HELDERSCHECOURANT GEMEENTERAAD VAN HELDEN. No. 4868 DONDERDAG 13 DECEMBER 1917 45e JAARGANG Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder.- - Oplaag 6250 ex. Abonnementsprijs: In de stad f 0.85, per post f 1.10. Losse ex. 3 cent. Advertentlën per regel 10 cent -f 10 °/0 oorlogstoeslag. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen: Gemeenteraad van Helder, vergadering van Dinsdagavond. DE OORLOG. De legerberichten »an 11 December. Aan bet W e a t e 1 y k front had den geen gebeurtenissen van belang plaat». In de Duitscbe berichten zoo wel als in die van de Entente wordt alleen melding gemaakt van over vallen en artilleriegevechten. In Engeland verwacht men een offensief der Centralen. Telegrammen van de correspondenten van de meeste Londenache bladen wflzen alle op een spoedig te verwachten groot Oosteu- ryksch-Duitsch offensief aan de Brit- scho en Fransche fronten. In een telegram uit Bern wordt gezegd: Hindenburg'! doel is om een ver pletterden slag toe te brengen eer Amerika troepen kan zenden en tot vrede te dwingen door een groot militair succes. Yanhet O os t e n r y b s ch-Itali- aansche gevechtsterrein wordt uit Weonen gemeld, dat de Italianen tevergeefscü poogden de stelliDgen die zy ia het gebied van de Piave- monriing verloren hadden, te her namen. Be Italianen deelen mede dat in de streek van Caposile oen forschepogisg van den vtiand om de stellingen by Agenzia Zuliani te hernemen, met zware verliezen veredeld werd. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het offlcieele Duitscbe bericht werd in den AtlantischeD Oceaan door een duikboot 12000 ton sdheepsruimto vernietigd. Onder meer werd een gewap?nd Amorikaansch stoomschip van 5000 ton tot zinben gebracht. Naar uit Bilbao gemeld wordt, is het Spastischs stoomschip Claudio (2588 ton) op 50 myi van de kust beschoten. Het schip bleef drijvende en kon de haven bereiken. Acht opvarenden werden door de granaten gedood. Het schip was 16 November uit Florida vertrokken. Zoodoende was de gezagvoerder niet op de hoogte van de nieuwe grenzen van het ver sperde gebied. Verschillende bladen eischen dat krachtig geprotesteerd en op schade vergoeding aangedrongen zal worden. Oorlogsschip getorpedeerd. Van Oostenrljksche zijde wordt d.d. 11 Bee. gemeld, dat in den Dacht van 9 op 10 Dec. het oorlogsschip „Wi«n"door een vljandeltjken torpedo- aai val in den grond geboord werd. Byna de geheele bemanning werd g6red. (Da BWien", van stapel geloopen in 1895. had een water verplaatsing van 5600 t. en een snelheid van 17 M. Het voerde vier kanonnen van 24 cM., zss van 15 cM. en een aantal kleinere stukken). Het Italiaansche Marinebericht, geeft aan, dat lichte Italiaansche schepen, na zich een weg te hebben gebaaaa door boven-en onderzeeache versperringen, de haven van Triest binnen kwamen en daar op twee schepen van het type «Monarch" vier torpedo's lanceeiden, dio alle ont ploften. Eén der schepen,de,Wien", ia gezonken. Niettegenstaande de torpedo's en het krachtige vuur van den vyani keerden de schepen behouden naar hunne basis terug. Do «al van Jeruzalem. Da vermeestering van Jeruzalem is een succvs van bijzonderen omvang voor de EogelscheD, vooral door de moreele beteekenis. Het is de tweede slag die van dien aard die Turkije door de Engelscneü wordt toegebracht. Eerst de val van Bagdad, nu die van Jeruzalem. Welken invloed dit zal uitoefenen op de houding der Arabieren en andere Islamietiscbe stammen in het Oosten, valt nog niet te benaderen. Wij laten hieronder eenige Buiten- landache persstemmen over deze ge beurtenis volgen Do (Engelsche) .Baily Graphic" zegt: Wat ook de militaire waarde moge zyn van Allenby's triomf, de vermeestering van Jeruzalem door het Britsche leger is een gebeurtenis, die op de verbeelding van allen zal werken. Zy is de krachtigste slag tot dusver toegebracht aan wat men bet moreel gexag van het Turkache rijk kan noemen. Volgend op de onaf bankelykheidsverklaring van den sjerif van Mekka 1b het verlies van Jeruzalem voor de Turken de kennis geving dat hun macht als imperiaal ras haar einde nadert. De Engelsche opperrabtjn schreef: Jeruzalem, dat eeuwenlang de mag netische pool was van de liefde en den eerbied der wereld, is thans in Bri'.scbe haDden. Dit nieuws dat