HELDERSCHE COURANT Achtste Duitsche Oorlogsleening. 4'/.% Duitsche Schatkistbiljetten. GEMEENTERAAD VAN KELDER, No. 4916 DONDERDAG 4 APRIL 1918 46o JAARGANG Ultgayn C. DE BOER Jr., Melder. 4 Oplaag 6500 ax. - Abownom»it»prl|»In de »tad >1.pw part 11.26, Buitenland f2.25. Lomwe >x. 3 atnt. - Advrfntién pw rtgal 10 cwnt-f- IQ t oorlog»to6»lig. gohouden op Dinsdag 2 April 1918. Afwezig de heeren Over de Linden, Micbels en Bok (allen met kennis geving), en Van Neck. 9e Voorzitter deelt mede, dat van den heer Van Neck een schrijven ie ingekomen, waarin deze heer ont slag neemt als lid van den Raad. Ge let op bet gesprokene bij bet afscheid van den heer Van Neck, aldus zegt de Voorzitter, zal de Raad niet dan met leedwezen deze ontslagneming ver nemen. Spr. meent uit naam van allen te mogen spreken door den heer Van Neck de beste wenscben voor zijn beterschap te brengen, en hem nog vele rustige en gezende jaren toe te wenschen. Nog deelt de Voorz. mede, dat het schrijven geenszins in de pen ia gegeven wegens den ver ergering van den gezondheidstoestand des haeren Van Nocfe, maar eenvoudig doordat hij zich niet sterk genoeg meer voelt de rittingen bij te wonen. Door applaus vereenigt zich de Raad met 's Voorzitters woorden. Notulen. Vastgesteld. Ingekomen stukken en msdodesllngsn. Goedkeuring op de verordening, regelende de jaarwedden van de leeraren aan de Burgeravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. Adres van ds afd. Helder van den Alg. Ned. Bond van arbeideri(iters) in het Bakkers Cüocolade en Suiker bewerkingsbedrijf, houdende verzoek over te gaan tot vaststelling van de ontwerp-verordening op het verbod van Bakkersnachtarbeid. Gerenvoyeerd naar B. en W. ten fine van prae advies. Procesverbaal der opneming van boeken en kas van den Gemeente ontvanger op 26 Maart j.1. waaruit blijkt dat zich op dien dag in kas bevond f217824.97 en dat boeken en kas in orde waren. Voor kennisgeving aangenomen. Qaaprljiregellng. Herstemming over net voorstel Adriasnse tot vaststelling «ener nadere gasprijsregellng (art. 80 Ge meentewet.) Bijgevoegd ia een voor stel van Breda om den prijs van bet gas te bepalen op f0.14 per Mf, welke regeling van 1 Maart af zal gelden tot uiterlijk Mei. Het voorstel wordt verworpen. Vóór stemmen de hoeren Van Breda, De Zwart, Adriaanse, Baak, Spangen berg, Van der Veer en Spruit. 10 tegen 7. Nu komt weer aan de orde het voorstel van B. en W. Echter i» een nader voorstel Van Breda ingekomen (zie boven). B. en W. ad- viseeren dit voorstel niet aantenemen. Hoewel het oorspronkelijke voorstel van de huidige regeling niet met instemming is begroet, is toch ge bleken, dat het op den duur belang rijke voordeelen oplevert, ook wat gasbesparing enz. betreft. De beer Biersteker prote steert, dat dit geheel nieuwe voorstel niet op de agenda voorkomt en wij daarover niet zoo maar kunnen be slissen. Op die manier komt er nooit een eind aan. 9e Voorzitter merkt op, dat het voorstel Van Breda wftl op de agenda voorkomt. De heer Van Breda zegt den vorigen keer al te hebben doen uit komen, dat bij voor eenheidsprijs was. Een nieuwigheid is spr. voor stel dus niet. Zooals de soc. fractie al opmerkte, betalen de groote ver bruikers te veel. Het is billijk als de kostprijs betaald wordt, doch het voorstel der soc. dem. blijft 2 cent onder den kostprijs, en daardoor wordt het gemeentelijk budget te veel bezwaard. Spr. regeling is als eenheidsprijs gemakkelijker, radicaal en kost de gemeente geen geld, en voor de verbruikers werkt zij goed. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren De Zwart, Adriaanse, Baak, Spangenberg, Van der Veer, Spruit •n Van Breda. Het voorstel-Van Breda is hiermede vervallen. f Wegverbsterlng. Voorstel om voor de helft of f 1260 bij te dragen in de kosten van op heffing der kromming in den Huis- duinerweg. Held. Ct.", 2 April), Na eene inlichting aan den heer K r jj n e n, die meent, dat de kosten wel meer zullen bedragen en vraagt of de gemeente ook in bet mindere of meerdere zal moeten bijdragen, bij acclamatie aangenomen. Waarbsrgfondt. Voorstel om in het door de Ver- eeniging Helder's Belang te vormen waarborgfonds voor f 1000.