OE WEEK. 22 Januari. De Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag over het Levens middelen ontwerp is verschenen. En wij weten nu, dat minister Pos!huma absoluut geen bezwaar heeft tegen de instelling van een crisis-departe ment, tot 't hem ontheffen van den zwaaraten last, op het drietakkig departement drukkend. Ook weten wjj. dat Z. Exc. zich evenmiu zal verzetten tegen een parlementaire ei qiête, mits deze niet het karakter van wantrouwen in zjjn beleid draagt. Dit laatste begrip iB zal men toegeven zeer rekbaar. Waar is do grens, aangenomen dat de Kamer een er qi êto naar het boleid van een raadsman der Kroon noodig acht, tusachen vertrouwen en wat daarmee feitelijk in strijd is?... Wanneer straks de groote kamp in bet. Lager huis begint - Troelstra contra Pos tbuma zal men ervaren, hoo de meerderheid van de Kamer over deze kwestie denkt. Voorloopig blijft het moest waarschijnlijk, d;<t waar geen liefhebber zal te vinden zjjn voor bet. ambt, in het vooruitzicht van in Juni a.s. weer aan kant te worden gezet door Heer Kiezer alles „by 't oude" zal blijven. In- tusachen, do mogelijkheid dat in de hitto van don .distributie-strijd" (en warm zal de Kamer atmosfeer dan zeker zijn!) verrassingen zullen worden geboren ze blijft ongetwijfeld bestaan. Wij weien uit de Memorie van Antwoord, dat in de allernaaste toekomst geen ooconomische nood- stand van de ergste soort behoeft te worden geducht. Maar óók, dat, wannéér de omstandigheden niet beduidend verbeteren en - wat helaas allerwaarschijnlijkst lijkt 1 over enkele maanden do wereldbrand nog niet gebluscht zal zijn, - de toestand in het armn Patria dusdanig zou kunnen worden, dat wij met weemoed zullen terugdenken aan de goede dagon in den wintor 1917—'181... Ondanks al de mitdre. Ondanks de overstelpende sneeuwbuien, waarop wjj nu telkens verrast worden, en die ons voor een poosje terugbrengen in den tijd, toon de telefoon nog een ongekende weelde was, en het trein- verkeor .spielerei" was, met nu vergeleken; ondanks de ellende van gebrek aan brandstoffenhet moeten wachten op en soebatten om kaarten en bons voor allerlei onmisbare dingen; ondanks de stijgendeprtjzon voor allea en nog wat, dio het dragon van toonbaar schoeisel gaandeweg tot een voorrecht van rijkaards maakt en het rooken van oen gosde sigaar tot een luxe, slechts voor O-W'ers en wie met dezen gelijkstaan, te bereiken I De jongste geruchten omtrent de vordering der onderhandelingen met Engeland zijn zeker bljzondor geschikt om hoop en blijde verwachting te doen ontkiemen. En wie vreesde, dat de Engelsche weigering om vergoe ding te geven voor de schade, be rokkend aan de „Bernisse" (het op 93 Mei j.1. naar Cardiff opgebrachte en toen door een Duitsche duikboot beschoten schip) .roet in 't eten" zou gooien, hij is oon kniesoor. Zeker, het Haagsche Plein heeft duizend maal gelUk waar.'t protesteertmet welk recht maakt Engeland zich van een Nederlandsch schip meester? Maar het onder protest dragen, dulden van onrecht eu willekeur, ons door de oorlogvoeronden aangedaan, is nu eenmaal de droeve taak onzsr Regee ring. Steeds: om het ergste te voor komen, 't Is goed, intusschen, dat w(j ons niet alles laten welgevallen. De wijze, waarop oen Engelach opperoffleier zjjn gemoed luchtte over de wanorde by het eerste transport van Engelsche gewonde krijgsgevangenen, uit Duitschland gekomen, - ging de grenzen van betamelijkheid ver te buiten; van eerbied voor Nederland en zjjn groote gastvrijheid, 't Ia goed, dat prof. Hoeres deze booze'kat de bellen heeft aangebonden en vragen over het geval heeft gericht tot minister Cort v. d. Linden. Inmiddels het ft b|j het tweede transport het Roode Kruis zich kunnen rehabili- teeren en is tevens, - door het loyale woord van hulde, door senator Colijn geuit en door verklaringen van collega's-artsen en zusters, de goede naam van dr. P. Hijmans als man, op wien hier aanvankelijk de vor antwoordtiykheid rustte, gered. Als er fouten zijn begaan, gemis aan goede organisatie ia gebleken, dan was slechts een bezadigd en hoffelijk protest hier oirbaar. Het Lagerhuis is nu met don grooten y vor aan het werk, dio steeds valt to constateeren by hot naderen van eene beslissende kios periode. En zeker niet vóór einde Maart zullen de hoeren door het Paascb-recès onderbroken worden in hun arbeid. Waarna zeer vermoedelijk nog een slotperiode zal volger, totdat het doodsklokje voor deze Kamer gaat luiden. Het Voorloopig Verslag der Indische Begrooting-1918 geeft bier de bekende jeremiaden te hooren over minister Pleyte's .gemis aan vastheid van beleid, van lijn", maar ook aan koloniën is begrijpt men geen crisis vóór a.s. midzomer te wachten. San, eindelijk, zal de bewindsman, die minder dan een