HEL.D COURANT Di herstelling van het bloed. BRIGITTE No. 4832 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1817 45a JAARGANG Op- sn ondergang van Zon en Maan ea tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd). Zo. ÏÓX Bept. op: ondar: op: onder:r<tn.:n.m. Zondag 33 s. 1.88 3. 9.7 6.47 6.65 11,46 Maandag 24 2.27 .10.18 6.40 6.68 0.80 Dinsdag 26 3.0 11.88 6.61 6.61 0.60 1.86 Wosnsd. 20 8.36 6.68 6.49 2.10 9.16 Dondaid. 87 4.- m. 1.— 6.66 6.47 8.60 4 60 Vïlidag 28 4.81 287 6£7 6.46 6.10 S.- Zatsrdag 29 4.10 8.56 6.69 6.42 6.10 6.60 OE OORLOG. 0s legerberichten van 20 September. Van het W e s t e 1 y k front. Ia Vlaanderen is de stryd,ppnieuw met groote hevigheid ontbrand. Ia ons vorig nummer deelden wy onder de laatste berichten reeds het Angel- sche communiqué mede, waaria'werd gemeld, dat beoosten Yperen een grooten aanval tegen de Duitsche stellingen werd ondernomen,i met bet gövolg, dat reeds belangrijke vorderingen gemaakt werden. Nadere bijzonderheden omtrent vorderingen ontbreken nog. Wel wordt van Engeleche zyde medegedeeld, dat de aanval door een korte, doch hevige artilleriebeschieting werd voorafge gaan. Volgens een bericht uit OoMburg Ingezonden mededeellng. Een reeks van maatregelen zijn noodig wanneer een lijder aan bloed armoede moet behandeld worden. Die maatregelen vormen deu leefregel en hebben betrekking op do hygiëne, op het voedsel, op de uren van werk, van oefening, van rust. Buiten don leefregel is het de geneeswijze die bestaat in hulp aan het gestel, om op nieuw een rijk, zuiver, krachtig bloed te maken. Dat is wel de zaak der Pink Pillen die, wat spreekwoor delijk is, bloed met iedere pil geven. In den prospectus die om de doosjes is gerold, vindon de zieken allo noo- dige aanwijzigingen voor het vast stellen van een goeden leefregel; in het doosje zelf vinden zy de pillen' die hen genezen door nieuw bloed te vormen. Aan de zieken die 07er de gevolgde geneeswijzen niet voldaan zijn, raden wij den stryd niet op te geven en een laatste proef te nemen met de Pink Pillen, die, zy hebben het her haalde malen zoo goed bewezen, ge* nezen wanneer andere goneesmlóde len gefaald hebben. Hiervan wordt ons op nieuw een treffend bewijs gegeven door de genezing van een frausche dame, Mme Vauthier wonen de te La Varenne St-Hilaire (Soine Frankrijk), Avenue Coffin no 42, die ons den volgenden brief sehryft „Ik was door een erge bloedarmoede aangetast en zeer vervallen doordat ik byna niet at en even weinig allep. Ik was aan het eind van myae krach ten en leed voortdurend aan benauwd heid, vooral by het bestijgen van trappen, aan hartkloppingen, aan schele hoofdpyn. Ik was zoo zwak dat ik al myne bezigheden bad moeten opgeven, on bleek om bang van te worden. Na vele versterkende midde len te hebben genomen, zender «enige merkbare verbetering, was ik onge- rust en vroeg my af of ik niet een dier borstziekten had waarvoor-geen kruid ia gewassen. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen gebruikt, die, door het goed dat zy my onmiddelijk heb ben gedaan, mij volkomen geiust hebben gesteld. Ik heb begrepen dat ik daar het ware geneesmiddel voor myn kwaal had. De Pink PiHen heb ben my in der daad zeer goed ge nezen. Do Pink Pillen genezen: bloed armoede, bleekzucht, algemeen© zwak te, maagpynen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neurasthenie, storingen van het vrouweiyk geslacht. De PiDk Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.-- per zes doozen by hot Hoofddapöt der Pink Pillen,-Nassaukade 314, Amsterdam voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H, W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Brogisten. aan de „N. Rott. Crt." duurde het roffel vuur vanaf Zondag onafgebroken voort. Woensdag echter was het zoo hevig als aan hek Belgische front sedert den oorlog niet was gehoord. Dien dag begon ook het geschut aan de Belgische kuat mee te spreken, en daartusacheu werden vaak zware ontploffingen gehoord, vermoedelijk door het werpen van zware projec tielen uit vliegtuigen. Ook de Duitscbe berichten geven geen nadere byzonderheden omtrent den aanval. Het avondbericht van den 20*ten geeft alleen aan, dat de slag op het aanvalsfront van Lange- marek tot Hollebeke nog in vollen gang is. Verder maakt het Duitscbe bericht melding van een mislukten aanval der Franscben by Verdun, ter