COURANT No. 4891 DINSDAG 5 FEBRUARI 1918 46a JAARGANG ^pnTw.r.f! nc'i'ERJr.1 Halder. Oplaag 630Q e». Abonnamantsprlja: In Je »lad II.—. per post 11.25, Buitenland f2.25. Losse 3 cent. - Advartentltn par r«g«l 10 o«nl 10 oorlogstoeslag Óp pagina 4^" d,t blad Is opge<Vm®n: 1. DE OISTRWA* 18 He,der* 2 te Callantsoog, 3.' ta z,iP8- 4 i teAnnaPaulowna c ta Texel. 8. Uit daa O*1™* 7. Fauil/etrt OJBT OORLOG. De legerberiehten van 2 en 3 Februari. Van het Weatelgfe front wor d6n geeu belangrijke gebeurtenissen gemeld. De actie bepaalde zich tot artilieriegevechten en meer of minder uitgebreide overvallen der wederzyd- aehe stellingen. Van Engelsche zijde wordt nog medegedeeld, dat de Buitsctaers in de vorige week een groot aantal vlieg tuigen verloren. 71 toestellen werden tot dalen gedwongen. Hiorondor waven er 31 die stuurloos achter de Duitsche linies terechtkwamen.1, 40 machines werden vernield. De Engel- schen alleen rekenden met 49 vijan delijke vliegers af. Ook op het Italiaanache gevechts terrein hadden geen groote gevechten plaats. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het offlcieele Duitsche be richt werden in h«t Westen der Middellandsche zee vijf stoomschapen en een zeilschip met meer dan 23,000 ton inhoud in den grond geboord. De waren op één na gewapend en meest diepgoladen. Het meerendeel is uit sterk bewaakte konvooien ge schoten, o. a. een groot troepontrans- portschip dat onder sterk geleide van torpedojagers voor. Het vernietigde zeilschip „Marim" was mot wijn naar Malta geladen. Een Engeisch bericht van 2 Febr. meldt nog, dat het ge wapende stoom schip „Louvain" op 21 Januari in hot Oosten der Middellandsche zee werd getorpedeerd. 7 officieren en 217 man kwamen daarbij om het leven. Een nieuwe duikbootjager. Ia de Vereenigde Staten heeft men proeven genomen met een door Ford ontworpen nieuwe duikboofcjager. Deze" jager houdt het midden tus- schen oen torpedobopijager en een duikbootjager. De nieuwe vaartuigen zijn toegerust met de laatst ontdekte middelen ter bestrijding der duik- booten. Er zijn contracten gesloten voor do levering van eenige dozijnen dezer schepen. De eerste Lord der Engelsche admiraliteit over den duik bootenoorlog. In verband met het verstrijken van de eerste 12 maanden van den onbe- perkton duikbootoorlog heeft da ver tegenwoordiger van de „Ass. Prees" een onderhoud gehad met Sir Eric Geddea, den eersten Lord van de admiraliteit. „De duikboot wordt in bedwang gehouden," ia in enkele woorden de samenvatting die Sir Eric van da uitkomsten van het eerste jaar van Duitschland'a onbeperkten duikboot oorlog, die op 1 Febr. 1917 bogonnen is, gaf. De verliezen aandroopvaardy schepen, ging Sir Eric Geddes voort, zlju teruggebracht tot een peil, dat lager is dan voor het tijdstip, waarop Duitschland alle beperkingen ter zijde stelde. Ik ben optimistisch ten aanzien van den duikbcotooxlog. Wij hebben de duikboot, met en zonder beper kingen opereerende, gekeerd en zij is niet. onoverwinnelijk gebleken. Ik ben geneigd om te golooven, dat wy, sedert ik mijn Laatste verklaring in het openbaar aflegde, nu oven snel duikbooten in den; grond boren als Duitschland zo kan bouwon. Maar w(j hebhen nog meer schepen noodig en ik twijfel niet, dat de i Vereenigde Staten in dat opzicht hun uiterste beat zullen doen. Intusacben zullen wij zo! ven niet stil zitten. Wy bouwen nu koopvaardijschepen met een sneller tempo dan zelfs in ons recordjaar voor den oorlog; en voor 1918 om is, zullen wij schepen vau allerlei slag bouwen met een tempo, dat meer dan het dubbele van dat record jaar bedraagt. Verder wees Geddea op de toe nemende overdrijving in de Duitsche berichten over hefcaantal in den grond geboorde schepen. De Duitsche admiraliteit zag zich genoodzaakt hare opgaven boe langer hoe fligranter te vervalschen, om het Duitsche volk te overtuigen, dat de duikbootoorlog een voortdurend succes was. Geddea sprak over de bewering van Buitachen kant, dat de mindere verliezen aan koopvaardijschepen het gevolg waren van de vermindering van het aantal schepen, dat uitvoer. Dat is onjuist, zeidehij. Het aantal schepen dat in de vaart is, is even talrijk als een jaar geleden. Geddea verdedigde de Engelsche politiek van volstrekt stilzwijgen aangaande de duikbooten, die in den grond geboord worden. Ik geloof, zeide hij, dat dit een voorname oorz&ak van den