DE OORLOG. Advertentlën. werken tot verbetering van bet Heldertche Kanaal, Held. Crt. 22 Oec. Huur 2 woningen Julianadorp. XVII. Voorstel om van de N.V. Bouw Maatschappij „Juliana'' bij de week te huren 2 woningen in het Kotgras voor eeu huurprijs van f 3.50 per week en wel voor de eone wo ning gerekend van 24 Sept. en de audore vau 1 October 1917. XIV, XV, XVI on XVII z. h. s. aangenomen. Benoemingen. XVIII. Onderwijzer school 6. 1. U. J. Huber, te Wissels (gem. Epe). 2. P. 6. P. NQseo, te Egm. o/d Hoef. 3. J. Buijs, te Noord Scharwoude. Benoemd de heer Huber met alge- meene stemmen. 2 onderwijzers school 7a. 1. W. v. Scheden, te Helder. 2. P. O. P. Nlj3en, te Egm. a/d Hoef. 8. J. Rom, te Helder. Benoemd de heer Van SchelJen met algemeene stemmen. 1. P. G. P. Njjsen, te Egm. a/d Hoef. 2. U. J. Huber, te Wisaela(gem.Epe). 3. A. Nol, te Callantsoog. Benoemd de heer Ntjaen met al gemeene stemmen. BK de rondvraag informeert de hoer Van Breda naar de boombeplanting. Spr. waa ter oore gekomen, dat er geen nieuwe boomsn te kragen warenden zou, indien dat waar bleek, in overweging willen geven, het verdere rooien te staken. Be Voorzitter zegt, dat dit gerucht onjuist is. De Raad gaat thans in Comité- Generaal ter behandeling van reclames pl. dir. bal. Da legerbarichten «an 27 December. Van het W e s t e 1 y k front. Naar van Duitsche zijde wordt medegedeeld, drongen Duitache af deelingen, na forache vuur voorbe reiding door in de Pranscbe loop graven ten N.W. van Bezon vau x. Een tegenaanval der Franschen werd onder zware verliezen afgeslagen. Na de stellingen te hebben vernield keer den de Duitschers met 100 gevaoge een terug. Overigens geen gebeurtenissen van botookeuis. Ook op het Italiaansche ge vouhtatterrein bleef hot vrij rustig. Van de zijde der Centrulen wordt alleen melding gemaakt van het afslaan van een aanval der Italianen bij den Monte Tom ba. Mozambique. Volgons eenberlcht uitMozambique hebben 2000 Duitschers na een strijd van drio dagen den berg Mkoeta ver- muesterd, die door 250 Portugeezen werd verdedigd. Ze namen den kom- mandant en 25 anderen gevangenen. De Portugeezen verloren 40 man aan doodeu en gewonden. Van het gevachtstarraln In Palaatlna. Londen, 28 Dec. In den nacht, die voorafging aan den 27sten heeft de vijand vier aanvallen gedaan op Btitsche afdeelingen bij Raa el-Tawil (8V» mijl benoorden Jeruzalem) eD beoosten Bir Nebala (5 mijl ten N.W. van Jeruzalem). Alle aanvallen werden afgeslagen. 's Ochtends om zes uur vielen de Brltacho troepen op den linkervleugel de rechter flank van hot Turksche aanvalsfront aan on wonnen in het O. en N.O. terrein, waarbij ze op een front van 9 myi ongeveer 21/, myi voort drongen. De duikboot- on mljnoorlog. In het afgesloten gebied rond Enge land, werd volgens het Duitache bericht weder 21.000 ton scheepa ruimte vernield. Borlijn, 28 December. In de noorde lijke wateren hebben onze duikbooten den laatsten tijd wederom 18.000 br. reg. ion in den grond geboord. Do vrtdosondorhandollngon to Broit-Lltowik. In het antwoord der Centrale Mo gendheden op de Russische voorstel len, (opgenomen in ons vorig num mer) ontbrak, zooals men bemerkt zal hebben, nog het antwoord op punt 6 van het Russische program, luidende: Iu koloniale vraagstukken wordt, met Inachtneming dor onder 1° lot 4® aangegeven beginselen, een beslissing genomen. In het antwoord door de Contreien ten aanzien van dit punt gegeven, wordt o.m. verklaard Do teruggave van de tijdens den oorlog gewelddadig in bezit genomen koloniale gebieden is een wezenlijk bestanddeel der Duitscbe eischen, waarvan onder geen voorwaarde kan worden afgezien. Eveneens is de Russische sitch tot Bpotdige ontrui ming van zulke, door den vijand bezette gebieden, met de Buitsche plannen in overeenstemming. Bij den aard van het Duitache koloniale bezit schijnen de vroeger besproken door de delegatie voorgestelde beginselen voor het oogenblik niet uitvoerbaar. De omstandigheid dat de inboor lingen van de Duitsche kolonies, on danks de groote moeilijkbeden en de geringe vooruitzichten van den strijd tegen den zeer talrijken en over- machtlgon tegenstander, wien steeds - onbeperkt verste:kingen van over zee ten diensto stonden, toch in nood en dood trouw aan hunne Duitsche vrienden bleven, is een bewijs van hunne aanhankelijkheid en hun bo sluit onder alle omstandigheden b(j Duitachland te bl(jven, oen bewijs dat aan ernst en gewicht iedere mogelijke wilsuiting bq stemming verre overtreft. De door de Russische delegatie in aansluiting aan de reeds bespro ken zes punten voorgestelde grond slagen voor