COURANT ssa No. 4890 ZATERDAG 2 FEBRUARI 1918 46o JAARGANG Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 6300 ex. - AbonnementsprijsIn de stad fl.per post fl.25, Buitenland 12.25. - Losse ex. 3 cent. Advertentlën per regel 10 oent10 °/0 oorlogstoeslag. Op- es ondergang van Zon an Maan as tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd). Febr. op: ondar: op; ondar: v.sa.:n.m, Zondag 8 m. 0.11 m.9.34 7.42 4.48 11.68 -.- Maandag 4 1.20 9.69 7.40 4.50 0.1 0.85 Dluadag 6 2.29 .10.32 7.83 4.68 0.46 1.25 Wo«oad. 0 3.36 „11.16 7.36 4.66 1.60 2.36 Doudard. 7 4 34 a. 0,18 7.84 4.57 8.10 4.0 Vil/dag 8 n 5,24 1,28 7.82 4.68 4.35 5.20 Xatardag 9 6.3 2.43 7.80 6.0 6.66 6,30 DE WEEK. 29 Jan u a r i. In zijn lofdicht aan de nagedach- tucia van den ouden burgemeester Hooft wijst Vondel op den ewaren druk dar verantwoordeiykheid, op de regeerders rustend. En hij roept doelend op hetgeen zij, die op het bussen der e6re zijn geplaatst, hebben te torsea uit: „Och, wat is 't een lastig pack I" Die woorden zijn my vóór den geest gekomen op 24 en 25 Januari j.1., in do zitting dor Tweede Kamer van de Staten Generaal. Toen de premier van het extra-parlementaire Kabinet, inr. Cort v. d. Linden, te doorstaan bad den hevigen, scherpen aanval op zijn onderwijspolitiek, waar- toe da heer Otto do onverzoenlijke uit Amsterdam III, het imtiatie&nam met zijne verklaring, waarvan bij meldde, dat „enkele leden" de strek king ervan steunden, 't Was, weet men een „gewogen, maarte licht bevonden1' aan Exc. Coit v. d. Linden'» adres; bet opzeggen van vertrouwen aan den man der pacificatie, van de Revisie 1918, naar aanleiding van wat de heer Cort v. d. Linden had gezegd over de verhouding van, den Staat tot het openbaar en bijzonder onderwijs. Nadat de heer Otto reed» had verklaard, dat de minister z. i. van 1913 „zco goed als niets" voor het onderwijs had gedaan. De premier maakt gedurende de gehate discussie over zijn Hoofdstuk V d8n indruk van iemand, die af gemat is; er naar hunkert te worden afgelost van den al te zwaren post. En wie khn er zich over verbazen 1?... Dazo meer dan-zaventigjarige staats man heeft speciaal sinds Augustus 1914 een taak moeten vervullen, voor jonger schouders te omvangrijk. Thans komt men tot hem met een lange, lange lijst van „desiderata" en grieven. Verbetering van salariëeritig voor hoogleararen, leeraren en onderwijzers. Tal van vragen in het belang van allo takken van dienst, onder Binnen- landsche Zaken reasorteerend. Nie mand zal ontkennen, dat een zéér groot percentage van deze „desiderata" op eïFeh van billijkheid berust. Ö3 afd. Onderwijs is in den loop der jaren uitgegroeid tot iels, waarvoor de premier ontkende 't niet een afïonderlijk departement van algemeen bestuur noodig zal worden. De vraag is maar gelijk dr. Nolens op de droog-leuk-meerdere wijze, hem eigen, opmerkte telkens om de vier of vijf jaren iemand te vindon, voor de leiding ervan geschikt. Want óók onder E. V. zal Heer Kiezer wel voortgaan na eene „legislatieve periode" de ministers te noodzaken, bet. veld te ruimen. Minister Cort v. d. Linden wees op de reuz8taak, door hem verduld, die tot beperking leiden moest. En hij herhaalde wat de verhouding van den Staat tot openbaar en bij zonder onderwijs betreft wat feite lijk den grondslag vormt der paci ficatie, der z g. beëindiging van den schoolstrijd, waarvan wij nu allen wel weten, dat zij een „fata morgana", een luchtkasteel, is en anders niet. Toen ia 't, weat.men geschied op Vrijdag 25 Januari j.1. dat, het amendement-Dresselhuys, uiterlijk och-zoo-simpel en .onschuldig, slechts de conversie vragend der driejarige R.H.B.-school te Hel,mond tot eene vijfjarigemaar in werkelijkheid een motie van afkeuring van mr. Cort v. d. Linden's onderwijs beleid (zooals de heer Dresselhuys zelf had onderstreept) werd aangenomen, Rechts tegen Links. Terwijl van de soc. democraten slechts mr.Tio sistra de leider, ridderlijk en loyaal genoeg was om te weigeren met de „ver kapte motie" mee te gaandus te handelen in flagranten strijd met de pacificatie, pas gesloten. Terwijl ook de motie-Teenstra, stichting op ruime schaal vragend van Rijks H.B.