HELDERSCHECOURANT No. 4835 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1917 45e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan tijd fan hoogwater (Texel). (Wintertijd). Maad Zod Sopt- op: onder: op:onder:v.m.in.m. Zondes «0 a. 6.0 m. 6.26 8.0 6.89 7.0 7.86 Oct. Meendsg I Ulusdag 2 Woened. 8 Uonderd. 4 VrlldAg 6,21 6.63 6.1 6.48 8.21 6.2 6.16 9.16 63 6 66 11.4 6.6 7.46 a. 0.11 6.7 ZeCerdAg 6 8-44 1.5 89 6.87 7.46 8.20 6.36 880 9.6 6.84 9.16 9.46 6.32 10.0 10.80 630 10.46 U.10 6 27 11.30 11.60 OE OORLOG. Da lagarbarlohten «an 26 en 27 September. Van het W e s t e 1 ij k front. In Vlaanderen duurt de nieuwe slag met groote hevigheid voort. Naar dd. 28 September uit Londen wordt gemeld, gingen de Engelachen Woensdagochtend tot den aanval over op een front van in het. geheel 6 mijl breedte, zich uitstrekkend van ten Z. van de Torengehuchten tot ten O. van St. Julien. De operaties slaagden volkomen. Ten Z. vau den weg Yperen—Meecen werd de be zetting van dan kam van de Toren- gehuchten voltooid, en sterke Duitsche werken op de Oostelijke helling daar van vermee9terd. Aan den weg Ype ren -Meenen werden de Duitschers uit hunne stellingen geworpen. Verder naar het N. namen da Australische troepen het Polygoonbo|ph en bet Duitsche loopgraaf stelsel 'ten O. daar van. Nog verder naar het. N. drongen de Engelachen ter diepte van 1 mijl in de Duitsche stellingen door, waarbij Zonnebeke bestormd werd. Op andere punten bedroegen de vorderingen der Eogelschen eveneens J-l mijl. Den geheelen dag ondernamen de Duitschers op verschillende yakken van het aangevallen front hevige tegenbewegingen. Voor het grootste deel werden Ü9ze direct afgeslagen, terwijl op andere punten, waar de vijand enkele voordeelen wist te behalen, tegenaanvallen ten slotte de stelliogen weder in handen der Eogelschen brachten. Bij deze gevechten werden ruim 1000 Duitschers gevangen genomen. Later op den avond verslapte de strijd. Naar van Duitscho zijde wordt medegedeeld duurde de slag in Vlaan deren van Woensdagmorgen vroeg tot diep in den nacht, onafgebroken voort. Roffelvuur van ongekende kracht leidde de aanvallen der En- gelachen in. Achter het spervuur rukte de En gelsche infanterie op, veelal gesteund door gepantserde auto's. Aan beide zijden van Langemarck werden de stormloopen van den vijand herhaal delijk afgeslagen. Op het front van ten O. van St. Julien tot den straat weg Yperen—Meenen drongen de Eogelschen 1 K.M. diep in de Duitsche stellingen. Fier werden verder den geheelen dag verbitterde gevechten geleverd. De Eogelschen trachtten door verlegging van het spervuur de aanrukkende Duitsche reserves tegen te houden, doch te vergeefsch. Iu een stormloop word de vijand op ver schillende punten terug geworpen. Op dc andere punten van het aac- gevafiéh front werdon de aanvallen afgeslagen. In den nacht, van 26 Sept. werd Oostende opnieuw gebombardeerd. 14 Belgen werden gedood, 24 zwaar gewond. Donderdagmiddag nam de artillerieactie weder in kracht toe, Het Pransche communiqué maakt melding van het afslaan van een Duit- schou aanval bezuiden Cerny. Een tweede aanval, ondernomen tusschen het Casemattes plateau en de hoog vlakte van California werd eveneens tot mislukking gebracht. Van het O o s t e 1 ij k front wordt van Russische zijdo gemeld, dat de centralen ten Z.W. van Seretb, na een hevige artillerie beschieting tot den aanval overgingen en vasten voet kregen in de Russische stellingen. Tegenaanvallen herstelden evenwel den ouden toestand. Op de overige fronten geen belang rijke gebeurtenissen. De duikboot- on mljnoorlog. Volgens het officieele Duitsche be richt werden in het, Noordelijk deel van het versperde gebied, weder een aantal schepen, te zamen metende 26000 ton, in den grond geboord. Ingezonden mededeeling: De PinklPillen zijn heilzaam voor de vrouw op alle leeftijden. Alle vrouwen kunnen zich bescher men tegen de ziekten, die het zwakke geslacht zoo zwaar treffen, door de Pink Pillen te gebruiken zoodra z(j bemorkeu, dat hare gezondheid te wenschen overlaat. De Pink Pillen geven bloed en versterken het zenuwstelsel; 8n nu hebben bijna alle ziekten waaraan de vrouw lijdt, de slapte vau het bloed en de ver zwakking van het zenuwstelsel tot oorzaak. Aan het kleine meisje geven de Pink Pillen