OORLOG. Van hat Westelijk front. Parfla, 7 Oct. Ia Champagne sloegen de Franachen gisteren tegen het einde van den dag een krachtigen aanval af, welke gericht wan op hun loop graven bij de hoeve Mavarin. De Buitschera leden zware verliezen en lieten gevangenen in handen der Franachen achter, zonder het geringste resultaat te bereiken. Londen, 8 Oct. Nadat de vijand gisteren tegen het vallen van den avond -een zwaar spervuur op ons front tusschen Hollebeke en Brood seinde had gelegd, ontspon zich een aanval der infanterie tegen onze stellingen beoosten het Polygoonbosch. Ons vuur sloeg den aanval af. Enkele gevangenen bleven in handen der Britten. Berlijn, 8 October. De gevechtsactie lu Vlaanderen herleefde gisteren van 's middags tot 'a avonds tusschen het Houthulster Bosch en den weg Ype ren Meeneu aanmerkelijk. Sterk rof- felvuur ging vooraf aan gedeeltelijke aanvallen van de Engelachen, die zich in enkele vakken van het gevechts front ontwikkelden. De door den vij and in het vuur gebrachte storm troepen kwamen nergens vooruit. Aan beide zijden van den weg Laon—Soissons werd de artillerie- strijd aan het Aillette front en de hoogvlakte ton Z. van PargDy met groote hevigheid gevoerd, 's Avonds deden bij Vauxillon verscheidene Fransche compagnieën een aanval zij werden afgeslagen. Ten Z. van de Maas werd een sterk vuur op onze stellingen gericht en op het achtailand, o.a. tuBachen Samogneux en Bezonvaux. Onze ar tillerie beletto een aanval der Fran schen, die voorbereid werd tonZ.W. van Hautmont. Van hat Oostelijk front. S. Petersburg, 7 October. Den Ö9n dezer om half zeven heeft een afdee ling, na voorbereiding door de artll lerie, een overval beproefd en zich van deu heuvel en de bellt van het dorp Waskoutzy, gelegen op 2 werst van de stad Seret, meester gemaakt. Tegen éón uur beproefde de vijand tegenaanvallen, die afgeslagen zijn. Tengevolge van het hevige artillerie vuur van den vijand hebben wy het dorp Waskoutzy opgegeven en zijn naar hun punt van vertrek terugge keerd. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt tot dusver 12 officieren en 750 soldaten. Wij maakten drie ma cbinegeweren buit. Van hat Itallaanich- Oostenrljkacha gevechtsterrein, Weonen, T October. Aan de Iaonzo is het geschutvuur op tal van plaatsen aangewakkerd. Tot gevechten der infanterie kwam het alleen in het vak van den San Gabriele, waar voor- waartsche bewegingen der Italianen te middernacht werden gekeerd. Van hat gevechtstarreln in MacedonW. Londen. 8 October. Den vierden zijn vijanaelijkeafdeelingen.ditfOsman Kamils (ten Z.W. van Serres) waren binnengedrongen, door ons geschut vuur gedwougen, bet dorp te ont ruimen. In den ochtend van den zesden overvielen wy met succes Akindzall en Boelamats (beoosten het Doiran- meer). Bult «n gevangenen. Een W. B. meldt dat volgens mede- deeling van het legerbestuur, door de Oentralen in de maanden Juli—Sept. 387 officieren en 18512 man krijgage vangen zijn gemaakt, terwijl 41 myn- werpers, 488 mitrailleurs werden veroverd. Bovendien werden nog kanonnen en vliegtuigen buitgemaakt. Oostenrijksche torpidoboot genomen. Rome, 8 october. Het bureau van het hoofd van den generalen staf der marine meldt: Iq de afgeloopen week hebben de Italianen in de Adrlatiache Zee een OostenrUkBche torpedoboot genomen. Deze is een haven binnengebracht om voortaan van onze vloot deel uit te maken. 09 Seesdlar. Sydney, 8 October. Een barkas, met een kanon en een paar macblnege wereaKen met Dultschers bemand, la bij de afgelegen eilanden der Fidzjl groep door een niet bewapende stoomboot bemachtigd. De Buitscbers erkenden, dat de Soeadler in die wa teren is geweest. Omtrent de over vallen daarvan hebben ze bizonder- heden verteld. Da ontsnapt* duikboot Londen, 8 Oct. De .Daily News' verneemt uit Madrid, dat de beman nlDg van de duikboot «olie vrijheid te Cadix genoot., terwijl de officieren hun eerewoord hadden gegeven geen ontvluchtingspogingen te zullen be proeven. Uit dan Duitsehan Rijksdag. Zooals op grond van bet zlttlngs verslag (zie le pag.) reeds te ver wachten was, hebben Helfforicb, de spreekminlster, die bi) de eerste maal, dat hij als zoodanig optrad, struikelde, en Michaelis, de rijkskanselier, die zich schuil gehouden heeft, toen de Rijksdag hem tot verantwoording ou tot omschrijving van zijn positie uitnoodigde, een bizonder slechte pers. De tekst van de interpellatie der sociaaldemocraten, waar het ln de Rijksdagzitting van Zaterdag om ging, luidde als volgt: Is het don rijksdag kanselier bekend, dat er in het leger door superieuren 'n levendige agitatie wordt gevoerd ten gunste van Al Dultsche politiek en met name tegen het rUksdagbesluit? Wat