HELDERSCHECOURANT NIEUWJAABS6R0ET Welkomstgroet DE OPRLOQ. No. 4873 MAANDAS 24 DECEMBER 1817 4S« JAARGANG mtflovr: C. DE BOER Jr.. Halder. Oplaag 6250 ex. AbonnementsprijsIn de stad f 0.8S, psr post 1.10. Losse ex. 3 cent. Advertentlên per regel 10 eent -f- 10 eorlogstoeslag. Aan oue abonné's buiten de gemeeite werdt bsleöfd verhecht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4da kwartaal 1017 ta willen over maken per postwissel ef aan post zegels vóór 1 Januari a.s., zullende anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangesien, deor de verhoogde in- eatao tarieven van ie poat, tham mei 10 cenit vtrhoeginp inpletnts van 6 moet worden beachikt, raden wij onzen aboüué's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voer dat. doel behoeven slechts met een zegel van O'/s cent te worden beplakt. Ce abonnementsprijzen va* ons blad en zijne premie uitgaven, zijn: Heldersohe Gewant: franco per post f 1.10, Buitenland f 2.18 Zsnda|sblad: ranss psr past f 0.62l/s, Boltsnland f616 Msdsblad: francs par past f 0.86, Buitenland f 1.20 Onz§ lezers, dis met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers In onze Courant aan wlllan plaatsen, worden beleefd ultgsnoodigd huins opgaven tijdig in te zenden. Van het Westelijk front. Londen, 28 Dec. Giatoruamiddag deed de vijand, onder baschermicg van eea hevig spervuur, een plaatse lijkon aanval op onze stellisgen bij den spoorweg Yperen—Staden. fly slaagde er in onze vooruitgeschoven potten over een front van 700 yards over korten afstand terug te dringen. Vin het liallaintch- Oostenrljksche gevechtsterrein. Berltjo, 22 Dec. Gisterenmiddag hebben do Italianen den Moote Aso- lo. e en de ten Westen daarvan ge legen hoogten viuchteloos aangeval- Ion. 's Avonds heeft do vijand zijn aanvallen herhaald, die eveneens mislukt zijn. Rome, 22 Dec. In de streek van den Moeio Asolcne zijn de Italianen nog wat gevorderd. lan vijandelijk» tegenaanval werd aanstonds te niet gedaan. Meest westwaarts in derichtiDg van Oitsiia aan de Lepre werd een vji aadeiyke afdeeling, die in onzo stel lingen trachtte te dringt», terugge dreven. Bij den Monte Solarolo werd oen aanval bij verrassing ondernomen. Rome, 22 Dec. Dd munitie-miaister d'Allolio heefc vandaag in de Kamer de volgende verklaring afgelegd: Ik ben er trotach op te kunnen mede- dselen, dat onze soldaten hun alge heele slagvaardigheid hebbon herkre gen en vandaag den Monte Asolone heroverd hebben. Van hit gavechtsterraln In Macedonii. Londen, 22 December. Bij het aan breken van den dag van 20 Dec. hebben onze- troepen een zeer ge slaagden aanval gedaan op Butkova Dzuma, Noordwestelijk van hot Butkova meer, waarbij zij een officier en bi manschappen hebben gevangen genomen. Van hit giaichtitirnin In Piliitini. Londen, 22 December. Ongeveer te middernacht van 20 op 21 Deeember zijn de Britsche troepen de Nahr el Audzja op vlotten en haastig geslagen bruggen overgestoken. Z| namen Khoer, bet N&dra, Sjeik, Moeannes, Tel en Rskkeit en naderhand El Makhraa. Be Britten maakten 306 gevangenen, o. w. elf officieren en vormeesterden tien machinegeweren. Andere strijdkrachten bemachtigden Rasaezzamby, twee mijl ten N.O. van Bethary. ZIJ namen 30 gevangenen benevens twee machinegeweren en fnuikten drie tegenaanvallen. Allenby meldt, dat sinds het begin der krijg»verrichtingen zijn veroverd 90 kanonnen en houwitsers met affuit, ongeveer 400 Toorwagen», vrachtwagens en andere voertuigen, 110 machinegeweren, meer dan 7000 machinegeweren, 18,600,000 patronen voor kleine wapenen, meer dan 68,000 projectielen voor kanonnen en houwitsers benevens verscheiden an dere voorraden. Da duikboot- in mljnoorlog. Volgen» de Buitsche berichten werden in de Middellandsche Zee 11 stoomschepen en 5 zeilschepen, te zamen metende 62.000 ton, in den grond geboord. Ig het versperde gebied rond Engeland werd weder 20.000 br.ton schoepsruimte vernietigd. Een Buitsche duikboot hoeft den lGden dezer het epoorwegetation van Paolo, aan do Z.W. kust van Italië, en veel rollend materieel met goed gevolg beschoten. Nog een uur later kon men op 10 zeemijl afstand» een groo.on brand zien. Londen, 22 December. Be Britsche admiraliteit maakt bekendZ. M.'s bewapende steomechip .Stepben