HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulöwna DE OORLOG. No. 4822 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1917 45a JAARGANG ABONNtMENTENu Hclderschc Crt. per 3 mnd. f 0.75, franco per post f 1.00, Buitenland f 2.00 Zondagsblad 0.45, 0.521/4. 0.85 Modeblad 0.750.85 „MO Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVERi C. DE BOER Jr. - HELDER BureauKoningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AOVERTËNTIEN. 10 cent per regel. Kleine advertentita (gevraagd, te koop, te huur) van 1 tot 4 regels 30 cent, elke regel meer 10 cent, bij vooruitbetaling. Bewljs-exeanplaar 2l/t osat. Ingezonden 'mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25 °/u hoogtr t 0=^* De abonnementsprijs van bet „Modeblad" is thans per kwartaal In de stad 85 cent, franco per post 95 cent, buiten land f 1.20. Wij vermelden dit hier afzonderlek, aangezien het op het oogenblik nog niet mogeiyk ia, dit in het hoofd van het blad te veranderen. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Ingezonden. (Aan H.H. Zangera.) 2. Feuilleton, enz. 0E WEEK. 28 Auguatus. 't Is meer gezegd in den loop der .jongste zes en-dertig maanden", wij leven in den tijd der zeer-schrille tegenstellingen. De Rijksmiddelen hebben over de maand Juli 1917 het respectabel bedrag van vier millioen gulden meer opgebracht dan in dezelfde maand van 1916. En van 1 Januari tot 31 Juli j.1. is de raming der te wachten opbrengst van die Middelen over troffen met het cijfer van23 millioen gulden! Da O.W.-belasting droeg daartoe bij met een sommetje van 33J millioen. En in het geheel heeft deze nieuwigheid in 't R|jks- laadje gebracht het bagatel van 65J millioen. Wie nu denkt, dat ik hier, het woordje „bagatal" neerschrijvend, schertstehjj vergist zich. Sommigen zullen zich nog wel herinneren, hoe er fantastische cijfers worden ge noemd in verband met wat de O.W.-B. zou opleveren. Hier heeft onze groot-flaancier mr. Treub dus toch getoond, scherpen kijk op de dingen te hebben. Zeker, - er is nog geld in Patria en velen mak6n grove winsten. Voor ondernemingen, die beloven te zullen .rendeeren" is ook nog wel fonds te" vinden. De nieuwe Indische Leening der vijftig millioen ia in Patria anderhalf maal volteekendslechts veertig pet. der insc&rijvingen zal kunnen worden toegewezen, en ook in Indiö bleek van genoegzame .animo". En toch I Daar liggen ontmoedigende tijdin gen naast mij. Van 2 September a.s. af zullen we elf dagen moeten doen m6t de brood- j kaarten, welke tot nu toe negen dagen golden. En minister Posthuma heeft verordend, dat we voortaan, in het restaurant bij ons half biefstukje, zelfs bij een simpel „koud schoteltje" geen stukje brood mogen .toe" krijgen, en óók niet tegen extra betaling. Dat schijnt toch te wijzen op een bedenkelijken toestand. Enkele uren nadat de blijde tijding was ont vangen, dat zeventig onzer schepen zij 't dan onder bepaalde voor waarden uit Amerikaansche havens konden vertrekken, graan naar Patria brengend. Wat ia hier nu de waarheid? Ook hier stuiten wij weer op zon derling scherpe contrasten. NasBt de voedirigs kwestie neemt die der ver lichting en verwarming nu de voor naamste plaats in. Uit Zuid Limburg is gekomen de bemoedigende boodschap dat de bruin kolen ons redding in den nood zullen brengen. Er ligt daar zes millioen ton in den bodem, gelijkstaande n: et 600.000 spoorweg-wagens van 10.000 K.G. 't Klinkt schitterend Maar in den loop en den nood der tijden zijn we gaandeweg sceptisch, twijfelziek geworden. Den 27en Augustus zijn de eerste proeven Zuid-Limburgsche bruinkolem. aan verschillende Nederlandsche Indus- stfieön gezonden. Hopen wij er 't allerbeste van I Maar in middels zullen naar men zegt van 22 September a.s. af de persqnentreiuen minder in aantal worden. En telkens komen nieuwe jobstijdingen over fabrieken, die het bedrijf moeten stopzetten. De 11 uur sluiting der cafè's inde groote steden zal nog niet worden doorgevoerd. Voor de Hofstad wordt 12 ute de Polizei- Stundë". En dat is een wijs besluit. Wie het gioote stads-leven kent, zal dit met mfj eens zijn, dunkt me zoo. En ik acht toelichting dan ook overbodig. Een gansch