HELDERSCHE COURANT No. 4843 DONDERDAG 18 OCTOBER 1817 46o JAARGANG Uitgever; C. DE BOER Jr., Helder. Oplaag 6250 ex. Abonnementsprijs; In de stad f 0.85, per post 1.1Q. Losse ex. 2'/, cent. - Advertentién 10 oent per regel. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE WEEK. 16 October. Ia de negen-an-dertigste maand van den wereldoorlog zal men wel gaande weg tot het besef z|Jn gekomen, dat 't nu zaak is voor den bewoner der arme, neutraio „lage landen aan zee" om zich te wachten/zooveel doenlijk, zoowel tegen overdrijving in de rich ting van „zwart kykery", van pessi misme, - als van zich al te onstuimig te verheugen over momenten, waarin de zon event jes door de wolken komt turen De situatie gelijkt nu eigen lijk op bet grillige, onstuimige October- weer van 1917. Nu eens schijnt 't een heerlijke zonnedag van schoonen hei fit. Dan, plotseling, komen grauwe wolken aandrijven; klettert de hagel tegen onze ruiten. Zitten wij te kleumen, weemoedigen blik werpend op de „doode" kachel in de kamer. Want stoken vóór 1 November is np in strijd met allereeraten eisch van wat wij a3n de gemeenschap verplicht zijn. Zelfs de minst-altruïstisch aan- gelegden onder ons krijgen nu telkens en ook dit moet gerekend onder de lichtpuntjes in de duisternis, ons thans omhullend - lesje in offer vaardigheid, zij 't dan „nolens volens", noodgedwongen, ten bate van de gemeenschap. De oude vader Stastok, van Hildebrand, zou zich vergenoegen, kon hy nog eens aanschouwen wat er thans op 't ondermaansche alzoo gebeurt, althans wat dat in eere heratellen der oude gewoonte betreft om, weer of geen weer, koud of zoel, zelfs al vriest 't dat het kraakt, niet te gaan stoken vóór 1 November in 't land is. Uitgezonderd dan extra- plecbtige of -feestelijke gelegenheden als bijvoorbeeld die avond was (weet men wel) toen mevrouw Dorbeeu op zoo hartroerende manier het „Rijntje" zat te mishandelen Wij hadden 't geloof ik over de grillig onstuimige October maand. Beeld van de situatie, waarin ver keert het arme Nederland, worstelend tot handhaving van zyn neutraliteit. De groote kolen kwestie leek vry wel achter den rug. Straks als het Lagerhuis zyn werkzaamheden in openbare zitting heeft hervat zullen wy er meer van hooren, n.1. over het contract met Duitschland, dat ons dan gedurende een halfjaar 260.000 ton steenkolen per maand zal verschaffen. Terwyi dertien stoom schepen voor de kolen-levering van Engeland gereed lagen. Tal van vragen drongen zich op den voor grond. Maar de hoofdzaak was en biet fhet gryazende spooksel van kolea-gebrek week ioderdaad op den achtergrond. In de Hofstad haastte men zich zelfs de bepalingen be treffende „gaslooze uren" bij wyze van proef tydelyk op te heffen. Terwijl men zich o,a. afvroeg, waar om nu nog de spoorweg-maatschap- pijon met allen spoed machtiging bleven uitlokken tot het in den komenden wintertyd onverwarmd laten van de treinen en de stations wachtkamers. Hoe 'e zy, het allerergste was voor 't moment niet meer te duchten. Ea toen dook weer nieuwe misère op. De Eatente begon zich plots te roeren. Ea hcé Eageland vond goed de verzending van handelstelegrammen naar of van Nederland via de Britsche kabels stop te zetten. En tegelijkertyd kwam de jobsmare, dat onze schepen in Noord- noch in Zuid-Amerika meer bunkerkolen zul len kunnen innemen, evenmin in Zd.-Afrika, zoodat daarmee de ge meenschap tusschen Moederland en Jcsulinde, behoudens die nog langs telegrafischen weg is afgesloten. Die communicatie was al sinds vele maanden allergebrekkigst, zooals ieder weet. Aan het departement van Ko loniön zijn thans nog niet ontvangen de stukken, noodjg voor het voorbe reiden der behandeling van de Indische Begrooting 19181In normale tyden was de Tweede Kamer gewoon begin of half November met het „Indisch debat" een aanvang te maken in publieke zitting. Tsans is bet zéér de vraag, of het in 1918 stervend Lagerhuis nog gedurende den korten levensduur, dien het vóór zich heeft, het Indisch Budget-1918 op eenigs- zins normale wyze zal kunnen be handelen Thans - na de wolgering tot 't opnemen van bunkerkolen zyn wy, geiyk gezegd, feitelijk van de Oost afgesneden. Waarom dit alles Amerika verklaarde geen kolen te zullen verschaffen aan schepen van landen, aan Duitschland grenzend Ea Engeland elscbte, dat het arme, neutrale Patria den doorvoer van Duitschland naar Belgiö door Neder land van zand, grind, steenslag enz., alsmede