fui- nes3" (1714 ton), onder kommande van Th. M. Winsto», is.in het Ier- sche Kanaal door een Duitscbe duik boot getorpedeerd, tengevolge waar van het zonk. Zea officieren en 45 manschappen, onder wie de handels- bemanning, kwamen daarbij om. In een vergadering te Grimsby heeft Havelock Wilson, de leider der Eagelsokezoemansvereeniging, mede gedeeld, dat de Duitschers nu al 90 Engelsche schepen met man en muis in den grond hadden geboordnie mand was in het leven gebleven, om het na te vertellen. ander spreker zeide, dat Grimsby alleen 545 visschers verloren had, die te zamen 258 weduwen en 581 weezen hadden achtergelaten. Als men er de mannon bijtelde, die op de mijnvegers omgekomen waren, kwam men tot een totaai van 800 visschers, die 1000 weezen nagelaten hadden. Drie Engelsche torpedojagere gezonken. Zondagmorgen zijn ter hoogte van het lichtschip Maas drie Engelsche torpedojagers, welke eeDige koop- vaardyachepeü convoyeerden, getor pedeerd. Na ontvangst van het bericht over de getorpedeerde torpedobooten is de stoomreddlngsboot met da Roode Kruisvlag iu top en de noodige ver bandmiddelen van Hoek vau Holland vertrokken. 10 mijl N.N.W. half N. werd hot wrak gevonden van een gezonken torpedoboot met den kop boven water. Ba zee was overdekt mot olie. Bij het wrak dreef een rnyn. Een ongemerkte zwemgordel, blijk baar afgesneden, werd opgevischt. Luchtaanval op Engaland. Zaterdagavond, kort na zes uur hebben de Duitscbers getracht om een luchtaanval op de kust van Kent te doen. Esn der viiegtuigen werd dicht bij do kust tot dalen gedwon gen. De bemanning, uit drie personen bestaande, werd gevangen genomea. Een tweede aanval ontwikkelde zich te 9.30 uur, tcea een aantal bomintn op het eiland Taanet werden nee.- goworpeu, De vliegers drongen n!ot verder binnenslands door. Ir werdtn geen verliezen en schade gemeld. Opening der vredesonder handelingen. Brest-Litovsk, 22 Dec. Staatssecre taris Von KQhlmann ia gisteravond met de hem vergezellende persoon lijkheden aangekome». Tegelijkertijd kwam de Bulgaarsche delsgatie aan. Do staatssecretaris waa des avonds nog in de gelegenheid een samen komst te hebben met de vertegen woordigers van het Viervoudig Ter- bond en met de Russische gedele geerden. Hedenmiddag om 4 uur ztju te BrestLito.sk de vredesonderhande lingen in plechtige zitting geopend. De bijeenkomst werd m6t een toe spraak van Von Kthlmann geopend. Hierbij zeide deze o. m. Er kan geen sprake zijn, om bij de tbaca begonnen beraadslagingen een tot in de kleinste bijzonderheden aangegeven weg tot den vreie te vifiden. Wat mij voor den geest staat, is het vaststellen van de voor naamate principes en voorwaarden, waardoor een vreedzaam en vriend schappelijk verkeer, met name ook op cultureel en economisch gebied zoo spoedig mogelijk kan worden hervat en de beraadslaging over de bsste middelen, waardoor de door den oorlog geslagen wonden geheeld kinnen worden. Ik kan het als een gelukaanbren- gend» omstandigheid achten, dat onze onderhandelingen in het toeken be ginnen van het feest, dat reeds se dert vele eeuwen de menschheid de btlofte bracht van het vrede op aarde. Ik kan de onderhandelingen met den oprechten wensch aanvaar den, dat onze arbeid een snellen en gelukkigen voortgang mogen hebben. Verder werd een regeling betreffende de te behandelen vraagstukken ge troffen. Uit Rusland. Niettegenstaande de afkondiging van den staat van beleg téSt. Peters burg, neemt daar de plundering Van de wijnpakhuizan voortgang, waar de dronkemanstos aeelen begeleid worden met machinegeweervuur. Op h8t plein voor den Maria schouwburg is een geregeld gevecht geleverd.Ge- pantserde auto's joegen daar esn menigte uiteen die een pogrom aan het houden was. In de aangrenzende straten werden vele winkels en woon huizen geplunderd. -Te Moskou heeft de Soviêt de krijgswet afgekondigd. Dc Constituante. Thans is het resultaat bekend van de verkiezingen voor de Constituante in 877 districten. Gekozen zijn 209 sociaal-revolutionairen, 107 maxima listen, 28 Oakrainsche sociaalrevo lutionairen en 12 kadetten. Er is een toenemende verwijdering tusschen de volkscommissarissen en het uitvoe rend comité van de spoorwegvakbond, welks hoofdkwartier wordt overge bracht