- scholen, in R9ohtsch-Linksche stem ming werd aangenomen. In normale omstandigheden zou dit beduiden een zoodanige break tusschen minister en Parlement, dat de raadsman der Kroon onverwijld zijn pórtefeuille ter beschikking zou 3tellen. Thans zal het échec den premier toegebracht, geen onmiddellijke gevolgen hebben. De heer Cort v. d. Linden zal blijven, op het Torentja, totdat de storm van Juni a.s. het extraparlementaire Kabinet doet verdwijnen,, don „nor malen pplitieken dood" doet sterven van alle ministers in den modern- conatitutioneelen Staat. Er zal een suppletoire Begrooting .van. Binnen- landsche Zaken,, komen. En daarop zal gebracht van het meesf-urgente, wat financieel bereikbaar is. Het verdere blijft „toekomst muziek", waarmee de mau, die straks de politieke nalatenschap Cort v. d. Lin den moet aanvaarden, rekening zal hebben te houden» Maar wèl maakt 't een weemoedige indruk, - deze breuk tusschen den grijzen premier en de Vertegenwoordiging nabij de schflidensure. Eo wèl zeer scherp duidelijk is gebleken, hoe het kaarten huis der pacificatie, het kunstig- opgebouwde, reeds nu is ineenge- gestort l Het plan van „sommige Linksche leden", waarvan in de pers gerept wordt, om hun gebrek aan vertrouwen in mr. Cort v. d. Linden's onderwijs beleid zelfs zóóyer uit te strekken, dat men tegen de Begrootiug zou stemmen, zal wel niet over de gansche Linksche linie worden tenuitvoer gebracht. De „wenk", dis een onbetwistbaar succes voor de Otto' en Heeres' mng worden genoemd, - laat trouwens aan duidelijkheid niets te wenschen over De perkara" met.het vluchtelingen kamp te Gouda, waarbij de Staat er op schromelijke wijze in Aug. '14 tusschen zou zijn genomen door onereus contract, van kracht zijnde tot het eind van den oorlog, was voor minister Cort v. d. Linden reeds ver.ro van opwekkend. Hier rust erkennen allen - geenerlei „odium" op Z. Exc. Maar toch blijft de overeenkomst ean ondoordachte daad, volbracht in de woelige dagen van het begin der wereld crisis. Thans vragen de contractanten „onpartijdig onderzoek" en wij de N.V. Soijgroenkweeberij te Gouda het contract ongedaan maken, bij aldien de arbiters verblaren dal het, „schandelijk" is. Een tamelijk elas tische omschrijving voor sommigen. Intugschen heeft men af te wachten, of het. in de Kamer gevoerde debat er toe zal leiden, dat de arme Staat die thanB zooveel te dragen heeft; die weer twee millioen extra heeft gevraagd ten bate der vluchtelingen, waarvan velen uit het noch zijn coupons noch bet onderhoud voor do noodlijdende Russen, hier vertoevend, betalend Rusland dat. aroie Vader Staat althans van hst Goudnche lastpostje zal worden bevrijd!... Licht en schaduw blijven elkaar op de grilligste wijze afwisselen. Al» in de natuur, waar de felle vorst plot» voor zoel lento-weer plaats maakte, vervolgens voor druilige dagen van kwakkel winter, die het. getal der zwart-omrande annonces in de bladen met angstwekkende snelheid doet aangroeien. De „Nieuw-Acosterdam" ia eindelijk onder de noodige waarborgen en met belofte van onmiddellijken terug keer naar Patria naar Amerika vertrokken. Maar do jobstijding over het torpedeeren van do „Folmina", van de Rotterdamsche firma De Poorter, naar Engeland gaande om kolen in to lad^n, doet duizenden den schrik om 't hart slaan. War. hebben wij te wachten, als de overeenkomst met ds Ectente dan eindelijk tot stand zal zijn gekomen, de economische overeenkomst, onze in Amerika vastgehouden sche pen te langen leste bevrijdend Bi) voorbaat kwam een officieus communiqué waarschuwen tegen „overdreven verwachtingen". Dat wij ous geen thee meer kunnen aan schaffen, weldra, 't behoort ten slotte toch nog tot de misère van kleinere eoott, evenals 't al-meer onsmakelijk worden van het brood. Maar het perspectief is verre V3n bemoedigend Vroegzom?r-1918 zou in economische» zin zéér harde dagen bunnen brengen. De enquête, door het „H.blad" ingesteld naar de waarschijnlijkheid dat Duitschland, op grond vaa de overeenkomst met Amerika, onze reederijen op de zwarte lijst zal plaatsen, gaf vrij-bemoeöigend resultaat. Maar het gevaar blijft dreigen. Brute willekeur wordt naar gelang de wereldbrand langer voort- woedt, steeds wreeder en machtiger. Zelfs Portugal durfde 't aaD, driest geworden door zijn machtige, bond- genooten, de maïa-lading van de „Kennemorlacd" zich toe te eigenen het schip zelf dan uit consideratie voor Nederland, wordt erbij gevoegd van