DE OORLOG. Van het Westelijk front. Parys, 21 Oetober. Mlddagbericht. Aan bet Aisne front hadden hevige artillerie gevechten plaats. In den loop van den dag brachten de Fran- sche batterijen een munitie-depot tot ontploffing.'In de streek van Luffaux hadden patrouillegevechten plaats. Verschillende uitvallen der Duitschers ten Westen van den Mont Cornillet, op beide Maasoevers en in den sector van la Chapelotte bleven zonder HUCC68. Borlijn, 22 Oetober. Legergroep Rup- preebtIn Vlaanderen is gisteren de vuurstrljd van het Houthulsterboach tot het kanaal van Koomen naar Ypereu tot forsche kracht aangezwol len. Vanochtend vroeg zijn volgens de berichten, tot nu toe bij de hand, tuaschen Draaibank en Poelcapelle Fransch-Engelsche aanvallen Iob ge komen. De artillerieslag is tusschen de Ailetto en de streek van Braye met een ruim gebruik maken van alle strijdmiddelen heel den dag en met slechts geringe rustpoozen ook ge durende den nacht aan den gang gebleven. Berlijn, 22 Oetober. Avondberlcht. In Vlaanderen zijn de aanvallen in den vroegen ochtend met uitzondering van een geringe terreinwinst van den vijand bij Feldhoek, benoorden Lange- marek, mislukt. Ook aan den weg Meenen—Yperen liep een krachtige Engelsche aanval te pletter. Ten noordoosten van Soissons is de geschutslag, na eon lijdelijke ver slapping, 's ochtends wederom tot volle kracht aangezwollen. Vin hat Oostelijk front. St. Petersburg, 21 Oetober. Als gevolg van den stand van zaken in de MohnSond werd het noodig ge oordeeld de basis van onze vlootmacht, die deze streek verdedigde, naar een veiliger plaats aan de monding van de Finsche Golf over t.e brengen en in de oude basis slechts verbindings en waarnemingseenheden achter te laten. Ondanks de moeilijke omstandig heden en de maatregelen van den vijand om ons het uitvaren uit de Mohn sond noordwaarts te beletten slaagden wij er in, zonder verliezen en in volmaakte orde niet alleen het gros van onze legermacht over te brengen, maar ook alle marine inrich tingen in de Mohn sond, met name de sieepbooten, transportschepen, Bloepen, enz. De heele door ons prijsgegeven basis en de aangrenzende streek hebben wij eerst in een zoodanigen toestand gebracht, dat de vijand er onmogelijk militair gebruik van kan maken. Onze strijdkrachten ter zee beschermen den Noordelijken uitgang van de Mohn-sond en den toegang tot de Finsche Golf tegen een nieu wen aanval des vijands. Een van onze duikbooten heeft tijdens de operaties des tegenstandera in de Golf van Riga een vijandelijk eskader ontmoet, samengesteld uit vier dread- noughts van het type Markgraf, een kruiser en een groot aantal torpedo booten. De duikboot schoot onverwijld twee torpedo's af op de dreadnought, die vooraan voer. Zij werd daarop hevig beschoten en door vliegers met bommen bestrooid. Zij moest daarom onderduiken, voordat z(j bet resultaat van de torpedoschoten kon afwachten. Op een afstand weer naar boven gekomen, zag zij door haar periscoop rook. De duikboot bracht daarop In een nieuwen aanval een vijandelijk transportschip tot zinken. Berlijn, 22 Oct. Avondberieht. De totale buit op Oesel, Mohn en Dagö vermeesterd, bedraagt meer dan 20 000 gevangenen en meer dan 100 kanon nen, alsmede talrijk oorlogsmateriaal. Van het gevechtsterrein In Macedonli. Berlijn, 22 Oct. In bet dal van de Skoembi hebben troepen der Duit schers en hun bondgenooten den Fronschen in een aauval hoogstestellingen ontrukt en die tegen zware tegenaanvallen gehouden. Aan den weg Monastir—Resna mis lukten ettelijke aanvallen van tegenstanders. Oe duikbootenoorlog. Berlijn, 22 Oetober. In de Middel- landsche Zoe zijn weer twaalf stoomschepen, drie zeilschepen, me tende meer dan 46.000 br. reg. ton in don grond geboord. Door oorlogs handelingen der middelrijken z(jn in de maand September bij elkaar 672.000 ton bruto van de voor onze vijanden nuttigo tonnemaat aan koopvaarders in den grond geboord. Daarmee klimmen de successen tot nu toe door don ongebreidelden duikboot oorlog behaald, tot 6.976.000 ton bruto. Do aanval op een konvooi. Londen, 22 Oetober. De voorbeelden van moed en menschlievendheid die de Engelschen by het gevecht op zee Woensdag hebben gegeven, vormen een scherpe tegenstelling met de duidelijk gebleken hardvochtigheid en wreedheid van de Duitsche marine. De vijandelijke schepen kwamen mot groote snelheid bij het aanbreken van den dag aanzetten en stelden, nadat zij de Mary Rose snel in den grond geboord hadden, de Strongbow geheel buiten gevecht. Toen boorden zij onbekommerd het eene na het andere van de geconvoyeerde in den grond. De Strongbow bleef haar vlag voeren en baar kanonnen afschieten, tot zij door het zwaarder geschut van den