DE OORLOG. Algemeens totstand. Brantirg, de Zweedsche focialist, heeft gezegd (en Huyamans zegt feta dergelijks): nu komt er in de entente- landen een breuk tusachen de aocialia- ten en hun regeeringen. De gebeurtenissen schijnen hem met verrassende snelheid gelijk te geven. Het bestuur der Engelsche Arbei dersparty heeft zich solidair met Henderson verklaard. Zelfa z^o, trots het. besluit van de regeering om de passen te weigeren, de gedelegeerden al benoemd. In Frankrijk, gezien het besluit van het Seineverboud, schijnt een dergelijke ontwikkeling van zaken op handen. Of de régeeringen dus van .hun weigering van de passen, ten opzichte van den binnenlandschen toestand, pleizier zullen beleven, ia de vraag. Maar of zij, ten opzichte van c1 e buitenlandache politiek, op zoo'n gemeenschappelijk besluit ge makkelijk terug kunnen komen, staat ook nog te bezien. Op bet oogenblik, dat dus de re geeringen van de entente het hunne deen, om de socialistische conferentie te Stockholm te verijdelen, komt de Paus met een vredesvoorstel voor den dag, waarop men in Amerika en Engeland (van elders is nog geen commentaar ontvangen) fluks den zelfden stempel beeft gedrukt als op d-: conferentie te Stockholmeon DuitachOo3tenrijbscbe intriguo, waar mee dan vooral gemeend wordt, dat een vrede door schikking op het oogenblik alleen maar voor Duitsch- land en Oostenrijk voordeelig zou wezen. Maar terwijl op het moment het voornaamste, wat van het voorstel des Pausen bekend ia, de ongunstige kritiek in Amerika en Engeland is, gaan de ententemogendbeden nog b6D8 op een audere manier den vrede, hun vrede, zien te bevorderen. Wij hebben er al eenige keeren op ge wezen, dat aan het Westelijk front een nieuwe gigantische worsteling op het uitbreken staat. Dinsdag Het het Dultacbe hoofdkwartier aan zijn mede deeling deopmerkingvoorafgsan.dat krachtige aanvallen der Engelschen en Franschen in voorbereiding zijn. De „Koelnische Volkazeitung" ver moedt, dat ditmaal de hoofdaanval door verschillende Aankaan vallen zal worden gesteund, en Inderdaad Is, behalve in Vlaanderen, ook bij Atrecht, aan de Aisne en in Cham pagne en aan beide oevers van de Maas, een onheilspellende onrustigheid waar te nemen. Middelerwijl gaat ook in het Oosten de militaire situatie interessant wor den. Russen en Roemenie rs hebben hun krachtige tegenaanvallen her haald. Ten Zuiden van Ocna hebbqn z(j nog al wat terrein kunnen herwin nen. Niet genoeg echter om hun strijdkrachten, die nog Bteeds, aan beide zijden om vleugel tl, zich aan de boven Putna handhaafden, in een be tere positie te brengen. Dit is voor namelijk daaraan te wijten, dat zij von Mackensen ten Noorden van Focsani niet vermochten achteruit te dringen. In verband met de volgorde, waarin zij verzonden zijn, zien de meeste telegrammen er voor de Rus sen en Roemeniörs nog niet ongunstig uit. Maar het jongste van dezen kant ontvangen bericht meldt, dat zij tus schen Trotua, Putna en Serethgaan wijken. Dat ia een terugtocht uit de goed verdedigbare bergatellingen naar de vlakte en wel op een punt van groot belang, dat allereerst diende te worden gehouden, om de bedreiging voor Moldavië.uit ZuidelijkerichtiDg te niet te doen. N.R.C» De legerbarlchten vin II Aug. In Belgie wonnen de Fransche troepen aanmerkelijk terrein ten wes ten van den weg naar Dixmutden. Op den linkeroever der Maas sloegen de Franschen een Dultschen aanval af. De Engelschen vielen Woensdag morgen aan op een breed front van ten N.W. der buitenwijken van Lens tot het Hugobosch ten N.O. van Loos. Zfl veroverden de voorste Duit- sche verdedigingslinies op alle punten en wonnen bevredigend terrein. Het Duitsche legerbericht spreekt van afweeractie in Vlaanderen, en een aanval die Engelsche afdeelingen, bfl Langemarek over de Steenbeek gekomen, vernietigde. Van het oostelijk front is te ver melden, dat de Duitschers onder Mackensen Straoani (ten N.W. van Pancioe) namen. De Russen en Roemeniörs zouden aan de Serethen in het gebergteiuim 8000 gevangenen hebben verloren, alsook verschillende kanonnen en mitrailleurs. Het legerbericht van de Oosten rijkers deelt mede, dat de aanval ten N. van Focsani met succes wordt voortgezet en de Russ.-Roemeensche divisies dwong haar pas veroverde steUingen op te geven. Oostenrijksche vliegers deden met goed gevolg een aanval op het zee- arsenaal van Venetiö. Branden werden veroorzaakt. De conferentie te Stockholm. