r PLAATSELIJK NIEUWS. J. Kluln. f l Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van den heer J. Kluin, vroeger gemeente-apotheker alhier, ter aarde besteld. Verschillende vrien den van den overledene waren hierbij aanwezig ;hot Gemeentebestuur wera vertegenwoordigd door den neer de Ven. 13b. Warners sprak aan de groeve eon woord van afscheid. De bouw voor eon gemeente school voor Uitgebreid Lager Onder wijs is opgedragen aan de firma H. Sfcarrenburg en J. Boerdflk, alhier, voor de somma van f 127.085.— Salarisverhoogingsn voor Land en Zaamaoht. Zes millioen gulden uitgetrokken. 's Gravenbsgo, 12 Mei. Bij de Tweede Kamer zijn hedenavond wets ontwerpen Ingediend tot verhooging der oorlogsbegrooting over 1918 met ruim 5 millioen gulden en der marine- begrooting met ruim 1 millioen gulden. In dezo ontwerpen stelt de regeering voor, de salarissen van het geheele personeel van Land- en Zeemacht te verhoogen. Onder deze verheuging vallen dus alle officieren, onder-officieren ou minderen van land- en zeemacht. Da salaris-verhooging zal terug werken cl6 kracht krijgen tot 1 Januari 1918, maar zal vooilooplg, evenals voor het burgeljjke personeel is voor gesteld, slechts voor 75 worden uitgekeerd. Over eenigon tyd zullen dan de nieuwe salarissen ton volle van kracht worden. Iu ons volgend nummer hopen wij dezo regeling voor zoover zij op de Marine betrekking heeft, op te nemen. Hat oonvool naar Indiü. Wij vernemen dat over een paar weken het stoomschip „Tabanan" van den Rotterdamschen Lloyd, dat als hulpkrulser wordt omgewerkt, naar Nleuwodiep zal vertrekken om aldaar de stukkon geschut in te ne men. Bot stoomschip komt onder bevol van don kapitein ter zee A. F. Gooszen. Het ligt in de bedoeling hot convooi balf Juni naar Indlë to doen vertrekken. Da „8 11". Het ia aan het bergingsvaartuig „Buffel", van de firma Dirkzwager to Maassluis, gelukt de machinekamer van de ,G 11" te lichten. Deze werd hangende in de „Buffel" en gesleept door de „Urus" tot bulten de haven van Terschelling gesleept en op het drogo gozet. Dit gedeelte zal daar ter plaatse worden gedicht en leegge pompt en eveneens aan de marine werf te Willemsoord worden afge leverd. Met het binnenbrengen van dit ge deelte is de „G 11" geheel geborgen, Door vliogtuiflin beschoten. Gistermiddag kwam albler binnen de Nederlandsche schoener „Voor waarts". Kapitein Houtinga. Het schip was op v/eg van Rotterdam naar Wisby met oen lading hoepels, en werd toen het zich in de vrije vaargeul, boven hot lichtschip Doggersbank zuid door twee Duitsche vliegtuigen aan gevallen. Niettegenstaande de Hol- landsche vlag zichtbaar was, begonnen de Duitschers het schip met mitrail leur vuur te bestoken. Ook werden bommen naar het schip geworpen, die echter alle in bet water terecht kwamen. Toen de Duitschers het schip be gonnen ie beschieten, werden direct de zeilen gestreken en begaf de uit 4 koppen bestaande, bemanning zich in de boot. Toon men zich op 200 M. van het schip bsvond kwam een bom op slechts 10 M. afstand van de sloep terecht. Be zeelleden dio het projictlsl zagen aankomen dachten zsker dat hun laatste uur geslagen was. Nadat de vliegtuigen de schoener geruimen tijd beschoten hadden ver trokken zij weder. Se bemanning keerdo daarop naar het schip terug ten einde wat kleeren te rodd6n. Aan boord gokomen, be merkte men echter dat het schip drijvende bleef. Wel waa het als bet ware doorzeefd door de mitrailleur kogels, en had het schip heel wat kogel gaten onder de waterlijn gekregen. Terwyi natuurlijk ccherp uitgekeken word in verband met een mogelijken terugkeer der vliegtuigen, werd ge tracht door het inslaan van houten pennen hot schip zooveel mogelijk weer dicht to maken, waarna het lens gepompt werd. Vervolgens werd de terugtocht aanvaard en kwam men zonder verdere ongevallen alhier aan. Het laat zich begrijpen dat de zeelieden bitter slecht over de Duit schers te spreken waren. Uit het Polltle-rapport. Maandagmorgen werd door den Commandant van bet fort Erfprins, aangifte gedaan, dat er ingebroken was in de rustkamer van dat fort en daaruit ontvreemd waren de na volgende goederen: 7 blauwe werk jassen, 6 blauwe broeken gem. C M 1916, 5 grijsgroene werkbroeken ou 4 grUslinnen kussenssloopen, alle nieuwe goederen. Btj onderzoek van een agent vond men een lantaarn die niet aan 't Rijk toebehoorde, noch aan het personeel van die rustkamer. Be lantaarn werd in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Vrijdag j.1. werd dooreen juffrouw welke zeido genaamd te zijn Van dor Tang en te wonen in de De Wet straat no. 8. een bronsgroen heeron- coatuum ter waarde van f 22,50 on een gestreepte pantalon ter waarde van f 6 60, op zicht gehaald in een confectie-winkel in de Keizerstraat. Toen de winkelier aan het opge geven adres kwam om antwoord, wist men aldaar van do koop niets af, en zeide bovengenoemde juffrouw ook niet te kennen. Zoodat dezo zich aan bodrog heeft schuldig gemaakt. Door een bewoonster van den Kanaalweg werd aangifte gedaan, dat zij uit haar woning vermist een een zilveren dames rem. horloge met zilveren ketting van kleine schakels. Ook vermiste zij eenigen tyd geleden een houten huisje (spaarpot) met eenig geld. Een onderzoek wordt ingesteld. BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Be drioa gro3peniysten, waarmede de A.