HELDERSCHECOURANT Na het Bal, BIOSCOOP „T.A.V.E.N.U." No. 4826 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1817 45e JAARGANG Op- an ondergang van Zon en Maan en ti]d van hoogwater (Texel). (Zomertijd). Zoo "ffi Sopt. op: oodtr: op: ond«r: v.m.:n.n). Zondag 9 a. 11.64*. 4,18 624 7.80 2.6 286 Maandag 10 m. !•- - 4 48 6.26 7.29 8.6 3,65 Dinsdag 11 1.— 6.17 6.28 7.26 4.80 6.16 Woensd. 12 2.9 6.88 6 30 7.22 6.60 6 86 Dondsrd. 13 818 6 67 6.81 7.19 U.60 7 80 Vrijdag 14 4.26 612 6.82 7.17 7.40 8.16 Zatardag 16 631 6.26 6 33 7.16 3.16 8 60 DE WEEK. 4 September. Een „zomer-recès" van veertien dagen. Zoovoelste „novum" in dezen wonderbaarlpen tijd! En toch is 't de waarheid. Op Vr(jdag 31 Augustus j.1. is feitelijk eerst de zomerrust op het Haagsche Binnenhof begonnen. Nadat de Eerste Kamer der Staten Generaal de nood Bosch wet, de Export- Centrale, het ontwerp Marchant c.s. tot verhooging der minima jaarwedden van de onderwijzers, alsmede het ontwerp-Limburg had goedgekeurd. Daarna werden de notulen der laatste vergadering gelezen, ging de Senaat te langen leste dan huis-too voor het zittingjaar 1916-'17. In de discussiön zal ik niet terugtreden. Dat sommigen de noodBoschwet „tegen heug en meug" hielpen bezegelen't is on betwistbaar. En het woord van mr. Reekers, dat de boscheigenaren „voor het natuurschoon hebben gezorgd", dat zal blijven leven; misschien zelfs den Senaat, maar zeker ons Hoogerhuis ln zijn togenwoordigen vorm verleven. En is 't waar, wat de heer Coiyn gezegd heeft, dat de Senaat het ontwerp Export Centrale „zuchtend en klagend" heeft goedge k6urd de Regeering eigenlijk „nolens volens" dat votum van vertrouwen, in den blinde tastend omtrent de gevolgen en op hoop van zegen, heeft geschonken 't Is moeielp uit te maken. In elk geval is het feit, dat ten slotte slechts vier senatoren vrijheid voeden om tegen het ontwerp te stemmeu, een blijk, dat men het Kabinet, speciaal de ministers van Financiën eu van Landbouw, vol doende vertrouwt om ze deze „ex orbitante macht over in- en uitvoer handel" in handen te geven. En nu, de nattig-grillige, on stuimig stormachtige Augustusmaand ligt achter ons. Den 18 an a.s. zal de nieuwe zitting der Staten Generaal gelijk ik voorspelde niet door de Koningin, maar ditmaal Dameus H. M. door Exc. Cort v. d. Linden geopend worden. Voor de vierde maal sinds het uitbarsten van den grooten brand is Koninginnedag zonder uiter- 1 (j k feestvertoon voorbij gegaanslecht s in de hoofdstad openbaarde zich een schijntje van de ouderwetsche jooi en joel-stemming, die iDtusschen niets te maken heeft met de achtiög en de warme sympathie, welke men iu gansch het land gevoelt voor de Vorstin, het Hoofd van den Staat, die ons volk sinds Augustus 1914 (gelijk generaal Van Voorst, de Senaats-praesea, 't zoo juist wist te zeggen) zulk een mooi en goed voorbeeld heeft gegeven van met energie en met zin tot opoffering te dragen wat deze tyden ons allen - ieder in zijn kring en naar de mate van zijn draagkracht te torsen geven, terwijl, wie 't slechts eenigs- zins vermag, ertoe moet bijdragen om de laat voor de zwakkere en zwakste schouders te helpen ver lichten. Midzomer ligt achter ons en de herfat nadert met rasache schreden. Drie dagen vóór den aanvang van het nieuwe parlementaire werkseizoen ia 't met den officiöelen zomertijd gedaan. En de omstandigheden, de vooruit- Ingezonden mededeeling. Tranen en glimlachjes Hoevole gezichijea, die dikwijls in tranen gobaad hadden, worden nu door een helderen glimlach verlicht De Pink Pillen, die den gezondsheida- toestacd der zieken ten goede doen wenden, waren de oorzaak van die gelukkige verandering. Vele vrouwen, verschrikt door haar staat van volhardende bloedarmoede, door haar zwakheid, door de meer voorkomende en pijnlijker intiemer storingen, wanhopen cn weenen over haar treurig lot. Laten zy gerustzyn en wel weten dat er hcop is op ge nezing, indien zij gebruik maken van de Pink Pillen, die onvergelijkelijke hersteller van het bloed, veraterker der zenuwen. Het voorbeeld van het jonge meisje, dat ons onderstaande» brief heeft geschreven, bewyst u dat men op de Pink Pillen kan rekenen om snol te genezen en dat zy wonderen