gestadigen achter uitgang van het moreel van de Duitsche duikbootbemanningen is. W|j weten van gevangenen, hoezeer die politiek van geheimhouding op den Buitachen duikbootmatroos een ongunatigen invloed oefent. Elke maand zijn er Buitache duikbooten, die niet naar hun baBis terugkeeren, en waarvan men nooit meer hoort. Eens of tweemaal is dit verzwakte moreel in stakingen en muiterijen aan den dag gekomen, maar vaker uit het zich in zekeren weerzin, vreesachtigheid ea verminderde ener gie. Zelfs de duikbootcommandantan zijn niet moer wat zij vroeger waren. Er zyn nog dappere, bekwame mannen onder hen evenals als er Dog wakkere vermetele bemanningen zijn. Maar zy zijn een uitzondering. De duik boot van nu is geenszins de gelijke in aanvalskracht van de duikboot van een jaar geleden. De luchtaanvallen op Londen. Eea officieel bericht uit Londen, d.d. 2 Febr. meldt, dat door den lucht aanval in den nacht van 28 óp 29 Januari, in alle districten tezamen, 68 menschen gedood en 173 gewond werden. Mogelijk worden echter nog enkele lijken gevonden by het op ruimen der puinhoopen. Het heele aantal persoonlijke on gelukken, door den luchtaanval in den nacht, die aan den SOsten Janu ari voorafging, veroorzaakt, beloopt twee dooden en tien gewonden. De stakingen in Duitschland. Volgens een bericht uit Berlijn, d.d. 2 Fobr. nam de stakingsbeweging overal reeds weder af. Op vele fabrie ken was het aantal arbeiders weder voltallig. Be verwachting was dat in het begin dezer week de staking achter den rug zou zlju. Uit Rusland. De St. Petersburgscbe correspon dent van de Times meldt d.d. 31 Jan. Vanochtend hebben zeven gewapende auto bandieten, by vol daglicht en onder de oogen van een groot aantal menschen, een postkar aangevallen waarin groote sommen gelds werden vervoerd. Zij hebben zich meester gemaakt van leeren tasachen, be vatten de 66,000 roebels en zijn ontsnapt. De regeering heeft het horstel van de rechtstreeksche telegrafische ge meenschap tusschen Moskou on Ber lijn gelast. De Russische anarchisten zijn den laataten tijd zeer bediyvig. Zij hebben zich juist meester gemaakt van een huis, behoorende aan den millionair Ginsberg, die thans in Japan vertoeft. Zy zyn van plan er een verenigings gebouw van te maken. Dat ia ai het derde gebouw, waarin zy zich do laatste 2 of drie wekou hebben ge nesteld. Rusland en de Ook ra in o. De St. Peterburgsche correspondent van de Corriere della Sera zegt, dat da Oekraire en Roemeniö een over eenkomst tegen de boky'eriki hebben aangegaan. De laatste berichten, door do regee ring ontvangen, maken gewag van een snellen opmarscb der Roemeen- sche tioepon in Be-ssuebiö. Volgens een bericht uit Sofia hebben de Roe- meaiöra Reni bezet. Het goruebt, dat de entente gezan ten St. Petersburg zouden verlaten als protest tegen de behandeling van den Roomeenschen gezant, is onjuist, verklaart de Corriere. BUITENLAND. Een aanvaring, Volgens een bericht uit Londen, is het stoomschip „Moutreal" (8644 ton) van de „Canadian Pacific" Maandag voor een week, na een aan varing. gezonken. De machinekamers waren onder- gsloopen maar de waterdichte schot ten hielden het uit endoor aleepbooten werd het schip dus weggesleept na de aanvaring. Geleidelijk echter zonk het nog en ongeveer 20 mylen van de ha7en ging hèt ten gronde. Een tunnalvarbinding onder don Bosporut. De Turksche regeeriug heeft asn de Kamer een wetsontwerp voorge legd, waarin de noodige credieten ge vraagd worden vcor het onderzoek van het vraagstuk, betreffende den bouw van eea tuanel en een brug, waardoor Europa met Azië verbonden zou worden. BINNENLAND. Nod. schepen In Amerika. Naar wy vernemen, heeft de Re geering by de dezer dagen tot stand gekomen overeenkomst met de Neder- landsche reeders in zake de voor waarden, waarop de in Amerikaanache havens liggende Nederlaadsche sche pen van de vordering voor de thuis reis zullen worden ontheven, be dongen dat de reeders met derden geen bevrachtingsovereenkomst zul len mogen afsluiten voor de bedoelde schepen zonder voorafgaande toe stemming van de Refeering. Het Haagach Correspondeatiebureau meent to weten, dat de bedoeling hiervan zou zyn dat de Regeericg de beschikking houdt o»er die schepen, opdat zy niet plotseling voor het feit kan worden gesteld dat, als zy die schepen noodig heeft voor den aan voer van de voor ons land uood- zakeUjke