DE HAND VAN FATMA Billy op de kermesse d'été. DE OORLOG. Bioscoop Ta ven u. Laatste berichten. Van het Wettelijk front, Beriyn, 27 Juli. De geschutslag in Vlaanderen hield gisteren wegens slecht uitzicht by tusschenpoozen op. Des avonda nam hij weder toe, tot de grootste hevigheid. Hernieuwde gefoiceerde Eogélsche aanvallen mis lukten overal in ona afweerterreln. Aan den Cbemin des Dames, ten Zuiden van Aillesen by de Hurtebise hoeve, evenals by den Hochberg in Westelijk Champagne deden de Fran- schen vruchtelooze aanvalleD, waai by zy veel verliezen lpden. Het aantal gevangenen en de.bult zyn aanzienlijk toegenomen. In het vak van Ailles stegen zy tot meer dan 1860 man, 16 machinegeweren en 70 sd el vuurgeweren. Parys, 27 Juli. Officieel: Aan het heele front van Cerny tot de Hurtebise-hoeve is de artillerie van nacht aan weerszijden zeer druk in touw gebleven, zonder dat de infanterie Ingreep. Uit nadere berichten over de be weging, in den avond van den 25sten door de Duitschers van de streek beoosten Hurtebise tot bezuiden la Bovelle verricht, volgt dat de Duit schers in achtereenvolgende golven met een divisie, waarvan het effectief zoo hoog mogelijk was opgevoerd en die zolf een versche divisie achter zich had tot dekkiDg, een aanval hebben gedaan. Het geringe belang van de verkregen uitkomsten ken teekent de mislukkiDg van de krachts ontwikkeling in Champagne. Ia de bergstreek bezuiden en be westen Moronvilliers deden de Duit schers na een vinnig bombardement na elkaar aanvallen, die alle in het Franscbe vuur op niets uitliepen. Londen, 27 Juli. Officieel: Van nacht was er een plaatseiyke stryd in de buurt van de benedenstad zuidweateiyk van Wameton, waarna onze troepen den vyand uit het dorp dreven. Ze maakten verscheiden ge vangenen. De vyand deed een tegen aanval met een sterke macht, waarna onze afdeellngen op eigen linie terug trokken. Van hat Oostelijk front. St. Petersburg, 26 Juli. Ten OÓBten van Tarnopol zyn onzo troepen onder den druk van den vyand terugge trokken op de rivieren Gniezditsjna en Gniezna. Gisteren (26 Juli) zyn overmachtige vijandeiyke strydkrachten tot den aan val overgegaan op onze posities in het Gniezna gebied en by Losniow (7 K.M. ten Noorden van Trembovia) Werden die ingedrukt. Pogingen om den vroegeren tosstand te herstellen hadden geen succces. Terzelfdertyd drukte de vyand onze posities in aan de Sereth. Ten Zuiden van Trémbo vla gebied by Zalavië en Podbaiaziki begon hy operaties in Noordelyks richting uit ie voeren, tengevolge waarvan onze troepen in de streek van Trembovia zich in Oostel. richting terug trokken.- Onze tegenaanvallen hadden geen resultaat. Zyn aanval naar het Zuiden uit breidend langs den Westeiyken oever van de Seretb, bezette de vyand Janow, Budzanof en Zwinlacz. In den avond van den 26sten be gonnen onze troepen zich in Oosteiyke richting terug te trekken van de Sereth. Verscheiden troependeelen ble ven het gegeven voorbeeld volgen en lieten hun posities in den steek. Tusschen de Sereth en den Dnjestr zyn onze troepen onder den druk vaü den vyaud in Z.O. richting biyven terugtrekken. Gisteravond streden zy op de linie Kossow—Baryaz. Tusschen de Dnjestr en de Kar- pathen zijn onze troepen onder dek king van achterhoedegevechten naar het Oosten biy ven terugtrekken. Onze troepen hebben Nianiow (aan den Dnjestr) en Tlumacz prysgegeven. Berlijn, 27 Juli. In verbitterde ge vechten, welke de keizer bywoonde, breidden onze divisies by Tarnopol door een krachtieen aanval het on langs veroverde bruggehoofd op den ooateiyken oever van de Sereth uit. Verder Zuideiyk werden niettegen staande hardnokklgen tegenstand der Russen die duizenden en duizenden roekeloos In dichte massa's in ons vernielend vuur dreven, de overgang over de Sereth en de Gniezna gefor ceerd van Trembevla tot Skomoros^? (6 K.M. ten zuiden van Budzanof."v Aan weerszijden Dnjesti dringèfi' wy snel vooruit. Kolomea is door Belersche en O.