het economisch verkeer vinden de onbeperkte instemming der delegaties van de verbonden mo gendheden, die steeds voor het ver bod van iedere economische geweld daad z(jn opgetreden en die in het herstel van geregelde, met aller be- langen rekening houdende econo mische betrekkingen een der be langrljkste voorwaarden voor de mogelijkheid en bet uitbreiden van vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de oorlogvoerende machten zieD. Aansluitend bij deze verklaring zeide graaf Czernin verder: ,Op grond der zooeven ontwikkelde beginselen zijn w(j bereid met al onze tegenstanders in onderhandeling te treden. Om echter niet onnoodig tyd te verliezen zijn de bondgenooton borold dadelijk over te gaan tot beraadslaging over de speciale punteD, waarvan do bearbeiding, zoowel voor de Russische regeering ais voor de iiondgenooton in allen gevalle noodig zal schijnen." In antwoord hierop verklaarde de leider der Russische delegatie, met voldoening te kunnen conatateereu, dar. hefc antwoord der delegaties van Duitachland, Oostenrijk - Hongarije, Bulgarije en Turkije de beginselen van den algemeonen democratischen vrede zonder annexaties heeft aan vaard. Zö erkent de enorme beteekenia van d6zen stap op den weg naar den algemeenen vrede; zy moet er echter op wyzen, dat het. antwoord een wezenlijke beperking bevat van punt 8. Mot bevrediging constateerde de Russische delegatie in het. antwoord der vierbond», mogendheden op punt 5o. de erkenning van het. beginsel .zonder schadeloosstelling", al wordt een voorbehoud gemaakt betreffende de schadeloosstelling van het onder houd van krygsgevangenen. Voorts verklaarde de Russische delegatie er vooral gewicht aan te hech*en, dat burgerpersonen, die door oorlogsdaden hebben goledoD, uit een internationaal fonds worden schade loos gesteld. De Russische delegatie erkent, dat de ontruiming der door den tegen stander bezette Duitsche kolonies in overeenstemming ia met de dcor haar ontwikkelde beginselen. Zij stelt voor, dat de quasstie of het beginsel der vrye wilsuiting van de bevolking op de koloniöa toepaaaeiyk zal zyn, wordt onderworpen aan een byzondere commissie. Voorls verklaarde de leider der Russische delegatie, dat deze, ondanks de hieraan gegeven verschiilou van meening, overtuigd is, dat de in hst antwoord der vierbocdsmog9ndheden opgenomen openlijke veikiaring dat doze geen agressieve plannen hebben, feitelijk de mogelijkheid biedt, om dadeiyk tot onderhandelingen over een algemeenen vrede onder de oor logvoerende staten over te gaan. Met het oog hierop, stelt do Rus sische delegatie voor, de besprekingen gedurende tien dagen te onderbreken, beginnend hedenavond on eindigend in den avond van 4 Januari 1918, opdat de volken, wier regeeringen zich nog Diet by de onderhandelingen hebben aangesloten, do mogelijkheid zullen hebben, met de thanu vastge stelde beginselen voor zulk oen vrede bekend te worden. Op voorstel van minister Kühl- mann werd echter besloten de be sprekiugen voor zoover deze alleen Rusland en de Centralen betroffen voort te zetten. Het Hbl. teekent hierby aan: Tien dagen hebben uu de geallieer den tyd om to overleggen of zy aan do vredeionderhandelingen to Bf est- Litowsk zullen deelnementien dagen zullen de algemeene besprekingen worden gestaakt, om aan de bond genooten van Rusland, die zich nu kunnen overtuigen, dat de Coniralen werkelijk vrede willen op de aange geven grondslagen, gelegenheid te geven, mede te werken aan de tot atandkoming van den algemeenen vrede. De weg daartoe ia thans openge steld. Be algemeene grondslagen voor de onderhandelingen, die in hoofdzaak door Rusland en de vier Centrale mogendheden zijn aanvaard, bevatten alles wat de Entente steede als haar oorlogsdoel heeft aangegeven. Het zal haar dus niet moeilyk vallen, om op deze voorwaarden in te gaan, wanneer hot haar tenminste erust ia geweest met do verkondiging haror ideale en onbaatzuchtige oorlogsbedoeiingen, wanneer dezp niet als masker dieren moeten voor imperialistische doel einden. Of de regeeringen in Eageland en Frankryk, Balie en de Yereenigde Staten nu wel dadeiyk geneigd zuilen zyn, om godelegeerden naar Brest- Litowsk to zenden, is de vraag. Maar op de openbare meening in de geallieerde landen zal do aanneming van de zes Russische beginselen door de Centralen niet zonder indruk blijven, al pogen ook persstemmen, ala die van de .Temps", de beteekenia van dia beginselverklaring te ver zwakken, door te spreken van „alge meenheden". De vrede „zonder annexaties tu zonder schadeloosstellingen", met ont ruiming der bezette gebieden in