wyi van FraD3cbe zyde wordt gemeld, dat een vijandeiyken aanval ten Z.O. van Cerny zonder succes bleef. Van het O o s t e 1 y k front, wordt van Oostenryksche zyde gemeldydat de Russen in Boekowina, ten W. van Arbora tot den aanval over gingen, doch teruggeslagen werden. Overigens geen belacgryke gebeurte nissen. Volgens een bericht uit het Roe- meensche hoofdkwartier aan de „Times", zouden de Centralen in de Boekowina aanmerkeiyke strydkrach- ten samentrekken. Van het I tal i aan ach-Oo sten- r Ij k 8 c h e front wordt gemeld, dat de Italianen zonder vuur voorbereiding een onverwachten aanval onderna men tegen den Monte San Gabriele. Zij werden evenwel teruggeworpen. Ook een aanval by den Ooi Bricon leverde hen slechts verliezen op. Het aantal, by Carzano gemaakte gevangenen steeg tot 11 officieren en 516 man. 0a duikboot- on mijnoorlog. Nar» van Duitsche zijde wordt ge meld, weiden in. den Atlantiscben Oceaan en in de Noordzee 4 stoom schepen, 1 zeilschip en 1 visschers- vaartuig in den grond geboord, nl. het gewapende EngelBche ss. „Rydon Hall" met 6400 ton tarwe voor de Eagelscbe regeering. Het ss. is eerst na een artilleriegevecht van 2 uur overwonnenverder 2 diepgeladen ss., een Engelscb, het ander naar 't uiter- lyk 't Fransche ss. „Afrique"; de Fransche driemaatschoener „Sadi Car- not", met zoutevisch naarFécamp, en de Fransche treiler „Credurant." Voorts heeft een duikboot den 17en dezer in de Hoofden het Fransche vliegtuig D. 40 vernietigd en de drie inzittenden, 2 officieren en een me canicien gevangen genomen. Argantinlb on Duitschland. Naar d.d. 20 Sept. uit Buenos Aires werd gemeld, nam de senaat met bijna algemeene stemmen esn voor stel aan, tot verbreking der diploma tieke betrekkingen met Duitschland. Het besluit gaat nu naar de Kamer vau Afgevaardigden. De openbare meening uit zich krachtig voor de aanneming ervan. Vrodesvorwachtlngen. Zullen zy die het eind* van den grooten Europeeschen oorlog op einde 1917 of begin 1918 voorspelden, ge lijk krygon Het begint er werkeiyk op te ïyken. Weliswaar is het ant woord van de Centralen op de pause lijke nota nog niet bekend, maar ook indien dit niet tot rechtstreeksche onderhandelingen aanleiding zal geven, dan toch heeft de nota ln zooverre doel getroffen, dat meer dan te voren over de mogeiykheld van onderhandelen wordt gesproken. In de Franscbe Kamer heeft Ribot, de minister van buitenhndsche zaken, een regeeringsvérklaring afgelegd, waarin, vrij scherp omiynd, de Fran sche vredesvoorwaarden naar voren werden gebracht Teruggave van Elzas Lotharingen, schadevergoeding, «luiting van een volkerenbond, en de zekerheid, dat men niet ln een valstrik wordt gelokt. Verder deelde Ribot mede dat, in overeenstemming met de bondge- nooten, de pauseiyke nota niet zou worden beantwoord. „Wy behoeven zelde de minister niet te ant woorden op alle uitnoodigingen tot besprekingen." „Zy, die in de eerste plaats wen- scben dat wy antwoordon, zyn FEUILLETON. DOOR MARIE HOEFTELMAN. 80). „Willen we een paar logés vragen? Met Kerstmis?" „Logés? Waartoe vader? Hebt er behoefte aan?" „Ik niet, kind, maar jy „Doe 't dan niet, vader. Laten we rustig samen biyven. Ik verveel me niet by u ik heb myn boeken, en, - als 'k afleiding noodig heb, is Netty er toch ook nog." „Ja, ja; maar een kleine opfris- sching hebben we toch wel noodig. Denk er eens ernstig over, Brigitte. Twee logés moeten we hebbenjij een en ik een. Ia er niet iemand, die je graag eens een poosje by je zoudt wenachen?" Hy stak een band naar baar uit, waarin zy dadeiyk de hare legde en hy streelde het handje vol vaderiyke liefde „Bedenk je eens goed. Wie zou je graag by je hebben met Kerstmis? Weet je 't niet Zy keek naar hem op, een blos van vreugde op haar lief gelaat. „Meent u 't heuacb, vader? Mag tante juéne hier by my komen?" „Zeker, vraagt 't haar maar. Ik had je dit al eerder willen voorstel len maar dezen zomer was er zoo veel afleiding voor je, dat 'k het bete» degenen die niet antwoordden toen Wilson vroeg naar do oorlogsdoel einden." Het vasthouden van Frankrijk aan de teruggave van Elzas Lotharingen ia wel een der grootste hinderpalen voor het tot. Sjtandkomen van den vrede. Maar er is meer. Serrié, Polen, Trentico, Triest, de verdeelingen op den Balkan vormen vraagstukken, welker oplossing verre van gemak- keiyk is. Moeiiyker nog