COURANT Achtste Duitsche Oorlogsleening. 5% Duitsche Rjjksleening. No. 4818 DINSDAG 8 APRIL 1818 48o JAARGANG Uitgever] C. P8 80HB Jr.. Holder. - Oplaag 6500 AbonBem«nUprl|»l In d« »fd H.—por po»« 11.25, Buitenland t 2.2S. Low ex. 8 »»nt. - AJ»grt«nlltn p«r r«g«l 10 ««ut 10 oorlog«toe»lag Op pagina 4 van dit blad Is opgenoman: 1. Ingezonden. 2. Uit den omtrek. 3. Proeftuin te Julianadorp. 4. DE DISTRIBUTIE te Heldor. i, Callantaoog. Zijp.. Anna Paulowna. ii ii ii Texel. 5. Feuilleton, enz. Onder den titel: PRODUCTIE schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Ct. een artikel waaraan wy het volgende ontlesnen We zijn nu tenminste zoover, dat in het burgerlijk leven .Productie" het wachtwoord geworden ia. Ieder een heeft het woord in den mond, en wie het niet uitapreekt schrijft toch zeker een iDgezonden stukje in de krant, om tot productie aan te sporen. Ir ie maar dén roep, waar allen mee instemmen: er moeten levensmiddelen geproduceerd worden zooveel maar mogelijk is, andera loopen we groot gevaar den volgenden winter van honger en gebrek om te komen. Het is al een heele vooruitgang, dat dit besef eindelijk is levendig geworden, en dat het verlangen ge rijpt is, op eigen boenen te gaan staan, en het niet langer te laten aankomen op hetgeen het buitenland ons nog wel zal willen afitaan. Veel te lang heeft de maaaa zich ln slaap laten wiegen door de voorspiegeling, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, totdat dan nu tenslotte de inbeslag neming van onze vloot althans dit goeds tewoeg gebracht, dat de nuch tere, schrikwekkende feiten al deze struisvogelpolitiek mot een slag in het ijle hebben doen vervliegen. Maar of wij het nu tegen elkaar zeggen, dat er geproduceerd worden moet en dat deauooda ook nog in do krant schrijven, daarmee komt de zaak zelve niet verder. Br moet nu worden gehandeld, juist zonder dat er zoo veel wordt gepraat. Er moet worden gehandeld, opdat de cogst van dit jaar zal meevallen, maar ook omdat te voorzien is, dat, als de oorlog voortduurt, en zelfs wanneer de oorlog gestaakt worden mocht, in elk geval toch nog met enkele zeer zware jaren zal moeten worden gekampt. Bit mogen wij geen oogenblik ver geten: wü komen nu voor het eerst in ernstige aanraking metjden hongers nood, waarvan de dreigende scha duwen reeds lang geleden zijn ont waard, en het jaar, dat nu voor ons staat, is naar alle waarschijnlijkheid het eerste van «ene serie, die groote lasten zal meebrengen. Natuurlijk is er alles aan gelegen, om te beginnen met in den onmiddel lijk voor de deur staanden nood zoo goed mogelijk te voorzien. Be tijd dringt in dit opzicht. Het is nog slechts eene quaestie van zeer enkele weken. Komt de zomer goed en wel door, dan is het spoedig te laat. Aan pakken is dus nu de boodschap, aan pakken vooral, zonder dat we door allerlei formalisme belemmerd en be moeilijkt worden. Be regeering kan in naaBte dagen nog veel doen door wat coulant te zjjn, door toe schietelijkheid en door do aanmoe diging, welke wordt verkregen van eene algemeens leiding, die niet aan allerlei- kleinigheden blijft hangen, en tot in de geringste onderdeeltjes vóór alles oudhollandsch secuur wil zijn. Zij zal hebben te toonen, dat ook naar haar oordeel het groote doel moet worden bevorderd door afstand te doen van alle bureaucratie. Onge twijfeld zal, indien er wat minder tijd wordt doorgebracht met adviezen en contra-adviezen inwinnen, hier en daar een» poging niet opleveren, wat waa verwacht, doch men moet het rlaico daarvan durven dragen. Indien men hot productie-mechaniek wil laten werken, zóó dat teleurstelling menscheliJkerwijz# gesproken uitge sloten is, dan zal het hoogstwaar schijnlijk pas in actie kunnen worden gesteld, wanneer de tijd voor den uitzaai voerbij is. Maakt daarentegen in de regeerings- bureaux de geest van administratie plaats voor eene meer actieve ge zindheid, die op wezenlijke bevorde ring van nuttige werkzaamheid is bedacht, dan kunnen de, zeker niet to ontkennen, moeilijkheden bij de uitvoering worden overwonnen. Het