den doorvoer van metalen uit Belgis naar Duitschland stop zou zetten. Mr. John Buil vorderde een absoluut verbod van dien doorvoer. Waarop onze minister Loudon het alleszins biliyke en waardige bescheid gaf aan de Britsche regeering, dat Nederland aan den wensch der Brit sche regeering slechts zou kunnen voldoen als Eogeland het bewys kon leveren dat „in atryd met de ver klaringen der Duitsche overheden en de bevindingen der Nsderlandsche officieren de doorgevoerde mate rialen voor oorlogswerken worden ge bezigd." Wy herinneren ons allen do fabel van den wolf en het lam, die samen uit een beek stonden te drinkeD. Hoo de wolf 't lammetje beschuldigde het water te hebben verontreinigd, en die beschuldiging volhield, ook toen 't lam aantoonde, dat het op het tydstip der verontreinigingnog niet geboren was. „Macht ja nichta!" zou men by onze oostelijke naburen zeggen. En de oude Hollanders, die het spreekwoord schiepen, dat ,'t met groote heeren kwaad kersen oten is," hadden' deze dingen ook reeds doorschouwd. 't Gaat bier tusschen bruut geweld en het protest van den eerlijken zwakkere. Maar h6t artikel „billijk heid" staat thans ter wereldmarkt, waar „de Beurs" beheerscht wordt, jammeriyk ver beneden pari Inderdaad staat Nederland, dat op onberispeiyke wijze z'n onzydigheid sinds Augustus 1914 poogde te hand haven, tegenover grievend onrecht. Nederlandache schepen zochten gelijk in de pers terecht wordt aan geduid op toon van groote veront waardiging gastvryheid in Ame- rikaanscbe havens, rekenend op de ongeschreven wetten, volgens welke de internationale scheepvaart slechts mogeiyk is. En beweerd wordt, dat Amerika zelfs zoover wil gaan om de hand 4e leggen op onze schepen of op de lading ervan. Dus een daad zou plegen, die volkomen ia gelijk te stellen met een „casus belli?"... Laten wy hopen, dat tenslotte de W6rkeiykheid iets minder erg zal blyken te wezen dan men zich die voorstelde onmiddellykna het bekend- worden van de Engelsch-Amerikaan- sche jobstydingen. Het „spel van het Haagsche bin nenhof" vangt aan, en althans een tip van den sluier zal moeten worden opgelicht. Op 14 October hield de „onafhaokoiyke vakbeweging" in de hoofdstad een bijeenkomst, waar als „resolutie" van de Regeerrag werd gevraagd: uitvoerverbod, het in be slag nemen van voorraden en geiyke distributieookpryzen als voor den oorlog en het verschaffen van pro ductief werk of van uitkeering aan werkloozen. Er woidt in deze resolutie wel wat „overvraagd", maar dat is nu een maal volgens de mode van den zeer- abnormalen tijd. En wat het „opsta pelen" van allerlei betreftinderdaad, hier en daar zyn nog wel gevoelige, zij 't hardhandige lesjes in „altruis me" noodig. Minister Posthuma zal weldra in de gelegenheid zyn, zich ook daarover in 'slands Raadszaal uit te laten. Zou deze bewindsman de dictatoriale macht, welke bij nu vrywel bezit, gebruiken om het bot egoisme, dat zich zelfs thans in zyn meest-weerzinwekkende gedaante ver toont, af te straffen: hij kon zeker zyn van de sympathie der overgroote meerderheid I Mb. Antonio. DE OORLOG. De legarberlchten van 16 en 16 October. Op het W e s t e 1 y k front hadden geen gevechten van eenigen omvang plaats. Op sommige punten, als tusschen Ailles en Craonne, was de artillerie uiterst bedryvig, doch tot gevechten van iDfanterie-afdeelingen kwam het niet. In het Duitsche legerbericbt wordt nog meldiDg gemaakt van een tweetal vergeefscbe aanvalleu der Fratischen ten Noorden van den molen van Vauclerc. Van het O o s t e 1 y k gevechts terrein. De belangrykste gebeurtenis der laatste dagen blyft de bezetting van het eiland Oesel door de Duitschers. Van Duitsche zyde wordt omtrent deze operaties nog het volgende medegedeeldTer inleiding van de landing van een gedeelte van het leger op Oesel wei den by het aan breken van den dag van 12 October door onze zeestrydkrachten onder bevel van vice Admiraal Erhard- Schmidt de versterkingen der Russen in de Taggalachtgolf on de Soslosund onder vuur genomen en snel tot zwygen gebracht. Tegelijkertyd werd een voorhoede door torpsdoboot- flotiljes en motorbooten by verrassing aan land gezet. Zy werd spoedig gevolgd door grootere, op transport schepen aangevoerde troepenmassa's met welker ondersteuning in korten tijd een bruggehoofd was ingericht. Ter ondersteuning van de landing in de golf van Taggalacht werden door andere dealen der vloot de veiBter- kingen op Zerel en by Kielkond beschoten. 