Heldersche Courant van Donderdag 8 November 1917. Texel, 7 Nov. Velen komen tegenwoordig goed koop aan kool. Gedurig toch rollen er kooien van de wagens en worden dan door verschillende personen ge vonden en meegevoerd. Er zijn lieden, die de wagens naloopen, om onmid dellfjk buit te kunnen maken, wat naar beneden komt. ,Nut en Genoegen" te Waal, heeft hare huishoudelijke; vergadering ge houden. Besloten werd, om met het oog op de verlichting in dezen winter ♦maar 2 vergaderingen te houden. Voor de eerste vergadering, die op 22 Nov. gehouden zal worden, heefi men den beenden Declamator Jan Groot Jr., uitgenoodigd. Op de Wadden ten Oosten yan Texel liggen sinds eenigen tijd ïniet minder dan 17 mijnen. Men vindt ze in de Breesum, bet Foksdiep, op den Jak hengst en den Driesprong. Toen schipper Jac. v. d. Kooij, met zijn met kool geladen tjalkschip naar Nieuwediep voer, had het weinig gescheeld, of hij was metzoo'nmon ster in aanraking gekomen. Het schip was de mijn tot op 3 M. genaderd, doch door een gelukkige wending wist hij een ongeluk te voorkomen. Het was mistig en zoodoende werd bet gevaar door den op den uitkijk staanden knecht zoo laat ontdekt. 't Is zeer te wenschen, dat van hoogerhand onverwijld maatregelen worden genomen om deze mijnen te verwijderen of onschadelijk te maken. Door de visscbers van kleine mos selen, die hier voor de bemesting der landerijen reeds reusachtige hoeveel heden aanvoerden, wordt in den laat aten tijd meer geviBcht voor elders wonende landbouwers. De schuiten gaan zelfs wel naar Alkmaar, om daar hun vangst tegen hoogeren prijs te verkoopen dan hier wordt betaald. Indien echter de prijs der garnalen hooger wordt, zullen de meeste vis scbers het mosselenbedrijf spoedig laten varen. De mijn, welke hier Maandag door een garnalenvisscher werd aange bracht, baarde in en om de haven natuurlijk heel wat ongerustheid. De vinder kreeg order om met 't ge vaarlijke ding de haven weer te ver laten. Op atroom gekomen, heeft de vinder toen de m(jn weer in de diepte neergelaten. Vermoed werd dat deze mijn reeds vroeger door de Marine in den grond was geschoten. Evenwel was de lading toen niet tot ont ploffing gekomen, zoodat de mijn nog als hoogst gevaarlijk werd beschouwd. In den laatsten tijd zijn hier ver schillende goederen aangespoeld of uit zee aangebracht. Gisteren brach ten kustvisschers weer aan 9 kistjes boter en 1 vat traan, welke goederen buitengaats door hen waren opge- vischt. „Nacr da IJsiaa". In .Nieuw Leven" leest men .Het hart van vele Hollandsche jongens gaat uit naar de zee en wie prettig weet te verhalen van wat er aan boord door onze zeevaarders van vroegeren en latei$n tijd is beleefd, mag op belangstelling van onze lezen de jongens rekenen. Dat zal, wanneer wij goed zieD, ook de ervaring worden van den heer W. Mets Tzn., die onder den titel .Naar de IJszee", de lotgevallen van een Hollandschen jongen be schrijft, die nu juist niet om zijn deugden naar zee gezonden wordt, maar zich daar ontwikkelt tot een fermen man. 't Verhaal speelt in den tijd, toen onze eilandenbewoners nog walvischvaarders uitzonden en meni- gen koenen tocht ondernamen naar de poolzeeön. De schrijver heeft er slag van op zaakkundige en onderhoudende wijze te vertellen van het leven aan boord en laat den bootsman tal van fan tastiscbe verhalen doen aan den scheepsjongen, waarnaar de jeugd van thans zeer zeker nog met ge spannen aandacht aandacht zal luis teren, 't Boek is vlot en boeiend geschreven, een echt, prettig jongens boek. De uitgever A. H. Kalis te Buitenpost drukte 't met fermen letter en kleedde 'tin een fleurigen, kleurigen band." GEMEENTERAAD VAK A.