GEMEENTERAAD VAN HELDER, Laatste berichten. gehouden op Woensdag 12 September. Afwezig de heeren Over de Linden en Van Neck, en de Secretarie. Beëediglng leden. I. Beöediging van de nieuw in komende leden F. van der Ploeg en W. Poll. Beide beeren, door den wnd. secre taris, den heer De Vries, binnengeleid, leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet vereiachte eeden af en worden vervolgens met hunne ver kiezing gecomplimenteerd. De Voorzitter neemt deze ge legenheid te baat om aan het afge treden lid B. Zondervan eenige waar- deerende woorden te wijden. Ofschoon de heer Zonder van slechts korten tyd lid van den Raad is geweest, heeft b(j zich doen kennen als iemand, die met lust en ijver de belangen van het College heeft waargenomen. Voorz. brengt hem daarvoor dank en de Raad vereenigt zich door applaus met deze woorden. II. Notulen. Zijn niet gereed. Ingekomen stukken en mededeellngen. III. Goedkeuring op: a. de Verordening tot heffing van rechten voor werkzaamheden van don Gemeente Reinigingsdienst. (K.B. van 18 Augustus 1917 no. 63); b. het 6e kohier van schoolgeld- heffing, dienst 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Benoeming Wethouder. IV. Benoeming van een W 1 houder, doordien de heer Michels v- or zijn# benoeming ale zoodanig heeft bedankt. (Held. Ct. 6 Sept.). De Voorzitter doet voorlezing van 's beeren Michels' schrijven, en benoemd tot leden van het stem bureau de heeren Adriaanse en Bok. Uitgebracht worden 19 stommen, waarvan 11 op den heer Grünwald, 6 op den heer Adriaanse en 3 blanco, zoodat de heer D. H. Grünwald ge kozen is. De Voorzitter vraagt den heer Giünwald of hij de bonoeming aan neemt.. De heer Grünwald antwoordt hierop het volgende: Ofschoon mijn drukke bezigheden mi) eigenlijk niet toelaten de benoe ming tot wethouder aan te nemen, meen ik in de gegeven omstandig heden niet to mogen weigeren deze t.o aanvaarden. Waar ik dit dus omdat ik het mijn plicht acht vertrouw ik in deze op de welwillende medewerking van u mijnheer de Voorzitter, heeren Wethouders en Secretaris te mogen rekenen. Ik hoop ook dat u, heeren leden van den Raad, mij uw sU-un zult willen geven en dank Ik die leden welke mij hun vertrouwen hebben ge schonken. Waar ik dan het Wetboudersschap aanvaard en de plaats inneem van den heer Van Neck, den man die zoovele jaren zijne beste krachten aan de gemeente heeft gewijd, doe ik dit met het voornemen om zooveel als in mijn vermogen Is de belangen van de gemeente te bevorderen. De Voorzitter complimenteert den heer Giüuwald met zijne benoe ming en noodigt hem uit den wet houderszetel ln te nemen. Benoeming Raadscommissie salarlsragallng. V. Benoeming der Raadscommissie, tot taak hebbende een geheel nieuwe salarisregeling voor te bereiden voor alle ambtenaren en werklieden. (Uit en door het College van Burgemeester on Wethouders wordt een Voorzitter aangewezen.) Uitgebracht worden de volgende stemmen op de heeren Spangenberg 17, Baak 17, van der Ploeg 1B, Boon 11, Spruit 6, Bok 8, Michels, Poll en Zander 2, Verfaille 1, zoodat de 4 eerstgenoemden gekozen zijn en allen hun benoeming aannemen. Polltla. VI. Voorstel tot aanvulling van art. 2 der Verordening op de Inrich ting der gomeentepolltle, Ir. verband met de plaatsing van een agent van politie te Julianadorp. (Held. Crt. 11 Sept.) Aangenomen. Ontslag ondarwljzar. Verzoek om eervol ontslag van W. van Scheijen, als onderwijzer aan school 7a. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol le verleenen, met In gang van 5 September 1917.) Verleend. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van 8.64.62 H.A. grond tusschen Kerkgracht en Polderweg. De gemeente is in de gelegenheid eenige nader omschreven perceelen grond te koopen voor de daarbij aangegeven prijzen. Het komt B. en W. wenscheiyk voor, tot dezen aankoop over te gaan, daar de gemeente daardoor in het bezit komt van goed gelegen perceelen bouwterrein tusschen de Kerkgracht en den Polderweg. De gevraagde prijs komt B. en W. aannemelijk voorde totale grootte van de terreinen bedraagt 8.64.52 H.A., dn prijs die gevraagd wordt is totaal f 49632.80, buiten de bijkomende kosten. Aangenomen met algemeene stem men. Men ia nu genaderd tot de Rondvraag. De heer Spangen, berg vraagt hoe het staat mei dj uitbetaling van het loon voor de overuren der agenten van politie. De verordening is in werking getreden 1 Juli, maar tot nog toe heeft nog geen uitbotaling plaats gehad. Ook vraagt hfi inlichtingen betreffende do ultkeering van den toeölag op schoei h«1, vroeger f 10.- thans f 20.