naar Moskou. Rusland en de Oekraïne. Men meldt, dat de kozakken van Doetof na de bezettiag van Tijeliabinsk versterkingen bijeengebracht hebben en naar Oefa opgerukt zijn. Be berichten over verschillende opstanden houden aan, en zijn hope loos onsamenhangend en tegenstrijdig. In antwoord op het ultimatum vau de maximalisten, hebben het secre tariaat-generaal van Oekraine en de Rada aangedrongen op de oprichting van een socialistische bondsrepubliek onder leiding van de socialistische partijen, van de maximalisten af tot de volka-socialxten toe, welke alleen bevoegd zijn over de kwestie van den vrede uit naam van heel Rusland te beslissen. Het secretariaat zegt afkeerigtezljn van bloedige methoden tot regeling van politieke en nationale vraagstukken. Maar al» de volkscommissarissen de gevolgen van de dreigende ramp van een burgeroorlog willen aanvaar den, neemt het secretariaat de «it daging aan, in het vertrouwen, dat de Oekrainer aoldateu, werklieden en boeren die hun recht en hun gebied verdedigen, het vereisebte antwoord aan de commissarissen zullen geven. Te St. Patersburg heeft de roode garde Vrijdagochtend om drie uur een inval gedaan in het gebouw van den revolutionairen staf der Oekrainers en vier leden van den staf, die erin aanwezig waren, in hechtenis genomen. Huiszoeking is gehouden in de woning van de andere leden van den staf, die de eenige offlcieele vertegenwoordigers van de Rada te St. Petersburg waren. De Timea verneemt uit St. Peters- burg Werchofsky, die in de regeering van Kerensky minister van oorlog is geweest, beeft zijn dientten aan de Oekrainer regeering aangeboden, wier troepen onder Tsjerbatsjef tus schen Homel en Bachmataj worden samengetrokken, terwijl de bolzjewiki zich te Minsk verzamelen. Generaal Doetof, het hoofd van de strijdmacht der Tataaiache kozakken, is ts Osfa aan gekomen, waar h| de bolzje wiksche organisaties ondordrukte. H(j rukt nu tegen Saratof en Samara op. Kaleuin hec-ft verklaard dat by was afgetreden, omdat hU by de troepen aan het front niet populair waa. Bezen woigoren, tengevolge van de verdraaide voorstellingen die zijn vijanden geven, hem te gehoorzamen. De Zwarte Zeevloot heeft zich by de Rada aangesloten. Do monde Dultsohe oorlogoleonlng. De zevende Duitache oorlogsleening blijkt, nu de termijn voor de inschry- ving in het veld op 20 November afgeleopen is, th»ns, alles bijeen, 12,626,660,200 mark te hebben op gebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Thulsvarenden met de Zeeland. Belanghebbenden verwyzen wij naar de op een andere plaats in dit blad opgenomen defiaitieve lysfc van de met de .Zeeland" uit Oost-Indié terugkeerende bemanning. De ljjat is belangrijk gewyzigd: 21 personen, voorkomende op de vorige lijst, be- hooren thans met tot de bemanning, teiwyi 73 personen aan de lijst zyn toegevoegd. - By het op 21 en 22 December j.1. te Amsterdam gehouden exsmen voor de acte Slöjd, slaagde onze vroegere plaatsgenoot, de lieer Jan Roggeveen. De Baiprijzen. De S. D. Raadsfractie heeft een voorstel aan den Raad ingediend, om de gasprljs zoo te regelen, dat inplaats van de eerste 10 M». de eerste 20 M*. 9 ct. zullen kosten en alles daarboven 18 ct. Zoo blijft een verbruiker van 30 M*. gemiddeld 12 ct, betalen, zooala in 't verworpen voorstel der fractie ook roöds was bedoeld tot een zekere grens. Jaarwadden Burgemeester etc. Naar aanleiding van een sc'nryven vau Gedeputeerde Staten dezer Pro vincie nopens de regeling der jaar wedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Gemeente Ontvan ger, stellen B. en W. voor aan Gede puteerde Staten voor te stellen ba- doelde jaarwedden te regelen als volgt: Burgemeester f4800.- met 2ver- hoogicgen van föOO.— ca 6 en 12 jaar Secretaris f4600.— met 4 verhoo- gingen van f260.— na 3, 6, 9 en 12 jaar; Ontvanger f8000.— met 4 verhoo gingen van f125.