COLTOF, WOLLEN KOUSEN BADCOSTUUMS: Coltof, Kanaalweg. Kanaalweg DE OORLOG. Van het Westelijk front. BcrUji', 13 Aug. Aan het, Vlaaraache front namde actie na een betrekkelijk rustige dag 's avonds wopr toe. L'nks van den Chtrnin des Dames bu in West Champagne namde vuur- actie aanmerkelijk toe. Ten noorden vau den straatweg Laon Solaaons gingen gistermorgen vroeg de Fran schen tot krachtige aanvallen over, ztj werden echter door ons vuur eu in baudgemeen afgeslagen. Evenzoo vet liep een vfjandelijke aanval ten zuidwesten van Ailles. A3n het noord- front van Verdun ontwikkelde zich op heide Maasoe.veis een hevige ar lilloi i bh t rijd. Eau van onze vliegtskadera deed gisteren een aanval cp Engeland. Op miltaire werken te Soutbend en Ma rigate aan de Theemsmonding wer den met waargenomen succes bommen geworpen. Een van onze machines wordt vermist. Berlijn, 18 Augustus. Na den met gioote verliezen mislukten aanval van 10 en 11 dezer, luwde in Vlaan deren op den 12den de militaire be drijvigheid. Pas in den loop van den namiddag en avond nam het artille rievuur van Mercken tot aan de Leya toe en zwol op sommige plaat sen tot stelselmatig vernielingsvuur aan. In de streek ten O. van Meessen stelden de Engelschen infanterie voor een bestorming op. De samentrek king werd echter bytyds gemerkt en door vernietigingsvuur verstrooid. Eugelache torpedo jagers werden door Duitscbe zeevliegtuigen op 12 dezer om één uur 's middags met bommen aangevallen en verdreven, Een torpedojager werd, naar men waarnam, getroffen. Londen, 12 Aug. Het aantal ge vangenen, door ons gemaakt bij den succesvollen aanval op 10 Augustus en in de daarop volgende operaties ten Oosten van Ypereu, ia thans tot 454 gestegen, onder wie 9 officieren, Voorts maakten wy 6 Duitsche ka nonnen buit. Een raid, die de vijand hedenmorgen ten Zuiden van Armentières beproefde, wei d door Portugeesche troepen met bommen en geweervuur afgeslagen. Parijs, 13 Aug. Tusschen Cerny en Craonne heeft het Duitsche geschut zich erg bedijjvig getoond, vooral in het vak bezuiden Ailles. De Dultschers vielen op dit punt tevergeefs de schansen aan, die de Franschen den llden hadden vermeesterd. Met ern stige verliezen werden ze terugge slagen, zonder dat, bet iets uithaalde. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 12 Aug. Onze ver kenners zijn bij Husiatyn aan de Zbiucz de rivier overgestoken en in die plaats binnengedrongen. Zy namen na een worsteling 21 Dultschers ge vangen en vermeesterden twee machinegeweren. Aan de bronnen van de Dobra en ten Noorden van de Dorna duurt de strijd met wisselend succes voort. Ten Westen van Ocna en Grozesci hebben den llden den heelen dag door gevechten van groote hevigheid gewoed. De Oostenrijkers en Duit- scbers deden herhaaldelijk hardnekkige aanvallen en dwongen aan het eind van den dag de Roemeniörs te wijken naar de linie Ocna Puhnile-Mosco- rele en naar het Westen van Grozesci. In de richting van Focsani vielen de Oostenrijkers en Duitschers den llden den heelen dag met hardnek kigheid langs den spoorweg Focsani - Marasesci met verbittering aan. Niet tegenstaande dat de vijand de meerder heid in getalsterkte had, verdedigden onze troepen en die der Roemeniörs met volharding hunne stellingen. Zy voorden daarbij tegenaanvallen uit, waarbij zij 1200 Duitschers gevangen namen. De Russische en de Roe- meenache troepen trokken daarop terugnaardelinie Veloni- Marasesci Furceni. In de streek van de uitmonding van de Buzeu zijn onze troepen tot den aanval overgegaan en hebben zij zich door een overval in het bezit gesteld van een deel van de vijande lijke stelling, waarby zij vier kanon nen en acht machinegeweren buit maakten en gevangenen maakten. Beriyn, 12 Aug. Ten Zuiden van het Trotus-dal veroverden de Duitsche en Oostenryksch-Hongaarsche divisies de domineerende hoogtestellingen en het dorp Grozesoi. Tegen onze ten Zuiden van het Oltuzdal opdringende troepen bracht de vyand nieuwe strydkrachten in bet vuur, die by hun vaak herhaalde, verbitterde tegenaanvallen zonder eenig resultaat verbloedden. De gevechten ten Noorden van Focsani duren voort. Tusschen de Sereth en den spoorweg naar Adjudul Nou deden de Russen en Roemeniörs ook gisteren met sterke troepen machten aanvallen op onze linies. Geen duimbreed grond ging verloren. Ten Westen van den spoorweg