De hoornen ven den Helder. HIKJES Uil MIH VENSIER. Petroleum krijgen 674:6000 0.15 boom. Een zesde boom slecbt brandhout per gezin. Keert van Uw noodlottig ba sluit terug, voor „warmte gevoelen de" en toch zoo van koude harten getuigende heeren! Uw gedoe doet mij denken aan die oude vrouw, den vorigen winter heur linnenkast ver brandende om niet in de koude te zitten. Wanneer zoo zou ik willen vragen komt de tuin achter het Paleis aan de beurt, 't laantje naby de begraaf plaats enz. Geachte Redacteur, U dankend voor de plaatsing, als U dat noodig vindt en my ten genoege wilt zyn, teeken ik. Een bewoner v/d Goverstraat. CORRESPONDENTIE. J. C. S., Marine matroos te Helder. Uw adres is ODjulst. Wy verzoeken U op ons kantoor te komen. Red. Held. Crt. PLAATSELIJK NIEUWS. Spoidslschsnda Vergadering van dan Raad dar Gemeente Helder, op Donderdag, den Hen October 1917, des avonds ten 7l/« uur. Onderwerp ter behandeling Raadsbesluit van 3 Oct. 1917, tot het rooien van hoornen. Ons stukje en de ingezonden stuk ken van eenige lezers in ons laatste nummer hebben biykbaar hun doel niet gemist. Door de raadsleden van Breda, de Zwart, Bok, Biersteker, Poll en Spruit is eene raadsvergade ricg aangevraagd waarin het vraag stuk der boomrooiing weder ter tafel komt. Deze vergadering wordt ge houden op hedenavond. Wy hebben thans de rapporten van do Heide-Maatscbappy, waarop het fatale raadsbesluit berust, voor ons liggen. Die rapporten züd, zooals men weet, van 1907 en deatyds niet uitge voerd. Ia haar eerste rapport, van Maart 1907, schreef de Opzichter van Weg- beplanting, de heor R. Meelker, over do beplanting rondom de Werf het volgonde„Daar de oude beplantingen te Helder op veel plaatsen slecht beginnen to word6D, komt het ons (verdor) raadzaam voor, binnen niet te langen tyd een begin te maken met vaksgewijze vernieuwingen. Het eerst komen daarvoor in aanmerking twee vakken om de Rijkswerf en wel bet. gedeelte van de Doksteeg tot de Marinewerfpoort en verder dat van de Schipperssteeg tot de Kluft." Een tweede rapport dagteekent van den zomer van datzelfde jaar en bevat een plan van vernieuwing, loopende over 5 jaar, waarin de slecht ste gedeelten, die het eerst voor herbeplanting in aanmerking komen, zyn opgenomen. Ten einde zoo min mogelijk groote open plekken te ver- krygen, zyn do to vernieuwen gedeel ten niet. te groot, genomen. Wat de beplanting om de weif betreft, werd voorgesteld het gedeelte van de Weststraat, van den hoek der Zuidatraat tot huisnummer 9, te vellen en opnieuw te beplanten. Op het vol gende gedeelte tot de Doksteeg verkeeren de boomen in betere con ditie dan de hierbovengenoemde. Voorloopig^ is aan deze beplanting daarom nog niets te doen. (Men be denke, dat dit in 1907 geschreven werd.) De boomen tusschen Doksteeg en huisnummer 64 werden voorge steld te veilen, ook het vak tusschen de Marinewerfpoorten en de Kooger- steeg, desgelijks het vak Koogersteeg en Schipperssteeg, Schippersstee^cn Kluft. Hieromtrent wordt gezegd: „Het geheel ziet er zeer onooglijk uit, waarom bet veel aanbeveling verdient alles te rooien en opnieuw te beplanten met Ulmus monumen- talls. Deze variöteit is beter tegen den wind bestand dan de gewone iep. Toch zal men", aldus gaat het rap port voort, „wegens de sterke winden, ook van de nieuwe beplanting niet te wel mogen verwachteti, al is de grond bizonder geschikt voor iepen".1) Ten opzichte van de beplanting Hoofdgracht werd voorgesteld tot de Houtsteeg voorloopig Diets te doen. Aan het vak Houtsteeg en Bootmans steeg eveneens voorloopig niets tc doen, evenmin aan het volgend deel tot 80 M. voor de Torensteeg. Van daar nf tot huisnummer 52 zouden de boomen vernieuwd moeten wor den eveneens het vak Louisesteeg tot einde. Over de boomen tegenover de H.B.S die eveneens ten doode zyn opge schreven, heet het„Vóór de R.H.B. school staat een rijtje oudere Iepen. De groei dezer boomen is nog vry joed. Daar deze boomen voor een paar jaren flink opgqkroond werden, ia hieraan nu nieta te doen". Wy kunnen natuuriyk niet het gansche rapport op den voet volgen. Van de daarin gegeven adviezen is destyds geen gebruik gemaakt, in hoofdzaak wegens de kosten. Nu kwamen den 80sten Juli Burg. en Wethouders met het plan, ter voorziening in den brandstofnood een aantal boomen, die op den duur toch moeten vallen, te rooien, en daardoor een zekeren houtvoorraad te vormen, die in den aanstaanden winter als brandhout zou kunnen dienen. In den Raad echter gingen stemmen op, die zich hiertegen verzetten, zoodat tenslotte op voorstel van den heer Adriaanve besloten werd het rapport