COURANT No. 4892 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1918 46o JAARGANG Ullae»er:C.PEBOERJr., Helder. - Oplaag 6300 ex. - Abonnementsprijs: In de stad II.-, per post 11.25, Buitenland 12.25. - Losse ex. 3 cent. - Advartentlên^pcr rea«l 10ccnt+lO'.ooHoflstoeslafl. Op pagina 4 van dit blad Is opgenoman: 1. Qemangd nieuws. 2. Ingezonden. 3. Uit den omtrek. 4. Feuilleton, enz. DE WEEK. 5 Februari. Bij de behandeling van de Alge meen e Beschouwingen over de Oor- logsibegrooting 1918, zijn enkele din gen gezegd, wel waard om even .vastgehouden" te worden. Laat ik even voorop stellen, dat den .burger- minister" van Oorlog, mr. Be Jong, voorloopjg een aller aangenaamste ontvangst te beurt viel. Over de gansche linie beijverde men zich Z.Exc. sympathie en vertrouwen te verzekeren. Wanneer mij nu het weemoedig-twijfelzieke, ,'t Kan ver- keoren" van Gerbrand Az. Breëro hierbij vóór den geest komt, dan zal dat wel gevolg zijn van het sceptisch- wantrouwende, waaraan wij allen in deze dagen gaan lijden. Hopen wij, dat ditmaal de uitkomst dat twijfel moedige zal logenstraffen En ik denk ook aan het contrast tusschen het vertrouwen, dat de op volger van generaal Bosboom aan de groene tafel vindt in het Lagerhuis, bij voorbaat en ondanks zijn Leeuwarder tafelrede, en de wijze, waarop 't all iep met minister Cort v. d. Linden'a Begrooting. En op 't stuk der schei ding van directeurschap en secre tariaat van de Commissie voor restau ratie onzer monumenten (hoe zal Victor de Stuers' geest hebben rond gewaard in de zaal der Tweede Ka mer, toen de afd. K. en W. eindelijk aatl de orde kwam I) èn ten- opzichte van het overbrengen der teekenscholen naar Midd. Onderwijs betoonde de premier wonderbars in schikkelijkheid. Maar 't kon niet beletten, dat er niet slechts gestemd werd over z{jn Begrooting, maar dat zelfs vijf van de 68 aanwezige La- gerhuizers tegen Hoofdstuk V stem den. Terwijl namens hun politieke groepen de heeren Troelstra, Limburg en Visser van Yzendoorn verklaarden aan de Begrootiog hun stem te zullen geven ondanks de bezwaren, welke zij speciaal wat het Onderwijs beleid betreft tegen dezen mi nister van Binnenlandsche Zaken habben. Terwyi de vrtj-liberaal De Muralt 't noodig en oirbaar vond, „heelemaal alleen" 's ministers beleid op allerlei punten onvereenigbaar te verklaren met het schenken van zijn stem. Minister De Jonge - om op Z.Exc. terug te komen staat tegenover een reuzen laak. Men bouwt grootsche verwachtingen op hetgeen bij zal weten te bereiken, nieuw en friich leven brengend in de militaire re gionen. Maar juist daardoor is het gevaar zoo buitengewoon groot, dat hij zal .tegenvallen"!... Vele moties zijn bij zijn Hoofdstuk VIII geboren. Er is reeds de salueer- motie van den heer Duya, en het merkwaardig verschijnsel heeft zich voorgedaan, dat de hoog bejaarde generaal Eland, de minister van Oorlog van 1897 de kampioen van het „Algemeen Weerbaar"van den oefenplicht, zich over twintig jaren uitstrekkend, dat de grijze Eland 't, eens blijkt met hen, die verande ring wenschen in het militair saluut; inkrimping ervan eischend in het belang van het militair gezag. Er is de motie K. ter Laan, uit schakeling vragend, als zijnde ontijdig en op de toekomst van na den we reldoorlog vooruitloopend, van den -post voor militaire luchtvaart en motordienst. En de heer Mendels heeft gezinspeeld op de mogelijk heid van een .Wijnkoop-motie", naar aanleiding van het door den militairen gezaghebber uitwijzen, met niet lan ger dan een uur respijt, van don leider der S.D.P., den heer D. Wijnkoop wyi deze in het vreedzaam-landelijke Lochem revolutie zou hebben gepreekt. En 't kan zijn, dat ook nog komt een demobilisatie motie van den heer K. ter Laan. Die geen succes zal hebben. Want zeker is 't waar, dat de nu al 3'/j jaar voortdurende mo bilisatie (die- den Staat een half mil- lioen per dag kost 1) op vele duizen den loodzwaar, als groote ellende, drukt. Maar de gry se generaal Eland heeft op zoo duidelijke wijze nog eens onderstreept/, hoe wij 't aan ons ge mobiliseerd leger te danken hebben, dat wij sinds Aug. 1914 buiten den wereldbrand zijn gebleven. Terwijl deze veteraan ook nog eens verduide lijkte, hoe wij niet aan liefde of be wondering voor het arme, gastvrije Nederland allereerst mogen danken, dat 't allerergste nog niet over ons kwam, maar aan het welbegrepen eigen-belang der groote vechtersbazen in Europa. Dat klinkt wat nuchter- sceptisch, maar blijft binnen de gren zen der werkelijkheid I Nieuwe tijden breken voor .het militaire" aan en men zal niet langer weerstand kunnen biedpn aan den eisch van moderner opvattingen. De bekwame vrtjz.