an dere vraag is en blijft 't, of ook bier het „heilige moeten" niet zal leiden tot de inkrimping, welke men nu nog wil uitstellen. Wat nog niet ia, kan weldra ko men I Men heeft in allerlei bladen bunnen lezeu, dat de Buitsche Keizer kort geleden in 6en gesprek de schitte rende wijze heeft geroemd, waarop Nederland zyn onzijdigheid handhaaft. Maar dit alles en nog veel meer belet niet, dat dezelfde arme neutraliteit telkens op de schromeligkste w wordt geschonden. Zoowel van de zijde der Centralen als van den kant der Entente wéér zijn bommen „gestrooid" op Neder- landschen grond, nu in de buurt vafc Cadzand. Ook in Zeeuwach- Vlaanderen werd thans slechts stoffe lijke schade aangericht. Maar ook nu ia 't „meer geluk dan wijsheid". Zeggedan voorzichtig heid. Dan: eerbied voor onze met zooveel trouw gehandhaafde neutra liteit. Over de volle breedte van ons land nemen de vliegers der elkaar bekampende legers hun vlucht. Beurtelings zijn 't Eogelsche en Duitsche helsche machines, die op Nederlandschen grond worden neer- geslingerd. Onze gezant te Berlijn heeft voor de zooveelste maal opdracht gekregen van minister Loudon, om „ton ernstigste" en „met den meesten nadruk" te protesteeren tegen de schromelijke schending van de Nederlandsche onzijdigheid. Niemand behoeft er een oogenblik, ook thans, aan te twijfelen, of de meest- hoffelijke excuses zullen hst Haagsche Plein worden aangeboden. Welken anderen zin hebben ze echter gaandeweg gekregen dan dien van een „kassian"-betuigii)g, van het meewarig schouderklopje, dat de grootere en zooveel-sterkere den zwakke geeft, die in de worsteling een schram, een duw, een buil opliep buiten z'n schuld Arme, veelbeproefde, kleine neu tralen in dezen bangen tijd IIk vrees, dat Uwe smarten nog lang niet ten einde zijn gekomen I Intusschen werd aan het eind van deze Augustusmaand van grillig- ongestadig wéér; waarin Overyselnu en dan verrast werd door regentje' van „ijsblokken, zoo groot als duiven eieren" en gansch het Vaderland door afwisseling van zonneschijn, stort buien, felle onweertjes etc., de Binnenhof-rust onderbroken. Be Senaat ontwaakte uit zijn kortstondige zomerdommel, om (op 28 Augustus) in openbare zitting te gaan behande len de ontwerpen—Export Centrale-, nood Boschwet en nog meer. Een „Curiosum" hierbij mag zeker wel worden genoemd, dat uit de Eerste Kamer oppositie kwam tegen het kapverbod, de ontbossching van Nederland, op grond van schending van natuurschoon. Ik heb goede hoop, dat onze Senaat, door de nood- Boschwet met vrij flinke meerderheid aan te nemen, zal toonen geen waarde te hechten aan deze zonder linge protesten. Wat de Export-Centrale betreft gaf het Voorloopig Verslag nu juist niet aanleiding om de goedkeuring van het ontwerp, door ons Hoogerhuïa, zeker te achten. Ook hier schenen intusschen de kansen op aanneming grooter dan die óp verwerping. Zfj 't dan ook eenigermate contre- coeur", tegen heug en meug De nood Boschwet zal er stellig komen. Dat de Senaat zoo lang talmde 'met de behandeling is reeds niet veel minder dan onvergeeflijk. Maar de mogelijkheid dat zulk een wetsont werp, zeker wijl 't ons natuurschoon wil beschermen zou worden afgewezen, is immers ondankbaar in het land, dat tot zijn grootste, meest, geniale zonen bezeten heeft een als Thijs Maria, d6n op hoogen leeftijd te Londen overleden kunstenaar, de laatste van het beroemde, onovertroffen triumviraat, van de vermaarde gebroeders, de Rembrandt's der negentiende eeuw Mn. Antonio. Di legerberichten «an 27 en 28 Augustus. Van het W e s t 1 ij k front. Van Engelache zijde wordt een nieuw succes der in Vlaanderen strij denden troepen gemeld. Aan beide zijden van den weg Poelcapelle-St. Julien, werd het front over een totaal breedte van 2_ K.M. vooruit gebracht. Hierbij slaagden de Engelschen erin zich te nestelen in gedeelten van het derde Duitsche verdedigingsstelsel. Naar het Duitsche bericht aangeeft vielen de Engelschen ook op audere punten van het front aan. Volgens deze mededeeling mislukte Dinsdag ochtend een sterke aanval aan den weg Yperen-Meenen. Des middags begon bij vlagen een zeer krachtig roffelvuur tegen de gevechtszóne