HELDERSCHECOURANT No. 4882 DINSDAG 15 JANUARI 1918 46a JAARGANG Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 630Q ox. - Abonnementsprijs: In de stad II.—. per pooi 11.25, Buitenland 12.25. - Losse ex. 3 cent. - fldvcrtontlèn por ragol 10 cenl }10oorlogstoeslag. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. DE DISTRIBUTIE. 2. Sport. 3. Uit don omtrek. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da lagerberlchten van 12 en 13 Januari. Op het w e a t e 1 k front neemt de bedrijvigheid toe. Naar van Fran sche zijde wordt medegedeeld, hadden op het front Beaumont-Beaonveaux hevige artilleriegevechten plaats. Deze artilleriestrijd werd gevolgd door een aanval der Duitschers, ge richt tegen het bois de Claume. De vijand word met zjare verliezen terug geslagen. Ook op andere punten van het front, o. m. bij Looa kwam de Duitsche infanterie in actie, doch hier bepaalde de strijd zich meer tot verkenning» gevechten. Van Duitsche zijde wordt gewag gemaakt van gevechten met sterke Franache patrouillesten N. van Reims, in Champagne en ten N. O. van Avccourt. - Het Franache blad ,L9 Matin" pu bliceerde een Bericht over een aan staand offensief der Duitschers. Volgens dat blad verklaarde een vooraanstaand, hooggeplaatst per soon, die zes dagen geleden uit Berlijn vertrok, dat de Duitschers aan den vooravond staan van een uiterst hevig en laatste offensief, opgedrongen door den generalen staf, die almachtig is sedert de afsluiting van den wapenstilstand in het Oosten. De aanval zal bij Verdun plaats hebben, en moet een revanche brengen aan den kroonprins, terwijl er; een grootacb opgezet ontlastings offensief in de richting van Calais zal plaats vinden. De aanval zal met een overdaad van verschillende mid delen worden ondernomen en meteen reserve van een twintigtal divisies, wier geest en toestand echter niet zeer bevredigend zijn, en loskomen zoedra de gesteldheid van het weder en van het terrein zulks mogelijk maken. De persoon in kwestie voegde hieraan toe, dat de uiterlijke kracht, welke de Duitsche oorlogsmachine nog lijkt te bezitten, slechts schijn is. Naar zijn vaste overtuiging zal een totale ineenstorting volgen op de allereerste militaire teleurstelling, en dan zullen de ontzagwekkende maa sa'a van lege'r en volk rekenschap vragen aan hen die verantwoordelijk zijn. Nog eenige maanden volharding en de Entente zal den duurzamen vrede verkregen hebben, dien zij nastreeft. De zegsman herhaalde, dat de grondslagen van hot geheele gebouw van de Germaaneche coalitie te Berlijn nog steeds berusten op den wil van slechts enkele personen." Engnlsche torpedojager gezonken. De Engelsche admiraliteit maakt dd. 12 Januari bekend, dat de jager „Rancoon" 8 Januari op de Noord kust van Ierland tijdens een sneeuw storm op de rotsen geloopen en met man en muis vergaan is. Twee en twintig lijken zijn gevonden. (De „Rancoon" behoorde tot een reeks torpedojagers, die van 910 tot 1000 ton maten, 27 of 28 knoopen liepen, 80 tot 83 M. lang waren en ongeveer 8.5 M. breed, benevens een bemanning van 96 koppen telden.) De duikboot- an mljnoorlog. Volgens hat officieels* Duitsche be richt, zijn in de afgesleten zöne rond Engeland weder een aantal schepen met een gezamenljjken inhoud van 14.000 ton vernietigd. Naar d.d. 12 Jan. uit Las Palmas wordt gemeld, ia het Spaansche s.s. „Jouquln Munrou" op 31/12 getorpe deerd 70 mijl ten O. van Madeira, onder voorwendsel, dat het contraban de aan boord had. Het s.s. was op weg naar Amerika met een lading gelooide huiden, amandels en andere waren. Sloepen met 19 opvarenden z(jn geland. Een andere sloep met 21 man wordt nog vermist. Vermiste stoomschepen. Van twee stoomschepen, die half December van de Clyde naar Wam- ford (Ierland) vertrokken, werd sedert niets meer vernomen. Men vermoedt, dat zijgetorpedeerd zijn en de beman ning, 85 koppen, is omgekomen. Uit Rusland. Be Russische generalissimus Kry- lenko heöft een uitvoerig manifest uitgevaardigd, waarin hij uiteenzet, dat de Russische republiek en de Sovjets door vijanden omringd zijn en den heiligen revolutionairen oorlog tegen de Russische, Buitsche, Britsche en Franache bourgeoisie bepleit. Voor dit doel, zegt hij, moet een nieuw leger worden geschapen. Hij roept op, zich voor dit leger aan te melden. Het