- bedragend. Ben Voorzltteria hiervan niets bekend. De heer Spangenberg had zich moeten wenden tot den chef, dan ware veel eerder al gevolg gegeven aan deze klacht. De beer Spangenberg vraagt of de nieuwe dienstregeling, zooala die thans ontworpen is, niet met 1 Januari in werking zou moeten zyn getreden. De Voorzitter zegt, dat het corps agenten nog niet voltallig Ï3 zoodra dit het geval is, treedt de nieuwe regeling in werking. De heer Michels vraagt inlich tingen omtrent de voorgenomen af schafflg van den bakkeranachtarbeid. Spr. meende, dat hieromtrent binnen kort een verordening zou worden iDgediend, althans in het orgaan der bakkersgezellen las h(j leta van dien aard. De heer D e V e n antwoordt, dat tengevolge van de inkrimping en algeheele verandering van het bedrijf - gevolg van de concentratie - B. en W. meenden, dat het niet gewenscht was deze verordening thana in te voeren. De heer Michels merkt op, dat het vreemd is, dat uit het artikel van de bakkersgezellen niet bltjkt, dat zij zelf de invoering onmogelijk vinden. Spr. vraagt verder of bij B. en W. eenstemmigheid is^mtrent de te nemen maatregelen, nu door den Raad van State het beroep op H.M. de Koningin inzake de f 75000.- van de begrooting ia afgewezen? De Voorzitter zegt, dat hier omtrent in de volgende vergadering prae advies van B. eb W. Is te wachten. De heer Adriaanse vraagt wie de datum van afgifte der brandstoffen aan de burgerij regelt. Het is n.1. voorgekomen, dat verscheidene han delaren, die niet zoo kapitaalkrachtig zijn, gedwongen worden groote hoe veelheden brandstoffen in te slaan. Zij moeten die contant betalen en voor velen hunner-is dit flnantieel bezwaarlijk. Kan die betalingstermijn, vraagt spr., niet wat worden ge schikt? de hondontentoonstelling te Utrecht, met zijn twee Duitsche staande Jacht honden 7 eerste prijzen, en 2 speciale prijzen, alle met bomerking .Uit muntend". Da dienstregeling der tram Haider-Hulsdulnan. De directie der N. V. Stoomtram Helder Huisduinen merkt naar aan leiding van het ingezonden stuk van N. P. H. in ona vorig nuranrer op, dat de officieele dienstregeling dezer tram aangeeft voor het tijd vak van 26 Aug. tot 29 Sept. als eerste tram van Huisduinen vertrek 1.10, van Helder 1.30. Indien de inzender deze dienstregeling had geraadpleegd, zou hij niet hebben behoeven te wachten. De vinder van een bruin lederen damestascbje, inhoudende zakdoek, sleutelring, portemonnaie met i f 16 inhoud, zijude een bankbiljet vau f 10, een rijksdaalder en eenig kleingeld, en een spiegeltje, wordt verzocht dit tegen belooning ten politie bureele Westplein terug te bezorgen. BINNENLAND. De Voorzitter zal de vraag aan de Brandstoffen-Commissie over brengen.. De openbare zitting wordt thans gesloten en de Raad blijft in comité bijeen. PLAATSELIJK NIEUWS De dienstregeling op de Hollendiche Spoor. In ons vorig nummer hebben wij de nieuwe beperkte dienstregeling op het traject Helder -AmBterdam ver meld. Zij wordt daarin genoemd als een voorloopige. Wij vatten haar ook als zoodanig op, wij vertrouwep dat zij nog zal worden uitgebreid door- de invoeging van een of twee treinen de3 Zaterdags. Wij hebben hierbij speciaafchat oog op het vervoer der talrijke militairen en verlofgangers welke op dien dag den Helder vorlaten. Zouden al deze menschen vervoerd moeten worden met den trein van 4.10 des 's middags, dan kan men gerust zeggen, dat er voor de burgerij geeD plaats in dien trein overblijft,bovendien zullen dan vele militairen niet in staat zijn deB avonds hun bestemming te bereiken. Hedenmorgen was echter omtrent de officieele regeling nog niets bekend. Voor de passagiers van Texel, die verderop moeten, ia de verbinding allerslechtat. De boot zal waarschijnlijk met het oog op het mijnengevaar, niet vroeg genoeg van Texel kunnen vertrokken, om aansluiting te hebben op den trein die te 7.26 van hier vertrekt. Do passagiers zullen dan dus tot den trein van 4.10 moeten wachten. Hr. Ml „Ztaland" Hr. Ms. .Zeeland" is te Honoloeloe (Sandwlchs-eilanden) aangekomen. De minister van marine, schout bij nacht Rambonnet, en de minister van oorlog, jhr. mr. B. C. de Jonge, brachten gisteren een bezoek aan de stelling van den Helder. De minister van marine was daarbij vergezeld van den chef van den marinestaf, kapitein ter zee Umbgrove, en 's ministers adjudant, luitenant ter zee le kl. ten Broecke Hoekstrade -minister van oorlog door majoor iDsinger, chef van de afdeeling gene rale staf van het departement van oorlog, en majoor Bueno de Mesquita, chef vau de afdeeling genie van dat departement. Faasten Staunoomlté. Aan ons verslag over de feestelijk heden ten bate van het Steuncomité moet nog worden toegevoegd, dat de Heldorsche on Nieuwedieper Melk inrichting, directie