Suikerbieten als Voerhieten. De rechte weg 119 SCHORTEN Magazijn „De Ster" Roomboter ►STER R. BAKKER Dz. Nationale Bankvereeniging. DE HELDERSCHE BANK. Openbare Vrijwillige Verkooping de kapitale BOERENHOFSTEDE is naar het Tabak en Sigarenmagazijn „HELDRIA". T. van Zuylen, N. ElSELIN, Kanaalweg 3 2B. BOELHUIS op MAANDA6 22 OCTOBEfl 1917, Kapitaal en Reserven f 6.900.000.- Kantoor: Den Helder (P. GROEN ZOON). STEEDS HET NIEUWSTE. ALLES EIGEN FABRICAAT. I wegens,- het aanstaand vertrek van den eigenaar. Notaris C. L. VAN DEN BERGH, to SCHAQEN, zal op ZATERDAGEN 13 OCTOBER a.s. bij Inzet, en 20 OCTOBER a.s. bi] afslag, tolken» (les voormiddags 10 uur, In hut Noordhollandsoh Koffiehuis Ie Schagen, publiek «ellen en «erkoopen: In het K0E8RAS, onder de gemeente Callantsoog, bestaande uit hulsmans woning met arbeiderswoningen, koebout, ierkelder, watermolen en diverse perceelen uitmuntend Wei- en Bouwland, kadaster sectie B nos. 125, 126,127, 184, 283, 880, 681, 772, 782,784, 785, 787 en 788, tezamen groot 60.77.40 H.A. Uitstekend gesohlkt voor tuinbouw en groententeelt en gedeeltelijk ook voor bloembollencultuur. Te veilen in diverse perceelen en in massa's. Verhuurd aan den heer T. Dalver, landerijen tot 25 December 1918 en de gebouwen met hunne erven tot 1 Mei 1919, tegen f6200.- per jaar en verplichte mestkoop van f 620.—. Aanvaarding in genot op 25 De cember 1917. Lasten vanaf 1 Januari 1918 voor rekening der koopers. Betaling der kooppenniugen op 1 December 1917. Inlichtingen en notitiën met kaart te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. Inmiddels uit de hand te koop. Wordt bekend gemaakt, dat de gelegenheid om aanvragen In te dienen bij de Veevoederbureaux verlengd is tot een nader bekend te maken datum. De Toewijzingscommissie voor Veevoeder, Mr. D. A. KOOL, Secretaris. DUINKER's Advertentie-Bureau n AGAzy# PRIMA KWALITEITEN. Prijzen vanaf 27, cent. HAARHERSTELLER Beproefd middel tegen het uitvallen en tot bevordering van den horgroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds het beste. Per flacon 60 cent- Alléén verkrijgbaar bij Spoorstraat, Coiflsur. fOIfl't IK 1ITISTIEIE UIIVOEIIHS. Reproductiën naar nieuwe en oude portretten. LUSTEN IN VERSCNILLEKQE QUtLITEIT. LANDBOUW BOEKHOUDING. By 0. DE BOER Jb., te Helder, is verschenen LANDBOUW-BOEKHOUDINB DOOK J. DE VRIES Ar., Hoofd v. Schooll en Landbouwonderwjjzar to Jullanadorp (gom. Helder), bestaande uit: Dagboek, Kasboeken voor ontvangsten en uitgaven, Inventarisboekje en Balansboekje, bonevena een op de praktijk ge grond VoorbeBldleroeleniniopCursussen Prijs gezamenlijk f 9.00. Het voorbeeld is ook afzonderlijk verkrijgbaar legen den prijs van f 0.50. te Anna Paulowna, 's morgens 10.30 uur, onmiddellijk na aankomst van den trein aan de halte Breezand, ten verzoeke en ten huize van den Heer C. AMBUUL, aan den Verlengdsn Stoomweg te Anna Paulowna (Breezand), van 27 stuks Hoornvee, ala: 4 tijdkalvereD, 9 geldekoeien, 14 graekalveren 2 Paarden, als: 1 aftands bruine ruin ea 1 zwart merrieveulen 13 Schapen, als: 11 overhouders en 2 schapen; Boeren- en Bouwgoraodsohappan, Melkbussen, Schotels enz. Voorts: Ongeveer 15.000 K.G. best gewonnen Landhool, 2.000 K.G. geperst Haver- atroo, 2.000 K.G. Gerste- atroo. Op de plaats Is gelsgenhsld tot stalling. Deurw. W. BIERSTEKER, t. Held.t. Thans