- deel te nemen. (Held. Crt. 2 April). De heer Spruit vraagt hoe groot het waarborgfonds is, waarvan hier sprake is. De Voorzitter zegt, dat de heer Biersteker deze inlichting beter kan geven dan spr. De heer Biersteker wil wèl den Voorzitter antwoorden, als die hem iets vraagt. De Voorzitter richt het ver- zoek thans tot den beer Biersteker, en deze heer antwoordt, dat het waarborgfonds f 2000.- bedraagt, waarvan de helft door particulieren bijeen moet worden gebracht. Een belangrijk deel van deze helft ie al toegezegd. De Voorzitter brengt dit ant woord over aan den beer Spruit. Het voorstel wordt daarna aange nomen. Bratlfieatle onderwijzer. Voorstel om aan den onderwijzer C. L. van de Bilt voor de waarneming der betrekking van Hoofd van School 2 een gratificatie te verleenen van f250.-. (Held. Crt. 2 April.) Aangenomen. Benoemingen. Onderwijzeres echool 4: 1. Mej. A. van Twiek, onderwijzeres te Heider. 2. Mej. E. Verheus, Idem. 8. Mej. A. Gyeberts, idem. 2 onderwijzerossen school 2: 1. Mej. E. Verheus, onderwijzeres te Helder. 2. Mej. A. Gysberts, idem. 3. Mej. A. H. van Aken, idem, en 1. Mej. J. de Broeckert, idem. 2. Mej. A. van Twlsk, idem. 3. Mej. M. Hackenitz, idem. Onderwijzeres school 8: 1. Mej. R. J. Schwantje, onder wijzeres te Helder. 2. Mej. A. van Twisk, idem. 3. Mej. E. Verheus, idem. Na een kort comité generaal, op verzoek van den heer Biersteker, die gaarne eenige inlichtingen zou ontvangen, worden benoemd: lo. Mej. Van Twisk met 14 st. 2o. Mej. Verheus 13 80. Mej. Den Broeckert 12 4o. Mej. Schwantje D 16 Leeraar in de Stoomwerktuigkunde, Electrotechniek, enz.: 1. Y. Roes, leeraar aan de Zee vaartschool te Delfzijl. 2. H. v. d. Bergh, eerste machinist ter Koopvaardij. Benoemd wordt de heer Roos met 16 stemmen. Leeraar in de Engelsche en Neder- landsche Taal: W. van Maanen, leeraar te Amsterdam. Zonder hoofdelijke stemming be noemd. 9e agenda ia hiermede afgehandeld en de vergadering wordt gesloten. DE OORLOG, Da groote slag In Frankrijk. Berlijn, 2 April. Officieel middag- bericht. Aan het slagfront is de toe stand niet veranderd. Tegenaanvallen, die de vijand bij Hébuterre en, met bizondere hardnekkigheid tegen de door ons genomen hoogten tusschen de Luce en Avre ondernam, mis lukten onder zware verliezen. Kleine in fanteriege vechten tueschen Avre en Oise. De Franschen zetten de beschieting van Laon voort. Talrijke inwoners zijn daarvan het slachtoffer geworden. Verkenningsgevechten op den ooste lijken Maasoever bij Haucbemont en ten Zuidoosten van Thann leverden ons gevangenen op. Gisteren zijn 22 vliegtuigen en 5 kabelballons naar beneden geschoten Luitenant Kroll behaalde zfin 23ste overwinning in de lucht. Parijs, 2 April. De correspondent van de .Petifc Parisien" berekent, dat er de vorige week 300,000 Duitecbers buiten gevecht zijn gesteld. Zij hadden 1.400.000 man in bet vuur geworpen. Uit Rusland. St. Peteraburg, ongedateerd. In de buurt van Batoem, Kars en Ardahan is eeu bloedige oorlog uitgebroken. De Armeniër» en Georgiër» hebben een aanzienlijk leger gevormd, om hun land tegen de Turken te be schermen, die het, krachtens het verdrag van Brest, zijn begonnen te bezetten. Georgische troepen hebben zich meester gemaakt van verschil lende Russische oorlogsschepen. Du duikboot- sn mijnoorlog. Berlijn, 2 April. Een «an onze duikbooten vernietigde in het Kanaal 6 stoombooten en 1 zeilschip tezamen meer dan 22,000 ton. Vijf der ver nietigde stoomschepen werden uit sterk beschermde konvooien wegge schoten. In dt lucht. Berlijn, 2 April. De veeting Bou- logne is door een Duitsch vliegtuig- eskader overvloedig met bommen bestrooid. Ia de streek van Atrecht heeft een Duitache jacht vlieger vijf vijandelijke kabelballons binnen 10 minuten brandend tot dalen ge bracht. Maandagnacht zijn twee groepen Duitsche