HELDERSCHECOURANT De weg der Gezondheid. AAMBEIEN, No. 4814 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1817 46e JAARGANG Op- sn ondergang van Zon sn Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Zo. Sur' Aug. op1 onder: op: onder: T.m.:n.m. Znndag 12 a. 12 69 a. 6.80 6.S9 8.80 8 60 4.20 Maandag 13 1.0 6.14 6.41 8.28 6.6 6.48 Dinsdag 14m. 2.0 8.47 6.42 8.28 8 26 8.66 Woenad. 15 88 7.18 6.48 8.24 7.20 7.66 Donderd. 16 418 783 6.45 8.23 8.6 8.40 VrUdag 17 6.27 7.60 6.46 8.20 8.46 0.16 Zaterdag 18 636 8.4 6.47 8.18 9.20 9.60 De legerberichten ven 8 en 9 Augustus. Van het W e s t e 1 y k front. In Vlaanderen bepaalt de stryd zich hoofdzakelijk weder tot Infanterie ge vechten. Naar het Duitache legerbe- richt van Donderdag meldt, waren de EDgelscben van hun bloedigen tegenslag bij Nieuwpoort, niet in staat opnieuw tot belangrijke artillerie actio over te gaan. Des avonds nam het artillerievuur weder sterk toe en later kwam ook in de streek tuaschen IJperen en Hollebeke zwaar trommelvuur los. Dit werd evenwel slechts gevolgd door een sterken verkenningsaanval die afgeslagen werd. B(j Atrecht trachtten vijandelijke patrouilles tevergeefs vooruit te ko men. Van het kanaal van la Basséo tot aan den Zuidrand van Lens werd door de. geallieerden trommelvuur afgegeven. Daarop volgende verkeu- ningsaanvallen werden alle afgesla gen. Het Engelsche bericht van Don derdag meldt terreinwinst in destreek ten N.W. van Bixschoote. Vijandelijke afdeelingen die oprukten ten N. van Roeux en bij Oppy werden terugge slagen. Een later bericht meldt nog dat het veroverde terrein bij Bixschoote werd uitgebreid. Het Pransche communiqué maakt slechts melding van artillerie-gevech ten en overvallen. Van het O o s t e 1 y k front. Een bericht van 6 Aug. uit Odessa aan de .Times", meldde, dat aldoor maatregelen genomen werden tegen aanvallen op de stad door Duitsche vliegers. Men verwachtte nl. dat Odessa het hoofddoel van den Duitschen opmaracb zou worden, vooral met het oog op de oogst in de vrucht bare vlakten van Zuideiyk Rusland die nu rijp is. Men verwachtte dat Bessarabiö weldra het voornaamste tooneel der krygsverrichtingen zou worden, daar de vijand in Zuidoostelijke en Ooste lijke richting naar Odessa oprukte. Iatusschen neemt de tegenstand der Russan toe en gaan zy hier en daar tot het offensief over. Het Russische communiqué van den 8sten Aug. geeft althans aan, dat de Russen in de streek van de samen vloeiing van Zbrucz en Dnjestr, een sterk offensief ondernamen, en den vijand uit de dorpen Boryskowce en Wygoda, alsmede van de hoogten ten Zuidwesten van die dorpen ver dreven. Er werden hier zeven offi eieren en 300 soldaten gevangen ge nomen en vier machinegeweren buit gemaakt. Ten Noordwesten van Sereth heb ben de Russen tusschen de dorpen Waschkoutz en Oprischeni verschei den hardnekkige aanvallen des vyands afgeslagen. Ten Zuidwesten van de stad Sereth slaagde de vyand erin onze loopgraven binnen te dringen, maar een tegenaanval herstelde de situatie. In de streek van Eimpolung onder- Ingezonden mededeellng. Wanneer men ongesteld is, is het niet voldoende te willen genezen om de gezondheid terug te kragen. Deze redeneering dient in het bi- zonder voor de vele personen die, zonder recht ziek te zyn, zich voort durend in een slechten gezondheids toestand bevinden. O /ermaat van arbeid, lichamelijke vermoeienissen, zorgen, ongoatadig weer, breDgen een vertraging der functies te weeg en roepen verschillende troebelen te voor schijn die het organisme doen slijten en de krachten uitputten. In die ge vallen altyddoor versterkende mid delen te nemen, zich, meestal uit zich zelf, een saamgestelden leefregel op te leggen, heeft zeer dikwyis geen andere resultaten dan den algemeenen toestand te verergeren. Laten toch allen die zich in deze weinige regelen herkennen, inzien dat om de gezondheid weer te vinden, het er vóér alles op aankomt voed sel en kracht te bezorgen aan de twee elementen die het lichaam*- evenwicht verzekeren, namelijk het bloed en de zenuwen, en bij de te volgen behandeling daarmee rekening te houden, dat het belangryk is het reeds verzwakte organisme niet te overspannen. Dit brengt er ons toe te spreken over de Pink Pillen, die sedert lang bekend zijn als het mid del by uitnemendheid geschikt voor de zwakke gestellen der bloedarmen, der zenuwiyders, der uitgeputten. De Pink Pillen, welker krachtdadig heid inderdaad zoo belangryk is in de behandeling der aandoeningen van het bloed en der nieren, geven in weinig tyd aan de verzwakte lichamen de uitgeputte krachten terug. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per .zes doozen by het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede BrogisUn. namen de Ceotralen verscheidene aanvallen, die grootendeels afgeslagen werden. De vijand slaagde er even wel in twee hoogten te bezetten. In den nacht van 8 op 9 Aug. trokken de Russen aan beide zijden van den weg van Kimpolung ean weinig achteruit. Aanvankeiyk met succes bekroonde aanvallen der Duitschers by Wladimir Wolynsk en Brody werden door tegenaanvallen van reserves teniet gedaan. Aan het Roemeensche front, bij den spoorweg Focsani—Maracesti werden de Russen door de hevige vijandeiyke aan vallen teruggedrongen. Volgens het Duitsche bericht van 9 Aug. werd in de Boschkarpathen en het grensgebergte van weBteiyk Moldavië het front vooruit gebracht krachtige vyandeiyke tegenaanvallen werden afgeslagen. Aan het Roemeensche front onder namen de Russen en Roemeniers ten N. van Focsanie sterke tegenaanvallen, die echter geen resultaat opleverden. Het aantal gevangenen steeg tot 3 man en 50 officieren, de buit tot 17 kanonnen en 50 machinegeweren en mijn werpers. Volgens het Oostenrijksche leger- bericht werden door afdeelingen rul terjj, in bet Zuiden der Boekowina, na heeten stryd, by Wama 2 achter elkaar liggende boogtestellingen ge nomen. Deze afdeelingen dringen thans op in de richting van Goera Hoemora. Van het ItaliaanschOosten- r y k s c h e front wordt alleen toe neming van den artilleriestryd ge meld. Volgens een bericht uit het Oostenryksche oorlogskwartier aan het „Berl. Tageblatfc", verwacht men aan het Italiaansch Oostenryksche tront een nieuwen slag. In dien zin legt men ook uit, dat het Italiaansche leger hulp van Amerika krijgt. Dezo hulp schynt voornameiyk uit vliegtuigen met bemanning te bestaan. Overigens heet het, dat de Ame rikanen ook werkzaam zullen zyn om het scheepvaartverkeer in de Middellandsche Zee togen bet gevaar voor duikbooten te beschermen. De duikboot- en mljnoorlog. Een bericht uit Bilbao meldt, dat een duikboot een Spamgca visscbers- vaartuig aangevallen heeft, waardoor een matroos gedood en drie gewond werden. De duikboot nam de ge wonden op. Ze werden aan boord daarvan verbonden en aan een Spaan- sche bark overgegeven. De kapitein der duikboot heeft verklaard, zich vergist te hebben en het Spaansche voor ten Fransch schip te hebben aangezien. Te Berlijn zou een krachtig vertoog worden ingediend. Uit Rusland. Volgens een bericht uit St. Peters burg heeft, de voorloopige regeoring de bepalingen nopens de verkiezingen voor de Wetgevende Vergadering, de Constituante, openbaar gemaakt. Volgens de bepalingen kTijgeu alle mannen en vrouwen boven de twintig jiar het stemrecht voor die verga dering. Een deputatie uit de Oekraïne heeft een bezoek gebracht aan minister Nekrassof. Zy verklaarde dat de nationale vergadering de gouverne menten Klef, Poltawa, Podolia, Wol- hynia, Tsjernigof, Kharkof, Ekateri- noslaw, Kherson, Tauris en Bessara biö als tot de Oekraïne beboorend wenschte te beschouwon. Er rees eenig geschil over Bessa labiö, waar de Russische bevolking slechts 19°/o vaQ het totaal aantal bewoners vertegenwoordigt. Er werd besloten over het lot der betwiste gouvernementen door een plebisciet te laten beslissen. Arrestatie. Volgens een bericht aan de „Temps" werd de Russische ex minister van Binnenlandsche Zaken, Chwostof, gearresteerd, onder verdenking van zich 1.125.000 roebel te hebben toe geëigend. Uit Stockholm wordt aan hetHbl. gemeld, dat te St. Peteraburg drie mannen gearresteerd werden, die Kerensky wilden vermoorden. Zy zouden tot een geheim genootschap behooren, dat de moord op Kerensky ten doel heeft. Da onthulling van da „Timei." De kwestie van den Kroonraad te Berlijn op 5 Juli 1914 is nog niet van de baan. In een interview ver zekerde de Pruisische onderminister von Stumm, dat de veelbesproken Kroonraad noch op 5 Juli 1914, noch op een anderen datum werd gehouden. Naar aanleiding van deze verklaring zegt de Vorwarts: Wy hebben reeds verklaard, dat de herhaalde verzeke ringen der Duitsche regeering volle aanspraak hebben op geloofwaardig heid. .Maar de zaak heeft voor ons toch nog een anderen kant. „Dat een document van de