plechtigheid afgeloopen en bleven de bezoekers nog gezellig bij elkaar. In dieseo beil'gen Mauorn, Wo Mensch den Menschen liebt, Kann kein Vertftter lauern, Weil man dem Peind vergtebt, - Zoo klonk het weer uit de zaal waar de musici zich haddon genesteld. Later op den avond nam de heer Tyman Meyer, sergeant verlichting, het woord, om namens de aanwezige militairen het Bestuur te bedanken voor de moeite en opofferingen, die het zich getroost had om dit Tehuis te stichten, on tevens vele jaren van voorspoed toewenschte. Vermelden wü tenslotte nog, dat het gebouw ontworpen is door den architect A Mulder J. Hz. te den Haag, en uitgevoerd door den aan nemer Overtoom te Schagen, en van buiten en binnen een gezelligeu indruk maakt. Yoor de Spoorstraat is hot een aanwinst. Op de receptie werd des middags door eenige dames thee geserveerd. Huldiging Hcnrl Ter Hall. „Koning voel ik me", riep de heer Ter Hall uit, in hot rijtuig al de hem gebrachte hulde ziende aan het station. .Koning voel ik me" en gracieuseiyk, lichtte h(j den hoed en boog als een vorst..... Inderdaad, weinig minder dan koninklijk was zijno ontvangst in den Helder. Het comité, dat zich tot zijno huldiging gevormd had, had zich schitterend geweerd. Ofschoon w\j zelf in dit comité zitting hebben, kunnen w(j dit gerust achrij vod, daar onze taak van zuiver passieven aard was. Er was op de lijsten druk getee- keud, zoodat bet comité, een vrij groote som bij elkander bad. Op verschillende vergaderingen waren de plannen omtrent don aard der huldiging besproken en men was het aanstonds eens geworden, dat de hulde iets blijvends moest wezen. De keuze viel op eene medaille met eene oorkonde, terwijl de jubilaris verd6r met bloemstukken zou wor den gehuldigd. De heer Meerholz, leeraar aan de Ambachtsschool, werd bereid gevonden eene oorkonde te ontwerpen en de noodige beschik kingen werden gemaakt om den jubilaris per rijtuig en met muziek van bet station af te halen. Met den trein van 7.06 arriveerden de heer en mevrouw Ter Hall, aan het station opgewacht door de heeren Haak en Van der Lee, de Wit en Brouwer van bet huldlgiagacomitó. Op het perron bad zich de muziek van de vereeniging „WinnubBt" op gesteld, onder leiding van den heer van der Kraan, in do vestibule stODd het Mannenkoor onder leiding van den directeur, den heer C. W. Rusting. Nadat do trein het station was ingereden, zette de muziek op het perron esu vroolijke welkomst marsch in, en weldra betraden do jubilaris en diens echtgenoote de wachtkamer 2o klasse. Met een paar hartelijke woorden van dea voorzitter der feestcommissie, den heer kapitein Haak, werd het echtpaar Ter Hall begroet, terwijl de heer Van der Lee movroyw Ter Hall bloemen aanbood. Iq de vestibule stond, zeiden we, „Helders Mannenkoor" geschaard om den heor en mevr. Ter Hall een nummer toe te zingen, 't Klonk frisch .en klankrijk door de hal van het station en werd door velen in groote stilte aangehoord. Nu ging het naar buiten in de gereedstaande rijtuigen. Een Bpon- taan hoera klonk uit den mond der dringenden, die op het stationsplein geschaard stonden. Voorop liep de muziek vau „HeldersHarmoniekapel" achteraan kwam „WinnubBt" en beide corpsen lieten zich zeer ten genoege van het publiek geenszins onbetuigd. Geheel den Helder was uitgeloopen een onafzienbare menschenmassa liep voor, achter en langs den stoet die de richting Spoorstraat, Westbrug, Weststraat, Kanaalweg insloeg. Voor allo vensters, aan alle deuren waren do menschen, de jongens klauter den in de lantaarnpalen om toch maar vooral niets te missen kort om, hot wsb eeu schitterende intocht. Voor den ingang van Casino had de politie ruim baan gemaakt voor de rijtuigen. Bijna geschiedde hior een ongeluk, doordal de paarden van het voorste rijtuig, waarin de heer en mevrouw ter Hall zaien, schichtig werden voor oen vaandel eu een oogenblik leek het, alsof zij op do massa zouden inrijden. Maar gelukkig werd het gevaar bezworen. Hier stond de muziekkapel der Kon. Marine opgesteld om met een rhy- thmischen militair correcton marsch don jubilaris te huldigen. Zoo bereikte men Casino; de ar- tisten bad don zich in de gang en liaio geschaard en mot een hoera en oen lang zal bij leven schreed de stoet h6t gebouw binnen. In de koffiekamer verzamelden zich de verschillende leden der huldiging en '4j dia zich nog hadden aangeslo ten, welke werden voorgesteld, en weldra nam de heer M. P. Polak het woord om den jubilaris toe te spreken. Mevrouw en Meneer Ter Hall, zoo sprak de heer Polak. Wanneer ik op dit oogenblik oen paar woorden tot U spreek, dan is dat uit naam van dezo heeren die zich tot een comité bobben vereen igd om U het welkom toe te