denkt de rijkskanselier te doen, om aan dit misbruik van militair gezag een einde te maken? Weet de rijkskan selier, dat de wet op het recht van vergadoring en vereeniging door de plaatseiyko generaal commando's een zijdig wordt toegepast ten gunste van AlDuitsche propaganda en wat denkt hij tegen dat misbruik te doen Landsberg, de sociaal-democratische interpellant, noemde verschillende voorbeelden van brochures en circu laires van socialistische zijde, die werden verboden, terwijl geschriften, die vijandig tegenover de sociaal- democratie staan, door tallooze ka nalen in het leger werden verspreid. Spreker vindt het onbeschaamd, dat een party zichzelf als de ware vaderlandsparty kenschetst en pleit tegen het noemen van oorlogsdoel einden, waarvan men zelf weet, dat zij onbereikbaar zyn. Hy zegt, dat er van Al Duitache zyde gedreigd is niet op de oorlogaleening te teekeaen, tenzy de regetring zekere concessies deed. Bladen worden opgekocht door een millioenecfonds tot vergiftiging van de openbare meening. Sprekers hebben gezegd, dat het geklets over den vrede moest ophou den, dat Erzberger en Scheidemat-n moesten worden weggejaagd. Een kapitein bad zijn verwondering uit gesproken, dat nog niemand Schei- demann had doodgeschoten. Dat was het toppunt. De minister vau oorlog had een voorrede geschreven voor een brochure, die een polemiek is tegen de ryksdagmeerderheid. (Deze brochure heetder feldgraue Frieden). Haas, de spreker van de vryzinni- gen, zeide nog, dat by er niets tegen ïad als men bet op ontbinding van den Rijksdag ildo laten aankomen men zou dan wel eens zien, wie den sterksten aanhang onder het volk hebben. Theodoor Wolff geeft in het Berliner Tageblatt te kennen, dat Helfferlch zich door zyn optreden on- mogeiyk heeft gemaakt en dat Mi chaelis door zyn wegblyven getoond heeft geen k(jk op de situatie te hebben. Heden zouden in aanwezigheid van den kanselier, de debatten worden voortgezet. Er komt dan een motie vah wantrouwen van de onafhanke- ïyke sociaaldemocraten ter tafel. Uit Rusland. Petrograd, 7 Oct. Onder voorzitter schap van Eerenski hebben de leden van de regeering van Vrydag vyf uur 's middags Sot Zaterdagochtend drie uur geconfereerd met de Mos- kousche industrieelen, de gedelegeer den van de democratische conferentie de Kadetton. Er is een overeen komst verkregen tot instelling van een coalitieregeering. De bladen melden, dat het stakings comité van het spoorwegpersoneel verklaarde, dat de staking geleideiyk moet worden doorgezet. Eerst zullen de treinen op langen afstand ophouden te ryden. Tot 10 Oct. zullen de locale treinen ryden. Iodien de regeering niet toegeeft, zal het verkeer ten behoeve van deproviandeering worden gestaakt. Da wervelstorm In Japan. Naar uit Tokio wordt gemeld, neemt de ïyst der slachtoffers van den wer velstorm snel toe. De aangerichte schade ia zoo groot, dat nog slechts een globale opgave kan worden ge daan van ruim 100 millioen yen. Iu Tokio zyn ruim 600 menschen om gekomen8000 buizen zyn vernield 160.000 zyn ondergeloopen 200.000 menschen zyn dakloos. Verschillende dorpen rondom Tokio zyn geheel ver woestalleen in Soenamoera werden 800 lijken gevonden. Drie honderd bewoneiB van een klein eiland voor Uruyadie zyn met eiland en al ver dwenen. Alle mogeiyke maatregelen zyn genomen om hulp te verleenen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. „Tromp". Hr. Ms. „Tromp" is Zaterdag October van San Francisco vertrok ken met bestemming naar Panama. Volkszangavond. Wy vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer waarin voor a. s. Donderdag een volkszang avond wordt aangekondigd. Entrée 6 cent ter dekking der kosten. Van Woensdag 10 dezer af worden bestelgoederen wederom iede- ren Woensdag aangenomen en zullen op die dagen weder goederentreinen vertrekken. - De stoombootdien8t Qebr. Zur Mühlen, Amsterdam-Helder, vice versa, is vanaf gisteren weder hervat. Do boomen van dan Haldar. In de jongste vergadering van den Raad werd zonder discussie een voor stel aangenomen tot rooiiog van een aantal boomen. Dit voorstel week af van dat, hetwelk eenige weken tevo ren was opgesteld. Sindsdien besloot men nogmaals de Heide Maatscbappy te raadplegen, en bet jongste besluit was dan ook conform haar advies. Wy willen eeriyk bekennen niet te veel aandacht aan de zaak gewydte hebben. Er zyn altyd wel boomen, die om een of andere reden, geene levensvatbaarheid hebben en opge ruimd moeten worden. Maar de toestand wordt toch wel even anders, nu wy reeds een begin van do praktische toepassing van dit raadsbesluit zien uitgevoerd. Aan de Hoofdgracht en de Weatatraat betreft het n.1. nctgtnoeg alle boomen. Do ge- heele