OORLOG. Laatste berichten. Van het Westelijk front. Londen, 19 Augustus Officieel. Sir Douglas Haig seint: Er hadden met succes kleine operaties plaats 1d de buurt van den weg Yperen-Poel- capelle. Wij brachten onze linie over een front van een myi 5000 yards vooruit. Al onze bedoelingen, met inbegrip van een reeks krachtig ver sterkte hoeven, werden met zeer ge ringe verliezen volkomen bereikt. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Tbans ia vastgesteld, dat het aan tal gevangenen, den 16en Aug. door onze bondgenooten ten Oosten van Yperen gemaakt, 2114 bedraagt, onder wie 55 officieren. Io luchtgevechten werden drie Duitsche vliegtuigen neergeschoten en vier buiten ons bereik tot dalen gedwongen. Acht van onze machines worden vermist. Berlijn, 19 Aug. Officieel. Leger groep Rupprecht. Ia Vlaanderen was de gevechtsactie aan de kust. en van Ysor tot Lsie vooral in de avond uren sterker. In den sector Bix- schoote—Hooge nam hedenmorgen vroeg de artillsriestrijd tot trommel vuur toe. Ten zuiden van Lange marck deed de vijand daarop een aanval, waarbij in kunstmatiger» nevel gehulde auto's van de infan terie den weg zouden bereiden. Na een aanvankelijke inbraak in onze linies ia de vijand overal terugge worpen. In Artois bereikte de vuur- actie aan het kanaal van La Baasde, ter weerszijden van den zuidelijken oever van de Scarpe, tijdelijk groote sterkte. Bij Havincourt en ten westen van Le Catelet, ten zuidwesten en zuiden van Kamer Ijk deden de En- gelschen na rijkeiyko Yuurvoorbe- reiding met stevko verken nings af deeliDgen aanvallen; zij werden in de gevechten op korten afstand af geslagen. St. Quentin werd opnieuw door de Pranscnen beschoten. Van hei Oostelijk front. Berlijn, 20 Aug. Officieel. Front- prinB Leopoid: Niets nieuws. Pront aartshertog Josef: Duitsche en O.- ET. troepen sloegen in kracht ig en stormaanval aan beide zijden van het Oitoez-dal de Russisch-Roe- meensche troepen tegen do Trotsoe- soel. Een WurLembergsch bergbataljon onderscheidde zich bijzonder. Meer dan 1500 gevangenen en 80 mitrail leurs werden binnengebracht. Legergroep-v. Mackensen: Op den westel. Sereth oever ontstonden bij het station Marasesci hevige gevech ten meer dan 22C0 gevangenen bleven In onze hand. Ten Z. van de Rymnica monding mislukten krachtige Russische aan vallen voor onze stelling. Van het Itallaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein. Weenen, 19 Augustus. Officieel: De Italianen aan de Isonzo^jjn tot den aanval op het sedert vele eeuwen bij Oostenrijk behoorende Kustland overgegaan. Na een allerzwaarste voorbereiding door artillerievuur, waarop gisterenmiddag eenige ver- kennings aanvallen volgden, is van ochtend vroeg de Italiaansche infan terie tusschen den Mrzli Vrh en de zee tot den slag overgegaan. Het gevecht woedt met de grootste verbittering bijna in alle vakken van het 60 K.M. breede front, bij Tolmein, ten Noordoosten van Canale, tusschen Descla en de Mte San Gabriele, ten Zuiden van Görz en op de hoogvlakte van den Karst. De ingekomen berichten luiden tot nog toe bepaald gunstig. Italiaanse!) legerberlcht. Rome, 19 Aug. Sedert den vroegen morgen van gisteren beschiet onze artillerie hevig de vijandelijke stellin gen van den Monte Nero tot aan;de zee. Vlieg-eskaders wierpen bommen op de troepen-verzamelingen achter de vijandelijke frontlinie. Over een front van ruim 60 K.M. breedte, van het bruggenhoofd bij Tolmein tot aan de zee, is de elfde Isonzo-slag begonnen. De strijd wordt daar met de grootste verbittering gevoerd en het artillerievuur is in den nacht van Zaterdag op Zondag tot de grootste hevigheid gestegen. Nadat de voorste Oostenryksche stellingen door het vuur uit kanonnen van allerlei kaliber, tot het zwaarste toe, geheel in elkaar waren geschoten, gingen de Italianen tot den stormaanval over. Over het geheele front woedde de hevige strijd, waarin de Oostenrijkers, volgens hunne berichten, de aanvallers overal terugdreven. Op geen enkel belangrijk punt, zegt het bericht uit Weenen, slaagden de Italianen er in de Oostenrijksche linie te naderen; en waar z|j de stellingen hadden kunnen binnendringen, werden zy er door togenaanvallen weder uit [ge dreven. Maar over het resultaat valt nog weinig meer te zeggen, want de strijd duurt met onverminderde hevigheid voort. Het Italiaansche bericht meldt nog slechts de artillerie voorbereiding en vliegeracties. Het besluit der Engelsche mijn werkers vernietigd. Londen, 20 Aug. Op een heden gehouden particuliere, conferentie van den Britschen Mijnwerkers Bond is met 376 tegen 854 stemmen besloten, terug te komen op bet besluit der mijnwerkers omtrent het zenden van