v. d. Hoek, gratis melk en rcom schonk aan de thee tafel der firma Terwee. Koninklijks gift. De secretaris van ons Plaatselijk Steuncomité heeft bericht ontvangen van den Particulier-Secretaris van H. M. de Koningin, dat Hare Majesteit 200 gulden beschikbaar heeft gesteld voor bovengenoemde, zoo nuttig werkende instelling. (Dagbl.) Volkszang-demonstratie op Vrijdag 21 September, des avonds 8 uur, in het Tehuis voor Militairen, Spoorstraat, (bovenzaal). Toegang voor Militairen en burgers vrtJ. Huldiging Hanrl Ter Hall. Gisteravond vergaderde in Casino de commissie ter huldiging van den heer Henri Ter Hall, ter definitieve regeling van een en ander. Uitteraard kunnen wij omtrent den aard der huldiging, die 6ene verrassing moet blijven, niets mededeelen. Wel kunnen wij melden, dat de finan cieele deelname der burgerij mee gevallen, zoodat de oorspronkelijke plannen konden worden uitgebreid. De jubilaris, die met den trein van 7.06 Maandagavond hier arriveert, zal per rijtuig en met muziek wor den afgehaald. Vereenigingen of particulieren, die nog wenschen deel, te nemen aan de huldiging, kunnen zich by den heer Van der Lee, Spoor straat aanmeldenook zy, die met de Ujsten mochten zijn overgeslagen en nog door eene bijdrage van hunno belangstelling blijk willen geven, kunnen hun bijdrage zenden aan den heer Van der Lee of aan den heer Polak, Casino. Overigens verwijzen wij naar achter staande advertentie. - De heer A. Wier inga, alhier, be haalde op Zaterdag 8 September j.1, op Invoer van kolen uit het buitenland. (Officieel). Sinds begin Augustus 1,1. waren, gelijk bekend, onderhandelin gen gaande met-Duitachland, teneinde de hoeveelheid van 860.000 tons per maand, die tot Augustus waren ge leverd, ook daarna te ontvangen. De onderhandelingen, welke in de maand Augustus plaats hadden, ver mochten tot dus /er geen bevredigend resultaat op te leveren, daar met name de eischen van Duitsche zijde inzake het verleenen van een maande lyksch crediet op groote bezwaren stuitten. In de maand Augustus werden uit Duitschland on Belgis tezamen niet meer dan 120.000 tons kolen ontvangen, tërwljl op 10 Sept. 1.1. de koleninvoer, althans voorloopig, werd stop gezet. Wat Engeland aangaat, is na lang durige onderhandelingen, op 10 Sept. een voorstel ontvangen iDzake de levering van een maandelljkschehoe- voel beid van 100.000 200.000 tons, welk voorstel tevens omvat een rege ling zoowel omtrent de transatlan tische vaart als omtrent de vaart tusschen Engeland en Nederland, vol gens welke regeling een gelijke hoeveelheid Nederlandsche tonnen (gross) aan de Belgische Relief- Commissie zou worden afgestaan als voor den kolenaanvoer noodig is. Schoeisel, sajet ea kleeding. Het Bureau voo' Mededeellngen inzake de voedaelvoorziening meldt: Gelijk bekend ia, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel per circulaire van 3 Augustus j.1. de Burgemeesters uitgenoodigd hem op to geven hoeveel personen volgens hun schatting in aanmerking zouden komen voor de verstrekking van schoeisel en sajet tegen verminderen prijs. Deze personen zouden moeton behooren tot gezinnen die in het af geloopen jaar geen grooter inkomen hadden gehad dan f1200-2000, al naar gelang der kt&sse waaronder de gemeente hunner inwouing wordt, gerangschikt in de tabel, bedoeld in artikel 5 der wet op de personeele belasting. Tevens werd een opgave gevraagd van de hoeveelheden die binnen 3 maanden van elk der boven genoemde artikelen noodig zouden zijn. Tegen het einde van Augustus waren uit verreweg de meeste ge meenten de gevraagde opgaven icge komen, die vervolgens, zyn verwerkt. Volgens deze opgaven zouden in aanmerking komen 926.366 gezinnen, voor wie binnen 8 maanden noodig zouden zijn 1.770 694 paar schoenen, 1.361544 paar klompen en 1.320.289 K.G. sajet. Wat de verstrekking van schoenen en klompen betreft, zal het vau de beschikbare grondstoffen en productie middelen afhangen hoever meó zal kunnen komen. De bedoeling is een soort schoenen te doen vervaardigon, die tegen den prijs van f6 voor volwassen mansschoenen beschikbaar zullen worden gesteld. Thans wordt nog onderzocht hoe groot de productie dezer schoenen zal kunnen zijn, maar het is waarschijnlijk dat do hier bo vengenoemdo getallen de mogelijke productie aanmerkelijk te boven zullen gaan. Alsdan zou een pondspondsge wijze verdeeliDg over de ingekomen aanvragen noodig zijn. Ten aanzien van de sajet staat dit thana reeds vast. Voor de fabricage van sajet toch ia noodig wol herkom stig van de inlandsche productie of aangevoerd uit Zuid-Amerika. Afge scheiden van het feit, dat de Zuid- Amerikaansche wol zeer in prijs is geBtegen, is ook de