roepen. Het verheugt ons dat ge ook onze stad bezoekt met Uw Jubileum revue niet alleen, maar dat ge ook in per soon met Uwe Echtgenoote by deze voorstelling, acte de piésence hebt willen geven, dat is voor ons eene groote voldoening. Wy begroeten dan ook niet alleen den Directeur tor Hall, neen, we heb ben in ons midden den Vader van het gezelschap. Dat gezelschap is als het ware uw huishouding. U leeft mede met uwe artisten, zoowel in moreelen als materieelen zin. Ziet, daarom zyn zy zoo aan U verknocht. Ziet, myne Dames en Hoeren, dat is een unicum, dat is iets, dat men bij andere schouw burg-Directies vergeefach zou zoeken, Ik weet en we woten het allen, dat gy voor u zelve geen inspannenden arbeid moer behoeft, niet meer beboeft te reizen en te trekken van het eene heekje van ons land naar het andere, met al de beslommeringen daaraan vast, maar u neemt die arbeid con amore, op de schouders tot de instandhouding van uw uitgebreid gezelschap, van uwe groote artistieke huishouding, daarbij aan den dag leggende, groote llefdadigheidsziu. Daarom gevoelen ook wij ons u aangetrokken, daarom is u ons zoo sympathiek Meneer en Mevrouw ter Hall. Ik zal verder niet uitweiden over uw capaciteiten, wellicht zyn or nog anderen, die u in den loop van den avond wenschen toe te sproken, ik zou het gras voor hunne vobten wegmaaien. Het Comité bBsIuit dan op dezen mijlpaal in uw leven, den wensch uit te drukken dat het u 'en uwe lieve Echtgenoote, benevens uw broeder den heer Jb.ter Hall mot gezin, voortdurend naar eigen weoacb moge gaan en dat gy verder nieuwe lau weren moge oogsten. Mijne heeren van het Comité: Ik stel u voor een driewerf hoezee aan te heffen voor de familie Ter Hall. Door verschillende comité leden en hunne dames werden do heeren movr. Ter Hall -gecomplimenteerd. Ook de Burgemeester der gemeente, de heer W.Houwing,maaktezyueopwachting. De groote huldiging had aan het eind van het tweede bedryf plaats. Nadat het scherm gevallen was, trad allereerst de heer Schmidt, van het gezelschap, naar voren, om met oen enkel woord het Comité te introdu- ceeren. Gij hebt, zoo zeide hij, aan den Helder aangename herinneringen, daaroiu was het wel te verwachten, dat deze Btad u eeren zou. Da heor Haak nam hierop het woorden sprak ongeveer het volgende: Hooggeachte JubilarisSta mtj toe van de eenvoudigste regelen van gewoonte en etiquette af te wijken en, met voorbygang van Mevrouw uwe Echtgenoote, u het eerste toe te spreken. Een eervolle taak is mij opgedragen als Voorz. van het, Huldigingscomité tot u het woord te voereo, doch, moge deze taak eervol zijn, moeilijk is zy zeker. Toen ik iudertiji een korporaal, die, hoewel een flinke vent zijnde, toch geen eloges verdiende, een bronzen dienstmedaillo moest uitreiken, was de zaak heel wat eenvoudiger. Ik zei maar„Jansen, mot het staal op de heup heb je de strepen op je armen en thans van H. M. het brons op de borat verdiend, ziedaar van mij het zilver in je zak. Verder vandaag vrij van dienst. Dank je." Maar nu, nu ik sta tegenover mynheer Ter Hall, die gehuldigd en gelauwerd is van de Dollart tot do Schelde, van Limburgs mergelgrooveu tot Holland's blonde duinen, nu is 01 een boter redenaar noodig om uit te drukken wat wy gevoelen voor den heer Ter Hall. Maar wat praat ik van den heer Ter Hall. Spreekt men van mynh. J. Caesar, mynh. Shakespeare, mijnh. Napoleon. Neen men z«gi Rembrandt, Joost van den Vondel, Willem Mergelberg, Henri ter Hall. Henri ter Hall die, waar men thans over byna geheel de wereld tracht elkaar zoo onaangenaam mogelyk te zyn, waar men niet weet hoe to koken, te stoken of te rooken, waar allee gerantsoeneerd wordt behalve verdriet en misère, Henri ter Hall houdt den onbloedigeu strijd vol tegen tranen eu hypochondrie, bestrijdt deze vijanden dor menschheid ui6t waren humor en onschuldige 9atyre, waardoor hy ons nieuwen le vensmoed inblaast, don döctoren het werk vergemakkelijkt en alleen vy'anden zou kunnen krijgen ouder begrafenis - directeuren on nurkschedroogstoppels. Ik herinner iny in zoo'n droog stoppelig courantje oons een artikeltje gelezen te hebben, vijandig tegen onzen jubilaris. Naar aanleiding van een zetfout, ja de zetters krijgen altijd de schuld, waar de a in Uw naam verwisseld wao met een e, was een artikeltje geschreven, getiteld: „Nomen est omen of de naam is een voorteeken", en waarin werd bewezen dat de revuekoning t. H. de menschen ontwyfelbaar ter helle moest leiden. Maar bet meer intelligente publiek, waartoe ik de bezoekers van heden gerust kan rekenen, weet, dat U ons niet ter helle Yoert, noch op de aarde laat, doch ons linea recta leidt naar den hemel. Ik behoef slechts te zien naar de roi van