DE OORLOG. Van hai WsaialIJk front. Berlijn, 8 Aug. Aan het Vlaamache slagfront ia gisterenavond de vuur- actie wederom tot de grootste hevig heid toegenomen. In het -kusttak vielen de Engelachen na roffelvuur met sterke troepenafdeelingen van Nleuwpoort uit naar het Noorden en Oosten aan. Zij werden in een band- gemeen teruggeslagen. Tusschen Draaibank, ten N.O. van Bixachoote, en Freezenberg onder nam de vijand na het invallen der duisternis herhaaldelijk zware plaat selijke aanvallen op onze linie. Ook hier werd de aanval overal met groote verliezen afgeslagen. In Artois levendige vuuractie. Tusschen het Labassée-kanaal en de Scarpe zijn EDgelscbe verkennings- aanvallen op verscheidene vakken van dit front afgeslagen. Londen, 8 Augustus. Onze troepen hebben in den afgeloopen nacht vij andelijke schansen bij Lombaertzijde met succes overvallen. Ze maakten enkele gevangenen en namen een machinegeweer, 's Nachts was het vijandelijke geschut beoosten en be noorden Yperen bedrijvig, vooral in de buhrt van Westhoek en de spoor lijn Yperen-Staden. Van'hit Oostelijk front. Petrograd, 7 Aug. Aan het W. front ten Z.O. van Brody krachtig vijandelijk artillerievuur in de streek der dorpen Doebo en Zat koe v. Ten Z. van Grzimalof dreven onze voor- geschoven afdeelingen vijandelijke posten terug. In het Sereth en vooral in het Soetsjawadal blijft de vijand onze troepen terugdrijven. Hij bezette de dorpen Maskoece, Satoel maiy, Radautz, Boerla en Glit. Aan het Roemeensch front bü Kimpoloeng bezette de vijand na een gevecht de hoogten ten N. van bet station Molite. Ten W. van Dzemien Bloegen wij vijandelijke aanvallen af. Aan de Bystiitza, in de streek van Koter- gasji, Pwana en Bortsjei verlieten twee Russische regimenten en één divisie op eigen initiatief de door hen bezette stelling en trokken ach teruit, hetgeen den terugtoeht onzer troepen in deze streek naar het O. ten gevolge had. In de richtlDg Focaany begon de vijand, na een artillerie voorbereiding het offensief langs den spoorweg Focsany-Merescescl en aan den straatweg Focsany-Tsjloesles. Op 6 Aug. nam de-vijand, na onze troepen over de rivier Tyrladesoesa te heb ben gedreven, onze stelling in deze streek. Berlijn, 8 Augustus. In de Bosch- karpathen maakten zich Oosten- rljksch Hongaarsche troepen meester van verscheidene hardnekkig ver dedigde bergtoppen. Ten O. van den Mgr Caslnuliu en ten N. van Rlotber Lepsa zijn nieuwe Roemeeusche aanvallen afgeslagen. Op de doorbraakplaata in de vijande lijke linie ten N. van Focsani wordt verbitterd gevochten. Wij breiden ons succes verder uit. De Russen en Roe- mentöra ondernamen krachtige, maar vrucbtelooze tegenaanvallen, waarbij de aanwezigheid van 12 vijandelijke regimenten door hun gevangenen werd vastgesteld. Berlijn, 8 Aug. Aau de Galicisch- Russiscbe grens, alsook in den Ooste- lijken boek van de Boekowina is de toestand ongewijzigd. Het Russische front in de Karpathen brokkelt lang zaam onder den druk der Oostenrij kers en Hongaren af. Verder Zuidelijk vau _de Bistrica zijn de hoogten Steigara, Mistege, Prt Sesul en Co marine stormenderhand genomen. Na eensterke artillerie voorberei ding heeft de vijand Dinsdagavond om 9 uur ten Noorden van het Casinudal een heftigen aanval gedaan, die echter onder de zwaarste verliezen voor hem mislukte. Evenzeer mislukte krachtige tegen aanvallen ten Noorden van Focsani, waar de bondgenooten aan den Wes telijken oever van de Sereth opschoten. Van hat Roomesnsohi front. Weenenj-8 Augustus. De Duitsche troepen, die benoorden Foscani voch ten, hebben in weerwil van hstforsche verzet der tegenpartij hun eergisteren behaald succes uitgebreid. Het verlichtings offensief, door de Russen en Roemeniers tegen Zeven bergen ingezet, trad opnieuw in ver scheidene vruchtelooze en op zichzelf staande stooten aan de Putna en de beek Casinu aan den dag. Benoorden Gyergyo Tölgyes ver meesterden de Ooatenr. Hong. troepen ettelijke door den vijand taai verde digde hoogten. Het Duttieha offensief ion hot Oostelijk front. In Galiciö en Boekowina ia de tegenstand der Russen in de laatste dagen krachtiger geworden. Aan de Zbrucz, welke rivier de grens tus schen Oostenrijk en Rusland vormt, staat de opmarsch der eentralen stil. In Boekowina zetten zij evenwel, niettegenstaande verhoogden weder stand der Russen, hun opmarsch onafgebroken voort. De rivierdalen, waardoor zij ln dit gewest optrekken, loopen naar het Zuidoosten, dat is naar den kant van het nog onbezette deel van Roemen iö. De opmarsch bedreigt dus de Roemeniörs van de Noordzijde en dezen, wel begrijpend, dat het in een terugtocht verloopen offensief der Russen op een groot gevaar ..voor henzelf zou uitloopen en dat het zaak is mee te blusschen, als het huis van den buurman in