aanvoer hoogBt onzeker geworden, zoodat alleen sajet kan worden toegezegd in verband met de inlandsche wolproductie. Allereerst echter mo9t in de behoeften van het leger aan wol worden voorzien, zoodat voor de sajetinduatrie niet meer dan 460.000 K.G. wol beschikbaar kan worden gesteld. Deze wol zal binnen -zeer korten tijd aan de fabrieken worden verstrekt, opdat deze zoo spoedig mogelijk Bsjet voor de distri butie zouden kunnen leveren. Ten opzichte der voorziening van kleeding, die mede door den Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel in overweging was genomen, blijken zich zeer groote moeilijkheden voor te doen. Er wordt Ijverig naar ge streefd ook voor deze aangelegenheid een oplossing te vinden. Rantaoinaaring van courantpaplar. De ateenkolennood heeft de Regee ring gedwongen, de papierfabrieken, met name de eenige Nederlandsche fabriek, die papier voor rotatiedruk vervaardigt, die van de heeren Van Gelder Zonen, sterk met kolen te rantsoeneeren, zoodat deze laatste een harer fabrieken geheel heeft moeten stopzetten. Na den len October a.s. zullen de fabrieken een grootgedeelte van haar gewone productie niet meer kunnen leveren, en ook thans reeds moet op hot papiergebrulk worden bezuinigd. Papier te betrekken uit het bui tenland is, evenzoo tengevolge van den kolennood en dö moeilijkheden met transport, practlscb onmogelijk. Reeds gerulmen tijd kunnen de Duit sche fabrieken, wegens sluiting der grenzen, haar aangenomen bestellin gen niet uitvoeren. De mogelijkheid bestaat, dat na eenigen tijd niet meer dan 76 pet., zelfs 60 pet., van het papier, dat voor do Nedorlandsche couranten noodig is, zal kunnen worden verstrekt. Indien niet reeds thans door onder linge overeenstemming tot cea be- Jangr Ijke beperkiDg wordt o vergegaan, zou in de naaste toekomst een alge heel gebrek kunnen dreigen. Ia deze omstaudighedeu heeft,De Nederlandsche Dagbladpers" in esn buitengewone algemeene vergadering - in overeenstemming mot de „Nij verheids commissie" van het „Alge meen. Steuncomité" besloten tot een onderlinge rantsoeneering over te gaan, welke aan alle couranten tbans reeds de verplichting oplegt van bezuinigingen, na den 80dn September, voorloopig, tot 25 pet. van bet gebruik in 1916. De lei ding hiervan is opgedragen aan vyf leden der Vereeniging, die in samen werking met de directie der papier fabriek Van Gelder Zonen een Distri butie commissie vormen. Deze Commissie acht het gewenscht, aan de lezers der bladen mededeeling te doea van den ernst van den'toe stand. Met nadruk wijst zij er op, dal de uitgevers noodgedwongen moeten overgaan tot het invoeren van een beperking van den inhoud der couranten, welke zij betreuren. Broodkaart 27ste waak. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart der 27ste week loopt van 13 tot en met 23 September. De gasbaperklng te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben in bun Dinsdag gehouden vergadering besloten voor de tweede helft van September de volgende maatregelen te nemen tot gasbeperking. De3 ochtends van 6J-7J uur geen gas, evenals thans; verder van 12 li uur dc-s middags geen gas en dan verder van 17 tot 23 September det avonds van 6—7 uur en van 24 tot en met 30 September van 6-6$ uur. Des Zondags bovendien zooals tot dusver van 12--4 uur des middags geen gas. Gasranttosneering te 's Qravenhage. voorberoidende maatregelen voor de gasrantsoeneering te 's Graven hago zijn thans zoo ver gevorderd, dat met 1 October tot deze rantaoe neering zal kunnen worden overge gaan, overeenkomstig het systeem, waarmede de Raad zich 22 Augustus j.1. heeft vereenigd. Ia verband daarmede zal de ver ordening tot vaststelling van den prijs van gas en i-Ieetriachen stroom moeten worden gewijzigd. B. en W «►tellen voor den prijs van het gas (e bepalen op 10 cent per M*. en voor munfgas op 10$ cent per M!. Ten eiudo 'te voorkomen, dat de vast, te stellen rantsoenen worden overschepen wordt voorgesteld af sluiting by overschrjjdisg totdat het to veel verbruikte geacht kan worden te zyn ingehaald en verhooging van den p: Ija vau hot boven de toege stane hoeveelheid verbruikte gas met 40 cent per M3. Arbeidstijd. Naar men aan de „N.R.Ct." meldt, wordt in regeeringskringon ernstig overwogen, den arbeidstijd in alle bedrijven to bepalen op 50 uur per week, behalve voor de continube drijven. Het spoorwegverkeer1 Volgens de Telegr. hebben de spoor wegdirecties aan de regeering de vereischte machtiging gevraagd, om gedurende den a.s. winter de treinen onverwarmd te laten. Met ingang van 1 October a.s. zullen door de spoorwegmaatschappijen prijzen der gewone plaatskaarten enkele reis weder worden terugge