vliegtuigen over de linies gevlogen. Ze stevenden naar Parijs. Om drie minuten over drieën werd het alarmsein gegeven. De afweer- batterijen openden een vinnig vuur tegen de vijanden, die rechtsomkeer moesten maken. Eenige bommen zijn in den omtrek gevallen. Geen slacht offers; Be schade beeft weinig te be duiden. Om tien minuten voor half vijf werd bekend gemaakt, dat alles weer veilig was. De .Times" zegt dat op alle fron ten in Maart 1050 vliegtuigen als geveld zijn gerapporteerd, waarvan 832 door de geallieerden en 218 door de Duitschers. Alleen jQ bet Westen velden de geallieerden er 740. Du beschieting van Parijs. Parijs, 2 April. Gisteren zijn 4 menscben gedood en 9 gewond door bet vuur van het vér dragende ge schut. Generaal Bohne, een bekend Duit sche ballisticus, deelt de volgende gegevens mede omtrent het nieuwe vèrdragendekanon van de Duitschers: Kaliber 24 c.M., lengte 80 kaliber (zegge pl.m. 20 M.), projectielgewicht 250 K.G. Vorm projectiel van voren puntvormig, van achteren bolvormig. SchooUverheid 120 K.M. Culminatie- hoogte 30 K.M. Aanvangssnelheid ruim 1500 M. De groote dracht is mogelijk doordat het projectiel boven 8000 M. nagenoeg geen luchtweer- stand heeft te overwinnen. Dulnkaikan baschotan. Berlijn, 2 April. Duinkerken heeft de vorige week zwaar onder de be achleting met verdragend geschut geleden, vooral de havenwijk. Eau rada van Czaroln. Graaf Czernin, de Oostenrtjkscb- Hongaarscbe minister van buiten landsche zaken, heeft Dinsdag tot een afvaardiging van den Weenschec gemeenteraad, die zich onder leiding van den burgemeester na zijn terug keer uit Boekarest bjj hem ver voegde, een toespraak gehouden, waaraan het volgende wordt ont leend Met het sluiten van den vrede met Roemenie is de oorlog in het Oosten geilndigd. Drie vredes zijn gesloten: met Groot Rusland, met de Oekraïne en met Roemenie. Een hoofdstuk van den oorlog is daarmee uit. De minister besprak hierna de uitlatingen van president Wilson. Diens in zijn rede van 11 Februari ontwikkelde grondslagen voor den vrede zijn zeer belangrijk en de min. gaat akkoord met betgeen daarover door den Duitschen rijkskanselier is gezegd. Wjj hebben alles geprobeerd om het nieuwe offensief te vermijden. Ie entente hoeft het niet gewild. Clemenceau beefc eenigen tijd voor het begin van het offensief in het westen bij mij laten vragen, of en op welken grondslag ik tot onder handelingen bereid was. Ik heb ter stond in overleg met Berlijn geant woord, dat ik hiertoe bereid was en wat Frankrijk aangaat, geen ander beletsel voor den vrede kan zien dat Frankrijk'» wensch naar Elzas Lot haringen. Uit Parijs werd geantwoord dat op dezen grondslag niet te onderhande len was. Daarop was er geen keus meer. 9e geweldige worsteling in hst Westen is reeds ontbrand. Oosten- rijksch-Hongaarache en Duitscbe troe pen strijden schouder aan schouder zooals zi) tezamen in Rusland, Serviö, Roemenié en Italië streden. Wat ook moge geschieden, wij geven Duitsch- land's belangen niet prijs, evenmin als dit ons in den steek zal laten. Ds trouw aan den Donau is niet ge ringer dan de Duitscbe trouw. Wij strijden niet voor imperialistische of annexionistische doeleinden, doch wel zullen wij gemeenschappelijk tot bet einde samengaan ter verdediging van ons staatkundig leven en onze toekomst. Door de vredesonderhandelingen met Rueland is de eerste bres in den oorlogswil onzer vijanden geslagen. Zoowel bij het sluiten van den vrede met de Oekraïne alsook bij dien met Roemem* ie het steeds mijn eerste gedachte geweest, de monarchie te kunnen voorzien van de noodigste levensmiddelen en andere grondstoffen. Rusland kwam hiervoor niet in aanmerking, daar het tengevolge van zijn verregaande ontreddering niet in staat is, voor zichzelf de noodlge grondstoffen op te brengen en te verdoelen. De commissie die be noemd is om met de Oekraïne de uitwisseling van de goederen te or ganiseren, is al te Kief bijeengeko men en flink aan bet werk. Op bet oogonblik zjju pas dertig wagons