tot laag, zal deze stelling wel on' aantastbaar vinden. Is dus van voldoende bekendheid dat eone driejarige afwezigheid als immoreel moet gebrandmerkt worden; weten we dua dat de gevolgen zich kunnen zetten op,den verbanneling, het gezin; dat de ambitie en levens lust der marinemannen er onder lijd; dat daardoor de Marine als lichaam de grootste schade onder vindt; dat we in een tijd leven van wakker worden uit de Marinedom- meliDg van vroeger, van een zich bewust gaan voelen en krachtig wil len zich openbaart, welke afme tingen moeten dan wel voornoemde factoren aannemen, als de verbanning vier of vijf jaren aanhoudt 1 Aan U, vrouw-moeders, dit vol doende te omvatten en begrepen 5 aan U, naaat Uwe mannen den strijd aan te binden tegen dit maatschap pelilk kwaad. Wy verdienen de gelden voor uwe en der kiuderen ve)zorging; loy zijn daardoor gebonden aan ons beroep wij kunnen ons niet uiten zoo we het voelen; wij moeten wurgen, smoren onze noodkreten; wij kunnen niet krachtig genoeg onze hartewenschen naar voren bren gen, doen klinken onze klachten; Maar U moet eischen, dat men naast het Marinebelang, rekening houdt met Uwe gezinsbelangen, waar van het goede zou terugslaan op de Marine. Het is een axioma dat, nu de Marine in eiken zin teekenen van verval toont, maar één midd6l is dat kwaad ra hoofdzaak te kunnen be strijden, on dat is: den geest verbe teren. Niet allee ondergeschikt maken aan het Marinebelang in dat. in het gezlnsbelaniï moe. 1 zusje en broertje samengaan, wil de Marine in al zijn geledingen weer opleven. Wanueer de geest goed iB, arbeidt men flink, men heeft pleizier in het werk, vindt bevrediging in hot beroep, een gezonde geest verricht wonderen. .Mens sana in corpore sano". Maar als de geest verslapt en men de middelen verwaarloost die weer te doen herleven, <ttmJs het genoegen in bet. werk vervangen door een machinaal voortbewegendkn zoekt men op een ander terrein genoegen, compensatie voor het leed door demo- raliseerend vertier. Welnu, wil men ernstig den geest verbeteren dan is krachtig de handen aan den ploeg slaan om het verblijf In tropisch Nederland te normaliaee- ren, zoo mogelijk te verkorten tot twee jaar, voortaan de regel, waarnaar men zich behoort te gedragen. En dan, U vrouwen, doe wat ïaad zaam goacht wordtU zyt de grootste belanghobbenden. Wy doen in deze richting het voor ons bereikbare. Laat een Uwer het initiatief toonen eene combinatie le formeeren van marine-vrouwen, die ernstig willen streven naar nor maliseer ing van Uwer mannen afwezigheid. Dat gij hen terugkrijgt en niet onmenscheltjk lang In den geest moet samenleven. Wendt U tot bevoegde mannen om voorlichting, demonstreer, gaat in massa naar het ministerie, rekestreer, en laat op waardige wijze Uwen eisch gelden Qeef ont ente mannen, onue vadert terug. Zal mijn stem die eens roepende in den woestijn blijken? Dit entrefilet moge dienen om te doen beseffen welke belaugon er op het spel staan, hopende dat do macht hebbers daarin eene aansporing mogen vinden het schijnbaar onmogelijke te beproeven om die belangen meer te behartigen. Het geldt bier een volks-, en speciaal een Marine-belang. Soerabala, B Juli 1017. HN. DE OORLOG. Van het WettalIJk front. Parijs, 16 October. Avondbericht. Aan de Aisne hebben de Duitschers verschillende uitvallen beproefd ten Zuiden van Courtecon. Zy kregen slechts in één vooruitgeschoven front vasten voet, waaruit zy onmiddeliyk verdreven zyn. Hot artillerie duel is don geheeien dag zeer levendig ge weest in de streek der plateaux. Beriyn, 17 October. In Vlaanderen nam du artilleriestryd gisteren van het overstroomde gebied aan de LJzer tot aan de Lsie weer tot aanmerke- lyke kracht toe. In sommige vakken was de kracht van het vuur gisteren avond, op het geheele front vanoch tend toegenomen. Blhalve verken- hio gsgevechten, die ook tusschen het La Bassée-kanaal en de Scarpe talrijk waren, kwam het niet tot infanterie- gevechten. De vuurstryd ten N.O. van Soissons strekte zich gisteren in zy- waartsche richting uit en was soms zeer hevig. Hy hield ook 's nachts aan; in Westeiyk Champagne, de Argonnen en op den Oosteiyken Maas oever bereikte de werkzaamheid van de artillerie eveneens groote kracht. Onze vliegers hebben Duinkerken opnieuw met goede uitwerking, waar door, naar xnen waarnam, brand ont stond, met bommen bestookt. Als vergelding voor het bestoken van open Duitsche steden door vyandeiyke -vliegers is de stad NaDcy, die in het Fransche operatiegebied ligt, door ons met bommen bestookt. Vry groote branden waren er het gevolg van. Da landing op Oasol. Beriyn, 17 Oct. De op het schier eiland Sworbe nog weerstand biedende atrydkrachten zyn gisteren d-«or onze troepen overweldigt), waa mede het eiland Ossel gebed in ons