Europa en in Afrika, met teruggave der veroverde landen en koloniën, dus met den terugkeer tot den poli tieken status quo ante, is met meer tegen te houden. Dat men dit in Frankryk ook be gint in to zien, toont het vredoapro- gram, door de vakveroonigiugon, den 0. G. T., op hun congres te Glermont-Ferrand opgesteld eeu program, waarin geprotesteerd wordt tegen een politiek van annexaties, en gepleit voor het recht der volken om zelf hun lot te bepalen, maar waarin met geen woord werd ge sproken over de teruggave van Elzas- Lotharingen aan Frankryk. Zelfs de gewone formule over het heratol van hot geschonden Fransche grondgebied - die in Frankryk langzamerhand tot gemoenteplaata gewoiden is wordt in deze motie gemist. De „Temps" is verontwaardigd daarover, en vraagt welke bedoelingen, by het opstellen dier motie hebben voorgezeten? Willen de socialisten zich onthevon achten van den plicht, om over de teruggave der ons ontDomen provincies te spreken? vraagt het blad. Ea het spreekt over „den betreurenswaardigen indruk die daardoor wordt gemaakt." Regeerisg en pers sullen nog wel pogen de erkenning van de mogelijk heid om vr6de to sluiten tegen te houden, in Frankryk en Engeland, by de volken zal de vraag: „waarom atryden wy nog?" steeds winnen aan kracht en eindelek leiden tot een ommekeer in de openbare meening, die niet zonder invloed blyven kan op de verdere ontwikkeling. Persstemmen. Londen, 28 December. De „Pall Mali", „Evening Standard" en ,E7e- ning News" beschouwen de Duitsche vredesvoorwaarden als schynheiiig. In een hoofdartikel zegt de „Pall Mail": de middeltyken zijn bereid om alle leuzen van internationalisme uit te spreken, geiyk zy bereid waren om de plechtige verbintenissen der Haagsche conferentie to onderteeke nen. Het ware doel van dezo ver momming der onderhandelingen ia waarschynlijk tweeledig. Ten eerste om tyd te winnen, gedurende welke de Russische ontbinding voortduurt; ten tweede, omdat dit de kans opent om ds westeiyke geallieerden in hot net te sleepen en hen in de debatten te betrekken, die hun geestkracht tot den oorlog moeten verslappen. Doch een resultaat van het tweede lig* nauwelyks binnen de grenzen der mogelijkheid, tenzy een aanval van plotselingeu waanzin de regee- ring en der geallieerden zou bevangen. Parys, 28 December. De Fransche bladen beschouwen het als een be- leedïging om in de verklaring der middelryken te Breat Litowsk te treden, daar deze vol duisterheden, achterhoudiDg en bygedachteu ia en slechts een aanmoediging ia voorde openbare meening dor middelryken en een huichelachtige hulde aan de beginseleu der Russische revolutie, die zy in waarheid met verachting afwijst. De Patysche pers ziet in de redevoering van Czernin de bewijzen van ongerustheid en tevens de uiting van den dringenden wil om te an- nexeeren en economische dwang maatregelen te nemen, die de middel lijken slechts trachten te beman telen. Be bladen wyzen verder op het stellig succts door minister Pichon behaald, die algemeen toegejuicht werd, toen by de onveranderlyke besluiten yan Frankryk mededeelde, om een volslagen overwinning te behalen en den terugkeer van Elzas Lotharingen, benevens ontruiming van hot bezette gebied en volkomen schadeloosstelling eischte. Een andere toon klinkt alleen in „L'Humanitd", öicn onder deu titel „De gelegenheid, welko voerbygaat", zegt te betreuren, dat de regeerirg bij de Kamerzitting van gisteren niet begrepen heeft, dat de beginselen moaten worden vastgesteld, om er de byzondere punten uit 3f te leiden. Beriyn, 28 Dec. De Vorwaitszegt Gaat d6 oorlog in het westen door, dan zullen de Duitsche soldaten dien voeren in het besef, dat. de tegen standers niet anders hebben gewild en de ingekankerde haat tegen niet eindigenden oorlog zal zyn angel niet naar binnen, doch naar buiten keoren. Aan don overkant zullen ze weten en behooren ze te weten, dat hun siaatelieden maar één woord hadden hoeven te spreken, om te bewerken, dat ze in alle eer zonder schade voor hun land naar vrouw en kind kunnen terugkeoren. Wy echter zullen, er verre van af, voor den oorlog warm te loop3n, toch instroevo vastberadenheid het uur afwachten, dat nauwelyks nog ver kan zyn en den bloedigen ban breekt. Uit Rusland. B6 centrale raad van de Oekraïne deelt mede, dat de Oekraioers aan bet Roemeenscbe front de hoofd kwartieren van den staf van het vierde en achtsie legor bezet hebben en de maximalisten in die legers ontwapend hebben. Zy die 7erzet boden, zyn buiten het gebied van de Oskraine gebracht. De Oekrainers hebben ook het hoofdkwartier van den staf van het •ifde leger aan het Zuidwestelijk front zonder bloedvergieten bezet. De ont wapening van weerbarstige troepen ging gepaard met het in beslag nemen van een aantal kanonnen en van tienduizend geweren. Verder werd het station Brailof (3raila) bezet en het 48e regiment garde fuseliers ontwapend. Os Amerlkaansehe spoorwegen onder hot beheer dor rsgeering, Washington, 26 December. President Witeon heeft Vrydagmidaag mede gedeeld, dat hy bezit neemt van het beheer van alle spoorwegen iu de Ver. Staten. Mc AJoo is heEO'md ie! algomeen bestuurder d r spoorwegen. PLAATSELIJK NIEUWS. Do „Zeolaid". Naar het Handelsblad verneemt is de „Zeeland" te Yolroharaa aange komen. - Door de Directie van ,s Rijks werf alhier weid gister aanbesteed, het Weghalen vau mot on krullen van het Marine etablissement aldaar, waarvoor als voigt werd ingeschreven p. MS. Mot. v. MS. KraUei. L. 0. Kraan 2;50 0.16 J. Zwagerman 1.87 0.23 K. PrinB 0 60 0.15 C. Bes 0.45 0.26 J. Bruin 0.41 0.07 allen alhier. Door het schieten van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", zyn ia hetZ.ölc- gisch Station aan de Buitenhaven tal van ruiten gesprongen. Ook van de woning van don opzichter van den Rykswaterstaat en de daarnaast ge logen huizen zyn cenige ruiten siuk geslagen. Moois Nasi. Morgenavond wordt op veelvuldig verzoek iu Casino oen hei haling gegeven van de Amsterdamsehe schels: „Mooie Neel" door het gezel schap Solsor en Hease. Gezien het groele succes op 80 Nov. j.I. met de opvoering van dit {takkende brok AmBterd&mach volks oven met de ypische Jordaandansen, pittige coupletten en boeiende inhoud, twijfelen wo liet of Menigeen zal van de gelegenheid gebruik maken deze voorstelling, die zoo prachtig en echt natuuriyk door dit gezelschap wordt weergegeven, te gaan zien. Vooral nu de entrée-pryzen zeer matig gesteld zyn én dus ieder in de gelegenheid is, er van te proflteeren, wordt een zeer druk bezoek ver wacht. Evenals de vorige keer is de voor stelling weer uitstekend verzorgden schitterend gemonteerd. Brigadier P. de Bóer, zal mor gen, 30 December, den dag herden ken, waarop hy 25 jaar by de politie alhier werkzaam is. Ruim 15 jaar is de Boer administratief werkzaam by het corps. Wy vertrouwen, dat deze dag voor den verdienstelyken gemeente-ambte naar niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Uit hst Polltle-rapport. De bakkersknecht G. die zich tel- 'kens aan diefstal van brood, speculaas en suiker ten nadeele van zyn patroon schuldig maakte, is door de politie aangehouden, toen hij van zyn werk kwam. Hy bleek wederom iD het b6zit van twee wittebrooden te zyn en bekende die wederrechteiyk uit de bakk6ry medegenomen te hebben. Proces-verbaal is opgemaakt. Andermaal is uit de gang van het militaire tehuis in de Spoorstraat een rijwiel ontvreemd, thans een damesrywiel, gemerkt „Heidria" en „Van Giunningeu". Maandagnamiddag word door een bakker aan het bureau aan de Zuid straat gebracht de 11-jarige D. B. v. d. V., die met zijn jonger broertje en den 12 jarigen J. v. d. M. een brood uit den bakkerswagen had weggenomen, terwijl de bakker bezig waa den wagen vóór zyn winkel in de Wagenstraat te iaden. Genoemde jongens hebben zich in den laatsten tfld herbaaldelyk aan allerlei kleine diefstallen schuldig gemaakt. Ver- moedeiyk zal de Justitie thans af doende maatregelen tegen hen nemen. Honger was in deze allerminst de dryfveer. Ia verband met een te Schiedam gepleegden diefstal van f400 is door de politie alhier e6n onderzoek inge steld en is daarby gebleken, dat de landwcersoldaat H., gekazerneerd in het fort „Westoever" alhier, zich daaraan schuldig heeft gemaakt. Een bedrag van f 110 is tevens by een tapper aan de Basainggracht opge spoord, aan wien de man h6t in be waring had gegeven. Van een en ander is het proces, verbaal naar Schiodam opgezonden- Höt 16 jarige meisje Z., dat sedert 7 December j 1. zoek was, ia by een ingesteld onderzoek ten slotte terug gevonden by don "landbouwer Van D. aan don Boermansweg te Anna Paulowna, by wien zy zich als dienst bede verhuurd had. ZIJ la door baar vader teruggehaald. Ten nadeele van een stalhouder hier ter stede zyn uit zijn stal twee paardendekens en een workpak pet- vreemd. De landweersoldaat C. H., die reeds eeaigen tyd van zyn korpg, liggende in de sloepenloodsen alhier, gedeser teerd was, fs door de politie in zyce woning aan het Noord-Hollaadsch kanaal onder deze gemeente gearre steerd en aan de militaire autoritei ten alhier overgegeven. De vrachtryder vau Callantsoog moual voor een landbouwer in die gemeente 4 kistjes „Zeelandia" boter by een