van zUn ambt- genooton in dit extraparlementair Kabinet bij het Parlement ,in den pas" kon raken, het .otium cum dignitate" kunnen gaan genieten, zich niet do illusie makend - vermoed ik dat zijn heengaan door de Vertegenwoordiging betreurd wordt. In de eerste week na de hervatting van baar werkzaamheden heeft de Tweede Kamer - 't moet erkend - met frisachen speed gearbeid. Dat op den sneeuwdag van 15 Januari het .quorum" werd bereikt, is op zichzelf reeds een bewijs, welke magische uitworking thans de vrses voor den toorn van Z. M. den kiezer heeft I Do goedkeuring van het ontwerp, scheppend de mogelijkheid tot aanleg van een Waterweg Dordt naar zee was een inderdaad groote zegen voor dr. Lely. Do toekomst zal nu moeten leeren, in hoever do Rotterdamsche vrees voor nadeel, door den Rotter- ilaraschen Waterweg te lijden, op juiste gegevens berust. Terwijl 's heoren J. ter Laan's motie, gericht tegen speculatiezucht met terreinen, voor het werk noodig, „zwemmende" is gebleven, geworpen werd in het groote, groote Parkmcnts-bassin, waarin zooveel al sinds jaar en dag aan 't zwemmen is. Totdat een groot getal van de „drenkelingen" ten slotte een jammerlijken dood moeten ster ven, daar de hartelooze moeder Kamer geen band moer uitstrekt om ze op veilig droog terrein te brengen By de Begrooting van Binnenland- scho Zaken is veel gesproken over de bescherming der jeugd, de tuchteloos heid van het opkomend geslacht. De heer v. u. Molen schetste, boe zekere moderne cinema-films het met ver bijsterende snelheid vermeerderende getal der jeugdige moderne apachen kweeken. De heer Geihard vroeg drankverbod tot den achttien jarigen leeftijd; de heer Knobel rookverbod voor kinderen. Minister Gort v. d. Linden maakte er zich eigenlijk met een Jantje van Leiden af, de zaak schuivend op de schouders van den gemeentelijken wetgever. Z. Exc. bo twistte, en hoe kon dit ookl? geen seconde, dat er iets moet, gedaaD om de jeugd to beschermen tegen allerlei moroeie infectie, de jonge lichamen en zielen bedreigend in onze maatschappij. Wie het dageHJksch relaas, in de bladen te vinden, volgt van diefstallen, inbraken,oplichterijen e. t. q., gepleegd door nauw de kinder schoenen ontwassen knapeD, zich organiseerend vaak tot apachen-^ benden, - hy heeft geen Kamer speechen noodig om to beseffen, dat de Overheid in deze niet „iets", maar zeer veel te doen heeft. En ook: dat zoo ergens, dan hier in de hoogste mate „periculum in mora" bestaat. Helaas, de weg, die in Nederland do Overheid noodig beeft om tot maatregelen te komcu hij is een zoo lange 1 Er is thans in den lande een beweging, zich ten doel stellend het voeren van actie om te komen tot herziening van onze ver ouderde handelswetgeving. Een dor tallooze onderwerpen van zeer bij zondere urgentie zal het nieuwe Lagerhuis, het op zijn werkprogram plaatsend, ertoe komen om ook in dit verouderde nieuw leven te brengen, - zich aanpassend tot de huidige toestanden - Zóóvele verwachtingen worden nu gebouwd op do Kamer, die door E. V. zal wordeu geschapen. De voorbeteiding is ln vollen gang reeds. Telkens worden nieuwe party programs: hetzij scherp omlijnde of slechts een schema gevend, openbaar gemaakt. Tal van candidateniyaten zyn gepubliceerd. En de Neutrale Paity, een groepje tooneel-artisten, waaronder de begaafde Julia Cuypers en Caroline van Dommelen, voor het .Lagerhuis candideerend, trok 't meeat de aandacht. Opende een ver gezicht, waarin do Tweede Kamer zittingen meer dan nu op ,d3gen van herrie' of van „spanning' tot de openbare vermakelijkheden, attrac ties, zouden gaan bebooren. Eilacy, hoevele verwachtingen, opdetoover- kracht van de Evenredige Vertegen woordiging gericht, zullen in Juni in rook vervliegen I'c Zal er vrees ik mee gaau als met som- miger naïeve verwachting, dat bet nieuwe art. 192 don langen, boozen schoolstrijd zou beëindigen. Dat men hier met een luchtkasteel te doen had, ieder zal 't dunkt me - toch til wel toegeven. Mr. Antonio. DE OORLOG. t Van het Westelijk front. Beriyn, 23 Januari. Ten noorden van Souain en noordoostelijk van Avocourt volgden op krachtige vuur actie aanvallen der Franscben. In hevige gevechten van man tegen man werd de vyand teruggeworpen. Ten oosten van Malancourt drongen onze troepen de vyaudeiy ke loopgraven binnen en keerden met een aantal gevangenen terug. Tusschen Beaumont en Ore es nam de artillericstrijd tegen den avond toe. Parys, 28 Januari. In Belg:ö, ten Oosten van Nieuwpoorf, zyn de Duitschers er by oen krachtigcn overval, dien zy hadden laten vooraf gaan door een intens bombardement, in geslaagd, voet te vatten in ren vooruitgeschoven gedeelte van ouzo eerste linie. In do buurt van Avocourt levendige actie van do artillerie. Het gevecht op