HELDERSCHECOURANT No. 4842 DINSDAG 16 OCTOBER 1917 45e JAARGANG Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder. Oplaag 6250 ex. Abonnementsprijs: In de stad I 0.85, per post I I.IO. Losse ex. 21cent. Advertentlèn 10 oent per regel. Op pagina 4 van dit blad la opgenomen: 1. Os Distributie. I. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Dt legerbarlchtan van 13 en 14 October. Van bet Weateltyk front. Volgens het Buitsche legerbericht van Zaterdag, leefde de alag in Vlaanderen Vrijdag J.1. weder op. Over een front van ongeveer 10 K.M. voerden ds Engelschsn hun aanval uit. Beze werd vooiafgogaan door sen geweldige artillerie voorbereiding. Eerst nadat verschillende aanvallen afgeslagen waren, slaagden de Engel- schen erin by het dorp Poelcapelle vooruit te komen. Ter weerszoden van de Pendsbeek werd de vijand door herhaalde tegenaanvallen terug ge worpen. Zaterdagmorgen ondernam de vijand nieuwe aanvallen. Beze waren gericht tegen de Buifschc stellingen in en ten Z. van Poelcapelle en tegen Paaschen- dacle. ZiJ konden bij laatstgenoemd dorp, dat in handen der Buitschers bleef, slechts een kleine terreinwinst boeken. Ten O. van Zonnebeke werden de san vallen afgeslagen. Twschea ée Leis en het kanaal Tperen—Koemea groeide het vuur der viiandelfke artillerie tot roffelvuur aan. Actie der infanterie bleef even wel alt. Volgens het legerbericht van den Hen nam eok aan de Vlaamache kust, b(j bet beech ran Houthulst en by Gheluvelt de srtülsrlewtiyd aanmer kelijk in kracht tv». Behoudens in gevechten met vrfi sterke verken- ningsafBeelingen, kwam de infanterie ook nu niet in actie. Van Fraosebt z|de wordt dd. 18 dezer gemeld, dat de Buitschers in bet vak Hartefetese Chevreux ver scheidene felle aanvallen ondernamen, waarbij 41 «1° slaagden een deel der Fransciie loopgraven te bezetten. Tegenaanvallen herstelden echter spoedig den ouden toestand. Hoe het komt dat de Buitschera in Vlaanderen zulk een taaien tegen stand bieden aan de Engelsche aan vallen, wordt door een correspondent van de .Times" aan zijn blad gemeld. Naar hij mededeelt, zijn er ten O. en N.0. van Poelcapelle heele groepen gebetonneerde stellingen en zQn op een punt alleen negentien beton- gebouwen geteld. Al deze stellingen dienen als schuilplaatsen voor .een menigte machinegeweren en hetbe boeft geen verwondering te baren, dat onze vooruitgang zachtjesaan gaat. Be Buitschers zijn blijkbaar besloten om zich aan Passchendaele en de westelijke zijde van den rug tot bun laatsten ademtocht vast te klampen. Als Passchendaele voor hen verloren gaat, zal een belangrijk ge deelte van den rug vermeesterd zijn. Op het Oostelijk gevechtster rein hebben de Buitschers wederom bun slag geslagen. Een niet officieel bericht uit St. Peteraburg meldde Zaterdag reeds, dat de eilanden BagO en Oeael, de beide groote eilanden voor de golf van Riga, door de Buit schers waren bezet. Latere berichten maken alleen melding van de bezetting van Oesel. Het laatstgenoemde eiland sluit den ingang van de golf van Riga bijna geheel af. Tusschen de zuidelijke punt van het eiland en de kust van het door de Buitschers be zette Koerland is slechts een door vaart van ongeveer 25 K.M. breedte. Wel wordt gemeld dat de Russen de zuidpunt van het eiland, het schier eiland Sworbe, nog bezet houden, doch het is te begrijpen dat deze tegenstand spoedig gebroken zal wor- worden. Bagö ligt benoorden Oeael, ten Z.W. van den ingang van de Finsche golf. Be mogelijkheid be staat echter eveneens, dat zij vanaf dit eiland, gesteld dat deze landing ■laagt, in staat zouden zijn den noordelijken vleugel van de Russische legers om te trekken. Volgens een mededeeling van het Russische ministerie van Marine na men acht dreadnoughts, een twaalftal lichte kruisers, veertig torpedobooten en dertig mijnveegers aan de operatie tegen Oesel deel. Zaterdagmorgen was de tegenstand der Ruesen gebroken en werden alle Noordelijke en Oostelijke havens van bet eiland bezet. Baarna rakten de Buitschers 12 werst naar de aan de zuidkust gelegen hoofdstad Arens- burg op. Van Duitsche zijde wordt de vol gende lezing gegeven van de bezet ting van het eiland (Esel. Na een goed doordachte voorbereiding is onder samenwerking van leger en Marine een gemeenschappelijke operatie be gonnen tegen het eiland (Esel, dat tot een krachtig steunpunt versterkt was. Nadat in de wateren bij de kust op groote schaal de mijnen waren opgeruimd, werden