weder geregelde aanvoer van onder Rijks-Contröle. Mei-Boter gelijk Aanbevelend, KEIZERSTRAAT 56. Klompen I Klompen I In alle soortan. Billijkt prijs. Schagenstraat 93. Handelscredieten. Rekening-Courant ,en Deposito. Incasseeringen op Binnen- en Buitenland. Vreemd geld. Reiscredietbrieven. Effecten en Coupons. Administratie van vermogens. KLUIS-INRICHTING. Wij belasten ons met het inoasseeren van wissels en kwitanties door geheel Nederland. Ean reda van Erzbarger. De correspondent van de N.Rott. Crt. te Berlijn schrijft d.d. 2 October aan zyn blad: Erzberger, de man. die niet slechts op dit oogenblik een hoofdrol speelt in de vredesbeweging in Duitschland, maar onder den heeien oorlog voor een verzoening heeft geijverd, heeft op 23 September te Ulm een rede gehouden, die als brochure versche nen is. In deze rede heeft hij een samenvatting gegeven van de mee- ningen en wenschen der vredespartij. Erzberger begint met op te som men, wat Duitschland en zijn bond- genooten in de drie jaren van den oorlog hebben tot stand gebracht. Maar waarom is er, na al die groote daden, dan nog geen vrede, zoo vraagt hij. Ea hij antwoordtOmdat deze oorlog goan zuiver militaire oorlog meer is, maar een strijd der volken, met al hun macht en al hun kunnen. Op militair gobied heeft Dult9chland schitterende resultaten bert.-ikt, maar op andere gebieden vallen schaduwzijden en verliezen waar te nemen. Do Duitsche nijver heid heeft, evenals het leger, won deren volbracht. Zonder dat ware het land toch verloren geweest. Maar hoe staat het verder oecono- misch De koloniën zijn, op een klein gedeelte na, verloren gegaan. Duitsch land is afgesneden van de wereldzee. De uitvoer van 10 milliard, die bij normale ontwikkeling, het rijk in 1917 op de eerste plaats onder de exporteerende landen zou hebben gebracht, ia weg, en evenzoo de miljoenen, die de Duitschera ln ovorzoescho oudernemingen hebben gestoken. Da nijvere middenstand is ongeveer geruïneerd. Ea welke flaancieele lasten brengt de oorlog mee! Tegenwoordig kost iedere dag van mobilisatie 100 miljoen mark. Da oorlogauitgaven bedragen reeds 140 milliard. Da band van internationale schaving is verbroken, en hot gods dienstig leven heeft, naar nu algemeen erkend wordt, niet erbj gewonnen. Talloozen zijn gesnóuveli aan het front, maar ook in het land zelf vindt men de graven van velen, die onder het leed van den oorlog bezweken zijn. Het toekomstig geslacht '.(jdt gebrek en verzwakt. Men moet dus niet alleen op de schitterende militaire zijden van oorlog turen. Dan bespreekt hij, waarom de Rijksdag z(jn bekende motie heeft aangenomen. ,Voor velen in Duitsch land en in de heelo wereld was het een verrassing. Europa had driejaar oorlogschampagne gedronken, en dan smaakt het kristalheldere water van d6 waarheid en de werkelijkheid velen bitter." Maar de Rijksdag «moest nu eenmaal den weg der verzoening betreden. Niet alle beweegredenen kunnen in het openbaar besproken worden. „Mo9at men verder vechten tot den laatsten bloeddroppel, tot den laatsten penning." Men stond voor 1 het begin van den vierden oorlog» winter. Keurde men in Juli het crediet van 15 milliard goed, dab moest automatisch de goedkeuring van hetzelfde crediet in December erop volgen. Id Juli moest er dus gesproken worden als men iets te zeggen