zal het zijn, althans voor Duitschland, de Bel gische kwestie te-regelen. Vaat staat wel, dat de eerste eiach der geallieer den zal biyven: totale teruggave en schadevergoeding. Daarin zal Duitsch land zich moeton schikken, en dit voelt ook een groot deel van het Duitsche volk. In Duitschland, en vooral te Ber lyn, doen den bataten tijd opnieuw vrede8geiuchten de ronde. Eo, vol gens den Beriynschen correspondent van het Handelsblad, zyn zy hard nekkiger dan ooit te voren. In hoofd zaak komen deze geruchten hierop neer, dat Duitschland met Engeland zou onderhandelen over het Belgische vraagstuk. Hieromtrent scbryfc de correspondent, Eerst las men, dat in het antwoord van de Centrale Mogendheden aan den Paus (dat volgens den heer Erzborger, die het weten moet, omdat hy deel uitmaakt van het advlseerendo Rijksdag college, een groote teleur stelling zal zy« voor de Duitsche annexionisten) uitdrukkelijk betoogd zal worden, dat Duitschland er niets tegen heeft Belgis geheel prijs te geven,zoowel militair als economisch. Dit schynt onjuist te zyn. Het ant woord, zeer tegemoetkomend, zal geen concrete voorstellen, geen ge stipuleerde eischen tm concessies bevatten. Langs anderen weg zou Duitschland Engeland kenbaar maken, dat het geen eukel belang heeft by de toekomst van Belgiö, zyn „dós- interessement total" dus. Opmerkeiyk ia, dat de annexionistische bladen het eerst dit gerucht meedeelden. De „Deutsche Zeitung" byv. En ook de „Deutsche Tageszeitung", waarin graaf Reventlow Zondag schreef: Voorloopig ia iets zekers nog niet bekend. Maar het la noodig de op merkzaamheid er op te vestigen, dat de geruchten van een dergelijke Duitsche concessie in de laatste dagen voortdurend vastere vormen aannemen". En Maandagmorgen kon men van denzelfden schrijver in het zelfde blad lezen: „M9n zegt, dat de vorige week het besluit Belgié geheel prijs te geven genomen is door de „maasgebende Faktoren" in tegen woordigheid van deu Duitschen keizer". Inmiddels deelde de „Frankfurter Zeitung" mede, dat de beslissing reeds gevallen was. Hetgeen echter door het „Berl. Tagebl." tegengesproken werd, dat verklaarde„Die Erw&gun- jen dor Reichsleitung Ober Belgiens Scbicksal sind noch nicht abgescbl03 sen". Wat bevestigd wordt door de „Tagliche Rundschau", die aan dit bericht toevoegde, dat de veronder stelling van Duitacbland'a „déainterea- sement" „ten minste voorbarig is". Voorbarig. Maar onjuist zou de veronderstelling dan toch niet zijn. Tot zoover de correspondent van het „Hbl.". Naar alle waarschyniyk- heid houdt men zich in Duitsche regeeringskringen dus bezig met het zoeken van een oplossing in deze kwestie. Het spreekt vanzolf, dat verschil lende Duitsche bladen over deze ge ruchten beschouwingen leveren. De Alduitsche pers verlangt een bondige tegenspraak van de regeering. In die kringen is men er nog niet van over tuigd, dat het voor Duitschland onmogelijk zal zyn de overwinning te behalen. Andere bladen daarentegen, als-de „Köln. Ztg." en de „Münch. Neueste Nachr." zijn van meening dat herstel van Belgié zeer goed mogeiyk is. Echter niet ouvoorwaardeiyk. Maar als de vyand bereid is af te zien van zyn territoriale veroveringspolitiek en van de tijdens den oorlog reeds ge zochte veroveringen, dan is ook Duitschland daartoe bereid en wil het de onafhankelijkheid van Belgié herstellen onder waarborg van het bestaansrecht van de in Belgié wo nende nationaliteiten en van een waariyke neutraliteit van Belgié. Tot de beslissing blijft Belgié als pand in handen van Duitschland. vond myn verrassing te bewaren tot nu. Over vier weken hebben we Kerstmis; en hoewel we natuurlijk geen drukte van die dagen zullen maken, kunnen we ze toch huiseiyk en gezellig doorbrengen." „Mag 'k tante morgen schryven, vader „Natuurlijk mag je dat. Ik zelf zal me ook haasten myn gast te in viteeren." „Wieu wilt u vragen, vader?" „Wel, wien anders dan Charles' besten vriend, Monsieur Gondard. Ik heb er behoefte aan dien aardlgen, harteiyken jongen nog eens by me te zien, met hem te-praten over myn kind, myn eenigen zoon, dien by zoo goed gekend heeft." Gondard had de uitnoodlging van den Baron de Lédoc, om de Kerst dagen op zyn kasteel te komendoor- brengen, aangenomen, tot groot ge noegen van den ouden heer, die zich van dat bezoek veel voorstelde voor zyn pleegkind. Hy liet hier echter niets van ver