Yperen-Langemark aan den spoorweg Yperen-Roulers. Onder begeleiding van talrijke gepantserde auto's en'laag vliegende vliegtuigen, bogon kort daarop de Engelsche infanterie op dit front storm te loopen. Overal werden zij echter teruggeslagen. Tegen den avond ondernamen de Engelschen, weder na artillerievoorbereiding, een tweeden stormloop tegen de Duitsche stellingen. Tot diep in den nacht werden de gevechten voortgezet, waarbij de Engelschen een bloedige nederlaag leden. Alleen ten N.O. van den Friezenberg verkregen zij een onbeteekende indeuking van het Duitsche front. Ten W. van het Leie-dal mislukten de Engelsche aanvallen eveneens. Omtrent de gevechten aan het Fransche front meldt het Duitsche bericht dat een vijandelijken aanval aan het westelijk deel van den Che- min des Dames mislukte. Bij Verdun was het na het eindigen der gevech ten om het door de Duitschers her nomen Beaumont, overdag rustig. Des avonds kwam echter op den rechter Maasoever de artillerie weer in actie. Plaatselijke aanvallen der Franschen ten westen van den weg Beaumont-Vacherauville werden af geslagen. Het Fransche communiqué maakt slechts melding van artilleriegevech ten. - Van het Oostelijk front. Het Duitsche legerbericht meldt dat de Centralen Maandag op den noordelijke oever van de Proeth de sterk verschanste. Russische stel lingen op de Dolzok-hoogte en het dorp Bojan stormenderhand genomen en de3 avonds ook den taaien tegen at,and der Russen op de heuvels ten N.W. vau de Dolzok-hoogte gebroken hebben. Meer dan 1000 gevangenen, 6 kanonnen en tal van machinege weren vielen in handen der aan vallers. Met zware verliezen werden de Russen achter het Rakitnavak teruggeworpen. Daarentegen moest de Zondag door de Oostenrijkers ver meesterde hoogte bij Soveja weder worden ontruimd, ten gevolge van aanvallen der Russen. Naar het Russische communiqué mededeelt is Maandag het offensief der Centralen tegen Novo Clitza begonnen. De Russische infanterie ontruimde zonder de vijandelijke aanvallen af te wachten onder den invloed van het artillevnur de schan sen benoorden Bojan en begon oost waarts terug te trekken. Afdeelingen, die zich in dat vak in reserve be vonden, gingen uiteen. De vijand nam een peloton zware artillerie ge vangen, dat niet meer uit de stel lingen had kunnen komen. Desavonds werd stand gehouden beoosten Lek- hoet9jin. Van het Italiaan sch-Oo sten- rij k sc he front. Volgens een bericht uit het Oos- tenrijksche oorlogaperBkwartier was de Monte San Gabriele Zondag het middelpunt van hevige gevechten. 16 aanvallen, gedeeltelijk eindigende in handgranaatgevechten, werden af geslagen. Hierbij werden 230 man- gevangen genomen. Ten Oosten van Auzza werden niet minder dan 8- aanvallen tot mislukking gebracht. Volgens de mededeeling van 28 Aug. zetteD de Italianen, door het ia het vuur brengen van versche troepen, er alles op om op de hoog vlakte van Bainsizza hun terrein winst uit te breiden, doch konden zij nergens eenig voordeel behalen. Ook ten Oosten van Görz hadden de vijandelijke aanvallen geen succes. Van Italiaansche z(Jde wordt een overzicht gegeven van de op de hoog vlakte van Bainsizza behaalde resul taten. Bijna het geheele plateau was door de Oostenrijkers in een geweldig kamp horschapen, met verscheidene verdedigingslinies vol kanonnen, die verdekt stonden opgesteld in de in zinkingen van den bodem. Dit plateau la thans in handen van de Italianen. De hoofdtroep van den vijand is in vollen aftocht voor de troepen van het tweede leger, die onversaagd en onvermoeid den vijand vervolgen. De levendige actie van groepen machine geweren en lichte batterijen in de achterhoede van den vijand houden onzen opmarach niet tegen. Op som mige plaatsen hebben wij het dal van de Chiapovano bereikt en overge trokken. Deze vooruitgang bedraagt 10 tot 12 kilometer. In dezen slag heeft men voor de eerste maal de starre grenzon van den positie-oorlog kunnen verbreken en een snelle en aaneengesloten manoeuvre kuDnon uitvoeren. Ook door een reeks mach tige frontaanvallen zijn de vijandelijke linies van elk stelsel op het Bainsizza- plateau iD gestort. Daar zij inderdaad de spil en het knooppunt van de noordelijke vijandelijke linie bereikt hadden, waren onze troepen ten slotte bevrijd van de prikkeldraadversper ringen en vrij om voorwaarts te rukken. Onze opmarsch blijft zich regelmatig ontwikkelen volgens onze plannen. Op de overige gevechtsterreinen hadden geen belangrijke gebeurtenis sen plaats. