„Frans Naerebout". „Constantijn", Ook deze week LIJST van Ingekomen personen. iuub: V. D. ven Tperen, H. Mlddolle, J. F. M. Fük, G. Wang, J. H. Hluoo, A. G. Goothart, M. J. PoUk, O. G. J. y. LeoDWon, aibeidor, Beroep landbouwer, arbeider, louwerkman, arbeider, Ingenieur, bakker, J. Mileen, J. Bakker, A. Wlebreclit, J. G. Hlllebrand, G. Coena, Ij. Jongeblood, H. Maraman, D. Taalman, A. Plitjouw, A. y. Oyorduln, J. y. Bruggen, L. v. Hedel, H, Stroomer, O. Jongkind, H. J. Huber. A. y. Herwenen, K. Brouwer, A. Ekkerman, E. H, Koomen, J. Teuelaar, A. v. Vugt, J. Abas, zonder, werkman, betonwerker, arbeider, werkman, arbeider, grondwerker, ondetwUxer, bloemist, arbeider, altger, arbeider, scheepsmaker, grondwerker, Woonplaat* Eoegrae 86, Koningstraat 11 Koegraa 13, Oostslootatraut 77, L. y. Berkatraat 6, Bassingracbt (Ca, Emmaatraat 60, Geloof: Ned.Herv. Van: Behoorl. Anna Paulowna. Amaterdam. Behagen, Amaterdam. O* Pekela. Ned. larafll. Callantsoog. Ned.-Herv. Am8tordam- Ger. K Attlllerlekaïerne.Ned.Hery. Wleringen. Geen. Nleuwondam. Keot (b() C. Lucken), Wlerlngerwaard. Basetraat 61, Amsterdam. Weezenstraat 60, Zwartsluis. Keet KUkduin, Wlerlngerwaard- B.-Catb. Ger. K. Hed -Hery. R.-Oatb. Nod.-Uerv. R.-Catb. Ger. k. Keet Btrooweg, Keet KUkduin, Langestraut 60, Keikgracbt 43, ICoegraB ül4D, 214C, Koningstraat 67, Btrooweg 9a, Loodsgracht 22, Held. Polder 8, Keet KUkduin, Kanaalweg 65, Epe. Aalsmeer. Enkbuizen. Groningen. Callantsoog. Middelburg. Zij pa Amsterdam, •sHage. Ger. "k. Nod.-Hery. Ger. K. Nod.-Herv. Ned,-lamel. koor (met sopraan solo), was de rest van bet programma gewijd aan too- neel. Wy bunnen dus gevoegelijk met het bovenstaande volstaan. Bal besloot den avond, terwijl aan mejuffrouw Dol, voor hare medewer king, bloemen werden aangeboden. Da Blauwt Wlakal Reeds hobben wij in enkele be richten de aandacht gevestigd op de aanstaande opening van een z.g. .blauwen winkel", door de goede zorgen van het Heldersche Drank- weercomilé ingericht. Die opeüing is op tweeden Pinkster dag, 's middags om 4 uur, een feit geworden. Ia enkele dagen tijds hebben de jongelui - en ook vele ouderen die er zich voorspanden, den ledigen winkel der firma D. Koppen, hoek Spoor- en Koningstraat, weten om te tooveren Jn oen gezellige tentoonstellingezaal. Hoe ze 't zoo gauw klaargespeeld hebben, mag Joost weten toonbanken zijn weg gebroken, winkelkasten gesloopt, en ln plaats daarvan ie langs de wanden kleurig dundoek, platen, teksten, en wat dies meer zij, opgehangen. Wat dat vlagged09k betreft sympathiek is in deze de houding der marine-autoriteiten; met handen vol Is het van de werf gehaald om op te sieren de kale wanden van den verlaten winkel. Stands zijn ingericht langs de kanten, en, eenmaal gereed, kwamen alle onthouders-verceni gingen ter plaatse aandragen met hun materiaal om ze te vullen. Brochures bü kisten vol, wandteksten, platenze bedekten weldra de geïmproviseerde stands. Dat dit nog al wat betsekent, mogen de volgende- cijfers aantoonener zijn 45 spreuken, 40 wandteksten, 85 verschillende platen en 8 tabellen met grafliche voorstellingen, die op den drankstrijd betrekking hebben. Niet minder dan 75 verschillende brochures vindt men er, allemaal in stapels van 10, 20 of meer exemplaren. Er is ja, wat is er niet?Wij zouden plaatsruimte te kort komen, wilden wij opnoemen wat er alzoo te zien is. Men moet dat zelf gaan zien deze week. Gemoedelijk, vleiend, humoristisch tracht men u in woord en beeld de noodzakelijkheid van den drankstrijd te doen zienook en vaak I betoogend, wetenschappe lijk, wiskundig, zóó, dat gij, niet onthouder, er geen speld tusschen kunt farijgen. Men kreeg, als wandversiering, van de werf autoriteiten de beschik king over eenige afbeeldingen van d9 Nederlandsche provinciale wapens de geheelonthouders plakkon er zeer geestiglijk, een strookje onder, demon- streerend, dat g»en dezer provincies drankvrij is. Zij zullen, zooals de heer Staalman zeide, bij de opening, zoolang strijden tot alle provincies drankvrij zijn, en bij de goden van den O'ympu», lezer! Zy doen het! Zij doen hetl Het is 1 strijd wat de klok slaat. En zyn niet de omstandigheden vóó' den geheelonthouder? Werken zy niet zyn arbeid, zyn streven in de hand? Is thans niet verkregen, dat ons kostelijke graan uitsluitend wordt gebruikt voor brood en niet langer vermorst wordt aan de alcohol- fabricage 7 't Is waar, daar zyn nog de ad vocaatfabr leken, die onze eieren opkoopen voor absoluut nutte looze en schadeiyke .lekkernijen'" Maar de kentering der tyden is er, en doet den geheelonthouder hoop voller zyn dan ooit Laat ons niet