EMIEL HULLEBROECK A. ten Klooster, REKENING-COURANT. DE ÜELDERSCHE BANK. HOUT! Nationale Bankvereeniging. HAARWERKEN Zuidstraat 75a. BRIGITTE Advertentiën. FRAEHKELenKiMMELJandarts, a I2V2 cent. Keizerstraat 93. „Casino". Donderdag 25 Oct., 8 uur, een enkele avond: met zijn Populairste Liederen. lOOO Kistdampalen lang 1.50 M. A. VAN GIJN, Kapitaal en Reserven f 6.900.000.- Kantoor: Den Helder (P. GROEN ZOON). Goedkoop vleesch. Prima kwaliteit RUNDVLEESCH. Het speciaal adres W. J. LAMMERS, DE DISTRIBUTIE. De leventmlddelenbons. Het Levensmiddelenbedryf maakt bekend, dat van af Zaterdag j.l. bij den gewonen bandelaar ia verkrijg baar gesteld per persqonop bon No. 48 1 K.G. Zaudaardappeleo. k 5J cent per K.G,, en van af Dinsdag 1B tot en met Zaterdag 27 Ootober: Op bon No. 49 1 K.G. Zand aard appelen, k 5J cent per K.G. Op bon No. 50 1 K.G. Zand aard appelen, k Bi cent per K.G. Op bon No. BI 1 K.G. Zand aard appelen, k Bi cent per K.G. Op bon No. B2 Vb ons Havermout, k 16 cent per pond. s v Op bon No. BS 1 ons Regeerings- rijst, k 14 cent per pond, of 1 ons Javaryat, k 28 cent per pond. Op bon No. B4 l/, ons Bak- en Braadvet, k 40 cent per pond. Op bon No. BB 21/, ons zachte Zeep, k 14 cent per pond. Brandstoffen-Commlssls Haldar. Van af Maandag J.l. ia op bon No. 26 verkrijgbaar 40 K.G. fl H.L.) Gas- cokes, h f 1.80. Gewone condities voor thuisbezorgen. Opgavan van voorradan. De Directeur van bet Levensmid delenbedrijf te Helder, verzoekt op gaven van de voorraden aardappelen, rijst en vet, In het bezit van particulleran. Deze opgaven dienen uiterlijk Don derdag 25 October aan het bureau Kerkgracht te zijn ingeleverd. Het niet voldoen £&n bovenstaand verzoek of het geven van onjuiste opgaven, zal worden beschouwd als een poging om ongeoorloofd voorraden achter te houden, waarvan Inbeslag name,' ingevolge de Bistributiewet 1916, het gevolg kan zijn, onvermin derd de straffen door voornoemde wet op deze overtreding geBteld. Schol. De BURGEMEESTER van HELDER waarschuwt met nadruk de betrokken vischventers, dat alle Sohol, iu de maat van 20-8B cM., tegen de vastgestelde maximumprijzen moet worden verkocht. O vertreding van de maximumprijzen heefc tengevolge, de straf daarop door de diatributiewet gesteld, benevens uitsluiting van het ontvangen van Regeerlngsvisch. Brandstoffen voor da kloln-lndustrlo. De prijzen van brandstoffen voor de klelnindustrie zijn thans als volgt E. a. stukken per ton f B1.2B W. a. BI Nootjes 4 51-25 R. a. förder 4B.2B Anthraciet voor Zuiggasmotor B1.2B Dit zijn alle Limburgscbe kolen. Boter. De Minister van Landbouw heeft, ingevolge art. 2 en 8 der Distributie- wet 1916 een maximum-kleinhandel- prijs voor boter van f 1.76 per K.G, gezonde menschen te gebruiken zijn, het percentage zemelen is niet zelden oorzaak, dat het gebruik van dit brood uitloopt op eenig maaglijden en daar om zou het wijs gezien zijn, als in tijds met het gebruik van zuiver tarwebrood werd begonnen." Ten slotte we6s dr. Halbertsma op do wensctaelükheid van het weder beschikbaar stellen van brood voor diabeteslijders. Sedert de diabetesbebandeling tot zekere hoogte een soort van reken som is geworden, is de dokter aan gewezen op dit brood, zonder hetwelk geen resultaat kan worden verwacht. Dr. M. L. H. S. Menko noemt het tegenwoordige brood absoluut onschadelijk voor zoor veel menscben, niet alleen voor hen, die een zwakke digestie hebben, maar ook voor personen, die te voren nooit eenigen last hebben gehad van maag stoornissen. Met buitengewone be langstelling, maar met nog grooter