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het offleieele Duitsche be richt werden in het afgesloten gebied rond Eogeland 24.500 ton scheepa- ruimte vernietigd. Uit Rusland. De nationale vergadering te Moskou. Een rede van Kerensky. Naar het St. Petersburgache tele- graafagentschap den 26aten dezer meldde, was op dien dag in de groote opera te Moskou de aangekondigde conferentie geopend met een redevoe ring van Kerensky. Er waren krach tige militaire maatregelen genomen. Nauwkeurig werd nagegaan wie er binnenging. Kerensky verklaarde dat de confe rentie niet bijeengeroepen was om partijtwisten te,voeren, maar opdat het volk de waarheid zou vernemen over den treurigen toestand van Rusland. Elke poging, om het congres te misbruiken tot een aanval op de nationaal-revolutionaire macht, ver tegenwoordigd door de voorloopige regeering, zou onverbiddelijk in bloed en Ijzer worden verstikt. Burgers, zeide de minister, de staat maakt een buitengewoon gevaarlijke crisis door. Gij weet allen, tiat de strijd tegen den machtigen, onver- zoenlljken en Reorganiseerden vijand, ons groote offers oplegt en eischt, dat wij het onderling eens zijn. Ongelukkigerwijze willen niet allen inzien, dat zij hun partij verschillen op het altaar des vaderlands moeten offeren en daardoor wordt de toestand nog kritieker. Kerensky rekende hieronder vooral de separatiachtische neigingen van de Finnen en dergelijkede smaad aan het front bad de kroon op de ellende gezet. Dit alles was volgens spreker het gevolg van het oude régime. Het volk, gewoon om de regeering te wan trouwen, draagt dat wantrouwen ten onrechte op de nieuwe regoeriDg over. Maar zij, die tegen de regeering werken, moeten weten, dat deze, zoo noodig, een macht, zal ontwikkelen, waardoor de tijden van het Tsarisme in de herinnering zullen worden ge roepen. Wü zullen onverzoenlijk zijn. want wij zijn overtuigd, dat alleen de hoogste autoriteit het vaderland kan redden. Voorts wees Kerensky op de zelf opoffering van de officieren, die het hunne hadden bijgedragen om de desorganisatie in het leger te bestrij den. Met verontwaardiging hebben wij een tijdlang geleden een voorstel tot hot Bluiten van een afzonderlijkeu vrede van de hand gewezen. Nu hebben onze bondgenooten hetzelfde gedaan. Ik zeg onze bondgenooten dat is het eenige antwoord, dat wij van u hadden verwacht. (Toejuiching.) Het Roemeensche volk zou bij de Russen gastvrijheid vinden, voor het geval zij zouden worden gedwon gen hun land tijdelijk te verlaten. De nationaliteiten in Rusland zou den, niettegenstaande hun minder vriendelijke houding tegenover het 'moederland, alles krijgen, wat de voorloopige regeering haar had be loofd. Maar, waar men gebruik wil maken van onzen strijd aan het front, daar roepen wijafblijven. Kerenski bevestigde, dat- de regeering de bij eenkomst van den ontbonden Fin- schen Landdag met geweld zou ver hinderen en dat het leger met de wape nen alle oproerige bewegingen zou onderdrukken. Prokopowitsj (minister van handel en nijverheid) zeide daarop, dat de oorlog Rusland in het eerste jaar 63, in het tweede 112 millioen roebel had gekost. De gezamenlijke rijksin komsten hadden ln 1918 16 milliard bedragen. Door den oorlog was de productie der nijverheid, bijv. in het Donetzbekken, tot op de helft ver minderd. Met de levensmiddelverzorging van hot land stond het ongunstig.Demi- nister zou zijn best doen de conflicten tusschen kapitaal en arbeid te ver zachten. Nekrassof, de minister van finan ciën, zeide, dat in 1914 voor 219 milli oen roebel papiergeld in omloop was gebracht, in 1916 219 millioeD, in 1916 290 mijlioen alles per maand. In do eerste twee maanden van 1917 waren per maand 428 millioen roebel aan banknoten uitgegeven, sedert Maart was dat bedrag gemid deld 290 millioen roebel per maand. De slechte toestand van de fluan cién was