levensbehoeften, de schepen niet meer beschikbaar zouden zyn. Asnvoer van graan ai vaavoedpr. Aangezien er nog steeds eenig mis verstand blykt te bestaan omtrent de aanvoeren die krachtens de voor- loopig met Amerika getroffen schik king ons land zullen bereiken, wordt er nogmaals op gewezen, dat de aan voer van overzee van graan en vee voeder eerst zal kunnen worden her vat, wanneer eventueel de definitieve economische overeenkomst met de Entente mocht zyn tot stand gekomen, doch dat, gelijk reeds is gemeld, krachtens de voorloopige schikking uitsluitend een tweetal schepeD, de „Zeelandia" en de Samarinda", met levensbehoeften voor ons land uit Amerika hierheen zouden komen, op welke schepen zich echter geen graan en veevoeder voor Nederland bevindt, terwyi bovendien ook de komst dezer schepen nog niet volkomen vast staat. De door onze Regeering gevorderde graanschepen, welke tot dusver groo- tendeels reeds gelost in Amerikaan ache havens vastliggen, doch die van or.ze Regeericg, vooral ook in het belang onzer reeders en van do schepelingen, thans vergunning heb ben gekregen, overeenkomstig de getroffen schikking, korte reizen te gaan maken, zullen dus nog niet voor den aanvoer van graan en veevoeder naar ons land gebezigd worden. Vstvoorzlening. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De voorzieniDg in de behoeften der bevolbiDg aan vet wordt voortdurend moeiiyker. Zoolang de distributie van varkens- vleesch kon plaats vinden tot een wekelyksche hoeveelheid van onge veer 200 gram por inwoner por week werd hiermede al een zeer b slang rijke hoeveelheid vet geleverd, hetgeen bovendien nog aangevuld werd met een rantsoen bak en braadvet van 200 gram per inwoner per 4 weken. Baarby kwam nog margarine en boter, terwyi ook het verbruik van rundvet nog belangryk was. Behalve deze vetten werden in den vorm van melk, votte kaas en andore voedingsmid delen nog belangrybe hoeveelheden vet afgeleverd. Met den langen duur van de crisis is de vet positie in byna alle opzich ten belangryk slachter geworden. In de eerste plaats is de productie van dierlijke vetten sterk achteruit ge gaan door onoverkomelijke belem meringen, die aan den regelmatigen aanvoer van veevoeder in den weg gelegd worden. Vóór den oorlog bedroeg de aan voer van veevoedermiddelen van bui ten' af per jaar verscheidene honderd- duizenden tonnen. Voor een zeer be langrijk deel werd dit krachtvoer via het varken in spek en vet vleeBch omgezet. Deze invoer is nu dermate achteruit gegaan, dat de Toawyzicgs Commissie voor veevoeder al ver scheidene maanden onvoldoende en later zelfs in het geheel geen kracht- voeder voor varkens beschikbaar heeft kunuen stellen. Dientengevolge is de productie van spek en varkens vleesch sterk achter uit gegaan, zooüat bet aantal afge leverde varkens met da helft ver minderd is en bo70Ddien het alacht- gewicht nog zeer belangrijk daalde. Daarentegen is het rantsoen bak en braadvet vergroot, hetgeen moge- lyk was, doordat lijnolie, ten gevolge van oen daartoe geschikte bewerkiDg kon worden gemaakt tot een der voorname grondstoffen voor dit ar tikel; daarna33t moet voor dit doel nog een aanmerkeiyke hoeveelheid dieriyk vet gebruikt worden. Aan vankelijk is dit van beschikbare voor raden afgenomen, maar biermede kan niet worden voortgegaan. Op den duur moeten de slachtvetfen voor dit doel verzameld worden; dit ia de taak van het eerstdaags in werking tredend Vet kantoor. Opgemerkt kan worden, dat derhalve door den arbeid van dit kantoor het rantsoen bak en braadvet niet vergroot zal worden; mor. hoopt echter het tegenwoordige rantsoen van 350 gram per hoofd per vier weken te kuDnen handhaven. Margarine. Het bureau voor Mededoelingen in zake de voedselvoorziening meldt Het kwam in den laatstcu tyd heihsaldelyk yoor, dat de lagere klassen der bevolking moeilykheden ondervonden om zich margarine te verschaffen. Bit verschijnsel moest sterk de aandacht trekken,omdat de faorikanlen hun gewone hoeveelheden aan deD handel verstrekten. En geiyk men weet, wordt 50 pCt. meer voor binnenlandïch verbruikafgeleverd dan vóór den oorlog. Uit een ingesteld onderzoek nu is gebleken, dat de meer gegoeden wel voldoende margarine konden krygen, doordat goedkoopere soorten door minder-betrouwbare winkeliers wer den verkocht tegen pryzeu, die voor de betere soorten gelden. De goed koopere soorten kwamen