separatisme neemt intusschen fteeda grooter afmetingen aan. Thans melden Buitsche bladen dat weldra de afkondiging zal plaats hebben van een onafhankelijke republiek van het Bon-gebied. Kaledin zou waar schijnlijk minister-president en mi nister van oorlog worden. Nieuwe financieel» maatregelen. Buitsche bladen maken melding van een P. T. A. telegram, dat de Raad van Volkscommissarissen de schorsing van de betaling van coupons en dividenden heeft gelaat. Be betaling van coupons is tot uitvaardiging van een nader besluit verboden. Be handel in aandeelen en obligatiön is verboden. Naar verluidt, heeft er een gevecht van zeven uur plaats gehad tusschen maximalistische en Oekrainische troepen nabjj Bachmatsj in het district Tsjernigoff, waarbij zware verliezen zijn geleden. Oe Annuleering der blnnenlandsche Russische leeningen. De .Frf. Ztg." schrijftUit Rusland komt langs den omweg over Engeland weder eens. een flnancieele sensatie- melding van den eersten rang. Men zal goed doen ook dit bericht (q.1. de annuleering der Russische binnen- iandsche staatsleeningen) meteenige reserve te aanvaarden, want hetgeen tot nu toe aan flnancieele maatregelen uit Petrograd werd vermeld, is dikwijls spoedig daarop weder ont kend. Wij herinneren, meldt het blad, aan het Prawdabericht 7an de geheele annuleering der buitenlandsche lee ningen of aan de tegenstrijdige regelen betreffende de naasting der particuliere banken. Juist het bericht van de gedeeltelijke annulesring der binnenlandsche schulden zou reeds op het eerste moment groote moeilijk heden ondervinden. Zoo zou b.v, bezwaarlijk zijn te voorkomon, hoe de regeeringsbepaling kan verhinde ren, dat houders van groote posten staatsfondsen deze aan stroomannen in handen geven. Uit Duitschland. Er zyn blijkbaar gewichtige ge beurtenissen op til. Naar de .Berl. Ztg." meldt, werden belangrijke poli tieke besprekingen gehouden tusschen het opperste logercommando en h6t rijksbestuur. inleiding daartoe vormde een onderhoud, dat de kroonprins Zater dag met den keizer hadook Hinden burg, Ludendorf en andere invloed rijke personen confereerden druk. Het gewichtigste was echter de conferentie, die Zondagmiddag plaats vond, waaraan het opperste leger- commando en de rijkskanselier deel namen. Het resultaat daarvan zou Maandag een punt van bespreking uitmaken op de bijeenkomst met den keizer, waarbij allen, die bij de aangelegen heid betrokken zijn, zullen deelnemen. Een antwoord van den Rljkakansoliir. Volgens een bericht uit Berlijn, dd. 13 Jan. zal de Rijkskanselier von Hertling in den loop dezer week min stens twee redevoeringen houden, één in de hoofdcommissie van den Rijks dag over de buitenlandsche politiek, en één in het Heerenhuis over de binnenlandsche politiek van Pruisen. Op welken dag dit geschieden zal, Is nog niet bepaaldwaarschijnlijk Woensdag. De Rijkskanselier zal uitvoerig ant woorden op de redevoeringen van de leidende staatslieden dor Entente- mogendheden en tevens verklaringen afleggen op nog te verwachten decla raties van deze zijde. Binadag zal ven Hertling in het Heerenbuis het woord voeren en zich daar als Pruisisch minister president voorstellen. Men neemt aan, dat bij bij deze gelegenheid zal ingaan op hangende kwesties, de Pruisische binnenlandsche politiek rakende, of schoon het Huis zich eerst veel later met dezo zaak zal bezighouden. De vrouwen en de Al-Duitichers. De „Vorwarts" maakt melding van een vergadering van vrouwen van soldaten en weduwen van soldaten, te Jena gehouden, waarin een motie ia aangenomen tegen de „Vaterlands lartei". De vrouwen wijzen er op dat iet geheele volk belang heeft by een spoedig einde van den oorlog en keu ren met beslistheid het streven af van de Vaterlandspartei, dat slechts kan leiden tot verlenging van den oorlog. Een redevoering van minister Pichon. BU de beraadslagingen die, betref fende de leiding van den oorlog in de Franache Kamer werden gehouden, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Pichon, de interjfcllanten ge antwoord. Spr. constateerde, dat de inzichten van Frankryk met die vaa Lloyd George en Wilson overeenstemmen. Hy zegt, dat het onmogelyk is niet met dezen in te stemmen, waar zy een uiteenzetting geven van een organisatie, die op rechtvaardigheid berust en inhoudt, dat