de Kaap Verdische Eilanden vrijlatend Z9ker, de lichtpunten in de duisternis blijven. Het. accrès der Rijksmiddelen in 1917, - zoadat het geraamd tekort een ovorschot van c. a. twintig millioen werd - is prachtig. De opening der Tweede Jaarbeurs te Utrecht, die den 15en Februari door H. M. de Koningin zal geschieden, is een verblijdend teeken van wakkere bedrijvigheid op com mercieel gebied. De plannen tot stichting van een Nederlandsche fabriek voor draadlooze telegrafie doen blijken van een krachtig, goed streven om ons onafhankelijk te maken van buitenlandache onderne mingen. Zeker, - er is nu pittiger durf, energie in het krachtig- op levend steunen van handel en industrie. Maar de nooden van den crisis-tijd zijn helaas overheerschend. En de bezorgdheid voor de naaste toe komst is uitnemend, ook bij hen die zich niet door verslappend pes simisme laten overvleugelen. De toe nemende criminaliteit is ongetwijfeld zorgwekkend. Het gelukkig bijtijds ontdekte gruwelplan van e6n bende jeugdige schavuiten om het kruithui» to Haarlemmermeer in de lucht te laten vliegen een vingerwijzing voor de autoriteiten tot scherpere bewaking^ allereerst I doet opnieuw den blik richten naar de dringende urgentie van maatregelen tot het bekampen der tuchteloosheid van do jeugd, waarover pas in het Lagerhuis zooveel is gesproken. Er zijn ongeluks profeten, die ons de naaste toekomst met heelzwarte kleuren teekenen. Bij de alarmisten tegen wie De Génestet in 1848 zoo fel toornde heeft men zeker geen heil te zoeken. Maar soms hoeft toch de optimis tisch-aangelegde mensch in üoze dagen sen zware toer, er zijn goed- humeur bij te bewaren. Mb. Antonio. De legerberichten van 30 en 31 Januari. Op het plateau van Asiago hebben de Italianen een beteekenend voordeel behaald, hetgeen bewijst, dat met behulp van de versterkingen der geallieerden, de strijdvaardigheid van het Italiaanscho leger grootendeels is hersteld. Na hun eerste succoz sloegen de Iraliaren talrijke tegenaapvallen van de Oostenrijkers af. Daarna opnieuw tot den aanval overgaande, vermees terden zij den Monto di Val Bella. Twee vijandelijke divisies werden zoo goed als gahoel vernietigd. Tot dusver werden 100 officieren en meer dan 2500 man gevangen genomen. Da buit bestaat uit 6 kanonnen, ongeveer 100 machinegeweren, eenige duizenden gowereu en een groote hoeveelheid munitie. Volgens het communiqué -an Don derdag bleven de Italianen krachtig opdringen en verbeterden zij himno stellingen. Da Oostenrijkscho en Buitsche be richten van 81 Januari melden het mislukken van nieuwe aan vallen der Italianen op het plateau van Asiago. Du duikboot- eo mljnoorlog. Volgens het officieele Buitsche be richt van 31 Januari werden in de Middellaudache Zee 19.000 ton aan scheepsiuimte vernield. In het Engolvche Lagerhuis werd mededeeling gedaan van bet tot zinken brengen van een stoomschip op weg van Engeland naar Ierland. 5 manne lijke en 2 vrouwelijke passagiers als mede 4 leden der bemanning en een hofmeesteres kwamen hierbij om. Van Turksche zijde wordt gemeld dat in de Dardanellen door hot vuur der kustbatterljeu de Engelscüe duikboot E 14 by Koemkale in den grond word geboord». Van een tweede Engolscho duikboot, do E 82, is bij Nagara de periscoop weggeschoten. Daarna zag men een groote olie-vlek, zoodat men met tanie lljke zekerheid kan aannemen, dat ook deze duikboot vernietigd is. Met voorby gaan van den Duitschen gezant te Madrid, zal door de Spaan- sche regeering een brachtigprotost aan de Duitscho regeering worden gezon den, inzake de torpedeering van bot Spaansobe s.s. „Giralda." Luchtaanval op Parijs. Van Fransche zijde wordt dd. 31 Jau. gemeld, dat Woensdagnacht een aantal vijandelijke vliegtuigen Parijs van uit het O. en Z O. hebban aan gevallen. Er werden bommen gewor pen in do voorsteden er; in hot bij zonder op den rechter-Seineosver. De verliezen zijn aanzienlek. O.a. werden tv/66 hospitalen getroffen. 