COURANT No. 4820 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1817 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Zon Aug. op: onder: op: onder: v.m.:n.iu. Zondag 28 a. 3.60 a. 11.16 01 8.1 180 1.60 Maandag 27 4.47 m. 0.19 6.2 7.68 2.20 3,- Dtnsdag 28 684 1,- 0,4 7.60 8.40 4,25 Woanfld. 29 n 6.10 1.86 6 6 7.64 6.16 6.6 Donderd. 80 638 8.2 0,8 7.62 6.36 7.16 Vrijdag 81 7.— 4.81 6.10 7.60 7.86 8.16 Sept. Zaterdag 1 7.19 6.3 6 12 7.48 8.30 9.6 DE vrtEK. 21 Augustus. Dit zal mag men toch wel aannemen - den meesten nu duide lijk zyn, zonder een zweem van twijfel over te latenhet beginsel van „do ut des" beheerscbt thans alles en ailes. M. a. w., de schoonste, tref fendste taal van bewondering voor onze moeizaam verdedigde neutrali teit; voor onzen zin om nooden te stelpen, te lenigen ze belet niet, dat wij niet 'fc allergeringste voordeel kunnen bedingen zonder daar iets voor in ruil te geven, 't Is nu de periode, waarin het egoisme, de ruwe baatzucht, geprikkeld door de hebzucht in haar grofaten vorm en door de wildste hartstochten, ontsproten aan de „oerinstincten" van den mensch, dis weer zijn opgeleefd, de wereld in hun macht hebben. Wy kunnen daarover bespiegelen, 't betreuren, wij, menschen, hebben 't te aanvaarden als een der droevige verschijnselen van den dag. Onze verhouding met de oostelijke naburen is, - o, allerhartelijkst, -allerinnigst, 'tls mogelijk, dat dr. Michaëlis tranen in de oogen krijgt, wanneer hy denkt aan het arme Holland, dat een dusdanig gebrek aan kolen zal krijgen, dat onze nij verheid, ons verkeer, gansch ons maatschappelijk leven aan verlam ming, uitputting gaan lijden. De 350.000 ton kolen-per maand, tot nu toe met veel soebattenmet veel overleg en beloven en ook geschacher van allerlei soort hos kon 'took anders 1 verkregen, ze zullen zeer bedenkelijk en angstwekkend gaau slinken. E9n der nieuwste vindingen was, dat Nederland dan maar ar beiders over de grens zou zenden om de kolen uit de Duitache mijnen te halen. Een man, die flksch kan werken, baalt wel twintig ton per maand uit „de ingewanden der aarde" zou wijlen Helmers 't uitdrukkende eenmaal populaire dichter, die misschien herinnert 'özich deze of gene nog? „des mijuslaafa lot in 's aardrijks ingewanden" toewenschte, een eeuw geleden, aan allen, die niet verkozen te gaan schreien by het graf van' Tromp Ter zake. Wy zouden dan Holland- sche arbeiders uitnoodigen om Duit- sche steenkolen te gaan delven. Voor dien arbeid is slecht3 een klein ge deelte van onze werklieden geschikt, geoefend. En bovendiende maag van een Hollandschen mijnwerker, die 20 tou per maand moet „boven brengen", zal dunkt me andere eischeu stellen dan waaraan thans in de streken van onzen oostelljken buurman kan worden voldaan De toostand is en blijft verre van opwekkend. Wanneer Engeland niet te bewegen is om bijvoorbeeld door het afstaan van scheepsruimte ons aan „zwarte diamant" te hel- Ingezonden mededeellng. Het lot onzer kinderen. In onze eeuw vau krachtig leven, waarin de toekomst aan de sterken, aan de gezonden behoort, is het niet overdreven te zeggen dat bet lot onzer kinderen voor een groot deel afhangt va» den licham6lljken toe stand waarin zij het tijdperk hunner vorming ztjn doorgegaan. Het is toch gedurende de inwendige gedaantever wisseling die tusschen het 18e en het 17® jaar plaats heeft, dat het lichaam van den mensch een biy venden vorm aanneemt. Zoo al sommige tengere en tedere kinderen op dat oogenblik krachtig en flink worden, hoe velen daarente gen, die goed gezond wareu, ver zwakken, vermageren en worden arme wezens zonder kracht, die er slecht uitzien en veroordeeld zijn soms voor heel hun leven een wankelende gezondheid met zich te slepen. Dit komt doordat de nog zoo zwakke organismen der kinderen voornamelijk der meisjes niet allen zonder verzwakking de gedaantever wisseling verdragen, die in hen plaats heeft. Om de organen die zich zoo snel ontwikkelen voldoende te voeden, is het bloed niet altijd sterk genoeg, en indien men nalaat het te herstellen, den rijkdom aan roode bolletjes er van te hernieuwen, kunnen de organen zich niet normaal en gelijktijdig ont wikkelen; zij verkrijgen niet voldoen de krachten, en zijn ten gevolge daar van zonder weerstand tegen de ziek ten. Om aan onze kinderen een stevige lichaamsgesteldheid te geven, komt het er op aan dat gedurende