wereld-' historische beteekenis als het Oosten ryksche ultimatum werd afgezonden zonder dat de bondgenooten vooraf over de gevolgen, die het kon hebben, met elkander hadden gesproken, grenst aan het onwaarschyniyke. En daarom kan men begrypen, dat men daarover in het buitenland nog steeds het hoofd schudt, hoewel het letteriyk waar Is. .Deze Nevelingentrouw met schit terende wapens maar met verbonden oogen behoort tot de feiten, maar ook tot de onbgrypelykheden der voorge schiedenis van dezen oorlog, en zy moet terecht tot vergaande conclusies aanleiding geven." Da verklaringen van de Duitsche regeering worden evenwel weder tegengesproken door de mededee- lingen van Bullitt, in 1916 correspon dent van de .Philadelpbia Legder" is Duitschland. Deze publiceert uitlatin gen van Tisza en Jagow in Septem ber 1.1., waaruit volgt, dat Duitschland in elk geval geraadpleegd is omtrent den aard van het ultimatum aan Serviö en dat de volledige tekst 14 uur voor de overhandiging aan Servische regeering in handen van Von Jagow was. Een voormalig diplomaat maakt melding van het feit, dat de Duitsche gezant in Turkye begin Juli 1914 Daar Beriyn ontboden werd om den Rijksraad bij te wonen, die werd gehouden in band met den aanstaanden oorlog met Serviö, welke eenige weken werd uitgesteld op verzoek van financiers die vóór het uitbreken daar hun zaken wilden regelen. Het vertrek van den Duitschen gezant in Turkye naar Beriyn komt ook ter sprake in een boricht van deCorriere della Sera. Volgens dit blad werd markies Garonne, Italiaansch gezant te Konstantinopel, in 1914 van zyn post ontheven, o.a. omdat hy het beriebt betreffende von Wangenheim niet onmiddellijk aan de regeering in Rome had gezonden. GaroDne had als vertrouwd vriend van den Duitschen gezant geweteD. dat deze kort na den moord in Se- rajewo plotseling naar Berlijn ontbo den werd. Na zyn terugkomst kwam von Wangenheim met Garonne over de conferentie van Duitschlands lei dende persooniykheden te spreken, en verklaarde„Wy staan voor den oorlog," Toen daarop de Italiaansche gezant opmerkte, dat het conflict waarschynlijk toch nog vermeden zou kunnen worden, b.v. als Serviö toegaf, antwoordde von WaDgenheim met beslistheid .Neen, de eischen zijn zoodanig gesteld, dat Serviö die niet aannemer, kan." Het is nu maar de vraag wie het by het rechte eind heeft. Geeft de verklaring een juiste lezing van het geval, dat zouden het bericht van het Italiaansche blad .Corriere della Sera" en dat van den Amerikaanschen correspondent Bullitt beide uit de lucht gegrepen zijn, wat nu maar niet zoo is aan te nemen. Aan den anderen kant zou de Duitsche verklaring een opzetteiyke, grove misleiding zyn, indien de beide bovengenoemde berichten waarheid bevatten. Er zullen wel meerdere .onthul lingen" over deze belangrijke kwestie gedaan wórden, dio dan op hun beurt weer door de Duitsche regeering worden tegengesproken. Het ia dan ook niet waarschyniyk, dat de waar heid over het vraagstuk van de ver- antwoordeiykheid voor den oorlog nog tydens den stryd aan het licht zal komen. Staking van goudverstrakking voor da goudsmederij. In Duitschland is de verstrekking van goud voor de goudsmederij geheel gestaakt. Men heeft aanvankeiyk ge aarzeld, hiertoe over te gaan in ver- baDd met het ni6t onbelangrijk aantal werkkrachten, dat, in deze branche een bestaan vond. Alleen in Pforzheim b.v. waren het er 5000. Geleideiyk is men or echter iu geslaagd, deze in andere bedry ven onder te brengen. .Ec. Stat. Ber." wijst erop, dat de inlevering van gouden voorwerpen, waartoe het publiek is uitgenoodigd, zich nog niet uitstrekt tot een artikel, waarin geleideiyk een belangryk quantum goud is verwerkt, n.1. trouw ringen. Blijkens de telling van 1 De cember 1910 waren er in Duitschland 27 millioen gebuwdeD, of gehuwd geweest zynde personen. Stellen wy, dat in het algemeen uit de zware oude Duitscheringen van ducatengoud een doppelkrone kan worden geslagen, dan ware, wanneer V» van het aantal gehuwde personen zich in het bezit van een gouden trouwring had be vonden, hieruit reeds een bedrag van Mk. 180 millioen te verkrijgen. Dat het nog eens dien kant zal uitgaan, behoeft volstrekt niet onmogeiyk te worden geacht. Dynamletaanilag mat inbraak. Uit Stockholm wordt dd. 9 Aug. aan het Hbl. gemeld, dat Donderdag nacht aan het Stockholmer Zuider station een dynamietaanslag plaats had. Er werd daarby