Duitschland slechts na afschaffing van zyn militaire kaste deel zal kunnen nemen aan den toekomstigen bond van naties. Wat de kwestie der paspoorten voor Rusland betreft, aangevraagd door de soelaliaten, heeft Pichon geen enkel bezwaar tegen het beginsel, dat de Franache socialisten betrekkingen onderhouden met de Russische socia listen. Hy brengt ten volle hulde aan de vaderlandsliefde der Fransche socialisten. Be paspoorten zyn gewei gerd om een opportuniteitsreden. Be toestand in Rusland is te duister; de regeering t9 St. Petersburg is door ;eeu enkelen bondgenoot erkend. ?ichon brengt in herinnering hoezeer de Maximalistische regeering in ge breke ia gebleven voor zoover de verplichtingen ten opzichte der ge allieerden b9treft. Be maximalisten hebben tractaten verloochend en mis bruik gemaakt van hun recht om uit onzen naam te spreken by de bespre kingen met de Duitschers. Zij hebben de filialen van onze kredietinstellingen bezet. Gedurende 25 jaar is Frankryk de oprechte bondgenoot van Rusland geweest en op den dag, waarop een Slavisch volk door Oostenrflk bij de keel gegrepen werd, heeft Frankryk niet geaarzeld om zich aan de zyde van Rusland te scharen. Wy willen niet in de kaart van Duitschland spelen, dat alle moeite gedaan heeft om ons naar Brest Litowsk te krijgen. Baifour heeft- het opnieuw gezegd w(j zullen slecj? j» directe voorstellen van den vyand in overweging kunnen nemen en wy kunnen dus geen pas poorten voor de socialisten vorleenen orn te SN Petersburg met de macht van den overweldiger in contact te komen. Overgaande tot een ander punt zeide Pichon, dat het vergeefs zou zyn zoo by al iets in wilde brengen tegen de jongste verklaringen van Lloyd George, Wilson, Baifour, Orlanda, Sonnino. Alle bondgenooten zeggen hetzelfde. Leest waarvoor wy atryden. Voor don rechtvaardigen, duurzamen vrede zyn drie voor waarden noodig: heilige eerbied voor overeenkomstengobiedsregeling, die berust op het recht der naties om over zichzelf te beschikken; be perking der bewapening. Bat is ons program, hetzelfde, dat door Lloyd Gaorge is uiteengezet. Wat den bond van naties betreft, slechts de over winning kan hem verwezeniyken. Pichon las vervolgens de voornaamste gedeelten voor uit de redevoeringen van Lloyd George en Wilson, die hy zonder voorbehoud goedkeurdo. Pichon prees zich gelukkig, dat Lloyd George het wereld karakter van de Elzas Lotharingsche kwestie in het licht gesteld had. De regeering, zoo vervolgde Pichon, heeft in De cember het initiatief genomen om aan de bondgenooten to vragen of het geen pas zou hebben een gemeen- schappeiyke verklaring over het oorlogsdoel der entente te dosn. Be bondgenooten gaven er de voorkeur aan afzonderiyke verklaringen af te leggen, opdat iedereen vry kon biy- ven in den te kiezen vorm. Het was immers zeker, dat er over het wezen der zaak geen verschil bestond. Het komt er voor ons in de eerste plaats op aan de overwinning te behalen en ons vastberaden te toonen in het nakomen van onze contracten. Want wy hebben contracten on wy mogen er niet aan denken die te breken contracten met Italië, Sereië, Roe menie, België en die wy dan ook voor niets ter wereld zouden willen verbreken. De zeventien staten, die er met Duitschland in oorlog zyn, zyn het ten opzichte van de hoofd- lynen eens en zy hebben den ge- meenschappeiyken wil elkaar te steunen. Zijn radevoering vervolgend, sprak Pichon over de onderhandelingen te Brest Litofsk. Hy wees or op, dat de annexionistische aanspraken van Duitschland de maximalisten terug ben doen deinzenzij namen echter onderhandelingen weer cp. De bondgenooten hebben herhaaldeiyk kenbaar gemaakt, dat zy voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede strydeu, voor biliykheid en recht, voor vergoeding van schade en voor instellingen, die een terugkeer van den oorlog zullen bqjetten. Zy biy ven bereid om directe vooratellen van de centrale ryken te overwogen, maar de vyanden zyn niet in staat iets te formuleeren, dat overeeukomt met een opening van besprekingen. Zy trach ten door leugens de bondgenooten in een hinderlaag te lokken. Zy zyn heerschzuchtiger en annexionistischer dan ooit. Gij vraagt ons ons in dit wespennest te steken, ons in die anarchie in gevaar te begeven Welnu, ien(Toejuichingen.) Be minister las een