engelen om U hoen, over wie gij he3rschtalseen Jupitor, waakt als oen valer. Zilveren jubilaris, din reeds in zoo vele steden van onslmd zyt gehuldigd en gelauwerd» den Helder stelt het op hoogen piljs, dat gij hior aau Holland'» Noordpunt zyt gekomen. Oü peut. ou 6t o mieux qu'au sein de sa familie, en hier zijt gy in Uwe familie; niet alleen Uw broed ir met zyn gezin, doch heel den Heldor. Doch dou Heldor vergat U ook nist. Do artisten van Uw vroeger korps stolden er prfla op U met muziek te ontvangen aan den ingang van dit gebouw, do korps m Harmo nie", „Winuubst" en „Held. Mannen koor" riepen U het welkom toe by Uw aankomBt in de stad. Is het wonder, dat, waar zulk een geest heersebt, de commissie eone gemak- kelyke taak had de huldiging te organiseer en, on dat met de grootste vreugde werd vernomen, dat gij met Uwe echtgenoote hier zoudt arri- veeren Want ge komt niet alleen! Mevr. Ter Hall, meer dau 20 jaren geleden heb ik uw echtgenoot waargenomen dat hy optrad mei zeer klein personeel, doch de qualiteit vergoodde de quantiteit. Na eenige variótónummera enz., kwam voor de tweede helft van den avond een revue en dan wist by soms met niet meer dan 4 dames en 4 of zes heeren de grootste effecten te bereiken. Toen zeide ik reeds dat is een man, die zal het ver brengen, daar zit Napoleontiachon durf in, maar hy moet opzyoperao neel rekenen. En in deze lastige tijden Mevrouw, hebt u hem met naald en draad, met raad en daad ter zijde gestaan. Nog ver is de tyd verwyderd dat gy Mevrouw zultzyu de alte ega, doch steeds waart gy de alter ego, het andore ik van den jubilaris. U komt een groot deel toe van de hulde, steeds door u beiden verdiend, van de lauweren, door u samen behaald. Mevrouw, het is mij eeu hoogst aangename taak en een groote eer u deze.eenvoudlge bloemenhulde namens het Comité aan te bieden en mogen bloemen verwelken, rozen vergaan mijn eerbied Mevrouw, blijft eeuwig bestaan. En U, zilveren jubilaris, verba valent, scripra manent, of woorden vervliegen, het geschrevene blyft, dus bied- ik U namens het Comité dezen krans aan, waarvan de zilveren inscriptie op de linten U nog lang Uw zilveren feest te den Heldor in herinnering mogo brengen. En mocht zelfs de tand des tyds aan het lint knagen, dan zal do zilveren medaiilo, die wy U hier aanbieden, met by behoorende oorkonde, naar wij hopen U langer in onze herinnering doen blijven. De medaille draagt aan de eene zyde de spreukArs longa, vita bievis: De kunst is lang, het leven kort. Doch wij willen hopen, Mevr. eu Henri ter Hall, dat het leven voor U nog lang en gelukkig moga zijn, tot heil van de kunst, iot roem en voordeel van U wo artisten, tot vreugde en gonot van het publiek. En thans wil ik de sluisdeuren openzetten, die een stortvloed zullen doorlaten, die opwelt en in de borst rijst tot de lippen ea zich zal uiten ter eere van het echtpaar Ter Hall in een donderend di ie werf hoera 1 Fanfares en hoera'a volgden op deze toespraak, en nu volgden, in laage ry, vele anderen. Allereerst de heer Koek namens het Stafmuziekcorps met een pracb tigen krans. Hot was den ledeu van de Stafmuziek, zoo ongeveer zside het spr., een behoefte hun oud-lid to herdenken. De heer Koek reloveerde een gebeurtenis vau vroeger, die eene profetie is geweest voor later. Vijf- en twintig jaar goleden hebt ge ons verlatenhard hebt ge gewerkt, maar steeds aan ons gedacht. Welnu, wij bieden u dit stoffelijk blijk aan onzer buide 1 Namens „Helder's Harmoniekapel" bood de heer Esselman, namens „WinnubBt" do heer Vau der Kraan, namens „Helder's Mannenkoor" de heer Abbenes bloemen aam De heer Jb. Polak sprak namens de Tooneelvereeniging „T.a.v.e.u.u." j Spr. acht het een voorrecht zich te mogen scharen by hen, die hier lauweren opstapelen. De jongejuffrouw Ter Hall bood bloemen aan namens 's heeren Ter Hal I's broeder en schoonzuster, „'k Houd evenveel van oom als van tante," zoo sprak zij, „maar toch geef ik ze aan tante." Mijuffrcuw Henr. Polak bood na mens do directie van Casino bloemen aan. Zy releveerde, boe mevrouw Ter Hall met haar kleurenzio, haar har monisch gevoel voor het schoone, als trouwe helpster van den hoer Ter Hall zeker 50% van diens succeB toekomt. Mogeh wy u nog jaren in den Heider zieu 1 oindigde sprookster. Ten alotto mejuffrouw Koek, met bloemenhulde. De heer Ter Hall trad hierop naar voren om to bedanken voor al die blijken van genegenheid. Verschillen de categoruön der bevolking hebben gesproken en zy hebben de hulde en den lof eo;iyk gedistribueerd aan my en mijne vrouw, aldus do heer Ter Hall. Toen ik vanavond myn intocht hield, dacht ik aan mijn aftocht vijfentwintig jaar geleden en aan het vele wat ik hier iu dan