doen zelfs daar waar andere middelen heb ben gefaald. Ziellier wat dat jonge meisje, ■>rej. Marguerite Guépet, 4 rue de te, te Parijs, ons schrijft: „Ik waa ondermijnd door de bloed armoede, en ondanba alle zorgen, ondanks versterkende eu andere mid delen, bad ik noch kleur noch eetlust ik was vermagerd en ik leed aan houdend aan steken in de zijde, aan duizelingen, aan schele hoofdpljuen. Ik was dan ook heel treurig gewor den. Alleen uwe Pink Pillen hebben mij goed gedaan en bet is wel aan deze alleen dat ik het- dank genezen te zijn." Vrouwen, denkt er aan dat uwe grootste vijandin, de bloedarmoede, geen grooter vijandin heeft dan de Pink Pillen, die uwe vriendinnen zyn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, on f9.— per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. zichten, waaronder wij leven, worden met den dag, zoo niet met 't uur, somberder, meer onheilspellend. Men behoeft waarlijk geen ongeluksprofeet of sidderende alarmist te zijn om dit te verkondigen 1 De Raad van Uitvoer te Washing ton heeft geweigerd, de voorgestelde overeenkomst betreffende graanuit- voer naar Nederland goed te keuren. En de ladingen onzer dertig schepen, waarvan herhaaldelijk gemeld is, dat ze zouden kunnen uitzeilen, is nauwe lijks nog voor veevoeder, in Uncle Sam's land te gebruiken, goed genoeg. Inhoever het moeton onderhandelen over het eventueel aandeel der Belgi sche Relief commissie een „smoesje", uitvlucht is geweest, zal nader moeten blyken. Hoe 'tzy, wij zitten zonder graan. Na de verlenging van den broodkaart duur van negen tot elf dagen, komen nu do paar broodlooze dagen per week in 't verschiet. Reeds hebben in enkele plaatsen van oqs land de bakkers besloten, gedurende twee dagen per week het bedrijf stop En dat is nog maar een begin Op Zondag 23 September krijgen we alom in Patria betoogingen, even tueel straatdemonstratlön „in verband met de levensmiddelen-voorziening". Inhoever zulk demonstre6ren ge- wenscht kan zijn voor de populariteit van hen, die de aanstichters ervan mogen heoten, laat ik daar. Dat 't in dezen tyd aankomt, duizendfnaal mo9r, op kloeke en practische daden dan op „words" en betoogingenhet nuchter Hollandscho verstand zal 't mij dunkt me toegeven. En de instelling van het crisis de partement ia een daad van wijsheid der Regeeiicg. Er moet eenheid en kracht van organisatie zijn. Evenals het volk, dus wij allen, aanspraak hebben op „meer licht". We moeten deugdelijk en duidelijk inzien, begrijpen, vatten, waarom allerlei crisis-maatr6gelen worden getroffen. Alle heelo of halve geheimzinnigheid is bier uit den booze slechts dan worden dè zware offers met gelaten heid gedragen, wanneer het „waar om" doorzichtig is. De vorming van comité's tot voor lichting gelyk in de Hofstad tot stand kwam, kan dan ook niet genoeg ter navolgiDg worden aangeprezen. De tijden zyn zeer ernstig. Van dezer af wordt de treinenloop dermate besneeid met uitschakeling van de verwarming en het brengen der verlichting tot een minimum, dat men waarlijk goen verbodsbepa lingen zal bohoeven uit te vaardigen (gelijk een mal praatje wilde dat geschieden zou) om „voor z'n plezier" op reis te trekken. Er komt aan alles en nog wat nood. Dat de „Staatscourant" zyn uitgaven zal moeten beperken ia nog juiat niet 't. ergst van alles maar tal van bedrijven o.a. de bekende Pletterij te Delft, voorheen Enthoven die vierhonderd arbeiders moest ge daan geven, in afwachting van totaal stopzetten moeten de lichten en vuren uitdoven, bij gebrek aan brand stoffen. Eq de vele liefhebbers van cigaretten in Patria zullen zich het enorme offer moeten getroosten om welhaast in plaats van Turksche echt vaderlandsche Maas en Waal tabak te smooken. De beklagens waardige! Zullen de Limburgacbe bruikolen toch nog redding in den nood bren gen? Of zal het „wonder-komfoor" met de nog mysterieuso goedkoope brandstof van den heer Römer te Maastricht waarover in de jongste dagen wederom sensationeele tijdin gen worden verspreid uitkomst geven? 