-R. paitij btj de a.s. verkiezingen zal uitkomen, zijn door het centraal comité aldus vastgesteld: Nootdeiyke groep1. dr. Scheurer, 2. Duymaer van Twist, 8. A. Colljn, 4. A. Zyistra, 6. P. Wieiinga, 6. ds. Hofstede, 7. mr. Gerbrandy, 8. ds. Potersen, 9. C. Smeenk, 10. mr. Goedbloed. Middengroep: 1. mr. Heemskerk, 2. C. Smeenk, 3. mr. De Wilde, 4. Be Viugt, 5. Scnouton, 6. Briöt, 7. A.Coiyn, 8. Wirtz, 9. Harms, 10. Dam. Westelijke groep: 1. Ideaburg, 2. i. Van oer Voort van Zyp, 3. mr. Rutgers, 4. J. T. van der Molen, 5. dr. Beumer, 6. De Moute Verloren, 7. mr. Do Wilde, 8. De Veer, 9. A. Cciya, 10. Kruithof. Da Ooriogawlnatbelastlng. Verhooging tot 60 pet. Minister Treub heeft een wetsont werp ingediend tot wijziging der wet op ao oorlcgswimitöolaating. In dit ontwerp wordt voorgesteld don druk der belasting voor de kleinere oor- logawinstmakera ©enigszins te ver lichten, door vevhooglng van het belasting vrije minimum en door in voering eener matige dogreasie, Be groot6 winsten worden echter veel zwaarder getroff»n. De belasting, die op het oogenblik 30 pet. bedraagt, zal voortaan schommelen tusschen pet. en 60 pet. De ©enigszins be langrijke oorlogswinsten zullen dus voortaan 50 pet. belasting moeten betalen, als dit oEtwerp wordt aan genomen. Ds verhooging kiljgt geen terug werkende kracht. Met afwyking van srtikei 26 wordt voor de beffiug der belasting over een jaar, waartoe de eerste Augustus 1918 of een latere eerste Augustus behoort, de belasting wegens ver meerdering van inkomen of winst slechts geheven over het bedrag waar over die vermeerdering over eeriig jaar te boven gaat. ZU bedraagt, indien het in het eerste lid bedoelde bedrag ianiet meer dan f1000 20 pet., meer dan f 1000 doch minder dan f 2000 25 pet., meer den f 2000 doch minder dan f 8000 30 pet,, meer dan f3000 doch minder dan f4000 35 pet., meer dan f4000 doch minder dan f 5000 40 pet., meer dan f5000 doch mind6r dan f6000 45 pet., meer dan f6000 60 pet. Bat bedrag wordt, zoo noodig, naar beneden op een veelvoud van f100 afgerond. D« overeenkomst tusschsn Nederland en Duitschland. De Parijsche correspondent van het Hbl. seint: Be „Tempa" trekt uit het bericht uit Middelburg, dat 80.000 Duitschers gereed stonden om zich van de monding der Schelde meester to maken voor het geval de overeen komst met Nederland niot tot atend kwam, de ooncluaie, dat de Duitschers grooto waardo hechtten aan het ver voer door Limburg en langs deKol- landsche kanalen, hetgeen twijfel achtig maakt of dozo transporten zich zullen bepalen tot zaken vau burger lijken aard. Nu Buitschland zich een maal gewend heeft aan het denkbeeld, Holland binnen te vallen, zal bet er niet gemakkelijk van afzien, te minder daar de Buit3chers, zich eonmaal definitief gevestigd hebbend in Belgiö, noodzakoiykerwlja de behoefte ge voelen in rechtstreeksche gemoen- schap te zijn langs de Schelde met de groots ny verheidscentra van West- falen en Pruisen en van de havens aan de Noordzee. Op grond van de pangermaanscha leerstellingen is het voldoende dat Duitschland ergens bshcefte aan heeft om er recht op to hebben. Be geallieerden zullen dus goed doen, waakzaam to zyn, want de Hollandscho vaderlandsliefde geeft den Duitschers geen recht te hopen, van Holland oan vazalstaat te maken, dis in alles zou toestemmen zonder zich te verdedigen. Men schrijft aan de „Middelburgfiche Courant" uit Zeeuwsch-Vlaanderea „Dat de Buitacha wachtposten, tijdens den gespannen toestand tus schen Duitschland en Nederland alge meen verBterkt waren, ie reeds gemeld. Nu de moeilijkheden weer zyn opge lost, zijn de Duitsche militairen aan de grens wat mededeelzamer omtrent hetgeen te gebeuren stond, indien het tusschen Nederland on Duitschland tot een conflict zou zyn gekomen. Zij ware,n daarop al ten volle voor bereid en rekenden er al op, by ons op bezoek te komen. Omtrent vele zaken was door hen al eens geïnfor- mosrd. Zy dealen thans mede, dat het in de bedoeling lag, op hst