boombeplantiDg zal daar vallen wel is tegelijk met het sloopingsbe sluit het besluit genomen, tot nieuwe aanplanting van „niet te jonge boo men" over te gaan - maar we weten allemaal wat dat zeggen wil, vooral hier in den Helder met zyn koude zeewindenhet beteekent dat voor een reeks van jiren den Helder be roofd is van zyn fraaiste wandelwegen, van de eenige plekjes, waar hier nog wat lommer te vinden is als des zomers de zon brandt. Het sloopingsplan, zooals bet dezer dagen aanbesteed wordt, omvat de volgende boomen aan den Parallelweg: 66; Polderweg: 16; de Dykstraat: 11; Kerkgracht: 14; Hoofdgracht180 Weststraat: 294; den Kanaalweg: 62; b/d H.B.S.13 de Zuidstraat22 Molenstraat1 Achtergracht Z.Z.6; Zooals men ziet, worden Hoofd gracht en Weatatraat het ergst ge- vandaliseerdniet minder dan 474 boomen moeten daar vallen, en het zou ons sterk verwonderen als er daar nog één bleef staan, want voor zoover het oog reikt ziet men de witte kruisjes, als even zoovele Kt>Ica- teekecs. Wat do andere wyken be treft, - men kan daar tenslotte vrede mee bobben, wanneer wei keiyk een opruiming geboden is, maar het moot een natuurliefhebber toch aan het hart gaan, mooie plekjes.alsb.7. voor de H.B.S., aan de Kerkgracht e.d. te ziefi verdwynen. Het motief van B. en W. is alles zins prijzenswaardig geweestver schaffing van brandhout aan de be volking. Doch wat komt daar in de praktyk van terecht Het werk most, bfijkens de voorwaarden van aanbe steding, uiterlijk 16 Dec. zyn opge leverd. Dan is dat natte hout natuur lijk de eerste drie maanden niet voor brandhout geschikt. En danis het April en heeft niemand het noodig. Evenwel, het fatale besluit is ge vallen er is than3 niets meer aan te veranderen. Wy betreuren het, dat onder de raadsleden niet eenigen zijn geweest, die hun stem verhieven tegen dit plan. Maar misschien ging het hen net als ons en beseften zy eerst de portée ervan, toen de slacht offers bet merkteeken kregen. Het eenige wat er nog aan te doen is, is eene spoedvergadering van den Raad uit te schrijven, waarin op het bosluit teruggekomen wordt. Wie der raadsleden neemt daartoe het initiatief 7 Qescbiedt dit niet, vaarwel dan lommerryke Weststraat en Hoofd gracht 1 Het. tegenwoordig geslacht zal wel grijze haren hebben vóór het weer met zyn kinderen en kinds kinderen van uw schaduw kan profiteeren Bakkarlj-arbsldsrs. De afd. Helder van den Algemee- ncn Bond van arbeiders in het Bak kersbedrijf, hield Zaterdag een goed bezochte ledenvergadering met in troductie. De Bondssecretaris I. Goudsmit, zette zeer duideiyk de volgende pun ten uiteen; 1. Afschaffing van den nachtarbeid. 2. De concentratie in de Bakkerijen en de maatregelen tot vermijding der nadoellge gevolgen daarvan. 3. De door medewerking der Re geering verkregen loonsverhoogingen in andere plaatsen. Daarna werden de volgende moties met algemeene stemmen aangeno men Motie afschaffing nacht- ar beid. De vergadering van de Afd. Den Helder van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders in ho^Bakkersbedryf ge houden op Zaterdag 6 October; gehoord de besprekingen inzake afschafflog van den Nachtaibeid, van oordeel dat uit oogpunt van gezondheid en gezinsleven van den bakkersgezel, de nachtarbeid ver oordeeld moet worden, constateerende dat reeds in een groot aantal belangrijke plaatsen van ons land, mode uit oogpunt van kolen- en lichtbesparing, de nacht arbeid verboden is, betreurt het ten zeerste dat B. en W. in de concentratie der bedrijven aanleiding vinden de verordening niol tot stand te brengen, verklaart dit standpunt niet te kunnen onder- scbryven en dringt met kracht by het gemeente bestuur aan door een verordening den nachtarbeid af te schaffen. Motie concentratie. De Verg. der Afd. Den Helder van den Alg. Bond van arbeiders in het bakkerabedryf vernemende dat bet afd. bestuur by de besprekingen en toepassing der concentratie in bakkeryen niet is erkend, constateerende dat het zich laat aanzien dat de gezellen door decon centratio gedupeerd worden, dringt er ten sterkste by de cen tralisatie-commissie op aan dat er door de concentratie geen slachtof fers zullen komen en dat de orga- .nisatie in alle opzichten zal worden erkend. Uit hat Politla-Rapport. Van eene zending per spoor alhier aangekomen appelen bleken onderweg 2 kilogram ontvreemd te zyn. Van Hr. Ms. „Wachtschip" woiden vermist twee koperen braadpannen en een koperen deksel en uit bet „Koninklijk Instituut" een binocle en een paar model schoenen. Zondagvoormiddag is albier by „Kaaphoofd" een mfja aangespoeld, die vanwege de militaire autoriteit is gedemonteerd. Da kolan uit Oultachland. Eén der voorwaarden by het af sluiten van den kcop