banketbakker hier ter stede bezorgen. Onderweg werd by evenwel door de rijksambtenaren aangehou den, die de politie alhier met ten en ander in kennis stelden. Aange zien de banketbakker beweerde niets met de zending uit te staan te ben en do kistjes, ieder 84 K.G. wegende, met goedvinden van de rykaambtenaren voorloopig in een pakhuis waren ondergebracht, wer den zy aldaar, als zynde vermoedeiyk onaangege7en strandgoed, door de politie ia beslag genomeD, en werd een nader onderzoek instelt. BINNENLANO. Kofffia en thee. De Minister van Landbouw, Nyver heid eu Handel heeft bepaald dat: Gedurende hot tydvak, aanvangende 1 Januari en eindigende op 16 Januari 1918, door detaillisten aan verbruikers zal mogon worden afgeleverd op: Bon No. 11 eener thsc- en koffie - kaart 0.05 K.G. thee; Bon No. 12 eener thee- en koffie kaart 0.1 K.G. koffie. Gedurendebet tijdvak, aanvangende 16 Januari, tn eindigende op 81 Januari 1918, zal door detaillisten aau ver bruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No. 18 eenor thee- en koffie kaart 0.05 K.G. thee; Bon No. 14 eener thee- en koffie- kaart 0.1 K.G. koffie. Kaas. De Min. van Landb. heeft, met intrekking van vroegere bezchikkin- geu, maximum kaaspryzen vastge steld. De maxlmum-kleinbandelpryzen zyn voor: Volvette jonge Gouda en Edammer met Rjjksmerk f 0.34 per K.G. en f 0.17 per 01 K.G.; idsm zonder Ryksmerk f 0 82 en f 0.17jonge Gouda 40+ f 0.75 en f 0.15id. 80+ f 0 64 en f 0.18; Id.20+f0.52 en fO.11; jonge Edammer 40+f 0.76 en f 0.16; id. 80+ f 0.66 en f014; id. 20+ f 0 58 eu f 0.11nagelkaaa f O.St en f 0.07; witte kaas f 0 88 en l 0 07. Doggsribank Noord. Aan zeevarenden ia bericht: Volgens mededeellcg van den Marinestaf zal het lichtschip „Dog- gerabank Noord" op56 gr. 0' N.B. en 5 gr. 0' O.L. binnenkort, op nader te vermelden datum, tydelijk worden vervangen door een reserveiiehtscbip, toonende een licht van hetzelfde karakter en op dezelfde wyzo be schilderd als h6t lichtschip „Dcggera- bank Noord". Het reserveiichtschip heeft gééa inrichting voor draad- looze telegrapbie aan boord. Do „Nieuw Amstsrdim" Gistermiddag is het stoomschip „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam binnengekomen. Eind Jur-i is dit schip naar New- York vertrokken en half Juli daar aangekomen. Toen is al bet getob begonnen, waarover de telegrammen ons hebben ingelicht, tot het cindeiyk 25 November verlof kreeg de thuisreis te aanvaarden, wat echter gerekend was buiten den waard, die deu stoo mer in Halifax vasthield, waar hy eeist den 15den December weer werd vrijgelaten. - Met dit al is het sedet t Juni 't eerste stoomschip, dat weer uit Amerika hier aangekomen is. Zooals men weet, zou eerst de Rijn dam de voorkeur gekregon hebben, maar dan waren er geen kolen be schikbaar, toen mocht er geen lading mee, en nadat zy eindeiyk bevracht ^as, moeit ze nu weer volkomen gelost wordeü. Zoodat de „Nieuw Amsterdam" per slot nog vry onver wachts den voorrang heeft gekregen, terwijl zy hier al weer dubbel-en- dwars besproken werd voordeeven- :eele reis terug. De zeealeepboot „Thames", door de Nederlandache marine gecharterd, is haar voor de gevaariyke zone tegemoetgegaau, en van Doggersbank Noord tot Zuid heeft een tweede sleepboot haar begeleid. De lading bestaat uitsluitend uit graan voor de Belgian Relief. Aan boord bevonden zich 159 passagiers le kl., 114 tweede, en 77 derde, klasse en een bemanning van 304 koppen. Naar men weet bevond de Nieuw- Amsterdam zich to Hallifax, toen aldaar de geweldige ontploffing plaatz had. Het schip lag echter op grooten afstand van de plaats van den ramp. Zoodoende werd slechts geringe schade aangericht. Door den luchtdruk stortte nl. de koepel van den eetsalon 28 kl. in, waardoor een oogenblik een paDiek ontstond ouder hen, die aan het ontbyt zaten. Onzs schapen In Amerika. Naar aanleiding vau een in de nieuwsbladen gepubliceerd telegram uit Londen van 26 dezer aan de „Morning Post" uit Washington ver zonden, deelt men van bevoegde zijde mede, dat de voorstelling, als zou Nederland elke overeenkomst gewei gerd en er de voorkeur aangegeven hebben ongeveer 100 schepen werk loos in Ameiikaansche havens te laten liggen, volkomen opjuist is. Integendeel was Nederland 3inde maanden lerergeefs trachtende tot overeenstemming te geraken teneinde het 70-tal Nederlandsche schepen, thans in Amerika liggende, in be weging te brengen. Te Lqnien wordt nu met Amorikaansche gedelegeerden onderhandeld zoowol over een defini tieve als over een voorloopige schikking. Van het geven van waarborgen, dat geene schepen rechtstreeks of