zee bij de Dardanellen. Londen, 22 Januari. Ds Britsche admiraliteit geeft het volgende offlei- eole rapport over de gebeurteniason in verband met hut uitloopen van de Goeben (Soeltan Selim) en van de Breslau (Midllli). Den 20sten Januari, 's voormiddag# 6 20, toen de torpedojager Lizard op ongeveer tweo mijlen afafands van de Noord-Oostelijke punt van het eiland Imbros patrouilleerde, kreeg hy de Breslau in zicht, die in Noor deiyke richting stoomde, naar een punt ten Zuid-Oosten van Kaap Kep- halo, gevolgd door do GoebeD, cp ongeveer een myi afstands. De Lizard maakLo onmiddel'.yk alarm en, terwyi by het vuur opende, bleef by In zoo nautv mogeiyk con tact met de vyandel(jke schepen. De Goeben en do Breslau bonden op ongeveer 11.000 yards den strijd met de Lizard aan. De Goeben kreeg toen onze moni tors ln zicht in de Koesoe-baai, aan den Noordoosthoek van het eiland Imbros en richtte zijn vuur op hen, terwyi de Breslau de Lizard bleef beechisten, welke tengevolge van het welgericht vyandeiyk vuur, verhin derd werd n&derby te komen en tor pedo's te lanceeren. De torpedojager Tigross voegde zich toen by de Lizard en de beide vaartuigen trachtten do monitors to dokken, door een rookscherm te ont wikkelen. Inmiddels werd de Raglan (monitor) zwaar getroffen en in den grond geboord en do kleine monitor M. 28 midscheeps in brand geschoten hy vloog in de lucht en verdween •ongeveer te zes uur 's ochtends. De vyand staakte toen het vuren en koerste naar het Zuiden. Toen de Tigress on de Lizard treilers waarnamen, welke aan de monitors hulp kwamen brengen, achtervolgden zy den vyand. To zeven uur, toen de Breslau zich ongeveer zes mijlen ten Zuiden van Kephalo bevond, werd oen groote ontploffing waargenomen, dwars voor haar achtersten schoorsteen. Twee of drie minuten later werden nog drie ontploffingen opgemerkt en om tien minuten over zeven zonk de Breslau. De Goeben, die zag, dat de Breslau caar den kelder ging, wendde zich er heen, voer er eenmaal omheen en zette to9n koers in Zuidelyke richting. Onmiddellijk daarna kwamen vier vyandeiyke torpedojagers in hot gezicht, komende uit de Dardanellen, gesteund door. een ouden Turkschuc kruiser. Da Tigresa ea do Lizard bondon den strijd aan met de vyan- deiyke torpedojagers, die zich snel terugtrokken. De dichtstbijzijnde torpedojager was herhaaldelijk ge troffen en in brand geschoten. Ü9 Goeben hield iu Zuidelijke richting aan, totdat hij door een aanval van onze vliegtuigen werd genoodzaakt van koers te veranderen en naar do Dardanellen te stoomen. Hot schip liep toen op een mijn, waardoor het achterschip zonk met een slagzjjde van 10 tot 15 graden, waardoor de snelheid aanmerkelijk werd verminderd. Onze luchtstrijdkrachten vielen den kruiser herhaaldoiyk aan en raakten hem tweemaal, toen hij ter hoogte van Ghanak was gekomen. De Goeben verkeerde nu in zulk een beschadigden toestand, dat bij op het strand is gezet op de uiterste punt van Ena Nagara, ongeveer 100 yards van den vuurtoren. Nadat het scbip op het strand was geloopec, werd het nog tweemaal getroffdD door onze vliegtuigen, die door ver scheidene vyandelyke watervlieg tuigen werden bestookt. Naar onze viiegtuigen rapporteerden lag de Goeben Maandagmiddag nog in donzelfden toestand op het strand. Onze vliegtuigen werpen nog steeds bommen op hut schip. De duikboot- on mljnoorlog. Beriyn, 23 Jan. Onlangs zijn onze duikbeoten in de Middeilandsche Zee met bizonder groote resultaten tegen het transportvoikter naar Italiö en het Oostc-n werkzaam geweest. Zeven stoomschepen en 2 zeilschepen m9t rond 27,000 br. reg. ton zijn aan haar aanvallen ten offer gevallen. De vredesonderhandelingen. Ds msening dar Russsn. Petrograd, 22 Jan. In een officieel communiqué over de onderhandelin gen te BrestLitowsk wordt gezegd, dat von Kühlmaon ar op gerekend had, dat de Russische delegatie, om dat Rusland np.ar den vrede "erlangt, hem zou helpen tegenover do bavol ktcg de ware bedoeling van het Duitsche vredesprogramma te ver bergen. De Russische afgevaardigden zorgden echter, dat de bevolking, die een eerleken vrede vroeg, omtrent bet ware Duitsche imperialistische programma ten volle werd ingelicht. De Rusïische revolutie moge de annexionisten dan al niut kunnen verstooten, zy weigert in elk geval de brutale annexionistiache pretenties met het vijgenblad der democratie te bedekken. Da groote beteekenis van de be sprekingen is deze, dat zy het Duit sche imperialisme hebben ontdaan van den mantel, welke het uit de democratischs kleerkast had geleend en dat thans de doeleinden in al hun naakte wreedheid aangetoond werden. Die doeleinden beoogen o. a. het bezetten van byna alle grondgebieden, waarop zich thans Oostenrykera of Duitschers bevinden. Het