-democratische afge vaardigde, de heer Oud, heeft 't met z\jn hoogklinkend jongensgeluid toen h\j bjj Hoofdstuk VIII blijkbaar optrad als woordvoerder van zijn fractie, zoo juist gezegd't Ont breekt in het leger aan sociaal inzicht. „Hoe kan de jonge luitenant, die kersversch van de academie komt" aldus mr. Oud .weten, welke geeates-stroomingen in den troep aan wezig zjjnwat weet hij van de groote vragen der arbeidersbeweging, die dikwijls op duizenden van zijn onder geschikten grooten invloed hebben geoefend En de heer Oud durfde tot de conclusie komen,De geheele geschiedenis van de mobilisatie is een bewijs van gebrek aan sociaal inzicht", 't Wachten was by al deze en verdere beschouwingen op het antwoord van den minister. Zal hy inderdaad de Hercules zijn, die den bezem met reuzehand door de Augias stal zal weten te doen gaan Men heeft 't nu te verbeiden. Maar dat de oude militaire „nnorrebaard", zooals dr. Kuyper 't eens uitdrukte, eene algeheel» metamorphose zal moeten ondergaan't staat vast. Sombere woorden heeft, by het oorlogs-debat in de Tweede Kamer, dr. Scheurer gesproken. „Thans dreigt," zei de anti-revolutionaire arts uit Sneek, „een andere indringer onze grenzen te overschrijden. Een indringer in wezen en openbaring veel vreeselyker dan de oorlog. Het monster der revolutie heeft in 't, Oosten den kop opgestoken en zoekt verwoestend, vermeiend en doodend zich een weg naar het Westen te baneü. Door den oorlog en de ellende en do daaruit voortvloeiende onte vredenheid zyn overal de wegen ge- effend. Men sprak bet zelfs uit, hoe ons volk zulk een revolutie zou ontvangen, en de pogingen om een kruitmagazyn in de lucht te laten vliegen, zijn enkele van de vele symptomen, dat ook in ods land de revolutie misschien een vruchtbaren bodem kon vinden". Gelukkig bewees de heer Schéurer hier de vijf jonge geestoiyir ontwrich ten, die de gevolgen van hun monster - achtigen aanslag op het (ganschelljk onbewaakt gelatenI) araenaal te Sloten, bij Amsterdam, niet hadden overzien, te vesl .eer". Op Maandag 4 Februari is gebleken, dat de revolutionair-socialistische elementen in de hoofdstad en de andere plaatsen des lauds, 't nog niet tot .algemeene staking" konden brengen. Vooralsnog blijkt hat parool der S,D,A.P. machtigervan de party, die op haar buitengewoon congres te Arnhem verklaard heeft „minis- trabel" te willen zyn; waarvan al thans te wachten is, dat zij na de verkiezingen het optreden van soc.- democratische ministers zal goed keuren. Terwyi de minister van Financien dier wellicht naaste toekomst dan den toovertoer zal moeten vertoonen om Ouderdomsrente, metbetzeitig ste jaar beginnend, om slechts dit eene te noemen! door te voeren. Met de noodzakeiykhoid om alle salarissen .zeer aanzienlijk" te verhoogen, geiyk mr. Troelstra in de Kamer aanduidde. Met eën Staats schuld, thans aan rente en amorti satie éen jaarlijkschen last van bon derd millioen op de Schatkist leggeud, gelijk de heer Troelstra ook in het Lagerhuis voorrekende. Iaderdaad, er is een Malegiis, een aarta-toovenaar, noodig op den Haagschen Kneuterdijk, om dit alles, en nog veel meer van .urgente din gen", te verwezoniyken. Begin April krygen we het rapport der commissie voor de aalariëaring van da ïtyks ambtenaren. Dat betreffende de dienatvoorwaar- den van het personeel bij Poster yen, T. en T. is reeds verschenen. En wie durft zeggen, dat het in de sferen dezer ambtenaren on beambten met ingenomenheid is begroet: hij ver- toone zijn moed IDen heer Ver groezen, den Kamer candidaat van deze categorie medeburgers in Juni a.s., wacht eene even moeiiyke als .dankbare" taak Zooeven citeerde ik een enkelen passus uit dr. Scheurer's rede en noemde die .somber". Is dat over dreven gezegd? Wie zal 't uitmaken Wy hebben gehoord de waarschu wing, de half offlcleele, tegen het bouwen .vau al te achoone verwach tingen op het vrylaten onzer schepen door Uncle Sara. Zy moeten nog .korte reizen" maken. En van graan- en veevoeder-aanvoer is voorloopig nog geen sprake. Nog vele maanden kunnen verloopen, vooren-aleer wij het kostbaar onontbeeriyke zullen