brand staat, hebben door een offensieve beweging op hun eigen front getracht den opmarsch van de centralen tot staan te brengen. Beze beweging, ofschoon aanvankelijk meteenig suc ces bekroond, heeft tot het beoogde doal niet van belang kunnen bijdra gen. Zoodat het feit, dat de centralen door dedalen van Suczawa en Sereth naar het Zuidoosten komen afzakken, voor de Roemenie» bedenkelijk mag worden genoemd. Bij deze bedreiging uit het Noorden is er nu plotseling een uit het Zuiden Be centralen - zij gaven W zelf niet onduidelijk te kennen had den op het Oostelijk front bet liefst een wederzijdsche werkeloosheid voort gezet willen zien, in afwachting van wat de politiek verder brengen zou. Maar de RuBsen zijn tot den aanval overgegaan. Oaverwachls genoeg om de Oostenrijke» voor eenigen tijd aan het wankelen te brengen en achter uit te drijven. Afweer en tegenmaat regelen waren nu noodzakelijk en badden terugtocht der Russen tot aan de grens teDgovolge. Dat bierbü bet gebrek aan tucht onder het eigen leger voor de Russen een van de grootste vijanden was, is hoogstwaar schynlijk, al zullen de Russische be richten daarover wel wat aangedikt zijn geweest, ten einde de schuld van den tegenslag te werpen op de partij, welke men dat gebrek aan tucht min of meer terecht aanwreef. In alle geval kreeg men den in druk, dat het heele offensief van de centralen veeleer met greote snel heid was geïmproviseerd, om, nu er toch gevochten moest worden, het voordeel te nemen, waar het zich aanbood, dan dat het lang van te voren was voorbereid. Dit zou voor een deel ook verklaren, waarom zich de Russen oogenschijnlijk met niet bijster groote verliezen uit de voeten hebben weten te maken. Er zouden voor omsingeÜDg e. d. geen troepen genoeg bij den vervolging aanwezig zijn geweest. Nu evenwel schijnen de centralen die voorbereidingen langzamerhand te gaan inhalen. Immers plotseling bedreigt de Roemenie», naast bet gevaar uit het Noorden, nu een niet geringer uit htt Zuiden. Von Macken- seu hetfc zich bij de offensieve be weging aangesloten en ten Noorden van Focsani voordeelen behaald. Men ziet hier weer de oude omvattings gedachte op groote schaal, die aan alle offensieve bewegingen der cen tralen in het Oosten ten grondslag lag, aan den dag treden. De vleugels gaan vooruiten dwingen zoo den vijand de tusschengelegen stellingen prijs te geven. 'Zet von Mackensen zijn opmarsch voort er woiden de centralen verder Noord waarts in bet dal van de Sereth niet gestuit, dan zal Moldavië tot aan de Sereth moet en worden prijsgegeven. (N.R.Ct.) De duikboot- en mljnoorlog. Berlijn, 8 Augustus. In het Kanaal en op den Atlantischen Oceaan zijn weder 23,500 br. reg. ton aan schepen vernietigd. Do Dultioho hulpkruisers. Londen, 8 Augustus. Iu het Lager huis het ft Macnamara, de secretaris der admiraliteit, geantwoord op een vraag, of hij verder nieuws kon geven over den Duitschen kaper „Wolf' in den Indischen Oceaan alsmede de „Seeadler", „Möwe", „Vinela", „Puy- me" en andere, die eenigen tijd geleden ln den Atlantischen Oceaan aan den slag waren en waarvan in den laat sten tjjd niets meer verluidde, dar, de regeering niet zonder kennis is omtrent de bewegingen of hot lot dezer schepen, maar dat het in de huidige omstandigheden niet in het openbaar belang wordt geacht om de vraag te beantwoorden. Macnamara legde nadruk op het. woord „lot." Naar uit Bergen aan Aftonbladet geseind wordt, is de bemanning van bet Noorach schip „Benguela" daar aangekomen. Het schip, dat 7.800 ton groot is, werd aan het einde van de vorige maand door een Duitsche duikboot goede prijs verklaard en onmiddelijk bemand en van draad looze telegrafie voorzien. Na een avontuurlijke vaart van H dagen werd de bemanning ln Spanje aan land gezet. Men vermoedde, dat de „Benguela" tharfs als hulpkruiser dienst doet. De politieke toestond In Duitschland. Mannheim, 7 Aug. Een door zes duizend personen bezochte vergade ring werd in de Nibelungen-zaal -ge houden, waar Scheidemann sprak. Dezq zeide, dat de nieuwe regeering van den rijkskanselier geen zuiver parlementaire was en zoo snel moge lijk in het belang van de volkeren en van den vrede verdwijnen moest, om plaats te maken voor een regeering, die werkelijk uit den volkswil is voortgekomen. Uit Duitschland. Wegens het mannenamokkelen, nl. het over de Nederlandsche grens ge leiden van geïnterneerde Belgen, is een kellnerin door de strafkamer te Bocbum tot 15 maanden gevangenis straf veroordeeld. De rechter verklaar de, dat een dergelijke voorbeeldige straf noodig was, omdat dit bedrijf den laataten tijd zeer veel door vrou wen wordt uitgeoefend. In sommige streken van Duitsch land worden nu reeds winterwortelen, koolrapen, uien en dergelijke herfat- groenten, hoewel ze nog lang