bezit is. De bult vormenrder en werden meer dan 1100 gev« gen ju gemaakt. Onze zeestrydkrachten leverdon ten n. van Oeael in de Golf van Riga gevechten met Russische torpedo bootjes en kanonneerbooten, welke voor ons gunstig verliepen. Zonder verliezen aan onze kant werden de vyandeiyke schepen tot don terugtocht gedwongen. Marineluchtschepen bom bardeerden Pernau; groote branden zyn uitgebroken. Beriyn, 17 Oct. Na de battoryen zwaar geschut op de zuidpunt van hot eiland Oasol onder de knie te hebben gekregen, zyn <le Duitsche strydkrachten ter zee In de golf van Riga gedrongen. Vandaag zetten ze de voorwaartschebewegingooatwaarts voott en beheerschen nu het zeege bied tot aan de Mohn Sund. Londen, 17 Oct. De vyand heeft de Russen over den dam in de richting van het eiland Mohn teruggedrongen en de verbinding te land tusscben Oesel en Mohn verbroken. De Russen raakten volslagen van hun strUd krachten op het eiland Oesel afge sneden. Ooggetuigen vertellen, dat een vyandelijke dreadnought Vrydag het mynveld is binnengestevend. Na een ontploffing zette het oorlogsschip naar de kust koers. Hoe het ten slotte daarmee is afgeloopen ligt in het duister. St. Petersburg, 17 October. Den 14den 's middags om vier uur heeft een Duitsche dreadnought een Rus sische patroelje, bestaande uit vier torpedo's en twee kleine kanonneer booten aan de westkust van de Red.), straat beschoten. De Russische torpedoboot Grom liep dadeiyk ernstige avery op, daar ze geheel onder het vuur van de bedoelde dreadnought raakte. Twaalf moderne Duitsche torpedo- booten forceerden,door andere gevolgd, den toegang tot de Sölosund. De Russische patroelje bond den stiyd aan, waarby de kanonneerboot Khra- bry onder het verwoede vuur van den vyand twee maal de torpedoboot Grom op sleeptouw nam. Terwyl andere Russische torpedobooten ze beschermden, voerde het een taaien stryd met den vyand, die vooral op de Kharbry en Grom vuurde. Aan boord van do laatste waren alle kanonnen ontredderd. Ook brak er een zware brand uit on door de deining knapten de kabels. De Kbrabry voer wederom ondanks het felle vuur op de Grom aaö en trachtte ze opnieuw op sleeptouw ts nepaen, doch dit mislukto, waarna het grootste deel der bemanniug van de Grom aan boord van de Kbrabry overging, terwijl de torpedoboot zonk. Tegeiykertyd lostte de .Kbrabry' krachtige schoten en bracht een vij andeiyken torpedojager tot zinken. Kort daarop kwamen andere torpe dojagers te hulp en de vyandelyke schepen keérden terug. Onzo verliezen aan andore schepen zyn gering. De gezagvoerder der vloot heeft zich kunnen overtuigen van de kracht van het geschut en den flinken geest onzer kanonniers. Van onze torpedo jagers waren het in het bizondtr de .Kbrabry", „Kbarnetz", .Zabraka", .Pobieditel" en de .Constantln", die het volle gewicht van den stryd tegen een numeriek storker vyand hadden te dragen. Volgens getuigen zynlwee vyandelyke torpedojagers gezonken, twee anderen ernstig schadigd. (Be .Grom" behoort tot een groep torpedojagers, die van 1250 tot 1350 ton meten. Red.) Oatal In handan dor Dultsohora. Met de verovering van Oesel heeft een groote verandering aan het Ooste- lyk front haar beslag gekregen. On geveer twee jaar lang - sedert het intreden van den stilstand in den herfat van 1915 hadden do Russen vóór Riga aan de Westeiyke zyde van de Duna een sterk bruggehoofd, dat voortdurend dreigde een ultvalS; poort tegen den Noordeiyken Duit- schen vleugel te worden. De Noorde lijke vleugel der Russen steunde daarby op het bezit van Oesel en de andere voor Esthland gelegen eilanden met de daaraan verbonden heer- scbappy over de Golf van Riga. Nu staan de zaken juist andersom. Riga met een uitgestrektheid daar achter aan de Oostzijde van de Duna is in handen der Duitschers gekomen, en vandaar uit wordt nu de Russische vleugel bedreigd, welke bedreiging volkomen is gemaakt door het in bezit nemen van de eilanden in de Golf. De kans dat deze groote verande ring - daargelaten of zy nog weer andere wyzigingen in den toestand in het Oosten tengevolge zal hebben weer ongedaan zal kunnen worden gemaakt, scbynt gering. Er zal dus rekening mee moeten worden gehou den, dat de vredesconferentie Duitsch land nog in het bezit van Oesel zal vinden en zy kr(igt dan, by haar overigens reeds zoo ontzagwekkende taak, ook nog het Ooatzeeprobleem op te lossen. Rusland's geschiedenis is een go schiedenis van expansie, expansie naar de grooje zeefin. Naar een (jsvrye haven aan d|n Grooten Oceaan, naar de Perzische Golf, die wegen hebben wy in onzen leeftyd de expansie op zien gaan. De oorlog met Japan verbarricadeerde den weg naar den Grooten Oceaan, het Anglo Russisch verdrag van 1907 dien naar den Indischen. Ouder is de weg naar de Zwarte Zee, beter