng. Ontmoediging helpt niet. Htt is geen wonder, dat vrouwen by tyden moedeloos worden, zy zyn zoo verdiept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van bet eigen huis, dat haar eigen gezondheid vaak verwaar loosd wordt Als rugpyn, wateratoornissen, ze nuwachtigheid, of verlies aan ge wicht hieruit voortvloeien, toont dit aan dat de nieren aan het verzwak ken zyn en dat urinezuur zich in bet lichaam ophoopt. Men dient te beden ken, dat dan verdere verwaarloozing kan leiden tot rheumatiek, ischias, niergruis of steen, ontstoken nieren en blaas, of tot graden van ongenees- ïyke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frisache lucht en slaap. Verlicht zoo mogeiyk uw werk. Neem slechts licht verteerbaar, gezond voed sel, met genoegzaam melk, genoeg zaam water, maar geen onnoodige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Dit genees middel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstydperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen onder vinden nut van Foster's Pillen, want deze bevatten de zuiverste bestand- deelen uitsluitend voor nier enblaaa- k walen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, kenbaar aan het handelsmerk (de man met zyn handen ln de len denen) op het etiket, zyn te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Kei- zeratr. 98. Toezendin g gesctai edt franco i na ontv. v. postwissel t f 1.76 p. doos heer 1 of f 10 p. zes doozen. (46)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1