moeden. Tante Léne had eerst bezwaar gemaakt, zy, eenvoudige vrouw, be hoorde niet in de hoofsche omgeving van dat oud-adeiyke huis. Zy zou dus maar liever in haar stille eenzaam heid biyven, hopende, dat Brigitte haar oude tante niet zou vergeten en zy na de kerstvacantle een bezoek van haar mocht verwachten. Maar Brigitte had weer geschreven, haar onder 't oog gebracht, dat, wegens den rouw, er natuuriyk weinig Behalve de geruchten met betrek king tot de Belgischo kwestie is er evenwel meer dat de verwachtingen op spoedigen vrede rechtvaardigt. In de eerste plaats heeft men dan de uitlating van den Duitschen Ryks- kanselier dat by de hoop koesterde, dat nog dit jaar de vrode tot stand zou ko men. Iemand als de Duitsche rykskan- selier, die zyn woorden zoo zeer moet wegen, zegt dat niet zonder reden. Daarby komt nog hetgeen de Rijksdag afgevaardigde Erzberger - van wien men "verwachten mag dat hy goed op de hoogte is van de binnen- en buiten- landsche politiek van Duitschland Zondag aan zyn kiezern mededeelde, nl. dat men met forsche schreden den rechtvaardigen,duurzamen vrede tegemoet ging, op den grondslag van de bekeDde vredesmotie, die 19 Juli in den Ryksdag werd aangenomen. Laat ons hoopen dat zoowel de Rykskanselier als de heer Erzberger geiyk hebben. In de bereidwilligheid om over den vrede te onderhandelen spreekt ook do flnancieele toestand der oorlog voerenden een gewichtig woord mee. By het begin van den oorlog, en ook voor dien tyd, werden bereke ningen gemaakt, dio tot uitkomst ga ven, dat de eischen die de moderne oorlog aan de schatkist der oorlog voerenden zou etellèn, het énmogeiyk zouden maken, een stryd van langen duur te voeren. Die berekeningen zyn alle verkeerd uitgekomen. Ten minste wat den duur van den oorlog betreft. Thans, na drie jaren oorlog begint het er echter op te ïyken, dat er esn oogenblik zou kunnen komen, dat de fluancién een voortzetting van den oorlog niet verder zouden gedoogen. De hoofdredacteur van de „Daily News" geeft hierover een interessante beschouwing, waaraan wy het vol gende ontleenen Laten wy eens aannemen, dat de oorlog door een of ander wonder vanavond eens plotseling ophield. Welken toestand zouden wij dan onder de oogen moeten zien 1 WIJ hebben, naar globale schatting, 5 mii- liard pond sterling (f60.000.000.000) uitgegeven a3n den oojlog. Naar den huidigen maatstaf zou leder volgend oorlogsjaar ons 3 milliard pond kos teD. Yan de reeds uitgegeven 5 mil liard pond hebben wy 1 milliard pond reed» betaald in den vorm van be lastingen en 4 milliard pond geleend. Van deze 4 milliard pond hebben wy aan onze bondgenooten en aan onze dominions 1 milliard pond ge leend. Wij mogen aannemen dat dit bedrag zal worden terugbetaald en het dus verder buiten beschouwing laten. Om de Jaariyksche rente van 8 milliard pond lo betalen, zullen wy jaarlyks 160 mlllioen pond moeten opbrengen. Met do bedragen voor het amorti satiefonds, de uitgaven voor pensi oenen, en die voor den gewonen dienst komt de schryver dan tot een jaariykseh budget van 600 millioen pond sterling. Lager kan het cyfer niet zyn. Eerder hooger, misschien wel 600 mlllioen pond. En voor ieder jaar oorlog komt daar 160 mlllioen pond by. De vraag is nu hoe dat betaald moet worden. Hierop zyn drie wegen. De geheele schuld schrappen, het bedrag opbrengen in den vorm van belasting, en opvordering van het bezit. Het eerste middel zou Enge land rulneeren, hot tweede is onrno- geiyk, daar uit de belastingen hoog stens 350 millioen pond verkregen kan worden. Zoodat dus alleen bet derde middel overbiyft. Men moet dus de nationale schuld uitwisscben door het overtollige bezit van de particulieren weg te nemen. Vóór den oorlog, zegt de schiyver verder, werd bet nationale inkomen van Engeland d.w.z. de inkomens van alle burgers bijeengeteld op 2 milliard vierhonderd millioen pond per jaar begroot. Thans is het zeker niet minder dan drie milliard zes honderd millioen pond per jaar - waarschynlyk wel vier milliard pond. Wy moeten een heffing nemen van hot kapitaal. Het particuliere vermo gen der gezamenlijke burgers van den staat ls gedurende den oorlog gestegen van zestienduizend tot minstens twintigduizend millioen pond. Een heffing van 10 zou twee milliard pond opbrengen en nationale schuld delgen tot een even groot bedrag en bezoeken op het kasteel werden