-H. troepen genomen. In de OosteJöke Bosch-Karphaten achtervolgden onze legercorpaep den naar de Pruth terugtrekkenden vyand. In de bergen ten Oosten van het bekken van Kezdi Vazarheli ontspon nen zich gisteren nieuwe gevechten. Wy hebben den vyand het dal van Susita tot aan de bovenloop van de Putna overgelaten. Weenen, 27 Juli. OfficieelDe aan- valsbeweging van de legergroep onder kolonel-generaal BöhmErmolli vordert zegevierend. Gedeelten van kolonel- generaal Kritek's leger, het Oost Galicische regiment infanterie JuDg Hohrenberg no. 18 en Beiersche troe pen bemachtigden vannacht in ver bitterde gevechten met Russische achterhoeden de stad Kolomea. Aan den noordeiyken oever van dè Dnjestr naderden de bondgenooten den mond der Stiypa. Ozortkof en Trembowla zyn in Duitsche handen. Benoorden Trembowla verzamelden de Russen tevergeefs hun krachten tot het toe brengen van scherpe stooten op groote schaal. Tegenaanvallen zonken alle onder zware verliezen ineen. Beoosten Tarnopol werd de vyand weer verder teruggedrongen. Beriyn, 27 Juli. Officieel avondbe- rlcbt: In Oost-Galiciö en de bosch- Karpathen is de vyand bUjven wyken, onze opmarsch gaande gebleven. Weenen, 27 Juli. De avondbladen melden, dat volgens hier binnenge komen berichten de Russische troepen Czernowitz ontruimen. Beriyn, 27 Juli. De terugtocht van de Russische legers uit Galicifl gaat, volgens ingekomen offlcieele alsook partikuliere berichten, met ongehoor de uitspattingen gepaard. In het bi zonder de stad Tarnopol werd niet alleen tot het uiterste gebrandschat, maar de inwoners, vele jonge meisjes o. a., zyn door soldatenhorden mis handeld. Branden en puinhoopen teikenen overal den terugtocht der Russen af. In Tarnopol zijn eigen dommen van partikulieren.voorzoover ze niet door de aftrekkende soldaten waren geroofd en meegenomen, op straat op een hoop gegooid, met petroleum overgoten en in brand gestoken. Huizen werden geBloten en in brand gestoken. De bewoners sprongen uit de vensters op de binnen plaatsen of zochten op belendende huizen te ontkomen. Velen zya daarbij omgekömem Vooral de winkel- 6n kantoorstraten zyn in de asch gelegd. Vele gezinnen moesten zich zonder kleeren aan het lijf bergen. Ook elders, met name by den terugtocht uit de Karpathen, in het dorp Mifeu- liczyn, hebben de Russen wreedheden begaan. Van het Roemeensoha front. St. Petersburg, 26 Juli. De Roe meensche en Russischs troepen zyn gister voortgegaan den ten westen van de Susita wykenden vyand te vervolgen en hebben de linie der dorpen Sovej-Deurile Vydia bezet. In de gevechten van eergisteren en gisteren hebben de Roemeniörs meer dan 1000 gehangenen gemaakt, 83 kanonnen, 17 machinegeweren, 10 mijnwerpera en veel ander oorlogs tuig bult gemaakt. Onze troepen hebben ongeveer 1000 gevangenen gemaakt en 24 kanonnen genomen. De duikboot- en mljnoorlog. Beriyn, 27 Juli. Op het Noordelijke oorlogstooneel is door de werkzaam heid van onze duikbooten wederom 28.600 bruto reg. ton vernietigd. Een Duitache onderzeeër vernietigd Parys, 26 Juli. De „Temps" ver neemt uit Havro, dat de Amerikaan- sche stoomboot „Navayo" op hare re\8 naar Frankryk in het Kanaal werd aangevallen door een Duitsche onderzeeör, wi8ns vuur zy met 36 schoten beantwoordde, waarna de duikboot zich byaa loodrecht verhief en in de diepte verdween. Ean Duitsche duikboot verongelukt. Een Duitsche duikboot is ter hoogte van Galais aan den grond geloopen. De bemanning stak het vaartuig in brand, ging aan land en werd ge PLAATSELIJK NIEUWS Te 'sGravenhage slaagde Donder dag j. 1. voor het examen Fransch M. O. akte A, de heer S. Elte, alhier. Zeevaartschool to Heldor. Geslaagd voor het overgangsexamen van de le naar de 2e klasse: A. Bakker, J. B. Boom, E. A. Bruyozeel, L. J. Fritz, G. deGlopper, KI. J. Grootvela, S. Korver, A. J. Labout, W. C. Lau, J. Rotgans, G. P. Simonse, D. Stevenson, A. Vlam, W. v. d. Vlies, J. Wola en R. Zwaan 1 werd afgewezen. Toegelaten werden tot de-le klasse M. J. v. Brederode, J. Breet, B. Brouwer, T. J. Buyten, F. J. v. Dam, N. J. Drost, C. J. de Graaf, A. Chr. Grefe, F. Hildama, J. v. d. Horst, C. U. Kampman, M. E. Kimmel, W. Krynen, C. J. Lagerveld. M. Noot,C. v. Otterloó, C. A. v. Pelt, B. A. Reitsma, A. Scheurkogel, W. A, Schot, P. v. Soelen, F. J. v. Vechgel, H. WaUeboom, J. Winter. J. de Wit, 4 zonder examen, 5 voorwaardeiyk, 6 afgewezen, 4 niet opgekomen. PROGRAMMA van het Concert op Zondag 29 Juli 1917, 4 uur, in het Park, achter het Paleis, I. Bowlng marsohDemaBle. Orch. ter Hall. 2. Ouverture „TannhKuser" Wegnar. B. Les Patineurs, valseWaldteufel. 4. Boyals Tambour et VlvandlèreRubinstein. 6. Fantalsle sur „Blgoletto" Verdl. 5. Perslsohe Schaw-Wache. Qlese. 7. Stars and Stripes, marche. Sousa De Bstavler II en fc J&emeeuw. Gister midc'-^j^e bewesten Texel door d» '►o^-^a.