staalt de particulieren, die productie ter hand nemen, indien zij bemerken, dat zij van hooger hand steun hebben steun, wel te verstaan I niet ln de eerste plaats in geld, doch in vlotte medewerking, die den arbeid ver aangenaamt en bespoedigt. Be noodigs werkkrachten zijn erl Een leger van werkloozen, dat zelf niet beter verlangt, dan nuttigen, productleven arbeid te kunnen ver richten, ataat klaar. Buizenden zijn er, die nu leven moeten van uit- keeringen van steuncomité'! en andere tegemoetkomingen, doch die veel liever de spa ter hand zouden nemen, en naar hun kracht met opgewekt heid een nuttig doeleind zouden dienen. En ook zouden kunnen dienen, daar een groot gedeelte van het werk, dat moet worden verricht, geen bi- zondere vakkennis vereiacht. Het komt er slechts op aan, dat van een centraal punt deze werkkrachten worden georganiseerd, gegroepeerd en geleid. Hierbij zal natuurlijk op de arbei dersverenigingen een beroep moeten worden gedaan, dooft dezen zullen zaker voor dit doel al treedt het wat buiten de sfeer van hun eigen lijke bezigheid - hunne medewerking niet willen weigeren. Baardoor zal dan tevens zelfs de schijn kunnen worden vermeden, als had men hier met iets van armenzorg of liefdadig heid te doen. Het werk, dat aangevat worden moet, ia eeu heilzaam bij uitstek productief werk. Uitgangs punt moet zijn, dat het om de voort brenging te doen is, en niet om werkloozen .bezig te houden". Bit moet ook uitkomen in het loon, dat evenredig behoort te zijn aan den oeconomischen dienst, die aan de gemeenschap zal worden verricht. Al waar het feitelijk om gaat is immers een tekort aan landarbeiderskrachten door een reservekorps to verhelpen. Wanneer dit in het oog wordt gehou den, opent zich zelfs in deze sombere tijden een lichtend perspectief, en kan met eene energieke leiding wat worden verkregen, dat, eenmaal op gang, voor geleidelijke uitbreiding vatbaar zal zijn. Men behoeft op den duur, al is voortbrenging van voedings middelen het voornaamste doel, niet daarbij te blijven staan, doch zal ook dea noodig productieve werken van anderen aard wij denken aan wegaanleg en weg7erbetsring, aan inpoldering enz. kunnen aan vatten. Grond voor productie is alom te vinden. Medewerking van den grond eigenaar zal veelal worden verkregen. Gaat dit niet goedschiks, dan zal een middel tot dwang bij de vele noodwetten die in het vooruitzicht gesteld zijn, kan er nog wel een worden gevoegd moeten worden geschapen, waardoor land, dat tot productie geschikt, is voor zijn sociale rosplng ter beschikking zal worden gesteld. Bit alles is te verkrijgen, indien de wil er maar is, de wil om nu eindelijk tot handelen over te gaan. Er kan in de naaste weken voor den oogst van dit Jaar nog heel wat worden bereikt. Terwijl dan tevens de grond slagen zullen zijn gelegd, waarop voor den oogst 1919, die van nog veel meer belang worden kan, zal kunnen voortgewerkt worden met verdubbelde kracht. Goed voorbeeld, zal goed doen volgen. Woningnood. 15 millioen voorschot! Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter voorziening in den woningnood. Aan de memorie van toelichting is het volgende ont leend: Be berichten, welke den laatsten tijd de regeering hebben bereikt om trent de Volkshuisvesting, spreken alle van toenemende moeilijkheden en van stijgenden nood. Reedt lang verlaten krotten, waaronder mensche- lijk bestaan niet meer mogelijk is, worden tbans weder bewoond, terwijl helaas nog niet valt te zeggen, dat de nood zijn hoogtepunt heeft bereikt. Be oorzaken hiervan op-te sporen zou uit een sociaal oogpunt belang wekkend zijn, maar de regeering meent zich van cauraliteits bespie gelingen te moeten onthouden en alleen te moeten onderzoeken wat te doen staat om uitkomst te geven. Krachtens de Woningwet worden nog steeds voorschotten verleend, maar hier liggen dikwijls vele moei lijkheden. Om in de noodgevallen te voorzien zjj% op korten termijn uitvoerbare en veel minder kostbare plannen noodig. Er moeten noodwoningen opgericht worden daar waar de nood