bevreemding heeft spreker nota ge nomen van de Maag-darm Artsen- Vereeniging. Met bevreemding, omdat acute maag- en darmstoornissen im mers niet terstond door den specialist worden behandeld, maar bij de medici, die do algemeene praktijk uitoefenen terechtkomen. Spreker zou willen vragenHebben de heeren bij di6 catagorie van doktoren wel grondig navraag gedaan naar de talrijke ge vallen van ernstige dispeptische stoor nissen, welke in den laatsten tyd zoo bijzonder groot zijn? Dr. Menko ziet dan ook in het slechte brood de absolute oorzaak van doze darmziekten en hij verkeert mot deze bewering in gezelschap o. a. van de Duitsche autoriteiten prof. Von Norden en Von Strümpell. Dr. Menko begrijpt niet, dat de Regeering er ook maar het geringste bezwaar tegen zou kunnen hebben, als den maaglijders een verminderd rantsoen en dan alleen van zuiver tarwemeel, zou worden toegestaan. Spr. acht het zelfs een absolute e i s c li, dat de Regeering daarin voorziet. Ons dagelljksch brood. Indertijd bevatte het Hbl. een bericht omtrent ons brood, waarin op gezag van dr. Wynhausen, werd medege gedeeld, dat het brood in zijn tegen woordige samenstelling moeilijk door zwakke magen te verteren was. Hierop volgde eenigen tijd later de conclusie van de vergadering van Nederl. maag darmartseo, waarin ge zegd werd dat bet brood niet schade lijker voor maaglijders zou zijn dan het gewone brood. In verband hiermede heeft het Hbl. verschillende doctoren hunne meenin^ gevraagd. Dr. Halbertsma, de bekende Am- sterdamschedoktervoorspijsverteriDg en stofwisselingsziekten ver klaar do: het wittebrood in zijn tegenwoordige samenstelling beb ik, wetenschappe lijk gesproken, niet als alleenige oor zaak voor maag-darmpatiênten te kunnen aanspreken. Sommige patlöa- ten kwamen eerst klagen, nadat zij zonder baat het brood hadden weg gelaten anderen heb Ik zelf het brood verboden, maar kreeg geen duidelijke, spoedige verbetering. Verder verklaarde Dr. Halbertsma Voor maag- en darmltjders in volle uitgebreidheid, en die zijn er veel, is het zemelrijke brood een voortdurend irritament: „Ea wat nu de vrang betreft, of ik meen, dat door de maag darmiyders een kleiner quantum, maar dan vol- tarwebloembrood moest verkrijgbaar zijn? Ja; maar daatvoor zou noodig wezen een attest van den huisarts of van den specialist, of beter nog van beiden. „Het tegenwoordige bruinbrood is grof geschut voor de darmen en moge ook het brood in zijn huidige samen stelling in beperkte hoeveelheid voor FEUILLETON. DOOR MARIE HOEFFELMAN. 41). Ontsteld keek zij hem aan, legde toen haar beide handen op zijn schou ders, schudde hem wat heen en weer, totdat in zijn] gelaat, van angst en smart verwrongen, weer de gewone lijnen kwamen: .Hoort u me niet, Monsieur Gon- dard Er is geen gevaar meer, zi) slaapt." Toen eerst scheen de goede tijding tot hem in te gaanmaar te veel op eens om te kunnen gelooven, riep hij heftig: .Zuster, is 't de waarheid, bedrieg je me niet waarop bij, t hoofd voorover In zijn armen, op de tafel in snikken uitbarstte. De verpleegster, die dit de reactie wist van de spanning der laatste dagen, van 't laatste uur, liet hem stil gaan, schonk een glas water In, zette het by hem neer. Toen wachtte ze af, of hij van zelf weer zou bedaren. Dit gebeurde. Na eenige minuten richtte bij 't hoofd op, een gelukkigen glimlach om de lippen. .Hoe hoog zal uw achting voor de mannelijke kracht wel rijzen, zustor, nu u mij zóó gezien hebt?" vroeg hij. .Mijne achting voor ds uwe is hierdoor zeker niet verminderd," Hat congres dar Duitsche sociaal