afgevaardigden naar Stockholm. Neutrale schepen en da Centralen. Londen, 20 Aug. In het Lagerhuis i telde Norton Griffiths de vraag, of het de regeering bekend was, dat een groot aantal neutrale schepen nog steeds goederen van groot militair belang naar Duitsche havens ver voerden, en of de regeering in over weging wilde nemen na den oorlog onderscheid te maken tusschen de reeders van deze schepen en andere. Gecll antwoordde, dat de Brilsche regeering in beginsel van meening is, dat neutrale schepen, die den vijand voorthelpen, na den oorlog op den zelfden voet behandeld moeten worden als de vijandelijke schepen. Norton Griffiths vroeg daarop, of Cecil wist, dat neutrale schepen, die ten gevolge van bedreigingen der Duitsche regeering in de haven liggen, de Duitsche belangen evenzeer dienon als andere schepen. Cecil antwoordde, dat zulke schepen zeker beschouwd moesten worden als bijdragende tot het oorlogsdoel der vijanden. De Vereenigde Staten en de Paus. New-York, 18 Aug. De Associated PresB" verneemt uit Washington, dat, Lansing heeft laten verstaan, dat het antwoord der Vereenigde Staten aan den Paus onafhankelijk van de ant woorden der andere oorlogvoerenden zal worden gezonden, maar laij gelooft, dat Wilson bij het opstellen v.an zijn antwoord met de openbare me6üing by de andere geallieerden rekening zal houden. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Utrecht slaagde 17 en 18 Augustus voor Middelbaar Gymna stiek, de heer G. van Zoonen, leerling der Rykakweekachool voor onderwij zers te Haarlem. - Bij het examen voor leerling aan de Kweekschool voor Vroedvrdtowen slaagde onze vroegere plaatsgenoote, mej. H. J. Hartman. Hslder's Harmonlakapai. Zeer velen stonden Zondagavond in de duisternis van den maanloozen nacht te wachten op de aankomst van trein 10.54, die Helder's Har moniekapel van het concours te P ur merend, huiswaarts zou brengen, bedekt, naar men algemeen hoopte en verwachtte, met lauweren. Toen de trein aankwam begaven de leden zich naar fcötel Bellevue, waar zij een oogenbiik verpoozing vondenvan hun vermoeienden dag. Daar bleek, dat de kapel een uit stekend figuur geslagen had met de gewonnen prijzen vooral de wis selpiys, een fraaie, reusachtige me daille, die 6 jaar lang in h&t bezit van een andere voreeniging is geweest en thans door Harmoniekapel her- ovord is, vormt, aan Jiaaf vaandel, een roemvolle tropee. - Te Purmerend was alles uitstekend geregeldde plaatselijke vereeniging „Stedelijk Muziekcorps", vanwie de regeling uitging herdacht zelf haar 30 jarig lidmaatschap van den Noord- Holl. Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen. Het verplichte nummer voor de belde hoogste afdeelingon was nogal moeilijk, daardoor, en ook doordat in de laatste jaren weinig geoefend was, kwam het dan ook, dat Har moniekapel in de concerfcwedstrjjden slechts dsn 2en prijs kreeg. Den uit slag deelden wij elders mede. Brltvenmaltn Hr. Ms. „Tromp". Door het spoorwegpostkantoor No. 2 te Rotterdam zullen via Engeland de navolgende brievenmalen worden ver zonden aan Hr. Ms. pantserdekschip „Tromp": 22 en 29 Augustus e.k. naar San Francisco, 5 en 12 Sept. e.k. naar Colon (Panama)26 Sept. 8 en 10 Oetober e.k. naar New-York. Indien belanghebbenden hunhe brieven en andere stukken in deze brievenmalen wenschen opgenomen te zieD, behooren dezelve voldoende gefrankeerd te worden en voorzien van twee elkaar snijdende lfjnen over het geheele adres, loopende vau den eenen hoek naar den anderen. Kon. Marlno-Jaohtclub. Burg. en Weth. stellen voor als blijk van belangstel li eg met het oog op de beteekenis, welke de wedstrij den van de Kon. Mar. Jachtclub uit een oogpunt van vreemdelingenver keer voor de gemeente kunnen heb ben, een gouden medaille als prijs ter beschikking van het Hoofdbestuur te stellen, voor de op 7 en 8 Sept. ter- reede Texel te houden zeil- en roei wedstrijden. Belastingherziening. De sociaal-democratische Raads fractie heeft gisteren een uitvoerig voorstel aan den Raad ingediend, waarin wordt voorgesteld de Ver ordening op de Plaatselijke Inkomsten belasting te wijzigen in dier voege, dat de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud van f500.— op f550.— wordt gebracht en de aftrek voor kinderen van £26.— op f50.— Het verschil in opbrengst, berekend naar het primitief kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1917, zou een kleine f20.000.— zijn, dat door ver hooging van het percentage moet worden gevonden. De voorstellers becijferen, dat in de klasse van f850.— inkomen (zonder kinderen) bij de nieuwe regeling pas belastingverhooging intreedt, daar onder wordt de belasting lager of bekomt men vrijstelling. Voor goedkoops brandstof. Door de S.