telegram voor uit St. Petersburg, waarin gezegd dat er op de 700 afgevaardig den slechts 317, van wie lOOBolsje- wiki, te St. Petersburg waren aan gekomen. Bolsjewiki bekommeren zich niet om hun minderheid, om dat zij steunen op de bajonetten. Be sluitende, zeine PichonWy kunnen dus onze houding slechts handhaven tegenover een regeering, die mis schien onbewust, in de kaart speelt van onze vijanden, zonder zelfs de verontschuldiging te hebben te steu nen op den wil der natie. (Toe juichingen). Hierna werd een motie van het lid Augagnem, waarin vertrouwen in de regeering werd uitgesproken, aangenomen. BINNENLAND. Klein verlof. Den Haag, 12 Jan. Op 2 Maart a.s. zullen de zeemiliciens van de le groep van de lichting 1915, in het genot van onbepaald (klein) verlof worden BUITENLAND. Troebelen In Spanje. Uit Madrid wordt d.d. 12 Januari gemeld: Volgens de geruchten moet onverwachts te Valencia een alge- ae staking zyn uitgebroken wegens de duurte. Ook uit Barcelona komen berichten over luidruchtige betoogingen wegens dezelfde beweeg reden; de schouwburg is met steeuen gebombardeerd, de menigte drong de cafó's binnen en sloeg alles kort en klein. Velen werden gewond. Talryke personen zyn gearresteej d. De algemeene staking wordt tegen Maandag verwacht. Uit andero steden komen dergelijke berichten. De „Now York Herald" verneemt uit Madrid: De Spaansche minister raad heeft in zyn zittiDg van Woens dag den staat van beleg over Spanje afgekondigd. De „Matin" verneemt van de Spaansche grens, dat de troepen, by de revolutionnaire onlusten te Barce lona, betrouwbaar zyn gebleken. Het rechtstreeksche telegramverkeer met Barcelona is verbroken. Dt pest In China. Be correspondent van de North China Baily News meldt uit het centrum van het pestgebiedBa pest, breidt zich reeds over een afstand van drie honderd myien uit. Reeds bereikte hy Tangoeanfoe en den Pe- king-Hankonspoorweg. Volgons den cerrespondent weigert de gouverneur van Soelgoean om preventieve maat regelen te nemen. Ean mijnramp. Zaterdagmorgen had een ontploffing plaats in een myn te Halmer End, Noord-Staffordshire. Op het oogehbllk b avonden zich 247 arbeiders in de mijn. Volgens de laatste berichten zyn 100 man en enkele lyken bovenge bracht. Nog 140 man zyn in de ga- leryen begraven. Er is weinig hoop ben te redden. Da „Caladonla" op aan mijn galoopan. Het Nederlandsche stoomschip „Ca- ledonia" van Methil naar Rotterdam met steenkolen, is den Waterweg binnengekomen en rapporteert op een myn geloopen te zyn. Een gat bevindt zich in het achterschip, doch het schip bleef toch dryven. De bemanning, die eerst in de booten was gegaan, kon naar het schip terugkeeren, met uitzondering echter van eene boot, waarin zich een stuurman met twee matrozen Naar de kapitein mededeelde, was het schip Zaterdag 6 Januari van Methil (Schotland) vertokken, geladen met steankolen. Na ongeveer een week aan de Eogelsche kust te zyn opge houden, zette men de reis naar Hoek- van Holland voort. Alles ging goed, tot 's avonds 10 uur ongeveer 20 myien bewesten Scheveningen plotse liEg een hevige ontploffing het ge heele schip deed schudden en schokken en alles aan boord dooreen wierp. Een huizenhooge waterzuil werd door een der mannen gezien. De geheele bAanning, bestaande uit achttien personen, was op dat oogenblik aan dek en ieder dacht, dat het schip zou zinken. Be tweede stuurman en eenige matrozen zetten onmiddelyk de werk- boot uit en en roeiden weg. Ook de beide reddingbooten werden uitgezet, doch toen spoedig bleek, dat geen onmiddellijk gevaar dreigde, besloten de overige leden der bemanning voor- loopig aan boord to biyven. Het achterruim maakte water en enmiddeliyk begon men met pompen. Inmiddels was van de werkboot niets meer te zien. Het was zeer donker en er woei een sterke noordwesten wind. De zee was vry onstuimig. Anderhalf uur ia de „Caledonia" in de buurt gebleven om op de boot, waarin zich de drie mannen bevonden, te wach- tou. Toen deze echter niet kwam opdagen, begon men zachtjes aan op te stoomen naar Hoek van Holland, waar de „Caledonia" om 3 uur ar riveerde. Steeds pompende, kon hét schip met eigen kracht opstoomen naar Rotterdam. De kapitein kon niet zeggen of een cnya of een tor pedo de oorzaak van het ongeluk is geweest. Hoe groot het gat ln den