zoo is, dat niet gewacht kan worden op definitieve plannen. Ook de z.g. semi-permanente woningen zullen in menig geval uitkomst kunnsn bieden. Zal de noodtoestand worden wegge nomen, dan moet de regeering de macht hebben trage of onwillige gemeenten te dwingen en het rijk moet in ruime mate de gemeenten bijspringen. Be Woningwet is voor dezen nood niet berekend, waarom de regeering meent een voorziening te moeten voorstellen, waarvan het tijdelijk karakter blijkt uit art. 6. Volgens deze regeling zal de Kroon de bevoegdheid krijgen gemeenten aan te wijzen, die voorzieningen moeten treffen. Kan in den nood voorzien worden door de Woningwet, dan verdient dit de voorkeur. In welk soort woningen die voorzieningen zullen moeten bestaan, zal afhangen van den nood en van den aard der bevolking. Voor peraonen, dienaden oorlog weder zullen vertrekken, zullen allereenvoudigste woningen kunnen gebouwd worden, terwijl voor andere meer geschikter woningen zullen verkrijgen. Het staat intusschen voor de re geering vast, dat de noodwoningen een zeer tijdelijk karakter moeten hebben. Daarn&arst moet echter ter stond een plan voor definitieve voor ziening ter hand worden genomen. Nu da nood zóó dringt moet over ernstige bezwaren worden heenge stapt en moet het centraal gezag de bevoegdheid worden gegeven voor te schrijven wat gedaan moet worden. Beze gedachte ligt ten grondslag aan het wetsontwerp. Be gemeenten kunnen toepassing van art. 1 voorkomen door alsnog vrij willig de noodige plannen te maken Wat het geldelijke betreft, zullen zij daardoor niet achterstaan bij de ge meenten, die gedwongen worden, maar volgens art. 3 uit 's rijks kas ontvangen 90 pet. van de kosten. Het is de bedoeling dit geld niet als voorschot te verstrekken. Ten aanzien van de onvermijdelijke nood voorzieningen kan van aflossing niet wel eprake zijn. Van de huur, op brengst en afbraak en verkoop van den grond moet het rijk 9/10 ont vangen. Be regeering meent dat met f 15.000.000 wel ln den ergsten nood voorzien zal kunnen worden. Be baten laten zich echter bezwaarlijk Decijferen. Art. 5 geeft de regeering de bevoegdheid te dwingen tot een definitieve voorziening naast de nood voorziening. Een woningtelling en een woningbeurs zullen hiervoor on misbaar kunnen zijn. Z(jn de ge- meenttfinancien reeds te zwaar belast, dan zal ook biervoor rfikssteun ge geven worden. Voor de uitvoering van deze regeling is een afzonderlijke dienst noodig, de woninginspectie van het staatstoezicht op de volks gezondheid is reeds mat werk over laden, zoodat, wanneer deze nood regeling haar doel wil bereiken, de minister de beschikking moet hebben over een deskundig ambtenaar met eenige helpers, terwijl overleg met de woninginspsctie op den voorgrond moet staan. Ook zal hij zijn aandacht moeten geven aan de moeilijkheden die de materialen bieden en moeten streven zoowel naar tijdig beschikbaar komen van do noodige materialen als naar het meest economische gebruik er- vaD. Be minister van bionenlandsche zaken zal dan ook uitsluitend met de uitvoering zijn belast. DE OORLOG. De groote slag in Frankrijk. Regen en modder belemmeren een vlotte beweging van de troepen aan het Westerfront. Be Buitschers, die natuurlijk vooruit willen, ondervinden daarvan de meeste last. Baardoor h6bben zij ontzettend veel moeite hun zwaardere artillerie vooruit te brengen en in te richten voor een volgend stadium van den slag. Be troepen hebben bovendien van het gure weder veel te lijden; uit den aard der zaak zijn de verplegingsmiddelen thans gebrekkig, en is het vaak noodig, dat die troepen des nachts zonder eenige dekking in de open lucht moeten bivakkeeren. Baaraan moet bet worden toege schreven, dat op het front een be trekkelijke stilstand is ingetreden. Be sedert Zaterdagmorgen ont vangen telegrammen zijn -dan ook minder spannend dan in de vorige week. Ter wille van de volledigheid volgen zij grootendeels hieronder. Berlijn, 6 April. Officieel middag bericht. Plaatselijke ondernemingen bij Bucquoy en ten Zuiden van Hébu- terne brachten