vijand geheel wrak was ge schoten. Een klein Engelsch patrouille vaartuig dat op de plaats verscheen, nam 89 zeelleden van de koopvaar dijschepen op. Dit menschenlievende werk werd dapper verricht onder het zware vuur van de Duitsche schepen. Een Zweedsch zooman, die zich aan een plank bad vastgeklampt, werd Donderdagochtend om 6 uur opge nomen. HU was de eenige overlevende van zUn schip. Yier, die in een kleine boot. zUn gevonden, waren door kogel- wonden gedood. Daaruit blUkt, dat de Duitschers met granaatkartetsen op kleine booten schieten. In hot bijzonder wordt gewag ge maakt van de heldhaftigheid van den dokter van de Strongbow. Ofschoon een van zijn ledematen vermorzeld was wilde hU met alle geweid den gewonden geneeskundige hulp ver leeueD, waardoor hij feitelijk het leven vau zestien menschen redde. De Duitschers keerden, na hun smerige werk verricht te hebben, met volle vaart naar Duitachland terug en lieten de drenkelingen aan hun lot over. Er werd niet de minste poging gedaan, om iemands leven te redden. Als de torpedojagers zich niet zoo dapper geweerd hadden, zou het geheele konvooi vermoedelUk verloren zyn gegaaD. Ds luchtaanval op Engeland. Londen, 22 Oct. Naar het schijnt, zijn Vrijdagnacht maar drie bommen gevallen in het gebied van Londen, alle drie in ver van elkaar gelegen districten. De eerste bom doodde vier, de tweede vUf, de derde tien personen. Da laatste twee hebben ook verscheidene menschen gewond. Er zijn geen branden door ontstaan. Het neerschieten der Zeppelins. BerlUn, 20 Oetober. In den nacht van 19 op 20 Oct. deed een smaldeel marine-luchtschepen met bUzonder succes een aauval op Engeland. Er werdeü ongeveer 28000 K.G. bommen geworpen op de industrie-inrichtingen n de volgende plaatsenLonden, Man ch6ster, Birmingham, Nottingham, Derby, Lowestoft, Huil, Grimaby, Nor- wich en Mapleton. Overal werden branden waargenomen. Luchtschip-commandant kapitein- luitenant baron Preuseh von Buttler- Brandenfels voerde met zUn beproefde bemanning zijn veertiende aanval op Engeland, waarvan vier op Londen, uit. BU den terugkeer van de schitterend uitgevoerde onderneming, geraakten vier luchtschepen onder leiding van bun beproefde commandanten, kap.- luitenacts Slabbert, Kölle, Gayer en Schwander, ten gevolge van den bui tengewoon sterken wind en den dich ten mist, die oriGntearing onmogelijk maakte, boven het gevechtsgebied in FrankrUk, en werden daar, naar uit Fransche berichten blijkt, neer geschoten of tot landen gedwongen. Nadere bijzonderheden over het lot van deze luchtschepen eu hun be manning zijn op het oogenblik nog niet bekend. Grenoble, 2J Oetober. Be Zeppelin L 46 die Zaterdag in de gemeente Mison geland is, meet 200 M. in de lengte, is voorzien van drie motoren 6D was bemand met 2 officieren en 16 manschappen van de marine. Daar» by uit Tondem,in Sleeswyk Holatein, vertrokken was, heeft by deel moeten uitmaken van het smaldeel dat bom men op Engeland heeft geworpen. Maar toen de benzine op wat, werd hy meegevoerd door een sterken Noordenwind, volgde het dal van de Saone, vloog over Lyon heen, stak de departementen Isère en van de Boven Alpen over en landde om half elf In de diepe bedding van een bergstroom, genaamd Lobuc. De .be manning stak ijlings het hulsel in brand. De hoogtemeter is gevonden te midden van de verkoolde ovor- biyfselen en wyat uit, dat het lucht schip tot 6200 M. hoogte gestegen was. Parys, 21 Oetober. De Zeppelin die by St. Clément geveld is, werd ge vonden in een veld by den rand van een woud. Om 6 uur 20 's ochtends was hy door afweergeschut bestookt. Een aantal projectielen doorboorde het hulsel en de Zeppelin vatte vlam. Een van de schuitjes viel er af en werd honderd meter van het lucht schip gevonden. De Zeppelin tuimelde om 6 uur 46 in loodrechten stand op den groDd, waar by nu als een wrakhoop ligt. Vyf afgryselyk ver minkte ïyken zyn in de nabyheid gevonden. Andere moeten üog onder de rookende overblijfselen bedolven liggen. De Zeppelin had geen bommen meer aan boord, daar er geen ont plofflng volgde. Een tijdje later landde de Zeppelin L 50 by Damartin in de buurt van Montlgny le Roy met 2 officieren en 14 man, van wie er 2 licht gewond waren. De bemanning maakte een schuitje los, dat zy geheel vernielde. Het op die manier verlichte lucht schip vertrok daarna weer met 4 man. Volgens een van de gevangenen, was het luchtschip Vrydagmiddag om 2 uur uit Oldenburg naar Londen vertrokken. Hy kon die stad niet bereiken, verdwaalde in den nevel en ondernam toen de terugreis. Te Fréjus heeft men Zaterdag middag een Zeppelin gezien, die in zuideiyke richting dreef. Spoedig daarna werd uit Toulon de verscby- ning van het luchtschip gemeld, dat