60 men- schen werden gewond. Een vijande lijk vliegtuig werd neergeschoten. De inzittenden werden gesargen ge nomen Engeland'; oorlogskosten. Bocar Law heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat gedurende de zeven weken, eindigende op 19 Januari, de uitgaven des lands 7,517,000 daags hebben bedragen. Uit Rusland. De Franscbe regeering heeft thans voor de tweede maal door den gezant Noulens by de volkscommissarissen geprotesteerd togoa de in beslag neming vaa hot .Petrograder filiaal van het Crédit Lyonnais. De regesriDg ver klaarde uitdrukkelijk, dat zfi de door- zoeking der safea en der bank zelf, alsmede elke inmenging in de interne ^aangelegenheden dezer bank verbiedt. Mochten de commissariaten hieraan geen gevolg geven, dan zou de Fran- seho legeering wel een middel weten te vinden oai Franech eigendom te beschermen en de verliezen, die dooi de Bolsjewikizijn ontstaan, te dekken. Rusland, Roemenië en de Entente. Uit St. Pateisburg worde» de na volgende bijzonderheden gemold om trent bet bloodigo treffen tusschen Roemeenache en Russische troop ei: op den 23ïten Januari. Het gevecht had plaats aan den spoorweg van Ungani naar Kisbjinef. Drie Russische bataljons omsingelden een kleine Roemeenschoafdeeling.die een station bazel; hield en eischto haar overgave. De Roemeniërs gaven in een telegram naar Ungeni kennis van hun netelige positie en boden vastberaden tegen stand. Na een half uur vurens uit machinegeweren en geweren waren op weinigen na alle Roemeniërs buiten gevecht gesteld. Toen kwam er een trein van Uogeni met een bataljon infanterie, vier lichte kanon nen on verscheiden machinegeweren. Deze strijdmacht viel de Russen onverwijld aan on dreef hen terug. Aan beide 2ijden waren de verliezen aanzienlijk. De Roemeniers rukten verder Beseatabië binnen. Volgens een bericht van 28 Jan. uit St. Petersburg hebben zy Kisjninef bezet. Deze stiijd tusschen Rusland en Roemenië zal misschien aanleiding geven tot ernstige verwikkelingen tusschen Rusland en de Entonte. Naar de Times uit Sti Petersburg verneemt spreekt men in diploma tieke kringen aldaar over de moge lijkheid dat de ambassadeurs van de Entente Rusland zullen verlaten, als de rapublikeinsche regeering aan Roemenië den oorlog verklaart. Zon dag ia overleg gepleegd tusschen die ambassadeurs en den Roemeenschen gezant, maar vorder verneemt men niets over de zaak. Te Wladiwostok hebben de aldaar aangekomen Eugelsche, Ame rikaansche en JapanBche oorlogs schepen troepön ontachoept, welke de stad hebben bezet. Aan de Rus- siacho autoriteiten werd een nota overhandigd, die, uit naam van alle mogendheden, wier troepen zich in de stad bevinden, door den Japan- schen conBUl-generaal to Wladiwostok onderteekend ia. Ook de strijd in de Oekraïne wordt voortgezet. Volgens een bericht uit St. Petersburg, d.d. 31 Januari is Kief door de Bolsjewiki genomen. De toestand in Finland is zeer verward. Uit de verschillende berich ten is niet op te maken wie eigen lijk de overhand heeft. Het zuiden is blijkbaar geheel in handen der maximalisten. Echter rukt uit het noorden een Finach beschermings- corpa onder generaal Mannerheim, na3r het zuiden op. Te St. Michel weid de Roode Garde genoodzaakt zich aan dit loger ovor to geven. Da aanvoerder werd ge vangen genomen. Vurende batterijen worden stormenderhand door do Finnen genomen. Ook by Gonlakar- leby wa8 het succas aan de zyde der Finnen. Op den verderen marach naar het Zuiden kreeg generaal Mannerheim groote versterkingen. Vaa 15.000 man groeide het leger aan tot 50.000. Het plan is de Russen uit Finland te verdrijven. Intuaschea heeft de Finsche regee- ring aan Zweden om hulp gevraagd. Een daartoe afgevaardigde commissie is reeds te Stockholm aangekomen. Uit Spanje. Te oordeelen naar de berichten in do Spaansche bladen woidt de ecoDO- miscbe toestand van SpaDjemetden dag slachter. Sehaarscbte en duurte, nog verergerd door een niet altyd feilloos werkonde distributie, hebben de bevolking verbitterd. Te Malaga schoolden 14 Jan. duizenden vrouwen uit da arbeidersklasse samen en ver hinderden tal van arbeidsters naar de fabrieken to gaan. Een groot aan tal vrouwen drong haf, station binnen en maakte zich meester van de man den viscb, die voor uitvoer waren bestemd. Ook vele zakken aardappe len werden buitgemaakt. Te Baicelona waa de toestand uiterst beuard. De menigte maakte aanstalten om het gouvernements gebouw tc bestormen, en ondanks de belofte van den gouverneur dat hij de prijzen voor vleesch, aard appelen en boleu zou verlagen, was de oproerige massa niet te kalmeoren. Te San Vicentedo hadden ernstige onlusten plaats ten gevolge van hot volslagen