ontvangen. Intusschen- stijgt de oeconomische nood, die (byv. te Leiden) reeds in relletjes uiting zocht. Straks bij het Levensmiddelen-ontwerp, waarvan Eindverslag is uitgebracht zullen we een gansche mi6ère booren uit meten in 'slanda Vergaderzaal. De ellende treft niet slechts de .kleine luyden". Ook in de kringen van wie kortgeleden nog tot de ge goeden behoorden, grypt zo om zich heenhot Russisch schrikbewind en zijn draconisch-brigandische „maat regelen" maakt ook in Patria meer slachtoffers dan men wel vermoedt. Of minister Posthuma's welhaast in te voeren eenheidsworst zal be reiken, dat er een «tukje vleesch komt op den disch van hen, voor wie dit thans onbereikbare „luxe" is: wy willen 't hopen. Dat de criminaliteit zich met steeds weelderiger vruchtbaarheid ontwik kelt in deze tyden wie vermag het oog te houden op 't getal inbraken in groote en kleinere plaatsen des lauds 1 men behoeft waarlijk geen oeconoom te zyn om .het verband" te begrijpen. En dat daarby nog komen tragedies van menscheiyke verdor venheid als het Apeldoornsche vergif tiging* geval doet gissen doende denken aan gruwelverhalen uit de oude doos 't is wel treurig. Een, wien de doodatyding van Daniël de Lange, in het verre Califcr- niache land als theosoof ontslapen, onder de oogen kwam, riep uit dat hy gelukkig was, de ellende dezer tijden niet meer te moeten aan schouwen. Het woord klinkt bitter en mismoedig. Maar onbegrypeiyk ia 't niet 1 Mr. Antonio. DE OORLOG. Da lagsrberichien van 5 Februari. Van het Westeiyk front. Van Buitsche zijde wordt een toe neming der artillerieactie gemeld, en wel op het front van de kust tot de Leie. Een aanval der Eogelschen aan den weg Boesainghe—Staden en tus schen Passchendaele en Becelaere werd afgeslagen. Ook op het meer zuideiyk gelegen Eogelsche front nam de vuurstrijd toe. Bij Beaumont, drongen Buitsche af deelingen tot diep in de vyandeiyke stellingen door en brachten den Franschen zwaro verliezen toe. 33 mau werd,eD ge-vangen genomen. De Fransche en Eagelscho berichten maken eveneens melding van in kracht toenemende artillerlegevechten en overvallen op verschillende punten van het front. Volgens een bericht uit Washington, dd. 4 Februari verklaarde de minister van oorlog, Baker, dat de Amerikaan- scbe troepen een stuk van het Weste lijk front hebben bezet. Op de overige gevechtsterreinen hadden geen belaugryke gebeurtenis- a .n plaats. De duikboot- en mijnonrlog. Volgens het officieele Duitsche be richt*werd aan het vfjandeiyk trans- portverkeer naar het Oosten en Italiö door de duikbooten in bet midden gedeelte en vooral in het Oostelijke deel van de Middelland scha Zéedoor vernietiging van vier stoomschepen en vier zeilschepen weer aanmerkeiyk nadeel toegebracht. Een der in den grond geboorde stoomschepen schijnt het gewapende Ecgoluche stoomschip apstead geweest te zyn. Het in den grond geboorde Italia^nsche zeil schip Giuseppa was met fosfaat geladen. Medegedeeld wordt verder dat de fosfaatinvoer voor Italiö, voor zoover het Genua de voornaamste invoer haven voor dit artikel betreft, daalde van 98.638 ton in 1915 tot 38 578 teu in 1917. Het ontbreken van deze meststof laat niet na zyn invloed op de voed selvoorziening te doen gevoelen. Dr oorlogsraad der Geallieerden. De vergadering van den inter- geallieerden oorlogsraad te Versailles heeft naar het „Hbl." meent niet veel nieuws gebracht, en het vooruitzicht voor den vrede niet nader doen komen. .De Raad heeft," zoo luidt het gepubliceerde verclag, „het als zijn eenigen onmiddellyben plicht beschouwd, om de voortzetting van de militaire krachtsinspanning van de geallieerden te verzekeren en dat wel met de grootste doortastendheid en in de nauwste sameuwerking. Deze inspanning zal moeten worden voort gezet, totdat bij de vijandelijke regeeringen en volken een wyzlging zal zyn gekomen in den gcestes toestand, waardoor de hoop gerecht vaardigd wordt op het sluiten van een vrede onder voorwaarden welke niet onder den druk van een agressief en allerminst berouwvol militarisme de loslating beteekenen van alle beginselen van vrybeid, recht en eerbied voor bet volkenrecht, welke de geallieerden besloten hebben, te doen zegevieren." Bie verklaring noemt de (Engelsche)- „Daily News' een rhetorische pero ratie, die allerminst geschikt is, om den vrede te bevorderen. Maar ook over de rest van het staatsstuk, dat niets zegt dan, met kleine