dèr Heide Maatschappy nog eens voor de leden t.er inz3ge te leggen en een ander voorstel hieromtrent intedlenen. Zulks geschiedde, aan de Heide Maatschappy werd geschreven, dat de Raad thans van plan was baar rapport van 1907 ulttevoeren. Hierop zond de Heide Maatschappij twee deskundigen naar den Helder, die de boomboplanting nogmaals hebben onderzocht, en hierover nader rapport uitbrachten. In dat laatste rapport gedateerd van 20 September 1917 werd geschreven: „Sedert het ver- schynen van het rapport van 1907 zyn sommige beplantingen achteruit gegaan, zoodat bet velllngtplan nog moet worden uitgebreid. Daarvoor was een nador onderzoek noodig, temeer omdat het moeilijk is, hier nieuwe beplantingen aan het groeien te krygen.1) Behalve met den wind moet by den aanleg van de beplantingen hier speciaal rekening worden gehouden met de vervuiling van den grond en de daarmee ge paard gaande gasvorm!ng". Na eene opmerking over de beplanting op den Kanaal weg, die thans zeer goed groeit, vervolgt het rapport: „Daar stedelijke beplantingen byca uitslui tend dienen ter verfraaiing van de plaats, is het niet gewensoht ineens groote complexen te kappen en mag de brandstofj'ennood in dezen niet van invloed zijn.1) Toch kan nu vry veel gekapt worden, daar de reeds in 1907 voorgesteldo werken nog niet zyn uitgevoerd. Hieronder volgt een beknopte beschryving van de be plantingen, die behandeld moeten worden. Verder zij verwezen naar het rapport van 1907." Wij citeeren uit de beschryving verder het volgende: „De boomen van het politiebureau (Kanaalweg) tot huisnummer 34 zijn oud en slecht. Het ia noodig deze boomen to vellen en den berm te beplanten met ulmus monumentalis als op het gedeelte var. huisnummer 84 tot aan de H.B.S. Deze laatste boomen be ginnen nu vry goed te groeien en zullen op den duur een mooie be planting vormen". Van de boomen, voor do H.B.S,, heet het„De boomen, staande voor de H.B.S., worden thana gevaariyk. Zy vangen veel wind en door de ophooging van het trottoir zyn de wortels te veel van da lucht afgesloten en biykbaar door wortel- rot aangetast. Dit vermeerdert in niet geringe mate het gevaar voor omwaaien". Over de beplanting aan de Hoofd gracht wordt gezegd„Werden in ons rapport van 1907 uitsluitend do gedeelten tusschen de Torensteeg en huisnummer 52, alsmede tusschen de Louisesteeg en het einde der be planting gevaariyk genoemd, thans is het geheel van dien aard, dat vernieuwing noodig geworden is. De betrekkeiyk kleine gedeelten, die nog eeuigon ÜJd zouden kunnen biyveu bestaan, zouden voor da vernieuwing vau het geheel ongunstig werken. De beplantingen langs de Weststraat zyn na de opname in 1907 klaar- biykeiyk nog sterk achteruit gegaaD. De boomen zyn over het algemeen slecht. Het veilirgeplan voor de ja ren 1907-1912 kan nu geheel wor den uitgevoerd." Tot zoover het rapport der Heide- Maatschappy. Ofschoon het rapport zelf erkent, dat nieuwe aanplanticgen hier slecht groeien zuilen, en er den nadruk op legt, dat het niet gewenscht Is groote complexen ineens te velleD, stelden B. en W. niettemin aan den Raad voor tot rooiing van al de in ons vorig nummer genoemde boomen over te gaan. De motieven voor B. en W. waren de volgende: Indien men de doode of zieke boomen thanB geleidelijk opruimt door andere vervangt, krijgt meD nooit een goeden toestand. De grond is slecht, zoodat zy reeds moeite hebben om wortel te schieten, en bovendien worden jonge boomen door de oudere verstikt en doodgedrukt. Ruimt men daarentegen, zooala is voorgesteld op Hoofdgracht cn West straat, de boomen allemaal op, dan kan men de bermen behooriyk om spitten, bemesten en zoo een vrucht baren bodem bereiden voor nieuwe aanplantiDgen. Men wild6 niet te kleine boomen nemen, zoodat In 6;i 10 jaar een behooriyke toestand ont stond. Had men destyds het advies van do Heide Maatschappy opgevolgd, en b.v. eens por vyf jaar een ge deelte vernieuwd, dan zou men toch ook een dergeiyken toestand hebben verkregen als men thans krygt, n.l. een baplanting van jonge boomen. Dit was de rodeneering van B. en W. en wy willen gaarne erkennen, dat op deze rodeneering het begrip „vandaÜ8eeren" niet van toepassing is. Wy gebruikten dit woord in onzen eersten schrik, doch wy beseften, dat het voorstel van B. en W., geheel te goeder trouw, bedoelde den Helder een betere boplanting te geven en tevens den ingezetenen brandstof te verschaffen* al zal ieder hot met ons en Heide Maatschappy eens zyn, dat van dit laatste niet veel terecht zal komen. Iots anders is bet, dat de Raad deze opruiming had moeten voor komen. Het feit