Fransche vliegers nazetteD. De Zep pelin verdween om 5 uur's middags uit het gezicht. Hy scheen toen in ontrodderden toestand te zyn, daar hy een byna loodrechten stand had aangenomen. De vliegtuigen moesten wegons de duisternis de vervolging opgeven. Men veronderstelt, dat het luchtschip in zee is gevallen. De Zeppelin L 49 werd door vyf Fransche vliegtuigen gedwongen te Bourbon-les Bain» te landen. De vlie gers landden dadeiyk vlak by en maakten de bemanning gevangen, waardoor zij den Duitschers beletten het luchtschip te vernielen. Dit is onbeschadigd. Bourbonne les Bains, 22 Oetober. Talryke nieuwsgierigen zyn onder het hulsel van de Zeppelin doorge wandeld. Deze ligt met het midden gedeelte boven op een maaiveld, dicht by den weg; het voorstuk en het achterstuk hangen in de boomen van twee heuveltjes. Dumeanil, de onder-minister van het vliegwezen, generaal Castelnau en admiraal Lacaza zyn het luchtschip komen bezichtigen en hebben den arbeider gelukgewenscht, wiens koel bloedigheid gemaakt heeft dat het vaartuig intact was bewaard gebleven. Deze werkman beeft het neerkomen van het luchtschip als volgt beschre ven Om 20 minuten over negen kon digde een luid motorgeronk denade ring vau de Zeppelin aan. Deze was omringd, door vliegtuigen, die haar uit machinegeweren beschoten. De Zeppelin vloog heel langzaam en zeer laag, toen ze met den voorsteven verward raakte in een groep boomen en dicht boven den grond bleef steken. De bemanning sprong op den grond, waarna de commandant na zyn mannen instructies te hebben gege ven een pistoolschot loste op den romp met het doel het gas inbrand te steken. De werkman, die. hem dat wilde beletten, Dam een geweer en dreigde den gezagvoerder neer te schieten. Deze liet nu het pistool vallen en stak de armen oponder het zeggen van .Kameraad." Allen wachten nu rustig, bewaakt door den werkman, die klaar stond om te schieten. De gezagvoerder leek woedend te zyn, maar de manschappen, fliuke kerels, die warm waren gekleed in werkpakken uit één stuk, schenen verrukt over het avontuur. De Zeppelin, die zich even had op gehouden'te DanmartiD, ia Zaterdag joven het eerste wrak komen vliegen, maar moest zich verwyderen, achter volgd door Fransche vliegtuigen. Uit Duitschland. Hit oproir op do Duiticho vloot. Men schryft nit Zuricb dd. 19 Oct. ,n de „N. Rott. Ct." Karl Radek, in Zurich uit Stock holm terug, wydt in het soc.-dem. blad .Volksrecht" een artikel aan Reichnitz, den Duitachen marine soldaat, die als aanstoker tot bet gefauikte oproer doodgeschoten werd. In dit artikel komen echter ook tal van mededeelingen voor 07er voor vallen van oproer elders, in en achter het Duitsche front, die toestanden in hot licht stellen, welke tot dusverre buiten de Duitsche grenzen onbekend waren. De volgende mededeelingen zyn te hooi en te gras aan het lange artikel ontleend. Von Capelle, die als staatssecretaris van marine ontslag heeft gevraagd, sprak van een paar oproerkraaiers. De Rykskanselier verbeterde hem. Wy kunnen de mededeelingen van den heer MichaGlis aanvullen. In de eerste dagen van Augustus brak het oproer uit op een oorlogsschip in Ktol en twee andere in WilholmshayeD. In Kiel werden meer dan honderd matrozen gevangen genomen Wilhelmshaven werden de schepen van de reede naar de open zee ge koerst, wijl men voor steun, den op roerliDgen van de landzyde aan te bieden, vreesde. Hoovele honderden-. soldateD heet het ergens anders in het artikel wachten voor dezelfde feiten in do vestingen het oordeel van den krygaraad af. De geest van verzet neemt met. eiken dag onder de sol daten te iand en te water toe. Eo die geest wöst ook in de ryen der jongeren, die vandaag of morgen kuDnen worden opgeroepen. De Duit sche regeering durft niet bekend te maken, hoevelen geweigerd hebben zich voor den dienst te melden. Het aantal der deserteurs loopt in de tienduizenden. En niet allen gaan over de grenzen. Een groot aantal der jongeren vormen geheime revo lutionaire benden, worden in de groote steden door de politie dag en nacht nagejaagd, leven zonder brood- en andere kaarten, geholpen door de stille sympathie der arbeiders. In Kiel moesten machinegeweren en vier kanonnen aanrukken om de oproerige bevolking uit elkaar te jagen. In Hamburg weigerde het garnizoen tegen het volk op te treden, waardoor de regeering gedwongen was cavalerie uit Mecklenburg te laten komen. In Hannover verdeelden de soldaten zelf het vermeesterde brood aan de oproerige bevolking. In Gera moesten zelfs vrouwen voorde krligsraden worden gebracht. Radek besluit, dat bovenstaande feiten zoo ongeveer aanduiden, wat do regeering bedoelde, toen ze in den Ryksdag verklaarde.Es handelte aich um alles. Es