de krachteD, die haar organisme op den weg der ontwik keling noodig heeft, en, door het te versterkeD, beveiligen zij haar tegen de ongemakken, de koortsen, doepi- demiön, waarvan zwakke Junderen de slachtoffers zyn. Op den leeftijd waarop het jonge meisje vrouw wordt, op het oogen- blik van haar vorming, z(jn de Pink Pillen haar bijzonder gunstig, want zy beschermen baar tegen de bleek zucht eu tegen de bloedarmoede, die haar op dat oogeablik bedreigen, eu die, indien men er niet op let, indien men ze laat wortel schieten, de oor zaak worden van een leven van lijden. Bij de vrouw regelen de Pink Pil len de werking van allo organen, versterken haar, geven haar eetlust, versterken haar zenuwstelsel, regelen hare tydverschijnselen en doen haar die heldero tint, dien schitterenden blik en dat uiterlijk van jeugd be houden, die aan een rijk bloed en een volkomen gezondheid to danken zijn. Bij den kritieken leeftijd, eindelijk beveiligen de Pink Pillen de vrouw tegen alle ongemakken en ernstige verstoringen, die zich op dat' oogen ^blik voordoen, zy helpen haar om "zonder gevaar door dat bij uitstek gevaarlijke tijdperk hoen te komen. De Pink Pillen zijn de krachtigste wederbelever van het bloed en de beste versterker der zenuwen. De Pmk Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen by het Hoofddepót der Pink Pillen, Nassaukade 814, Amsterdam voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Begrafenis vies-admiraal Plnke. Op de tweede algemeeoe begraaf plaats te Utrecht is Donderdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Pinke, gep. vice- admiraal. De baar was gedekt met vele bloemstukken waaronder van de Marineofficieren te Den Helder en van de Marineofficieren van betZui- frontier. Namens de Marine Vereeniging te Den Helder was aanwezig de luitenant ter zee le kl. L. Giegory. Aan de groeve werd het woord jevoerd door den gep. admiraal Van lecking Colenbrander, als vriend van den overledene. Een zoon van den overledene dankte voor de betoonde deelneming. Da steenkoolvoorzlanlng. Het ,Hbl." verneemt van zeer be voegde zijde, dat de Duitsche regeeriDg tegenover onze onderhandelingen met Eogeland over de levering van Engel- sche kolen het volgende standpunt inneemt. Duitschland kan zelf nauwelijks kolen missen, maar is bereid per maand 250,000 ton aan Nederland te levereD, omdat het dan een tegen prestatie kan eischen ten bate van zijn voedselvoorziening en van zijn krediet. De Duitsche regeering ziet echter wel in, dat 250,000 ton per maand voor Nederland niet of nauwe lijks voldoende is en daar Duitschland niet meer kan leveren, heeft zij geen bezwaar dat Holland de verdere be hoefte uit Engeland aanvult en zullen aan die aanvulling zoo min mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd, zonder dat thans evenwel reeds vaststaat op welke wijze het vrije verkeer tusschen Nederland en Engeland voor den aanvoer van En- gelsche kolen zal worden geregeld. Intusschen houdt Duitschland vast aan don eisch dat eerst ten aanzien van de levering van Duitsche kolen een regeling moet zijn getroffen voordat de aanvoer van kolen uit Engeland kan worden vrijgelaten, waarbij do Duitsche regeéricg uitgaat van het standpunt, dat zij roet in haar eigen eten zou gooien door toe te staan dat Holland zich uit Eogeland van kolen voorzag-en dus de Buitscbe kolen niet of minder noodig had. De houdiDg van de Duitsche re geering komt dus hierop neer: wij willen u ter wille zijn ten aanzien van uw kolenaanvoer uit Engeland als wij eerst tot overeenstemming zijn gekomen over de levering van Duitsche kolen, en deze houdiDg blijft, zy ook innemen tegenover het Engolsche aanbod tot levering op het oogenblik van 100.000 ton. Het bericht dat Duitschland hqt verkeer tusschen Nederlandsche en Engelsche havens tot het halen van die 100.000 ton zou hebben vrijge geven, is dan ook minstens praema- tuur. Hoogstens kan de Duitsche regeering verklaard hebben dat zij dat verkeer tot genoemd doel zou vrijgeven onder zekere voorwaarden, welke voorwaarden dan weer betee kenen minstens een nadering tot de overeenstemming in zake de levering van Duitsche kolen. Intusschen had de Woensdag ge houden conferentie van de betreffende Nederlandsche en Duitsche commis sies oen zoodanig verloop, dat de indruk