afdwalen, wy hebben nog meer te vertellen, al zullen wij eene opsomming van wat er ln dezen blauwen winkel te zien is, heusch moeten achterwege laten Te vier uur dan zou, gisterenmiddag, de officieela opening plaats hebben. Voor die plechtigheid waren verschil lende autoriteiten ultgenoodigd, het was met groote voldoening, dat de waarnemende voorzitter, de heer J. H. Staalman (de voorzitter en vele andere geh.onth. waren naar de mee ting in Haarlem), in den wethouder, den heer D. H. Gittnwald, en den gemeente secretaris, den heer mr. Van Poelje, het Dageiyksch Bestuur onzer gemeente hulde bracht voor zyne belangstelling in den drankstrijd. Behalve dsze autoriteiten was nog aanwezig de Commissaris van Politie, de beer Gratama met echtgenoote, de heer Braam, Officier van Politie op 's Rykawerf en Secr. afd. Volksbond, de heer Van Dalen (Tehuis voor Mili tairen, Kanaalweg), en vele andere belangstellenden. De beer Staalman dan heette allen welkom en deelde mede dat vele geh.onth. heden naar Haarlem waren, zoodat er lang niet zooveel vertegen woordigd waren als er zijn. Wie had, aldus spr., 15 jaar geleden verwacht, dat b(J de opening van een blauwen winkel de gemeentesecretaris aanwezig zou z(jn en de wethouder om de gemeente te vertegenwoordi gen, om bl(jk te geven van sympathie in den drankstrijd Ook het feit, dat de Comm. van Politie hier is, is verblijdend; hy toch is de man, die het meest recbtstreeksch met alle ellende van den drankstrijd in aan raking komt. Den heer Braam, die op alle moge lijke manieren medewerking heeft verleend voor het verschaffen van doeken en versieringen, brengt spr. hulde; den heer Van Balen, die ons jaariyks f100.- uit de gemeentekas betaalt, voor zijn aanwezigheid. Al weer: wie had voor tien jaar geleien gedacht dat de gemeente on» een dergelijk subsidie zou verleenen Spr. zet thana in 't kort uiteen, wat de blauwe winkel eigenlijk ia. Niet alleen wil men laten zien wat er op het gebied der drankbeotrfiding gedaan wordt, maar ook dat het corps strijders voor een drankvrije samen leving grooter wordt. „Wij stryden zóólang totdat wy dit doel bereikt hebben I" Onze strijd is niet persoon- lyk: wy gunnen den caféhouder gaarne eene behooriyke.jaryke broodwinning. Maar onze strijd gaat tegen den drank in zijn geheelwij willen den alcohol verbannen naar de vergifkast van den apotheker, waar hy, als genees middel, in enkele gevallen, thuis hoort. Ia het niet waar, dat de man door den drank ten onder gaat? Ea zoo men zegthet is toch zyn vrije wil, viagon wi)en zyn vrouw dan, en kinderen? Onthouders van den Helder, staat pal, denkt aan de arme kindereu van den dronkaard voor wie gy strijdt! Wy openen deze tentoonstelling in de hoop, dat zy moge bijdragen dat de drankstryd vooruitgaat. Nadat de Jongelieden) G(eheel) 0(ntbouders B(ond) eenige liederen gezongen had, nam de heer G:üa- wald, namens het gemeentebestuur het woord. Het doet spr. genoegen namens B. en W. b(j de opening dezer ten toonstelling te mogen aanwezig zijn, zoo sprak spr., omdat vanwege de gemeente het drankbestrydingsvraag- stuk wel onder de oogen mag wordeu gezien. Trouwens, dit ia algeschiedt doordat de gemeente een subsidie gaf aan het Heldersche Drankweercömité Spr. hoopt dat het drankgebruik tot •en minimum zal worden terug gebracht,, en wijst er op, dat de toestand, dat thans geen graan meer beschikbaar wordt g9steld voor al- coholfabricage misschien 'zal mede helpen in de toekomst voorgoed den alcohol te doen verdwynen. Met den wenach dat deze tentoon stelling veel succes moge hebben, eindigt spr. Hierna werden de aanwezigen rond geleid om bet vele te bezichtigen, hetwelk is tentoongesteld. In een neven vertrek is de inrichting van een dronkaardsgezin plastisch voorgesteld. Gsbeel kale kamerop den grond, onder een hoop vodden een kind, de man ligt in een hoek van de kamer zyn roes uit te slapen treurig zit de vrouw in de absoluut van alles ontbloote kamer Boven is een lunchroom ingericht, waar men voor luttelen p:Ua goede alcobolvrye dranken en snoeperyen kan krijgen. Ia een tweede vertrek boven vindt men een prentenkabinet met afbeeldingen op den drankstryd betrekking hebbende. De tentoonstelling, die de geheele week open is, is kosteloos toegankeiyk. Men verzocht ons er op te wijzen, dat aan den Ingang een bus staat, waarin iedere bezoeker verzocht wordt minstens één cent te gooien. Dit dient om het aantal bezoekers eenigszius te controleeren Hopen wy, dat deze nuttige ten toonstelling voor het doel waarvoor zy is georganiseerd, goede vruchten moge afwerpen 1 Noot van den zetter. Zou er huk niet wat andere achter sohulien 6ók Y 't ZUn allemaal arme drommels, die onthouden. En zo hebben toch bun ockoaton t Muziekconcours ta Noord-Scharwoude. Zondag 1.1. was het weder voor het eerst sedert vel* jaren, dat de muziekvereeniging „Winnubst" deel nam aan een concours, ditmaal te N.