van Duitscbe steenkolen bedongen, is, dat het vervoer van Engelsche steenkolen ongehinderd zal kunnen plaats gry pen. De schepen zullen op een bij zondere wyze gemerkt zyn, terwyi een schip van byzonder type, waar- «ehljniyk een raderboot, ze zal con- voyeeren. Van een en ander moet reeds telegraphisch aan de Duitsche duikbootcommandanten kennis zyn De prijs der Duitsche steenkolen zal f 45 per ton zyD, terwyi voor elke f 44, aldus betaald, tevens f66 krediet moet worden verleend. Het totaal verleende krediet zal echter de 9 millioen gulden per maand niet mogen overschryden. Hiervan wordt een deel verstrekt door de steen koolconsumenten, een deel door de Export Centrale. Verder zyn nog verschillende voordeeleo, betrekking hebbende op de levering van staal en enkele aDdere grondstoffen, bo- BINNENLAND. De Haagsche correspondent van i „Frankf. Zfg." meldt: De steenkolenovereenkomst tus schen Duitschland en Nederland is nu eicdeiyk tot stand gekomen en wel zyn de Duitsche eischen ten aan zien van den kolenprya en de ere- dieten aangenomen. Nederland krygt maandelijks 250.000 ton kolen van Duitschland en kan de dan nog ont brekende kolen zich in Eogeland i. De Nederlandache sche pen, die de kolen van Engeland halen, zullen door de Duitsche duikbooten ontzien worden. zullen de Nederlandache schepen in ballast naar Efigeland varen. Duitschland staat verder den uitvoer toe van staal en yzer naar Nederland, voor zoover die beide artikelen voor den scheeps bouw en talryke takken van indu strie beslist noodzakelyk zyn. Het is te betreureD, dat de onderhandelin gen, die reeds sedert 4 Juli duurden, zoo lang slepende zyn gebleven en dat met name de verklaring van minister Treub in de Kamer, dat, zoolang hy minister was, hoogere credieten niet zouden worden gege ven, de onderhandelingen in uiterst gevaar brachten. Door deze houding werden de kolenleveringen naar Ne derland in de laatste weken zeer bemoeilykt en by het bovendien al reeds zoo buitengewone ernstige ge brek aan kolen in Nederland is dit uitvallen van aanvoer zeer bedenke- l|jk te noemen. De correspondent merkt nog op, dat thans aan een uiterst pyniyken toestand, veroorzaakt door'de houding van minister Treub, oen einde is gekomen. („Hlbld.") Kolonnood. Te Maastr|ght werd Zondagmorgen een demonstratie gehouden met een verbeterd systeem kook- en ver warmingstoestel, systeemRömer-Hoe- brechts. Twee kolomkachel»jea, ver bonden door een platte, rechthoekige buis, die een afvoerpyp in den schoor steen had, deden, aangestoken, na 2 uur de temperatuur in een oppervlakte van 90 kub. M. ryzen van 12 tot 16 eu na nog een uur tot 17 graden Celsius, terwijl op de twee kacheltjes water gekookt werd en het midden stuk kan dienen tot het warm houden van str|jkyz6rs of eten. Nljnan- In September zyn op onze kust aangetroffen niet minder dan 414 mijnen, waarvan 359 van Engelscben, 9 van Duitschen, 6 van Franschen en 40 van onbekenden oorsprong. Hierdoor is het totaal van de sedert het uitbreken van deD oorlog op onze kust aangetroffen mijnen gestegen tot 2633, zyude 189S van Engelsohen, 71 van Franschen,i2Sl van Duitschen en 388 van onbekenden oorsprong. India'na aehaapvaart. Uit Batavia wordt geseind: De Stoom vaart Maatscbappy „Neder land" on de Rotterdamsche Lloyd vernamen van de vertegenwoordigers in Amerika, dat aan de schepen varende van Amerika naar Indiö slechts het laden van bunkerkolen zal worden toegestaan, wanneer ge garandeerd wordt, dat dezelfde route wordt terugge7aren met uitsluitend lading voor de Ver. Staten cf als uitzondering tevens 10 °/0 laadruimte ida. Mat varlof. (Officieel.) Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld: Omstreeks 1 December e.k.: a. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1910 en de dienst plichtige korporaals en manschappen van de lichting 1911 der bereden korpken b. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1912 der infanterie (hieronder begrepeq de wielrijders), vesting-artillerie, genie, pontonniers c. de dienstplichtige onderofficieren van de lichtingen 1911 en 1912 der pantserfort-artillerie en torpedisten omstreeks 21 December e.k.: de nog onder de wapenen zynde korporaals en manschappen van de lichting 1914 der infanterie, ponton niers, pantserfort artillerie en torpe disten. (De dienstplichtige korporaals en manschappen van de najaaraploeg 1914 der vesting-artillerie zullen eerst in de tweede helft van Februari 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof kunnen worden gesteld.) Met het oog op de beperking in het spoorwegvervoer zal het vertrek der verlofgangers over meerdere dagen worden verdeeldeen bepaalde datum van vertrek kan daarom niet