dus by eén andero categorie verbruikers terecht, dan die, waarvoor zy bestemd waren. Bovendien was ook in dit artikel een kettinghandel bezig zich te ont wikkelen. Het was dus noodig in te grypen en maximum-prijzen vast te stellen, wat, gegeven het feit dat er vele qualiteiten margarine bestaan, niet zeer gemakkeffjk was. Na o verleg met ds margarine fabrikanten heeft de Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel nu een regeling vastgesteld, die met 18 Februari a.s. in werking zal treden en hierop neerkomt. De normaal-margarine biyft ver- krygbaar als nu. Verder leveren de fabrikanten alleen margarine af in verpakking. Bit is het eenige middel om fraude tegen te gaan; wanneer weder normale omstandigheden in treden, wordt de aflevering in vaten hervat. Er komen 8 soorten, gemerktA, B, C, D, E, H, K, Lhet papier der verpakking vermeldt gedrukt de letter die de qualiteit aanduidt, en den maximumprys, welke in dezelfde volgorde zal bedragen: 50, 60, 65, 70, 75, 80, 85 en 69 cent. Bovendien blyven in den handel bekende verpakte merken, zooals Vitello, Solo, e. a. Voorloopig zal al leen afgeleverd worden in pakjes van Va pond, mocht daaraan de behoefte biyken, dan zullen ook VvPonfopakjes in den handel worden gebracht De verpakking brengt geen verhooging der prijzen medede kosten daarvan worden gedragen door de fabrieken. De inkoopsprijzen voor de winke liers worden zoo gesteld, dat zy er niet op achteruit zullen gaan. Aan den anderen kant moet echter gezorgd worden, dat de winkeliers, ook steeds de goedkoopere soorten in de noodige hoeveelheden inslaan. Baarom zullen de fabrikanten nagaan, of de winke liers normale qusnta van de goed koopere soorten blyven bestellen. Wannoer de detaillist dit niet dost on tracht, van de duurdere soorten alleen meer winst te maken, zullen ook die hem niet worden geleverd en kan by van margarine levering worden uitgesloten. Bovendien zal de winkelier verplicht zyn om, wanneer hy alleen de duurdere soorten in voorraad heeft deze te leveren tegen den maximumprys der normaal-mar garine, d.i. 60 cent per pond, wanneer do klant normaal margarine vraagt. Terwyi dus eenerzyds gezorgd wordt, dat de winkelier zyn behoor- lyke verdiensten heeft, zal anderzijds de klant alleen, wanneer hy de duur dere soorten uitdrukkeiyk wenscht, meer bohoevec te betalen dan d6n voor normaal margarine vastgestelden P'U>- De Min. van Landbouw enz. heeft bepaald I. dat hot met ingang van 18 Febr. verboden zal zyn, margarine in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankeiyke verkoopplaats voorhanden te hobben, te verkoopen of af te leveren en in verband daar mede rond te brengen ea rond te venten anders dan in stukjes vau V» of V* K.G., in de oorapronkeiyke verpakking van den fabrikant, waar op voor hst publiek duidelyk zicht baar zal moeten zyn aangebracht de prys, tegen wolken bedoelde marga rine aan de koopers zal moeten worden afgeleverd; II. dat margarine voor zoover deze naar hare qualiteit ia onderscheiden door een der, op de verpakking ge drukte letters A, B, C, D, E. H, K of L, in den kleinhandel niet zal mogen wordon te koop aangeboden of verkocht dan tot ten hoogste de navolgende op de sub 1 vermelde verpakking gedrukt aangegeven pry zen, alles per V» K.G. Letter A f 0.55, B f060, C f0.65, D f 0.70, E f 0.75, H f0.80, K f 0.85, L f 0.90. III. dat de sub A-L bedoelde qualiteiten,'. ter keuze van den ver- kooper, zuilen moeten worden afge leverd togen teu hoogste den voor normaal-margarine vaatgeatelden maximum-klelnbandelprys van 50 ets. per K.G., voor het geval de kooper normaal margarine wenscht te betrekken en da verkooper geen normual-margarine in voorraad heeft. IV. dat aan den verkeoper door het R. D. K. (Ryks Centraal Admi nistratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen) zullen worden vergoed, de uit het in 3 vermelde voortvloeiende kosten zoo door den verkooper ten genoegen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt aangetoond, dat hy buiten zyn schuld jiBt in staat was normaal-margarine af te leveren. Ia een circulaire, in verband met bet bovenstaande aan de burgemees ters verzondoD, verzoekt de minister den burgemeesters er de winkeliers in hun gemoento nadrukkeiyk op te wyzen, dat overtreding van het ver bod om na 18 Febr. onverpakte margarine en margarine in andere dan de origineels verpakking te ver