voor een groot deel te wijten aan de eisehen der arbeiders. Bijvoor beeld hadden de arbeiders van de Putiloffabriek in dit jaar nieuwe eisehen gesteld, welker inwilliging 90 milloen roebel zou kosten. Bebalve directe, waren indirecte belastingen onvermijdelijk. Hfi kondigde verschei den bandelsmonopoHes aan. Een rede van Generaal Kornilof. Zondagmiddag kwam de Russische opperbevelhebber, geueraal Kornilof te Moskou aan, ter bijwoning van de tweede aigemeene vergadering, die Maandag gehouden werd. Naar Ke- reniky mededeelde had de regeering het noodig geoordeeld om den opper bevelhebber Kornilof uit tenoodigen ter conferentie te komen en haai den toestand aan het front en van het leger bloot te leggen. Kornilof beklom toen het spreek gestoelte. Hfj zei in de eerste plaats dat de doodstraf, om het herstel waarvan bij tegelijk met andere maatregelen had gevraagd, maar een onderdeel ia van wat het leger be hoeft, dat door het schrikkelijke euvel van ontreddering en ongehoorzaam heid wordt geteisterd. In verband hiermede meldde Kornilof, dat eenige onmenachelijke soldaten in Augustus vier regiments-kommandanten en andere officieren hebben gedood. Eerst toen gedreigd werd, dat ze zouden worden neergeschoten, hielden ze met die moordpartij op. Onlangs nog ver liet een der Siberische tiralleurs-re- gimenten, die by het begin van de omwenteling zoo schitterend vochten, het Rigafront. Niets meer of minder dan het bevel, dat het heels regiment zou worden afgemaakt, was instaat om het naar zijn stellingen te doen teru|keeren. WIJ bestrijden onver murwbaar de anarchie in het leger. Ten slotte zal ze zonder twijfel wor den onderdrukt, maar het gevaar van nieuwe rampen hangt het volk voortdurend boven 't hoofd. Zoo alecht ia hst aan het front gesteld. Wij hebben heel Galiciö en de heele •Bookowina verloren, alle vruchten onzer laatste overwinningen. Op tal van punten is de vfjand de grens overgetrokken, waarmee hij onze vruchtbare gewesten' in het zuiden bedreigt. Hij probeert het Russische leger te vernietigen en klopt aan Riga's poorten. Als ons leger ona niet bijstaat om de kust van de golf van Riga te houden, zal de weg naar St. Petersburg wijd worden geopend. Het oude regeeriogsatelsel. heefc het vrije Rusland een leger nagelaten, dat allen gebreken in de organisatie ten apljt, nochthans strijdlustig van aard was en tot opofferingen bereid. De heele reeks maatregelen, die het volk heeft genomen en die ten eenen male vreemd waren aan den geest van het leger, herschiep dit in een verzameling op zich zelf staande groepen, die alle plichtsbesef zijn kwijtgeraakt en alleen op bun per soonlijke veiligheid* bedacht zijn. Als Rusland gered wil worden, moet b6t leger te allen prljze grondig her vormd worden. De sterkte van elk leger hangt van den toestand in het district ach ter zijn linies af. Het bloed, dat ge durende het herstel van de orde aan het front onvermijdelijk zal vloeien, zal tevergeefs zijn gestort, indien het leger, dat voor den slag is in orde gebracht en daarop voorbereid, van versterking en nieuwe voor raden van projectielen en uitrusting stukken verstoken blijft. Daarom acht ik het onafwendbaar, dat de aan het front- genomen maatregelen daarachter eveneens worden toege past. ■.•jjVolgens de hem nopens den staat van zaken op de spoorwegen ten dienste staande gegevens, ia deze van dien aard, dat hét leger legen November geen voorraden meer zou ontvangen. Ter staving van zfjn uit spraak haalde hfi een telegram van den aanvoerder aan het Zuidweste lijke front aan, waarin staat, dat het tekort aan brood en beschuit aan dit front by'na den omvang van een hongersnood heeft aangenomen. Daarna gaf Kornilof cijfers aan gaande de voortbrengingskracht van de fabrieken, die voor de verdedi ging werken, welke vergelijken met de spanne^ tyds van October 1916 tot Januari 1917, met 60 procent ia gedaald, wat kanonnen en granaten aangaat en met 80 op het stuk van vliegtuigen. Indien dezen staat van zaken in stand bltjft, zullen de Russische legers in d6nzelfden toestand geraken als in de lente van 1915, ten tyde van den terugtocht uit Polen, Galiciö en de Karpathen. Ten slotte drukte