's Ochtends om zeven uur waren ook by Ramoroth de eerste troepen geland. Nadat "de kustbatteryen op Hundsort en Ninnast buiten gevecht waren gesteld, werd ook de strand- battery van Koptoffri op het eiland Bagö door het scheepsgeschut be dwongen. De doorvaart d or de Söloaund tusschen Dagö en Oesel werd gefor ceerd. Deelen onzer strydkrachten ter zee drongen in de wateren van Kassan Wiek en dreven Russische torpedojagers naar de Mohnsund terug. Tot de snelle inleiding van onze successen droegen naast de duikboo ten en verkenningsvliegtuigen de mynvegers schitterend bij. Daaraan is bet te dapken, dat in korten tyd de weg door de Russische mynvel den werd gebaand. Ben 14den ontwikkelden zich in de wateren van Kassan Wiek op nieuw voor ons gelukkige gevechten, waarby de Russische strydkrachten weer werden teruggedrongen. Hierby werd de groote Russische torpedo jager Grom genomen. Acht leden der bemanning daarvan werden ge vangen genomen. Volgens het legerbericbt van den 16den betreffende dö operaties op Oesel, was Maandag het belangrijkste deel van het eiland bezet. Op het naar het Zuiden zich uitstrekkende schiereiland Sworbe bieden de afge sneden Russische troepen nog hard nekkigen tegenstand. De zware kust batteryen werden door het vuur der oorlogsschepen tot zwijgen gebracht. Naar de Oostkust werd de vijand zoo sterk opgedrongen, dat slechts een deel over den naar Mohn leidenden dam kon terugtrekken. By de gevechten om bet brugge hoofd van Orrissar aan den Oostrand van Oesel, werkten van het Noorden uit de zeestrydkrachten met succes mede. Tot nu toe zyn ruim 2400 gevan genon geteld. Dit aantal zal nog boogur worden, als de verstrooide manschappen zyn verzameld. 80 kanonnen, 21 machinegeweren, eenigo vliegtuigen en veel voertuigen zyn tot. nu toe in Duitsche handen gevallen. In de golf van Riga zyn d? eilanden Runó en Abro bezet. De correspondent van de Morning Post te St. Petersburg, seinende over de landing van de Duitschers op Oesel, zegt, dat de operaties handig waren gecombineerd, ten einde groote uit gestrektheid zee en kust te dekken. Het Nowoje Wremia schryffc, dat de hoofdmacht van de Russische Oost zeevloot, ten spyt van de officieren, in beslag wordt genomen door klein geestig geharrewar van politieken aard. Oesel, zoo gaat de man van de Morning Post voort, is een voortreffe lijke basis voor Zeppelins, die van daar uit luchtaanvallen op St. Peters burg zouden kunnen ondernemen. Voorts is het eiland zeer geschikt, 019 er troepen en voorraden te con- centreeren, die de tweede Russische verdedigingslinie en de vlootbasis Reval zouden bedi eigen. Zoolang de Russische forten op de Westelijke landtong van het eiland hst uithielden was het visschen van mynen onder hei bereik van bun kanonnen onmoge lijk en zoolang de waterweg niet was geopend, was Riga voorde veroveraars slechts een tiende waard, vaa wat het waard kori zyn. De Duitsche operaties waren met zorg voorbereid. De positie van alle Russische batteryen was volkomen bekend en men had zich vergewist van de positie van alle troepen. Ter zee pasten de Duitschers een handige krijglist toe. Rusland beeft, oügeveer 50 myi van Riga, een obser vatiepost. Om daarheen te komen, moet men door een lange, bochtige vaargeul. Lichte strydkrachten van dc Duitschers slaagden er onlangs in, dit kanaal binnen te komen, waar zy de positie van de boeien listiglijk veranderden. Toen daarop Russische torpedosirydkrachten uitvoeren, lie pen er verscheiden op de kust. Er worden geen verliezen geleden, maar Russische verkenners waren voor eenigen tyd slecht georiöoteerd. Dien tengevolge werd niet tydig gewaar schuwd, dat de Duitschers een lan ding op touw zetten. Trouwens de operatie zelf werd begunstigd dcor mist. Van bet ItaliaanschOosten- r Ij k s c h e front wordt gemeld, dat op het plataau van Bainsizza on samenhangende voorwaartsche bo wegingen der Italianen afgeslagen werden. Eveneens mislukten gedeel- teiyke aanvallen op den Mocte San Gabrielle. In Macedoniö werden, naar van Duitsche zyde gemeld wordt, eenige door de Eogelscheu bezette plaatsjes in de Stroema vlakte door do Bulgaren genomen. Oe duikboot- on mijnoorlog. Volgens een bericht van Koifoe, d.d. 16 October, is het Itallaansche stoomschip „Citta di Bari" 1489 ton) in de Ioneesche Zee door een vyan delyke duikboot getorpedeerd. Do verklaringen van talrijke schipbreuke lingen bevestigen de berichten dat de duikboot