— na 3, 6,9cn 12 jaar. B. en W. gaan uit van het stand punt, dat de Ontvanger ontlast zal worden van de werkzaamheden als hoofd van den controledienst der plaatselijke belastingen en dat daar voor een andere regeling zal worden getroffen. Kegalconcours. Het kegelcuncours, dat gehouden wordt op de banen van café ,de Pool", mag zich in een goede belangstelling verheugen, en ieder die zich Maan dag, Woensdag of Zaterdag 's avonds naar de banen wil begeven, (de wed strijd is voor ieder gratis toegankeiyk) kan zich evertuigeu van de mooie sport, en van den gezelligon wedstryd. Be stand van den wedstryd was Zaterdagavond 22 Dec. al» volgt: le. Driekamp, 45 worpen, laagste 180, hoogste 281 hout. 2e. Personeels wedstryd, 15 worpen laagste 66, hoogste 92 hout. 3e. Vrije baan wedstryd, 6 worpen, laagste 34, hoogste 43 hout. Heden avond 8 uur voortzetting van het concours. Oparittaslub. Gaarne vestigen wy de aandacht op de opvoering van de operette ,Oom Samuel" door de Operetteclub, directeur G. H. J. van den Bogaerde, op Zaterdag 29 Dec. a.s. BINNENLAND. Btf Kon. besluit is met l Jan. als secretaris der commissie voor bet onderwys in eerste hulp ongevallen benoemd dr. J. G. teil Neever de Brauw, eervol ontslagen schout by-nacht en inspecteur genees kundigen dienst der zeemacht, 's Gra- venhage. Hat talagraflscb varkaar mat Engeland. Het aantal telegrammen uit en over Engeland voor verschillende be stemming hier te lande neemt in de laatste dagen toe. Verongelukt of opgebrachtT Do twee zeilléggera „Hiolke" en .Bliaabeth" uit IJmuiden, ztjn nog steeds niet teruggekeerd, terwijl ook geen bericht vau opbrengen nasr eene buitenlandache haven werd ontvan gen. Men gelooft dus, dat beide vaar tuigen als verongelukt moeten worden bescheuwd. Op eeratgenoemden logger waren de schipper, de stuurman en een matroos (de zoon van den scbippei) uit IJmuiden en de vijf matrozen uit Maassluis afkomttig. Op den laatsten logger was de geheeie zeven koppen tellende bemanning uit Scheveningen afkomstig. Bommen op Boos goworpon. Zaterdagavond kwart voor elf zlja 5 bommen op Goes geworpen. Een ervan viel op de woning van den heer Giessen, een op een schip in de haven, een op de woning van den heer De Loof, een in de vest en waar- schijniyk twee in het land. Het bovenstuk van de woning van den hoer Giessen is geheel vernield. Tot zyn geluk was de knecht nog niet naar bed, want het geheeie dak boven zyn bed werd uiteongeslagen. De heer Visser, drogist is, terwijl h{j in de gang vau zyn huis aan de haven stond, door scherven ernstig in den buik gewond. Ook de meid werd gewond. Iu de haven heeft een bom de roef van een aehip vernield. De gewone Zaterdagavonddrukte waa reeds veel gestild, maar toch bevonden 2ich nog vry veel menschen op straat of in de café's. Eerst hoorde men drie, dan twee zware slagen in 't midden der stadaau de haven rinkeldon ramen od kletterden pan nen. Ia een oogenblik was een tal- ryke menigte samengeschoold. In de lucht rockte een aeroplaan. Nadat de eerste ontsteltenis voorby was, werd de waarheid bekend. Een bom viel in de Magdalenastraat, twee waren er aan de groote en kleine kade terechtgekomen, een vierde barstte op de Westveat en een vyfde sloeg een gat in een tuin tusschen Goes en 't naburige Kloetinge. Even later zag men een auto ryden daarin lag de beer Visser, die door een bomscherf zwaar aan den buik gewond was en nu naar 't gasthuis te Middelburg getransporteerd werd. De mail voor IndlB. In de Yrydagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koop handel, te Amsterdam, kwam een schryven van den heer E. H. Crone aan de orde, waarin werd medege deeld, dat volgenB betrouwbare be richten, alle sedert 12 November ingekomen poststukken, bestemd vcor India, hier nog zouden liggen. Het ,Bbl." heeft naar aanleiding van deze klacht, den directeur van het post kantoor aldaar om nadere inlichtingen gevraagd. De heer De Kierck deelde mede, dat de mail voor India iedere Dins dag in gereedheid wordt gebracht. Alle stukken tot en met Maandag nacht ontvangen, worden in zoo'n zending opgenomen e» vertrekken dan met hot eerstvolgend convooi naar EDgeland. Dit convooi, men weet het, komt en vertrekt niet op gezette tijdensoms bestaat er eens per week gelegenheid om poststukken naar en via Engeland t3 verzendeD, dan W6er is de tusschen- ruimte veel grooter. Zoo ia byvoor- beeld tusschen 28 November en 14 December geen convooi aangekomen ea konden dus ook geen mails worden verzonden. Is er, wat soms voorkomt, geen ruimte voorde postzakken, dan biyven deze achter tot de volgende schepen vertrekken. Van maandenlang bly ven