Laatste berichten. kreeg je op den weg. En toen we na veel moeite uit het gedrang op het terrein arriveerden was een dichte vierkante haag van publiek op het veid aanwezig. Ouden van dagen en vaders en moederB met hun kinderen zaten ai een heel tijdje in het gras en achter de touwen waren honderden netjes opgesteld en de gereserveerde plaatsen schenen allemaal bezet. De commissies haddon druk werk. Politie en militairen eveneens. Het wae er 7.eer druk en knus gezellig. Ia tent jes en tenten kon je van alles koopen bier, chocolade, melk, vruchten, tabak, sigaren. Voor de bioscoop werden opnamen gemaakt en een paar foto graven liepen van 't kastje naar den muur om kiekies te nemen. Barnes en heeren en meisjes en jongens van turnvereenigingen maakten vóór den aanvang van de openlucht feesten een oefening. Zangers van de zang vereenigingea liepen heen en weer en do Stafmuziek der marine en „Helder's Harmoniokapel" en „Win- nubst" waren er ook. En boven de groepen uit zag je de breed-uitwaaiende kleurige vaan dols en banieren met medailles en lauwerkransen. Doch wat je by het overzien van alles constateerde, was: een mooi ruim prachtig ingericht terrein en het tweede /wat je binnensmonds uitriep, was: een dichtopeengepakte, sympathiek gestemde menigte. De lucht was blauw en de zonne stond mild stralend aan den trans on een vliegmachine snorde hoog boven het land, mot oraDje ballon en vlaggen aan weerszijden. Opeens hoorde je in hot m-mschen- gewriemel het sein dat de Koningin in aantocht was, blij en roezemoe zend ten allen kant en waarlijk Hare Majesteit kwam door de poort aan gestapt en dadelijk giDg één harte Hjke, feestelijke geestdrift op. De Koningin had plaats genomen op du voor Haar bestemde tribune, tusschen onzen Burgemeester en Wethouder De Ven. Aller blikken waren naar dezen kant gericht en een mannetje uit Koegras, die achter ons stond, hoor den we vrijmoedig zeggen: „frou beu ik straks zeventig en het is voor 't eerst dat 'k de Koningin van Nederland mag zien. Ik heb er genoog van gelezen en van gehoord, maar d'r gaat toch niet boven zelf zien - met eigen oogen. Een kra nige vrouw, hoor en een man zal haar moeilijke taak niet verbeteren 'dat zeg ik". Directeur Leeuwens gaf een teekeu met de dirigeerstok, de marine muziek zette onberispelijk iu en bet was een genot, een groot genot naar den zang te luisteren. .Holland'» Glorie" trof bijzonder, maakte een diepen indruk. Allerzljden barstten luidruchtige toe juicbingen los na aioop en toen kwam onze turnvereenigingen ln actie en wat bet publiek alzoo te zien kreeg was wel de moeite waard. Telkens werden de uitvoerders op een geweldig applaus onthaald en dit was aan het slot wel algemeen toen de Koningin het veld opging om haar bijzondere belangstelling en tevredenheid te toonen. Op den Polderweg, op den Overweg, op den Parallelweg waren Inmiddels vele meDscben bij de band om de Koningin te zien passeeren en verder ln den middag zagen de straten en grachten zwart van 't volk en vooral was veel leven en veel drukte en toen de avond viel werd dit nog een graadje erger. Vooral aan den Kanaalweg was het wemelvol en vóór .Oasino", waar ieder zoowat heen wilde, had je een ware opstopping. Daar binnen was 't ik weet niet hoeveel graden Fahrenheit. Maar de lui, die er weer uitkwamen, hadden roode koppen van de kwellende warmte. Onze leesten. Bazoak dar Koningin. Mistig 's morgens. Bij dezen wind geen ongunstig teefeen. 't Klaart gewoonlijk tegen acht uur wel op en dan hebben we heerlijk weer. En dat hadden we, den geheelen dag. Gelukkig! Want als 't een weer was geweest als de vorige week dan waren we weggewaaid met tentjes en al. Wat 'n verschil. Toen beukten de golven dagenlang de kust, woei bet stormsignaal eiken dag. t Begon al vroeg in den morgen „Winnubst' onze altyd wakkere plaatselijke muziekvereeniging had voor een verrassing gezorgd. Op 't| feestprogramma mocht het natuurlijk niet staan. Ea zoo werden we te 6 uur gewekt door de reveille. Op 't Stationsplein werd te klokke zes het oude Wilhelmus ingezet en plechtig klonken de tonen in het vroege morgenuur al» inwijding voor den blijden dag dat onze Hooge Landsvrouwe ln ons midden .komen zou. In opgewekten marach girg het daarna door verschillende straten en werd bU den voorzitter van het feest comité den heer De Ven en by den secretaris en penningmeester en enkele loden even halt gehouden. 