niet hun vollen wasdom hebben bereikt, gerooid en ter markt gebracht om op die manier er hoogere prijzen voor te maken dan in den winter daarvoor betaald worden. Voor kool rapen b.v., waarvoor de verleden jaar winter vastgestelde maximumprijs 1.76 Mk. per centenaar bedraagt, is reeds 12 tot 15 mark gerekend. In de kreitzen Wanzleben en Kalbe en andere hebben de landraden het ontijdig oogsten van herfstproducten verboden, daar dit een nationaal ge vaar vormt, omdat ze dan niet hun voile grootte bereiken en daardoor aan de algemeene volksvoeding tekort wordt gedaan. Men verwacht binnen kort de afkondiging van een alge- meenen maatregel in dien geest op dezelfde wijze als voor de aardappelen is uitgevaardigd. ArgentiniS en Duitechland. Parijs, 8 Augustus. Volgens tele grammen uit Buenos Aires, is de Argentijnsche regeericg ontstemd over de wijze waarop de onderhande lingen over het in den grond boren van het Argentijnsche stoomschip „Toro" door een Duitsche duikboot vorderen. Zij heeft de besprekingen mbtdenDuit- schen gezant afgebroken en heeft een duidelijke en bondige nota naar Berlijn gezonden, waarin zij binnen een re delijken tijd antwoord eischt. Het antwoord wordt binnen acht dagen verwacht. Middelerwijl zal Argentinië de kwestie beslissen, of het de be trekkingen met Duitschland zal af breken, als het antwoord onbevredi geüd uitvalt. Os dealneming dar Engelachen aan da confarantle In Stockholm. Londen, 7 Aug. Het parlementaire comité van het Trade Uuion coDgrea heeft heden voorwaardelijk beslist ten gunste van de deelneming van Britsche gedelegeerden aan de con. ferentie te Stockholm. De beraadsla gingen waren geheim, maar de vol gendo mededeeling werd gedaan „Beraadslaagd werd over een mede deeling ontvangen van het bestuur van de arbeiderspartij, waarbij het comité wordt uitgenoodigd vertegen woordigers te benoemen voor de deel neming aan een internationaal con gres, dat in September te Stockholm bijeenkomen. Het comité besloot, dat als de vergadering van de Arbei derspartij Vrijdag a.a. besluit dat de Britsche arbeidersbeweging op zulk een conferentie vertegenwoordigd zal zijn, de uitnoodiging zou moeten worden aangenomen, hetgeen echter teV goedkeuring aan het Trade Union-congres, dat op Maandag 3 September bijeenkomt, zou worden voorgelegd". De mijnwerkersbond behandelde vandaag dezelfde quaestie, maar de bijeenkomst werd tot Woensdag ver daagd. Het is niet waarschijnlijk, dat de beslissing van den bond bekend wordt, eer zij Vrijdag bij de stemming blijkt. De mijnwerkersbond beschikt over het grootste aantal stemmen en oefent dus grooten invloed op den uitslag. Tot dusver is er nog geen offlcieele meeningsuitirg van het spoorweg personeel, de tweede van de drie groote vakbonden, maar het is van belang te herinneren, dat het parle mentslid Thomas, algemeen secretaris van den Nationaien Bond van Spoor wegpersoneel, nadrukkeltjk zich uit sprak voor de wenscheltjkheid van een vertegenwoordiging der Britsche arbeiders ter conferentie. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Zaaland". Blijkens bij het departement marine ontvangen bericht is Hr.Ms. „Zeeland" van Panama vertrokken. Watervliegtuig. Gisteren manoeuvreerde boven i stad en boven de reede een onzer watervliegtuigen. Nu het vliegkamp op Texel gereed is; zullen wij bier wel meer dergelijke oefeningstochij6S kunnen waarnemen met de „Noor- dam" zijn verschillende watervlieg tuigen aangevoerd. Hiermede verband houdt het be richt in verschillende bladeD, dat boven Wieringen o. a. een water vliegtuig is gezien. BINNENLAND. Varlof milltlallchtlng 1914. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is thans ter kennis van de korpsen gebracht, dat op 17 Augustus in het genot van onbepaald (klein) verlof zullen worden gesteld: a. de dienstplichtige korporaals en manschappen van het eerst ingelijfde gedeelte der militielichting 1914 van de onbereden wapens, met uitzonde ring der pantaerfortartillerie, der torpedlsten en der genie; b. de dienstplichtige korporaals en manschappen van de militielichting 1912 van de pantserfortartillerie en de torpedisten. Dienstplichtigen van het eerst in gelijfde gedeelte der militielichting 1914 (voorjoaraploeg) aan wie uitstel van eerste oefening werd verleend en die by de mobilisatie hun eerete- oefening begonnen, moeten worden gerekend te behooren tot denajaars- ploeg van die lichting. De verlofgangers kunnen, mits voor eigen kosten reizende, reeds in den avond van 16 Augustus met verlof vertrekken. Da „U. B. 30". De departementen van Buitenland- sche Zaken en Marine deelen mede: De Duitsche onderzeeboot U. B. 30", die als gevolg der beslissing van de internationale commissie door de Nederlandsche regeering is vrijgelaten, is gisteren ter plaatse