werd gewekt dat de onder handelingen weldra tot een goed einde zullen komen. Da «cheepvaart. Dê Waaldijk, van de Holland Ame rika Lijn, bestemd voor Noord-Ameri ka de Rijnland en de Hollandia, beide van oen Kon. Holl. Lloyd en bestemd voor Zuid-Amerika, zijn te Halifax aangekomen. uit Engsland. Het stoomsohip„Sindoro", thans te Rotterdam in het droogdok staande, dat eerst eene voorloopige herstelling der te Gibraltar beloopen schade zou ondergaan, wordt nu afdoende ge repareerd en tevens ingericht voor het vervoer vaD krijgsgevangenen van Engeland naar Rotterdam. Da salon eerste klasse wordt ver anderd. Verschillende tafels en zit flaatsen worden verwijderd. Daarvoor romen in dê plaats ligplaatsen voor bedlegerige personen. De tweede en derde klasse verandert men in ver blijven voor Walkers (loopende pa tiënten) en de vierde klasse richt men in voor lieden, die, door een schotwond of iets andera, in hun geestvermogens zijn gekrenkt. De rinderkamer ondergaat, ten dienste van den staf van medevarende dok toren, een geheele verandering. (N. Rott. Ct.) Inbraak. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is er Woensdagavond tusschen halfnegen en balfelf Ingebroken in de woning van den diamanthande laar Salomons, in de 2e Jan Steen straat te Amsterdam. Er zijn gestolen eenlge bankbiljetten en een aantal diamanten, waarvan de waarde op meer dan f 10.000 wordt geschat. DJambl. Batavia, 25 Sept. Tien ter dood veroordeelde Djambiörs ontsnapten en vormden eene bende, die de om geving van Moearo Tambesi onveilig maakt. Gewapende politiedienaren z(jn reeds uitgezonden om de lieden op te sporen. Door de regeering is reeds een aantal schepen aangewezen om de 100.000 ton kolen, of althans een deel daarvan, die door de Engelsche re geering tot onze beschikkiDg waren gesteld te balen. Wanneer deze sche pen zullen vertrekken staat nog niet yast, zelfs is nog niet zeker dat zij zullen varen. Indien toch de beman ningen weigeren uit te varen, zullen zy daartoe niet gedwongen kunnen worden. Men ontveinst zich namelijk niet, dat wel de mogelijkheid, maar geenszins de zekerheid bestaat, dat de onderneming goed afloopt, mede gezien de omstandigheid dat van geen enkele zijde een waarborg is gegeven voor de bescherming van de schepen, welke de toegezegde kolen zullen verweren. In dit verband zij erop gewezen, dat er nog voortdurend, zij 't ook zeer ongeregeld, particuliere schepen met kolen uit Eogeland aankomen, o.a. is nog gisteren een kolenboot uit Engeland aangekomen. Onder die om standigheden heeft de Regeering ge meend, dat eenige reizen naar Enge land gewaagd moesten worden om zooveel mogelijk van de beschikbaar gestelde 100,000 ton te halen. PLAATSELIJK NIEUWS. Programma van hat Concert in het Park achter het Paleis, Zondag "0 September 1917 4 uur. Marcla Slnfonlco Motka. Ouverture „Der Nordatern" Meyerbeer. Trauma am Boaporua Walzer Sabathll. Nc ~«i?lacher Brautzag QrUg. 6. D --JfcAabre Saint 8a6na. 6. FJÜtSÜale Un Jour d'Êté en Norwège Wllmera. Holland-BelglS Marche Horka. Mobilisatie-toelage. In ons vorig Nr. namen wij reeds een bericht op betreffende de mobi lisatie-toelage voor de marine. Wy laten hieronder het volledige Kon. besluit volgen. In aansluiting aan de beschikking van den Minister van Oorlog van 24 Juli 1917, tot uitvoering van het Koninklijk besluit van 16 Dec. 1916 No. 46, waarbij ook aan militairen bij nachtverblijf in de woonplaats mobilisatie toelagen worden toege kend, is bij K. B. bepaald 1. Mét ingang flan den len October 1917 aan de militairen der zeemacht (daaronder begrepen het vaste per soneel van de Marinehospitalen en van het Koninklijk Instituut voor de Marino te Willemsoord, het personeel van de Koninklijke Marine Reserve, de zeemiliciens en tot de zeemacht behoorende landatormplichtigen in werkelljken dienst), behoudens de na te noemen uitzonderingen toe te kennen een dagelyksche mobi lisatie-toelage, bedragende voor: Vlag-, hoofd en subalterne officie ren f 1.