comminuqué eindigt met de verklaringen, dat van de onderhan delingen niets meer te wachten staar. De stakingen In Oostenrijk. Wcon8D, 23 Jan. De dagbladen zyn heden weder verschenen. Io verre weg do meeste bedry ven is de arbeid hervat. Tot dusver zijn geen inci denten gemeld. Nog wordt gemeld, dat, terwyi Maandag 14 Jan. de staking wasbs- gonnofi in talryke oorlogsfabriekeD, Woensdag talrlJko particuliere be dry ven zich aansloten. Donderdag beletten de Weener arbeiders de tonstelling in de Hofoperazü dwon gen de directie het publiek naar huis to zenden. Viydags was geheel Weenen in duisternis gebuid; de schouwburgen spoelden niet meer. Vrydagmiddag werd h6t tramver keer gestaakt en verschonen de laatste couranten. Ofschoon alleen in Weenen dagen lang ongeveer éen halt millioen stakers op straat waren, zijn er slechts weinig excessen voor gekomen. De beweging vertoonde geon anti kapitalistisch karakter en was ook niet tegen den keizer ge richt. Iu Boedapest breidde de beweging zich veel sneller uit dan in Weenen. Op Vrijdagmorgen werd aldaar de algomcone staking geproclameerd on het tramverkeer stopgezet. Alleen de zetters en drukkers waren Vrydag avond nog niet in staking, maar maakten nog de ochtendbladen voor Zaterdag. De ceusuur verbood in de Zaterdagochtendbladen iets op te r.eraen over de algemsene staking in Boedapestwel mochten berichten worden geplaatst over de beweging in Weenen. Daarop belette het be stuur van de Hongaarsche sociaal dcmocratio het verder verscbyren der bladen. Do stakers kozen een raad van honderd vertrouwensmannen. D ze verschenen by generaal Hope en stelden voor de beëindiging van de staking do volgends voorwaaiden le. Onvoorwaardelijke vrede; 2e. In voel icg van don achturigen werkdcg 3e. Invrijheidstelling van Friedrich Adler en van alle wegers politieke misdryven veroordeelden4e. de- militarisatie van de bedrijven en opheffing van de oorlogsbedryven. Uit Oostenrijk. Weenon, 23 Januari. Bij de beant woording van interpellaties door Duitschers en Tsjechen ingediend in verband met de motie over het recht van zelfbeschikking, die den 6en dezer in de Tsjechische conferentie te Praag is aangenomen, hoef: de minister president beden ln het Huis van Afgevaardigden gezegdDeze motie, waariu men tevergeefs zal zoeken naar een spoor van saamhoorigheids- bovfcf mot de dynastie en het staats er band plaatst zicb tot zekere hoogte op e«a internationaal standpunt. Dit siandpuut is geschikt om den vyand te bemoedigen ea den oorlog to verlengen. De motie veiiaugt voor do Tsjechsin hut zelfbeschikkingsrecht om zich ondor losmaking van hot Btaatgverband volkomen onafhanke- ïykheid 6ü sou ïereiniteit te ver zekeren. Men kan de motie opvatten als een volstrekt vijandige uiting iegen dsr, ataat, die elke Oostenrijker ver ontwaardigd zou moeten afwyzenen elke Oosteurijksche regeering met alle middelen zou moeten besteden (luide toej., interrupties links en by de Tsjechen). Dat waarborgt de trouw aan do staatsgedachte "Van. de breede lagen des volks. Da regeering verwacht dat het volk in zyn edele gezonde kern uiet zal worden aangetast door do kiemen van een zelfoioordenaarspolltiek en hoopt dat de a&nbange.a daarvan de dwa lingen huns weegs weidra zullen inzien. Orer da stakingsbeweging zeide de eerste minister, dat deze weliswaar geeu buitensporig karakter droeg, maar toch bedenkeiyko vormen had kunnen aannemen. De overeenkomst met de arbeiders moet niet worden opgevat als een resultaat van den klassenstrijd. By deze overeenkomst zyn geen overwinnaars of overwennenen, de hervatting van don arbeid komt allen lagon der bevolking ten goede. Anderzijds hoeft de regeering geen bezwaar gemaakt tegen de hervor ming van het kiesrecht in de gemeen ten, welke de bevolking in beginsel niet kon worden geweigerd. Be minister-president besloot met een beroep op ieders vaderlandsliefde. Uit Engeland. Londen, 23 Jan. Vandaag is do jaarvergadering der arbeidersparty te Nottingham geopend. Purdy de voor zitter zei in de openingsrede: In tegenstelling mer de verwaoh tingen raast de oorlog met onver zwakte woede door. De arbsideie klasse zal nog tot in de volgeDdo geslachten de huillooze uitwerking op verschillende gebieden daarvan ondervinden. De Russische revolutie zal tot een uitgemaakt feit worden en een der grootste gebeurtenissen voor de geschiedenis. De Engelscbs arbéi'lersparty meet niets ongedaan laten om haar Rus-ische vrieDóeD te verhinderen een afzonderlijken vrede te sluiten met de raiddelrijken. Niets zou der demokratie noodlottigsr zijn. Duitschland en bondgenooton kuonen niet langer volhouden, dat ze een verdedigingsoorlog voeren. Purdy ging doorIodien het 't Duitsche volk en de Duitsche regee- riDg einBt is met het verlangen