ELDERSCHECOURANT DE OORLOG. Maakt plaats voor de jongeren. Waarschuwingen dei nieren No. 4817 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). O» KïïE Aug- op: onder op: onder:T.EQ,:n,EQ. Zondig 19m. 7.44" a. 8.18 6.19 8.1C 8.60 10.90 Maandag 20 8.51 8 32 6.61 8.14 10.2# 10.60 Dinsdag 21 10.- 8.47 6.68 8,12 10.50 11.20 Woousd. 22 11.0 n 9.4 6.65 80.0 11.20 11.60 Donderd. 28 a. 0 20 924 6.66 8.7 11.66 0.20 Vrijdag 24 1.32 9.61 6.69 8.6 0.26 0.60 Zaterdag 25 2.44 10.27 6.- 83 1.- 1.6 De legerberichten van IS en 16 Augustus. Van het W e s t e 1 y k front. Londen, 15 Augustus. Vanochteiid hebben Canadeesche troepen de Duit sche stellingen ten Zuidoosten en ten Oosten van Loos op een front van twee inyien aangevallen. De geduchte verdedigingswerken van heuvel 70 zyn stormenderhand genomen. Nadat onze troepen op het heele aangevallen fi out hot voorste loopgraafstelsel van den vijand hadden bestormd, vor derden zy tot de Westelijke ver dedigingswerken van Cité Saint Auguste, aldus ter diepte van ODge- veer een myi iu de Duitsche stel lingen doordringende. De verliezen van den vjjand, zoo wel bij onzen eigen aanval, als by zyn mislukte tegenaanvallen, waren zwaar. Het aantal gevangenen, dat wij hebben gemaakt, is nogniet vastgesteld, maar er zyn reeds 282 (waarbij 15 officieren) geteld. Er is gisteren in de lucht fel gevochten. Veertien Duitsche toestellen zijn naar beneden gebracht. Zeven van de onzs worden vermist. Berlijn, 16 Augustus. In Vlaanderen is de tweode groote slag ontbrand. Het artillerie gevecht werd gisteren aan de kust en tusachen IJzer en Deyle tot do uiterste hevigheid op gevoerd, werd gedu-endo den nacht met onverminderde kracht voortgezet en ging vanochtend vroeg tot ïoffel- vuur ovjr. Achter de dichte vuurgolven trok de Engelsche infanterie tusachen Bixscboote en Wylschaete over een front van 18 K.M. ten aanval op. In Artois vielen de Eogelschen tusschen Hulluch en Lens reeds gisterenocbtend met vier Canadeesche divisies aan. Zy drongen na een zeer sterke vuurvoorbsreiding onze eerste stelling binnen. Onze troepen drongen door tegen aanvallen den binnengedrongen vijand tot voorbij de derde linie onzer eerste stelling weer terug. De winst -der Engelschen is gering. Bij St. Quentin ontwikkelden de Pranschen 's middags byzouder leven dige artillerie bedi ij vigheid. Het gelukte hun de pastorie in brand te schieten. Vandaar sloeg het vuur op de kathedraal over, die sedert half negen 's avonds in brand staat. Parijs, 16 Augustus. Io Belgiö hebben de Franscheu na een verwoede en nauwgezette, voorbereiding dooi de artillerie vanochtend bij het aan- Ingezonden mededeellng. Dat is hot strenge wachtwoord van onze eeuw van brachtigen arbeid. Plaats voor de jon gei en, zegt meü, omdat raen van dit beginsel uitgaat, dat de jongelingschap het voorrecht hetfc van de werkzaamheid, van de kracht en van deo weerstand. Maar iedere regel brengt zyn uitzondering mee, en er zijn voorbeelden van per sonen die, door zorgvuldig, hunne krachten te hebben gespaard en onder houdeD, tot op hoogen leeftijd een werkvermogen hebben bewaard, dat hun door vele jongeren wordt benijd. Heel het geheim van die buitenge wone activiteit komt negen op de tien malen voort uit een geregeld leven, uit matigheid en uit het volgen van een goed begrepen hygiëne. Her, menschelyk lichaam is inder daad gelijk aan een uurwerk dat, goed onderhouden, tot aan het eind in den besten staat blijft. Opdat echter het lichaam altyd ia goeden staat zij, is het voldoende dat het bloed altijd met dezelfde regel matigheid aan de verschillende orga nen de krachteu doet toekomeD, waar aan ieder hunner behoefte heeft om de hem oigen taak te kunnen ver vullen. Maar onder verschillende in vloeden, zooals ten gevolge van buiten sporigheden, van bovenmatige in spanning enz., verminderen somwijlen de rijkdom en de zuiverheid van het bloed; en als het bloed niet meer den gewenschten rijkdom bezit, komt daaruit onmiddelljk voort een vertra ging en een onregelmatigheid der functies. Het onderhoud van het or ganisme bestaat dus vóór alles daarin dat de kracht en de vloeibaarheid van het bloed bewaard worden. Hier toe is geen methode eenvoudiger en zekerder wat den uitslag betreft, dan die welke bestaat in het innemen op gezette tijden, vooral