—Hoofdmachinisten en machinisten f 0.70; Adjudant ODder officieren f 0.50; Sergeants majoors f 0.40; Sergeants f 0.85; Korporaals f 0.25; Schepelingen, met den stand van matroos der 1ste klasse, na drie of meer jaren dienst in dien stand, f 0.20Schepelingen met den stand van matroos 1ste klasse, met minder dan drie jaren dienst in dien stand, f 0.15Schepelingen met den stand van matroos der 2de klasse f 0.12J; Schepelingen met den stand van matrooa der 8de klasse f 0.10; 2. De sub 1 genoemde toelage wordt niet toegekend aan de militairen der Zeemacht a. gedurende den tyd welke zy naar aanwijzing van onzen Minister van Marine worden geacht in eerste op leiding te zijn b. voor zooveel zy als zeemilicien- landstormplichtigen of reservist in het genot zijn van verlof met stil- stand van inkomsten c. wanneer z(J in hospitalen, zieken- inrichtingen enz. worden verpleegd met korting op de bezoldiging d. wanneer z(j zich op non-activi teit bevinden; wanneer z(j ter beschtWimg zijn, voor zoover zij geen tijdelijke opdrach ten vervullen; f. wanneer zij, in sedentaire be trekkingen geplaatst, boven de sterkte worden gevoerd en niet werkzaam zyn by de gemobiliseerde krijgsmacht g. wanneer zij in het genot van traktement of soldij varen binnen de keerkringen h. wanneer zij per particuliere ge gelegenheid naar of van Oost- of West Indiö worden overgevoerd. 3. de sub 1 genoemde toelage zal worden genoten tot een nader door Ons te bepalen tijdstip. 4. op de toelage zijn voorts toe passelijk de bepalingen van de 3de afdeeling van hot Reglement op de betaling, kleeding en het beheer van nalatenschappen, vastgesteld by Ons besluit van 64 Mei 1916 n. 11. 6. met ingang van 1 October 1917 in te trekken Ons besluit van 10 Januari 1916 n. 40. Vsrbod pellen garnalen, mssselsn etc. Door B. en W. is, op voorstel van den Centralen Gezondheidsraad en de plaatselijke Gezondheids-commissie, aan den Raad voorgesteld het koken, pellen, zouten etc. van mosselen of garnalen in z.g. huisarbeid te ver bieden. Aankoop graad. B. en W. stellen aan den Raad voor aan te koopen voor f 1.50 den M*. het perceel kadastraal bekend in sectie' E, no. 1209, groot ongeveer 6160 Ms, gelegen aan de De Ruiter- straat, grenzende aan de onlangs aangekochte perceelen tusschen Kerkgracht en Polderweg. De Leder-distributie. Donderdagavond waren de schoen makers van den Helder tot eene vergadering bijeengeroepen teneinde te booren uiteenzetten welke maat regelen door de regeering waren ge nomen inzake de leder-distributie. De bovenzaal van Café Central was geheel gevuld, toen de heer Adriaanse namens de diatributiecommissie het woord nam eu de aanwezigen wel kom heette, en hen de maatregelen in het kort uiteenzette. Hy wees er op, dat de Heldersche schoenmakers nog steeds zonder goede organisatie zijn, hetgeen natuurlijk niet bevor derlijk is aan de prijzen, die z(j voor verschillende fournituren hebben te betalen. Als oud vakman weet spr. mee te praten over de zorgen en moeiten van het schoenmakersbe drijf, en hoewel 6lke regeling van hooger hand een stuk persoonlijke vrijheid wegneemt, kan het, de laatste jaren hebben het bewezen, toch te erg worden met den druk en dan moet de overheid ingrijpen. Spr. zette thans in het kort uiteen de regeling zooals die door de regee ring getroffen is. Die regeling is drie ledig; z(j omvat een taak voor de gomeente, een taak voor den leer handel en een taak voor de schoen makers. De taak der gemeente is deze: z(] geeft bet aantal bons uit in verhou ding tot het kwantum leer, dat voor de distributie beschikbaar is gesteld. Zij zorgt, dat by ieder schoenmaker een prijslijst op zichtbare wijze is opgehangen, zoodat het publiek aan stonds den prijs ziet van het leder, en in de derde plaats moet de ge meente toezien, dat zij, die distribu- tieleer verwerken, nauwkeurig de gestelde voorwaarden opvolgen. De taak van den leerhandel is deze bet aan hem toegezonden leer te leveren aan schoenmakers en zelf- reparateurs. De schoenmaker kan voor de eerste maal 1 croupon bekomen tegen een prijs van f 4.— per K.G. Hij moet daartoe eene verklaring teekenen. Aan den zelfreparateur kan de leerhandelaar een paar zolen en achterlappen verkoopen tegen inleve ring van zijn bon en tegen den prijs, op de prijslijst voorkomende, welke eveneens op een zichtbare plaats moet zijn opgehangen. De leerhandelaar, indien hy tevens schoenmaker is of reparatiewerk verricht, mag van zijn ontvangen voorraad leer niets ver werken. Wil hy op bon reparatie leveren, dan zal hy zich eerst een croupon by zyn mede-leerhandelaar mo8ten verschaffen, daar eene ver klaring teekenen, kortom, precies handelen als de reparateurs, die geen handelaar in leer zyn. Tenslotte de taak van den scboenma kers. Deze koopt by zyn leerhandelaar tegen den prys van f4.