bracht op de voor 1 Juli geldende pryzen. Buurtvorkeerkaarten zullen ver moedelijk nietmeer worden afgegeven. Zomertijd. In verband met in de laatste dagen in de pers tot uiting gekomen wen schen betreffende verlenging van den over enkele dagen eindigenden zomer tijd hier te lande, kan het Haagscb Correspor. d ent iebureauna ter be voegde plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen, mededeelen dat by de Regeering het voornemen daartoo niet beBtaat.. Opgebracht. De Dinsdagmorgen te Maassluis binnengekomen logger „Q 85" heeft Maandagmorgen 6 uur by het vuur schip „Haaks" hets.s. „Hermina" van de firma De Poorter te Rotterdam zien opbrengen door twee Engelsche torpedojagers. Hit bezook van aen honderdjarig# aan da Marinekazerne. Gistermorgen stapte een kranige grysaard de poort van de Marine kazerne te Amsterdam binnen. Op zyn borst droeg hij 't-Expeditiekryis en de gouden medaille voor 36 jarigen trouwen dienst. Aan den onderofficier van de wacht maakte by zich bekend ala de gepensionncerde marinier Ie kl, Stade, Het was de honderdjarige heer Stade uit Dan Haag. De oude heer werd dadeiyk naar de kamer van den eerste officier ga- leid, waar de commandant en de eerste officier hem ontvingen. Onder het genot van een kop koffie en een sigaar vertelde de heer Stade zyn herinneringen uit zyn diensttydbij weid weer jong, toen by verhaalde van de expedities, die hy had .moe- gemaakt. Te zyner eere gaven de tamboers en pypers „de Russische taptoe" ten gehoore. Stade stond kaarsrecht ter- wyi hij naar de bekende muziek luisterde en bedankte de tamboers on pypers o. a. met de woorden „Jongens, toen ik 14 jaar was, nam ik dienst als pyper. Ik dank jullie wel, jongens, dat ja me die muziek weer hebt laten booren." En tegen een der pijpers zei hyJongeu, geef mij die fluit. Ja, ja, zoo een heb Ik er nog thuis." By het verlaten der kazerne hield hy nog een toespraak tot de jonge recruten van de mariniers. ,Ja, jon gens," zei hy by het afscheid, ,ik geloof, dat. ik met den helm geboreD bon, maar ik blijf toch nog aliyd de oude „Piet". (Piet isde bljaaam voor een pyper). Daarna stapte do oud-soldaat de kazerne uit, vergezeld door een fa milielid. Een gevaarlijke tocht. Uit Walsoorden wordt aan „De Maasbode" gemeld Zondagavond acht uur kwam hier aau een motorboot met twee Bel gische zeekapiteins en een tiental jongelui van adel en hoogen stand, wien het gelukt was door list de grens te passeeren. Een Antworpsche dokloods, die eds maanden in dienst bij de Duitschers was, en van tijd tot tyd tot aan de grens had gevaren met de Duitsche marine autoriteiten, had dit plan uitgedacht. Te twee uur kwamen de Belgische zeekapiteins nabij Roode Sluis in do motorboot en toen stoomde men', de admiralitoitsvlag in top, tot aan St. Auneken, waar de dienstplichtige Bel- gon werden ingeladen. Tusschen de forten door, langs wachten die eer biedig salueerden, stoomde men naar de Nedsriandsche grens. Byna had men deze bereikt toen de moter weigerde en ook een Duit sche marine-motorsloep op ben kwam aanzetten. De Antwerpsche dokloods, weer in militairen -positie en of hij als voor heen hooge militairen vervoerde, bleef kalm, en na de militaire eer bewe zen té hebben stoomde do Duitsche motor verder. Na enkele minuten waren toen de Belgen op Hollanasch gebied, waar zy door het Hollandsche wachtschip werden gevisiteerd en vervolgens konden doorvaren. Ze zullen nu naar den Belgischen consul gaan, om zoodoende het front te bereiken. Da moord to Stratum. De Belg, verdacht van den moord op den korporaal Van Keulen te Stratum gepleegd is te Uden, in het Vluchtoord aangehouden. Hij is go- vankelljk naar Eindhoven gevoerd. Tot dus verre blijft de verdachte ontkennen. Uitgifte van strafbare geschriften. Voor de rechtbank te Amsteidam werd gisteren behandeld de zaak tegen D. Wijnkoop, redacteur van het dag blad „De Tribune", B. Luteraan, col porteur, J. C. Geton, onderwijzer en bestuurslid S D.P., W. van Ravestyn, journalist, G. Sterringa, onderwyzer, L. L. H. de Visser, colporteur, en G. A. Vader, winkelier, als leden van het bestuur der S.D.P., ter zake dat zij gezameniyk en in voreenigiug to AmBterdam hebben uitgegeven eenige nummers van het dagblad „De Tri bune", in welke voorkwamen artikelen van strafbaren aard, dit terwyL dader noch bekend is, noch op de eerste aanmaning naden rechtsingang ia bekend gemaakt. Bedoeld worden artikeleu vau opzettelijk beleedigenden aard ten aanzien van min. Posthuma. Voorts wordt nog bedoeld een aitikel van opzetteiyk zeer beleedi gouden aard voor Z. K. H. Prins Hendrik, waarin tevens diens eer en goeden naam worden aangerand, door tenlastelegging van bepaalde feiten. Dit artikel droeg tot opschrift„Weer een. brok natuur opgeslokt door „Varkens 'Heintje". Het O. Macht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De inhoud der geïncrimineerde artikelen acht het O. M. beleedigend. Het O. M. eischt tegen elk der beklaagden, wegens het uitgeven van geschriften van strafbaren aard, vier keeren ge pleegd, veroordeeling tot een gevan genisstraf voor den tyd van 3 maan den. Uitspraak over 14 dagen. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Londen, 12 September. Vanochtend vroeg heeft de vy'and onze schansen beoosten Hargicourt, onder dekking van een geducht spervuur, aange vallen. Zyn oprukkende infanterie werd met geweer- en machinegeweer vuur ontvangen en teruggeslagen. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 11 September. Aan het kustfront aan de Golf van Riga zyn onze voorhoedetroepen opgerukt, naar de linie van de rivier Iogoeze- Logea-Poeske, waarbij de vyand slechts zwakken tegenstand'bood. In den sector van den weg naar Pakof tot de Duna' hier en daar ge vechton tusschen voorboedetroepen, welke voor het meerendeel een Yoor ons gunstig verloop hadden. Op het overige gedeelte van het gevechtsterrein geweer- en geschut vuur. Aau het Roemeensche front is de vyand in de streek ten Z. van Radouz aan de sector van 'ODze stelling by het dorp Solka tot het offensief over gegaan, maar daarby teruggeslagen. Ia de streek ten W. van Kimpölung hebben onze troepen zich meester ge maakt van een hoogte ten O. van het dorp Scriptura. In de streek ten W. van Ocna hevig geschutvuur in enkele sectoren. Een poging van den vyand om ten N.W. van het dorp Sloniki aan te vallen werd door ons vuur afgeslagon. Beriyn, 12 September, Op verschei dene plaatsen tusschen Oostzee en Duna wierpen onze voorhoeden Rus sische verkenniDgsafdeelingen terug. Het aantal gevangenen uit den slag by Riga bedraagt 8900, d6 buit 825 kanonnen, waarvan een derde zware, verscheidon geladen treinen voor ge woon en smalspoor, veel pionniers- gereedschap, schiet en mondvoorraad, automobielen en troepentransport- wagens. Ten Z.W. van Tirgal-Ocoa viel de vyand vijfmaal onze linies aan. Hy werd onder zware verliezen afge slagen. Van het italiaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Weenen, 12 Sept. Gisteren is het alleen aan de hellingen van den Monte San Gabrlele tot tamelyk heftige gevechten gekomen, die voor ons een gunstig verloop hadden. Anders niets bi?onders, Rome, 12 Sept. Gedurende don dag vsn gistereu poogde de vijand ver scheidene aanvallen te doeu op onze linies op do hoogvlakte vau Btinsizza, die onmiddellijk werden afgealagen. Daarna ontplooide hij zyn grootste krachtsinspanning ten Noordoosten van Gorizla. Na gedurende verschei dene uren onze stellingen langs den kam van den Monte San Gabriele en op de Westelijke helling van dezen berg, welke naar Salcano afdaalt, onder een zeer hevig vuur te hebben gehouden, ging hij beoosten en be zuiden daarvan tot den aanval over. De worsteling, die by het morgen- gloren begon, nam van lieverlede in kracht toe, rondom den Westeiyken zoom van de hoogvlakte van Santa. Caterina. Tegen 12 uur was de vyand verslagen en teruggeworpen. Van het gevechtsterrein In Albanië. Weenen, 12 Sept. Ten Z.O. van Berat hebben wy Italiaanscho afdeelingen over de boven Osum teruggedreven. By Pogradec, aan het meer van Oebrida, gaan onze strydkrachten voor den druk van den overmachti- gen tegenstander uit den weg. De duikboot- en mijnoorlog. Berlijn, 11 September. De volgende nieuwe resultaten van den duikboot oorlog zyn gemeldIn de Noordelijke wateren zyn weer zeven stoomschepen en twee zeilschepen, van tezamen "",000 br. reg. toD, in don grond ge boord. De Koningin van Bulgarije overleden. Softa, 12 Sept. De koningin is hedenmiddag om 4 uur 20 overleden. De crisis In Rusland. St. Petersburg, 12 September. De bladen verreelrteu geruchten, dat de eerste troopenafdoelingen van Korni- lof reeds in Gatejina, op 80 K.M. van St. Petersburg zijn aangekomen, Generaal Kaledine, 'de holman der Don kozakken, zou - naar het heet de regeering hebben verzocht het ultimatum van Kornilof aan te ne men. Werd dat niet gedaan dan de verbinding tusschen St. Petersburg en Moskou worden afgebroken. Verder zou de (door Kerensky) nieuwbenoemde opperbevelheljber Klembofski zich by Kornilof hebben aangesloten evenals andere generaals aan de fronten, o.w. Valouef. Da N. Rott. Crt. zegt ia een schouwing omtrent den toestand: Het misverstand tusschen Kornilof en Kerensky, scheen er op den duur toe te zullen leiden, dat eerstgenoem de zijn ontslag zou krygen, en de generaal, dit ziende aankomen, heeft toen liever