bij de seizoens veranderingen, van eenige doosjes Pink Pillen. Allen die deze methode hebben aangenomen, verheugen zich er over. Zoo maken zij zich onvat baar voor vele ziekten en bewaren altijd onaangetast hunne gezondheid en hunne bedrijvigheid. De Pink Pillen zijn in der daad goed bekend als her steller van het bloed, versterker der zenuwen; zij brengen de verzwakte en vermoeide organen weer op kracht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Heider en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder b(j verschillende Apothekers en goede Brogisten. breken vsn den dag, aan den rech tervleugel in verbinding met het Britsche leger, een aanval ontketend. Alle voorgenomen punten ver meesterend, trokkea ze over do Steen- beek. Aan den rechteroever rukken Fransche troepen voorwaarts, waarbij ze in aanraking met de bondgenooten blijven. Bezuiden Ailles heeft een krachtige aanval de Fransehen in het meester schap gesteld over een front van één K M. lengte van het loopgraafstelsel, dat do Duitschers s'evig verdedigden. In de buurt van het gedenkteeken van Hurtebise zijn de Franschen eveneens opgeschoten. Fransche vliegers hebben vannacht en vanochtend Duitsche kantonne- meuten en bivaka benoorden en beoosten het bosch van Houthulst alsmede het station Lichterveld rijke lijk gebombardeerd. Londen, IU Augustus. Vanochtend om kwart vóór vijf hebben de ge allioerden opnieuw op een breed front (bezuiden?) en benoorden Yperen aangevallen. Er wordt zwaar gevoch ten. Wij vorderden in spijt van den taaien tegenstand des vijands. Berlijn, 16 Augustus. De vyande.- lljke aanval in Vlaanderen, die zich op het oogenblik nog tot op 30 K.M. br3edte uitstrekt, ia met groote ver liezen ineengezakt. Alleen bij Drie grachten aan het Yzerkanaal en bij Langemark behaalde de tegenstander plaatselijke voordeelen. Baar wordt nog gevochten. Berlijn, 16 Augustus. In het Westen ziju de entente mogendheden nagenoeg op het geheele froDt tot een algemee- nen aauval overgegaan. In Artois, waar de Engelschen, evenals ia Vlaanderen, de voorste Duitsche stellingen door een vemie- liogsvuur van vier weken lang in trechter velden hadden veranderd, gin gen de Engelschen reeds in den vroe ochtend van den 15an tot den aanval over. Met taaie dapperheid stormden de Canadeezeu den ganschen dag tegen de Duitsche stollingen. Ten N. van, Leus zakten de Caoadeeache storm- golven bloedig ineen; zoo ook ten Z. van Hullucb. Aan weerszijden van Loos gelukte hot hun in de eerste linie door te dringen. De Engelschen wierpen hier de Canadeezeu in dichte gelederen in het vuur. Ze voerden io automo bielen steeds versche roserves aan, maar ovenals iu Vlaanderen was het ook hier niet mogelijk het aanvan kelijke succes door te zetten. Tegen aanvallen van de Duitschers wierpen de Canadeezen weer terug en won nen het verloren terrein grootendeels terug. Vergeefs renden de Canadeezen steeds weer met doodsverachting te gen de Duitsche stellingen op. Tot den avond waren tien aanvallen af geslagen. Kort voor middernacht trachtten de Engelschen nog eens, ca sterk geschutvuur, door te drin gen. Weer tevergeefs. De aanbrekende mo: gen vertoonde voor de Duitsche stellingen velden met vijandelijke lijken, ontzettend van uitgestrektheid. De Franschen vielen met weinig geluk op het Aisne-front aan. Ondanks de verliezen die deFian- schen in het spervuur leden, vielen zij telkens weer aan, maar hun in spanning was vergeefs. Door een te genaanval werden ze overal weer verdreven. Voor Verdun woedt de artillerieslag door. Van het O o s t e 1 ij k front. Jassy, 14 Augustus. Aan de Sereth bombardement van wisselende kracht. Een Russische overval bezuiden Gra g6ne beeft gevangenen en machine geweren opgeleverd. Weoneo, 16 Augustus. Beoosten Marasesti hebben Duitsche regimenten den vijand over de Sereth geworpen, waar b(j ze meer dan 3500 gevaDge nen maakten, alsmede 16 vuurmon den en over de 60 machinegeweren nameu. Berlijn, 16 Augustus. In het Z.W. deel van Moldavië hadden gevechten van beteekeniu plaats. Os duikboot- en mljnoorlog. Bellijn, 16 Aug. Iu den grond ge boord in het afgesloten gebied om Engeland heen zijn weer 26,000 toD, o.a. het gewapende Engelsche stoom schip Norkstyne \3097 ton) met steen kool naar Gibraltar en een Engelsche hulpkruiser van