't Was een beele marsch voor de muzikanten en den steeds aan- groelendon hoop belargstellende vol- gerB - maar toch ook al weer aardig - om de glunderende gezichton der inwoners, die gauw even by de deur kwamen of van onder 't gordyn door de ruiten gluurden. De stad begon zoo langzamerhand een feeatelyk aanzien te krygon. Alom werd de vaderlandsche drie kleur ontplooid. Te half tien begint de opm&rsch der turners met de muziek naar het terrein reeds. Een vrooiyk gezicht, die lichte toiletten, die een ry vormden de halve Weezenstraat lang. Er waren n.1. 156 manneiyke en 120 vrouwe lijke turners. Dat is een heele stoet. De medewerkende vereonigingen waren „Pro Patria", Sportvereeniging ,H. B. S.'\ .Oefening kweekt Kunst", „Hygita", .Turnlust" en de Patro- naats gymnastiekschool. Van 't lokaal in de Weezenstraat ging 't met .Winnubst" aan 't hoofd door Keizerstraat, Spoorstraat, West- straat, Kanaalweg, Koningsplein naar *t terrein. Duizenden toeschouwera vulden den weg er heen en golfden het ter rein op. Te half twaalf arriveerde de Ko- ninkiyke trein. Aan het station werd H. M. ver welkomd door den Vice Admiraal Naudln ten Cate, Commandant der Stelling van den Helder, met ?Jjn staf, bestaande uit den Chef Staf Zee macht, Chef Staf Landmacht enzyn adjudant, en door den Burgemeester van den Helder, den heer W. Houwing. Met Haar gevolg, bestaande uit freule Sloet, Vice-Admiraal F. Bau- duin, Kapitein ter zee Jhr. C. Hooft Graafland en den ordonnans officier Kapitein Jhr. Backer, werd plaats genomen in de gereedstaande auto's en bogaf men zich op weg naar het feestterrein, hartelijk toegejuicht door de langs den weg staande menigte. Boven het terrein cirkelde onder- tusscben een onzer watervliegtuigen in ronkende vaart als een reuzenvogel rondspeurende of hy ergens onraad ontdekte. Aller oog was gericht op den vlieger daarboven, tot de konink- ïyke auto nadert en een hoera I uit de menigte op gaat. Te 11.40 komt H. M. by de eere- poört aan; de voorzitter der feest commissie, de heer De Ven wordt aan H. M. voorgesteld, zoo ook de andere leden der commissie de heeren Adriaanse, H. C. M. Nypels, G. Kroeb, Joh. Bakker, J. Delgorge en W. Möller. Het dochtertje van den heer Nypels, Marie, bood H. M. een fraai bouquet aan. De Koningin droeg een lichtbeige japon en een witten hood met zwarte ve6r. Onder het gejuich der menigte begeeft H. M. zich naar de koninkiyke tribune. Naast Haar nemen plaats Burgemeester Houwing en den heer De Ven, voorzitter der Feestcom missie. Helder's Harmoniekapel, onder directie van den heer v. d. Boogaerde zet h6t Wilhelmus in en als de laatste tonen daarvan verklonken zyn staat de zangersschare, onder leiding van den heer A. J. Leewens gereed om onder begeleiding van het orchesi der Stafmuziek „Holland's Glorie" ten gehoore te brengen. Frisch op klonk de zang en het 'altyd mooie tweede deel van het lied klonk diep roerend, 'd Was de uit drukking der innige bede voor Haar die met Hare regeering het schip van staat in deze bange tyden veilig weet te voeren langs de talryke klippen. .Spaar, o God, het erf der Vaad'ren" krügt dieper beteekenis in dezen tijd en de menigte voelde dat, en eer biedige stilte heerschte alom. En als een belofte klonk het: ,Eq dreigt, wat God verhoed" De kryg met feilen gloed. Dan 't oog op God, Oranje aan 't [hoofd." Doet houw en trouw in nood en [dood". Dat klonk alB een gebed, en als een getuigenis en een gelofte voor Haar die te midden Haror landskinderen wilde vertoeven. Dit nummer maakte biykbaar diepen indruk Een 24 tal dames voerden daarna onder leiding van den heer J. B. Polak uit Hulde aan het Oranjehuis" een rythmiach plastische scène die door H. M. en het publiek met belangstelling werd gevolgd. Gracieus waren de bewegingen dei- dames in lichte toiletten en sleriyk de bewegingen die zy uitvoerden met hare rood-wit blauw of oranje- parasols. Toen was de beurt aan de 275 turnsters en turners. Onder leiding van den heer J. F. van Loo werden verschillende nummers uitgevoerd. De heer de Vries en de dames de Koning en Van Pelt deden beurtelings dienst als voor werker (ster). 't Was een eenig gezicht de flksch uitgevoerde bewegingen over't heele terrein waarvan 't frissche groen zoo aangenaam aandeed tusschen de witte "pakjes. 