't Behoort tot do vele, vele dingen waarvan wij het verloop in groote spanning verbeideD, intusschen ons aangordend om te torsen met moed de zwaarder wordende lasten, ons op de schouders gelegd. Van Duitsche zijde is ons leedwe zen betuigd met aanbod van scha devergoeding over het bommen strooien op Goereo en Renesse. Gelijk te wachten was. Maar hst natuurlijk van de hand gewezen aanbod om Duitsch staal te gebruiken voor aanbouw van Nederlandsche schepen, die na den oorlog ter Duitsche beschikking zouden worden gesteld, was nu juist geen blyk van grooto eerbied voor onze naUonaio fierheid. Terwijl het na zeven weken nog steeds uitblijven van eenig be vredigend antwoord op ons protest tegen bet, bij Bergen, in onze wate ren aanvallen van Duitsche schepen door Engelsche oorlogsbodems even min blyk geeft van mr. John Buli's achting voor de Nederlandsche soe vereiniteit of voor zijn plicht om de Haagsche Conventie, i. c. uitlevering der opgebrachte schepen vorderend, te eerbiedigen. Zoo zitten w|j - ook wat onze internationale positie betreft, duchtig en danig in de knel. Moeten wij ons om nóg erger te voorkomen blijven vergenoegen met lieflijk hoffe lijke woorden in flagranten strijd met do telkens terugkeerende ruw- cynische daden. En niemand vermag te zeggen, nog, wanneer het heerlijke moment zal aanbreken, waarop we eindelek zuilen kunnen uitroepen het verlos sende woord, dat gelijk nader bleek reeds prijkte op de villa door wijlea het wonder-boertje, pro fessor de Haas bewoond, „habis per kara", of wel't is uit met de mitère. Mn. Antonio. bovendien nog 21/» ct. per V» K.G. distributiekosten te betalen. Mr. H. L. Drueker. Op 66 jarigen leeftijd is te 's Graven- hage overleden, mr. H. L. Drueker, lid van de Eerste Kamer. In 1894 werd hij afgevaardigde der Tweede Kamer voor de stad Groningen. Sinds 1913 had hij niet meer zitting in do Tweedo, doch in de Eerste Kamer. Mr. N. H. de Leng ei Te Alkmaar is overleden op 94 jari gen leeftijd mr. N. H. de Lange, voor zitter van het college van regenten voor de strafgevangenis en hot huis van bewaring, oud doken der orde van advocaten. De heer De Lange was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Do zeevlsscherij. De zeilloggers, die wegens het ver nietigen van Schevoningsche loggers te IJmuiden waren opgelegd, ver trekken geleidelijk weer naar zee ter uitoefening van de treilviaachery. Amerika en onze graan-lnvoer. Naar aanleidiDg van de berichten uit Washington over weigeriDg van graanultvoer naar Nederland heeft het Haagsche Correspondentie-bureau zich tot bet Ministerie van Buiten- landsche Zaken gewend, en daar het volgende vernomen Op het oogenblik dat in de Ver- eenigde Staten uitvoerverboden op graan werden toegepast, lagou in Amerikaansche havens een veertigtal beladen Nederlandsche stoomschepen. De heer Hoover, regelaar der voe ding iu Amerika en tevens president van de „Commtssion for Relief in Belgium", deelde aan onzen gezant te Wa3hiogton mede, dat de ladmgen zouden worden vrijgegeven op voor waarde, dat 8/s daarvan aan de Relief Commissie zou komen en l/s voor Nederland beschikbaar zoudo zyn. De Regeering was in beginsel bereid op dit voorstel in te gaan, doch by overleg met de directie der Relief Commissie te Rotterdam bleek, dat raen a/s der ladingen voor Belgiö niet kon ge bruiken. Deze Commissie toch is door de Duitsche overheid Diet ge machtigd veevoeder in Belgie in te voeren en bij onderzoek bleek de bevrachting der beladen schepen aldus te zijn verdeeld: 18.500 ton tarwe, 64900 ton maïs, 16.600 ton gerst, 42.100 ton haver, 52.400 ton lijnkoeken. Van deze artikelen kon de Relief Commissie slechts de 18 500 ton tarwe en ongeveer 30.000 ton maïs gebruiken. Vasthoudende aan het door don heer Hoover aangegeven beginsel werd daarom het navolgende tegenvoorstel gedaan. De Relief Commissie zou recht hebben op 2/3 van de geheele beladen vrachtruimte van 195,000 ton, dus ongeveer cp 135,000 ton. Zij kon gebruiken 18,500 ton tarw6 en 80,000 ton maïs, totaal 48.500 ton. Het de ficit van ongeveer 85,000 ton zou de Nederlandsche Regeering in scheeps- ruimte beschikbaar stellen. Waarvoor Nederland dan ongeveer 145,000 ton zou overblijven, verklaarde de Regee ring zich bereid ook de tonnage voor de Relief Commissie op 145,000 ton te brengen. De „American ExportCouncil",het lichaam, dat in de Vereenigde Staten over uitvoer