Vrijdagmorgen de versterkingen op bet schiereiland Sworbe bü Kielkond aan de Taga- bocht en bij Soölosund onder vuur genomen. Na de demonteering der Russische batterijen werden troepen geland. Bit eerste deel van de onder neming slaagde zonder eenig scheeps verlies. Be in de Taga-bocht en op de Noord westkust gelande troepen braken snel den tegenstand der Russen en rukten verder naar het Z.0. op. Zerel, aan de zuidpunt van het schiereiland Sworbe en Arensburg, geraakte in brand. Overigens hadden aan het oostelijk front geen gebeurtenissen van belang plaats. Van bet Italiaansch-Oosten- rijkachen front wordt van beide zijden toenemende bedrijvigheid der artille rie in Tirol en aan de Ieonzo gemeld. Verder maakt het Italiaansche com- muniqé van Zaterdag melding van het afslaan van een aanval der Oos tenrijkers in de streek van Gostabella. Op het RussischTurkiche front hebben de Turken, naar d.d. 12 Oct. uit Konstantinopel wordt ge meld, de Russen in PerziS terugge worpen. In de streek vanRevandoes werden de Russen, nadat zij aanvan kelijk eenig voordeel hadden behaald, eveneens teruggedreven. Da duikboot- an mljnoorlog. Volgens het offlcieele Duitsche ba richt werden in het afgesloten gebied rond Eogeland weder een aantal schepen, tezamen metende 21.000 ton vernietigd. Hieronder bevonden zich twee Btoomschen geladen met kolen en een zeilschip met 3000 vaten machinesmeer. Dt muiterij op de Dultsoht vloot. Van een drietal deserteurs der Buitsche marine heeft de .Telegraaf" eenige bijzonderheden vernomen om trent de muiterij, aan boord van eenige Buitsche oorlogsschepen. Beze muiterij is van ernstigen aard geweest. Op niet minder dan drie groote linieschepen en een kleinen kruiser, n.1. de .Kaiser", .Westfalen", .Prinz Regent Luitpold" en .Ham burg" zijn de matrozen aan bet muiten geslagen. Op zekeren, van te voren vast- geatelden dag, werden aan boord van genoemde schepen roode vlaggen ge- heschen en weigerden alle minderen op het appél te verschijnen. Be officieren meenden het .op stootje" spoedig te kunnen onder drukken, doch hierin vergiBten zij zich; want toen zij zich met de revolver in de hand naar de muitende matrozen begaven en dezen onder bedreiging op hen te zullen schieten bevalen aan het werk te gaan, wei gerden allen als een man hen te ge hoorzamen. Zij namen een zeer dreigende houdiDg aan en spoedig vielen zij op de officieren aan. Een gevecht ontstond, met het gevolg dat verscheidene officieren overboord geworpen werden en den dood in de golven vonden. Zeer warm ging het o.a. toe op de .PriDZ Regent Luitpold", een schip van 21.700 ton, beboorende tot de „Kaiseri'-klasse, waar zelfs de commandant door de muiters niet ontzien, doch eveneens overboord geworpen werd. Na de officieren moest ook het materieel het ontgel den en verscheidene kanonnen ver dwenen in de diepte, terwijl aan de schepen nog verschillende andere beschadigingen werden aangericht. Over de schepen, waarop de on lusten hebben plaats gebad, nog het volgende Be .Kaiser", waarnaar de .Kaiser"- klasse genoemd is (tot deze klasse behooit ook, zooals reedB gezegd, de .Prinz-Regent Luitpold") heeft een waterverplaatsing van 21,700 ton. De bemanning telt 1088 koppen. De be wapening bestaat o.a. uit tien 30 c.M. en veertien 15 c.M. kanonnen. De .Westfalen", gebouwd in 1908, meet 18,900 ton, terwijl de bemanning 968 koppen telt. Zooals uit de Rijksdagdebatten be kend is, hebben verschillende muiters bun optreden met den dood of met zware gevangenisstraf moeten betalen. Be .Hamburg" is een kleine kruiser van 8250 ton met een 286 koppen sterke bemanning. Uit don Duitschen Rijksdag. Omtrent de debatten in den Rijksdag werden reeds uitvoerige berichten de wereld ingezonden, maar toch zijn nog eenige belangrijke redevoeringen on vermeld gebleven. Onder meer was dit het geval met de redevoering van den onafh. socialist Ledebour, die een scherpen aanval op den kanselier deed. Hij zeide o.a.: allen hebben zich nu wel moeten overtuigen dat die dr. Michaelis vol slagen ongeschikt is, zoowel wat aan gaat zijn bekwaamheden, als zijn karakter. (Be voorzitter roept den spreker tot de orde.) Zijn werk kan op zijn hoogst nog eenige weken duren. Als er iemand op de post van rijks kanselier komt, die tegen zijn taak opgewassen is, dan is een vicékan selier overbodig. Daarom moet die begrootingspost voor den vicekanse- lier worden verworpen. Be uiteenzettingen van staatssecre