echter, dat reeds door eenigo raadsleden een raadsvergade ring over dit onderwerp is aange vraagd, spreekt boekdoelen. Het be- wyst, dat de raadsleden, zooals wy reeds schreven, de portée van hun besluit niet hebben begrepen. Nu kan men dit kwalyk nemen aan een dergeiyk college, dat toch waariyk moest weten wat het deed, er zyn o. I. voldoende redenen, die pleiten voor een clemente opvatting van deze nalatigheid. De raadsleden zyn gewend den laatsten tyd alle stukken gedrukt thuis te krygen, zoodat zy nog maar in enkele speciale gevallen naar het Raadhuis behoeven om stukken in te zien. En nu zyn die rapporten van de Helde-Maatacbappij, ook het laatste niet, toevalügerwys niet gedrukt rondgezonden, maar hebben zy ter visie gelegen. En wy kunnen ons voorstellen, dat de leden van den Raad gedacht hebbano, dat is in ordehet is een uitbreiding van bet vroegere voorstel. Het feit dat er in 't geheel niet over dit voorstel ge sproken is, bewijst dit, dunkt ons. Eq daar het vellen van eenige boo men meer of minder tenslotte nu niet van zoo ingrypenden aard is, is deze gedachtengang alleszins begrijpelijk. Gelukkig, - er is nog niets ver loren en wy mogen met grond ver wachten, dat althans wat Weststraat en Hoofdgracht betreft, de Raad op zyn besluit terug zal komen. Men moge nu de deskundige rapporten van de Heide Maatschappy zoo hoog aanslaan als men wil- wy zouden toch ernstig willen waarschuwen dat men hier onze beide eenige boomrijke lanen gaat rooien. En laten er nu in den loop der jaren eenige boomen uitvallon door omwaaien, afsterven e.d., weegt dit dan, vragen wy, op tegen de .consequenties van het huidig raadsbesluit V Zelf erkent de Helde-Maatschappy, dat de boomen bier zoo slecht aankomen. Laten wij er het beste van hopen. De bevolking is ook op haar post om te trachten bet besluit ongedaan te krygen. Biykens oen advertentie in dit blad wordt door den Commandant in de stolling van den Helder, het kappen houtgewas in deze gemeente verboden. Het uitvaardigen van deze verordening staat zonder twyfel in verband met het rooien der boomen langs Hoofdgracht en Weststraat. Door de gozameniyko bewoners van Hoofdgracht en Weststraat is heden morgen het volgend adres aan den Raad verzonden: „Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, allen bewoners van de Hoofdgracht en Weststraat, „dat zy met leedwezen gezien heb ben het begin van de uitvoering van het raadsbesluit, waarbjj werd besloten tot rooiing o.a. van schier alle boomen langs deze beide grachten „dat zy vermeeneu, dat dit is ver nieling van natuurschoon (waaraan den Helder toch al niet ryk is) zonder voldoende noodzaak eo niet in ver houding staande tot bet Dut dat z£ afwerpt „dat in de rapporten van de Ned. Heide Maatschappy weliswaar gead viseerd wordt tot rooiing van de thans gemerkte boomen, doch dat in die zelfde rapporten verklaard wordt, dat het niet wenscbelyk is groote blokken ineens op te ruimen, wegens het feit, dat nieuwe aanplantingen hier zeer moeilijk aankomen „dat de kwestie der brandstof voor ziening door de Heide Maatschappy uitdrukkeiyk wordt uitgeschakeld, en de hoeveelheid en kwaliteit brand hout, die aldus verkregen wordt, bo vendien van dien aard ia7 dat bier voor b.i. het giatjuschoon niet mag worden opgeofferd. „Ondergeteekenden merken overi gens nog op, dat tengevolge van het met spoed bijeenroepen van den Raad het niat mogelijk was meerdere hand- leekeningon bijeen te krygen. doch dat zy de bowyzon hebben gekregen, dat de gansche bevolking het verzoek van ondergeteekenden ouderschryft. Gehspl spontaan toch ontstonden van meer dau eoas ztfde adresbewegingen over deze kwestie. .Ondergeteekenden doen mitsdien een driegend beroep op den Raad, dat het hem moge behagen bedoeld besluit niet verder te doen uitvoeren, althans nüst in den omvang als v van nu sprake js," Logger gestrand. Hedennacht is bewesten de Koog op Tejel gestrand de logger „Zegen en Vlijt", schipper van der Zwan. van Maassluis. De bemanning is in do eigen sobeeps- boot op Texel geland. De logger is vermoedeiyk verloren Curiivoering van ons Bed, BINNENLAND. Nederland—Dultschland. Naar het Hbli. verneemt wordec, in afwachting van het definitief tot stand komen van de kolenovereon komst, de onderhandelingen tusschen do Nederlandsche en Duitsche re geeringavertegenwoordigero over an dere aaögelegenheden voortgezet. De besprekiugen loopen thans over de levensmiddolen. Onze schepen In Ameriftainschs havens. De „Mornicg Post" meldt uit Was hington dat de „New York Times" de halstarrigheid bespreekt van de Nederlandsche regeering en de ree- ders