beschikt, aanvaardde dit voorstel niet, doch besliste, dat de Relief Commissie de beschikking zou krijgen over 186,000 ton tarwe en 40,000 ton maïs, terwijl voor Neder land zou worden vrijgegeven 185,000 ton gerat en ongeveer 37,000 ton maïs. Ofschoon deze beslissing verre van bevredigend was, moest zij ten slotte worden aangenomen als het uitersts dat verkregen kon worden. Aan den Gezant te Washington werd volmacht gegeven ia overleg met de inkoop-agenten der Regeering de noodige voorzieningen te treffen om tot eene verdeelingder vrijgegeven ladingen te geraken. Daarbij deden zich moeilijkheden voor terzake van de goedkeuring der ladingen voorde Relief Commissie. Door bet lange liggen toch in de in Amerika heerscbeude hitte waren vele ladingen tot bederf overgegaan. Deze onderhandelingen werden door den gezant met den heer Hoover tot een goed einde gebracht en schriftelijk bevestigd. De „American Export Council" evenwel hechtte aan de getroffen schikkiDg zijne goedkeuring niet, op grond dat zjj geen bindende kracht had omdat do heer Hoover baar zou hebben getroffen in zijne qualiteit van president der „Commis sion for Relief in Belgium" en niet in die van regelaar der voeding. Intusschen tracht de gezant nog wijziging te verkrijgen van de gevallen BINNENLAND. Koffie. De minister van landbouw heeft bekend gemaakt, dat by don prys van koffie voor détaillisten bepaald heeft op 83 ets. per 1/s K.G. en 85 ets. per 7s K-Ö. verpakt. Hierbij moet echter nog vermeld worden, dat de dótaillist verplicht ia persoons allen die aan het misdadig Bpionnagebedrljf hebben deel genomen, voorbeeldig te straffen. Wij zien het verdere verloop van deze, voor het politiekorps zoo treurige aangelegenheid, met belangstelling tegemoet en hopen dat recht zal worden gedaan en niet allo schuld zal worden geladen op de schouders van éóa zondebok. Nasr de „Telegraaf" meldt laat de hoofdcommissaris van politie te Rot terdam officieel medoJeelen, dat een hoofdagent van politie geschorst is op grond van verdenking van hut verstrekken van gegevens, wt-lke hem ambtshalve bekend waren, aan een agent van oorlogvoereude mogend heden. Do politie autoriteiten ontkennen ten stelligste, dat meerdere mannen iu deze'zask betrokken zouden zyn. Het bericht, dat. een lessenaar open gebroken zou zijn, waarin bezwaren de madedeeliDgc-n gevonden zouden zyn, is geheel uit de lucht gegrepeD. Van zeer bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat hot onderzoek, hetwelk zich uitstrekt over het zich beschikbaar stellen voor beide groopen vau oorlog voerende staten, tot dusver Diet de minste reden geeft om aan te nemen, dat verdenking behoort te vallen op nog andere politieambtenaren dan op den geschorsten hoofdagent. Dat de geschorste betrokken zou zijn b(j het opsporen van Duitsche deserteurs, teneinde dezen weder in handen der Duitsche autoriteiten te brengen, is bij het onderzoek zelfs niet ter sprake gekomen. Met nadruk moet er do aandacht op worden gevestigd, dat in geen geval eenig Nedorlandsch belang by do t.ot het onderzoek aan leidiDg gevende feiten betrokken is. Da „Kawi". In tegenstelling met hot aan „N. R. C." ontleende bericht als zou het vertrek van het s. s. „Kawi" tot nader order zyn uitgesteld, wordt door de directie van den „Rott. Lloyd" medegedeeld dat het atoom schip Zaterdag 8 dezer naar Icdiö zal vertrekken. Wegens plaatsgebrek kunnen wij heden ons Feuilleton niet op- PLAATSELIJK NIEUWS. Splonnage bij da politie. „Het Volk" ontvangt uit Rotterdam do volgende ontstellende mededeeling Reeds lang bestond bet vermoeden, dat onder het politiekorps spionnen bun luguber werk in dienst v&n de Duitsche regeering verrichtten. Even wel kon, by gebrek aan tastbare bewyzen, niet worden ingegrepen. In stilte werd het onderzoek voortgezet en een dezer dagen was men daarmee zoover gevorderd, dat met kracht tegen een der verdachten kon worden opgetreden. Deze was een hoofdagent der recherche, M. Buch genaamd, voorzitter der plaataeiyke vereeDigiDg vau chef agenten. Men heeft zijn lossecaar opengebroken en daarin zijn zooveel aanwijzingen voor zyn schuld gevonden, dat tot oomiddeliyke schorsiDg is overgegaan. De wildste geruchten doen