gebrek aan meel. Da „Mattn" verneemt, dat te Bar- celofia een staking ia uitgehrokun, die steeds verder om zich heen grijpt. Meer dan 300 000 arbeiders hebben het werk reeds neergelegd; alle fa brieken zijn gesloten. De winkels van levensmiddelen zijn door het grauw geplunderd. binnenland: Nedsrlaitdsrs ta Patrograd. Her Ministerie, via Buiteniandsche Zaken heefr. een telegram ontvangen van den tijdelijke» gezant te Petrograd, waarbij baveBtïgd wordt, dat het be wind der volkscommissarissen aldaar een aanvang heeft gemaakt met de inbeslagneming van het goud on zilver, goborgen in aan particulieren toebehoorende brandkasten der ban ken. Da tijdelijke» gezant he6ft, daar zooveel Nederlanders van dezen maatregel het slachtoffer waren, hier tegen geprotesteerd en zich in naam der Regeering het recht voorbehouden schadevergoeding to eischen voor alle nadeelen, die Nederlandsche onder danen hiervan ondervinden. Ds 40ste broodkaart. Do directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de Brood kaart van hor 40ste tijdvak loopt van 3 tot en met 13 Fsbr. Bons van deze broodkaart zullen evenwel reeds op Zaterdag 2 Febr. geldig zyD. Votlnzameting van Regeeringswagi. Naar het H.blad uit alleszins be trouwbare bron verneemt, zal zeer spoedig en zeker in de eerste helft van Februari door de regeering de inbezitneming van bet voor mensche- lijko consumptie bestemde vet worden gelast. Het losse vet uit de slachtplaatsen en dat bij de slagers aanwezig, zal Worden opgevorderd. Het zal worden afgeleverd aan de vetsmelterljen, waarna het als bak en braadvet in de distributlo wordt gebracht. De eenheidsworst. Is het H.blad goed ingelicht, dan is den Ministar van Landbouw enz. door de Rijkscommissie van toezicht voorgesteld, binnen de eerstvolgende veertien dagen te doen overgaan tot de distributie van de eenheidsworst. Deze zal, gelijk bekend, zyu samen gesteld uit negen doelen vleesch van jonge runderen en één deel varkens- vleesch. De worst zal verkocht worden tegen een maximumprijs, vrij aanzienlijk blijvende beneden den kostprijs. Daardoor wordteen vrij belangrijke toeslag uit de schatkist noodzakelijk. De hooge vleoschryzen,' gevolg van to geringen aanvoer, maken een spoedige invoering dor worstvleesch- distributie noodzakelijk. Siroop, Dextrino, Sago, Pakmesl. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld do volgende maximum-kleinhaudel- ptUzen: beste zwarte siroop f 0.27J por K;G., zwarte siroop no. 2 f 0.25 per i K.G., dextrine (onvorpabt) f O.S3£ per i K.G., sago (verpakt) f 0.30 per pakje van K.G., pakmeel (verpakt) f 0.13 per pakje van K.G., sago (onverpabl) f 0.27$ por K.G., pak meel (onverpakt) f 0.12 per V* K.G. Jams, marmeladt. De Min. v. Landb. heeft vastgesteld de volgende kleinhandelsprijs vcor welken jam of marmelade uitgewogon zal mogen worden te koop'aangeboden of verkocht: prnimappeljam 85 cent per K.G., 9 cent per 1/10 K.G.;fram- bozerjam, frambozen en bessenjam, kersoojam, aardbeiepjara, roode bes senjam, reine claude jam en oranje marmelade 95 cent per K.G., 10 cent per 1/10 K.Q. De prijzen zijn te verstaan voor jam of marmelades welker samen stelling voldoet aan de voorwaarden van het z.g. „Rotterdamach keur" (voorwaarden vastgesteld door het College van Directeuren van Stedelijke Keuringsdiensten). Tarwe-waterbrood. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat met iug. van 1 Febr. do maxi mumprijs wordt vastgesteld voor: tarwebrood (gebakken van Regeerings- bloem) op a. f 0.86 per K.G. of b. 0.09 per 250 gram. Tarwe-wntorbrood (gebakken van Rügeeringsbloem onder rabbinaal toe zicht) a. f 0.87 per K.G. of b. f 0.09J per 250 gram. Koffia. Een berichtje in ons vorig nummer, dat de koffieprijs thans zou zijn vast gesteld op f 1.40 per K.G., berust op een misverstand. Bit moet zijn f 1.40 per Vg K.G. Het was door ons aan een ander blad ontleend. Tweede Nederlandsohe Jaarbeurs. Het aantal aangevraagde toegangs kaarten voor de Tweede Nederland sche Jaarbeurs had in den morgen van 81 Januari het cijfer van 100.000 ver overschreden. Het ongeluk ta Alkmaar. Uit Alkmaar wordt aan het Hbl. gemeld, dat Woensdagmiddag (to vier dienstweigeraars, die in de Huishoud school opgesloten waren, naar Den Haag werden overgebracht om aldaar in preventieve hechtenis gesteld te worden. Do