taris von Capelle, moesten den indruk wekken, dat mijn partij vrienden had- denaangehitst tot muiterij op de vloot. Stresemann heeft dat openlijk uitge sproken en het optreden van de leiding des rijks scherp gegispt. De National Zsitung deelt mede, dat de regeering er dringend tegen gewaarschuwd is, zoo op te treden als z\j heeft gedaan. Zij heeft geweten, dat het materiaal niet voldoende was, om een aanklacht te wettigen. Zy wist, dat dertjksad vocaat geen voorstel kon doen tot opheffing van de immuniteit van de drie afgevaardigden, en toch heeft zij zoo gehandeld. (Pfuigeroep bij de onafhankelijke socialisten). Bat is het oordeel van een burgerlijk blad. Het optreden van den rijkskan selier herinnert levendig aan de aan klacht van hoogverraad tegen d9n vooruitstrevenden Waldeck in 1849/50. De landsadvokaat had toen het in dienen van een aanklacht geweigerd, omdat de beschuldiging een kwa jongensstreek was. Dat woord is ook toepasselijk op het optreden van den tegen woord igen rijkskanselier. (Groot lawaai. De voorzitter roept spreker tot de orde. Geraas bij de onafhanke lijker Rechts: Pfui Ledebour.) In de laatste zitting kwam ook de interpellatie der sociaal democraten, betreffende het recht van vereeniging en vergadering in behandeling. In verband hiermede werd ook de staat van beleg, de censuur en de voor- loopige hechtenis besproken. Hierbij heeft dr. Mueller-Meioingen (vooruitstrevende volkspartij) het vol gende in het midden gebracht: Wij hebben nu het 25ste debat over de censuur. Wat wij zeggen blijft bijna geheel zonder praktisch gevolg. De rijkskanselier wil leiden (vroolijkheid). Maar men wordt aan de treurigste tijden van het oude Duitsche rijk herinnerd. Wy stikken onder een vracht offlcieele papieren verordenin gen van schijnrecht, onrecht en wil lekeur. Het volk zuchtWie verlost ons van dien zondvloed van slecht papier. Alle autoriteit van de wet verdwijnt. De censuur is een onverstandig kind, dat wantrouwen verspreidt en tot intrigues en politieke valsche mui terij voert. De verhouding tusschen de .General kommando's" en vak verenigingen wordt voortdurend slechter. Er wordt een treurig misbruik ge maakt van het begrip .militair be lang". Het is een schandaal, dat men de pacifistische leiders rechteloos maakt in een tijd, waarin de regeering aan het pacifisme groote concessies doet. Zoo fokt men martelaars. Verder haalt spr. het verbod van uitvoer van boeken aan, welk verbod toegepast wordt op de onschuldigste dingen. Daartegenover staat dat het oor logsdepartement eenige bonderden officieren toestaat een waren reptielen veldtocht te voeren.Onder on gehoorden druk opde pers bedrijftdatdepartement een noodlottige journalistieke werk zaamheid. Daardoor verstoort het op ongehoorde wijze den Godsvrede. Zoo heeft dat oorlogsdepartement aan een groote Zuid-Duitsche courant een artikel gezonden.Scheidemann's aanhang", waarin deze aanhang op slechts 700.000 kiezers wordt gesteld Het departement steunt dus de heeren van de uiterste linkerzijde. (Be onaf hankelijke socialist Henke roept: uit een oogpunt van zindelijkheid be danken w(j voor die hulp I) Spreker gaat er dan tegen in, dat men nog steeds toelaat dat den Rijksdag aan gewreven wordt, dat hij niet genoeg middelen voor het leger had bewil ligd. Daardoor zou o. a. de slag aan de Marne verloren zijn. Dittmann (onafh. s.d.) zeide: Er is een geraffineerd systeem van gemaakt arbeiders, die den autoritei ten mishagen, onder de wapenen te roepen. Hjj besloot als volgtDe verbittering van bet volk stijgt in onbeperkte mate. Gij drijft het land door deze binnenlandsche politiek direct naar een catastrophe. (Levend, bijval der onafhankelijke s.d.). Hausz (Elzas) zeideHonderden onzer medeburgers verbeiden nog hunne verlossing. Velen z|jn de slacht offers van betreurenswaardige dwa JmgeD. Mannen van eer z(jn door de laagste schurken belasterd en ver volgens in hechtenis genomen. Onder het bevindt zich een 70 jarig pastoor. Te Metz zijn 80 Lotharingsche bur gers aangegeven door een individu, dat later wegens spionage ter dood veroordeeld is. Zijne slachtoffers even wel bevinden zich heden nog in voorloopige hechtenis. Meer dan 2000 Elzas-Lotharingers z|jn in den loop van den oorlog in voorloopige hechtenis gezet. (Groote opwindiDg). Heine (soc. dem.) besprak de Al Duitsche schotschriften, waarin de Rijksdagmeerheid belasterd wordt en welke verspreid worden aan het