- per K.G. een croupon leer en moet eene verklaring teekenen. Hy heeft een prljsiyst in zyn winkel of werkplaats hangen, waarnaar hy reparatiewerk afleveren moet. Komt nu de cliönt met een bon en een paar schoenen, dan ziet bij dus direct aan |de invulling daarvan wat by moet maken en tegen welken prys. Deze bons bewaart de schoenmaker, want als straks de croupon verwerkt is, zal uit de bons moeten biyken, dat de betrokken boeveelheid leer uitsluitend is ver werkt in verband met zyne bons. Met die bons kan hy een nieuwe croupon leer tegen f4.- per K.G. bekomen. Kleine reparaties, vaststikken van het bovenleer e. d. zyn oflder de pryzen begrepen; de schoenmaker mag die dus niet apart berekenen. Nieuwe neusjes, lapjes e. d. daaren tegen wel. Na deze uiteenzetting deed de heer Adriaanse een ernstig beroep op de aanwezigen om mede te werken dezen maatregel van den Minister te doen Blagen, nl. door eerlijke, praktische en vakkundige wyze van werkeD. Want indien dat niet geschiedt, als het leer bv. onoordeelkundig zou wor den verwerkt, zal er ongenoegen ont staan. Want het publiek zal met zyne klachten by het distributiebureau komen, dit onderzoekt ze, en, indien het blijkt, dat de klacht gegrond is, kan de schoenmaker worden uitge sloten van verdere ontvangst van distributieleer. Het is goed, zoo zeide spr., dat deze strafbepaling is gemaakt, want de maatregel kost duizenden aan de schatkist, en moet aan de bevolking ten goede komen, en dat zou niet het geval zyn indien iemand een paar minderwaardige zolen ging zetten. Men verwerke dit leer dus steeds zoo, dat het zware leder gebruiktwordt voor de zwaardere schoenen, opdat men niet straks mis schien een paar lichte zolen zou moe ten zetten onder een paar zware werkmanschoenen. Er werden verschillende vragen gesteld door de aanwezigen. Voor zoover ze van publiek belang zyn, zullen wy de naar aanleiding daarvan gegeven inlichtingen hieronder ver melden. Zooals reeds gezegd, heeft de bur gerij recht op prima bediening. Een schoenmaker mag dus voor zware laarzen geen licht leer verwerken; deed by dit, dan zou het zich zelf wreken, doordat de klant, die er met veertien dagen doorheen is, zich zou gaan beklagen. De Regeering levert prima kwaliteit, en heeft zeer veel leer uitgeschoten. Geheel nieuwe hak ken zyn niet onder de pryzen begrepen, alleen indien de hakken schuin ge loopen zijn, moet de reparateur dat zonder extra kosten herstellen. Four nituren vallen helaas nog niet onder de distributie. Lapjes en neusjes mo gen worden berekendin de distri butie vallen alleen zolen en achter lappen. De vraag of ook enkel zolen worden geleverd, zal nader worden onderzocht. Er werden nog vele vra gen gesteld en bezwaren geopperd, doch zy hebben meer een speciaal vakkundig belang en w(j zullen ze niet vermelden. De praktyk zal trou wens de toepassing en de uitwerking dezer distributie moeten leeren. Hoofd zaak is dat thans de handel meewerkt om de maatregelen zoo goed mogeiyk te doen uitvoeren. Daartoe deed aan het eind der vergadering, de beer Adriaanse nogmaals een beroep op de aanwezigen. De heer Gauw maakte van de ge legenheid gebruik, waar hier nagenoeg alle Heldersche schoenmakers aan wezigwaren, om de bestaande schoen makers vereeniging, die sindB tal van jaren slaapt, weer nieuw leven in te blazen. Verschillende aanwezigen ga ven zich op en binnenkort zal dus deze vereeniging weder gereconstru eerd worden. Wy geven hier tenslotte de pryzen, zooals die door den Minister zyn vastgesteld, alsmede do regeling voor onze gemeente. Het publiek zal heb ben te betalen (tegen inlevering van een bon) voor een paar manszolen eu achterlappen f2.10, vrouw'a en ondermanszolen en achterlappen, f 1.60 meisjes- en jongenszolen en achter lappen f 1.80, klelna kinderzolen en achterlappen fl.—De distributie geschiedt naar de welstandsgrens. Er is maar een beperkte hoeveelheid leer beschikbaar voor onze gemeente, en wel voorloopig voor 8000 perso nen. M6n heeft het echter zoo gere geld, dat nagenoeg de geheele bur- gerij onder deze distributie valt, doch haar over eenige maanden verdeeld. De 6erste maand wordt een bon ge geven aan hen, die niet zyn aange slagen in den hoofdelyken omslag (1000 gezinnen) en hen, die voor f 50. - zyn aangeslagen (530 gezinnen). De tweede maand 581 gezinnen van een belastbaar Inkomen van f 100.