gevangenen en talrijke machinegeweren in onze handen. Een voorwaartsche beweging der Engel- schen tegen Puiseieux mislukte. Spoorwegemplacementen bij Amiens zijn onder vuur genomen. Fransche aanvallen op breede vakken tusschen Moreuil en Montdidier hadden ten doel onze terreinwinst van 4 April te ontrukken.' Zij zakten onder zeer zware verliezen inien. Montdidier werd door de Franschen beschoten. Berlijn, 6 April. Officieel avond- bericht. Van het slagveld aan weers kanten van de Somme niets nieuws. Fransche aanvallen op den Weste lijken oever van de Avre zijn mislukt. Bezuiden de Oise drongen wy bij Amigny in de vijandelijke stellingen. Berlijn, 7 April. Des avonds bracht ons de aanval op den Zuidelijken oever van de Oise nieuwe successen. Pierrenande en Folenbray werden door ons bezet. Folenbray ligt ten Westen van Laon en ten Zuiden van La Fère, in de richting van Soissons. Parijs, 6 April. Officieel middagbe- richt. De nacht was gekenmerkt door verwoede bombardementon ten N. en ten Z. van de Avre, vooral in de streek van le Monchel. Twee overvallen der Duitschers, de eene ben'oorden Vaux les-Palameix, de andere in de richting vanSeuzy, hebben tot niets geleid. Parijs, 6 April. Officieel avondbe- richt. Be geschutsstryd heeft in he vigheid voortgeduurd op het front van de Oise en de Somme. Be Buit schers hebben hedenochtend een krachtigen aanval op de Fransche stellingen tusschen Mssnil St. Georges en Monchel ondernomen. Be aanval, die door het Fransche geschutvuur werd gebroken, is volkomen mislukt. Meer naar het noorden hebben de Fransche batterijen Buitsche troepen verzamelingen uiteengedreven in het bosch bezuiden Hangard en in de streek van Bemuin. In het vak van Noyon hebben de Buitschers, na een beschieting met granaten van groot kaliber, getracht om den Franschen hun winst benoorden den Renaue- berg afhandig te maken. Na een zeer levendigen strijd zijn de Franschen in het voordeel gebleven en hebben zich op het veroverde terrein ge handhaafd. Op den linkeroever van de Oise werd de dag gekenmerkt dóór een reeks van hevige aanvallen, die de Buitschers op het front van Abbe court, bezuiden Chauny, Bararis on dernamen. Be Fransche troepen heb ben op hun voorpostlinies stand go houden en na den Buitschers zware verliezen te hebben toegebracht, over eenkomstig de ontvangen bevelen, gereed gemaakte stellingen ingeno men. Parijs, 7 April,'s middags. (Officieel) Gisteren tegen bet eind van den dag sloegen de Franschen een aanval der Buitschers af in de streek van Griveanes. Tusschen Montdidier en Noyon was de artillerie wederzijds gedurende den nacht in werking. Ten Westen van Noyon werd een Buitacb detachement dat er in geslaagd was vasten voet te krijgen in een vooruitgeschoven Fransche' linie, door een tegenaanval teruggeworpen. Aan het Oiie-front, in de streek van Bariais, hebben de Buitschers hun aanvallen niet hervat. Hun ver rassende aanvallen ten noorden van éen Chemin des Barnes leverden geen resultaat cp. In den loop van den nacht werd Rsims hevig gebombardeerd. Londen, 6 April. Officieel middag- bericht Benoorden de Somme heeft de heete strijd langs het heele front bezuiden Ayette tot gisteravond laat voort geduurd. Be vijand viel telkens met aanzienlijke krachten aan met geen ander gevolg dan zijn inspanning 'a ochtends was ten deel gevallen. Londen,6 April. 0flci6el avond- bericht Be infanterie werkzaamhoid wae heden beperkt tot plaatselijke gsvech ten in de nabijheid van het bosch van Adluy, benoorden Albert, zonder dat do toestand is en de gevechten tusschen kleine troependetlen. Op zijn minst tien Buitsche divisies waren gisteren in 's vjjandt geslaagde aanvallen benoorden de Somme in het vuur. Be strijd op verscheiden deelen van dit front, tot benoorden Bucquoy, was zeer hevig. Londen, T April, 's morgens (Offi cieel). Boor goed geslaagde tegenaanvallen herstelden wij gisteren onze vroegere stellingen in het Avoluy-boacb, waar bij wij 120 man gevangen namen en verscheidene machinegeweren ver overden. Later op den dag viel do vijand onze stellingen tegenover Al- bert opnieuw aan, doch bij werd door een tegenaanval teruggedreven. Zijn pogen om ten Zuiden van Hebu- terne op te rukken mislukte door ons artillerievuur. Uit Finland. 