den open atryd gekozen door zijn eiscb, dat de regeeriug zou plaats maken voor een, die hy, de generalissimus, zou benoemen. Kornilof wist, dat hy dozen uisch om op te stappen niet tegen den eerste dea besten richtte, en dat Kerensky hoogstvermoedeiyk %yn sommatie niet-zou opvolgen. Ea KoreDsky heeft dan ookgeant woord met Kornilof voor ontslagen te verklareu. Zooals te verwachten waa, heeft de generaal zich daar geenszins aan gestoord en reeds ruk ken zijn troepen uit verschillende 'richtingen op de. hoofdstad aan. Een man ala Kornilof begint zoo iets niet zonder te rekenen op sterke krachten diediem steunen. Het blad merkt op dat uit de verschillende berichten biykt, dat de Doerna aan zyn zyde staat, en ver volgt dan: De stiyd tusschen Korenski en Kornilof, eenmaal ontbrand, brengt nu alles wat links is tezamen onder Kerenski, en wat rechts ia onder Kornilof. Ze8r voorbarig is het, zooals som mige bladen deden, uit het feit, dat Kerenski, Kornilof heeft afgezet, op te maken, dat Kerenski voorloopig nog de sterkste is. Wat baten Kerens ki zyn schitterende redevoeringen, waardoor hij zoó'n fascineerenden invloed uitoefende op de soldaten, nu hy ze niet houden kan, omdat de spoorwegen zyn opgebroken Warea de maximalistische troepen maar in St. Petersburg gebleven, want die zouden, nu het rechts tegen links gaat, stellig Kerenski wel heb- b.en willen steunen. Wat baat het Kerenski of hy een anderen opperbevelhebber benoemt, als deze, zooals wordt gemeld, zich aansluit by den nu opatandigen Kor nilof? Ala Kornilof het wint, dan wordt de revolutie zoo'n flinkeu slag naar rechts teruggedraaid, dat men zijn beweging gerust nu al een contrarevolutie mag noemen, nog daargelaten hoever die beweging zal doorgaau, als bij eenmaal vast ip het zadel zal zitten. Zoover is het echter ook dan nog niet, als hij nu dadeiyk St. Petersburg komt te bezetten. De krachten, die Kerenski in dit conflict aanhangen, zijn natuurlijk verrast cn zullen mis schien nog gelegenheid krygen ver zamelen te blazen en een tegenactie op touw te zetten. Volgens de laatste berichten ziet het er echter naar uit of Kornilof zal slagen. Als dat gebeurt, zal hy stellig met geweld de binnenlandsche organisatie militairiseeren en ver beteren, terwyl een krachtige voort zetting van den oorlog te verwachten is. Voor dea bultenlandachen vyand is dan ook van de tegenwoordige ver warring alleen voordeel te verwachten als het conflict Kerenski-Kornilof langen tyd onbeslist blijft en dus tot een burgeroorlog voert. De entente zal, by een volstrekte zege van Korni lof, vermoedeiyk materieel voordeel hebben. Op zijn hoogst zal zy h3re leuzen, waarvan sedert den val van den Tsaar de stryd voor de demo cr&tie voorop stond, weer een beetje andere schakeering moeten geven. St. Petersburg, 12 September. Te Moskou is de ataat vau beleg afge kondigd. De regeering heeft last gegeven, Kornilof en andere generaals wegens rebellie te laten vervolgen. Paryu, 13 Sept. Uit Parijs wordt gemeld, dat het kabinet definitief gevormd is. Minister van oorlog ia Painlevé, van justitie Perort, buitenl. zakeu Ribot, marine Chaumet, be wapening Loecheur, flnantiéa Kiotz, binoenl. zaken Steeg, instructie Vin cent, koloniën Beanard, arbeid Reoard, publicatiön Clavecille, landbouw Da vid, voorziening LoDg, handel Cle- mentel, buitenlandsche aangelegen heden Bouillon. In het kabinet hebben geen socia listen zitting. Petrograd, 18 Sept. Naar verluidt is thans overeengekomen, dat Ke rensky voorloopig als generalissimus optreedt. Generaal Alexejef zal chef van den Generalen Staf worden. Stockholm, 13 Sept. De Köln. Ztg. meldt uit St. PetersburgKerensky telegrafeert gekleurde berichten het is echter absoluut onwaar, dat Mos kou aan de zijde van Kerensky ataat. De bezetting van St. Petersburg door Kornilof kan elk uur worden verwacht. Uit het Polltle-rapport. Een meisje van 11 jaar had Dinsdag j.1. des namiddags ten 4lJt uur haai boodscbappentasch aan de Spoor gr. een oogenblik op den grond gezet, en hare portemonnaio met, f8 72c er naast gelegd, om haar kleine zusje, dat zij by zich had, beter te kunnen vastgrijpen, toen een viertal mannen passeerden, waarvan een zich plot seling bukte. Het meisje kwam daarop tot de ontdekking, dat de portemonnaie verdwenen was. Vau een en ander W6rd een haif uur later door de moeder aangifte gedaan, waarop terstond een onder zoek aanving. Ton nadeele van een Officier van Gezondheid is een rijwiel ontvreemd, hetwelk by binnen het hek van bet hótel „den Burg" had neergezet en gedurende den nacht had laten staan, merk Royal - Enfield. Dinsdagnamiddag j.1. vervoegde zich aan het hoofdbureau van politie aan het Westplein een Duitsch deserteur, die verklaarde dat hy in den afge- loopen nacht uit het interneeringa- kamp te Bergen ontvlucht was om by eon boer werk te zoekeu. Dit waa hem niet gelukt, waarom bij zich van honger meldde. Hy is aan da militaire autoriteit overgeleverd eu weder naar vermeld kamp op trans port gesteld. Terzake overtreding van de distri- butiewet is door de Rechtbank te Alkmaar eene winkelierster alhier tot f25 boete subsidiair 10 dagen hechtenis veroordeeld. VISSCHERIJ BERICHTEN Aangebracht te Nleuwedlep 11 Sept. Door 13 kbrdere80 tongen, per stuk fl.60; 40 middeltongen, per stuk f 1.