liggen is echter bier te lande geen sprake. Het grootste oponthoud wordt in Eogeland veroorzaakt, omdat daar de zendingen gecensureerd mo9ten worden. Onder de huidige omstandigheden duurt het ongeveer drie maanden voor een brief van Nederland naar India en omgekeerd zyn bestemming heeft bereikt. Koffie. Be Min. van Landbouw heeft aan de Gemeentebesturen medegedeeld, dat de beschikbare voorraden koffie in verbaad ook met de vooruitzichten op aanvulling daarvan, niet langer toelaten, meer dan het algemeen gel dende rantsoen van het artikel ter beschikking te stellen van hen, die daaraan niet op grond van eenige byzondere omstandigheden bepaald behoefte hebben. De Minister heeft zich daarom tot zijn leedwezen gedwongen gezien, de verstrekking van koffie zoowel aan werkgevers als aan alle andere inrich tingen kantoren e. d. uitgezon derd hotels, cafés, restaurants, wacht kamers, kajuiten en dergeiyke, met ingang van 1 Jan. een einde te doen Tot dit doel zyn art. 11 en 12 der distributieregeltng ingetrokken en vervangen door nieuwe artikelen. Het nieuwe art. 11 regelt de ver atrekking aan hotels enz. en art. 12 de verstrekking van een extra rant soen koffie aan alle of een gedeelte van de personen, betrokken by een bedrijf, waarvan de aard dit bepaald noodzakelijk maakt, zoomede van de extra-rantsoenen koffie, of thee op medisch voorschrift. Veorts wordt door ar* 11 in zijn nieuwe redactie bepaald, dat, voor zoover betreft de verstrekking van thee en koffie, geen inrichtingen meer als hotels of cafés zullen worden erkend, die niet reed» vóór 81 Dec. als zoodanig by het T. K. D. waren ingeschreven en diensvolgsns reeds machtigingen voor verkoop en afle vering van thee en koffie hebben ontvangen. By aldien na den gestelden datum personen zich nog al» hotel- of café houder mochten aanmelden, zal de Minister het advies der Gemeentebe sturen vragen, of inderdaad de betref fende inrichting als zoodanig is aan te merken. Cacaopoeder. De minister van Landbouw, enz. heeft vastgesteld de navolgende maxi- xmmpryzen voor cacaopoeder. A. voor cacaopoeder door winkeliers los uitgewogen: in den kleinhandel f2.— per V» K.G., f 0.40 per 1/10 K.G. B. voor cacaopoeder in origineele verpakking van deu fabrikant: in den kleinhandel f4.40 per K.G., f2.25 par K.G., f 1.16 psr K.G., f0 60 per >/io K.G. Patroleum. De Min. van Landb. maakt bekend, dat bon No. 6 de Rykspetroleum- dlstributiekaart geldig zal zyn van 81 December 1917 af tot en met 15 Januari 1918, voor een hoeveeiheid van 2 Liter. Zeep. De Min. v. Landb. heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met stagnatie in den aanvoer van grondstoffen en chemi caliën voor de zeepindustrie, de op grond van het verlaagde rantsoen van 250 gram per hoofd en per 4 weken over de 18s periode door hen te ontvaDgen hoeveelheid zeep, niet vóór begin Januari a.s. door hen kan werden tegemoet gezien. Nieuwe prijsregeling huisbraid. De Rijkskolendistributie hef ft aan i Brandatoffencommissies de vol gende prijsregeling van huisbrand toegezonden Prysregeling. Aan alle ver bruikers van groep A zal het mini mum rantsoen van tien brandstoffen- eenheden tegen de oude detailpryzen worden afgeleverd. Onder oude detailpryzen worden verstaan de detailpryzen, gebaseerd op de pryzeD, waarvoor u de huis brand in October en November ia toegewezen. Aan de verbruikers van groep A zullen de meerdere brandstofeeuhe- den boven de tien eenbeden tegen kostpryzen worden afgeleverd. Onder kostpryzen worden verstaan de prijzen, welke het Centraal Ver- rekenkantoor voor Brandstoffen aan Brandstoffen-Commissies in reke ning brengt, vermeerderd met vracht en alle kosten (waaronder dus ook lossingskosten, handelaarswinst en administratiekosten ztyn begrepen). Alle extra verstrekkingen (ziefeen- lokalen, dokterskolen, kolen voor in- gekwaitierden) zullen dus e.eneens tegen de kostpryzen worden afge leverd, met dien verstande, dat geen navordering kan geschieden voor wat reeds tegen oude prysen gele verd is. Be tegen oude prijzen afge leverde hoeveelheden worden niet in mindering gebracht van de tien een heden waarop ieder recht heeft en welke ook thans nog tegen oude pryzen zullen worden afgeleverd. Een uitzondering op den regel, dat alle