-^ïonderzeeboot E 56 twee ^Yaa'nPy'achepen aan gehouden. Op bericht betreffende deze ontmoeting vertrokken onmiddeliyk eenige torpedobooten (van hier om te waken voor een mogelyke schending der neutraliteit. Ter plaatse aangekomen bleek dat men te doen had met de twee, in dertyd door de Duitschers naar Zee- brugge opgebrachten Nederlandache stoomschepen Batavier II en hetmotor- schip Zeemeeuw, welk laatste schip door de Batavier II gesleept werd. Na een waarschuwingsschot van den onderzeeör begaven de opvaren den van de Batavier alsmede eenige zich aan boord van de Zeemeeuw bevindende mannen, in de reddings booten en zetten zy koers naar bet Texelsche strand, alwaar zy behouden aankwamen. Inmiddels was door de Engelschen aan boord van de Batavier II een prijsbemanning geplaatst, .met het doel te trachten het schip op te brengen. De aankomst van onze torpedobooten heeft dit echter ver hinderd. De aanhouding had blykbaar in territoriaal gebied plaats, want by de nadering van onze oorlogs schepen werd de Batavier II on- middeliykjdoor de Engelschen verlaten. Blykbaar hadden zy echter de buiten boordskranen opengezet, zoodat het schip begon teziDken. Naareenigen tijd sloeg het dan ook om. Na visscher- lieden mededeelden, ligt het schip geheel op z(j en steken de kimkielen boven water uit. Inmiddels aangekomen vletterlui hadden nog getracht aan boord van het zinkende schip et bomen, len einde te trachten het op strand te zetten met het oog op eventueele berging. Het werd hun echter ver boden. De Zeemeeuw lag al dien tyd voor anker. Eerst mochten de vletterlieden ook hier niet aan boord, maar later wisten zy toch op het schip te ko men. Eerst waren het een man of 15 maar later waren het er zeker wel 36 h 40. Nadat vergeefs getracht was den motor op gang te krygen, (blykbaar was de machine niet meer geheel Intact) werd met de reedery Zur Muilen een overeenkomst ge troffen, waarby de visaehers, die het verlaten vaartuig in bezit genomen hadden, zouden kunnen deelen in het bergloon. De sleepboot Assistent nam daarop het schip op sleeptouw. Om de zuid koersende werd door deze sleepboot om assistentie verzocht, waarop gisteravond da Titan naar bui'.en ging. Met, aanbreken van den dag kwamea.de schepen het gat bin nen en hedenmorgen te ongeveer halfacht werd de haven binnenge loopen. Door de Assistent werd het de geheel onbeschadigde Zeemeeuw direct naar de Binnenhaven overge bracht. De visscheis die aan de berging heb ben deelgenomen hebben een goeden dag gehad. Naar men zeide zou hen volgens de gesloten overeenkomst de helft van het bergloon ten déél vallen. Daarvan krygen de mannen die bet eerst aan boord van hetjschip waren een z.g. heel deel, terwyi de anderen, die later assistentie verleenden esn half deel en minder krygen. Het zal overigens wel geruimen tyd duren eer de zaak zoover uitge zocht iB dat het geld loskomt. In de eerste plaats zal moeten worden uitgemaakt .aan wie het schip hoort. Zal de Nederlandache iegeering met het prys verklaren van het schip door de Duitschers genoegen nemen, of zal het beslag op de schepen leggen en de opbrenging onderwerpen aan de uitspraak van een Nederlandache rechtbank? Dan doet zich de vraag voor wie de eigenaar van het schip is, en of deze het schip zal opvor deren. De Qemeente-Arbeidsbeurs. In het afgeloopen halfjaar kon de Gemeente-Arbeidsbeurs 76 aanvragen van werkgevers om personeel boeken, terwyl 149 aanbiedingen van werk nemers inkwamen. Het aantal plaatsingen door be middeling van de Beurs bewerkstel ligd, bedroeg in dat tydperk 49, ver deeld over de volgende vakken: timmerlieden, 2 schilders, 2 sme den, 2 stucadoors, 1 betonwerker, 3 loopknechten, 1 broodbezorger, 10 kantoorbedienden, 1 dienstbode, 24 losse werklieden. Het blykt dus, dat, al gaat het nog schoorvoetend, meer en meer van de Arbeidsbeurs wordt gebruik gemaakt. En toch,-de ervaring heeft dat geleerd, geschiedt dit gebruik maken van de Arbeidsbeurs pas, als door eigen kracht- geen plaatsingen tot stand kunnen komeir. Er zyn nog maar weinig werk gevers, die zich direct, indien zy personeel noodig hebben tot de Beurs wenden. Maar dat verschynsel ia niet alleen by werkgevers te constatesren, ook de arbeiders loopen nog veel te veel de Bsuvs voorby. Er zyn b.v; momenteel heel veel losse werklieden werkloos, maar het. aantal ingeschrevenen by de Arbeida beurs is 3. Dat dit zeer ten nadèele is van deze arbeiders staat vast, want het gevolg is, dat er o?er bet algemeen gedacht wordt, dat de werkloosheid onder hen van geen geteekenis is. 