worden aangegeven. Het streven is er voorts op gevestigd, de dienstplichtige onder officieren van de lichting 1918 en van de voorjaarsploeg van de lichting 1914 der infanterie, vesting artillerie, genie (wellicht met uitzondering van het telegraafpersoneel) en pontonniers, onderschoidenlyk op 1 Maart 1918 en 15 Juli 1918 in het genot van onbepaald (klein) verlof te stellen. toe te staan voor Ganadi Da „Dslfland". Na een reis van byna negen maan den is het stoomschip „Delfland" van den Koninklijken Hollandschen Lloyd weer In)Amaterdam teruggekeerd met eene volle lading maïs, welke gecon signeerd is aan de Nederlandache regeering. Door verschillende omstandigheden duurde de reis van dit stoomschip zoo lang. Op 22 Januari van dit jaar vertrok het uit Amsterdam naar Dartmouth om aldaar een lading kolen ln te nemen voor de Kaapverdische Eilanden. Eerst na drie maanden te hebben gewacht, kreeg het schip de lading in. Na lossing in St. Vincent ging het naar Buenos Ayres om een lading mali in te schepen. Op de terugreis zou in St. Vincent gebunkerd worden, doch bleek daartoo geen ge legenheid te bestaan, waardoor het schip genoodzaakt was een haven aan de Westkust van Afrika aan te loopen. Ook daar ging met het in laden der kolen eenige t|jd gemoeid en moest verder langs een grooten omweg door de Noordeiyke route Amsterdam bereikt worden. De lading mais waB door het lange verbiyf in de ruimen niet al te beBt meer. Spoorwsgverkaar. De beperking van den loop der goederentreinen op de Nederlandache spoorwegen, betreffende het loopen van de treinen op Woensdag als op Zondag, wordt met ingang van 10 dezer opgeheven. Met het oog op de beperkte plaats ruimte in de treinen, worden tot nader order honden niet meer in de spoor wegcoupés toegelaten. Politie- en Roode Krulshonden onder geleide van ryks- en gemeentepolitiebeambten mogen, mits vastgehouden, met hun begeleiders ln den bagagewagen plaats nemen. Van ragaarlngawega weggesleept. Dezer dagen hebben een aantal ■leepbooten, hiertoe gerequlreerd door de regeering, een aan?ang gemaakt de schepen liggende in het Noorden van ons land, geladen met gedroogde aardappelen, bestemd als veevoeder, voor de Hollandscbe boeren weg te 3leepen. De eigenaars dier schepen weigerden voor de geboden vrachten te varen, zoodat zy reeds geruimen tyd stilliggen. Daar de Hollandsche boeren op veevoer wachten, zouden zy de regeering hebben aangezegd dat zy hun vee zouden afslachten. De regee ring nam toen het besluit de schepen door gerequireerde sleepbooten weg te laten sleepen. Ongeveer 36 schui ten zyn thans op weg. Ieder schip, is bewapend met eenige militairen. Op den weg laugs de vaart ryden bovendien een 40-tal gewapende wlel- ryders, alsmede een militaire auto. Van de zyde der beurtschippers heerscht weinig oppositie. Mijn ontploft to Zandroort. Gistermorgen te 6Yt uur is op het strand te Zandvoort een door een golf aangespoelde myn ontploft. Aan den Boulevard Favauge aan het Noor- deiyk deel van het dorp, zyn over een afstand van ongeveer 6 minuten van de huizen alle ruiten vernield. Ook achter het Palais d' Eté (voor malig „Olympia") zyn vele ruiten van huizen vernield. In vele huizen is het een ware ruïne. Stukken van plafonds zyn neergevallen, eenige daken ontzet, deuren uit het lood gerukt en ^po voort. Da slag der ontploffing was ontzettend. Dadeiyk is men bagonnen de ruiten zooveel mogelyk te maken, of de gaten met planken dicht te spykeren. Er ware: eenige mynen aange spoeld. De ontplofte myn zou heden gedemonteerd worden, doch door het hooge water is de ontploffing veroor zaakt. Er hebben geen ongelukken plaats gehad. Eenige garnalen visschers waren bezig een bootje binnen te halen vlak by de ontploffende myn, maar ook zy kwamen met den schrik vry. Staking op til In da Rottardamscha haven 7 De Rotterdamsche afdeeling van den Centralen Transport- en Haven arbeidersbond heeft Zondagmiddag een huiaboudelyke vergadering ge houden ter bespreking van de aan te nemen houding, na het mislukken der pogingen tot uitbreiding der bavenreserve. De door ruim zeven honderd bootwerkers bezochte bijeen komst werd gepresideerd door den heer A. W. Heykoop. De heer Hey koop gaf een uiteenzetting van den huidigen stand van zaken en besprak de te volgen tactiek. Uit de verga dering werd met kracht geprotesteerd tegen het optreden der ongeorgani seerden, wier agitatie den indruk van tweedracht naar buiten wekt. Nadrukkelijk werd vertrouwen uit gesproken in de leiding der afdeeling, speciaal in den voorzitter. Tenslotte werd een motie aange nomen, waarin naar aanleiding van de weigering door de Scheepvaart vereeniging en het Kon. Nat. Steun comité van het verzoek