musste der Wider- Btand gebrochen werden. Es warein kritischer Moment." (Alles stond op het spel. De tegenstand moest wor den gefnuikt. Het was een kritiek oogenblik.) Bij het Maandag te 's Gravenhage gehouden examen slaagden voor het examen ais derden officier groote stoomvaart de heeren J. J. v. Peliecom H. Yriens alhier. De Duitsche Partijdag. Wurzburg, 20 Oct. De boc. dem, partydag is gesloten. Ebert sprak het slot woord. Hy constateerde dat de sprekende trek van de partydag is geweest een sterke innerlijke geslotenheid. Nog maals aldus vervolgde hy - bon wy onze houding tegenover de oorlogsdoeleinden overwogen. Wan neer de All Duitsche pers daaruit de gevolgtrekkiDg wil maken, dat wy onder alle omstandigheden de oorlogs- kredieten willen toestaaD, is dat vol komen onjuist. Wanneer Duitschland z\jn plaats wil handhaven, dan gaat dat niet zonder groote sociale hervormingen Duitschland moet vry worden. Op de regeering rust een groot verant woordeiykheid. Wy houden vast aan de internationale. De haat die over de geheele wereld orgieén viert, vindt by ons geen ingacg. Spr. eindigde z'n rede met een Leve de volkenbevrijdende sociaal- demokratie 1 Uit Rusland. Uit Odessa wordt d.d. 14 dezer aan de Times gemeld: Ofschoon het te Odessa rustig blijft, neemt de wan orde in geheel Zuid Rusland toe, waar de toestand van onveiligheid veel zorg begint te baren. Uit Kief, Rostof, Astrakan, de Krim en BestarabiG komen berichten over onlusten en roovery, bedreven door gewapende uit soldaten en burgers bestaande PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Mi. „Tromp". Blijkens by bet departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. .Tromp", op terugreis naar Nederland te Colon aangekomen. Da Eoonomlieha Commiisle. Ia een dezer dagen gehouden ver gadering van de Economische Com missie is een programma vastgesteld voor haar werkwyze en zyn de sub commissies benoemd, en wel: in subcommissie voor de ontwikkeling van Huisduinen, daar aan verbonden het Hotelwezen. Daar in hebben zitting de heeren W. Bier steker, H. C. M. Nypels, D. H. Grun- wald, J. A. Cost Budde, Mr. P. J. Oud, A. W. Michels, J. de Vries (aannemer) en K. F. Oortgysen b. een subcommissie voor het verkeerswezen te land en te water. commissie wordt gevormd door de heeren P. Loopuit, jhr. H. Rappard, S. Krynen, P. de Geus, C. N. van Koningabruggen en H. van WilligeD; c. een subcommissie voor land bouw, handel en nyverheid; hierin hebben zitting de heeren E. P. Westerveld, J. B. F. Meyer, M. A. Kolater, H. Bakker Bz., Egb. J. Bok, G. W. Groen, J. de Vries (b. d. s.), Koasen, C. H. v. d. Vet, Joh. Bakker, Jac. Bakker Bz., K. F. Oort gysen en J. C. Maters. Dlstrlbutia voor militairen. By de militairen hier ter stede heerscht eenig misverstand omtrent het rantsoen levensmiddelen waarop zy recht hebben tydens den duur van hun verlof. Daarom hieronder- staand eenige mededeelingen om trent de daarvoor bestaande regeling hier ter stede. Volgens aanschrijving van den Min. van Oorlog en Marine hebben militairen met verlof slechts recht op een rantsoen brood van 250 gram per dag. Meer 'niet. Alieen als de aardappelen niet in vryen handel en dus worden gedistribueerd, kunnen met verlof zijnde militairen van hunne commandanten bons ontvan gen, recht gevendn op den aankoop van 1 kilo aardappelen per dag, welke bon3 door het Levensmiddelenbedryf worden ingewisseld voor de gemeen telijke bons. Verdere rechten hebben met verlof zynde militairen niet. Dit mag wel eens goed door worden boseff, want, naar wy ver namen, worden de ambtenaren van hut Levensmiddelenbedryf alhier vaak zeer onheusch door ben behandeld, wanneer zij hen aan het voor hen bepaalde rantsoen helpen. En dit is niet alleen uiterst onbeleefd, maar ook zeer.... dom! Vooral hier ter* stede worden de ministerieeie bepa lingen altyd zoo royaal mogelijk uit gelegd, ten opzichte van onze mili tairen. Hoewel militairen; met verlof absoluut geen enkel recht kunnen doen gildon op andere artikelen dan brood en aardappelen (zooals gort, rijst, havermout, vet, koffie en thee enz.), zya bun toch steeds hier ter stede bons daardoor verstrekt, zy ontvaogen derhalve hier het gewone weekiantsoen, dat een burger ook ontvangt, uitgezonderd zeep, kof fie en thee. Zeep wordt slechts gegeven aan gehuiode militairen, eens per maand vyf ons. Koffie en thee kan door de gemeente niet worden verstrekt, daar de diatributieregeling voor deze artikelen esn ryksregeling is, en de gemeente dus niet de be schikking heeft over voorraden koffie en thee, zooals dit met de andere artikelen het geval is. Wat r.u echter betreft de inwisse ling. 7? a de door de commandanten afgege V6n aardappelbons; hieromtrent