plegen geregeld is, en vraagt dit ook voor hier. Het gemiddeld cijfer der verhoo gingen ia in dit rapport 25% van don bostaanden toestand. Dit lijkt veel, en gezien de draagwijdte der gemeente zou het misschien vol doende zjjn, mits het maar volgens democratische regelen was verdeeld. De Isvensverhooging wordt op 60 begroot en al kunnen wij een zoo danige salaris verhooging niet eiaehen, al willen wij mededragen de lasten van dezen tijd, - wij willen met anderen gelijk op doen. En dan geldt een vorhooging van 25 k 80% met duurte-bijslag. Wat het technische gedeelte betreft, den Haag hoift een eenvoudige re geling. Hier is een uitgebreid druk werk noodig. Was dat niet weer een doekjo voor 't bloeden? vraagt spr. Er zijn eigenlijk maar drie groepen ambtenaren, geen 28 als in dit rap port technische, administratieve en controleerende. Hun arbeid is niet met elkander te vergelijken, zij leveren afzonderlijke prestatie. Be technische b.v. hebden gansch andere opleiding dan de administratieven en staan op dezelfdo hoogte. Het administratieve corps is voor eon zeker deel nl. do secretarie goed verzorgd, hoewel de verhooging ook hier verder had kunnen worden doorgevoerd. Goede klerken kan men wel krjjgan, als men behoorlijk loon geeft. Wordt het belangrijk werk van het controleerend personeel wel vol doende in loon gewaardeerd Geens zins, zegt spr. Spr. haalt nu uit het rapport eenige voorbonden aan om zijn kritiek te illustreeren. Menschon met middel bare actes worden gesteld beneden meuschen met diploma's, de een bij een tak van dienst, de ander bij de administratie. Aan hoofden van ge zinnen worden salarissen gegeven van f600.- k f700.—. In Deventer is de laagst bezoldigde ambtenaar een van f 1000.-. De bezoldiging van den Vader en Hoeder van het Armhuis is beneden alle critiek. Hoe komt de Commissie aan zulke cijfers? De plaatsv. secr. krijgt vergoeding, niet de plaatsv. ad ui., en er is bovendien een loons verschil van f1500.—Waarom eon nieuwen titel ingevoerd als van hoofdklerk? Daarvoor is geen reden, Er moet voor alle takken één go- üachtengang zijn. Geen van de mo tieven der Commissie is waar, het zijn spoken, die zij hoeft opgeroepen, Op den titel van hoofdklerk drukt het odium der minderwaardigheid. Nergens anders vindt men dien. Menschen worden aangewezen als werkliedon, die eigenlijk controlee rende ambt. zijn (b.v. beltbaas enz.). Van tijdelijke ambtenaren wordt niet gerept. Zijn die minderwaardig Het benoemen van tijdelijke ambte naren is de ondergrond van de mis lukking der distributie. Ook schept deze rang fraude: een tijdelijk amb tenaar komt in de verzoeking zich schadeloos te stellen voor hun tijde lijkheid. Over de belangen van het Zieken huispersoneel en der vroedvrouwen is de Oommissie luchthartig heenge- gleden. Nog velo andere bezwaren zijn er, die spr. niet alle opsomt. Resumee ronde, vat hij z(|ne eischen voor een ontwerp aldus samen: De slechtst gesitueerden moeten het best worden geholpen. Als mini mum verheoging gevo men f 800.— voor d6n Helder, waar de loonen ten achter zijn, Is dit te laag. Het aantal verboogingen bij de oude regeling genoten, mag niet gelden, bij de niouwen alleen het aantal dienstjaren, Er zij eenheid in minima en maxi ma voor allen, opgevoerd tot 8 dienst jaren. Aanvangssalaris op 21 jaar voor volle ambtenaren f 900.— min. Zoo spoedig mogelijk worde een insti tuut gecreöerd, dat een technische herziening zal voorberolden van het salaris-vraagstuk. In de regeling worde opgenomen een ovorgeldregeling als rem voor ongelimiteerde eischen. Bij de regeling kome eon duurte-bijslag-regeling, ter wijl als slotbepaling vastgelegd worde dat binnen 8 jaar deze regeling her zien worde. Deze bepaling is in Arnhem ook opgenomen. Spr. hoopt dat de Raad nog kennis zal nemen van deze verlangem en zal inzien dat het huidige ontwerp niet aan billijke eischen voldoet. Met een dankwoord aan spr. en aanwezigen sloot de Voorzitter ver volgens de vergadering. Verkiezing Gemeenteraad. Door de Christelijk Historische klesvereeniging alhier is besloten in de vacature W. J. van Neck voor den gemeenteraad geen candidaatte stellen, en een eventueel door de Roomsch Katholieken te stellen can- didaat te steunen. Opnnbart Laaszaal an Bibliotheek, Uit het verslag van de bibliotheca resse haddon wij nog eenige aan halingen gedaan, dio echter wegens plaatsgebrek, in ons vorig nummer niet meer kouden worden opgenomen. Wij laten ze thans hier volgen. Bezoek. Be tijdelijke sluitingen wegens ge brek aan gas en brandstoffen in de maanden Maart en April, on wegens vacantie van het personeel in Augus tus en December, welke tezamen 88 heele en 41 halve dagen bedroegen, wogen, wat het vermindering van het bezoekcijfer betreft, ongeveer op tegen de aanzienlijke toeloop, vooral van studeerende jongelieden, die bij de algomeene gas- en kolen-bezuini ging van den winter, de leeszaal spoedig een warm en bebagelijk ressort wisten. De leeszaal werd in bet afgeloopen jaar bezocht door 10754 mannen en 1848 vrouwen. Uitgeleend werden van de leeszaal 4465 romans en 2678 studiewerken en tijdschriften van de Nutsbibliotheek 12549 banden voor volwassenen, 8172 voor kinderen. Boekerij. Aangezien er gemiddeld slechts f 20.