Kornilof zijn vaste vertrouwen uit, dat de maat regelen, die h|j heeft voorgesteld, onverwijld zullen worden toegepast." Toen de opperbevelhebber had uit gesproken, klonken er langdurige toejuichingen van alle kanten, be halve van de uiterste linkerzijde, waar verscheiden leden van den R. v. A. en S. zich stilhielden. Kornilof verliet daarna dadelijk met zijn adjudanten de zaal en ging naar den trein, die hem naar het hoofdkwar tier moest brengen. Nadat de vertegenwoordiger der kozakkengroepen een resolutie bad voorgelezen, waarin eveneens om herstel van tucht en orde in het leger en voortzetting van den oorlog werd gevraagd, kwam Tsjeidze op de tribune. Hij werd ontvangen met geestdriftig applaus uit de linkerzijde der vergadering en met de kreten: ,lang leve de leider der Russische revolutie". Uit naam der vertegenwoordigers van een aantal demokratische ver- eenigitgen las Tsjeidze een verklaring voor, behelzend, dat alleen krachtige steun van de revolutionaire demo cratie de weergeboorte van hot leger en het land en de redding van Rusland mogelijk kan maken. Verder verklaarde Tsjeidze, dat de eensgezinde revolutionaire demokratie erkent dat de levensbelangen des lauds en der revolutie onmiddellijk toepassing van de volgende maat regelen eisehen le. de regeering dient het graan monopolie en de politiek van vaste prijzen voor landbouw- voortbrengseleu te bandhaven; 2e. handel, nijverheid, landsverdediging, aanmaak van en voorziening met munitie eisehen ingrijpender maat regelen voor de regeling van het transport en het opvoeren van de voortbrenging der nijverheid; 3e. de flnancieele toestand eischt strenge toepassing van de wetten op de inkomsten- en oorlegawinstbelasting 4e. agrarische hervormingen dienen te worden ingevoerd om elke eigen machtige toseigening van den bodem, zoowel door personen als vereeni- gingen, te voorkomen5e. ten aan- zien van de organisatie van het leger, de rechten en plichten van de bevel hebbers en van de legercommisaaria- sen moeten organisaties worden aan gewezen. Tsjeidze besloot zijn verklaring met een beroep om de voorloopige regeering te steuneD, die - zeide hij met volledige bevoegdheden dient te worden bekleed. Spanning tusichen Rusland en Finland. Het te Stockholm verschijnend „Svenska Bagbladet" verneemt uit Petersburg dat in de Russische hoofd stad reeds kozakken en gepantserde automobielen gereed worden gehou den, ten einde onmiddellijk naar Finland te vertrekken, indien de Finache Landdag in z|Jn verzet tegen het ontbindingabesluit der Russische regeering mocht blijven volharden. Inlichtingen via Haparanda aan „Af- tonbladet" bevestigen dit bericht. Da conferentie te Stockholm. Naar uit Londen wordt gemeld, iiad de Duitsche regeering er bij de Belgische socialisten reeds geruimen tijd op aangedrongen, afgevaardigden naar de conferentie te Stockholm te zenden. Na langdurige onderhandelingen wist men evenwel gedaan te krijgen, dat hierover eerst door de Belgische ge delegeerden zou worden beraadslaagd. Hierop werd eenige dagen geleden een vergadering bijeengeroepen, die bijgewoond werd door tusschen de 400 en 500 gedelegeerden. De ver gadering besloot, dat z|j niet aan de conferentie van Stockholm zou deel nemen, zelfs al zouden Britsche, Fransche en Italiaansche gedelegeer den daar tegenwoordig zijn. Dit sluit werd, met slechts 2 stemmqn tegen, genomen b|j wijze van protest tegen de wreede bejegening, die het Belgische volk had ondergaan. Een vrouwenconferentie. Volgens een bericht uit Stockholm aan het „H.blad" zijn de socialistische vrouwen, die gedurende de aigemeene conferentie te Stockholm aanwezig zijD, zooals vrouwelijke afgevaardig den, echtgenooten van gedelegeerden, vrouwelijke correspondenten, enz., voornemens een vrouwenconferentie te houden ter bespreking van inter nationale vrouwenvraagstukken. Het congres van de arbeiderspar tijen uit de geallieerde landen te Londen. Dinsdag werd de internationale socialistische en arbeiders conferentie in Central Hall, Westminster, geo pend. Zij wordt geleid door Arthdr Henderson. Het aantal gedelegeerden der ver tegenwoordigde landen is als volgt: Belgiö 2, Rusland 4, Frankrijk 