eerste teeken Zeeuwach-Vlaanderen binnen te rukken om d6n Scheldeoever te bezetten. Op verschillende plaatsen langs de grens stonden daartoe dui zenden militairen gereed. Alleen te Gent waren er volgons hun bewerin gen 80.000 geconcentreerd, waaronder cavalerie en artillerie. Ook lagen te Gent mot kanonnen bewapende vaar tuigen gereed, om het kanaal naar Neuzen op te atoomen." Paarden naar Dultaohland. In het einde der vorige week is een aanvang gemaakt m6t de ver zending vau 2600 paarden naar Duitschland. Men zal zich herinneren, dat in October 1917 bereids een over eenkomst was gesloten, betreffende de levering van 6000 paarden. Tevens is toen een credietregeling voor dien export in het uitzicht gesteld. Uit gevoerd ia do overeenkomst, nooit ten volle; zy is één van de hangende vraagstukken, waarvoor men thans een oplossing heeft gezocht alvorens de onderhandelingen over de algemeen oeconomiicho regelingen te beginnen. Be zaak ia thans geregeld en tevens is een crediet-overeonkomst tot stand gekomen. Er is neg geen overeenstemming bereikt inzake verschillende andere punten, by de voorloopige onderhande lingen ter sprake gebracht. Bit sluit tevens in, dat de besprekingen over de algsmoene economische regelingen nog niet zyn begonnen. Post uit hst buitenland. Zondagochtend zyn van Engeland Heek van Holland aangekomen da atoomschepen „Notts" en „Mary- lebono", met 690 zakken binnen- en 15,090 zakken buitenlandfiche post aan boord. Ds distributie dar Lavaasmlddalea •si. In een onderhoud, Woensdag 1.1. gehouden tusschen minister Oort van der Liuden en de besturen van het N.V.Y. eu den Bond van Ned. Ned. Arbeiders-coöperaties, verklaarde de minister onder meer, het vólgende Ten einde te kunnen overgaan tot inventarisatie en inbeslagneming, ook by particulieren, van opgestapeld© en achtergehouden voorraden grondstof fen oc levensmiddelen, is een ontwerp tot wyziging der distributiewet door da Regeoring by de Staton- Generaal ingediend, welks spoedige aanneming mag worden verwacht. Omtrent den aanvoer van graan uit het buitenland kon de Minister nog geen definitieve medodeelingen doen. Waarschijnlijk zullen weldra ongeveer 10.000 ton graan of meel uit Amerika kunnen worden ver scheept en vaa uit Hcllacdsche ha vei a 8 schepen naai' Amerika vertrokken. Over een vrijgeleide voor onze achspon wordt met de Duitsche Regeering onderhandeld. Of daarna nog meor aanvoer zal plaats hebben, ia afbanka- ïyk van de vraag cf de Nederlandsche Regeering in staat zal zyn nog verdere hoeveelheid graan of meel in Amerika aan te koopeu. Ba vroeger reeds door haar gekochte voorraden zyn, geiyk bekend, indertijd door de Amerikaan- sche Regeeriug in beslag genomen. Verüoogiag van bat broodrantBoen, waarop nogmaals door do vertegen woordigers der moderne arbeiders beweging werd aangedrongen, zal echter eerst plaats kunnen hebbea, als verdere aanvoer vau graan is verzekerd. De distributie en rantaooneoring van vet zal thans 22 Mei of 3 Juni in werking treden. Omtrent het tydstip waarop weder om vleeach beschikbaar geateld zal worden, kon de minister geon mede deel in gen doen. Yoor de distributie van eieren is een ontwerp regeling aanhangig. Tsn aanzien van do vischvoorzie ning werd door de beid» arbeiders- vertegenwoordigers nogmaals aange drongen op bet betrekken in de be schikbaarstelling door de Regcerlag tegen billijken prijs van allo visch, terwijl ion opzichte van het beschik- baarhouden voor het eigen land van voldoende hoeveelheden jonge groen ten tegen dragelijke» prys eveneens nogmsals krachtige en afdoende maat regel?» worden'ge 7raagd. Ten slotte deelde de Minister ton aanzien van de beschikbaarstelling van goedkoope kleedlug mede, dat do voorbereidende maatregelen thana zoo ver zyn gevorderd, dat met de vervaardiging van zomer- cn winter- kleeding 15 Juni a.o. een aanvang zal worden gemaakt. De beschikbaar stelling zal geschieden door middel van het Koninkiyk Nationaal Steun comité, waarachijniyk op de zelfde wyze als thans met schoeisel plaats heeft. Da Inbeslagnemingen Be inbeslagnemingen ten platte lande met behulp van militairen hebben tot dusver geon resultaat van batoekeuis opgeleverd. Hier en daar heeft men voorraden van eenigen omvang gevonden, maar de in beslag genomen hoeveelheden zyn voor de voedselvoorziening van ons land in zijn geheel practisch niet van den geringste» invloed. Vetkaarsen. Be minister van landbouw, nijver heid en handel heeft de maximum- prijzen voor vetkaarsen met ingang van heden vastgesteld als volgt: groothandelprys f2.30, tusscheuhan- delprys f 2.45 en kleinhandelpryi f2.60 per K.G. Da gsschlsdsRis van ssr varkan. Te Barceveld