— per maand aan nieuwe boek werken kon worden besteed, kon dit jaar ook nog heel weinig wordon aangeschaft. Voornamelijk werden de afdeelingen techniek en handels wetenschappen wat beter voorzien. Geschenken werden ontvangen van verschillende in het 7erslag genoemde personen en instellingen. Nutsbibliotheek. Waar het aantal uitgeleende nuts- boeken voor volwassenen afnam, hoewel niet zoo verontrustend, indien wij bedenken, dat de nutsbibliotheek in 't geheel 8 weken van het jaar gosloten was, is daarentegen het uitleencijfer van de kinderboeken sterk gestegen en moesten wij, om onze kleine voorraad, af cu toe de jongste lezertjes met leega handen wegzenden. Deze bibliotheek werd ook dezen zomer weer aangevuld uit de maga zijnen van het departement te Am sterdam, Spuistraat 110, dat ona ge regeld van keuriystjea voorziet, waar uit wij tegen zeer verminderde prijs jaarlijks onze aankoopen kunnen doen. Be subsidie van f 75.— van het plaatselijke departement werd weer grootendeels voor kinderboeken be steed, waar wij nog zeer slecht van voorzien zijn. Zang- an Racltaarvaraanlging „Harmonla". Bovenstaande veraoniging gaf Za terdagavond in Casino een feestelijke uitvoering ter gelegenheid van baar 25-jarig bestaan. De zaal had met vlaggen en palmen een zeer feestelijk aanzien. De belangstelling was zeer groot 't was stampvol. Toen het scherm opging trad de president van Harmonie naar vóren en drukte zijQ genoegen uit over de groote opkomst: Harmonie had zich nog al moeite gegeven om dez-en avond feestelijk te maken maar ziet nu, zoo zeide hij, die moeite ruim schoots beloond. Hij deed vervolgons voorlezing van ingekomen gelukwenschen van het Stedelijk Muziekkorps, van Halder'fl Mannenkoor en van de Zangvereni ging „Ons Doel". Hij sprak de hoop uit dat Harmonie overeenkomstig dio wenschen mocht groeien en bloeien, 't Pad ging niet altijd langs rozen, maar de laatste jaren ging 't goed. Do heer Heyblok, als veteraan van Harmonie, die daar jarenlang zong, kwam als blijk van sympathie onder hartelijke bovroordingen de geluk wenschen aanbieden der eereleden, benevens een bloemstuk. Namens de zangvereniging „Morgenrood" wer den mede bloemen en gelukwenschen aangeboden. Met een aardige speech kwam do president van Helder's Gemengd Koor, een zustervereniging die slechts even ouder ia, gelukwen schen en bloemen brengen. Ook hul digde hij den directeur den heer P. Pietera, die niet alleen een goed leider maar ook een pleitbezorger der ver- eeniging is. De heer Polak, directeur van Casino, kwam er aan herinneren dat hij 25 jaar lang met Harmonie had mee gewerkt en dus hij ze op zjjn ouden dag nog best kan laten tippelen, wat straks bij de Polonaise wel weer blijken zal. Ook hij uitte de beste wenschen voor den groei en bloei der vereniging, die onder de bekwame leiding van haar directeur de laatste jaren zoo uitstekend werkte. Een prachtig bloemstuk vergezelde deze wenschen. Be voorzitter dankte daarop namens de vereniging voor de ge boden hulde van zoo verschillende zijden. Als blijk van sympathie en hoog achting bood hij namens de leden der vereniging aan den heer Pieters een fraai, eikenbouten boekenkastje aan. Aan de echtgenoote van den Direc teur, die haar man zoo dikwijls voor repetitiên moest missen, bood hij onder luid applaus der aanwezigen bloemen aan. De directeur dankte nu in een aardige toespraak, waarin hij aan drong op trouw en tijdig bezoek der repetitiön, voor het hulde bewijs, dat h(j op hoogen prijs stelde. Aan Mtj. G. Bohlen, de pianiste der vereeniging werden mede bloemen aangeboden, terwijl den bode Be Boer, die zoo trouw voor het inzamelen der gelden zorgde, een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Ondertusscben was de tijd aardig gevorderd en kon met de afwerking van het programma worden begonnen. Wij zullen de nummers niet alle afzonderlijk bespreken. Voor afwiaas- ling was gezorgd doordat het heele koor afwisselde met het vrouwenkoor en mannenkoor Zeer 8er08md mogen worden de liederen van Cath. van Rennes. Onzo