koopen, zoowel als de verkoop der qualiteiten, die door een letter worden aangegeven, tegen een hoogeren prijs dan op de verpakking staat vermeld, wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of-geldboete van ten hoogste f10,000. Vlsch. Hot Bureau voor Mededeelingen in zaka de Voedselvoorziening deelt mede, dat over de maand Februari een oanigszins ruimere aanvoer van zeevisch mag worden verwacht dan in devorigo maanden,'aangezien een aantal zei doggers en beugers de diepzee-visscherlj hebben bereikt. Toch mag niet op aanvoeren go- rekend worden, welke het mogeiyk zullen maken aan de groote vraag naar zeevisch te voldoen. Er bestaat n.1. nog steeds weinig uitzicht op een spoedig uitvaren van de stoomvisscheravloot, en zoolang deze vloot Diet aan de visschery kan deelnemen, zyn geene aanvoeren te verwachten, welke voldoende zyn om in de binnenlaudsche behoefte te kunnen voorzien. Van de regeeringsviscbsoorten zullen de bovenbedoelde zeilschepen voornameiyk schol, schelvisch, wij ting sn gul aanbrengen, zoodat deze soorten op beperkte schaal voor de gemeenten beschikbaar zullen kunnen worden gesteld. Be Zuiderzeevisachery zal voor nameiyk spiering en misschien in het laatst der maand haring voor de distributie van regeeringswege op leveren. Aangezien de voorraden Noord me haring slechts uit betrekkefijk geringe partyen bestaan, zal de verkoop van deze haring en van Engelsche bok king meer en meer beperkt en wel licht in den loop der maand reeds geheel gestaakt moeten worden. Centrale Keukens. Uit Gouda Liet het zich aanvankeiyk aanzien, dat de gemeenteiyke Centrale Keuken ook hier zich wel burgerrecht zou veroveren, dit heeft niet zoo mogen zyn. Het aantal porties, dat in de eerste dagen tot aan de 1500 beliep, daalde successievelijk in de laatste wekon gemiddeld tot 300 porties, ea dat op een bevolking van 26000 zielen. Opmerkelijk was dat juist de arbeiders er zoo goed als geen ge bruik van maakten. Toch was de prys slechts 12 cent par portie. Daarentegen de meer gegoede bur- gery wel. Uit dien hoofde besloot de kommissie dan ook tot stopzetting der keuken. Handel in bonboakjat en broodkaarten. Reeds lang was er vermoeden, dat te Rotterdam een uitgebreide handel in bonboekjes en broodkaarten werd gedreven. De politie is er in geslaagd een volledigen ketlingbandel te ont dekken, die uitging vau twee klerken van het centraal distributiekantoor. De klerken verkochten de bonboekjts voor 35 cent per persoon, de brood kaarten voor 15 cent per stuk aan een koopman in de Tuinderstraat. Zy kwamen achtereenvolgens in handen van een winkelbediende en een waterstoker, om dan eindeiyk aan het publiek te worden verkocht; de bonboekjes voor fl per persoor, de brooakaarten voor 45 cent per stuk. Toen do verduistering ontdekt werd, heeft de waterstoker, die nog 130 boekjes bezat, deze in het water geworpen, zoodat niet precies is ra to gaan, hoeveel boekjes en kaarten in omloop zyn. De klerken zyn ge arresteerd ea geschorst als tydelyke ambtenaren, terwyl alle tusschen handelaren eveneens in verzekerde bewaring zyn gesteld. Waar het voedsel blijft wordt weer eens duidelyk gemaakt in de volgende advertentie, geknipt uit de „Leeuwarder Courant" van 10 Januari „Ondergeteekende komt Vrydag aan de markt te Leeuwarden met 6 extra fijne vette biggen, gemest met zuiver graan. Gem. gew. ongev. 850 pond. Donderdagavond by Siderius E. Alderahoff, Appelscha." Een brutaler demonstratie van de levensmiddelon-sabotage is haast niet denkbaar. (Volk). Ds ontvosrisg van Csrl Mlnstsr. De politie te Amsterdam heeft aldaar een Nederlander en een Buit- scher aangehouden on op transport gesteld naar Maastricht, onder ver denking betrokken te zyn geweest by de ontvoering van Carl Minster over de Duitsche grens. De aanwyzingen tegen het drietal zyn echter uiterst vaag, zoodat bet uog de vraag is of deze aanhoudingen tot een strafvervolging zullen leiden. Brutsle diifatsl. Een reiziger van een goudsmids firma uit Hoorn bezocht Vrydag verschillende klanten in den Jordaan te Amsterdam. Hij had een monster koffer by zich, die voor een waarde van ongeveer f 17,000 aan horlogos, ringen en broches bevatte. Be koffer stoDd op een handkar, die door een kruier uit de VinkenBtraat, een man van 80 jaar, die al 25 jaar voor do firma werkt, word gereden. Te twaalf uur ging de reiziger koffie drinken de kruier werd