voortging h6t schip te beschieten, na höt. te hebben getor pedeerd en terwijl de passagiers zich nog aan boord bevonden,zoodat vele verliezen aan menscbenlovens zyn veroorzaakt, die nog gered hadden kunnen worden. In de Middeliaudsche Zee werd het stoomschip „Medie" van de Compagnie de NavigationMarocaineet Armeniene te Marseille, groot 4770 ton, door een duikboot tot zinken gebracht. Het schip, dat munitie aau boord bad, ontplofte en zonk in eDkele minuten. Er waren 559 passagiers aan boord, mot inbegrip van Algerynsche troe pen, inlandscbe werklieden en krygs gevangenen. Er worden 250menschen vermist. Naar uit Parys wordt gemeld, werden in de laatste week van September in het Westeiyk deel van de Middellandsche Zee twee Duitsche duikbooten vernietigd. Uit de Vereenigde Staten Meer dan de helft der veeatallingen van Kansas City, op één na de groot ste van het land, is door brand ver nield. Vele duizenden stuks vee zyn om het leven gekomen. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. Os vredesactls voorlooplg geëindigd f Uit Weenen wordt dd. 16 Oct. ge meld, dat verschillende bladen zeggen, dat naar de meening van diplomatieke kringen door de jongste verklaringen van Lloyd George, Asquith en Ribot voorlooplg een einde is gekomen aan de vredesactie der centrale mogend heden. Door de af wy zing der vredes voorstellen zouden nl. thans de om standigheden z(jn ingetreden, waarop minister Czernin het oog had,toen hy van herziening der oorlogsdoeleinden sprak. Mata Harl. Omtrent de terechtstelling van Mata Hari zyn nog de volgende byzonder- heden bekend goworden: Tegen 6 uur in den ochtend kwam een automobiel Mata Hari halen uit de gevangenis St. Lazare. Twee non nen en een pastoor namen met haar in het voertuig plaats, benevens twee inspecteurs vaa politie. De terecht stelling bad plaats in de Polygon van Vinc8nue8. Mata Hari bleef moe dig en weigerde zich te laten blind doeken. De begrafenis had plaats op het kerkhof van Vincennes. Alvorens de gevangenis te verlaten, gaf de veroordeelde een pakket brieven af voor hare verdedigers. Volgens de „Matin" werd Mata Hari sedert hot begin van den oorlog door Duitschland betaald. Gedurende byna twee jaar volgde de Fransche politie haar, maar haar buitengewone behendigheid belette steeds, dat er voldoende bewijzen konden worden verzameld om haar aanhouding te wettigen. De beschuldigingen, welke uit het proces gebleken zyn, waren verpletterend. In weerwil van de clementie, waarvan Frankrijk steeds blyk geeft tegenover de vrouw, was het onmogelijk Mata Hari niet te fusilleeren. Trouwens, zy was wel verplicht tegenover de aangevoerde bewyzen haar misdadige machinaties te bekennen. Zy was ni6t een spion zonder meer, maar een centrum van spionnage. Zij verzamelde de inlich tingen, die baar gebracht werden door talryke agenten, van wie hot meerendeel thans eveneens ontmas kerd is, en bracht ze langs geheim zinnige wegen over naar Beriyn. Later, als de thans nog geheime ge schiedenis der Duitsche spionnage in Frankryk gedurende den oorlog mag verteld worden, zal blyken, dat de figuur van deze „Hindoe danseres" een der weerzinwekkendste was en dat haar tuchtiging alleszins recht vaardig is geweest." Hst congres der Duitsche socialisten. Op het congres te Würzberg ver klaarde het Ryksdaglid, dat verslag uitbracht over de vredesonderhande lingeu o.a.Indien de bemoeiiogen van de party om een vrede door vergeiyk tot stand te brengen, in het buitenland niet voldoende zyn bekend geworden, dan ligt de schuld daarvoor aan de censuur der entente, welke den vrede vijandig is. Als democraten verwelkomen wy de overwinning van de Russische revolutie. Onze positie ten opzichte van do Elzas Lotharingsche quaestie isvol ledige republikeinsche autonomie, met staatsrechteiyke gelijkstelling van Elzas-Lotbaringen met de overige bondsstaten. Ook Scheidemann gaf nog eens het standpunt ten opzichte van Elzas- Lotbaringen aau. Hy zeideWy ver langen van Elzas-Lotharingen volle dige autonomie in het ryk. De in tegriteit van het rijk is onze vredes voorwaarde. (Levendige toej.) Dr. David rechtvaardigde in zyn bericht der Ryksdagfractie de inwil ÜgiDg van het crediet. Het weigeren zou geen neutrale handeling zyn ge weest, doch een stellige handelwijze ten gunste der vyanden van Duitsch land. De Beierscbe Landdagafgevaardig de Schmid verklaarde dat niemand in Beieren aan een vereeniging van Elzas-Lotbaringen met