't Is dus in het welbegrepen belang der arbeiders, dat zij zich by even tueele werkloosheid direct aande Beurs melden en zich laten inscbry ven. Eo, indien de patroons, wanneer zy arbeidskrachten noodig hebbeD, datzelfde doen, dan- wordt een massa moeite en laat in vele gevallen weg genomen. Maar bovendien krijgt het Gemeente bestuur een overzicht van den stand der arbeidsmarkt in deze gemeente, iets wat voor de batrokkenen soms van groote heteekenis kan zyn. W{j kunnen er dus niet genoeg op aandringen, zoowel by werkgever als werknemer, om by gebrek aan ar beidskrachten of by werkloosheid, onmiddeliyk eerst de Arbeidsbeurs te raadplegen. Helpt dat niet, dan kunnen nog altyd andere wegen, die tot het doel luiden, worden ingeslagen. Maar wordt resultaat verkregen, zooals in het afgeloopen jaar in 49 gevallen kon geschieden, dan is den betrokkenen heel wat Roes3h bespaard. Het is ons bekend, dat er werk loosheid van beteekenis is onder de losse werklieden in deze gemeente. Welnu, laten zy beginnen met zich by de Beurs te laten inschryven. Ziekenfond! R.-K. Volksbond. Bovenstaand Ziekenfonds hield Donderdagavond in het Bondsgebou' zyne halfjaarlyksche vergadering. De voorzitter Wols deelde in zyn ope-' ningswoord mee dat het ledental stationnair blijft en dat de flaancieele toestand wederom was vooruitgegaan. Notulen werden gelezen en goed gekeurd. De verifleurs verklaarden de verantwoording van den penning meester in orde te hebben bevonden. Uit het verslag van den penning meester, den heer I. van Os, blykt dat de inkomsten en uitgaven heb ben bedragen f 340.85. Op de spaar bank der afdeeling is ton name van het fonds belegd f 1850.50. Ondanks de verhoogde uitkeering van fl tot f 1.20 per dag gaf het laatste halfjaar toch nog een voordee- lig saldo van f125. Tot verifleurs werden benoemd de leden OuwenB en Verburgt. Een breedvoerige discussie ontspon zich over de uitkeering der Ziekenfondsen in verband met de ziekteverzekering. Jan van Riemsdijk In „Gaalno." Speenhoff epigoon Dat was het, wat wy ons afvroegen, toen wy dezen nieuwen dichter-zanger zagen optre den, niet, als Speenhoff, in een lange zwarte soepjas, met een langen baard, maar in een eenvoudig colbertje en onder den neus slechts een knevel-in- Engelschen styi. Nu is .epigoon" een leeiyk woord; op zichzelf is het vry on schuldig, nl. nageslacht, nageborenen, maar wy gebruiken het in de be teekeni8 van navolger, mitator, en wel in ongunatigen zin. En wy zou den den heer van Riemsdyk onrecht doen door hem Speenhoff-epigoon te noemenwant, zyn liedjes mogen dan genre Speenhoff zyn, minder waardig zijn ze niet. Ze zyn slapper, goedmoediger, tammer, maar niet minder. Ec wat is natuurlijker dan dat Speenhoff, die zyn hoogtepunt als «anger heeft bereikt, en in zyn genre school gemaakt heeft, nu wordt op gevolgd door jongeren en frisscheren Ingezonden mededeellng. Heden ale Hoofdnummer: Spannend liefdesdrama In 4 bedrijven. Verder uitgebreid programma, o.a.: Alles met duidelijke explioatie van den Heer BOELENS. Ook Jan van Riemsdyk tokkelt de guitaar, en, als wy bekende Speen- hoffelyke wysjes hooren, wie onzer zal hem die kwaiyk nemen? Zyn Hollandsche liedjes zyn beschaafd, geestig vaak en, waar zy ernstig zyn, bok dikwyia ontroerend, hoewel nooit sentimenteel. Maar de Yeluwsche boerenzanger is de creatie van Van Riemsdyk zei ven. Dit is iets nieuws, en, in zyn feuk dialect is hy een gezellig cau seur. Deze hoerenliedjes zyn zyn fort, hier is Van Riemsdyk op zijn best. Met de harmonica of zyn guitaar be geleidt hy zichzelf en zingt van aller lei boerengrappen, die allemaal waar gebeurd zyn. Hij maakt wat mimiek eu verhoogt daarmee z(jn effect. Overal heeft ie een „lietie op 'emaakt", en dat by wel eens grasduint by zyn vriend*Speenhoff en anderen, och, wie duidt het hem ten kwade? Een dertig, veertig jaar geleden verscheen een bundeltje schetsen in Veluwseh dialect, het was getiteld„Nê*en leppels Kruudmoos obbeschept deur F. D. A. Postmeter". (Negen lepels Kruidenmoes opgeschept door F. P.) Daarin komt voor van een boertje, dat verzen wou maken, maar door het rumoer van vrouw en kroost niet verder kon komen dan in dezen geest .'tZol wat wêzen, verzen maken 1 Gut nog toe, dat is ook wat 1 A'k mar an do gauk kan raken Rolt ut as un wagenrad Maar 't begin miea pennenholder Hê'k verknauweld as een riet" En nu heeft Jan van Riemsdyk heel "neljes dit aardige versje ver werkt tot em „Veurwort" voor zyn eigen Veluwsohe versjes. Och j i, wie neemt het hem kwaiyk Veertig jaar fs een lange tyd en de heer Postmeter is misschien al lang dood. 