een brandkast met 16,000 Kronen er in, gestolen. De politie meent dat de inbreker dezelfde is die reeds een paar malen hetzelfde op andere plaatsen heeft beproefd. De dader is onbekend. BINNENLAND. De Vaargeul. (Officieel). Het Departement van Marine deelt mede Van de vier lichtschepen en zeven gasboeien, die gelegd zouden worden ter afbakening van de vrije geul tuaschen het nieuw aangekondigde Britsche mijnveld en een deel der Noordzee waar de vaart gevaariyk is ten gevolge -van het optreden van Duitsche duikbooten, liggen thans de vier lichtschepen op hun juiste plaats. Bovendien zfin de drie zuidelijkste gasboeien, dat zfin dus die, welke liggen in het nauwste gedeelte der bedoelde passage, uitgelegd, terwyi de overige 4 weldra zullen volgen. Het gevaar van de vaart door de nauwe paBsage, aangekondigd in de mededeellng van 1 Augustus, is daar door zooveel doeniyk verminderd. Hst gebrek aan scheeperulmte In Nederlandsch-lndlë. „Ec. Stat. Ber." wfist erop, dat het gebrek aan scheepvaartruimte in In- dië vooral die artikelen treft, die niet of niet voldoende in de Yereenigde Staten kunnen worden afgezet, upeci aal tabak, thee en robustakoffle. Tabak wordt bovendien in de tropen door een worm aangetast en is dus aan be derf onderhevig. Robusta-koffle gaat by opstuwing niet achteruit. Er heer scht echter voor dit product groot gebrek aan opslagruimte. Inmiddels dient wel by voorbaat te worden overlegd, Ingezonden mededeellng. „Li dmis lil ns pgisie hiIIi SlMONIDES- DANSINSTITUUT, DIJkstraat 37. welke artikelen, zoodra er weder schepen van Java naar Nederland kunnen vertrekken, in de eerste plaats voor verlading in aanmerking zullen komen. Een regeling moet dan ge reed zyn, opdat den voorrang zullen genieten, zoowel de producten, die in de tropen aan bederf onderhevig zyn, alB die, waaraan in het moederland driDgende behoefte ontstaan, zooals maïs en ander veevoeder, koffie, thee en kinabast. Geldelijke moeilijkheden schijnen dit jaar nog ni6t te wachten te zyn. De meeste Europeesche ondernemin gen zfin financieel sterk en de ban ken zullen wel geen bezwaar maken, de onverkochte producten tegen on geveer kostprijs te beleenen. Indien hiermede een f 100 millioen gemoeid is, wat niet onmogeiyk is, wat zal de gedragslijn der banken in 1918 zijn? Komt er voor bet einde van 1917 geen grondige verbetering, dan dreigen er voor later gevaren van den ernstigen aard. Volgens een N. I. P. A. bericht, had het Ned. Ind. Landb. Syndic. aan den gouverneur generaal een request aan geboden, om van de Nederlandsche regeering de uitvaardiging te ver krijgen van een verbod op den invoer van andere koffie in Nederland dan uit de eigen koloniën, wegens de noodzakelijkheid om steun te ver- leenen aan da Indische cultures, die tengevolge van den oorlog in ont stellenden toestand verkeeren. Nu is het antwoord van den gouverneur- generaal ontvangen, waarin gezegd wordt, dat naar aanleiding van de mislukking van vroegere stappen geen bevredigende resultaten worden verwacht, maar dat het verzoek des niettemin aan den minister van koloniën zal worden doorgezonden. De Steenkolannood. In verschillende plaatsen van ons land loopt het thans spaak met de gasleverantie. Gemeenten, die in de vorige maand te veel gas verbruikt hebben, krfigen thans zooveel minder op Augustus, dan noodig is om dit te veel intehalen. Zoo zynin Culemborgdebedryven, die met gasmotoren werken, reeds sedert eenige dagen stopgezet Honder den arbeiders zijn hierdoor werkeloos. Door de industrie mag in Aug. slechts 20 van b0t verbruikte in de maand Nov. 1916 gebezigd worden. In Haarlem is men tot eene con centratie der bakkerBbedryven ge komen. Per maand wordt hierdoor bespaard 100.000 k 120.000 H.L. kolen. Ia Groningen dqgigt stopzetting van de fabrieken in de cacao en suikerbewerking8industrie met als gevolg werkeloosheid voor meer dan 400 menschel). Reeds zyn aan eene fabriek 9 meDSchen ontslagen. De suikerfabriek te Gassel is reeds stopgezet; met de siroopfabriek te Fükshol geschiedt dit eerstdaags 25 werklieden zyn ontslagen. De Staatsspoor zal verschillende goederentreinen om den anderen dag laten ryden. De Geld. Overyselsche Stoomtram maat schappy zal haar trei nenloop eveneens beperken op werk dagen 4 treinen minder, en goederen treinen op Maandag, Woensdag en Vrydag. De residentie is er erg aan toe de geheele verdere maand wordt de gastoevoer van 4 