waar het vaartuig den 233ten Februari jJ. werd aan getroffen weer door de Nederlandsche marine aan den Duitschen comman dant overgegeven, waarop het vaar tuig het Nederlandsch rechtsgebied heeft verlaten. De Nederlandsche regeering heeft vooraf van de Duit sche regeering de verzekering ge kregen, dat de „U. B. 30" geen enkele oorlogsdaad tegen de bandelascheep vaart zal ondernemen, alvorens zij een Duitsche haven of een haven in het door Duitschland bezette gebied heefc bereikt. Da „Frlala" terug. Men meldt uit IJmuiden Nadat sedert geruimen tijd geen passagiersschip van den „Koninklijken Hollandschen Lloyd" hier binnen kwam, arriveerde hier gisteravond weder als eerste het stoomschip „Frisia". Zooals bekend was dit stoom schip langen tijd in Halifax opge houden en kon eerst 27 Juli van daar vertrekken. Da „Noordam". Het stoomschip „Noordam" is gis termorgen- veilig te Rotterdam aange- men. Hoofdzakelijk heeft het eigen personeel en materieel der N.A.S.M. do vlugge lossing buitengaats den Waterweg bewerkstelligd; het gun stige weer heeft ook meegewerkt. Het gat in ruim 6 is niet gedicht, daar het stoomschip nog genoeg drijfvermpgen had, doch de sleepboot „Blankenburg" heeft op ruim 7 ge pompt. Door het uitgepompte water en de geloste lading heeft men de „Noordam', ruim 7 voet gelicht, waardoor het mogelijk was reeds gistermorgen binnen den Waterweg komen. Da 18.000 gevangenen In ona land. Lord Newton heeft in het Ecgel- sche Hoogerhuis bizonderheden mede gedeeld aangaande de 16.000 Engelsche en Duitsche burgerlijke en krijgsge vangenen die in ons land zullen wor den ondergebracht. Het zullen 7500 invaliede kombat- tanten zjjn, 6500 officieren en onder officieren die meer dan anderhalf jaar gevangen hebbon gezeten en 2000 burgerl^ke gevangenen, van wie 1600 Duitsche» en 400 Engelachen. Dat onder de 6500 geen soldaten zlju komt, zei d) Eagolsche minister, hiervandaan, dat Duitschland soldaten onder z(ja krijgsgevangenen kan laten werken en officieren en onderofficieren niet. Daarom wil -het, wegens lang durige gevangenschap geen soldaten loslateD. Daarentegen zouden van de 7500 invulleden nagenoog allen soldaat zijn. Dat er slechts 400 Engelsche bur gerlijke gevangenen tegen.1600 Duit sche ziju wordt hieruit verklaard, dat er in Engeland 6 of 7 maal meer Duitsche burgers gevangen zitten dan Engelsche in Duitschland. Dultach watervliegtuig omgaalagan. Dinsdagmorgen is de Belgische vissche»sloep YL 59, van YlissingeD, die op de visehvangat was, door een Duitsch watervliegtuig aangehouden. Het visschersvaartuig zou naar Zee- brugge worden opgebt acht, maar het watervliegtuig kreeg een defect en kap3ljade. Een der tw^e inzittenden is verdronkende ander werd door het visschersvaartuig opgepikt, dat daarop naar Vlissingen terugkeerde. Betreffende de mislukte poging tot opbrenging van de visschersaloep V.L. 59, waarin de Belgische loodsen Goormachtig en Meseurs zaten, meldt men nog uit Vlissingen: De beide loodsen verzekerden, dat zij by de aanhouding in de Deurloo, in Nederlandsch water, garnalen lagen te visschen en dan ook met klem tegen de aanhouding protesteerden. Er waren bij de aanhouding drie Duitsche watervliegtuigen, waarvan één spoedig verdween. Van een der andere werd een met een revolver gewapende Duitscher in de visschers- boot gebracht en deze gelastte naar Zeebrugge te varen. Toen zijn met gezel met het toestel kapsjjsde en in het water viel, wilde de man dat de loodsen naar de plaats des onheils zouden roeien, maar dezen koersten naar het wacbtscbip Donau en gingen daar aan boord. Van een intusschen genaderde Duitsche torpedoboot werd toen aan den Duitscher geseind, ra het water te springen en werden twee booten gestreken om hem te redden, maar twee Nederlandsche ma trozen hielden den Duitscher krachtig tegen, en toen ook Hollandsche ma rinevaartuigen toeschoten, zagen de Duitsche» van verdere pogingen om hun man mee te krijgen af. Een Nederlandsche torpedoboot nam de drie man aan boord en een andere nam de V.L. 59 op sleeptouw mee uaar Vlissingen. Hier werden de loodsen door den versperringscom mandant en door den Belgischen consul aan een verhoor onderworpen Het Dultacha vliegtuig op Ameland Men meldde van Ameland nog aan het „N. v. d. D.": Maandag morgen omstreeks 8 uur landde op het Noorderstrand alhier het Duitsche watervliegtuig 931. De inzittenden zeidea door gebrek aan benzine genoodzaakt te zijn geweest te lauden. Ten 4 ure 's morgens waren ze te Borknm opgestegen voor een verkenningstocht,uitgerust voor 2 uur. Door bet nevelige weer waren zij uit deu koers geraakt. Terstond bij de landing was de kustwacht ter plaatse om beslag op het vliegtuig te leggen. Toen de vliegers daarna nog een poging deden om te ontvluchten, werd bet