gezegd, over de Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee. De verovering van Konstanti- nopel is tot Da den val van het Tsarisme in dezen oorlog Rusland's uitgesproken oogmerk geweest. Even oud als de weg over Zwarte Zee naar de Middellandsche Zee, is de weg naar en om de Oostzee. Het behoud van de Oostzeefeust in haar volle lengte en vooral van de daarvoor gelegen eilanden, is voor Rusland een vitale kwestie. En nu veroveren daar in een tyd, waarin de houding van de Finnen het centraio Russische bestuur veel zorg baart, de Duitschers de eilanden aan den Zuideiyken hoek van de Flnsche Golf, een gebeurtenis, die de waarde van het bezit van de Finsche kust voor de Russen aanzienlijk vermiudort, die d8 Finnen vermoedeiyk lang niet onverschillig zal laten, en waarvan de Zweden mede niet zonder belang stelling getuige zullen zyn. By het sluiten van den vrede zullen de Duitschers wel niet uit Oesel weg gaan zonder eerst eens over de machtsverhouding in die binnenzee een woordje te praten, zoodat het door den oorlog opgeworpen probleem, dat tot oplossing moet worden gebracht, alweer moeiiyker en ingewikkelder is geworden. (,N. Rott Crt.") Da duikbootenoorlog. 17 Oct. De ,U 89" boonie o.a. voor de straat van Gibraltar in den grondvyf waardevolle s.s. (ruim 20.000 t.) en het zwaarbewapende Engelsche s.s. .Normanton" (88621.), Morsailo" (3847 t.>, .Almora" (4885 t.), .Nuceria" (47021.), het Japanacbe s.s. .Hikosan Maroe" (3555 t.) De in den loop van nog geen drie dagen vernielde schepen hadden een gezamelyke lading van 81500 ton steenkool, waarvan ruim 26 000 ton bestemd waren als wintervoorraad voor Italië. Kapitein Sorby van de lot zinken tebrachte Noorsche brik Bethel,welker jemanning te IJmuiden werd aan gebracht, heeft gerapporteerd dat hy jetulge is geweest dat de Zweodsche jark Eimeralda, thuisbehoorende te Stockholm, met een ladiDg hout van Holmstad naar Newcastle bestemd, door dezelfde duikboot is getorpedeerd als zyn eigen schip, wat de duik bootcommandant bevestigd heeft. Van de 15 opvarenden van de Esmeralda, die by zeer slecht weer hun toevlucht hadden genomen in een open scheeps boot, heeft men niets teruggezien. Kapitein Sorby deelde ook Dog mede dat de duikbootbemauniDg van zyn scbipalle proviand had medegenomen, voor zy het in brand stak. Krupp't fabrieken gebombardeerd. Londen, 17 Oct. De .Daily Chron." verneemt uit Parijs: Krupp's fabrie ken te Essen zyn voor de tweede maal gebombardeerd door een Fran- schen vlieger. De vlieger was de sergeant Jardin, die op zijn terugreis in Zwitserland heeft moeten landen, waar by nu geïnterneerd is. In een brief aan zyn chef vertelt hy o.a., dat by Nancy om 8.^5 verliet, den Ryn om 10.85 passeerde en om 11.40 tien bommen liet vallen op Essen van een hoog^ van 9000 voet. Op zijn terugreis werd hy door mist en wind bemoeilykt, zoodat hy tot 1500 voet moest dalen, waarby hy door afweergeschut onder vuur werd ge nomen. Hy steeg dadeiyk hooger en meonde tenslotte boven Fransch grondgebied te zyn en te kunnen Uajen. Tengevolge van een dichten mist vloog bjj daarby tegen een boom aan, waardoor zijn machine in brand geraakte. Hij landde echter goed en wel om vjjf uur 's morgens en yide naar een gebouw waar licht brandde. Tot zyn verbazing zag hy een Duitsch uithangbord hy dacbt al verloren te zyn, toen een beer hem vertelde, dat hy in Zwitserland was en wel drie mfjlen van de Duitsche grens. Jardin bombardeerde Essen op eigen Initiatief, want hy had met zyn makkers slechts bevel om Frank fort te bestoken. Mr. Troelstra ovsr de vrsdeskantsn, Het „Berl. Tagebl." verneemt uit Stockholm Troelstra, die Woensdag Stockholm verliet, liet zich voor zyn vertrek door een medewerker van het blad Socialdemocraten interviewen. Over de vredesvoorstellen wilde hy zich echter piet uitlatenby deelde alleen mede, dat de sociaal democraten van beide oorlogvoerende partyen over deze voorstellen niet al te te vreden zouden zijn.. Deze vr6desvoor stellen zyn tot de sociaal-democraten van alle landen gericht in een ma nifest, dat door het Hollandsch Scandinavisch Russisch comité bin nenkort zal worden gepubliceerd. Troelstra wilde biykbaar in het pu bliek er den nadruk op leggen, dat de voorstellen Diet eenzijdig zyn. Voor 3 maanden, zeide Troelstra, waren van de centrale mogendheden nog gunstiger voorwaarden te ver- krygen geweest dan thans, omdat de politieke invloed der Russische revolutie toentertyd grooter was. Troelstra gelooft, dat, indien de oorlogvoerende mogendheden niet spoedig tot overeenstemming geraken, de Russische revolutie vaxFÜeze ver deeldheid het eerste slachtoffer zal zyn. Hy beschouwt bet daarom als den plicht van de socialisten in Engeland en in Frankryk, om met grooter energie dan tot nog toe op