tot 9 uur 's avonds zoo goed als geheel stopgezet. Te veel verbruikt! De restaurants - vooral Scbeveningen zitten er mee. Ook Amsterdam heeft niet genoeg bezuinigd. Gevolgverminderde druk op do gasleiding, al durft men daar niet de krasse maatregelen van den Haag aau. De Rykskolendistributie heeft zich niet kunnen vereenigen met het voorstel van de Delftsche Broodbak- kerspatroonsvereeniging om in stede van concentratie der bedryven 50% kolen te verstrekken en het ont brekende aan te vullen met turf en hout. De Rykskolendistributie blijft met klem aandringen op concentratie en zegt daartoe zelf te zullen over gaan indien de bakkers daar ter stede niet binnen zeer korten tyd deze zaak regelen. Het Duitsche Kolentyndicaat heeft, naar het U. D. meldt, buiten het vastgestelde kwantum voor Nederland om, eenige wagons Duitsche anthra- cietkolen beschikbaar gesteld, ten einde die te verstrekken aan het personeel en de commissarissen van de Steenkolenbandelsvereeniging te Utrecht. Be rantaoenkaarten voor deze per sonen zyn nu ingetrokken. Aan 47 personen werden op bovenbedoelde wyze brandstoffen verstrekt. Ec. Stat. Ber." vestigt er de aan dacht op, dat men van Duitsche zyde blijkbaar nieuwe eischen ten aanzien van onzen export stelt, in ruil tegen levering van steenkolen. Waarin zullen echter deze compen saties kunnen bestaan? Uitvoer van late aardappelen is onmogelijk, zoo lang wy niet verzekerd zyn, datwy onder alle omstandigheden zelf ge noeg zullen hebben. Dit hangt in de eerste plaats af van onzen aanvoer van broodkoren, die momenteel ge heel gestremd is. Aan uitvoer van peulvruchten van den nieuwen oogst is evenmin te denken, nu nog nie mand kan zeggen, welke ontzagfijke schade de regens der vorige week aan dien oogst tiebben berokkend. Aan kaas sturen we al het maxi mum, dat wy zenden kunnen. Boter hebben we niet over. Op het vee, dat we kunnen missen, schynt Duitschland niet erg gesteld te zijn, wellicht in zekerheid, dat wy het toch kwyt moeten. In deze omstan digheden schynt er weinig andera op te zitten dan te berusten, of ons ook zelf schrap te zetten met betrekking tot de levering van goederen, die wy kunnen misseD, doch ook kun nen bewaren, b.v. ODze in de Duit sche mynatreek zoo onmisbare groen ten. Boonen en sluitkool bezitten wy thans in overstelpende hoeveelheid, terwyi daarentegen in Duitschland de groente-oogst alles te wenschen overlaat. Tot dusverre heeft onze regeering echter van een dergeiyke zuivere ruilpolitiek niets willen weten. Hout «n turf. Nu in tal van gemeenten van ons land maatregelen beraamd worden, om hout aan te koopen ter distributie onder minder gegoede gezinnen, wijst de Ned. Brandweervereeniging op gevaren van een dergelijke hout- distributie. Daar hout zoowel als turf een brand stof is, die veel roet aanzet niet alleen, doch ook hevig vlamt en vonken uit den schoorsteen doet vliegen, acht zy het niet wenschelijk dergelijke brand stof juist in de kachels der minge- goeden te doen bezigen. Niet alleen toch, dat de rookleidingen in woningen, door dergelijke gezinnen bewoond, in den regel niet met de meeste zorg voor vervuiling worden behoed, maar bovendien zijn zij veelal zeer ondoel matig ingericht, wyi die woningen dikwerf nog gebouwd zijn ondereen minder streng toezicht van bouw- politie en brandweer. Ook liggen deze woniDgen meestal in wyken van steden, waar de om geving geheel of gedeeltelyk gevormd wordt door niet behoorlijk onderhouden huizen, terwyis dikwyis brandgeva3r- ïyke voorraden, hooi, stroo e. a. in de onmiddellijke nabyheid van dorgeiyke arbeiderswijken geborgen zyn. Daarom geeft de vereeniging aan burgemeester en wethouders der ge meenten ernstig in overweging het stoken van turf en hout, dat econo misch onvoordeeliger is dan van andere brandstoffen, voornameiyk aan het initiatief der meergegoeden over te laten, wier woningen daarop beter ingericht zyn en in minder gevaar lijke omgevingen gelegen zyn, om daardoor meer betere brandstof voor de minder gegoeden te kunnen be schikbaar stellen. Regaarlngsvarkena. De distributie van regeeringavar- kens van 70 kg. slachtgewicht en daarboven zal, zoo meldt de Vee en Vleescbbandel, in de week van 13—18 Aug. beginnen en denkeiyk eenigen tyd volgehouden kunnen worden. Ten hoogste 10 pet. van het aantal mag afgemeste droge zeugen zyn. De ge meenten zullen bet zelfde aantal varkens ontvangen als voorheen, maar