in de kringen der politiebeambten de ronde. Naast enkele rechercheurs zouden ook enkele inspecteurs by dit vieze zaakje betrokken zijn. De geschorste moet ook betrokken zijn bij het jacht- maken op Duitsche deserteurs om deze weer in handen der Duitsche autoriteiten te brengen. Indien de feiten juist zyn, dan rust op de overheid de plicht krachtig in te grepen en zonder onderscheid dés f12050; P. TuiD, idem, f11990; A. Krynen, Helder, f 11661H. Riemers, idem, f9485. b. Het bouwen van een lokaal met gang en privaten aan de O. L. school No. 2 te Huisduinen. Ingeschreven werd door: Doedes Schild, 't Zand, f11750; W. Brag- gaar, Helder, f11600; P. Tuin, 't Zand, f 11800; H. Doorn, idem, f11275; A. Krynen, Helder, f10581 H. Wyker, idem, f9800; H. Riemers, idem, f8920; R. N. van O*, f8873; J. Smit, idem, f8423; I. L. van Os, idem f6356. c. Het levsren en plaatsen van achoolmeubelon in de O. L. scholen No. 1 te Koegras en No. 2 te Huis duinen. Ingeschreven werd doorI. L. van Oi, Helder, f3029; Joh. Steeman, idem, f 2719N. V. Fabriek van turn- artikelen en schoolmeubelen te Amers foort, f 2693 80C. Quak, Helder, f 2480H. Riemers, idem, f 2465 Jb. Boon, idem, f2190 50. De gunningen zullen later worden bekendgemaakt. Uit het Politle-rapport. Een der verdachten van den dief stal van den koperen bliksemafleider aan boord van Hr. Ms. Wachtschip", zynde een matroos van dien bodem, is Dinsdagnamiddag .aangehouden, terwyi by met den trein van ruim 4 ure met verlof wilde gaan. Eon gedeelte vau den afleider had bij in een pak by zich. Nog twee kame raden zijn als verdacht van dezen diefstal gearresteerd, terwijl later het andere gedeelte van den afleider -uit een sloot aan het zwarte pad is opgevischt. Te -£ 12V»ure Woensdagnacht bega ven twee agenten van politie zich in de richting van het Ankeipark, alwaar hulp geroepen werd. zy troffen aldaar aan een portier van 's Rijkswerf en een korporaal der mariniers, die een man vast hadden, die even tevoren op een handwagen 100KG.steen kolen vervoerde, welke hy van ge noemde werf ontvreemd had. De aangehoudene, die de alhier wonende visscher B. bleek te zyn, werd aan het politiebureau aan de Zuidstraat in bewaring gesteld en de handwagen met inhoud in beslag genomen. De entrée voor de avondfees ten ln „Casino" is tot nadere aan kondiging bepaald op 25 cent. Waar de baten geheel zijn bestemd voor het Plaatselijk Steuncomité, zal deze wijziging bij het publiek zeker geen bezwaar ondervinden. De entiéa-pi Ijzen voor het sport terrein blijven zooala op het pro gramma staat vermeld. De overstelpende drukte gister avond is oorzaak dat deze maatregel moet genomen worden. Door de Scherm en Gymnastiek- vereeciging „Oefening kweekt kunst", is voor den wodstryd 60 Meter hard- loopen voor dames alsnog beschikbaar gesteld een 1ste Extra prijs en 3 andero prijzen, bestaande in kunst voorwerpen. Voetbalwedstrijd. Maandagmiddag: voetbalmatch humoristisch gecoatumeerd zoo staat er op het programma van de feesten. Dat kan nog eens lollig worden. Want zoo'n beetje humor mag by voet bal wel, om het ook voor menschen die het niet kennen wat aantrekkelijk te maken. Nu dat zal gebeuren 't Wordt bepaald een Jeuke boel. Dinsdag 4 Sept. j l. slaagde te Amsterdam voor de hoofdakte heer P. Klaasson alhier. Met genoegen vernemen wij dat aan den heer G. E. Kloosterhuis, sedert ruim 25 jaar penningmeester van Comité Helder van de Ned. Ver eeciging „Het Roode Kruis" het kruis van verdienste van voornoemde vereeniging is toegekend. Gemeente begrooting. BQ Koninklijk besluit, Woensdag medegedeeld in de openbare verga dering van den Raad van State, Afd. voor de geschillen van bestuur, is ongegrond verklaard 'net beroep van Burg. en wetb. van Den Helder namens den Raad dier gemeente tegen hot besluit van Gedep. Staten van Noord Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de begrooting der gemeente Den Helder, welke sluitend was gemaakt met een post van f 75 000 als bydrage van het Ryk uit de opbrengst der OorlogswinBtbe lasting 1916. De goedkeuring werd onthouden op grond dat geen zeker heid bestond dat zoodanige bydrage zou worden verleend. Dienstregeling op de Holl. Spoor. Naar wij vernemen