der Combi natie vau ba?euarbeidersorganisatiea om de havenreserve te Rotterdam uit te breiden, eo van de mededee- ling, dat in tegenspraak met de be loften, de geheele havenreserve op 31 December a.s. zal worden opge heven, verklaard wordt, dat de combinatie en de havenarbeiders niet kunnen ingaan op den wenk dien het Kon. Nat. Steuncomité in zyn schryven van 26 September, j.1. aan de combinatie geeft, welke hier op neer komt, dat mogelyk uitbreiding zou kunnen worden gevonden, door het verlagen der uitkeeringen aan de haven reservisten. Geconstateerd wordt, dat de ge middelde uitkeering, welke den ha venreservisten is gegarandeerd, nog geen 70 pCt. van het loon bedraagt, dat in normalen tyd door de haven arbeiders op grond van den tegen- woord igen loonstandaard kan worden verdiend, waarom de uitkeeringsbasis der havenreserve onmogeiyk lager zou kunnen worden gesteld. Aan de combinatie van havenar- beidersorganisaties werd opgedragen om op een voor de havenarbeiders gunstig tydstip een staking voor alle havenarbeiders te proclameereD, ten einde langs dien weg uitbreiding der havenreserve te verkrygen, alsmede de zekerheid, dat de havenreierve ook na 31 December 1917, en zoolang de tijdsomstandigheden het noodig maken, zal worden in stand gehouden. Da zaak Schröder. Gisteren werd do zaak legen den heer J. Q. SchrOder, redacteur van „De Telegraaf', ter zake overtreding van art. 100 (het in gevaar brengen van de neutraliteit) voor het Gerechts hof te 's Hertogenboach behandeld, De advocaat generaal concludeerde tot vryspraak. Da Amstardamsohe Inktwarper ontdekt? Aan de H?rtog<nb. Ct." wordt geschrevenDezer dagen las men in de dagbladen, dat te Amsterdam wederom een inktwerper zyn snoode- lijk bedryf had uitgeoefend door damestoiletje te besmeuren. Reeds vele jaren lang heeft men dergeiyke berichten van tyd tot tyd vermeld gezien en wie zal kuonen nagaan, hoeveel moeite de Amater damsche recherche gedaan heeft en hoeveel uren zy besteed beeft om den dader te ontdekken? Wanneer zy echter haar archief eens wilde na pluizen, zou zy tot de ontdekking komen, dat de gevallen steeds op denzelfden tyd van het jaar voor kwamen, en dit tydperk overeenkocht met den tyd, waarop de vruchten van den vlierboom (Sambucus nigra) tot rypheid komen. Het sap dezer zwarte bessen ia donker van kleur en neemt ln de maag der vogels een nog donkerder kleur aan, tot zwart toe. Wanneer nu dames onder de boomen wandelend onge merkt door de uitwerpselen dier vogelB worden besprenkeld, komen zy niet op de gedachte, dat haar vyandzich in hoogere sferen heeft opgehouden. Onder de vogels, die zich met de besseD der vlierboomen voeden, kun nen op de eerste plaats de lijster- soorten genoemd worden. Brutals Inbraak In aan villa. Door de politie zyn naar IJmuiden overgebracht om heden voor den officier van justitie te Haarlem te worden geleid een jongmensch uit Alkmaar van ruim 17 jaar en zyn gezellin, een meisje van nog geen 8 jaar, te Medemblik woonachtig. Dit jongmensch bad zich met zyn vriendin Zondagmorgen vroeg toe gang weten te verschaffen in de villa „Kriemhilda" aan den Zeeweg tusschen Velsen en Driehuizen, welk huis tydeiyk onbewoond stond. De bewoners, de familie Bossevain, Tweede-Kamerlid, uit Amsterdam, waren juist eenige dagen geleden vertrokken, zoodat de vreemde gas ten vry spel hadden. In den loop van den dag ontdekte men toevalli- gerwyzo, dat in het huis ingebroken was, zoodat de politie gewaarschuwd werd. Deze liet zich niet lang wach ten en een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Wel lagen vele goederen in de verschillende kamers onderste boven gesmeten, hetgeen een bezoek van inbrekers aantoonde, doch de ongenoode gasten vond men niet. Nadat alle vertrekken doorzocht wa ren, kwam men boven en vond daar de beide jongelieden slapende. On- middeliyk werden dezen door de po litiedienaren ondervraagd, met het gevolg dat zy heel spoedig gearre atoerd werden. Uit het inmiddels ingesteld onderzoek was nameiyk gebleken, dat reeds een partijtje gou den en zilveren voorwerpen, waar onder eenige kandelaren, zyden goe deren, zooals stukken kant, antieke voorwerpen, waaronder van zeer groote waarde, reeds stonden inge pakt om door de jeugdige booswich ten te worden medegenomen. Ook werden later nog eenige zware in brekerswerktuigen in het huis ge vonden. Ongeluk of misdaad? Zaterdagmorgen werd te Amster- •m, achter een in aanbouw zynd huis, uit de Nassaukade het ïyk op gehaald van den bewaker van dit gebouw, den 60-jarigen J. P. S. Ver moedelijk is de man per ongeluk te water geraakt, hoewel ook moedwil niet geheel is uitgesloten. Mlsdryf acht men echter niet uit gesloten, daar de man de laatste dagen herhaaldelyk door opgeschoten jongens, die hy wegjoeg, omdat hy ze daar op verdachte wyze zag rond scharrelen, bedreigd is. baar is en zich den geheelen winter goed zal houden. Maximumprijzen aardappelen. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld, met Ingang van 9 October, de volgende maximumpryzen Kleinhandelprys zand- en veen- aardappelprys (eigenheimers, Gronin ger kronen, stars en daarmede ge lijkgestelde soorten) f 0.05per K.G.; klelaardappelen (borgers of eigenhei mers en industrie) f 0.08J per K.O. Patrolaum. Op bon No. 1 der petroleumk&arten zal van 15 tot en met 81 October 2 L. worden beschikbaar gesteld. Zaohta zeep. De Min. van Landb. heeft bij cir culaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat met 9 dezer het van Rykswege te verstrekken rant soen zachte zeep zal bedragen 0.4 K.O. per hoofd en per 4 weken. De Minister heeft den gemeentebesturen verzocht by hunne bestellingen aan het Ryks Centraal Administratie kantoor voor de distributie van Levensmiddelen hiermede rekening te houden. De DISTRIBUTIE. Turf an steenkolen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening schrijft, dat bykans in alle districten welke door het R. K. D in de vier noorde Hjke provincies voor de turfdistributie zijn gevormd, op dit oogeublik alle turf, welke voldoende droog ia om te worden verladen, regelmatig wordt verzonden. Moeiiykheden inzake de verzending komen echter bier en daar nog steeds voor, met name in het district Klazinaveen, waar ook van vooraf gaande jaren nog zeer groote hoeveel heden lichte turf (zg. bolster- of grauwe turf) aanwezig zyn welke gewoonlijk wordt verwerkt tot turf- atrooisel. Deze zyn te wijten aan den onwil der schippers om voor de thans geldende vrachten te varen. Het R. K. D. wil de thans reeds zeer hooge vrachten niet verboogen. Mocht niet zeer spoedig een bevredi gende oplossing, te dezen opzichte worden verkregen, dan zal tot andere maatregelen worden over-, gegaan. Nu de voorziening met steenkolen voor huisbrand. De exploitatie in Limburgsche mynen kan slechts ge- leideiyk worden uitgebreid. Er zyn zooveel mynwerkers aan den arbeid gesteld ais in verband met de capa citeit der ondergrondsche werken en der ophaalmachines mogelyk is. Voor het vervoer van steenkolen ia de be schikking over 1000 wagons van 10 ton verzekerd. De distributie over de Brandstoffen- commissies gaat geregeld baar gang. Op 1 October hadden alle commissies ongeveer 3H.L. brandstoffen eenheden in voorraad voor distributie op het winterrantsoen. Uit den aard der zaak is het niet mogelyk alle 464 com missies tegeiyk te helpen, zoodat op een bepaald oogenblik allicht de eene commissie eens wat meer heeft ont vangen dan de andere. Geleideiyk aan krygt echter ieder zyn portie. Een rantsoen van 6 H.L. is nu reeds ver zekerd, en gerekend wordt, dat Limburgsche mynen zullen kunnen voorzien in het winterrantsoen van 10 of 12 "H.L. Hoezeer echter ook gestreefd wordt naar een technisch zoo hoog mogeiyke opvoering der productie en recht vaardige distributie, moet er toch op gerekend worden, dat het er in den naderen winter met de verwarming en verlichting slecht zal uitzien. Daarom wachte men er zich wel voor te vroeg met stoken te beginnen. Het is, ook naar medisch oordeel, in ons klimaat volstrekt niet noodzakelijk dat vóör 1 November %oordt gestookt, en men bedenke wel, dat het veel gemakkeiyker valt zich nu eeniger- mate te harden dan, na eenige maan den gestookt le hebben, zich aan het einde van den winter te vroeg ver warming te moeten ontzeggen. Elkau kachalblokjas nat of droog. Men meldt osa van deskdndige zyde In dezen tyd van kolenschaarechte wil ieder zich gaarne van brandstoffen voorzien en neemt men veelal zyn toevlucht tot eiken kachelMokjes. Van den toestand proflteerende werpen velen zich op als brandhoutverkoopers, die te voren nooit aan houthandel gedaan en dus geen voorraad hebben. Daardoor zyn zy gedwongen pas gehakt dus groen hout in den handel te brengen. Niet alleen is dit hout natuuriyk zeer zwaar, minstens 20 zwaarder dan vry droog hout, en daardoor voor minderen prys nog veel duurder, maar bovendien ls het voor 't gebruik in den a.s. winter van weinig waarde en zonder by voeging byvoeging van petroleum byna niet te gebruiken. Nat eiken brandhout gaat daarenboven als het niet op een zeer luchtige plaats bewaard wordt, spoedig schimmelen waardoor het veel van zyn waarde als brandstof verliest. Beslist aan te raden is het daarom zich te voorzien van meer droog hout dat gemakkefijk ontbrand UIT DEN OMTREK. Tsxtl, 8 Oct Het eiland is weer bevolkt geworden door groote vluchten ganzen en lysters. Reeds zyn eenige