Zuid-Duitsch- land denkt. Ook de B9iersche regee ring zou daarvan hebben afgezien. Op dón eersten dag van het con gres werd een resolutie aangenomen, waarin het versterken van den wil tot. eenheid in de party, het uit den weg ruimen van alle eindelooze te genstellingen en het byleggen van den partyatryd wordt geöiBcht. PLAATSELIJK NIEUWS. Te HGravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten-diploma, de heer H. A. Bennik, alhier. De stafmuzikanten C. Kramer ea A. C. Jutjens van het Staf muziek korps der Kou. Marine zullen niet 16 October maar 1 December den dienst met pensioen veriaten. Verordening vlschifsltg. Op grond van het feit, dat, sedert de invoering der nieuwe Registratie- wet het bedrag, dat de gemeente aan belasting op den viscbaanvoer moet betalen, gelijk is aan dat der rechten, welke zy heft, stellen B. en W. voor deze laatste te verhoogen tot 1} Zoo spoedig mogeiyk komen omtrent deze regeling definitieve voorsteilen. Belasting gedistilleerd. By de wet van 80 December 1916 (Staatsblad no. 679) werd bepaald, dat ten behoeve dezer gemeente, be- behoudens goedkeuring van Hare Majesteit de Koningin, tot 1 Januari 1918 kon worden geheven de belasting op het gedistilleerd tot een bedrag van ten hoogste f 16 per H.L. ad 50 pet. sterkte. In het vertrouwen, dat wederom een wet zal worden uitge vaardigd, die bedoelde heffing ook nè 1 Januri 1918 mogeiyk maakt, bieden B. en W. een desbetreffend concept besluit ter vaststelling aan. Waar door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken tot heden, met het oog op de tijdsomstandigheden er in kon worden berust, dat di< heffiog tot het onverminderde bedrag, hierboven genoemd, plaats had en die omstandigheden ook thans nog be staan, stellen B. en W. voor het thans bestaande heffbgsbedrag te handhaven on stellen voor de vrystel- ling van de belasting eenigszina uit te breiden ton behoeve van genees middelen, alhier ingevoerd wordende ten dienste van het marine-hospitaal en de apotheken aan boord der oorlogsschepen. Binsdagavond gaf de Heer J. van Looy uit Haarlem een dam si multaan seance voor de militairen in het Alg. Mil. Tehuis, Spoorstraat. De Heer van Looy speelde op 28 borden. Aan de 5 eerste winnaars werd een opvouwbaar dambord met schyven uitgereikt. Duur der seance was 2% uur, dus 5 minuten per party, wel een mooie tyd. BINNENLAND. S.t. ..Krakatau". Het i.s. „Krakatau" arriveerde 15 October te Batavia. Hst gosohll met Engeland. Volgens een bericht uit Londen ontving Reuter uit gezaghebbende bron de volgende meded6eliog van feiten betreffende de quaestie van den doorvoer van zand en grint van Duitschland door Holland naar Belgie: De vraag is in het kort deze: Worden dat zand en dat grint ge bruikt voor particuliere of voor mili taire doeleinden? Iadien zy worden gebruikt voor militaire doeleinden, geeft de Nederlandsche regeeriDg zelf toe, dat z.y door het toestaan van den doorvoer niet neutraal handelt. Het argument, ontleend aan artikel 48 van de Haagsche conventie, be treffende de bepalingen inzake den oorlog te land, waarin o. a. het herstel van wegen en spoorwegen in bezet gebied wordt geöischt, geldt hier niet. Ook valt moeiiyk te gelooven dat Duitschland een zoodanig gebruik maakt van de materialen in quaestie ten behoeve van de burgerbevolking in het bezette Belgiö. Wy weten, dat de Duitschers Belgiö stelselmatig hebben verwoest, zijn steden verbrand, zyn inwoners mis handeld en gedeporteerd en met Duitsche grondigheid zijn fabrieken en de machineriön zyner industrie hebben vernield. Thans wil men ons doen gelooven, dat zy wegen en spoorwegen onderhouden, omdat zy wenschen, dat de Belgische bevolking ze gebruiken kan. Ook de Rijn-akte heeft hiermede niets te maken. De Nederlandsche regeering weigerde zelf zich te laten binden door de Schelde-tractaten, toon er sprake van was, dat de Entente- mogendheden Duitsche pryzen uit Antwerpen zouden vervoeren. (Over deze opmerking zegt de N. Rott. Crt.: Voor deze schandeiyke insinuatie mist Reuter eiken grond. Ten einde hieromtrent geen misver stand te doen opkomen, laat het blad volgen wat omtrent bedoelde schepen voorkomt in het OraDjeboek Juli 1914—October 1916, waaruit ten overvloede biykt, dat tegenover Duitschland precies hetzelfde stand punt is ingenomen, als tegenover Eageland). Het is zelfs zeer twyfelacbtig of de Rynakte toepasseiyk is op de bjnnenlandsche waterwegen van Ne- nerlandsch gebied