ouze zielen beroert, bereikt ons juist op den gedenkdag van Jeruzalem'» be vrijding van de heidenen, 2070 jaren geleden. De overwinning van baden zal een even schitterende mijlpaal in de geschiedenis der menichheid kunnen zyn. In Frankrijk heeft het bericht van de inneming van Jeruzalem een zeer levendigen, gelukkigen indruk ge maakt. De bladen gaan de gevolgen van de gebeurtenissen na en zijn van oordeel, dat, de entente aanmerkelijke wloat behaald heeft. De weg naar Arabiö wordt voor Turkije gesloten, de poort van Syrië voor de bondge- nooten geopend. Zij wenschen Allenby met zijn merkwaardigen veldtocht geluk en voorzien dat er krachtige krygsverrichtiugen zullen volgen, waarvan de verovering van Palestina en de algeheele bevrijding van het Heilige Land het gevolg zullen zyn. Van Oostenryksche zijde wordt ge wezen op de geringe militaire betee- kenis van de bezetting, en wordt betoogd dat het land voor Turkije nog niet verloren is. Zoo zegt de Neue Freie Presse, dat deze gebeurtenis aan de grootelynen van den oorlog niets veranderen kan. De monarchie en Buitschland hebben vuistpanden genoeg om Turkije zijn eigendommen te verschaffen. Na de Italiaansche en Russische ineenstor ting ls de bezetricg van Jeruzalem een schrale troost, wel met klinkend geluid, maar zonder beslissende wer king op het geheel van dan oorlog. Hot ,N. Wiener Tageblatt" wijst er op, dat de Turken eeuwenlang zonder jacht naar voordeel, vrijwillig alle godsdiensten gelijke vrijheid heb ben toegekend. Palestina zai bij de vredesonderhandelingen niet door de EageUchen met zeden praatjes kunnen ingepalmd worden, daarvoor zullen de bonJgenooten van Turkije zorgen, die met hun zwaard voor het recht en de trouw en voor het eigendom van den sultan instaan. De onderhandelingen aan het Oostelijk front. Van Buitsche zijde wordt nu een verslag verspreid over den loop van de onderhandelingen nopens een wapenstilstand, die volkomen over eenkomt met hetgeen daaro ver reeds uit Rusland is gemeld. Be Russen wilden over vrede praten, maar de centraion traden daar niet in, gezieD,' dat zij daartoe geen machtiging had den. De Russen titelden daarop voor een wapenstilstand op alle fronten te sluiten, waarop van de centralen hat antwoord kwam, dat do Russi sche gedelegeerden van bun bond genooten in het geheel ge volmacht hadden en die kwestie dus nu niet ter tafel kon komen. Daarop kwamen dan de Russische gedelegeerden met huu voorstel voor afzonderlijken wapenstilstand voor den draad, waarin zy dc ontruiming van de eilanden in den Golf van Riga en het verblijven van alle troe pen der centralen aan het fr Sn tals voor waarden stelden. Do centralen vonden i rigoreuze voorwaarden geens zins in overeenstemming mot den militairen toestand van Rusland en weigerden ze te aanvaarden, waarop de Russen naar Sfc. Petersburg terug keerden om nieuwe instructies te halen. Middelerwijl werd er eeu voor loopige wapenstilstand van 10 dagen gesloten. Het wachten is dus op de nisuwe instructies, die de Russische gedelegeerden uit St. Petersburg zullen meebrengen. Onder den wapenstilstand, die in- tusschen op het Roemeen sche front tot stand gekomen is, ontbreken nog alle bijzonderheden. (N.Rott.Ct.) Rusland. Be Bolsjewiki-regeering te Petro- grad heeft besloten de Constituante te openen, zoodra meer dau vierhon derd leden te Petrograd zullen zyn aangekomen. Inmiddels werden betoogingen ge organiseerd tegen de bourgeoisie, en in 't bijzonder tegen de baaetten. En daardoor wordt het duideiyk, dat de toestand in Rusland in de volgende periode zal staan in het leeken van den sttyd tusschen Bolsjewiki en Kadetten. Tusschen deze zyn alle gematigde socialistische partyen ver- dweneuzy hebban zich opgelost in de maximalisten, of voegen zich by de vryziunig democraten. Het zal nu de vraag zyn, welke der beide groepen in de Constituante da meerderheid zal krygen. Het Bolsjewiki orgaan berekent, dat twee vyfden der uitge brachte stemmen in Rusland op de de candidaten der Bol>jewiki zyn uit gebracht; de „Djen", het Kadetten- orgaau, becyfert een Kadetten meer derheid, zy het ook een kleine, in de Constituante. Da atryd zal dus worden uitgestre den tusacüen Miljoekof eu Lenin. Aan de zyde der Kadetten stryden Kaledin en Kornilof, die troepen byeengebracht