Helder heb meegemaakt. Spr. haalt enkele zijner herirmean gen op van deze plaats. Vau mijn tegenwoordige» werkkring heb ik het wel maar ook hat wee leerea kennen. Eet tegenwooidig geslacht ziet ons alleen in onze glorie, maar we hebben andore tijden ook gekend. Niet altijd ging ouzo weg op rozen, wy hebben hard moeten werken. Schier geen plaatsje in Noord-Holland ia niet bezocht. Steeds stond achter my de drijfkracht van mijn personeelzij waren de werkende krachten, die mijn succes mogelijk maakten. Aan den burgemeester brengt spr. een woord van hulde voor diens aanwezigheid en complimenteerin^ aan alle anderen het is immers niet mogelijk-ze te noemen met één woord dank I Dank voor do sympathie, die den Helder betoond heeft, en die nooit zal verflauwen. Na afloop van de voorstelling bleven de artisten met hun directeur en directrice en de comitéleden met dames nog geruimen tyd gezellig by'eeii. Menig danBje werd gemaakt, menige toespraak afgestoken. De heer Haak promoveerde don heer Polak tot hoofd dc-s geziua, de heer Polak bevorderde den heor Haak tot. tafel heer en zoo volgden do toespjakou elkander op. Hartelijke woorden sprak de heer Ter Hall tot zyn oud kameraden, de leden der scafmuziek. Wij kunnen niot alles vermelden, wat zoo recht streeks uit het hart kwam. Zij werden door den heer Koek beantwoord. Ook dé pers werd niet vergeten on met waardeerenöe woorden hor dacht wat zy steeds voor de revue'a Ter Hall deed, die altyd hier in den Helder oen „goede pers" hadden. En zoo was er nog veel meer; bet prachtige mannenkoor, dat we inde revue al hadden kunnen bewonderen, gaf nog eenige nummers ten beste; de wala, do twostup en de mazurka, zy alle volgden elkaar behooriyk op en zoo bleef het lang gezellig. Wy mogen niot eindigen zonder een woord van aparte huide aan den persoon, die ae ziel was der huldigiug, 's hoerun Ter Halfs secretaris, den heer Prils Kleiubloesem. Hy was het die ailts regelde, die zorgde dat een en ander voor elkaar kwam, eu het marcheerde, en zy, die ooit iels der- geiyks bij de hand gehad hebbeo, weten wat dit beteekent. Ons past hein een woord van hulde daarvoor I Ook mag niet worden verzuimd te melden, dat do medaille, van verguld zilver, aan den eenen kant de in scriptie bevat: „Hulde aan Henri ter Hall ter gelegenheid van zyn 25 jarig jubileum den Helder Sept. 1892 1917", aan de andere zyde de woorden: „Ars longa vita brevis'* (de kunst is lang, het leven kort), door een eikenkrans. Zy zal eenige dagen in de etalage van den heer Nypels worden tentoongesteld. De daarbij hoorende oorkonde is ontworpen en gete6kend door den beer Meerholz, leeraar aan de Am bachtsschool. Het. is een in zeer soberen styi gehouden opdracht in Sepia-inktde ornamentaleversieriDg past zich daarby geheel aan. Door zyn soberheid on onopgeamukten eenvoud maakt de oorkonde ten uiterst, smaak vollen induik en doet z'J dun ontwerper alle eer aau. De bloemen z(jn geleverd door de heeren Heydat usen Van Amosfoort, bloemisten alhier. Ala een aardige byzonderhoid mag niot onvermeld biyven, dat da eerste der Helderache ingezetenen, die den heer en mevrouw Ter Hall aan het station begroetto, was onze bekende en algemeen geachte stadgenoot, Dorus Rijkers. De hoer Ter Hall was met dez9 attentie zeer ingenomen. Zoo behoort deze huldiging weder tot het verleden. Het comité kan met voldoening op zijn arbeid terugzien. Telegraaf en telefoon.. Tengevolge dor kolenschaaiachto zullen, te beginnen met heden, de meeste telegraafkantoren dos avonds te 7.30 uur sluiten. Ojk hot kantoor te Nieuwediop en het bykantoor sluit op dat uur. Da rljkatelefoon biyft geopend tot 10 uur, op het bykantoor tot 9 uur 's avonds. Scherpschutterawedatrljd. Vau 1 tot eu met 15 September is een scherpichutterswedsti ijd voor ge weer gehouden voor 245 in Nedeiland dienende scherpschutters der Kou. Marine. De hoogste wordt voorgedragen voor het praedicaat met-ster scherp schutter geweer. Ds oefening bestond in het afgeven van drie series ieder van v(jf schoten binnen ean toegestaan tijdsverloop van 3 mmulen op do model ringachyf. Hoogste telling 10. Afstand 300 M. Gelet op de spreiding van het ge wo6r op dien afs'and, ia met opgelegd geW6ev onder do gunstigste oms'aa oigheden 135 punten wel als het maximum bereikbare te beschouwen. De oefeniDg nu was uit de vrije hand en de series moesten achter elkander binnen een bepaalden tijd verschoten worden. De rangschikking der hoogste schutters i3 als volgt: 1. F. J. Alleia, korporaal der positie IJmuiden, 129 punten in 1 min. 50a-:o. 2. H. Keizer,«ergeantmajoor kweek school dtr mariniers, Zeevaart, 128 punten in 2 ruin. 47 sec. 3. J. Visser, marinier le kl. positie IJmuiden, 126 punten in 2 min. 21 sec. 4. E. J. van Voorst, sergeant der mariniers Kou. Iuaiituut der Marine, 125 punten ia 1 min. 21 sec. 5. A. Aaldertz, bootsman positie IJmuiden, 124 puuten in 2 min. 21 acc. 6. J. Stroobacb, bootsman Marino kazerne Amsterdam, 123 punten ar. 2 min. 8 sec. 7. W. A K-izer, bootsman aan boord Htemskerck, 123 punten in 2 min. 47 sec. 8. J. Herding, sergeant der mariniers kustwacht Amsterdam, 122 punten in 2 min. 5 sec. 9. J. Kwekel, korporaal der mui ni .