DE OORLOG. passagiers moesten dus meehelpen, de boot werkte geweldig, en hadden wy niet een officier, de heer Van Beek, bij ons gehad, die de sloep wist aftehouden, dan waren wfl mis schien telkens weer tegen de .Noor- dam1' aangeslagen. Myne vrouw was de eerste, die in de sloep'was. Mijn kleine jongen, die barkeeper Schultze aan een der passagiers in de sloep zou aanreiken, wilde zijn yader niet loslaten. Schultze moest hem toen met een ruk los trekken, en door den schok viel bij in de sloep en trapte mtjne vrouw op haar maag. Nagenoeg bewuste loos lag die toen onder in de sloep. Tot overmaat van ramp geraakte mijn nichtje by het overstappen te water. Golukkig had men er baar spoedig uit, waar zij was tot aan haar middel nat. Mijne vrouw werd naar het achtereind der sloep getrok- keu; zij liep nog eenige kwetsuren op, doch die waren niet van zoo groote beteekenis. Barkeeper Schultze hield de daar hangende takels weg, die telkens dreigden tegen haar hoofd te komen. Onze sloep werd vrij spoedig door de „Thamea" gevonden. Anderen hadden langer werk, een zelfs heeft IJ uur moeten roeien. De overname geschiedde lang niet glad: Er stond een hooge zee en de „Thames" lag geweldig te rijden, zoodat wfj her haaldelijk gevaar 'liepen onder haar achtersteven te komen. Het is ten slotte zonder ongelukken afgeloopen, Wij bleven bij dë „Noordam" wach ten. Velen van ons, die de belde laatste nachten niet geslapen hadden, waren op het geroep dat de Hollandsche kust in zicht was, te kooi gegaan en sliepen of lagen althans te bed, toen het ongeluk gebeurde. Vandaar, dat zij weinig kleeren aanhadden. Groot was dan ook de blijdschap toen onze eminente kapitein, de heer Walrave, eene sloep met levensmiddelen, maar vooral met dekens en kussens naar "ons toezond. Want op de „Thames" zaten wij als haringen gepakt; ik zelf zat op het onderdek temidden van zeezieke menschen, en door het ge weldige werken der boot sloegen telkens zware zeeön over. Toen begon het wachten"..... Hier viel mevrouw haar echtgenoot inde rede,0 meneer, dat was vreeselijk. Hoe lang duurt het eer we in Nieuwe- diep zijn? vroegen wij. En het ant woord wasanderhalf uurHet werden er achttien 1 Waarom wij niet vertrokken, begreep ik niet." „Van drie uur 's middags tot half tien dreven wij," vervolgde de heer Pleyte, „in een gevaarlijk mijnenveld. Toen kwam eindelijk de „Simson", die ons redde. Aan boord van de „Thamea" was men uiterst ontevre den over de wijze waarop de hulp was verleend. Wij kregen ieder oogen- blik draadlooze berichtenEr zijn torpedobooten op weg naar jelui toe, de „Holland" komt ook, de „Titan" maar er kwam niets...." Hier vielen wij den spreker in de rede. „Heeft u dan het démenti niet gelezen?" vroegen wij. „De oorlogs schepen mogen de neutrale zóne niet verlaten en ook de „Titan" ia ln regeeringsdienst." „Hoe het zy, wij dreven daar, en als de „Thames" ook het ongeluk getroffen had, dat zü op eene mijn was geloopen, want het wemelde'er van mijnen, dan waren wij met man en muis vergaan. Later, toen de „Thames" met de „Noordam" op- stoomde, werden wy herhaaldelijk door de laatste gewaarschuwd voor eene drijvende mijn. „Neen meneer" ver volgde de heer Pleyte, „dat was toch niet in den haak. In zulke gevallen behoorde men zich aan dat verbod niet te storen: hier waren delevens - van ruim 260 menschen mee gemoeid, De ontvangst op de „Thames" was schitterend; de kapitein bood den dames zijne hut aan en verkwikte ons (want het was eene verkwikking in den waren zin des woords) met thee. Be tèmanning was allerharte lijkst. Veel hulp hadden wij van twee kapiteins, die mede onder de schip breukelingen hoordende heeren Bernard en de Jonge, die op allerlei manieren bij het na vigeer en hielpen. En de ontvangst te Nieuwedlep was ook magnifiek." Da drukta op bot tolograafkantoor. Op het telegraafkantoor, was, zooals men denken kan, de drukte naar aanleiding van de ramp met de „Noordam" enorm. Reeds Vrijdag avond kwamen de eerste berichten, en dit duurde den ganschen nacht door. Maar de grootste drukte kwam in de .morgenuren van den Zaterdag na hetTbinnenkomen van de „Thamea" met de schipbreukelingen. Natuurlijk wilde ieder zoo spoedig mogelijk zijn verwanten geruststellen en zoo kwam het, dat tusscben 9 en 11 uur zich een enorme massa telegrammen ter verwerking opstapelde. Bjj boscbjes kwamen ze van het Instituut, van Hótel Den Burg, en het personeel, op volle kracht aanwezig, bad er zelf schik in. Natuurlijk konden niet al die honderden telegrammen tegelijk doorgeseind worden, er ontstond ver traging, maar dank zij den ijver van het personeel op het telegraafkantoor liep alles zonder eenige