graan en peulvruchten uit de Oekraïne van het eerste transport aangekomen. Zss honderd wagons met verschillende levensmiddelen staan in de Oekraïne klaar om naar ons binnenland getransporteerd te worden. Wfi hopen in den loop van Mei de eerste groote en van dan af geregeld nieuwe transporten uit de Oekraïne gedeeltelijk langs dezen weg en voor een kleiner deel langs de spoor wegen te kunnen bewerkstelligen. Daarbij mag echter niet vergeten worden dat onze in de Oakraine staande talrijke troepen in het land zelf bun voedsel vinden, een om standigheid, die natuurlijk aan ons binnenland ten goede komt. Indien ik erken, dat de tegenwoordige aan voeren uit de Oekraïne nog gering zijn en verhoogd moeten worden, bljjft toch de logische gevolgtrekking dat de algemeene levensmiddeltoe stand 'bij ons een stuk slechter zou zijn, indien deze overeenkomst niet gesloten ware. Htt Nidirlandichi antwoord. De verklaring, waarmede de Neder- landsche regeering geantwoord heeft op de proclamatie van president Wilson nopens de beslaglegging op een deel der Nederlandsche handels vloot is een uitnemend etuk werk meent de N. R. Ct. Z(j ia kalm en bezadigd gesteld, en geeft daardoor een bfi uitetek waardig bescheid op de drogredenseringen, waarmee de Amerikaanscbe regeering gepoogd heeft haar willekeurige machtsdaad jegens ons land te rechtvaardigen. Tegenover al dezen schijnheiligen praat konmerkt de Nederlandsche regeering de beslaglegging ronduit als ,een daad van geweld, waartegen bet Nederlandsche volk met al de kracht van zijn overtuiging en zijn geknecht nationaal gevoel opkomt." Deze verklaring is voor de geas socieerde regeeringen, en voorpresl- dent Wilson, een beschamend stuk geworden. Beschamend, in de eerste plaats wel, omdat nauwelijks is asn te nemen, dat hetgeen de president ons voor de voeten geworpen besft, om aan zijn bandelwije een schijntje van recht te verleenen, door hem in de volle oprechtheid van zijne over tuiging kan neergeschreven zijn. Indien men niet aannemen wil, dat president Wilson van de onmis kenbare feiten ten eenen male on kundig geweest is - wat men toch bezwaarlijk veronderstellen kan - dan moet men wel gelooven, dat zijn beelepompeuae verklaring tegen beter weten in te boek ie gesteld. Bit in een stuk van de Nederlandsche regee ring onder de controle van do ge heele wereld voorgerekend te zien, moet voor den president zeer pijnlijk zijn doch hij heeft het verdiend. Onze regeering trekt aan bet slot van hare verklaring dan ook de eenige conclusie, die bij dezen stand van zaken past. Daar wordt, in be leefde termen, zoóals in een staats stuk gebruikelijk is, maar overigens op eene geen twijfel latende manier, gezegd: na de opgedane ondervin ding vertrouwen wij u niet meer. De passage moge bier nog eens wor den herhaald, want z(j is de voor naamste uit het lange stuk. .Dat" lezen wfi daar - .gelijk de ver klaring van den president luidt, deze handelwijze (d. i. de beslaglegging) aan Nederland ruimschoots de ge legenheid biedt zich van broodkoren te voorzien is slechts in schijn het geval. Immers het zou na de ervaring met de Nederlandsche schepen in Amerikaanscbe en Britscbe havens opgedaan, onverantwoord zijn, op nieuw schepen uit Nederland naar die havens te laten uitvaren zonder afdoende waarborgen, dat die ervaring zich niet zal hervatten." Dit komt dui hierop neer, dat de Nederlandsche regeering aan bet Amerikaanscbe en Engelsche woord niet meer genoeg heeft, wijl daarop niet langer kan worden gebouwd. Wij moeten méér zekerheid hebben, dan in voorspiege liDgea en zelfs formeele toezeggingen van de Amerikaanscbe en Bngelscbe regeeringen is vervat, voor wij op nieuw schepen zullen gaan zenden naar een rooversnest. Indien de geassocieerden inderdaad meenen hetgeen z(j met woorden belijden, ligt eene oplossing voor de hand. Z(j zouden dan voor ons land eene scheepvaartregeling kunnen maken in den trant van die voor de Belgium relief, en mosten beginneB met daarvoor eenige van hunne schepen