-D. Raadsleden is voor gesteld, B. en W. uit te noodigen, om in overleg met de Brandstoffon- commissie eene regeling te ontwerpen waarbij het mogelijk wordt aan ge zinnen, die blijkens de Plaatselijke Inkomstenbelasting voor niet m6er dan f500.— belastbaar inkomen z(jn aangeslagen, eenige reductie op de prijzen der te rantsoeneeren brand stoffen te verleenen. Onzo gasfabriek In 1918. Naar wij vernemen, wordt het tekort op de exploitatie der gemeente gasfabriek in 1918 bij de tegenwoordige gasprijzen op bijna f 66000. geraamd. A. P. Staalman In Casino. Gieterenavond sprak in Casino de heer A. P. Staalman over het onder werp: „Een nabetrachting en een oproep". De zaal was matig bezet. Nadat de vergadering) met gebed geopend was, nam de heer J. H. Staalman, voorzitter der chr. dem. kiesvereaniging „Nederlanden OraDje" het woord om de aanwezigen welkom te heeten. Ongetwijfeld, zoo zeide spr., behoort er moed toe om de menschen thans ter vergadering te roepen. Is het eigenlijk, waar alles in de wereld thans tegen elkander opbotst, wel de moeite waard? Maai er is getrouwheid noodig, samen werking om iets in do maatschappij te bereiken, en in onze gemeente zijn belangrijke dingen aan de orde, het ia volstrekt niet hetzelfde wie in den raad zit. Niet alleen daarover zal de spr. het hebben, ook wil hij geven eene nabetrachting over den strijd, die gevoerd is. Deze avond is niet zoo voorbereid kunnen worden als wij gaarne gewild hadden. Het gemeentebestuur is af geweken van den steeds gevolgden regel om reeds bij de candidaatstelling den datum der verkiezing vasttostel- len, en daarom was goede voorbe reiding niet mogelijk. Dat verklaart wellicht het minder goede bezoek. De heer A. P. Staalman, die hierop het woord verkreeg, begon met nog maals een woord v&n dank te richten tot de kiezers van dén Helder. Eo men kan niet van hen verlangen, dat ze altijd maar weer blijven be langstellen in een gemeentelij ko poli tiek, waaraan een onaangename bij smaak is. In Mei en Juni hebben w(j ons vaandelfeest gevierd. Toen waren er bijna 3000 kiezers, die uitspraken, dat ze vertegenwoordigd wilden worden in de Kamer door den christen democraat. Onze nederlaag is slechta een schijnbare geweest, inderdaad was het een schitterend succes er werd een band gelegd tusschen de kiezers en ons, die bijna onverbreke lijk is. Ge weet niet wat in m(j om gaat als ik daar al die oude kiezers zie, bijgestaan dooj- de jongeren. Ik ben u daarvoor dank schuldig. Dien dank heb ik reeds uitgesproken in eene advertentie. De soc. dem. hebben die gepersifleerd zij zeiden „Staal man vraagt om de gunst eii recom mandatie". Dit was Diet erg demo cratisch van de hoeren. Ik weet al te goed, hoeveel uithoudingsvermogen ervoor noodig is voor u om steeds maar weer op tekomenen te getuigen: wij willen dien man. Er is geen enkel district jn ons land waar ra en een oud-afgevaardigde zooveel erkentelijk heid en aanhankelijkheid betuigt als in den Helder. Onze nederlaag hadden wij tenslotte to danken aan een bestanddeel" kie zers, waarvan wo mogen vragen weten ze wel wat zo doen? Hot is van beteekenis, dat wij in de hoofd plaats vaa het district 500 stemmen meer behaalden dan de. andero par tyen. Want den Helder is niet oen rechtsdh district. Op godsdienstig standpunt staat die meerderheid niet aan onzen kant: een groote meerderheid der z.g. modernen stemt telkens op mij. Kr blijkt uit, dat de chr. dem. op een standpunt staan ten opzichte vau hun poiitiefc, dat de andersdenkenden kan bevredigon. Spr, wil dan ook niet genoemd worden een kerkelijk politicus. Geen der kerkelijke machten beeft iets over onzo politiek te zeggen, onwaar is het, te zeggen, dat wij behooren tot een clericale party. Hef; verleden is er trouwens om die onwaarheid1 aan te tooeen, Hoe komt het, dar, sr eon zoo hechte trouw en een zoo blijde aan hankelijkheid gezien wordt by de chr. dem. Niet omdat ik zo gevleid heb. Toen ik hier woonde en kritiek uitosfende, was die vaak fel, bitter en scherp. Ook wel eens onbillijk, en zeer zeker zal, als ik nog voor verbetering vatbaar bon, do trouw van de 3000 kiezers de oorzaak zyn, dat ik me eens verbeteren zal. Is het wonder, dat ik mij hier thuis gevoel? Het is verklaarbaar dat de soc. dem, schrijven: hij komt weer in den Helder woeen. ofschoon zy daartoe niet de minste aanleiding hebben. Is de ooizaak van hun aanhanke- ïykheid te vinden in mya werken? En als kamerlid èn als lid van den raad hob ik hard gewerkt, toen we hier tenslotte met 10 menschen in den Raad zaten, was ik hot, die leiding gaf. Ik heb getracht waar te zyn, al was ik natuuriyk niet zonder