dor (vier en tachtig) Nederland sche schepen in Amerikaansche ha vens, die du ladingen aan boord laten, waar ze snel bederven, inplaats van te pogen mot de AmarikaaDSche re- geer in g tot overeenstemming te ko men. Het blad wyst er op dat de Neder landsche regeering zal moeten be grijpen, dat er toch geen vergunning zal worden gegeven om de ladingen te vervoeren naar Nederland en dat er kan8 is dat de ladingen in beslag zullen worden genomen als er niet gauw een oplossing wordt gevonden. Als de schepen gauw lossen zullen ze aan de kustvaart deel kunnen nemen. Het geladen graan begint nu te rotten en het is dwaas te veron derstellen dat de regeering zal toe staan dat dit graan bederft terwyi het noodig is voor Amerika en voor de geallieerden. Engelsche kolan. Dat de kolenlevering door EDgeland thans wel definitief in orde is, kan hieruit blyken, dat een 18 tal stoom schepen van Rotterdam voor het vor- voer is opgenomen. De leiding van het vervoer hoefc de Scheepvaart en Steenkolenmaatscbappy, die, behalve haar eigen schepen, daarvoor andere gebruikt, welke zich viywillig daar voor hebben aangeboden. Het zyn de „Zyldyk" der Holl.-Amerika-iyn, de „Lopperaum" van de Stoomvaartmaat schappij Oostzee, do „Agneta" en „Folmina" van de firma Jos. de Poor ter, de „Otls Tetioax" der firma Hudig Pieters en het stoomschip „Aug. Borremans" van do firma J. van Stuon. De schepen zullen zwart geschilderd worden, terwijl de begeleidende sleep boot „Wodan" een witte kleur zal hebbon. Wy vernemen, dat de vracht f 15 per ton bedraagt, terwyi de ver zekering van het schip voor regeerings- rekening plaats beeft. Hblad. De Steenkolenvaart op Engeland. Een deputatie uit het bestuur der Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij had gis teren een audiëntie by den Minister van Landbouw enz, over de te ver wachten steenkolenvaart op Engeland. In den loop van het onderhoud bleek in tegenstelling met loo pende geruchten - dat geen enkel schip door'de regeericggerequireerd is voor die vaart en dat van regee- ringswege geen enkele waarborg hoegenaamd voor de veiligheid der navigatie In bet versperde gebied gegeven wordt. Da vaart op do Earas. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Delfiyi heeft zich tot den minister vau buitenIandsche zaken gewend met het verzoek, ai het mogelyke te doen, opdat de grens regeling tusschen Nederland en Duitschland op de Eems zoodanig wor de goregeld, dat van uit de haven te Delfzijl ten allen tydc vryelyk ovor de Eems als vaarwater kan worden beschikt. Da Duitsoha vliegtuigen. In aansluiting met het communi qué van 30 September j.1. kao, ter weerlegging van onjuiste berichten in de Duitsche pers, worden gemeld, dat de twee Duitsche vliegtuigen, die op 26 September j.1. in de Wielingen werden aangehouden, ver binnen de Nederlandsche grens der territoriale watereu lagen. Deze grens is in het zuidelijk deel der Wielingen aange geven door drie gekleurde boeien met de Nederlandsche vlag als top teekeD, liggende in het verlengde der landgrens tusschen Nederland en België. Het Duitsche vliegtuig, dat door een motordefect moest landen, werd ton anker liggende aangetrof fen op 28G0 M. binnen deze grenslyn het tweede vliegtuig, dat zonder nood zaak binnen Nederlandse!) gebied kwam, werd aangehouden op 3500 M. binnen de genoemde grenslyn te water liggende. Peilingen, door twe6 marine vaartuigen gedaan, geven ab solute zekerhéidomtrentdese plaatsen. Oud-Onderofficieren Zeemacht. Het bestuur der Nederlandsche Ver eeniging van Oud Onderofficieren der Zeemacht heeft zich namens haar tot den Minister van Marine gewejuj met het verzoek, een toeslag op hun pensioen oi een gratificatie te verkrygen. Warm watsr. De gemeentelijke warmwaterver strekking vindt steeds meer ingaDg. Te Alkmaar, Apeldoorn en in tal van andere gemeenten is men er, blykens ingekomen berichten, reeds mee be gonnen. Een wanordelijke vergadering Aia het „Hbl." ontleeneu wy h6t volgende verslag betreffende de gisteravond in Amcrieain" te Amst6r dam plaats gehad hebbende vergade ring van de afdeeling Amsterdam der VereenigiDg voor Vrouwenkies recht. Movrou-jv Ketelaar opende de vergadering en gaf het voord aau mej. Martine Wittop Koning. Deze had tot onderwerp gekozen„Gs meer schappeiyke keukens en samen werking der huisvrouwen op elk gebied". Maar van deze samenwerking der huisvrouwen bleek na afloop der lezing bitter weinig. Velen hadden geboor gegeven aan den oproep der „Tribune" om op te gaan naar het Smulpaleis en protesteerden ton heftigste togen het goede dat mfj Koning van de Crntrale Keuken vertelde. Spr. wees