vliegtuig beschoten waardoor de inzittende vlieger een schampschot aan den ar m opdeed. Door het vlugge optreden der kustwacht werden de inzittenden ver hinderd papieren en andere zaken te vernietigen. In tegenwoordigheid van den kapitein werden de papieren later verbrand. Ook werd hun belet twee postduiven, die zij bij zich hadden, op te laten.Het radiotoestel op het vliegtuig werd er afgenomen. De inzittenden zoowel als het vlieg tuig werden onder militaire bewakiog gesteld. Schade door mijnon. In de netten van den stoomtrawler „Gloria" uit IJmuiden kwam een mijn tot ontploffing, waardoor deze verloren gingen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Op den stoomtrawler ,M. A. Klein" kapte men het vischtuig uit vrees voor eene ontploffing van eene mijn, welke met de lijnen naar boven was gebaald. Bier. De Bond van Nederlandsche Brou werijen schrijft: „Door de tijdsomstandigheden is het voor geen brouwerij ia Neder land mogelijk haar bedrijf te voeren op de wijze, zooals zulks vóór den oorlog geschiedde; de deugdelijke grondstoffen en materialen, die voor een normale fabricatie noodig zijn, ontbreken, zoodat de brouwerijen zich moeten behelpen met minder waardige dure grondstoffen, voor zoover deze nog verkrijgbaar zijn. „Door gebrek aan kolen is het bovendien onmogelijk het" bier zoo lang in de keldera te laten „lageren' als voor een behoorlijke kwaliteit van het bier noodzakelijk is. „Echter wordt door de brouwerijen al het mogelijke gedaan om onder de gegeven omstandigheden het bier, zoo goed mogelijk af te leveren. Voor de houdbaarheid^kan evenwel niet worden ingestaan, zoodat bier met zoogenaamden sluier niet ter stond moetworden afgekeurd als bedorven, aangezien dusdanige bieren niet bedorven zijn en onder de tegen woordige omstandigheden niet als slecht beschouwd kunnen worden; deze mindere helderheid heeft geen invloed op den smaak. _Het verdient aanbeveling, dat zoowel handelaren als particulieren hun bestellingen, ook van flesschen- bier, beperken tot het uiterst noodige hunne bestellingen met korte tusschenpoozen, zoo mogelijk dage lijks opgeven, zoodat het bier'zoo kort mogelijk blijft staan." Kolenbljslag voor zieken. Men meldt dat eon regeling intake beschikbaarstelling van een geringen kolen ten behoeve van zieken in den komenden winter door de Nederlandsche Maatschappij ter Be vordering der Geneeskunst met de Rijkskolendistributie getroffen wordt en in ontwerp gereed is. Knoeierij mat regoerlngigoaderen. Naar de „Tel." verneemt, is de heer D. H. C., lid van de firma B. C. G., te Oldenzaal, in zijn villa pHet Para dijs" gearresteerd, in verband met verduistering van katoenafval en de leveriDg van minderwaardig materi aal voor de munitieaanmaak. De arre statie geschiedde op aanwijzingen van een inspecteur van de N. O. T. De arrestant is gevankelijk naar Don Haag gevoerd. Uit Rotterdam wordt in aansluiting met dit bericht nog aan het blad ge meld dat D. H. C. vóór den oorlog directeur was van een poetskatoen- fabriek te Oldenzaal. De zaak fail leerde en daarom associeerde C. zich met zijn zwager, om smokkelhandel te drijven. Daar bij zich echter aan grove zwendel schuldig maakte hij leverde o.a. gemalen dakpannen voor cacao kwam hij op de Duitsche zwarte lijst. De vennootschap stelde zich daarop in dienst van Engelsche firma'sdoch ongeoorloofde praktijken die men zich jegens de klanten per mitteerde, maakten, dat C. en zwager weldra op de EDgelsche zwarte lijst prijkten. C. werd spion in Duitschen dienst, doch na een huiszoeking in zijn woning liet hij cleze „betrekking" varen en verdween hij een tijdlang van het tooneel. We zien hem terug, voorzien van een officieele aanstelling om afval van wol voor de bereiding van schietkatoen aan te koopen ten behoeve van de Nederlandsche regeering. Een groot garenspinner te Oldenzaal bij wien hij zich vervoegde voor den aankoop van wol afval schreef een brief aan de regeering met verzoek C. te ont slaan. Een broeder van C. werd als inkooper benoemd, doch C. bleef ex pert. Het is in deze kwaliteit, dat hfi 5 wagons wol-afval, gebruikt voor het vervaardigen van schietkatoen en aanvankelijk bestemd voor de Neder landsche regeering over de greus wist te krijgeu. Hij beschouwde de wol-afval alskatoen en kreeg daar voor consent. De politie is er dan eindelijk in geslaagd hem op een strafbaar Yeit te betrappen en on schadelijk te maken. Overvaren. Dinsdagmiddag ongeveer 4} uur is eeu ernstig ongeluk gebeurd in den Vliet nabij de Electrische Centrale te Voorburg. Vier meisjes jééa te's Gravenhage woonachtig aan den Loosduinschen weg, de drie anderen te 's Gravenhage gelogeerd) waren aan het roeien en werden aangevaren door een motor boot met het gevolg, dat het roei bootje kantelde en de inzittenden