heeft de burgemeester wederom een varken onder de in go zefenen verloot. Ditmaal was het 6en magere zeug, die van honger by een landbouwer uit het hok was gebroken en zich vervolgens aan ondermelk haddood gedronken. Distributie van varkansmaal. Het Bureau voor Medadeelingen inzake de Yoedselvoorziening meldt Be ToewyzingicommisBie voor vee voeder zal nog in dsze maand een aanvang maken met de distributie van varkecsmeel. Over de maand Mei komt een hoeveelheid van 850 ton of 8500 oenheden van 100 Kilo ter verdoellng, t6rwyl die hoeveelheid in volgende maanden geregeld zal toonsmen, tot dat, wanneer alle fabrieken op volle capaciteit werken en indien vol doende grondstoffen kun nen worden verzameld,naar men hoopt, een productie zal wordan verkrjgen van 8000 h 10.000 ton per maand. Do prys voor dit vaikeusineel is door do regeering vastgesteld op f 24 per 100 kilo inclusief zak, boord- of npoorvry plaats van afzending. Yoor de volle zakken moet een lvege zak van I hectoliter op de gebruikelyke wyze worden teruggegeven. De varkens, met dit nieuwe voer gemest, moeten als regeeringsvarkens worden afgeleverd. Be fokkers en mesters, aan wio eenmaal eon zekere boeveelheid is toegewezen, ontvangen diezelfde hoe veelheid gedurende 3 k 5 achtereen volgende maanden voor de opgegeven varkeus of zeugen en ook verder, indien zy met mesten doorgaan. Be proeven, die in verschillende sireken van ons land met dit varkens- meel zyn genomen, hebben aan de verwachtingen beantwoord. By voedering van IJ tot 8 kilo per dag, afwistelend naar de grootte en hot tydstip der mestperiode, werd een gemiddelde gewichtstoeneming ver kregen, welke niet belangryk afweek van die, verkregen by normale mesting. De commissie verwacht, dat door de landbouwers, fokkers en mesters van de gelegenheid om dit varkens- meel te verkrygen, een druk gebruik zal worden gemaakt, opdat langs dien weg binnen enkole maanden het gemis aan varkensvlteach, spek on vet, dat zoo ernstig door de Be volking wordt, gevoeld, althans ten ducle zal wo/deu verholpen. Doch wil do poging, om in het groote vetgebrek te voorzien, met aucces bekroond worden, dan is in dc allereerste plaats noodig de bsoluto medewerking van e geheele bevolking tot verzameling van do grond stoffen. Het meel wordt namelyk bereid uit allerlei, grondstoffen als aardappelschillen, groentenafvallen, iz. Boze in te zamelen is oen omvang rijk werk, dat echter zeer vergemak kelijkt wordt, wanne or alle schillen enz. afzonderiyk worden gehouden van. huisvuil, ascb, papier e. d. Bo commissie roept daarom ieders medewerking in. Men beware dus zyn schillen en andere afvallen afzonderiyk en ata deze af aan de ophalers of aan dea reinigingsdienst, ten behoeve van de commissie. Daardoor alleen kan de commissie haar doel bereiken, namelyk de ge heele bevolking weder van varksne- vleesch te voorzien. Dultsch vliegtuig. Uithuizen (Gron.) is Zaterdag een "Duitsche tweedekker neergeko men. De beide inzittenden zyn geïn terneerd. Goud amokkalen. Zondag werden aan don overweg van het spoor naby het station van Gelsec, in do richting van Munster— Geleen, aangehoudon drie smokke lende dames. Zy waren te Geleen aangekomen met den sneltrein uit Amsterdam. Zij behoorden in hot dorpje Munster Geleen thuis. Even voorby don overweg gekomen, werden zy aangesproken door den burger ambtenaar uit Geleen en verzocht meds te gaan naar de visiteuss. Aldaar werd op haar bevonden eon waarde van bijna f 18,000 gulden aan goudgeid. Dit geld badden zy to Amsterdam ingekocht. Hot geld werd door den ontboden inspecteur uit iittard in beslag genomen. De dames zyn per rijtuig vervoerd naar de marochauseée-kazerne to Sittard. Een gevaarlijke sprong. Zaterdagmiddag ia een Italiaan, ï'a Giawa genaamd, die door de marechaussee naar Bceda werd ge- transpor tserd, tusschen Tilburg on GHIzeryeh uit den trein gesprongen en ontvlucht. Men had hom toegestaan naar do retirade te gaan, waardoor hij. zija vlucht kon volvoeren. Hy schijnc by dit waagstuk geen letsel bokomsu ta hebben. Da moord te Anna Paulownapoldar. De instructie iegon Piet Extra, koopman to IJmuiden, F. H. Voog? on fi. MeyHnk, landbouwer te Anna Paulownapoldar, alle drie verdacht van in d :-u nacht van 25 op 26 Januari j.I. deu 80-jarigen landbouwer C, Smit, ta Breezand, by Anna Paulownapoi- der, te hebber- vermoord en daarna diens geld te hebben gostolen, thans gesloten. De verdachten zullen binnenkort voor de Alkmaarsche rechtbank terechtstaan. Yoogt en Meylluk hebben een be kentsnia afgelegd. Extra, die ontkent by den moord en don diefstal to zyn betrokken, zal verdedigd worden door mr. F. Pauwels, te Amsterdam. De