kolossale bouten geschoten. De ïysterstrikkers moeten nog eeuige dagen geduld heb ben met het uithangen van de stroppen, daar ze niet, zooals dit in Friesland jeschied, verzocht hebben, dit in het ïegin van October te mogen doen. Alhier is onder den hamer gekomen het grootste particuliere bosch van het eiland „de Nieuwe aanleg" grootj 12 H.A. Bit zal geheel gerooid wor den, wat wel jammer is, daar Texel nog weinig hout heeft en genoemd bosch elk voorjaar talryken vogels van diverse pluimage broedgelegen- held schonk. Oosterend Texel. Heden baalde men aan den dyk by Nieuweschild het lyk op van den 27 jarigen Jan Brouwer die by het repareeren van een boot to water geraakt moet zyn. Wlsringsn. Mej. de Wed. C. E. Bakker, had het geluk op één lot in de Schag®r paardenloterü een veulen te winnen. Voorwaar voor die oude vrouw die by haar zoon inwoont een meevaller. Met de verzending van gevischt zeegras is 't druk aan de haven. In een groote Ryn aak van schipper A. Verschuren to Rotterdam, genaamd „Gulllaume" werden voor rekening van de heeren P. C. Kaan en M. Minnes*2048 balen zeegra# geladen met bestemming voor Antwerpen. Genoemde heeren hopen deze week nog zulk een groote party te ver zenden, waarvoor de Ryn aak „Emma" ter inlading wordt verwacht. AQBNDA. Olcama t>alace. Binnenhaven I. Hoofd aummu Vervlogen geluk. Berate Helderscbe Bioscoop. Kanaalweg 112. Hoofdnummer: De Zoon van den 8(oorwogkonlng. Tavenu.Bloscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: De gebeimalnnlgen. 10 Oct. Kieuw Xeltbueiaanecbe Bond. Groote openbare vergadering ln Oaelno, 7.90 uur. 11 Oct. Tolkeaangavond ln Oaelno, 8 nar. MARINEBERICHTEN. Het den leten November 1917 wordt de boofd officier ven gezondheid der le kl. B. van Otteren eervol ontheven van de betrokklog van ober van den geneeskundigen dienst der zeemacht en ven chef van het MariQehoapitaal te Wil lemsoord en gesteld ter beschikking en de hoofdofficier van gezondheid 2e kl. J. D. BrUan Luitenant ter zee 2e kl. J. KrntJela werk zaam gesteld bg de mechlnlateneehool te Dor drecht voor het onderwijs ln vakken van militaire vorming. Luitenant ter aoe 2e kl. J. H. de VeU Meetdagli Is overgeplaatst aan boord VBn Hr. Me. pantser- schip Heemskerck te Vllaalngen. BI) beschikking van den minister ven marine is met 2 Octobar 1917 voorwaardelijk benoemd tot adelborst bij het Kon. Instituut te Wllleme oord, O. H. Scheltema. STOOMVAARTBERICHTEN. Koninklijks Hollandssho Lfbyd. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 8 Ootober 1917. VEB. Aangevoerd 28 koelen f 170 a f 860. 10 vette kalveren f 60 a f 160.-, idem p. pond f 1.20 a f 1.60, 34 nuchtere Idem f 12.- a f 5o.-. 100 vette varkens 80 a 117 ct. p. K K.0..8M vette schapen f 20 a f 12, 00 lammeren f 00 a f 00. Beverwijk, 8 Ootober 1917. pondkomkommers la soort f 8 a f 8, ld. soort f 2 a f 8, ld. Be soort f 1 a f 2.- per 100 st. groeno kool f 6 a f 8 per 100 atukspeterselie per 100 boa f8 a f 0postelUn por ben 60 ot. a 70 ot.rabarber f 0 a f 00, radijs f8.- a f6.- per 100 bosraspers per 100 pond f 21 a f 28 selderij f 6 a f 12 per 100 boesla per 100 stuks fl.—af2.—snUboonsn ft a fOperlOOO.ld. per 100 K.G. f7.- n f90.-; spercleboonen tros f -af id. s. dr. f- a f -,id m. dr. f - a f ld. dubb. f - a f per 100 K.G.; tomaten f 0 a f 0 per 100 pondtulnboonon per 100U fa- i f 0.-wortelen per 100 bos f af zuring per benOsOck; roode kool f 6 a f 12, savoye kool f 12 a f 11—, witte kool f 12 a f 16, rit 100 stuks; raapstelen pgr 100 bos f 2.— a 1—spinazie per ben f 0— a f 0—, per klal ar 0.—; k knolselderij f - a f -boeren kool fOXIil 0.10 per kist; prei f 12 a f20 per 100 bos. Broek op Langendljk, 8 Ootober 1917. Bloemkool le eoort f 7.90 a f 11.90, 2e soort f 870 a f 190 p-100 stuks; roods kool binnenland f &80 a f 6.93, buitenland f8— f8£0: gels kool blnnenl. f 130 a f 6 60. buitenland f 8— a f8.60, witte kool blnnenl. t SX a fl.60. bultenLfa- - f 11— s sUes per 1ÖÖ k(G.; 'bleten f 92 n f 28 por 1000. Formerend, 9 October - stapels Fabriekskaai per Boerenkaas Oommissie - Middelbare Qoudsche kaas n K.O. Boter per K.G. f li Bundelen: 180 vette per K.6. t 788 melke en gelde f 8 8tleren O Paarden f 0 vette Kalveren per K-S. f nuchtere ld. per stuk f Fokkalveren per etuk f 0 fflachtkalveren f 6 vette Varkene P*' K.Q. 8 magere IA per etuk f 0 Biggen per etnk f r710 Schapen - Overneudere - Kipaleren per 100 stuks f - Eendeleren 100 t - Kievitseieren per etuk f 0 zak Appelen 0 IA Peren f faas geen aanvoer. a-f a- 19a- f 88a- L20 f UO Ol- f 0— o—f a- 12— f 18— 1.11 f 1.24 18— f 80— 6— f 9— 9a- f a- f a- a- f a- o— f a- a- r a- a- f a- 11— f 16—

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2