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Stockholm heeft den heer Huys- maöB naar zijn meening gevraagd over de collectieve weigering der entente laDden om paspoorten te geven aan de afgevaardigden naar Stock holm. Huyamans heeft geantwoord: De wil der arbeiders om zich te ver eenigen en een conferentie te houden over de vredesvoorwaarden kan niet door de ellendige weigering om pas poorten te geven vernietigd worden. De groote taak was vooreerst om de arbeiders tot overeenstemming te brengen over de politiek van Stock holm. Dat Is gedaan. Blijft over de uitvoering in de praktijk. Hier komen de regeeringen tusschenbeide en be gaan een grove dwaling. Z|j verbre ken den godsvrede en werpen de arbeiderB In de oppositie terug. Kan Rlbot blijven met de oppositie van een kleine honderd leden Het zal heel moeilijk zijn. Kan Lloyd George den wil van tweemlllioen arbeiders, mijnwerkera en metaalbewerkers, ge weid aan doen? Dat zal eveneens heel moeilijk zijn. Laat ik u dit mo gen zeggen de organisatie voor de conferentie te Stockholm zal langer duren, dan de ministers, die de pas poorten geweigerd hebben. Een nieuw offensief te wachten? Berlijn, 14 Augustus. De „Likal anzeiger" schrijft over de aanataande evechten in het Westen Wie de laatste Iegerberichten, ook die van onze vijanden, aandachtig het ft gevolgd kan niet in twijfel zijn dat aan het westelijk front nieuwe zware gevechten aanstaande zijn. Zoo- wel aau de Aisne als voor Verdun is het artillerievuur der Franschen in deze dagen zeer aanzienlijk in kracht toegenomen. Eveneens is de vliegeractie hier zoowel als daar uiterst levendig geweest. Uit deze aanwijzingen blijkt duidelijk, dat onze tegenstanders opnieuw grootsche po gingen Willen dosn en dat we mis schien reeds heden of morgen met omvangrijke infanterie aanvallen heb ben te rekenen. Wij zijn er volkomen op voorbereid, dat de vijand thans opnieuw sterke offensieve stooten zal doen om onzen staalharden muur in 't westen op eeo of andere plaats te doorbreken. Wij verwachtten zijn aanvallen en zijn tot het afweren hiervan even voor treffelijk toegerust als zija ervaringen in Champagne en in Vlaanderen nog onlangs hem hebben geleerd. Indien hier en daar bij zijn eersten aanloop een klein deel van een stelling ver loren gaat of om goede redenen door ons wordt ontruimd, onze troepen weten voldoende dat zulke gerit'ge partleele beslissingen voor het geheele verloop van de slagen van hedeii volstrekt geau beteekenia hebben. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: Hetis zonder twijfel,,dat er grootsch ontworpen offensieve plannen der Franschen bestaan, tegelijkertijd moet rekening worden gehouden met een hervatting van de *Engolsche aan vallen In Vlaandereu. Hut. sterke vuur dat op de drie brandpunten van het westelijk front, aan de Aisne, ter weerszijden van Verdun en in Vlaan deren onafgebroken op onze liniën is gericht, kondigt aan dat deze aan vallen spoedig ts wachten zijn. De „Voss. Ztg." schryft Weliswaar kunnen ook deze aau vallen in den eersten storm hier of daar aan het front dsn vijand ia het b6zit brengen van een stuk loop graat. Dat mag ons echter niet ver schrikken rf verontrusten. Vredesvoorstellen van den Paus. Londen, 15 Aug. De„Daily Express" schrijft aangaande de voorstellen van den Pau3Iadien de Paus het inder daad zoover kan brengen, dat de geallieerden hun doel, de vrijheid der wereld, bereiken, zal hij iets goeds voor de wereld hebben verricht. De „Daily Mail": De voorstellen van den Paus zijn onmogelijk, het plan ia volkomen op Oostenrijksch Duitsche leest geschoeid. De „TimeB"Da voorstellen zooals zethana omschreven worden, schijnen ons voor de geallieerden absoluut onaannemelijk. Het is voldoende er op te wijzen, dat zij gebaseerd schijnen te zija op Duitsche leuzes, als: geen annexatie, geen schadevergoeding, viijheid der zeeöu. We kunnen niet nalaten onze verbazing uit te drukken over de bewering als zou bet Vaticaan hopen, dat zijn vooratellen een gunstig onthaal zullen vloden en tot een spoedig einde van den oorlog mogen leiden. Een dergelijke hoop koesteren be wijst een absolute onwetendheid ten opzichte van de in de Entente-landen en in de Vereen. Staten heerschende meening. Zfl allen hebben duidelijk, nadruk kelijk en herhaaldelijk, nog onlangs de voorwaarden, de eënige voor waarden bekend gemaakt waarop zij over den vrede zouden kunnen onder handelen. Die voorwaarden zijn absoluut on- vereenigbaar met de telegrafische lezing van de Vatikaan voorstellen en er bestaat niet het minste voor uitzicht, dat de bondgenooteu hun meening zullen wijzigen of er af stand van zullen doen. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint, dat de vredesvoor stellen van den Heiligen Stoel niet zoo onverwacht zijn ingediend als men uit de wijze van publicatie der daarop betrekking hebbende berichten schijnt te moeten opmaken. De zorg vuldige voorbereiding daartoe, welke reeds lang voor het jongste Duitsch- Oostemijksche offensief in het Oosten dateert daar de indiening, der voorstellen oorspronkelijk was bere kend op den vierden oorlogs vei jaar dag, maar door verschuiving van zekere verbinding was uitgesteld werden echter strikt geheim ge houden. Te voren zijn de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten ge polst nopens de opvatting van bun regeericgen betreffende den voorge nomen stap. Behalve de Pauselijke diplomatie hebben geleerden van in ternationale vermaardheid en groote ervaring in het volkenrecht aan de vredesvoorstellen medegewerkt. Eau optimistisch* Duitsch* mssnlng. Van een politicus, die geacht kan worden goed op de hoogte te zijn van den toestand, verneemt de „Lokal anzeiger" in verband met de vredes nota van den Paus het volgende: Dat deze nota juist dezen dag de wereld werd ingezonden is geen toe val. Het is heden Maria Hemelvaart, naast Paschen en Pinksteren cn Kerstmis de voornaamste feestdag van de katholieke kerk, en op dezen dag heeft de Heilige Vader het vorige jaar de Moeder Gods tot vredesko ningin verklaard en in de litanie haar 'met de woorden laten begroeten: Koningin des vredes, bidt voor ons. _De Paus is een te goed en scherp zinnig diplomaat, dan dat hij dezen stap zou hebben ondernomen zonder zich van te voren bij beide oorlog voerende groepen te hebben verge wist, hoe zijn stap zou worden op genomen. Ik geloof ook te kunnen zeggen, dat Benediktus XV de Duitsche voor waarden weet, waaronder wij bereid zijn vrede te sluiten, en zeker-heeft hij te voren de vijandeltJke groep van mogendheden daaromtrent inge licht. Het zou volkomen ODjuist zijn te meenen, dat het besluit van. de meerderheid van den Rijksdag in zake de vredeequaeatie een voorspel geweest is tot den stap van den Paus en dat het centrum dus eigen lijk op aanstichting van het Vaticaan de pioniersrol voor het vredeswerk hee ft gespet ld. Daarvan is geen sprake. Thans bestaat er weliswaar een ver band, maar slechts iu zooverre, dat het besluit van den Rijksdag een terrein heeft gegeven dat de Heilige Vader nu kon betreden. Het is mijn overtuiging dat het thanB door den Paus begonnen vredeswerk ditmaal tot een resultaat zal leiden. In niet al te verren tijd zullen wij van vre desonderhandelingen hooren en nog eer het jaar ten einde is gegaan zal ook deze oorlog h9t door de geheele wereld Bmachtend einde hebben ge vonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Den LOen Augustus slaagde voor de Hoofdacte onze plaatsgenoot de heer G. de Boer, thans onderwijzer te PetteD. Vsrklszlng Qsmesntsrsad. Ter voorziening in de vacature voor twee leden vau den Raad in district I, ontstaan wegens de dubbele verkiezing der beeren Biersteker en de Geus in twee districten, zijn heden de volgende candidaten gesteld Door de vrijzinnige kieavereeniging „Helder" de heeren F. van der Ploeg en W. Poll. Door de antirevolutionaire kieuver- eeniging „Groen van Prinsterer" de heer J. Bommel. Dw de roomsch katholieke kiea vereeniging „Eendracht," de heer D. J. Snel. Door de christen-democratische kies vereenigiDg „Nederland en Oranje"* de he8ren J. H. Staalman en M. de Waard. Door de sociaaldemocratische kies- vereenigiDg de heeren J. J. Schoef- felenberger en B. Zondervan. De verkiezing heeft plaats Woens dag 22 Augustus a. s. Raadsvergadering. De Raad der gemeente vergadert Dinsdag dezer ter behandeling van de volgeude onderwerpen: Ingekomen stukken. Verzoek om eervol ontslag van don heer M. Leefama als onderwijzer aan school no. 6. met iugang van 1 Oct. 1917. Adres van da Wed. D. Visser, houdende verzoek om toekenning dor gewone gratificatie ad f 100.— voor 1918. Voorstel tqt vaststelling van eene verordeuing, regelende de jaarwedden vau de leeraren aan de Burgeravond school. Adressen van ds Afd. Helder van den Centralen Bond van Transport' en Havenarbeiders, houdende ver zoek, het eerste om de steenkolen voor de Gasfabriek prr Rijnaak te doen aanvoeren en die dan aan het einde van het Holder»cho Kanaal over te lad6n in kleinere schepen voor het vervoer tot onder den ele vator; het andere om de elevator te sloopen en het lossen der kolen voortaan weer geheel in handenar beid te doen geschieden, m6t advies van B. en W. Mededeeling, dat eene Commissie is benoemd, welke tot taak heeft advies uit te brengen nopens de wijzigingen welke moetén worden aangebracht in de inrichting van het avondonderwijs, dat door of met steun van de gemeonlo wordt ge geven, met opgave hoe die commissie is samengesteld. Voorstel tot aankoop van 0.99.90 H.A. grond achter de Kevkgraeht, voor f14.985. Voorstfel ora aan H. M. de Koningin opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting eener Burgerdagschool. Voorstel om aan Corcierges der Gemeentescholen ook voor 1918 een tegemoetkoming te vcrl6enen in de hoogera kosten der schoonmaakbe- noodigdheden. Benoeming der raadscommissie tot taak hebbende een geheel nieuwe salarisregeling voor te bereiden voor