had. Wij wisten reeds, dat heel Europa terugschrikte voor een vierden oor logswinter, di8 de menscheid meer lasten en offers op zou leggeü, dan alle vorige te samen, internationale graannood, internationale kolecnood, tut,ernationale vetnood, internationale ledernood, en nog een heele reeks andere nooden, die ik zou kunnen opsommen. Niemand anders dan de Rijksdag had, ondanks al dit schrik wekkende, den moed, baanbreker voor den vrede te zijn. De Rijksdag stond voor de keus: Moest bi) de kleine, maar luidruch tige schaar van veroveringsluatigen laten begaan, of moest by zich aan den kant stellen van de groote me nigte in stad en land, die worstelt en produceert? De Rijksdag moest het laatste doen. Deannexioniaten bezorgden Duitsch land vijandschap bij de neutralen. Tegenover dit alles moest de Rijksdag luid verklaren: Wij voeren geen veroveringsoorlog! In de vijandelijke landen ontstonden vredesstemmingen, die door de regeeringen werden on derdrukt. Slechts de Duitsche Rijksdag kon toen zijn stem verheffen, om hen op te roepen tot den gemeenschap jeiyken strijd voor den vrede. Daarby cwam nog deze overweging: gelooft iemand ter wereld, dat de vrede van 1918 met al zijn ni6uwe offers in goed en bloed, beter zal zijn dan de vrede van 1917? Hy kan voor de heele wereld slechts slechter, en voor DuUachland niet gunstiger zyn. De spreker rekent dan uit, dat aan den kant van de vredesmotio de. vertegenwoordigers van 9 millioen kiezers stonden en er tegenover slechts die van l1/» millioen. Erzberger komt op tegen de uit drukking „Verzichtsfrieden" (verza- kingsvrede), die de al Duitschers voortdurend gebruiken. Doet Duitsch land dan afstand van iels, waarop het moreel recht heeft En als men het. weer uitleveren van veroveringen „Verzicht" beschouwt, hoe groot wordèn dan wel de eischen, die men aan Eageland stelt? Spreker rekent ook uit wat ge beuren zou als het hoogste, wat de aoucxionisten wenschen kunnen, aan Buitschland ten deel viel, en dit al het bezette gebied behield. Dan kroeg het 7 millioen Belgen erby, die een industrieele bevolking vormen Noord-Frankrijk, dat eveneens rijk is aan industrie. Waar zou Duitschlauddan alle grondstoffen van daan halen, die het noodig had voor zyn ontzaglijke nijverheid, ala de oeconomische oorlog werd voorge zet en ook, waar zou het heen moeten met zyn productie? Wat Duitsche soldaten veroverd hebben wil dus de" vredesmotie niet dan tegen ge- lykwaardige vergeldiDg teruggeven. Een vrede, gebaseerd op de grootste militaire overwinningen, mair uit. loopend in een oeconemischen oorlog, zou de ruïne van het ryk zyn. Zeer merkwaardige dingen zegt Erzberger naar aanleiding van het Duitsche antwoord op de nota aan den Paus. „De Duitsche regeering verklaart zich bereid, don vrede door overeenkomst te sluiten, diendeRyks dag op 19 Juli heeft geöischt. Geen wanklank, geen afwljkenke meening meer tusschen alle organen en alle instanties van het rijksbestuur ik leg daar nadruk op". Zoo sterk is het optimisme van Erzberger. „Hoe ook het antwoord van de entente uitvallen mag, één ding staat "ast: Wij naderen met groote schreden een duurzamen wereldvrede". Den eigenlijken hinderpaal, die nog uit den weg moet worden geruimd, noemt hy Belgié. „Wy hebben drie documenten als leidraadde Rijksdag- motie geen .overweldiging; het pauselijk