romp et> wv.r dat precies bevindt, kan ook niet worden vast gesteld, alvorens bet schip in het dok is. Mogeiyk komt dan ook de oorzaak vaa de ramp aan het licht. Be werkboot met de drie leden der bemanning is later door een loods boot opgepikt en naar Hoek van Holland gebracht. De „Caledonia" heeft daarop de reis naar Rotterdam zonder assisten tie volbracht. (De „Caledoaia" is een boot van 863 ton, van Wm. H. Müller &Co's Schpv. Maatschappy te Rotterdam. Het schip is 43 jaar oud.) De „Kennemerland" opgehouden. Het stoomschip „Kennemerland", op weg van Amerika naar Nederland met een lading mais, is in de eerste dagen van November te St. Vincent (Kaap Verdische Eilanden) aangehou- houden door de Poitugeesche auto riteiten. Het schip werd onder militaire bewaking gesteld en de bemanning aan land gebracht, opdat men de opvarenden verdacht seinen te heb ben gewisseld met een Buitsche duikboot, die omstreeks 3 November twee Braziliaansche schepen had getorpedeerd. Ofschoon een onderzoek, dat ter plaatse werd ingesteld, niets aan het licht heeft gebracht, dat het vermoe den van de Portugeescbe autoriteiten bevestigde, is het schip tot dusver niet mogen vertrekken. Be autori teiten hebben nu, na ruim 2 maanden, medegedeeld, dat zy de lading mais willon requireeren, omdat to St. Vin cent behoefte bestaat aan mais. Ba Nederlandsche regeoring richt te een krachtig vertoog tot hetPor- tugeesche gouvernement, maar tot dusver zonder resultaat. Van Nedere landsehe zijde is betoogd, dat men kf de schuld van de opvarenden moet bewyzen, óf de „Kennemerland" on- middeliyk moet laten vertrekkeD, vooral ook in verband met de uit breiding van de Buitsche onveilige zone, waardoor het scbip by vertrek na 18 Januari zou blootstaan aan de aanvallen van Buitsche oorlogs bodems. Rijkspensioenen. De Minister van Financien maakt bekend, dat de pensioenen ten laste van do Ned. Siaatsbegrooting, met uitzondering van die der eerediensten, en die ten laste van de wed.-'en woezenfondeeu voor militairen en gep. mil. der land- en zeemacht beneden den rang van officier, te beginnen met den termyn over het eerste kwartaal over 1918, zullen worden betaald in de tweede en de derde maand van het kwartaal waarover ze verschuldigd zyn. Zy, wier familienaam aanvangt met een der letters A tot en met K, kunnen op de werkdagen die vallen tusschen den 19den tot en met den 25sten van de tweede maand, zy, wier familie naam aanvangt met een der letters L tot en mot Z op de werkdagen vallende tusschen den 4den tot en met den 9den van de derde maand van ieder kwartaal hun pensioen ontvangen. Minister Posthuma. Naar de Tel. verneemt kan de Memorie van Antwoord van minister Posthuma in zake het distributie- ontwerp thans zeer spoedig worden tegemoet gezien. Allerlei berichten uit de omgeving van den minister wijzen er op, dat de heer Posthuma thans boseft dat zyn zetel wankelt. Met zyn Memorie van Antwoord hoopt by echter een grooten slag te slaan en daaiin zyn geheele beleid uitvoerig te verdedigen. Zyn wy goed ingelicht, dan zal de minister zich in beginsel bereid ver klaren tot een wijziging van zyn diatributiepolitiek, speciaal in zake het stellen van weistandsgrenzen, indien de Kamer zulks mócht wenschen. In sommige kringen hier ter stede rekent men er 'op, dat minister Posthuma thans ten val zal worden gebracht en de vordere zorg voorde levensmiddeIenpoliti6k zal worden opgedragen aan minister Treub. Andoren echter gelooven, al zullen de soc.-dem. den minister thans niet steunen, toch een combinatie van minderheden uit de overige partyen minister Posthuma op zyn plaats zal handhaven, vooral omdat over enkele maanden het geheele kabinet ver- moedeiyk toch moet aftreden. De brandstoffendistribiitfs. Met zekerheid kan de „Tel." mede- deelen, dat by de behandeling van het distributie-ontwerp een poging zal worden gedaan om alsnog de ver strekking van brandstoffen tegen ver langde pryzen mogeiyk te maken. Het is echter twyfelachtig of deze poging succes zal hebben, aangazien, nu de minister heeft medegedeeld, dat de uitgetrokken gelden reeds zyn verbruikt, door het vervallen der na vordering, het aangevraagd crediet nog belangryk zou moeten worden verhoogd, indien tot die goedkoops verstrekking toch werd overgegaan. Prijzen. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek publiceerde ia afl. 12 van zyn Maandschrift verhoudingscyfers der pryzen van eenige door een 6 tal coöperaties verkochte artikelen, waar voor vergeiyking met vroego perioden mogeiyk was. Deze verhoudingscyfers waren voor Leidsche kaas 189 in 1914, 247 in November 1917; koffie resp. 88 en 128; margarine 99 en 12Sboterolie 97 en 308; brdbd 100 en 182; basterd suiker 91 en 118, suiker (melis) 89 en 103, thee 113 en 117 en zout 80 en 180. (De pryzen van 1893 zyn gelijk 100 gesteld). Uit een vergoiyklng van de pryzen van een aantal artikelen in October en November 1917 biykt, dat Goudsche kaas steeg met 5%, Leidscho kaas met 1 koffie met 1 margarine niet 2 boterelie met 4 ryst met 2 soda met 6 styfael met 6 °/0, basterd suiker met 2 Briatol zeep met 2% en zout met 30%; de volgende artikelen werden niet in prya verhoogd: capucyners, grauwe erwten, reggemeel, stroop, suiker, thee en zeep. Witte boonen, tarwe meel en vermicelli daalden reap. 14 3, en 33% iQ PrU" al8 govelg van de vaststelling van maximumprijzen door den Minister van LN. en H. Het verhoudingscyfer van de ge middelde pryzen van cokes by een 6-tal gemeenteiyke gasfabrieken, in 1913 100 gesteld, beliep in de groote gemeenten in 1914 95.58 en steeg vervolgens tot 123.73 in 1916, 162.10 in 1916, 200.99 in het eerste halfjaar van 1917, 248.27 in October en 265.45 in November 1917. Hoogo viesiohprljzen. In verband met een besluit der Rotterdamsche slagers om binnenkort de vleeschpryzen met een belangryk bedrar te verhoogen, heeft het Hbl, inlichtingen in gewonnen omtrent de oorzaken die tot de geweldige prys- styging in den laataten tyd hebben geleid. Een der eerste is, dat de pro ductie stil staat wegons het groote tekort aan voeder en dat door het febrek aan varkens en den steeds cleiner wordenden aanvoer van scha pen de vraag naar rundvleesch voort durend toeneemt. Tot die grootere vraag werken niet minder moe de behoeften van onze met vreomdelin- ;en zich uitbreidende bevolking, het ett dat worstfabrieken en andere vleeschconservenfabrieken zoo goed als stilstaan. Dit laatste feit maakt, dat de b9volking genoodzaakt wordt ook voor „opsnit" om een germa nisme te gebruiken - haar toevlucht te nemen tot rundvleecb. Baarbij komt nog, dat qualitelt en quan titelt van het brood den raensch noodzaken tot het byneoaen van een kracht gevend stuk vleesch. Een ander euvel, dat de prysstyglng van het vee in de hand workt, is de speculatie in den veehandel. Men noemde ons onkele staaltjeseen beest 's morgens gekocht voor f.410, I ing in den loop van enkele uren in trie, vier verschillende handen over en bracht ten slotte f 640 op. Zelfs een oorlogswinst voor speculanten van f 250 is een niet zelden voor- komond geval. Juist de Slagerscourant van deze week bevat een hartig woordje over dezen kettinghandol en dringt aan op het desnoods van overheidswege een einde maken aan de practyken dor z g. „schotsers'die het hcele land afreizen, combinaties vormen en voor een groot deel oorzaak der hooge vleeschpryzen zyn. Ontavraden bakkers. bakkers van Tiel en Omstreken, ongeveer 80 in aantal, hebben be sloten met ingang van het 38e tijd vak voor de broodkaarten geen brood meer te bakken, indien de bloem niet wordt geleverd voor f 7.50 per 50 K.G. (thans f 10.80). Saoondansaarda melk. Naar aanleiding van de mededoe- lingen ln zake „Melkproducten" in ons blad van 10 dezer, merkt een vakkundige op, dat de mededeeling als zou gecondenseerde melk zonder suiker jarenlang in goede conditie bewaard kunnen biyven ln tegen stelling van gecondenseerde melk met suiker, niet in overeenstemming is met de werkelijkheid. Integendeel zal men gecondenseerde melk met suiker langer in goede conditie kunnen houden dan ongesuikerde mslk. Da laatste qualiteit heeft veel eerder neiging om „om te slaan". Dit is dan ook do reden, waarom lang zamerhand melk zonder suiker minder geëxporteerd wordt naar overzee dan melk met suiker. (H.blad.) Da droogmaking van da Zuldarxaa. In politiekq^kringen wordt er niet meer op gerekend, dat het wets ontwerp van minister Lely tot droog making van de Zuiderzee in de eerstvolgende maanden zal worden behandeld. Het plan heeft bestaan het ontwerp ln het begin van dit jaar af te doen, maar de loop van zaken is zoodanig