-(s Wachtschip Hellevoetsluis, 121 punten in 2 min. 10 3ec. 10. A. Schout, kwartiermeester aan boord Atjeb, 120 punten in 2 min. 1 S6C. Volkszang. Wy herinneren aan den volkazaag- j avond op Vrijdag a.s. in het Alg. Tehuis voor Militairen, Spoorstraat, welke vrije roegang geeft nietallten voor militairen maar ook voor bur gers. Iedereen is dus welkom op de bo venzaal; het bestuur hoopt, dat vele getrouwe bezoekers we9r present zullen zyn. Bezelxohap-Ter Hall. In eon vorig bericht vermeldden wy abusievelijk, dat het gezelschap Ter Hall blijft tot en met Dinsdag a. s. Dit is onjuist, en, ook boreids in eene latere advertentie hersteld; tot en met Woensdagavond is bet gezelschap in Casino met de revue „Afkloppen" 1 Gisterenavond is de botter „BD 306", schipper Schenk, door het s.s. „Texel" met gebroken maat alhier binnengesleept. Gedeserteerd. Van Hr. Ma. ..Zeeland", op de uitreis naar Ooat-Itidie, zyn te New- York 45 mau, waaronder 2 korporaals, gedeserteerd. Beperkte Dienstregeling Hollandsche Spoor. Ingaande heden, 18 September, Vertrek van Aankomst te Helder. Amsterdam. 5 nn niot op Zon-en R 07 .o«J f«o»tdagon, O.cl 7.26 Nneltroiu. 9.11 'a middag* 4.10 7.11 8.05 11.08 Des Zondags loopt een trein tot Alkmaar-, vertrek van hier 's morgens 8.35, aankomst te Alkmaar 7.54; Donderdags vertrekt te 7.49 een markr.trein naar Sehage:^ aankomst aldaar 8.28. ^Vertrek van Aankomst te t Amsterdam. Helder. Baq uletopZon-en q aq •d« fe«aldageii. 0.00 9.20 11.30 'a ni[dJ,|H 2.10 5.35 0.09 "SEST 11.41 10.27 12.16 Op Zondagmiddag ia goiegenheid van Amsterdam ten 12.49, aankomst te Helder 5.35. BINNENLAND Quitsche granaten op Nsderlandsch gebied. Van de grens wordt aan de „Tel." gemeldGaallieerde vliegers kwamen bommen gooien op Duitsche stellin gen tusschen Knokke aan Zee eu het gehucht Haazègaaa. De Duitschers beschoten hevig de vliegtuigen. Drie granaten zyn daarby op Hollandsch gebied gevallen tusschen Retranche- menten de kust. Ze ontplofteneenige ruiten zyn gesprongen. Ean der gra naten barstte op korten afstand van tweo Hollandsche militairen, die ge lukkig ongedeord bleven. Hefc is niet de eerste maal, dat Duitscho projec tielen over de grens terechtkomen. Neg geen Ouitscha kolen. Van de niceit bevoegde zyde ver neemt het „Hd.bld.", dat het bericht van de „Wirlschaftliche Pressestslle", - dat met den aanvoer van kolen uit Duitschland weder een aanvang la gemaakt, onjuist is. Er komen nog geon Duitsche kolen. Niet onwaarschijnlijk hebben de belichten van de „Pressestelle" de bedoeling om hier, - zy 't ook eenigs- zins langs oen omweg, - propaganda te maken voor da aanvaarding van de onmogelijke voorwaarden waarop Duitschland ons weder kolen wil leveren.-Is dat inderdaad zoo, - en 't valt moeiiyk iets anders aan te nemen tegenover de verschillende onjuiste berichten ovor deze zaak uit die bron, dan zouden wy er ten slotte toe moeton komen niet uie waarde te hechten aan do be richten vau de „Pressestelle", wolko w|j meenden aan de berichten van een zich ala „officieel" aankondigend bureau te mogen stellen, eu dus die berichten als waardeloos ter zyde t.e leggen, □a Steenkoolvoorziening. De „Tel." verneemt uit don Haïg hst volgende, betreffende den staud dor steenkolonvoorziening De eiach van Duitschland, dal als contraprestatie voor kolenlevering van Nederiandsche zyde officieel zou worden deelgenomen aan een Duit sche leening, is definitief afgewezen. Daarop zijn van Duitsche zijde weer andere eischen gesteld, die evenmin voor inwilliging vatbaar zijn. De politiek van de Duitsche re geering ia er op 't oogenblik biykbaar op gericht, om de vroegere voor waarden zooveel mogelyk te ver scherpen. maar zy stuit; daarby op verzet bij onze autoriteiten. Met Engeland wordt nog altyd on derhandeld op de basis van het voor stel dat de vorige week door ons is medegedeeld. Er zyn daarby eenige uovenzakon te regelen, die opdefloi tieve beslissing wachten. De toestand is echter op 't oogen blik aldus, dat er geen ton kolen ons land binnenkomt. De Rijkskelen- distributie heeft in verband hiermee alle maatregelen genomea, die maar 6enig3ziu8 mogelijk zijn, om de pro ductiviteit van onze Liwburgscbe my'nen op te voeren. Zij beschikt op 't