hunne vorming hun organisme wordt onder steund, aangezet, versterkt en hier voor zyn de Pink Pillen een der mee3t geschikte geneeswijzen, want zy zijn een der krachtigste herstellers van het bloed en versterkingsmiddelen van het zenuwstelsel die op het oogenblik bekend zijn. Sedert 30 jaren dat die pillen bestaan, hebben zy altijd de beste resultaten gegeven by alle aan doeningen voortkomende uit een verzwakking van het bloed of der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Nassaukade314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. gen, dan wordt de situatie critiek. Over het Maastrichtsche wonder komfoor hoort men evenmin iets meer als over verschillende andere uitvindingen van de aller68rste soort, die ons immers uit den nood zouden helpen. Trouwens, de ietwat scep tische aangelegde menschen van eenige ervaring zullen zich daar weinig over verwonderd hebben. In benarde tyden stonden er in den loop der eeuwen altyd profeten eu wonderdoeners op, die ,'tgroote ge heim" verklaarden te kunnen oplos n. Eo ik bon ervan overtuigd, dat, wanneer ons arme, fel geschokte planeetje 't Dog een eeuw of wat mocht uithouden, men steeds een kring vau lichtgeloovigen zal vinden, bereid om den man, die ter groote markt, op bet forum wanneer 't daar het allerdrukst is, de „burgers eu buitenlui" zal toeroepen dat hy de groote toovenaar en wonderdoener blijken te wezen, blindelings te gelooven Hoe 't In den komenden winter zal moeten loopenwy kunneu er slechts naar gisaen. Dat het café leven in de groote steden zal ver minderen. 't staat wel vaat. Nu reeds i3 't zeer duidelyk, welk een invloed de schromelijke opdryviDg der con sumptie pryzen heeft op het bezoek. Tegenover de „liga" der bierbrouwers begint Jan Publiek werkelijk oen soort van Bond te vormen. Eu als 't er op aan komt, is deze laatste het sterkst I.... Brood hebben wij noodig. L:cht en verwarming, ze zyn onmisbaar. Maar het café- en restaurant-leven kan voor zéér velen van ons ge- voegeiyk worden ingekrompen of zelfs afgeschaft. Men heeft hier wat een deel van het publiek betreft zeker te doen met menschen, die door den aard van hun bedrijf, hun werkkring, oodzaakt. worden dageiyks op jubliektoegankelyke plaatsen zich te iewegen. Maar wat een stellig niet- onbelangiyk percentage betreft, heeft men te doen met sleur, met slender, met gewoonte, met afkeer van huise lijk leveD. welke bij uader inzien best zou kunnen veranderen in sym pathie. Ook bier 't is dezer dagen zoo juist gezegd kan de „Ijzeren band van den nood" wellicht won deren teweegbrengen. Wat heeft die ..gepantserde vuist" om nu eens te spreken met de taal van den Duitschen keizer in den tijd, toen men in China nog sidderde voor Beriyn insteë vau den oorlog te durven verklaren in andere lan den reeds niet aan wonderbare meta morphose teweeggebracht. Wat is er in den loop van eenige maanden overgebleven van het Parysche, van het Berlynsche, van het Weener nachtleven van de brassery, die zich uitstrekte tot den morgenstond? Nu nog ziet men in de café'a onzer groote stedenondaDks de harde tyden, den nood die door zoo velen wordt geleden van ochtend tot laten namiddag jongelieden, die zitten te „gokken" en te drinken, hun kostelyke uren verspillend. Ook dat weerzinwekkende zal - vermoed ik - gaandeweg verminderen of verdwy nen. Ea 't kan zyn, dat tot de „licht punten" van deze zeer somberen tijd zal blijken te behooren het opbloeien van ouderwetsch Hollandsch huiselijk leven. Als de menschen, verwan ten, gaster., „betalende" en andere over een maand of drie genoodzaakt zullen zijn zich te vereenigen in één vertrek. Als de gasrantsoemeering, de gene rale nood verbroederend eu verzus terend zal werken. Zooais't gebeurde in het toover-verhaal van Jules Yerne, van het in de wereldruimte rond zwevend stukje planeet, dat gered werd dank zij de geleerdheid van prof. Palmyrin Roaetlein de-wooder- historie, geschreven een halve eeuw vóórdat de wereldbrand van 1914 uitbrak, en waar wy, als heel jonge menschen, zoo hoeriyk van hebban genoten Weet ge nog wel, o oude ren met mij 1 De „Billiton", vaodeMpy. „Neder land, is naar de Yereenigde Staten vertrokken, met aan boord de com missie, die zal hebben te onderhande ion over de handelsbetrekkingen tusschen Uncle Tom en Patria. Zal zij slagen Veel inderdaad hangt van deze vra3g af. Want verminde ring