ge bracht en men er zeer stil en inge togen leefde. Zy zouden veel samen zyn, zy en Brigitte, en in den Baron zou tante een man leeren kennen, nog half gebroken door zijn smart, dien zy zou gaan hoogachten om zyn eenvoud en liefhebben ter wille van zyn liefde voor haar. En ook Madame Coupeur had toen de uitnoodigiging aangenomen. Met een gevoel van innige blyd schap had Gondard de uitnoodiging van Baron de Lódoc ontvangen. Zy was hem een lichtstraal in zyn sedert Charles' dood en Lucie's vertrek zeer eenzame leven. Lucie was zyn eeuige zuster en daar bun ouders al sinds lang niet meer leefden, hadden zy slechts elkaar. Haar vertrek had dus een leegte gegeven, die zich, doordat hy ook den eenigen vriend, met wien by intiem omging, bad verloren, te dieper deed voelen. Alleen nu, los van eiken liefde- of vriendschapsband, had hy troost ge zocht in zyn werk. Binnen een maand na Charles' dood promoveerde by in de rechten en door den goeden naam, dien hy reeds als student had, mocht hy zich weldra verheugen in een drukke praktyk, die zyn dagen geheel vulde. Toch kon by Charles niet vergeten en waren er oogenbllkken, dat hy hem zeer miste. Zoo verliep, onder hard werken, een jaar en kreeg hy onverwacht de uitnoodiging om de kerstdagen door te brengen op het kasteel de Lédoc, waar hij ook het meisje wist, door Charles in zyn zorg aanbevolen. Nu ;by aan haar dacht was het, als voelde hy eerst goed den dieperen zin van Charles' laatste verzoek. En in de rustige stilte van bet avonduur, in zyn eenvoudige kamer, zonder ander licht dan het glimmend haard vuur, door niets afgeleid, verscheen voor zyn geest, vaag en onduidelyk nog, in nevelige lynen maar rozige kleuren, een beeld van komend geluk. Het viel' hem niet moeieiyk zich het lieve meisje, dat hy, als vriendin zyner zuster, reeds eenigen tyd kendo, en om haar goed karakter en sym- patiek uiteriyk bad leeren waardeeren, te denken als zyn vrouw. En een verlangen maakte zich van hem meester haar weer te zien. Over vier weken zou dit zyn. Van zich een zaam voelen of verlaten was geen sprake meer. Hy had nu een levens doel voor oogen. Er was een wezen voor wie te werken hy reeds heeriyk vond. Want al woonde zy by haar ryken pleegvader, zoo beschouwde hy haar als arm, van hem afhanke lyk, en, eenmaal met haar getrouwd, zou hy aan niemand ooit- het recht geven voor haar te zorgen. - Hy haastte zich de uitnoodiging aan te nemen. De enkele weken, die nog moesten verloopen voor zyn vertrek, leken hem een eeuwigheid en toen hij eindeiyk, in kouden winteravond, op het kasteel was aangekomen, haar kleine hand even ln de zynehad gerust, hy een blik bad opgevangen de te betalen rente op onze schuld met honderdtwintigduizecd pond per jaar verminderen. Zoodoende zou ons budget bijna normaal en onze nationale solvabiliteit gehandhaafd worden. Deze heffing zou progressief moeten zyn. Naar de overtuiging van den hoofd redacteur van de „Daily News" is er geen ander geschikt middel en zal men er wel toe moeton overgaan. Zelfs behoorde het volgens hem on- middellijk te geschieden, want als de huidige regeeriüg het niet wil doen, dan zal de toestand veel erger worden en het middel veel drastischer wor den toegepast als het er later toch toe komt." Néutralt sohapsn in Amsrika. Volgens 6en bericht uit Atlantic City, d.d. 19 Sept. drong Stevers, Vice president van den „8hippiDg Board" der Vereenigde Staten, heden in een byeenkomst yan voor name mannen van zaken erop aan, dat de zakenmannen het thans by het Congres aanhangige wetsontwerp, dat den president de bavoegdheld zal geven de bepalingen van de scheep vaartwet te schorsen, zoodat bet aan neutrale schepen veroorloofd zal zyn zich bezig te houden m6t de kust vaart, te steunen. Hy zeide, dat de regeering tot het inzicht was gekomen dat zy geen bevoegdheid heeft csutrale schepen, die in Amerikaanscho havens wor den opgehouden, te requireeren en onder Amerikaansche vlag te plaat sen. Do neutralen zyn echter bereid bun tonnage te gebruiken voor het vervoer van ladingen tusschen Ameri kaansche havens, zoodra de V. S. hun verlof daartoe geven. Honderd duizenden tonnen scbeepsruimte zou den daardoor beschikbaar zyn voor dezen dienst. BINNENLAND. D« Kolsnvoorzlening. In ons vorig nummer namen wy een bericht op betreffende den prys der Engelsche kolen, die f135.