firma Erdmann en Hethey In staat van faillissement verklaard. Gistermorgen werden op aanvraag van mr. 0. J. Pekelharing, namens de Disconto Maatscbappy te Rotter dam do firma Erdmann en Hethey en haar individueels vennooten in staat van faillissement verklaard, mot be noeming van mr. J. Siingerborg tot rechtsr-commissarls en mts. H. A. E. Modderman en mr. G. J. Salm tot curatoren. Het actief (berekend tegen de koer sen van 26 April) bedraagt f 6.096.000, het passief, op dezelfde basis berekend f 18997.100. Ds firma Erdmann en Hethey was voor groote bedragen geïnteresseerd by de Indische cultuurwaarden. Toen dezo echter tengevolge van de steods slechter wordende verbindingen be gonnen te 'daten, trachtte zg door aankoop op groots schaal deze waar den op prya te houden. Ten slotte echter werd het aanbod te groot. Natloaala Bankvarseniging Naar wy vernemenheeftdeNationale Bankvereeniging, in vereeniging met de Rottordamsebe Bankvereeniging en de Zuld-Hollandscbe Handelsbank, voor hare cliënten op 80 plaatsen in Nederland de gelegenheid geopend, om op zeer goedkoope en gemakke- ïyke wyze door middel van over boekingen (Z.G. Giro'») verrekeningen te deen plaats hebben, niet alleen tusschen cliënten onderling van boven genoemde bankinstellingen, maar behalve in Amsterdam, Rotterdam on D3n Haag ook t6n gunste van niet-rekeninghouders. Iu dit geval worden de gelden ouder advies to hunner dispositie geateld. Naast de vele voordeeten. die eens bankinstelling met zoovele vestigingen door geheel ons land haren cliënten biedt, zal ook deze faciliteit door be langhebbenden zeker op hoogen prijs worden gesteld. De aanval op Oostende. Hamburg, 13 Mei. Hot Harnb. Fremdenblatt verneemt nit Berlijn het onderzoek van den Engelachen kruiser „Vindictive", by den laatsten aanval op Oostende gezonken, heeft uitgewezen, dat hot schip niet met cement was gevuld en evenmin door do Engetechon „opgeblazen" is, doch dat bet Duitsche geschutvuur het tot zinken heeft gebracht. Qroote conferentie In het Dultiche hoofdkwartier. Zondag heeft keizer Karei van Oostenrijk een bezoek gebracht aan keizer Wilhelm in bet groote hoofd kwartier. Met k6izor Karei kwamen mede: graaf Buriaa, minister van buitenlandsche zaken, baron van Arz, chef van den generale» staf. en prins Hsbeniobe, Oostenryksch-Hon- gaarsch gezant te Beriyn. Van Duitsche zyde woonden de ontmoeting byde Rykskancelier, generaal-veldmaarschalk von Hinden burg, generaal Ludendorff, staats secretaris Kueblmanu en graaf von Wedel, de Duitsche gezant te Weenen. Ook de koning van Beieren is naar het groote hoofdkwartier vertrokken. De aanwezigheid van de verschil lende politieke en militaire raadgevers wyst erop, dat er niet alleen over bet Oosten, met name over bet lot van Polen, gewichtige afspraken zyn gemaakt, maar dat ook zaken, die op het Weaten (Elzas Lotharingen) en op de krygskundige samenwer king van de bondgenooitn batrekking hebben, zyn of zuilen worden bandeld. Van het Italiaansch- Oostenrijksche gevechtsterrein Rome, 13 Mei. In den nacht van 12 op 13 Mei heeft de vijand, na een hevige geschutvoorbereiding, een aan val gedaan op onze nieuwe stellingen op de Monte Corno, doch werd door ons vuur en onzen tegenaanval ge stuit en moest zijn behaalde terrein winst mot ernstige verliezen woer afstaan. Van het gevechtsterrein In MesopotamiB. Londen, 13 Mei. Onze bereden troepen hebben de Turken tct voorby Kirkoek achtervolgd. Den lln Mei werd den vyand over ds beneden-Zap geworpen, ter hoogte van Keupri, waarby 30 man gevangen werden genomen en twee kanonnen worden buitgemaakt. LANGS DEN WEG. Da vliegmachlns. Tot grooten schrik van de Zondags wandelaars ronkten, in den namiddag van dezen druilerigeu Mei-Zondag, plotseling d8 motoren van oen vlieg machine. Tot nog toe hadden wij op ouzo Zondagswandelingen vaak in de verre verte de lange lyn van eon of moor Zeppelins gezien, die langs de kust. koersten. Een enkele maal, als de wind gunstig was, konden wy zelfs het geluid der motoren hooren. Maar dat was altyd maar zeer be scheiden en op behoorlijken afstand. By mooi, stil weder, an op een door-de-weekachen dag gebeurt het ook, dat een onzer eigen vliegtuigen, van uit het Texelsche vliegveld, het Marsdiep oversteekt en een wyte rondvliegt over onze landouwen, Maar nu was het Zondag miezerig, mistig, nat weer. Wie onzer vliegers zou, waar de noodzaak niet drong, thans do lucht in gaan?... Er waa maar één conclusie moge ïykhet moest esu vreemde vlieger zyn. De machine - een reusachtige twoGdebker-hydroplane vloog in derdaad recht over de gemeente. Wat meer Z6gt, zy vloog recht langs onze forïenlinie. Laat ons kalm