werd de vijand door een krachtigen aanval van de Duitsche troepen naar het Noorden en Noordwesten terug gedrongen. ny leed bij vergeefsche tegenaanvallen zeer zware verliezen. Sedert den| 5en Augustus zyn op dit strydtooneel meer] dan 130 offi eieren en 6650 gevangen genomen. Verder werden 18 kanonnen en 61 machinegeweren buitgemaakt. Berffjn, 13 Augustus. InWesteffjk Moldavië gelukte het, ondanks bevigen tegenstand van den vyand, die in tal van hevige aanvallen tot uiting kwam, onze terreinwinst ten Z. van het Tiotoöuldal verder uit te breiden. De hardnekkig verdedigde plaats Paclo ;s stormenderhand genomen. Afleidende aanvallen van Russen en Roemeniörs tegen naburige vakken van ons front waren vergeefsch en mislukten allon met verliezen. Weenen, 12 Aug. Officieel. Ten noordwesten van Focsani wierpen onze bondgenooten de Russen en Roemeniörs verder terugalle pogin gen van den vyand om dit front door massa aanvallen te ontlasten, misluk ten onder zware verliezen voor den vijand. In het Oitozgebied viel de vyand ten zuiden van Groztci even eens met sterke strydkrachten aan en deed op sommige punten tot twaalf zulke aanvallen, welke alle voor onze No. 1 - f 2 - I 3 4 f 1.25 1.4S 1.65 1.85 5 f 2.05 6 f 2.25 (extra wijd.) ÜDies doodliepen. Ten westen van Oekaa wordt onze opmarach succes vol voortgezet. Grozstcien Hanitsj zyn veroverd. Onze troepen naderen het Trotusdal. Ten noordoosten van Wama inde Boekowina mislukten verschillende Russische aanvallen tegen onze hoog testellingen. Weenen, 13 AuguBlus. Ten N.W. van Focsani hebben Duitsche regi menten gisteren het taai verdedigde Paciu stormenderhand veroverd. Ten Z.W. van deze plaats wierpen onze troepen den vyand uit zijn stellingen. Yyandeiyke tegenaanvallen bewesten de knie van den Douau by Galatz en ten N. V3n Focsani bleven vruch teloos. Onze strydkrachten zyn aan weet s- kanten van de hoogtestellingen van Okua in stiyd. D6 vijand drijft zyn tegenstand door verbitterde tegen- stooten op. Beriyn, 13 Augustus. Alle pogingen der Russen en Roemeniörs kunnen het flksche voortdriDgen der bond genooten niet stremmen. Zy maak ten in den hoek tusschen Oitos en Trotus nieuwe vorderingen. Stormen derhand namen ze qo hoogten be zuiden Tirgul Okna, die het dal van de Trotus beheerschen. Ook benoorden Focsani'bleek de aanval aan den gang. De bondge nooten bestormden en bemachtigden het dorp Clipicesti tusschen Sulila en Putria evenals het complc-x dor pen op den noordeiyken oever van de Susila, dat voor verdediging uiterst gunstig ligt en de plaatsen Valenci, Panciu, Crucea en andere omvat, Os luchtaanval op Engeland Nadere berichten uit Londen melden, dat de Duitsche vliegers groote schade aanrichtten te Soutbend, waar 40 bommen werden geworpentot dus verre is gerapporteerd, dat acht mannen, negen vrouwen eu zos kin deren zijn gedood, terwyi ongeveer 50 personen gewond werden. Te Rochford werden twee mannen ge wond. Te Margate vielen 4 bommen een onbewoond huis werd vernield! Er vielen geen doodeo. Het was te Soutbend, dat zooals g6woonlyk vol bezoekers was, schit terend weer. Plotseling verscheen aan den avondhemel talrijke vliegtuigen uit alle lichtingen. Zes vlogen over de stad en lieten gedurende tien mi nuten bommen vallen. Ruim 27 hui zen werden beschadigd, 17 ia één straat. Een bom,i welke te midden van een dichte menigte viel, maakte de meeste slachtoffers. De ontplof fingen van luchttorpedo'a waren vreeseiykde meeste ruiten in de Hoogstraat werden vernield, maar er brak geen brand uit. Een bom doodde een meisje op straat, de kleeren werden het kind van het lyf ge scheurd, het lichaam werd geheel verminkt. Engelsche vliegers joegen de in vallers spoedig naar zee. Bomaanval op Frankfort Berffjn, 13 Aug. Gisteravond tegen acht uur heeft een vyandeiyk vlieger vyf bommen op Frankfort aan de Main geworpen. Twee mannen een vrouw on een kind werden gedood, twaalf andere deels ernstig gewond. Schade van militairen aard werd niet aangericht. Ds duikboot- en mljnoorlog Washington, 13 Aug. Het Ameri- kaansche ministerie van marine meldt dat het Amerikaansche tankschip Compana den 6den dezer naby het eiland Ré in den grond is geboord, Er zyn 47 geredden aan wal ge bracht. Meu gelooft dat de gezag voerder van de Compana en vier man van een gewapende macht, die aan boord waren, door de duikboot als