front. .Veldmaarschalk van Hindenburg", zeide hij, .moet zich niet met de politiek bemoeien en niet kletsen". Een kleine speech, die hierop de staatssecretaris van Binnenlandsche Zakon hield, kon slecht de goedkeuring van de rechterzijde wegdragen. Hst debat over ds muiterij op do Duitsche vloot. Volgens een bericht van den Lokal Anzeiger heeft von Cappelle, staats secretaris van het departement van Marine, zijn ontslag gevraagd. Onverwacht komt dit allerminst. Na het debat over de muiterij op de Duitsche vloot, was zijn positie zeer twijfelachtig. Zijn beschuldigingen ge richt tegen onafhankelijke sociaal democraten, werden dezen op de meest krasse en positieve wijze in het gezicht geslingerd, zonder dat naar achteraf bleek voldoende be wijzen daarvoor te vinden waren. Be verklaringen van de ter dood veroor deelde matrozen waren toch ten eenen male onvoldoende. Die mannen, buiten eede gehoord, en wetende dat hun een zware straf boven het hoofd hing, hebben natuurlijk getracht bun schuld zoo klein mogelijk te doen schynen, door een deel daarvan op een ander te schuiven. En het is ook niet denk baar, dat men de bedoelde onafh. soc. dem. afgevaardigden vry bad laten rond loopeD, indien powtieve bewijzen te geven waren geweest, die aan toonden dat zy b|j de actie onmiddel- ïyk betrokken waren. Aan het feit dat deze bewijzen ont braken was bet dan ook zeker te danken dat de andere partyen die der onafh. soc. dem. byvielen en der re geering hun critiek niet spaarden. Uit alles biykt wel dat de openbaar making van de gebeurtenissen op de Duitsche vloot voor de regeering een misrekening is geweest. Het terrein, dat zy by den scherpen aanval op den steun dien zy aan de Al-Duitsche propaganda verleende, verloren had, wilde zy door een tegenaaval her winnen. Een scherp wapen, de muitery op de oorlogsvloot, waarby dan de onafh. soc. dem. afgevaardigden,'die zoo'n grooten mond over die Al-Duit- acbe propaganda opzetten, betrokken waren, bad zy in de band. De uitwerking was evenwel gansch anders dan men zich bad voorgesteld. In plaats van bijval te vinden bij de andere partyen kreeg men een stroom van critiek, de eene nog scherper dan de andere. De woordvoerders der verschillende partyen vroegen de Ingezonden mededeeling. HET ZAL NIET LANG MEER DUREN dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden, die niets of byna niets van een of meer der vreemde talen kannen. Want er is du gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Frsnsch, Dultsch of Engelsoh te lesrsn en dat tegen zulk eeu billijken prijs, dat niemand in zyn geldelijke omstandigheden een reden kan zien hieraan geen deel ts nemen. Voor den pry» van f0.60 per maand ontvangt U wekeiyks een blad dat U geleideiyk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kuntlez9D, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. De cursussen vangen aan 1 Nov. a.s., ook voor de vakken Algebra en Meetkunde, Ned. Taal en Rekenen en Boekhouden. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden. De7,e gelegenheid moogt U niet laten passeeren. A. F. 0. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonder wijzers, Wltto de Withstraat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. bewyzen voor zulk een krasse beachul diging. En toen die kwamen, bleken ze zoo uitermate zwak te zyn, dat niet de afgevaardigden waarop het gemunt waa, maar de regeeriDg zelf gecom promiteerd bleek. De positie van den Kanselier en van den staatssecretaris werd hierdoor ernstig geschokt. In een vergadering van de hoofd commissie van den Ryksdag waarover slechts een erg simpel com muniqué is verschenen, schijnt de Ryfeskanselier zich weder met de verschillende partijen verzoend' te hebben. Vob Capelle echter moest van het tooneel verdwijnen, om de positie van Michaelis te verzekeren. In Dec. beeft eerst de volgende vergadering van den Rijksdag plaats. Tot zoolang heeft de Rijkskanselier dus rust. De Duitsche bladen zyn in het geheel niet ingenomen met het ver loop van deze Rljkadagzitting. De „Berl. Lokal-Anz." vraagt om een man, die aan het hoofd der regeering kan zyn, wat Hindenburg aan bet hoofd der legers is. Het .Berl. Tagebl." acht een ryks- kanselier noodzakeiyk, die benoemd is met medewerking en goedkeuring van den Ryksdag en die de kracbt heeft een vastomiynde politiek te voeren. De .Vorwarts" schryft: Het is om te huilen, dat wy een Rykakanselier hebben, die Michaelis heet, een