biyven en niet aanstonds het ergste denken. Het was mistig en do machine een Engelscbe vliegboot was biykbaar baar koers kwjjt. Zy trachtte zich nu langs de iinic weder te oriënteeren. Dit was, van bet standpunt van een verdwaalden Eugetechen vlieger beschouwd, haar recht. Liever dan de kans te beloopen vau geïnterneerd te worden, moest alles geprobeerd om weor in de goede richting te komen. Maar het ia heb recht van ons, Nederlanders, om te waken voor schending onzer neutraliteit. Wat zes ik, recht Onze plicht is het ons lam on onze grens te beschermen voor opzetteiyke en onopzettelijke indrin gers, en zoo zouden, meenden de wandelaars, wel spoedig de schoten klinken van het afweergeschut. HelaasOfschoon de machine slechts een paar honderd meter van den grond vloog en langs de geheele fortenlinie koerste, waren het slechts eenige magere geweerschoten, die knalden om dit bakbeest van een vliegmachine te raken. Waar waren onze artilleristen om hun geschut op dezen vreemden indringer te richten en hem te waarschuwen, dat hy beter deed heen te gaan?.. Totdat eon jongen, die met den heus in de lucht stond te kijken naar dit geval, de oplossing bracht: „'t Ie Zondag, meneer, en dan schieten we niet". Zoodat wy by d6zen aan buiten landsche vliegers, die eventueel een bezoek zouden willen brengen aan onze forten en linies, vrlendoiyk vragen alsjeblieft in de week te komen, indien zy er tenminste prijs op stellen door ons geschut te worden neergeschoten... De voedselvoorziening In ons land en in Duitschland. Wy In Holland, mopperen nog wel eens oen „enkele" keer als we het een of ander van onsen tafel moeten missen, doordat het duurder wordt of zeifa geheel van de markt ver- dwynt. Wy waren nu eenmaal ge wond, dat in ons land alles wat we noodig hadden te krygen wasvolop melk, boter, eieren en wat niet meer. En nu w{j verschillende dingen moe ten ontberen, wordt er gemopperd, te pas of te onpas. Al hebben wij nu misschien wel een reden daarvoor, zóó erg als onze Buiteche buren, hebben wij het nog lang niet Dat blijkt uit hetgeen de Berlljnsche correspondent van het Hbl. aan zyn blad schryft. Hy zegt Nu hot conflict tusschen Nederland en Buitschlacd is bijgelegd, zal in ons vaderland aller aandacht wel weer geconcentreerd zyn op de le veus- middelen quaestie. Het kan zyn nut hebben een vergelijking te trekken tusschen don huldigen toestand van de volksvoeding in Duitschland en Nederland, om den Nederlanders, nu hun denken van den vroegen morgen tot den laten avond weer in beslag genomen wordt door het „sten" duideiyk te maken, dat zy er nog... zoo org niet aan toe zyn. Lees ik de berichten in het Ban delsblad over de voeding ten onzent, aangevuld met klachten van vrienden en kennissen in particuliere brieven dan komt steeds de gedachte by me boven. Een herhaling van wat er te Beriyn geschied is, drie jaar geleden. WJj, Beriyners, hebben deze misère van de steeds talrijker wordende rautsoeneeriDgen, van uit den open- ïyken handel verdwijnende voedings middelen, die plotseling niet meer te ontdekken zyn mee den dag dat hun prys aan een wsttelyk maximum gebonden wordt, van sluikhandel, rettlnghaudel, al zoo lang mee ge maakt, dat we er aan gewend ge raakt zyn. Zóó or aan gewend, dat ons het gemopper natuurlijk vol komen ten onrechte wat kinder achtig lijkt. Ik schrijf dit dan ook alleen om myn landgenootsn dezen, op het eerste gezicht schamelen, doch in werkeiykheid niet onwezeu- iykon troost te gevenEr zal eeu tyd komen, hoe moeiiyk gy u dit thans ook kunt voorstellen, dat ge niet steeds denkt, niet voortdurend praat over vleeach en brood en ryst en boter, dat ge u geresigneerd al valt dit een Nederlander ook zwaar - in het onvermydeiyke hebt leeren schikken. Er zal een tyd komen dat de heer des huizes zonder brom men eet, wat de schamele pot schaft en bowonderlng heeft voor de vrouw, die nogkans zag dit alles op tafel te brengen. Gelooft me, al klinkt het nu ala een sprookje, die tyd komt, dat ge zonder schrik en zonder op hef er van te maken, constateert dat de „Magenerweiterung" verdwanen is en dat ge daarvoor in de plaats een Kragenerwsiterung" gekregen hebt. Ik zal, overgaande tot de materi eel© zyde van do volksvoeding, niet spreken over de door de regeering getroffen maatregelen die vaak dezelfde fouten vertoonen in Duitsch land begaan noch over de prys- politiek. By ons ia de regeling nog ingewikkelder dan in Duitschland, omdat wy ook zoo goed als niets van overzee binnen krygen en van onze eigen producten nog moeten geven om steenkolen, Ijzer, verfstof- fon machtig te worden. Ik zal alleen een vergelyking trekken tusschen wat op dit oogenblik