te water geraakten. Zij werden op het droge gebracht on in den huize St. Anthoniushove te Voorbuig binnen gebracht. Twee vaa haar herstelden spoedig en konden naar Den Haag terugkoeren. Eén der andereD, uit Dordrecht, overleed na korten tijd. Het vierde meisje, dat in ernstigen toestand werd opgenomen, ia des avonds .eveneens overleden. -Een schanddaad. Te Vlissingen werd een 13 jarig meisje vermist, dat volgens zeggen zou zfin meegelokt in de woning van een marine-schepeling op het Eiland, wiens vrouw en kinderen afwezig waren, politie stelde een onder zoek in, doch het meisje werd niet gevonden. De geruchten hielden even wel aan 6n des nachts stelde politie onverwachts opnieuw eenon derzoek in en werd het meisje wer kelijk gevonden. De schepeling, die zich aan zedenmisdrijf bad schuldig gemaakt, legde een bekentenis af. Het meisje werd aan de radelooze ouders teruggegeven. Bazulnlglag. Een gardenier te Marmerwoude (Fr.) pootte dit jaar dikke aardappel schillen, met de spruitgaten er in, inplaats van heele aardappelen. Hij is nu met den oogst aangevangon, die heel goed is. Deze gelukte proef kan aanleiding geven tot groote be sparing van het vleesch van aard appelen. Een addarbast. In den Wippolder te Delft, is Dius dagmiddag de werkman H., terwijl hij bezig was met het zagen van dennenhout, door een adder, die in den stam verscholen zat, in de linkerhand gebeten. Daar de hand opzwol heeft hU zich onmiddellijk onder medische behandeling gesteld. UIT DEN OMTREK. Uit Oost-lndlë. Hongersnood op Ooet-Java. Batavia, 7 Aug. De rijstoogst op Oost-Java is mislukt. De inlaudscbe bevolking verkeert thans in hoogst ongunstigen economischen toestand. De prijzen der levensmiddelen zijn reeds met honderd procent gestegen. De criminaliteit is toegenomen. (Telegraaf.) Da verachoplngamoollljkhedon in Indlö. Batavia, 6 Aug. Het tekort aan scheepsruimte begint voor de toe komst der tabakscultuur een ernstig gevaar te worden. In Beli zijn thans reeds 100.000 pakken als onverkoop baar opgeslagen. Uit den oogst 1917 zullen begin 1918 860.000 moeten worden opgeslagen indien geen ge regelde scheepsgelegenheid voorDec. wordt geboden. Men kan niet ver wachten, dat de vraag voldoende zal zijn, om zulk een enorm kwantum op te nemen Do dofenale van Noord-Sumatra. Batavia, 6 Aug. De „Deli-Courant" vernam met betrekking op de defen sieplannen voor Sumatra's Oostkust, dat Koeta Tjane als centrum voor de verdediging zal worden aange wezen. Die plaats is alleen langs bergpassen toegankelijk en dienten gevolge gemakkelijk te verdedigen, iet door de Duitsche» bij de ver dediging van Oost-Afriks gegeven voorbeeld zal worden gevolgd. Con centratie kampen voor vrouwen en kinderen maken ook deel uit van de plannen. Tsxsi, 8 Augustus. Naar de markt te Purmerend en andere in N. H. gelegeq marktplaat sen, werden in het begin der week verscheept 592 lammeren, 246 scha pen, 12 koelen, 22 kalveren en 10 varkens. Er zijn hier thans weer heel wat Belgische geïnterneerden in de pol de» aanwezig, om in den oogsttijd behulpzaam te ziju. Ook iu den Prins Hendrik-Polder wordt van deze hulpkrachten gaarne gebruik gemaakt. Naar wij vernemen is de daling van het Duitsche watervliegtuig, dat hier Maandag 1.1. nabij de Roggesloot neerstreek, ook al toe te schrijven aan gebrek aan benzine. E9n van hier vertrokken plezier jacht, moet op de reis naar Harlingen nabij het vaarwater, een lijk hebben zien drijven. Van hier uitgevaren schuiten zouden trachten het op te sporen. Julianadorp. Alhier is weder de Koninklijke Goedkeuring ontvangen, voor een te houden loterij, waarvoor 8000 loten zullen worden uitgegeven. Boel der loterij is weer, evenals (iet vorige jaar, de bevordering der jaarlijksche paar denmarkt, welke gehouden wordt op 28 Nov. Anna Paulowna. Groenteveiling gehouden op 7 Aug. Groote aardappelen, binnenland f 9.80-f 5.50 per 100 K.G.; Kleine aardappelen, binnenland f7.60-f4.- per 100 K.G.Slaboonen, buitenland f 17.per 100 K.G.Slaboonen, bin nenland f 14.50-f7.80 per 100 K.G. Snijboónen, buitenland f24.— per 100 K.G.Snijboonen, binnenland f 23.25 f15.— per 100 K.G.Wortelen, bin nenland f 4.50—f 2.- per 100 bos; Wortelen, buitenland f 10.50 per 100 K.G.Tninboonen, buitenland f9.— per 100 K.G.Tuinboonen, binnen land f 6.f3.76 per 100 K.G. Spoedelachende vergadering van dan Raad dar gamaanta Wlorlngon. gehouden op Maandag 6 Augustus j.l. Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Peereboom Secretaris de heer C. F. vau Duin Voorzitter opent de vergadering en deelt mee dat de notulen der vorige vergadering in de korte tijdsruimte nog niet gereed gemaakt zijn en in de volgende vergadering zullen voor gelezen worden hetgeen goedgevonden wordt. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat, voor de verhoogde geld leening ad f 2000.