alle gemeente ambtenaren en werk lieden (Uit en door het College van B. en W. wordt een voorzitter aan gewezen. Fssstwssk Stsunoomlté. Gisterenavond vergaderden in Belle- vuo de verschillende leden der feest commissies betreffende de in Septem ber te houden feestelijkheden ten bate van het Steuncomité. Verschil lende besprekingen inzake de samen stelling van het programma werden gevoerd, doch een definitief program ma kon nog niet worden vastgesteld. Om die reden kunnen wy van de be sprekingen slechts weinig vermelden binnenkort zal hieromtrent nador worden vergaderd en kunnen wij positievere mededeelingen doen. Dit kan worden meegedeeld, dat door allerlei omstandigheden de oor spronkelijk vastgestelde plannen voor middag- én avondfeesten op het sport terrein vervallen, en wel in hoofdzaak, doordat de caroussel en de figuur 8-baan, die de verlichting voor de terreinen moesten leveren, wegens steenkoolgebrek niet kunnen komen. Ook de datum is veranderd, en deze is thans defloitief vastgesteld op 8, 9, 10, 11 en 12 Sept. Misschien dat reeds Vrijdag 7 Sept.. de opening van de feestelijkheden plaats heeft. Zoo3lswü vermeldden, komt 7 en 8 Sept. H.M. de Koningin een bezoek brengen aan de stelling. Zou het nu geschikt kunnen wordeD, dat Hare Majesteit des Vrijdags of des Zater dags de feesten officieel opent, dan zou dit natuurlijk een belangrijk Ca chet op deze feestweek drukken. Ook tracht men de op 7 en 8 Sept. te houden zeil- en roeiwedstryden der Kon. Marine-Jachtclub in verband te brengen met de fessten, waardoor ongetwijfeld ook de belangstelling ervoor zal worden verhoogd. Maar eenige zekerheid bestaat hier omtrent uitteraard nog niet. Toen men de zekerheid had, dat de caroussel niet zou komen, beeft de commissie voor de feestelijkheden aanstonds onderhandelingen geopend met de Casinodirectie en besloten aldaar een oud Hollandsche week te organiseeren. Verschillende amuse menten zullen aldaar worden gehou den, en alles zal worden gedaan het zoo aantrekkelijk mogelijk temaken. Het muziekfestival gaat in leder geval door en wordt gehouden Zondag 9 September op het sportterrein. Waarschijnlijk zal na het festival een concours en na bet concours een concert der S:afuiu/.iek worden ge geven. Aau H. H. M. M. da Koningin en de Koningin Moeder, alsook aan bet Gemeentebeat ur is gevraagd hiervoor medailles baschikbaar te stellen. Ook voor de kinderen zal worden gezorgd; voor hen worden verschil lende feestelijkheden georganiseerd. Dit is wat wij voorloopig hiorom- trent kunnen mede deelen. De ver schillende comitó's werken met lust en Ijver voor de goede zaak, en zullen er ongetwijfeld in slagen eon afwis selend programma samen te stellen. Binneu 8 dagen moeten zö hun definitief programma opgeven aan den secretaris van Helder's BelaDg, den heer Kroeb, Laao, en daarna zal dan het officieele programma worden opgemaakt. Wy behoeven zeker niet een op wekkend woord te schrijven voor deze plannen; de'uitwerking is in goede handen, en als alles meewerkt kan het niet anders of het resultaat zal zijn voor de burgerij een reeks pret tige dagen, voor do kas van het Steuncomité een flinke som. En die laatste heeft het o zoo noodlg, de winter staat voor de deur, en wie zal zeggen wat ons boven het hoofd hangt I Allen dus de hand aan den ploeg om de plannen té doen slagen I De Gae-rantsoeneering. „Wij lezen in het Volk, dat van de zijde der Rykskolendistributie te 'a Gravenhage steeds grooter druk wordt uitgeoefend op de Amatèr- damsche autoriteiten teneinde hen te bewegen tot het nemen van kras sere maatregelen inzake beperking vau het gasverbruik. Want nog altijd Wordt ei, naar het oordeel van hen, die de kolen verdeelen, te veel gas verbruikt; in de laatste dagen is de besparing slechts 16%. De Rljkskolendistributiegaf, volgens dit blad, in overweging, om, als de toegestape hoeveelheid op was waar van het teveel verbruikte in Juli moet. worden afgetrokken - voor de rest van de maand de kraan een voudig dicht te draaien. Het is begrypelljk, dat men daar niet aan wil in de hoofdstad des lands. Ook is het te begrijpen, dat zich overwegende bezwaren voordoen ten opzichte van het niet .geven van voldoenden druk tu3schen 4 en 9 uur, zooals thans in den Haag geschiedt. Overwegende bezwaren ten opzichte van de vele induatrieöo, die in Am sterdam zyn gevestigd. Hoewel men het blad verzekerde, dat het tot een ingrijpenden maatregel komen moöst, schijnt men nog te aarzelen hiertoe over te gaan. Toen hier ter stede de nieuwe gasregeling bekend gemaakt werd, ontstond een ware orkaan van pro testen- daartegen. Toen men echter, over den eersten schrik heen, die regeling eens nader bekeek, bleek het, dat zy nog zoo kwaad niet was, dat haar principe zelfs zeer goed was. Da fout zat hierin, dat