stoornis hoegenaamd af. Kleine ongelukjes, die andera wel 6ens plaats hebben, b.v. een korte storing op de Ifjn of iets dergelijks, bleven uit. Rustig en snel werkte men alles af; leder der ambtenaren stelde er een eer in zooveel ■en zoo gauw mogelijk de telegrammen te verwerken. Ook de rijkstelefoon hielp prachtig. In gewone omstandigheden bijvoor beeld mag men uiterlijk 6 minuten Intercommunaal spreken. Dit ge schiedt om de lijn niet noodeloos te belasten en bezet te houden. Maar men gevoelde thans, dat het van het hoogste belang was, dat de pers zoo spoedig en zoo volledig mogelijk werd ingelicht, en gaf onzen vertegen woordigers by het telefoneeren van berichten over het ongeluk carie. Manche. Des morgens na een uur of elf, twaalf luwde de drukte van de aan bieding; men kon zich nu ruBtig wijden aan de verwerking der nog niet doorgeseinde telegrammen en des middags te drie uur was men er doorheen. Deze arbeidsprestatie van de tele graaf- en telefoonambtenaren mocht, meenden wij, hier weleena extra vermeld wordenMen aanvaardt hunne hulp als vanzelf sprekend, en zonder haar eigenlijk naar waarde te schatten. Op dagen als die nu achter ons liggen liggen eerst komt vooral de groote beteekenis van hun arbeid naar voren; zij zyn de stille werkers, die eenvoudig, uit zuiver plichtsbesef, huo werk doen, doch die in gevallen als dit der menscbheid onschatbare diensten be wijzen. Ook op het Directiegebouw was men ons ln alle opzichten ter wille. In dien nacht van Vrydag op Zater dag, toen er in hotel den Burg zoo- velen zaten te wachten op berichten, liep men ieder oogenblik even over om te hooren of er weer nieuws was. Eu voor wat ons persoonlijk betreft, nu eens was het Zijne Excellentie den Vice-Admiraal zelf, dan weder zyn adjudant, die ons steeds met groote welwillendheid te woord stonden en inlichtten. Te 1 uur 20 kwam het telegram van den kapitein der „Simson", meldende, dat de „Noordam" en de „Thames" buiten de gevaarlijke zone waren en op weg naar hier. Dat brak de span- niDg, waarin wy allen verkeerden. Het Koninklijk Instituut van- de Marine geleek een druk bOtel. In alle gangen en vertrekken waren passagiershet was een geloop en gedraaf van geweld. Onder leiding van den kapitein-kwartiermeester der mariniers, den heer Van Weiy, liep, alles uitstekend van stapel; marine personeel zorgde dat ieder het zijne kreeg, en, nadat de passagiers zich verfrischt haddeD, zat weldra ieder, zooals dr. Van Loon het uitdrukte, „vele koppen koffie en vele dikke oorlogaboterüammen" te verorberen. Waarlijk, de ontvangst was hier koninklijk. Da „Tromp." Hr. Ms. „Tromp" is onder bevel van kapt. ter zee J. C. Bentz v/d Berg, Zaterdag 4 Augustus van Soerabaja vertrokken ter aanvaarding van de reis naar Nederland. Reuter bericht dd. 4 Augustus uit Batavia, dat Hr. Ms. „Tromp'" daar naar Nederland vertrokkeu is met een groote hoeveelheid bamboe aan boord om vlotten van te maken, voor 't geval dat tydens de reis on gevallen zullen voorkomen. De etat-major van Hr. Ms. „Tromp", welk schip Zaterdag j.1. uit Iodiö naar Nederland vertrok, is als volgt samengesteldkapitein ter zee J. C. Bentz v. d. Bergkapitein luitenants ter zee B. Schreuders en T. H. A, Greve; luitenants ter zee le kl. D. J. baron van Lynden, J. S. C. Olivier; luitenants ter zee 2e kl. J. F. Fürstnor, S. Visman, G. C. F. Jager, G. J. Verwijnen, G. W. Bruinsma, F. de Boer, W. B. K. Verster en J. J. B. de Jongs Oudraat; officieren van gezondheid le»kl. dr. R. A. Tange en N. A. L. Krans; officier van ad ministratie le kl. D. Kaanofficier van administratie 2e kl. F. A.KubD; officieren machinist le kl. M. van Houwelingen en J. C. Poleyofficieren machinist 2e kl. -G. C. Carrière en M. van der Hartofficieren machinist 3a klasse A. van der Harst en J. WalravemachinistenH. P. Allaries, T, Veerman, W. PoldermaD, L. M. v. d. Velde, J. J. v. d. Eyk en J. van Wichen. Een N. I. P. A.-telegram uit Soera baja meldt, dat de „Tromp" de reis zal maken via Nagasaki, Honoloeloe en San Francisco. Het schip heeft vele huiswaartakeerende officieren aan boord boven den etat major. Jubllsum C. J. Rsljsrs. Donderdag 9 Augustus hoopt de alom geachte onderbaas Cristiaan Jan Refjera de dag te herdenken, waarop hy als zoodanig 25 jaar werkzaam is geweest in de timmer- en aan nemerszaak van den heer A. Krflnen, alhier. Het zal den jubilaris zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Etn Zsppslln. Hedenmorgen te half elf werd alhier een Zeppelin waargenomen. Het luchtschip koerste om de West. noopt, zich in hun loopgraven terug te trekken. Ten Oosten van Czernowitz hebben wfj na een gevecht het bosch van Bojan bezet. Da