'sHeeren vanx Riemsdljk's Veluw- sche liedjes zyu zéér genietbaar. Zijn gezellige gemoedelykheid, zyn prettig uiterlijk, zyn geestig dialect, dat alles werkt mee. Hij treedt al in groote plaatsen opte Amstordam en den Haag kent men hom al, du3 hy zal zyn weg wel vinden. Het Heldersche publiek was thuis gebleven op een twintigtal na, .die in Casino aanwezig waren. Eeflo.de heer van Riemsdyk vatte het zelf nogal gemoödolyk op zouden wy dan commentaar geven op dit voor Helder gewone verschynsel? Mevrouw van Riemsdijk begeleidde den zanger by eenige nummers op de piano. Overigens hielp by zichzelf, we zeiden het reeds op guitaar en harmonica. Hopen we op een vollere zaal een volgend maal. Hy is het wèl waard. Verwisseling bonboekjes. Aan belanghebbenden wordt by deze nog eens in herinnering gebracht, dat voor het verkrijgen van een nieuw bonboekje, vereischt wordt, dat da lijst van de gezinsleden in het oude boekje behoorlijk is ingevuld. Verdronk». De geniesoldaten Z. en van derP. zyn gisteren by Callantsoog by het baden verdronken. BINNENLAND. N. Oosterbaan. t Naar de „Nieuwe Haagsche Cou rant" verneemt, is het Tweede Ka merlid voor Enkhuizen, de heer N. Oosterbaan, te Apeldoorn overleden, De heer N. Oosterbaan, den 20en December 1863 in de gemeente Borger geboren, bezocht het gymnasium te Zetten en volgde daarna korten tijd de Rijksnormaallessen teFinsterwolde. Als onderwyzer was hij werkzaam in Den Helder en Middelstum, en als hoofd eener school te Naarden. In 1890 werd hy benoemd tot lid der redactie van de „Standaard". Sedert 1902 was hy schoolopziener in het arrondisement Doesburg. In 1909 werd de anti-revolutionnaire heer Oosterbaan tot lid van de Twee de Kamer voor het district Enkhuizen en tot lid van den Raad van Doesburg gekozen. Hy was medewerker aan verschillende bladen, ook op onder- wysgebied. Hy was oprichter en ge- ruimen tyd voorzitter der vereeniging „Doesburg's Belang", die niet alleen ten doel heeft de bevordering van het vreemdelingenverkeer, maar ook cursussen geeft in boekhouden en bandelsrekenen, den tuinhouw be vordert, zich dus in 't algemeen be zighoudt met de bevordering der plaatselijke belangea. Voor de benoe ming tot wethouder der gemeente Doesburg had de heer Oosterbaan wegens drukke bezigheden onlangs bedankt. Den laatsten tyd was hy woonachtig te Apeldoorn. O» vrije vaargeul. Voorlooplge wyziging van het door Engeland gesloten verklaarde zeegebied. Het Departement van Marine deelt lede: Volgens mededeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is van de Britsche Regeering bericht ontvangen, dat de grenzen van het gevaarlijk verklaarde zeegebied voor- loopig tot 1 September a. s. of tot een vroeger, nog nader bekend te maken tijdstip, zyn verlegd, zoodat het bedoelde gebied thans gelegen is beZ. en beO. de verbindingsiyn van de volgende, punten a. een punt op de parallel van 57 gr. 8' N.B., 3 zaemyi beW. de kust van Jutland gelegen b. een punt op 57 gr. 8' N.Br. en 6 gr. 0' O.L. c. een punt op 56 gr. 0' N.Br. en 6 gr. 10' O.L. d. een punt op 54 gr. 45' 15" N.Br. en 4 gr. 17' O.L. e. een punt op 53 gr. 29' N.Br. en 4 gr. 4' O.L. f. een punt op 53 gr. O' N.Br. en 4 gr. 10' O.L. De zuidelyke grens van het afge sloten gebied wordt gevormd door de parallel van 53 gr. 0' N.Br. van af het punt f tot een punt 8 zeemijl beW. de Nederlandache kust en verder om de Oost langs de grens der Neder landache territoriale wateren. De Oostelijke grens wordt gevormd door de grens der Deensche territoriale LtfeslagéJet toch al moest worden aangeef Jaen, dat de drie laatste leden van het Hof by voorbaat op Dultsch standpunt staan, zou ongetwijfeld biyken dat de plotseling ontwaakte liefde van Duitschland voor arbitrage beloondwerd. Men kan Blechts de welwillendheid der Nederlanders be wonderen, die DuitBchland maar dade- lyk toestaan wat dit land hun zoo dikwijls heeft onthouden. Maar zullen zy zich tegenover ons ook van dien kant toonen? Ook van ons zyn twee duikbooten in Nederland" geinterneerd en daar tegen hebben wy altyd geprotesteerd. Eq hoe staat het met het verschil in zienswyze tusschen ona en de Nederlandache regeering in zake ge wapende koopvaardyschepen Kolennood. Naar wy vernemen, zal de firma van den Bergh Krabbendam te Tilburg genoodzaakt zijn hare vyf fabrieken wegens gebrek aan steenkolen