plaatsvervangend kanselier met den naam Helffericb, een minister van Oorlog, v. Stein en een minister van Marine, v. Capelle. Het ia om te huilen, dat deze heeren, na alles wat is gebeurd, biyven zitten, alsof er niets is geschied. Het is om te huilen, dat wij in den meeat kritieken tyd van het Ryk een regeering hebben, die nergens in binnen- en buitenland op respect aan spraak maken kan, een regeeriDg, over welker volkomen ongeschiktheid er geen meeningsverschillen bestaan, van Heydebrand tot Scheidemann en van Reventlow tot Ledebour, en dat wy heden niet weten bf en wanneer deze regeering door een bekwamere zal worden vervangen Zaterdag geleek de regeeriDg wy hebben geen ander beeld op een kind, dat in de modder gevallen was. Door de verregaande onhandigheid van de heeren Helfferich en v. Stein was een geheel overbodige crisis ont- Btaan. De burgeriyke partijen hieven het kind op, maakten het schoon en zetten het op een stoel. Met welk resultaat? Dinsdag her haalde zich het ongeluk in nog grooter omvang. Hadden de burgerlijke meer derheidspartijen zich niet ingelaten met handeldrijven met dezeongezeg- geiyke regeering, hadden zy voor den heer Michaelis Diet de verklaring op gesteld, waardoor de aangerichte schade weer moest worden goedge maakt, doch hadden zy, zooals de sociaal-democratie het deed, Maandag in de hoofdcommissie de aanvulliDga begrooting verworpen, dan had de heer Michaelis nog op denzslfden dag moeten verdwenen en het schandaal van Dinsdag met zijn onafzienbare gevolgen zou bet Ryk bespaard ge bleven zyn. Zelfs een Al-Duitsch blad, ,Ber- liner Neueste Nachr.", begrypt niet hoe de Ryksdag, terwyi hy het heil des lands in gevaar acht, terwyi hy ontevreden is op den kanselier, uit een kon gaan en dezen in zyn ambt laten. Het merkwaardige van het geval Is, dat de .Deutsche Vaterlandspartei", wier propaganda in het leger door de regeeriDg zou worden gesteund, juist stelling neemt tegen de re geering. In een door het bestuur geteekenden oproep wordt de buiten- landsche politiek van de regeering bestreden. Bit geeft de .Vorw&rts" aanleiding tot de opmerking dat een regeering, die toelaat, dat deze party van offlcieele zyde gesteund wordt, zich daarmede zelf bespotteiyk maakt. .Waar de ware meerderheid van het Duitsche volk staat, valt niet te bewyzen door het ophoopen van een groot aantal bladen, en bet maken van een groot spectakel daarmee, ook niet door van 4J millloen Ber- lijners 3000 man in een zaal een betooging te doen houden, maar dat zullen de aanstaande ryksdag ver kiezingen wel aantoonen, die wy in weerwil van al het spectakel der vader lands-ontbindingsparty met groote kalmte tegemoet zien." Train roovara. Een bende misdadigers heeft op de Wladikawkas spoor een sneltrein doen ontsporen door 'c opbreken van de rails. Zes wagons stortten van den spoordyk. Alle passagiers, waar van 8 gedood en 50 gewond waren, zyn beroofd. bazing van de Engelsche regeering hield de doorvoer niet op 15 Augustus op, maar ging by onverminderd voort.*) De Nederlandache regeering verklaar de dit hiermee, dat, aangezien het verkeer in de eerste weken van 1918 misschien door vorst gestremd zal worden, zy besloten had, met het oog op die gebeuriykheid, na 15 "Augustus den doorvoer toe te laten van de hoeveelheden zand en grind, welke gedurende de periode voor normale vredesdoeleinden in Belgis noodig geacht werden. Bygevolg zou de da tum waarop de doorvoer stop gezet zou worden, tot 15 November, de datum voor hervatting van het ver voer tot 15 Maart 1918 uiigesteld worden. Dit was een duidelyke inbreuk op de verbintenis die tegenover de Engelsche regeering was aangegaan. BINNENLAND. Nedirland an da Entaata. Be Londenscbe correspondent van de N. Rott. Crt. meldt De Daily Mail geeft een uitvoerig overzicht van de grind kwestie. In Juli 1.1. zoo zegt zy, heeft de Neder landsche regeering verzekeringen ge geven, dat het vervoer met 15 Augus tus zou ophouden, aangezien in de gewone behoeften van Belgié dan biykbaar voorzien zou zyn. Tot ver j Deze voorstelling van zaken is, naar men weet, niet in overeenstem ming met het offlcieele bericht onzer Regeering. De Manchester Guardian schryft in een hoofdartikel.De geallieerden dienen hun politiek jegens Nederland te verklaren. Zy wenschen een vol ledige blokkade met zoo min moge- lyk ontberingen voor de neutralen, met name voor Nederland, dat by zondere aanspraak op hun conside ratie heeft." Het