naar een vrede, die op beginselen van rechtvaardigheid steunt, ligt de weg voor hen optn. Laten ze zich ver- eonigen mot de beginselen, door Wil- son uiteengezet en den weg banen voor een wöreld-?ergelyk,dathetous mogelijk zal maken eon vrede tot stand te brengen, die geen kiemen voor een lateren oorlog in zich draagt. Terwyi ©Öitschland do bedoelde go bieden nog bezet houdt, zou bet een vrede door overleg uitleggen als een zege voor zich zelf en zcu het't volk in Duitschland nog stevigor onder het militarisme knellen. Indien Duitsch land en zijn bondgenooten de begin- eelen niet wenechen aan te nemer, die onze regeering en Wilson hebben openbaar'gemaakt, moeten we door vechten, tot een zuivere vrede dun volken ter wereld veroorloofr, in veiligheid verder te !e ren. Wy moeten volbouden, tot dat de zege buiten gevaar is. (Toej.). Uit Frankrijk. Havas meldt, dat Malvy is beklaagd ten eerste van op het grondgebied van do republiek en in zyn hoedanig heid van minister van biunonlandsche zaken den vyand te hebben Ingelicht over militaire en diplomatieke plan nen van Fraukryk, Inzonderheid by de krygsverrichtingen aan den Chemiu des Dames en ten tweede den vijand in de kaart te hebben gespeeld door muiteryen te verwekken. Een beschuldiging tegen BrlandT De ,Vo9S. Ztg." verneemt, dat Ciemenceau ernstige beacbuldigingeu uitte tegen Briacd, en by-Poincaré op diens arrestatie aandrong. De President verzocht Clemecceau eeist de behandeling van de zaak-Caillaux &f to wachten^ Ciemenceau hesft maat regelen geSfcien, om Briand te doen bewaken. Tegen Briand moeten soortgelyke beschuldigingen zyn ingebracht als tegen Caillaux. In Italië zouden ke wyzen gevonden zijn, dat Briand met It il iaatscho socialisten zou bebbeu beraadslaagd over een omwenteling, om e^n socialistiich-radicaal kabinet aan het bewind te brengen. De ge volgen daarvan zouden ook voor Frankryk belangryk zyn geweest. Het in Italiö ontdekte materiaal tegen Briand-wordt door de Italiaan- acbe regeering gebruikt by het onder zoek naar de nedurlaag aan de Isonzo Cadorna en zes andere generaalB zouden in staat van beschuldiging worden gesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. „Joseph In Dothan". WM herinneren on3 het optreden van Willem Royaards hier ter stede met zyn gezelschap, ter vertolking van Vondel's „Lucifer" met den meester zei ven in den titelrol, nu eenige jaren geleden. Een en al be wondering was toen het betrekkelijk klein aantal toehoorders. Eu we moch ten bet toen betreuren, dat in onze goede stad niet meerderen waren op gekomen om te genieten van Vondel's schoons taal. Ons publiek schynt van goedkoo pere (niet financieel bedeeld) pcözie te houden. Wat alleen niet pleit voor zyn smaak, noch voor zfja kennis. Wy, Nederlanders, kennen den grootsten onzer dichters, Vondel, niet, cf althans niet genoeg. Dat strekt ons niet ter eere. Hoo, anders, zou het kunnen zyn, dat „Tivoli" giaterenavoyd niet bar stens vol was? Vondel toch, van wien zonder ovor- dryving kon worden gezegd „Het Licht der Poëzie Voor 's afgiiDsts biixem vc-iligb, Der zanggodinnen huiügb, Is Vondel, d' eer van 't IJ." Die Gheaellen van dan spule, onder leiding van Cor Hermus, brengen Vondel op 't tooneel met .Joseph in Dothan". En nu moge het waar zyn, dat Vondel geeu uitbeelder van personen ie, dat hy niet de handeling op hul tooneel stuk naar voreu doet sprin gen, in zyn verzen ligt zulk een klank rijkdom en schoonheid, dat ook de oningewyde onwillekeurig onder de bekoring komt. Eigenlijk moet men het stuk ten volle kennen om van zyn schoonheid ten v811e te kunnen genieten. Want zelfs in .Tivoli" ging gisterenavond nog al wat van den klaukrytdom verloren. Waaraan het lag weten wij niet, maar niet aliyd zouden wy, zon der het gedicht te kennen, woord voor woord hebben kunnen verstaan. Josephs geschiedenis is uit de ge- wyde geschriften genoegzaam bekend. Hat tooneel was eigenaardig mooi. Daar zat perspectief in. De standen waren den heulen avond schoon, zoo van de Rey van kleine Engelen als van de spelend3 personen. Schilderachtige tafereelcn somtyds, tegen dien belichten of donkeren afgrond. De verzsn werden zeer fraai gezegd. Joseph sprak duidelijk en klaar en ook zyn broeders, onder wie vooral Ruben (Gerard Arbous) uitmuntte. Een prachtige kop was Juda (Willem v. d. Hoog;; die leek zoo van een Oostersch tafereel weggestolen. De rei van Eogslen werd begeleid door harmoniummuziek. In Amster dam meeuen wy, worden ze op de harp begeleid, wat nog schoon er zal klinken. Het niet talryke publiek heeft gisteravond genoten niet alleen de litfhebbers, de fijnproevers, die ge komen waren om zich in Vondels heeriyke verzen te vermeiéu, maar allon, naar 't ons voorkomt. En daarom vinden wy 't jammer, dat