geweest, dat be handeling in dit voorjaar hoogst twyfelachtig is geworden. (Tel.) Mali voor 0oat-lndl5. Da directeur van het postkantoor Amsterdam brengt tor kennis, dat de mail voor Ned. Oost Indifl voortaan des Dinsdags en des Vrydags wordt afgesloten. In deze zendingen worden opgenomen de gtukken, welko nog resp. Maandags en Donderdags te voren aldaar worden ter post ge bmebt. Do Dultsoha krijgsgevangenen. Men meldt uit Rettordam aan h6t „Handelsblad". Te 5 minuten voor half acht gister avond meerde de „Zeeland" aan de Lloydkade, te 8 uur gevolgd door de „Koningin-Regentes" en te 8 uur 10 door de „Sindoro". Naar de administrateurs dier scha pen medsdeelden had de „Zeeland*1 139 ongewonde officieren aan boord, 39 gewonden, waarvan 1 officier, 10 hospitaalsoldaten en 5 burgers. Boven dien waron als verplogead personeel twee doktoren en twaalf pleegzusters meegekomen. Op dit schip waren o.a. Karl von Muller, de commandant van de „Emden", luitenant Von Tirpitz, een zoon van den admiraal, kapitein Wallis, de commandant van de „Bluchsr", manschappen van den in Bec. 1914 getorpedeerden pantser kruiser „Mainz", manschappen dio in den slag by de FalklandBellanden waren gevangen genomen en in September 1914 in Kameroen gevangen ge maakte officieren. De „Koningin Regentes" bracht 190 burgera over en vyf hospitaalsoldaten, de „Sindoro" 449 militairen waarvan 85 officioren gewond on ongewond, 23 zeunuwzieken en 41 zeer zwaar gewonden. Be overtocht was stormachtig naar men ons medeedeelde, hooge zeeën en veel deining. Donderdagmorgen was men vertrokken, 's Nachts was men voor anker gegaan, Vrijdag tot Cromer gevaren toen weer geankerd. En den volgenden morgen in convooi tot de Haaks. Daarna alleen verder varen. Engalssha krljgsgevanganan. Zaterdagmiddag te S uur kwam de „Vereinslazarett Zug E 2" met 228 gewonde krygsgevangenen voor de loodson van den Rotterdamschen Lloyd aan. leder man bad, zooala men dat by hetinschepon van landverhuizers ziet, een label op de borst met een num mer, correspondeerend met zyn bed in de slaapzaal in de loods on mot het nummer van zyn hut aan boord. Lady Townley, de vrouw van den Britschon gezant en de onvermoeide miss Vulliamy waren eveneons van Rozendaal af, waar door de zorgen van het Roode Kruis de krygigevan- genen evenals den vorigen koer ont haald werden, met den trein meege komen. In de hall van de. door de zorgen van het Rotterdamsche Roode Kruis tot noodhospitaal ingerichte loods „Hollandia" van de Lloyd was alles voor de ontvangst in gereedheid gebracht. Te half drie precies kwam Prins Hendrik per auto aan. Generaal Onnen de adjudant, jbr. von Mühlen en de burgemeester vergezelden den Prins. Z.K.H. begaf zich naar de eetzaal waar de 102 mannen met den voor trein aangekomen three chqera aan hieven. Dank zy de uitgebreide voor bereidende maatregelen ging de ontlading van den trein uitstekend. Eerst werden de vier wagens met de zwaarstgewonden ontladen. Met hun brancard gingen de mannen der transportcolonno naar binnen, logden den patiënt op het raam in een deken gewikkeld en hieven hem uit den wagon. Het labeltje op de borst der mannen wees onmiddeliyk den weg. Van verschillende zijden hoorde men voldoening uiten over de handige wyze waarop de ontlading plaats had. Da quaeitia dar Amatardamaoha anaauwrulmara. B. en W. van Amsterdam hebben besloten de loonen der sneeuwruimers te verhoogen van f 2.50 tot f 8.- por dag. Het Algemeen Steuncomité heeft zijnerzyds besloten, dat het met sneeuwruimen verdiende bedrag, tot een maximum van drie dagen, niet in mindering* zal worden gebracht voor de vaststolling der uitkeering vanwege het Steuncomité. Daartegenover Btaat echter de ver plichting voor hen, die in het bezit zyn van oen zoogaamde „sneeuw- kaart" (dat zyn zy, die zich aangemeld hebben voor het sneeuwruimen) om zich ter beschikking van de directie dor Stadsreiniging te stellon. Voetbal. Heldersche competitie. Uitslagen van Zondag: ZV.S.I-Z.V.S.II 5-0 -Mobllia—H.F.C. II 10-0 H.B.S.II—H.F.C.III 15-1 Bellona-Neptunus 2-2 f1647. Jammer, meldt het „N. v. t'. D.", dat de gepensionneerde er ulot veel aan heeft. De heer Moerbeek toch is reeds een jaar geleden over leden. Brutala diefstal. Zaterdagmiddag verveegde zich by den juwelior Boucbette, Haarlemmur- dyk 63, te