—673 van f160.—, 602 van f200.-, de derde maand 414 gezinnen van f 250.— 383 van f800.-, 282 van f850.-, 316 van f400.-, [209 van f450.-, de vierde maand 322 gezinnen van f500.-, 178 van f560.-, 181 van f600.-, 110 van f650.-, 189 van f700.-, 76 van f760.-, 176 van f800.-, 119 van f900.-. De rest, zynde 921 gezinnen, val len boven deze cijfers en zyn van deze distributie uitgesloten. „Hat witta Krult." Donderdagavond hield de afdeeling Helder van de vereeniging het Witte Kruis een algemeene vergadering in Bellevue. Aanwezig waren 12 leden. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. In behandeling komt dan eon schry- ven van de plaatselyke vroedvrouwen, waarin de medewerking van de af deeling Helder wordt verzocht voor de oprichting van een cursus voor bakers, onder leiding der vroedvrou wen. Het plan was dan reeds dezen winter daarmede een aanvang te maken. Het bestuur deelt mede reeds besprekingen hieromtrent te hebben gevoerd, en geeft in overweging op het voorstel in te gaan. De heeren medici zullen het toezicht houden. De cursus kan er toe leiden dat ook goede bakers voor minder gegoeden beschikbaar zyn. Het voorstel wordt by acclamatie aangenomen. Ingekomen is verder een verzoek van het Centraal bureau van de ver eeniging het Groene Kruis om lid te worden van deze Centrale. De contributie bedraagt f2.50 per jaar. Het bestuur adviseert als lid toe te treden. Aangenomen. Door de Heldersche Wijkverpleging wordt verzocht een vergadering te houden van de beBturen der beide vereenigingen in verband met de oproeping van een nieuwe wyk- verpleegster. Komt ln behandeling by punt 6 der agenda. Alsnu wordt overgegaan tot be noeming van 2 afgevaardigden voor de algemeene vergadering te Am sterdam. Gekozen worden de heeren Kasteiyn en Van Heusden. Laatst genoemde bedankt, en in zyn plaats wordt aangewezen de heer Ta. Visser. In behandeling komt vervolgens punt 6 der agendavoorstel tot aan stelling van een wykverpleegster. De voorzitter deelt mede, dat in een gecombineerde bestuursvergade ring werd voorgesteld, dat het Witte Kruis de wijkverpleging zou over nemen. Het be8tunr meent, dat dit wel kan. De wykverpleging ligt in de lyn van het Witte Kruis.. Er is slechts bezwaar van flnancieelen aard, doch dit is gering. De contributies van de Held. Wykverpleging zullen niet direct overgaan van het Witte Kruis, daar vele leden van de wyk verpleging reeds lid van het Witte Kruis zyn. Men zou by de gemeente kunnen aankloppen om een grootere subsidie voor de wykverpleging, doch het bestuur meent - het eerste jaar althans daar buiten te kunnen. De uitgaven der wykverpleging zyn f1200.— per jaar. De subsidie van de gemeente bedraagt f300.—, in kas ia f200.-, terwyi uit ver plee ggelden ongeveer f400.— binnenkomt. Het bestuur meent echter, dat uit verpleeggelden meer zal kunnen binnenkomen. Da heer Roukens is vóór het voorstel, doch meent dat de toestand te rooskleurig wordt voorgesteld. Het eerste jaar znl er een tekort zyn van f800.—, maar het tweede een van f 500.-. De vergadering dient dit te weten. Nadat ook de heer Van Heusden een opmerking heeft gemaakt be treffende de uitgaven, hetgeen door den heer De Ven met een verwyzing naar den gunstigen toestand der vereeniging wordt weerlegd, wordt het voorstel van het bestuur aange nomen. Overgegaan wordt tot bespreking van den beschryvingsbrlef der alge meene vergadering te Amsterdam. Behoudens eenige op-en aanmerkin gen, kon men zich met de daarin genoemde voorstellen vereenigen. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening en verant woordlng worden benoemd de heeren v. Heusden, Jarlng en Ds. Koster. Volgde bestuursverkiezing, wegens periodiek aftreden van de heeren Roukens en Da. Visser. Laatstge noemde ls niet herkiesbaar. Gekozen worden de heeren Roukens en Jb. Bakker. Daar niemand verder iets in bet midden heeft te brengen, wordt de vergadering door den voorzitter ge sloten. Het Intieme Tooneel. Maandag 1 October geeft ,Het Intieme Tooneel" onder leiding van den heer F. Bouwmeester een voor stelling in .Casino". Wy laten hier onder eenige pers uittreksels over het optreden van dit gezelschap volgen. J. H. RössiDg in .Het Nieuws v. d. Dag": Dies trok ik naar het Cen- traal-Theater en had er geen berouw van..de voorstelling was vol afwis seling en aactrekkeiykheid.Het Iotieme Tooneel heoft alzoo zeer ge lukkig gedebuteerd.Het publiek juichte alle spelenden lang en har teiyk toe... .Nieuwe Rott. Courant" 3 Sept. .Lord Spleen" was een dier stukjes, die door het verrassende slot in een cabaret-programma wel op hun plaats zyn..zeer goed gespeeld". Henri Dekking, Rotterdam schreef a. .Over de vertooning ligt een cachet van beschaving en geest, die _,kracht" niet uitsluit Hier toont het publiek terdege zyu ingenomenheid. Henri Borel in .Het Vaderland" 8 Sept. (Over 'n Hypermoderne vrouw) Dit stukje is een geestige persiflage op betweterige professoren in de neurologie en toont allerleukst aan hoe een psychiater niets van zyn eigen vrouws psyche begrypt". Uitslag dar verkooping van huizen en erven, op. Woensdag 26 September des avonds 7 uur in lokaal .Casino" ten overstaan van Notaris Stammes. 1. Het huis en erf aan de Cornells Ditostraat no. 16, hoek 2e Wilhelmlna- dwarsstraat; kooper de heer P.Pool voor f1440. 2. Het huis en erf aan de Cornells Ditoatraat no. 18, naast het vorige perceelkooper de heer H. 0. Moor man voor f1880. 3 oh 4. Twee huizen en erven aan de Cornells Ditostraat nos. 20 en 22 naast de vorige perceelen kooper de heer J. A. Zegel qq. voor f 2850. 5. Het huis en erf aan de Binnen haven no 70; kooper de heer A. van Binnendyk voor f 2190. 8-11. Vier huizen en erven aan de 2e Vroonstraat nos. 92, 94, 92a en 94a; kooper de heer A. Govers Rz. qq. voor f 4625. 12. Het perceel grond aan de Dla- conieatraatkooper de heer I. L. van Os qq. voor f 1079. 13 en 14. Twee hulzen en erven aan de Molenstraat nos. 4 en 6; kooper de heer K. Zeeman qq. voor f2001. 16 en 17. Twee huizen en erven aan de Breesfraat nos. 18 en 11; kooper de heer P. Korff qq. voor f1782. 19. Het huis en erf aan de Gas- straat no. 80; kooper de heer L. A. van Hees voor f1020. 21. Het huis en erf aan de Jan ln 't Veltstraat no. 67 hoek Gas- straatkooper de heer L. A. van Hees voor f1170. 24. Het huls en etf aan de Jan in 't Veltstraat no. 78kooper de heer G. Bakker voor f 1195. Uit hst Politle-Rapport. Van een erf aan de Kerkgracht zyn in den nacht van Dinsdag op Woens dag twee gryze halfwassen konynen ontvreemd. Dinsdagnamiddag j.1. zyn door een agent van politie te Huisduinen aan- i jehouden twee meisjes van 16 en 16 aar, die hier rondzwierven en 'a nachts in de duinen sliepen. Zy zijn Woens dagmorgen naar Medemblik, waar hun ouders wonen, overgebracht en voor den heer Burgemeester aldaar geleld. De winkelierster v. V. alhier, is wegens overtreding der distributiewet door de Rechtbank te Alkmaar tot f 25 boete subsidalr 10 dagen hechte nis. veroordeeld. Alhier is aangebracht een wit geschilderde reddingsboei gemerkt Hr. Ms. Lark. Deze reddingsboei was door den vletterman G. Leyen ln de Noordzee opgevischt. Ds „Nordsrnsy". Men meldt uit Hamburg dat het stoomschip .Norderney", indertyd b( de Nederlandsche kuat getorpedeen en toen alhier binnengebracht, Don derdag in de haven van Hamburg is aangekomen. Men zy echter gewaarschuwd, dat het den tusschenbandelaren ten strengste verboden is uitsluitend hun mindere soorten te verkoopen, teneinde daarop een verhoogde winst marge te nemen, en de betere soorten by welker afzondoriykon verkoop dan verlies zal moeten wor. den genomen vast te houden, door voor te geven, dat zy deze niet be zitten. Aldus zouden de tusschen bandelaren trachten zich onrechtmatig te bevoordeelen, aangezien maatre gelen zyn genomen, waardoor hande laren ln gebrande koffie met behoor lijke winst tegen de gestelde een- heidspryzen aan detaillisten kunnen verkoopen. Door het Thee- en Koffle-Disfcri- butiekantoor wordt medegedeeld, dat zy, die zich aan vorenbedoelde prak tijken schuldig maken, onherroepelijk zullen worden uitgesloten van den tusschenhandel in koffie. Luolfsrs. De Centrale commissie uit de ar beidersbeweging voor de levensmid delenvoorziening te Amsterdam hoeft in een telegram aan den minister van landbouw, nyverbeid en handel geklaagd over opdryving van