variant op het bekende woord van den Franschen kamer- president Dupuy, na den bomaanslag van Yaillant„la guerre continuo ia het Engelsche blad nieL te spreken. Het zegt dat het meest teleurstellende in dit stuk is de afwezigheid van eiken opbouwenden zin. De verklaringen van Hertling en Czernin worden gezegd geen hoop te laten voor eenige schikking; maar er ia toch onderscheid in de houding van den Duitschen en den Ooaten- rykschon minister. De verklaring wyst op den slechten indruk, dien de onderhandelingen te Brest-Litow&k hebben gemaakt, door bet streven naar verovering en roef dat 'daar ia gebleken nog by de Ceutraion te bestaan, maar zy spreekt geen woord van sympathie met het volk, wiens vertegenwoordigers te Breat-Litowak naar de „Daily News" zegt - de Centraleu hebben gedwongen hunne kaarten open te leggen. Er is in Duitschland een beweging gaande, die steeds wint aan kracht onder bet volk, om de regeering te brengen tot oen openiyke eneeriyke bekentenis van haar oorlogsdoeleinden in den geest van den vrede zonder annexaties en zonder schadeloosstel lingen de verklaring der geallieerden, waarin geen ander doel danhet voortzetten van den oorlog tot aan de overwinning wordt aangegeven, zal niet in staat zyn, om aan die beweging den steun te geven, dien deze noodig beeft. Be opperste oorlogs raad meent, dat de noodzakelijke verandering in de stemming van het Duitsche volk slechts kan worden verkregen door hernieuwde militaire inspanning; dit moge de opvatting zyn van Clemenceau, Lloyd George en Lord Milner, zegt de .Daily News"; by wykt echter volkomen af van de door Wilson uitgesproken meening en nog veel meer van de opvatting der Ecgölsche democratie. En wanneer de geallieerden, zooals zy verklaren, geen verborgen bedoe lingen hebben, waarom hebben zy dan niet openiyk verklaard, goon im perialistische oorlogsdoeleinden na te streven, noch in Europa, noch op koloniaal gobied, doch alweer hunne oorlogsbedoelicgen verdronken in een stroom van dubbelzinnige frases, waar uit men alles en niets kan opmaken? Deze verklaring van den intorgeal- lleerden oorlogsraad zal in de landen oorlogvoerende en neutrale waar zoo hard naar den elndeiyken vrede wordt verlangd geen gunstigen indruk maken. Ia het Engelsche Lagerhuis ver klaarde Bonar Law, dat met het oog op de bslangryke militaire overwe gingen, die daarby betrokken zyn, men het niet mogeiyk achtte zonder den vijand aan deugdelijk inlichting*- materiaal te helpen om verdere bizon- derhëden of toelichtingen bekend te maken nopens de uitbreiding van de functies van den raad van Versailles. Wel verklaarde by dat er geen opper bevelhebber (voor de geallieerden) werd De vredesonderhandelingen. Ia tegenstelling met de onderhan delingen met de regeoring van Petro- grad die door Trotzky tot in het oneindige gerekt worden schieten die mot de Oekraïne Hink op. Volgens een bericht van de Ber- lyasclie .Volkazeitung zyn alle voor waarden aanwezig voor een zeer spoedige vredessluiting met do Oe kraïne, tenzy onvoorziene gebeurtenis sen tusschenbeido komen. Roemenië en de Centralen. Naar het schijnt bestaat ook by Roemenie het plan met de Gentralen vrede te sluiten. Volgens Duitsche bladen zou de Roemeensche reger ring, door de gebeurtenissen van den laat- stentyd verstandiger geworden, thans besloten zyn uit haar onhoudbaren toestand de consequenties te trekken en het voorbeeld van de Rada van Kief volgend, zich van Rusland en zyn bondgenooten los te maken. Naar de „Voss." verneemt, worden thans reeds in Sinaia onderhandelingen ge voerd tusschen den Vierbond en Roemenië over het afsluiten van een wapenstilstand. De „T&gl. Rundschau" daarentegen meent, dat de besprekingen in hoofd zaak de oplossing van de Poolsche quaestie betreffen. Uit Rusland. Zoo langzamerhand raakt de Maxi- malistiscbe regeering met iedereen in qorlog. Het in bezit nemen der kloosters en de daarby behoorende gronden gaf aanleiding tot stryd met de geestelijkheid, die vooral op het platteland door de boeren wordt gesteund. Verder heeft de regeering testryden in de Oekraine, in Finland, tegen Roemenië en nu weer tegen Polen. In Finland voor zoover het nog in de macht der Maximalisten ia is de stryd hevig. Volgens een bericht uit Stockholm, dd. 5 Febr., neemt het schrikbewind te Helaing fors in omvang toe. Den ganschen nacht hoort men geweervuur; cok Maandagnacht zyn weer