de algemeens ractsoeneericg, door den Minister voorgeschreven voor alle gemeenten, eene grové onbillijkheid schiep voor eene gemeente als de onze, die, vrijwel zonder industrieën, uitteraard al een minimum gasverbruik had. En zoodra dit met cijfers aan het Rijksdistri- bureau werd aangetoond, zag men daar aanstonds de juistheid van de opmerking in, met; het gevolg, dat wij voor de maand Juli reeds dadelijk meer kolen kregen. Wie het laatst lacht, lacht het b9st wij hier in den Helder zijn thans niet slecht af met ons rantsoen. Het is wel zuinigjes toegemeten, maar men kan er mee komen. En wat meer zegthet is voor een ieder, oud en jong, rijk en arm, hetzelfde. Wy lezen thans niet zonder Scbadenfreude de berichten uit verschillende plaatsen, waar het, na een maand, spaak ge: loopen is met de rantsoeneering. Het kon ook niet wel andersverschillende gemeenten ontwierpen onder pressie van dén Minister eene nieuwe gas regeling, doch wy herinneren ons niet gelezen te hebben van eenig maxi mum-verbruik, dat gesteld werd, „tenzij een zeer hoog. In vele gevallen 'kon men onbeperkt blijven gebruiken, alleen werd dan boven een zeker maximum het verbruik zwaar belast Dit standpunt, in een tijd waar het geld niet meer denzelfden invloed heeft vau vóór den oorlog, wreekt zichmen is aan de duurte gewoon ën betaalt in vredesnaam liever de paar guldens op het gas meer dan gebrek lijden, zooals men ook met andere waren doet. Do N. Kt. Crt. wijst in een artikel op de in Rotterdam geldige regeling, die zoo voldoet, en zou het jammer vinden als deze gemeente, ter wille van e8n rantsoeneer in g per gezin, daarvan afstand zou moeten doen. Doze regeling komt ook alweer hierop neer, dat tot 25 M. voor normalen prijs beschikbaar wordt gesteld, en daar boven en het Rotterdamsche voordeel is dan de progressie, die de meeste andere plaatsen niet of niet voldoende hebben dan tegen boo geren prijs. Te Rotterdam werd, door de progressie, bereikt, dat het gemid delde beneden 32 M. is gebleven. Een geziosrantsoenoering, zegt het blad, brengt groote nadeelen met zich mede, en zal vooral wegens de verhuizin gen en veranderingen in levensvoor waarden veel tyd en arbeidskracht vragen. Maar zy is, zouden wij willen zeggen, de eenig billijke, niet slechts voor de gezinnen hoofdelijk, maar ook voor elke gemeente afzonderlijk die dan niet meer, maar ook niet minder kr y'gt dan zy noodig heeft. Maar dan zal eene gemeente als Amster dam b.v. zich ook moeten aanwennen de straatverlichting tot de allernood zakelijkste nachtlantaarns te beperken en Diet zooals thans maar raak te branden tot ergernis van velen uit andere plaatsen, die al voor lang van die luxe afstand deden. Csntralisatle dar bakkarljan alhiar. Ook in. den Helder is de Brand- stoffencommissie met de verschillende bakkeryen tot een vergeiyk gekomen inzake de concentratie hunner be- dry ven. Van Maandag 20 Augustus af "zullen de bedryveu der 20 hier bestaande bakkeryen geconcentreerd worden op een 8 tal. Ten opzichte van de banketbakkeryen bleek een dergeiyke maatregel praktisch moeie- ïyker uitvoerbaar; deze zullen nu driemaal 's weeks niet bakken, waar scbljniyk des Dinsdags, des Donder dags en des Zondags, waarbij natuur lijk mei; den aard der verschillende bedryven rekeniDg zal worden ge houden (Israëlitische bedry ven, e. d.). Men is nu bezig eene dergeiyke regeling te treffen voor de verschil lende wasscheryen. Hier ter stede zijn vele vrouwen, die eene bijver dienste vinden iu het wasachen voor marine personeel; d8 bedoeling is nu dozen vrouwen warm water voor haar bedrijf te verschaffen. Ook dit zal een aanmerkelyke besparing van brandstof geven. Loónactle transportarbeiders Dsn Hslder. Onlangs maakten wij bekend, dat door de afd. Den- Helder vau den „Centrale Bond van Transport en Havenarbeiders" een actie op touw was gezet, om voor de losse werk lieden, hier in dienst van doMariue- werf, de Gasfabriek en particuliere patroons, looDsverhoog'og of duurte- toeslag te verkrygen. Na het vei zen den der betreffende circulaires heeft het bestu*r met den Bondsvoorzitter, deu heer Heykoop uit Rotterdam, eenige malen geconfereerd mèt den heer directeur der Marinewerf, het Gemeentebestuur en eenige patroons en het staat thana vast dat aardig resultaat is verkregen, en verder zal verkregen worden, zonder dal er moeiiykheden in het bedryf bomen. Zoo heeft het Gemeentebestuur aan de organisatie bericht gezonden, dat dn thans bestaande tarieven met duurtetoeslag verhoogd zullen worden, wat dus den lossen arbeiders aan de Gasfabriek ten goede komt Eenzelfde toezegging was ook gedaan door den Directeur dor Marinewerf, en nu gisteren had opnieuw een conferentie plaats, waarin het nieuwe tarief definitief is vastgelegd. Het loon is thans bepaald op 12 