res. luitenant Rutgers en de sergeant Vledder zijn r.og niet uitvoerig kunnen gehoord worden; hun toestand was echter bevredigend. Opgemerkt wordt verder nog, dat de lezing die van de zijde der dienst weigeraars van het geval wordt ge geven, volkomen onjuist is. Da dienstweigeraars beantwoordden een kalm optreden met bespotting en dreigden met planken, bezems, enz., waarna de luitenant ter verdediging van de gummistok ge bruik maakte. In verband met deze gebeurtenissen on do onlangs plaata gehad hebbende ontsnappingen van arrestanten uit do Oranje Nassaukazerne te Amsterdam, zal volgens de N. Rott. Crt. van de Stelling van Amsterdam, waarschijnlijk het Nekberwegfort, ingericht worden tot verblijfplaats van militaire arrestanten. Hst fort zal dan onder sterke'bewaking worden geplaatst. Onregelmatigheden aan de Utrechtsohe gasfabriek. Reeds lang was 't den direkteur bekend, dat sommigen van hst per soneel handelingen pleegden, die niet door den beugel .konden en wel voor namelijk bij de aflevering van brand stoffen, het wegnemen van. voor werpen e. d. Het kwaad schuilde niet alleen onder de werklieden, maar ook onder de opzichters en by per sonen in het algemeen belast met het toezicht op het personeel. Daarom was 't moeijyk precies de feiten aan 't licht to brengen, omdat oneerlijke handelingen, door den een verricht, door den ander werden bemanteld of ook wol bevorderd. Er werd geknoeid door hoogeren en lageren met groote sluwheid. By'v. er werd benoden de maat geleverd; een andere handelaar ontving boven de maat, natuurlijk tegen een goede fooi. Overwerk werd door sommigen in rekeniDg gebracht, dat niet verricht was, maar door den een of anderen opzichter werd goed gekeurd, omdat hy er mee profijt van had. Gewone brandstoffenventers worden woer door anderen als 't ware gedwongen fooien te geven, omdat men hun anders faciliteiten onthield. Opzichters, die knooiden, hielden hot ouder hen werkend porsoueel koest door voor 't personeel overwerk in rekening te brengen, dat, nooit ver richt werd, enz. Maar de direkteur verzamelde in- tusschen gegevens en toen hy vol doende materiaal had, rapporteerde hy een en ander aan B. en W., die overleg pleegden mot den hoofd kommissaris. Het gevolg is geweest, dat Woensdag een zestal personen, torwyi zy op het terrein van de gas fabriek werkzaam waren in hechtenis zyn genomen en naar het hoofd bureau van politie worden gebracht. Daar werden ook nog tal van anderen ondervraagd, die weer konden gaan, maar de zes aangehoudenen op zichters zoowel ais werklieden bleven in arrest, als verdacht van verduistering en valschheid in ge schrifte. Er zyn menschen onder mot meer dienstjaren. Het onder zoek, dat door den hoofdkommisaaris zelf wordt geleid in overleg met den direkteur van de fabriek, wordt voort gezet. (Volk). Lichten op. In verband met het ministerieel' besluit betreffende vrijstelling van verlichting by lichte maan, deelt het jHbl." mede, dat rytuigen en ry wielen van een brandende lantaarn moeten voorzien zijn: Van 31 Januari op 1 Februari van 5.42 's namiddags tot 10.58 's avonds van 1 op 2 Februari van 5.44 's na middags tot 12.16 's nachts van 2 op 3 Fobruari van 5.45 's namiddags tot 1 uur 's nachts; van 3 op 4 Februari van 5.47 's nam iddaga tot 1.15 's nachts on van 4 op 5 Februari in het geheel niet. Voor motorrijtuigen geldt steeds, dat zy yan een brandende lantaarn moeten voorzien zijn van één uur na zonsondergang tot één uur óór zonsopgang. Handkarren zijn vryge steld. Van 5 op 6 Februari tot en met 17 op 18 Februari moeten alle voer tuigen (behalve handkarren) voorzien zijn van een brandondo lantaarn van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang. Drama aan da gram. Woensdagnacht hebben smokke laars, die poogden paarden over de grens te brengen, revolverschoten gelost op de militaire kommiezen Hendricbs en Van der Meer, die aan do bekomen wonden zyu overleden. Diploma Malkan 1918. Ter toelichting op de in dit nummer voorkomende advertentie, kan nog worden vermeld, dat aan de deel nemers een boekje over het melken zal worden toegezonden, opdat zy met do daarin gegeven wenken reke ning zullen houden. Besverlangd worden aan het dionstporsoneol der boerderijen de reiskosten naar en van Hoorn waar het mclkexamen zal worden gehouden terugbetaald. PLAATSELIJK NIEUWS. Programma van het 7e Winterconcert op Dinsdag 5 Februari 1918 in de Concertzaal „Tivoli". Aanvang 8 uur precies. Met welwillende modewerking van mej. Anke Zijp (alt) te Wieringer waard. 