12000 Dultsehtrs geland. Uit St. Petersburg wordt 6 April gemald Volgens nadere berichten, zijn Buit sche schepen, waaronder twee dread- noughts, voor Hangö aangekomen, waarop zij het vuur openden. Be commandanten der Russische schepen gaven order drie groote schepeo in de lucht to laten vliegen. Be Buit schers leden bij de ontscheping on- beteekenende verliezen, doordien zij gebruik maakten van den Russischen ijabreker .Volbynetz", die de vijan delijke transporten door het Russische mij uenveld bracht, waar bij goed bekend was. Tot hedenochtend zijn 12000 Buit sche soldaten aan land gegaan, die tot het offensief in de richting van Helsingfors zyn overgegaan. Be Finsche roode garde trachtte weerstand te bieden, maar moest weldra terugtrekken voor do ver pletterende Buitsche overmacht. Esn Buitsch eskader is van Llbau aangekomen. In militaire kringen is men van oordeel, dat de Buitsche landing heeft ïlaats gehad in overleg met de oude ftnsche regeering, om een einde aan den burgeroorlog in Finland te maken. In Noord-Frankrijk. Fragment uit een brief van den Berlijnschen oorlogs-correspondent van het „Alg. Ha&üdsblad" Bit is wel een vreemde tijd, die het waard is meegeleefd te hebben! Maar het is ook een tijd van ver schrikking 1 Mijn indrukken zijn weer te versch dan dat ik' ze als goed journalist in de pen zou kunnen houden. Ik moet getuigen al is het maar eendags- werk. Ge moet immers door mijn oogen zien dit vreeselyke gebeuren van den laatsten strijd der volkeren. Laat ik er nog eens op wijzen mogen ter leering vooral van die velen bij ons te lande, professoren, beroeps soldaten en sportlievende nieuwbak ken reserve luitenantsverlangt nooit naar den oorlog! Wanneer ge dien afachuwlijken autotocht bad kunnen meemaken, dien doodenrit door Noord- Frankrijk, dien ik zoo juist achter den rug heb, dan zoudt ge voorgoed genezen. Het is erger dan de vlotste romanschrijver 't vertellen kan in zijn aangrijpendste proza! Het is hartverscheurend en ellendig, te moeten vaststellen, dat het mooie land een groot kerkhof geworden ia met een hopeloos bedorven bodem, dien zelfs wij jongeren niet meer vruchtbaar zullen terugzien. Ik heb het telkens weer gevraagd aan Buitsche officieren die al van de eerste oorlogsmaanden in Frankrijk waren en het terrein op hun duimpje kennen. .Onmogelijk", zeggen ze, .dat dit arme land binnen afzienbaren t(jd ooit meer te heretellen zou zijn. Geen landbouwer zou het wagen in dezen bodem, die bezaaid is met millioenen niet ontplofbare granaten, den ploeg te drijven. Noord-Frankrijk Is voor den landbouw verloren, tal van zijn fabrieken zijn verwoest, het gebeele land is ten doode gedoemd." Denkt u bij de beschouwing van dit land vaa ruïnes in, dat nog eiken dag met plotseling vertwintig voudigde woede de zware ijzermassa's op FrankriJk'a steden neervallen, dat St. Quentin in puin ligten hoe zal ik de volgende dagen Noyon en Peronne terugvinden BINNENLAND. Kamerverkiezingen. Bij Kon. Besluit van 4 April, St.bl. 229, is bepaald, dat de candidaatstel- ling voor de verkiezing van de led«n van de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Generaal in eiken kieskring zal plaats hebben op Binsdag 21 Mei 1918. Ba zitting der Staten-Generaal zal worden geopend in eene vereenigde vergadering van de beide Kamers op Binsdag den 17en September te één uur n.m. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche-Zaken is bepaald, dat do stemming over de lfjsten van candidaten en de daarep voorkomende candidaten zal plaats bobben op Woensdag 3 Juli 1918. (St.