infanterie maakte 20 officieren en 600 soldaten gevangen. Drie machinegeweren werden ver meesterd. Ten Zuidwesten van Bojan heeft de tegenstander de dorpen Molodia en Kotul Bainski bezet. Ten Westen van de Sereth heeft de vyand ten gevolge van een gevecht Neufratantz aan de Suczawa bezet- In de streek van Kimpolung zyn onze troepen onder den druk des vyands eenig8zins naar het Oosten terugge gaan. De vijand heeft Wama (ten Noordoosten van Kimpolug) bezet. Berlijn, 6 Aug. Langs de Zbroecz hadden plaatselijke gevechten plaats. Tusscheu dé Dnjester en de Proeth houden de Russen opnieuw stand. Ten Zuid Oosten van Czernowitz biedt de vyand tegenstand aan de Roemeensche grens. Onze aanval is begonnen. Wy staan voor de stad Sereth en hebben na heftige gevech ten Radautz gonomeu. Te weerszoden van de Moldawa en op den Oostelyken oever van de Bistritz werden ver scheidene hoogtestellirigen aan de Russische achterhoede ontrukt. Herhaalde aanvallen der Roeme- niörs by den Mgr. Casinulvi en by het klooster van Lepaa, ten Noorden van het Poetnadal, mislukten onder Vin hit Westelijk front. Londen, 5 Augustus. Avondbericht. Na onze stellingen ten N. van Yperen en het kanaal van ComineB tCoomen) hevig beschoten te hebben, deed de vyand vanochtend een aanval aan weerszyden van het kanaal:- Het ge lukte hem een oogenblik voet te krygen in Hollebeeko, maar een te genaanval, waarby wy verscheidene gevangenen maakten, dreef er hem weer uit. Elders mislukten de aan vallen van den vyand. Reuter'a byzonderen correspondent bfl het Engelsche leger in Vlaanderen meldt d.d. hedenDe Canadeezen hebben vanochtend om 1 uur enkele van hun posten in de richting van Gité de Moulin met groot succes vooruit gebracht. Dientengevolge is onze linie ter diepte van ongeveer 200 M.overeen front van ongeveer 1000 M. in de richting van Lens vooruitgeschoven. Londen, 6 Aug. OfficieelGisteren avond heeft de vyand opnieuw een aanval gedaan in de buurt van Helle- beke, maar hy is teruggeslagen vóór hy onze linies bereikt had. Een andere aanval, onder dekking van zwaar spervuur, op onze stellingen by West hoek had evenmin gevolg. Ten oosten van Epeby is een overval Yan de Duitschers afgeslagen. Berlijn, 6 Aug. In Vlaanderen blepf het vuur by dag meeBt gering, 's Avonds werd de geschutstryd in eenige vakken erg heftig. Forsche I :edeeltelykeaan vallen derEDgelachen, de ln den nacht en vanmorgen tegen onze stellingen tusschen den W6g Yperen-Meenen en de Lye losbraken, werden overal afgeslagen. Van hst Oostelijk front. St. Petersburg 6 Aug. In de rich ting van Kewel heeft een afdeeling vijandelijke infanterie, ter sterkte van ongeveer 7 compagnieën, onze Btel- lingen ln de buurt van de dorpen Velitz en Kuchany aangevallen. Ons artillerievuur heeft deze afdeeling ge 6 Augustus. Het succes van het Roemeensch-Russische offen sief, tegen het legerfront van aarts hertog Jozef blijft klaarbiykelljk een stuk b(j de verwachting ten achter. De aanvallen der tegenparty in het dal van de Casinu verliepen ook gisteren, van de groote verliezen voor den vyand afgezien, geheel vergeefsch, In den drielandenhoek en in de richting op Goera Hoemora schoten we verderop. Honved en Hongaarsche laudstorm wierpen den vyand uit de stellingen ten N.W. van Radautz en rukten, na forHche tegenstooten van de Russen dapper te hebben afge weerd, de stad binnen. Aan weers zijden van de Sereth naderen wy do grens. Ten Z.O. van Tsernowiis biedt de vijand den opmarsch der bondge- nooten hevigen tegenstand. Aan de Zbruch deden de Russen gedeeltelijke aanvallen, Van hot Italiaansch- Oostenrljksohe gevechtsterrein Weenen, 6 Augustus. Het vyande lyke geschut breidde gisteren zijn vuur in afwisselende kracht over het beele Isonzofront van Tolmein tot de zee uit. In Karinthie werd een vijandelijke compagnie, die onze stelling op den berg Granida in het Felladal was beginnen aau te vallen tot wijken gedwongen. Op het Julische front zyn detache menten van de tegenpartij, die ons het bezit van een vooruitgeschoven stel ling op den Rombon hardnekkig be twistten, voor goed verjaagd. Ten Z.O. van Boaco Malo hebben wy door een snellen sprong eenige heuvels, die vóór onze linies lagen daarbinnen gebracht. Van het Roemeensohe front. St. Petersburg, 4 Augustus. Ten N.O. van Kimpolung leveren onze troepen dén vijand, die hen nazet, slag. De vijand h6eft de linie Natra- Moldanitza bezet. Do duikboot- en mljnoorlog. Berlyn, 5 Augustus. Iu den Atlan- tiscben Oceaan is weer 24.Q00 ton in den grond geboord. Luchtoanval op Polo. Rome, 6 Augustus. De vliegeraanval op Pola, vermeld in bet legerbericht van 3 dezer, werd door 86 Italiaansche vliegtuigen