fouten. Vaak heb ik moeilijke dagen gehad en nimmer was ik uit op per soonlijk voordeel. Dit laatste behaalt hij, die langs de ruggen der arbeiders omhoogklimt en dan de volkszaak verraadt en de arbeiders laat zitten. Meermalen is m|j in de Kamer ver weten als ik fel optrad tegen dr. Kuyperhoe is het mogelijk, dat ge zoo dom kunt zijn? Rust nemen is myn ideaal niet zoolang het dag ia en God mij de kracht geeft, wil ik. werken, strijden voor de christeiyke democratie. Toch is aan dat werken niet alleen het resultaat te danken bij de laatste stembus behaald. Voor een belangiyk deel schuilt dat in de strydwyzeder tegenstanders. Die menschen doen vaak ontzettend dom en gebruiken laag by de grondsche strijdmiddelen, die doorzichtig zyn, vaak schunnig, zóó, dat hun eigen menschen zich met walging van hen afwenden. De vrijzinnigen zyn aan den rand van het graf gebracht door het mee doen aan het politiek akkoordhet scheelde voor ons hier maar 230 stemmen. De vrijzinnigen in dit di strict wankelen ten doode, de soc. democraten bleven, volgens hun eigen getuigenis, ver beneden hunne ver wachting. Ze kregen 1000 stemmen, waar ze 2000 verwacht hadden. Die partij is door zichzelve geoordeeld. De christeiyke coalitie, in onge rechtigheid geboren, heeft hier ter stede geen levensvatbaarheid. Reeds van hare geboorte af droeg zy htt teeken des doods op de kaken. Zij is een kind des verraads van do christe- iyke democratie. Het is scherp gezegd, maar waar. Tegen deze drie machten hebben wy stryd te voeren. Zij hadden ge hoopt en ook verwacht, dat wy ver dwenen waren, maar daarop bestond geen kans. De toekomst is aan de democratie, dat zien we aan het huidige wereldgebeuren. De groote stryd, die komt, zal gaan tusschen het b8houd en de democratie. Wy willen, zullen en moeten mee atryden, ook voor de eer van onzen naam. Ben Helder is de bakermat der chr. democratie.' Wü willen de vaan opheffen van uit den Helder, al zullen alle groote mannen uit de chr. partijen zich ook tegen ons keeren. Hoe moeton wij als overwinnaar uit dien stryd komen In de eerste plaats door versterking en vermeerde ring onzer strydmiddelen. Ten tweede door te kennen de beteekenis der middelen van de tegenstanders. Zij gebruiken die wapenen om onzo for matie tegen te houden. Het strijdmiddel der vryzinnigen heeft in de laatste maanden zijne kracht gevonden in een smeekgebed tegen de coalitie. Help ons, riepen zij,, en stemt Oud 1 Zoo groote kracht lag daarin, dat ze nog op den laat- sten dag voor de stemming overal bil jetten rondstrooiden om do kiezers te herinneren aan het politiek akkoord. Maar de besturen der coalitiepartijen beslisten in deze, in plaats van de kiezers, zij decreteerden maar dat men Oud zou stemmen. Eu de vrij zinnigen hadden geiyk, dat zij hier van gebruik maakten op hun strooi- biüettèn, Hun volle kracht ontwikkelden de vrijzinnigen in hun laatste verkie zingsovgaan. Wat in aHollarids Noor den" stond gaat alle perken te buiten. Spr. gaat hier op in, betoogt o. a. hoe een der redacteuren van dit blad in de zaal was gekomen ter- gelegenheid van de niet openbare vergadering van spr. geestverwanten en daarvan een verdraaid verslag gaf in zyn blad. Zij hebben eenige uitlatingen, die spr. 20 jaar geleden als protestant, schreef tegen bet katholicisme, ge bruikt om den roomschen kiezers to misleiden en te zegg6n: kijk eons, zoo denkt Staalman over jelui ge loof! Terwyi diezelfde moderne pre dikant wol afvallige roomscho priea ters laat, komen om een anti-roomsche spocch te houden. Dat zijn de strijdmiddelen der vrij zirmigeü. Van mijne uitlating in 1898 naem ik geen woord torug; zy geschiedde destijds, omdat, dr. Kuyper een wetsvoorstel had ingooiend om geestelijken vrij te stellen van don militairen dienst. Het standpunt van dr. Kuyper was, aat Jezus C?hriötU8 eerst zijn strijders noodig had, daar na de staat,' en dat de ataat niet het recht had op die krijgslieden be slag te leggen. Ik heb toon gezegd ais protestant geldt voor my een roomscb priester niet als een kryga man van Christus, dus die kunt gij niet vrijstellen. Dat standpunt heb ik nog. En toen ik zei, dat de Eerste Kamer zich tegen liet akkoord verklaard had, maakte do heer Bier steker ervan, dat ik gezegd had, dat de heer Noleus dat zoide. Zulke strijdmiddelen laten tenslotte walgiDg na. In datzelfde nummer wordt een valscha voorstelling ge geven van mijne houding inzake staatspensioen. Men noemt m(j de man vau de verplichte verzekering. Kunt ge u oneerlijker voqratelling «an zaken denken? Lees het program der chr. dem. maar na, spr. komt hier straks op terug. De soc. dem. strydmiddelen zijn te vergelijken met een jongen