het uiterlijk van de Afric (12,000 ton), die met ten minste 18 stukken gewapend was Parijs, 16 Aug. In de week, die 12 dezer afliep zyn 1010 koopvaarders van allerhande nationaliteit en boven de honderd ton groot, behalve vis schersvaartuigen en kustvaarders Fransche havens binnengeloopen en 1028 vandaar vertrokken. De duik- booten hebben drie Fransche koop vaarders in den grond geboord, ze heb ben er vijf vruchteloos aangevallen. De oorlog in do lucht. Berlijn, 16 Augustus. Uit het offl- cieele Duitsche bericht over den uitslag van den strijd in de lucht in Juli blijkt, dat onze tegenstanders in die maand omtrent vier maal zooveel vliegtuigen hebben verloren als wij. Volgens het Engelsche bericht heb ben de Engelschen alleen 258, en met de Franschen en Belgen te zamen 338 Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Als hun eigen verlies geven onze tegen standers slechts 129 vliegtuigen op. Oorlogstoestand tusschon China en Duitschland. Peking, 15 Aug. Een proclamatie is verschenen, geteekend door den president van de republiek en ge contrasigneerd door alle leden van het kabinet, waarin verklaard wordt, dat de staat van oorlog bestaat tus achen China en Duitschland sinds 114 Aug. tien uur. Ia de proclamatie wordt herinnerd aan China's protest tegen den duik bootenoorlog, tot Duitschland gericht op 9/2 en de daarop volgende afbre king der betrekkingen op 14/3, ten gevolge van het feit, dat dit protest geen succes had. Dientengevolge zjjn alle verdragen, overeenkomsten en regelingen tus- schen China en O.-H. en Duitschland, benevens die bepalingen van inter nationale overeenkomsten en verdra gen welke de betrekkingen betreffen tusschen China en O. H. en Duitsch land, opgeheven. De Chineesche re geering zal echter de Haagsche Con ventie eerbiedigen evenals de inter nationale overeenkomsten betreffende een behoorlijke oorlogvoering. De Nederlandsche legatie heeft de zorg op zich genomen voor de Oosten- rjjksche legatie en bybehoorende ge bouwen. De Chineezen zorgen op de meest stipte wijze voor de liquidatie van de Duitsch-Aziatische Bank. Op verzoek van de Chineesche regeering zijn detachementen van de geallieerde legatie wachten op post gezet voor de gebouwen van de bank te Peking, in de legatiewijk, naast de Neder- lansche marinierswacht. Drie buiten- landsche ambtenaren van de Chi neesche Bauk en nog twee buiten- lacdache bankiers hebben in opdracht bezit te nemen van de papieren, hot bare geld en de eigendommen van de bank te Peking, Shanghai, Kanton, Tientsjin en Hankow. Voorloopig zullen de Oostenrijkers en Duitschers niet worden geïaterneerdhet is hun veroorloofd hun zaken voort te zet ten onder toezicht van de Chineesche autoriteiten. De voorstellen van den Paus. De opwekkiDg van den Paus is te Londen thans volledig gepubliceerd. Voorgesteld wordt o.a. een geijjk- tydige weder keerige vermindering der bewapeniDg; de instelling van arbitrage ter vervanging der legers; de volledige ontruiming van Belgiö met waarborg van volkomen poli tieke, militaire, economische onaf hankelijkheid de ontruiming van het Fransche gebied; teruggave van de Duitsche koloniën. Ten aanzien van Inaliaansch-OostenrijkscheenFransch- Duitsche territoriale quaestiön hoopt de Paus, dat beide partijeu deze in verzoenenden geest zullen onderzoe ken met inachtneming van de ver langens der volken. Da Paus wjjat eveneens op de territoriale en politie ke quaestiën betreffende Armenië, do Balkanstatea en het oude koninkrijk PoleD, welke naar by hoopt in een geest, van rechtvaardigheid en billijk heid zullen worden onderzocht. De Pdus stelt voor, dat alle hinderpalen voor het verkeer tusschen de volken zullen worden uit den weg geruimd door de verzekering van de ware vrij heid en gemeenschap der zeeën en volkomen weaerkeerige vergeving ten aanzien van de te herstellen schaden en de oorlogskosten. De Amarikaansche pars. De „New York Herald" wijdt een artikel aan de vredesnota van den Pa-ia. Het blad meent, dat het niet voldoende is als België, Servië en Noord Frankrijk worden hersteld, maar dat volledige schadevergoeding van de aangerichte schade noodig iB. Er kan geen vrede komen, waarbij niet beairafflog wordt verkregen van hen die schuldig zijn, als geen waar borgen worden verkregen tegen her- baliDg van de