blad hoopt, dat Cecil de eerste gelegenheid de beste zal aangrypen, om de blokkade-politiek van Eogeland aan het parlement voor te leggen. Nsdarland balaatard In Amerika. Het Hbl. schryft: In verband met het feit, dat Ame rika de scheepvaart van Nederland onmogeiyk maakt, wyl Nederland aan Duitschland grenst, brengt een Amerikaan aan ons bureau een exemplaar van het invloedrijke blad .The New York Times" van 19 Sep tember j.1., waarin een artikel ge vonden wordt met het volgende fou- droyante hoofd: Dutch opposition to feeding Oer- mang. Amsterdam Telegraaf shows hoxo large that help hos been, and condemns it as bad business policy and wrong in principle bij John C. van der Veer. (Nederlandsche oppositie tegen het voeden van Duitschland. DeAmster- damsche .Telegraaf' toont aan hoe groot die hulp geweest is en veroor deelt haar als slechte zakenpolitiek en in beginsel verkeerd). Wy behoeven niet veel meer over het artikel te zeggen. De schryver haalt verklaringen aan van den Ne- derlandschen gezant te Washington, die een uiteenzetting had gegeven van de ware verhoudingen van onzen Duitschen export, en betoogt dan op de onzen lezers bekende manier met onvolledige en bedriegeiyke statistie ken, dat onze gezant draait en mis leidt en dat ons land .veel stoffeiyke hulp verleend heeft aan den vyand der menschheid". Eq dan volgt een paar maal het bekende betoog over hemzelf, John C. van der Yeer, die zooveel beter is dan die landgenooten en over de .Telegraaf', die nu voor de Amerikaanscbe lezers .het eenige van al de groote Nederlandsche dag bladen was, dat met verrukking uw deelneming begroette en uw verheven beweegredenen .de wereld veilig te maken voor de democratie" roemde." Is het wonder, dat Amerika, door een Nederlander aldus Ingelicht, re den meent te hebben ons onvriendelyk te behandelen? Nog één zinnetje uit het stuk .Eogeland legde aan den Invoer van Nederlandsche landbouwproduc ten geen enkele moeiiykheid in den weg. Kunnen wy nu, in billijkheid, Engeland vragen die politiek naden oorlog vol te houden, als wy in de tyden van grootsten nood Eogeland zyn rechtmatig deel onthielden ten einde Duitschland zooveel meer te kunnen geven?" Commentaar is overbodig. Wy herinneren hierby slechts aan wat wy over den Northcliffe-persin- vloed in Nederland gezegd hebben en aan bet feit dat Lord Nortbcliffe thans in de Yereenlgde Staten is. Brood. Uit vertrouwbare bron vernemen wy dat de broodkaarten weldra weer 9 dagen geldig zullen zyn. Qnanbouw. Het Bureau voor Mededeellngen inzake de voedselvoorziening schryft ons: Nu de aanvoer van broodkoren en veevoeder van buiten af geheel stop staat, ia de vraag of en in welke mate de Nederlandache bodem meer van deze producten kan opleveren uit den aard der zaak van bet hoogste belang. Evenwel behoeft het geen betoog, dat door de Regeering en haar raads- lieden ampel is overwogen elk middel dat zou kunnen leiden tot meerderen verbouw van broodgraan en voeder gewassen. Wie zyn ds raadslieden der Re geering vraagt men. Het antwoord luidtpractiiche landbouwers. In de eerste plaats is in het leven geroepen eene Commissie van Advies voor de uitvoering van art. 7 der Distributie wet, dat den Minister van Landbouw bevoegdheid geeft in zake verbouw van gewassen; Deze Commissie van Advies bestaat uitsluitend uit prac- tiscbe landbouwers. Yoorts is in elke provincie eene Cultuur commissie inges'old, die wederom uitsluitend uit practische landbouwers bestaat, terwyi daaraan, doch alleen met ad- viseerende stem, de land- en tuin- bouwleeraren zyn toegevoegd. Einde lyk is er de Commissie, samengesteld door de Landbouworganisaties, die adviezen geeft voor de prijzen, welke de Regeering zich verbindt aan de boeren voor door hen geteelde granen te betalen. De RegeeriDg beschikt aldus over de adviezen van mannen uit de practyk. Niettemin woidt door som migen volgehouden, dat veel meer gedaan zou kunnen worden om den verbouw van granen en voederge wassen te bevorderen dan tot nu gescbisdt. Zoo wil men, dat de boeren in de bouwstreken zouden gedwongen worden een deel van hun land met tarwe of rogge te bezaaien. Maar de boeren willen niet gedwoDgen zijn. Door dwangzouslechtsbereikt worden, dat door'vele, uiteenloopende beslis singen, overal groote ontevredenheid zou ontstaan. Na rype overweging der verschil lende; moeiiykheden ia dan ook slechts één methode bruikbaar gebleken, n.1. die waarby men uitgaande