verscheiden burgera doodgeschoten. Volgena een mededeeling van de spoorwegbeambten ontving de roodo garde ook in Helsingfors steun van de Russische troepen. Volgens berichten vkn ooggetuigen, werd de voormalige generaal van de Finsche garde Silferhjelm, die zich, schoon 70 jaar oud, dapper tegen de hem aanvallende roode gardes ver dedigde, door deovermachtovermand, gedood, met bajonetsteken doorboord en in een zak gestopt. De legerafdeeling van het/Russische volkscommissariaat heeft een order uitgevaardigd, waarby den Rusaischen soldaten in Finland wordt bevolen, de roode garde te steunen. Het standpunt door Trotzky ten aanzien van Polen ingenomen, heeft aanleiding gegeven tot gevechten tus schen Poolsche troepen en de Russen. Volgens een bericht uit Stockholm bezetten de eersten na bloodigen stryd met de Bolsjewlbi de stad Minsk. De opperste Poolsche legeraanvoe ring heeft tot het geheele Poolsche volk een oproep tot mobilisatie gericht en alle Polen opgewekt om uit de Russische regimenten te treden en onder het eigen nationale vaandel te strijden. Zelfs vrouwen en kinderen worden opgeroepen om zich by do Poolsche regimenten achter het front te voegen, ie dienst der ambulance. Naar het St. Peteraóurgache Tel. Ag. meldt hebben 25000 man Pool sche legioenen Rogatsjef bezet on er den sowiet ontbonden. Zij rukten daarna op Smolensk aan. Als ver geldingsmaatregel heeft de maxima- listische regeering te St. Petersburg tal van bekende Polen, o.a. prras Swiatopolk Mtrski in hechtenis laten nemen. Een draadloos bericht uit Kiëf meldt nog, dat Mohilef, de zetel van de Russische oppeuto legeraanvoering door de Poolsche troepen is bezet en dat de opperbevelhebber Krylenko met zyn gefceele staf in hechtenis is genomen. In de Oekraine zyn de Bol»je- wiki aan de verliezonde band. Volgens de Voss. Ztg. werd Charkof, tot nog toe de zetel der Oekrainsche maximalisten door de troepen van de Centrale Rada bezet. De troepen der Bolsjewiki trokken haastig naar Rusland terug. Roemenië is nu ook in oorlog met Rusland. Aanleiding hiertoe was de houding der Russischs troepen aan het Roomeenacbe front. Deze lieten bun stellingen in den steek, vielen Roemeensche troepen aan, en plunderden de dorpen, zoodat do Roemeensche troepen wel ge noodzaakt waren tegen de Russen op te treden. Van deze gelegenheid wil Roemenië biykbaar gebruJk maken, om den vroegeren bondgenoot Bessarabië te ontnemen. De Bobroedsja toch, zal weder aan Bulgarye moeten worden afgestaan, terwyi de wenschen inzake Zeven burgen voorloopig wel achterwege zullen moeten blijven. Reeds hebben Roemeensche troepen de Russische grens overschreden en zich moester gemaakt van den spoor weg Kisjenef-üngheni-Jassy en verschillende punten in Bessarabië, 0. a. Kisjenef, Bolgrad, Reni, bezet. In geheel Bessarabië, tot aan den Dnjester, wordt tbans tegen de Bol»je wiki gestreden. Eu tegelijk wordt deze Russische provincie, die Roemenië in 1880, uit dank voor de aan Rus land verleende hulp in den Russisch Turkschen oorlog, moest afstaan, thans hernomen, en een fait accompli geschapen, dat straks, by de eindeiyke vredesovereenkomst, moeiiyk weder zal kunnen worden ongedaan ge maakt. Past In Zuid-Rusland. Een bericht uit Jalta (Krim), dat via Petersburg Duitschland heeft be reikt, meldt, dat de pestepidemie in Zuid-Rusland een gevaarlijke uitbrei ding verkrijgt. Ook in den Kaukanus zouden zich gevallen van pest hebben voorgedaan. Het Roode Kruis beeft een ambulance met ontsmettings- beuoodigdheden doen afzenden. Uit de Vereenigde Staten, De secretaris der marine Daniels deelde mede, dat de marine over genoeg transportschepen zal hunnen beschikken, om het transport van 500.000 man Amerikaansche troepan naar Frankrijk in het vroege voorjaar te verzekeren, zooals door Baker on laags is bekend gemaakt. Een Havas-telegram meldt, dat ca. 30.000 inboorlingen der Filippynen onder de wapenen geroepen zullen worden en in Amerikaansche kampen zullen worden geoefend, om vervol gens in het leger der Ver. Staten te worden ingeiyfd. Da Kissrscht hervorming In Engslsnd. Het Eagelsche Lagerhuis beeft met 230 tegen 141 stemmen de voor stellen tot het treffen van een verge- ïyk verworpen, die het Hoogerhuis aan de hand had gedaan aangaande evenrediè) kiesrecht. Men verwacht, dat het Hoogerhuis zich by die be slissing zal neerleggen en dat het ontwerp tot herziening van hot kies recht voor goed zal worden aange nomen. PLAATSELIJK NIEUWS. By het Maandag te 's Graven- hage gehouden examen, slaagde voor het Voorloopig Machinisten-Diploma de heer A. P. Zwart, alhier. 