gevangenen zijn meegevoerd. Uit Rusland. Behalve de merkwaardige berichten die uit Engeland ontvangen werden over de voornemens van Kereusky, die geen waarde meer zou hechten aan de conferentie te Stockholm, ko men nog andere zonderlinge berichten uit St. Petersburg. Volgens de Parysche bladen, zoo werdt uit Bern gemeld, zou Kerensky ook het plan, om een buitengewone nationale vergadering, te Moskou byeen te roepen, hebben opgegeven. Dit bericht is in stryd met de tot dusver ontvangen mededeelingen uit Petersburg. Nog voor enkele dagen werd gemeld dat de regeering, bij de organisatie van de verkiezingen voor de Constituante, besloten had het stemrecht toe te kennen aau alle mannelijke on vrouwelyke Russen, die ouder zyn dan 20 jaren, met uit zondering van de deserteurs en mis- Hst vrouwenbataljon. In een echt Amerikaansch tele gram vertelt een correspondent van de United Presa of America te St. Petersburg vau de Russische amazonen. In het hospitaal lagen daar dezer dagen vyf mei9jes van het' Legioen des Doods. Ze leden van granaat schok en hadden verlamde ledematen. Een boeremeisjehadeeuDuitschen helm naast zich liggen. „Ik zag een Duitscher voor me," vertelde ze den correspondeut, „stak myn bajonet in hem en trok tegeiyk den trekker af. Ik doodde hem en nam zya hslm als aandenken mede." Zy glimlachte zalig. Een ander meisje zei„Botsjkarewa (de aanvoeraterj was overal in ons midden, en spoorde ons aan om te sterven als Russische soldaten. We zagen vlak voor otis een troep Duit sche soldattn. I e rs wa:en ze by ons. Ze wierpen oot/.et de geweren neer. „Goeje God Vrouwen I'" liepen e uit." „Vyf van dc govat.-gen Duitschers waren vrouwen in maouc-nuuiform."(!) Duizend c-f meer msisj-s worden dagelijks" in de Genieschool gedrild, in afwacht'mg, dat ze naar het front gaan. Moskou heeft duizend vrouwelyke soldateD, Kiöf en OJessa kleiner troepen. In St. Petersburg gaan er zooveel o ver straat., dat men niet mesr op zo let. Ze hebbeu hun haar afgeschoren eu dragen leelljke laaizeD. Elk meifj t voert een hoevetl heid cyankali (om zich te vergeven), wanneer ze gevangen worden.ge nomen. Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië weigeren toestemming «oor Stockholm. Londen, 13 Aug. Ia het Lagerhuis h9eft Booar Law meegedeeld, dat het niöt in overeenstemming ïb met de wet dat menscheD, die in het Ver- eenigd Koninkrijk wonen, aan een conferentie met menschen uit een vyandeiyk land meedoen zonder toe stemming der kroon. De regeering heeft besloten, dat verlof, om de con ferentie by te wonen, niet zal worden verleend (toej.). De Yereenigde StateD, Frankryk 6n Italiö, waarmee de Britsche regeering te dien opzichte in vei binding is geweest, hebben hetzelfde besluit genomen. Uit het Engelsche Lagerhuis. Londen, 13 Augustus. Henderson heeft in het Lagerhuis een lange verklaring afgelegd, ter verklaring van de omstandigheden, waarmee zijn afgetreden gepaard is gegaan. Hy ontkende, dat hy ooit te kennen had gegeven, dat hy zyn houding betreffende de conferentie van Stock holm gewyzigd of zijn collega's mis leid had. Hij betoogde, dat hij bij zyn uiteenzetting van de redenen die voor en tegen de conferentie pleitten, op het arbeiderscongres krachtiger uitlatingen van de Russische open bare meeoing tegen de conferentie had aangehaald, dan vervat waron in de mededeeling van de Russischs regeering. Hy was niet van plan geweest, aan het congres eenige in lichting ta onthouden en bad aan het congres predegedeold, dat, er een wijziging was gekomen in de houding van de Russische regeering. H{j wilde niet verder in de zaak treden en verklaarde opnieuw, dat hij wenschte dat de oorlog tot oen zegevietend einde zou voortgezet worden. Lloyd George zeide, dat het geheeie huis gevolg zou geven aan Heuder son's opwelit.iDg, om eensgezind te zyu en de overwinning te behalen. Hy verklaarde voorts, dat Henderson alle leden yan het kabinet onder den indruk bad gelaten, dat hy op het arbeiderscongres zyn invloed tcgeD de conferentie in de schaal zou werpen. Hij keurde liet iu Henderson af, dat deze in gebreke was gebleven, de medeöeeliDg van de Russische regeering aan het congres voor te lozeu sn vroegDenkt iemand, dat indien dit telegram op het congres voorgolezen was, het niet een groot verschil gemaakt zou hebben In den loop van de beraadslaging ovor Hendeison's