10, Portugal 2, Griekenland 1, Groot- Brittanniö 46, Zuid-Afrika 1. Voor gesteld zal worden dat de conferentie zich in vier secties zal splitsen, ter behandeling van de verschillende hoofdpunten van de verklaring van de Britsche arbeiderspartij over de oorlogsdoeleinden. Die vier punten z|jnde aigemeene verklaring over den oorlogde voor gestelde bond van natiënde eisehen van herstel en de economische quaes- tien en eindelijk de territoriale wijzi gingen. De vergaderingen hebben met ge sloten dueren plaats. Uit de Vereenlgde Staten. Nieuwe beperking van den uitvoer. President Wilson heeft een procla matie uitgevaardigd, waarbij verboden wordt, goederen te verschepen naar neutralelanden in Europa, tenzij daarvoor consent verleend is, en waarbij tevens de lijst van goederen wordt uitgebreid, welke niet zonder consent verscheept mogen worden naar de geallieerden en de neutrale landen buiten Europa. Deze uitbrei ding umvat o.a. katoen, alle vleesch- soorten, suiker en de meeste andere door Amerika geöxpor teerde artikelen. In een memorie welke bij de pro clamatie gevoegd ia, Z6gt Wilson, dat de bedoeling der regeering in de eerste plaats ia om te voorkomen, dat Amerikaanecbe producten ten goede komen van den vijand, hetz|j direct of indirect. Regeeringapersonen z|Jn van mee ning, dat de order een krachtig ge bruik van de contróle op den export als oorlogswapen voorspelt en tevens een politiek van de meest scherpe rantsoeneering der aan Duitschland grenzende landen. De uitvoer naar Duitschland en zyn bondgenooten is eveiffeens for meel verboden, hetgeen, naar men zegt, beteekent dat de export controle het Britsche systeem overbodig zal maken, volgena hetwelk voor Ame rikaansche ladingen schriftelijk waar borg wordt verstrekt. Gemunt en ongemunt goud en zil ver, pasmunt en schuldbekentenissen vallen onder de beperkende bepalingen van de consenten voor uitvoer naar de Europeesche, neutralen, zoodra de secretaris van 'de schatkist de rege ling zal bekend maken, door de. re geering op den uitvoer daarvan ge maakt. In Wilson'a order wordt verklaard, dat het doel der proclamatie niet is den uitvoer te verbieden maar alleen dien te een troleeren, niet een onnoo dige inmenging in den Amerikaan- schen handel op bet buitenland, maar een behoorlijke waarborg voor Ame- rika's economische behoeften. Voorts heeft Amerika den plicht, tegemoet te komen aan de behoeften van alle naties, die Duitschland be oorlogen. Het is zfin wensch en zijn voornemen om te voorzien in de behoeften der neutralen voor zoover z|jn eigen hulpbronnen dit toestaan, en het zal deze taak vervullen zon der eenige andere beperking dan dat de vrijlatiDg van het overschot der producten niet ten goede kome aan den vyand*, direct noch indirect. Uit de proclamatie bl|jkt voor het eerst duidelijk, dat de regeering voor nemens is al het mogelijke te doen om te voorkomen dat goederen uit Amerika Duitschland bereiken. Amerikaansche tarwe. In een Reutertelegram uit Washing ton van 18 Aug. aan de Eogelsche bladen, dat niet naar het Continent was doorgeseind, wordt medegedeeld, dat de Ver. Staten en Canada een tarwedefleit hebben van 400,000,000 bushels voor het bedrag benoodigd van Noord-Amerika door de Gealli eerden en de Europeesche neutralen. De behoeften der Gealieerden bedragen 577,000,000 bushels tegen een Noord-Amerikaansche surplus van 208,000,000. Daar de Ver. Staten voor de neutralen een voorraad reserveeren, wordt het bovengenoemde deficit van 400,000,000 bushels gevormd. De voedingscommissie stelt aan de Ame rikanen voor wekelijks per hoofd der bevolking een pond tarwemeel door ander meel te vervangen en het ver bruik van 6 pond tot 4pondteredu- ceeren. Het Noord-Amerikaansche surplus voor andere granen, meestal veevoeder, is 950,000,000 bushels •tegen een behoefte der Gealieerden van 674,000,000 bushels.' Hetvredesvooritelvanden Paus. Washington, 28 Augustus. In Ame- rika's antwoord op de Pauselijke nota, wordt in de meest hartelijke termen verklaard, dat er geen grond slag is over te gaan tot besprekingen over vrede, daar de Duitschers hunne voorwaarden niet bekend gemaakt hebben. Sohepen van gewapend beton. Te