1. MucUe Marocaina. de Meyei—Berlloz. 2. Ouverture „Eln Sommoroaclitstraum". Mendolsaohn Baitholdjr. 4. Ie Eotro act a/d drama „Rosamuoda". Scbnbert. 6. Concert ouverture. Hazobroek. 7. Fantatsie a/d. op, „Lohangrln". Wagnor. Concert „Toonkunst". Naar wy vernomen, zal zich op het eerstvolgend concert van „Toon kunst" alhier doen hooren een violiste van buitengewonen aanleg en groote muzikaliteit. Over mejuffrouw Truida do Groot uit Rotterdam ia de kritiek het allerwegen eens, dat zy ia een voortreffeiyke violiste, wier mooie voordracht en iUDige toon haar een schoone toekomst tegemoet doet gaan. De „N. Rott. Crt."1 prees haar vast heid van groep, ook In de hooge posities; andere bladen lieten zich in gajyken geest uit. Als zangeres zal zich doen hooren mejuffrouw Juanne Kleiburgen, om trent wie de kritiek evoneona zeer gunstig was, terwijl mejuffrouw Anna de Groot de pianobegeleiding op zich zal nemon. Zooals men ziet, dus een ware kunstavond, welbo den leden zal worden aangebodeu. Be datum van het concert zal nader worden bekend gemaakt. „Mottige Janus" In „Casino". Zondag wordt in „Casino" door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, directie Corn. v. d. Velde, welk gezel schap hier kort geleden met zulk een groot succes het volksstuk „De Twee Weezen" gaf, thans het zoo bekende tooneelapol uit het matrozen- leven „Mottige Janus" opgevoerd. Dit stuk, geknipt voor den Helder, is hier reeds meermalen opgevoerd. Het Rotterdamsch Tooneelgezelachap, dat speciaal dit genre volkstukkeu geeft, had mat deze opvoering in Utrecht, Rotterdam en Haarlem uitverkochte zalen. Kon. Nod. Ver. „Onze Vloot". Het ia voor een verslaggever niet de aangenaamste taak om algemeene vergaderingen te bezoeken, want ge woonlijk is de opkomst der leden zeer garing. Geringer dan dit Woensdag 80 Jan. op de vergadering van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" het geval was, ffikt ons niet denkbaar. Buiten het bestuur was één 11(3 aanwezig, om de vergadering algemeen te maken. Het ia vereerend voor een bestuur dat de andere leden biykbaar zoo'n groot vertrouwen in hen Btellen, maar men zal dit toch niet prettig vinden. By het uitbrengen van het jaar verslag kon do secretaris wyzeu op eeno voortdurende stijging van het ledental. Dit bedroeg op 1 Januari van de jaren 1912 tot en met 1918 achtereenvolgens 285, 886, 452, 554, 685, 738. Pogingen aangewend om eene sf- doeling te stichten te Schagen of daar leden te werven, mochten niet tot het gewenschte gevolg lolden. Ook hier ter plaatse ia de belang stelling niet heel groot, hetgeen o.a. bleek toen 27 April de kapitein W. V. Rbemrev van de Indische depu tatie kwam spreken over Indië weer baar. Een voordrachtavond te houden door den luitenant ter zee der le kl. A. F. H. Dalhuisen over Nieuw Gui- nea moest door plotseling vertrek van dun spreker worden afgezegd. De afdeeliDg stelde zilveren medail les ter beschikking voor de wed- strydon op het ys in Februari en voor de zeilwedstryden der Kon. Mf-ricejachtclub. Na de heldhaftige daad van den luitenant ter zee der 2e kl. J. A. de Jongh werd diens portret ten ge schenke aangeboden aan de 3 Mili taire tehuizen, Hr. Ms. Koningin Emma en den geredde. Voor het oprichten van een monument op diens graf ta Amersfoort werd een bijdrage gezonden. De pakjeszending moest door tijds omstandigheden worden gestaakt. Do laatste zending werd door de afdeeling Amsterdam behandeld, om dat de douane hier ter plaatse, groot in het kleins, in ieder sigarenkistje een dre^dnought verstopt waande, hetgeen een geval van contrabande zou daarstelien - en niet wilde in zien dat de inhoud van een geopend blik bedorven in Indie zou aanko men. Om het hoofdbestuur de betaling yan ondersteuningsgelden gemakke lijk te maken, word die taak door d«n afdeelinga-ponnicgmeeater over genomen'. Om die ondersteuningakss testy ven zal weldra een liefdadigheidsvoorstel ling worden georganiseerd. Het centraal plaatsingbureau voor eervol ontslagen marinepersoneel zal eou correspondentschap vestigen op het bureau van den secretaris, luite nant ter zee