—per ton zou bedragen. Dit bericht ont leenden wy aan bet Handelsblad. Naar dit blad thans mededeelt Is deze jrys Inderdaad betaald voor een ading steenkolen van een der laatst aangekomen schepen. Als oen maat gevende prys kan dit echter niet be schouwd worden, het bedoelde schip had lang -moeten liggen en er waren byzonder hooge kosten op gekomen. Gewooniyk is in de laatste maanden niet meer dan f80 per ton betaald. In Engeland is de kolenprys niet buitengewoon hoog de hooge kosten worden door vervoer en assu rantie veroorzaakt. Nu bestaat de mogeiykheid, dat onze regeering zoo op vervoer on assurantie kan bezui nigen, dat de prys zelfs lager dan f80 per ton komt. Da 7 Qstorpsdssrds schépen. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt, vorderen de onderhandelingen, ten doel hebbende een aantal van in onze Indische havens liggende Duit sche schepen af te staan ter com )ansatie van de verloren gegane aadruimte by de torpedeering onzer zeven schepen by de Scllly-eilanden, uiterst langzaam. De erkenning der verandering van vlag zal wel van de geallieerde regeerlr.gen, die tot een zeer bemoe digende houding bereid zyn, worden verkregen. Echter kunnen daartoe eerst dan do noodige stappen worden gedaan, wanneer de vervangende schepen zyn aangewezen. Daarin ligt voorloopig de moeliyk- heid, omdat door het jaren lang stil liggen in de tropische wateren, de Duitsche schepen belangrijk in zee waardigheid zyn verminderd. De aanvankelyk gekoesterde ver wachting, dat de onderhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen leiden, schynt dan ook vooreerst niet te worden verwezeclykt. Duitsohe vliegmachine galand. Te Axel is Donderdag, na licht seinen te hebben gegeven, een Duit sche tweedekker gelaod, welke weer op steeg en in Zuidelijke richting vertrok. Etn drooglegging. Aan Ged. Staten van Friesland is het verzoek .gericht een waterschap op te richten, waarin ls opgenomen de drooglegging van het meer „De Oudegaster Zanding". De nieuwe jolder is ruim 80O H.A. groot. Do tosten zyn geraamd op f 50,000. Aanvulllngsbroodkaarton voor vrouwelljko dlsnatbodon. Aangezien hem is gebleken, dat by de uitreiking van eene eerste aan- vulling8broodkaart aan vrouweiyke inwonende dienstboden niet door alle gemeentebesturen hetzelfde stand punt wordt ingenomen, heeft de Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat slechts dan tot uit reiking kan worden overgegaan, wan neer van zwaren lichameiyken arbeid Bpr&ke is en de werkgevers in verband met hun maatschappelyken welstand niet in staat zyn op andere wyze in de voeding van hun personeel te voorzien. (St.Gt.) Malversaties. Naar de „D. Ct." verneemt, hebben een psar bestuursleden van de Ned. Herv. Vereeniging Caivyn te Dor drecht gisteren een aanklacht by de justitie ingediend tegen een mede lid tot voor kort penningmeester de zer vereeniging en ouderling der Ned. Herv. Kerk. Een en ander staat in verband met. gedurende een drietal jaren gepleegde malversaties met. gelden, welke hy als penningmeester o.a. ook van collecten onder zyn be heer had. In zyn kasboek waren sommige bladen geheel uitgescheurd, andere weer bijgeplakt. Do zaak zal gerechteiyk worden vervolgd. Onder hot zand bedolven. Sedert Dinsdag werd te Amsterdam een 8 jarige jongen K. M. vermist, nadat hy 's middags uit de school naar huis was weggegaan. Men ver moedde, dat bet kind spelende op het open terrein achter de Lairesse- straat bedolven geraakt was onder zand, dat daar uit kipkarren uitge stort wordt. Naspor ingen met politie honden en afgraving van dit gedeelte van het opgehoopte terrein bleven echter vruchteloos. Dit onderzoek is blykba&r nog al vluchtig geweest. Donderdag werd althans het gedeelte waar men ver moedde dat de jongen was bedolven opnieuw opgegraven met het gevolg dat des middags het ïykje werd ge vonden. Het vermooaen dat het kind bedolven was geraakt onder do lading zand uit een der kipkarren, waar mede de ophooping geschiedt, ia dus waarheid gebleken. Tegeiyk met hem is nog een jon getje gedeeltelik bedolven geraakt, maar dit kind is bytyda uitgegraven kunnen worden. Aan de bewering van andere kindoren en van een dame, die bet geval op eenigen afstand had gadegeslagen, dat nog een kind onder iet zand was geraakt, hebben de werklieden geen geloof gehecht anders ware het misschien nog moge- lyk geweest ook den nu op zoo ellendige wyze om