't Was warm in de zon, maar de werksters en werkers deden 't met lust en opgewektheid .Helders Har moniekapel" en .Winnubst" onder leiding van den heer Ter Hall zorg den voor muzikale begeleiding. H. M. ging daaiop het torrein rond en onderhield zich met enkele meisjes van verschillende groepen. Z[j liet zich de leiders, do heeren J. F. v. Loo, J. B. A. de Vries, M. P. van Hooy donk \ooratellen en ook den heer Leewens, dien zy eenigo vriendeiyke opmerkingen maakte. Wat ons vooral opviel was de een voud vau H. M. en de minzaamheid waarmee zy zich met verschillenden onderhield. Aan den voorzitter der feestcom missie deed H. M. biyken van Hare hooge ingenomenheid met het ge presteerde. ny roemde vooral de schoone samenwerking voor het goede doel. De ingenomenheid van H. M. bleek ook hieruit dat zy eenigen tyd langer bleef dan aanvankeiyk be paald was en haar te volgen bezoe ken dan maar iets verkortte. Oader de tonen van htt .Wilhelmus" door .Winnubst" verliet H. M., weer toe gejuicht door do dicht saamgepakte menigte, het terrein om in den Koninkiyken salonwagen op het per ron de lunch te gebruiken, waaraan o.a. ook onze Burgemeester deelnam. Te ongeveer twee uur begaf H.M. zich per auto, laDgs Prins Hendrik laan, Kanaalweg, Hoofdgiacht naar het Koninkiyk Instituut voor do Ma rine. Juist toen zy het Havenplein bereikte was daar de optocht van turners en danseressen aangekomen. üp het Instituut werd het korps adelborsten en het personeel geïn specteerd. Na afloop daai van maakte H.M. een rondgang door het gebouw waarby zy tot verschillende Adel borsten en Onderofficieren, o.a. den oppeischryver van het Instituut, de heer Biogel, en den matroos-portier, de heer Visser, die juist Donderdag de medaille voor 86 jarigen trouwen dienst had ontvangen eenige woorden richtte. Vervolgens woonde H.M. eenige oefeningen der adelborsten by, be staande uit Zweedsche gymnastiek, Athletiek en schermen. Hierna bogaf H.M. zich met haar gevolg, en in gezelschap van den Vice-Admiraal Naudin ten Cate, diens adjudant, luit. ter zee le kl. van der Linde en den commandant van het: Instituut, Kap. ter zee M. Oudemans, naar Hr. Ma. raynenlegger .Medusa". Met dit schip werd eeu tocht op de reede gemaakt, waarby^ook het pant- sordekscbip .Holland" werd gepas seerd. De aan boord van het schip opgestelde bemanning hief toen een driewerf hoera aan. Tydens dezen tocht van H.M. maak ten een dri6tal watervliegtuigen der Marine eenige vluchten bovèn de reede. Door de groote menigte, die zich aan de haven en op den zeedijk bevond, werden deze evolutiön met groote aandacht gevolgd. Na den tocht met de „Medusa" tusschen de talryke, meeBtal voor anker liggende jachten, ging H.M. over aan boord van het jacht „For- tuijn", van de K.M.J.C., stuurman luit. t. zee le kl. Greve. Nog steeds was er echter zoo goed als geen wind, zoodat het jacht ten slotte door een stoomsloep der marine naar de haven moest worden ge sleept. Na aankomst aldaar, begaf H. M. zlcb, weder per auto, langs Buiten haven, Ankerparb en Binnenhaven naar het fort Westoever. Dekonink lijk© trein, waarin zij den nacht doorbracht, was inmiddels naar het nabijgelegen spoorwegemplacement overgebracht. 's Avonds werd hetfeeatin „Casino" voortgezet. De daar georganiseerde Kermesse d'été, weid te 7 uur door den heer De Ven, voorzitter van de Feestcommissie, geopend. Spr. bracht dank aan allen, die medegewerkt hadden, om dit avondfeest aldaar voor te bereiden. De tyd daarvoor was slechts kort,' in verband met het voornemen, de opening der feesten met het bezoek der Koningin aan de wedstryden der K. M. J. C. te doen samenvallen. Dat H. M. er in toestemde de feesten te openen, was voor do commissie 6en groote eer. Ea aan den bijzonderen luister, dien het bezoek van H M. aan de feesten byzette, is dan ook zeker den grooten toeloop van menschen naar het feestterrein te danken. Het was spr. een geuoegeD, nu reeds te kunnen mededeelen, dal. H. M., naar zy den beer Burgemeester mededeelde, bijzonder tevreden waa geweest over hetgeen te zien.en ten gehooie gebracht werd. Een bewya, dat de moeite, die de verschillende corporaties eii vereoni gingen zich hebben getroost, niet tevergeefs ia geweest. Is dus de middag tot aller genoegen geslaagd, het comité verwacht dit ook van de andere, feestdagen. De groote moeite en zorg die eraan ten koste Is gelegd, geeft allen grond tol deze verwachting. Verschillende dames en hoeren hebben zich bij de voorbereidingen zeer verdiensteiyk gemaakt, doch het zou te ver voeren deze alle op te rieemen. E9n uitzondering in ver band met dezen feestavond wil spr. maken voor de heeren Kokelaar, de Grauw, van der Lee en M. P. Polak, die byna dag en nacht hebben gewerkt om dit deel van het feest te doen slagen. Ten slotte uitte spr. den wensch dat het geheele feest mocht slagen gelijk zich dit Vrijdag reeds op zoo uitnemende wyze had ingezet. Daarmede was de Kormesae d'été geopend en onmiddellijk stroomde „Casino" vol met bezoekers, die zich overal verspreidden. In de voorzaal was het dansen en Cabaretvoorstelling, doch daar de artisten nog afwezig waren, bepaalde men zich tot het dansen. Een keurig orcheslje vau de Marine en jongelieden die dit gedeelte van 't programma „fijn" vonden. Wij geven toe dat het zyn bekoorlykbeden heeft. 