cent per ton voor het lossen of laden van kleine, en 9 cent van groote briketten Voor kolenwerk zal worden betaald 6% cent per ton. Aan den storter zal voortaan 5 7s cent per ton worden betaald. Voor het bunkeren zal den trem- mers 8 cent per ton worden betaa'd. Voor het lossen van oen oorlogsschip wordt het dagloon f 4.70, d. i. eon uurloon van 0.47. Verwerken van smeekolen 7 cent per mudkolen harpen f 4 70 per dag. Voorts is bepaald, dat op vaartuigen met meer dan 2 ruimen een vierde schepper zal gesteld worden. Alles tezamen zyn dit dus belang rijke verbeteringenhet is alleen jammer dat door de brandstoffennood het werk zoo afneemt. Het nieuwe tarief is reeds gisteren in werking getreden. Ook voor de Gasfabriek zal ditzelfde loon, krachtens de toezeg gingen van het Gemeentebestuur, nu moeten gelden. Gisterenavond werd ten slotte nog onderhandeld met het. bestuur der particul iere brandstoffenhandelaars, vereeniging „Carbon". Gisteravond bad de conferentie .plaats met het bestuur van de „Car bon". Na veel discussies werden de looien met ir'gatg vav. hulan, dufltl tief vastgesteld Hierby werd rebenicg gehouden met het feit, dat sommige tarieven pas sedert kort verbeterd zijn of door enkele patroons al ver hoogde loonen werden betaald. Thans zal het definitief voor allen gelden Het lossen van gietcokes uit vaar tuigen f-1.25 per tonuit wagons idem. Het los8?n va- kolen uit vaartuigen f 0.76, uit wagons f O.dO per ton, met bepaling dat voor dit laatste werk f 1.- per ton zal worden betaald voor kleine partyen beneden 10 ton. Het lossen van turf uit vaartuigen, minimum f4.— per dag. Voor de vasten bleek dat bij som mige patroons reeds door de actie en na de circulaire de loonen waren verhoogd. Toch kon het bestuur van de arbeidersorganisatie er geen ge noegen mee nemen, dat thans voor die categorie niets zou tot stand komen. Hierover kon echter niet tot overeenstemming gekomen worden. Besloten ïb dat naar aantal en werk kring en loon der vasten nader onder zoek zal worden ingesteld en dat de organisatie er daarna op terug zal komen. Adalborsten. De minister van Marine'brengt ter kennis van belanghebbenden, dat na- genoemdejoEgelhgeo in alphabatische volgorde gerangschikt in aanmerking komen voor een banoeming tot adel borst by het Kouinkiyk Instituut voor de Marine te Willemsoord Th. K. baron van Asbeck, L. F. v^n Beek, W. R. van der Ben (voor- waardeiyk), Tb. Boelen, H. Th. De Booye, jhr. E. J. van den Bran- deler, J. F. de Bruine, J. A. van Duynen Montyn, Chr. W. van der Éem. jhr. H. A. van Foreest, A. van Giuting, A. J. vau Hemert (voor- waardeiyk), W. van Lier, E. B. A. Mttiler, F. W. van Overveem, F. J. van da Poll, F. Chr. Rauwenhoff, H. vaa Schreven, F. Stam, J. Tissot van Patot, J. F. N. Tuybens, W. E. Wenckebach en H. Witte. De ontvanger der registratie en domeinen alhier, de heer B. W. F. van den Brand, is als zoodanig bènoemd te 's-ffertogenbosch. (Kan toor No. 2.) By Kon. besluit van 16 Aug. zijn 135 machinisten by de Kon. Marine en 13 adspirant-machiniaten, afkomstig van de le afd. van het Kon. Instituut, bevorderd tot officier machinist der Se klasse. BINNENLAND. Da vrije vaargeul. Naar de „Nederl." uit scheepvaart kringen verneemt, bestaat er vry groote mogeiykheid, dat de groote vaart binnen zeer kort weder zal kunnen worden hervat. Ds toebe reidselen omde nauwe vrye vaar geul veilig en bevaarbaar te maken scbynen thans in een stadium te zyn gekomen, dat er grondige hoop is op de hervatting van de scheep vaart. Da Naderl.-IndlscheHandsIs vloot. In verband met de mededeeling, oatleeDd aan het Handelsblad (zie de late pagina van dit blad) dat bij het departement van Landbouw „de voed selvoorziening van Nederland boven alles" gaat en dat daaruit te verklaren is, dat met voorbygaan van vitale Indische belangen de scheepsruimte a3n Iadiö onttrokken is, wordt aan dat blad de volgende opmerking ge maakt. De grief is niet dat teu bate van de Nederlandsche voedselvoorziening echeepsruimteaan Nederlandsch Indiö onttrokken ia, maar ter wille van het geldelijk voordeel van den Na derlandschen staat. Toen Nederland ryst wilde transporteeren, kon het te kust en te keur neutrale acheeps- ruimte charteren, als het. maar den marktprys betalen wilde. Noor- sche schepen, Zweedsche schepen en Amerikaansche schepen. Toen kon de Nederlandsche regeering echter beneden den marktprijs de schepen rt quireeren, die voor het economische leven van Indiö volstrekt noodzakeiyk waren. Ter wille van geldeiyk voordeel vau Nederland is de geheele moeizaam' opgebouwde handelsvlootbeweging van Nederlandsch-Indiö gedesorgani niseerd. Met een offer, zoo niet van den Nederlandschen verbruiker, dan van den Nederlandschen belastingbetaler hadde men de Nederlandsche handels vloot haar voor