manifest België econo misch, politiek en militair onafhan- keiyk, tegenover welke mogendheid ooken de Duitsche nota van antwoord ontwapening, scheidsgerecht, aan vaarding van de ryksdagmotie, en de stellingieder volk moet bevredi gende voorwaarden voor zyn bestaan krijgen. „Wij zullen de Belgische kwestie zoo oplossen, dat zy geen hinderpaal zal zijn, voor het spoedig tot stand komen van den vrede." Erzberger erkent, dat in het Westen nog vele moeiiykheden uit den weg geruimd moeten worden. Maar de vrede is op weg. Hy hoopt, dat de komende winter geen volle winter van oorlogsellende meer zal zyn. „Ala de vredesonderhandelingen met Kerstmis beginnen, zal ik zeer te vreden zijn" Dit is in hoofdzaak de inhoud van de rede. Het belangrykste erin is misschien de verklaring, dat de re geering volkomen op de hand van de vredesparty is. Dit is te opmerke- ïyker, omdat Erzberger niet voort durend zoo tevreden is geweest met de politiek van het nieuwe bewind. In ieder geval zyn deze verklaringen van het invloedrykste en krachtigste lid van dsn Rykadag van dit oogenblik van meer dan gewone beteeken is. verhoogen met f25 en vast to stellen op f200 en die van den nachtwacht te De Cocksdorp met f 15 tot een bedrag van f140. Wordt aldus vast- UIT DEN OMTREK. GemeenteraadvanTexel, gehouden op Dinsdag, 9 October 1917. Aanwezig alle (18) leden. Voorzitter de heer Buyaing Barnat Burgem. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Ingekomen stukken. a. Ontslagaanvrage vanden leeraar der Zeevaartschool H. Groenewold. Het ontslag wordt eervol verleend. b. Verzoek van den N. H. B. van Gemeenteambtenaren om de salaris- regeling te herzien van deambtenaren ter Secretarie en van den Gemeente ontvanger. Daar reeds verhoogingen hebben plaats gehad, acht men dit niet noodzakelijk. c. Schrijven van Mej. A. Kweldam, meldende aanneming harer benoe ming tot onderwijzeres té Midden Eierland. d. Procesverbaal van kasopname bij den Gemeente ontvanger. In kas was f 12282.26. Alles ln de best* orde bevonden. e. Verzoek van den nachtwacht te Oosterend, om zijn salaris te willen stellen op f200, dus met f25 te verhoogen. Voorstel van het raadslid A. Boon om wijziging in heffÏDg Hoofd. Omslag. Zal aan het slot der zitting behandeld worden. II. Vaststelling kohieren school geld 4e kw. '17. Dat voor de school met uitgebreid leerplan wordt vast gesteld op f 359.09', dat-voor de overige scholen op f 602.09. III. Goedkeuring begrooting van en subsidie-verleening aan het Algem, Armbestuur voor 1918. De commissie van onderzoek stelt voor de begrooting met een eindcyfer van f 6846.98, waarby een Gemeente subsidie van f 5000, goed te keuren. Zulks geschiedt. De Voorzitter brengt de commissie dank voor den arbeid. IV. Aanbieding Gem.-begrooting 1918. Deze begrooting met een eindcijfer van f 200.709.54 wordt den leden aangeboden en zal circuleeren. Wordt tevens gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren B. C. Dros, Koning en Kikkert. V. Benoeming onderwijzeres aan de o. 1. school te De Cocksdorp. Benoemd wordt met algem stemmen mej. E. Boldingh, van Hoorn. Mede op de voordracht stonden mej, C. G. H. Caver, te Amsterdam en C. A. M. van Wingerden, teBeverwyk. VI. Ingebruikgeving schoollokaal Den Burg. Besloten wordt gratig het gym nastieklokaal der o. 1. school te Dan Burg af