Heldersche Courant van Zaterdag 8 Sept. 1917. Texel, 6 Sept. Op uitnoodiging van den Hoofd- Ioepecteur der Visscherfien heeft zich in ooa land een voorloopig Comité gevormd, ten tiode tot oprichting van een mossel-conti 01e vereeniging te geraken. Doel is, dat ïu het komende seizoen alleen goede, goed gereinigde en voldoend groote mosselen na*r bet buitenland morden gezonden waardoor de goede naam van dat artikel weder zal worden hersteld en afzet voor loonende prijzen zal kunnen worden gevooden. Men verwacht, dat een goed geor ganiseerde bedrfifacontrole den Mi nister zal doen besluiten, de vereeni ging bevoegdheid te verleenen, certificaten of andere van een ry kamer k voorziene bewfizen van deugdelijkheid der mosselen uit te reiken. In de statuten wordt bepaald, dat de Vereeniging zich ten doel stelt: aan de afnemers en de verbruikers van Nederlandsche mosselen een waarborg te verschaffen, dat de door hen gekochte mosselen aan de nader vast te stellen eischen, wat kwaliteit, afmetingen en reinheid betrefc, voldoen. Reeds heeft men de toezegging van de voornaamste afnemers, dat zij, na de totstandkoming der controle, uitsluitend mosselen zullen koopeD, welke door de vereeniging zijn gecontroleerd. Ook de Visschersvereeniging van hier is tot aansluiting uitgenoodigd. Tsxal, 7 Sept. Naar de markt te Leiden werden deze week verscheept 313 schapen en 36 lammeren. In bet geheel zjjn deze week uitgevoerd 780 schapen, 466 lammeren, 17 koeien, 6 kalveren, 1 paard en 8 varkens. In bet boscbje .Het Doolhof', viel gisteren een knaap uit een tamelijk hoogen boom en kwam zoo geweldig neer, dat onverwijld een d' kter moest worden ontboden. Ofschoon de jongen nog al kwetsuren had bekomen, bleek zijn toestand toch niet zorg wekkend te zfin. Alweer zijn er hier mijnen komen aandrijven. Gisteren werd er een opgemerkt bij paal 14 en een op de Zandplaat Onrust. Anna Paulowna. Donderdagavond, 6 Sept. vergaderde de tuinbouwvereenlging in de .Vlas en Korenbeurs". De voorzitter, de heer Pateer opende met een welkom de vergadering, de secretaris, de heer D. Koning, las de notulen, die onver anderd werden goedgekeurd. Mede gedeeld werd: le. Besteld zijn 1445 zak poters Eigenheimers en 148 zak Roode Star. 2e. Ontvangen is een circulaire van de rijkscommissie van Toezicht, waar uit bleek, dat uit ambtelijke rapporten is gebleken, dat de band niet gehouden wordt aan de gestelde regelen bfi het bereiden van verduurzaamde leveDB middelen In 't vervolg zal strenger worden opgetreden. 3e. Van de witte kool is 60 bestemd voor 't binnen land, 20% voor 't publiek en 20% voor 't buitenland, terwijl vooraf 10% moet worden afgestaan aan ae Groente Centrale voor de voedsel voorziening. 4e. Bfi 't drogen van koolblad worden verkeerde practfiken gebezigd. 6e. Aan de veiling mag geen kool met blad gebracht worden. 6e. Door de rijkscommissie zal streng worden opgetreden bfi overtreding van de teeltregeling. 7e. Door 't be stuur, is bet verzoek aan de provin ciale commissie gericht om voor eerste kwaliteit kool 1 ct. per K.G. meer te ontvangen, evenals op andere plaatsen. Geantwoord is, dat dit niet kan, omdat de kwaliteit en de behandeling bij andere plaatsen achterstaat. Voorzitter acht dit onbillijk omdat ook bier kool geteeld wordt van prima kwaliteit, 't Bestuur zal in deze opnieuw pogingen aanwenden. Gewezen wordt op 't feit, dat aan de veiling kool wordt ver kocht voor f 1.10 per 100 K.G., terwijl voor mindere kwaliteit f 2.80 per 100 K.G. wordt gemaakt. Op voorstel van den heer van Lierop wordt met al gemeens stemmen besloten voor al deze kool een eenheidsprijs van fl.— k f 1.10 zal worden uitbetaald, terwijl de hoogere prijs als toeslag over al de koot zal worden omgeslagen. In bespreking wordt gebracht het bestuursvoorstel, om alle aardappelen op de veiling te verkoopen. Na uit voerige discussie wordt dit voorstel aangenomen met 29 st. voor, 2 st. tegen en 3 blanco. Besloten werdle. dat de verkooper aan den afslager niet den prijs mag opgeven, waarvoor de produkten moeten worden opgehouden. 2e. Voor loopig moet eiken verkooper nog 4 van den verkoopsgrijs aan de ver eeniging afgedragen. 