zullen by de invoering van den beperkten dienst regeling dagelijks vier treinen ver trekken en vier treinen alhier aan komen. Alle treinen worden z.g.u. boemeltreinen. Aan boord van de sleepboot „Hercules", die gistermiddag van den zeilwedstrijd iu de haven terugkeerde, bad bij het op de haven komen, een ongeval plaats. Een der matrozen geraakte met zijn voet tusschen de stuurketting, waardoor dit lichaams deel ernstig verwond werd. Hij werd per raderbaar, die onmiddelijk op oproep verscheen naar het Marine hospitaal vervoerd. Gistermiddag werd ten Raad- huize aanbe3teed: a. Het bouwen van een lokaal met gang en privaten aan de O. L. school No. 1 te Koegras. Ingeschreven word doorDoedes Sc Schild,'t Zand, f12575; G. Hoorn man, Julianadorp, f 12400; J. de Graaf, Idem, f12125; H. Doorn, 't Zand, Ingezonden Mededeellngen. Als hoofdnummer gedurende de feestweek 's Werelds meest beroemde lied op de film. Spannend drama In 4 bedrijven. Sentimenteel. Sensationeel. Verder uitbundig lachprogramma. Alias met duidelijke explicatie. LANGS DE STRAAT. Stads en VolkaimpreBsie. Vrijdag 7 September. Toen van morgen al zeer vroeg vele Nieuwe- diepers hun nationale vlaggen uit de vensters en uit de dakraampjes ho- schon, overschouwdon we even den wijden hemel, die ons stadje over koepelde. Eenige vuilgrijze wolkjes dreven traag over de daken. Maar, dat zei immers niets. Leelyke wolken 1 Wij, Nieuwediepers zyn er byna nooit zonder. Daarom hoeft het toch nog niet te regenen Zie maar een kwartiertje later was de lucht vol teere bleeke tinton en een weldadig frisch windje waaide over deze gemeente, langs grachten en straten en steegjes, waar 't een weelde van schoone schitterende kleu ren, een glorie van rood en wit en blauw was. In de diepe plechtige stilte van den rijzenden dag werden weldra de be woners in hun slaap verrast door de muziek van „Winnubst", die een morgenwandeling deed door de stad. Het was een verrassend schouwspel en in de verschillende buurten liepen de menschen nieuwsgierig te hoop, eu in d6 volksstraten, die als uitge storveu en nog rustig waren, kwamen zelfs een paar oude moedertjes in nachtjak en met de slaapmuts nog op 't hoofd zenuwachtig, rood van schrik uit hun poortjes aangehold en toen het eenmaal als een loopend vuurtje was verspreid, duurde het niet lang of de fanfarestoet, als 't ware overrompeld, werd een vrooiyk- woelige optocht. Voorop liepen, dansend en springend op de dreunende maten uitgelaten jongens en meiden. De muziek speelde onvermoeid allerhande opwekkende marschen en deuntjes en er achter golfde en drong en stuwde een dichte drom foesteiyke menschen, dio zot huppelden on sproDgon, zich de kelon heesoh zongen en overmoedig-hel galmden van bandelooze jool. zorge loos en zonder gedachten, iyf tegen lyf zwierend in breede, broederlijke ryeD. Het effect van dit alles bleef niet uit. Voor de ramen en aan de deuren zag men belangstellende aangezichten kijken en het bracht zoo langzamer hand vele menschen buicen. Het leek hier wel Zondag, want er werd vandaag niet ge werkt. Damarine werf lag stil. Particuliere inrichtingen waren geslpten. Marine en leger- passagierden. Da gemeente-scholen hadden vrij. Winkels waren dichten de bedienden mochten feest vieren. Bakkers bakten niet en bezorgden geen brcod. Melkverkoopera en groente boeren en andere venters hadden het publiek in de vroegto bediend en zoo kwam het dat gansch Nieuwediepin bet Zondagsche, in het opknappers- pak zwierde, pratend over de fees telijkheden en de gewichtige gebeur tenis ervan de komst van de Koningin. Langs de straat werd het intusschen steeds en steeds drukker en gezelliger. Vooruit maar hoe meer zielen hoe meer vreugd. Overal stootte de wandelaar b volte. Als door een maatslag, die de menigte een luchtige marachtred dirigeerde, leken de wandelaars zich geschaard te hebben tot een ordelijke samen- tocht, een massa van bewegende iy ven, beenen en hoofden, allyd weer ver sterkt door een aanstuwing van an deren. Land- en Zeemacht. Burgers. Kinderen. Menschen van buiten uit Koegraa, uit den Polder, van Wieringen en Texel. Langs je been stegen de geluiden op, stotterden en harrewarden om je hoofd en stukjes gesprek