Janije built ep Janije lacht. De bestuurders hebben zich öoon kennen als onbe trouwbare leidslieden, die hun men- schpn gebruiken als marionetten. Ze hebben Oud uitgemaakt voor al wat leelijk was en eindigen met, op eerbiedigen toon te schrijven, dat ze hem krachtig zullen aanbevelen bij de kiezers! Voor welken kraebfcigen steun zo thans, föj de laatste raads verkiezing, 'hun ezelsachop al te pakken hebben. Ze schrijvenStaal man stemde vóór de dwangwetten van Kuyper. Dat schreven ernstige men schen, op den eigen dag, dat alle soc. dem. de naad uit de broek liepen om de conservatieven in de Ka mei- te krijgen. Als de dwangwetten van Kuyper er thans niet, warosr geweest, werd de geheele socialistische bewe ging thans onmogeiyk gemaakt dooi de anarchisten en syndicalisten. En merkwaardig is hot, dat de soc. dem. 'kamerleden niet één vinger hebben uitgestoken om ze ongedaan te krijgen. Vandaag verkondigden de sociaal democraten dat Staalman is de de mocraat, die het vertrouwen heeft der kiezers (Thomassen). Dat is Janije lacht. En morgen schryven ze Staalman is een zoogenaamde de mocraat. Dat is Jantje huilt. Staalman heeft ons altijd gesteund in den strijd tegen de vrijzinnigen Janije lacht. Stemt niet op Staalman, die de eerste beginselen der democratie met voeten heeft getreden Janije huilt. Staalman is yverig, bekwaam, energiekJanije lacht. Staalman ia een politieke scharrelaarJanije huilt. Ze maken zich belachelijk voor allen, die gewoon zijn hun verstand te gebruiken. Mij persoonlijk bezorgen ze menig vroolijk uurije. „De Vonk" duidde Staalman aan als een vergeten mannetje, een beun- haasje in de politiek, door niemand ernstig genomen. Een paar weken later schreef „De Vonk"„Hoe weinig bewuste roodstemmers zyn er nog onder ons kiezerscorps! Eén mooie speech van SI aalman en ze zijn alles vergeten Toen heb ik me zelf de hand ge drukt en gezegdik feliciteer je, Staalman, hou 5, 10 speechen en je redeneert heel het roode kiezersvolk tegen de vlakteKan ik het helpen als ik ljdel word De fout van de soe.-dem. is dat zij hun tegenslag wyten aan het idiotisme van hun eigen menschen. Ik zou de oorzaak willen zoeken in de kwaliteit van hetgeen wordt voorgezet, Men schen die gedaan hebben als zij deden, verspelen het vertrouwen hunner menschen. Tenslotte de chr. coalitie. Is die hier ontstaan uit de behoefte zich uit te leven? Vraag eens aan een be stuurslid het verschil tusschen het chr. historische en het chr.-dem. stand puntzy weten het niet. Neen, de kwestie isStaalman zal op de knieën voor Kuyper. Hij heeft hem indertyd een beentje gelicht en als hij maar excuus maakt, wordt hij in genade weer aangenomen. Maar dat gebeurt nooit, nooit. ïk heb Kuyper verweten halfheid, roekeloosheid, ik heb dat deBtyds geargumenteerd en neem dat niet -terug. Onder de Kuyperianen zijn er thans ook, die het volstrekt niet met de rechtsche politiek eens zijn. De chr. „Amster dammer" wilde wel vergeven en vergeten. Tegen myn wil heeft indertyd onze kiesver. de hand gereikt aan de coa litie hier. Wat is het resultaat Dat er niemand van ons in den Raad zit en de heer Adriaanse de lakens uit deelt. Do a.-r. en chr.-biat. dryven hier op de rooiasch kath. party, per partij en per district hebben ze bier 7 stemman uitgebracht, zooals onlangs onzo kiesvereeniging uitrekende. De groote stryd der leiders gaat om het behoud der coalitie. Wy daar entegen strydeu voor goede sociale wetten, met behulp van de vooruit strevende vrijzinnigen. Door wie is Talma het meest gepynigd Door eigen partygenooten. De oogen gaan al meer en meer open. In de jaarvergadering van Pa trimonium is reeds dG wensch uit gesprokenpdat van chr. zydo eens wat gebeurt. Op de gemeente politiek komend, betoogde spr. dat de heer Baak, voor de soc. dem. de verklaring aflegde, dat hy is voor de verplichting van de burgeriykegemeente om voedsel en kleeding te verschaffen aan school kinderen. Bit was antikatholiek van den heer Baak. Wy zouden voor zoo'n verklaring, die het diepst van ons beginsel raakt, bedanken. Wy willen niet dat de staat als vader optreedt en voedsel geeft. De heer Baak-heeft een rood stempel op 3U11 roomsche jas, dat is de kwestie. De strijd tegen de vrijzinnigen is niet de moeilijkste. Zy lossen, i|oor- daf ?e zjch aan net staatspensioen hebben gegeven, zich zelf op. Want de soc. dem. zetten voor 1918 den verkiezingsstrijd in met de leus voor het staatspensioen en in dit opzicht kunnen de vrijzinnigen nooit opbieden tegen de soc. dem. De principieele stryd het volgend jaar zal tegen de sociaal democraten gaan, die oea hun voogdijschap willen opdringen. 