Indiö zoo noodzake lijke diensten kunnen lal en bewijzen. Maar men vond het prettiger en go makkelijker en eenvoudiger en voor algoedkooper, kalmweg de zoo coodige scheepsruimte van lodiö te ontstelen. En het schynt dat by zulke questios de vertegenwoording van Indiö'a belangen by onze regeering alles te wenschen laat. Het is echter onjuist te zeggen, dat de Nederlandsch Indische handelsvloot is gerequireerd ten bate van de Nederlandsche voéd selvoorziening - het was uitsluitend ten bate van de Nederlandsche geld kist. Nu is de toestand natuuriyk geheel veranderd - op het oogenblik is er geen internationalemarkt van scheeps ruimte meer, maar toen met de re- qulreering begonnen is, toen het ergste geschied ia met het onderbreken van het vervoer der Indische producten, was er scheepsruimte in geheel vol doende mate beschikbaar. Dt bommtn op Zitrlkztt. Aan de „Avondpost" ontleenden wij een bericht, waarin werd mede gedeeld, dat de Britache regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vlieg machine, zou vergoeden met f 120.000. Daaraan werd toegevoegd, dat'de werkelijke schade f80.000 zou be dragen. Menigeen zal dit bericht met be vreemding gelezen hebben. Het bon toch niet de' bedoeling zyn, dat_uit dit droevig incident, dat drie men- schenlevena kostte, een „zaakje" ge maakt werd. Het bericht biykt on: dan ook bij informatie in den vorm, waarin het ia gegeven geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht op het oogenblik nog niet eens en is juist bezig het bedrag daarvan te doen vaststellen. („N. Ct.") Hat gobeurdi m.t da VI SS. (Officieel). In aansluiting aan hetgeen het ministerie van marine daaromtrent heeft bekend gemaakt, deelt het ministerie van buitenland ache zaken mede, dat de Duitsche vlieger, die in de' Nederlandsche territoriale wateren aan boord van de YL 59 werd aangetroffen, is geïn terneerd. Hr. Md. gezaut te Beriyn heeft de opdracht ontvangen, ernstig te protesteeren tegen het feit, dat 2 Duitsche vliegtuigen boven de Nederlandsche territoriale wateren hebben gemanoeuvreerd en een hun ner daarop is neergestreken om aan oorlogshandelingen deel te nomen, alsmede tegen het feit, dat een Duit sche torpedoboot zich binnen de territoriale wateren begeven heeft. Verleur met Engeland. De mailboot „Zeeland" is heden tegen twaalven van Southwold te Yliasingen teruggekeerd, met 125 passagiers. Daaronder bevonden zich 81 man van de.bemanning van de „Amstelland" en 24 opvarenden van de Vlaardingsche loggers „Thor" en „Proefneming". Deze loggers werden op 8 Juli in den Oceaan zonder waarschuwing, des nammiddags 4 uur, door kanon vuur van eon Duitsche duikboot ver nietigd. De opvarenden hadden geen tyd iets te bergen. De 12 opvarenden van elk der loggers hebben onder scheidenlijk 46 en 44 uur in de open booten vertoefd, voordat zij aan de Noordkust van Engeland by Both en Lewes aan land kwamqp. Over de behandeling in Engeland waren zoowel de opvarenden van de „Amstelland" als die van de log gers zeer tevreden, en over het eten viel volgens hen niet te klagen. Scheepsbrand. Batavia, 13 Aug. Te Singapore is braud uitgebroken op het stoom schip „Van Imhoff" van de Kon. Pak. My. Een ruim is geheel uitge braDd. De herstellingen zullen eene maand duren. Verduistering. Uit Smilde wordt aan de Asser Ct. gemeld: Zaterdagmiddag hebben de marechaussees van hier W. G. L., gemeente- en kerkefijke ontvaDger en kassier der Boerenleenbank alhier, g6vankelyk naar Assen gebracht. L. wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte in laatstge noemde betrekking. Heel de plaats is vol van dit geval. Het was Vrydag een buitengewone drukte in de Oude Veenhoop, waar alle houders van spaar- en voorschotboekjes ter contróle waren opgeroepen. Uit Hoogeveen meldt menHet vorige jaar heeft een zekere S; een zoogenaamde Onderlinge Risico Bank opgericht. S., die directeur was, leidde een royaal leven. Sedert Vry dag is hy spoorloos verdwenen; uit Utrecht heeft hy aan zyn vrouw een brief geschreven. Verschillende per sonen te Hoogeveen zyn het slacht offer geworden van deze flnancleele instelling, een zelfs voor een bedrag van f12,000. Vermissing van f4900. Een ingezetene uit MoLtfuo.'t beeft aangifte gedaan, dat hy Maandagnacht gelogeerd heeft in een hotd in de Kal ver straat te Amsterdam en Dins dagmorgen tot de ontdekking kwam, dat uit zyn jaszak was verdwenen een bedrag vau f4900 aan bankpa pier. De man had het geld den dag te voren by een bankinstelling geïad en het bankpapier los in zyn binnen zak gestoken, zonder er verder naar om te zien. De mogeiykheid ip dus niet uitgesloten, dat hij het verloren heeft. Door «in Dultschen onderofficier bestolen. Een bewoner van De Meinweg, een gedeelte van de Ltmburgsche gemeente Melick-Herkenboscb, dat j aan drie kanten