nu het slachtgewicht lager is, ver- móedeiyk minder kg. vleesch. De inkoopsprijs voor de gemeenten zal nader vastgesteld worden, de ver koopprijs aan de slagers biyft f0.85. Met de distributie van gezouten varkens vleesch wordt gelyktydlg op houden. Distributie van rundvleesch en reuzel. Naar de „N.R.Ct." verneemt, zal over een dag of veertien de distributie van ruodvleeBch aanvangen. Daarvoor geslacht worden de tweede kwa liteit vee. Door het beste vee tesparen, hoopt men een vetreaerve voor den winter te kunnen vormen. Tegefijk met de vleeschdiatributie zal die aan vangen van de bladreuzel, welke men van de gezouten varkens heeft op gelegd. Bij 1 K.G. vleesch zal 1 H G. reuzel worden verkrygbaar gesteld. Da boterprljzan. Een medewerker van „Ec. Stat. Ber." wijst erop, dat de onlangs plaats gevonden verhooging van den boterprya van f2 tot f2.85 per kilo gram een gevolg is geweest van bet staken van den export en het als gevolg hiervan vervallen van de exportwinst. Intusschen volgt hieruit, dat in den as. winter een nieuwe aanzieniyke prysverhooging van de boter te verwachten is. Immers is in het voorjaar van 1917 door de regesring aangenomen, dat de pro ductieprys van melk voor het ge mtengde bedryt op ruim 12 ct. valt te berekenen, en voor het bedryf van den zuiveren melkveehouder van 12£ ct., een schatting, welke volgens een uitvoerige berekeniDg, die in het bovengenoemde artikel van „Ec. Stat. Ber." voorkomt, wel als juist moet zyn te beschouwen. De regeering heeft dien jaarprys van 12 ct. ge splitst in een zomerprys van 11 ct, en een, in verband met de verhoudiDg van de melkproductie in zomer en winter, op 14 ct. te stellen winterprys. In de streken van de eigeniyke consumptiemelkers is de zomerprys op 11| ct. gesteld, en zal bijgevolg de winterprys 14 15 ct. bedragen. Wordt de grondprijs der melk voor de boterbereiding 14 ct. per liter, dan moeten de 28 liter melk, die voor een kilogram boter benoodigd zyn, fS.92 opbrengen, plus 28 ct. bereldingskosten, of totaal f4.20. De teruggeleverde ondermelk heeft een waarde van fl. De engrospry» der boter wordt dan f3.20 per kilogram. Het publiek zal dan bygevolg ca. f 8.50 per kilogram hebben te betaleD. Eenige verlaging van het bedrag is nog mogeiyk, daar in de koelhuizen groote partyen boter als reserve voor den komenden winter zyn opgeslagen, zoodat de koatprys van den geheelen voorraad lager dan f3.20 komt. Hoeveel lager hangt af van de verhouding van den opgeslagen voor raad tot dien van de winterproductie, alsmede van de kosten van bewaring en dergelijke. In elk geval zal de invloed van de reserve op den prys niet zoo groot kunnen zyn, dat een belangiyke verlaging verwacht mag worden. Op een prys van ca. f3.25 per kilo boter in den komenden winter zal het publiek zich dus wel moeten voorbereiden. Voidsslvoorzlinlng. (Officieel.) De Minister van Land bouw, Ny verheid en Handel heeft ingesteld een Bureau voor mede- deelingen omtrent de voedselvoor ziening, ten einde eene meer gestadige voorlichting aan het publiek te geven over de door de Regeering te nemen maatregelen ter zake der voorziening in de noodzakeiyke levensbehoeften. Het Bureau is gevestigd Kneuter- dyk 8. Da Ruiten. Naar „Het Volk" verneemt, zyn door het kamerlid Ter Laan (Rot terdam) eenige vragen gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, strekkende om de kleine 4000 Russen, die nu te Rotterdam en Schiedam, hetzy in woonhuizen hetzy by de burgery zyn gehuisvest en die een permanent gevaar opleveren voor de volksgezondheid en de orde, in kampen onder te brengen. De be trokkenen zelf zouden voor het meerendeel deze oplossing verre ver kiezen boven den tegenwoordigen, voor hen ondrageiyken toestand. Vliegmachines boven ont land. Donderdagmiddag verscheen een vliegmachine boven de Meiery van Eindhoven. Na een paar uren over een wyden omtrek rondgecirkeld te hebbeD, zette het vliegtuig eensklaps koers naar het centrum van Eind hoven, waar richting gezocht werd langs fabrieken en groote gebouwen. Boven de oude lucifersfabrieken aan den Dyk werd door de aldaar ge vestigde militaire wacht geschoten, zoo ook op andere punten waar mili taire posten aanwezig waren. Byzondere aandacht werd door den vlieger aan de uitgebreide gebouwen complexen der Philips fabrieken ge- wyd. Tot drie malen toe werd daar de omgeving verkend. De laatste maal was het toestel zoo laag, dat het met