stop te zetten. Hierdoor zullen 900 arbei ders buiten werk geraken. Vliegongeluk. Niet luitenant Schimmel maar lui tenant B. A. W. Schlimmer heeft gisteren op Soesterbsrg het ongeluk gehad te vallen. Hy vloog met een waarnemer boven het terrein in een Farman oefentoestel. Op c.a. 50 M, hoogte gleed, door een verkeerde stuurmanoauvre, zyn toestel af, en werd verpletterd. De toestand van luit. Schlimmer geeft voorshands geen reden tot ernstige bezorgdheid. De waarnemer werd sleöhta licht gewond. In verband daarmede worden, met volkomen behoud van alle daarom trent bekend gemaakte byzonder- jden, a. verlegd: het lichtschip Dog1 gersbank Noord naar 56 gr. N.B. en 5 gr. O.L, het lichtschip Dogger sbank Zuid naar54 gr. 47 min. N.Br. en 4 gr. 8 min. 80 sec. O.L., het lichtschip „T e r s c h e 11 i n- gerbank naar 53 gr. 29 min. N.Br. en 4 gr. 2 min. O.L. b. bijgelegdhet lichtschip Haaks, toonende elke 30 sec. 4 schitteringen als volgt: schittering 2 sec., duister 3 sec., schittering 2 sec., duister 3 sec., schittering 2 sec., duister 8 sec, schittering 2 sec., duister 8 sec. zicht, baar tot op 12.5 zeemyi op 53 gr- N.Br. en 4 gr. 5 min. O.L. 7 licht bruiboeien, toonende elke 10 sec. vast en duister licht, zichtbaar gedurende No. 1 op 55 gr. 39' 30" N.Br. en 4 gr. 45' O.L. No. 2 op 55 gr. 23' 30" N.Br. en 4 gr. 34' O L. No. 3 op 55 gr. 7' 30" N.Br. en 4 gr. 28' O.L. No. 4 op 54 gr. 25' N Br. .en 4 gr. 6' 45" O.L. No. 5 op 54 gr. 8' N.Br. en 4 gr. 5' 15" O.L. No. 6 op 53 gr. 61' N.Br. en 4 gr 45" O.L. No. 7 op 63 gr. 14' 30" N.Br. en 4 gr. 3' 80" O.L. Hoewel de vrije strook zoo smal is, dat eene veilige vaart daardoor niet afdoende kan worden verzekerd, wer den toch de mogelyke maatregelen getroffen, ten einde de thuisvarende Bchepen zooveel mogeiyk tegemoet te komen. Het Ned. Corr. Bureau meldt Naar wy met zekerheid vernemen, biyft het algemeen verbod van uit varen van Nederlandsche schepen, dio van de z.g. vrye vaargeul gebruik moeten maken, voorloopig gehand haafd, doch is thans besloten, dat kleine Nederlandache schepen voor de Skandinavische ryken mogen uit varen, doch in dier voege, dat voor elk zoodanig klein schip telkens af zonderiyk vergunniDg tot uitvaren moet worden aangevraagd en de regeering van elk afzonderlyk zal beoordeelen, of de vergunniDg kan worden gegeven. Verschillende klei nere schepen hebben de vergunning reeds bekomen en voeren gisteren uit. De veert op Amerika. New York, 27 Juli. De autoriteiten weigeren vergunning te geven tot uitvaren van de Hollandsche schepen, zoodat deze genoodzaakt zijn hun ladingen te lossen. (V. D.) De Interneerlng der Duitsohe onderzeeërs. Het Eogelache blad „Daily Chro nicle" acbryft: Voor de eerste maal is de Duitsche regeering party in een internationale arbitrage zaak die in Den Haag wordt behandeld. De omstandigheden zijn van by'zonderen en veelbeteekenenden aard. Den 23sten Februari en den 12den Maart liepen twee Duitsche duik booten de Nederlandache wateren binnen. De Nederlandache tegeering achtte zich overeenkomstig hare neutrali- toits verklaring verplicht de booten te interneeren, en dat geschiedde dan ook. Duitschland echter wil zijn onder- zeeörs gaarne terug hebben en be twist de interpretatie van de bepaling volgens W6lke Nederland heeft ge handeld. Toen Duitsche torpedo's het Neder landsche stoomschip „PalembaDg" tot zinken brachten, weigerde Beriyn te arbitreeren. Toen de Duitschers de „Tubantia" tot zinken gebracht hadden, kon Duitschland iets Dij arbitrage winnen of verliezen en werd met tegenzin arbitrage toegestaan, een abitrage dan nog, die pas na den oorlog zou plaats hebben. Nauwelyks echter staan de zaken anders en kan Duitschland i9ts by artitrage winnen of miemand is er gauwer by om te arbitreeren dan de Duitschers. Den 9den Juli deelt het ministerie voor buitenlandsche zake mede, dat een internationaal hof de zaak zal behandelen en den 12den Juli wordt de eerste zitting reeds gehouden- Het Hof bestaat uit een Deensch bevelhebber van een eskader (com modore), die voorzitter is, uit een Nederlandsch, een Zweedsch en een Duitsch gezagvoerder en uit den Argentynschen marine-attaché te Beriyn. De gasdistributie. Het is vermoedeiyk te danken aan het initiatief, dat onze gemeente heeft genomen in zake de gasdistri butie, dat thans verschillende gemeen te», op last van het kolenbureau de gaaregeling moéten herzien. Tenminste, wy lezen in de dag bladen de verslagen van een