indirect ten bate van Duitschland zullen worden gebezigd,- is nimmer sprake geweest. Ook van eene wei gering om suiker van Java naar Amorikaanacbe ha~ens te vervoeren, ia hior niets bekend, integendeel een belaugryk aantal schepen onzer In dische lijnen vaart thans tusscben ladié en Noord-Amerika. („Hdbl."), Bond van Nadtrl. Onderwijzers en N.V.V. De Bond van Neder!. Onderwijzers besloot met 122 tegen 107 stemmen zich niet aan te sluiten bfi het N.V.V. Centrale Keuken te Zaandam. Donderdag heeft wethouder Duys, in tegenwoordigheid van een groot aantal genooeigden, de centrale keu ken namens het gemeentebestuur geopend. De keuken is door de ge meente in eigsn beheer gebouwd. By tweemaal daags daags koken kunnen per dag 8000 porties afge leverd worden. De eerste dagen wordt er gekookt voor de armen, die een gratis maal krygen. Oorlogswlnstbelaetlng. De Zesde Kamer der Rechtbank ie Amsterdam heeft gisteren esn inge zetene van Bussum, dis terechtge staan heeft wegens het doen van valsche aangifte en het opzstteiyk overleggen van valsche boeken ter ontduikiog van oorlcgswiustbelaating, veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, overeenkomstig deneisch van het O. M. Een aanslag op den Burgemeester van Merken? Maandagmiddag werd h9t eiland Marken in rep en roer gebracht door een ontploffing tydena een iaadsver gadering. D9 Raad had in behandeling een voorstel van B. en W. in zake de drooglegging van de Gouwzee om Marken aan het vasteland te ver binden, toen een knal zelfs op verren afstand werd geboord eu in ae raadszaal bovendien glasgerinkel. Zeer ontsteld sprongen de burgemeester en do raadsleden op en «enigen tyd daarna heerschto in de raadszaal de grootsto verwarring. Het publiek was ook de zaal binnengekomen. De burgemeester vermoedde, dat de aanslag tcgon het gemeentehuis was gericht, weer anderen, ook eenige raaddedeD, dachten aan een grap van kwajongens, ter wy 1 de eilandbewoners beweeidsn, dat den ontploffing in de zoal had plaats gehad. Drie ruiten waren vernield, waar van de scherven op dan vloer en buiten op den weg verspreid lagen. Het eenige dat was gezien, wa* een vuurstraal, terwyi enkele raadsleden een schok hadden hovoeld en kruit damp waargenomen. Ds. Klomp had de ramen van de raadszaal en de deur van dit vertrek verzegeld en het vernielde raam word met een zeil sfgedskt, terwyi op verzoek van den burgemeester eenige onderofficieren en manschappen, op het eiland met verlof verbiyvende, de bewaking van het gemeentehuis had den op'zich genomen. Woensdag stelde de lykspolitieult Monnikendam een uitgebreid onder zoek in. Volgens con bericht aan bet Hbl. had de ontploffing vermoedelijk binnen het gebouw plaats. De burgemeester beweert dat ton aanslag op zyn leven Is gedaan. Het publiek verwyt den burgemeester do ontploffing te hebben veroorzaakt als middel om Marken een slechtan naam te bezorger. Het j lubliek haalt de predikanten er by, die zich tucschtn partyen atellen en kalmte teweegbrengen. Met weder- zydsch goedvinden is geseind aan den officier van justitie om een onder zoek in te stellen en bet raadhuis te verzegelen. Het onderzoek is Donder dag begonnen, waarna de justitie be ambten en ds. Klomp boorde. Het raadhuis is verzegeld. Wijnkoop uitgowozon. Wynkoop,dio dezer dagen te Zwolle vertoeft, kreeg Donderdagmorgen van den militairen commandant aanzeg ging, dat by terstond met de aller eerste gelegenheid, het onder bevel van dien commandant staande gebied Overysel en een groot deel van Gelderland - moest vorlaten. Burgemeester en Vrouwenkiesrecht. Vrydagavond waa er een vergade ring van den Nedorlandachen Bond van Vrouwenkiesrecht by den heer C. Dekker te Giessendam. B« .burge rmester van Giessendam is daar geen voorstander van, zoodat nooit verlof kan verkregen worden tot na tienen to vergaderen. Men was dan ook genoodzaakt do vergadering vóór tien uur te sluiten. Toen nu de spreekster, mejuffr. Staas uit Amsterdam, met twee bestuursleden dsr afdeeling de vergadering verliet, stond de veld wachter op zyn posmaar ook liep er neg iemand, die de dames toeriep „je moest thuis zitten werken, in plaats van oproer te maken". E4d der dames, die een weinig hardhoo- rend is, verstond den man niet en liep naar hem toe. Het was de heer W. L&urense, burgemeester van Giessendam. Da dame vroeg hsm beleefd, wat hij zeide, waarop zyn Edelachtb. haar toeschreeuwde„Je moet thuis zitten werken". Tegelijk gaf hy haar een duw, zcodat ze byna omviel. Dezelfde burgemeester beeft pas een geldboete gehad, wegens mishan deling van een soldaat. Er is van het gebourde bericht