oogenblik voor de distributie enkel en alleen over hetgeen Limburg op levert. Welke eiachen Duitschland stelde, blijkt uit het volgende, hergeeu de Haugsche correspondent van „Hot Volk" aan de Duitsche legatie te den Saag vernam: „De Duitsche regeering haddeN-j- derland8che regeering ia de tweede helft van Juli voorgesteld, tot een algemeene economische schikking te geraken, die zoowol de vraagstukken van dea wadorzijischeti in- en uitvoer der belangrijkste artikelen als de daarbij behoorende flnancieele rege ling zou omvatten. La den loop der onderhandelingen bleek het noodzakelijk, eerst de kolen en krediet-vraagstukken te behande len, daar het derde deel van do te treffen schikking delevensmidde- leaovereonkomst praetisch eerst koD worden beslist, nadat over het krediet, in het by zonder de grootte ervan, overeenstemming zou zijn ver kregen. Wat de kolenlevsricg betreft, heeft Duitschland verklaard, dat het voor zich belang heeft bij een zoo groot mogelijke» uitvoer, hetgeen in vel band met den stand zyner valuta ook gemakkeiyk is te begtypan. Daarte genover moest Duitschland echter rekening houden met de hooge eischen die aan zyn kolenvoortbrenging wor den gesteld, in de eerste plaats met betrekking tot het binnenlandach verbruik, dat gevoerd hoeft tot een uiterst strouge rantsoeneering vau den huisbrand voor alle klassen der bevolking, voorts tot de behoeften zijner bondgenooten en ten slotte vau die der neutrale staten. Bjj het in acht nemen van al deze gezichtspunten kwam Duitschland tot de conclusie, dat het met den besten wil niet meer kon toestemmen dan in een maandeiykschen uitvoer van 200,000 ton Duitsche en 50,000 ton Belgische kolen. Duitschland was bereid, zich iot 31 Maart 1918 te verbinden, deze hoeveelheden te le veren. Met betiekkicg tot den pr(ja der kolen ging Duitschland uit van het beginsel, dat, wanneer het. een artikel verschaft dat voor het iand zelf zoo buitengewoon waardevol is als de kolen, een stabiliseoringzyner valuta iu Nederland moet worden verkregen. Duitschland heeft daarom (evenals tegenover audere tanden, in het by zonder tegenover Zwitserland) er aanspraak op gemaakt, dat voor de kolen oen bepaald bedrag aan guldens ter beschikking wordt gesteld, dat gedeeltelijk, door betaliug in baar geld, gedeelteiyk door een ciediei moet worden gedekt. Een Duitsch- banken-consortiumzoudun het crediet opnemen. De voorwaarden, die Duitsch land had gesteld voor de grootte en de verdeeling van het valuta bedrag in koopprijs en crediet, waren in ieder geval volgers Duitsche ogvatting niet slechts behooriyk, maar in verhouding tot datgene, waarin andere neutrale staten hadden toegestemd, ook zeer gurisiig. Toen hebben de onderhandelingen zoolang geduurd, dat de Duitsche bevoegde autoriteiten in dan ouden koleaprys, die gedurende de gevoerde onderhandelingen betaald was ge worden, niet meer wilden berusten. Duitschland heeft daarom van 15 September af den prys per ton kolen belangryk verhoogd en wel tot een meervcud van den prys, die tot dus verre had gegolden. Aangenomen mag worden, dat do nieuwe prijs ongeveer gelijk komt met de som, die Duitsch land aanvankeiyk per ton kolen had geöischt als gezamenlijke valuta (d.i. betaling in baar geld en krediet te zamen). Vorder mag worden ver wacht, dat als eon overeenkomst over een algemeene economische schik king tusschen Duitschland en Neder land wordt verkregen, Duitschland met een behoorlijke verdeeling van den prys iu betaling in haar geld en krediet zal medegaan". Graanprijzen en verbouw van voedingsgewassen. Eeuigen tyd geleden heeft de Minister van Landbouw de pryze-n bekend gemaakt die aau do land bouwers voor den oogst 1918 wotden gegarandeerd. Ten tijde van het vaststellen der pryzen kouden deze alleszins vol doende worden geacht om den land bouwer eene behooriyke winst te verzekeren, zoodat eeu ruioie uitzaai kon worden verwacht. Sedert zyn intusschen de omstandig heden niet onaanzienlijk veranderd. Da kansen op een voldoenden aanvoer van graan eu veevoeder uit het. buitenland zyn zeer verminderd, tcrwyi door den enormen voedernood de geneigdheid b|j de landbouwers om in het volgende jaar veevoeder- gewassen te verbouwen aanmerkeiyk is toegenomen, vooral in de zand streken. Ia verband hiermede heeft de Minister van Landbouw besloten de hier bedoelde prijzen nader vast te stollen. Da garantieprijzen voor den oogst. 1918 worden goat.eld voor tarwe op f 21, voor rogge op f 22 e;i voor wintergerst op f 18 50 per 100 K.G. Da prijzen vau het broodkoron zyu ihans goheel in overeenstemming met de voorstellen die den Minister door de z.g prljzen-commissies, be staande uit. vertegenwoordigers van den landbouw, zyn gedaan, zoodat raag worden vor wacht, dat thans aan de uitzaai van broodkoren de noodige uitbreiding zal worde»; gegeven, te meer nu ook aan do andere grieven van de landbouwers zooveel is te gemoet gekomen als maar eenigszins mogelyk ia. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de Minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maatregelen zjjn toevlucht te nemen, maatregelen, die veel ernstiger in het landbouwbedrijf zouden moeten ingrypen dan tot dusverre het geval is geweest. Bakken van wittebrood. De Minister van Landbouw heeft d.d. 15 dezer aan de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: Iq verband met de noodzakelijk geworden vermindering van het broodrantsoen is bet in bet algemeen niet wenscheiyk, dat vrordfc voortge gaan met het bakken vau wittebrood met een gewicht van 400 gram. Ik geef u daarom in overweging in uwe gemeente geen ander witte brood te doen bakken dan wittebrood mot een gewicht van 250 gram en veelvouden daarvan, gelyk thans reeds in verschillende gemeenten plaats vindt. Het gewicht van dit brood, bij den bakker verkrijgbaar, is dan in over stemming met. de hoeveelheid, die naar het thans geldende rantsoen per dag én per hoofd kan worden gebruikt. De Opbir. Da Opbir, die 22 Juni uit Neder land vertrok is 17 dezer te Tandjong Priok aangekomen. Na hat Panama- kanaal te zyn doorgevaren is er in ernstige mate dysenterie en kooits aan boord uitgebrokener waren veer tig zieken. Twee die bij aankomst te Tandjong Priok nog niet hersteld waren zijn per ziekenauto naar het hospitaal vervoord. Aan boord bevond zich de nieuwe eskadercommandant. Do Groningen. Het stoomschip Groningen, dat mon opgebracht waande, is Zaterdag middag te 5 uur de Doggersbank gepasseerd op reis 7an het Narvik- district naar Amsterdam. □oor een duikboot tot zinkan gebracht. De motorbeuger VL 214 „Eendracht VII" is Zondagmorgen op 8 mijlen van IJmuiden, dus in het vrye gebied, door een Duitsche duikboot aange vallen en tot zinken gebracht. De berichtgever van het Hbl." te IJmuiden had eon onderhoud met eenigen der opvarenden van den tot zinken gebrachte» motorbeuger VL 214 „Eendracht VII" en vernam nog de volgende bijzonderheden De „Eendracht" bevond zich met een mooie vangst op de thuisreis om deze in IJmuiden aan de markt te brengen. Zondagmiddag 12 uur kwa men eenige kogels over hot schip in bet water. Vol schrik bemerkte de bemanning do nadering van een duikboot en begon daarom maar spoedig de booten buiten boord te brengeD. Daarin gezeten roeide men na-r de duikboot. Da commandant besliste, dat hot schip lot zinken moest worden gebracht, want alles wat nog dreef moest, ouder water verdwijnen. De schipper hield echter vol niet In het verboden gebied te zyu, zoodat men h6m zonder recht zyn schip ontnam. Niets hielp evenwel. Met éóa der booten gingen een paar Duitsche matrozen op den beuger over, teneiude een tweetal bommen op te hangen. Aan weerszyden één. Eerst hadden ze echter een waren strooptocht op het visschersvaartuig gehoudenAlles was van hunn e gading, proviand, kleeren van de bemanning, koperen voorwerpen, enz., ja zelfs het stuurrad, werd tot goede buit ver klaard, omdat zich daaraan nog koper bevond. Zoodra genoeg was medege nomen stak men de lonteu aan en verliet het nog vry nieuwe schip. Deze bommen misten hare uitwerking niet. Het. scheepje met zijne kost bare lading, waarvan nota bene een groot deel voor Duitschland zelf was be stemd, ging aan stukken naar de diepte. Ds duikboot verdween, de menschen aan hun lot overlatend. Door een defect aan het kompas, dat zich in éóa der twee scheepsbooten bevond, loeide mon eerst in verkeerde richting en meer zeewaarts. Zoodoende laat het zich verklaren, dat demenscben twintig uren achtoroen hadden rond gevaren, zonder te worden opgemerkt. Eerst toen kwam een drietal Britsche torpedojagers in het zicht, van welke de F 52 de schipbreukelingen opnam. Eerst wilde de commandant hen naar het vuurschip Haaks brengen, doch gaf ze later over op den logger KW 79;„Wilhelmina,"'die aan het vissuhen was. Merkwaardig is, dat dezelfde beuger vroeger ook al eens een duikbootaan- val te doorstaan had, doch toen voor eene vernietiging bespaard bleef. De NoordzoevissoherlJ. Io eeu Maandagmorgen druk be zochte vergadering vaa reeders te IJmuiden is met groote meerderheid de door Engeland voorgestelde over eenkomst aangenomen, behoudens goedkeuring der Nederiandsche rege Hor. Om de overeenkomst, van kracht te doen z(jn moet ook de Vereeniging van Haringreeders ds voorstellen aannemen. Daartoe zal te 'sGraven- hage een gecombineerde vergadering van reeders worden gehouden. Oljkverzakklng. Zondagmiddag is ten Westen van Uitdam