Christiania is dezer dagen het eerste schip van gewapend beton van stapel geloopen. Het meet 200 ton. De bouw duurde drie weken, doch deze zal voor het volgende slechts anderhalve week eisehen. De vaar tuigen worden met de kiel naar boven gebouwd en te water gelaten. BINNENLAND. De „SohiedIJk". Blijkens hier te lande ontvangen telegrafisch bericht is de „Schiedijk" van Halifax naar Nederland ver trokken. De „Kawl". Het ligt in de bedoeling, het stoomschip „Kawi", van denRotter- damschen Lloyd, op den laten Sept. van Rotterdam naar Indiö te laten vertrekken, indien op tijd de ver gunning tot vertrek verkregen Wordt, en men met laden van proviand en kolen gereed komt. De bommen op Doeree. (Officieel). In aanslaiting aan de vroegere berichten betreffende de schendingen van Nederlandsch rechts gebied door vliegtuigen der oorlog voerenden op 18 dezer deelt het ministerie van buitenlandsche zaken mede, dat de Duitsche regeering door tusschenkomst van haar gezant tsr kennis van de Nederlandsche regee ring heeft gebracht, dat blijkens een door den militairen attaché van het gezantschap in Den Haag aan 'den chef van de Dultschen generalen staf uitgebracht rapport, de twee Duitsche vliegtuigen No. 1055 en No. 1059, die na hun tocht over Nederland ten slotte genoodzaakt waren respect eve- lijk bij Beerta en b|j Bl|jham te 1; Jen, op den bewuaten dag te ongeveer 12 uur een negental bommen hebben laten vallen op Goeree en op Renesso of Zierikzee. Bedoelde vliegers verkeerden n.1. tijdens hun tocht boven de wolken in meening nog boven zee te zyn, toen zij zich inderuaad reeds boven de Nederlandsche kust bevonden. De Duitsche gezant heeft uit naam van zyn regeering en van den opper bevelhebber van het Duitsche leger zyn oprecht leedwezen over dit be treurenswaardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft geéischt, uit gesproken, onder mededeeling, dat de Duitsche regeering béreid is voor de materieele schade een volledige ver goeding te geven. De „N.Rott.Ct." fceekent hierby aan Dit bericht stelt opnieuw in het licht, welke gevaren voor een neu tralen staat verbonden zyn aan de schending van zyn luchtruim door door strijdkrachten van oorlogvoeren de partyen. Bij een vlucht van zee uit naar de Nederlandsche kust (zoo ia de Duitsche voorstelling), een vlucht, die over Nederlandsche grondgebied naar de Duitsche grens is voortgezet, verge wist men zich niet, of de bommen wellicht in bewoond neutraal gebied kunnen neerkomen. Men „verkeert in een meening" en dat schijnt ge noeg te zijn. Het moet den Duitschers zou men zoo zeggen andera uiet zoo byv -^noeiiyk zyn gevallen, zich van "Jheid van die meeniug te oveiy^/jc^ngezlen zij zelf op ver- 8chüKt«gs£»laatssn van den grond af zyn lomen. „ooJ?3f£eL ieze nieuwe schending van voor Jferlandsche neutraliteit komen öfe<jf'che vliegtuigen niet in aanmerking",- seinde Wolff dezer dagen uit Beriyn over dit werpen van bommen. Hy heeft nu het antwoord daarop van Duitsche regeering zelve en za) »arom voor zich wel erkennen a|A a even „verpletterend" bewya, als TTaarvoor naar hy meende in herinnering te moeten brengen, de Eogelsche regeering met betrekking tot de bommen op Zierikzee had moeten zwichten. Vradesbetooglng. „De T|jd" meldt, dat een groote betooging der Roomach-Katholieken om sympathie te betuigen met de vredespoging van den Paus, zal worden gehouden op 11 en 12 September a.s. te 's-Graven hage. Diefstal van manufacturan. By een firma op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam is in de laatste 10 maanden voor ongeveer f 6000 aan manufacturen gestolen. De diefstal werd ontdekt door een agent van politie. Deze hoorde van een opvallend dik gekleede vrouw, die dikwyis bezoeken bracht in een pakbuisje aan de Nicolaas Zasstraat en dit dan telkens heel wat slanker van postuur" weer verliet. Toen by die vrouw volgde en even na haar het pakhuisje binnenging, vond hy er eenige couponB stof, welke zij er, onder haar kleedlng verstopt, had gebracht. Dit heeft tengevolge gehad, dat vier mannen en vrouwen wegens diefstal en heling van deze manu facturen zyn aangehouden.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1