misdaad. De „World" wijst er op, dat de groote hinderpaal voor den vrede niet ligt in de misdaden van het Duitsche militarisme, maar in bet karakter van de rogeering zelf. De „New York Times" ziet behalve dan de bevrijding van België, Servië, Roemenië en de ontruiming van Frankrijk niets in de Pauselijke voor stellen van do vredesvoorwaarden die do geallieerden met nadruk als essen tieel hebben verklaard. Daarentegen viodt het blad wel voorwaarden, die teeds lang als aannemelijk door Centralen zijn erkend. Da Engelsche pers. De „Times" schrijft: Het voorge stelde plan der wereldliquidatie moe ten de geallieerden wel verwerpen. De volledige tekst blijkt nog méór pro-Buitsch en nog méér contra de geallieerden to zijn dan het résumé deed vermoeden. Wat moetea de volkeren denken van een voorstel hetwelk de onschul digen en de schuldigen, den aanvaller en de aangevallenen op één Hjn plaatst en te kennen geeft, dat in plaats van herstel van het gedane onrecht, dat diende te worden aan vaard, een algeheele en wederkeerige vergiffenis moet worden geschonken. De „Daily News" zegt: De nota is een vrij zwak en droevig document, waarvan de bescheidenheid, om niet te zeggen de nederigheid der voor waarden vreemd afsteekt bij enkele hooge eischen die vroeger werden gesteld. De geweigerde passen. Over de weigering der passen voor Stockholm sprekend, zegt de „Vor w&rts": „Lloyd George, die bij vroegere gelegenheden, sprekende over de oor logsdoeleinden, in bokserstaai tegen Duitschland te keer ging, geniet thans het genoegen de Stockholmsche be weging een geweldigen „knock out" te hebben toegediend.... Indien de Russische socialisten op hun stuk blijven staan, is nog steeds eene con ferentie zonder de westelijke mogend heden denkbaar, maar in ieder geval zal een dergelijke conferentie lang niet de waarde hebben van een con ferentie, zooals die oorspronkelijk was bedoeld. Wat moeten wij doen tegen het onloochenbare feit, dat onze vij anden absoluut geen vrede met ons willen sluiten? roept het blad uit. Wij moeten ons verdedigen, indien wij ons althans niet willen laten vernietigen." Mr. Troelstra schrijft in het „Volk" „Nu de Engelsche Arbeiderspartij tot deelneming aan de conferentie be sloten heeft, acht ik het beter over b3sr nadere voorwaarden voor de conferentie, afwijkende van die van onzen oproep, mij thans niet uit te lateu. Dat deze voorwaarden ten slotte de totstandkoming der zaak nog zouden kunnen beletten, schijnt mij ondenkbaar. Zy sluiten, naar ik meen, goene besluiten van de con ferentie omtrent vredesvoorwaarden uit, maar wel het bindend karakter dior besluiten. Dat de regeeringen door een conferentie Yan ééne party niet gebonden kunnen worden, ligt voor de hand. Daarom is de argu mentatie van pas-weigering der Fransche-en Engelsche regeeringeD, dat slechts de regeeringen en niet enkele partijen vrede kunnen sluiten, vrij zonderling... De beteekenis der conferentie zal ook zonder formeel- bindende besluiten zeer groot zyn en, naar ik hoop, de invoering van het parlementair regeorstelsel in de Cen trale Staten, evenals die van het algemeen kiesrecht in -België en Engeland en den strijd tegen de vervalsching van het parlementaire stelsel door een senaat als den Franschen, enz., ten goede komen." Da meening van Keronsky. Ia een interview met den vertegen woordiger van de „Daily News" te Petrograd zeide Kerensky: Er heeft een ernstig misverstand plaats gehad. Er is een totaal verkeerde conclusie uit onze nota getrokken. Wy wensch- ten alleen onze positie vast te stellen. Wij vormen een coalitie regeering, en aangezien de conferentie een party- zaak is, kunnen wy als coalitie ons niet door de daar genomen besluiten gebonden achten. Ooze conferentie, de conferentie der regseringen wordt te Londen gehou den de Zweedsche conferentie is een conferentie van do arbeiderspartijen. Dat "ia alles wat wy wenschten te zeggen. Dit beteeLient echter niet, dat wy tegen de conferentie zyn. Het ligt niet op onzen weg er voor of er tegen te zijn. Op de vraag of hy persoonlyk tegen de conferentie te Stockholm was, antwoordde de Russische minister president: Absoluut niet. Ik acht haar van groot belang, hoewel ik persoonlyk de meening ben toegedaan, dat zy van nog grooter belang bad kunnen zyn, indien ze was gehouden