uitgevoerd. Toen de eerste groep, die gesteund werd door motor booten, die den weg aangaven, te Pola aankwam, liet de luchtverdedi ging van den vyand, die door het geluid van de motoren op haar hoede was, tal van zoeklichten tegen de lucht spelen. Een van onze vliegtuigen liet toen aan een valscherm een lichtbom neerdalen. De zoeklichten van den vyand werden plotseling gedoofd en de sterk lichtgevende bom toonde aan de onzen de militaire werken van de groote maritieme vesting, het tuighuis en de rots Opivi, waar de basis van de duik- booten is en de vloot geankerd ligt. In het geheel werden zes en een halve ton myn bommen van 260 en 162 m.M. op deze doelen geworpen. Men nam groote branden waar in het tuighuis en by de rots Opivi. Op den terugweg namen onze vliegers langen tyd zeer hoog opslaande roode vlammen waar. Ondanks het hevige vuur van de verdedigicgsbattei-yen zyn al onze vliegtuigen teruggekeerd. Weenen, 6 Augustus. In den nacht van-drie op vier Augustus'hebben vyandelyke vliegtuigen op de stad en omgeving van Pola opnieuw ongeveer 100.bommen geworpen. Iu de stad zyn eenige huizen beschadigd. Militaire schade werd niet aangericht. China In oorlog met Duitschland en Oostenrijk. New York, 6 Augustus. De Aaso ciated Press verneemt uit Peking: De waarnemende president heeft Donderdag het eenstemmig besluit van het kabinet, dat den oorlog aan Duitschland en Oostenryk-Hongarye verklaart, goedgekeurd. Uit Rusland. Dt varklaring van Karaniky. Petrograd, 5 Aug. De minister president, Kerensky, heeft de volgende verklaring gopubliceerd Met het oog op de blijkbare on- mogeiykheid, om door middel van een wederzydsche overeenkomst tus schen de verschillende politieke stroo* mingen, zoowel socialistische als niet- aocialistische, de machtige revolu- tionnaire autoriteit in het leven te roepen, welke door het huidige drei gende oogenblik vereischt wordt, heb ik my gedwongen gezien, ontslag aan te vragen. De op 3 Augustus gehouden con ferentie tusschen vertegenwoordigers der voornaamste socialistische, demo cratische en liberale partyen, leidde na langdurige debatten tot het resul taat, dat de op deze conferentie ver tegenwoordigde partyen besloten, my de taak van hervorming der regeering toe te vertrouwen. Daar ik het niet mogelyk acht, my ouder de huidige omstandigheden, waarin het land bedreigd wordt door een nederlaag van buiten, en verdeeld heid van binnen, aan de zware taak, welke my thans is toevertrouwd te onttrekken, beschouw ik deze taak als .den tot uiting gebrachten wil van het land, om zoo spoedig mogelijk en ondanks alle hinderpalen, die zich zouden kunnen voordoen, een krachtig revolutionnair bewind in het leven te roepen. Ik ben van zins de oplossing van dit vraagstuk të doen steunen op myn onveranderiyke overtuiging, dat het heil van' het. vaderland en van de republiek het voor alle Russische burgeis gebiedend maakt, party-twis ten achterwege te laten en vol zelf verloochening te arbeiden onder de omstandigheden, die voorgeschreven worden door de wreede noodzakeiyk- heid, om den oorlog voort te zetten, de slagvaardigheid van het leger te bevestigen en de economische macht van den staat te herstellen. Daar ik deel van de regeering uit maak van het eerste oogenblik af, dat het "volle gezag in handen van het volk overging, acht ik het nood- zakeiyk my bij de reorganisatie der regeering te laten leiden door de beginselen, welke achtereenvolgens door deze zyn vastgesteld en in haar verklaringen verkondigd. Te geiyker tyd acht ik het in mijn hoedanigheid van hoofd der regeering onvermydeiyk, wyziging te brengen in de orde en werkverdeeling der règeering, daar ik niet het recht meen te hebben my te laten weer houden door de overweging, dat deze wijzigingen - hoewel zy de moge lijkheid bieden, het vraagstuk, waar voor de voorloopige regeering staat, volkomen op te lossen myn ver- antwoordeiykheid by de leiding der hoogste aangelegenbeden van den staat zullen vermeerderen. De Raad van afgevaardigden en de Entente. Duitache bladen ontleenen het on derstaande aan het bulletin van den Russischen R. v. A. en S., dat naar men weet te Stockholm verschynt, hetwelk het op zijn beurt van de Iswestia, de spreekbuis van den St. Petersburgschen raad, heeft. De vreedzame toon der rede van den rykskanseiier is van groot be lang met het oog op den toestand in Duitschland. Hoe men ook de positie der Duitsche regeering moge opvatten, de Duitsche rijkskanselier heeft een onthulling gedaan, die in aanmerking komende regeeringen niet zonder antwoord in hef open baar kunnen laten. Heeft de tsaris tische regeering in 1916 een verdrag nopens de ondersteuning van de