groot j*mtal gemeenten, die in spoedver gaderingen, deze kwestie behandelen, en de rantsoenen verminderen of de gaspryzen verhoogen. Doch ondanks die vermindering, wordt aan de ingezetenen toch altyd nog een behooriyke hoeveelheid kook- gas toegewezen. Zoo wordt b.v. te Haarlem toegestaan 80 M" kookgas per maand, met vergunning 20 Ms meer te verbruiken tegen verhoogde pryzen. In Baarn wordt eveneens 80 M3 toegestaan, voor meerder verbruik tot 40 Ms verhoogden prys. Groote gezinnen krygen een toeslag van 3 M8 voor eiken peraooü boven de 6 jaar. In Nymegen 80 M8 en verhoogden prys naar gelang der meerdere hoe veelheid. Een limiet wordt daar niet gesteld. In Zaandam is een regeling ge troffen die vry wel met de onze overeenkomt. In RUswyk, waar men geen ge meentegasfabriek heeft, doch waar het gas door een concessionaris van de Haagsche gasfabriek wordt be trokken, werd gisteren geen gas verstrekt. Men had te veel gebruikt." Op voorwaarde, dat in de maand Augustus zooveel werd bespaard, als men te veel in Juli had verbruikt, werd de kraan weer opengezet I Aliee Roberts stond terecht wegens moord op den veertigjarigen Arthus Stokes. Zy diende by een boer, by wien hy knecht was. Stokes had haar al meer lastig gevallen en op een keer, dat ze samen alleen thuis wat en, randde h^ haar in de keuken aan. Zy wist hem echter te weerstaan. Toen vroeg hy haar, zoo vertelde J, hem het jachtgeweer en een patroon te geven.j Dat deed ze, den kende, dat hy konijnen wou gaan schieten. Hy laadde het geweer en gaf het haar, zeggende: „Als je van me houdt, heb dan medeiyden; maar zoo niet, schiet me dan dood." Ze schoot hem toen dood. De rechter hield de gezworeceu ifoor, dat indien zij geloofden, dat het meisje had gehandeld ter ver dediging van haar eer, zy konden zéggen, dat z(j gerechtvaardigd was. Zonder de zaal te verlaten gaven de gezworenen als uitspraakon schuldig. Het publiek brak in~ luide toejuiching uit. IJmuiden, 28 Juli. Door de logger jMaria Johanna" uit Katwyk, zyn hedenmorgen alhieï aangebracht, de bemanningen der loggers „Dirk" en „Majoor Thomson", beide van Sche- veningen. Deze loggers werden gis terenmiddag 19 myi uit den wal door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanningen waren 4 uur in de booten gebleven. Beriyn, 28 Juli. Het blad Berlingske Tidende te Kopenhagen meldt, dat tö Petersburg een nieuw oproer ia uitgebroken, dat reeds 2 dagen woedt. De regeering is krachtig opgetreden on den toestand meester gebleven. Uit het Pelltle-Repport. Donderdagnamiddag j.1. is door de bemanning van loodsboot No. 1 in zee in de omgeving van het Schulpen- gat opgevischt en met die boot alhier binnengebracht het lyk van een in burgerkleeding gekleeden onbekenden man. Het lyk, dat in verregaanden staat van ontbindiDg verkeerde en waarvan de identiteit en evenmin de nationali teit waren vast te stellen, is naar de algemeene begraafplaats oveige bracht en in het ïykenhuis geborgen om zoo spoedig mogeiyk begraven te worden. Gisternamiddag ten 8 ure werd door de militaire kustwacht te Cal lantsoog aau de politie, alhier per telefoon medegedeeld, dat aldaar kort tevoren twee geniesoldaten, met name Zuuilind en Van der Poel, by het zwemmen In zee waren verdronken. Ten nadeele van een bewoner van de Achterbinnenhaven zijn in den afgeloopen nacht van zijn erf ont vreemd een witte vrouwecnachtjapou, een tafelkleedje en een stuk zeildoek. UIT DEN OMTREK. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp betreffende eene Export Centrale werd Donderdag met 44 tegen 26 stemmen aangenomen. Aan de orde komt daarna, na eenige kleinere wetsontwerpen, het wets- voorstel Marchant c.a. tot wijziging van art. 26 der wet tot regeling van het lager onderwys. Tegen dit voorstel verzette zich heftig de heer Rutgers (a. r.) Diens bezwaar was, dat het de kosten van de flnancieele geiykstel- ling van openbaar en bizonder onder wys verhoogt. Het wetsontwerp wordt vervolgens aaugenomen met 48 tegen 6 stem men. Hedenmorgen motie van den Tem pel. BUITENLAND. - Verleden week Donderdag is op het Wetterhorn (Zwitserland) een ernstig ongeluk gebeurd. Vier toe risten uit Bazel beklommen den berg, zonder zich daarby te laten leiden door gidsen. De beklimming ge schiedde van den kant der Possen- hut. Toen de vier toeristen die met een touw aan elkaar vastgebonden waren, nog slechts enkele meters van den top waren, gleed de achter ste uit en viel. In zyn val sleepte hy zyn