de verzwaarde Waterlandache dyk benevens de nieuwe zyweg aan den voet over een lengte van 70 M. verzakt. Er is terstond personeel aan het. werk gegaan om het gevaar af te wenden. Twee schepen klei werden gisteren aangevoerd. Spiomiage T Zatordagavond ontdekte de kust wacht te Noordwyk drie personen, dio zich op verdachte wijze schuil hielden op voor het, publiek verboden plaatsen. By nadering namen zy de vlucht. Inmiddels uitgezonden pa trouilles slaagden er in hen te arre steeren in de Noordduinen. Het bleken twee Duitschers te zyn in gezelschap van een Hollander. Men verdenkt hen van spionnage. Papierrantsoenering. Op den eigen dag, waarop het be sluit over de papierrantsoeneering der dagbhden verscheen, deed de Regeering onder meer een 6itra-blad quarto der Bylagen, zwaar papier, verscbyaen om 3 drukfouten iu teo rede van den heer Van Nierop, in de Eerste Kamer gehouden, te corrigeeren. Wat heeft zulks gekost en hoeveel vellen papier zyn er mee verdaan Gesnapt. Eeu lange stoet van vrouwen on meisjes, die te Gronau gaan werken en gewooniyk 'a morgens half zeven te Glanerburg de grens p3sseertn, moesten Zaterdagmorgen aldaar voor het douanekantoor wachten om te worden gevisiteerd. Het was den ryka&mbtenaren n.i. ter oore gekomen dat velen zich iederen morgen met nieuwe onder- kleeren over de grens begaven om die te Gronau met groote winst van de hand te doen. Ruim 30 arbeidsters bleken nieuwe onderkleeding te heb ben, om die over de grens te amok- b&ien. Zy moesten haar tasscbeu afgeven en zullen voorloopig niet meer naar Duitschland kunnen gaan werken. Noodlottig ongeluk. Zaterdagmorgen bij een oefening mot scherp by de handgraoaatwerp school op de Woensdrechtsche heide, bad een ernstig ongeluk plaats, dat een slachtoffer heeft geeischt. Toen u.1. de commandant van die school een granaat zou werpen raakte, de granaat van de lus en kwam terecht eenige passen achter den werper. Deze had echter de tegenwoordigheid van geeBt ijlings do vlucht te nemen en zich in een van de loopgraven le dekken. De S9rg.-majoor-instructeur Bosch van het 3e reg. inf. die op observatie stond, kwam er niet zoo goed van af. Een gedeelte van de granaat trof hem in het ouderiyf en verwondde hem zeer ernstig. Onmiddeliyk wer den alle pogingen in hat werk gesteld, om een militairen arts te halen, doch daar de granaatschool niet telefonisch verbonden is, moest de militaire hulp op ruim een uur afsiand gebaald worden. Na meer dan twee uur wach ten kon de getroffene per auto naar het militair hospitaal te Bergen op Zoom worden overgebracht, waar men onmiddeliyk t,ot operatie over ging. De operatie vermocht echter niet het slachtoffer te reddenkort na dien is de man overleden. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Berlyn, 17 Sopt. Ia Vlaanderen steeg de artillerieatryd aan de kust en in eenige vakken tusschen het Houthulster boach en de Leie meer malen tot een hevig roffelvuur. De Eugelsche infanterieaanvallen volg deu hierop echter niet. Ten N.O. van Atrecbt deden 'a nachts sterke Engelsche verkanningsaanval len op enkele plaatsen, ook tot in onze linies, aanvallen, waaruit snello tegenaanvallen den vijand verdreven. Ook by St. Quentin bereidde de vyand infanterieaanvallen voor, maar zy werden teruggeworpen. Langs de Aiane, met name ten N.O. van Soissons, verder in Champagne en voor Verdun nam de actie dei- artillerie tot groote kracht toe. Parys, 17 September. Na een vinnig bombardement hebben de Duitschers den aanval op de Frausche atellingeri van het bosch van Aprémont laten scbieteu. Eenige Duitsche afdeelingen, die voet hadden kunnen krygen in vooruitgeschoven schansen van de Franschen, werden daaruit geworpen. Na een beet gevecht is de Fransche linie in den ouden toestand hersteld. Van het Oostelijk front. St. Petersbuig, 16 September. In de richting van Riga en aan deD weg naar Pskof, in de buurt van de boerderij Zegewald, verwoede stryd. Onze troepen geven blyk van groota standvastigheid en weerstandsver mogen, waardoor zy deDuitsche aanvallen afslaan. Van het Itallaansch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Rome, 17 September. Op de hoog vlakte van Bainsizza beproefde de vyand in den nacht, die aan den 16deu voorafging, in vier achtereen volgende tegenaanvallen opnieuw het terrein te bezetten, dat hem d&n vorigen dag was ontgaan. Do dappere verdedigers wierpen hem terug. Zy maakten 73 govangeneD, o. w. twee officieren. Weenen, 17 September. Aan de Isonzo gisteren heel den dag voort durend levendig artillerievuur. Na het invallen der duisternis ging de vyand ten Z. van Podlesce driemaal ver geefs tot den aanval over.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2