de Duitscher en de Nederlander krygt, Brood en meel samen 1950 gr. in de week. Iets meer dus dan in Ne derland. Eq naar ik vernomen heb ook van betere quallteit. Het brood, dat nu te Berlijn gebakken worde is inderdaad uitnemend, blijft zelfs in oudbakken toestand drie, vier dagen genietbaar. En het witte brood, alleen voor zieken en zwak ken, is zelfs prima. Boter en margarine samen 70 gram in de week. Iu Nederland dus drie maal zooveel. Melk alleen voor kinderen beneden de zes jaar en voor zieken. In Ne derland niet gerantsoeneerd. Aardappelen zeven pond per week. In Nederland nu nog vier pond per week. Tleesch en vet een half pond per wook, inbegrepen een vierde gedeelte been en 50 gram worst. Zuiver vloesch dua ongeveer 160 gram. Ne derland staat in elk geval op d9 kaart 200 gram toe. Suiker anderhalf pond per maand. In Nederland ongelimiteerd. Eieren één, ten hoogste twee in de maand. Ik zal my beperken tot de voor naamste artikelen. Op de algemsene levensmiddelenkaart wordt af on toe uitgedeeld een paar ons gort cf gries, een pond marmelade of kunsthonig, een paar cus macaroni, gedroogde groento. Zoo goed als nooit kaas een heel enkelen keer hebben we van den winter per persoon een kwart ons gehad nooit ryat, erwten, boouen, koffie, thee, cacao. Artikelen bovendien geheel uit dsu legitiomen handel verdwenen met sago en cho colade en nog veel meer. Koek en koekjes en taartjes, die te genieten en te betalen zyn, die eenige voe dingswaarde bezitten, bestaan er niet meer. Magere kippen kosten negen Mark het pond, konynen zeven. Ander gevogelte of wild is nu niet te beken nen. Hazen,reeën,fasancen, patryzen waren er ook niet in den jachttyd. Groente in blik mag niet verkocht worden. Dezen winter is er byna geen andere groente geweest dan kool rapen, Brusselsch lof en spinazie. Kool zag men slechts by uitzondering. Nu ziet men spinazie, sla, rhabarber (die voor de toebereiding meer suiker eischt dan hot rantsoen gedoogt) en komen do asperges. By ons is er belangryk meer groente. Visch, versch of gerookt of gedroogd, is van de markt zoo goed als geheel verdwenen, wordt alleen nog in restaurants opgediend. By ons in Nederland is er betrekkeiyk overvloed van sn gerookt is z(j tegen niet te hoogen prys 18 ct. een zalmbokking - in alle winkels te krygen, Men ziet: met eon reeks van zeer belangryke artikelen, zooals boter en kaas, gebak, cacao, chocolade, melk, visch,groente is het in Nederland nog veel beter gesteld dan in Bultcch- land. Alleen met brood iets slechter en mot aardappelen gedurende een week of vier vyf werkelijk slechter. Be schaal slaat nog verder ten gunste van Nederland pver, wanneer men bedenkt dat de voerraaan voor den clandestienen handel er natuuriyk veel grooter zyn, waarschijnlyk ab soluut, stellig relatief per hoofd vau de bevolking. Het is hier nu niet zoo eenvoudig meer boter te krygen tegen 20 Mark het pond, thee tegen 45 Mark, koffie tegen 25 Mark, cacao tegen 30 Mark. In Nederland begint de sluikhandel pas. En volgens myn informaties uit bet vaderland zyn daar de sluikhandelpryzen nog be langryk lager. Bovendien kan men er staat op maken, dat per hoofd der bevolking de hamstervoorraden in Nederland, waar kort geleden nog zooveel te-hamsteren viel, aanzieniyk grooter zyn dan in Buitschland, waar van de provisiekast nu reeds jaren lang geteord is, zonder dat ze in don laataten tyd noemenswaard gevuld kon worden. Ik heb den toestand van dit oogen blik te Beriyn vergeleken met dien te Amsterdam. En aangetoond hoo veel beter men het nog aan het IJ hoefc. Be Beriyner is echter dezen winter al heel tevreden geweest. Want verleden jaar had by het slechter, veel slechter. Slecht brood, dat vaak zelfs niet te krygen was, minder aardappelen en van slechtere qualiteit en steeds koolrapen. Witte koolrapen 's morgens, 's middags en 's avonds. Geen boter baast, geen marmelade. Nu krygt by op zyn droog brood rykeiyk viuchtenmoes van zeer goeds hoedanigheid. En neemt hy er vrede mee, dat hy van den zomer, in den harfit eu den winter geen vruchten zag. Ds Neder landers zullen weldra hun hart op halen aan aardbeien, kersen, bessen, iruimen. Later aan appelen en peren. Sn toch jam eten, zooveel ze willen... Nu heb ik alleen gesproken over voedingsmiddelen. Doch voor hot dagelyksch leven 'moet men ook kleeren sn schoenen hebben. Schoe nen uit leer zy» hier uitverkocht. Onder- en bovengoed is, zelfs mot „Bezugschein", zoo goed als niet meer te koop. Geen zakdoek, geen hemd, geen kous, geen luier, wollen of katoenen jakje voor de baby. Behooriyke wasch- en toiletzeep is er niet meer. mankeert zooveel, zoo heel veel, dat in Nederland nog to