hebben in het kozak kengebied aan den Don. Baar i» dan ook reeds de eerste botsing voorge vallen tusschen de maximalistiscüe trotpen uit Petrograd, die van mi trailleurs 6n tanks voorzien waren, en de troepen van Kaledin. De ont moeting bad plaats by Toemanowka, 28 werst van Bielgorod. Over den uitslag van dezen atryd is nog niet veel bekendmaar bet schynt, dat de troepen vau Kaledin de nede rlaag hebben geleden en nu naar den Kau kasus zuilen vertrekken. De verkiezingen voor do Constituante. By de verkiezingen ie Moskou ver kregen de Bolsjöwiki 245 357, de revolutionaire socialisten 107.238, de Kadetten 25 382 en de Mensjewlki 19.952 stemmen. Os Japanners in Wladlwostok. Londen, 12 Dec. De „Times" ver neemt uit Washington Het bericht uit Tokio dat Japan- sche troepen te Wladiwostok geland zyn,' wordt door de Japansche am bassade bevestigd. Ia antwoord op gedane onderzoekingen wordt ver klaard, dat Japau er genietroepen heeft heengezonden, om de haven, als eindpunt van de Transsiberische lijn gedurende eenigen tyd te be- heeren. Een rads van Asqulth. Thans heeft ook Anquith zich openlyk en in vredelie venden zin uitgesproken over da oorlogsbedoe- lingeu. En na het lezen van zyn redevoering vraagt msn zich af: wie houdt den vrede nog tegen? ,Een duurzame vrede moet worden verkregen, die ons de zekerheid geeft dat wy onze oorspronkeiyke doeleinden hebben bereikt, en die in zich zelf waarborgen bevat voor zyn voort duren. .Zulk een vrede is de overheer- schende behoefte van de wereld geworden en er zou op het oogenblik geen grooter vijand van het mensche- ltjk geslacht zyn, dan de man die de bereiking ervan zou bsmoeiiyken." Een duurzame vrede willen allen, en meer dan eens is aangeboden, van de zijde der Centralen om daarover te ouderhandeleu. Bethmann Hollweg heeft zich verklaard voor den volkeren bond, ontwapening en arbitrage. Czernin beeft herhaaldelyk zich uit gesproken in denzeifden geest. Er moet dus een misverstand bestaan, waardoor de verschillende oorlogvoerends landen worden belet elkaar te begrijpen. Bestond dat niet, dan zouden zij immers kunnen onderhandelen Aan welke zijde bestaat dat mis verstand? Bestaat het aan de zyde van Clemenceau, die verklaarde wel den volkerenbond te willen, maar daarvan Buitschland te will9n uitzonderen? B.staat het aan de zyde van Engeland, dat maar steeds blijft spreken van het vernietigen van het Pruisische militarisme, iets wat het van zelf sprekende gevolg der ont- wapen iogs vooratellen zou zyn Of bestaat het aan de zyde van Duitscbiaud, dat wantrouwen koestert en derhalve niet antwoordde op de Engelsche mededeeling, waarover Balfour in het Lagerhuis sprak? Er is echter stryd tusacheu de op vattingen van Asquith en die vau de Eogelsche regoering. Asquith predikt verzoening, toenadering, do vrede door vergelyk. Hy sluit zich daarvoor volkomen aan by Lord Lansdowne, die in zyn schry ven voor hetzelfde denkbeeld opkwam. Hieruit biykt dus bet verschil dui delijk. Aïquitb acht het doel van den stryd bereikt, wanneer de grondslag zai zyn gelegd voor den volkeren bond, dien ook Bethmann-HoIlwr-g, ook Czernio, ook Ribot, ook Wilaon wenschende volkerenbond die het einde van het Pruisische militarisme, van elke overmacht of overheerscbing zou beteekenen. Bonar Law zou dat echter ala een Engelsche nederlaag beschouwen, en vooiziet daarvan het uiteenvallen van het Eogelsche Ryk. En nu is het maar do vraag, wiens invloed grooter ia in Engeland, die van het gezond verstand, vertegen woordigd door Lord Lanadowne en Aaquith of die van hot Jingoisiti- sche imperialisme van Bocar Low i Lloyd G&orge? Daarvan zal veel afhangen voor den spoedigen vrede. (H.blad.) Uit Frankrijk. Be regeering heeft de Kamer in kon ai» gesteld met een brief van den militairen gouverneur vau Parijs, waariu deze verzocht om opheffing der parlementaire immuniteit voor de afgevaardigden Caillauxeu Lountalet, teneinde bun voor de militaire recht bank te kunnen doen vervolgen weger,a aanslagen op de veiligheid van den Staat. Naar men weet worden Caillaux, behalve z'Jq betrekkingen tot spion nen en oplichtora als Bolo en Caval- linii, die onlangs ta Rome gearre steerd is, allerlei besprekingen met anti iuterventionisten gedurende zyn vorbiyf te Rome verweten. PLAATSELIJK