democraten ta WUrzburg. Gedurende de eerste twee dagen van het congres is veel gesproken over de noodzakelijkheid van eenheid der Duitsche soc. dem. party. Een aautal resoluties die dit doel beoogden waren voorgesteld, en ten slotte is een daarvan aangenomen. Hierin komt o. a. de volgende zinsnede voorDe eenheid in de party, veronderstelt, dat de minderheid zich neerlegt by de besluiten van do meer derheid. Wie deze besluiten niet erkent, verloochent de levensbron van de party. De onafhankelijke soc. dem. zouden dus hun standpunt moeten laten vareD. Dat dit gebeuren zal is niet licht aan te nemen, zoodat het aan nemen deze resolutie, het herstel der eenheid beoogende, inderdaad slechts tot gevolg zal bebbeD, dat de scheidicg thanB scherper is dan te voren. Op den tweeden coDgresdag werd o. m. het woord gevoerd door Mer- mann Mueller. Deze verklaarde: Stockholm gaf geen vroolijk beeld van de internationale, want bijna alle nationale secties warsn verdeeld. Aan de mislukking van het werk te Stockholm draagt de entente de schuld, dat heeft zelfs bet Hollandsch Scandinavisch comité, waarin waar lijk genoeg eatentevrienden zitten, moeten erkennen in zyn laatste pro test tegen de brutale passenweigering. Wy hebben alles gedaan om het vredeswerk te bevorderen Met betrekking tot Elzas-Lotharin- gen zeide spr: Wie de afscheiding van Elzas Lotharingen tot een onder werp van onderhandelingen wil ma ken, vertraagt den vrede. Eed toe stemming onzerzijds zou de Franscbe eiBchen toch niet vervullen, want volgens de Fransche voorstelling zouden voor de stemming de na 1871 geïmmigreerde Duitsshers toch niet in aanmerking komen. Het hoogtepunt van de middagzit ting van Donderdag vormde het rap port van ScbeidemaDn over hetgeen de partij het eerst te doen staat. Hy houdt er rekening mede, öatdesoc.- demccratie na den oorlog tot politieke macht zal geraken, in een tjjd echter, dat Duitschland geen beloofd land meer is, maar een land, waar het aan veel Ontbreekt. Het herstel van het uitgeputte volkslicbaam zal lang zaam geschieden. „Geraken wy tot macht, dan moet rekening worden gehouden met het gevaar van een zwaren terugslag. Wy moeten der halve zeer voorzichtig zijn met be loften. Wij willen niet slechts theo retici, maar practici van het socia lisme zyn, wy zullen ons er in de eerste plaats mooten wachten voor „Prinzipienreiterei." Wy moeten aan lederen maatregel niet den maatstaf aanleggen of hij socialistisch, maar of hy practisch is. Wat na den oorlog komt mag men zich niet als een socialistisch economischen toestand voorstellen. Wij hebben democratie, staatsbur gerlijke vrijheid en zelfbestuur noodig. Met Engeland zullen wy dan niet meor om een Vlaanderen strijden, maar om de sympathieën der volken, om de ziel der wereld. Woensdag is ook da quaestie van de bewilliging der oorlogscredieten en de houding der sociaal democraten in zake de landsverdediging aau de orde. Hoch, de spreker der minderheid, stelde voor de credieten te weigeren. In zyn toelichtiog verklaarde hy zich echter vóór landsverdediging en vóór het behoud vau Elzas Lotharingen. Zyn voorstel bedoelde slechts dat de sociaal-democratie aan de leiding van het ryk geen credieten zou toestaan, zoolarig deze zich niet aansloot by de vredeseischen der sociaal democratie en by grondwetteiyke veranderingen. Het voorstel werd met 268 tegen 26 stemmen verworpen. Hierna werd een voorstel van den afgevaardigde Loebe met 262 tegen 14 stemmen aangenomen. Dit voorstel billijkt na drukkelijk de houding van de sociaal democratische Ryksdagfractie, die in overeenstemming met de beginselen der party sedert het uitbreken vaD den oorlog den plicht van de verde diging van haar land erkende. Met groote beslistheid wordt geprotesteerd tegen de plannen die op verdeeling van Elzas Lotharingen gericht zyn. Een ultimatum van Schei- de m a n n. Scheidemann hield nog een toe spraak, waarin by zeide, dat het volkomen duideiyk was voor de soc.