'tWas er druk en vol en warm. Trouwens dat was 't byoa overal. We zeggen byna; want als men goed zoekt vindt men bepaald een paar plekjes waar 't aangenaam rusten is. By den ingang linksPan-o p'ti cum waar de „slag aan den IJzer" vao boven en „aan den Eiser" op zy to zien is. Van binnen er in is er ook een en ander te zien, datje van buiten niet zien kunt. Waarom wy den bezoekers aanraden tegen entree van een dubbeltje te gaan zien of zij 't zien kunnen. „Salon de tirl" natuurlijk dat is aantrekkelijk, dat is sport on kunst tegeiykertyd. 't Is vry moeilyk mis te schieten. Dat is heel wat waard. Een juweeltje van smaak is het bloemen ten'je. 't Vormt met de be scheiden verkoopster en de kleurryke kinderen Flora's een liefelijk geheel. Oranjekleur overheerscht er maar er zyn toch ook blanke lelies, die wat duurder zyn. Blank is nu eenmaal duur waar wy ook al de bleekpoeder moeten missen. Daar zit dus logica ic. Als je daar verwylt als de voor stelling daarnaast aan den gang is in bet theatre, waar heuscte worste laars te zien zyn, tref ja het. Maar, o waai als 't spul daar be ginnen zal en de clowns naar buiten komen. Een meneer die de boeren, burgers en buitenlui de noodige ex plicatie geeft, muzikaflten die van hoempa 1 blazen dat hooren en zien je vergaa, totteindelyk do muzikanten aangestoken zyn en de lichten naar binnen gaan waar de voorstelling begint. 60 zitplaatsen! amphiteaters gowijze gebouwd... enfin en de rest zullen we maar zeggen. Max Denver staat op 't eene bi jet, Max Linder op 't andere. Wellicht zyn ze er allebei. Kranige figuren 1 Frisch fruit kan je op meerdere plaatsen koopen. En als je Je even uit do wriemelende woelende menigte wilt terugtrekken, styg dan, vrionde- lyke lezer, de trappen van het tooneel op on gebruik een heeriyk kop thee van de firma Terwee. Een prachtre- clame en in trouwe goede waar voor je geld. Aan de andere zyde staan de andere tentjes merk op de logica. Daar vind je „De Waerheidt". Als altyd heeft zy zich in geheimzinnigheid gehuld. Zie hare emblemen. Een kater, een uil, en een griezelige doodskop I 't Is ook van Madame de Thóbes, recht uit Parys gekomen. - zoodat we bier wellicht dichter by de waar heid zyn dan in Parys. Dat zegt wat in dezen tyd Vischtent on grabbelton bieden aardige verrassingen. Je kan ook lee lijk op je neus kijken als ge er een wint. Een neus n.1. Buiten ln de tuin draait het rad van avontuur Jaapje met zyn koek ia er. En druk dat het daar is. Wat te begrijpen is van alle plaatsen, waar je 't geluk kan treffen om te eten zonderbroodkas: t. Je kunt er ballengooien en schijven werpen, je kunt er op den tip-top. En als ge moe zyt, stijg dan de trappen van den muziektempel op en neem een verfrisaching. 'tGaat er daar lontig toe. 'tWas er den eersten avond vol, stampvol. En buiten wachtten nog honderden die er niet meer in konden. Die binnen binnen binnen binnen, zei indertyd immers de con ducteur der Helderache tram? Enfin er volgen nog meer avonden. En iederen avond zal er muziek zijn en voordrachten van komiekelingen en andere lui. Wy vergaten nog te melden dat in den tuin van tyd tot tyd een specia- liteit-equilibi :st evolutiön uitvoert op den staaldraad, wat ze hem in circus Carré niet verbeteren zullen 1 De zeil- en Roei-wedstrIJden der Koninklijke Marine Jachtclub ter reede van Texel, op 7 en 8 Sopt. Buitengewoon groot is dit jaar de deelname aan de wedstryden van de K.M.J.C. Niet alleen wat betreft het aantal deejnemers, behoorende tot de Marine, maar vooral ook wat het getal particuliere jachten betreft. Onze haven bood dan ook reeds Donderdag een ongewoon gezicht, zooals wy dat in jaren de laatste wedstryden der K.M.J.C. toch werden in 1914 gehouden - niet hebben gezien. Tal van groote en kleine jachten, sloepen met model-en fanta- tietuig, vulden de haven. Daar waar wij gewend waren de grijze massa's der oorlogschepen en torpedobooten te zien, ontwaarden wij nu de talrijke ranke, sierlijke vaartuigen, in bonte mengeling dooreen. Vrydagmorgen vroeg reeds, heorsch te er op deze scheepjes een ODgewone bedryvigheid. Overal was men bezig de laatste voorzieningen te treffen voor den wedstrijd. En in dien tus schentyd stoomden de stoomsloeper. dor Marine de haven in en uit, tel kens een heele sleep sloepen en jach ten naar buiten brengend, die dan op de reede rond bleven varen tot hun tijd om te starten gekomen zou zijn. Wy, hier in den Helder, zyn