NIEUWS. Malk-rantsoenaaring. Met ingang van Zoudag 16 Decem ber zal de melk in onz* gemeente slechts op bonnen verbrygbaar wor den gesteld. Tot dat doel'zullen voor do ver schillende wykender Gemeentekaar ten woiden uitgegevi-u aan de poli- tiebureaux en wel op Vrydag 14 D e c. voor de gezinnen wier bon- boekjes voor levensmiddelen aange ven c-en gezinssterkte van 1, 2 en 8 personen en Zaterdag 15 De cember voor de gezinnen, wier bonboekjes een gezinssterkte van meer dan 3 personen aangeven. Gezinnen welkemeerdan 12 personen tollen, mosten hunne kaarten aan het Levensmid delenbureau afnalen. Voor uadere byzouderheden, o.a. de indeellng der wyken verwijzen wy onze lezers naar de in dit blad voorkomende advertentie. Wegens het aanbrengen van een electrische installatie in de Ma- rine-Cantiuo, kan de Stafmuziek voorloopig haar concerten in dit ge bouw niet geven. Tot Dadere aan kondiging zullen deze concerten nu Wjdkeiyks plaats hebben iu de Mili taire Tehuizen. Het eerstvolgende concert heefc plaats op Vrydag 14 Dec. vau half acht tot half tien, in het Militair Tehuis aan den Kanaal- weg, het tweede op Vrydag 21 Dec. in het Algemeen Tehuis in de Spoor straat, het derde op Vrydag 28 Dec. in hst Bondegebouw aan de Molen gracht, en zoo vervolgens. Da grondwet afgekondigd. .Zooals te doen gebruikelijk ie" werd Woensdag 12 iec. 1917 van de pul van bet Raadhuis de nieuwe grondwet afgekondigd. In een enkoio plaats geschiedde dit met eenige plechtigheid. Nieuwsgierig boe het in onze goede gomeeutezou plaats hebben, waren we tegen 12 Daar ons Raadhuis getogen omde pui fe zoeken en te zien wat daar geschieden zou. Da klok van de Heldersche kerk die ai tyd even voor is kondigde bet middaguur aan met twaalf slagen. Van hier eu daar kwamen langzaam of vlugger een paar meuschen aan stappen, die zich in de richting van oua Raadhuis bewogen. Iets ongewoons was er toch wel, want daar begon de oude klok van onzen Raadhuistoren in hars roestige scharnieren te böwegen zend hare bromtonen over deu omtrek. De vleu geldeuren der vestibule stonden wyd open en in hot eerste gelid stonden een paar secretarie ambtenaren, paar andere belangstellenden en de bode de Ruyter. Toen het bengelen ophield, had de bode de Ruyter een groot papier in do hand en stapte naar voren op de stoep. Een aantal belangstellenden boven en bsneden 't Dijkje rekten belang stellend den hals en luisterden. Zy die een afkondiging met sten torstem hadden verwacht zagen zich bedrogen. De boodschapper heefi slechts een lichte stem en ze klonk ietwat bedeesd toen hy las: ,Wy Wilhelmina, by de gratie Gods Koningin der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, enz. enz. Aan allen die dit zullen zien of hooren lezen, salutl" En toen volgde: dat enkele artikelen der Grondwot en de additioneele artikelen waren herzien en op regel matige wyze aangenomen. .Lasten en bevelen dat dit zal afgekondigd worden in de .Staats courant" en in de gemeenten vóór de deur van bet Gemeentehuis, en dat hiervan proces-verbaal zal worden opgemaakt." Het staatstuk was mede onder teekend door al de ministers. Toen de bode klaar was vouwde hy het papier plechtig op, keerde zich om eu verdween iu het Raadhuis. De hoorders keken elkaar eens aan i vroegen„Is 't nu at sfgeloopen Ea een ander merkte op dat hy er niet veel vun verstaan bad. Maar verstaan of niet: de nieuwe Grondwet is er. .Elk Nederlander wordt geacht de wet to kennen." De menigte verspreidde zich, medi- tcerende over het geval dat we nu kregen algemeen Kiesrecht en geiyk- stelling van bijzonder- en openbaar onderwijs. Gewichtige punten gowis, voor ons volksbestaan. Bond voor Minder Marine-Pertoneel. -Door den Boud voor Minder Marine- Personeel is aan den Minister van Landbouw, enz. het volgend adres gericht Geefc met verschuldigden eerbied te kennen, het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel, ge vestigd te den Helder, Prins Hen driklaan 14; dat het met schrik kennis nam van de in def bladen gepubliceerde regeling der brandstoffeDpryzeu, vast gesteld door het Ryks Kolenbureaif; dat deze regeling voor de exploi tatie van het Bondsgebouw alhier een déb&cle beteekent; dat toch per week byna f 200.