te treden tegen de weigering der passen door hunne resp. regeeringen. Over de houding der Duitsche socialisten bestaat in het comité volkomen eensgezindheid, betgeen in het manifest tot uitdrukking zal worden gebracht. Indien KQhlmann spreekt over Elzas Lotharingen, be teekent dit practiscb, dat hy aan een vrede door vergeiyk niet mede wil doen. De weigering om over Elzas Lotharingen te willen onder handelen is in tegenspraak met een mogeiyken vrede door vergelyk. v Op de vraag, wanneer hy naar Stockholm terug zou keeren, ant woordde Troelstra: Zoodra het aan Lloyd George, Rlbot en Sonnino ge legen komt. Ean geheim aanbod van Dultiohland. Uit Parys wordt d.d. 17 Oct. aan het Hbl. gemeld: Naar aanleiding van de officieele Duitsche verklaring, waarin de me- dedeeling, -door Ribot Vrydag jj. gedaan, dat Dultschland aan Frankryk een geheim aanbod zou hebben ge daan, dat ook den afstand van Elzas- Lotharingen bevatte, wordt ontkend, schryft de „Matin": „Over de waarde van deze tegenspraak kan men oor- deelen, wanneer men constateert, dat Duitacbland het doet voorkomen als of bet door de vyandon gepolst is. Deze bewering zal op allen een zon derlingen indruk maken. EDgeland, aan hetwelk het door tusschenkomst van een neutrale mogendheid een volkomen bevredigende oplossing van de Belgische quaestie heeft aange boden met de mededeeling, dat do Elzas-Lotharlngsche quaestie gemak- keiyk met Frankryk geregeld zou kunnen worden, op Rusland, aan hetwelk Lucius, Duitsch gezant te Stockholm, heeft laten verzoeken zyn eischen vast te stellen, terwyi by welwillend daaraan toevoegde, dat Frankryk en Engeland bereid waren tot een afzonderiyben vrede, op Frankryk zelf, aan hetwelk een di plomaat, die gemachtigd was door de handteekeningen van Keizer en Rykskanselior, had voorgesteld in verbinding te treden op Zwitsersch gebied." Ik kan hieraan toevoegen, dat het weinig twyfelachtig is, dat een aan bod is gedaan, daar dit gisteren, zoo als men uit de ochtendbladen kon opmaken, een onderwerp van bespre king in het comité generaal it geweest. Zoo zegt Hervé: ,Het is waarschyniyk, dat bet parlement heeft willen weten, wat het „gemompel" betoeterde, waarvan Ribot had gesproken. HU voegt daar aan toe, dat volgens zyn meening, het voorstel, door Duitschland gedaan, geen valstrik was. Duitschland heeft er groot belang by te spreken met een vyand, om te weten te komen of men zich tevreden zal stellen met afstand van grondgebied - het weet, dat het zich daaraan zal moeten onderwerpen of dat daarby ook nog hooge oorlogsvergoeding en econo mische boycot zuilen komen, die het het meest vreest. Wanneer het de overtuiging kaa krijgen, dat de ge allieerden het deigelyke economische voorwaarden zullen opleggen, is bet in het geheel Diet onwaarscbyDlyk, dat het zyn toon in het publiek over Elzas Lotharingen geheel en al zal wyzigen", Hervé ziet in dat „praten" volstrekt geen bezwaar, onder voorwaarde echter, dat de bondgenooten op de hoogte worden gehouden. Os Vsrssnlgds Staten en da neutralen. Londen, 17 October. De „Daily Telegraph'; vat in een hoofdartikel de verschillende maatregelen samen, die de Vereenigde Staten hebben ge nomen ter bevordering van Ijet vqeren van den oorlog. „Eet Amenkaanscbe volk toont door zyn daden, dat bet in vollen ernst is, en wy betreuren het, dat sommige staten in Noorde lijk Europa biykb&ar nog niet besef fen, dat het den Amerikanen mee- nens is." Op een andere plaats zegt blad: „Een nieuwe wereldmogendaeid is geboren en. beseft haar kracht. Zy stelt al wat zy bezit het moge nog zooveel kosten - beschikbaar om het Pruisische militair isme te verslaan. En uit al haar daden biykt, dat zy aan geen overwegingen om trent wat voor neutralen voordeolig zou zyn zal toestaan, de komst te vertragen van den dag, waarop de wereld verlost zal zyn van de scha duw, die er zoolaDg op gedrukt heeft. Nederland en Scandinavië zullen te ïydsn hebben, maar dat was van den beginne af aan de onvermydblyke prijs, dien zy voor de neutraliteit moeten betalen. Want, ofschoon zy dat misschien niet tiadden beseft, was een overwinning van Duitschland ondenkbaar; en 3la gevolg van Duitschlands handelwys moest een tekort aan tonnenmaat en aan voed sel ontstaan tot bun teleurstelling. De Amerikanen hebben besloten, dat Duitschland in economisch op zicht moet worden dichtgekurkt, en zulks in het belang niet enkel van de geallieerden, maar van de geheele menschheid. Nederland en zijn Scandinavische buren in ^elke landen vele burgers oorlogswinst hebben genomen ten ktfste van hun medeburgers kun nen er niet van onkundig zyn, dat de maatregelen, die de Ver. Staten nemen, in het eind ook hun (d.w.z. aan Nederland en Scandinavië) ten zegen moeten strekken. Een over winnend Duitschland zou bun poli tieke en economische dienstbaarheid hebben voorbereid, zoo geen erger lot hun ware beschoren geweest. Het beslaan van dat voornemen valt te bewijzen uit de pan germa nistische literatuur." Esn spoorwigrimp. Bij Schönhausen aan de Elbe is een vacantietrein met kinderen ver ongelukt. 