tegen één uur met de handkar eu den koffer terugbesteld by een goudsmid in de Nieuwebrug steeg. Op de Lindengracbt, op weg naar zyu woning, zette de kruier de handkar met de kostbare lading even neer om in het urinoir te gaan. Toen hy even later weer naar bulten kwam was de kar met den koffer verdwenen. Be politie van bet bureau Westerstraat werd gewaarschuwd. Dadelijk gingen agenten op ry wielen in de omgeving zoeken. Een hunner.zag in een straat van den Jordaan een man ryden met een handkar, welke beantwoordde aan de gegeven beschaving en waarop iets lag, door een zeil overdekt. De agent vroeg den man wat hij by zich had; waarop deze aan den haal ging. By onderzoek bleek in de kar niet de ontvreemde koffer te liggen, doch een haal manufacturen, ter waarde van f 2000, gestolen ten nadeele van een firma aan de Keizersgracht. Van de ontvreemde handkar on den koffer is nog geon spoor gevonden. Een getuige heeft gezien dat de kar door twee mannen is weggereden. Vergiftiging 7 De weduw« van den onlangs te Apeldoorn in den ouderdom van ruim 80 jaar overleden Van B. wiens lijk gistermiddag op last van de jusitie is opgegraven, aau gezien wordt ver moed, dat hy aan do gevolgen van vergiftiging is overleden, is in hot politiedureau te Apeldoorn opgesloteD. Zy was onlangs voor de 4ds maal weduwe geworden. Buitengewoon Congrei S.D.A.P. Zaterdagen Zondag werd ta Arnhem in „Musis Sacrum" het reeds vroeger aangekondigde buitengewone congres der S.D.A.P. gehouden. In een inleidende rede schildert de heer Troelstra den toestand van het oogenblik. Wy leven in een revolutionairen tydde vredesbewe ging wordt steeds sterker; in de centrale landen zien wy werkstakin gen en demonstraties als nooit te voren. Naast de Russische revolutie, die de onmiddellijke oorzaak hiervan is, zien wij de anarchie uitbreken. De Niierlandtche maximalistiscbe beweging mist een levensvatbaar doel, meent apr. Het is een negatieve beweging, gevoed door haat tegen do s.d.a.p. Wy zullen er toch rekening mee hebben te houden, anders 'zou het gebouw onzer organisatie ernstig kunnen worden geschaad. Wy zyn verplicht geweest tot een taktiek, die geen bevrediging schonk, noqh aan ons, noch aan de partij, en die er toe heeft meegewerkt de aantrekkings kracht van bet socialistisch ideaal te verzwakken. Spr. waarschuwt er voor, dat de soc. dem. nooit de politie agent mag worden van het burgeriyk régime. Hy wyat er op, dat door de deelname van den Staat in een hoog oven-bedryf, waarvoor een wetsvoor stel aanhangig is, de grondslag van een groot-militaristisch bedrijf wordt gelegd. Voor de Bjambl-exploitatle geldt hetzelfde. Spr. behandelde vervolgens de desi derata der s.a.d.p. en kwam toen op de portefeuillekweatie. In het kabinet, waar wij zitting nemen, zal het so cialisme de leiding hebben, verklaarde, onder applaus, de heer Troelstra. Het ziet er nog niet naar uit dat er groote geneigdheid daarvoor ia. De heer Schaper leidt de sociale verzekeringsparagraaf in. Staatspen sioen is de leusde ziekteverzekering liet Talma buiten het ontwerp. Ver- LIJST van ingekomen en vertrokken personen. Na*m S. BroorR, J. B. Pliicaor, J. v»n der Boek, J. W. H. Flaskamp, T. J. Melluma, N. Pilaster, N. de Heer, J. Kok, J. JoDgejana, J. Nleuwkamp, J. Tlbout, N. Huijgen, W. Horn, J. Kalken, K. Smit, W. Hollander, Beroep: koetsier, machinist, booteman, korpoiaalmarlnler, machinist, oprichter, matroos, kleermaker, timmerman, ■cheepmakar, grondwerker, INGEKOMEN: Woonplaats Koningawtg 39, Tan Geloor: R.-Calb. Achtergracht Z/z. 40, Hoogstraat S, Kanaalweg 66. Waagatraat 17, Keizerstraat 68, Nieuwatraat 61, Btrooweg Koot, Vliegkamp, P. Qoantatraat 1, Oosolootatraat 26, Ned..Ht>rv. Z||pe. New York. N. Helvoet. Amsterdam. Velaan. Vliegkamp Texel. Lelden. •sHsge. Ger. K. Uitgeest. No.t.'Herv. Haarlem. Vlnkeveen. Ger. K. Anna Paolowna. R-Cath. WUk bi) Dusretede. Naam a W. Ike, W. Versluis. G. M. L. H. Iligly, J. Hass, A Terns, W. Dokkor, D. Maarlevold, D. C P. de Vries, A. C. Jntjens, N. D. Metselaar, R O. Elkerbout-do D, J. Bakker, VE Beroop machinist, reservemachlnlst, kapitein artillerie, machinist, scheepmaker, timmerman, gepensioneerd, korporaslmsrlnler, gepensioneerd, amanuensis, Lang, zonder, opzichter, RTROK KEN: Woonplaats: Middenstraat 86, Botbaetrmat 88, lekstraat 42, Molengracht SI, do Wetstraat 6, Kerkgracht 88. KonlDgatraat 67, Achtergracht Z/z. 49, Stationsstraat S6, Buitenhaven 40, Basstraat 78, Koegras 83u, Hilversum. 