van het broodrantsoen is onver mijdelijk is pas met deugdelyk- betrouwbare cyfers uitgerekend wil men niet in het voorjaar van 1918 staan tegenover een meer dan schromelijk tekort. Petroleum wordt niet meer aau particulieren verstrekt. De verplaat sing van het etensuur naar de voor middag-uren van voorheen zal dus ten slotte loopt 't heel erg niet kunnen doen bereiken, dat men een „ouderwetsch-smakelyk" maal kan aanrichten. Gesteld, dat de „ingre diënten" ervoor aanwezig kunnen zyn zelfs voor welgevulde beurzen Maar wy biyven leven weet men temidden van een eindelooze reeks onopgeloste en voorshands niet op te lossen vragen. Welk ongelukkig toeval de zes bommen in de buurt van Goedereede en Schouwen deed vallen, waarby gelukkig slechts stoffeiyke schade werd aangericht, is er een van. Als ook, tot welke nationaliteit de vliegers behoorden, die ze „strooiden", Hoe 't komt, dat ondanks alle beloften en plechtige verzekeringen toch telkens Duitsche vliegtuigen „by bosjes" boven ons territoir zweven, een derde. Dat eindelyk eens 'n Hollandsche soldaat „raak schoot" op zoo'n ganschongenooden gast; 't zal toch wel velen, ook tot de echt- neutralen en -onbevooroordeelden be- hoorend, met vreugde hebben vervuld. De „ernstige nota's" hebben inder daad eens wat „variatie" noodig. Ik zou de reeks van „vragen van den dag" wederom met nog enkele kunnen vermeerderen, 't Aanhouden van een zooveelaten „verdachte" in de moord zaak der Haagsche Alexanders- kazerne zij in 't voorbygaan, in dit verband, aangestipt. En de Senaats-Commissie voor bet Voorloopig Verslag over Export- Centrale, (nood Boschwet etc. heeft werkelijk op 20 Augustus vergaderd. Senator Edo Bergsma heeft in de jongste zittiDg van het hoofd-college den spyker op z'n kop getikt, ziet men. Leve baron De Vos' „snelst- denkbare diligentie" 1 Mr. Antonio. DIE OORLOG. De tegerberichten van 22 en 23 Augustus. Op alle gevechtsterreinen goven da geallieerden den vyand banden vol werk. Of hier door bereikt zal worden, wat wel in de eerste plaats het doel zal zyn, nl. de onttrekking van strijdkrachten aan andere fronten, zal de vraag zijn. Naar alle waar- schljniykheid is de groeppeering van de legers der centralen thans wel zoo, dat de weerstandskracht op alle be dreigde punten voldoende is. Ea het verloop van den stryd doet zien, dat die kracht eerder toe- dan afge nomen ia. Op het W e s t e 1U k front zetten de Eogelschen van Yperen tot Lens hunne aanvallen voort, waarby het voordeel onbetwistbaar aan hun kant is. Volgens de Eagelsche mededeeling van den 23aten werden Donderdag morgen de Duitsche stellingen ten O. en N.O. van Yperen met goed gevolg aangevallen. Een reeks sterke punten en een versterkte hoeve werden genomen. De gevechten waren uiterst hevig en herhaaldelijk ondernamen dé Duit- schers tegenaanvallen, die echter alle afgeslagen werden. By den weg Yperen—Meenen werd het front over 6en breedte van 1 mijl ongeveer 500 yards naar voren verlegd. Verder naar het Noorden strekte de vordering, over een breedte van 2J myl, zich ODgeveer een myl uit. Het aantal krijgsgevangenen bedroeg 250, welk klein aantal zyn oorzaak vond In de hardnekkigheid der gevechten. Het aantal krijgsgevangenen dat Woensdag in de stre6k van Lens werd gemaakt, bedroeg 194, waardoor bet geheele aantal van de sedert den morgen van 15 dozer in deze buurt gemaakte krijgsgevangenen tot 1878 steeg. Ia dezelfde periode werden in streek, voorzoover er geteld is. 34 machinegeweren en 21 loopgraaf mortieren buitgemaakt. Ten Z.W. van Leus werd d6 linie een weinig vooruitgebracht. In dou strijd bij Verdun i» een pauze ingetreden. De Franschen be paalden zich Woensdag tot de ver sterking der veroverde vijandelijke stelliDgen en het afslaan der Duitsche tegenaanvallen. Op den linker Maasoever hervatte de Fransche artillerie Woensdagnacht met kracht hare actie. Op den rechteroever namen de Franschen een versterkt punt ten N. O. van den Marmont-hoeve, waarby 17 man gevangen genomen werden. Het aantal gevangenen, sinds 20 Augustus gemaakt, bedroeg Don derdag 7640, o. w. 186 officieren 600 gewonden. Het veroverde oorlogstuig omvat, voor zoover tot dusver geteld, 24 kanonnen van elk kaliber en meer dan 200 machine geweren. Bovendien werden negen kanonnen vernield gevonden. Omtrent de gevechten wordt d.d. 23 Augustus van Duitsche zijde ge meld: Na de vruchleiooze