- dem. dat alle hindernissen tegen democratiseering en parlemantarisee ring moeten worden opgeruimd. „Wat. echter het snelst moet worden op geruimd, achyufc my rijkskanselier Michaelis te zijn. (Stormachtige toe juichingen). Michaelis heefteen ambt aaavaard, waartegen hy niet is op gewassen. De vroegere rykskanselier v. Bethmann Hollweg heeft gezegd: .Wee hen, die de teekenen des tyds niet verstaan". Zy die het misdadige spel spelen met het slepende houden van de ^iesrechtquaestie in Pruissen, die zich moeite geven dat kiesrecht te verwateren en uit te stellen, die willeu sjacheren met dit kiesrecht, hun roep ik toe: Handen weg. Gij speelt met vuur I (ToejWij dulden geeu uitstel, wy sjacheren niet, wy eischen het gelijke kiesrecht onmid dellijk. (Toej.) U zal een motie wor den voorgesteld, neem die eenparig aan. Wat onze broeders buiten hebben verricht, weten1 wy allen. Dezen broeders in uniform, die bet Duitsche R(jk hebben verdedigd en gered, zouden de rechten worden onthouden, die zy, die uit den nood vau den oorlog winst behaalden, werden in geruimd? Dat dulden wy niet. De Vaderlandspaity is de vereeniging van de reactionaire touwijestrekkera. Zy spelen met bet bestaan van het ryk. Elk verder woord is overbodig. Wij weten wat wy willeu en wy zullen het vetkry'gen. In den strijd om de gelykgerechtigheid van den klassebewusten arbeidersstand zullen wy gemeenicbappeiyk oprukken én den tegenstanders roep ik toe: Luis tert naar ons, gij zyt gewaarschuwd." antwoordde vriendeiyk de verpleeg ster. „Maar daar u nu weer kalm bent, zal 'k u wat meer vertelleD. Ik kan een oogenblik gemist worden, omdat de dokter en de directrice nog by haar biyven. De dokter wil zich overtuigen of haar slaap natuurlijk blijft en van langen duur belooft te worden. Stelt 't u te leur, wanneer *k u zeg, dat u haar nog niet zien moogt „Na de gelukkige tyding van daar even ben ik tegen iedere teleurstel ling van dien aard bestand." .Dat dacht 'k wel. 't Lijkt wreed, niet waar dat we u nu nog laDger van haar verwyderd willen houden; maar 't is beter, dat ze weinig moge ïyk wordt gestoord." ,'k Veronderstel, dat 'k haar dus niet zal mogen zien, voordat ze ont waakt is?" .Ook d&a nog niet direct. Deze slaap zal haar van de verloren krach ten iets terug gevenze is nu even wel zóó zwak, dat ze eerst gedurende een paar dagen eenig voedsel zal moeten nemen, voordat ze de emotie u te zien zal kunnen doorstaan. Ware neer ze ontwaakt, zal 't by haar volle kennis zyn en dan beginnen we haar, in 't eerst voorzichtig, goed te voeden." Gondard verbleekte even. „Zuster," vroeg hy, .zal ze werke lijk geheel herstellen?" „Volkomen. Twyfelt u daaraan, by de gerustheid waarmee ik, haar verpleegster, tot u spreek?" „Eigenlijk niet. 't Was alleen omdat ze zóó erg Zwak is." SPORT. Voetbal. 