bezig den oorlog voor een paar dagen te vergeten. De wedstrijden van de K.M.J.C., de feesten ten bate van het Steuncomité, en last not least het bezoek van onze Landsvrouwe zullen dit bewerken. Wat werkt meer medo tot een vredige stemming, als het zicht van die talloze jachten, als witte zwanen door het in het zonlicht water snydend Wie denk er dan aan oorlog, aan ellend? Maar bij al die feestelijkheden, ko men de belangen met elkaar in atryd. Voor het vorsteiyk bezoek en de openluchtfeesten kon meu geen beter weer verlangen dan het gisteren was, een stralende, zonnige dag. Maar het bestuur van de K.M.J.C. had het graag even andeis gezien. Zij hebben iets noodig dat het feestcomité kan missen. Een flinke bries, die de zeilen bol doet staan, die de jachten met flinken vaart door het water dost gaan, en die maakt dat stryd span nend wordt, dat de stuurman zijn kennis on ervaring ten volle kan uit buiten. Helaas I Toen wij 's morgens aan de haven waren, op het oogenblik dat het eerste nummer sloepen Ë1 en B2 met modeltuig, gezeild door officieren der K.M., leden van de K. M. J.C. alartte, of liever moesten star ten, was er zoo goed als geen wind. Slap hingen de zeilen, en de sloepen meer door den vloed dan door den wind over den startlijn gebracht dre ven al heel spoedig af. Zoo ging het althans met de eerste drie nummers on de wedstryd-commisaie kon al niet anders doen dan deze start ongeldig verklaren. Deze nummers van het programma moesten daarop tot nader order worden uitgesteld. De hoop dat er tegen den middag wat meer wind zou komen werd helaas niet verwezenlijkt. Door de windstilte zag het bestuur der Jacht club zich genoodzaakt de wedstryden van Vrydag tot nader order uit te stellen. Waaracbynlyk, zullen deze nummers Zondag a.s. worden gezeild. Hierdoor is ook in het programma van Zaterdag eenige verandering gekomen. De roeiwedstrljden gaan op den gewonen tyd door. In de starttyden van eonige klassen van den zeilwedstryd is echter verande ring gebracht. In plaats van eenige nummers die des morgens zouden zeilen zal een paradevaart gehouden worden door de in die nummers in- goschreven jachten, welke parade vaart door de Koningin zal worden byg6wooiid. Des middags zeilen dan de jachten die des morgens zouden starten. Zaterdagmorgen. Evenals Vrydagmorgen heerschte ook nu aan de buitenhaven al vroeg etn levendige bedryvigheid. Tal van sloepen met manschappen, dio elkander straks in feilen strijd de zege zouden betwisten, lagen nu nog broederlyk naast elkander, in afwachting van de sleepbooten die hen naar buiten moesten sleepen. Ook op de jachten was men druk in de weer. De eerst aangekondigde veranderingen in de starttijden waren weder ingetrokken, en bleef ue het programma vermelde tyd gehand haafd, zoodat zoo mogelijk alles in den voormiddag wordt afgezeild. Door H. M. de Koningin en Haar gevolg werden de roei wedstryden en een deel der zeil wedstryden bijge woond. Reeds te half 9 verliet H. M. met gevolg dm Koninkiyken trein by fort Westoever, waarna langs Binnen haven, Ankerpark en Buitenhaven naar Hr. Ms. „Medusa" werd gereden, welk schip direct naar buiten stoomde. Biykbaar werd eerst koers gezet naar de startiyn van den roeiwedstryd, ter hoogte van fort Etfprins. Niettegenstaande het betrekkeiyk vroege uur en het feit, dat alles ln de Gemoente weer zijn gewonen gang ging, had zich toch nog een vry talrijk publiek naar de buitenhaven begeven om het vertrek van H. M. by te wonen. Na eenigen tyd op de reeds te hebben vertoefd, stoomde de „Medusa" weder naar binnen, waarna H. M. zich naar het Koninkiyk Instituut begaf om do pryzen vau den roei wedstryd uit te reiken. Zie varder onder Laatste Berichten. BINNENLAND Da KatwIJkiche trawlschapen. Van de tydelljk stilgelegde Kat- wykscke trawlvloot is thans een groot gedeelte van IJmuiden ter vischvangst uitgezeild. Binnen enkele dagen is duB wederom een grootere aanvoer van trawlvisch aan de IJmuider markt te verwachten. Sluiting van da buitengewone zitting der Statan-Genaraal. By Kon. besluit van 5 dezer is het volgende bepaald: De tegenwoordige buitengewone zitting der Staten-Generaal zal woiden gesloten op Zaterdag 15 dezer, des namiddags te 8 uur. Kolanbasparlng. Te Delft zullen op een tiental plaat sen gelegenheden worden opengesteld, waar warm water verkry'gbaar zal wezen voor koffie, thee of waschge bruik. Zes bakkers, die hun bedrijf nog niet hebben gecombinceid, hebben bericht gekregen, dat indiea dit vóór 15 dezor niet vrijwillig is geschied, zy by de bestaande coöperaties worden ingedeeld. Om voor de kleermakeryen oen