te staan voor de oefeningen van het Fanfarecorps, onder directie van den heer H. Groenewold. VII. Rooien van boomen. Op voorstel van dér Voorzitter wordt hiervoor eene commissie be noemd, a bestaande uit de heeren Keesom, D. C. Dros en Boon, die later rapport zal uitbrengen. B. en W. meenen, dat wel 108 M8. hout gerooid zal kunnen worden* waarvan der Texelsche gezinnen elk 200 K.G. zou kunnen bekomen, terwyi mede hoop bestaat, dat houtvester een party dennenhout beschikbaar zal stellen. VIII. Verzoek H. Houtwipper te gemoetkoming kosten van af heining tengevolge van slootdemping. Dit verzoek wordt op voorstel van B. en W. van de hand gewezen. IX. Verhooging jaarwedde nacht wakers. B. en W. stellen voor om met in gang van 1 Jan. 1918 dejaarwedden der nachtwachts te Den Burg, Den Hoorn, Oosterend en Oudesohild te X. WyzïgiDg besluit geldleening tot dekkiDg diatributicbasten. B. en W. stellen voor het besluit van 4 Sspt. j 1. in te trekken en eene geldleeniDg aan te gaau ad. f 13750, rentende 41/> aflossing in 8 jaar, telkens Va gedeelte, waarmede wordt toegegeven aan den wensch van Ged. Staten. Aangenomen. XI. Wyzlginghefflngs-verordening Hoofd. Omslag. Hierby wordt tevens behandeld het voorstel van den Heer A. Boon. B. en W. stellen voor, om het te heffen bedrag van f55000 in maximum te brengen op f65000 en voor aftrek eerste levensbehoeften f400 inplaats van fSOO te lezen, benevens eenige wijzigingen aangaande den belasting plicht van bloed- en aanverwanten, enz. De heer Boon wilde ieder persoon, die minder den f 550 verdient, geheel vry laten en een aftrek voor gezins hoofden van £600, invoering van meerdere progressie en verplichte beschiyving. Uit de besprekingen bleek, dat men by een aftrek van f400 voor levensonderhoud geen hoogere pro gressie dan 4.55 kan opvoeren. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Volgderondvraag. Hierby werd nog even gesproken over overbrugging over do Schilsloot, waarbij de heer Dyt verklaarde, dat alleen de ophaalbrug van de gemeente isde andere zouden dan van parti culieren moeten zyn. De heer Beumkes vraagt inlich tingen over aardappelen-opvordering. De Voorzitter zegt, dat hierover na de zitting gesproken zal worden. De heer Keesom sprak opnieuw over vergoeding voor den vertrouwens man J. N. Kikkert. Evenwel bleek, dat de gemeente deze niet kan geven, daar do heer K. geen ambtenaar der gemeente is. Alleen zou de gemeente subsidie kunnen verleenen, wanneer H. M. v. L. voor de vergoeding zorgt. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. Texel, 10 Oct. Met het aanvoeren van jong rund vee, zooals dat ieder najaar geschiedt, is ook nu weer aangevangen. De prys ia van f80 tot f90 per stuk. Door de menigvuldige zware regens der laatstste dagen zyn alle lage landen, naby de haven, geheel onder water gezet. Aangien de stand van 't zeewater steeds boven peil bleef, kon met de zeesluizen niet worden gespuid. Zoodra de afvoersluizen kun nen werken, is het euvel in 'n paar etmalen verhi Ter markt waren Maandag aange voerd 127 schapen, prys f 14 f28; 109 lammeren, f8 h 14; 12rarhmeu, f35 f45; 13 koeien, f160 h f226; 4 pinken, f100 h f140 en 4 schram men, f35 a f40, per stuk. Beroepen by de Hervormde Ge meente te Den Burg Da. J. KroeHe, te Vrouwenpolder (Walcheren). Pomada-,.ersatz". Een onderwijzeres