— alleen aan brandstof zou moeten worden opgebracht, meer dan de ge zameniyke kosten tot nu toe reeds bedroegen dat het gebouw uitsluitend ten bate van het mindere personeel der Marine een tehuis vormt en reeds jaren als zoodanig werkzaam was; dat de exploitatie in normale tijden reeds belangrijke verliezen oplevert, welke verliezen in 1917 door de voel hoogere onkosten nog ontzettend zullen zyn gestegen; dat deze verliezen uit de bescheiden beurzen der mindere Marine-schepe lingen door eeu deel hunuer bonds- contributie wordon gedekt, terwyl de tarieven der consumptie reeds aan houdend zyn opgevoerd en niethooger kunnen stygon in vei band met de draagkracht der bezoekers; dat üua ean brandstofprijs van f 71.— per ton resds zeer bezwaarlijk is; dcch thans de exploitatie on mogelijk dreigt te worden en het gebouw zyu nuttig werk zou moeten opgeven redenen, waarom adressant Uwe Excellentie eerbiedig doch zeer drin gend verzoekt, voor deze inrichting een biliyker regeling te doen toe passen, resp. naar gelijk te stellen met inrichtingen ten algemeenen nutte. In eene memorie van toelichting, die het adres vorgezelt, wordt gezegd: Onfc gebouw gebruikte in normale tyden voor zijne Centrate verwar- mings inrichting 1 ton gietcokes per week, gedurende 25 stook weken per jaar gemiddeld. De prys dier brand stof was voor den oorlog hier ter plaatse f18.— per ton en dus per week. De aanleg der centrale verwarming was uitsluitend een bezuinigings maatregel en dus niet het gevolg van eischen van welstand. Trouwens, het geheele gebouw en de gehselo in- r chting getuigen vaa een soberheid, die dit laatste als vanzelf al uitsluit. In ous gebouw met zyn 2 vergader zalen, 13 legeerkamers, 2 kantoren, lees en koffiekamer en woning van den conciërge zouden minstens 20 aparte kachels moeten staan, die i personeel en onderhoud met de brandstof mede meer zouden kosten dau de verwarmingsinrichting, die nu is aangelegd. Uit bygaand jaarverslag over 1916 blykt, aat met eea zeer gunstige exploitatie eu groote bezuinigiog nog 1213.39 verlies werd geltdun. Dit verlies zal in 1917 biykens bygaande voorloopige rekening zonder de hoo gere brandstoffenprjjs reeds zyn go- stegen tot minstons f1900.—. Biykcnu de mededeelingen van het Rykskolen-bureau zal echter boven de prys van f71.— per ton nog f6 per H.L. moeten worden betaald, wat neerkomt op f127.— por ton. waardoor de kosten van brandstof dus byna tweehonderd gulden per week zouden bedragen wat neer komt over 20 stook weken byna f4000.— of f3500.— meer dan in 1916. Het verlies zal dan ook zeer zsker in de jaren 1917 en 1918 veel meer dan f2000.— worden, een be drag, waarvoor de bond zeker de middelen tot dekking mist Hiermede is, meent adressant, vol doende aangetoond, dat de exploitatie van het gebouw onmogelijk wordt, indien \»oen andere regeling wordt getroffen en vertrouwt oridergetee kende dan opk, dat U we Excellentie de billyKheid inziende, een betere regeling wel zal willen bevorderen. Een byiage als voorloopige winst en verliesrekening is bygevosgd. Een moeilijk geval. Gisteravond een uur of half zeven kwamen oen drietal heeren een onzer grachten langs gefietst. De voorste had licht opde anderen dio volg den, niet. Op eensHalt 1 afstygen I Een onbezoldigd tyksveldwachter diende zich aan. Bekeuricgryden, meer dan een uur na zonsondergang, zonder licht. 't Hielp niets of de lieden al be weerden dat nergens kaarsen te krygen waren, dat olie evenmin ver- kiygbaar was, dat carbid nergens te koop was tegen 't laatste werd aangevoerd dat een kilo carbid be schikbaar gesteld was. Wy vernamen niet, waar. t Is een gek geval tegenwoordig. Zonder licht ryden 's avonds, mag niet. Licht is niet te krygen, dus dan maar niet fietsen. 't Middel is radicaal. Maar wel wat erg voor velen. DeZ9 menschen b.v. waren, naar wij weten den heelen middag in publiek belang bezig ge weest en langden naar een hapje ften. Haastig dau op de fiets. Jawel ais de kantonrechter nu ook van oordeel is dat hier geen force majeur in 't spel is, zullen zy nog boete te betalen hebben ook. Zeker, wet is wet, maar men moet toch ook met de omstan digheid rekening houden Uitslag van da openbdra verhuring van Landerijen gehouden op Diuadag 11 December, des avonds 71/# uur in .Casiuo", ten overstaan van Notaris Stammes. ten verzoeke van H. H. Regenten van het Algemeen Weeshuis 1. Het perceel weiland in den Hel dsrscben Polder, genaamd .Dirk Gorter", groot 1 hektare, 1 are, 10 centiarenhuurder R de Vries voor f390.