extra verstrekiD gen tegen kost pryzen zullen worden afgeleverd, wordt alleen gemaakt voor de ver atrekkingen ten behoeve van kamer bewoners. Voor deze categorie kun nen boven de tien eenbeden aan den pensionhouder of kamerverhuur der tegen oude pryzen af te leveren per kamerbewoner drie brand stofeenheden tegen oude pryzen wor den beschikbaar gesteld. Aan de verbruikers van de groe pen B, C en D zullen vanaf 1 Dec. alle brandstoffen tegen de kostpryzen worden afgeleverd, met dien ver stande, dat geen bybetaling kan wor den geóisebt, indien reeda in Decem ber tegen oude pryzen mocht zyn afgeleverd. De prysregeling van de gasco- kes is als volgt: Be prys, waarvoor de gascokes op de tien eenheden tegen de oude pryzen zal worden afgeleverd, wordt op ten hoogste f 180 per H.L. ge steld, terwyl voor de gascokes, ge leverd boven de tier) eenheden, de kostpry» in rekening wordt gebracht. Deze kostprijs bedraagt ten hoogste f 8 per H.L. Onder kostprys voor de gascokes wordt verstaan de prys, welken de gasfabriek aan de Brandstoffen-Com missie in rekening brengt, vermeer derd met alle kosten. Be op 1 December j.1. by de gas fabrieken aanwezige voorraden gas cokes dienen aan de Brandstoffen- Commissie tegen den ouden prys te worden afgegeven, terwyl voor de vanaf 1 Dtcember j.1. geproduceerde gascokes de nieuwe prys (d.i. derhalve de prys gebaseerd op don kestprys van maximum f 3 per H L.) aau de Brandstoffen-Commissie kan werden in rekening gebracht. Of de kostprys van maximum f8 per H.L. geldt voor afgehaald aau de gasfabriek of thuis bozorgd, dan wel voor geklepte of ongeklopte gascokes, moet met inachtnemlDg van het thans geldend ploatselyk gebruik, door de Brandstoffen Commissies worden be slist. Op den prys van gascokes, welke tegen de oude pryzen moeten worden verstrekt, zal dus, voor zoover de tegen den ouden detailprya geleverde hoeveelheid grooter is dan de op 1 Dec. aanwezige voorraad, een bedrag van f 1.20 per H.L. worden toegelegd. Wanneer gemeen tebsstoren de gas cokes tngen een prys wenschen af te geven, waardoor de kostprys minder is dan f 3 per H.L., dan bestaat daartegen uit den aard der zaak geen bezwaarhet staat evenwel vaat, dat in geen geval meer dan f 1.20 per H.L. gascokes kan worden vergoed. De pryzen waarvoor de turf u wordt toegewezen, ondergaan geen veran dering, zoodat aan alle verbruikers zonder onderscheid tegen kostpryzen moet worden afgeleverd. Onder de kostpryzen voor de turf worden verstaan de pryzen, welke de Rykc-Kolendistributis (afdeeling Turf) aan de Brandstoffen-Commissies in rekening brengt, vermeerderd met vracht en alle kosten (waaronder dus ook lossingskosten, handelaarswinst en administratiekosten zyn begrepen). In verband met bovenstaande prys regeling zullen de Brandstoffen-Com missies een nauwkeurige en uitge breide administratie moeten voeren in zake haar financieel beheer. Immers althans een gedeelte van de brand stoffen, welke de Commissies ont vangen, zal door haar aan de ver bruikers tegen lagere pryzen moeten worden afgeleverd. Het hierdoor ont staan tekort wordt door het Ryk vergoed. Ds R. K. D. geeft aan de commissie twee stelsels alsmogaiyk aan, om een scherpe controle te vor- krijgen op bet tekort, dat door het Ryk moet worden by gepast. Ten slotte verzoekt de R. K. D. aan de commissies by bet vaststellen der kostpryzen er wol voor ts willen zorgdragen dat alle kosten, welke een onderdeel van de kostpryzen vormen, tot het strikt noodzakeiyke beperkt bly ven. In herinnering wordt gebracht, dat tien brandstofeenheden gelyk staan met: 10 H.L. anthraciet, eier^briketten, kachelkolen of 15 H.L. Gascokes of 3000 stuks bruinkoolbriketten of 4000 turven. Fietsan zonder licht In verband met klachten over bet ryden door rywielen zonder licht berinneren wy er aan, dat krachtens de afwyking, door den Minister van Waterstaat toegestaan van de artt. 10, 11, 20 en 23 van h6t Motor- en Rijwielreglement, de tyd, gedurende welken rywielen van lichtgevende lantaarns zullen moeten zyn voor zien, zal loopen, niet zooala thans, van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang, maar van óén uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopgang. Bovendien behoeft een rywiel niet voorzien te