'sHage. 'J'oterlngen. Batavia. Rotterdam. Schiedam. Utrecht. Amsterdam. Weetwoud. Schoten. Gorlnchem. Petten. Geloof Nod.-Horv. R-Gatfa. Doopgg. O. Ned.-lierv Oor. K. Ev.-Lnth. Ned.-Herv. plichte verzekering ia noodzakeiyk. Spr. voegt aan de paragraaf toe „moedersc.hapszorg", terwyi aan de par. arbeiderswetgeving zal worden toegevoegd de wensch naar een myn- werkerafonda. De heer W i b a u t besprak dea avonda de economische en flnancieüle paragrafen. Blijvende organisatie op het gobied der levensmiddelen-voor ziening is het eerate punt. Bit betee- kent niet minder dan dat het prole tariaat de staatsmacht wenscht te gebruiken om de levenamlddelenvoor- ziening in overheidabeheer te brengen voor zoover dat mogelijk is onder het kapitalisme. Productie en aanvoer zouden moeten worden onttrokken aan do winatmakery. Wat de fluancieele paragraaf aan gaat, er ia hier en daar nog wel iets te vindeD. Ala de oorlogawinatbolaa- ting ia betaald, is er nog een 1000 millioen voor de O.W.-era over. Heffingen op levensmiddelen moe ten echter uitgesloten zyn. ly het debat werd o a. door den hesr Duya opgemerkt, dat hand having van den 65 jarigen leeftyd voor de verkryging van Staatspen sioen achteruitgang zou beteekeneo. A. de Zeeuw (Rotterdam I en II) betreurt, dat men ten aanzien' van de miniatersportefeuillea geen beslissing neemt. Voor de crlala- portefeuilla ia Wibaut niet beschik baar, gebonden ala hy nog ia door de Zwolsche resolutie. Van Eyainga (Buaaum) stelt een portefeuille motie vooronder protesten van de vergadering zegt de Voorz., dat over de portefeuille kweatie eventueel niet door een congres zal worden beslist, maar door het Partybestuur en den Partij raad. Men flapt er op zoo'n congres dingen uit, die ons vier jaar lang voor de voeten worden geworpen. Die motie (gewyzigd) wordt door het Partijbestuur overgenomen. Mejuffrouw Ma naholt (Ulrum) bespreekt het verband tusschen de soc. ministers en het proletariaat en hun burgeriyke collega's. Verder be pleit spr. moederachapszorg, terwyl de heer De Roode (Volk-redactie) het veranderd standpunt inzake de Zwolsche resolutie behandelt. Geheel andera is de positie thans, dan in 1918. We hebben 'n enorme revolutie doorgemaaktde feiten loopen den gedachten vooruit. Con servatief en ongeschikt voor onze taak zouden wy zyn, als wy nu nog gingen redeneeren van uit de feiten van 1918. Het regime, |waaronder wtj in 1918 leefden, is geheel gebroken. Er zyo thans twee krachten in het volk, die om den voorrang stryden, ds Dres- selhuysianen en Economische Bonders die de geheele wereld willen exploi- teeren, en wy, die voor het gemeen schapsgevoel opkomen. Op de vraag van den heer Nolsns zyt gy ministrabel wil spreker gaarne bevestigend antwoorden, maar hy moet daarby on zyn beurt de vraag stellen„Zyt gy het ook Tot alle party en zou spreker die vr^ag willen stellen. Spreker twyfelt er aau of ze ministrabel zya, ze zyn eer miserabel. Tot allen, die hun hoop stellen op de sociaal-democraten, kunnen wy na dit congres zeggen Wy willen; van hen zal het dan afhangen of bet gebeurt of niet (Applaus M e n d e 1 s (Kamerfractie) waar schuwt voor te veel theoretische dis cussies. Be discussie over de aanvaar ding der ministerzetels zal eerst recht kunnen beginnen, wanneer eenmaal dit congres een beslissing zal hebben genomen. Wy gaan ons op een ander standpunt jegens den klassestryd stellen. Bit is nu juist een quastie die alleen internationaal kan worden uit gemaakt. Op ons eigen houtje gaan wy hier nu principieels beslissingen van eGorme beteekenis voor do ge heele internationale nemen. Spr. meent, dat wy moeten blyven weigeren de verantwoordelykheid te dragen voor een regime, dat wy ver afschuwen. Zelfs in vage omtrekken ziet spreker geen reöele gegevens, die op een mogeiykheid van samen werking wijzen. De vergeiykingen van Troelstra gaan niet op. Zadelhoff (Dordrecht) verde digt een amendement op de militaire paragraaf betreffende afschaffing van leger en vloot. Van Kol (Kamerfractie) ontkent, dat het ministerialisme slechts eeno kwestie van taktiek Is. Met zyn ge voel straat spr. naast Mondeis (appl.) maar het reformisme heeft gezege vierd ovor bet Marxisme en daar mede moet rekening gehouden wor den. Vervolgens betoogt spr., dat munt uit staatsbedryven zal moeten worden toegelaten. Uit belastingen zullen niet de noodzakeiyko inkom sten gehaald kunnen worden. Als Wibaut in een verantwoordeiyke positie komt, zal hy dat beseffen (hilariteit), dat ook uit levensbehoef ten bedragen gehaald moeten worden. De heer Troelstra repliceert, en verdedigt nader het standpunt der party. Van een klasse, die alleen maar protesteert, moeten wy er een worden, die moer en meer de regeering in handen nsemt. Ga verder in dezelfde richting, al stapelen de moeilykheden zich op. (Appl.). Een uoc.