-Scharwoude, uitgeschreven door den Westfrieschen Bond van Harm, en Fanfarecorpsen. Om 12 uur werden de jury, direc teuren en besturen der deelnemende vereeaiglngen officieel door den Bur gemeester op het Stadhuis ontvangen. Ondanks dit „officieel", waren de woorden van Zyne Edelachtbare tot welkom den aanwezigen toegeroepen, zoo echt hartelijk en straalde er zoo veel gulheid en welwillendheid in zyn woorden door, dat een woord van dank en hulde aan het Gemeente bestuur van N.-Scharwoude hier zeker op zijn plaats is. Het muzikale gedeelte van het feest werd geopend met een algemeecen marsch van alle deelnemende muziek corpsen op het feestterrein. Onder leiding van den componist, den directeur van „Winnubst", werd de „Festivalmarsch" voor een zeer groot publiek ten geboore gebracht. Ondanks het groote aantal uitvoe renden 400) kwam deze marsch schitterend tot zijn recht en oogstte een zoodanig applaus, dat de voorzitter der jury, de heer Van Aken, den heer Ter Hall dankte voor zijn zorgen en moeiten, en hem complimenteerde met zulk een compositio. HU vond het echter zeer jammer zooiets maar eenmaal te hooren en verzocht, als tolk van jury en publiek een tweede uitvoering. Hieraan werd gaarne gehoor ge geven tot groote voldoening van allen. Hierna nam de wedstrijd een aan vang. Be uitslag der afdeeling fanfare was: 3e Afdeeling fanfare A: geen le prys toegekend, alleen 2o en 8^. 3e Afdeeling fanfare Ble prfis A OefeniDg Kweekt. Kennis" Oostwoud met 125 punten. le prys B „Onder Ons" Birkshorn met 111} punt. 2e Afdeeling fanfare: ge6n et rite prys toegekend, alleen een 2e. le Afdseliug fanfare: 2e prys „West Frisia" Twist, met 95} punt. le prys „Winnubst" Helder, met 126 punten. De Juiy had voor dit concours vastgesteld, dat in aanmerking kon komen voor een Sm prijs minstens 80 punten, voor een 2 m prijs 95 pun ten en voor een lc-n prys 110 punten. Na den uitslag werd door de le pryawinuaars deelgenomen aan de Eerewedstryd, waarin „Winnubst" bekroond werd met een zilveren lauwerkrans. Met voldoening mag de vareeniging „Winnubst" op baar werken neerzien, nu haar pogingen met zulk éen goeden uitslag Dekioond werden. Doch niet alleen „Winnubst", ook de jubilee- rende vereenigirg „Excelsior" te Noord-Schatwoude, ja, eigenlijk de gehtels gemeente Noord-Scharwoude, kun tcotcch zyu op het welslagen van haar feest. Uit het Polltio-rapport. Uit een snoepwinkeltje in de Brou werstraat is een buajo mèt ongeveer f4.- pan wisselgeld, ontvreemd. Tegen een vischhandelaar, aan de Hoofdgracht, is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Ar beidswet. Maandaguamiddag j.l., ten om streek» 3 ure, werd een Victoria, waarin eenige visscliers meer lagen dan zaten, en waarvan de onder den invloed van alcohol verkeerende koetaier de leidsels aan een der feest vierenden had overgegeyen, door de politie aan het Weatplein aangehou den. BU het in arrest stellen van twee er van, die kenneiyk beschonken waren, ondervonden de agenten een hevig verzet, zoowel van do arrestan ten als van hunne makkers, hetgeen tot aene formoele worsteling vóór het bureau aanleiding gaf, waarby de bescbonkenen en de verzetplegers ten slotte in bewaring werden gesteld. Proces verbaal is vau een en ander opgemaakt. Door een winkelier in sigaren, in de Spoorstraat, is aangifte gedaan, dat hy door zekeren B. K. uit Hoorn voor f 600.— is opgelicht. Deze kocht n.1. 10.000 sigaren voor die som by hom op naam van zyn vader, een bekenden sigarenhandelaar te Hoorn, doch verzuimde den volgenden dag, zooals de afspraak was, het geld te zenden. By navraag te Hoorn, bleek hst, dat de zoon/ reeds sedert 1 Januari 1917 niet meer aan de fl ma verbonden is, en zyne woonplaats Procesverbaal ia opgemaakt. Een 12jarige jongen, die melk moest halen by een molkhandelaar in de Paul Krugerstraat, werd volgenu zyne aangifte, door dezen zoodanig op het hoofd geslagen, dat hy een hevigst hoofdpijn kreeg. De oorzaak van deze mishandeling was volgens den jongen zyne vraag „of de melk soms zuur was". Wordt onderzocht. Door een matroos van Hr. Ma. „Hertog Hendrik", wordt uit zyn niet gesloten kast ja, aan boord van dien bodem, eeu sigarettendoos' i, waarin 7 zilverenbons van f 1.