indruk was, dat deze- stukken 't verdienstelijkste werden gozongeü. Avond cantate was al bijzonder mooi, maar ook „Goeden Nacht" werd zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Bat „Eeuwige Vader" werd met zeer veel gevoel en wijding gezongen. „In do Mei" mot orchest-begeleidlug vit 1 mede zeer in den smaak. Wy zouden zeggon het koor heeft op zyn zilveren feest zyn beste beentje voorgezet. En de directeur mag zeker over het gepresteerde wel tevreden zyn. Na de pauze werd oen voordracht •n nog een biyspel gegeven, 't Was ondertusschen al aardig laat geworden en velen bunkerden naar het bal dat volgen zou en waarvoor de animo, gezien de vele danslustige dames, al zeer groot was. Oefening Kweekt Kunet. Vrydag jJ. hield bovengenoemde gymnastiek vereeniging hare jaarlyk- sche aigemeene vergadering in „Casino". Een groot aantal der leden, zoowel dames als heeren, waren tegenwoordig. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, de heer M. C. v. d. Plas, mocht biyken, dat de Vereeniging zich in zeer gunstigon toestand bevindt, en de tydsomstan digheden haren invloed nog niet in groote mate hebben doen gelden, zooals in vtlo andere vereen igingen het geval Is. Het ledental bedroeg op 1 Maart j.1. totaal 280, te verdoelen als volgt Heeren.28 leden. Barnes27 Adsplranten (jongens) 95 (meirjes) 80 Bovengenoemd aantal is evenwel sedert bovengenoemde datum weer aanzienlijk toegenomen. Aan de propaganda was flink ge werkt en met genoegen werd terug gezien op de openluchtfeesten in de maand September 1917. Byzonderen lof werd gebracht aan den heer J. P. van Loo, directeur, voor zyno onvermoeide werkzaam heden ten dienste der Vereeniging. Mede uit het fluantioel rapport van den penningmeester, den heer H. Zegel, bleek,dat ook finantioel de toestand zeer gunstig genoemd kon worden. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Zegel en H. Lastdrager, werden met vry wel aigemeene stem men herkozen. In het buittuur der damea-afdeeling werd in de plaats van m* j. A. Zwaan gekozen mej. A. Helderman. Goedgekeurd werd het besluit van bestuur tot deelneming aan de in Juli a.s. te houdan festiviteiten van do Ver. Helder's Belang. Di Big van hat 168sta. De titel op de affiches van dit be kends Fransche militaire blyspel gaf aanleiding dat Casino Zondagavond stampvol uitverkocht was. Het Haagacb Tooneel onder leiding van don heer J. F. Mertens, heeft de meuschen den gehee'en avond laten schateren van den lach. 't. Biy»pel is bekend genoeg, zoodat wy ons ont houden in finesses te treden. De rollen resp. van den Kolonel, de „Big", Turlot en korporaal Bou- rache, door de heeren Mertens, Max Wober, Willy Ruys en Hulsman waren in uitstekends banden en de dames droegen er het hare toe by om de klucht tot. een succes te maken. Het Haagsch Tooneel is een uit stekend ensemble en geknipt voor dit biyspel. Wegens het groote succes en aan gezien door den grooten toeloop j.1. Zondag eenige honderden bezoekers moesten worden afgewezen, zal het Haagsch Tooneel hedenavond nog één opvoering van dit stuk geven. Voor de pryzen der plaatsen ver wijzen wy naar de advertentie in dit blad. „De Vannnlgda Zaagara". Het Alkmaarsche mannenkoor „de Vereeuigde Zangers" heeft sinds eenigen tyd als directeur onzen stad genoot, den heer Joh. Brands, opvolger van den heer Willem Hespe. Onder leiding van dezen beer gaf dit koor Zondag der vorige week een concert. Dit was het eerste concert, dat dit koor onder leiding van zyn nieuwen directeur gaf, en dat de heer Brands gewaardeerd wordt, bewyzen do beoordeelingen in de plaatseiyke bladen. Zoo schrijft de „Alkmaarsche Courant" over deze uitvoering: „Afgaande op de wy ze waarop het koor een viertal nummers ten ge hoore bracht, mogen we de vereeni ging met de keuze van dezen leider golukwenschen. Zeer beschaafd is er gezongen, en men merkte op, dat, evenals zyn voorganger, de heer B. er veel werk van maakt zyn zangers te doan begrijpen wat zy zingen." Van da heeren Pala en Van Vessem die belden', solo's uitvoerden, en later met den beer B. een trio speelden zegt het blad „De heer P. is een vlolist, wiens spel in het Air varlé van Vieuxtemps getuigde van talent; do cellist gaf met sobere voordracht en mooien toon die de violist trouwens ook aan zyn instrument ontlokt een andante uit een vioolconcert van Golterman." De „Nieuwe Courant" laat zich als volgt uit„Heel goed is er gezongen; koor en leider toonden elkaar goed te begrijpen, wat zoo noodig is om tol. een goed resultaat te komen. De directeur is een goed muzikaal aan gelegd man en bleek vooral met de zangtechniek op goeden voet ta staan. Van deze samenwerking kan men dus in 't vervolg iets goeds verwachten." Binnenkort komen „de Vereenigde Zangers" een uitvoering geven in den Heldor. Men kan dua zeker 1 iets goeds te verwachten. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag hebben inbrekers een bezoek gebracht in het pakhuis van den heer G. Joh. van der Lee, Molenstraat alhier. Na met een valschen sleutel zich toegaug te hebben verschaft, poogden zy de brandkast te forceeren welke poging mislukte. Zy Blaagden erin eenn hoeveelheid wisselgeld te ontvreemden, en hebben pakjes thee, alsmede eenige fiestcben drank mee genomen. BINNENLAND. Nederland aa Dultsohland. Be Londensche berichtgever van het „Handelsblad" seint: Onder den titel „Een Duitsch com plot tegen de Nederlandsche neutrali teit" meldt de „laily Tolegr." in een lang telegram van zyn correspondent te RotterdamNederland zal in de eerstkomende weken, misschien wel dagen, tegenover de meest ernstige gevai on komen te staan sedort het uitbreken van den oorlog. In Beriyn wordt een complot gesmeed om Nederland te noodzaken actief deel te nemen aan den weroldstryd. Bovenstaand bericht slaat op een ook ons ter ooro gekomen gerucht, dat van Duitsche zijde pogingen zouden zyn gedaan oin eenige con cessies van ons to verkrijgen, omtrent den doorvoer van zand an grint, dan aanvoer van verschillende benoodigd- beden, niet voor militaire doeleinden bestemd, langs een spoorweg door Limburg, an een regeling van de vaart der Rtjuschspen. Wy vernomen er tevens by, dat omtrent deze punten reeds overeenstemming is verkregen. Wolff ontleende gisteren aan de „Nordd. Algemeine Zeitung"De on derhandelingen 'tusscben Buitschland en Nederland bewegen zich in drie richtingen. Ten eerste, de economi sche onderhandelingen ter vernieu wing van het 81 Maart afgeloopen economisch verdrag. Deze onderhan delingen draaien om de lavering van kolen en hout uit Buitschland naar Nederland. Nederland zal daartegenover levens middelen, boter, kaas, groente en vetten lovoren. Ten tweede, tusschrn Nederlandsche en Duitsche commic- siee wordt onderhandeld om een over eenkomst nopens de uitwisseling wn in Nederlandsche havens liggende acheepsruimte tegen schepen, die de entente In handen heeft en die met graan naar Nederland zouden komen, tot stand te brengen. Het ontwerp dezer commissie is al by verschil lende Duitsche regeeringsbureau's ge weest en zal vermoadeiyk met eenige wyzigingen binnen eykele dagen aan do Nederlandsche regeer ing gezonden worden. De derde soort onderhande lingen heeft op toikwesties betrek king. Nsdsrlandssha koopvaardijschepen. De bemanningen van de te Hong kong in b60)ag genomen Nederland sche schepen „Prinses Juliana", „Kambangan" en „Boeroe" hebben den 19den dezer Hongkong kunnen verlaten om over Vancouver en Haiifax naar Nederland terug te keeren. Bommen op Zlarlkzaa. (Officiool.) Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het vol gende mede De Brltsche regeering heeft, behalve het bedrag van f92.976.36, dat zy roods eerder betaalde, thans nog f27,023 64 ter beschikking van de Nederlandsche regoering gesteld, waar door voldaan is aan alle door de Nederlandsche regeering ingediende vorderingeu wegens de schade, die in den nacht van 29 op 80 April 1917 te Zierikzee werd veroorzaakt door uit een Engelsch vliegtuig geworpen bommen. Door vliegtuigen aangevallen, De in den Waterweg binnenge komen trawler VL 92, van IJmuiden vertrokken ter visschery rapporteert ter hoogte van Terschelling dooreen Duitsch vliegtuig te zyn aangevallen, dat het schip met bommen bestookte en daarna met. oen machinegeweer beschoot, waarna het vliegtuig ver trok. De bemanning die het schip had verlateu, keerde aan boord terug, Twee kogels hebben de schespsboot doorboord. Zondag kwam to Terschelling bin nen de Wieriuger blazer no. 65, die op eenige myiep buiten de territoriale wateren in het gezicht van Terschel ling vischte en door drie Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt werd. Eén bom viel zoo dicht by het vaartuig, dat de scherven gaten sloegen in het fokzeil. Bovendien werd het vaartuigje nog met mitrail leurs bewerkt. Het is wonder dat daardoor niet de geheele bemanning gedood is, want overal waren de gaten van ds kogels aan dek te zien. Alleen de jongen had eenige kogels in een been gekregen. De sleepboot „Simson", Wpenadag van Nieuwediep vertrokken voor af lossing van de bemanningen der licht schepen Doggersban k" Noord en Zuid, ontmoette op de terugreis Zaterdag morgen in de vrye vaargeul de Neder landsche motorschoener „Bertba", met een lading carbid afkomstig van Hamburg met bestemming naar Rotterdam: De equipage