ontslag zei Lloyd George, dat er in de allerlaatste dagen een verandering ingetreden is. Men probeert de tucht in 't Russische leger te herstellen. Niets kan in deze omstandigheden nqo.dlottiger zyn dan een conferentie met den vyand te houden. Op het oogenblik zelf, dat de eerste st^p is gezet tot herstel van de discipline en tot het voor komen van verbroedering met den vijand aan 't front. De vier geallieerde landen zyn nu vast van meeniDg, dat indien over vredesvoorwaarden moet beraadslaagd worden, de vertegenwoordigers van de heele natie dat moeten doen. Ik ben de laatste om iets ten nadeele van haar macht of invloed te zeggen, maar ze vormt niet de heele ge meenschap. Als de vrede komt, moet de natie als een geheel haar tot stand brengen. In Rusland is een socialistische regeling, maar wanneer ze de be spreking van da vredesvoorwaarden ter hand neemt, moet ze ei© gezag hebbende meening van het volk in den rug hebben. Tenslotte zoide Lloyd GeorgeHet zou mij spyten, indien deze bespre king den indruk by de wereld in gang zou doen vinden, dat zy in de arbeidersbeweging, die bereid waren om naar de conferentie te Stockholm te gaan, dat zouden willen om den weg te effenen of den grondslag te leggen voor 6en twljfelachtigen vrede. Ik heb de verklaring van de politiek gelezen, die de arbeidsparty heeft goedgekeurd. Het is een verklaring en een beslissing om met dezen oorlog door te gaan tot de groote oogmerken die we ons voornamen te verwezenlijken, verwezenlijkt zyn. Ik geloof, dat de arbeidersparty, een onbeduidende minderheid daargelaten, thans even vastbesloten is als by het begin van den .oorlog, om het zwaard niet op te steken, totdat wy een middel zien tot het verkrygen van een aannemeiyken en duurzamên vrede. Uit Duitithland. Aangezien volgens mededeeling van de strafkamer te Dusseldorf doTevens- middelendiefstallen een onrustbaren den omvaug aannemen en hetoplcggon v.-.n vcorbe-idige straffen daardoor ncodzakeiyk is geworden, is zij be gonnen met eenige personen, die bij particulieren kippe-> en vVsch hadden gestolen, tot drie jaren tuchthuis te veroordeelen. Staat van beleg In Spanje. Madrid, 13 Au». De regeering h?eft besioten, don staat vau beleg in het gsheelo laud af te kondigen. Te Madrid hebben zich oubeteekeLende voorvallen voorgedaan, diegomakko lijk onderdrukt zijn. Er heerscht daar nu volmaakte orde. PLAATSELIJK NIEUWS. De bemanning van ds „Tromp". Wij ontvingen van oenige echtge nooten van schepelingen, dienende by de Marine in Indiö, een schryven, waarin zy hua verwondering uitspre ken, dat de namen der officieren, welke met de „Tromp" thuisvaren, wel in de courant werden vermeld, terwyl die der onderofficieren en schepelingen niet werden gepubliceerd. Wy hebben ons om inlichtingen gewend tot de Directie der Marine alhier, welke ons mededeelde, dat de namen der officieren tele grafisch uit Indiö waren ontvan gen, en dat Z.E. de minister van Marine reeds verleden week per tele gram aan den commandant der zee macht in Oost Indiö verzocht ook de namen der onderofficieren en sche palingen, welke met de „Tiomp" naar Nederland zullen terugkeeren, per telegraaf te melden. Dadelijk na ontvangst van dit tele gram ontvangen wij dan de beman- ningsiyst, welke wij onmiddeliyk in ons blad zullen publiceeren. Wy hopen daartoo deze week in de gelegenheid te worden gesteld. In afwachting daarvan zalmen goed doen voorloopig geen vragen te rich ten aan hot Departement of aan Directie der Marine alhier. Nuzloktsnt. Eldors in dit nummer vindt de lezar afgedrukt oen verzoek, door de rauziekvereenigingen „Helders Har moniekapel", „Wincubafeo „Helder" gericht tot den Raad der gemeente, ter verkrygiug van eeu muziektent. Wtj behoe - en niet te zeggen hoe zeer wij met dezen wensch syrapathisee- ren. De wijze waarop thans openlucht concerten moeten worden gegeven - nog onlangs deelde een onzer medewerkers or iets over mee - voor eeDO gemeente als de onze toch waarfiik wel een beetje at te primitief. Van harte hopen wij, dat bel prae- aövies van B. en W. gunstig zal tuiden eu dat de Raad unaniem dit verzoek zal steunen. Goede concerten vormen e.