gedeelte lijke voorwaartsche bewegingen van de laatste dagen, gingen de Eogelschen Woensdag tusschen Langemarck en Hollebeeke weder over tot samenhan gende, groote aanvallen, die den ge- heeleu dag tot laat in den nacht voortduurden en tot zware gevech ten leidden. Op vele plaatsen wierpen de Britten nieuwe strydkrachten tot zesmaal toe tegen onze linies op. Telkens weer werden zy in taaie gevechten van man tegen man te ruggeworpen. Het grootste doel van de tauks, die den vyand de doorbraak mogeiyk moesten maken, is vernield. Behalve op twee plaatsen ten Oosten vanSt. Julien en aan den weg Yperen Meenen zyn de voorste loopgraven op het 15 K.M. breede front ten volle behouden. Vijandeiyke afdeelingen, die Don derdagochtend na een kort roffel vuur tegen Lens oprukten, werden afge slagen. Nieuwe gevechten zyn daar aan den gang. In den verbitterden strijd by Ver dun is Woensdag in den loop van den dag een pauze ingetreden. Eerst tegen den avond bereikte de artille riewerkzaamheid aan beide oevers van de Maas weder aanmerkelijke kracht. Aanvallen volgden op de vuur- voorbereiding aau beide kanten van den weg Vacherauville—Beaumont. In die moeilijke worsteling gelukte het den Franschen slechts ten Wes ten van den weg op een smal front in de voorste loogra7en voet te krygen. Overigens werden zy overal bloedig afgeslagen. Een Wolffbericht geeft nog bijzon derheden omtrent den stryd bij Yperen. Woensdagmorgen werden alle aanvallen na verbitterde gevech ten van man tegen man, afgeslagen, 's Middags wierp de vijand versche krachten in den slag. Alleen ten Z.0 van St. Julien ontstond toen een begrensd „nest" van Eogelschen. Beoosten Yperen sloegen de troepen zes vyandelyke, door gepantserde wagens ondersteunde aanvallen af.- By den zevenden aanval moesten de dapperen om vyf uur in den avond het westelijke stuk van het Heren- thage-bosch aan de vyandelyke over macht laten, 's Avonds kwamen de Engelschen na een vuurorkaan van twee uur tusschen Langemarck en beoosteu Zwartelen tegen half negen nogmaals in een heftigen aanval van vele gelederen diep opzetten. Het kwam tot wilde infanteriegevechten, die lot in het holst van den nacht voortduurden. Na een heen en weer golvendeu stryd bleef het Heren- thage bosch in handen van de Engel schen. Op alle andere plaatsen hielden wy ons de aanvallers van het ïyf. Tot 'sochtends drie uur woedde op het gevechtsfront een sterk vyande- lyk vuur, dat na een korte rustpoos tegen vyf uur weer met groote kracht inzette. De verliezen van den vyand zijn uiterst zwaar. Aan het Noordelijk deel vau het Oostelijk front hebben de Duit- schera thans eveneens een offensieve beweging ondernomen. In de richting van Tukkum, ten W. van het Tirul- moeras werde de Russische voor posten op Kemmern teruggeworpen. Sedert Dinsdagochtend hebben de Duitschers aanvallen ontwikkeld tus schen het Tirulmoeras en de Aa en slaagden zij er in de stellingen van vooruitgeschoven Russ. afdeelingen terug te werpeD, die een 8 tot 4 werst naar het Noorden weken. On- beteekenende aanvallen op Ragaz zem in de richting van de kust en ten Zuiden van hot, meer Badit zyn mislukt. Verder meldt het Russisch bericht van Woensdag, dat in deu nacht, voorafgaande aan den 2laten de Duitschers de stellingen Zuidwesten van de stad Sereth aanvielen en een versterkte hoogte bezetten. In de richting van Ocna voortzet ting van de gevechten met wisselend succes. Ten Noordeu van Focsani on beduidende mislukte voorwaartsche bewegingen des vyands. Volgens het Duitsche legerbericht van Donderdag hebben de Russen na het verbranden van dorpen hun stel liDgen ten westen van de Aa tot Unie Odingbiegang ontruimd. Het prijs gegeven gebied werd zonder strijd bezet. Tusschen Pruth en Moldau was de gevechtswerkzaamheid hier en daar levendiger geworden. Ten Noorden van Grosesci, in het Susita dal en by Soveja zyn gedeelte lyke vyandelyke aanvallen, die onder sterke artillerievoorbereiding loskwa men, wederom zonder succes gebleveD. Latere berichten meldden nog het afslaan van vyandelyke aanvallen beoosten Soveja, aan beide zijden van den boven Susita en ten Z. van Okna. Op het Oosten ryksch-Itali- a a d s c h e front wordt, de elfde Isonzoslag met trracht voortgezet. Naar bet Oostenrljksche bericht van Douderdagaangeef t, hadden Woensdag van den Rombon over Km en Mrzli Vrh geen belangrijke gevechten