25 klnfreren werden gedood en 14 gekwetst. De aanblik der kinderen, die met gebroken ledematen in de wagens lagen, was ontzettend. Er waren in dien trein 250 kinderen, die uit West- Pruisen kwamen. De machinist bad in de morgen schemering het halte signaal niet gezien en reed tegen een goederen trein aan. De kinderen sliepen nog toen het rageluk plaats had. alle comité leden is namens den heer en mevrouw Ter Ha!l eene her inner icgs photo uitgereikt. Met groote voldoening werd ge constateerd, dat de hulde betooging zoo vlot van stapel is geloopen en zulke aangename herinnoringen achterlaat. Kiaskrlng Dan Halder. Het bestuur van de Centrate Kies- vereeniging der liberale Unie in den rijkskieskring Den Helder hetft de functies ais volgt verdeeld: mr. P. A. Offers te Alkmaar, voorzitter; G. J. van Leersum te Winkel, vice-voor- zit.ter; S. H. A. Esser te Hoorn, secretaris, en C. Wildschut te Jisp, penningmeester. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Door den mynenlegger „Texel" is op de zuidpunt van Texel opge- vischt bet lijk van den op 4 Oct., by bet redden van een drenkeling, zoo jammeriyk om het leven ge komen Luit. t. zee J. A. de Jongb Het ïyk is alhier aangebracht en naar het Hospitaal vervoerd. Met militaire eerbewyzen zal het stoffeiyk 0 verschot Vrydag te-Nieuwe- diep naar den trein worden vervoerd, waarmede het Zaterdag naar Amers foort zal worden overgebracht om aldaar, ook met militaire honneurs, te worden begraven. By de plechtigheden zal de Minis ter van Marine worden vertegen woordigd door Vice Admiraal De Booy, chef der afdeeiing Materieel aan het Departement van Marine. De opper bevelhebber hoopt zelf tegenwoordig te zyn met den chef van den Mari nestaf kolonel Umbgrove, en den luit. t/z. le kl. Van Hengel, verbonden aan het bureau van den Marinestaf. Afloop ainbiitidlng. By 's Rykswerf albier, werd Dinsdag j.1. aanbesteed het bouwen van eeue werkplaats met kantoor voor den Torpedodienst, op de z.g. Marnixkade, waarvoor werd ingeschreven als volgt: A. Krynen f 36 660.- Starrenburg en Boerdyk 34.970.- J. Spruit 34.874.- H. Wyker 34.334.- Gebr. van Pelt 32 816.— I. J. van Os 32.790.- J. de Vries 31.900.— Allen alhier. Comitö huldiging Tar Hall. In de Dinsdagavond gehouden slotvergadering van boven genoemd comitö, werd rekening en verant woording gedaan, waaruit bleek, dat de rekening, daDk zy de medewerking van een tweetal leveranciers, de heeren Heydanus en Thyasen, die restitutie gaven op hunne rekeningen, sloot. De Voorzitter, kapitein Haak, bracht dank aan allen, die aan de hulde- betooging hebben meegewerkt, bizon* deriyk aan de muziekcorpsen „Win- nubst", „HarmoniekapeP'en de Staf- muziek, alsook aan Helder's Mannen koor", en den heer Meerholz, ont werper der oorkonde. Blykens een ingekomen schryven van den heer en mevrouw Ter Hall, heeft de hulde- betooging een aangename herinnering achtergelaten. Vooral stelde de heer Ter Hall de persooniyke felicitatie van don Burgemeester op prijs. Aan1 De barbas van Hr. Ms. „Das" is te Hoek van Holland op den Zutder dam geloopeD. Het volk is er atge- haald door de loodsboot; de boot is vermoodelyk wrak. Burgirlljki dienstplicht. Een wetsontwerp tot regeling van den burgerlyken dienstplicht is reeds by den Raad van State aanhangig gemaakt. Dc mobilisatie-vergoedingen. Naar het Volk verneemt, worden aan het ministerie van Oorlog plannen overwogen 01$ binnenkort het maxi mum tier toe te kennen vergoeding aan de gezinnen van dienstplichtigen by de militie, landweer en landstorm te brengen van f2— op f8.— per dag. Be overeenkomst met Duitichland. Naar het Haagsch Correspondentie bureau verneemt, is de voorloopige overeenkomst tusschen de gedelegeer der Nederlandache en der Duitsche regeering, in zake de levering van kolen enz. door Duitschland, door de Duitsche regeering geaccepteerd. De „Timet" over onze neutraliteit. De „Times" schryft onder den titel „Een beteugeling van onneutrale daden", over de quaestie van den zand- en grintdoorvoer, Het blad vraagt of de ortsen en oude metalen die worden vervoerd, dienen om sauspannen te maken of munitie en kanonnen. Wat is de redeiyke gevolg trekking uit de bekende feiten? Het blad wijst verder op de oorlogvoering der Duitschers in Belgiö en vraagt dan of de Nederlanders werkelyk willen doen gelooven, dat uit zuivere zorg voor het Welzyn van de Belgische bevolking de Duitschers de verkeers wegen herstellen en niouwe aanleg gen. fcfoede wegen en spoorwegen