7e Wlnterconcert. Op het 7e Winterconcert van Dins dagavond was de medewerking ver kregen vau mejuffrouw Anke Zyp, (alt,) Wieringerwaard, die een vyftal nummers zang ten beste gaf. Vóór de pauze zong zy van Handel, eon aria uit „Dettinger Te Deum" en uit „Xerxes" de bekende aria „Warf je ein Blüh'n". Zy gaf hier al dadelijk het alleruiterste wat zy geven kon, dat waseen van nature krachtig geluid van goede capaciteit, zuivere muzikaliteit, vol alt timbre, vry goede uitspraak. In hot lage register is haar stem dof en kleurloos. Haar adem halingstechniek is goed ontwikkeld. Het was voor ieder duideiyk dat 1 zangeres, na al dadeiyk de volle maat van haar kunnen gegeven te hebben, in het tweede gedeelte moest terugvallen. Ea de Brahms liederen waren dan ook veel minder; het rauwe van haar geluid kwam hierin sterk naar vorenmaar haar techniek was ook nu weder in orde. Een tweetal bloemstukken, later door een derde gevolgd, werden der zangeres, op ietwat onbeholpen ma nier, van uit de zaal toegereikt. Had mén dat nu niet anders kunnen regelen Het programma bevatte overigens een vyft3l nummors, die door het orkest werden gegoveu.Beriioz' prach tig geïnstrumenteerde Marche Maro- caine, Mendelssotan's.ouverture „Som- mernachtstraum" en, vóór de pauze van Schubert nog een fragment uit diens „Rosamunda". By de Brahms-liederen was het de heer Hazebroek, die de soliste bege leidde; in de eerste nummers deed het orkest dit. Na de pauze waren het de direc teur met een Concert ouverture, die het programma opende, en Wagner, die het sloot (fantasie uit „Lohengri n"). Padvinders. Be vereaniging „De Helderuche Pad vinders", afd. der N.P.V. hield Dins dagavond in Hutel Den Burg een algemeene vergadering onder voor zitterschap van den heer Westerveld. De notulen van den «ecretaria, den heer Slingervoet Ramondt, gaven geen aanleiding tot eenige opmerking. Mededeeling werd gedaan dat de vroegere voorzitter, kolonel Dell, bezig is een afd. Zwolle op te richten. Van het Hoofdbestuur was een schrijven ingekomen als advies aan de afdeelingen, naar aanleiding van bezwaren, die waren ingebracht door sommige ouders tegen oefeningen en vergaderingen op Zondag. De be zwaren en het vóór wordt daarin uiteengezet. Onder herinnering aan het. algemeen voorschriftPadvinders kunnen niet verplicht worden op Zondag te vergaderen, werd door het H. B. geadviseerd zooveel mogeiyk aan de bezwaren te gemoet te komen. Het schryven werd voor kennis geving aangenomen. De voorzitter bracht daarop het jaarverslag over 1917 uit. We teeken den daaruit het volgende aan Be invloed der buitengewoon moei iyke tydsomstandigheden deed zich ook gevoelen op het werken der af- deeling. In het bestuur kwam verandering door de overplaatsing van den voor zitter, kolonel T. Bell. Tydelyk voor zitter was tot Juni de heer Haak, toen de heer Westerveld het voor zitterschap opnam. De heer Van Hinte vertrok naar Amsterdam, de heer Becker wenschto geen herbenoeming. In hunne plaats werden gekozen de heeren Besseling en de Booy. De commissie van advies werd aange vuld met de heeren Storm, Snellen, Heeroma en de Vries, terwyi de heer Nypels bedankte. Het kotterjacht de „Collette" werd verkocht. Een nieuwe sloep, gelegen heid gevende tot het beoefenen der roeisport, kwam in de plaats. 2 tenten werden aangeschaft. Een ander troe penlokaal werd betrokken in de Oostttlootstraat," dat ook nog slechts matig aan do elschen voldoet. Voorts wordt In het verslag de tentoonstelling, dezen zomer gehou den gememoreerd en de wisseling in leiders, die nog al sterk was dit Jaar. Door 16 padvinders werd dit jaar een park betrokken by Huizen in het Gooi. Voorts maakt het verslag mel ding van de pogingen die worden aangewend om met de padvinders voortdurend voeling te houden, hun vfciantwoordeiykbeidigevoel te ver grootenden zedoiyk te ontwikkelen. In 1917lieten zich 10 nieuwelingen inschryven en traden 17 uit de ge lederen: 5 wegens vertrek uit de gemeente, 4 wegens gebrek aantyd, 8 wegens gebrek aan belangstelling. De aecr.