8.H.B.S. H.F.C. 4-2. Deze wedstryd werd by mooi. Oc tober weer ten aanschouwe van 1000 toeschouwers gespeeld. E ?en twee uur fluit scheidsrechter Wiliing de volgende ploegen in het veld S.H.BS. do Woror. Duiakoi v. <1 Dubbou Do Wurd ton Hacken Wtiuaolionk Msuholm Herninf Kramer de Saaü Biersteker. Bijman HeUtlng Ulaudlua Dito Groote. Kikkert Jr. Bak Kikkert Sr. d. PoU Klein Balk. H.F.C. Het begin is voor H.F.C. waar Claudius Horning den bal ontfutselt, overgeeft aan Dito en goed samen spelend gaat. het op de Wever af. Zy stranden echter op v. d. Dussen, die den bal retourneert, ton Hacken zet de voorhoede aan het werk en S.H.B.S. ia het die ia de meerderheid komt. Aanval op aanval wordt ondernomen, evenwel zonder succes. Als Bak in bet beruchte gebied hands maakt is het Kramer die met een kalm schot deze strafschop in een doelpunt om zet. M.i. had Balk deze bal best kunnen houden. S.H.B.S., aangemoedigd door dit succes, speelt fanatiek en aanval .Dat is ze ook; maar die zwakte zul len we o verwinnen, 't Zal miasch ien wel wat lang durenmaar Mevrouw wordt zeker weer geheel gezond en sterk." „Ze heefc veel geleden, nietwaar, zuster?' vroeg hy. „Ja, heel veel - ofschoon ze er niets van weet. Haar lichaam heeft geleden; maar haar geest verkeerde al dien tijd in een denkbeeldige wereld, 't Verloop der ziekte is heel goed geweest, korl maar hevig. Mevrouw Gondard was, wat wy noe men, mooi ziek." Op dit oogenblik kwam Dr. d' Ailly de kamer in. Opgewekt, met uitgestoken hand, liep hy op Gondard toe: ,Nu gaat 't goed, Monsieur Gon dard," zei hy, „maar kalm aan, voor eerst niet naar haar toe, en" hier keek hy de verpleegster aan, haar met den vinger dreigend, „met voor zichtigheid te werk. 't Is ons zusje wel toevertrouwd, niet waar?" ver volgde hy, terwijl hy vrlendeiyk de zuster iu de oogen zag. „Maar nu op je post hoor I en goed op haar gelet. Mocht ze wakker worden, geef haar dan ééa lepel krachtige bouillon, dan geloof ik, dat ze dadeiyk wel weer in zal slapen. Wordt ze evenwel, zooals ik hoop, den heelen nacht niet wakker, dan kun je baar morgenochtend wel wat meer geven. Verder niets, voordat ik hanr weer gezien heb." De verpleegster,[groetend den dokter en Gondard, ging naar haar patiönte. op aanval wordt ondernomen, H.F.C wordt geheel teruggedrongen. Eenige minuten later is het Kramer weer die met een goed geplaatst schot den voorsprocg verg:oot. H.F.C., hierdoor schijnbaar ontmoedigd, raakt geh6el de kluts kwyt. Moeite te doen om eon bal te bemachtigen, geen denken aan. Sporadisch komen ze eens over de helft van het veld, maar dan is het de goed werkende halflioie van S.H.B.S. die hen de bal weer ontneemt de voorhoede weer aan het werk zet. Succes kan niet uitbüjveu en nu is het Horning die met een kalm schot de voorsprong vergroot. H.F.C. heeft niets in te brengen. Een scrimmage voor het H.F.C.-doel volgt, waarineen der spelers in buiten spel positie den bal bemachtigt en een schot inzendt. Balk houdt echter op keurige wyze dit schot, maar het gevaar is niet geweken, tyd om de bal weg te werken wordt Balk niet gegeven, Kramer bemachtigt hem en maakt het 4e doelpunt op vrij ge lukkige wyz9. S.H.B.S. door dit groote succea'aan- gemoedigd speeltfanatiek verder, maar de H.F.C. verdedigiDg houdt stand en weet van geen wyken. In deze periode viel vooral de kleine Kikkert op, die alle samenspel der H.B.S.-voorhoede brak. Het spel werd nu ruw en by een der H.B.S. aanvallen komen Kr» mer en Balk met elkaar in botsing, waardoor laatstgenoemde zyn arm bozeerde en verder op halve kracht speelde. Met 4-0 in het voordeel van S.H.B.S. ging de rust in. Na de rust begon H.F.C. dadeiyk met een overdonderend optredenSchot op schot moest de Wever verwerken, wat hy naar behooren deed. Totdat hy even treuzelde met wegwerken, Dito was er als de kippen bij en maakte alzoo het late tegenpunt. H.F.C. blijft in de meerderheid. Mooie voorzetten van Nyman die met Hey- ting van plaats verwisseld had, wer den door de H.B S.