van de cultuur in vroegere jaren, de land bouwers er toe tracht te brengen, meer voeding voor mensch en dier en minder handelsgewassen te telen. Het eerst trachta men te bereiken door vooraf vast te stellen een loo nende prijs, waarvoor de regeering tarwe, rogge, haver enz. zal over nemen, terwyi tegelyk met gebruik making van art. 7 der Distribuliewet, de verbouw van andere gewassen teruggebracht wordt tot het strikt noodige. Een tweede maatregel is de bevor dering van het bestemmen van wei land voor den verbouw van veevoeder en als het kan ook voor broodkoren door het geven van een premie per H.A. gescheurden weidegrond. Zelf veevoeder te verbouwen is noodig. Daarby dient ook bedacht te worden, dat een hectare koolrapen, knolleD of mangelwortels meer voederwaarde opbrengt dan een hectare hooiland. Indirect profiteert ook de menscheiyke voeding van dezen verbouw, omdat die leidt tot een hoogere melkpro ductie en tot besparing van peul vruchten, granen en aardappelen, die anders met of zonder verlof, allicht aao het vee zou worden gevoederd. Al zal dus de verbouw van vee voedergewassen op gescheurd weiland ongehinderd worden toegestaan, aan den anderen kant zal niet worden gedoogd, dat in de bouwstreken de verbouw van broodgraan of van aard appelen wordt ingekrompen ten bate van veevoeder. Contröle is noodig. Men bedenke echter dat ons land niet minder dan 200.000landbouwbedry ven telt. De vraag is ook gerezen of het niet mogelyk zou zyn te dwingen tot het omploegen van weiland. Een vergadering van landbouwleeraren, die in Juni werd gehouden, meende echter, dat dit niet uitvoerbaar was. Lang niet alle welgrond ia ook ge schikt voor bezaaiing. Voor zooverre zy daarvoor wel geschikt zyn, komen allereerst veevoeder en granen in aanmerkiog. Doorgaans is zulke grond eerst in het tweede jaar voor graan geschikt. Dat nochtans reeds nu, behalve veevoeder, haver en aardap pelen, ook hier en daar broodkoren wordt uitgezaaid, loocbenstraft ber'na3ldeiyk geuite bewering, dat het in geen geval zou geschieden. voldeed hy goed, maar later kwam hy op gespannen voat met den directeur, sprak kwaad van hem en deed zich ais onbetrouwbaar kennen. Sedert voorzag by in zyn onderhoud door het geven van lessen in Rus sisch en Esperanto. De inspecteur van politie te Tiel ging toen by hem in de leer, en werd in zyn wantrou wen versterkt. Het kwam uit, dat de man nog iets met de Justitie had te vereffenen. Het bleek, dat hy 6en valscben naam voerde en dezelfde was als Alex Bruss, vroeger wooende in de Bothastrait te 's-Gravenhage, die in het vooijaar iemand aldaar voor een zeer groot bödrag heeft opgelicht. De Tielscbe inspecteur arresteerde hem ln zyn pension op den Stationsweg, waarna hy Donder dagavond naar Den Haag is overge bracht. Te Tiel is men er nog goed afgekomen, maar er zyn toch een paar slachtoffers. De man wordt ook vaD spionnage verdacht. PLAATSELIJK NIEUWS. Hst mijnengevaar. Zondagmiddag zyn er twe6 mynen in den Waterweg tegen de Noorder- pier gedreven en met geweldigen slag ontploft. Naar men zegt, moet er belangryke schade aan den pier veroorzaakt zyn.- De door de militairen opgenomen schade, veroorzaakt door de mfin die Dinsdag j.1. te Westkapelle sprong, bedraagt ongeveer f300. Luelfart. Doordat de geregelde stoomboot dienst Amsterdam/Qothenburg sedert 15 September j.1. stop gezet is, heeft een importeur van Zweedacbe lucifers een motorschoener in ballast uitge zonden om lucifers van Zweden te halen voor het verbruik in Neder land. Deze boot is gisteren behouden aan de Handelskade te Amsterdam aangekomen. In beslag genomen. De recherche te Rotterdam belast met het opsporen der opgeslagen levensmiddelen pakt de zaak flink aan. Reeds meermalen werd melding gemaakt van het in beslag nemen van groote hoe veelheden levensmid delen e.d. Zaterdag zyn echter voor een waarde van duizenden guldens goederen in bezit genomen in pak huizen aan de Cronjéstraat, Breede Hilleatraat en Paul Krugerstraat te Rotterdam, alles daar opgeslagen door een expediteur. Het zyn 850 kisten styfsel, 300 kisten maizena, 700 kis ten harde zeep, 170 kisten gecon denseerde melk, 95 kisten met sla olie, 400 vaten en kisten met cacao, 5 mandon met jam, 200 balen peper korrels, 4 kisten schoenen, 10 pakken cacaoboter en 85 vaten met lyn- katoen- en andere oliön. Yerder zyn in een pakhuis, in het Westeiyk stadsdeel gelegen, in bezit genomen 800 kisten puddingpoeder, 55 kisten gecondenseerde melk, 500 kilogram thee, 11 vaten jam, 3 vaten olie, 1 baal cacaoboter en 900 kilogram hard vet. Esti Russischs opllchtsr. Te Tiel vervoegde zich in April van dit jaar bij den directeur van de glasfabriek, die van Russische afkomst is, eeu landgenoot van hem, die, naar hy zeide, uit een Duitsch ge vangenkamp was gevlucht. Hy kreeg werk aan de glasfabriek. In het eerst Hr. Mt. „Zaaland". 