spatten om je ooren. Hier kwam het gilhikkend lachen van jonge meisjes uit. Daar weer bet joviaal hardop gebabbel vau groepjes dames en beeren, onver staanbaar door het lawaai vau op geschoten jongons, die lol maakten en door zingende kleine kleuters die rondtrokken met vlaggen, met oranje, met trommels en andere zonderlinge diDgen. Verscheidene winkeliers hadden voor deze gelegenheid eon speciale étalage gemaakt, uitsluitend met oranje on nationaal en bloemen en planten en dit wekte bekyk en be wondering. En in de café's was het tjokvol van bezoekers, ging het soms luid ruchtig toe en de eigenaren maakten zoodoende voordeelige zaken. Tegen elf uur togen honderden naar 't station. De toegangswegen in bet plantsoen waren volstof en drukte.' Wagens met appelen en peren en pruimen on natuuriyk roomijs. Hier kwam je aanstonds in een hoogen, dichten golf van volk. Zomerkleedij. Opgewekte, nieuwsgierige gezichten. De omgeving van 't plein was vol licht en vreugde en geluiden. Nego- tianten schreeuwden en je wist weer eens met onwrikbare stelligheid, je was er innig van doordrongen on je kreeg de vaste, heilige overtuiging, dat Japie nog altijd getrouwd ia, dat Anton zyn broekie moest laten zakken, dat Manus geen haar meer op zijn kanus bad en je hoorde herhaaldelijk aan Janus vragen of hy zyn hoedje wel op had. Lieden, die anders elkander slechts een beleefden groet gunden, lachten nu naar elkaar en zeiden wat over de feesten en dat het mooie weer mocht aanhouden. Reeds deze groote drukte van wan delaars bad iets feestelijks. Maar toen het naar half twaalf liep, zag bet hier zwart van publiek en oud en jong droDgen meer eu meer op in heete begeerigheid om straks over eikaars schouders te kunnen kyken en in de eerste rijen was dan ook een gedrang van belang om zich te handhaven. Toch was het leuk en gezellig in de honderden die op post stonden en je kreeg tijdens het wachten gelegen heid allerlei gezichten te observeeren. Niet dezelfde gezichten die je alle dagen by den weg ziet geen troepjea zoo laat in de Spoorstraat on zoo laat aan den Kanaalweg. Nieuwe gezichten nieuwe menschen krioelden thans byeen en al deze Nieuwediepers hadden het accent in hun oogen dat 't stations plein een heel ander plein was dan gewooniyk. En een nieuwe mensch in je leven is een nieuwe wereld voor je althans een nieuwe zee, waarin je het peillood van je belangstelling, je vorschicg kunt slingeren. Dat is weer avontuur, dat is weer peilen en verkennen in de groote vreemde schare uit afgelegen buurtjes, uit stille wyken, uit bijna vergeten steeg jes en slobjes. Wat een opoe's en opa's op do vlakte. Stokoude menscbjes, krom gebogen moedertjes en tanige gerim pelde mannetjes, die aDders 't liefst op hun stoof of aan hun haardje blijven zitten, wie nog maar zelden of nooit een voet meer buiten zotten, bewezen dat de stad nu riep en vervulde. Vaders en moeders schenen een beetje opgegrimeerd, zagen er heden beslist 'liever dan in het daagsche leven uit. Met hun kinderen met hun kiuderwagens, waaruit schrei geluidjes kwamen, waren zo op stap, stonden za zooveel mogelijk vooraan cf Ingedrongen tusschen de menigte. Heelo familie's bewogen zich vry moedig en biymoedig in de bonte massa en joelende troepjes meisjes en jongens scharrelden stevig gearmd in do volte. By sommigen kenmerkte hun eenvoudige leut een onbezorgd bestaan. In clubjes hossende jongelui, elkander vasthoudend en in klim mende geestdrift zingend allerhande vrooiyke wysjes, deden een plelzie- rlgen geest wekken en werkte aan stekend op anderen. Wie kon zich ergeren aan zulke volbstooneeltjes. Het waren immers goedkoope. onschuldige genoegens die zij smaakten en men moet al nurksch van aard zyn om zich boos te maken over het feit dat onze menschen eens op genoegelyke wyze van 't tou' breken. Grappig verkleed, behaDgen met oranje en uitgerust met vlaggen en banieren, zwermden groepjes kinderen rond. Dat met kinderen heel wat te doen, dat met kinderen veel meer te doen is dan met groote menschen en dat kinderen soms veel natuurlijker eigenschappen hebben dan tooneel- artisten, vertoonden zy hier wel in de open lucht. Typisch gecostumeerd, in aardige pakjes gestoken, brachten