-penningm. bracht daarna het financieel verslag over 1917 uit. In komsten f 1389 85', kassaldo f 196 24*. Het verslag heeft bereids ter visie gelegen en is cagenaan door eene commistie, bestaande uit de heeren Berdenis van Berlekom, de Boer en Snellen, die het voor accoord hebben geteekend. De begrooting voor 1918 wordt vast gesteld op f 600. Be contributies zyn geschat op f 160. Onder de uitgaven komt voorhuur troepenlokaal f 180. De roeiboot is afbetaald. Er ls een nadeelig saldo van f 240 geraamd. Be begrooting wordt aldus vastgesteld. By de meededeeliugên zegt de sec. dat er tegenwoordig een heel mooie padvindersfllm bestaat van ongeveer een uur, die aan hoogeeischen voldoet. Pogingen worden aangewend om die film ook hier vertoond te krygen. Verschillende middelen tot propa- pauda worden besproken. Nog wordt meegedeeld dat binnen kort wel een luister station voor draad- looze telegrafie zal kunnen worden ingericht, wat zeker wel de belang stelling van hen die aan electricitelt doen zal opwekken. Met eer} dankwoord van den voor zitter, werd daarop de vergadering gesloten. Rtchtbsnk ta Alkmaar. De rechtbank te Alkmaar deed Dinsdag de volgende uitspraken: Try ntje K., z. b., Helder, ged., huisvr. J. R., heling, eisch 12 maanden gev. Uitspraak conform. Willem Cornelis N., caféhouder, Helder, ged., heling, eisch 4 maanden gev. Uitspraakvrijspraak. BINNENLAND. P. J. van Trooyan. t Maandagavond is te Amsterdam op 50 jarigen leeftyd overleden de gep. luitenant kolonel der mariniers P. J. van Trooyen. De overledene was rid der in de orde van Oranje Nassau en ridder 3e klasse van den Rooden Adelaar. De staking. Dinsdagmorgen breidde de staking te Amsterdam zich nog een weinig uit. O.a. staakten de grond werkers by den woningbouw in den Buikslooterham. Op eon nabygelegen terrein, waar een deel der arbeiders aan bet werk bleef, werden deze menschen door een uit de stad ge komen troep stakers gemolesteerd. Van één werkman werd een arm ontwricht, waarna de overigen, een twaalftal, uit vrees den arbeid neer legden. De gemeentoiyke woningbouw lag daardoor geheel stii. De staking opgeheven. Dinsdagavond vergaderde een groot aantal stakers in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam. Met groote meerderheid werd het advies der besturen van de syndicalistische organisaties gevolgd en de staking opgeheven. Boor de besturen werd er op ge wezen, dat het aantal stakers niet van dien aard was, dat daardoor ernstige invloed op het economisch leven van Amsterdam kon worden geoefend. Dat zou ook niet in geval zfin als, wat in uitzicht wsa gesteld, het aan tal stakers met nog enkele duizenden uit verschillende industrieën zou ver meerderen. Daar 't nu beter was de staking te beëindigen vóór kon wor den gezegd dat zo verliep, drongen de leiders op opheffing aan. Uit de vergadering word door enkele spr.'s tegen dat voorstel geopponeerd, waarop van bestuurazyde werd ge zegd dat men ook liever de staking zou hebben voortgezet, indien deze in het kamp der moderne arbeidersbeweging steun in de plaats van tegenwerking had gevonden. Waar nu zelfs de ge meentewerklieden van de Federatie niet mee deden, was opheffing ge- wensebt. Aldus werd besloten. Tevens werd verklaard dat by een eventueele stakingsactie van de zyde van het N.V.V. dt syndicalisten zou den trachten met die beweging saam te werken. Ook te Rotterdam is de sta king opgehevon. In een hiertoe belegde vergadering werd een motie aangenomen, waarin werd verklaard, dat het uitsluitend van het, klasseverraad en de tegen werking'der leiders van de moderne vakbeweging was te wyten, dat de sta king geen grooteren omvang heeft gekregen. Te Den Haag werd een betoo ging gehouden. Oaderweg trachtten eenige leiders toespraken te houden, doch dit werd door de politie ver hinderd. Een deputatie der stakers begaf zich naar het Binnenhof, teneind-t een onderhoud te hebben met don minister van bincenlandscbe zaken. Baar dit niet schrifteiyk wss aaDge-, vraagd, kon dit niet plaats hebben. Evenwel werd een adres, bevattende eischen tot demobilisatie van bel. leger, uitvoerverbod van levensmid delen, inventarisatie en geltjke ve:- deeling der levensmiddelen, productief werk of vol loon voor werkloozen aan den kamerbewaarder van den Minister afgegeven. Toen de deputatie bij de stakers was teruggekeerd, werd de staking opgeheven verklaard. Te Groningen heeft de staking Dinsdag tot ongeregeldheden geleid. Het vervoer werd door de stakers bemoeilijkt, karren werden onder»te- boven geworpen, voerlui tot uitspan nen van paarden gedwongen. In een