brandstoffenbesparing van ten minste 40 pet. te verkrijgen, zullen na 15 dezer slechts brandstoffen worden geleverd aan ateliers, waar ten minste 5 volwassen kleermakers hun beroep uitoefenen. Geen kolen worden meer geleverd aan z.g. thuiswerkers. Teneinde voor de waschindustrie tot een kolen besparing van 40 pet. te geiaken, zullen ingrypende maat regelen worden genomen. Hstabonne mentensLelsel wordt wellicht afge schaft, het stryken van onder- en nachtgoed wordt verboden. AllekieiDO wasscheryen zullen by de grootere worden iügedeeld, terwijl ook de fyn- strijkerijen zooveel mogelyk samen gevoegd moeten worden. De bakkers te Asseu hebben be sloten voortaan, te beginuen 6 dezer, één dug psr week niet te bakken. Een honderdjarige. Men meldt uit den Haag aan het „Handelsblad" Dondordag vierde, in de met vlaggen versierde Bruoghelstraat, de hoer A. P. Stade zyn honderdsten geboortedag. Door den president der feestcommis sie, den heer A. J. van der Boom, werd den krassen jubilaris ouder eenige barteiyke woorden een fraai bloemstuk aangeboden, voorstellende de „Triton", waarop eertijds de heer Stade zyn eerste reis naar Oost-Indiö had gemaakt. Een stroom van feli citaties in allerhanden vorm was reeds vroeg in den ochtend binnengekomen, ook kwamen velen porsoonlyk hunne gelukwenschen aanbieden. Onder dezen merkten wy o. a. op den kolonel der mariniers, den heer De Jonge Oudraat, die nemens den Minister van Marine den honderdjarige complimenteerde. Voorts behoorden onder de autori teiten, die den honderdjarige te zijnen huize kwamou geluk wenschen, de burgemeester der residentie, rnr. dr. H. A. van Karnebeek. De secretaris van de zaken van Weldadigheid van H. M. de Koningin- Moeder, jhr. Witsen Elias, kwam den jubilaris een feestgave namens Hare Majesteit aanbieden. Voorts werden gelukwenschen aan geboden door hoofd- en oud hoofdoffi cieren der mariniers, namens wie de oud-kolonel der mariniers Van Rees den jubilaris een wandelstok aanbood. Een kleindochter van wyiea overste Sorg waa uit Utrecht gekomen om den heer Stade te feliciteeren. (Deze hoofdofficier is indertyd gesneuveld in een gevecht in Indié, waaraan ook de heer Stade deelnam, en is begraven in een fort naar hem „Overste Sorg" genoemd). Omstreeks half vier defileerde het in de school aan de Fischerstraat gelegerde militaire depót met de muziek aan het hoofd voorby Stade's woning; het maakte daar balt en front, waarna het muziekkorps nog oenige nummers ten beste gaf. Vyftig kindereu, buurtjes, zongen een cantate „Gegroet, gy lieve grijs aard", en des avonds bracht het in de mariniersuniform gestoken kinder muziekkorps „Klein maar Dapper"den hondeidjarige, die zich trots de groote feestdrukte kras en flink houdt, een serenade. Vadermoord. Onder Gastel woonde sinds jaren en jaren het echtpaar De Rooy en kinderen. Hy was een dronkaard, mishandelde en schold vrouw on kroost; zy is een braaf sloofje, dat met haar jongens alle pogingen in htt werk stelde, om den woesteling te kalmeeren. Zóó talloos waren de miehandelingen van den onverlaat, dat j.1. Januari één der zoons naar een advocaat ging om hem 07er eene echtscheiding te raadplegen. Toen de vader bemerkte dat het ernst werd, smeekte bij vrouw en kinderen hem zyne verzorging niet te onthouden. Ea het moedei 1 je duldde weer. Mear toen op den 29 Juli de vader alweer zijne vrouw ranselde en be- leedigde, werd zulks den 19 jarigen zoon te machiig. Hij trok een mes de oude De Rooy viel levenloos neer. De jongen meldde zich zelf by de politie aan, bekende als grif en stond gisteren terecht. Oud moedertje vertelde van haar lyden, roemde haar jongen, die steeds van kinds af, voor haar opkwam, van wienallen.totzelfsde marechausee die hem moest in arrest stellen, met lof en genegenheid spraken. Het O.M.elscbteéóo jaar gevangenis straf. De verdediger mr. W. Rassers stelde de vraag, hoe lang men wel iemand sarren mag, schetste den huiselljken toestand, hoe beklaagde nooit een gelukkig moment kende, hoe zyn ganscho daad bedreven is uit liefde voor zyne moeder. Pleiter drong aan op eene voorwaardelijke V6roordeeling, secondair op een zeer elemente straf. De boeren en de regaerlngi- mutregelen. De Noord-Brabantsche boeren komen in verzet tegen de regeeringsmaat- regelen inzake het opeischen van graan en de pryzen die er voor be taald wordenook tegen de ver strekking van veevoeder tegen buiten sporige pryzen. Donderdag werd in 's-Hertogenbosch een groote vergadering gehouden om te protesteeren tegen de regeerings- maatregelen. Duizenden boeren waren opgekomen niet minder dan zes zalen waren noodig om ze