— en eonig klein geld, vermist. Verkiezingen Tweede Kamer. Niet-ofiicieele candidatenlijsten Nlet-Officloele candidatenlijsten dia haden, naar het voornemen van da ver schillende politieke partijen on groepen, zouden worden ingediend in den kies kring Helder. Evontueele veranderingen zullen later worden aangebracht. Liberale Unie. 1. P. Otto, 2. prof. mr. J. A. van Hamel, 3. R. Visser Lzn., 4. mevr. F. S. van Balen—Klaar, 5. J. Kort hals Altes, 6. Mr. E. S. Oribio de Castro Jr., 7. mr. D. Fock, 8. prof. dr. B. D. Eerdmans, 9. dr. C'. Lely, 10. mr. H. Smeenge. Deze lijsten zijn verbonden met die van Amsterdam en Haarlem. Vrij-Llberalen. 1. mr. H. C. Dresselhuijs, 2. prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, 3. B. Nierstrasz, 4. F. J. W. Drion, 5. J. W. Niemeijer, 6. mr. J. P. W. Q. ter Spill, 7. F. M. Knobel, 8. mr. A. G. A. Ridder van Rappard, 9. Walrave Boissevain, 10. jhr. mr. P. van Foreest. (De bedoeling was in iederen kies kring nog een byzondere vry-liberalo lijst in to dienen. Thans is nog niet bekend in hoeverre aan dat voor nemen gevolg is gegeven.) Vrijzlnnlg-Domocratan. 1. mr. H. P. Marchant, 2. E. M. Teenstra, 3. W. O. A. Koster, 4. mr. P. J. Oud, 5. mevr. mr. B. Bakker- Nort, 6. U. G. Schilthuis, 7. mr. dr. P. C. Andreae, 8. A. Voorbrood, 9. F. E. H. Ebels, 10. G. C. Lunsingh Meyer. Deze lysten zyn verbonden met die yan Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle en Arnhem. Roomscb-Kathollaken. 1. Mr. A. Bomans, 2. Ch.v. d.Bilt, 3. P. Reijmer, 4. Michielsen, 5. Van Sonsbeeck, 6. Suring. Deze lyst is verbonden met die van Haarlem. Antl-Revolutionairon. 1. mr. Th. Heemskerk, 2. C.Smeenk, 3. mr. J. A. de Wilde, 4. W. de Vlugt, 5. J. C. Wirtz, 6. J. F. Heems kerk, 7. A. Cólijn, 8. P. J. Dam, 9. W. L. Harnis, 10. A. Gravesteijn. Deze lijst is verbonden met die van Haarlem, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. CHriatelIjk-Historischeii. Op de eerste lijst: 1. De Savornin Lobman, 2. De Visser, 3. Snoeck Henkemans, 4.' Schokking, 5. mr. van Veen, 6. mr. De Geer, 7. Gerretson, S. H. Bakker, 9. J. Anke.rman, 10. H. J. de Groot. En als tweede lijst: 1. Knoppers, I. Rutgers van Rozenburg, 3. Tilanus, 4. Verkouteren, 5. C. E. van Koets veld, 6. N. F. 0. van den B.voek, 7. G. J. A. Schimmeljonninck, 8. J. worden U da lijsten tar taekenlng gepresenteerd voor de uitvoering van Ie geven door de Afd. Helder van de Mpplj. tot bevordering der Toonkunst, afd. Helder, en „Helder'» Mannenkoor", onder leiding v. d. heer A. J C. MOOIJ (gemengd koor en orkest, bestaande uit 160 personen), ton bate wan do behoeftige na bestaande slachtoffers van de Steunt allen dit liefdewerk. Ook zijn kaarten verkrijgbaar bl] dan boekh. J. C. DUINKER. Spoorstraat. Weitkamp, 9. P. J. Nahuysen, 10. Joh. v. Meggelen. S. D. A. P. 1. J. E. W. Duijs, 2. dr. Th. van dor Waerden, 3. C. Thomassen, 4. A. Nagtzaam, 5. J. van Eisinga, 6. A. W. Michels, 7. mevr. F. H. CaderiusVan Veen. 8. J. H. Huijbers. Deze lijst is verbonden met die van Haarlem. Economische Bond. Nog niet bekend. 8. D. P. Voor alle kieskringen1. Wijnkoop, 2. Van Ravesteij'n, 3. De Visser, 4. mevr. R. Vos-Stel, 5. J. C. Ceton, 6. G. Sterringa. Algemeens Staatspartij. 1. G. Polvliet, 2. dr. Z. Kamerling, 3. dr. Fred. van Eeden, 4. W. Sturms, 5. H. J. van Ginkel, 6. H. Z. Zegers de Beyl, 7. J. F. Lanlcamp, 8. M. J. van Essen, 9. prof. J. A. Barrau, 10. mr. Pli. S. de Laat do' Kan ter. Deze lijst is vorbondon met die van Haarlem. Polltispirtij. Vool' alle kieskringen: 1. A. L. van Beusekom, 2. G. J. P. A. Tliom- som, 3. E. Dozy, 4. W. L. A. Köster Honke, 5. D. Beunder, 6. P. J. Dam mers, 7. J. Oouwenbergh, 8. J. Mulder, 9. J. van der Weyden. Neutrale Partij. Voor alle kieskringen; 1. H. J. Ter Hall, 2. G. H. Koopman, 3. Caroline van Dommelen, 4. J. L. Coppejans, 5. Jansen, G. W. Mullens, 7. G. W. van Biene. Christelijk Sociale Partij. Voor alle kieskringen: 1. mr. dr. A. R. van de Laar, 2. E. A.Keuclie- nius, 3. dr. J. van Dorp, 4. J. J. Geitz, 5. dr. C. D. Cramer. Christen-Democraten. Voor alle Tneskringen1. A. P. Staalman, 2. P. P. Hartendorf. Voor den kieskring Zeeland staat deze lijst nog niet vast. Verbond tot democratiseering van de Weermacht. Voor alle kieskringen, behalve Leeuwarden en Rotterdam: 1. W. Wyk, 2. H. B. Berghuvs, 3. H. E. Dordregter, 4. mevr. Langelaar—Van Eyck, 5. J. Burgel, 6. A. M. te Kolsté' 7. D. Berends, 8. W. Klooster. Plattelandspartij. Voor alle kieskringen: 1. F. Bos, 2. A. Braat, 8. K. Dilling, 4. J. Los, 5. C. Wolmenstett. 