den dakrand der fabrieken gelyk was. De machine had eene groene kleur en droeg drie kruizen, zooals die op Duitsche toestellen zyn afgebeeld. Na op zyn gemak nog wat rond verkend te hebben, verdween het vliiegtuig plots na aanzienlyk ge stegen te zyn, in zuid-zuid westefijke richting. Vier smokkelaars verdronken. In den nacht van Dinsdag op Woens dag wilden zes smokkelaars by Box meer de Maas overvaren. Het schuitje kantelde en vier van hen, nogal be jaarde lieden, verdronken. INGEZONDEN. De Gasrantsoeneerlng. Wy ontviDgen van den heer Muye nogmaals een uitvoerig stuk inzake bovenstaand onderwerp. Deze heer beklaagt zich, dat de heer De Zwart, die er den eersten keer spoedig by waa om van antwoord te dienen, dit by zijn tweede artikel naliet. Daar wy ©ene voortzetting van de polemiek vry onvruchtbaar vinden, omdat wy niet gelooven, dat 's heeren Muye's regeling beter zal werken en het artikel bovendien zeer omvangrijk is, hebben wy er geen verdere plaats voor beschikbaar. Evenwel hebben wy het stuk doorgezonden aan de Gascommissie met de vraag of zy in de gemaakte opmerkingen aanleiding vond tot bet geven Yan een antwoord. Do heer De Zwart antwoordt ons, dat zyn antwoord op bet vorig schry- ven van den heer Muije ten doel had eenige algemeene inlichtingen te ver strekken over de toegepaste regeling, in de hoop, dat men dan niet meer zulke onlogische op- en aanmerkingen zou maken als deze heer deed. Als men den heer M. goed zou willen beantwoorden en het onlogische van het door hem voorgestane stelsel zou willen bestryden, (welk stelsel de schr. tot nog toe maar vaag heeft aangeduid) zou dit een uitvoerig artikel vereischen. Aan het slot van zijn laatste artikel betoogt de heer Muye, dat z.i. het stelsel der brandstofrantsoeneering, biykens de ontvangen kaart, evenmin deugt. De voor den winter te ver strekken hoeveelheid brandstoffen, aldus de heer M., regelt zich n.1. naar het aantal haardsteden. Logisch is echter dat by te kort aan brandstoffen eerstens gezorgd wordt, dat althans verwarming van één vertrek mogeiyk isdit is bij een hoeveelheid van 10 H.L. uitgesloten. Bovendien is de toe slag voor meerdere haardsteden te gering om deze hiermede te voeden (gebruiken) en rest niets anders als de toeslag te doen insmelten by de hoeveelheid voor een haardstede. De schr. schynt te meenen, dat het inderdaad mogeiyk is meer dan 10 HL. brandstof voor een vertrek te kunnen verschaffen, en zal eens dienen na te lezen wat hieromtrent indeTwee- de Kamer Is gezegd by de behandeling der motie-Van den Tempel, dan zal hem biyken hoe moeilijk een derge lijke regeling is, die tevens moet trachten het economisch leven zooveel mogeiyk intact te houden. IntusscheD, laat de heer Muye de door hem ontworpen regeling in ons blad publiceerende Brandstoffen- commissie zal dio zeker gaarne willen aanvaarden als ze beter is dan de huidige en men beeft dan ook posi tieve gegevens om haar te beoordeelen, die thans ontbreken. Man, een aangeteekende brief voor jou, riep vorige week op verheugden toon mijne vrouw toen ik 's avonds half negen de kamer binnenkwam. Een aangeteekende brief? Als je me nou doch waarachtig hoor 1 Dat was me een verrassing, want in een aangeteekende brief zit meestal geld, en als je pas f25 buur aan je huis heer betaald hebt, dan kun je wel weer wat gebruiken. Welke goede genius waakte over my en myn por- temonnaie Bulten was het ruw, akelig, regen achtig, winderig weer, doch niette genstaande myn verkoudheid, deed deze aangeteekende brief my beslui ten myn edele corpus aan den storm prys te geven. Nog een half uurtje slochts bleef het postkantoor open, en aangespoord door myne vrouw, die als een ware Eva's dochter na tuurlijk braDdde van nieuwsgierigheid, kwam ik, na byna myn nek gebroken te hebben op de kippen-treedjes, die de poetbrug vervangen, aan het post kantoor aan. Jongen, jongen, wat beefden myne handen toen ik het gewichtige stuk van den altyd vriendeiyken assistent ontving. Kalm maar aan, meneer, kalm aan, herhaalde de postambte □aar, ziende hoe ik beefde, doch ja, wees eens kalm alsje daar plotseling, je weet niet hoe, een aangeteekende brief als uit den hemel in je schoot komt vallen I Ik waa niet kalm; zenuwachtig scheurde ik den brief open, maar o jé, wat een ontnuchtering, de brief bevatte alleen het verzoek dieDzelf- den avond voor de huurcommissie te verschynen teneinde gehoord te