- per jaar. Laatst in huur by den heer P. Qoo- gendyk voor f207.— per jaar. 2. Het psrbeel weiland aldaar, ge naamd „Lammes Hofstee" groot 1 hektare, 20 aren, 80 centiarenhuurder W. Kaan voor f440.— per jaar. Laatst in buur by den heer Y. Stompedissei voor f282 per jaar. 8. Het perceel weiland aldaar, ge naamd .Sluisdyb", groot 2 hektareo 13 aren, 30 centiarenhuurder R. de VrieB voor f755.— per jaar. Laatst in buur by den neer A. de Vries voor f469.— per jaar. 4. Het perceel wei- eD bouwland aldaar, genaamd .De Potteman", groot 1 hektare, J are, 40 centiaren huurder W. Kaan voor f80.— per jaar. Laatst in buur by den heer W. Kaan voor f195.- per jaar. 5. Het perceel weiland in den Huisduinerpolder, genaamd .Aafke Dam", groot 97 aren, 80centiaren; huurder L. de Bruin voor f187.— per ji3r. Laatst in huur by Mtj. de Wed. P. de Bruin voor f51.— per jaar. 6. Het perceel weiland in den Hel derschen Poleer, genaamd, Hardegras" groot 16 aren, 50 centiarenhuurder R. de Vries voor f83.- per jaar. Laatst iu buur by den hoor P. C Rijkers voor f38.- per jaar. 7. Het perceel weiland in den Huisduinerpolder, genaamd .Buile wei" groot 1 bektare, 6 aren, 70 centiarenhuurder J. Bruin voor f251.- per jaar. Laatst in huur by den heer P. C. Rijkers voor f 104.— per jaar. B. ten verzoeke van het Bestuur van den Polder Helder en Huisduinen 8. Het grasgewaB van den Polder weg vanaf Post 2 tot aan den Water toren en van den Watertoren tot aan den Watermolen en van den Bolweg huurder L. C. Kraan Jr. voor f 17.— per jaar. 9. Het grasgewas van den weg vanaf den Watertoren tot aan den Huisdui nerstraatweg en van het Schuthok tot do liniohuurder L. C. Kraan Sr. voor f28.— per jaar. 10. Het grasgewas van deu eersten, tweeden en derden weg in den Huis duinerpolder huurder J. de Haan voor f 12.— per jaar. Uit hst Polltla rapport. Be 17 jarige visschersknecht J. B. maakte zich in den laatsten tijd herhaaldelijk aau miadryf schuldig. Hy ontvreemde ballastschuitjes van het Wachtschip en de Atjeh, ver duisterde twee rijwielen eu lichtte een «choenenwinkc-lier aan de Zuid straat voor drio paar schoenen op. Hy is naar Alkmaar overgebracht en in bet Huis van Bewaring aldaar ingesloten. De voor eenige dagen uit e weide aan het Noord Hollandsch kanaal vermiste pinken (jonge koeien) zyn naby de duinen teruggevonden. Door een schoenmaker in de Lange straat is aangifte gedaan, dat uit zijne toonbanklade een bedrag van f 30 is ontvreemd. Boor de werfpolitie is aangehouden een maD, die aan boord vaa H:Ms. .Tromp" ten nadeele van een officier een paar schoenen had ontvreemd en deze, toen hy zich ODtdekt zag, in het Werfkanaal wieip. Procesverbaal wordt opgemaakt. In den nacht van 4 op 5 December j.1. is in het vischafslaggeoouw tevens verlofslocaliteit aan de Buitenhaven door middel van een valscheo sleutel ingebroken en zyu daar, behalve eeuig geld, een groot aaotal choco- ladereepun, koeken, fieschjes limonade en speculaas ontvreemd. Als daders hiervan zyu opgespoord de jongens A. de V., S. G. en H. G. K., die zich al meermalen aan diefstal schuldig maakten en tegen wie ook thans weder proces verbaal wordt opge maakt. Door de Justitie is aan de politie alhier toezicht verzocht op de knapen M. de B. en J. v. d. B., die voor waardelyk tot eene maand tucht school zyn veroordeeld. Ten nadeele van een adjudant- onderofficier, is uit de gaDg van het café „de Toelast" aan de Spoorstraat een rywiel, merk „Rudge Withworth", ontvreemd. Rechtbank ta Alkmaar. Uitspraken van Woensdag. J. K., aardappelhandelaar te dsn Helder, overtreding distributiawet, eisch f25 boete of 10 d. hechtenis, vonnis dito. H. B., uandelareiziger te den Helder, ala voren, eisch f50 boete of 10 d. hechtenis, vonnis f25 boete of 10 d. hechtenis. A. J. d. B., groentenkoopman te den Helder, alsvoren, eisch f 25 boete of 10 d. htchtenis, vonnis dito. Klaas Bgroentenkoopman te deD Helder, alsvoren, eisch f 25 boete of 10 d. hechtenis, vonnis dito. P. v. D., groentenkoopman te den Helder, alsvoren, eisch f25 boete of 10 d. hechtenis, vonnis dito. Mej. Joh. Z., huisvrouw van de H., te don Helder, alsvoren, eisch