plaats. Des te verwoeder was de stryd op het meer naar het Zuiden gelegen front. Hier veroverden de Italianen het dorpje Vrh. Ten Zuiden vanDescla wierpen de Oostemykers den vyand in oen tegenaanval terug. Van daar tot den Monte San Gabriele slechts artillerievuur. Daarentegen heeft de vyand de grootste inspanning ontplooid by Biglia. Tot Woensdagmiddag waren de steeds herhaalde aanvallen onder de zwaarste verliezen voor den vijand afgeslagen^ Des namiddags bleef het daar rustig. Op het Karst plateau brakon golf op golf van de vijandelijke infanterie in hot afweervuur. Eou later, meer uitgebreiJ, bericht meldt dat in 4 dagen op zlju minst 40 ItaiiaaDSche divisie» storm liepen tusschen Auzza eu de kust. Bij Auzza kwamen de Italianen telkens en telkon3 vergeefs aangestormd. Steeds werden zy teruggeworpen. Daaren tegen gelukte het hen op de hoogvlakte van Vrh hun groote overmacht in aan- talia de weegschaal te werpen en in zuideiyke richting veld te winnen. Om eiken stap voorwaarts werd zwaar, hardnekkig, van man tegen man ge vochten. Even hardnekkig woedde de stryd op de Karst, doch hier bleven alle stelliDgen in handen der Oostenrijkers. Het Italiaansche communiqué van Donderdag meldt als resultaat van den vierden gevechtsdag: Vorderingen aan den Noordeiyken vleugel en nieuwe successen in het Zuiden. De tegenaanvallen der Oosten rykers nemen toe, doch tot nog toe werden zy steeds afgeslagen. Het aantal gevangenen bedraagt nu 350 officieren en 16.000 manschappen. Van Russische zyde wordt dd. 22 Augustus gemeld, dat op het front in A r m e n i de opmarsch in de richting van Pendzjiwin werd voort gezet. In de richting van Zeribar werd de bergrug Harsan bereikt en ten W. van Asserabad den pa» Merizan bezet. Te Londen is bericht ontvangen, dat de krijgsmacht, die in A r a b i 6 onder bevel van den koning van Hedjaz optreedt, een reeks van uit gebreide ondernemingen heeft vol bracht tegen Turksehe afdeelingen en posten. Zy slaagden erin een Stuk van den spoorweg ten Noorden van Medina te vernielen en afgezonderde Turksehe posten te vermeesteren. In de streek van Maan werden in een gevecht 700 Turken gedood en even veel gevangen gemaakt;4kanonnen werden buitgemaakt. Op het oogenblik valt nog niet te zeggen, welken invloed de Arabische opstand op het krijgsbedrijf in het Oosten zal hebben. De Arabische be weging, die haar oorsprong heeft by den sjerief van Mekka, vindt biykbaar steun bij nagenoeg - alle Arabische stammen in Hedjaz en breidt zich naar de kust (of naar het Oosten) uit. 0* duikboot- sn mijnooriog. Volgens het offlcieele Duitsche be richt van Donderdag werden ten W. van de Straat van Gibraltar zes stoom schepen, te zamen metende ruim 20.000 br. ton, in den grond geboord. Hiermede gingen o.a. 24.000 ton steenkool, bestemd voor Italië ver loren. In de Mlddellandsche Zee werd een aantal atoom- en zeilschepen met een gezameniyken inhoud vau meer dan 43,000 br. ton tot zinken gebracht, w.o. het bewapende Italiaansche s.s. Sealte (4021), met een ladiüg munitie, Genova (2386) en Izabrau (3892) met een lading van 6000 ton tarwe van Australiö naar Italië. Russische torpedojager gezonken. Volgens een bericht uit Stockholm aan het „H.blad" is de Russische torpedobootjager „Luitenant Boeije- kof" den 12en Aug. by de Aalands- eilanden op een (Duitsche) myn ge- loopen en gezonken, waarby drie officieren en 20 man verdronken zyn. Op het schip bevond zich de Rus sische adjunct-minister van marine Lebedef, die echter gered werd. By de ontploffing werden drie officieren en een groot aantal matrozen gewond. Het gestationneerde Russische oor logsschip betoonde jegens de beman ning geen byzondere tegemoetkoming. Minister Lebedef beklaagde zich daar over by de Russische regeering te Peteraburg. Luchtaanvallen. Naar de Engelsche admiraliteit mededeelt werden Woensdagmorgen tusschen 10 en 11 uur tien vyande lyke aeroplanes by Ramsgate door Engelsche marinevliegtuigen aange vallen. Zij vlogen op een hoogte van 11000 a 12000 voet. Er werden er drie neergehaald. De overgebleven 7 Gotha's keerden naar zee terug. Een bestuurder van een dezer laatste verhaalt dat, nadat 300 projectielen op een der vijandelyke machines waren afgeschoten, beide artilleristen gedood schenen te zijn. Zij vuurden niet terug, zelfs niet op 20 M. afstand. Zij hebben op Margate een regen van bommen laten vallen. Zeven