worden of ik het goed vond dat mijn huisheer my voor een kleine 75 gulden per jaar in de huur ver hoogd bad. De assistent keek my meewarig aanKouwe drukte, kouwe drukte van die commissie, scheen hy te willen zeggen, moeten ze daarvoor nu een aangeteekende brief zenden Ik stond als verpletterd, doch slechts voor een oogenblik, want weldra drong het tot my door, dat ik daar ln mijn hand hield een kl9in stukje van de Nederlandsche wet, en dat die brief als het ware wilde zeggon: Komaan, moed, je huisheer heeft je 75 gulden per jaar opgeslagen, doch ik duld dat niet. Ja, ja, het waren toch maar prachtkerels, die mannen daar in de 2e Kamer, want zy waren oorzaak, dat daar op ieder stadhuis in iedere stad een huurcommissie zat thee te drinken. Vol verwachting peddelde ik naar het monumentale stadhuis. Met popelend hart, angstig bevend, kom ik voor de machtige commissie, want ja, als eenvoudig mannetje kom je natuuriyk niet iederen dag met zulke hooge autoriteiten in aan raking, doch ten laatste myn vrees overwinnende, Bprak ik Heeren, het la een dure tyd, dat weet ik, en ten volle begrijp iki «tet iedere huiseigenaar voor zijn gezin groote uitgaven heeft dan vroeger en daarom acht ik, als het noodig is, een 10% h 12% verhooging niot on- biliyk, doch waar de vorige bewoner van myn huls 240 gulden per jaar verwoonde en ik 800 kosten wa terleiding h f 14, geloof ik dat ik recht heb op de hulp der wet om myn huur te do9n verminderen, want f 76 opslag vind Ik In-treurig. Nogmaals, myn klacht geldt niet de bezitterB van huizen ln het algemeen, ook zy moeten leven, doch ik protesteer te gen myn abnormaal hooge huishuur. Be huurcommissiezeide niet veel en zweeg zoo'n beetje op myn woorden, en ik dachtJonges, dat zyn „goeie", hoor! want, wie zwygt stemt toe." Vrouw, kuchte ik 's avonds toen ik thuis kwam, we hebben een goeie dag hoor! uchel uchel (wat was lk aan 't hoesten geraakt). Die aan geteekende brief was zyn geld waard, haal maar vast op afkorting 5 cent zoute drop by den drogist, want ik heb het te pakken gekregen in dat hondeweer, maar enfin volgende week dan kryg je weer een aangeteekenden brief, maar dan betaal je een rijks daalder buur minder in de maand, dus het kan nu iyden. Toen lk de volgende week weer voor het loketje stond, bemerkte ik nog een 5-tal andere luidjes, allen ontvingen zy een aangeteekenden brief, doch wanneer zy dezen open gemaakt hadden, kwam een treurige uitdrukking over hun gezicht. Ik echter wist dat mijn gelaat zich zou plooien tot den minnelijksten glim lach dien men zich denken kon als ik myn brief zou openen. We der reikte de assistent mij den aangeteekenden brief toe. Weder scheen hy te willen zeggenkouwe drukte. Gejaagd scheurde ik den brief open maar o jé Ieen reuzen- sof, alles was voor niets geweest de huurcommissie vond het niets erg dat lk f75 per jaar opgeslagen was en vond het een reusachtig koopje dat ik voor f800 per jaar in een doodgewone Btraat waar je nooit iemand passeert woonde en bo- Ingezonden mededeellng. meeat voorkomende kwaal van oneen tyd. Hy, die bevryd biyft van aambeien, mag Inderdaad van geluk spreken, want de martelingen van jeukende, bloedende, droge of uitwendige aam beien berooven den lyder van alle rust en genot. Weinig menschen ont snappen aan deze kwaal na den mid delbaren leeftyd. Oorzaken van vatbaarheid ervoor zyn erfelijkheid, leverkwalen, gebruik van sterke purgeermiddelen, verstop ping, te veel eten of drinken, zittende leefwijze, en te weinig lichaamsoefe ning. Vrouwen ïyden er dikwyis aan bij zwangerschap, ofschoon de vat baarheid dan reeds te voren bestond. By alle vormen van aambeien zyn regelmatige stoelgang, licht verteer baar voedsel en zorgvuldige reiniging van groot belang. Ofschoon in ver gevorderde geval len operaties door sommige autori teiten worden voorgestaan, werd op merkeiyk succes verkregen door het gebruik van Foater's Zalf, een spoedig verzachtende, heelende en antisepti sche zalf, in bet bizonder geschikt voor aambeien. De eerste aanwending van Foster's Zalf doet de prikkeling verminderen en het voortgezet gebruik doet de ontsteking en het bloeden ophouden, en maakt in de meerderheid der ge vallen een einde aan de kwaal. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93, Toe zending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A /l.fB p. doos. (48)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1