onder te brengen. Gewezen werd op den nood der boeren die nu zelfs het graan, dat zij noodig hebben voor zich zelf en hun vee, hun middel van bestaan, zien ontnemen. In een motie aan de regeering verklaren zy, dat zij in 't algemeen belang al wat zy missen kunnen willen opofferen en geen bezwaar hebben tegen de inbeslagname van alle voediugsprodukten. Zy eischen met nadruk lo. dat aan den boer van zyn eigen geteelde produkten voldoende brood koren en andere levensmiddelen voor het onderhoud van zich en zyn gezin wordt gelaten, 2o. dat hem het veevoeder noodig voor de instandhouding van zijn be drijf, niet ontnomen worde, tenzy in ruil tegen veevoedermiddelen aan pry zen evenredig aan hun voeder- waarde, 3o. dat de maximum-pryzen der granen en andere produkten door de regeeriDg vastgesteld, aaumerkeiyk moeten worden verhoogd, aangezien de verbouw van deze gewassen niet meer loonend is. In Eindhoven werd insgelijks een groote meeting gehouden die door honderden en honderden boeren uit den omtrek werd bezocht waar ins gelijks geprotesteerd werd tegen de inbeslagname van het broodkoren. DE OORLOG. Algemeens feestend. Aan het front by Riga wordt de opmarsch der Duitsche troepen krach tig voortgezet. Een Russisch bericht meldde, dat de doorbraak bij Riga zich tot 60 werst had uirgebreid. En do Duilaclie mededeeling zegt, dat de Duitschers over de Lithausche Aa waren opgerukt tot Segewald, dat ongeveer 60 K.M. van Riga gelegen ia en dat Russische achterhoeden werden teruggeslagen by Nitau, dat 70 K.M. ten O. van Riga gelegen ia. Maar niet alleen in de diepte is deze doorbraak zoover uitgedyd, docbook in de breedte. Want de Russen heb ben do stérke stollingen langs de Dwina, waarin zy zco landen tyd tegen iedere aanvalspoging dér Duit schers hebben stand gehouden, tot aan Friedrichstadt ontruimd. De af stand van Riga naar Friedrichstadt is eveneens pl. m. 70 K.M. En het jongste Russische bericht meldt, dat de Russen in N. O. rich- tiog terugtrokken tot aan Moloepe, en tot 25 werst van Wenden, achter de Ligat. Bovendien is de Duitsche vloot, nadat de versperringen, die de Golff van Riga afsloten, waren opgeruimd, de golf biDnen gekomen, zoodat bet leger nu by' den opmarsch op de hulp der schepen van de zeezyde kan rekenen. Wanneer de Russen niet spoedig kunnen worden gebracht tot standhouden ln een goed verdodig- bare stelling, dan ligt geheel Lyfland en Koerland voor de Duitschers open. De Duitsche opmarsch ontwikkelt zich langs don straatweg Riga - Wenden—Walk, in de richting van den spoorweg naar Pskof. Waar (de Russen denken stand te houden is by den toestand, waarin het 12e leger schynt te verkeeren en den snellen terugtocht nietgemakke iyk te zeggen, daar vervanging van de gedemoraliseerde troepen, en het aanleggen van een krachtige verde digingslinie tyd eischen; wel zegt het Russische legerbericht, dat er „maatregelen zyn genomen om den opmarsch der vjjandeiyke afdeelingen op te houden" maar het is nog niet na te gaan, waar dit zal ge schieden. Door het verbreken van het Russische front op een der vleugels wordt bovendien het vasthouden van de stellingen ten Z. daarvan hoogst moeilyk. Dat blykt reeds uit de ont ruiming der Dwina-linie tot Friedrich stadt, en het zal de vraag zyn of het daarby zal bfljven. Ministerieel» crisis In Frankrijk. Parys, 7 Sept. Ministerpresident Ribot bood aan president Poincaré het ontslag van het ministerie aan. Parijs, 7 Sept. President Poincaré verzocht Ribot zijn aftreding nog uit Le stellen, totdat de presidenten van Senaat od Kamer te Parys zullen zfjn teruggekeerd, opdat Ribot de noodige besprekingen kan houden. Wy laten hieronder den uitslag der Roaiwsdstrijdsn voor personeel der Koninkiyke Marine, volgeD Sloepen type B\ geroeid t>n gestuurd door Manschappen van de Kou. Marine. Lengte der baan 2000 Meter. le prijs1 kleiüö zilveren medaille en 12 kleine bronzen medailles, uit geloofd door H. M. de Koningin en f 40.— voer de geheele bemanning. 2e prys: bronzen medaille, uitge loofd door ZE. den Minister van Marine en f 20.— voor de geheele bemanning. 8e prys: f 10.— voor de geheele bemanning. De sloep, die den eersten prys wint, ontvangt 50 sigaren van Z.E. den Vice Admiraal W. Naudin ten Cate. Aantal deelnemers 10. Uitslag nog niet bekend wegens reclames. Sloepen type B8, geroeid en gestuurd door Lichtmatrozen K.D. van Hr. Ma. „Atjeh". Lengte der baan 2000 M. le prys1 kleine zilveren medaille en 8 kleine bronzen medailles, uit geloofd door H. M. de Koningiu en f 20.— voor de geheele bemanning. 2e pryset>n zilveren medaille, uit geloofd door bet Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" ec f 10.