behandelt in de klas het versje: „Duifje strykt zijn veertjes glad." Onderwijzeres vraagt: „Waarmee doet het duifje dat wel Gepn antwoord. „Kom, Jantje," luidt de aanmoedi ging, „weet jy het niet Jantje vermant zich en zegt: „Met een bout". „Wel neel Waarmee strykt je moeder 's morgens jou haren dan glad „Met spuug". Naam: W. de Smit, C. Luiten, A. Sroofl, D. Belohart, J. W. de W«d, J. A van Stelten, C. Flaos, J. Berghuis, P. A. Kroon, J. W. Borgmann, Wed. L. J. Dunk, J. van Hooljdonk, H. van Alem, J. S. Goedhart, B. J. M. Walker, LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. Woonplaat»-. Beroep: arbeider, grondwerker, onderwürer, grondwerker, atnormaa, machinist, arr.-schoolopzlener, coupeur, loodsleerling, Poetser, zonder, grondwerker, timmerman, slager, Van: Texel. Barslngerhorn. Webl. Andljk. Vlaardingen. Baralngorhorn. Jhr. H. B. K. Kandorp, luitenant ter zee lo kl., Binnenhaven 48, Binnenhaven 108a, Huisduinen B5, Koningstraat 63, DUkweg 42, Zuidstraat 26, Huisduinen 46, Hoofdgracht 76, Oegetgeeat. v. Hogendorpstraat 49, Enkhuizen. Kanaalweg 74, Vlieland, Emmastraat 76, Amsterdam. Achter Blnnonhav. 19, Haarl llede: Monnikendam. Grootebroek. Schoten. Langeatraat 11, Weezeastraat 32, 8pooratiaat 86, J. Smits, H. H. 8teenblnk, S. A. Anholt, H. Zondervan, J. Middendorp, N. Kamers, He W. H. Klei], P. H. Holla, C J. Zogers, sergeantmarinrer, Hoogstraat 88, bediende, Spoorstraat 182, ofBclor v, gezondheid, DUkstraat 82a. agent van politie, Oronjéstraat 2, leeraar, leerarea, coupeur, 7 sergeantscEarUver, korporaalmarinler. kok, Kanaalweg f Laan 16, Kanaalweg 16, Trompstraat 16, EmmaBtraat 78, Fabrleksgracht 4, Spoorstraat 1, Ned.-ïlerv. DoopBg. g. Ned.-Herv. Doopsg, g- Apost. Nod.-Horv IL-Cath. Ned.-Herv. Hilversum. R-Calh. Groningen. Ned.IaraSl. Sneok. Ned-Herv. Amsterdam. Geen. Watergraafsmeer. Deventer. Ned.-Herv. Rotterdam. Gor. K. Amsterdam. Ned.-Herv. B.Cath. FEUILLETON. DOOK MARIE HOEFFELMAN. 86). „Zijn armen waren in een oogwenk om my heen en wij behoefden niets meer tot eldaar te zeggen." Iets verder ging ze voort. „Zijn zusje Marguerite, dat snoezige kind, je hebt haar van den zomer hier ontmoet, is met Maurice verloofd. Had je dat wel ooit gedacht? Zy is negentien, hy dertig, 't Is heusch een aardig paar. Je zult wel meer nog van hen hooren." Die lieve, gelukkige menschen ach, ze had niets geen lust aan ben te denken nu en uit haar moede handen viel de brief. Morgen - ja, morgen zou ze wel aan Netty schry- ven. - Het had half zes geslagen, ze rilde op nieuw, schoof dichter naar het vuur toe, dat alweer begon te zakken. Een poos weer ging ze liggen, achterover in den stoel, van onrust en van angst een beetje schreiend. Toen schrikte ze op, in eens, hoorde ze iemand komen in de gang. Het was Gondard. Ze had van 't openen der voordeur niets gemerkt. Nu reeds, dacht ze, nu zal by 't zien. Daar kwam hy binnen. „Zit je nog in 't donker? 