toen wy vor deringen maakten in plaats van thans. De deportatie van de Tsarenfamilie. St. Petersburg, 14 Augustus. De „Beurscourant" deolt mede, dat de Keizeriyke familie met een bizonderen trein onder militair geleide naar Siberië is overgebracht. Twee leden van de regsering vergezelden haar. De Raad van Arbeiders en Soldaten eischte, dat de gewezen Tsaar, de gewezen Tsaritsa en de gewezen troonopvolger van Tsarskoje Selo zouden worden overgebracht Daar het grensgebied van bet ryk. De dochters van den gewezen Tsaar ontvingen verlof te biyven, maar zij wilden liever hun ouders vergezellen. De „Beurscourant" deelt voorts mede, dat de Tsarenfamilie naar Bolsk in Siberië wordt gebracht. De kwestie van de deportatie is veer tien dagen geleden voor het eerst ter sprake gekomen. De voorloopige re geering kreeg toen kennis van een agitatie voor een tegenrevolutie en de mogelijkheid van een poging om den Tsaar te bevrijden. Da Honger-typhus. Aan het „Journal de Genè/e" wordt uit Bazel geseind, dat volgens meer en meer omstandige berichten daar ter stede in omloop, eene ernstige typhus epidemie op het oogenblik woedt in verscheidene Duitsche ste- deD, met name te Keulen, Karlaruhe en Mannheim. Deze ziekte, welke dik- yis verschynselen vertoont analoog aan eene kwaadaardige dysentherie, tast by voorkeur kinderen aan en volwassenen, die verzwakt zyn door onvoldoende voeding. Sterfgevallen zyn zeer talryk. Het gerucht gaat, dat de epidemie te Mülhauaeu zich buitengewoon ernstig aan laat zien. lederen nacht komen de lykwagens er de lyken der in den loop van den overleden zieken inzamelen. Het vervoer geschiedt des nachts om de bevolking niet al te zeer te ver schrikken. Dubbal rantsoen In da wittebroodsweken. De aanstaande jonge paartjes in Straatsburg treffen het byzonder, want het gemeente-bestuur van deze stad heeft de fyngevoelige en royale gedachte gehad om te bepalen, dat jonggehuwden de eerste zes weken een dubbel rantsoen levensmiddelen zullen krijgen. Gedachtig aan het oude oorlogsge- bruik, dat de echtvriend het eerste huweiyksjaar van allen krygsdienst was ontslagen, heeft dat gemeente bestuur getracht, nu dit niet meer kan worden toegestaan, nog eenige poëzie te laten aan de anders zoo trieste wittebroodsweken en de bruid gedurende dien tyd te bevrijden-van elke zorg voor het dageiyksch brood. De gedachtengang was deze: jong gehuwden hebben geen gelegenheid gehad om eenigen voorraad levens middelen op te doen. Ze moeten dus toekomen met wat ze krijgen. Aan gezien dat zéér krap is, zullen we ze een korten tyd tweemaal zooveel geven en hen zoodoende in de ge legenheid stellen wat over te houden. Dan zitten ze tenminste niet heele- maal met een leege provisiekast en met een leege maag. Ingezonden mededeellng. „Sin hiurai do kil tont quelqoefoii prélérablei i til campagaas paur conquéiir sn giadea el iet titril." Napoleon. DANSINSTITUUT, Dijkstraat 37. cialen Bond van Harmonie- en Fan farekorpsen. „H. H. K." speelt in de lsto afdeelinghet verplichte nummer is ouverture „Thalia", van N. A. Bouwman, kapitein directeur der Kon. Militaire Kapel Grenadiers en Jagers. We hopen, dat de Kapel, evenals in 1911, '12 en '18, weer het bewys moge leveren van haar kranig kunnen. Vooral het concours in 1913, gehou den te Wieringen, was een schitterend succes voor „H. H. K.", toen alles behaald werd, wat te behalen was lste afd. late prijs, lste pry's marsch wedstryd, lste eereprijs en extraprys voor het hoogste aantal punten. Sindsdien nam de Kapel aan geen muziekwedstryden de6l, wat deels aan de tijdsomstandigheden moet ge weten worden. Nu werd besloten maar weer eens een kansje te wagen. „H. H. K." neemt nu ook aan den marsch wedstryd deel, met „Marquis", Marche de L. Langlois. „H. H. K." vertrekt morgen om 6.35, aankomst 's avonds 10.64. Indien er een belangryk succes behaald wordt, zullen wy dit ep ons publicatiebord vermelden. Behalve „H. H. K." spelen nog in de lste afd. een koor uit IJmuiden en een uit Haarlem. Hierbij dient nog opgemerkt te wordeD, dat de wedstryden reeds 12 Aug. begonnen zyntoen was het alleen voor fanfarekoren, nu is het voor de harmoniekoren. Leden der jury zijnA. L. Haze broek, luitenant directeur Kon. Marine- Stafmuziekkorpa alhier; J. Morks, kapelmeester Stedelijk Muziekkorps te Middelburg, muziekm.P. F. van Overbeeke, muziekdirecteur te Hilver sum. Toeslag Conciërges Scholen, By raadsbesluiten van 13 Juni en 22 Augustus 1916 werden als tege moetkoming in de hoogere kosten der schoonmaakbenoodigdheden, aan de conciërges der scholen 7a, 7b en 8 ieder f40.