drie makkers mee. Het scheelde wéinig of de ongelukkigen waren terecht gekomen in een tweede groep klimmers, die in hun naby- heid was. Dertig gidsen zyn vertrokken om de lyken der' vier verongelukten te zoeken. Voor het hof van gezworenen van Glamorgan is een proces afgeloopen met een uitspraak die men eer in Frankryk zou verwachten dan in Engeland, maar Glamorgan ligt in het Zuiden van Wales, en de Welschen zyn Kelten. Een zestienjarig meisje met name Texel, 27 Juli. Nu de nieuwe weg met 't oog op de tydsomatandigheden zonder feest betoon, voor het verkeer ia openge steld, mag zeker hier mst een enkel woord het ontstaan van den ver korten weg in herinnering worden gebracht. Door den reeds lang overleden heer A. Dros Az., deatyds lid van den gemeenteraad, werd meermalen de wenscheiykheid betoogd om een nieuwen weg aan te leggen ter ver binding van den Burg met de haven, waardoor de afstand een kwartier korter kon worden gemaakt en de voor paarden zoo hinderlyke beklim ming van den z. g. Hoogen Berg kon worden vermeden. Er was deatyds echter voor het plan geen meerderheid te vinden. Nu, enkele jaren geleden, kwamen de heeren D. P. Bakker en J. Kikkert, P. Pz., met 6en voorstel van geiyken geest in den raad. Aan 't voorstel werden toegevoegd achetsteekening, beBtek en kostenberekening. Vooral de heer Bakker spande zich by her haling in, ter verwezeniyking van het plan. Eindeiyk verkreeg dat plan een meerderheid, onder voorwaarden evenwel, dat door Ryk ea Provincie voor den nieuwen weg subsidie zou worden verleend. OnvermoeicLbleef de heer Bakker onderwijl streven. De gevraagde sub sidies werden toegezegd en verleden jaar kon de weg worden aanbesteed. Het werk werd aangenomen door den heer Kros, te Utrecht, wiens zoon voor de uitvoering naar eisch zorgde. Natuuriyfe zyn er, zcoals by al wat nieuw is, voor- en tegenstandets, doch ieder zal moeten erkennen dat 't tot stand komen van den ver korten verkeersweg, voor een groot deel is te danken aan het energiek optreden van den heer D. P. Bakker. Geen der visschers van hier heeft gebruik gemaakt van de geboden ge legenheid, om voor de gemeente Wieringen te gaan wiermaaien. En is dus, evenals verleden jaar, hier geen enkel consent uitgereikt. By de strandvondery zijn nog aan gebracht, de volgende in zee opge pikte voorwerpen, t.w. 3 vaten vet, 2 vaten olie en 3 kistjes boter. In den loop dezer week was de vee- uitvoer weer zeer belangryk, n.-l. 788 lammeren, 721 schapen, 28 koeien, 14 kalveren, 2 paarden en 20 varkens. Naam Baroap C. Desplanque, concierga, T. do VrJea, kweeker, W. Tuinman, schipper, H. Hollandar, loodgieter, N. v. Baren, officier v. geiondheld, C. Blokker, kaasmaker, Wad. N. Boos, ronder, A. de Jong, Q. Biesot, stuurman, D. Qeerllge, veehouder, Z. E. Borreman - Wynands, ronder, M. J. Belt, boekdrukker, F. L. de Hoos-de Yroome, ronder, G. Komdeur—HulrellDg, rónder, S. Hoogvorst, verlofhouder, P. Verkerk, kistenmaker, P. Voorthulzen, arbeider, L. E. Schmldt, leerares, J. W. Koster, gepensioneerd, W. H. Franse, korporaalkonstabel, H. PJnJJter, marinier, L Duvekot, korporaalstoker, H. A. Verschuur, kok, A. F. C. Jansen— Bldlk, zonder, G. Hemossen-HoltemeUer, M. C. E. TJdeman-Huisman, 8. B. Nesselaar—Zwitser. J. Mooy, bakker, T. 'sGravenade, korporaalkok, J. ten Cata, machinist, O. de Boer, drukker, J. H. Burghout, machinist, IH8EKDÏSH, WoonplaatsVan Jan ln 't Veltstr. 66, Leimniden. Koegras 9L4, Bunnik. a/b. motorschip II, Amsterdam. Huisduinen, Haarlem. Ankerpark 6, Lelden. Koegras, H. Hngowaard. Schoolstraat 8, ZUpe. v. Hogendorpstr. 47, Middelburg. Klaas Duitstraat 80, Nieuw Helvoet. Koegras 16, Baralngerhorn- Parallelweg 77, Dijkweg 42, Lelden. SlniadUKStraat 76, Aobtergracbt W/t. 22, Jullanadorp 92B, Callantsoog. Blomdwarsstraat 2a, Gouda. Callantsoogervaart, Anna Paulowna. Buitenhaven, Nleuwenhoon. Kanaalweg 88, Sohagen. de Buljterstraat 24, 's Hage Langeatraat 36, Amsterdam. Paardenstraat 7, O. ft W. Souburg. Spoorstraat 1, Rijswijk. Janzendwarsstraat 2, Amsterdam. Spoorstraat 66, Ede. de Rugterstraat 40, Hlilegom. Bloemstraat 28, Botterdam. Koegras, Wieringen. ka*, zeefr. Molenert 6, Ankerpark 17, Vlisslngen. V. Galsnstraat 43, 'e Hage. v. Hogendorpstr. 63, Rotterdam. Geloof: R-Oath. Ger. K. Ned.-Hsrv. Geen. Ned.-Herv. R-Catb. Ned-Herv. Geen. Ned.-Herv. R-Cath. Ned.-Herv. R-Cath. Ned.-Herv. R-Cath. Geen. Ned.-Herv- B.-Oath.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2