Amsterdam, iemand die naar den winkelier vroeg. De dochter deelde hem medo, dat haar vader bik oogenblik verwacht werd. De man wilde goud verkoopen, zeido hy, en zou wel terugkomen, waarna de doch ter zich verwyderde. De man bleef in den winkel en ontvreemdo 104 gouden ringen ter waarde van ruim f 1000 uit de vitrine. Hy deed daarna de deur weer open, waarna de dochter weer in den winkel kwam, aan wie hy vroeg of zy zich ook belastte met het z.tten van glazen op horloges, doch ny bad het horloge niet by zich. Op haar bevestigend antwoord vur- wyderde de man zich indordaad, doch eenige oogenblikken later kwam een meisje do dochter mededeelen, dat, naar zy gezien had, de man voor werpen had weggenomen. PLAATSELIJK NIEUWS. - Zondagavond was hot licht in den vuurtoren ontstoken. Dft. ge schiedde voor de sleepboot „Thames", die met bet reserve-lichtschip van Boggersbank-Zuid op sleeper alhier binnenkwam. Varhooging Jaarwadda conciërge School 8. B. en W. stellen aan don Raad voor, de jaarwedde van L. Arpeau, conciërge van school No. 8, ovor hor. jaar 1917, to rekenen van 1 April 1917 af, te verheogen met f 50 per jaar en hem voor het schoonhouden der voor do Burgeravondschool ge bruikte lokalen eene vergoeding uit te betalen, berekend naar f 50 per cursus, een en ander op grond van de uitbreiding dier school. SPORT. INBEZONDEN. Hulton ▼otaatwoordoiykheld dor Rodnctl*. (Vaa nlot geplaaUU atukkon wordt do cup7 nlot teruggegeven). Helder, 14 Januari 1918. Geachte Redactie Vergun my s. v. p. over eenige ruimte te mogen beschikken in Uw gastvry blad. Zaterdag j.1. waB onze goede stad helaas het toonbeeld van de grootste willekeur. Wat toch was hot geval. Donderdagmiddag j .1. hadden de heeren slagers een verhooging van rund- en kalfsvleeschpryzen aangekondigd van 80 ets. per pond, met ingang van dienzelfden dag. Bit is hun recht, alhoewel een dergeiyke verhocging 37.6% waarschynlyk niet wel te verdedigen Is. My dunkt, dat zooiets wei eens een wsek van tevoren mag wordön bekend gemaakt, zoodat 't het stempel draagt van ryp beraad. Bit laatste nu is m. i. niet het ge val geweest, want menigeen is er ingevlogen, ten eerste omdat het lelaat bekend werd gemaakt en ten tweede wordt die indruk bevestigd doordat Zaterdag j.1. In denselfdenwin kei wellicht waren er zóó meerdero inkels middags de prya gold van f 1.10 en 's avonds die van OW per pond, dus de oude prijs, die al tameiyk hoog is. Mynbeer de Redacteur I nog één klacht moet my hierby van 't hart n.1.dat ook de ctulanle bediening tegenwoordig wel wat te wenschen over laat, speciaal ten opzichte van kinderen, die een boodschap moeten verrichten voor Moeder, omdat dezo maar niet steeds zelf het huis uit kan, vooral niet waar kleine kinderen of ziekte haar aan huls binden. Myn dochtertje ging er verleden weck om 8 uur 's ochtends op uit en kwam half tien onverrichter zake terug, wat ook aan het publiek'geweten moet worden, dat de kinderen maar gewoonweg verdringt. Als de win keliers enz! hior eens ernstig rekening mede willen houden geloof ik dat aan een billijk verlangen zal worden tegemoet gekomen. U beleefd dankend voor de ver leende plaatsruimte in Uw blad teeken ik, Hoogachtend, Een abonné. Goed bedoeld maar... By Kon. besluit van 5 Januari is aan G. Moerbeek, directeur van de Qemeentoiyko baak van leoning te I Haarlem, een pensioen verleend van len Helder, 10 Januari '18. Da gaaprljtragaling. Door den grooten woningnood in deze gemeente komt het veelvuldig voor, dat een buis door twee gezinnen wordt bewoond. Beza nu zyn dcor de nieuwe gaspry vegeling ten zeerste gedupeerd. Gebruikt b.v. ecu gezin gemiddeld per maand 85 M* en ia ds prya hiervan f 5.85, twee gezinnen in éón woning, het gas ovor den zelfden meter betrekkende, betalen voor 2 X 85 of 70 M* niet het dub bele of f 11.70 doch f 19.80, dus per gezin f9.65. Baar die menschen meestal niet de meest kapitaalkrachtige zullen z(1n, worden ze onevenredig zwaar belast, en betalen ze belangrijk meer dan de koatprys. To wenschen ware dan ook, dat hieraan tegemoet werd gekomen en voor elk gezin do oerste 15 M1 voor 9 cent onz. werd berekend. Be regeling voor December zou anders voor deze ingezetenen vry wat ver- kieseiyker zyn. Met dank voor de opname J, G.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1