'Terwijl de Internationale al 3 jaar lang kapot geschoten wordt 1 Stockholm is net als de torenbouw van Babeïtot in dén kemé! zal de toren reiken, en tenslotte zond God oen spraak verwarring, zoodat niemand elkaar meer verstond. Dat is de praktyfec W|j hebben Iets beters dan staats pensioen zonder premiebetaling. Wij willen geen gunst van den staat, maar een recht op een royale ouder domsrente, waarvoor de arbeider zolf zijne ver/pkêrihg betaalt. Reeds in 1905 schreven wij ia ons program eau mip-imumronte van f6.— ver plichtend voor,, Spr. komt nogmaals op den.Helder terug en betoogt welk een ontzettende schuldenlast op deze weinig draag krachtige plaats ligtf 1.889.300.—, dat is eene schuld per gezin van f 800. -In 1896 was die schuld nog maar f 19.per gezin. Welk oen fiaantieele politiek voert mén hierl Spr. eindigt tenslotte met eene aanbeveling van de beide candidatea. Na oeno korte pauze niemand meldde zich voor debat aan - sluit de heer J. H. Staalman onder dank zegging aan spr. de byeenkomst, en wekte op tot toetreding en tot siy ving der kas. BINNENLAND. Vliegtuigen. Uit Cadzand meldt men ons nog omtrent de daar gepasseerde vlieg machines By het terugkomen schijnt, het vuren óp de vliegtuigen meer succes gehad te hebben, althans voor zoover men kon waarnemen zijn twee of drie vliegtuigen geraakt, twee ervan zijn tot dalen gedwongen, een moest nederkomen op eenige meters van den versperringsdraad op Belgisch grondgebied en het twee de vliegtuig kort by Knocke, even eens op Belgisch grondgebied. Het vliegtuig, dat bij Biyham neer kwam, ia, na de landing door de be manning in brand gestoken. Het kwam dus niet brandende neer. De bemanning van het bij Beerta gedaalde vliegtuig deelde mede, dat ze dien morgen te Gent waren op gestegen om aan een raid. tegen Écgeland deel te nemen. Ze wilden naar Duitschland vlie gen zeker omdat ze de Belgische kust niet bereiken konden en verklaarden langs onze kust gevlogen te zön, en onze neutraliteit niet heb ben willen schenden. Bij de grens werden zo eGhter beschoten, wat ge schiedde door het detachement b|j Tunijeshut. De schroef werd getrof fen, er vloog een stuk af en bescha digde het bovendek. Toen moesten ze landen. Een Christelijke Volkspartij. Naar „Het Volk" meldt, is tegen September te Amsterdam een ver gadering uitgeschreven met het oog merk om te komen tot de stichting van een christelijke volksparty. De uitnoodiging tot deze bijeenkomst gaat uit van den heer Staalman en eenige bestuurders van protestantsch- christelljke vakvereenigingeu en tot de uitgenoodigden behooren ook de predikanten De Ligt en Kruyt van den Bond van Christen Socialisten, benevens mr. dr. v. d. Laar en dr. Eeucffonius, de leiders der Christelijk- Sociale Partij. De bedoeling is, deze beide laatste organisaties in de nieuw te vormen christeiyke volkspartij te doen opgaan en ook hare organen Opwaarts en Volkseenheid optoh6f- en te vervangen door een gemeen schappelijk nieuw orgaan. Kolen. Omtrent de onderhandelingen met Duitschland betreffende den aanvoer van kolen verneemt de N. R. Ct., dat Duitschland de levering van een zekere hoeveelheid kolen heeft toev gezegd, onder toevoeging, dat indien Nederland meer wenscht teontvangen, daartoe Nederlandsche arbeiders naar Duitschland zouden moeten worden gezonden om deze kolen uit de mynen te halen. In dat geval zou aangezien een mijnarbeider gemiddeld 20 ton steen kool per maand kan produceeren,het toegezegde quantum voor eiken ar beider, die naar Duitschland gezonden wordt, met 20 ton per maand ver meerderd worden. Os prijsstijging dar levensmiddelen. Naar Het Volk verneemt, verschijnt binnenkort een officieele publicatie van do directie van den arbeid be treffende de stijging van de levens kosten. Do publicatie zal o.a. bevat ten de budgets, door den directeur- generaal gebezigd bij de beslechting van de veenarheidorsstakingen, het resultaat vau een onderzoek van het Arnhemsche districtshoofd der arbeids inspectie en een ruim aantal te Amsterdam opgenomen arbeiders- budgets. Da „Moordam". Door den zeilbeuger „Burgemeester Dommisse" uit Maassluis werd giste ren te IJmuiden aangebracht een reddingboot van het ss. „Noordam". Ook had deze beuger op zee nog een tweede sloep van dit stoomschip aangetroffen, doch deze was te veel beschadigd om mede te nemen. Men sloopte daar de koperen tanks uit en bracht ze mede naar IJmuiden. Drljfrleman gestolen. Aan de Zaanstreek zyn gedurende de laatste weken door middel van inbraak vijf maal drijfriemen uit fa brieken gestolen te Westzaan, Koog aan de Zaan, Wormerveer (twee maal> en Zaandam zonder dat het mocht gelukken do daders in handen te krygen, tot dezer dagen de Zaan- damache politie er in geslaagd is