van den schoener had even te voren het schip verlaten omdat het beschoten was door twee vliegmachines van onbe kende nationaliteit. Ook was een bom op zeer korten afstand van het schip in zee terecht gekomen. De equipage weigerde aau-boord terug te feeeren, vreezende dat het schip beschadigd was. De sleepboot heeft h6t schip toen opgesleept tot voor het Schulpen- gat en de equipage ia na beraad, gezien de gunstige gelegenheid, daarop weer aan boord gegaan en het schip heeft op eigen gelegenheid de reis naar Rotterdam vervolgd. Het had slechts lichte avery aan tuigage en zeilen bekomen. Verhooglng van port. Het Vad. meldt, dat een verhooging der porti voor brieveD, drukwerken enz. met 50 pCt. in overweging is. Dit percentage is «chter nog niet vastgesteld. Bat het tot een belangryke ver hooging zal komen, staat nu vast. Da rijst van da „Niauw-Amatardam". Be centrale commissie uit de ar beidersbeweging voor de levensmid delenvoorziening beeft in antwoord op haar telegram van 12 dezer aan den minister, waarin zy verzocht de met de „Nieuw-Amaterdam" aange komen lading ryst onmiddellyk ter beschikking te stellen der bevolking, een telegram ontvangen van den volgeudon inhoud: „Lading ryst in „NIsuw-Amster- dam" niet ten volle voldoende om geheel de Nederlandsche bevolking gedurende 1 week 1 K.G. ry«t te verschaffen. Bedoelde ryst moet wor den bewaard als reserve in tyden van uiterste voedielschaarschte by ge brek aan aardappelen. Kan dan ook geen aanleiding vinden deze ryst beschikbaar te stellen. Mocht be schikbaarstelling neodig zyn in pe riode ter aanvulling aardappelen, dan zal verstrekking plaats vinden tegen 20 cents per K.G." Goederen In beslag genomen. Naar w(J vernomen, is op alle artike len die in Amsterdamsche veemen lig gen, Vrydag jl. door den burgemeester beslag gelegd. Da aardappelen. Een medewerker van de „N. Rott. Courant", wonende in Duitichland, dicht by onze grenzen, doet eonige mededeolingen over het bereiden der aardappelen, waarmede de Holland- tche huisvrouwen, nu de nood ook hier aan den man komt, hun voor deel kunnen doon. Hy schrijft o. a. Het staderantaoen aan aardappelen (I pond per dag en per persoen) ia allesbehalve toereikend en langs slinkscbe wegen dit voedingsmiddel te krygen, is meer dan oogemakke- lyk. Dus biyft er voor den stads- mensch niets anders over dan aard appelen zelf to telen. Met het atads- rantaoen, dat doorgaat als men niet meer dan 200 M*. beplant heeft, komt men dan een flink eind op streek. En aardappelen, dat is voor ons allen een punt van gewicht op voed- selgebied. Zonder dit allernuttigste voedsel zou het reeds lang gelukt zyn, het Duitsche volk uit te hon geren, tot onderwerping te dwingen. Wie heeft ooit daaraan in vredes- tyd gedacht de riJkeiyke maaltijden, waar de ronde aardvrucht pre forma op tefel verscheen, toen een flink aardappelverbruik alochts onder de boeren te vinden was. Nu is die veelheid van gerechten verdwenen, we moesten ons beper ken tot een vleeschrantaoen van eena in do week, en zyn al erg biy met één uitdeeling van worst per week. Visch ia er niet, wild evenmin en nu kan men het wel zonder het vroegere vetgebruik uithouden, mits men een grootero hoeveelheid voe- diDg tot zich neemt. Be kwantiteit moet 't nu doen. Be aardappel moet het ontbrekende brood, vleeich en vet aanvullen en wie 't doen kan, eet by het tweede ontbyt aardappelen, 's middags aard appelen en 's avonds aardappelen met toevoeging van groenten. Men ziet er uil, hoe bescheiden we geworden zyn. Baarby is do toebereiding ook ver anderd. Met het schillen der aard appelen gaat te veel verloren. Ze worden vóór het koken afgowasschen, in de schil gekookt en daarna gepeld. Dat gaat heel gauw, en als men de heete vrucht met een vork vasthoudt, schaadt het de huid ook niet. Door het koken in de schil blyffc allo voe dingswaarde behouden en men ge bruikt minder zeut. Ban volgt een veelsoortigheid van toebereiding, waaraan men in vredes- tyd nooit gedacht heeft en waartoe men in den nood der tyden is geko men. De saus, die het gerecht sma- kelyk maakt, ontbreekt meestal, dus stampt men de aardaspelen tot moes onder toevoeging van water en zout, boter nog met melk. Wat fijngesne den kruiden, als pimpernel of „Schnitt- lauch", verbeteren den smaak. Dan volgen de verschillende vormen van aadrappelbollen (Klöize") uit ge wreven ongekookte en gekookte aard appelen bestaande, de aardappelsoep, het dito brood en koekjes, de wafels, de salade, en wie over vet beschikt, kan „Reibekuchen" bakken, croquet- jes en gebakken aardappelen en schy- ven of in reepjes. Onze huisvrouwen hebben 't dus wel geleerd