- aan den conciërge der Normaalschool f 10. - aan de conciërges der scholen 3, 4, 5 en 6 ieder f25.— en aan den conciërge der Burgeravondschool f 10.— toegekend. Aangezien de hoogere prijzen der schoonmaakartikelen ook thans nog geldeD, ja sommige zelfs, in verge lijking bij het vorige jaar, nog zijn gestegen, stellen B. en W. voor aan de conciërges ook voor 1917 de hier boven genoemde tegemoetkomingen toe te kennen. Ontheffing oprichting Burgardagschool. Do 3e ziDsnede van artikel 14 der wet op het Middelbaar Onderwys luidt als volgt Biykt het, dat door eene Burger avondschool in de behoefte eener gemeente voldoende wordt voorzien, dan kan van de verplichting tot het oprichten eener Burgerdagschool door ons, doch telkens slechts voor een bepaald aantal jaren, ontheffing wor den verleend." Deze ontheffing werd het laatst verleend bij Koninklyk be3luit van Augustus 1912, No. 44, tot 1 Sep tember 1917; Sedert is de behoefte van het be staan eener Burgerdagschool niet gebleken. Door de Burgeravondschool en de Ambachtsschool wordt in de behoefte naar behooren voorzien, zoo dat B. en W. van oordeel zyn, dat 6r alleszins termen bestaan om op nieuw vrijstelling te vragen van de verplichting tot oprichting eener Burger dagschool. B. en W. vragen machtiging een daartoe strekkend verzoek tot Hare Majesteit de Koniugin te richten. PLAATSELIJK NIEUWS. „Heldar's Harmonlekapal". De muziekvereeniging „Helder's Harmoniekapel", dir. G. H. J. v. d, Bogaerde, vertrekt morgen, 19 Aug.. naar Purmerend, ter deelname aan het 30ste concours van den Provin- BINNENLAND. dat we tot den volgenden oogst al thans een 150.C00 h, 200.000 ton tarwe uit Noord- of Zuid Amerika kuDnen importeeren, bet broodrantsoen ver minderd moet worden, teneinde te voorkomen, dat de bevolkiDg van half Maart tot September 1918 ge il zonder brood zal zitten. jOok de verlaging van rantsoen op zichzelf zal dan nog niet vol doende zijn, maar zal gepaard moeten gaan met een nieuwe wyziging in de samenstelling van het brood, door toevoeging van gerstemeel, haver meel, boonenmeel e.d. Daartoe zal het trouwens ook in geval van im port van tarwe nog wel moeten komen, omdat de maïsvoorraad, die op 31 Mei j.1. ca. 42 000 ton bedroeg, spoedig uitgeput zyn zal en dus by- mengiDg vau maïsmeel en -bloem aan regeeringsmeel en -bloem weldra tot het verleden zal behooren. Even min valt te rekenen op voldoenden voorraad rogge voor bijmenging door de tarwe; ook de uitzaai van deze graansoort is lager dan normaal en de opbrengst laat al evenzeer te wenschen over. Komt er dus geen keer in de om standigheden, dan zal men zich op een nieuw soort oorlogsbrood en nog kleiner hoeveelheden hebben' voor te bereiden.". Aanbestedingen. B. en W. van Alkmaar hebben aanbesteed den bouw van 80 een kamer woningen, in 2 perceelen. Yoor perceel 1 alleen hadden ingeschreven de heeren P. Smit en N. Hoogland teBeverwyk, voor f 35.850voor beide perceelen waren de minste inschry- vers de heeren Bakker en Karaten te Hoorn, voor f94.500. Vijf mensch^n verdronken. Donderdagmiddag is onder Huizum in het Woudmansdiep een zeilbootje omgeslagen, waarby vyf van de acht inzittenden zyn verdronken en wel de vrouw, een zoontje en een broer van sergeant-majoor B. en twee dochter tjes van den gemeente opzichter C. Gered zyn de sergeant-majoor B., een dochtertje en een logé. Boer en molenaar gestraft. De molenaar Smit, te Brink en Orden, gemeente Apeldoorn, is ge straft met een maalverbod gedurende weken, omdat hij voor twee boeren nieuwe rogge had gemalen. Bij deze twee boeren, die den man in ver zoeking brachten, i3 de geheele graan voorraad in beslag genomen. De scheepvaart. Volgens by de Stoomvaart M(j. Nederland" ontvangen bericht is het i.s. „Koningin der Nederlanden" j.1. Dinsdag te Batavia aangekomen. Aanvaring, met een watervliegtuig, De stoomtrawler IJ.M. 52 (Dor drecht), welk vaartuig van de vis schery te IJmuiden binnenkwam is op de Noordzee in aanvaring geweest met een Duitsch watervliegtuig. Genoemde