-Ct. Maximum-inkoopprijzen voor Zuiderzeevlach. Bo minister van Landbouw heeft de navolgende maximum inkoop prijzen, door de gemeenten te besteden, vastgesteld als volgt: a. Zulderzoebokking (bakbokklng, zachte zonder staartvin) f 3.80 per tal van 200 stuks; b. Zuiderzeebokking (harde zonder staartvin) f 4 65 per tal van 200 stuks; aan de gemeentebesturen ln over weging te geven, Zulderzsebokking te leveren tegen de daarbij vermelde prijzen respetieveiyk aan grcsiie.'s en detaillisten; aan grossiers: a.Zulderzsebokking (zachte zonder staartvin) f8.80 psr tal van 200 stuks; b. Zuiderzeebokking (harde zonder staartvin) f 4 55 per tal van 200 st uks aan detaillisten: a. Zuiderzeebokking (zachte zonder staartvin) f4.-. per tal van 200 stuks; b. Zuiderzeebokking (harde zonder staartvin) f4.75 per tal van 200 stuks Ingevolge artikelen 2 en 8 der Diktributiewet 1916 vaat te stellen de navolgende maximumprijzen, respec tievelijk .in den groot-, tusschen- en kleinhandel groothandela. Zuiderzeebokking (zachte zonder staartvin) f 380 per tal van 200 stuks; b. Zuiderzeebokking (harde zonder ataartviD) f 4.75 per tal van 200 stuks tusschen handela. Zuiderzeebok king (zachte zonder staartvin f 4 per tal van 200 stuks b. Zuiderzeebokking (harde! zonder staartvin) f 4.75 per tal van 200 stuks kleinhandel: a. Zuiderzeebokking (zachte zonder staartvin) 2£ cent per stuk; b. Zuiderzeebokking (harde zonder staartvin) 3 cent per stuk te bepalen, dat voren vermelde maximumgroothandelprijs is te ver staan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. D« aardappelen. Be Haagsche redacteur van .Het Volk" schrijft: Het is thans de kritieke tijd voor de aardappelen. We hebben een paar opgewonden mcnachen gesproken, die ons ver telden, dat bet aardappelenrantsotn binnenkort zou worden verminderd. Zulke geruchten kunnen een paniek doen ontstaan. Be ellende is reeds groot genoeg. Er behoeft g6en onge ronde vrees voor de toekomst bij te tomen. Wij zijn op kondschap uitgegaan, hebben gevraagd hoe 't met de aard appelen perspektieven staat. Een volkomen absolute zekerheid kan men in een tijd als dezen nooit bekomen, maar wat we hebben ge hoord, stemt niet pessimistisch. Wij vernamen dat men goede hoop beeft, met bet kwantum zandaardappelen, hetwelk nog beschikbaar is, uit te komen tot half Mei. Bie zandaard appelen moeten, zooals men weet, éérst op, anders verrotten ze. Er is voorts nog een aardige hoeveelheid kleiaardappels, waarmee men goede hoop heeft, na half Mei toe te komen tot den nieuwen oogst. Alles volgens hst tegenwoordige rantsoen. Is nieuwe oogst kan klaar zijn vroeg half Juni of later begin Juli. H(j staat er tot nu toe gunstig voor. Er zijn geen nacht vorsten geweest. Mei echter is een gevaarlijken tijd. Nachtvorsten inde maand kuDnen veel bederven. We willen de aandacht vestigen op een ellendig misbruik, dat onmiddel lijk bestreden dient te wordenhet veelvuldige frauduleuze vervoer van kleiaardappels, dat tbans plaats vindt. Met name komt dit voor in de Betuwe, in de Bommelerwaard en Tielerwaard. - Van verschillende kanten ver namen we klachten hierover. Het komt veelvuldig voor, dat de men- schen kleiaardappels In zakken, bij 10, 20 en 30 kilo, bij de boeren weg halen. Be opvordering wordt hierdoor totaal in de war gestuurd. Maatregelen tegen het Inslaan van boter. Door den minister van landbouw is een circulaire tot de burgemeesters gericht Een bericht in de dagbladen, dat de invoering eener vetrantsoeneering aanstaande zou zijn, schijnt velen aanleiding te hebben gegeven tot het inslaan van boter over te gaan. Be minister heeft gems end daar tegen maatregelen te moeten nemen, óók in bet belang der verbruikers zelf, omdat de boter, welke indezen tijd wordt geproduceerd zich niet wel tot opleggen leent. Be minister verzoekt aan de bur gemeesters aan de handhaving der gestelde bepalingen wel hunne volle aandacht te willen schenken. De eerste onderofficier met het marine-vliegbrevet. Het H. B. schrijft in ,Het Midden" 27 Maart j.1. heeft de sergt.