Braam, Marinewerf. De taak van den penningmeester was niet gemakbeiyk. Het innen van geld is gewoonlijk een ondankbaar werk, maar zeker by marinemenschen, die juist weer vertrokken zyn als men met veel moeite hun adres heeft uitgevonden. Daarom eindigen we dit verslag met de opwekking aan marinemen schen om hunne contributie zonder manen te willen voldoen en even- tueele veranderingen van adres op te geven. Rechtbank ta Alkmaar. De met J. R. gehuwde; 58jarige koopvrouw T. K,, wonende te Hel der, thans ged. in het H. v. B. te Alkmaar, stond terecht ter zake dat zy van oen tweeLal miuderjarige Jongens gestolen koper had verkocht voor niet onbelangrybe bedragen. 7.y kwamen op Maandag 10 Dec. by bekl. in do keuken en verkochten daar een oartytja koper voor f 1.76 per kilo. Toen de man van bskl. thuis kwam kropen de jongens in een bist om niet gezien te worden. De man van bekl. zei direct dat het gestolen koper was. Op 15 Dec. kocht ochter bekl. weer een hoeveelheid bladkoper. De waarde was veel hoo- ger dan de prils door bekl. betaald. H. D. als getuige gehoord beweerde reed» in November by R. en zyu vrouw koper to hebben verkocht, dat door hem gestolen was van do sluia deuren in de buitonhaven, met be hulp van zyu makker J. F. Deze jongens bevonden zich thans ook in verzekerde bewaring. Bekl. beweert niet te hebben vermeed dat hét koper gestolen was. De officier van Justitie achtte oen zeer ernstige straf gowenscht, omdat dergeiyke opkoopstera oorzaak zyn van dergeiyke diefstallen, en eischte 12 maanden gev. De verdediger wees er op dat bekl. nimmor is veroordeeld en 5 weken in voorarrest gezeten heeft. Ia bot al niet een ernstige waarschuwing voor haar dat 2y reeds 5 weken uit haar gezin is gebannen? Vorder uitte spr. zyn twyfel aan de getuigen verklaringen, speciaal aan die van de 2 jongens. Uitspraak Dinsdag a.s. In verband met deze zaak stond ook terecht, de alhier woonachtige, 41-jarlge caféhouder W. G. N„ ter zako dat by van de jongens D. en F. geld had aangenomen als geschenk en voor vertering, terwyi hy wisf. dat dit geld indirect door miadryf was verkregen. In deze zaak werden dezelfde personen als getuigen gehoord De jongens bezochten het café van N. en verteerden daar veel geld hoe wol bekend was dat zy geen loon werk verrichten. Volgens verklaring van get. H. D. hadden zy het gestolen koper in den kelder geborgen. Zy hadden 's nachts ten huize van N. geslapen on den volgenden morgen heeft F. het koper met een van N. ontvangen hamer platgeslagen. Beklaagde erkent dat de jongens op een nacht te 3 uur by hem kwamen met verzoek om een nachtverbiyf. Ean van hen had toen een zak op den rug, doch bekl. wist niet wat deze bevatte. Ook van het platslaan van koper in den Helder was bekl. nieta bekend. Door den verdediger werd aau ge tuige H. D. gevraagd, of het waar i dat hy een bedrag van f50.- N. had gevraagd, waarvoor D. dan een valsche verkiarlng zou af leggen. Op de luchtplaats vao het Huis van Bewaring zou hierover gesproken zyn. Get. D. beweerde daarentegon dat N. hem f50 had geboden indien hy een valsche ver klaring aflegde. Niet minder dan 12 gedetineerden, werden hieromtrent als getulgeu ge hoord. De officier van Justitie was van meening, dat die aanbied!tg van f50 op alle manieren een bewij» ia van de schuld van beklaagde. Of de dieven zulks ook zeggen tegen don heler of do heler zulks zegt tot de dieven, bot is een bewy» van zyn schuld. Spr. eischte 4 maanden gevangenis straf. Do verdediger wees op het onbe smette verleden van beklaagde, en concludeerde primo tot vryspraak, secundo tot voorwaardelijke jeroor- deeliog en mocht ook dit niet ge lukken, tertio, dak de voorloopige hechtenis van de straf zou worden afgetrokken. Ingezonden mededeeling. knoop het JN uw oor Hoester» verwaarloos! toch dat schijn, baar onbeteekenende hoestje of kuchje niet, want Bron chitis, Pleuris of Longont- _Jrteking kunnen U aangrijpen. Verzorgt U bijtijds met een krachtig ingrijpend middel. neemt de Abd ijsiroop •lijmop!oi*endenhoe*t*liDend veelgeprezen bij BRONCHI TIS, INFUUENZA. K1NK- en SLIJMHOEST. ASTHMA. P.ij. Per (Ucon 11.25, f2,25.11.75. EjkKi toodan band mei 007- UadtcekmnnirU AKKER. Trek a» Ui* Voordie. aao.tdae |>oe«tedm» ttf* rr* »U*4 Ia U» '"«"V

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1