— voor de geheele bemanning. 3e prys: f 6.— voor de geheele bemanning. De geldpryzen in deze klasse zyn uitgeloofd door de besturen van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", af deelingen „Den Haag" en „Eind hoven". De sloep die den eersten prys wint, ontvangt 50 sigaren van Z.E. de Vice Admiraal W. Naudin ten Cate. Aantal deelnemers 5. Eerste prys sloep M. 6, stuurman lichtmatroos K.D. C. Urf. Tweede prya sloep no. 2, stuurman lichtmatroos K.D. J. Bots. Derde prys sloep no. 4, stuurman lichtmatroos K.D. G. de Valk. Vletten, geroeid door twee man schappen van de Kon. Marine, zonder stuurman. - Lengte der baan 1000 M. le prys: 2 kleine bronzen medailles, uitgeloofd door H. M. de Koningiu en f 10.- 2e prys: f 10. 3e prys: f 7.50. De eerste pryawinnonde vlet ont vangt 25 sigaren van ZE. de Vlce- Admiiaal W. Naudin ten Cate. Eerste prys: vlet Hr. Ms. „Emma". D. Augustyn en J. Kool, tyd 4 min. 40.6 sec. Tweede prys: vletHr.Ms. „Emma". D. Bot en K. C. Dekker, tyd 4 min. 46.8 sec. Derde prys: vlet. Hr. Ma. „Korte naer". G. J. |vari Gunsteren en J. Abbas, tyd 5 min. 6 sec. Vletten, geroeid door twee licht matrozen K.D. van Hr. Ms. „Atjeh". Lengte der baan 1000 M. le prijs: 2 kleine bronzen medailles, uitgeloofd door H. M. de Koningin en f 10.-. 2e prys: f 5.—. De eerste pryswinnende vlet ont vangt 25 sigaren van Z. E. den Vice- Admiraal W. Naudin ton Cate. Aantal deelnemers 8. Eerste prys: Römermau en Larn- mets, tyd 6 min. 10,2 sec. Tweede prys: Toledo en Van Groningen, tyd 5 min. 10,8 sec. Derde prijsSchatsman en Sraeets, tyd 5 min. 11,4 »dc. De zeilwedstryd loopt vermoedelyk heden af. Naar wy vernamen, zou een kortoren baau worden gezeild. Iu de amusementzaul vau het Koninkiyk Instituut voor de Marine zouden de pryzen voor den roei wedstryd door H. M. de Koningin worden uitgereikt. Na den terugkeer iu de haven van de „Medusa", begal H. M. zich naar het Kon. Instituut, waar vele officiereu mat hunne dames en verdere ge noodigden aanwezig wai6n. Verder waren hier in twee rtym de beman ningen der sloepen die den eersten prijs b'haald badder, opg.-sWd Met een vriendeiyk woord, werden de medailles door H. M. aan de pi (js winnaars overhandigd, waarby Z(J verschillende van ben Haar tevreden heid betuigde over hunue prestaties. Na de uitreiking der medailles be gaf H. M. zich naar het station. Te 12.40 vertrok H. M. met den gewonen sneltrein waaraan hel. Ko ni; klijk salonry tuig was vastgehaakt. Een groote menigte stond langs den Parallelweg en juichte H. M. by het vertrek van den Ir vin luide toe. Te voren had H. M. zich in haar appartement eenigen tyd onderhouden met den Burgemeester. (Ongecorrigeerd.) Voetbal. Zondag 9 September. H. F. C. H. B. S. - Combinatie versua Mliltaira Combinatie, om II zilvoren draagmedaillss. (Aanvang 4.15 uur.) De door „Helder's Belang" en het „Plaatseiyk Steuncomité" georgani seerde Openluchtfeesten zullen, behal ve door muziek, zang en athletiek, ook opgeluisterd worden door een voetbalmatch. Het belooft een zeer mooie wedstrijd te worden ea de vele voetballiefhebbers die onze stad ryk is, doen goed hierbij tegenwoordig te zyn. Ze zullen wtrkeiyk van iets spannends getuige zyn tevens steunen zij hiermede een goed doel. Een com binatie van de sterkste spelers uit onze plaatseiyke clubs zal te^on een dito van de lanamacht den strijd aanbinden. Be moeite waard dus oui een fcyitje te nemen. Werkelijk men twee sterke elftallen teganover elkander zien en dat men zich geheel zal geven, behoeft geen betoog, temeer als de spelers weten, dat een buiten gewoon groot aantal toeschouwers hunne verrichtingen zal gade slaan. We rekenen nl. op groote animo van de zyde van het publiek. De Heldersche combinatie zal als volgt uitkomen; Balk (H.F.C.) V. d Poll Coaler (H.F.O-) (B.B.B) Bak Tod Uackau Kikkert (H.F.C.) (H.B.8.) (H.F.C.) S traver Claudluts u (EB.8,1 (H.F.C.) (H.F.C) Appal Qrootfl. (H.B.8(H.F.C.) Oorspronkelijk wae bot de bedoeling ge. woest RomeUn (H.F.C.) te laten meespelen, maar deze moeet noodt»kel(jk bedenken fie militaire spelers zyn ons nog niet bekend. Het weiden in.ordaad twee sterke ploegen, die verwachten we - ons zullen vergasten op eau fraaie partij voetbal. Het winnende team ontvangt als prys elf draag medailles. Be match zal opgeluisterd worden door muziek van „Helder's Harmoniekapel", Zooals men weet is de toegangBprys 10 cent, geserver- veerd 25 cent. Scheidsrechter la de heer Den Draayer. Allen dus Zondagmiddag op naar den Bolwegll

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2