er oa. op, dat men in Holland slechts weinig buitenshuis eet, om dat do Hollandsche huisvrouw ons altijd wat goeds pleegt voor te zetten. Als 't ten minste geen koolstronken zijn", werd uit de vergadering geroepen. Vervolgens deelde mej. Koning mede, dat het doel der Centrale Keuken is, voor de groote massa van arbeiders het voedsel te bereiden. De arbeiders dienen voor ondervoeding gespaard te worden. Hierop ontstond een homerisch gelach. „Zrudt u d'r maar niet mee uitscneiden werd er geroepen. Spr. evenwel ging door en betoogde, dat ook een groot voordeel der Centrale Keuken hierin schuilt, dat op brandstoffen in niet geringo mate wordt bezuinigd. Vervolgens ging spr. de bezwaren der instellingen na. Men moet niet denken dal do Centrale Keuken alleen voor den arbeider is, ook meergegoeden gaan er heen. Men moet zich niet schamen met ketel of schaal naar de keuken te gaan, 'tis immers geen bedeeling. „Zou je die rede niet liever houden voor de Industrieele Club in de Kalverstraat?" werd opgemerkt. Nadat spr. haar dikwei f onderbroken rede had beëindigd, deelde de voor zitster mede, dat or gelegenheid bestond om vragen te doen. Deze mededeeling werd met ge schreeuw en gejoel ontvangen en een menigte liefhebbers en liefhebsters gaf zich op. Omdat mej. Koning met den trein weg moest, zou ieder over 2 minuten beschikken. „Dan moet jo maar tyd maken," werd er geroepen en verscheen een juffrouw, die betoogde, dat mej. Koning niet alleen voor baar eigen klasse had moeten praten. (Applaus en ge- geschreeuw). Dan posteert zich een vrouw voor de bestuurstafel, die op de vraag van de voorzitster, waar over zy het woord verlangt, de zaal inroept: „Te vragen heb ik niks, maar te zeggen wel wat." (Rumoer). „Waarom richt juffr. Koning zich niet naar de villa buurten Daar liggen de goederen by hoopen. Spr. verlangt beschikbaarstelling van alle levens middelen in Nederland voor de Cen trale Keuken. opgewonden jongeman draagt daarna op pathetischen toou het meou voor uit een „bourgeasiekeuken" te Hilversum en hekelt de Centrale Keuken te A'dam. De menigte juicht dezen redenaar enthousiast toe. „Je kunt mijn twee minuten d'r by krygen", klinkt 'n stem, „ga maar door". Een ander spreker betoogt, dat de Centrale Keuken den arbeider zyn persooniyke vrijheid ontneemt. Spr. qualificeeit de consumptie als zynde stinkend, op de beenderen prykt nog huid en baar en de koolstronken spelen in bet voedsel een voorname rol. De menschen worden gemaakt tot „barlekynen" - van boven af trekken ze aan 'n touwtje". Weet jy wel", vraagt spreker mej Koning, „dat wat jullie eten, is voortgebracht door de productieve arbeiders? Voelt mej. Koning ook raar.r iets voor de arbeider», dan moot zij zich op bunue zyde scharen. Weer een ontevredene neemt de Centrale Keuken een instelling „la- gesteld voor smeerpozen" (teskenen vau groote instemming). „Laat de Keizersgracht d'r ook 's heengaan". Stem uit 'tpubliek: „Ikzal'.t.eten voor j) halen, als jy 't voor mfiu oogen opeet; dat bestaat, eenvoudig niet, dan moet jo naar Zwitserland om op te knappen". Gehamer, gegil, gesis en gejoel, Varkensbeinije en dergeiyke kreten werden geboord. Een opgewonden vrouw gilt er voort, durend tusschen. Ondor groot kabaal repliceert mej. Koning, 't Eten is niet bedorven. Een welgedane kiesrecht dame wordt toegeroepen: „je eet ook geen kool stronken, maar biefstuk." Mej. Koning wordt toegeschreeuwd: „Ga maar weg, we ku:.nen wel Duiten je." Daarna verlaat spr. de zaal en wordt het rustiger. Mevr. Thiel-Wehrbein stelt het belang van het vrouwenkiesrecht in het licht en legt den nadruk op de groote gasbesparing, die door de Centrale Keuken wordt bereikt. Juffr. Koüing noemt z(j de heraut dor be zuiniging. (Gelacb.) Vervolgeus geeft zy don vrouwen tevergeefs raad op te houden met tieren en razen. Succes nihil. Na de rede hernieuwt zich het kabaal. Verschillende dames wordt het feest te machtig. Debaters en debatater» dalen van tafels en stoelen af en vormen een „avondje" om de bestuurstafel. Poli tieke redevoeringen en afkammery van de Centrale Keuken wisselen elkaar af. Ten slotte posteeren zich eenige mannen met hoeden en pet ten aan den ingang en collecteeren voor de gezinnen der dienstweigeraars. Onder protest der voorzitster tegen deze handelwijze, wordt de vergade ring te elf uur gesloten. Over kolen-bezuiniging. De kachels in onze gemeente-scho len verslinden eiken winter een groote massa kolen. Véle gezinnen zouden ruimschoots bedeeld kunnen worden van hetgeen hier gedurende eenige maanden door do schoorsteenen gaat. In normalen tyd heeft doze