^r krach tigen factor vpor volksopleiding en volksveredeling, maar het allerminste wat de muziekkorpsen mogen ver wachten, is een behoorlijke tent, die hen beschut voor wind on een regenbui, Laat ons het beste hopen Vrijdenkers. Landdag te Hello. Meu verzoekt ons de aandacht te ves- stigen op de ad vertentie in dit nummer, waarby de vrijdenkers van Helder worden uitgenoodigd tot bywoning van den landdag op het landgoec van jbr. Van Foreest te Heilo op Zoudag 19 Aug a.s. Verdronken. Gisterenmorgen, omstreeks 6 uur is uit het water van de Fabrieksgracht opgehaald het lyk van den 80 jarigen H. V., wonende Stakmanbossestraat alhier. Zyn kleeding, jas, schoenen en stok werden op eèn hek by de Fabrieksgracht gevonden, zoodat ver moed wordt dat de man door ver drinking een einde aan zyn leven heeft gemaakt. Zondagmorgen te half acht werd namens A. A., woneride Achtergracht Z/z. alhier, politiehulp ingeroepen, omdat de broeder van J. H. A. des 's nachts uit een raam van zyn slaap kamer, gelegen op 2e verdieping, was gevallen of gesprongen, en in nacht gewaad dood in de. steeg naast de woning lag. De man was den laatsten tijd niet geheel toerekenbaar. BINNENLAND. Nsiitralitsltsschsndlng. (Officieel). Het Departement van Marine deelt medeMet betrekkiDg tot de neutraliteitschending door Duitsche watervliegtuigen on een Duitsche torpedoboot op 7 Augustus j.1. in den Mond van de Westerschelde, wordt het volger-de medegedeeld: De eerste aanhouding van het zeil vaartuig Vli. 59 door het Duitsche watervliegtuig 938 moet plaats hebben gehad ongeveer op of naby de tonn9n- lyn, die in den Mond van de Wester schelde de grens aangeeft van het gebied, waarbinnen de Nederlandsche Regeering de onzydigheid handhaaft. Door den inkomenden vloed was in verband met den zwakken wind de Vli. 59 naar binnen gezet, zoodat, toen het Nederlandsche onderzoe- kingsvaartuig „Donau" in de naby- heid kwam, het scheepje zich, blykens het gehouden onderzoek, binnen de tonnenlyn, dus in het ovengenoemde gebied, bevond. Eveneens was dit het geval met de Duitsche torpedoboot die even later uit N.N.O. richting aankwam en het verongelukte Duit sche watervliegtuig aan boord heeft genomen. Ds Vii. 59 is met zyn bemanning naar Vlissingen teruggekeerd. Vreemde vliegers boven Nederland. Men meldt uit Aardenburg Zondag was de vliegactio groot boven Vlaanderen, 's Morgens om 10 uur had eeu geveebt plaats tusschen twee Duitsche en twee geallieerde vliegtuigeu boven Nederlandsch grond gebied. JSon vliegtuig vial in twee stukken neer bij Seboowdyke. 's Middags om 4 uur passeerde een eskader V3n een tiental Duitsche vliegtuigen, w. o. zeer zware, ver moedelijk op weg naar Engeland, 's Avonds 9 uur kwamsn zij terug. Zondag vloog een Duitsche tweo- dekker zoo Jaag over Koewacht, dat men de inzittenden kon zien. Toen de Hollandsche soldaten het vliegtuig b( schoten, verdween het in de richting Antwerpen. Ue censuur te Eindhoven. Men meldt uit Eindhoven De opperbevelhebber van land- en zeemacht seinde aan het „Eindho- vensch Dagblad" dat e9n onderzoek in zake het schorsingsbesluit zal in gesteld worden. Tal van sympathiebetuigingen ko men by het blad in. De vice-voorzitter van het bestuur van den Journalistenkring, de heer Hans, beeft over dit ge^al een on derhoud gehad met den minister yati oorlog. De Minister verklaarde, dat. formeel de rechtmatigheid vau het- militair gezag om het betrokken be sluit te nemen, niet kon worden be twist. Het ia er toe bevoegd. Men kan alleen van meening verschillen over de doelmatigheid er van. Dooi den heer Hans werd er in den loop van het onderhoud de nadruk op igd, dat een zaak als deze voor alle journalisten van groot principieel bolang is, ook als antecedent, en dat zij daarom, nu voor de eergto maal eeu zoodanig schorsingsbesluit ia ge nomen, alles zouden probeeren om in het vervolg een dergelijk onge motiveerd optreden en misbruik van macht te voorkomen. De Minister, die van liet geval ook eerst uit de dagbladen had kennis genomeu, zegde toe aanstonds een onderzoek te zullen instellen. Brood. Het bureau voor mededeelingen omtrent.de voedsel voorziening schry fi Vau 17 Maart tot 5 Mei j.1. ?.yn 29 schepen uitgevaren om ia Amerika broodgraan te halen. Ze zyu alle in Nederland teruggekomen. Van 25 Mei tot 1 Juli zyn schepen gevolgd om opnieuw lading uit Amerika te halen, doch van deze is er t.ot dusverre slechts een tweetal t.eruggtkeerd. Ten aanzien van hot vervoer haar Nederland der overige te verschepen ladingen doen zich moeiiykheden voor, die het vertrek van