2e lijst: 1. A. van der Hoven, 2. H. J. Kruidenier, 3. J. van Meerveld, 4. G. B. Tiekstra, 5. A. H. Verwey. Socialistische partij. Voor alle kieskringen: 1. H.Kolt- hek Jr., 2. H. Croiset, 3. Lansink Jr. 4. L. Kelder. Middenstandspartij. Voor alle kieskringen: l.A.Staal man, 2. G. J. Bokhorst, 3. A. F. Peters, 4. H. Spoor, 5. H. A. van Rée, 6. Chr. H. v. d. Velden, 7. J. W. Alberda, 8. F. S. Stroosnijder, 9. Fr. Dreckmeier, 10. W. Oosterbaan. Bond van Christen-Socialisten. Voor alle kieskringen: 1. J. W. Kruyt, 2. mevr. A. Tjaden—Van dei- Vlies, 3. P. Eldering, 4. J. P. Honnef, 5. F. de Wit, 6. mevr. F. Pabon— Van Iterson, 7. H. D. Perfors, 8. F. A. France. Het stembiljet in den kieskring Helder zal dus minstens 22 lijsten bevatten met 153 candidaten! LANGS DE STRAAT. Pinksteren. Zulke stralende Pinksterdagen als deze Meidagen van het bloedige jaar 1918 waren 1 Hoog en hooger was, in den loop d6zer overheeriyke Mei maand, de zomerzon gerezen aan den atraleuden, diepblauwen hemel. Het jonge, frisecbe groen haalde zy uit omhullende windsels der knoppen en iederen dag groener, frisscheren vrooiyker verfde zij de weinige hoo rnen ia onze stad. Het plantsoentje voor het station gloriode in kt den glans van grosn en gloeiende bloe- menklourensappig on malscb wies het gras en de overvloedige reyen, in ds eerato dagen gevallen, deed deugd aan al dat dorstige, dat stond open te Bpringen van levensvreugd i jonge heoriykhoid. Stralend was de zon gekomen en alle» haalde zij uit de wlntersche omhulling. RUziger ieder* n nieuwen dag en fierder beurde z|| haar blin kend hoofd uit den schoort der aarde, klom omhoog langs haai- blauwen triomfwug en iederon dag stralender en gloedvoller zonk zy -weg in de verre Noordzee Ea dit Pinksterf8euh was wel de bekroning van haar zegetocht, het oppemto van wat, in d© grillige noordeiyke Meimaand, voor do joüge zon bereikbaar ia. Dit Pinksterfeest was als de glorieuze intocht van den zomer, de blijde incomsto van de blinkend witte naehton, da Jange, lange dagen, van al de heeriykheid die te kort, ach I hier in on» grillige landje, ons verblydt! Be vogels wisten het, die in d'uchtendltjke stilte, de zon inhaald met een doordringend en eindeloos gekwetter en gesjilp. Aan de bloe men was het bekend, die, vrymoodig, haar bescheiden hoofdjts uit het graa opstaken: madeliefjes en boterbloe men, üumviooltjes en hoe ze alle heeten mogen. El, en de sieriyke, sobere pinksterbloem, de symbolicee- ring van dit voor jaarfeest, die zich bescheiden schuilhield tusschen het gras en aan den watorkant! Ook do dieren wisten het, die in do weiden de warmte voelden van de zonnestralen, de sappigheid proef den van het jonge gras; de vogels kendea het, die opstegen, omhoog, de blinkende luchten en zien dry ven lieten op den wind. By dozy non stegen de lesuwerikkon om hoog uit do duinen, en hun krachtig keeltje stootte jubelend de klanken uit als zy loodrecht schier stegen, hooger, steeds hooger Da pas uit onaanzienlyke dik- kopjes geïncarneerde kikkertjes in de slooten langs de wegen wisten ook van de komst van den zomer, al was hun keel dan niet geschoold op de stem van den nachtegaal. En do menschon? Uit kasten en laden waren de zomersche kleeren tevoorschyn gebaald, opgepoetst en opgesierd gehangen aan de zomer sche leden, en met zomerschen blik en zómersch gemoed werden de groote feestdagen ingehaald. Dat waren, voorwaar, nog esns dagen om de schade van een langsn don keren winter in te halen, om uit te trekken naar buiten en t6 liggen luieren in de duintn op een beschut plekjd IDagen om de misère van den oorlog te vergeten, om eens niet te liggen piekeren over de vraag hoe den volgenden dag aan eten to ko men, dagen om alle muizenissen te verbannen en te denken alleen aan de zon, den zomer, de heerlyk heid van het mooie weer! 'g Morgens in de vroegte, dan is het het prettigst. Dan is er de heilig heid van de nacht'jyko stilte, en de frischheid van den dauw, de wUdheid van den horizon. Diepblauw was er de zee, de eeuwig veranderende on- veranderiyke; fel wit braken do golven want er stond, dien eersten Pinkster dag, een frisch wind ja op de kust tegen de branding, en zij zongen het eeuwige, steeds wisselende lied, den vermoaide rust brengend door de rustige regelmaat van haar rhythme. Kryacüende meeuwen, bonden den stryd aan met den wind of lieten zich, eene wyie, dry ven op het woe lige water. In do duinen zelf was ook het leven ontwaakt; het leven van het heele kleine, heel geringe Nietige torreljas, mijiatuur-vliegjas gingen ter deure uit en wandelden over het nog voch tige en kille zand en de bedaundr plantan. Ontzettende bergen van zand moesten ze met hun kleine pootjes beklimmen, en steeds kwam er dan zoo'n nydig wlndvlaagjr, die al hun arbeid in ééa oogwenk te niet deed. Maar de pootjes rustten niet en gingen opnieuw bergopwaarts, de zon tegemoet:. Zou