is bepaald, dat, wanneer de betrok kone zyn recht wil doen gelden op de hem toegestane hoeveelheid vaD 1 kilo aardappelen per dag, hem deze hoeveelheid wordt gegeven, maar dat hij dau ook geon bons voor andere artikelen kan ontvangeD. Een militair kan dus hier ter stede ontvangen: öf het militaire rantsoen van 1 kilo aardappelen per dag, bf het gewone weekrantaoen van de bevolking. In beide gevallen moeten echter de militaire rantsoenbons worden inge leverd. Hierby dient nog wel de aandacht te worden gevestigd op het feit, dat op de van de commandanten ont vangen bons niet direct by den leve rancier aardappelen kunnen worden gekocht. Ze moeten eerst op het Levensmiddelenbedryf worden inge wisseld. TooniilvorienlglnB „Tavenu." Voor de opvoering van .Jan On geluk" op hedenavond zyn aan de bekende adressen nog kaarten te kry- gen. zy, die plan hebben dit vroolyke stuk te gaan zien, kunnen zich dan bytyds van een toegangskaart voor voor kwartet-alleen wat zwak 7.ym«. Het glanspunt van den avond was de fantasie van .Martha", bowerkt door Polak (de voorletters werden bescheidenlyk verzwegen.) Deze klonk mooi en vol. Na nog een tweetal nummers voor het orkest, volgde een .Solo voor fluit". Ja, een solo voor fluit, maar we hebben geen noot muziek gehoord, dat was het aardigste van het geval. Wel bad de violiat machtig veel te vertellen, maar fluiten daar konden wy naar fluiten. Na de pauze kwam Rosalie met meneer en mevrouw Bol. Rosalie is een daghit en zonder nu juist te willen beweren, dat meneer en me vrouw onder de plak zitten, moet toch worden geconstateerd, dat RoBalie weet wat ze wil. Toch zyn er nog menscheD, die beweren beter zóó'n meid dan heelemaal geen 1 En na Rosalie kwam het bal. „Pro Juventute". Den 26aten April 1916 werd te Alkmaar de vereeniging .Pro Juven tute" opgericht, welke ten doel heeft: 1. Beatryding van de criminaliteit van jeugdige personen in bet arron dissement Alkmaar, en bestudeering van alle daarmede samenhangende toestanden en vraagstukken. 2. Duurzame verzorging in en bui ten gestichten van minderjarigen wier handelingen hebben geleid of gevaar loopan te leiden tot strafrech terlyk onderzoek of vervolging. Ten einde dit doel té bereiken stelt zy zich tot taakdoor het uitoefenen toezicht, het verleenen van atoffe- lyken en zedeiyken steun en het plaatsen in opvoedingsgestichten, in gezinnen of in -betrekkingen, te be hartigen de zedelijke en maat schappelijke belangen van de ade jeugdige personen, zoo noodig het hun verleenen van by- stad en raad by strafrechterlyk onder zoek of vervolging, alsmede het aan wenden van elk wettig middel, dat tot bereiking van het doel dienstig zal zyn. De vereeniging telt donateurs, gewone en werkende leden; de ge wone leden bepalen zelf hun contri butie, die minder dan f6.- bedraagt, donateurs gevefi f6.— en meer of f50- ineens. Aanmelding voor lidmaatschap kan geschieden by den heer L. Rumpff, secretaris van den Armenraad, alhier. Tengevolge van het stoeien van eenige jongens brak Zondagavond een der groote spiegelruiten van het magazyu der firma Coltof aan den Kanaalweg, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. Reeds Maandagmorgen te 10 uur was een nieuwe ruit ingezet 1 Wel een staaltje van bizondere activiteit die den heeren Gebr. Hoogerduyn, assuradeuren, tot eer strekt. Uit hit Politie-Rapport. Maandagvoormiddag is door Hr. Ma. ,Kortena6r" naby Huisduinen uit opgevischt en alhier binnengebracht het ïyk van een Duitschen vliegenier beneden den rang van officier, vol gens zyne papieren veunoedeiyk naamd Ruhrkh, behoorende tot de vliegeniersafdeeling in Vlaanderen. Het ïyk is ln het Marine hospitaal opgenomen. Te Eupatoria heeft de plaataeiyke revolutionaire raad een aantal huis zoekingen bevolen, waaraan volkomen onverdachte personen, en zelfs pa- tiGoten in de ziekenhuizen, zich heb ben moeten onderwerpen. In de omgeving van Odessa is het aantal misdaden vervyfvoudigd. In de stad zelf begint men ongerust t« worden. De plaataeiyke sowlet heeft ©en manifest uitgevaardigd, waarin zy die misdaden afkeurt. Met woorden zal men echter de naderende anarchie niet kunnen tegenhouden. Em. Hullebroack. Wy herinneren aan den liederen- avond van Em. Hullebroeck, die a.s. Donderdag in Casino wordt gegeven en waarvoor nog kaarten zijn te krijgen aan de zaal. Het zal wel niet noodig zyn een woord van opwekking ter by woning van dezen liederenavond te schryvende heer Hullebroeck is bekend genoeg dan dat hy een aan beveling nog van noode zou hebben. Mandoliniclub „Ssrenata" Zaterdagavond gaf .Serenata" voor een goed gevulde zaal met kunstlie vende leden en hun buiBgenooten hare eerste uitvoering in dit seizoen. De voorzitter, de heer