de pryzen der lucifers en verzocht, door spoedige vaststelling van een maxi mumprijs dezen woekerhandel tegen te gaan. DE DISTRIBUTIE. Noodvooraianlngon. ,Het Volk" maakt melding van een gerucht, dat de minister van financiën bezwaar maakt om het hooge bedrag, dat minister Posthuma vraagt ten behoeve van de loopende en nieuwe noodvoorzieningen, toe te staan. Koffie. In verband met de vastgestelde eenheidspryzen voor koffie zoowel voor den klein-, als den tusschen handel welke pryzen ook voor den tusschenhandel hooger zyn ton de tegenwoordige pryzen van de mindere soorten en lager dan de tegenwoor dige pryzen der betere soorten koffie zullen de tusschenhandel&ren evenals zulks in den kleinhandel geschiedt, hun verschillende qualiteiten dooreen moeten verkoopen, ten einde geen verliezen te RJden. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Op de paar opmerkingen van myn vriend Verstegen wilde ik alleen dit zeggen. Natuuriyk was myn beschouwing een persooniyke en namens niemand als myzolf geschreven. Toch vlei ik my, dat zy gedeeld worden door een grooter aantal dan eventueele repliek daarop deel achtlg zou kunnen worden, en wat ook wel van belang is, z(J worden door de S.D. Raadsfractie gedeeld. Of het aanvaarden vau een Wet- bouderszetel een zaak van de afdoe ling is in hoofdzaak, zoo stout eeu beweren zou ik niet gaarne voor myn rekening nemen. Want als de .gelukkige" nu zelf eens niet wil? Overigens ben ik het met hem eens. Vriendeiyk dankend, M. Helder, 27/9 '17. Nationale Bond tigan hot vloekan. Er bestaat in Nederland en Zyn O verzeesche Bezittingen een Nationale Bond tegen het vloeken. Grondslag. Art. J der Statuten. Deze Bond stelt zich op den grond slag van Gods Woordenbelydtmits dien, dat alle vloeken, zoowel het gedachteloos, als het opzettelyk spot tend of godalasteriyk misbruiken van Gods Heiligen Naam ingaat tegen Gods Heiligen Wet en dat er geen grooter zonde is, noch die God meer vertoornt, dan de lastering Zijns Naams. Doel. Art. 2. Het doel van den Bond is om den stryd aan te binden onder alle rangen en standen van ons volk tegen hot groote kwaad van het vloeken. Middelen. Art. 8. Hy tracht dit doel t$. gebruiken langs wettigen weg en wel door: a. bet persooniyk getuigen. b. woord en geschrift en c. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderiyk kunnen zyn. Leden. Art. 4. Loden van den Bond zyn allen, die instemmen met Art. 1 en 2 en een jaariyksche contributie betaleu (van ten minste fO.26) te weten a. alle natuuriyke personen, die den leeftyd van 18 jaren bereikt hebben en b. kerkeraden en corporatiön. Begunstigers. Art. 5. Begunstigers zyn alle andoren, die den Bond door een jaariyksche by drage in zyn arbeid steunen. Allen, die lid of begunstiger van dezen Bond wenschen te worden, kunnen zich scbrifteiyk daartoe aan geven byden Secretaris van den Bond J. BAAS Rz., Polderweg 66, Helder. Ingozondert mededeeling. Vrouwen zyn vaak te Onzelfzuchtig. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoog punt is het onverstandig om oigen pynen en kwalen te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpyn, onzuiver bloed, pyn in de lendenen en zyden, duizeligheid en zenuwachtigheid behooren tot de eer ste kenteekenen van overspanning der nieren. Als deze verachynselon optreden, dient een vrouw haar ge zondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te gonieten en moer ontspanning buitenshuls. Gebruik Foster's Rugpyn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te versterken. Dit speciale niorge- neesmiddei reinigt de urine organen. Thee, koffie, alcohol, zware maalty- den of te veel vleesch zyn schadelijk voor zwakke nieren. Het ls gemakkelijker om water zucht, blaaskwalen, rbeumatiek en ernstige nieraandoeningen te voor komen dan te genezen. Foster's Pillen slaagden ln vele gevorderde gevallen, maar vroegtydige behandeling isaltyd het best. Let op de eerste verschijn selen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerde handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen - komt voor op elke echto doos. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstr. 93. Toezen ding geschiedt franco na ontv. v. postwissel 1.75 p. doos ot f 10.— p. zes doozen. (42)

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1