men niet zweron, dat het mauschen waren, dez»kleine stryders voor een onbereikbaar ideaal? Wat zullen ze ellendig omkomen, begraven onder een zandhoop of van uitputting sterven inde woestyn van hun leven! Zoo wa« dit Pinksterfeest de intocht van den zomer en een overochoone was het! Tot zelfs de jisgaaanplan ting langs den weg, die van de linie leidt naar de zg. donkere duinen, onze toekomstige wandelweg, prykte bescheideniyk in meischen luister. Bruine baukjea waagden een eerste poging om hun blaadjes te vertoonen, en by de andere aanplantingen, gistte het en groeide het in de doDkere aarde,totdat ook daar de knoppen zullen open barsten. Voorwaar, dit zal een fraaie wandel W6g worden over tien, vyftitnjaar! Alsdebeplan ting tenminste aanslaat. Een koel en genoegiyk laantje van prettige intimi teit, leidend naar het nieuwe, in den geest reeds gestichte badhuis straks, achter de hoeve Doggersplaats. Ligt daar de toekomst van den Helder? Eene schoone toekomst is het 1 Wy" galooven, dat de plaats, voor de stichting van het nieuwe badhólel bij uitstek gunstig gekozen is. Het komt onder tegen de duinen en men heeft vandaar een fcaai uitzicht op de weiden van Koegras, die aan den anderen kant liggen. O, het ia volstrekt niet grootech of majestueus, het is bescheiden en gering, wat men hier ziet. Maar het is eeriyk en zonder pretenties; het is de welvaart van ons land, de vruchtbaarheid van dit goede polderland, de eeriykhoid van het be&cheidene. Het zyn friasche, groene weilanden, die ziïsb, vlak en eindeloos ver, uitstrekken iu wis»a- lendo vormen. Hier en daar een boerdery, vormt het geheel een typisch beeld van het Hollandsche polderlandschap, een beeld van groote bekoring en welvaart; eea beeld van intense rust ookvoor hem dio een stil vacantie-oord verkiest boven het rumoer van mondaine badplaatsen by uitstek geschikt. Vlak achtor de Doggersplaats ziet men de nieuwe dennen-aanplant van de gemeente Helder in de z.g. donkero duinen. Be vorige aanplant ia mislukt. Maar thans, nu een andere wijze van planten gevolgd is, slaat alles goed aan. Prachtig schot maakten de miniatuur-dennetjes, meerendeels au- atria'», maar ook't heestergewas dost het goed. Hier en daar heefe men een moerassig stuk gelaten zooals het was en de wegen zoodanig gelegd, dat men ook daarvan kan genieten, Het zal nog wel een heele tyd duren voor en aleer de kleine dennen tot boomon geworden zyn, maar alles moet z'n tyd hebben. Doch over jaren zal het toch een van de heerlyke plekjes van onze duinen worden, een wandelplaats voor de badgasten, die laat ons hopen, dan in grooten getale one strand zullen bezoeken. Ais wij nu maar zorgen, dat die aanplant behoed wordt voor baldadigheid en vernielzucht. Onmiddeliyk daarby heeft men de duinen, die hier, als trouwens ook dichter by de stad, zeer mooi zyn, daarachter de verre Noordzee Waariyk, deze plaats heeft toekomst als badplaats, en het is goed gezien hierop de aandacht te vestigen.'t Gesft blijk van ruimen blik van ons ge mesntebestuur en doet ons het beate voor de toekomst hopen. BINNENLAND. Onze Scheapvaart. Minister Pleyte heeft den Gouv.- Generaal telegraflich medegedeeld, dat de verzekering van te kunnen bunkeren en van onvoorwaardelijke uitklaring door de Vereenigde Staten, niet te verkrygen is. Om die reden tracht de N. I. regoe- ring nu in een anderen vorm zekerheid te verkrijgen. Da „Hollandla". Omtrent het opbrengen naar Swine münde van het Nederl. stoomschip „Hollandia", dat op reis van Rotter dam naar Aalerund en Kristianund, wordt van Duitsche zijd» aan het Vaderl. medegedeeld „Het schip was geladen met 250 ton hoepels. Deze lading is contra bande. Geleibrief en verbiyfaaan- wyzing van de ontvangers ontbraken. Tegen het schip bestaat verdenking krachtens no. 65c van de Prysver- ordening. Schip an lading zullen voor het prysgerecht worden gebracht, aange zien het grootste deel der lading, die uit absolute contrabande bestaat, aan onbekende ontvangers gericht is." Da niauwe Prlsanordnung in praktijk gebracht? Volgens een by de reedeiy ontvan gen telegram van het Nedorlandsch consulaat te Swinemuude is het Nederlandsche stoomschip „Agneta" op de reis van Sundsvall naar Rot terdam, met een lading hout, door Duitsche strydkrachten naar Swine- munde opgebracht. Do reedery had voor de vaart naar Rotterdam by het Duitsche gezantschap ta Stockholm een vrygeleide aangevraagd, dat even wel werd geweigerd, daar, in op dracht van den Marinestaf te B»riyn de afgifte van vrUgeioiden was inge trokken, in verband met de onder handelingen, dia thans gaande zUn tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering. Het