beschikbaar te stellen. Uitreis «en marineschepen. Men schrijft aau de N. Rott. Crt. Nu Hr. M«. pantserschip Hertog Hendrik door zwaar stormweer op de uitreis la teruggeslagen, en met ernstig averij, geassisteerd door twee sleepbooten, via Bergen naar Nieu wediep ia teruggekeerd, blijkt de schade aan sloepdavits, stuurinricb ting, e.d. van zoodanig ernstigen aard dat thans op twee maanden gere kend wordt voor de vereisebte repa ratie. Waar intusschen jegens onze han delsschepen door de geassocieerde regeeringen, Amerika allereerst, zoo misdadig en met voorbedachten rade is opgetreden, moet alle vertrouwen op eerlijke en wacrdige behandeling misplaatst genoemd worden, en wor den we tot vrijwel achterdochtige voorzichtigheid gedwongen bij elk contact met 6en regeering, die dus danig openbaar machtsmisbruik duif de plegen jegens een kleineren zwak keren neutralen staat. Als een kleine jongen op straat in de verdrukking is geraakt tusschen «enige vechtende groote kerels, en als de sterkste der vechtenden dan plotseling het kind zijn stok ontrukt om zichzelf daar mede te verdedigen, kan dat kind dan later ooit dien grooten lafaard achten of «ertrouwen? Toen ik een half jaar geleden in Amerika vertoefde, was nog de groote meerderheid van het volk zeer ont stemd over de intrede door Wilson in den Europeeschen oorlogWilson, dien ze herkozen hadden als den .vredespreaident". Een ieder zag en ondervond de groote voordeelen, die o.a. de geweldige oorlogsleverantiea aan Amerika in-vrede brachten, en nergens was ook maar eenig enthou siasme te bespeuren. De Amerikanen voelden er niets voor zich in de modder van de Fransche loopgraven te laten vermoorden voor een zaak, voor geschilpunten, waarmede ze niets te maken hadden. Couranten en tijdschriften verkondigden luide hunne groote ontstemming en waar schuwden voor de ontzettende ellende welke deze manoeuvre over de wei- vatende Amerikanen ging brengen. .We know that the United States cannot serve the cause of humanlty, liberty, and nationality, by entering the European war, thereby extending military autocracy to another hun dred-million psople, and addirg to the huge wave of misery and death now sweeping arouod the world Toen was nog de groote massa van het Amerikaansche volk bef kleine waardig neutrale Holland zeer wel gezind. Maar die stemming moest en zou gewijzigd worden, om den voor genomen grooticheepscben diefstal zonder protest of hinderlijke veront waardiging uit de eigen Amerikaan sche natie uit te kunnen voerende laatste sproDg van een kat in doods nood het resultaat van het zoo snel en grootach opgezette scheepsbouw- program bleek steeds meer ver achter te zullen blijven bfi de groote ver wachtingen en beloften. Dus het moest t Terwijl onze kostelijke schepen naar de Amerikaanscbe havens wer den gelokt en daar voorloopig werden vastgehouden, kwam in hst najaar vaD 1917 de heer Northcliffe uit Eogeland naar New-York over. Deze oppermachtige courantenkoning izoo- als bekend, is deze tegenwoordige viscount Northcliffe feitelijk van Duitsche origine: Isaac Stern) die de Eogelsche publieke opinie maakt en bsheersebt, ministeries deed val len, nieuwe ideeën en systemen deed ingang vinden, in één woord mee- regeert, kwam naar Amerika om daar. met de beide groote licbamon, .United Press" en .Associated Press" tot zijne depositie, de couranten en daarmede dus het geheele Ameri kaanechs volk te bewerken. Zfin krachtige geroutineerde actie werkte snel, de verblinding der oogeD, de vergiftiging der bisinen nam snel toe. Ka eindelijk werd de stemming rijp geacht en durfde de Ameri kaanscbe regeering dezen weerzin wekktnden roof uitvoeren. Geen wonder, dat onze Nederland sche regeering na deze ondervinding niet alleen alle vertrouwen heefi verloren, maar zich ook tot werkelijk achterdochtige voorzichtigheid ge dwongen acht. Geen wonder ook, waar de reis naar India, via Amerika, van Hr. Ms. Hertog Hendrik als boven ver meld, door stormweer plotseling werd afgebroken, dat