Fransche veroveringsplannen geslo ten, waarover de rykskanseiier sprak? Ja of neen? Zoo ja, dan verkeert de Fransche regeering in den grootsten waan. De onderste lagen van het Russische volk hebben niet een revolutie gemaakt om een botte'kudde te biy ven, die de regeerders van Frankrijk en Rusland naar goeddunken kunnen besturen. Tegenover des kanseliers onthullingen stelt Rusland's revolutionaire demo kratie met voldoening Terestvjenko's "protest tegen alle veroveringsplannen. De conferentie van'Stockholm moet het keerpunt in de geschiedenis van het socialisme en in de wereldge schiedenis worden. Of er is een gemeenschappelijke stryd voor den vrede njogeiyk of de landen elk voor zich krygen de vrye band om zelfstandig en zonder ver band met de partyen van andere landen de redding uit den brand van den wereldoorlog te zoeken. Deze opvatting van de conferentlö vindt men biykbaar niet by alle Europeesche partljgenooten. Tot nu toe is nog niet beslist, of de Fransche en En gelsGhe socialisten komen. Wy be merken evenmin, dat de Fransche en Eugelsche kameraden in dit op zicht vastberaden y veren. Nu en dan krijgt men den indruk, dat de hand van het wereld-imperialisme in het geniep het heele werk saboteort, het werk der toenadering tusschen de arbeidersdrommen uit alle landen voor den stryd om den vrede; en alsof deze sabotage niet op voldoenden tegenstand stuit, Met de meeste stelligheid verklaren wy, dat Rusland's revolutionaire demokraiie, die den stryd voor den algemeenen vrede in haar vaandel heeft geschreven, die sabotage niet kan laten voortduren. Als de confe rentie door uitstel of op andere ma nier op losse schroeven wordt gesteld, zullen de schuldigen voor liet aan gezicht van de heele Gereld de ver- antwoordeiykheid voor de nadeelige gevolgen dragen, die dan niet achter wege kunnen biyven. Op den drecüpel van het vierde oorlogsjaar moet het wachtwoord van den vrede luider dan ooit klinken. Het is de hoogste tyd, den massa's de bfijde vredesboodschap te brengen. Het is de hoogste tyd, dat men eraan denkt, hce uit dit bloedige ryk van den waanzin te raken. Met dengene, die dat niet vat, kan de Russische' revolutie niet denzelfden weg gaan. Dtntraal Komllof. Naar onze correspondent te Petro grad meldt, heeft generaal Korniloi aan de regeering meegedeeld dat het ambt van opperbevelhebber aanvaardt op voorwaarde, dat hy, verantwoor- deiyk aan zyn geweten on het volk, geen interventie behoeft te dulden in zyn orders en benoemingenen dat zijn gezag ook zal gelden lichter het front. Uit Engeland. Het Engelsche socialistische Par lementslid Snowden heeft te Woolwich een rede gehouden, waarin hy zei, dat er een stijgende ontevredenheid in Engeland is. Ik ben niet bepaald een pacifist, zei onlangs iemand te gen hem, maar ik behoor tot het jjroote en snel toenemende leger van rien, die er genoeg van hebben. Tot zyn voldoeniDg, zei Snowden, vroegen ryke Parlementsleden hem dikwijls of hy dacht, dat er in Engeland een omwenteling zou komen, waarop hy steeds antwoorddezoo zeker als de zon morgen opgaat. Alle socialisten van Europa zullen te Stockholm vre desvoorwaarden opmaken. Verwerpt de Engelsche regeering dio dan biyfc er voor het Engelsche volk slechts één ding overRusland te volgen. Wijzigingen In do Dultooho rogaering. Volgens de „Norddeutsche Allge- meine ZeituDg" ia op hun verzoek ontslag verleend aan de staatsminia tera Beseier, von Trott, von Schor- lemer, Lentze en von Löbell, de staatssecretarissen Kiiltke, Liaco, Zimmermann en von Batockie en den onderstaatssecretaris Richter. Helfferich behoudt de algemeene vertegenwoordiging van den Ryks kanseiier en biyft lid van het staats- miniaterie. Hy behoudt voorloopig de leiding van het rijksdepartement van Binnenlandsche Zaken. Van dit departement zal een rykadepartement voor economie worden afgescheiden. Van de overige benoemingen ver melden wij nog dat de vroegere Duitachegezant by ons hof von Köhl inann benoemd ia tot staatssecretaris van Buitenlandsche zaken en dut opperpresident von Waldow de leiding van het oorlogavoedings departement op zich neemt. Verschillende Duitsche bladen gaven reeds hun meening over deze ver anderiDg. De „Vorwdrts" meldt, dat alle nieuw benoemde Pruisische mi nisters zich verplicht hebben, om voor de uitvoeriDg van de boodschap van het kiesrecht, die aan Pruisen gelijk kiesrecht belooft, op te komen. Het blad geeft echter nog geen oordeel over de nieuwe ministers. Het „Berl. Tageblati" vindt du her vorming van h6t regeeringsperao- neel" voor de ontwikkeling van het ryk van niet het minste belang. Ook de Vos8. Ztg.", een blad dat zeker niet tot de vooruitstrevende