de schepen beletten. De minister van buitenlaudsche zaken hoeft, zoo wel i.e Londen als te Washington, ernstige pogingen gedaan om deze moeilykhéden op te lossen en ook de Nederlandsche Overzee Truatmaat- schapptj heeft steeds beproefd om te verkregen, dat de goederen naar hier kunnen worden verzonden; tot nu toe is dit echter niet gelukt en er moet rekening mee worden gehoudeD, dat er geen zekerheid bestaat om trent de hoeveelheid broodgraan, die van uit Amerika, Nederland in de eerstvolgende maandeu zal bereiken. Onder deze omstandigheden heeft het een punt van zeer ernstige en nauw gezette overweging by de regeering uitgemaakt, of zy er op dit oogen blik reeds toe moest overgaan het broodrantsoen' te verminderen. De vraag, of zulks een daad van wijs beleid zou zijn, is op steekhoudende gronden, zoowel in bevestigenden als in ontkennenden zin te beantwoor den. Voor een vermindering op dit oogen blik zoude pleiten, dat waar, zooals gemeld, er hoegenaamd geen zekerheid bestaat voor nieuwe aanvoeren en de voorraden onvoldoende zyn om met het bestaande rantsoen ook maar in de verste verte den oogst voor het volgende jaar te halen, de voorzich tigheid zou gebieden, dat men het rantsoen tot zoodanig cijfer terug bracht, dat het kon strekken tot op het oogenblik, dat de in 1918 te verwachten oogst zou zijn binnen gehaald. Tegen 08n vermindering van het broodrantsoen zyo ook zeer sterk sprekende argumenten aan te voeren. Zonder deze alle te willen opnoemen, komt hier in de allereerste plaats naar voren, dat een vermindering van het broodrantsoen in de allereerste plaats hen zou treffen, wien het moeiiyk valt zich van andere voedings middelen te voorzien en wier voeding toch reeds niet overvloedig genoemd kan worden, zoodat zij, die het het minst kunnen dragen, het zwaarst zouden worden getroffen. De regeering heeft met verschil lende personen, voortkomende uit geheel uiteenloopende kringen der maatschappy, over deze zaak uit voerig overleg gepleegd en daarby is haar gebleken, dat een vermindering van het broodrantsoen door de be volking wel zal worden begrepen en aanvaard, doch dat zy slechts als noodmaatregel mag worden toegepast. In verband met het feit, dat de regeering niet kan en mag aannemen, dat in het eerstvolgende halfjaar, dat wy tegemoet gaan, elke aanvoer van graan en andere stoffen, die, met tarwe verwerkt, een bruikbaar brood opleveren, ten eenenmale ach terwege zal blijven, heeft zy gemeend op dit oogenblik er nog niet toe te moeten overgaan op de bevolking van Nederland den last te leggen, die een vermindering van het brood rantsoen medebrengt. Dit sluit aller minst uit, dat zy ieder oogenblik daartoe gedwongen zal kimnen wor den. De regeering wenscht in de eerstvolgende weken den loop der gebeurtenissen af te wachten. Mocht het biyken, dat. de verwachtingen, die zij koestert, dat eenige invoer nqg steeds mogelijk zal blijven, niet wordt ver wezen iy kt, dan moet men er op bedacht zyn, dat de harde maatregel toch zal moeten worden genomen, fntusschen kan op dit oogenblik reeds een groot gedeelte vau de bevolk iug er hot haro toe bydragen om de taak der regeering te vergemakkeiyken. Op hen, die door hun flaancieelen toestand in staat zijn zich een andere voedir-g te verschaffan dan die door middel vau brood, rust de verplichting, zoo zuinig mogalyk te zyn in het gebruik van brood. Ieder, die geen brood behoeft te eten, doch daarvoor wat anders kan krygen, is verplicht in het algemeen belang ook geen brood te gebruiken. Wilt gfj uw land een dieust bewijzen, wees dao zoo zuinig mogeiyk met het brood verbruik Vroegs aardappelen. Als een protest tegen het besluit van den Minister van Landbouw, in houdende het verbod van verkoop vau vroege aardappelen, is door een zestal aardappelverbouwers uit Axel en Temeuzen het volgende tolegram verzonden aan den Minister van Land bouw: _Op heden gehouden veiling alhier (TerneuzeD) zyn vroege aardappelen onverkoopbaar. Stellen te Uwer be schikking 100.000 K.G. vroege aard appelen tegen maximumprys van f6 per 100 K.G. Levering Maandag 13 Aug. franco schip Neuzen. On- middeliyke afaeming, in verband met Uwe beloften dit voorjaar iu de „Staatscourant" gepubliceerd, wordt geeischt. Zoo niet, wordt vervolging wegens woordbreuk ingesteld." Basbssparing. B. en W. van Amersfoort hebben bekend gemaakt, dat, waar