naar Belgie. Maar, zooals reeds gezegd is, al deze argumenten zyn waardeloos tegenover do erkenning der Neder- landscho regeering, dat, indien het zaad en het grint voor militaire doeleioden worden gebruikt, haar bandelwyze onverdedigbaar is. Wat zya in bet algemeen de feiten in deze quaestie? De gewone behoefte voor het onder houd der Belgische wegen en spoor wegen was vóór den oorlog ca. 1.320 000 ton per jaar, waarin dooi de Belgische grintgroeven meer dan viermaal kon worden voorzien. Wy weten, dat. de Belgische groeven thans in vollen omvang worden geëxploi teerd; bovendien konden groote boe veelheden zand en grint Belgiö langs de Duitsche spoorwegen binnen en verder nog groote hoeveelheden uit Nederland zelf in den vorm van zand en grint van Nederlandschen oor sprong. Het verkeer op de Belgische wegen en spoorwegen is, behalve voor mili taire doeleinden, absoluut zonder beteekenis. Daarom is er van burger* tyke zyde feitelijk geen behoefte aan. Aan den anderen kant is de behoefte aan wegen in het gebied der militaire operaties voor loograven,onderstanden en „pillboxes" enorm. Om daarin te voorzién voeren de Duitschers zand en grint aan met alle middelen waar over ze beschikken en de hoeveelheid, welke over Nederland gaat, is geen klein gedeelte van het geheel. Dit jaar voerden de Duitschers van 1 Jan. tot 15 Aug. in Belgie over Nederland meer dan drie milUoen ton in; in de tweede helft van Augus tus bedroeg het verkeer naar ver houding vyf millloen ton per jaar. (De N. Rott. Crt. teekent hierby aan, dat van 15 Aug.-16 Sept. geen zand en grint werd doorgevoerd). Zelfs de schatting der Nederlandsche regeering van 1.650.000 ton per Jaar voor burgeriyke doeleinden, hoezeer ook overdreven wat betreft de ver schillende beschikbare bronnen, waar uit de behoefte gedekt kan worden, geeft niet de helft van hetgeen er doorgevoerd is. Kan iemand met het oog op deze cyfers nu nog zeggeü, dat Engeland door het intrekken van voorrechten op handelsgebied, na berhaaldeiyk vruchteloos geprotesteerd te hebben,- geweldadig of ongerechtvaardigd is De correspondent van het Hbl. te Londen meldt aan zyn blad: Be leiders van de Nederlandsche gemeenschap, misschien wel 80.000 zielen tellend, zyn verblydend kalm over de moeilijkheid die tusschen de Nederlandsche regeering en Engeland is gerezen. „Het gevoelen onderhen is meer een van onaangename ver rassing dan van ergernis", zeide een minzaam Nederlandsch koopman tot een medewerker van de „Daily Ex press". „Wy zyn geneigd te vragen waarom zulk een scherpe maatregel als het afsnyden van het telegrafisch verkeer is genomen, maar er is geen gevoel van schrik alsof de oorlog voorde deur staat. Een omstandigheid geeft ons moed, dat is de gematigde, biliyke toon van de Britsche bladen by de bespreking, van den toestand. De beperkingen die zyn opgelegd snyden aan weerskanten en ik heb reden om aan te nemen, dat ver- toogen zyn ingediend door de Kamer van Koophandel te Manchester en de Baak van Eogeland. Eakele van onze kooplieden in Nederland, die sedert geslachten al handelsbetrek kingen hadden met Duitschland wor den door de beperkingen ten zeerste getroffen en het zou vreemd zyn, indien er bij ben geen neiging voor Duitschland zou zyn. De eenige vrees onder ons in Londen is, dat een scherpe actie, geiyk thans is onder nomen, die groep by ons in bet land zou versterken. De tg intereseren krijgsgevangenen. De „N. Rott. Crt." deelt het een en ander mede over de maatregelen, die, van Eogeische, zoowel als van Duit sche zyde, getroffen worden ter voor bereiding van de ontvangst der 16.000 krygsgevangeneD, die binnenkort hier te laode zullen aankomen. Zooals men weet, zyn er twee commissies van vier artsen elk, be noemd, die in Engeland en Duitsch land zelf zullen uitmaken, welke gevangenen voor de opneming hier te lande het meeat in aanmerking behooren te komen. Als maatstaf hierby is gesteld, dat allereerst die genen van de krijgsgevangenen wor den aangewezen, welke op zyn muist 18 maanden in gevangenschap hebben doorgebracht en bovendien gewond of ziek zyn; van de burgeriyke ge vangenen worden ook zy uitgekozen, die het langst gevangen zyn geweest en die het lichamelijk of geesteiyk het meest noodig hebben. Wat men zoo af en toe van het lot dezer gevangenen hoort, is wel geschikt om daarvan een deerniswek kend beeld te geven. Wy herinneren ons wel verhalen van personen, die na den oorlog van '70 Duitsche