verwar- miugszaak misschien wel nooit de buitengewone aandacht bezig gehou den. Maar nu we tegenwoordig in veie dingen moeten bezuinigen en speciaal zuinig dienen om te springen met de brandstoffen hebben B. en W. dezer gemeente in navolging van andere plaatsen de noodige maat regelen genomen om dit vraagstuk op te lossen. Het personeel dier scho len kreeg de opdracht om t.e bespre ken hoe het best gehandeld kon worden om in deze zooveel inogelyk te besparen en lipt gevolg hiervan was, dat verschillende voorstellen werden gedaan waaronder één om de scholen des Woensdags en des Zater dags den geheolen dag vry te geven. Dit. werd ter beoordeeliug aan den district schoolopziener werd opgezon den. Deze keurde dit plan echter niet goed en meende dat het beter om school te houden iederen dag van 's morgens negen tot 'a middags ééa uur. Nood breekt wetten en als er be zuinigd móét wqrden in de brand stoffen dan kunnen de scholen nog wel iets doen. Doch wy betwyfelen of bet idéé van den schoolopziener nu het meest practische is. Wanneer er werkeiyk bezuinigd moet worden in de scholen, dan ïykt my het denk beeld van het personeel het beste. Zoo'n schoolkachel wordt 'a mor gana vol geladen en als er door de een of andere kouweiyke onderwijze res of kouweiyken meester maar niet op los gestookt wordt, dan bran den zy van negen uur af zorg vuldig getemperd tot in den middag en alleen bij bar winterweer is het noodig dat ze nog eens een beetje voorzien moeten worden. Een kachel is geen gaspit. Draai om en basta. Een schoolkachel legt dikwijls nog wel een uur te branden wanneer hetfeiteiyk niet meer noodig was. Waar ze - met beleid gestookt 's morgens van branden, daar kunnen ze het des middags ook nog wel van doen en dan hebben lokalen veelal een zoodanige tempe ratuur dat het ergste geleden is. Nee, wil men besparen zoodat het de moeite nog wel loont, dan moeten de kachels tweemaal per week in het geheel niet aange maakt worden cn op deze manier wordt dan tevens ook minder gas gebruikt in de scholen. Want iederen Woensdag- eD Zaterdagmiddag moet er gewerkt worden en soms gaat om half vier bet licht al op tot acht uur. In donker kan je niet schoon maken en al doet een conciërge nog zoo zuinig de gangen moeten geregeld verlicht zyn en in ieder lokaal dient b(j tydens zyn bezigheden toch wel één pit te hebben. Wanneer er nu toch iets gedaan moet worden om wat te bezuinigen en er op Woensdag en Zaterdag geen school is, dan hoeft dit niet en de werk zaamheden kunnen reeds 's morgens beginnen en men is vóór de duisternis invalt kant en klaar. En dan alB het idéé van den schoolopziener toch niet veel oplevert voor kolenbezuiniging waarom moeten de scholen alle middagen leeg staan en waarom moeten de kinderen die halve dagen rondloopen? Zullen ouders daar lekker mee wezen? Zya die in den regel niet biy, dat „er nog een school ia"? Stel U voor, Heldersche moeders, gy krygt uw lievelingen daarmee iederen middag thuis i Nietheeriyk? Dan maar liever - ais'tin Godsnaam niet ander kan de Woensdag- en Zaterdagmorgen, boor ik reeds velen zeggen. Zoo is het. Vooral met het oog op de resul taten van de besparing. Want daar gaat het toch om? Welaan. Het is dan ook te hopen, dat B. en W. het ingediende voorstel van het personeel als de voordeeligste oplossing zullen goedkeuren. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Parya, 9 Oct. Na over de Broenbeek getrokken te zyn, namen de Fran schen vyandelyke verdedigingswerken op een front van-2600 M. en een ge middelde diepte van twee K.M., de dorpen St. Jean, Mangelaere en Veld- boek, benevens een groot aantal •even en blokhuizen. Er werden 900 krygagevangenen gemaakt waaronder 12 officieren. De Eagelachen hebben meer dan 1000 man gevangen genomen. Parys, 10 Oct. In België hebben do Franschen hun vooruitgang beoos ten Draaibank scherper aanzettend, zich van de hoeve Papegord meester gemaakt. Ze maakten een veertig tal gevangenen. Wy versterkten onze vermeesterde stellingen. Sedert gister ochtend zyn 400 man gevangen ge nomen. Da Duitsch6rs deden een hevigenaanval benoorden hetChaume bosch en kregen voet op sommige punten onzer vooruitgeschoven linie. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Londen, 11 October. De Russische regeering verklaart in een derde manifest, dat zy om de werkeloos heid te verminderen een geleidelijke demobilisatie zal voorbereiden. Ver schillende maatregelen op landbouw gebied worden genomen. Nieuwe be lastingen, waarondereen oorlogswinst, zullen worden ingesteld. Eindhoven, 11 October. Giatermid dag sprongen te Mierlo twee Duitsche deserteurs de woning van de weduwe Joosten tienen. De vrouw werd aan een stoei gebonden en mishandeld. Een driejarig kind, dat begon te huilen weid door do indringers die vreesden dat de buren opmerk zaam zouden worden gemaakt ge worgd. Daarna maakten zy zich meester van 40 gulden. Enkele boeren die gewaarschuwd waren, zetten oe indringers na; ook militairen wielryders namen aan de achterolging deel. By Straten werden de Duitschers gearresteerd. Gevanke lijk werden zy naar Helmond over gebracht. De toestand der mishandelde vrouw is zeer zorgwekkend. Qro.nt.nv.lllng Anm Pnulowna. gehouden op 9 Oct. 1917. Slaboonen f 18.- a f19.-, witte kool f 3 60 a f4.-, roode kool f3 70 a f7 50, bieten f2.60 a f 2 80, alles MARINEBERICHTEN. Door den minister van marine zijn de navol gende muUiltn gelast; Officier van geremdheid der te U. J. S. Hon- coop, thans geplaatst te Amsterdam, met 1 Nor. 1917 geplaatst bij het Marlnehospltaal te Wil lemsoord Idem D. B. Jochems, van Hr. Me. Hollend, met 1 Nov. geplaatst te Amsterdam, teneinde de colleges te beaoeken van pror. Me odes da CostaIdem O. van Heek, 1 November November overgeplaatst van Hr. Ma.Neptunue naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord en Idem P. Q. F. H. M. A. Vermast, thans ter beschikking, met 1 Novembc- geplaatst aan boord Hr. Ms. NeptunuB. Luitenant ter zee der le kl. H. J. Pek, 16 October van •s-Bökswerf te Willemsoord, gede tacheerd op Walcheren; idem J. Hoogenhujjre, 16 October belast met het bevel over Hr. Ms Frlso; luitenant ter zee der Se kl. J. B. H. Blom. officlerenmachtntat der 8e kl. E. I. J. Nandorff en O. A. Poot, met 16 October geplaatst aan boord Hr. Ms. Frlsoluitenant ter zee der Se kl. J. A." V. Swenker, 16 October eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Thor en eep! op Vlielandluitenant tor zee der le kl. Gregory, SS October eervol ontheven va bevel over Hr. Ms. Havik en gesteld ter Be schikking; luitenant ter zoo dor Se kl. marine- rosarve A. do Haan, 22 October oor vol onthoven van het bevel over Hr. Me. Wodan en belast met bet bevel over Hr. Ms. Havikluitenant ter zee der 2e kl. marine-reserve B. Borat, 20 October overgeplaatst vsn Walcheren naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord en 23 October belast met het bevel over Hr. Ms. Wodan; luitenant ter zee der 2e kl. Q G. A. Netscher, 18 October overgeplaatst van Hr. Ms.Heemakerck naarHr. Ms. Balder. Luitenant ter zee der Se kl. A. prins, 80 Oct overgeplaatst van Vlieland naar Hr. Ms. Wacht schip Willemsoordadelborst dor le kl. marfoe- rosorve J. de Vrlos, 16 October van Hr. Mn. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Korte- naer; adelborst der le kl. marine reserve, F. W. Hagendoorn, 17 Qotober van Hr. Ms. Dolfijn naar Vlieland buitengewoon adelborst marine reeerve W. E F. Hazebroek, 16 October van Hr. Ms. Wachtschip HeUevoetsluls naar Hr. Ms. Wachtschip Woord: ld. A. Boosman,170ct. van Hr. Me. Atjeh naar H». Ms. Doll|)aIdem F. W. Groot. 17 Octobor Ml Hr. Me. AtjoL nas- Ma. Wachtschip W.vRd; ld-G.C. Voorrips, 1. van Hr. Ms. Atjeli naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord; Idem J. Luske on G. Mulder, 1< October van Hr. Ms. Atjeh naar Hr. Ms. Wacht schip HeUevoetsluls. Do machinisten W- J. M. Limers, van Hr. Ms. Koningin Emma en J. G. LI O. van Erkel, van Hr. Ms. Vulcanus, zullen 17 October van plaat sing verwisselen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht Op 10 Octobersergeant der mariniers L de B!aa)j van Marinekazerne Amsterdam naar Terschelling, onder Intrekking van de bovolen overplaatsing van den sergeant der mariniers H. C. J. NlJbacker op dien datum van Marine kazerne Amsterdam naar TerscheUlng- Op 16 Octobarmachlnedril vermajoor P. Hartland, van Dlngin Emma naar Hr. Ms. Volharding; Idem J. Uit den Bogaard, van Hr. Ms. Waclitschlp HeUevoetsluls naar Hr. Ms. Frlso; Idem J.Smlt Roeters, van Hr. Ms. ""hor naar Hr. Ms. Schor pioen. By bet vast personeel van het Kon. Instituut voor de Marine wordt met 1 November de sergesntbofmeester P. Bizel bevorderd tot bot- tellermajoor. De seemUlclenmacblnedrUver P. Kroll ls met ingang van 12 October bevorderd tot korporaai- seumUIclenmachlnedriJver. AGENDA. Cinema Palace Binnenhaven 2. Hoofd nummer Vervlogen geluk. Eerste Helderache Bioscoop. Kanaalweg 118. HoofdnummerDe Zoon van den Spoorwegkonlng. Tavenn-Bioscoop. SpoorgrachL Hoofd nummer; De gehelmzinnigen. 