-PAULOWNA, gehouden Dinsdag 6 November, des middags 2 uur. Voorzitter de Burgemeester, de heer C. Wijdenes Spaans. Afwezig de beeren P. Kaan en S. Spigt. De voorzitter opent de vergadering, de notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Voorzitter doet enkele mededeelingen, o. a. dat op 19 Sept. j.1. het hulptelegraaf en telefoonkantoor te Breezand is ge opend en dat tot kantoorhouder is benoemd de heer J. Wessel Sr. op eene belooning van f125 en f40 per jaar. Te Breezand is eene winter- tuinbouwcursus geopend met 26 deel nemers. Bij Kon. Besl. is uit 's Rijks kas f 715 toegestaan voor de her stelling der schade aan schoolgebou wen, door de overstroonsing ontstaan. Inventarisatie der aardappelen in deze gemeente heeft uitgemaakt, dat hoogstwaarschijnlijk de voorraad voor den aanstaanden winter voldoende zal zijn. Bij de gehouden kasverifl catie bleek alles volkomen in orde te zijn. Alle mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Be paald wordt dat de gem. ontvanger enkele dagen per jaar te Breezand zitting zal houden. B. en W. zullen die dagen bepalen. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten tot invoering van een keuringsdienst op vleeach en visch. Na «enige be spreking wordt dit voorstel met alge meene stemmen aangenomeD. De kohieren schoolgeld Se kwartaal 1917 worden vastgesteld als volgt: school I f 96 42, school II f 76 56 en school III f 13.95. Door de afd. Anna Paulowna der S.D.A.P. is het verzoek ingeko men om hout tegen billijken prijs te distribueeren. Zij motiveeren dit verzoek door tr op te wijzen dat gegoeden zich hout aanschaffen en dat het billijk is dat bij een tekort aan brandstoffen, dit tekort door allen wordt gedragen. B. en W. achten het niet gewenscbt hout beneden kostprijs te distribueeren. Aan adressant is medegedeeld, dat de brandstoffen-commissie bereid is hout te distribueeren, doch dat dit is nagelaten wegens de booge prijs van 't hout. Gevraagd is adressen op te geven waar brandhout is te verkrijgen. Antwoord is nog niet ontvangen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer Koom zegt, dat hem is gebleken, dat b]j de arbeiders over 't algemeen een tekort aan brandstof is. Hem iB ter oore gekomen dat de boomen langs de Van Ewycksvaart zullen worden gerood en zou wenschen dat dit bout tegen matigen prijs ter beschikking van de ingezetenen zal worden gesteld. Vooraf zou gevraagd moeten worden, hoeveel men verlangt. Na nog eenige bespreking wordt besloten het antwoord der Afdeeling af te wachten en speciaal de vraag te stellen, hoeveel hout men noodig heeft om daarna te beoordeelen of het kan worden gedistribueerd en met welke prijsverlanging het kan worden verstrekt. Van de Afd. der S.B.A.P. is het verzoek ingekomen om van gemeentewege arbeiders woningen te laten bouwen, omdat hier woniDgnood heerscht. Voorzitter wijst er op, dat bouwen tegenwoordig bijzonder duur is en herinnert aan de pogingen, reeds eerder in 'twerk gesteld, om van gemeentewege ar beiderswoningen te bouwen. Door overwegende bezwaren is hiervan toen niets gekomen. Voorzitter heeft bij den Secretaris van de Afd. der S D.A.P. geinformeerd, waar in den Polder gebrek aan arbeiderswoningen is, doch heeft geen inlichtingen ont vangen. B. en W. stellen voor afwij zend te beschikken, omdat de gemeente te veel risico zou dragen. Na eenige discussie wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. Voor 't geven van herhalingsonder- wiJs werden benoemd aan School I de heer Van Gorkom en mej. Duits, aan School H de heer De Vries en mej. Zelvelder en aan School IH de heer Raap en mej. Del. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het maximum bedrag van den heffing der Hoofd, omslag te verhoogen van f 12.000 op f 20.000. In bespreking komt de verordening, regelende de jaarwedden van de onder wijzers. B. en W. stellen voor: Een Hoofd der school geniet eene jaar wedde van f 1200, bij minder dan 3 dienstjaren, met 4 driejaarlijkscbe verhoogingen van f 100, benevens vrije woning en tuin. Onderwijzers ontvangen, bij minder dan 3 dienst jaren, f 800 salaris, met 4 driejaar lijkscbe verhoogingen van f 100. Het salaris der onderwijzeressen bedraagt f -100 minder dan dat der onderwtj zers. Bij 't bezit der hoofdakte wordt 't salaris met f 200 verhoogd en als vergoeding voor woninghuur wordt f 100 toegekend. Voor 't onderwijs in de nuttige handwerken, buiten de gewone schooluren, ontvangen de onderwijzeressen f 35 per wekeltjksch lesuur tot een minimum van f 140. Voor 't geven van herhalingsonder- wijs ontvangt 't Hoofd der school f 1, en een onderwijzer of onderwijzeres f 0.76 per lesuur. De heer Stammes stelt voor, dat 't aanvangssalaris der onderwijzeressen f 760 zal bedragen in plaats van f 700 en wenscht toe re kennen 3 verhoogingen van f 50. Daar dit voorstel strijdig is met de wet op 't L. O. stelt hij voor de ver hoogingen f 75 te doen bedragen. Na bespreking worden deze voor stellen verworpen met 6 stemmen tegen en 8 st. voor. De heer Koorn stelt voor: 't aanvangssalaris der onderwijzeressen bedraagt evenals dat der onderwijzers f 100 en licht dat voorstel toe. Dit voorstel wordt door niemand ondersteund. De heer Geer- ligs wenscht voor 't herhalingsonder wijs aan 't Hoofd der school en de onderwijzers en onderwijzeressen eene geldelijke belooning toe te kennen. Na nog eenige discussie worden de voorstellen van B. en W. ongewijzigd met algemeene stemmen aangeno men. De verordening zal in werking treden op 1 Januari 1918. B. en W. stellen voor de salarissen der gemeente-ambtenaren te herzien als volgt't salaris van den secre taris bedraagt f 1600, met vrije wo ning, dat van den ambtenaar van den burgerlijken stand f160, van den gemeenteontvanger f760, van den ambtenaar ter secretarie f660 tot f850, "benevens flOO voor het bezit van 't diploma en flOO vergoeding voor huishuur, van de politieagenten f700 met f60 voor woninghuur en f60 voor vergoeding rijwiel, van den gemeente opzichter f 300, van den klerk voor 't levensmiddelenbedrijf op f700. Deze voorstellen worden zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot leden van het Armbestuur worden herkozen de heeren R. Dekker en P. List. Aan den beer Mallecote wordt f 36 gratificatie verleend voor de tijdelijke waarneming van de betrekking van Hoofd der school te Breezand. Bjj de rondvraag spreekt de heer Koorn zijne afkeuring uit over het gebruik der cellen als arrestanten lokaal voor de geïnterneerde Belgen. Voorzitter antwoordt, dat deze aan gelegenheid geregeld wordt door het hoofd der politie en dat deze cellen ontruimd moeten worden als zij voor de politie noodig zijn. Tevens infor meert de heer Koorn, waarom de melk voor 15 ct. per L. wordt ver kocht, terwijl de boeren slechts 9 ct. ontvangon. Voorzitter en de heer De Graaf geven hierop inlichtingen. Hierna sluiting en gaat de Raad in comité tot vaststelling van 't kohier van den hoofd, omslag. Dit wordt vastgesteld op een bedrag van f 18600.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 3