-kon- stabel J. v. d. Witte voldaan aan alle eiscben gesteld ter verkrijging van het Marine-vliegbrevetbij is de eerste onderofficier van de Nederland scbe land- en zeomacht die dit brevet heeft verworven. Als men weet dat behalvelo. een hoogte vlucht van 1 uur, waarbij de schommelingen in de hoogte hoog stens 50 Meter boven en beneden de aangegeven hoogte mogen zijn (wat middels een medegenomen barograaf wordt gecontroleerd), 2e. een stijg- proef binnen een vooraf te stellen tijd naar 1500 Meter, 3«. drie landings- proeven onder verschillende ver zwarende voorwaarden, moet worden gemaakt een tocht van minstens 280 K.M. lengte, hemelsbreed ge meten, volgens een aangegeven weg, alleen en in hetzelfde vliegtuig, met drie aangegeven tusschenlandingen, dan mogen we zeker wel van een mooie prestatie van dit eenvoudige, ruwbesnaarde practyk-menscbje spre ken. Van de Witte steeg 's morgens 8 uur van Soesterberg op, legde van den aangegeven weg, Oldebroek— Arnhem - Gilse - Rijen - Soesterberg, vooral het laatste gedeelte onder zeer ongunstige weersgesteldheid af (was b.v. genoodzaakt bij Lskimond een noodlanding te maken om zich te oriflnteeren) en was 's-middags half- drie weder op zijne bestemming. Een Koers van Uitgifte 98 pCt. Het Rijk mag de obligaties op zijn vroegst tegen den laten Octobor 1024 opzeggen en kan, in verband daarmede, ook den rentevoet daarvan niet van te voren verlagen. Mocht het Rijk na dien datum voornemens zijn, den rentevoet te verlagen, dat moet het de obligaties opzeg gen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aanbieden. Koers van Uitgifte 98 pCt. Uitlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pCt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Donderdag den 18™ April, des nam. ten 1 ure. ander onderofficier, die gelijk met hem opsteeg, doch het bovenstaande traject in omgekeerde richting had af te leggen, was door bet slechte weer verplicht na het eerste gedeelte te landen en de verdere vlucht te staken. Bubbel verdienstelijk wordt daardoor het door den heer Van de Witte gepresteerde, die dan ook na zjjn terugkeer van alle zijden werd geluk- gewenscht. Ook wij voegen hier gaarne onze beste wenschen voor dezen kranigen vertegenwoordiger van ons korpsen onze organisatie aan toe. Boknoel mot levoosmlddolonbons to Utrocht. Reeds geruimen tyd liepen er te Utrecht geruchten, dat er op groote schaal geknoeid werd met levens- middelenbona, met name, dat er in café's kaas-, havermoutbons enz., verhandeld werdsn. In verband hiermede werd Zater dagmiddag bij het eindigen van den arbeid op het broodbureau en het levensmiddelenbureau door den hoofd commissaris van politie, den heer Van 't Sant, plotseling een onderzoek in gesteld. Alle ambtenaren werden naar het hoofdbureau van politie gebracht ten einde gefouilleerd te worden; de dames door de vrouwelijke politie ambtenaar en de heeren door een ambtenaar. Op het personeel van het broodbureau werd niets gevonden doch een 87-jarige ambtenaar van het levensmiddelenbureau, zekere L. H. A. M. B., werd in het bezit gevonden van een aantal riJstbons. Bij het daar op volgend verhoor bekende hij de bons gestolen te hebben, waarna bij in voorarrest werd gesteld. Het per soneel der bureaux kon vervolgens vertrekken. Be door de politie genomen maat regelen, die niet weinig belangstel ling trokken, zijn voor deonschuldl- gen allesbehalve aangenaam, doch met het oog op de algemeen loopende geruchten en de nijpende omstandig heden diende krachtig ingegrepen te worden ten einde aan het geknoei een einde te maken. Bij een dien avond gedane huis- zo«king in de woning van dea ge arresteerden ambtenaar B. ia een aan tal broodkaarten, rijstkaarten en levensmiddelenbons in beslag geno en. Uitvoer van goud. Te Heerlen zijn Vrijdagnacht door rijksambtenaren twee Buitschers aan gehouden bij een poging tot ver boden uitvoer van goud. Aan tien en vijfguldenstukken, buiteulandsch goudgeld en gouden sieraden werd voor een waarde van drio k vier duizend gulden by hen in beslag genomen. Gouden foost Nad. Gymnastiek- Verbond. Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernemen, zullen d« feester-, die dezen zomer door het Nederlandse!) Gymnaitiek-Verbond ter gelegenheid van zijn gouden jubileum ln het Amsterdamsche Stadion zouden wor den gehouden, in verband met de tijdsomstandigheden niet doorgaan. „Blank en Bruin". Be heer Maresco Marisini heeft met z(jn bekend Indisch tooncelspel .Blank en Bruin" te Zaandam een zeer bijzonder succes verworven. Nadat de voorstelling, die door «en groot en enthousiast publiek werd bijgewoond, was afgeloopen, werd de schrijver van het stuk opgewacht door een aantal van ongeveer honderd personen, die bem hartelijk toejuich ten niet alleen, doch de paarden van z(jn rijtuig, dat hem naar het station zou brengen wilden spannen. Een der aanwezigen, ook een Indo, hield in de Maleiscbe taal een toespraak tot den heer Mwaarna hij hem in het Hollandech dringend verzocht zijn bezoek aan Zaandam te. herbalen, welk verzoek door de aanwezigen krachtig werd ondersteund. De heer M., door deze huldebetooging getroffen, beloofde Indien mogelijk aan het verzoek te zullen voldoen. Be schaduwkant van deze hulde was, dat de heer M. en een deel van zijn gezelschap den laatsten trein naar de hoofdstad misten en hy verplicht was in do stad van Czaar Peter te - overnachten. Moord op haar aehtgaaoot. In den zomer van 1916 kwam de 1® jarige landbouwersknecht Petrus Valkenburg ln dienst van boer Van Gastel te Steenbergen. Al spoedig ontstond er eene intieme verhouding tusschen bazin en kneebt, welke relatie zoover ging, dat zij er by hem telkens op aandrong, haarman uit don weg te ruimen, ten einde met den knecht een huwelijk te kunnen aangaan. Het plan, Yan Gastel te vergiftigen door een doodelijk poeder in zfiQe koffie te mengen, misluktehet voor nemen hem eerst dronken te maken en daarna in een put te werpen, kwam niet tot uitvoering, waarna vrouw en knecht besloten den man door een revolverschot om bet leven te brengen. Van Gastel werd gemobiliseerd en zelfs in de weinige dagen, die hy thuis kwam doorbrengen, was hy de vrouw te veel. Al vaster en vaster rijpte het misdadig voornemen. Op 31 December 1916 gingen baas en knecht per fiets naar Wouw. Be knecht keek nog eens om, werd teruggeroepen door vrouw Van Gastel, die hem de revolver van haar man in de hand duwde. Ba patronen had de knecht reeds eenige d&gen te voren gekocht, hy droog ze bij zich en 's avonds op den terugtocht achter zijn baas rijdend, schoot hij hem op zeer korten afstand in de linkerzijde. Buikvliesontstekicg volgde en het slachtoffer overleed 4 Januari. Nadat het schot gelost was, ging Valkenburg bet gebeurde aan de vrouw vertellen. Beze verstopte de revolver, informeerde niet naar haar man en Valkenburg ging een bezoek brengen op een naburige hoeve om zich een alibi te verschaffen. Da getroffene kon 't nog tot huis bron gen. Op zijn kreten kwamen buren aansnellen, die de hulp van dr. Kocb te Steenbergen gingen in- roeper. Zonder dat de vrouw zich iets om haar man bekommerde, is de man op 4 Januari in het militair hospitaal te Bergen-op Zoom over leden. Lang bleef deze misdaad in het duister, tot eindeiyk aan den wak keren opperwachtmeester der mare chaussee K. A. Albers geruchtenter oore kwamen, die leidden tot ar restatie der didor*. Ter zitting van de rechtbank te Breda, meldt het vHbld", legde Bon- derdag Valkenburg «ene volledige bekentenis af. Hy beweerde, geheel onder den invloed geraakt te zijn van de ervaren 26 jarige vrouw, die hem, die nooit .verkeering" gehad had, tot het uiterste wist te prik kelen. Het O. M., van oordeel dat be klaagde zijn daad niet besefte, doch anderzyds wel degelijk met voorbe dachten rade een moord begaan heeft, eisebte deswege vijftien jaren gevan genisstraf. In de rouw gekleed over haar man, werd de weduwe Van Gastel naar het beklaagdenbankje geleid. Zü schilderde Van Gastel af als slecht voor haar, en wierp de echuld van het verdere geheel op Valken burg. Ze bekende volmondig het ge beurde. Ook tegen haar werd wegens moord vijftien jaar gevangenisstraf geslacht. Uit Oost-IndiS. Volgens een telegram aan de ,N. Rott. Ort." heeft do politie to Batavia een geheime vergadering van Sneevliet, en Brandsteder (den voor zitter van den Matrozenbond) met soldaten uiteengedreven.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1