bladen behoort, is niet te vredon. Dit blad zegt: Alles blijft zooals het. was. Terwyi de richting van ons volk naar links wyst, wordt door de leiders na'ar rechts gekoerst. Is dat noodig Is dat verstandig Wy willen ons niet tegen de personen wenden, maar tegen het systeem, dat weer tot een nieuw achij Dieven leidt. Parlementariseering bad moeten beteekenen het herstel van vroeger begane fouten, door het oude systeem veroorzaakt, dat was de eiach van den nationalen wil om te bestaan. Maar wanneer men de „parlementari seering bad willen verwyderen, zou men dat niet beter kunnen gedaan hebben, dan thans geschied is. En verder: De wyze waarop de ministerieels crisis beëindigd wordt, zal het Duit sche volk niet "bevredigen. Wy zou den verheugt geweest zyn, wanneer met von Trotz zu Solz en von Schor- lemer hun systeem meteen gevallen was. Op den Rijksdag rust thans verantwQordeiykheid vqqr den loop der dingen, De Volkszeitung schryftHet gun stigste wat men van het ambtenaren- ministerie van den heer Michaelia kan zeggen, is dat men met een bureaucratische bloedverversching te doen heeft. De Post (conservatief) laat uitko men, dat qet burgerlijke element met zeven namen dezen keer byzonder sterk vertegenwoordigd is, Al komt -ook neiging aan den dag aan de wenschen nopens parlementariseering tegemoet te kómen, zoo geschiedt dat toch slechts ln zoover als het met de overleveringen en de ontwikke ling van ryk en staat in overeen stemming te brengen is. Amerika en do Neutraion, New York, 6 Aug. De correspondent van de „Associated Press" te Washing ton seint, dat de neutrale staten in de „Export Council" in Amerika binnenkort een overeenkomst zullen aangaan voor het verschepen van levensmiddelen, onder waarborg, dat daarvan ni6ts naar Duitschland wordt uitgevoerd. Verschillende neutrale staten hebben reeds bericht gezonden, dat zy hetgeen door Amerika gezonden wordt, niet naar Duitschland zullen uitvoeren en dat de goederen ook niet gebruikt zullen worden om naar Duitschland gezonden levensmiddelen te vervau gen. Het departement van buiten landsche zaken heeft de regeering dier landen er op gewezen, dat de Vereenigde Staten het als hun eerste plicht beschouwen den bondgenooten van alles te voorzien en dat de neutralen dientengevolge slechts het allernoodzakeiykste zullen ontvangen en alleen die dingen, waarvoor zy zelf niet kunnen zorgen. In dit ver band werd den neutralen verzocht, op te geven, wat z(j aan eiwit, vet en koolhydraten noodig hebben, zoodat hun verbruik per hoofd berekend kan worden. Dienstweigering In de Vereenigde Staten. Stockholm, 5 Aug. „Politiken" ont leent. aan het Amerikaansche party blad „Svenska Sozialisten" de mede- deeling, dat de arbeiders in de Ver eenigde Staten bij duizenden weige ren zich voor den militairen dienst te latén inschrijven. Speciaal de Zweedsch-Amerikanen te Rockford hebben zich hardnekkig daartegen verzet. Op den dag van de inschry ving was een groot aantal weerplichtigen niet aan het bureau verschenen. Toen de regeering verschillende mannen liet arresteeren, trokken de overigen in een lange ry vrywillig naar de stedeiyke gevangenis, waar men hen inderdaad arresteerde. Voor de gezinshoofden onder de gevangenen brengen de socialistische clubs geld byeen. Vredespogingen T De Daily News verneemt uit Washington Duitschland en Oosten- ryk Hongarye hebben weer den weg voor vredesonderhandelingen geopend. De Amerikaansche regeering weigert die voorstellen in overweging te nemen, omdat zij onoprecht zyn. BINNENLAND. Da „Noordam". Het bergingswerk aan het stoom schip Noordam loopt, ook dank zy de gunstige weersgesteldheid, vlot vau stapel. Het schip was Maandag 2'/s voet gelicht en lag toen circa 88 voet diep. Dag en nacht wordt door 200 man krachtig aan het schip gewerkt en men hoopt door zooveel mogelyk lading uit de achterruimen te lossen, het schip op een zoodanige diepte te brengen, dat het, wanneer het weer gunstig biyft, voor het einde van deze week den Waterweg binnen kan komen. De zeillogger Nyverheid VL 189 on de zeilbeuger Maria Cornelia VL 174 zyn Zondag te Umuiden binnen nengeloopen, de eerste met één en de tweede met drie scheepabooten van het stoomschip Noordam. In de 8loep9n werden e9n aantal gemerkte en ongemerkte koffers en tasschen aangetroffen. Da varnlatlglng van hat tankachlp La Camplna an dan atoomtrailar Amitaldljk. (Officieel.) Het ministerie van bui tenlandsche zaken deelt het volgende mede De protesten der Nederlan&sche regeering ter zake van de vernieti ging van Nederlandsche schepen door Duitsche zeeBtrydkracheu hebben tot dusver in twee gevallen dat van het tankschip La Campine en dat