- voor de bouw eener nieuwe onderwijzerewoning te Oosterland, de aflossing f 150. - per jaar te laag wordt geacht en geven z\j in overweging die vast te stellen op f 200. met algemeene stemmen goedgekeurd. Van heeren Kapelle, Voogden, van den Oever, was een verzoek inge komen om de brandspruit van hun college over te nemen voor gemeente rekening. De plaats waar de brand spuit staat is verkocht voor bouw terrein zoodat de spuit geen onder komen beeft. Tevens achtten zij het in 't algemeen belang dat de gemeente de spuit voor hare rekening over neemt. Daar B. en W. hier over nog geen besprekingen hebben gehouden stellen zij voor 't verzoek om advies aan hun college terug te zenden. Aangenomen. Een adres van de heeren H. G. Rump, J. Luyfc en S. Asjes Cz., om vergunning voor 't oprichten van een bioscoopinrichting, wordt ook om advies naar B. en W. verwezen. Op een verzoek van den heer J. Schuurman om wegens vertrek uit de gemeente naar Koegras, hem ge deeltelijke ontheffing van Hoofd-Om slag en Hondenbelasting te verleenen, werd gunstig beschikt. Thans stelt voorzitter de hoofd schotel dezer spoedeischende verga dering aan de orde, nl. dat door het Rfiksdistributiebureau aan deze ge meente is toegewezen 700.000 turven met verzoek om toezending der bier voor benoodigde gelden groot f 5000. (gestort was reeds f 1600.- is totaal f 6600.-). Hiervoor is, aangezien zulk een bedrag bij de brandstoffencom- missie niet in kas is, een geldieening noodig en stellen B. en W. Yoor, een geldieening daarvoor aan te gaan groot hoogstens f 10.000.- h. 4%, af te lossen 31 December a.s. De heer J. S. Rotgans vraagt in lichtingen naar de prijs en 't vervoer der turven. Voorzitter zegt dat de prijs blijft als tot nu toe en dat het vervoer zooveel mogelijk per WIerin- ger vrachtschippers zal plaats hebben- Met algemeene stemmen aange nomen. Tevens wordt een suppletoir© begrooting om deze financieéle aan gelegenheid te regelen tot een bedrag van f 20.160.- vastgesteld. Nu volgde rondvraag. De heer J. S. Rotgans bespreekt de slechte oogst der rogge, slecht voor consumptie en voor zaairogge geheel onbruikbaar eu geeft den voor zitter een wenk om deze gemeente intijds te voorzien van zaairogge. Voorzitter zegt er nota van te zullen Hierna sluiting. Wisringtn. Uitslag der op Maandag j.l. ge houden publieke verkooping in 't café van den heer Koster, voor en ten verzoeke van de gemeente Wie ringen, door notaris Obreen van: een woonhuis met erf en tuin groot 322 aren, thans de woning van het hoofd der school te Oosterland. Hoog ste bieder was burgemeester Peere boom voor f1260, terwijl door af mijning kooper werd de heer G. W. Gorter voor f1485. Een telegram van Kornllof. Het Berllner Tageblatt ontvangt van een correspondent aan het Oos telijke front den tekst van het tele gram, dat generaal Kornilof den 24en Juli uit Kamienec Podolski aan den minister-president en den toenmajjgen opperbevelhebber, Broessilof, heeft gericht. Het luidt: „Het leger van herzenlooze men- schen dat de regeering niet vpor stel selmatige bederving en ontwrichting beeft behoed, Ia aan den loop op de velden, die men niet eens slagvelden kan noemen. Er heerscht een einde looze paniek, smaad en schande, gelijk het Russische leger sedert z\jn bestaan nog nl6t heeft gekend. Indien de vlucht niet ophoudt en de revolutio naire regeering dezen schandvlek niet uitwischt, zal, zoo dat niet mogelijk is, de onafwendbare loop der geschie denis andere menachen aan het hoofd stellen, die wel de schande zullen af- wasschen, maar tegelijkertijd ver nietigen wat de omwenteling heeft bereikt. Dat zal het ongeluk vau ons land z\jn. Er is geen keusde revolutionnaire regeermacht moet den vasten weg inslaan, die eenig en alleen naar de redding van het vaderland en van de vrijheid voert. Ik, generaal Kor nilof, wiens geheeje leven zich van den eeraten dag van z(jn bewuste bestaan af tot nu toe in den trouw- sten dienst van het vaderland afspeelt, verklaar, dat het vaderland ten onder, gaat, en daarom verlang ik, zonder dat het mij wordt gevraagd, oumid dellijke staking van het offensief aan alle fronten ter handhaving en redding van het leger, teneinde het op den grondslag van de strengste tucht te reorganlseeren en niet het leven van de helden, die het recht hebben be tere dagen te zien, nog verder op te offeren. Het is om den toestand onafwend baar noodig, de doodstraf weer iu te voeren en te velde opnieuw den krijgsraad in te stellen. Men.verhele zich niet, dat de.zachte maatregelen van de regeering de tucht in het leger ondermijnd en de wreedheid van de door niets meer te beteugelen maasa's uitgelokt hebben die zich in gewelddaden, roof en moord toont. Men moet weten, dat de dood niet