niet nog meerderen waren op gekomen, wyi .die ghesellen van den Spele" dat "werkeiyt wel verdiend hadden. Vondol zal echter ook zonder dat groot biyven. Heldtrschi Tooneelvsraeniglng „Tavenu". Heeft „Tavenu* zyn krachten over schat, toen het Fabricius' „Do rechte Lyn" koos als benefiet^voorstelling on daardoor dus zichzelf plaatste boven het standpunt van louter dilletiantis- me, dat voor de leden en donateurs hot verplicht aantal uitvoeringen geeft? Wy zouden het niet graag vfillen beweren. Fabriciuü' sterk drama vereisebt sterk spel. Trouwens, het feit, dat niemand minder dan Louis Bouw meester do rol van Wilko de Hond speelde, bewyat die. Dat de heer Van der L«e deze rol aandurfde, pleit voor zyn zelfbowustzyn. De vraag is dus: was de Wilko de Hond van dien heer goed, drageiyk of zoo zoo? Er is maar één woord noodig voor het antwoord uitstekend. De heer Van der Lee was absoluut voor zyn taak berekend, in alle opzichten. Hy bad gestalte, stem, houding, kortom alles mee by de uitbeelding van deze zware rol. Zyn gebaar was sober, zyn spel in alle opzichten beheerscht, en af, zijn tragiek aangrypend. Zijn rol was een by uitstek dankbare, dit dient gezegd, want Fabricius heeft van Wilko de Hond eon sterke, stoere figuur ge- maakt.chevaher sana p.ur nireproche. Vraagt men zich wel eeua af - met name in het eerste en tweede bedryf - of de zelfbewustheid van de Hond wel wat tè romantisch is aangedikt, of niet te veel een papieren romanheld van hem is gemaakt, - eenig nadenken doet ons inzien, dat figuten als Wilko bestaaD, goddank bestaan, al komen wy ze niet olken dag tegen. Misschien dat in het derde bedryf, waar Wilko, de onkwetsbare, in de uenig kwets bare plek geraakt wordt, die hy bezit zyn hart en gemoed, dit zielkundig proces niet voldoende reliëf kreeg, bedenken wy, dat het eon taak is, die alleen een heel groot apeler caar bjhooren kan vervullen. En bedenken wy ook, dat in Wilko's figuur de psychologie van zyn mislukt huweiyk naast do biykbaar opzatteiyk terzijde gedrongen liefde voor Dieuwkefcu'üf ia raar onze meening, althans onvol doende door den schrijver aanneme- ïyk is gemaakt. Hem ebeatürtig was mr. Hardius (J. B. Schuil), doch diens taak in het drama is een geheel andere. Hy is aanvankeiyk de transigeerende in trigant, die den stryd met Wilko's eeriybe rechtschapenheid aanbindt en djen in het derde bedryf verliest en eeriyk zyn schuld bekont. Hy is niet zoo ten voeten uitgeschilderd als de hoofdpersoon en uit den aard dei zaak is zyne rol daardoor ondank baarder. In zyn samenspel met Wilko was by nochtans de sterke, zelfbe wuste financier en hut was een go «ot naar beider spel te kijken. Kraneck, de makelaar, de sluwe schurk, dio „zaken" komt doen mtt Wilko en door dezen tenslotte zonder vorm van proces de deur wordt uit geschopt, werd eveneens prachtig vertolkt door den heer Jac.B. Polak. Met beheerscht en uitstekend inge speeld spel wist deze heer van deze rol iets goeds te maken. Ook Koert Falk, (J. K. Pilaar), de koloniaal, was in zyn beschaafd spel en zijn kranig en correct acteeren uitstekend. Zyn vry ondergeschikte rol vervulde by met distinctie. Tenslotte drie kleinere rolletjes: Steven Tyssen, zendeling leeraar (D. LeijeD), Louis Volders (E. Slikker) en Van Buuren (P. C. de Boer De heer Leijen schoot absoluut tekort. En in temperament èa in acteeren was hij niet tegen zyn rol opgewassen hy wilde dramatischer zyn dan noodig was en daardoor boette zyn optreden in aan natuuriykbeid. Beter was de beer Slikker als Louis Volders; bij is trouwens kort op het tooneel. De beur P. C. de Boer had de aller belabberdste rol van Van Buuren. over wien in zijn tegenwoordigheid gerecht wordt door mr. Hardius en do Hond, cn dio als geslagen hond moet afdruipen. Hy leverde voor dezo rol voldoende spel. Er waren drie damesDolly, Wilko's vrouw (mevr. M. E. dn Vdj- Woud), die een zeer moeieiyke roJ had en daartegen niet was opgewassen. Zy was het is zonderling om in dit verband van dsze eigenschap in ongucstigon zin te spreken, maar het kan niet aDders te veel dame, te weinig het ietwat lichtzinnig aan gelegde burgermeisje, met haar aboc- luut gemis aau beschaving en elementaire ontwikkeling. Het canail- luuae, geraffineerde, door de wol ge verfde van Dolly gaf zij niet weer haar hysterisch lachen ic het tweede bedryf leek naar niets. Fabricius heef: deze figuur tamelyk scherp geteekeudwij hebben een aardig goeden kyk op Dolly, zoo'n meisje „waar wol een aardigheidje mee is uit te halen", maar dat moet dan toch ook naar voren komen. ziet, Dolly, wy zeggen net zoo als we 't meenenging ook niet uw man, dien gy zoo weinig waard zyt, steeds „de rechte lyn I Dieuwke Eylinga (mevr. van der Lee) vertolkte haar rol goed, ofschoon wy