f25 boete of 10 d. hechtenis, vonnis dito. K. H., brandstoffenbaudelaarteden Helder, alsvoren, eisch f5 boete of 6 d. hechtenis, vonnis vrijspraak. Jelle P., visscher te den Helder, verduistering, eisch 14 d. gevangenis straf, vonnis dito. BINNENLAND. Da ramp ta Hallfax. Biykens by de N. O. T. ingekomen bericht is, tengevolge van den brand te Hallfax, het onderzoek van schepen in deze haven tydelijk geschorst. Naar Amerika uitvarende Nsderlandicbe schepen zullen derhalve thans recht streeks naar buo bestemmingshaven in de Vereenigde Staten kunnen door varen, terwyi schepen op weg naar het Panamakanaal Kingston moeten aanloopen. Da „Nlauw-Amatardam. De Eogelsche regoering heeft am de Nederlandsche O erzee Trust doen weten, dat het Nederlandsche stoom schip de „Nieuw Amsterdam" te Hali- fax wordt opgehouden, aangezien de Duitzchers bet reliefschip „Haelen" ibben opgebracht. De Deutecher N&chrichtec Dienst" te 's Gravenhage deelt nu van be voegde Duitscbe zyde bet volgende mtde: De Haelen was een Belgirch schip met een Bslgischo bemanning aan boord, en zou dus in ieder geval door Duitschers worden opgebracht, indien bet niet voor de Relief com missie voer. Met de Nieuw-Arasterdam staat de zaak echter geheel anders. Dit is- een Nederlandsch schip met een Nederlandsche bsmanniDg aan boord en zoolang het buiten het ver sperde gebied biyft, heeft het van de Duitache zeestrydkrachten niets te vreezen. Dit feitzy nadrukkelijk vast- gosteld, tegenover de misleidende poging der Engelsche regeering om verantwoordeiykheid voor het ophouden der Nieuw-Amsterdam op Buitsche schouders af te wentelen." Het lichtschip Noord-Hinder. Be reden, dat bet lichtschip Noord- Hinder zal woiden binnengehaald, moet zyü, zoo meldt de Middelb. CtM dat de Duitschers niet meer voldoende zekerheid kunnen geven voor de veiligheid van het transportvaartuig, dat des Donderdags de bemanning op de Noord Hinder bracht en de andere ploeg mede naar wal nam. De veiligheid van de vaart is door dezen maatregel wederom verminderd. Voor zeer velen, die, hetzy ten ge volge van torpedeering, hetzy door het loopsn van hun schip op een myn, in roeibooten op de wijde water vlakte rond dreven, is de Noord Hinder een zeer welkom tydeiyk veibiyf geweest. Radlotelsgrafischa gemeenschap tukschan Nederland en IndiS. By de 2e Nota van Wijziging be treffende de Regeling vau inkomsten en uitgaven van de Posteryen, de Telegrafie en Telefonie voor het dienstjaar 1918, wordt vastgesteld het totaal van Inkomsten en uitgaven te verhoogen met f 5 000.000 en mits dien nader vast te stellen op f 44.357.163. De Minister acht het wenscheiyk dat onverwyid wordt overgegaan tot bet oprichten in Nederland van een ontvang- en zendstation voor radio- tclegrafiicbe gemeenschap tusschen Nederland en Ned.-Ooat Indiö. Hy heeft gegronde aanleiding om te onderstellen, dat, indien dit station büstela wordt by de „GeselUcbaft für Drabtlose Telegrafie m.b.H." (Tele- funken) te Barlyn, het te verwachten is, da. de ontvang installatie over ruim 3 maanden, de zendmstallatie o.er ongeveer 1} jaar gereed zullen kunnen zyn. Daar de installatie zoowel in bet belang van het moederland, ala de kolonién strekt, zal het nog punt van overweging uitmaken, welke verhouding de gezameniyke kosten van de installaties in Nederland en iu Nederlandsch Oost Indie over de beide daarby betrokken begrootin gen zullen zyn te verdeelen. Engeland au wij. De (Eogelsche) Yorkshire Post zegt, na uit het Engelsche Witboek over de gewapende koopvaarders hêtlaat ste telegram van Balfour te hebben aangehaald waariu deze staande houdt, dat de bepalingen, die Neder land ten aanzien van gewapende koopvaarders heeft getroffen, onneu- iraal zyn en dat de Engelsche re geering haar standpunt moet hand haven Baar komt de zaak op neer. Wy zullen stellig niet ophou den met het bewapenen van koop vaarders, daar dat een der b;j»te middelen tegen duikbooten is ge bleken. Maar schepen, die naar Ne derland varen, zullen ongewapend en onder convooi moeten varen als tot dusver. Rebert Cecil heeft uit naam van ons ministerie van buitenlandache zaken den 18 Mei uitdrukkelyk ge zegd, dat Engeland de Nederlandache regeering aansprakeiyk stelt voor schepen, dit daarby verloren gaan. Langs da kust Den