zyn van een lichtgevende lantaarn a. by lichte maan, dat is gedu rende het tydperk van 1 uur na opkomst tot 1 uur vóór ondergang der maan, als deze zich in eenschyn- gestalte bevindt tusschen eerste kwar tier en laatste kwartier; b. in die gemeenten of gedeelten van gemeenton, dan wel op die wegen, waarvoor dit door de besturen dier gemeenten is bepaald. Voor de volgende week is de in deeling als volgt: Licht op tusschen de uren Maandag 24 Dec. 2 58 nacht en 7.18 'sm.Dinsdag 25 Dec. 4 11 nacht en 7.1S 'sm.; Woensdag 26 Dec. 5.21 nacht en 7.13 'sm.Donderdag 27 Dec. idemVrydag 28 Dec. (V.M.) 6 21 'sm. en 7.12 'am. en 4.50- 5.12 n.m.; Zaterdag 29 Dec. 7.07- 7.12 'a m. en4.62-6.16 n.m.Zoadag 80 Dec. 4 54 n.m* en 7.28 n.m.Maan dag 31 Bec. 4 55 n.m. en 8.88 n m (tKampioenM 21 Bae. 1917, No. 50). Kersteoagro 8. D. A. P. Tengevolge van de grondwetsher ziening moet de 3. D. A. P. haar organisatie herzien en houdt daartoe Zondag, Maandag en Binséag te Utrecht een buitengewoon congres. Het verkiezingsprogramma, het be langrijkste puut der agenda, is echtsr van de agenda afgevoerd en zal in Februari worden behandeld. In zyn openingsrede wees de heer Vliegen op de ster in Stockholm, die verschenen is. Wy staan voor een nieuwe periode, slechts ée structuur eener nieuwe msatscbappy zal ons den duurzamen vrede kunnen brengen. Hy weoa op den gunstigen toestand van de party en baar organen, die wyzen op innerlyke kracht, in tegen stelling met vrijzinnige partyen en de coalitie, wier ,iym biykbaar heeft losgelaten". Na eene uiteenzetting gegeven te hebben van bet doel van dit congres, kwamen verschillende statuten- en reglementswyzigingen aan de erde. Het verdwijnen van Carl Minster. Men weet, dat Carl Minster, die te Amsterdam het revolutionaire blad ,Der Kampf" redigeerde, plotseling verdwenen is. A1b redacteur van ge noemd blad was hy vooral bekend als bestryder van het Pruisisch mi litarisme. Het feit van Minsters verdwyniag heeft zich volgens de Tribune aldus toegedragen .Nadat Maaudag j.1. de Amster- damscho politie met 'i spoorloos verdwynen van Carl Minster in kennis was gesteld, kwam er bericht in van een epoorwegbeambte, die hem Bins- dag op 'c station Kerkrade had gezien. Dadeiyk reisde een der Duitsche partygenooten met een rechercheur der Amsterdamscbe politie naar Kerkrade, om ter plaatse een onder zoek in te stellen. Ontdekt werd daardoor een ,Spitzel"-complot van de Duitscbe regeering, dat eenvoudig verschrikkelyk is en we niet voor mogelyk bielden in ons land. Minster is volgens een van lang durige voorbereiding getuigend plan naar de grenzen gelokt, by zyn aan komst in Kerkrade naar een plaats gevoerd, by uitstek tot een overval geschapen. 10 minuten van 't station Kerkrade verwijderd ligt aan den Wolfsweg een hul», direct aan een brug over een beek, de Worms ge- heeten, die de grens vormt tusschen Holland en Duitscbland. Deze brug is circa 5 M. lang en met een schut ting afgesloten, die een deur openlaat waardoor slechts oen persoon tegelyk paeseeren kan. Be grens zelf is voor niemand te herkennen, zelfs voorde bewoners van het huls Wolfsweg B 71 en andere inwoners van 't daar lig gende plaatsje is het twyfelacbtig, of de eene helft van de brug aan Holland, de andere helft aan Duitachl&nd be hoort, of dat de geheeie brug aan een van beide behoort, wat echter uit de kadastrale gegevens zal biyken. Minster is nu volgens mededeeling van drie getuigen op het midden, ▼olgensde verklaring van één getuige, op de eerste helft van de brug door een grooten, sterken man, die zich achter de schutting verborgen hielé, daarna door vier toespringende .gent lemen", waarvan er zich twee in 't huis aan den Wolfeweg B 71 verbor gen hadden en twee Minster op eeni- gen afstand gevolgd waren, over- weldigd. Daarby kwam dan nog de voordien teruggetrokken Buitsche poat met geveld geweer. Zoo word Minster, die zich met alle kracht tegenover deze misdadigers weerde, naar de wacht gesleept en nog deüzelfden dag, zooals wy uit oon voldoende bron vsrnemen, naar Berlijn gevoerd. Het klinkt als een fabeltje, dat onze anders steeds zoo voorzichtige party- genoot in zoo'n val gelooptm ie, 't wordt echter eeDigszins verklaarbaar, wanneer men allo omstandigheden sn