ook hier wat meer temperament zouden willen hebben. Zoo'n stil gesloten meisje, met in haar hart die sterke liefdo voor Wilko, is iemand by wie ook uitwendig de warmte van haar gevoel naar buiten straalt. Met haar echtgenoot leverde mevr. v. d. Lee vooral in het d6rde bedryf fraai spel. Mej. Burgers was een allerleukste bakvisch (Mary)zij speelde levendig, ongekunsteld, en met veel routine. Z(j is een eerste kracht der vereenigiag. Het sterke stuk boeit van begin tot einde. Be dialoog ia schitterend ala een vuurwerk knettert vaak d9 geest, en allea byeengenomen kan de schryver, gesteld hy ware aan wezig geweest, dubbel on dwars te vreden zyn met een zoo in alle op zichten verzorgde opvoering. Want de inrichting van het tooneel een Indische vóórgalery zal wel tip top zyn geweest, daaraan twyfelen wy niet, en wat de grime betreft, ook die was prachtig. De heer Van der Lee had een prachtigen kop alleen door een pruik en wat rougede heer Schuil imponeerde met zyn laDgen grijzen baard geweldig; de heer Leyen zag er als zendeling stemmig uit. En zoo na venant. Dat was alles eerste klas werk. Een gacschen langen avond lang hebben du spelenden een tjokvolle zaal geboeid. En een vollen buidel namsn zy ruim 12 uur mee naar huis. Zoo waren beide partyen, de actieven cn de passie ven, tevreden, betgeen men niet altyd zeggen kan. - Op de propaganda vergadering in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond door da katholieke drank- bestryders-organisatiea alhier gehou den, werd de volgende motie aan genomen „De Openbare Vergadering, belegd door hot Kruisverbond en de Jjfariavor- eeniging, gehouden op Zondag 20 Januari 1918 te Helder, bezocht door 200 personen, „kennis genomen hebbende van h6t Adres door alle drankbeitrydersver- eenigingen in den lande aan H. M. de Konigin gezonden, inzake beper king der alcoholinduatrie en van de toelichting daarvan, „betuigt haar volle sympathie met bedoeld adres en dringt er by de Regeering van Nederland op aan de alcoholindustrie terug te brengen tot den kleinst mogeiyken omvang." Gemeenteraad. Do Raad der gemeente vergadert Woensdag 30 dezer. De volgende onderworpen zullen worden behandeld: Ontslag onderwijzer. Verzoeken om eervol ontslag van a. W. van Scheyen, als onderwijzer aan school 8, met ingaDg van 1 Jan. 1918; b. J. Sirjewel, als onderwyzer aan school 3, met ingang van 1 Maart 1918. Levsrlng straststeensn. Herstemming over het voorstel inzake de levering van straatsteen cn door Gebrs. van Loo te Brummen en om aan hen op bun aanneemsom een toeslag Te veileenen van f 300.—. (Art. 80 der Gemeentewet). Betaling post onvoorziene uitgaven. Voorstel tot betaling uit den poat voor onvoorziene uitgaven der be grooling voor 1917 van een bedrag groot f 10.34, aan de N.V. Fabriek en Magazyn van Wetenschappelijke in strumenten te Utrecht. Belooning ooneiergs schooi 8. Voorstel tot nadere regeling der jaarweddo van den conciërge van school 8. Gratificatie. Voorstel om aan H. I. van Wouden berg, eervol ontslagen bankwerker aan de Gasfabriek, ook voor 1918, een gratificatie te verleenen van f 125.—. Vischafslag. Voorstel tot opnieuw vaststelling der Verordoning op den afslag van visch. Centrale keuken. Verzoek tot regeling van de betaling van het nadeelig saldo der exploi tatie van de vroegere keuken, groot f 1187.88$. Gemeentelijk Werklozenfonds. Voorstel om met ingang van 1 Jan. 1918 bet salaris van den secretaris der Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering te verhoo- gen van f 200.- op f 300.—. Gratificatie. Voorstel om aan den gasmeester K. Nieuwstad en den adjunct-gas meester J. Vahstal, ieder eengratifi eatie toe te kennen van f180.— voor buitengewone diensten tydens een vacature van adjunct-gasmeester aan de Gasfabriek van 1 Maart tot 1 December 1917. Aankoop grond. Voorstel tot aankoop van ongeveer 8300 c.A. grond, sectie E no. 30 in den Held. Polder, voor het grondbedryf en van ongeveer 2570 c.A. grond (E. 452; met bestemming tot plant- soenaanleg en uitbreiding der begraaf plaats. iaarwsdden burgemeester, secretaris en ontvanger. Schryven van Ged. Staten van Noordhollaud inzake eene nieuwe salaris regeling voorden burgemeeïtc dea gemeente-secretaris en den g9 meerite ontvanger, met voorstel van Burg. en Welh., amendement A. W. MicheJs c.s. en nader voorstel d»r Commissie voor de salariaregfiling. Verordening Vischafslag. Door B. en W. is het volgend schryoen aan den Raad der gemepntu gericht. Na de in Uwe vergadering van 18 October 1917 genomen beslissing, is door het lid -van ons Colloge, tot wiens byzonderen werkkring de zaken van deD vischafslag sedert zyn over gegaan, de vraag van reorganisatie van den afslag opnieuw tor hand genomen. Ten einde het gevoelen te ver nemen van