8e. Als de aard appelen niet voldoen aan 't monster, wordt de verkooper beboet en moet hij zfine aardappelen weder terug nemen. Bij de rondvraag wordt vastgesteld, dat geen enkele verkooper verplicht is zijne zakken met den kooper mede te geven en dat elke verkooper een marktzak mag aanwijzen. Besloten wordt 's Woensdags geen kool meer te veilen. Eiken Dinsdag en Vrijdag kan voor de velling opgegeven worden hoeveel kool men heeft te veilen Aan alle leden zal woideo b-keud gemaakt, dat zij verplicht zija al hun aardappelen op de veiling te ver koopen. De partijtjes, die tbaDB reeds zijn verkocht, hiervan uitgezonderd. Op voorstel van den heer Pannekamp wordt besloten door de vereeniging nabij de veiling eene weegbrug te plaatsen. De kosten zullen ongeveer f 2600 bedragen. Hierna sluiting. Burgerl.Stand v.Anni Paulowna, over de maand Augustus 1917. GEBOREN: Anneke, d. v. Olto Klein en Aagje Snijders. Gazina, d. v. Hendrikus Scheffers en Grietje Bakker. Antje Maria, d. v. Cornelis Jobannes van den Berg en Johanna van der Peet. August, z. v. Aloys Wauman en Maria Cecilia Helena ONDERTROUWDJobannes Jaco bus ViBser, oud 24 j. en Magdalena Everdina Speets, oud 23 j. GETROUWD: Servaas Verbrugge en Jacoba Karelse. Mattbijs Rezel man en Klaasje Heerschap. Joban nes Jacobus Visser en Magdalena Everdina Speets. OVERLEDEN: Gerard Keppel,oud 3 w., z. v. Jan Keppel en Gerritje Cornelissen. Pieter Bood, oud 42 j., gehuwd met Guurtje Cornelia Jvan Twuijver. Johannes Ligtendag, oud 9 m., z. v. Petrus Ligtendag en Jannetje Commandeur. GroaRttRvalliRg Arrr PsuIsvri. gehouden op 7 Sept. 1917. Eigenheimers f6.20 a f9 60. Bonken f 6 20 a f7.90. Kleine aardappelen f 4 60 a f 6 80. Slaboonen f 28.- a f 86.-. Witte kool f2 - af 2.90. Roode kool f 5.—. Bieten f 2 20 a f 2.50, alles per 100 kilo. Wlsrlngan. De a.s. landbouwtentoonstelling welke Dinsdag 11 Sept. wordt ge houden, zal des vjn. 10 uur in 't Hótel sde Witte Zwaan" door den Burgemeester Peereboom, Eere-voorz. der landbouw-afdeeling worden ge opend waarbij de mnziekvereeniging .Harmonie" zich zal laten hooren. Daarna wordt een rondgang op de tentoonstelling gehouden. Des namid daga geeft .Harmonie" om beurten een concert in hare muziektent en één bij 't HOtel ,de Witte Zwaan" en des avonds één in de Concertzaal .Concordia" van den heer Jb. Bruul. Woensdag daarop volgende geeft .Harmonie" muziek bij de ringrfiderfi met paard en kar en 's avonds één voor de leden der afdeeling der Holl. M.ptj van Landbouw en genoodigden in 't Hétel van den beer Lont. Wij hopen dat het weer de vol gende week met ons moge zfin, wil de tentoonstelling in alle opzichten slagen. De kaasfabriek .Klein Begin" kaas maker de heer H. te Buck behaalde op de kaaakeuring van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Hol land, op een na het hoogst aantal punten. Het hoogst aantal punten bedroeg 92%, bet gemiddelde was 72%. terwijl .Klein Begin" 88% punten behaalde. Het ziet er voor de visscherfi niet zoo rooskleurig uit als in 't najaar van 1916. Paling wordt weinig of niets gevangen, de botvisscherfi is ook niet best. Wat de schelpviach betreft staat het er slecht voor, daar door Duitschland niets anders dan rauwe mossels en nog wel de beste soort worden gekocht. Naar alikrui- kels is geen vraag omreden men (de kooplieden) er geen kans toe ziet dat artikel naar Engeland en Prank- rfik, de afzetgebieden bfi uitnemend heid, te verzenden. Gaf 't najaar van 1916 op dat gebied een rfike bron van inkomsten, dat van 1917 kon wel recht contraire wezen. Door B. sn W. is aan de O.L. School te Hippolytushoef tot tfidelfik onderwijzeres in de plaats van den heer S. Terpstra, wegens diens ver trek naar Warga, aangesteld mej. D. C. Kooijman van Beverwfik. De beer Dr. P. van Aalst, te Krimpen aan de Lek heeft zfin benoeming als gemeente geneesheer naar hier aangenomen. Maandag en Dinsdag zfin hier 3 vliegmachines waargenomen en in den nacht van Dinsdag op Woensdag vloog er een over 't hoofddorp Hip polytushoef. 't Ding was zoo laag, dat een oorverdoovend geraas de menschen uit den slaap haalde en gingen kfiken wat er aan de hand was. Waar al die luchtvogels vandaan kwamen en of 't Hollanders of Bui tenlanders waren is niemand bekend. Door B. en W. is tot ambtenaar ter secretarie, in de plaats van den heer S. P. de Vries die als zoodanig is benoemd te Velzen, aangesteld mej. Cornelia Poel, thans volontair ter secretarie alhier.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5