niet vol doende is bozuinigd, de gastoevoer van des namiddags 8 uur tot des avonds 9 uur voortaan zal worden gestaakt. De bepaling is heden in gegaan. Over de grens gekomen. Wegens het hevig onweer, dat gisteren hoven Vlaanderen woedde, werd de Btroom van den electrischon draad uitgeschakeld. Drie Duitschers maakten van de gelegenheid gebruik en ontsnapten, zy werden te Sluis in militaire bewaking gesteld. Smokkelen. Zaterdagavond hebben de douane te Millingen en de Waterpolitie van het fort by Paneerden een onderzoek ingesteld op het schip Johanna, schip per H. v W., te Millingon, dat '«na middags was aangekomen. De dou ane had een buitengewoon succes, want ean groote hoeveelheid smokkel waar werd gevonden, nl. 50 auto banden, zakken rubber, benevens een aanzienlyka party wollen en katoenen garens. Alles is in beslag genomen en de schipper is aangehouden. De waarde van de goederen wordt geschat op f 50.000. UIT OOSMNDIË. Men seint uit Batavia aan het Handelsblad In handelskringen heerscht groote verontwaardiging, dat Nederland, in weerwil van de dringende behoefte van Indiö aan scheeparuimte, de „Ophir" eu de „Djember" uit de Indische scheepvaart heeft opgeöischt. Men is zeer pessimistisch over de toekomst, vooral van de inboorlingen, wier bestaan bedreigd wordt wanneer de uitvoer byna stop gezet blyft. Ook herinnert men aan de Indische petitie, uit Buitenzorg naar den Haag geseind, waarin er op werd aange drongen geen scheeparuimte aan Indiö te onttrekken, terwyi stoom schepen op Indiö in Nederland op gelegd zyn. Ter zake kundigen spreken van een zeer slecht optreden der Neder landsche regeering. SPORT. Voetbal. H.F.C. 2e kiasser? Het overgaan van de nrs. 2 der Westelyke 3e klasse naar de 2e klasse is nog niet definitief, zal wellicht in het geheel niet plaats hebben. In het Zaterdagnummer van dit blad hebben we kunnen lezen dat H.F.C. weer gewoon in de 3e klasse geplaatst is, evenals de andere vereenigingen. Als nog zullen door de betrokken ver eenigingen stappen gedaan worden om dit besluit te herroepen. Het volgende is van een en ander Op de Jaarvergadering van den N. V.B. was besloten uit een reeks voorstellen, betreffende de Competitie-indeeling, het systeem van den heer Hylkema in te voeren. Dit hield intwee le kl.-afdeelingen van ieder 10 clubs; vier 2e kl. afdeelingen van 8, en daaronder acht 3e kl. afdeelingen. Wel bestaat da le klasse voor het komende seizoen uit 24 vereenigingen, maar besloten werd, deze binnen de 2 jaren op 20 te brengen. Maar ook het gecombineerde voor stel Arts—MuslyVan Bel werd aan genomen en dat hield in om de 2e klasse alsnog uit te breiden met de nrs. 2 der acht 3e kl. afdeelingen in stryd dus feiteiyk met het systeem- Hylkema. Voor zoover we weten, werden in het geheel geen over wegende bezwaren geopperd tegen deze motie. Ea nu lezen we plotseling het volgende in de ,Tel.": De Westelyke 3e klasse, Naar wy vernemen heeft het N.V.B.- bestuur op zyn vergadering van 7 dezer o. m. bssloten, niet over te gaan tot 't promoveeren van de nummers 2 der Westelijke Se klasse- afd6eliugen naar de 2e klasse, zooala door .aanneming van het gecombi neerde voorstel Arts-Musley—Van Bel ter algemeene vergadering was besloten. Dit besluit van het N.V.B.- bestuur heeft in den kring der be trokken 8e klassers heel wat ont stemming gewekt en zal, naar wy nader vernemen, door de gedupeerde 8e klassers ter nadere behandeling aan de commissie van beroep worden voorgelegd. Dus een totale negatie van het besluit der Jaarvergadering. Er wordt heel eenvoudig besloten gqen uit voering te geven aan de aangenomen motie-Arts c.s. Wel makkeiyk, maar mag dat? Het zal ons benieuwen hoe de uitspraak zal wezen van de Oom- missie van Beroep. INGEZONDEN. Redactie „Held. Courant". Daar U mijn laatste artikel aan gaande gas-rantsoeoeering geen plaat sing in uw blad toestond, doch wel de gas-commissie het lichaam, dat rechtstreeks aansprakelijk dient te worden gesteld voor eventueelo on logische verdeeling - gelegenheid gaf in uw blad een verdraaide voor stelling te geven van myne grieven, beu ik zoo vrtj nog eveu aan te kloppen. Niet alleen geeft U auderen gele genheid onware voorstellingen ta lanceeren, doch U doet er zelf ook aan mee. U zegt toch in den aanhef, dat ik my in het artikel beklaag over het uïtblyven van een antwoord vau