— 70 kleine tongen, per stuk fO.SO; 0 mand atort- achol, por mand f 80 mand kleine schol, por mand f8.- a f8.—6 mend scharren, per mand f6.-; 4 mand pietermannen, per mand f 7.-. 13 Bept. Door 86 korders: 6 tot 10 tongen, per etnk f 1.6010 tot 80 mlddoltongen, per stuk r 1.- 10 tot 80 kleine tongen, per stuk f 0.80 1 tot e mand kleine schol, per mand f 8.- a f 10.—1 tot 4 mand scharren, per mand f6.— a fe. - 8 mand pietermannen, per mand f 8. - MARINEBERICHTEN. Offlcler van administratie 2e kl. D. Sandore le geplaatat In de directie der marine te Wllleme oord. De oMcIer-machlnlet der 8e kl. H, F. Pronker wordt 31 September 1017 overgoplaatet van ür. Me. Koningin Emma naar Hr. Hs. Kortanaoj. B(| beschikking van den minister vau marine zijn do navolgende plaatsingen gelast met 10 September 1917 adelborst le kl. marine-reserve A. J. H. vau Kappen aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord buitengewone adelborsten marine-reserve H. J. M. Piohn en A. Husveldt. respectievelijk suu boord Hr. Sis. Wachtschip te HoUovoaUlula eu Hr. Ma. Kortonaer. STOOMVAARTBERICHTEN. Koninklijks Hollandiehs Lloyd. MARKTBERICHTEN. Qroantenvalling Anna Paulowna. gehouden op 11 Sept. 1917. 1680 zak Eigenheimers £.7.90 a 9.90. 100 zak Bonken f 7.60a f8 90. 55 zak Kleine aardappelen fó.70 a f 6.-. 250 K.G. Slaboonen f 18.- a f29.75. 42826 KG. Witte kool f?.— a f4. 8000 K.G.Roode kool f5.90 a f7.50. 76 K.G. Bieten f3.10, alles per 100 kilo. 200 boa Andyvie f6 40 per 100 bos. Beverwijk, 13 Sept. 1917. Aalbessen f 0 - a f 0.- per slof; andijvie f 8.— a f 4 per 100 stuksbloemkool le soort f 18 a f 80, 2e soort f 13 a f 16, Seaoort f Oa f 0, per 100 st.; capucDners f 12.— a f 10.-. dopper# fO.- a f groentjes f -.- af-.- per 100 pond komkommers le soort f 8 a f 10, ld. V* soort f4 af 5, ld. 8e soort f8 a f3.- per 100 si. groene kool f 10 a f 18 per 100 stuks; petersello per 100 bos f3 a f4; post«l(jn per ben 60 cl, a 80 ot.; rabarber f 6 a l 10, rad(js f2.- a f 8.~ por 100 boa; raspers per pond f 0.80 a f 0 28; selderij f 6 a f 10 per 100 bossla per 100 stuks fl.~ a f2; 8n(|boonen f6 af6.60porl000,ld- PM 100 K.G. f 8.- a f 8.40; spercleboonen troc f Maf 86.-, ld. z. dr. f20a f 81, ld. m. dr.f22ii f 34.—, ld. dnbb. f 12 a f 20. - por 100 K.G.; tomaten f 8 a f 12 per 100 pondtulnboonen per 1000 f 1.80 a f 280; wortelen per 100 bos f 22 a f 24 zuring per ben 8a4cL; roode kool f 12.— a 16. aavoije kool f 00 a f 00, bleten f 0 a f G.-. per 100 stuks; raapstelen per ICO hsa t 2.60 o, f 4.- spinazie por ben t 0.20 i 0.40, per kUt f 0.20 a f 1.10. Broek op LangendtJk, 12 Sept. 1017. Bloemkool le soort f 12.- a f 17.60, Se soort f ï.80 a f 8.— per 100 et.; roode kool binnenland f 630 a f 7.20, buitonland f8 a f8,60; gele kool binnoDland f6.- f 8.20, buitenland f8 a f8.60. witte kool binnenland 14.— af4.40,buitenland f6.- per 100 K.G.; breekoeen binnenland f6.80 a f 6.60, buitenl. f 10 p. 100 K.G.; aardappelengow. muizen i 640 a f C.—schoolmeeetera f 8.10 a f 0.-, graafjes f 9.80, eigenheimers f i f 0.—, drielingen f 0 a f 0.-, kleine f 0.- i Behagen, 18 Bept. 1017. 12 Stieren 96 Geldekoelen (magere) 106 Geldekoelen (vette) 80 Kalf koelen Vaarzen 86 Pinken G raak alver en 18 Nuchtere kalveren 160.- 260.- a-o.- 100.- 400.- soa- wa- (magei (vette) (ere) 677 Schapen (i Overhouden 188 Lammeren Bokken en GelleD Varkens (mag.) p. stuk Varkene (vette) p. K.G. 40 Biggen Konijnen "-"ESC Duiven Ganzen 234 K.G. Boter a- 260 a- 7V08 Kipeleren p. 100 stnke 10.60 11.60 - Bendeleren p. 100 etuk#0.- 0.- Handol: Geldekoelen (mag.)stug; geldekoelen (vutte) matig; kalfkoelen stug. Biggen geen handel. Burgerlijke Stand v. Helder, van 11 en 12 Sept. 1917. ONDERTROUWDH. Bak en G. J. Reyaders; L. Dangerman en C. A. Meijer; J. F. Bakker ea C. Hagen. BEVALLEN: J. H. Greib-Mellon- bergh, z.S. Schel - van Ree, fi, OVERLEDEN: Th de Wilde, 84 jaarL. A. Goedman, 20 jaarF. Doezie wed. H. Reints, 79 jaarC. P. Sweering-Bras, 70 jaar; H. W. C, van Berge, 21 jaar.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2