zyn van allergrootst belang voor een leger dat oprukt, in stelling ligt of terugtrekt. Het blad meent, dat moeiiyk is vol te houden dat aldus gebruikte materialen niet voor oor logsdoeleinden dienden. „Werkelyk kunnen ze voor vredelievende doel eindon orden gébruikt. Zy kunnen uitsluitend bestemd z(jn voor de human8 doeleinden, voor welke zy naar de Dyitacheva willen verklaren feiteiyk zijn gebruikt, maar uit de ervaring der laatste drie jaren, is het kinderachtig van de Nederland scbe regeering om de Duitsche ver klaringen als bewyzen te willen aanvoeren." De „Times" heeft het verder over de Britsche „teederheid" voor de Nederlandsche belangen, maar dreigt dat wy geen gijnsten nu en later zullen mogen verwachten, zoolang wy niot een ware en onwrikbare neutraliteit handhaven. „Zy (datzyo de Nederlanders) kunnen geen Brit sche kolen importeeren en Britsche kabels gebruiken, terwyl zy den vyand toestaan materialen voor de vervaardiging van beton te vervoeren over hun gebied." IndlS en dp oorlog. Batavia, 15 October. De ryst uit voer uit Rangoon naar Ned.-Iodiö is verboden. De overheid weigert de reden van het verbod mede te deelen. In welingelichte kringen wordt ver moed dat het verbod verband houdt met den doorvoer van grint en zand in Nederland. Wy vernemen verder dat het ryatuitvoerverbod voor Ran goon waarschyniyk door een voor Saigon zal worden gevolgd. Uit deug- deiyke inlichtingen biykt dat te Ran goon groote hoeveelheden ryst zyn opgeslagen, zoodat gebrek daaraan geen aanleiding kan hebben gegeven tot het verbod. De maatregel is vooral voor Sumatra's Oostkust fataal, welk gewest de ryst hoofdzakelyk uit Rangoon betrekt. Sohiepsbouw In Nederlandseh-IndlO. In een Indischen brief, opgenomen in den „Nwe Fin." wordt het vol gende medegedeeld: Het tekort aan schepen heeft een maatschappy op Java een begin van uitvoering doen geven aan haar plan, houten schepen in de vaart te brengen. Op de werf te Joanna van de Nederlandsche In dische Scheepsbouw- en Kustvaart- maatschappy (kortweg de Nisek ge noemd) is de kiel gelegd voor een vjjfmastzeilschip. Voor het latere te water laten van het schip moet het gouvernement beloofd hebben, de vaargeul te Joanna te zullen doen uitdiepen. Da Rottardimacha havanraaarva. Nu verschillende organisaties van havenarbeiders, ieder apart met de leden vergaderd hebben, is gebleken, dat er eenstemmigheid heerscht over de te vormen actie voor uitbreiding der havenreserve en men bereid is eventueel de algemeene staking te proclameeren, teneinde het doel te bereiken. Dinsdagavond vergaderde de be sturen der organisaties, om de te voeren actie te bespreken, doch tot een besluit is het nog niet gekomen, daar kort voor deze byeenkomst een uitnoodiging van den voorzitter der Rotterdamsche Scheepvaartvereeni- ging, den heer Paul Nygh, was ge komen om over deze aangelegenheid te conferoeren. Gistermorgen hesftdeze conferentie plaats gehad. Over de daar behandelde voorstellen zal de combinatie van besturen uit de havenarbeiders orga- saties vergaderen. Er is dus nog kans, dat het dreigend conflict wordt voorkomen, ai; is die kans zeer gering. Etn conflict lo dc Tcxtlol-lnduatrli. Te Tilburg dreigt een conflict in de Textiel Industrie. Het betreft hier niet in hoofdzaak een loonsgeschil. De ar beiders vragen wel is waar loons- verhooging, doch door hun tweeden eisch verkorting van arbeidstyd zou, gosteld dat een en ander wordt ingewilligd, hun flaancieole positie vrijwel biyven zooals zy thans is. Een betere regeling van de arbeiders verhoudingen, dat is het waarop zy wenschen aan te sturen. Ea daar tegenover staat het door de fabrikan ten ingenomen standpunt, dat de patroon baas dient te zyn in de fabriek en niet de werkman. eide partyen blyven b(j hun ver klaring, dat zy van plan zyn de zaak op haar beloop te laten en kalm af te wachten wat van de andere zyde zal geschieden. Woensdagmiddag zyn in de ver schillende fabrieken de ontslagbrieven aan de werklieden uitgereikt. Komt er geen verandering in den stand van zaken, dan zal dua te beginnen met Donderdag 25 October alieen oog in de vyf niet by de fabrikanten-ver- eeniging aangesloten textielfabrieken worden gewerkt. Verbetering ven den treinenloop. De directie der Staatsspoor heeft aan het personeel medegedeeld, dat het de bedoeling is op het geheele Nederlandache spoorwegnet een dienst regeling der reizigerstreinen te ont werpen, die in totaal niet meer kilo meters vordert dan de than« van kracht zijnde. »n waarby de aan de tegenwoordige regeling verbonden bezwaren zooveel mogeiyk worden ondervangen. Hoewel dus voorop staat, dat het totaal aantal kilometers, dat p6r dag gereden wordt, niet wordt uitgebreid, bestaat de mogeiykheid, dat de trei nenloop op een of ander zeer