zy een groote levendigheid door hun luidruchtig gedoe, door bun monter lachoD, door hun liedjes en straat- moppen. Terwyt men nog steeds van alle kanten kwam opdagen terwyl een reusachtige roezemoezige menscben- menigte zich wachtend verzamelde tot dichte drommen, koperdo de blok het signaal van den overweg. Daar kletterden, als plots verrast, do afsluithekken aan 't pad neer en daar kwam-ie, de indrukwekkende koninklijke trein. De locomotief, eerst een wazige, plomp-ronde massa, werd scherper van omtrekken, en langs den Parallel weg, waar de hulzen als weggezakt liggen, een tikje schuw, mot. venstor- oogen en duikende houdlDg naar den spoorweg ky kend, gingen de menschen onwillekeurig ietwat achteruit, of ze allemaal met schrik geslagen waren. Daar was ie t Snuivend en puffend raasde-ie binnen. B(j 't station stonden we in het Oranje-zonnetje te bakken, en terwyi de Koningin nog daar binnen was, haddon we tyd op de gereedstaande auto's te letten. Dio fonkelden van weelde en spiegelden naar alle kanten in den dag. De portieren ervan waren geopend en we keken er in, zooals nieuwsgierig aangelegen menschen, voor wie een mooi étui staat opge klapt. Maar je aaudacht wordt ineeris afgeleid. Ha, uit het galagekrioel zagen we de Koningin nu van vlak bij. Alzool Het levende geziebt spreekt toch weer anders dan do foto's, Persoonlijke moed is er atork in. Het goedige vooral, dat een zacht verdraagzaam oog heeft voor het leven in kl zyn schakeeringen. Een geestdriftig gejuich ging op en een halve minuut later stapte Hare Majesteit in de luxe-auto. De chauffeur trok zijn stang om draaide. Ik keek naar dezen dienaar, maar niets leefde of vlamde in dit gezicht, dat alléén ernstig, uorsch tuurde. Rumoerige vrouwen en kinderen, die op een afstand achteraan stonden, gluurden vinnig onder hun wuivende banden naar de KoningiD, die vrien- delljk boog. Begeerig rekten zich hier en daar hoofden on die vooraan tegen elkaar gedrukt keken, werden geduwd ón gevraagd: of Ze er al was maar wilden in hun nieuwsgierig verlangen niet gestoord worden en spraken nijdig terug. Weer juichte het volk, zakdoeken wuifden. Hoeden werden gezwaaid. En «oen hup, weg ging het naar den Bol weg. Een stroom van publiek mee en zeker was de Polderweg heden den kluts totaal kwyt, want er ia immers nooit zoo'n verkeer? By den watertoren wenkte het Sportterrein met zyn fraaie eerepoort, met ztjn bonte vlaggen en wimpels die op den wind klapperden. Langs slooten en weilanden kwa men we er nog bytyds, want het was daar zoo vol dat er haast geen kip meer by kon. Ontelbaar scheen ons het volk. De beste indruk ervan Ingezonden mededeeling. Vergeten vrouwen door de verzorging van anderen zichzelf? Het zou betei zyu als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste gezondheids;egels zyn eenvoudig en gering iu aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gozond te blijven. ZIJ die nen niet te zwaar te eteu, niet op opwekkende middelen to vertouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige go woooteD overladen bet bloed met vergiften. De nieren zyn de veiligsheidskleppen. Zy ont trokken do vergiften aan het bloed on voeren deze veilig af. Maar de beate nieren kunnen geen overmatige in spanning verdragen, en als zy falen, kan alleen ruat en oen speciaal nier geneesmiddel haar weder op streek brengen. Versterk by waarschuwingen door rugpyn, waterstoornisaen, duizelig heid, hoofdpyn en een dof, vermoeid zenuwachtig gevoel de verzwakto nieren met Foster's Rugpyu Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen Slaap meer en maak u minder zorgeD. Eet go makkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iedoren dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen vertrouwen als speciale hulp by nier kwalen, omdat Foster's Pillen uit sluitend voor de niéron en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de ver pakking de bandteekening van James Foster voorkomt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder ver- krygb. by Alb. ten Klooster, Keizorstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ti 1.75 p. doos of f 10.— p. zes doozen. (52)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1