onze regeering thans meent te moeten afzien van deze, ln de laatste maanden door onze oorlogsschepen gevolgde route, van Holland naar ons Oost India en om gekeerd vooral waar het bezoek aan vreemde havens immers gepaard gaat met tailooze officieele plichtplegingen, en medewerking der autoriteiten verzocht moet worden voor kolen-, water- en victualie-voorziening, e.d. Ia elk geval ia, blijkens hier ter stede ontvangen mededeeling, het voornemen thans, om deze noodza kelijke reizen zoo onafhankeljjk mo gelijk te maken. Daarom zal Hr. Me. Hertog Hendrik vermoedelijk in den aanvang van Juni de uitreis wederom aanvaarden, ditmaal echter in gezelschap van Hr. Me. pantser- dekkruiser Zeeland, welke op haar thuisreis uit Indiö de Far-Oer eilan den reeds gepasseerd ie, en Donder dag a.s. te Nieuwediop verwacht wordt. De Zeeland reisde nog, even als Hr. Me. Tromp, via Japan, Honolulu, San-Francisco, Panama kanaal, en New York. Onze beide oorlogsschepen Hertog Hendrik en Zeeland zullen dan reizen rond .Kaap de Goede Hoop", en wel zon der bepaalde havens aan te loopen. Dit nu is alleen mogelijk omdat ze vergezeld zullen worden door een of twee kolenechepen. De bedoeling is dan eenmaal op de Deensche vrije ParOer eilanden, eenmaal in een gunstig gelegen stille baai op Afrika's Westkust, en eeD- maal ergene op Afrika's Oostkust uit de medegenomen acbepen te bunkeren, om ten slotte naar onzen archipel over to steken. Vandaar zal Hr. Me. Zeeland weder om terugkseren, in gezelschap van Hr. Ms. De Zeven Provinciën, beide met het af te lossen marinepersoneel aan boord, en de laatste tevens, om de vereisebte groote reparaties in bet vaderland te ondergaan. De bunkerschepen varen dan ook weer mede op deze thuisreis rond de Kaap, geladen met onze Padacgacbe Om bilienkolen. Bij het beschouwen van dit reis program komt de vraag op of deze bijzondere gelegenheid niet gebruikt moet worden om een aantal koop vaardijschepen mede te zenden met dit Nederlandsche militaire convooi, om naar Indlë de goederen te ver voeren waaraan daar allengs gebrek is ontstaan, en om vooral uit Indië eeu belangrijke lading rijst, en thee, en koffie, en suiker, eu olie, en cacao, enz. enz. naar Holland mee terug te breugen, teneinde den steeds stt) genden nood zooveel mogelijk te lenigen, en ook om gouvernements ambtenaren en employé's van parti culiere ondernemingen over te voeren. Tot nog toe lag het bezwaar tegen Nederlandsche contooien in de waar schijnlijkheid, of altham mogelijk heid, van moeilijkheden in de te bezoeken haven», van Amerika, en van de andere oorlogvoerende landen. Maar ditmaal vervallen dergelijke bezwaren door de zeer bijzondere wijze, waarop gevaren zal wordeD, en is een aldus door twee Neder landsche oorlogsschepen gecoovoy eerde handelsvloot onaantastbaar. Bilde oorlogsschepen varen nu tbcb, dus ook het voorheen geldend be zwaar, dat wij voor convoyeering in het algemeen geen onderdooien onzer militaire marine kunnen miasen, kan ditmaal niet gelden. Laten we overigens bovenal hopen, ais de twee komende maanden ver streken zijn, en dui het tijdstip van uitvaren voor onze Hertog Hendrik en Zeeland genaderd is, dat deze zoo buitengewoon zorgelijke periode dan voorbij zal zijn, ook al is dan nog niet de eindelijk© vervulling gekomen van de wenschen aller volkeren, de wereldvrede. BINNENLAND Mst dt „Nlëuw-Ametsrdan", Voigene eea uit New York ont vangen telegram zijn de officieren en de bemanningen van de stoom schepen .Ooatdijk" en .Rijndijk" aan boord van de .Nieuw Amsterdam". Blijkens door do directie van de Koninklijke Hollandsche Lloyd ont vangen telegrafisch bericht bevinden zich aan boord van ds .Nieuw- Amsterdam" de gebeele bemanning der stoomschepen .Zeelandia", .Gooi land", .Rljoland", .Zaanland" en .Drecbterland" met uitzondering al leen van de kapiteins Maas en Veld kamp, den boofdmacbinlst de Rie en den magazijnmeester Boon, die voorloopig nog te New-York bleven. De .Nieuw-Amsterdam" Is van Now-Yoik vertrokken met 300 