druk baanvak nog iets kan worden ver beterd ten koste van oen ander baan vak, waar het vervoer zoo gering is, dat de treinenloop nog iets kan wor den ingekrompen en dat door wyzi- ging betere aansluitingen worden verkregen. Bovendien is het misschien mogelyk nog enkele der op Zondagen loopende treinen te doen uitvallen. Verder is het natuurlyk van het grootste belang dat vertragingen worden opgeheven door wy'ziging van de dienstregeling, vergrooting oponthoud, wyzigihg ma terieel en conducteursdlenst, enz. Den stationschef wordt verzocht een en ander nauwkeurig te over wegen en spoedig hunne beschouwinj gen hieromtrent in te zenden. In verband met het een en ander is aan bet treinpersoneel opgedragen op Donderdag, Vrydag, Eaterdag en Zon dag a.s. het aantal reizigers op te nemen, dat in d« verschillende treinen wordt vervoerd. Het beperkt goederenvervoer per trein. Met ingang van 15 October werden door de spocrwegmaatscbappyen de volgende artikelen voor het vervoer van bestel-, yi- en vrachtgoed in binnenlandsch verkeer uitgesloten aardewerk (geen bouwmaterialen), beenderen, beetwortels, brandhout (ook ta£kebos«en) dranken, alcoholi sche (behalve bier), glas (geen bouw materialen), kermiswagens, krame- ryen, landbouwwerktuigen, metalen (afval van), meubelen,.rij- en voer tuigen, rytoib|en en rljwielonderdee- len, sigaren, atrookarton, tabak, turf, turfstrooisel, winkelwaren (niet val lende onder levensmiddelen en klee- dingsartikelen), wyn en yzer (oud). Rijwielbanden. De minister van landbouw, nyver- held en handel heeft bepaald, dat voor ry wielbanden worden vastgesteld de volgende maximumpryzen, resp. groothandel-, tnsschenhandel en kiein- handelprijs. Voor transportrywielbuitenbanden, gemerkt A f 13.70, f 14.70, f 17.20, voor rywielbuitenbanden, gemerkt B f 9.70, f 10.70, f 13.20, voor rywiel buitenbanden gemerkt C f 8.20, f 9 20, f 11.70, voor rywielbuitenbanden ge merkt D f 6.70, f 7.70, f 10.20, voor rywielbuitenbanden gemerkt E f 4.65, f 5.66, f 8.15, voor transportrywiel- binnenbanden gemerkt A f 5,20, f5.70, f 7.20, voor rüwielbinnenbanden ge merkt B f 4.20, f 4.70, f 0.20, voor rljwielbinnenbandpn gemerkt C f 8.20, f 8.70, f 6.20, voor rywielbinnenban- den gemerkt D f 1.60, f 2.10, f3.60. De levering van banden zal hebben te geschieden met 12 maanden ga rantie volgens de in den rijwielhandel geldende garaQtiebepalingen voor bui tenbanden van qualiteit A, B, C en D en voor binnenbanden van qualiteit A, B en C. De qualiteiten zullen worden aan geduid door de letters A, B, 0, B en E voor de buitenbanden en A, B, C en D voor de binnenbanden. Het is verboden ry wielbanden te verkoopen of af te leveren of ten verkoop in voorraad te hebben, die niet zyn voorzien van het Rykscon- trólestempel, bedoeld in het volgende lid. Het Ryk8contrólestempel bestaat uit de letters R. D. R. en daarachter een kroon, gevolgd door een der letters R. D. R. en daarachter een kroon, gevolgd door een der letters A, B,C, D of E, al naar gelang dat stempel zal worden aangebracht op een band van qualiteiten A, B, C, D of E. Het verbod tot aflevering, ver koopen en ten verkoop in voorraad bebbon van ongestempelde banden is niet van toepassing: voor de fabri kanten vóór 1 November 1917; voor de handelaren vóór een nader te be palen datum. Potroloun-mlsftro. Men schryft uit den Haag aan het Hbl: Wat reeds lang onder de minder gesitueerden in onze stad broeide, is gisteravond omstreeks 6 uur gedeel- teiyk tot een uitbarsting gekomen. Verschillende vrouwen uit de Bloem- straat, welke reeds weken, by gebrek aan gas en petroleum, des avonds in het duister zitten, hebben een inval gedaan in den winkel van den heer Tusselaar op den hoek van de Veen- kade en Ba Costastraat en de daar aanwezige petroleum op eigen'houtje gedistribueerd. De vorige week, zoo vertelden zy, hadden zy van het diatributiebureau een kaart ontvangen waaropingevuldmoest worden hoeveel petroleum zij mteedt-u no-.-dig te hebban. Daarop badden zy heden wederom een kaart ontvangeD, waarop zy moesten vermelden van welken winkelier zy de petroleum wilden betrekben. Intusschen bleven zy maar zonder liebt en moesten de mannen wanneer zy des avonds na het wei k thuis kwamen, in het donker eten en zitten, z&dat zij nog geen courant konden lezen. Daar zy nu wisten, dat de winkeliers reeds van petroleum voorzien waren, maar deze nog niet mochten verkoopen, ging een 30 tal vrouwen met allerlei flesscben gewa. pend naar bovengecobmden winkel ea hebben daar het vat met petroleum leeggepompt, hetgeen de winkelier machteloos moest toezien. De inmiddels ontboden politie kon met veel moeite ten slotto den winkel ontruimen. De veroverde buit werd In triomf rond gedragen en onder de minder gelukkigen verdeeld. De winkelier