-bacbs onschadelijk gemaakt. Na een goed opbrengen der roodwitte vooiho9de, is het Heijticg, die met een keihard schot den ach terstand verkleint. Fanatiek is nu het werken van beide elftalleD, maar geen van beide had meer succes. Langzamerhand epeelt de moeheid bon parten, en het wordt eon Baaie vertooning. Claudius probeert het eens met veïre schoten maar ziende dat ook dit niet gelukt, raakt de fut er uit. S.H.B.S dringt cog een enkele keer tot voor het H.F.C. doel op, doch de kansen worden niet benut. By een doorbreking der H.BS. verdediging loopt Heilticg in, doch krygt vlak voor het H.B.S. doel een ongeluk, waardoor by niet in staat is verder te spelen en het veld moét verlaten. Na nog eenige aanvallen van beide zijden fluit de heer Willing, die den wedstrijd uitstekend leidde, het einde. Van Je S.H.B.S. spelers was vooral Kramer goed op dreef. Deze speler was de uitblinker. 07er het geheel genomen gaf het groenwitte elftal aardig spel te zien. Met H F.C. was dit echter anders gesteld. Als zij niet beter aanpakken zullen zy weinig succes hebban in dnze competitie en worden zy ernstige candiöaten voor de laatste plaats. Da Post. Tengevolge van den beperkten treinenloop zijn ook de verschillende buslichtingeu gewyzigd. Wy laten bieronder de lichtiDgen volgen zooals die thans zyn vast gesteld Voor den trein van 5.83 uur 'a morgens buslichtiug 's avonds te voren te 10 uur 10.45 uur (aan het kantoor 5.8 uur 'smorgens); verzen- dlog van alle correspondentie. Voor den trein van 7.26 uur a'mor gens busiichting 6 uur h 6 45 uur 's morgens (aan het kantoor 7 uur 's morgens), geen lichting aan 't station vóór vertrek van deti trein; alleen verzending van correspondentie naar plaatsen gelegen beneden Alkmaar. Voor den trein van 4.10 uur 's mid dags busiichting 2.10 uur k 2.55 uur 'a middags (aan het kantoor 3.45 uur 's middags); verzending van alle cor respondentie. Voor den trein van 8.5 uur 's avonds busiichting 5.45 uur h 6.30 uur 'a avonds (aan het kantoor 7.40 uur 's avonds), goen lienting aan 't station vóór 't vertrek van den treiD; verzeuding van correspondentie voor Alkmaar en alles wat verder ligt. Voor Texel vertrek 12.80 uur 's middags buslichting 11 uur k 11.45 uur 'a middags. De bestellingen in deze gemeente worden uitgevoerd: ten 7.30 uur 's morgens, 12 uur 's middags en 6.45 uur 's avonds. .Over een paar dagen moogt u haar wel even zien," wendde Dr. d'Ailly zich nu weor tot Gondard. „en dan in den eersten tyd iederen dag een oogenblikje, tot ze wat sterker is geworden, 't Zal wat lang duren, maar met voorzichtigheid en goede voeding krygen we haar weer geheel op streek. Den eersten tyd houden we haar nog bier, als 't weer zacht wordt in den tuinmaar daarna moet ze, om sneller aan te sterken, naar buiten. Ik spreek u later daar nog wel eens over. En nu, 't is tien uur, tyd voor een ziekenhuis om te gaan slapen en voor den dokter ook. U is 't, wat uw persoon betreft, zeker met my eens,'. Monsieur Gondard?" „Natuuriyk, dokter. Bovendien zal m(jn familio thuis in doodsangst zyn, zoodat 'k me niet geDoeg zal kunnen haasten. Rij u met me mee T' „Heel graag." Toen Gondard zyn woning binnen trad, kwam Netty, in de gang, hem tegemoet. Men had haar, als jongste en sterkste, het best in staat geacht, om 't eerst de slechte tydiog te ver nemen, waarvoor men vreesde. Toen evenwel de twee, die achterbleven, een opgelucht .Goddank", van Netty hoorden, schoten zy ook dadeiyk toe. Allen stortten dankbare tranen, toen Gondard vertelde, wat