de Vries, die te dezer gelegenheid ons welkom heette, constateerde dan ook met genoegen, den gunstigen toestand der vereeni ging. Er zyn vele nieuwe leden by- gekomen, maar de heer de Vries was nt>g niet tevreden en vroeg om nóg meer. De werkende leden hebben flink gestudeerd en een paar mooie num mers waren hiervan het resultaat. Aangevangen werd met een Bloem en- lied van E. van den Eynde, gevolgd door een Chanson d' Amour van MauritsBing. Mooi klonk in het kwar tet de donkere begeleidingjammer was bet, dat mandoline en guitaar BINNENLAND. Begrafenis lult. t. zee J. A. de Jongh. Ter aanvulling van het verslag der begrafenis van den luitenant ter zee J. A. de Jongh verzoekt men ons nog het volgende te melden Het kruis met witte bloemen was van de familiede ordonnans officier van de Koningin legde dit niet op de kist, doch op verzoek van de weduwe werd dit kruis mede begraven. Als slippendragers fungeerden de luite nants ter zee der 2e klaaBe Van den Bosch, Van der Dussen, Haanebrink en Van der Kun, allen jaargenooten en vrienden van den overledene. By de deputaties waren ook vertegen woordigd het corps adelborsten, welke deputatie een krans legde op het graf. By het passeeren van den trein waarin het stoffeiyk overschot werd overgevoerd, stonden te Amsterdam op het perron aangetreden een depu tatie van de Marinekazerne, van de Militaire kustwacht 6n eenige anderen, die kransen op de kist De „Parkhaven". Uit de verklaringen van den kapitein en den stuurman van het getorpe deerde s.8. .Parkhaven", blijkt dat de duikbooten geen waarschuwingsschot gelost hebben, doch direct aanvingen' het schip te beschieten. Daarmede werd doorgegaan terwyl de booten gestreken werden. Eerst toen het schip gezonken was, werd het schieten gestaakt. Naar aanleiding van het in den grond boren van dit schip, zegt de ,N. Rott. Crt." Het schip schijnt, als de opgaven juist zyn, getorpedeerd te zyn binnen het versperde gebied. Over het on recht óók daarvan zullen wy niet opnieuw in discussie treden. Men kan elkaar niet meer overtuigen, en de Duitsche oorlogvooring schynt geen uitzondering in de harteloosheid van bare politiek te willen maken. Waar geen verschil van gevoelen over zal bestaan, ia dat, hoe dan ook over het .recht" van deze torpedeering gedacht moge worden, de vernieling van dit in ballast om steenkool varende schip de meest onhandige daad is, welke op het oogenblik van Duitsche zyde kon worden gepleegd. Wie van de onderhandelingen over den aanvoer van steenkool uit Duitschland. en Engeland ook maar iets heeft vernomen, moet hebben verwacht, dat de Duitscher in de eerste plaats overtuigd moest zyn van de wenscbeiykheid, onze om steen kolen varende schepen te sparen. Zoo wy wel ingelicht zijn, verzekert de regeering tegen molest voor een waarde van f 500 per ton. Dan zou dus bet verlies van dit schip van ruim 2600 ton een schadepost zyn van ongeveer f 1,800,000. Stiinkolsn uit Engeland. Eenige Hollandsche schepen, die Zondag met het Engelsche convool zouden uitvaren om steenkolen te halen, zyn weder teruggekeerd omdat zy bet convooi hebben gemist. (,,Mab.") Opgebracht. Volgens een gistermorgen by do reederij van den stoomtrawler IJ.M. 67 .Union", schipper M. de Haas ontvangen telegrafisch bericht, is dit visschersvaartuig door Britsche oor logsschepen op de Noordzee aange houden en naar eon Britsche haven opgebracht. De .Union" vertrok 11 Oetober van IJmuiden ter visschery en zeer waarschynlyk is dit .het vis schersvaartuig, waarvan de te IJmui den binnengekomen zeillogger K.W. 145 .Katwyk aan den Rijn II" (zie ons avondblad van 19 Oetober) rap porteerde dat het door Britsche tor pedojagers was opgebracht. Hoewel daarvan niets in het door de reedery ontvangen bericht vermeld wordt, zal de opbrenging zeer zeker geschied zyn ten gevolge van het niet accep teeren van het door de Britsche re- geeriDg aangeboden viascherycontract. Opgeslagen goeder». De politie te Gorinchem heeft de vorige week voor meer dan f60.000 cacao, gecondenseerde melk, koffie, bloem, carbid, spek en groote par tyen meel in beslag genomen. Te Vlaardlngen zyn by speculanten in levensmiddelen groote partyen maïzena, gecondenseerde melk, ver micelli, styfsel, harde zeep en andere artikelen in beslag genomen. C,N. R. Ct."). Onza rljitvoorzlsnlng. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Een van de artikelen, waarvan de aanvoer aan onze regeer in g de meeste zorg baart is de ryst. Ofschoon niet behoorende tot die voedingsmiddelen welke ons volk in zyn geheel als onmisbaar beschouwt, biedt de ryst toch door haar groote voedingswaarde verbonden met hare houdbaarheid eigenaardige voordeelen, zoodat zy speciaal als reserve artikelen ia moeiiyke dagen niet kan worden gemist. Haar beteekenis als zoodanig is zoowel in 1916 als dit jaar gebleken in de dagen toen er een tekort aan aardappelen was. Het is begrypeiyk, dat onder deze omstandigheden de regaering in de eerste plaats alle rystvoorraden tot zich heeft genomen en buitendien tydig alle maatregelen heeft getroffen voor verderen aanvoer. Een en ander stelde haar in staat om van Juni 1916 tot Oetober 1917 moer dau een half millioen balen rijst te distribueer en. Wat den ryataanvoer betreft, werden van Augustus tot December 1916 nog ongeveer 175.000 balen via Londen aangevoerd. Iutusscben was echter de uitvoer uit Engeland verboden ep mocht Nederland volgens de door de N. O. T. gesloten overeenkomst uitsluitend, ryst uit BritschlndiG betrekken. Dienovereenkomstig wer den de stoomschepen .Java", .Deli", .Ceylon" eli .Timor" bevracht, waar van de .Java" nog in December 1916 en de .Ceylon" in de eerste dragen van Februari met te zamen 128.000 balen ryst Nederland bereikten. Met de stoomschepen .Deli" en .Timor", die te zamen 133.000 balen ryst aan boord hadden, liep het minder voor spoedig. Zy werden te Suez door den intuBschen door Duitschland ver klaarden „verscherpten duikbooten ooi log" verrast, terwyl zy niet de noodige bunkerkolen konden ver krijgen om onder vermyding van d6 Middelland8che Zee, via de Kaap of op andere wjjze Nederland te be reiken. De „Timor" had trouwens een zóó lange reis niet meer kunnen doen daar zy een defect aan de ketels had, en dan ook te Colomba had moeten repareeren. Er bleef niets anders over dan de lading te Suez zelf te lossen en te verkoopen, terwyl het stoomschip zelf slechts bunkers kon verkrijgen onder verplichting 6 maanden voor rekening der Britsche regeering te varen. Hoewel alles in het werk werd gesteld om tenminste do lading van de „Deli" voor Nederland te redden, bleven deze pogingen vruchteloos, zoodat men, ca te vergeefs 8 maanden op bunkerkolen te hebben gewacht, half Juni de lading rijst moest ver koopen en het schip in time charter aan de Britsche regeering afstaan. Met een lading van 177.000 balen ryst, waarmede het stoomschip „Sa- marlnda" in Juni van Burmah via het Panamakanaal is vertrokken, ging het niet veel beter. Het stoomschip arriveerde half September in NorfolK om bunkerkolen in te nemen, doch tot op heden heeft Amerika gewei gerd de kolen te verstrekken. Even vruchteloos zyn verdere pogingen gebleven om in den rystnood te voorzien. Zoo werd het stoomschip „Riouw' gecharterd om half Oetober een lading r(jst in Burmah te laden, terwyl de stoomschepen „Kangean* on „Banka" werden aangewezen om in November en December eveneens in Burmah rijst te gaan halen. Met de Vereeniging van Rystpellers, die de zorg voor het verschepen dezer ryst op zich had genomen, waren door de N. O. T. de noodige invoercontracten afgesloten, in overeenstemming met de tusschen de N. O. T. en de Britsche regeering Inzake den aanvoer van ryst bestaande overeenkomsten. Niettemin werd aan de Britsch-Indische regeering de verscheping verboden. De Nederlandsche regeering dientengevolge niet by machte! zoolang de omstandigheden zich niet ten onzen gunste vrijzigen in het klimmend gebrek aan ryst hier te lande te voorzien. Melk.' Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Geiyk reeds vroeger werd medege deeld, komt by een gemiddelden jaar prijs voor melk van 12 cent de winter prins op 14 cent per liter iri verband met de verhouding tusschen zomer en winterproductie die als 2:1 kan worden gesteld. Met 16 Oetober 1.1. is die prijs van 14 cent ingetreden en het spreekt vanzelf dat daarmede ook de productieprys voor boter is geste gen. Nu is het bekend, dat tot voor korten tyd de consumptieprijs van boter voor net binnenland laag kon worden gehouden soms zelfs be neden den productieprys doordat do producenten een vergoeding von den in den prijs die op den uitvoer van boter werd gemaakt. Toen echter in begin Augustus de uitvoer van boter werd stopgezet, moest de prys voor het binnenlandsch verbruik wor den verhoogd tot een zoodanig bedrag als overeenkwam met den productie prys, n.1. 