uit den vroeger zoo ge- misachten aardappel smakeiyke ge rechten te bereiden èn voor afwisse ling te zorgen. Het voornaamste punt in kwestie biyft echter over een vol doenden voorraad te beschikken en daarvoor is het eenige recept: het zelf planten. Het opdrijven der prijzen. Het Tweede Kamerlid, de heer W. 0. A. Koster, heeft zich met ds volgende vraag tot den minister van landbouw gewend: _,In de laatste dagen zyn de pilzen van die levensmiddelen, voor welke geen maximum-pryzen zyn vastge steld, buitengewoon gestegen, zonder andere nawysbare reden, dan dat producenten, handelaren en in het bijzonder tusschenhandelaren voordeel willen trekken uit den nood der be volking. Zoo wordt voor rookvleesch f3.50 per K.G. gevraagd, voor ham f5.25 per K.G., voor bussenvleescb (cor- ned beef) f 3 per K.G., griesmeel f 2 per J K G., witte pronkboonen f 1 per J K.G., enz. Is de minister voornemens maat regelen tegen deze onredeiyke prya- opdryvlng te nemen?" Goed zoo I Zaterdagmorgen stonden weer hon derden meuschen in de ry voor een boterpakbuis op den Singel by de Eenhoornsluia te Amsterdam. Onder hen, die een of twee pond machtig werden, waren eenige mannen, die onmiddellijk handel gingen dry ven in die bussen boter. Met 50 cent en f 1.— per pond winst werd de boter vlak voor het gebouw van de hand gedaan. Op een gegeven moment, toen één persoon, een net gekleed heer, 6 pond kocht voor f212$ per pond, terwyi de maximnmprys f 1.75 ia, greep een stadgenoot in. Twee politieagenten werden gehaald en de boterliefhebber moest mee naar de Molsteeg. Met hem gingen drie per sonen, die tevergeefs uren in de ry hadden gestaan. Op het politiebureau wilde de man zich schoon praten met een beroep op anderen. Doch de dienstdoende brigadier deed kort recht„Of u doet 4 pond tegen den maximum-prys over aan de menschen die er behoefte aan hebben, óf we nemen alles in beslag." Eerst meende mynheer: „Dan laat ik ze liever verrotten." Doch na aandrang van bovengenoemden itadgenoot, nam de man er genoegen mee, dat een vrouw, die drie uren tevergeefs in de ry bad gestaan, één pond k fl.75 kreeg, nog twee mannen, waarvan één een zieke vrouw thuis had, kregen ook ééa pond k fl.75 en de resteerende drie pond mocht voor ditmaal het O.W.-ertje meenemen. Hot ventje had voor zyn opkoopery in ieder geval een stropje van fl.l2J. Zoo moet het meer gaan. Dadelyk op treden en recht doen. Helaas deden ook arbeiders mee aan dien zwendel, wantmeergehoemdestadgenootmoeet ook optreden tegen als werkman gekleede O. W. era. (H.bl.) De rijkdom dar zat. Meermalen konden wy In den laat- aten tyd wyzen ep de buitengewoon hooge besommingen van den in IJmuiden verkeerenden zeilbeuger „Eibergen" uit Pernis, schipper A. Meyboom. Zaterdag kwam het vaar tuig opnieuw t;e IJmuiden binnen met een aanvoer van byna f 10.000, waarmede alle hooge besommingen van voorheen In de schaduw worden gesteld. (H.bld.) Gaan toastemmlng voor doa Meistoet. Da Federatie Amsterdam der S.D.A.P. en de Amsterdamsche Be- stuurdersbond bobben, als ieder jaar, den burgemeester als hoofd der politie toestemming gevraagd, om op den middag van 1 Moi een optocht door de stad te mogen houden. Op dat verzoek is geantwoord dat de Burgemeester van Amsterdam, gezien den huidigen toestand in de gemeente, het verzoek niet kon In willigen. OpaRluohtsamankomat to Hallo. Naar de „Westfrlesche Kerkbode" meedeelt zal da openluchtaamenkomst voor vrijzinnig godsdienatigen te Heilo, die wegens de tydsomatandig- heden eorat niet zou doorgaan, ten slotte ook dit jaar weder als van ouds worden gehouden. Alg. Nod. Rljkswarkllsdsnbond. Zondagmorgen had onder leiding van het hoofdbestuur een vergadering plaats van de besturen der afdeelingen Amsterdam en Zaandam ter bespre king van den toestand, de houding en de verder te voeren actie. Het hoofd bestuur deed uitvoerig verslag van het verloop der laatste drie dagen, speciaal over de gehouden conferen- tiön met de Directie der A. I. en den Minister van Oorlog. Uitvoerige gedachtonwlsseUng had plaats over de houdlug welke de bond eventueel zou aannemen by de weder- openstelling der werkplaatsen. Aigemeene afkeuring werd uitge sproken over de manier waarop door de leden van den Bond van Losse Rykswerklieden werd opgetreden, waardoor het den leden van den Modernen Bond onmogeiyk wordt ge maakt zich zelf op straat te begeven. Spoerwsgpsrsonssl. In de Zondag te Amsterdam ge houden aigemeene vergaderingen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Bond van Locomotief-personeel is besloten tot samenstelling van deze beide organisaties, waardoor een or ganisatie van spoorwegpersoneel