schip was voor deze reis ge vorderd door de Nederlandsche regee ring, waarvan de Duitsche regeering, in opdracht van de onze, door be middeling van den Nederlandscnen gezant te Beriyn was in kennis ge stold. Alle formaliteiten, vereischt tot het verkrygen van een vrygeleide, waren door de reedery en den ont vanger der lading in alle opzichten vervuld. Baar de byzonderheden om trent reis, bestemmir g en lading aan de Duitsche Regeering bekend waren, is het schip dus blijkbaar niet opge bracht voor onderzoek doch wellicht in verband met de pieuwe Prisen- ordnung, waardoor elk Neder- landsch vaartuig, zonder vrygeleide varend, vogelvrij en prys wordt ver klaard. Dat een schip door de Nederlandsche Regeefing voor de reis gevorderd is schynt dus ook al geen waarborg te geven Trawlers opgebracht. Da Eogelscbe marine weet blykbaar geen beter werk te vinden dan het in beslag nemen van onze visschers- vloot. Een bericht uit Hoek van Holland meldt, dat de stoomtrawlers „Derika XII" YM. 125 en „Holland V YM.331 naar Harwich zyn opgebracht. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat de trawlers „Urania" YM. 77 en de „Otono" YM. 165 zyn opgebracht. Veider vermoedt men, dat ook de trawlers „Elisabeth" YM. 362, „Hol land V" YM. 331, naar Engeland zUq opgebracht. Oek de Duitschera belasten zich met dit heldhaftig bedryf. De trawler ,'s Gravenhage" YM. 51 werd door Duitsch vliegtuig aangevallen. De bemanning moest het schip verlaten, waarna het eenige bommen op het vliegtuig liet vallen, d.w.z. men be doelde dit. De bemanning, die het schip moest verlaten, kon, doordien het vliegtuig, waarschynlyk bevreesd voor vyandeiyke strydkracht, aan den haal ging, weer aan boord terugkeeren. Een en ander geschiedt voor het meerendeel in de omgeving van het Haaksvuurschip. Commissie van Voorbereiding tot do Int. Commlsslo van EquSte. (Officieel). Het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken deelt het vol gende mede: In verband met het feit, dat na het sluiten van den vrede het inci dent van de „Tubantia" zal worden onderworpen aan een internationale Commissie van Enquête, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken een commissie ingesteld, welker taak zal zya de voorbereiding van de verdediging van het Nederlandsche standpunt in de Internationale Com missie. Tot leden van dio commissie van voorbereiding heeft de Minister aangewezen.: als voorzitter, teven» lid mr. B. C. J. Loder, raadsheer in don Hoogen Raad; als secretaris, tevens lid, mr. dr. G. A. Scheltus, referendaris aan het Ministerie van Buiteniandeche Zaken, als leden H. G. Surie, kap. ter zee, verbonden aan den- marinestaf, allen 's Gravenhage en C. J. Canters, kap. luit. ter zee, chei van het torpedo atelier, Amsterdam. Do vfit^aanvosrsn uit hot buitenlsnd. Sedert de uitvoer van een groot aantal eerste levensbehoeften stop gezet werd, zjjn ook geen geleibiljetten voor margarine meer afgegeven en de voorraden, die ingevoige de loo- ponde overeenkomst met Engeland moesten worden geëxporteerd, zyn toen ook hier gebleven. Na dien heeft mee van uit Engeland geen grond stegen voor de margarinefabricage meer gezonden. Kr bestond echter eenige hoop, dat men opnieuw - op een audere basis, waarover reeds vóór dien lang en breed was gesproken en onderhandeld tot overeenstemming zou komen. Op grond van hier te lande ont vangen berichten kan men thans echter als vrijwel zeker aannemen, dat er voorloopig van oen voortzetting der vet-aanvoeren voor de margarine fabrieken geen sprake meer zalzUn. En vet import geheel ten behoeve van onze binneilandiche consumptie zal uitteraard zoolang de regeering die met de regeling der in&rgarlr.p- fabrieken niets uitstaande had niet tot overeenstemming is gekomen met. do geassocieerden in her, geheel niet, plaats hebben. De margarinefabrieken zullen zich voorloopig bezig houden mot de fabricage van de beide mélange» en margarine, die de regeeriug voor de vet-rantsoeneering behoeft. (Hbl.) Door esn oorlogsschip aangovsrea. Zondagmiddag W9rd door denIJmui- der zeillogger „L1S3 II" te IJmuiden aangebracht de-volledige bemanning vati den zeillogger Ms.a&aiui» 117 Afhankelijkheid", van de reudei M. Bergwerff te Maassluis. Volgen» rmdedeelingen van de geredden is ganoemd vaartuig in den nachr. van Zondag op Maandag r.ablj bet Haaks- vuurzchip door een onbekend gebleven oorlogsschip overaioornd en gezonken. Kleedervoorziening. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedsalvoorziening meldt De voorbereiding der voorziening in volkskleeding is thans zoover gevorderd, dat binnenkort een aan vang zal worden gemaakt met de vervaardiging van bovenkleeding voor mannen en jongens en van ondergoed voor mannen, vrouwen en kinderen. De bedoeling is de zaak zóó te leiden, dat de kleedingstukken tegen redelijke pryzen beschikbaar kunnen worden gesteld, zonder dat het ryk er op behoeft toe te leggen. Daartoe was het echter by de duurte der voorhanden stoffen -en kl»ed6ren noodig een regeling te treffen, die aanvangt by de fabricage van grond stoffen en zich uitstrekt tot den ver koop aan de verbruikers. Allereerst wordt nu ter hand ge nomen de voorziening met winter- goederen voor mannen en jongens, waartoe het noodig is reeds binnen enkele weken met hetconfectioneeren te beginnen, wil men tegen den winter esn flinken voorraad gereed hebben. Geiyk bekend mag worden verondersteld, is echter op dit oogen- blik buitenlandsche wol zoo goed als niet meer te krUgen. Daarom moet begonnen worden met de fabricage van stoffen uit voorhanden materialen. Het Rijksbureau voor Lompen onder leiding van prof. van Iterson nu is er in geslaagd "de groothandelaren in lompen bereid te vinden lompen be schikbaar te stellen tegen veel lagere pryzen dan in den laatsten tyd in den vryen handel golden. Vervolgens is een regelingeetroff m met fabrikanten van wollen stoffen. De meeste fabrikanten, o.a. alle loden der Tilburgsche Fabrikanten-vereeni- ging, hebben reeds diverse orders aanvaard, en men hoopt, dat ook de overigen dit spoedig zullen doen. De te verstrekken grondstof zal door hen wordon verwerkt tot buckskin, voor eea prys, die den kostenden prys nabijkomt. Uit de aldus verkregen stof zullen dan op commerciöele wyze de gewenschte goederen worden ver vaardigd. Bij de verdeeling van het werk, speciaal over de verschillende confectiefabrieken, zal, onder voor lichting der Arbeidsinspectie, zooveel mogeiyk worden gelet op de werk- looaheid in de gemeenten, waar de fabrieken zyn gevestigd. Op deze wyze vertrouwt men op grond van nauwkeurige voorloopige berekeningen, de klesding te kunnen leveren tegen een prys, welke dien van voor den oorlog niet belangryk zal oversehryden. Da verkoop dezer kleeding zal zooveel mogeiyk ge schieden in de gewone confectie winkels. Daarby zullen maatregelen worden genomen om te zorgen, dat alleen zy, die werkeiyk behoefte heb ben aan goedkoope kleeding, zich die kunnen verschaffen. Een soortgeiyke regeling wordt getroffen voor de voorziening in katoenen onderkleeding voor mannen, vrouwen en kinderen. Hierby leveren de grondstoffen nog grooter moeilyk- beid op. Immers, katoen ia in ons land op dit oogenblik uiterst schaarsch, Daarom zal men trachten de beschik bare hoeveelheden katoen, die in geweven of orgeweven toestand nog voorhanden zyn, zooveel mogelijk aan te vullen meteen uit katoenen lompen te vervaardigen product. Ook met de fabricage van deze onderkleedlng zal weldra worden begonnen. De behartiging dezer voorziening met kleeding is opgedragen aan den directeur generaal van den arbeid, onder wiens leiding het Ryksbureau voor' kleedingvoorziening werkzaam zal zyn, en die hierby gebruik zal maken van do adviezen en andere hulp der arbsidainspectie. Maximumprijzen paardanvleesch. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 25 Mei e.k. voor paardevleesch vastgesteld de navol gende maximumkleinhaudelpryzen Biefstuk f 1 60, Roasfcbeef f 120, Lap pen, gebakt en bouilloavleesch f 0.70, Afval f 0.15, Beenderen f 0.06, alles per K.G. De hiervoren genoemde pryzen voor paarde vleescii gelden voor paarde vleesch zonder been. De verkoop sn de aflevering vau paarde- vleeach onder ander6 benamingen dan vorengenoemd is verboden. Gasbesparing te Amsterdam. Gedurende het tydvak van 19 Mei tot ultimo September 1918 zal to Amsterdam: a. de gastoevoer zal worden ge staakt des morgens van 5-7 uur, des morgens van 7}-11 uur, des middüga van 12-2 (dos Zaterdags, des Zondags en op den tweeden Pink sterdag tot 4 uur) en des avonds van 6}-9} uur; b. de",gasdruk aanmerkelijk worden verminderd van des avonds 11 uur tot des morgen» 5 uur, Bachfeeat ta Egmond aan dan Hoaf. Be „Egmondsche Kunstkring" Eg- mond a. d. Hoef (onder leiding van mr. Paul van Sonsbeeck, burgem. v. Egmond-Binncn, en Ernst Krauss) zal dezen zomer, behalve een reeks con certen en kunstavonden waarby o.a. medewerkenHovyd Ecoline Krauss-Adema, sopraan, Willy Hom mes van Sonsbeeck, alt, dr. Gillis Wolthers, pianist te geven in Egmond a. Zee, Bergen Binnen en Bergen a. Zee, op den sterfdag van Joh. Seb. Bach (28 Juli) een Bach feeat organiseer en. Er zullen in de oud-historische kerk te Egmond a. d.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2