alle partijen nopens de vraag, hoever met verhooging der rechten zou kunnen woruen gegaan, is een vergadering gehouden mui vertegenwoordigers van du Kamer van Koophandel en Fabrieken, vis- schers en vischkoopers. Op die byeonkomat werd door de vischkoopers betoogd, dat velen hun ner eene vermindering der z.g. koop manskorting niet zouden kunnen dragen, omdat, waar zy na3r andere gemeenten veelal weer tegen de marktprijzen moeten leveren, juist in die korting hun eenige verdienste ligt. De visschers van hun kant be toogden, in een grootere verminde ring van de bruto opbrengst der aan gevoerde viscb dan te IJmuideu ge mist moet worden, niet te kunnen berusten. Zy verklaarden, dat, wanneer dit het gevolg van verhooging der rechten zijn mocht, in nog meerdere mate dan thans aan den afslag te IJmuiden de voorkeur zou worden gegeven. Het totaal der afslagkoaten, mot inbegrip van de Registratierechten, bedraagt te IJmuiden 41/a%- Ditzelfde percentage zou hier ver kregen kunnen worden, indien do rechten bleven gehandhaafd op V/3°/0, overeenkomstig Uw bovenaangehaald besluit, de geldschieter 1/a °/0 genieten zou en de koopmanskortmg tot 2V2 °/0 verminderd zou worden. Hoewel noode, verklaarden du kooplieden in dezo vermindering te zullen berusten; zy hielden echter vol, in geen geval verder te kunnen gaan. Eene juiste waardeering van hetgeen door visschers en kooplieden wordt volgehouden, is voor ons College, indien al mogeiyk, uiterst moeilyk.' Iu overeenstemming met het ge voelen der beide vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, dio de bovenbedoelde vergadering by- woonden, komt het ons voor, dat het, om den vischbandel, die hier nog is, te behouden en, zoo mogeiyk, uit breiding ervan te berordorec, de veiligste weg is, indien de Gemeente niet, door verdere verhooging der recbteD, een conflict tusachen koop lieden en visschers uitlokt. Wij achten het daarom noodzake- lijk, dat hefflngepercentage van l'/j te behouden. Ook ten aanzien van den werk kring van den aan te stellen of toe te laten geldschieter komt het oe* voor, dat aansluiting by het beslaande moet worden gezocht. Het zal dan voldoende zfje, indien de Gemeente zich met het verstrek ken van crediet niet inlaat, maai den „geldschieter" al3 tusschenper- soon voor de uitbetaling der koop penningen aan de visschers oon offi cieele positie verschaft. Voor een góeden gang van zaken aan den afslag is noodig de aan schaffing van kisten, waarin de viscb door de verkoopera wordt gestort. Ook dient aan het havenhoofd eene interlokale telefoonaansluiting ten behoeve van den vischhandd aan wezig te zyn. Door deze uitgaven en de overigens te verwachten vermeer dering van den afslag zal, onder normale omstandigheden, by een heffingspercentage van l1/», waarvan Va registratierecht afgaat, de ge meente waarschynlyk geen winsten uit den afslag trekken. Wy moeten er echter op wyzen, dat artikel 254 der Gemeentewet het behalen van dergelyke winsten ver biedt. Over de vraag of in dat artikel onder „verkeer" alleen het personen verkeer, dan wel ook het handels- en goederenverkeer moet worden be grepen, bestaat verschil van meening. Indien echter, overeenkomstig een vry algemeenen wenscb, de afslag van visch buiten den gemeenteiyken afslag verboden wordt, zal, naar het ons voorkomt, deze inrichting er eene zyn, waarvan het gebruik by wet of verordening is voorgeschreven, zoodat voor het gebruik of genot daarvan, overeenkomstig het aangehaald arti kel; niet méér mag geheven worden, dan vereischt wordt tot dekking van de ten laste der gemeente komende koeten van den afslag zei ven of „van werken of inrichtingen, welke iu rechtstreeks verband daarmede aan gelegd en onderhouden zyn of worden en waarvoor geene andere afzonder- ïyke heffing geschiedt." De betrokken belastingverordening zal dus naar onze meening ongewijzigd kunnen biyven gelden, zooals ?jj in U we bovenbedoelde vergadering werd vastgesteld. De verordening op den afslag behoeft in verband met het boven staande eenige wyziging en aan vulling. Overeenkomstig bet bovenstaande wordt een nieuwe verordening voor gesteld. BINNENLAND. Dinsdag is de heer Job. van 't Lindenhout, stichter der was inrichting te Nebrbosch in den ouder dom van 81 jaar overleden. Ds „Nlsuw-Amstsrdam". Van betrouwbare zyde vernemen wy, dat het vaststaat, dat de, Nieuw- Amsterdam" na aankomst in Amerika naar ons land zal terug keer e n. De Amerikaansche autori teiten hadden daartegen in verband met de nieuwe voorloopige regeling in zake onze scheepvaartgeen bezwaar. De vertraging in het uitvaren zou hieraan zyn toe te schryven, dat de directie van de Holland-Amerika-iyn nog wachtend is op een schriftelijk

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2