een spoor te ontdekken, wat tot aanhou- diug van twee jonge mannen uit Wormerveer als vermoedelijke daders en van een opkooper, te Zaandam woonachtig, leidde. De Zaaudamsche politte heeft by eon schoenmaker, tevens opkooper, twee riemen, welke reeds in stukkon waren gesneden, ia beslag genomen, welks bij nader onderzoek afkomstig bleken uit de fabriek van de firma Kaars Sypestein tè Wormerveer. Van de drio vermoedelijke daders heeft ontkend, de tweede bekend aan d3 diefstallen schuldig te zijn da derde wordt nog doty de politie gezocht. Een moordenaar gesnapt? Zaterdagavond hebben eenige Haagache rechercheurs in de Doelen kazerne te Leiden gearresteerd den wachtmeester Van den Berg, verdacht van den moord, indertyd gepleegd op den adjudant-onderofficier In de Alexanderkazorne te 's Gravenhage. De verdachte ontkent alle schuld. Nog lang niet verbroederd. Vrijdagmiddag kwamen te Olden zaal over de grens en meldden zich bij de grenswacht aa»n twee Russische krijgsgevangenen. Pas waren zy daar aangekomen, toen er ook een Duitsch onderofficier in uniform verscheen, getooid met het eereteeken vaa het IJzeren Kruis. Niet zoodra kreeg een der Russen den grenadier der keizer lyke gar<|e in 't oog, of hy haalde van onder zjjn kieeren een lang mes te voorschijn en wilde daarmee den Duitacher to lyf. De wachthebbende soldaten wisten dit echter tydig te beletten. Holland en Amerika, Een Hollandsche Amerikaan, die enkele weken geleden in ons land is gekomen, is getroffen geworden dooi de betrekkelijke zorgeloosheid, waar- mae hier te lande, naar zijne waar neming, wordt voortgeleefd. Hy meent, naar hetgeen hy in Amerika heeft gehoord, dat er uiterst moei lijke tydeu ook voor ons land aan breken zullen, en zou gaarne in de gelegenheid worden gesteld, zyn oude vaderland met ernst te waarschuwen. Hy schryft dan „Dit is een woord van waarschu wing. Een woord zoo ernstig, als ik het schry ven ban in een taal die mij S6dert vele jaren niet meer tot ge wone omgangstaal heeft gediend. Holland loopt groot gevaar, als een belegerde veste spoedig honger te lijden. Om dit te voorkomen moeten wy den toestand emtig onder het oog zien. „De oorzaak van deze ontwikkeling van den toestand is éénvoudig. „Vanuit Amerika zullen wy niets meer ontvangen. Inderdaad, Amerika zal niet in staat zyn, ons de oude voorraden te leveren. President Wil son en de overgroots meerderheid der Amerikanen zijn ons persoonlijk wel gezind. Maar het is onmogelijk, dat de groote transatlantische voorraad schuur alle geailieerden van levens middelen zal voorzien en bovendien ook nog de neutralen. Blyven neulraal dan zullen wij tezamen i Denemarken en Noorwegen en Zweden en Zwitserland achteraan op de Amerikaanache lljpt komen te staan. Wij kunnen wel schepen naar Ameri kaanache havens zenden, maar voor raden om die te vullen, zijn niet ver krijgbaar. „Neutrals laat". Het gaat om leven en dood, en de kleinen bomen in het gedrang. Bit feit mag ons onaangenaam aandoen, maar het bestaat. Hoe eerder wy het begrypen, hoe beter voor onszelven en onze naaste toekomst. „Om zich goed in dezen toestand in t8 denken, moet men de psyche van het Amerikaanache volk ten opzichte van dezen oorlog goed begrypen. De nucbterdanbende Amerikaan is wel de allerlaatste om veel voor een frisschen en vroolyken krijg te gevoelen. Indien hij toch meedoet, zoo ban een dergeiyke handeling slechts door ééne oorzaak gemotiveerd worden. De Amerikaan beschouwt dezen oorlog als een zaak van noodweer. Hij heeft alvorens tot daden over te gaan, heel veel verdragen. H|j heeft den brand van België gezien en de kreten van verdrinkende landgenooten gehoord, en h|j heeft geen vinger uitgestoken, om dit te verhelpen. Hy aarzelde zich in Europeesche aangelegenheden te mengen. Maar zijn vyand, zoo redeneert hy, gaf hem geen rust. De president zond nota's en vertoogen en protesten tot in het belachelijke toe. Het hielp niets. En toen eindelijk de onbeperkte duikbootoorlog alle neutralen tot slachtoffers maakte van een handelwijze, die Amerika niet als wettig kon toestaan, ja toen was het uit. ponder dien duikbootoorlog echter ware hy (de gewone Amerikaan uit het volk) nooit tot den ki-yg te be wegen geweest. Tot zoover de toestand in Amerika. Nu nog iets over ons zelf. Ons land, door z|jn aardrykskundige liggiog, is een nat uuriy ke voorhaven van Duitsch land. Dat brengt my tot het allerge wichtigst punt in deze korte 'be- schouwiog. Amerika wil niet dat wy Duitschland meer zullen leveren, dan strikt noodzakelijk is, om onzen kolenvoorraad op de gewenschto hoogte te houden. Nogmaals verzoek ik den Hollandschen lezer zich zoo veel mogelijk de Amerikaanache