slechts in de gedaante van vijande lijke kogels, maar ogk uit de hand van de eigen broedere voortdurend in het leger rondwaart. De wederin voering van de doodstraf zal het leven van vele onachuldigen redden en den ondergang van eenige weinige verraders en lafaards ten gevolge hebben. Ik verklaar, dat ik op een verant woordelijken po3t er nooit genoegen mee zal nemen, als middel ten on dergang van het vaderland te dienen. Genoeg, ik, generaal Kornilof, ver klaar, dat ik, indien de regeering de maatregelen die ik voorstel niet in willigt en mij dus van het eenige middel ter redding van het léger beroofd, op eigen hand de volmacht van een opperbevelhebber zal neer In een onderschrift vórklaart Sa- minkof, commissaris aan' het Zuid westelijk front, het geheel met Kor nilof eens te zijn. MARINEBERICHTEN. Met lng*ng van 16 Aug. zijn bevorderdtut schout bij nacht kapitein ter zee H. W. O. van Bleyawgk Ris; tot kapitein ter zee kapitein luitenant ter zee Q. Koentot kapltalnlultenant ter zee luitenant ter zee late kl. O. J. Haantjes Dekker en tot luitenant ter zee 2de kl. luitenant ter zee 8de kl. A. W. Sta verman. Bg beschikking van den Minister van Marine zgn geplaatst: de luitenante ter zee 1ste kl. J. T. O. van Schreven 18 Ang. rol Wachtschip HellevoetaluleH. J. Pek 16 Aug. bU 'a Bgka- werr WillemsoordL. van Verre 80 Aug. aau boord Heemskerk als 1ste officier. Willemsoord. Met Ingang van 7 Aug. !b de buitengewone adelborst der marine-reserve O. H. ter Poorten bevorderd tot adelborst late kl. der marine- reserve. Voorts zUn bevorderd tot officier van gezondheid late kl. met Ingang van 6 Aug H. C. A. Detmar, met Ingang van 10 Ang. D. A. Arends en met Ingang van 21 Aug. 2d klDdrIka' #"9D thln8 °®cler Tan gezondheid STOOMVAARTBERICHTEN. Holland Amarlka-LIJn. JlTêWdr - itterdam. Koninklijks Hollandaeha Lloyd. Frlala, van Buenoa-Ayres naar A'dam.arriveerde 8 Augustus 9 u. 80 nam. te IJmuiden. iava-Paelflc-LIJn. TJlsondarl vertrok 2 Augustus van San Franclaco naar Batavia. VISSCHBRIJBBRICHTBN. Aangebracht te Nleuwedtep: 7 Aug. Door 45 korden1 tot 6 tongen, per stuk f 1.50, 10 tot 20 middeltongen, per atnk rO.85, 10 tot 100 kleine tongen, per stuk f 0.16 a f 0.26, 2 tarbotten, per stuk f fl— a f10—l tot 2 mand kleine schol, per mand f6.— afB.-, 1 tot 2 mand. schar, per mand fs.-. 8 Aug. Door 30 korders6 tot 20 tongen, per stuk 11.60,10 tot 60 middeltongen, per stuk 0J0 af 0.00: 10 tot 30kleins tongen, per stuk f 0.20 a f 0.0Ó, 8 tarbotten, pex stuk fa-al 10.-, 1 tot 6 mand kleine schol, per mand t 6.— a f 9.—, 1 tot 2 mand schar, per mand 16.-. MARKTBERICHTEN. Broek op LangendUk, 8 Aug. 1917. Bloemkool le aoort f 12.— a f 16.90, 3e soort f 6.— a f6,20 per 100stuks; roode kool, binnen land t 8.60 a r 3.80, buitenland f 9.—, gele kool binnenland f6.- a f6.60. Idem buitenland f10.-, witte kool binnenland 12.70 a f 4.90, Idem buiten land f 7.—, per 100 K.G.wortelen binnenland f 3.90 a f4.80, buitenland f 0.— a f 0.- per 100 bosrabarber f 0.- a f 0.- per 100 K.G.: aard appelen groote muizen f6.- a f7.80. drielingen f4.70 a f 6 80, kleine f 6.— a f 6.80, schoolmees ters f 7.20 a f 9.90, graafjes f 10.90 a f 0 Beverwijk, 8 Aug. 1917. )U f 090 a f 1.10 per slof; o v.u vi.: andijvie f 8 a f 4.50 per uu muis bloemkool lo soort f 16 a f 20, ld. 2e soort f 8 a f 12, per 100; oapucUners f 10— a f 14.60, doppers f 660 a f lt.—groentjes f 6.60 a f 11.— per 100 pondkomkommers ls soort f 6 a f 8, ld. 2e soort f 4 a f S, ld. 8e soort f 2 a f 8.— per ICO stuke roode kool f 00 a f 00 per IOC stuks; peterselie per 100 bos f 6 a f8; postelljn per ben 60 ct. a 70 ct.rabarber f 8 a f 12, radja f 4 a f 6 per 100 bos raspera per 100 pond f 9.60 a 114.- selder!) f 6 a f 10 per 100 bossla per 100 stuke f 4 a f 61 snijboonen f3— a f8.60 per 1000,ld.per 100 K.G. f 14.— a f 24—sperclebooneu tros f 28af 83.60,ld. z/dr. f90a f 31 ld. m. dl. f 18 a f 22, ld. dnbbele f 10 a f 18 per 100 K.G.; tomaten f 14 a f 18 per 100 pondtulnboonon per 1000 f 1.26 a f 1.60wortelen per 100 bos f 16 a f 24 zuring per ben 2 a 8 ct. Schagen, 9 Aug. 1917. 9 Paarden f 160— k 460— Veulens 0.— 0— Ossen 0.- 0— 20 Stieren 100— 876— BI Geldekoelen (magere) 180— 336— 182 Geldekoelen (vette) 18a- 690— 20 Kalf koelen 230— 840— 38 Vaarzen 70— UW— Pinken 0— o— 0— 44 Nuchtere kalveren 10— 0— o— 0— 0— Schapen vette) Overhouden 0— 0— 176 Lammeren 10— 19— Bokken en Gelten 0— 0— Varkens (mag.) p. stok a- 0— Varkens jvette) p. K.G. 0— 0— 62 Biggen 4— 8— Konijnen 0— 0— 76 Kippen 0.76 1.76 Benden 0.— Duiven tt— 0— 200 Eendeleren p. 100 stuks 9.60 0.— HandelGeldekoelen (mag ),Kaltkeelenmatig en Geldekoelen (vette) vlug. Kaasmarkt la Hoorn, 9 Aug. 1917. Aanvoer 20 stapels. Geen handel.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2