trawler was Donderdag den negenden Aug. vandaar ter viscb- vangst uitgevaren en werd in den namiddag van jongstleden Maandag gepraaid door het Duitsch watervlieg tuig gemerkt Nr. 831. Het gevaarte streek langszijde van den stoomtrawler op het water neer. Door da twee inzittenden werd den schipper ge vraagd wanneer hy met zyn schip vertrokken was en of hy reeds veel gevangen had. Ook werd hem ge vraagd of er nog zeep en jenever aan boord was en hy daarvan iets zou willen afstaan. Van het laatste had de schipper totaal niets en van bet eerste slechts heel weinig aan boord, zoodat hij daarvan niets kon missen, By de poging om weder op te atygen weigerde de motor en dreef het vliegtuig tegen den romp van den stoomtrawler, waardoor een der vleugels tengevolge van den schok beschadigd werd. Niettemin slaagden SPORT. Voetbal. Wedstrijden om den Gouden Scheep vaartbeker te Amsterdam. Voor bovengenoemde wedstryden hebben een tiental clubs ingeschreven. De wedstryden worden gespeeld in het Stadion. Morgen spelen: A. Forward (Groningen, le kl.)— De Spartaan (West. le kl. B.); B. Amstel (West. le kl. B.)—V.V.A. (idem) C. Robur et Velocitaa (Apeldoorn, le kl.)—'t Gooi (West. le kl. B.). 26 Aug. heeft de 2e ronde plaats; dan spelen: D. Vitesse (Arnhem, lekl.)—D.V.S. (West. le kl. B); E. Blauw-Wit (West. le kl. A.) A F.C. (West. le kl. B.) F. Winner A versus winner B. Op 31 Aug. vinden de halve be slissingen plaats, terwyi de finale dien dag 's avonds plaats vindt. Op Koninginnedag worden deze wed stryden opgeluisterd door eenige nummers athletiek. Voor de ver- eeniging, die in de finale geklopt wordt, dus als 't ware den tweeden prijs wint, is een verguld zilveren medaille uitgeloofd. De wedstrijden worden geleid door de heeren mr. E. G. van Bisselick, J. J. F. vanGessel en H. A. Meerum Terwogt. INGEZONDEN. Se grootste fout in het stelsel i3 deze, dat men geen rekening heeft gehouden met noodzakelijkste behoefte. M.S.W. men heeft de nuttigheid van het gas onderschat, of liever totaal, genegeerd en het beschouwd als iets, waar men ten slotte nog wel buiten kon. Een direct uitvloeisel van dit on derschatten is de aanleiding geweest tot generaliseeren. Zoo heeft men een dienstbode b.v. evenveel lichtgas toegestaan als een dokter die kamers bewoont. Het verschil tusschen beider nood zakelijkste behoefte is duideiyk als men overweegt dat de dokter tot on derhoud van zijn studiën, wat tevens een algemeen belang is, daar waar hy overdag den tijd mist, dit 's avonds moet doen. De dienstbode nu zal ten slotte kunnen volstaan met het ontsteken van haar lampje by het naar bed gaan. De vrouw die tot haar onderhoud voor anderen waBcht heeft onder overigens gelijke omstandigheden meer gas noodig als het gezin waar voor zy waschtof wat hetzelfde.'!», laatstbedoeld gezin moet met minder gas genoegen nemen Regel De toe te kennen gaahoeveelheid moet in juiste verhoudiDg staau tot de levens- reBpectieveiyk, onderhouas- behoeften der betrokken aange slotenen. Dit geiykt dus zoo iets op persoon- lyke rantsoeneering, iets wat als niet te bereiken werd aaugegeven. Eerstens zy opgemerkt dat by goeden wil en zakeiykheid allee valt te bereiken. Indien ik my niet vergis, zyn alhier 8000 aangeslotenen. Welnu, de zaak komt hierop noer, dat men deze weet in te deelen in laat. ons zeggen 800 h 1600 groepen die ouder vry wel geiyke omstandigheden verkeeren wat behoefte betreft. Om tot deze groepeering te geraken is het noodig dat men beschikt over nauwkeurig ingevulde, zakelijk uit gebreide vragen] y sten. Deze vrageniyBt waarvan overigens de duideiykheid het invullen moet vergemakkelijken, moet zoodanig zijn ingericht dat ze na invulling een volkomen juist beeld weergeeft van de omstandigheden waarin debe trokkene verkeert en op juiste wyze doet uitkomen de bestemming die door hen werd gedacht, te geven aan het toe te kennen gas. Dat de samenstelling dier vragen- lijst heel anders moet zyn als de vorige is begrypelyk. Is men er op gesteld, zoo wil ik gaarne een model der door mij ge dachte vragenlijst ter beschikking stellen. Ik wil hier nog byvoegen dat een wijziging van bet bestaande stelsel schipbreuk moet lyden. Kan men inzien dat de door my voorgestane idéé voor uitvoering vat baar is, dan dient het tegenwoordige stelsel te worden