intriges, die hier in 'tepel waren en ook do plaatseiyke verhoudingen, waardoor 't zoo moeilijk ia de grens te herkennen, In oogenschouw neamt. Wy vermoeden, dat Minster ook naar Limburg reisde om e^n bericht van een Duitach partygenoot In ont vangst te nemen; 't was echter on bekend naar welke plaats hy ging. Aan 't station ts Kerkrade trof hy nu waarschyniyk den door hem ver wachte boie nog niet; een Jong meietje met wie hy een gesprek aan knoopte, ging met hem In do rich ting van ée brug en allo aanduidingen wyzen erop, dat ook deze vrouw mee in 't co»., lot waa. Slechts daardoor éat de brug zoo dicht by 't station ls, kunnen we ons verklaren, dat onze vriend zich daar heen heefc begeven. Hy moot vol gens ooggetuigen nog geaarzeld heb ben, de brug te betreden. Do volgende seconde echter was 't te laat. Ook degetulgenis vaneen 75jsrs'g»n ouden man bewyst 't bestaan van een achurkencomplot. Deze oude man stond 10 minuten voor den ov«rval op de brug, woré dsar door 'o Duitsch soldaat afgehaald en op de Buitsche wacht vastgehouden. Daar werd by eerst vrygelaten, toen de schurken onzen vriené weggesleept hadden. .Nooit zal ik run gezicht vergeten", zei ée oude maD, met tranen In de oogen aan 't slot van zijn verklaring. Op de vraag van den rechercheur, waarom men hem van de brug haalde, zei hy, oméat ik ln den wog stond. Xatuuriyk heefc 't P. B. der 8 D.P.. zich oamiddeliyk gewend tot de Hol- landsehe regeering om dezen over <tw grens gesleepten partygenoot te doen opelechen. Ook het Amerikaanscbe consultaat en 't Spaanscbe, dat do belangen der Amerikanen in Duitscb land waar neemt, zyn op de hoogte gsbraebt der gegevens en zullen 't hunne éoen." UIT DCN OMTREK. Tsxalf 23 Dec. In de verloopen week zyn van hier uitgevoerd 182 lammeren, 96 aebspeD, 16 koeien, 11 kalveren en 1 paard. Door ée garnalenviaicbera w<rden in de verloopen week bier gelost 19800 KG. gekookte garnalen, die tegen 10 k 11 cent naar elders werden verscheept. Dezelfde visacbers losten 8100 K.G. nest, tegen 2 k S ct. per K G. Enn paar schuiten brachten aan 1000 K.G. zeesterren, éie verhandeld werden. Doordien thans de meeste garnalen buiten afslag verkocht worden, hebben de visschers eene vergadering ge houden, waarop met algemeens stem men besloten werd, zich per rtquesfc tot de» gsmeeateraad tu wei den, met het verzoek om den verkoop van visch aan den afslag verplichtend te stollen, zooali ook wel op andere visschersplaatsen geschiedt. Men zou om steun vragen by de vakgenooten van Ooatorend. Ieder lid stortte f 10 als waar borgsom, met de bepaling dat roeda terstond met den verplichten verkoop aan den afslag zou worden begonnen. DE DISTRIBUTIE. Di liviRsmlddaltnboRs. Vanaf Dinsdag 24 tot en imt Zater dag 28 Dssambsr 1817 zal by den ge wonen handelaar verkrygbaar worden gesteld, per persoon: Op bon No. 58: 1 KG. Kleiaard- appelen k 64 cent per K G. Op bon No. 69: 1 K.G. Kloiaard appelen k 64 cent per K.G. Op bon No. 60: 1 ons Gort k 18 cent psr poDd. Op bon No. <11 ons groene Erwten k 11 cent per pond. Op bon No. 621 ons bruine Booaen k 11 cent per pond. Op bon No. 63: 1 K.G. Kleiaard- appelen k 64 cent per K.G. Op bon No. 641 K.G. Kleiaard- appelen k 64 cent per K.G. Op bon No. 65: 1 ons Bak- en Braadvet k 40 cent per pond. Tegen inlevering vsn bon No. 61 kan aan de Centrale Keuken op Zater dag 29 December per persoon één portie erwtensoep verkregen worden. Alleen Maandag a.s. is bon No. 58 en 59 van kracht, de beide andere aardappelbons gelden eerst Donderdag daaropvolgend. Koffia. Gedurende bet tgdvak,aanvangende 24 December en eindigende op 81 December 1917, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afge leverd op bon No. 26 eeber thee- en kefflekaart, 0,06 K.G. Koffie. Sajot. De commissie vsor de Sajetdistri- butis maakt bekend, dat voor ben, dl# tot heden nog geen gebruik hebben gemaakt om het voor hen beschik bare Sajet af te halen, alsnog Donder dag 27 December, van 9 tot 5 uur, in de Boawzaal (Kerkgracbt) biervoor de gelegenheid bestaat. Voer ieder gezinslid een halve knot voor t 0.80 k contamt. Alleen komen zü in aanmerking, welke ever bet jaar 1916 geen hcegere inkomsten hebben genoten dan f 1400.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 1