van 15,000 ontstaat. Dt arrestatie van L. da Viaaar. Het volgende telegram is aan den minister van Justitie gezonden: Excellentie, het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat, in pleno byean, vertegenwoordigende ongeveer 30.000 arbeiders, protesteert met kracht tegen de gevangenneming van L. de Visser, welke daad op geen enkelen grond kan worden gerechtvaardigd, noch vorschoond. Zy eischt zyn onmiddeliyke invry- heidstelling. Hat Nationaal Zeaminafonds. Er heeft zich een commissie ge vormd, met het mooie doel een Na tionaal Zeemansfonds te vormen. Wat wil die commissie? In haar circulaire deelt zy mede, dat „tusschen het begin van den wereldkryg en 81 December 1916 de Nederlandeche koopvaardy- en vis- schersvloot ernstig heeft geleden, en dat tengevolge van dien oorlog 95 schepen gezonken, 37 schepen be schadigd of wrak geworden, en 89 schepen gestraud zyn, terwyi niet minder dan 447 zeelieden van alle rangen het leven hebban verloren! jTot einde 1916 waren hiervan reeds 265 weduwen en 685 kinderen het slachtoffer. „Be gevaren ter zee zyn sedert dien nog vermeerderd. In het eerste halfjaar van 1917 zyn niet minder dan 89 schepen gezonken en 5 sche pen zwaar beschadigd, terwyl in dit halve jaar alleen 188 zeelieden het leven verloren 1" De commissie wyst er dan op, dat de belangen van de slachtoffers van dezen stand van zaken zoowel by de Regeering als by de betrokken werkgevers behartiging vinden, in ruime mate vooral by de groote reederyen. Be Oorlogaongevallenwet, sedert 19 Juli 1915 iu werking, kon niet meer doen dan de verzekerden te behoeden voor broodsgebrek. De moreele ver plichting echter tot meerderen steun is door de stoomvaartmaatschappijen en reederyen begrepen. Niettemin bestaat er voor de Neder landsche Natie, en inzonderheid voor degenen, die de buitengewene diensten doer de zeelieden van alle rangen aan handel en nijverheid bewezen, van nabij konden waardeerenalles zins aanleiding, buiten de bemoeiingen van Staat en werkgevers om, een blyk van hulde en waardeering te geven voor die diensten. Vandaar ds oprichting van het Nationaal Zeemansfonds, waarvoor de firma Scheurleer en Zoonen, Spui straat 11, 's-Gravenhage, gelden in ontvangst neemt. Het Nationaal Zeemansfonds zal in overleg met ds belanghebbenden a. waar noodig en wenschsiyk, de gevolgen verlichten, die hetzy dood, hetzy verminking, door oorzaken in den huidigen oorlog gelegen, voor het gezin van den zeeman ter koopvaardij en visschery ten gevolge hebben, door steun te verleeneu by de op voeding der kinderen, halfweezen en weezen van hen, die door een oor logsongeval ter zee zyn getroffen, tenzy de betrokken Reedery mocht te. kennen geven, dat door haar daarin geheel wordt voorzien; -b. hulp bieden aan zeelieden, die gedurende den huidigen oorlog b|j koopvaardy en visechery hun land hebben gediend, onder alle omstan digheden waarin ze later door hoogen leeftyd, invaliditeit, verandering van werkkring en dergeiyke, die hulp mochten behoeven; c. steun verleenen aan, zoo noodig bet initiatief nemen tot, of mede werken aan de oprichting van instel lingen in Nederland, de Koloniën en in den Vreemde, ten bate van op varenden van handelsschepen en visschersvaartuigen. De aanleiding tot de stichting van het Nationaal Zeemansfonds moet dus niet worden' gezocht in het te kort schieten der Stoomvaart Maat schappijen en Roederyen in hare moreele verplichtingen tegenover de slachtoffers en hunne nagelaten be trekkingen, doch uitsluitend in het gevoel van dankbaarheid, dat het Nederlandsche Volk bezielt voor zyn zeevaarders. Be hulp van het Natio naal Zeemansfonds zal by voorkeur gegrond zyn op de uiteenloopende gozins- en familieomstandigheden. Veor dl vsrmlakts Belgische soldaten. Het Rotterdamsche Comité tot Op richting van Tehuizen voor Belgische verminkte soldaten (Asiles des soldats invalides beiges) zal op 6, 7, 8 en 9 September a.s. een Vlaamecbe kermis organlscoren, waarvan de baten ten goede komen aan de Belgische ver minkte soldaten. Een dergeiyke ker mis bracht ten vorigen jare f 10000.