's Oravenhage, 18 Oct. Naar wy vernemen, is Hr. Ms. .Zeeland" heden van Yokobama naar Nagasaki ver trokken. Voor msDiohlIsvsnd hulpbetoon. By Kon. besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid do bronzen eerepenning voor monschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift toegekend aar J Reedema, zeemilicien-torpedist, te Willemsoord, wegens de door hem met levensgevaar verrichtte redding van een drenkeliDg uit het water van de Binn» nhavtn te Den Helder, op 16 Juni 1917; T. de Boer, visscher, te Den Helder, wegens de door hem met levensge vaar verrichtte poging tot redden vaneen drenkeling uit het water van-de Binnenhaven te Den Helder, op 16 Juni 1917; B. Huisenga, landstorm- plichtig kustwachter, wegens de door hem met levensgevaar verrichtte redding van een drenkeliDg uit het water by het Havenhoofd te Willems oord, gemeente Den Helder, op 9 Juli 1917. Daa Hsldsr 4 dagen zondar brood? Men verzoekt ons mede te deeleD, dat het bestuur van den Nederlandschen Centralen Bond van Christeiyke Ar- beiders(«ters) in de Bedtyven van Yosdings-en Genotmiddelen, pogingen in het werk stelt om bruikbare brand stoffen te verkrijgen voor de bakkeryeD. Mocht dit geen spoedig resultaat op leveren, dan zullen alle mogeiybe middelen aangewend worden den Helder 4 dagen zonder brood te doen zitten, als protest tegen de verstrek king van onbruikbare brandstoffen, omdat bet zoowel voor gezel als voor patroon geen arbeid is maar een moordparty. Het boopt, dat de be trokken autoriteiten hier hun aandacht op vestigen. Prijsvraag „Onza Vloot". Het Hoofdbestuur van .Ooze Vloot" heeft een prysvraag uitgeschreven voor de leerliogen der boogBte twee klassen der Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursus, Gymnasia en Lycea en de leerlingen der Hoogere Handelsscbolèn aansluitende aan de 8de klasse der Hoogere Burgerschool. De deelnemers moeten de vraag beantwoorden.Waarom heeft Neder land een oorlogsmarine noodig?" De pryzen: een eerste prys van f 100, twee prijzen f 25 en drie derde pryzen van f16, of voorwerpen ter waarde van genoemde bedragen, zijn beschikbaar gesteld door bet eerelid der vereeniging den oud- zeeofflcler Paul Koster te Parijs. De niet bekroonde inzenders zullen een boek ontvangen. Het Hoofdbestuur heeft de hulp der directeuren van de in aanmerking komende onderwysinrichtingen inge roepen om de prijsvraag onder de aandacht der leerlingen te brengen. Da Katwijk 57. De Assuradeuren van b6t logger- schip Katwtlk 67 (8uzanna) heb-en de Nieuwe Berging My. te Maassluis opgedragen schip en of inventaris te bergen. INQEZONDEN. (Ballon T«rsntwoo>d«l|)kb*1d van do Redactie). (Von niet gepleatote (tokken woidt de copjr niet teruggegeven Geachte Redactie I Zou Uwe Redactie my ook eenige inlichting kunnen geven over het volgende Ik ontving een aanslagbiljet voor de Inkomsten belasting 1916/1917 op den 7en Augustus j.1. en heb daarop betaald den lSen Augustus de helft, zooals steeds gewoonte Is. Nu eebter ontving ik een waarschuwing dat ik ia gebreke ben met de betaling op 13 dezer. Ik spoedde mij naar bet kantoor om opheldering, en waar do laatste termya betaald moest worden voor April, dacht wfl dit April 1918 te zyo, maar helaas, ik heb my ver gist, de bedoeling was, dat de gebeele aanslag betaald moest zyn vóór April 1917. Ra, ra, wat is dat? Kan iemand begravea worden 7oor zyn geboorte? Och, helpt U my even uit den droom ■-▼•P- E«n belasting schuldige. Op de aanslagbiljetten staat ver meld, dat de belasting invorderbaar is telkens voor een tiende gedeelte, op den laatsten dag der maandeu Juni tot en met Maart van het belastingjaar. Op uw biljet loopt het belasting] iar van 1 Me'. 1916 tot 80 April 1917. Wy geven toe, dat, waar de biljetten pas in Augustus 1917 zyn uitgereikt, men in de war geraakt, en dat men dus niet in de gelegenheid is vóór April te betalen. Boch laten wy tegen over den fiscus dankbaar zyn, dat men ons zoo lang crediet geeft 1 Rxo.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1