'k Zie je byoa niet," klonk zyn stem, als altyd, opgewekt. Al tastend naderde hy. Het haardvuur was gedoofd, zoodat geen roode gloed haar meer om- gloorde. Met zyn handen zocht hy haar gezicht en, zich bukkend, kuste hy haar. „Wat gloeien je wangen, kind, wat heb je?" vroeg hy verontrust, en langs haar warm gezicht. Ze trachtte te vergeefs een snik te onderdi ukken. „Waar z(jn de lucifers? Ik moet licht hebben riep hy ongeduldig uit. „Ze liggen op den schoorsteen mantel. Maar ik heb niets hoor't is hier nog al koud." „Zoo erg niet, maar we zullen wel naar do eetkamer gaan," hernam Gondard, die, de lucifers gevonden K licht begon te ontsteken. Brigitte's kamer was in hun woning het eenige vertrek, waar geen elec triach licht was aangelegd. Gondard had 't indertyd maar zoo gelaten en 't, in navolging van Netty's boudoir, voor kaarslicht ingericht, dat te mooier kleuren zou het teere van de meubels. Toen Gondard wat licht gemaakt had trad hy op zijn vrouw toe, nam hy in zyn handen, zacht, haar hoofd, keekhy onderzoekend in haargloeiende gezicht met de van koorts gezwollen oogen. „Wat scheelt er aan?" vroeg by. ,'k Ben wat moe en loom in do beonen, maar 't werd straks al beter, 'k Denk, dat 'k een beetja koorts heb door 't vochtige weer't zal wel weer overgaan. - Heuscb," toen ze zyn ontsteld gezicht zag, ,'k ben morgen wel weer beter. Kom, laten we maar naar de eetkamer gaan't wordt hier W6rkeiyk te koud; 't vuur is heelemaal uit." „Heb je eetlust?" „Niet veel; maar dat is toch niet zoo erg? Toe Adrien, maak je nu niet ongerust." Z8 wilde opstaan, maar kon niet, zonder steun by hem te zoeken. Hy hielp baar overeind, nam haar mee naar de eetkamer, waar de tafel al gedekt was. „Hoe laat Is 't?" vroeg ze. „By half zeven." „Dan gaan we dadeiyk eten." „Maar jou breng 'k eerst naar bed en telefoneer dan om d'Aily." „Och, doe dat nu nog maar niet, als 't nu morgen over is ,'k Doe 't bealiBt, 'k ga zoo den nacht niet met je in, kom dan. Wil "k je dragen?" „Stel je voorGeef me maar een arm." Hy sloeg zyn arm om haar heen, haar stevig steunend, en hielp haar vlug in bed. Hy zag wel, dat ze zieker was dan zo weten wilde, maakte zich heel ongerust, maar toonde het niet. „Lig je goed? Lekker toegedekt? - Wil 'k Zoö een warme kruik laten brengen „Graag, 'k héb 't erg koud nog. Geef me nog maar een deken." Hy trok er een van zyn bed, dekte er haar mee toe. „Zoo goed nu of nog meer zy rilde, terwyi haar voorhoofd gloeide, en klappertandend trachtte ze hem te beduiden, dat hy een andere deken nemen moest. Maar hy streelde zacht haar mooie baar, dat, los nu, in verwarde massa op 't kussen lag verspreid. „Bekommer je toch niet om my ik zal wel zorgen voor myn bed, Maar nu ga 'k vlug den dokter waarschuwen en dan wat eten. Jy krygt voorloopig niets. Word je al wat warmer? - O wacht - die kruik, nog." Hy drukte op 't electrisch knopje en even later kwam Zoö aan de deur. „Zoft, wil je dadeiyk een heete kruik brengen Mevrouw voelt zich niet wel, ligt al te bed." Zoë ging, was twee minuten later met de kruik terug, die ze neerlei aan de voeten van Brigitte. „Is ze niet te heet, Mevrouw? ik heb er een dikken, wollen doek om heen gedaan." „Neen, heeriyk Zoë, dank je wel," rilde Brigitte nog altyd. Gondard verwyderde zich, Zoë gelastend het eten maar binnen te brengen, ging intusschen in zyn kamer telefoneeren. Dokter d'Aily was thuis, juist tafel, zou over een half uur in de Rue Courcelles zyn. Gondard's eetlust, gewooniyk goed was nu beneden nul gedaald. Hl zette zich aan tafel, maar at niet» nam niets zelfs op zyn bord. Hl schelde „Neem den boel maar weer weg, Zoë," zei hy, toen het meisje binnen kwam. „Heeft mynheer niets gegeten?" vroeg ze. Hy schudde neen. „Heb ja vandaag niets aan Mevrouw gemerkt „Neen, Mynheer, niets bizonders. 