bad plaatsen bezochten en daar tal van jonge mannen gezien hadden, die ofschoon lichameiyk ongedeerd, toch den indruk maakten van geknakt te zyn. Dat waren degenen, van wie de schokkende oorlogsfeiten te veel had den gevergd en wier zenuwgestel totaal van streek, soms kapot was. Zulke patiënten zullen er onder de strydenden van nu ook zeker heel wat zyn, men hoort er echter minder van dan eigeniyk te verwachten was, de meesten schy oen reeds weggemaaid te zyn, eer zy nog tyd hebben zich te bezinnen. In veel sterker mate dan aan het front echter vindt men die geeateiykbeschadigden onder een andere categorie van oorlogsslacht offers, n.L de burgeriyke gtlnterneer dei en de kiygsgevangenen Bij hen is het niet de hevige emotie, die hun veerkracht heeft gebroken; de verveling, het moordend niets doen achter de prikkeldraadafaluiting heeft hun weerstandsvermogen zoolang on- dermynd tot zy vrywel „wrak" ge worden zyn. De verwachting ls, dat er een 1600 burgeriyke Duitsche gevaDgecen en voor de rest militaire gevangenen zullen komen, in totaal omstreeks 8500 Duitschers, tegenover 7600 Eo gelscheu. Al deze menschen worden vanwege hun regeeringen gehuisvest, gekleed en gevoed. De burgeriyke gevangenen ook, zy krygen bovendien een zakgeld uitbetaald, opdat zy niet ten achter zouden staan by de militairen, die soldy genieten. Wat er voor de weder* zydsche gevangenen noodig is, zal, dank zy de tegemoetkomendheid onzer regeering, vtij van invoerrecht over de greDS bunnen worden gebracht. Voor de Duitschers komen er in de aanstaande week reeds enkele duizen den stellen kleeren, uniformen enz. te Rotterdam aan. Burgeriyke en militaire gevangenen staam beiden onder de krygswetals zwaarste straf hangt hun terugzen ding naar het land waar zy gevangen gezeten hebben, boven het hoofd. Pogingen tot vluchten zulien verydeld worden, doordat de wederzijdsche regeeringen zich verbonden hebben iederen vluchteling onverwyid terug te sturen. Van weerszijden zal er voor logies, voeding enz. natuuriyk betaald worden (steenkolen verschaffen beide partyen zelf), het werk dat hier ondernomen wordt, is er echter in de eerste plaats een van gastvryheid en humaniteit. En men bedenke, dat men daarby mc-t voor het meerendeel d iep- beklagenswaardige stumpers te doen heeft. Een lange rele. Te Anna Jacobapolder (St. Philips- land) kwam IS October een brief aan, die in Januari 1917 verzonden was en eerst een reisje naar Indiö maakte, omdat ero.a. op stond „Café Lombok". Duitsche steenkolen. Te Zevensar zyn Dinsdagmorgen de eerste wagonladingen steenkolen uit Duitschland gepasseerd. Veevoeder. De toewyzingscommissie voor vee voeder deelt mede, dat over October de navolgende rantsoenen zullen worden gedistribueerd: Voor bedryfspaarden 120 KG. haver, katariezaad en zemelen enz.; voor pluimvee 30 K.G. voermeel, boonen en erwtenpiksek gerst-en haverafval per 100 stuks. Houders van pluimvee hebben er echter rekening mede te houden, dat slechts, omdat een hoe veelheid voeder geruimd moest wor den uit vrees voor bederf, deze toe- wyzlng ruimer is dan In vorige maanden, en dat er dus niet op gerekend ban worden dat die In den vervolge op dat getal zal kunnen blyven. Voor varkens en hoornvee wordt niets gedistribueerd; over de maand November zal een weinig lynkoeken beschikbaar zyn voor laatstgemeld vee. Voor bijzondere categoriön als dekbokken en fok toornen kunnen de Veevoerbureaux inlichtingen verstrekken. Noodvoer voor varkeee. Behalve van vlscbmeel, zemelen, afgevallen fruit en haringen gaat men in den l&atsten tyd van een artikel gebruik maken, dat het zeker nooit tot varkensvoer gebracht zou hebben, wanneer deze critieke toe* standen niet waren gekomen. Men gaat n.1. de ïysterbesseu, die hier en daar in zeer groote hoeveelheden voorkomen en vooral dit jaar een ryke opbrengBt geven, verzamelen en voor het mesten van varkens be stemmen. Volgens een ingesteld onderzoek bevat de ïyaterbes onge veer 42% zetmeel en 9% suiker, zoodat het als een degeiyk voedsel kan worden aangemerkt, waarvan echter het eiwitgehalte te gerirg ls. Om daaraan tegemoet te komen gast men de varkens, die met lijsterbessen gevoederd worden vischmecl of vleeschmeel toe geven en die twee artikelen met nog wat aardappelen en wat ondermelk, geven thans op verschillende plaatsen den boeren gelegenheid om hun dieren behoorlijk vet te maken en ze op den leeftyd van acht maanden tot e6n slachtge- wlcbt van 80 