2 60 per K.G. Nu de productieprys der melk, ge- lijk hierboven werd gezegd, aanzien ïyk is gestegen en de winst op uitvoer voortaan ten goede zal komen aan de Export Centrale, zoodat die niet kan medewerken om den bin- nenlandschen prys laag te houden, moet, van Maandag a.s. af, de maxi mum kleinhandelprijs voor boter op 8 50 per K.G. worden gebracht. Hst oonflict tl Tilburg. By de firma Fr. Mutsaers en Zn. heeft geen der arbeiders, waarby ook de ongeorganiseerden, gistermorgen het werk hervat, terwyl by de firma Swagemakers Bogaers alleen eeu vyftal ongeorganiseerden aan den arbeid is gegaan tegen het verzoek van eenige stakers in. Het aantal stakers bedraagt ruim 400. De werkbazen in beide fabrieken biyven in dienst. Aau beide fabrieken wordt niet gepost en is alles rustig. Door de besturen der arbeideraorgani saties is den arbeiders ernstig voorgehouden zich ordeiyk te gedragen en niet aan de fabriek te komen. Den gehuwden wordt f9 per week uitgekeerd. Het bedrag voor de ongehuwden wordt heden bepaald. De uitkeering geschiedt onder de voorwaarde „zoolang de belangheb bende zich goed gedraagt". Gaat Woensdag do algemeene uit sluiting door, dan komen tusschen 6000 en 6000 man op straat. Er zyn 3400 man georganiseerd indekatho lieke en 460 in de moderne organisatie. De rest ia ongeorganiseerd. Het publiek leeft in spanning, omdat het de eerste sociale stryd van eenigen omvang is, die te Tilburg wordt gevoerd. Onza postzegels. Door het groote gebrek van Ara bische gom zal, naar „De Ned." ver neemt, een proef worden genomen om de post-, fankeer- en plakzegels te voorzien van plantenlijm. Het bezwaar van deze kleefstof moet gelegen zijn in het spoedig vocht op nemen, waardoor groote kans ont staat dat de zegels aan elkander kleven, althans indien ze op elkander gelegd bewaard worden. Do zegels zullen kenbaar zyn aau de geele tint aan de achterzijde. Brand. Het gebouw van de N. V. „Friesche- veem", directeur P. de Jong Pzn. te Snoek, is Zondag uitgebrand. In het Veem waren groote massa's goedereu opgeslagen, als kaas, cacao, kwatta, noodrantsoen voor militairen, vee voeder, plautenvet enz., dat alles ver loren is gegaan. Een booveelheid re geeringsryst, vet en carbid werd ge red. De oorzaak is vermoedeiyk broei in melasse. De schade is nog niet vast te stellen, doch zeer groot. Men spreekt van een bedrag van 3 k 5 ton. Alles is op beurspolis verzekerd. De Potbuurt, een twintigtal arbei derswoningen, onmiddeliyk naast 't Veem, werd zoo gehavend, dat de bewoners met huisraad en al hun verbiyf moesten ontruimen en voor den nacht in een dor loodsen van 't Hollandsche spoor werden gehuisvest. De oorzaak wordt toegeschreven aan broeiing van veevoeder. Een hoffelijke dief. Er wordt in Den Haag aan een bovenhuis aangebeld door een man met een bouquet. Het dienstmeisje neemt bloemen en bybehoorend briefje voor mevrouw in ontvangst en gaat er mee naar boven. De bezorger wil gaarne even ,op antwoord wachten." Als het meisje echter m6t bouquet en kaartje in de vestibule terugkeert, zyu daaruit met den bloemenbezor- ger drie ry wielen verdwenen. Pas nu kan zy met mevrouw verklaren, wat toch bedoeld werd met de bloemen en met het kaartje, waarop niets anders stond dan: .Bedankt voor de karretjes." Heldersch Dagboek. Onder den titel „Heldersch Dag boek" zullen wy vau tyd tot tyd korte feuilletons opnemen, bandelende over de onderwerpen van den dag. Onze huidige tyd is ryk aau ervaring, aan ondervinding op allerlei gebied; hy vraagt een aacpassings- en uithou dingsvermogen van ons als wy vóór den oorlog misschien nief gedacht hadden zelf te bezitten. Wy hebben ons merkwaardig gauw aan de veranderde tydsomstandig- heden aangepast; wie ons voorspeld had, slechts een vyftal jaren geleden dat on dat zult gyindejaren 1914- 1918 meemaken, dien hadden wy, kort en goed, krankzinnig verklaard. En cu?. Ja, het leven is veelzydlg on interessantwas het niet Goethe, die dit in zyn „Faust" uitriep? Is het by voorbeeld niet interessant to lezen wat de oude heer Over de Linden onlangs in den Raad heeft gesproken over de toekomst van deu Heldor?, De heer Over de Linden is een oud man en heeft wellicht zyn tyd overleefd. Hy drukt zich niet ge- makkeiyk uit en verkondigt, als meer oude menschen, wel eens koppig volgehouden absurditeiten. Maar zyn kyk op de toekomst van den Helder is merk waardig, juist om zyn pessimisme. Wy, jongeren, wen den ons smalend van den heer Over de Linden afwy hebben meer vertrouwen in de toekomst, omdat wy gelooven in den vooruitgang,omdat wy, zooals de burgemeester het zoo juist zeide, vertrouwen hebben iade levensvatbaarheid onzer plaats, ook zonder een maritieme basis, omdat, kortom, wy nog niet moe zijn van bet leveD, het leven ons nog veel belooft en men zoo gaarne gelooft .wat men hoopt. Maar interessant is zy zeer zeker, - deze uiting van pessimisme van een oud man, die als een profeet waarzegt over| ons en ons geslacht. De heer Over de Linden vreest voor een fiaantieele déb&clo onzer goede stad. En werkelijk, - onze flnantien zien er niet zeer rooskleurig uit. Dat bleok al ten vorigen jare by de begrooting. De hoofdelyke omslag was al zoo boog mogeiyk opgevoerd en nog kon de begrooting niet sluitend

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2