van den stoomtreiler Amsteldyk de Duitsche regeering aanleiding gegeven tot de verklaring, dat, indien, zooals uit de Nederlandsche, in tegenstelling met de Duitsche, gegevens zou moe ten worden afgeleid, de vernietiging had plaats gehad buiten het door Duitschland voor gevaariyk vorklaar- de gebied, de Duitsche regeering be reid was verontschuldigingen aan te bieden en volledige schadeloosstelling te geven. De Duitsche legeering stelde daar om voor, dat de beide regeeringe- ieder met handhaviug van haar standpunt inzake de al of niet recht matigheid van vernietiging in het gevaariyke gebied, door een inter nationale commissie zouden doen onderzoeken, of de plaats van de vernietiging indordaad buiten dat ge bied was gelegen. De beide regeeringen zyn het daaromtrent eens geworden. De be doelde commissie bestaat uit een Nederlandsch, een Duitsch en een Zweedsch zeeofficier. Als Nederlandsch lid der commissie is aangewezen kapitein-luitenant ter zee C. J. Ganters, als Duitsch lid kapitein Vanselow en als derde lid de korvet kapitein der Zweedscbe marine Q. Lybeck. Ten aanzien van den stoomtreiler „Amsteldyk" is de beslissing reeds gevallende 'commissie heeft uitga maakt, dat het schip binnen de vrye vaargeul getorpedeerd is. Ds „U 10". De Duitsche duikboot „U 30", welke in het begin van Maart op haar reis naar Zeebrugge by Domburg strandde eo, na in Ylissingen te zyn binnen gebracht, ter interneering naar Alk maar werd gevoerd, is gistermiddag' van IJmuiden naar "Ylissingen terug gebracht om aldaar officieel aau den Duitschen commandant te worden overgegeven. Aan boord bevond zich een Nederlandsch officier, die het commando had. De duikboot werd begeleid door het pantserdekachip „Holland". Wegens mist was vroeger uitvaren vertraagd. De onderzeeër UB 80 is met twee Nederlandsche torpedobooten gister -middag den Nieuwen Waterweg bin nengeloopen. zy hebben ligplaats genomen aan den-Harwicbsteiger te Hoek van Holland wachtend op beter weer. Het was gisteravond mistig. Dt vtlllgt vaargtul. De lichtschepen „Terschellinger Bank" en „Haaks" en de lichtboeien 7 en 6 zyn uitgelegd_op de in het bericht aan zeevarenden aangegeven plaatsen. Kolaaaood an l||kvarbrandlng. Naar aanleiding van een recente lijkverbranding in Weaterveld schryft „De Tijd": „Er zyn hier 80 H.L. cokes ver bruikt. Dezelfde hoeveelheid, die als rantsoen wordt toegewezen aan 8 gezinnen met één stookplaats voor den geheelen winter; om nog niet eens te spreken van de stagnatie in allerlei bedryven wegens gebrek aan brandstof. „Wie interpelleert daarover eens den Minister?" Hat broodrantaaan waar varmbidard. Naar „Het Volk" uit den Haag verneemt, is besloten, wegens het nagenoeg geheel ultbiy ven van ladin gen tarwe en meel, over eenige dagen het broodrantsoen ten tweede male te verminderen. Werd de eerste maal het rantsoen van 2800 gram, dat eerst in een week verstrekt werd, over negen dagen verdeeld, thans zal het over elf dagen verdeeld worden, zoo dat elke broodkaart elf dagen zal moeten strekken. Het dageiyksch broodrantsoen wordt daarmee van 811 op 254 gram teruggebracht. Yolgens inlichtingen die het Hbl. in den Haag inwon, is er op dit oogen blik nog niets beslist. Qaaa aardappalaaultvoar naar. Van heden Maandag af moet de geheele aanvoer vroege aardappelen voor bet binnenland worden geveild. Er zal dus, aangezien de uitvoer van de bewaarbare aardappelen reeds ver boden was, geen enkele aardappel meer de grens over gaan. 8atn ultvoar van batar maar. Er worden voorloopig geen con senten voor den uitvoer van boter verleend. Ter verklaring van dezen maatregel wordt medegedeeld, dat de melkprodctie en dientengevolgen ook de boterproduetie, vergeleken met andere jaren, een belangrijke teruggang vertoonen. Rekening hou dende met de vry zeker nog groote productie vermindering gedurende de atalperiode, is het niet waarschiJniyk, dat de boterproduetie gedurende de wintermaanden groot genoeg zal zyn om in de ormnale binnenlandsche de minister van landbouw aan de Botervereenlging opdracht gegeven het vormen van een reserve voor wintermaanden. behoefte te voorzien en daarom heeft Eaa Nadarlandar In Eagalaoha krljgagavaaganaehap. Van de „Prinses Juliana", het schip der Maatschappy Nederland, dat, op weg naar Nederland, te Suez werd aangehouden eu terug moest, is een Nederlander te Aden door de Eagel schen van boord gehaald. Zy hebben hem vervolgens naar Singapore ver voerd, waar hy' gevangen werd gezet en vermoedeiyk nog gevangen zit. De „N. R. Ct." deelt mede, dat voor zoover zya familie, die teRottetdam woont, weet, zyn Duitsche naam zyn eenlg misdrijf is. Het is de heer L. R. Kulche, geboren te