of acht menschen hebben er hun leven door verloren en velen zyn gewond. De bom, die het meeste onheil aan richtte, viel aan het strand voor een scheepstimmermanswerkplaats, waar in verscheiden mannen schuiling hadden gezocht. Drie ervan werden op slag gedood. Een andere bom viel op het dak van een ziekenhuis, doodde een patiënt en verwondde verscheiden menschen. Drie bommen vielen vlak by de parochiekerk,- waaraan veel vensterglas brak. De slagorde van den vijand werd verbroken en minuten lang waren de toeschouwers opgewonden van het schouwspel van de kleine vlekken aan de lucht, die heen en weer schoten als dansende insekten. Twee schenen er met elkaar In botsing te komeneen er van viel, maar of het weer oprees was niet te zien. Verscheidene vliegtuigeskaders wer den te Duinkerken uitgezonden om de vyandelyke luchtstrijdkrachten te bestoken. Een eskader van 3 aero planes ontmoette 12 Qotba's op 85 myien afstands ten N. van Nieuwpoort, vatte hen aan en achtervolgde hen tot Zeebrugge maar zonder resultaat.. andere Eogelsche patrouille, 10 machines sterk, attaqueerde eeu es kader van ca. 25 vyandelyke verken nings aëi oplanes, die zich voor de kust bevonden. Bij het gevecht dat ontstond wer den 5 vijandelijke vliegtuigen in vol komen onbestuurbaren toestand tot dalen gedwongen, wellicht nog meer, want in deu strijd was het onmoge- ffik ze nauwkeurig te tellen. Alle Engelsche aöroplanes keerden onbe schadigd terug. De vijandelijke vliegtuigen waren door Eagelsche vliegtuigen omsingeld en hadden het zwaar te verantwoor den. Het geheele aantal vliegtuigen scheen wel veertig te bedragen. Zij konden niet doorbreken naar het Westen, maar moestan een goed heen komen zoeken over zee. Duizenden menschen keken too, hoe zy by hun weg over het Kanaal voortdurend zich vechtend baan moesten breken. Granaten barstten in alle richtingen, boven, beneden en om de vliegtuigen heen. Rookwolken van de granaat kartetsen onttrokken de aanvallers nu en dan aan den blik. Officieel wordt bericht dat in het geheel 11 menschen gedood en 25 gewond zyn. Een bericht uit Beriyn meldt, dat Woensdag tegen halfacht vyandelyke vliegers bommen op Freiburg wierpen zonder schade aan te richten. Een der vliegers werd op de terugweg in een luchtgevecht neergeschoten. ontbonden. Kerensky liet iederen twintigste» man van het regiment doodschieten en de andere over ver schillende regimenten verdeelen. Een ander bericht uit St. Petersburg meldt, dat eeu krygsraad van het negende leger drie officieren die tot de maximalisten behoorden, en die waren schuldig bevonden aan anti militaristische propaganda, verbroe dering met den vyand en weigering van gehoorzaamheid, heeft veroor deeld tot straffen loopende van 4 tot 10 jaar dwangarbeid. Waarom de Tsaar en zijn gazin werd weggevoerd. De „National Ztg." verneemt, dat a verbanning van den Tsaar naar Siberië heeft plaats gehad, omdat te Tsarakoje Selo een monarchistische samenzwering van grooten omvang was ontdekt. De commandant van de paleiswacht is ontslagen84 offl eieren en 18 burgers zlju gearresteerd. Het doema-lid Poerisjkewitsj moet sterk gecompromitteerd zijn. In de buurt van Tsarskoje Selo zyn auto mobielen, mitrailleurs, patronen enz. in beslag genomen. In het paleis zelf werd een geheime telefoonverbinding ontdekt, waardoor de Tsaar met zyn getrouwen buiten Tsarskoje Selo in verbinding stond. Het grootste ge deelte van ae paleiswacht bleek om gekocht te zijD. BINNENLAND. Engelsche Marine-vliegtuigen heb ben Woensdagmorgen de schepen en batteryen in Zeebrugge met bommen bestrooid, evenals het vliegtuig-park te Ghiatelles. De Engelsche vliegtui gen zyn zonder avery teruggekeerd. Zeppelin neergeschoten. Uit Beriyn wordt dd. 28 Augustus gemeld, dat in den voormiddag van den 21en een marineluchtschip ten Westen van de kust van Jutland, ten Noorden van Hornarif bij een aanval op Engelsche oorlogsschepen is neer geschoten. Uit Rusland. Dat Kerensky niet schroomt tot krasse maatregelen zyn toevlucht te nemen ten einde de tucht en orde het Russische leger te heratellen biykt wel uit een aan de „Roeskoje Slowo" ontleend bericht, waarin wordt medegedeeld, dat het 708e Russische regiment, dat tijdens de straatge vechten te Petrograd een groote rol speelde, na een hevigen stryd met 1 de kozakken werd ontwapend en Dultsch vliegtuig geland. Op 20 minuten afstand van