den heer De Zwart, en wil blaarblykeltjk den indruk vestigen, dat dit zoo ongeveer de kern vormt. Dit nu is niet juist. Wat ik wel deed in het onderweipeiyke artike), was het aantoonen van de allerzotste wyze waarop men hier met het gas rondspringt. Ik liet uitkomen, dat door de be staande regeling aan enkele categoriën de gelegenheid werd gegeven het zoo nuttige gas te verknoeien en dat dit verknoeien ook inderdaad plaats heeft. Dat andere categoriën rechtstreeks benadeeld worden, e. d. Door my ia verder nimmer gezin speeld op iets wat zou kunnen doen vermoeden, dat d. z. een ander stelsel was bestudeerd of ontworpen dit nu laat U aan het slot van uw artikel uitkomen. Do regeling, zooala die thans is, maakt na kennismaking den indruk van rechtstreeks te zyn geïmporteerd uit „Meer en berg". Daar waar myn stukken slechts het algemeen belang beoogden, zoo is het een eerste eisch, dat de door my aangetoonde onvolkomenheden in het bestaande stelsel, ter kennis van het „algemeen" komen. Dit nu wordt niet bereikt door er mede achter do schermen te werken. lerst b(j publicatie (eindigend mei een kleine variant op het laatste gedeelte van uw slotzin) beschikt „men" over positieve gegevens om te beoordeelen of de thans geldende regeling al dan niet grenBt aan idi otisme. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Murre. Zooals wy den vorigen keer mede deelden, was het stuk van dea heer Muije veel te lang en te weinig za keiyk om geplaatst te worden. Men zal begrijpen, dat wy op een artikel als het bovenstaande, alleen al om dun toon, waarin hetgeschre ven is, niet wenschen integaan. Wij verzochten deu schr. een b6tere dan de huidige distributieregeling in ons blad te publiceeren, ten einde die aau de huidige te toetsen, en eventueel aan de gaacommissie voor te stellen haar over te nemen, en ziedaar de heer Mufje heeft, lu plaats van eeue betere regeling, niets dan eenige insinuaties, Voor zoover zy ons betreffen, gaan deze insinuaties langs ons heen zy onteeren slechts den schry ver ervan. Voor de goede zaak het „algemeen belang" immers, meneer Muye - 1* het jammer, dat onze lezers van de betere regeling des heeren Muye gespeend biyven. Redactie. Mogm w|) zwijgu T Mijnheer de Redacteur, Ter aanbeveling van de film, die van 3 tot 10 Augustus in de Witte Bioscoop vertoond is, lazen wy In eeu advertentie in Uw blad o.a. het vol gende „Wij twijfelen niet, of ook onder „de katholieken zal deze aandrang „steun vinden. Het droef besef,' dat „zoo menig schuldelooze vrouw, zoo „menig onnoozel kroost ook lichame- „ïyk diep ongelukkig wordt door de „nasleep van vroegere verkeerdheden „des mans, die niet nobel genoeg „is om zelfstandig de gevolgen van „eigen zonde te dragen, is ook in „onze kringen levendig ontwaakt." Deze woorden waren ontleend aan den „Limb. Koerier" van 29 Sept. Wij hebben ons tot genoemd blad gewend en de redactie van het Maastrichtsehe orgaan was zoo welwillend ons het volgend schrijven te doen toekomen „Nevensgaand citaat komt in den „Limb. Koerier van 29 Sept. 1917 „niet voor." „Mogefijk zyn de regels, buiten hun „verband, genomen uit een bespreking „in vroeger jaren, van een ander „onderwerp dan de film „Mogen wij „zwygen." Deze film is ons volslagen „onbekend, en een goedkeuring of „aanbeveling er van is niet in ons „blad verschenen." Hoogachtend, Redactie „Limburger Koerier", de Hoofdredacteur, w.g. Van Terin. Wy danken U, M. d. R., voor de verleende plaatsruimte. Namens de Rropagandaclub, afd. „St. Paulus", S. TBAF. Secretaris. UIT DEN OMTREK. Taxel, 18 Aug. Jn de verloopen week bracht de garnalen vloot hier aan 16900 K.G. gekookte garnalen, welke tegen 8 ct. per K.G. verkocht werden. Het hotel „De Zeven Provinciën", te Oudeachild, dat dezer dagen pu bliek zou worden geveild, is inmid dels uit de hand verkocht aan den heer A. van Ketel. Ia het Doolhof, de plaats die zich zoo buitengewoon goed leent voor openluchtsamenkomaten, werd Zon dagnamiddag eene byeenkomst ge houdeD, belegd door de afd. Texel der Ned. Ver. tot arach. van alc. Dranken. Als Bprekers traden op, de Heeren A. Willemse, van 's Hage en J. Duinker, van Zaandam. Metgloei} en overtuiging bepleitten beide spie kers het nuttige def geheelonthouding. De aanwezigen volgden met groote aandacht het gesprokene.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2