omgeworpen en een nieuw opgebouwd. Eerst dan is het mogeiyk het plan tot in zyn uiterste consequenties door te voeren. Ten slotte nog eene opmerking. Daar waar u myn kernachtige, hoe wel juiste, opmerkingen verheft tot insinuaties ben ik zoo vry dit, als mede het publiceeren van hetootdesl over een in vertrouwen toegezonden stuk te rangschikken onder redactie-gebruiken; deze loopen niet altyd parallel met wat men in het. dageiyksch leven noemt gerechtvaar digd. Inmiddels verbiyf ik onder dank zegging, Hoogachtend, Motje. Zoo lang het stuk niet geplaatst is en ook indien het niet voor plaat sing geschikt is, draagt dit het karak ter van vertrouweiyke corresponden tie tusschen auteur en redacteur. Wy zonden bovenstaand stuk weder ter beantwoording aan de Brand- Sportwedstrljden. De Koninklijke Marine Athletiek en Zwem wedstryden, uitgeschreven door de Marinesportvereeniging „Zee macht", met steun en medewerking van de marine autoriteiten, zullen worden gehouden op 23, 24 en 25 Augustus op 's Rijkswerf. Voor het publiek is aan te bevelen het bijwonen van den veldloop op 23 Augustus n.m., aanvang 2 uur, bestaande uit 4000 M. loopen met verschillende natuuriyke hindernis aen, komende uit de richting Schut- laan, Duin, Tuintjes, Huisduinsche weg, eindpunt by de Kerkboflaan. Voor het publiek vrije toegang op Zaterdag 25 Augustus op 's Rykswerf, ter bywoning eindwedstryden, aan vang 's morgens 8 uur 30 en n.m. 1 uur 30, met medewerking van de Koninkiyke Marine-Stafmuziekberg plaats kinderwagens is op de werf. Consumptie verkrijgbaar tegen gun stige pryzen. Kinderen beneden de 16 jaar, zonder geleide, worden niet toegelaten. In gang Weatpoort. Pryzen uitgeloofd voor de sportwed strijden staan ter bezichtiging by de firma Nypels, Spoorstraat, étalage Koningstraat. Het Bestuur. Redactie Heldersche Courant. Uwe uitdaging een betere règeling te geven kan ik niet aannemen, daar- de inzittenden, die reeds angst uit- to0 ontbreken my vele gegevens en _LiijinrtHor Hova 7nn ib- in '1 rlnialer mnn. stonden voor eene eventueele nadering van Britsche strydkachten er na een oogenblik in, don motor op gang te krijgen en weer op te stygen om hunne gebroken reis te vervolgen. Het broodrantsoen. Een medewerker van Econ. Stat. Berichten geeft eenige becyferingen in verband met ons broodrantsoen, waaruit hy concludeert, dat indien niet zéér spoedig zekerheid ontstaat, zonder deze, zou ik in 't duister moe ten rondtasten. Het memoreeren van alle gebre ken die het stelsel aankleven heeft geen zin, dit deed ik reeds by her haling, maar tot nu toe is er niemand geweest die er op heeft geréageerd. Gaarne wil ik echter nogmaals de hoofdfout in herinnering brengen, het wegnemen van deze, brengt ons ook op den goeden weg. Ter zake: Ingezonden mededeellng. en wat zij beduiden. Een gezond mensch denkt mis schien weinig aan nierzwakte. Een aanval van rugpyn lijkt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nieren is het een ernstig teeken. Want de nieren zyn de bloedfilters en als zy onregelmatig werken, raakt het geheele gestel van streek. Urinezuur hoopt zich op en wateratoornissen, rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niergruis of -steen zullen misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dra gen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening ongeregelde lichamelijke gewoonten zyn de eerste stappen. Vermyd onnoodige opwek kende middelen, maar spoel de nieren door, door het drinken van genoeg zaam melk of water, of beide. Vleescb maakt urinezuur en dient spaarzaam te worden gebruikt. Licht verteer baar voedsel is het beste. Gebruikt Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nierziekte, verharding der aderen, urinezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaandoeningen. Iedere ïydor zal u zeggen, dat het onver standig is om de eerste waarschuwin gen van kwalen te verwaarloozen, want de eerste verschynselen laten zich bet gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Overtuigt u, dat de juiste naam Foster's Rugpyn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak. De echte zyn te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel hf 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (49)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1