-dem. minister zal natuur- ïyk nooit iets anders kunnen zyn dan een dienaar van zyn party. Uiter aard zal het zitting nemen in een kabinet de vryheid van de onder schelden leden eenigszius beperken* Be vraag is, of wy er in zullen slagen, de niet by ons georganiseerde arbeiders te brengen onder den indruk van ons program. Het verkiezingsprogram, behoudens enkele amendementen wordt daarna in zyn geheel aangenomen, waarna het congres uiteengaa». IN8EZ0N0EN. Bultsn vwaatwoordaigkbstd dsr Rgdactls. (Van nlst gspUatsU stukken wordt de copy niet Uraggegeven). Geachte Redactie. Er komen in uw blad nog al eens ingezonden stukken voor, geschreven door den heer Schoeffelenberger. Over alles en nog wat meent hy do bur ger y te moeten voorlichten. In uw nummor van Dinsdag 29 Jan. heeft hy het over de kwestie J. Spruit contra de Gemeente Helder. Hy is Sociaal-Democraat, en biykbaar een heele goeie, ten minste zyn party presenteerde hem als candidaat voor den Gemeenteraad. Nu willen wy ons in de kwestie Spruit geen party stellen, wy nemen hem niet in be scherming, maar doen dat ook de gemeente niet, daarvoor moet meu de stukken daarop betrekking heb bende, gelezen hebben en de zaak grondig kennen, wil men een oordeel vellen. De heer Schoeffelenberger is al heel gauw klaar, die schrijft maar raak, immers, hoe zou het andors kunnen, dat by nota bene beweert, dat de heer Spruit raadslid Is voor de Chr.-Democraten. Waarheid is dat de heer 8prult nimmer lid van onze organisatio was. Vroeger is hy wei eens door ons candidaat gesteld, maar de laatste jaren was genoemde heer lid van de Cbr. Historische party on dit moet de heer Schoeffelenberger toch weten, dat by door de Chr. Historische party werd gecandideerd. en als zoodanig werd gekozen. Een van beide is nu waar, de heer Schoeffelenberger schreef zyn stukje erg haastig, zooals hy zelf ook al bewesrt, of by vond het een pracht- gelegenheid om de Chr.-Bem. eens e9n schop te goven. In hot eerste geval is het nogal erg dom, on zouden wy willen zeggen, man schryf niet zoo gauw en schryf niet zoo haastig, want dat is voor een wasechten Soc.- Bem. nogal erg onnoozel. En in hot tweede geval kunnen wy niet anders zeggen dan: Schoeffelenberger je vlie ger ging niet op. Mynheer de Redacteur mogen wy tJ zeer vriendeiyk dank zeggen voor de opname in uw geéerd blad. Namens de Chr.-Dem. Kiesvereeniging J. H. Staalman, Voorzitter. M. de Waard, Secretaris. Helder, 4 Februari 1918. Geachte Redactie I Mogen wy op deze plaats even do aandacht vestigen op een advertentie, die voorkomt in dit nummer vau Uw blad Daarin wordt aangekondigd een samenkomst, te houden op Donderdag 7 Februari a.s., des avond* half 9 in de Lutherscbe Kerk. De heer J. Baas Rzn. zal daarin het woord voeren om uiteen te zetten de beginselen van den Bond tegen het vloeken. Deze bond heeft in tal van plaatsen van ons vaderland reeds afdeelingen. Ook in onze plaats zijn verscheidene leden er van. Het doel van de aamenkomst is, by allen, die nog prys stellen op den Cbristennaam, het besef wakkor te roepen of to bevestigen, dat het vloeken in eiken vorm ia overtreden van het gebod Gods en dus zoude. En dan ook by hen, die dit inzien, aan te dringen tot getuigen tegen dit nationale kwaad, waar zy het ontmoeten. Ondergeteekenden zouden gaarne Donderdag as. de Lutborache Kerk vol zien, en bevelen van ganscher harte de byeenkomst aan. U, geachte Redactie, dankend voor de afgestane plaatsruimte. Da. A. E. van Griethuysen, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Huisduinen. Ba. J. Meijer, pred. der OudGereform. Kerk. Ds. G. Molenaar, pred. der Chr. Gereform. Kerk. Ds. C. Stadig, pred. der Gereformeerde Kerk. Bi. C. C. G. Visser, pred. der H.Ev. Lutherscbe Gem. Ds. C. J. Wabnbrs, pred. der Ned. Hervormde Gem.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1