dien avond in het hospitaal gebeurd was en zy wenschten met den gunstigen keer der ziekte hem geluk. Zooals hy had verwacht was geen van hen teleurgesteld, dat hy Brigitte De REGEERINGS-COMMISSARIS in Noord-Holland vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat door Zyne Excdlentie den MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HAN DEL is gedaan de volgende BEKENDMAKING: De MINISTER van LANDBOUW, NIJVERHEID en HANDEL, Gezien de aanbiedingen om in 1918 landbouwgewassen op contract te verbouwen of om bouwland te ver huren, Waarschuwt belanghebbendenadruk- keiyk tegen het aangaan van desbe treffende contracten, aangezien by de ook het volgend jaar te verwachten achaarschte aan voedsel voor men ach en dier de Regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen houden en geen ander vervoer tan deze gewassen zal toestaan, dan van het laad naar den opslagplaats van de betreffende boerdery, waar ze door de Regeeriiig inbezltgenomen zullen worden. 's Gravenhage, 15 October 1917. De Minister voornoemd, (w.g.) POSTUMA. Amsterdam, 19 October 1917. De Regeerings-Commissaris voornoemd, A. J. VLIEGENTHART. LANDBOUW BOEKHOUDING. BU 0. DE BOER Jb, te Helder, is verschenen: LANDBOUW-BOEKHOUDING DOOR J. DE VRIES Az., Hoord v.SchoolIen LaudbouwondorwtJzer te JuUanadorp (gom. Helder), bestaande uit: Dagboek, Kasboeken voor ontvangsten en uitgavan, Inventarlsboekja en Balansboekje, benevens een op do praktijk ge grond Prijs gezameniyk f 9.00. Het voorbeeld ia ook afzonderiyk verkrijgbaar tegen den prysvan f 0.60. Belangrijk bericht. uit AMSTERDAM, houden iederen Woensdag van 11-4 uur, Spreekuur in DEN HELDER. Keizerstraat 28, tegen onderstaand tarief: Pijnloos trekken van tand oi kies i I.-. Kunstgebitten vanaf i 25.-perheelgebit. Vullingen etcvanaf 11.-. Militairen verminderd tarief. Alle tandheelkundigs operatlën geheel pijnloos door bekwaam tandarts. Voor Kunsttanden dagelijks van 9 tot 4 uur. KLOMPEN KLOMPEN Heden weer voorradig nieuws voorraad Klompen. Billijkste prijzen. Rulmo keuze. SCHAGENSTRAAT 93. LET OP. Daar wy veel last hebben door concurentie van buiten, zoo ben ik in staat gesteld, om vanaf heden con curreerende prijzen te besteden voor vodden, touw, koper, lood, zink, tin, enz. Laat zich ook aan huis ontbieden. C. BAK, Breestraat 36. HELDER. in pakjes van 10 stuks Verkrijgbaar bij: niet dadeiyk nog mocht ziec. Baron de Léioc en Netty evenwel besloten, voor dat dit gebeurd was, niet naar huis terug te gaan. Gondard ontwaakte laat; kalm eu langzaam verliep de morgen, want hy verlangde naar het uur, waarop hy, als gewooniyk, naar Beaulieu zou gaan. Hij "wilde, noch persoonlyk, noch per telefoon, vandaar berichten vragen, vond er een genoegen in zyn geduld te oefenen; hopend, na zoo langen tyd, op gunstige berichten. En hy werd hierin niet teleurge steld, want, dien middag aangekomen in 't hospitaal, alleen, beloonde hem de zuster met heel veel gunstigs van zijn vrouwtje. „Van morgen om negen uur pas hoorde 'k haar bewegen, 'k Zat by 't venster en liep snel naar 't bed. Daar lag ze, met open oogen, klaar wakker en by haar vol bewustzijn; alleen keek ze wat verwonderd om zich heen en naar my. „Wat is dat? Adrien, waar ben je?" vroeg ze met zwakke stem. Ik stelde haar dadeiyk gerust, zei, dat ze heel ziek was geweest, maar nu herstellen ging én maar weer sterk had te worden; dat u haar in ons hospitaal had laten brengen en ik haar verpleegde. Zy begreep alles; maar Mevrouw verlangde erg naar u. Toen 'k haar evenwel vertelde, dat u wel dagelijks twee maal naar haar vragen kwam, maar nog niet by haar komen mocht, berustte ze daar dadel yk in. 