eerste klasse, 400 tweede en 1150 derde klasse passagiers. Nadtrliadliht kiop»ardl|»h,pt>. BiiJkens bij het departement van bultenlandecbe zaken ontvangen be richt van de Nederlandscben consul- generaal te Londen, beeft laatstbe doelde van onzen conaul teLiverpool mededeeling ontvangen, dat het atoomschip .Beierland", waarvan de opvordering j.1. Zaterdag is gemeld, weer vrijgelaten is, dat de reeds ontslagen bemanning weder aan boord is gebracht en het schip dezer dagen naar Rotterdam zou vertrekken. Hit Anarlkiintfiha graan Het Correspondentie-bureau meldt Blijkens een ln de ochtendbladen van Vrijdag j.1. opgenomen Reuter- Koers van Ultglfta 98 pCt. Het R|jk mag de obligaties op djn vroegst tegen den Isten Ootober 1024 opzeggen en kan, in verband daarmede, ook den rentevoet daarvan niet van te voren verlagen. Mocht het Rijk na dien datum voornemens zijn, den rentevoet te verlagen, dat moet het de obligaties opzeg gen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. Koers van Uitgifte 98 pCt. Ultlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pCt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Donderdag den 18'° April, des nam. ten 1 ure. bericht uit WaeniDgton, zou de voor zitter van den War Trade Board uit naam van de Amerikaanscbe regee- ring aan den Nederlandechen gezant hebben medegedeeld, dat twee Ne derlandsche stoomschepen, de .Maas dijk" en de .Poeldijk", den Atlanti- scben Oceaan mogen oversteken om levensmiddelen in te nemen voor Nederland. Ter bevoegder plaatse was van zoodanige toezegging niets bekend. Wel was op bet Departement van Buitenlandeche Zaken bericht ont vangen, dat de .War Trade Board" aan Hr. Ms. gezant te Washington omstreek» 18 Maart had medegedeeld, dat als de .Poeldijk" en de .Maae dijk" met een lading tabak, eigendom van de Amerikaansche belangheb benden, naar de Yereenigde Staten werden gezonden, de terugreis van die schepen zou worden gewaarborgd, mits deze een lading voor de Belgian Relief Commissie terugbrachten, m. a. w. de Amerikaaneche regeering wilde aan twee Nederlandsche stoom schepen toestaan naar Amerika te varen, onder voorbehoud, dat door de uitreis een Ameriksanech door de thuisreis een geallieerd belang werd gediend. Op dit voorstel, dat in geen eokel opzicht rekening hield met Nederlandsche belangen, werd begrijpelijkerwijze niet ingegaan. Nu schijnt de W. T. B., ten minste in dien aan bet Reuter bericht geloof kan worden geschonken, bereid ver gunning te verleenen aan de .Maas dfik" en de .Poeldijk" om levens middelen voor Nederland te komen halen en dit echijnt de W. T. B. als blijk van tegemoetkoming te be schouwen, waar de bedoelde schepen tot die behoorden, welke volgens vroegere afspraken naar de Yer eenigde Staten souden komen om lading in te nemen voor de Belgian Relief. Terstond kon worden vastgesteld, dat dit laatste niet juist is, waar geen enkel achip hier te lande aan gewezen ie of was om lading voor de Belgische Relisf-commissle te gaan balen. Slechts was bij de voorloopige overeenkomst voorzien, dat bij ver trek uit Amerika van Ned. scüepeu in Relief-dienst, een hier liggend schip in ruil naar Amerika zou mogen vertrekken. Ten slotte kan, waar ter bevoegder plaatse nog geen officieele bevestiging van bet Beuter-telegram ontvangen werd, over de al of niet wenschelijk- heid van aanneming van het aanbod van den War Trade Board geen oordeel worden uitgesproken. Het Tweede Kamerlid de heer Van Hamel heeft, naar de Telegr. meldt, aan de ministers van landbouw, nijver heid en handel eu van buitenlandeche zaken, de volgende vragen gesteld: 1. Is van de zijde der geallieerde regeeringen mededeelicg ontvangen, dat stoomschepen uit Nederland aanstonds in Amerika 100.000 ton broodgraan kunnen Inladen, en zoo ja, met welke toezegging en waar borg, dat van geassocieerde zijde aan de heen- en terugreis dier schepen in geen geval eenige belemmering in den weg zal worden gelegd? 