gezonden naar den Officier van Justitie. („Dordt. Ct.") Kettinghsndal manufacturen. De commiwie van advies tot het tegengaan van den kettir.ghandel in manufacturen is in het laatst der vorige week door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge ïnstalleerd en heeft haar werkzaam heden aangevangen. Ttr navolging I De verschillende Middenstands organisaties te Amsterdam, omvat- lende o. a. de Algemeene Winkelfei e- Vereenigingenesn dertigtal dergeiyke organisaties, te Amatertam gevestigd, hebben met ingang van 1 Januari a.a. een overeenkomst aangegaan, waarby weid besloten lo. alle kortingen of fooien ook die vau cassabons, rekeningen enz. te doen vervallen; 2o. geen c&deaux meer te geven san fancy fairs en niet meer te adver- Ueren in gelegenheids-programma's. Opgepast met mijnen. Te Breisc.hor (SchouweD)iseen treu rig ongeluk gebeurd, dat aan de twee gebroeders De W. hefc leven kostte, te treuriger, wijl het geheel aan eigen schuld is te wijten, lenigen tijd ge leden was een mijn aangespoeld en touü hadden da broeders de afvuur inrichting en dé lading uit de myn gehaald voordat deze door de mili tairen werd bewaakt. Thans hebben de manneu getraeht in hun schuur op Eersten Kerstdag deze inrichting te demonfceeren, waarop een hevige ontploffing volgde, wat beiden het leven kostte. De ïyken waren deeriyk verminkt en de schuur was zeer be schadigd. Burgsmsester gearresteerd. Uit Roermond meldt men aan Tel., dat onder persooniyke leiding van den officier van justitie te zynen huize is gearresteerd en gevankeiyk naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht de burgemeester der gemeente St. Odilleaberg. Hy wordt verdacht van malversatiën 6n ver duistering van gemeentegelden. Elf De politie te Amsterdam heeft in verband met den diefstal van een Ijzeren kist, inhoudende kostbaarhe den tot een groote waarde, ten na- dooie van een handelaar in platina Langendyk aan het Frederiksplein elf personen gearresteerd die ervan verdacht worden zich aan dit misdryf schuldig of medeplichtig te hebben gemaakc. Gelijk men zich zal her iuneren, werd de dienstbode der familio L. na den diefstal in de vesti bule der woning gebonden gevonden, doch onmiddellijk reeds verdacht oen minder onschuldige rol in de zaak te hebben gespeeld. Berst aangehou den moest zy spoedig weer iosgelaten worden, doch thans is zy opnieuw opgesloten, met tien andere verdach- 1 en. Zy heeft hare medeplichtigheid be- kond. Een zeer onduideiyk briefje, dat de politie heeft ontvangen ea waarin de daders on qq verkoopara van het gestolene alleen by hun voornamen gouoemd werden, beeft na lang zoeken door de recherche tot bun aaDhoudiDg geleid. De dienstbode moet het plan eigeniyk in elkaar hebben gezet. Broidarmoord. Woensdagnacht hesft zich by de politie te 's-Gravenbage aangemeld een bewoner van het Slop-van-Willem- Klein ih de Vleerstraat, die zyn stiefbroeder xnet eenige messteken van het leven had beroofd. Tusachen beidon beHtond reeds langen tyd een veete, welke haar oorzaak vond in het feit, dat de eene stiefbroeder betrekkingen had aaugeknoopt met het meisje van den ander. De dader heeft den vcrslagone in beti overvallen en een messteek toegebracht, waarop de getroffene, eeu met klein verlof zynde landweer man, naar een op het slaapvertrok gelegen kast was gegaan, om zyn geweer te balen. Ds ander gaf hem daarop by de kast nog eenige mes steken, ten gevolge waarvan de dood intrad. ■i naar de oorzaken is ingesteld. Naar verluidt is de druk der heerendiensten op Soemba licht en zyn de belastirgen er niet zoo zwaar als elders. Groote brand te Pontlanak. Batavia, 20 Dec. Door een grooten brand zyn in de Chineescbe wijk te Pontianak meör dan tweebondord huizen vernield. De schade bed;aagt omstreeks 1 mitlioen gulden en er zyn 2000 lieden dakloos. Rampok-partlj ta Batavia. Batavia,. 20 Dec. Eene bende ram- pokkers (roovers) drong in den afge- lcopen nacht een huis binnen bij deu Dierentuin te Weltevreden, dat, be woond wordtdoor mevrouw Van Audol ea mejuffrouw mr. G. W. van Acciei, adjunct-afdeelingschef by de staats spoorwegen. Toen een der roovera op mejuffrouw v. A. schoot, terwyi zij telefonisch om hulp van de politio vroeg, werd zij licht aan eene hand gewond. Drie der roovers zijn gevat m8t gestolen goedereD in hun bezit. SPORT. Voetbal. H. F. C.