'k Had ondertus- schen naar de keuken om bouillon EntréiIe rang f 1.-, 2e rang f 0.49, Galerij f 0.34 plus Sted.-belaitlng en 5 Auteursrecht. PLAATSBESPREKING op den Speeldag, van 11-2 uur. WIJ openen rekening-oourant en ohequerekening met koop lieden, winkeliers, landbou wers en partioulleren. - -: Aangeboden Van Ewijcksluis - Anna Paulowna. Handelscredieten. Rekening-Courant en Deposito. Incasseeringen op Binnen- en Buitenland. Vreemd geld. Reiscredietbrieven. Effecten en Coupons. Administratie van vermogens. K L UIS-INRICHTING. Vleeschhouwerij Breewaterstraat 14. Van af heden verkrijgbaar: Kalfsvleesch. Lappen 40 «ent. Karbonade 25 Gehakt 40 Par 5 ons. Beleefd aanbevelend, J. KUNST. (Afgehaald aan den winkel.) Abonnementen op: GRACIEU8E. VROUWBN WERELD, KINDERKLEEDING, NIEUWE MODEBLAD. WELDON's L ADI BS JOURNAL, WELDON's DRE88MAKER, WELDON's CHILDREN BAZAAR, FA8HI0N3 FOR ALL, ens, worden aangenomen door J. C. DUINKER, Spoorstr. 92. Telefoon 97. Agent van: FAVORIT-ALBUMS. getelefoneerd en gaf haar daar een kopje van, dat ze gretig leegdronk en toen 'k merkte dat ze meer ver langde, beloofde 'k 't haar als zaeerst nog weer een paar uur had geslapen. .Sluit u maar de oogen/'^zei ik, „dan komt do slaap van zelf; in den eersten tyd moet hoofdzakeiyk die u aansterken." Ze deed 'fc en vyf mi nuten later was ze weer in diepen Blaap, en is nog niet weer wakker geweest. Ze slaapt nu heeriyk en do ademhaling, van nacht nog zwaar, is nu volkomen rustig." „Is de dokter al by haar geweest?" „Vau morgen om zeven uur al. 'k Verwacht hem van middag weer, en als 't zoo doorgaat, zy zooveel slaapt, en goed bouillon en melk heeft gehad, dan moogt u morgen haar misschien wel even zien." En dit gebeurde. Toen Gondard den volgenden mid dag op „Petit Beaulieu" verscheen, deelde de portier hem tot zijn groote blydschap mee, dat hy in de kamer van de patiönte werd verwacht. Gondard, in drie sprongen, snelde naar boven, maar vlak voor No. 6 hield hy zich in, vermaande hy zich zelf tot kalmte. Even bleef hy staan, luisterend met ingehouden adem of hy haar stem ook hoorde; maar 't was heel stil daarbinnen; alleen be wees een zacht geschuifel hem, dat de zuster by haar was. (Wordt vervolgd). ROLMOPS in glazen van 3-5 stuks. Ontbijtspek 22 ct. per ons. Fijne VLEESCHWAREN Knakworst28 ct.1 Lever-kaas18 i Smeerworst 14 I Sult12 „I Sausla28 f "e Breede Leverworst 8 „(-• Rookworst17 Cornedbeef 16 Ham26 Rookvleesch22-28 Paardenrookvleescti16 Blook-worst 22 JAC. KORVER Jr., SPOORSTRAAT 38. voor is Beleefd aanbevelend, Tooneelkapper. Aangifte voor la Bevolkino-Registers. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen, voor zoo veel noodig, den ingezetenen in herin nering: A. dat zy, die zich in deze ge meente komen vestigen, hiervan bin nen eene maand ter Secretarie der gemeente moeten doen biyken, door overlegging van een getuigschrift van woonplaats-verandering (verhuisbil- jefc), of andere door de politie deug delijk verklaarde papieren. B. dat zy, die de gemeente ver laten, een getuigschrift, als bovenbe doeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste honderd gulden. C. dat van de verhuizing binnen de gemeente binnen veertien dagen moet worden kennis gegeven ter Secretarie, met aanduiding van het perceel dat men verlaten en het welk men betrokken heeft. Het niet naloven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste een gulden. Holder, September 1917.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 5