2. Is de regeering voornemens hierop in te gaan, zoo niet, welke redenen verzetten zich tegen deze gelegenheid em ten spoedigste onzen graanvoorraad te vermeerderen? 8. Zijn er redenen om te twijfelen, of deze schepen, ook al is gewaar schuwd, dat zij uitsluitend in bet Nederlandsche belang zullen varen en geenerlei dienst voor het geas socieerde belang waarnemen, veilig door de .vrije geul" zullen kunnen verkeeren en gevrijwaard blijven van duikbootaanvallen PLAATSELIJK NIEUWS DraiikbëstrQdii|. Dinsdagavond werd op de boven zaal van het Mll. Tehuis in de Spoor straat aen vergadering genouden, uitgaande van de afJ. Helder der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, en de Militaire Onthoudereclub. Be zaal was tamelijk bezet. De voorzitter, de beer A. F. de Jong, wees er in zijn openingswoord op, dat meer kenDis omtront bet alcoholvraagstuk toch zoo hoog noodig waa in ouze gemeente. Vandaar dat deze vergadering voor een leder kosteloos toegankelijk was. Dat men het alcoholvraagstuk niet kent, leidde spr. ook af uit het prae-advie» vau B. en W., korten tijd geleden gegeven op een aanzoek van Helder's Drank- weercomité om adb&esie te betuigen aan 't verzoek aan den Minister om, ter besparing van graan, niet toe t« laten dat nog graan aan de jenever- fabrieken verstrekt werd. B. en W. wilden dat voor kennisgeving aan nemen. Gelukkig staken de Raads leden de heeren De Zwart en Bier steker daar een stokje voor en b»tuigdo op hun voorstel de Raad wöl adbaesie. Het college schijnt dus heel niet op de hoogte van het drankvraagatuk. Het woord werd daarop gegeven aan den heer BuiDker uit Zaandam. Die zou behandelen.Waarom Een vraag, zegt spr., die ieder zich vele malen stelt als bij geen sleur- mensch is. Er zijn zoovele diDgen waarvan we 't waarom niet weten, er zfin diogen die bestuurd worden door hoogere machten. Op spr.'s waarom zal bij een duidelijk ant woord geven. Waarom zijn wij ver- eenigd, waarom zijn w(J drank bestrijder? Niet om materieel voor deel, maar om de gedachte die ligt ln het woord van Christus: .Hebt uw naaeten lief als u zelve". Het sociaal verantwoordelijkheidsgevoel beeft ons te saamgebraebt. Wie van bet beginsel uitgaat.Elk voor zich zelf', boort niet in dat leger thuis. Wèl h(j, die, de wereld bekijkend, niet vraagt als Kaïn.Ben Ik de hoeder van mijn broeder maar die het zijn plicht acht den buurman te helpen, den zwakke te steunen. De menscben zijn een groot huisgezin en elk deeltje daarvan moet mee helpen tot bet geluk vau bet geheel. Dan alleen ie bereikbaar het algemeen geluk. Spr. wijst erop, dat er zooveel leed is dat niet kan gelenigd worden door ons. Wel echter het leed, door het drinken veroorzaakt. De geschiedenis van meerdere landen leert dat de alcohol een kwaad is, dat boetreden dient te worden en kan bestreden met succes. Hij wfist er op, hoe de zeden langzaam aan in de richting der drankbestrijding veranderen en laat eenige antwoorden, die gegeven worden op de vraag.Waarom drinkt ge?" de revue paseeeren. Verschillende redenen worden door bem getoetst aan het leven, aan de logica, aan de ondervinding. Ea dan blijft er niet veel van over. De machtigste factor is de sleur, de gewoonte. Dat de alcohol zoo heilzaam zou werken bij ziekte of koude, of oplde- miën kon spreker met voorbeelden gemakkelijk weerleggen. Gladetëne beweerde niets te veel toen hij, de groote staatsman, die toch onder vinding had, beweerde dat het alco holisme erger was dan pest, hongers nood en oorlog samen. Spr. gaat dan na hoe de sleurgeest ook doorwerkt in de opvoeding en hoe onze kinderen zoodoende verkeerde begrippen krijgen. Menig zwakke van wil gaat daar door verloren. 't Ia zoo gevaarlijk de verleiding zoo gemakkelijk te maken voor de zwakken van wil. Dat mochten de ouders wel eens bedenken. Zij brengen bun kind anders in gevaar, want zij kunnen niet vooruit weten of het niet zwak van wil zijn zal. Drankgebruik vermindert hst weexatandivermogen in geestelijk en lichamelijk opricht. Daar is wissel*

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1