conferentie tusschen het burgeriyk en militair gezag van deze in «iaa^ van beleg vorkeeronde gemeente was besloten, samenscholing van meer dan drie personen te verbieden. Rus tigen burgers werd aangeraden thuis te blyven. De politie zou krachtig ingrypen by ordeverstoring. Deze proclamatie werd overal aangesla gen. Intusschen verzamelden de stakers zich op de Grooto Markt. Op de Rademarkt is het tot. een ernstig treffen tusschen de politie eD de betoogera gekomen. Toen de vegers der gemeentereiniging zouden uitgaan om de straten te reinigen, trachtten de manifestanten hun dat te beletten door de leidsels van het paard voor een der wagens stuk te snydon. Een inspecteur on een politieagent snelden toede agent werd daarby in den arm gestokon. Dat was het begin van een charge, waarby de politie schoot en van de blanke sabel gebruik maakte. De betoogers op hunne beurt deelden klappen uit. Ernstige onge lukken zyn naar het schijnt niet voorgevallen. Men zegt dat een ouden man een oor is afgeslagen. Het gelukte de politie ton slotte de betoogers te verspreiden. Zy trokken daarna naar de Groote Markt. Juist toen daar een manifestatie zou be ginnen kwamen eenige marechossee te paard aangerend. In minder dan geen tyd hadden zfj met de gemeente politie de Groote Markt ontruimd en alle toegangen tot dit plein afgezet. Ook daarby zijn gevoelige klappen uitgedeeld. Met betrekking tot de eigeniyke stakiDg kan nog worden gemeld, dat een troep van ongeveer 200 personen des morgens de scheêpstimmerwerf en machinefabriek der firma Botje en Ensing zyn binnengedrongen en de werkwillige arbeiders, ongeveer 70, genoodzaakt hebben het werk neer te leggen. In de suikerfabriek der firma W. A. Scholten was des voormiddags gewerkt. Bes namiddags echt9r werden zy door de stakers belet aan den arbeid te gaan. In den loop van den achternamiddag en van den avond zag de politie zich genoodzaakt nog eenige charges uit te voeren. Zy maakte daarby gebruik van de blanke sabel en een enkele maal van de revolvers, die blykbaar in de lucht werden afgevuurd. Het waren nu in hoofdzaak relletjes van opgeschoten jongens. Gerookts mosselen. Wy lezen io „Do Visschery Cou rant" In Duitschland is men zich mot succes gaan toeleggen op het roeken van mosselen en wy mochten uit Texel eenige monsterzakjes gerookte mosselen ontvangen. Dit product is uitstekend. Indien eenigsziii8 sterk gerookt en gezouten, komt de smaak met dien van ronk- vloesch overeon. Echter .het mossel- vluesch is malacber en vetter. Gege ven de buitengewone groote voedings waarde der mosselen en den lagen prys, moeten gerookte mossolen een zeer gewild voedsel worden. Wanneer de bereiding goed zuiver geschiedt, er voor wordt gewaakt, dat alleen goede qualiteit mosselen worden gebruikt, zal dit artikel in het groot zijn weg vinden. Deafievc ring zou in vaatjes kunnen geschie den, de verkoop per pond. Het woord is nu aan de conserven industrio. De particuliere visschery op Texel levert een zeer verkoopbaar product. Maar de zaak moet groot scher aangevat. Hst gebeurde ta Alkmaar. De toestand van lult. Rutgers, die verwond werd by de relletjes in de Huishoudschool te Alkmaar, is ver ergerd. Met sergeant Vlodder gaat het goed. Een Inbrakar dia zijn portrat aohtarlaat. De vlugge achterhaling van den dief, dlo J.L Vrijdagavond by de firma Abrahamson te 's-Gravenbage heeft ingebroken en zoo ongeveer de heele étalage leeg stal, beeft zich al heel eenvoudig toegedragen, op een ma nier, die wy aan heeren inbrekers voor het vervolg zouden willen aan bevelen. Zy zouden er de justitie eon onschatbaren dienst meebewyzenen misschien zich zelf ook, want vroeg of laat vliegen zy er toch In end3n is het maar beter dadelijk. Wat was er by de inbraak gebeurd? B» dief bad kort te voren zijn portret laten maken In een van de „druk op de knop" gelegenheden, wel bekend by de dames en beuren die zich langs den weg der snel fotografie voor een koopje laten vereeuwigen. In de hurrie van het haastig naar zich toe balen en in zyn zakken stoppen van de gouden en zilveren sieraden was een van die portretten zijn zak ontglipt en ongemerkt als een visitekaartje blyven liggen. Een van de eerste dingen die de politie vond was natuur lijk dat portret, waarin dadelijk een oude bekende werd berkend. Een half uur later was de vogel geknipt. („N. CL")

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1