11 Oct. Volkssangavond In Casino, 8 uur. Burgerlijke Stand v. Helder, van 6 tot en met 10 October 1917. ONDERTROUWD: J. G. Friede- ricb en J. G. Hollander, E- A. Groot huis en J. v. Brederode, A. H. v. Hooydonk en A. Feyen, M. Hoek en J. J. Dienaar. GETROUWD: P. v.d. Eyk en M. van Dam. BEVALLEN: J. L Flens-Clota.z. P. Griek~de Graaf, z. K. Adriaanse— Rieff, d. N. Koekebakker—van Til, z. M. Bakker—Pronk, d. D. Bos—Klein, z. V. Manuel-Pasterkamp, z. M. de Jong—Sanders, z. C. M. E. Ameaz Keijzer, z. OVERLEDENG. van den Oever, 19 jaar, W. K. de Boer, 72 jaar. C. KarsmaD, 79 jaar. H. E. Franke- wed. H. J. Aenee, 75 jaar. 100 K.G.; andyvie f 0.90 a f 1.- 100 krop. De BURGEMEESTER van HELDER brengt ter kennis, dat: le. De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 8 der Dlstrlbutiewet 1916, Hsaft goedgevonden met handhaving zyner beschikking van 2 Juli 1917, No. 42226, Afdeeling Handel I. vast te stellen a. de navolgende maximum tus- scbenbandelpryzen voor: aardappelmeel (onverpakt) f84.- per 100 K.G. aardappelmeel (pakmeel) f40.50 per 100 K.G. dextrine f46.- per 100 K.G. sago f42 60 per 100 K.G. b. de navolgende maximum klein- handelpryzen voor aardappelmeel (onverpakt) f0.I9 per V, K.G. dextrine f0.251/» per V, K.G. II. te bepalen, dat de sub a ge noemde maximum-tuaschechandei- pryzen zyn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien artikel 8 der ïttstrtbuttewet 1916, Reeft gbsagevonden vast te stellen een maximum kietu- handelprys voor Kindermeel, met uit zondering van buitenlandscbe Kin- dermeelen in origineels blikverpak king, van 40 ct. per pakje van V» K.G. en 31 ct. per pakje van K.G- 3e. De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien ayne beschikking van 1 Oc tober 1917, No. 102311 inzake verbod van verkoop, aflevering en vervoer van Calcium Carbid, Heeft goedgevonden te bepalen: dat voorloopig wordt Ingetrokken de vrijstelling van het verbod tot afle vering en vervoer van hoeveelheden minder dan 1 K.G. genoemd sub 2, en dat de uitzondering sub 2, gemeld, worde gelezen als volgt: 2. Het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing op de hoeveelheden calcium carbid van minder dan 1 K.G. aanwezig in verlichtingstoestelleD, welke bevestigd zyu aan en dienen ter verlichting van voertuigen. 4e. De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Heeft goedgevonden in afwyking van het ter zake bepaalde in zyne beschikking dd. 8 April jl. No. 28600 B, Afdeeling Handel, sub. 2b, alsnog te bepalen dat voor boter, verpakt in blik, boven den voor ge meld artikel vastgestelden maximum- pi ys, respectieveiyk in rekening wor den gebracht: voor hoeveelheden kleluer dan 400 gr80 ets. voor hoeveelheden van meer dan 400 gr. tot I K.G. 40 voor hoeveelheden van meer dan 1 K.G. tot 2 K.G. 60 voor hoeveelheden van meer dan 2 K.G. tot 5 K.G. f 1.25 voor hoeveelheden van meer dan 5 K.G. tot 10 K.G 2.40 voor hoeveelheden van meer dan 10 K.G2.8Q Helder, 11 October 1917. De BurgemrMier voornoemd W. HOUWING. MARKTBERICHTEN. Behagen, 11 October 1917. 14 Paarden 2 Veulene Ossen 82 8tieren 220 Qeldekoeieu (magere) 249 Qeldekoeieu (vette) 86 Kalfkoelen Vaarzen 108 Pinken 80 Qraskalvereo 19 Nuchtere kalveren r ïea- 1 800.- 110.- 200.- a-o.- 8a- 460.- 190.- 2CO.— 180.- 480.- 880.- 800.- Schapen (magere) 922 Schapen (vette) Overhouden 66 Lammeren 9 Bokken en Qellen 48 Biggen Konijnen 800 Kippen - Duiven De DIRECTEUR van het LEVENS MIDDELENBEDRIJF maakt bekend, dat van af MAANDA8 15 OCTOBER aan het Levenamiddelsnburtau KERK8RACHT KAARTEN zullen worden uitgereikt, waarop by den Detailhandelaar zal kunnen worden verkregen. Oaze petroleumkaarten worden alleen verkrijgbaar gesteld voor gezinnen welke noch gas, noch elsctrlcltelt voor ver- llchtings- of kookdoelelndan bezitten, en zelf niet da oorzaak zijn geweest, dat zij van dat gebruik door da overheid zijn uitgesloten. De uitreiking der kaarten geschiedt op vertoon van het Ingevulde gezins ben boekje en onder opgave van den naam van den Detailhandelaar, in alphabetische volgorde en wel: Op Maandag 15 October voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A, B, C, D, E, F, G, H. Op Dinsdag 16 October: I, J, K, L, M, N, O, P. Op Woensdag 17 OctoberQ, R, S, T, U, V, W, Y, 2, Voor het KOEGRAS worden de petroleumkaarten in dezelfde volg orde verkrygbaar gesteld by den Agent van Politie te Jultanadorp. Helder, 10 October 1917. De Directeur voornoemd, A. G. A. VERSTEGEN. Den lSan October hopen onze geliefde Ouders R. SCHENDELAAR en T. VAN TIL, hunne 12Vi-Jarige Eehtvoreenlglng te herdenken. Hunne liefhebbende Kinderen, AAGJE. TEUNIS. MEINSJE. JOHANNES. Geboren: HENOERIKUS HERMANUS. Zoon van: K. FLENS en J. L. FLENS-CLOTS. Den Helder, 6 October 1917.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2