Rotterdam in December 1892. Zyn vader was de zoon van Duitsche oudeia, maar ook hier te lande geboren, te Enschedé. Op zijn tyd is de heer L. R. Kulchb hier voor de loting opgeroepen. H\j lootte echter vry. Ia den loop van den oorlog is hy voor den landstorm opgeroepen, maar hy was toen in Indie. Op 18 jarigen leeftyd ging hy met de akte lager onderwys naar de Oost, waar hy les heeft gegeven achtereenvolgens te Gorontale in de Minahasaa, te Bandoeng en te Probo linggo in gouvernementsBcholen. Hy was nu op weg naar huis. Eerst deze week heeft de familie iets van hem gehoord door een brief van hem, gedagteekend uit het kryga gevangenkamp iu dë Tauglin Barracts te Singapore, 22 April 1917. Hy is, om. de censuur, zeer karig met zijn mededeelingen. Er biykt uit aeu brief, dat hy meer heeft geschreven. De familie heeft zich, naar de „N. R. Ct." verder meedeelt, na ontvangst van dezen brief tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken in Den Haag gewend en vernam daar tcjt haat verrassing, dat het departement reeds in Februari van den consul te Singa pore bericht van het geval had ge kregen, onderzoek naar de natlonali teit van den heer Kulche bad gedaat- en de zaak vervolgens het gezant, schap te Londen in handen bad ga geven. Sedert had het departement zoo vertelde een Ud der familie verder niets meer van de zaak vernomen, maar op verzoek van d»; familie zou het er opnieuw werk maken. De „N. R. Ct." spreekt de hoop uit, dat deze Nederlander, wederrech teiyk van oon Nederlandsch schip, gehaald en gevangen gehouden, apoe^ dig mét de noodige genoegdoening et, en schadeloosstelling 7Ai warden vry gelaten. Dt Itlditg In dtAntl-Ravolutlonnalrt Partij. Naar het Maandagochtendblad ver neemt, is het niet oumogeiyk, dat de' tachtigste geboortedag van den leider der anti revolutionnaire party nog ongedachte veranderingen brengt. Het zou dan in de bedoeling liggen, dat het leiderschap overging op den heer A. W. F. Idenburg, oud-gouves- neur generaal, terwijl de hoofdredactie van „De Standaard" zou worden overgedragen aaaoud minister Coiyn, thans tydens de afwezigheid van dr. Kuyper, waarnemend hoofd-redact6ur. Of deze plannen zullen worden verwezeniykt, hangt af van de houding van den tegenwoordigen leider. SaYntarntardan ontsnapt. Zondagavond omstreeks 8 uur zyn 33 geïnterneerden uit het kamp te Bergeü ontsnapt. Z(j hadden achter de keu ken een klein poortje opengebroken. Door de wacht, die onmiddeliyk werd gealarmeerd, is, geschoten, doch nie mand werd getroffen. Later In deu avond kyn 29 van de ontvluchten iu de omgeving vau Bergen aangehou den. Deze gtïoteerden zyn deserteurs (voornameiyk Duitsche en Russische), die, na te zyn vrijgelaten, het der politie lastig maakten en daarom iu het kamp te werk werden gesteld. Houtipaiulatlt. - Men schryft uit Barneveld aan het Hbl.: Als een bewys welke abnormaal hooge pryzen nog steeds voor brand hout worden beBieed, kan dienen, dat een party boomen, staande op de hofstede Da Groote Veen", door een houtkóoper by inschry ving gekocht voor f4600, of juist f 1000 boven den reeds hoog gestelden taxatieprys, thans weer met f 1200 winst aan een ander is overgedaan. Razends militairen. Te Tegelen hebben Zatermiddag twee soldaten van de grenswacht Wambach, welke dien dag afgelost was, het dorp in opschudding gebracht. In dronkenschap niet meer wetend, hoe het beBte aan hun opgewonden heid luqht te geven, begonnen zy midden in het dorp in het wilde hun geweren af te schieten, om er ver volgens de soliditeit van te beproeven op een paar boomen. In minder dan geen tyd waren de wapens totaal vernield. De burgemeester, die op bet rumoer afkwam en onder bekend making van zyn qualiteit hen trachtte te kalmeeren, werd door hen by de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde geweren. Niet by machte om de dolie gasten in bedwang te houden, haastte de burgemeester zich om de marechauBsée te Venio en de militaire autoriteiten te Blórlck iu kennis te stellen met hetgeen er in zyn .gemeente aan de hand was. In tusschen hadden de twee militaiien hun kans schoon gezien de vlucht te nemen in de richting van de grens. Met behulp van de uit Veulo gezon den marechaussees eu een militaire patrouille, werden zy ten slotte aan gehouden, terwyl zy een schuilplaats zochten op het kerkhof. INGEZONDEN. Ds Jsnbosl bij ds gssmster-sontrOls. Aan de redactie der Heldersche Courant. Hooggeachte redactie. Zoudt U my eens willen inllchtep over de by de gos^abrie^: gebruikt* almanak. Een rare vraag zult denken, waar ik evenwel toch gaarne ant woord op zag verschynen naar aan» t

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2