k 90 K.G. te brengen. Nooreohe brik tot zinken gebracht. Door den motorlogger YM 172 werd te IJmulden aangebracht de geheelo equipage van de Noorsche brik „Bethel", een bouten schip van on geveer 800 ton. Het schip was op weg van Noorwegen naar West-Hart- lepool met een lading mynstutten. Zaterdagmiddag werd men op 100 myi van de plaats van bestemming door een Duitsche duikboot aange houden. Nadat de Duitschers alles wat van hun gading was hadden medegenomen werd het schip door middel van brandbommen vernietigd. Daarop verdween de duikboot, de zeelieden aan hun lot overlatende. Zonder bet minste voedsel, (daar men den menschen niet eens den tyd gegund had zich van het nood;go proviand te voorzien) dreven de zee lieden dertig uren ten prooi der gol ven rond. Men had zich in de kleine werkboot moeten redden, daar geen tyd gegeven was de groote scbeepsboot waarin de proviand geborgen was, te stryken. Dertig lange uren byna zonder kleeren en voedsel tydens koude en stormachtig weer, in een kleine open boot midden in de Noord zee, zwalkten deze stakkers rond. Intusscben was het Zondagmiddag geworden en zagen de zeelieden in de verte een zellvaariuig. Allen span den zich zooveel mogeiyk in om bet schip voor hef donker werd trachten te bereiken, daar anders de kaDS op redding zeer gering zou zyn, omdat allen vreesden den nacht niet meer te zullen overleven. Te acht uur 's avonds bereikte men het zeilschip, dat de logger Oornelis uit IJmuiden bleek te zyn. Aan boord van dit schip had men wel iets aan de op pervlakte der zee bemerkt, doch uit vrees voor een ontmoetiDg met een duikboot, was men voorzichtigheids halve niet naderby gekomen. De Noorsche en Zweedscbe zeelieden, totaal acht personen, waren te uitgeput om zelf aan boord van den logger te klimmen en moesten daartoe geholpen worden door de visschers. INGEZONDEN. BolUn verantwoordelijkheid der Bedaotle. (Van niet gepleatete atakken wordt de copf niet terug gegeven.) Een verzuchting. ij nijpende toestand waarin bet Marine-personeel In de tropen leeft, zwoegt en denkt, noopt - nu dit biykbaar alleen wordt gevoeld door voornoemd personeel - de hulp dor pers in te roepen om daarin ver andering te erlangen. Bovenstaande tusichenzin is een aanklacht tegen een ieder die, heb bende het in de macht om in dezen toestand iets te vtirichtoii, tot heden vrywel werkeloos Woef. Jaar en dag werd er beweerd en gevoeld dat een driejarig verblijf onder den tropischen zon een ver- derfeiyken invloed uitoefent, op het Individu, maar nu dit verblijf door omstandigheden wordt gotekt tot 4 h 5 jaar, krijgt het een zoodanig im- - moreel karakter, dat het te verwon deren is dat niet meermalen stemmen opgingen om in dezen niet langer houdbaren toestand, verandering te brengen. Van huis en haard gezonden, ach terlatende moeders en kinderen, gaan de met het vereischte verantwoor- deiykheldsgevoel en plichtsbesef, ar beidende in een moordend klimaat, met als eenigste lichtpunten de van hun dierbaren ontvangen correspon dentie, zien zy zich gedurende doze verbanning»! uen geplaatst voor al lerlei vraagstukken, welker oplossing geen vsd allen kunnen Btrekken tot opheffing van het individu. Integendeel, by de oplossing wer ken de^troomen in zoodanige richting dat stranden op bekende klippon dikwyis niet te ontloopen is. Gaarne zou ik hier het mes in het hart der zaak willen zetten, willen aantasten het kwaad in de kern ter^ verbetering, maar al zyn er over" wegingen, die niy daarvan moeten terughouden, bet ontmoedigende be sef dat het middel erger zoude kun nen blyken door de gevolgen, dan de kwaaldat de levensmoed en geluk van velen zoude worden vernietigd, weerhoudtmy daaraan gevolg te geven. In anderen zin moet geyverd wor den deze kanker, die aan bet leven van de marinemannen knaagt, te bestryden. En helaas, dat leven wreekt zich zelfs in vele gevallen op het gezin. Moeders, met de eerste levenshulp vereischende en schoolgaande kinde ren, blyven achter; hebben allerlei zorgen waarvoor de vaderbulp on- ontbeeriyk ia; zien zich niet meer geschraagd en gesteund in hun goeden wil door het gezinshoofd, en afzak ken tot lager peil kan het gevolg zyn. Al wordt de consequentie van een bultenlandsch verblyf, als vastzittende aan het beroep, aanvaard, de oorzaak van alle ellende moet geweten wor den aan te lange afwezigheid. Vry wel een ieder der Marine, van hoog

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1