—Hollandla. Bovenstaande ontmoeting zal naar alie waarscbyniykheid wel geen door gang vindon. Het terrein toch ia van dien aard, dat spelon vrywel tot de onmogeiykheden behoort. Mocht even wel de wedstrijd toch doorgaan, dan zal de vlag op het terrein geheschen worden. Voor de Helde:*che Competitie wordt evenmin gespeeld. H.3.S. moet naar Pui-merend, om tegen Purmersteyn uit tg komen. INGEZONDEN. Bulten veiantwootdelijkheld der Redactie. (Van niet geplaatste stukken wordt do copy niet teruggegeven). Uit Oost-IndlB. Onrust op Sosmba. Batavia, 18 Dec. Een opstand op Soemba is onderdrukt. Alleen door spoedig optreden is voorkomen, dat de geheele bevolking daaraan zou hebben deelgenomen. Ben onderzoek Geachte Redactie! Naar aanleiding der toelichting op de regeling der gasprys door B. en W., verscheren in Uw blad, zou onder- geteekendeU gaarne eon klein plaat*jo willen verzoeken. By voorbaat mba dank. B. en W. zoggendoor de ver bruikers van gas, wanneer zy üifc gas willen gebruiken om hun eten zelf te koken, daarvoor veel ta laten betalen, maken wy de Centrale Keuken productief. Zouden B. en W. daarbij wel ge dacht hebben, dat er in deze plaats zoovele kleine winkeliers en vontera zijn, die door den verkoop van „niet gekookt eten" hun „eten" mooton verdienen. Wanneer dit doer B. sn W. over het hoofd ia gezien, dan is het myn wensch, dat deze paar regéren öe aandacht mogen trekken, niet alleen van B. en W. maar ook van den Raad der Gemeente, want immers, die genoemde winkeliers en ventera hebben ook niet zoo'u gemakkeiyken. tyd en door die door B. en W. aanbevolen, zesr zware coneuvrentie, kon het wel eens te zwaar voor hen worden. Enjyat dan?... Ea. wat HÉfcecbtend, 0. Bakker, SlulsdUketra&t 47. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten een Ingezonden stuk van heer A. Vos en een van den heer A. P. Staalman tot het volgend nr. blijven liggen. Burgerlijke Stand v. Heider, van 27 en 28 Dec. '17. ONDERTROUWDM. Wallast en M. Mallet. L. W. Annyaa en S. de Graauw. GETROUWDJ. van 't Roer ea T. Meyer. J. Zwarfcepoorte en C. J. Klaassen. J. Scbreuder en M. Dor- lyn. J. Kok en E. Roobol. J. van Straaten en G. Kossem H. Th. Wolt huis en H. G. Fluiter. M. Pepers en H. Windt. V/. G. F. Sant en A. Tauber. BEVALLEN F. Pompert-de Zeeuw, z. A. E. C. Boe)ium3-de Rave, z. S. W. C. Bolmers-vau Thiel, z. N. van Til—Lu te, d. F. Brouwer-Kramer, z. G. Kooru— Zweed, z. H. Eelman-Kramer, d. OVERLEDEN: J. Kraak-de Boer, 89 jaar. H. W. Kroos, 44 jaar. MARINEBERICHTBN. Bij beschikking van den mlDlstor vaa marine stJn de offlcleren van geaondheld le kl. F. M. R. Schmitz met 2 Januari lt!8 tijdelijk geplaatst te Hellevoetaluls en W. A. Statk met ïl Dec. 1917 geplaatst te RotterdamIdem Ze kl. J. EUs met 2 Januari 1918 goplastst te VlUsiogen; cfflclermaclilnist 2e kl. W. Brouwer mot 2 Jan. geplaatst aan boord Hr. Me. Holland. •pgave van overgeplaatste onderofficieren der aeemacht. Op 27 December 1917schipper F. Cordon van Hr. Ms. Dolijn naar Hr. Me. Wacht schip Willemsoord. Op 3 Januari 1918: schipper J. Suinker van Hr. H3. Wachtschip Willemsoord naar Hr. Me. Dolfijn; konstahelmejoor J. Hol van Hr. Me. Volharding naar Hr. Ma. Wachtschip Willemsoordsergeantkonstabel W. J. Bekker van Hr. Ms. Bellona naar Hr. Ms. Volharding. Opgave van onderofficieren die wordeu aange. -ezen om met Hr. Ms. Hertog Hendrik naar Oost-Indlö te vertrekken schipper F. Oordes, bootslieden L. J. Plaialer, M. Llnjjeabergh. H J Kasten, J. J. Goeman en L. van der Vlies; konstabel majoor J. Hol; sergeantenkonstabel A. F. Gieaves, J. A. Schijn' en O. Jansen; eer- geantselnor J. Daa; gosehutmakermsjoor J. Korkhovo; aergeantmonteur L. J. van dor Kelk korporaalsmonteur R. Odlnot en T. Goedhart; sorgoanteBtlmmerman M. A. J. Zonderhuls on W. O. Luykenaar; bottellermejoor W. 0. Waal- w(Jk; sergeantbottelier G. van-Akonsleken- verplegermajoor C. A.Llethoff; sergeanlxiekon- verpleger E S. Groencweg; echrUvermaJoor H. M. n'aerebout; aergeantenschijjver A. M van Alem ea J. Kabbad(jk; torpedomakermajoor P. de Wit; sergeantentorpedomaker J.HubregUen en Barjarmackinedrijveramajoor W. F. ten Bosch, L. Kloosterman en P. Hartiandsergoan- tenmachlnedifiver A. T. H. Oebblnk, J. W. van ltteger en 6. J. Beper; torpedietenmajoor J. Btrooband en G. Snijders; Bergoanttorpediat P. P. van Strelen; aergeantmajoor der mariniers A. F. J. Heidoorn; sergeanten der mariniers Bloos en F. M. J. Richters. ST00MVAARTBERICH7EN. HollandAmerlka-Lijn. Niouw-AmsUrd.,m, komende van New-York Ia gistermiddag den Hieuwen Waterweg binnen gekomen. Op deu 6d8n Januari 1918 hopen onze geliefde Ouders J. C. MEERSHOEK en A. C. PHEIFFER, hunne 12Y}-Jarlge Eebtvereeniging te herdenken. Dat wy hen nog lang mogen behouden is de hartelijke wenech van hun liefnebbende kiudeien KO en NETTI1. Heider, 29 December 1917.

Heldersche Courant | 1917 | | pagina 2