EIburg ia Donderdagmorgen een Duitsche vliegmachine geland. Het bleek een ééndekker te zyn, bemand met een vaandrig. Het vliegtuig kwam van het vliegkamp te Paderbom en ver dwaalde op weg naar Dusseldorf. De vaandrig werd naar het inter- neeriugskamp te Bergen gebracht, het vliegtuig werd gedemonteerd en naar Suesterberg vervoerd. Een Amarlkaanich oordeal ovar het Nederlandaoh aanbod van schapen. Naar men aan de Zeepost schrijft, is het Amerikaanschescheepvaartblad Schippiag buitengewoon slecht te spreken over het Nederlandsch aan bod van schepen en veroorlooft het zich de volgende onwelwillende uiting„Nederland neemt thans zyn toevlucht tot den laagsten vorm van geldafpersing de uithongering van de Belgen teneinde zijn weder uitvoer naar Duitschland te redden. Bij de onderhandelingen met de Belgian Relief Commission betreffende het voorzien van voldoende Neder- landsche schepen om het geheele werk voor de ondersteuning voort te zetten, werden als voorwaarden gesteld garanties ten opzichte van de levering van levensmiddelen van de Vereenigde Staten. Deze voorwaarden kunnen door de gealli eerden niet aangenomen worden, derhalve zullen geen Nederlandsche schepen gebruikt worden tot dat de gestelde voorwaarden ingetrokken of gewyzigd worden". Vradesbetooglng. Het centraal Bureau voor de ka tholieke sociale actie in Nederland heeft, naar „De Tijd" meldt, beslo ten, dat er in September te Utrecht een groote vredesbetooging zal wor den gehouden. Alle by de katholieke sociale actie aangesloten plaatseiyke vereenigiDgen zullen verzocht worden, dan één afgevaardigde te zenden, en de besturen der nationale en dioce sane vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. A. P. Stade. Donderdag 6 September a.s. hoopt de heer A. P. Stade, oud lid van het korps mariniers, zyn honderdsten verjaardag te vieren. Deze hoogbejaarde oud-marinier, die dank zy ook de liefderijke zorgen, waarmede zyne kinderen hem om ringen, eene onbekommerden ouden dag geniet, vertelt nog gaarne met groote opgewektheid van de door hem meegemaakte expedities naar Bali en Borneo en van de tochten tegen zeeroovers. Stade is Hagenaar van geboorte en kwam reeds op 14 jarigen leeftydby het korps. Hij heeft van 2 Januari 1832 tot 30 Juni 1859 het land gediend, eerst als pijper, later als marinier. HÜ is dus retds meer dan 58 jaar gepen sioneerd. Hy werd twee jaar geleden, toen het 250-jarig bestaan van het korps mariniers wegens de tijdsom standigheden op meer intieme wyze werd herdacht, ten bureele van den inspecteur van het korps, kolonel Linckers op hartelijke wyze gehul digd. Ongetwyfeld zal het den krassen grijsaard, die ten huize vau zyn zoon, Grueghelstraat 78 te 's-Gravenhage een gelukkige levensavond heefc, op zyn merkwaardigen feestdag niet aan belangstelling ontbreken. De Bierprfjs. Naar de „Tel." van bevoegde zyde verneemt, zullen de prijzen van het oorlogsbier verminderd worden in overleg met den Bond van Neder landsche Brouwerijen. Proef met houten schoenzolen. Door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is aan de korps commandanten ter kennis gebracht, dat in verband met de toenemende duurte van het zoolleder, een proef zal worden genomen met het gebruik van houten schoenzolen. Aanvankeiyk zullen die zolen wor den aangebracht onder nieuwe schoe nen, om, byaldien het gebruik daarvan tot geen bijzondere bezwaren aan leiding mocht geven, voortaan ook by het doen van herstellingen aan schoeisel houten zolen te bezigen. Er zullen aanvankeiyk 5000 paren schoenen op vorenbedoelde wijze worden vervaardigdreeds zyn pl.m. 2000 paren voor verstrekking gereed. By elk paar zolen zal een paar reserve houten zolen worden gevoegd, om onder de schoenen te doen aanbren gen, wanneer het eerste paar houten zolen, wegens siytage als anderzins, vervanging behoeft. Vóór het aanbrengen van de houten zolen moeten deze in water worden geweekt, ten einde de buigzaamheid te bevorderen. De proef zal aanvankeiyk, wat de infanterie betreft, worden genomen by de Ie en Ile Divisie en wel by de onderdeeleD, waar een bataljons schoenmaker met het doen vau de herstellingen aan het schoeisel is belast. Zoodra ter zake een zoodanig oor deel kan zijn gevormd, dat het nemen van een proef op uitgebreider schaal als thans kan worden aan of ontraden, wordt door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht rapport nopens de gehouden proef ingewacht. Da gasbaperklng te Amsterdam. Naar het Hbl. mededeelt, zal van 1 15 September te Amsterdam des Zondags geen gas verkrijgbaar zyn tusschen 8 en 9 uur 's morgens, tusBChen 12 en 4 uur des middags en 'a avonds van 6 tot 8 uur. Niet van gediend. De Antwerpsche correspondent vau de „Limburger Koerier"' las in de „Echo de Sambre et Meuae", van Namen, de volgende advertentie (ver taald) voeding der dieren. Eene groote hoeveelheid be dorven Hollandsche broodeu zal van af Diasdag 31 Juli verkocht worden in de school Jeanty en Bodrat, Joseph Grafé straat. Zy moeten uitsluitend dienen voor de voeding der dieren. De correspondent voegt daaraan toe: Toevallig had ik dienzelfden mor gen in een der Hollandsche bladen gelezen, dat vermoedelijk het brood rantsoen in ons land opnieuw ver minderd zöu moeten worden. Ik wil wel eeriyk bekennen, dat dit samentreffen my onaangenaam stemde. By nader onderzoek bleek my, dat er niet alleen in Namen, maar ook elders groote partyen van dat brood voor de dieren verbruikt zyn. Te Gent heeft men het brood, ook publiek voor de dieren verkocht. Het Antwerpsch stadbestuur heeft het aan de stadavsrkens vervoederd. Uit myn onderzoek bleek voorts, dat het brood over het algemeen niet in den smaak der Belgen viel; het zag min of meer geel door de ver menging met mais, en daarom waren er geen koopers te vinden. De Bel gen, die duur brood kunnen koopen, willen wel zuiver wit maar geen gemengd brood hebben. Ik wil hier even herinneren aan wat ik reeds vroeger schreef: nu de Amerikanen uit de voedingscomités zyn, en de Nederlanders daarin een rol spelen, nu zullen er klachten ge noeg komen. Ik geloof wel met die voorspelling gelyk gehad te hebben. Da feiten zyn er als bewyzen. Wat men in oorlogstyd in Holland eet, kan men dat ook in België niet eten? Ia Frankrijk is hët brood biykena de vele klachten der pers aldaar nog heelwat slechter 1 Holland zou met pleizier zuiver wittebrood bakken, als de Amerikaauscbe vrienden van België maar genoeg taiwe naar Holland wilden leveren en de Engelschen onze schepen niet vasthielden. Moord bij Zandvoort. Bezuiden Zandvoort, by strandpaal I, |g Donderdag een lijk van een man gevonden, half gekleed, met een schotwond in-rug en borst, 't Schijnt, te oordeelen naar bloedsporen, dat de man, na door een schot getroffen te zyn nog ongeveer dertig schreden geloopen heeft. In de nabijheid lag een natte zwembroek. Het lijk is niet vervoerd; Donderdagnamiddag werd het parket uit Haarlem op het strand verwacht. Men meent den getroffene Woens dag tegen den avond per flets op bet strand te hebben zien rijden in Zuidelyke richting. De flets is niet gevonden. Volgens de ,0. H. Ct." is het lijk herkend als dat van Van Vliet, een jongen man uit Haarlem. Een leege portemonnaie werd by het lyk ge vonden. Ingezonden mededeeling. Zorgen ondermijnen de gezondheid. lederen dag zorgen maakt u moe deloos. Laat u er niet door beheer- achen. Gij wordt dan gemelijk, prik kelbaar en een gemakkelyke prooi van urinezuurkwalen ou de nieren zyn dan geneigd om te verzwakken. Gij krygt waterstoornissen, rugpijn, rheumatiek en waterzuchtige zwel lingen. Nieta is erger dan zorgen. Tracht om de dingen van den vroo- ïyken kant te bezien. Een poging daartoe brengt spoedig belooning. Om van nierkwalen en overtollig urine zuur bevryd te worden, dient gy hulp te hebben en die zult gy vinden in Foster'a Rugpyn Nieren Pillen. Behalve voor opgewektheid, dient gU te zorgen voor meer frissche lucht, minder vleesch te eten, minder koffie, thee of alcohol te drinken. Houdt de poriën der huid schoon. Drink genoeg zaam water of melk. Beiden zyn uit stekend voor de nieren en verhaasten de heelende werking van Foster's Rugpb'n Nieren Pillen. Foster'a Pillen dienen u gezond te maken en u bevryd te houden van rheumatiek, ischias, spit, niersteen, waterzucht en de lange nasleep van nierkwellingen ontstaan uit urinezuur. Maar boven alles, vermyd zorgen. Zie toe, dat de handteekening van James Foster op het etiket voorkomt teneinde de' echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen te krygen. Te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Kei- zeratr. 93. Toszending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 1 p. doos of AIO.- p. zes doozen. (43)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1