— op. Verschillende vormokeiykheden zullen deze kermis opluisteren. Lichten op. Ingevolge het Ministerleele Besluit van 80 November 1917 z|jn de tijd stippen, waarop voortuigen van een brandende lantaarn moeten zyn voor zien, vastgesteld op voor rytuigen en tywieleD, in den nacht van23/24 April3.18 uur v/m 4.46 v/m24/25 April8.34 uur v/m— 4.44 v/m;25/26 April8.52 uur v/m— 4.42 v/m26/27 April9.14 uur n/m- -10 n/m, 4.18 v/m-4.40 v/m27/28 April: 9.16 n/m-11.08 n/m,28/29 April: 9.18 uur n/m-12.11 v/m;29/30 April: 9.19 uur n/m—1.07 v/m; 80 April/l Mei: 9.21 n/m—1.55 v/m; 1/2 Mei: 9.23 uur n/m-2 u. v/m; S/3 Mei; 9.24 uur n/m-2.33 v/m; 8/4 Mei; 9.26 uur n/m-8.04 v/m. Voor motorrytuigen is dit tydstip vastgesteld van één uur na zonsonder gang tot één uur voor zonsopgang, terwijl handkarren zyn vrygesteld. Van 4/5 Mei tot en met 16/17 Mei moéten alle voertuigen (behalve hand karren! voorzien zyn van een bran dende lantaarn van één uur na zonsondergang tot één uur voor zonsopgang. SPORT. „De protestcommissie voor de Held. Voetbalcompetitie in vergadering byeen op 22 April, besloot om het protest van S.H.B.S. n i e t in behan deling to nemsn, op grond dat aan H.F.C. het reglement niet bekend was." DE OORLOG. De berichten van het front, zyn met de woorden „geen nieuws" vry- wel samengevat. Het belangrykste, wat er gebeurd is, is een overval der Dultschers, ondernomen tegen de Amerikaanache linies by Selcheprey. Een overval is, zooals men weet, een overwinning voor beide partyen. Be overvallers hebben het succes, dat zy in de vijandelijke linies zyn doorgedrongen en de verdedigers zyn tevreden, om dat zy er weer uit zyn gegaan. Van daar het verschynsel, dat alle over- vervallen van de eigen party zonder uitzondering slagen en die van de tegenparty alle mislukten. Het hangt er maar van af aan welke zyde men gaat staan. Baar nu de overval by Seicbeprey wat grooter is geweest dan de meeste ondernemingen van dien aard, is ook voor beide partyen het succes aan- zieniyker. Op de slagfrouten slechts partieele gevechten. Niemand weet, waar en wanneer de slag zal worden hervat, maar men is het er vry wel over eens, dat de Buitschers weer het initiatief zullen nemen. In afwachting daarvan, geeft men van beide zyden tamelyk on vruchtbare beschouwingen ten beste, gebaseerd op de veronderstelling, dat het resultaat van de verdere Duit sche inspanning nihil, dan wel hoogst bevredihend zal wezen, al naar ge lang de party die aan het woord is. Da beschieting «en Parijs. Parijs, 21 April. In 1871 heeft de beschieting van Parys 22 dagen ge duurd. Toen zyn 105 menschen ge dood en 369 gewond. Thans Ueeft de beschieting op langen afatand 29 dagen geduurd er zyn 118 manscnen gedood en 23e gewond. Von Richthof en gesneuveld. Londen, 22 Apnl. De bizonuere correspondent van Reuter in Frank- ryk meldt dat de Duitsche vlieger, baron von Richthofén, in het dal van de Somme in zyn vliegtuig is neer geschoten en gedood werd. Zyn lyk is gevonden en zal heden met militaire eer worden begraven. Het is te voorzien dat deze plechtig heid zeer Indrukwekkend zal zyn en waardig aan het opmerkeiyk record van dezen gesneuvelden vlieger. Dn achtste Duitsche gorlogs- leening. Volgens de tot nu toe bekende gegevens heeft de opbrengst der achtste oorlogsleening, zonder reke ning te houden met de conversie der oudere oorlogsleenings obligatiön, M 14 550 millioen opbracht. Een klein deel der inscbry vingen, alsmede een deel van de inschryvingen te velde, waarvan de inichry vingstermyn eerst op 18 Mei a.s. eindigt, zyn nog on bekend, zoodat het resultaat nog hooger zal zyn. (De 8ste oorlogsleening brengt in derdaad een topcyfer. Ter vergelijking diene, dat de eerste tot en met de zevende oorlogsleening ondersch. hebben opgebracht: 4.5, 9.1, 12.1, 10.1,10.6,12.0 en 12.5 milliard mark.) Uit de Vereenigde Steten. Washington, 21 April. Het Huis van Volksvertegenwoordigers nam eenstemmig de marine-wet aan, waarby 1812 millioen dellars werden aangewezen voor de vloot, voor oor logsdoeleinden Barlohten ontvangen tijdens het afdrukken van dit blad. Amsterdam, 23 April. Naar wy ver nemen is vanwege het Gemeentebe stuur aan de Amsterdamsche veemen eene opgave gevraagd van de aldaar opgeslagen voorraden. (Bit bericht is een verbetering van het onjuiste, als zouden alle voorraden reeds in beslag zyn genomen. Red.). Burgerlijke Stand v. Helder, van 20 t/m. 22 April '18. BEVALLENM. Veracduren—Hes i6ls, z.M. Th. van Gemst—v. d. Velde, z.P. E. C. Ruitenburg—v. Eyk, d.M. A. Zwartepoorte-Lyding, e.; D. v. Hall—Makelaar, z.; F. Smit— Stegers, d. OVERLEDENC. Veen - wed. C. Zegel, 76 j. B. Adriaanse. 2 m. UIT DEN OMTREK. Wlarlngen. Ter gelegenheid van het 5 jarig bestaan van de s.d.a.p., afd. alhier, welks bestaan Zaterdag 27 April 1918 fsesteiyk in de zaal van den heer Jb. Bruul zal worden herdacht, zal door de rederykerskamer van Winkel worden opgevoerd„Het licht in den nacht", tooneolspel in 5 bedryven, door Inte Onsman. Tot diaken by de Doopsgezinde ge meente is gekozen de beer S. Kuut Cz. te Stroe. Be vacature was ontstaan doordat de onlangs gekozen heer S. Snooy Jr. thans had bedankt.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2