op vatting eigen te maken. Millioenen menschen en miljarden aan goederen, worden thans in Amerika byeen gebracht, om het geweuschte doel te bereiken. By een dergeiyke reusachtige onderneming gaat alles in het. groot. Men weet wel, dat vele onschuldige neutralen dezen winter koude zullen lyden, en des avonds hongerig naar bed zullen gaan. Maar, zoo redeneert de doorsnee-Amerikaan, in Frankryk en Italië en Rusland en Engeland hebben de inwoners óók geen kolen en weinig te eten, en hebben zij er bovendien nog een oorlog b|j met'alle ellende van dooden en gewonden. Heeft de neutraal, die zooveel ipi& loopt, eigeniyb wel reden tot klagen. wanneer hij er zoo afkomt a'lsnaaslé buur ln de grootste kalaminiteit, die de wereld nog ooit heeft getroffen Indien het ons werkelijk heilige ernst is met ons onafhankelijk volks bestaan, laten wij ons dan nu op middeiyk voorbereiden op zeer moeï- lyke dagen. Niet door overhaast groote voorraden op te koopen (de meest onvaderlandslievende daad, die men onder de omstandigheden be denken kan). Maar laten wy ons ge, reed maken voor de sterkste beprot. ving van onzen goeden en on& geduld. „üe ekonomiache belegering vau Nederiand staat voor da deur." „W|i. moeten allen zonder onderscheid bij stand verleenen. Van hei Westelijk front. Boriyn, 20 Aug. De slag voor Verdun begon hedenmorgen vroeg aan beide oevers van de Maas van het bosch van Avocourt tot het bosch van Caurièr6s (23 K.M.) met krachtige Fraaache aanvallen. De artilleriestrijd duurde gisteren over dag en verder den geheolon nacht door met önafgebroken hevigheid voort. Hedenmorgen ging een sterk trommelvuur den aanv.ai der infan terie vooraf. De Franschen bezetten zonder strijd den Talon-rug ieu oos ten van da Maas, die sedert Maart van dit jaar als verdedigingslinie was opgegeven en alleen door posteu was bezet. Deze z|ja gisteren volgens do plannen zonder stoornis terug gekomen. Aan alle overige plaatsen van bet breede slagfront is de stryd in vollen gang. Zestien vliegtuigen, vier kabelballons zyn gisteren ten val gebracht. Luitenant Gonterman schoot drie kabelballons en één vlieg tuig neer en verhoogde daarmee hei. aantal van zijn overwinningen in de lucht tot 34. De vicefeldwebel Müller bleef voor de 23e en 24e maal over winnaar in de lucht. Berlijn, 20 Aug. 's avonds. (Off.) De slag voor Verdun neemt een voor de Duitschers gunstig verloop, Op den westelijken oever van <ie Maas drong de v|jand alleen aanbot Avocourtbosch en aan den More Homme de Duitsche verdedigings zone binnen. Overigens werden zijn vele aanvallen overal afgeslagen. Ten O. van de Maas is de vyand voor de» Duitsche gevechtsstelling vrywel overal afgeslagen. Het roeke loos in het vuur brengen van maa sa's intanterie op een front van meer dan 20 K.M. is den vyand op zeer zware verliezen komen Le staan. Overigens geep groote gevochte acties. Parys, 20 Aug. Fransch legerbe- richt. (Havas). Aan beide oevers der Maas zyn de Fransche troepen heden morgen tot den aanval op de Duit sche stellingen overgegaan. Volgens de eerste berichten ver loopt de nieuwe slag by Verdun ten voordeele der Frauscheh, over een front van 18 Kilometer, van het Bosch van Avocourt tot ten N. van Bezonvaux. Een groot aantal ge vangenen is reeds binnengebracht, De dapperheid der Fransche troepen is boven allen lof verheven, Parys, 21 Aug. Officieel. W|J hebben vyandeiyke versterkingen aan beide oevers der Maas benoorden Ver dun genomen op een front van 10 K.M. breed en 2 K.M. diep. Wy veroverden Morthomme, Corpeaux, en de Cu- mièrebosschen, den Talonheuvel en de Ohampneuvilleaheuvels 844 en 240. 4000 ongewonde Bolöaten werden gevangen genomen. Hr. Ms. „Zssland." Blykens een by het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Zeeland" te San Francisco aan gekomen. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier werd heden aanbesteed het naar aanwijzing uitbaggeren van a. 3200 M8 grond uit het Marine dok b. 8500 M8 grond uit de Maritieme binnenhaven alhier waarvoor werd ingeschreven, als volgt: A. Krynen, f5.610; H. Riemera, f5.290; P. Boa f4.776; A.v.d.Wnuw f4.285; Gebrs. v. Pelt f3.012. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. .fluitton vertr. 18 Ang. van A'dam naarHallfax. AQBHDA. Otneni» Palac». Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Trouw tot ln den doodl Eerste Heldersche Bioscoop. Eanaalweg 112. Hoofdnummer: De Smeltoven. Taveuu-Bloscoop. Bpoorgracht. 2 Hoofd nummersHet teeken van den Brilslang en Voor de eer van ztJn bruid. 21 Aug. .Helders Mannenkoor". Tulnconoert ijr Casino, 8 uur. 22 Aug. Hotel „Bellevue". Concert van 8—10 uur-

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2