door Duitsch ge- bied wordt omgeven, hoorde voor enkele dagen in 't holste van den nacht gerucht in zyn woning, dat naar zyn meening door een men- schelijk wezen moest worden ver oorzaakt. Hij hield zich rustig tot by merkte, dat zijn ongevraagde be- zoeker in den kelder afdaalde, sloop I toen zyn bed uit, wierp het kelder- luik dicht en grendelde dat, om ver- volgens de politie op het dorp te waarschuwen. Toen die arriveerde en den inbre ker te voóracbyn haalde, bleek zy met e«n onderofficier van de in de buurt geplaatste Duitsche wacht te doen te hebben, die den nacht te j baat had genomen om zich op Neder landsch gebied eens te goed te doen. De man werd aan de wacht uitge leverd, en zal zonder twijfel zeer nadeelige gevolgen van zija zucht om te stioopen moeten dragen. Beperking van het gaaverbrulk te Amsterdam. B. en W. hebben in hun gister middag gehouden vergadering ver- i schillende ingrypende maatregelen vastgesteld ter beperking van het gasverbruik, een en ander in verband 1 met de overschryding der toegestane hoeveelheden in Juli. Van zes tot negen uur 'savouds zal zoo weinig druk worden gegeven, dat practisch gedurende die uren geen gas te verkrygen zal zijn. Bovendien zal dos Zondags tot vier i uur des namiddags zoo weinig druk j worden gegeveE, dat geen gas zal zijn te verkrygen. Des Zondags kan men dus alleen van vier tot zes uur 's namiddags en 's avonds na negen uur gas gebruiken. Dan is verder bepaald, dat zy, die èn gaslicht èn electriscb licht hebben, geen gaslicht mogen branden. Na twaalf uur des nachts mag voorla nóch gaslicht nóch electriach licht gebraDd worden, op straffe van afsny- ding van den toevoer. Van dezen maatregel 2yn uitge- zonderd hospitalen, ziekenhuizen cn hotels. B. en W. zullen in byzondere geval- len dispensatie kunnen verleenen. Wat de straatverlichting betreft, de ze zal voortaan geheel door elec- triciteit geschieden. De verschillende maatregelen gaan i reeds heden, lB Augustus in. Zy gelden voorloopig tot 31 Augustus, j doch ook daarna zullen zeker nog byzondero maatregelen worden ge nomen. Zeer waarschyniyk is ook een vervroeging van het sluitingsuur der cafés te wachten. Valsohs zilvtrbons. Een rechercheur merkte Dinsdag middag in een op den Schiedamschen dyk te Rotterdam uitkomend» steeg i een man op, die bezig was een zilserloa van f 1 aan de achterzyde vuil te ma ken om den bon bet aanzien van een veel gebruikten te geven. De rechercheur I volgde den man en arresteerde hom op de Leuvehaven. Het bleek te zyn een Duitsche deserteur, op wien eeu enveloppe met 86 valsche zilverbons van f 1 werd gevonden. Dê woningnood U Amifordam. Zaterdagavond werd per ad vei teu tte een bovenhuis to huur aangeboden in den omtrek van hetLeidacheplein voor een huur van 6 600 gulden. Op het bezichtigiDgstlJdstip, Maandag middag stond een file taxi's reeds vóór 2 uur voor het huis en meldden zich onmiddeliyk een 60 tal personen aan, dames en heeren huurders. De vrouw van den huurder wist geen raad, hoe al die menigte te woord te staan. Men begon bovendien .te dringen en werd geagiteerd. Men stelde een loting voor. Men loofde premies uit. Namens den eigenaar werd verklaard, dat ieder die het huis huren wilde, zelf voor het onderhoud zorg had te dragen. GeziDnen met kinderen waren „natuuriyk" geheel uitgesloten I Stormtroepen. De opperbevelhebber heeft de op-, richting van stormtroepen bevolen. Aan hetaan de troepencommandanten gezonden schrijven, ontleenen wy hét volgende: „Ds groote moeiiykheden, verbon den aan het uitvoeren van storm aanvallen in den loopgraafoorlog eu de ODmogeiykbeid om aan alle sol daten zonder onderscheid voor het overwinnen van die moeiiykheden de meest volledige geschiktheid te ver- leenen, hebben in de verschillende J legers der oorlogvoerenden aanleiding gegeven tot het opleiden van speciale j stormtroepen. Zy worden gevormd door vastbe- raden, moedige mannen, die voor geen opdracht hoe zwaar ook terug deinzen en die sportief zeer goed ont wikkeld zyn. Hun hoofdbestemming Is, om, in afdeelingen vereenigd het gros van de aanvalstroepen vooraf te gaan en dezen als het ware een weg te bpnen naar de vyandelyke stelling, dan wel over de aanvalstroepen ver deeld, deze door hun voorbeeld aan te moedigen en door hun meerdere handigheid over moeiiykheden heen te helpen. Ik acht het noodig, ook iu ons leger tot het oprichten van dergelijke afdeelingen over te gaan, in verband, waarmede ik het volgende, bepaal By iedere compagnie infanterie (landweer) worden met zorg gekozen het kader en de manschappen, die geacht worden vorengenoemde eigen schappen te bezitten. Zoo mogeiyk worden zij byeenge- voegd tot een storm-sectie, die steeds de eerste sectie van de compagnie

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2