koop is, zy hot dan ook tegen grof geld. Toch ziet de Boriyner er nog behoor- Ïyk gekleed en gewauschea uit. Hat oude wordt gerepareerd en ontzien. Water en zand schuren de handen en de wasch ook wel schoon. Voor Nederlandsche rookers, die mopperento Beriyn krygt men geen rookbare sigaren meer onder de zestig pfennig en dan maar dris stuks tegeiykertyd, geen rookbare sigaret onder de twaalf en de pyptabak is den weg gegaan van ryst en boon en en erwten en slaolie en cognac or. terpontyn en was en lak en zoovele msdiclnale artikelen. Weg, volkomen verdwenen. en wat brandstoffen betrefc hebben wy hot hier veel beter dan in Nederland. Zoo goed als geen beperking van gat, electriach licht en huisbrand. En gy, Amsterdammer, kunt gfiu het leven voorstellen zonder kruier, die even een boodschap dost, zonder fitter of bohanger of smid of timmer man, die een reparatie opknapt? Zonder de gemakken dua, d:e, nuwy hier moeten missen, ons een behooriyke portie ergernis on moeite en vaak zelfs zorg veroorzaken. Myn landgenoot6n leven dus nog aanzieniyk beter dan wy hier. Het zy hun een troost. En een herinnering, dat het, nog slechter, tbch gedragen kan worden. Door Duitechet3 gedra gen wórdt. Die nog een kleinigheidje meer te verduren hebben dan mate- rieele ontberingenmoreele. Rouw om gesneuvelde bloedverwanten, ver driet om verminkte, angzt over bloedverwanten, die in h8t veld zyn. INGEZONDEN. Battan varantwoordalUkbald der Radactl*. Jubilé-avond Speanhoff. In verschillende bladen kon men de vorige week lezen, dat de heer en mevr. Speenhoff een tournós door Nederland maakten, ter gelegenheid van hun 12J-jar?g jubileum on in onze plaatseiyke bladen werd ge annonceerd dat voor den Helder zulks Zondagavond in Casino zou pl&ata hebben. Zy, {die het vorige jaar ook de huldiging Eenri ter Hall in Casino medemaakten, togen ook thana vol verwachting naar Caoino, - hopende niet alleen een gezelligen avond fs hebben, genietend van de heeriyke liedjes van den heer en mevr. Speen hoff, doch ook vooraf zich verheugend in de bloemenhulde, welke desari hoogat populaire» kunstenaars zou te beurt vallen, ala loon voor hun belangeloos optreden tydens de mo bilisatie in cantine's, forten etc. Helaas, hoe is allea geheel anders geloopen dan wy hoopten. Nist alleen, dat noch vau miiiiaire, noch van andere zijde het minste biyk van sympathie kwam, niet alleen dat de toegezegde huidezsng demonstratie door den heer Van Trigfc achterwege bleef, het meest fichau- delyke was wel, dat er tydens hot voordragen van de lisve, guitige liedjes, zóó hinderlijk werd ge- interrumpserd (by herhaling), dat h6t jubileerende echtpaar Speenhoff er den brui aangaf, langer voor zoo'n publiek op te treden en midden in do voorstelling het scherm zakte, na beleefde mededeeling dat men op deze manier niet wenschte door tè gaan. Is het niet meer dan ergerlyk, dat het grootendeels aandachtige publiek de dupe is geworden van enkeiè dronken of halfdronken individuen of hyaterisch-lachenda deernen? Is hot niet de dure plicht dor directia van Casino, diezelfde directie welke by de huldiging Ter Hall en het feest der Zeevaartschool op 8 dezer, zoo voortreffelyk alles regelde, te zorgen dat dergeiyke sujitten en dames?? by den eerstenhinderlykea kreet worden verwyderd! Zoomede dat (zooals Zondagavond ia gebeurd) dronken menscben niet méér spiritualiën te drinken krygen, zoodat ze half-versuft zitten te brullen? Een bezoeker. Wü zonden den innend?? iq moede 'den raad willen gevéu loaai niet meor des Zondagsavonds uit to gaan, ook niet naar een Speen hof avond. Wanneer er werkelijk een serieuse huldiging voor Speenhoff zou zyn georganiseerd, dan ware die niet op Zondagavond gehouden en ware daarvoor allicht, evenals voor Herm. Heyermans en Ter Hall, een comité benoemd ter regeling van een en apder. Hot feit echter, dat de heer Speen hoff voorden Helder een Zondagavond uitkoos, bewyst, dat hem het fican- tieele belang zwaarder woog dan al bet andere. Redactie. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowni. Maandagavond, 18 Mei, vergaderde „Het Witte Kruis" in Veerburg. Be voorzitter, de heer B. C.Rezel- man opende met een welkom dé by- senkomst, waarna ds secretaris, dé heer C. Wydenea Spaans, de notulen las, die onveranderd werden goedge keurd. Medegedeeld werd dat is in gekomen le. oen lïjat vas de afdee lingen2». eene aanbeveling voor den heer J. Jonkman voor lid van 't Hoofdbestuur, van de afd. Amster dam Se. seno circulaire vau de afd. Hilversum, waarin de wenschelykheiü wordt betoogd voor de middoustand een herstellingsoord op te richten.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2