'k Vond alleen, dat mevrouw na tafel, om twee uur, wat veel kleur had, en ze ging ook niet, als gewooniyk, uitmaar 'k heb er verder niet meer op gelet" Zoë, een helder, vriendeiyk meisje, met zachte, donkere oogen en voor komende manieren, diende sedert half October, toen ze in Parys gekomen waren, bij de Gondards. Ze hield veel van Brigitte, mocht ook Gondard graag ïyden, kreeg medeiyden met hem om zyn ongerustheid. „Mynheer moet maar niet al te ongerust zijn," zei ze, „Mevrouw is zoo jong en zoo gezond en ala ze ziek mocht worden, zal ze zeker die ziekte weer te boven komen." „'k Hoop 't, Zoë," en hy ging de kamer uit. „Hoe ia 't nu?" vroeg hy, toen hy voor Brigitte's bed stond. „'k Zou wel graag wat willen drinken; myn mond is vreeselyk droog." „Wat wil je hebben? Wyn met water?" „Goed, maar veel water dan." Hy maakte het voor haar klaar en toen ze had gedronken, snel, met groote teugen, lachte ze even. „Arme man, vervelend voor je, dat ik bier nu lig." „Zeker, 'k zal je missenmaar morgen ben je, hopen we, weer beter en dan is 't dubbel zoo gezellig." Er werd gescheld. „De dokter," zei Gondard, en ging de kamer uit, hem tegemoet. Dr. d' Aily, een man van omstreeks vijftig jaar, middelmatig, groot en forscb, met ernstig, niet onvriendelijk gezicht, wa» al door Zoë ingelaten. „Wat is hier gaande?" vroeg hy, gaf terwyi Gondard de hand. „Myn vrouw is niet in orde, dokter. Een uur geleden bracht ik haar naar bed met nog al hooge koorts." „Temperatuur al opgenomen?" „Neen, ik wilde haar, nu u toch kwam, niet verontrusten." „Dan zullen daar maar mee be ginnen." Al pratend was-de dokter de slaap kamer ingegaan, naast 't bed gaan zitten. „Wel, Mevrouwtje, gaat u er wat by liggen?" vroeg hy, schertsend, „maar 't is in bed nu beter dan op straat." „Ja, dokter, maar zóó lig 'k er toch liever niet in," antwoordde ze moeizaam. „Neen, dat moet ook niet. We zullen er u weer gauw uithelpen. Waar is de thermometer?". Gondard reikte hem over. Ea toen de dokter hem de jonge vrouw had aangelegd, wachtte op 't resultaat, bleef hy zitten naast 't bed, koek, de armen over elkaar, bedaard, de eenvoudige, maar raipie en hooge kamer rond. ,'t Is hier trisch genoeg," zei hij. „Wil 'k 't raam wat lager doen?" vroeg Gondard. „Neen, zeker niet; 't is heel goed zoo. Heeft Mevrouw een warme kruik „Ja, dokter." „Geef er haar dan nog maar twee en wat minder dekdit is te zwaar." Gondard gaf Zoë last er dadeiyk voor te zorgen. De dokter nam de thermometer weg, bekeek hem bij het licht. „Vry hoog, dat dacht ik wel." Hy liet Gondard zien, 40.6maar schudde evea, toen hühem verbleeken zag, 't hoofd. Brigitte lag doodstil nu; 't waa haar biykbaar onverschillig, wat de thermometer aanwees. De dokter schoof het dek terug, begon zyn onderzoek. Gondard, in angstige spanning, onbeweeglijk op één plek, wachtte af, welk vreeseiyks by aanstonds hooren zou. Toen het afgeloopen was, de dokier weer het dek had goedge legd, op een deken na, die hy van 't bed verwyderde, wendde hy zich naar Gondard. ,'k Kan nog niets zekers consta- teeren," zei hy, ,'k kom morgen ochtend vroeg terug; maar Mevrouw moet van nacht niet alleen biyven." „Ik slaap hier," zei Gondard. (Wordt vervolgd);

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 4