het leven gekomen jongen te redden. Dat onder dezelfde lading twee kinderen terechtgekomen zyn, schynt wel op de mogeiykheid te wyzen, dat bier met onachtzaam heid tewerk is gegaan. uit baar nog altyd droeve oogen, was het onder verschillende aan doeningen, dat hy zich dien avond ter ruste legde. Hy wist, dat hy rekening had te houden met de om standigheden en de gevoelens van het meisjezijn wensch zou vooreerst nog niet vervuld worden. Maar by wanhoopte niet en rekende op den tyd, die alle wonden heelt. jNetty komt my straks met de auto halen. Gaat u mee, tante? En u ook, Monsieur Gondard?" vroeg Brigitte. Als Madomoisclle do la Roso hot zal permltteeren, dan heel graag," antwoordde Gondard. O, stemt u dan maar gerust toe. Netty zal het u trouwens zelf wel vragen, als ze bier komt, en tante heeft al een doorloopende invitatie van haar gekregen." Het was do dag na Gondard's komst. Zy zaten met hun vieren in de warm- gezellige bibliotheek, om den haard. Om meer licht te brengen in de kamer,waren de zwaar fluweelenover- gordynen geheel teruggeschoven, zoo dat de blik vry gaan kon door het park, dat zonnig was en blank van sneeuw. Madame Coupeur was al sedert eenige dagen op het kasteel en, een voudig en ingetogen als ze was, kon de goede vrouw zich al zeer goed schikken in de stil-deftige omgeving. (Wordt vervolgd). PLAATSELIJK NIEUWS. Dé Post. De Directeur van het postkantoor brengt ter kennis: dat het kantoor ingaande 84 September a.s. ten 7 u. 80 a. voor bet publiek gesloten wordt. b. dat met ingang van genoemden datum de bestellingen worden uit gevoerd ten 7.80 m., 11 m., 2.15 des middags en 6.45 des avonds. dat de laatste buslichting wordt uitgevoerd ten 10 u. a. (vertrek van het kantoor.) Hét ZétmiRihuls. Tor gelegenheid van de 7e jaar vergadering van do stichting „Het Zeemanshuis", gehouden op 10 Sep tember in het gebouw te den Helder, werd door den directeur, den heer J. H. Staalman, verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen In 1910 kwam het nachtasyl voor zeelieden, een zeer klein gebouwtje op de Achtergracht. Nu'had de Mid dernachtzending, die door baarprac- tyk bad geleerd, dat menig kloeke janmaat, die vaak onder de meest ongunstige omstandigheden op zee toont te zyn een man van sta vast, maar die op land dobbert als een schip zonder roer, een gelegenheid waar de zeeman, by avond eu nacht het hoofd rustig kon neerleggen, waar by bewaard werd voor allerlei kwaad en beschermd tegen de hem om ringende verleiding. En dat die ge legenheid gewaardeerd werd en dat men er gaarne gebruik van maakte, bewyzen de cijfers. In het eerste Jiar, na de opening logeerden er reeds 117 schepelingen. In bet tweede jaar klom dit aar.tal tot 883. Toen bleek het gebouwtje te klein. En dank zy het initiatief en het volhardend werken van het hoofdbestuurslid den beer J. N. van Munster kon reeds in 1912 het thans bestaande gebouw geopend worden. In het eerste Jaar werd aan 747 zeelieden gratis onderdak verleend. Sedeit dien tyd was er een crescendo te bespeuren. In 1910 klom bet aan tal tot 912, In 1914 tot 2332, in 1915 tot 5586 en in 1916 werden er 6458 personen geherbergd. Die cijfers hebben byzonder veel te zeggen. Nu is het papier geduldig. Maar dit valt niet te verwachten van degenen, die dit verslag hooren of lezen. Daarom zal de verslaggever niet tot in bijzonderheden die cijfers bespreken. Toch mag hy een woord van dank niet verzwijgen aan het adres van den uitnemenden conciërge en zyn niet minder uitnemende echt genoot©. Het verslag brengt dank aan zy ne Excellentie den Minister van Marine voor de tydeiyke subsidie, die per manent werd. Maar die subsidie is lang niet voldoonde. Het Hoofdbestuur der Veroeniging hrengt voor de exploitatie belangrijke offers. En dat de beer Van Munster steeds en op allerlei wyze ter zijde staat ia bekend en daarvoor past een woord van lnnlgen dank. In de Commissie van Beheer kwam geen verandering. Zy bleef samengesteld uit de beeren Da. C. Stadig, Predikant der Ger. Kerk te Helder, J. N. van Munster, Lid van het Hoofdbestuur te Arnhem, J. J. Oudemars, Kapitein- ter Zee, Commandant van het Koninkiyk Instituut der Marine te Willemsoord, P. van Dalen, Gemeente ontvanger to Helder, Da. A. E. Griethuysen, Prodi- kant der Ned. Herv. Kerk te Huis duinen en J. H. Staalman, Secretaris der Commissie en Direoteur van het Zeemanshuis. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Wy vestigen de aandacht op de ln dit nummer voorkomende adver tentie van de sociëteit „Eendracht". Het is een practiscbe maatregel liever drie dagen in de week voor voldoende licht en warmte te zorgen, dan lederen dag op bekrompen wij zo. Maar waarom zouden andere publie ke lokalen in den honger- en gebrek- winter, die ons wacht, ook niet dezo methode volgen? Is hot niet moge- lyk dat koffiehuizen en restaurants, die ln klasse van bezoekers geiyk staan, met elkaar een regeling treffen om beurtelings enkele heele of hal ve avonden te sluiten, ten einde op an dere avonden Iets royaler met vuur en licht te kunnen zijn Waarom sluiten burgers zich in bun kring niet by elkaar aan om op enkele avonden van de week go meenschappoiyk een lokaal goed te verwarmen en te verlichten, en ook zonder feest en vertering - daar gez&meniyk den avond door te bren gen? On tegen zeggeiyk zou op deze wyze in de gemeente veel gas en brandstof kunnen worden bespaard, waardoor dan de verdere distributie wat ruimer zou kunnen geschieden. KIJKJES UIIJIIN VENSIEI. Esn gosd denkbeeld. 20 September. Daar werd de „Helderacbe Courant" binnengebracht on myn vrouw die terwille van dat >rettige, eerste, vluchtige kykje, het blad heeft ontvouwd, vliegt met do oogen ever de kolommen been on roept opeens: „Och Heer!" „Wat is er?" „Br ls een sommissie gesticht. Een economliehe commissie. Zeg man, weel jy wat een economische com missie ls?" Om de indrukken van dit pieatsc- )yk artikel nog eens op myn gemak te genieten, lel ik myn beenen op een stoel en lag zeker wel een balt uur lang te piekeren over deze be langrijke aangelegenheid. Wy, Nleuwediepers, leven ln sen gemeente, die vroeger jaren van groote beteekenis was door den bloei van den zeehandel. Ging het ons toen niet goed? Ging het ons niet best? Maar er kwam een tyd dat alles lang zamerhand uitgedoofd werd, de z&keu achteruit liepen en we zelfs met groote moeiiykhedeu te kampen had den om ons nog een beetje fatsoenlijk te handhaven 1 De scheepvaart en ook d« visscbery raakten in zeer ontred derden toestand en toen een stuk of wat fabrieken, waaronder de „Zwa luw", voor goed verdwenen, leek het alsof bier niets meer wilde lukken en alleen de Rykswerf, marine en leger en een kleine particuliere indu- strio zou over biyven en ja dat alle ondernemingsgeest geweken was om iets te probeer en. Onze bevolking is op 't oogenblik groot, doch de bronnen van bestaan zyn betrekkelijk klein en daarom ia het een prachtig idéé dat er 6en commissie ls opgericht, die krachtige pogingen wil doen om verbeterlcg, bloei en welvaart te brengen. Deze eominlaute is nu eens werke iyk interessant en het is vooialnood- - zakeiyk dat men allerwegen meewerkt. Ba weet u wat thans weer eens biykt en dat juist vele plaatsgenooten moet toejuichen en prikkelen? Onze burgemeester heeft een helder hoofd, een fermen wil, zyn y ver kan moeiiyk overtroffen worden en hy toont dat de belangen van zyn stad en zyn volk hem zeer ter harte gaan. Nu geen tegenstand - geen klein geestige haarkloverijen, dio weinig en mededeellng. VtruitoriiiB in nub gewoonten maakt u getond. Als GIJ verschynselen van nier zwakte hebt, zooals waterstoornisser, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, nlergruis, of -steen, rugpyn of onnatuuriyke vermoeidheid, beproef dan de nieuwe Foster'a methode: Geef rust aan uw geatel door minder vleescb, thee, koffie of opwekkende middelen van welken aard ook te ge bruiken, en drink meer water en meer melk. Vermyd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frisache lucht, slaap en lichaamsoefening in de bui tenlucht. Breek onmiddoiyk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige' methode is goed voor elk, maar men kan natuuriyk niet verwachten, dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwynt. Zieke nieren verelschen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zyn of worden, herinner u dan Foster's Rugpyn Nieren PilleD, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster'a Pillen en Foster'a Betere Gezondheid methode passen allen mannen on vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrijgb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.76 p. doos of 10.- p. zes doozen. (42)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1