verzekerde, dat hy ér geen schade by geleden bad, hef, grootste deol was onmiddeliyk betaald-, terwyl hy voor het overige deel na bezorgd was. Totslag sp pstrolsum. De gemeenteraad van Hilversum beBloot aan gezinnen, die noch over gas, noch over electrisch licht be schikken, een toeslag op petroleum, te geven van 22 ct, per liter. („Tel."K Hulpbrandstoffen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt, By de Ryks kolendistributie komen dageiyks mededeelingen betreffende uitvindingen tot leniging van den thans heerschenden brandstoffennood. Hoe wel slechts weinige van deze uit vindingen voor practische toepassing vatbaar nyn, is het wellicht niet ondienstig om naar aanleiding van de ontvangen aanwijzingen op enkele punten de aandacht te vestigen. Van verschillende zy den wordt erop gewezen, dat uit de aach en sintels van industrieele en particuliere stook inrichtingen een bruikbare brandstof kan worden gewonnen. Uit eenjonder- zoek is gebleken, dat het niet wel mogelyk ia, de winning van de brand bare deelen uit steenkolenascb, in de verschillende gemeenten door een Centralen Dienst te doon geschieden, doch dat het veeleer de voorkeur verdient, dat het sorteeren van da asch en sintels door de industrién en particulieren zelf ter hand wordt genomen, hetgeen m«t behulp van een eenvoudige wyze kan geschied&u. Het uitzoeken van de asch, dat in normale tyden als niet loonend werd beschouwd, geeft inderdaad een niet onbelangryke besparing aan brand stoffen een ieder zij dus erop bedacht, te voorkomen, dat brandstoffen ver loren gaan. In dit verband moet nog de aandacht worden gevestigd op ds groote hoe veelheden asch en sintels, welke op of in de naby beid van fabrieksterreinen zyn opgeslagen of wel als terrein- ophoogingen zyn gebruikt. Ook daaruit kunnen thans niet onbelangryke hoe veelheden bruikbare brandstoffen worden gewonnen. Het sorteeren van deze brandstoffen zal daarby wellicht aan de verschaffing van nuttig werk dienstbaar kunnen worden gemaakt. Van verschillende zyden is in cou ranten en geïllustreerde bladen reeds erop gewezen, dat ook op kleine schaal met behulp van een eenvoudig hand persje briketten kunnen worden ge maakt uit allerlei brandbaar huisafval als papier, houtspanen, houtwol, turfmolm, enz., waardoor een ieder in staat is zelf voor een kleine aanvulling van het brandstofrantsoen te zorgen. Het verdient vooral aanbeveling om met den genoemden afval het uit de asch teruggewonnen brandbare gruis, zoomede ook het gruis dat eventueel met de geleverde kolen wordt ontvangen, te briketteereD, daar de calorische waarde van de verkregen brandstof daardoor aan- zieniyk verhoogt en het gruis als zoodanig een zeer oneconomisch brand materiaal vormt, Wat de mogelybheid betreft om de toepassing van fijne brandbare materialen als zaagsel, houtdraaisei, run, turfstrooisel e.d. voor huisbrand en kookdoeleinden, deze materialen kunnen In de gebruikelyke kachels en fornuizen niet worden gestookt. Wel was reeds sinds langen tyd In enkele streken van ons land (by de zaagmolens) het gebruik van zaagsel als brandstof in de z.g. „zaagselpot- ten" bekend. Verschillende personen hebben de ouderwetsche zaagselpotten thans verbeterd en aangepast aan de te genwoordige eischen van gemak en zindelykheid. Terwyl zaagsel en run slechts in zeer beperkte mate be schikbaar zyn, zoodat de toepassing van deze materialen als brandstof niet groot kan zyn, is turfstrooisel in vry groote hoeveelheden beschik baar. Een bezwaar van het gebruik van turfstrooisel is, dat het om op de bovenbedoelde wyze te kunnen worden gestookt, zeer droog moet zyn. Hoewel ook het vervoer van dit volumineuss materiaal veel laad ruimte vergt, wordt thans reeds een hoeveelheid turfstrooisel voor de huisbranddistributie ter beschikking van de Brandstoffencommissies ge steld. D« heir Hertri ter Hall •n da RtyiwQkictii gamnntiriid. Wy ontvingen het verslag van de zitting van den gemeenteraad van Ryswyk van 6 October. By de be handeling van het puntvoorstel tot het verleenen van een crediet tot exploitatie van de centrale keuken, vroeg de heer Ter Hall 0. a. of de controle hiervoor door het gemeente bestuur werd gehouden. Spr. acht van belang, dat dit vastgesteld wordt, opdat er niet gedacht zou kunnen worden, dat er een slaatje uit ge slagen werd. Iemand, die zulken laster zou ver spreiden, zou, meende de Voorz., het doodtrappen niet waard zyn Op voorstel van den heer Ter Hall wordt de minimum jaarwedde voor onderwyzers vastgesteld op f 800.— en 6 2 jaarl. verhoogingon van f 100. - Ook wordt op voorstel va: dezen heer besloten voor de by-acten toch te betalen, ook al wordt in die acte geen les gegeven. Ongetwyfeld eon mooi succes t

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2