geheelen dag kruiste Dinsdig een eskader van meer dan twintig oorlogsschepen voor de kust van Vlieland. Eenige vliegtuigen passeer den benoorden bet eiland. Dshalmzlnsiga branden ta Wissakerka. De Goesche correspondent van het Hbl. verneemt: Wy hebben een bezoek gebracht het in de laatste dogen zoo zwaar bezochte Wissekerkeike, de wel varende, uitgestrekte gemeente in Noord-Beveland, waar de bewoners thans in de grootste ongerustheid verkeeren. Kort geleden maakten wy melding van het linden van een steen op den weg naar net dorp, waarop m->t geschreven was, dat de landbouw- schuur van den heer Brom zou af branden. Waar toen nog aan een misplaatste grap gedacht werd, is na het verbranden der schuur de toestand ernstiger ingezien. Dezer dagen ging de groote land bouwschuur van den landbouwer Da Regt in de vlammen op waarby 19 paarden en 23 stuks hoornvee in hoe vuur omkwamen. Het is vastgesteld, dat ook deze brand gesticht ia en thans doen in het dorp de vreemdste geruchten de ronde. Men verzekert, dat reeds ver scheidene landbouwers eene waar schuwing ontvingen, dat hua hof steden binnenkort aan de beurt zul len komen 'en waar de hofsteden nogal verspreid en eenzaam liggen, durven de bewoners zich niet meer ter ruste begeven. Op vele hofsteden wordt gewaakt en de spanning onder de boeien is, mede doordat iedere aan wy zing van d«(n) brandstichtei(a) ontbreekt, buitengewoon groot geworden. Het gemeentebestuur wil thans door politiehonden eenige aanwyzlug in handen zien te krygen, welke tot opsporing van de(t>) dadet(s) kan leiden. Het verslag van Dinsdagavond Is opgenomen op pagina 4. Zitting van Woinadagavond. Afwezig metkennisgeviijgdeheeren Michels en Over de Linden. e Voorzitter repliceert. Be e wethouders de Ven en de Geus hebben al eeoige punten behandeld, spr. zal de zaken het algemeen beleid rakende, bespreken. 3pr. zegt den heer Biersteker dank voor zyn hulde san het College ge bracht en voor den toegezegden steun ten opzichte der crisi8maatre«eleo. Jammer dat de beer B. niet mee kan gaan mot do voorstellen betreffende eens straat belasting en den winstpost op hst gasbedryf. Zelfs verwyt de beer B. ons dat het «en klap is, maar spr. merkt op, dat de post straatverlichting slechts pro mom. is geraamd. Het voorstel is thans onder andere omstandigheden inge diend dan vroeger. Het afstemmen van vroeger is thans geene reden het thana weor te doen. De buur- commissie is sedert dien in werking getreden eu spr. geefc den heer de Zwart niet toe, dat deze belasting zal kunnen worden afgewenteld op d« huurders. Ook bad spr. geen te genstand verwacht ten opzichte van een matigen wintspost op het gas bedryf. Zoowel de Vryz. Dom. als de Soc. Dem. vinden een matige wlrnt op de bedrijven alleszins oirbaar. Wat de heer Michels zegt omtrent het doorwerken, oaderschryfc spr. volko men. Aangenaam was het hem den lof te mogen hooren den secretariB toe gezwaaid, en daarin de erkenning dat spr. politiek, om een ontwikkeld persoon in de gem. buishouding aan te stelleD, goed is geweest. Het voorstel nopens den gasprya is door het college ingediend met de bedoeling zoo billijk mogelijk de lus ten over de bevolking te verdeelen. De heer Biersteker wy»t op de raenecheiykheid om meer druk uit te oefenen op het >yk ten opzichte van de crlsiauitgaveu. Baar aao is weinig te doen, meent spr.; de Ver. van Gemeenten heeft contact gezocht met de regeering en wy kunnen vooralsnog niet dan de resul taten daarvan afwachten. Op hetgeen de beer Adriaanse over de Wethoudersbenoemicig zeide, zal spr. niet nader ingaan. Het voorstel inzake een crediet van f 85000?- voor woningbouw vestigde de aandacht op de urgentie dezer zaak. Slechts door nieuwbouw zal op dun duur hierin kunnen wor den voorzien. Op het oogenblik ech ter is daarvoor de toestand met- gunstig. Met belangstelling ziet spr. de proef des heeren Adriaanse hier omtrent tegemoet. Verstrekking van gelden in hypotheek verband kan slechts by gemeenteiyke exploitatie succes hebben. Over de commercieele boekhouding aan Publieke Werken kan spr. deu beer Adriaanse geruststellen, de be doeling is geenszins die zaak aan den kapstok te hangen. Aangenaam was de hulde aan spr. gebracht, nog aangenamer zou

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1